Lukko - TPS 17.11

  • 1 541
  • 22

belenos

Jäsen
Suosikkijoukkue
RAUMAN LUKKO
Joten juttua tänne.

Itse veikkaan että Lukko jatkaa luokattomia otteita ja 1 maalikin taitaa olla liikaa odotettu ja TPS tekee ylivoimalla vähintään 5 no kai sitä silti pitäs jaksaa odottaa parivuotta mutta tuskin toi homma tosta muuksi muuttuu.
 

Roku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Lukko kiikaroi ulkomaalaisia

Päivän Länsi-Suomi tietää kertoa, jotta Ismo Lehkonen on sitten vihdoinkin lämmennyt ajatukselle, että mitäs jos otetaan porukkaan ulkomaalaisia?

Sentterin paikalle on tarjolla kaksi nimeä: Jeff Williams ja Michael Hreus.

Pakin paikalle myös kaksi nimeä: Rick Berry ja Ken Smith.

Jeff Williams on syntynyt 11.2.1976, ja ampuu leftiltä. Pituutta noin 185 senttiä ja painoa noin 90 kiloa. New Jerseyn 8. varaus vuodelta 1994, ja hän on kuulunut lisäksi Atlantan ja Columbuksen listoille uransa aikana, mutta yhtään NHL-peliä mies ei ole pelannut. Tällä kaudella hän on edustanut Brynäsiä Elitserienissä, mutta hän ei ole oloihinsa tyytyväinen siellä.

Michael Hreus on myös 25-vuotias, ja kansallisuudeltaan slovakki. Kuuluu maajoukkueensa vakiokalustoon kakkossentterin paikalla, ja pelaa tällä hetkellä Slovan Bratislavan joukkueessa. Hänen tulonsa ei ole todennäköistä, koska Lukko joutuisi lunastamaan hänen nykyisen sopimuksensa Bratislavasta irti, mikä tietää rahan menoa.

Pakeista vahvemmin esillä on Rick Berry. 14.11.1978 syntynyt 188-senttinen ja 95-kiloinen pelaaja kuuluu Coloradon organisaatioon, ja Avsin riveissä hän pelasi viime kaudella muutaman NHL-pelinkin. Hän on Coloradon 3. varaus vuodelta 1997.

Kenton (Ken) Smith puolestaan on 10.9.1979 syntynyt 180-senttinen ja 80-kiloinen pelaaja, joka on pelannut sekä pakkina että hyökkääjänä. Tampa Bay nappasi hänet organisaatioon vapaana agenttina keväällä 2000, mutta NHL-pelejä hänelle ei ole kertynyt. Smithin ja Berryn tämän kauden seuroista ei ole tietoa, mutta todennäköisesti he jossain farmiliigassa tahkoavat.

Jäämme mielenkiinnolla odottamaan, mitä asian suhteen tiedotetaan esim. ensi viikolla. Seuraava siirtohan asiassa on se, että Santala kiistää ulkomaalaisten tulon Veikkaajassa tyyliin "valmennusjohto ei ole esittänyt uusien pelaajien hankkimista".
 

Juippi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turun Palloseura
TPS:n pitäisi homma hoitaa kotiin tänään. Lukko on pelannut heikosti. Pitää Tepsinkin peliään parantaa. Torstain ifk peli oli huono vaikka voitto tulikin ja sehän on kuitenkin pääasia. Lukolla on mahdollisuutensa ottelussa. Voittihan kettupaidat Turun pelinkin kauden alussa. :p
 

Arnold

Jäsen
Suosikkijoukkue
SM2013
54.16 TPS Miika Elomo Ryntäys 2min
54.16 TPS Miika Elomo Ottelurangaistus 25min
54.16 Lukko Janne Niskala Ottelurangaistus 25min

Jaahas, Miika Elomo saanut aikaan tappelun. Odotan mielenkiinnolla raumalaisilta raporttia tästä ikuiseksi lupaukseksi jääneen Elomon aikaan saamasta tempauksesta.


Niin ja tuosta Lukon havittelemasta Rick Berrystä, niin hänhän on juuri se pelaaja, jonka kanssa Jarkko Ruutu tappeli NHL-jäillä viime kaudella Coloradon kohdatessa Vancouverin.
 

Roku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Se jäi pikkuisen epäselväksi, mistä se homma alkoi, mutta nähdäkseni Elomo kolhaisi ohi luistellessaan Vehasta, jolloin Niskala otti lain omiin käsiinsä. Elomo sai selkäänsä, ja nenäänsä pidellen poistui paita kaulasta roikkuen pukukoppiin.

Aika hyvä tappelu, jos näin uskaltaa sanoa. Iskuja vaihdettiin oikein kunnolla, eikä se homma jäänyt pelkäksi sitomiseksi. Valitettavasti molemmat saivat ottelurangaistuksen, joten Lukon pakisto harvenee entisestään. Seuraavasta pelistä ovat pois Niskala, Grönman ja Toivonen, eli eiköhän kutsuta Mikko Purontakanen UJK:sta takaisin liigaan.
 

TommyT

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Viestin lähetti Roku

Aika hyvä tappelu, jos näin uskaltaa sanoa. Iskuja vaihdettiin oikein kunnolla, eikä se homma jäänyt pelkäksi sitomiseksi. Valitettavasti molemmat saivat ottelurangaistuksen, joten Lukon pakisto harvenee entisestään.

Jaha, tuohan mielenkiintoista. Toivottavasti saadaan videota nettiin, kun ei varmaan missään valtakunnallisessa urheilulähetyksessä tuota näytetä. Blues-Jokerit matsissa ei pienestä nokkailemisesta huolimatta tappeluita syntynyt.

-TommyT-
 

belenos

Jäsen
Suosikkijoukkue
RAUMAN LUKKO
oli mielenkiintoinen matsi kyllä siis tämä Elomo-Niskala. Tilanne sai alkunsa siitä kun Elomo tönäisi Vehasta hieman selästä suoraan maalinkehikkoon ja paikalla ollut Niskala tuli Vehasen avuksi ja mylly olikin sitten valmis. Elomo hieman siin alkuun huitoi Niskalaa ja tästäkös Niskala innostui ja takoi Elomoa takasin ja Elomo siinä selkäänsä kyl sai.
 
Viimeksi muokattu:

Roku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Viestin lähetti TommyT


Jaha, tuohan mielenkiintoista. Toivottavasti saadaan videota nettiin, kun ei varmaan missään valtakunnallisessa urheilulähetyksessä tuota näytetä. Blues-Jokerit matsissa ei pienestä nokkailemisesta huolimatta tappeluita syntynyt.

Mielenkiintoista tai ei, mutta tappelusta on pieni ja heikko kuva tuolla
 

kosh

Jäsen
Suosikkijoukkue
F2- sekä O-katsomo
Smithin ja Berryn tämän kauden seuroista ei ole tietoa, mutta todennäköisesti he jossain farmiliigassa tahkoavat
Smith:
2001-02 Pensacola Ice Pilots ECHL 15 1 + 2 = 3 8min
Berry:
2001-02 Colorado Avalanche NHL 20 0 + 0 = 0 19min
 

Mack

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Mitä ihmettä siellä teksti-tv:n tulospalvelussa oikein tapahtuu??

1. erän lopussa TPS johti 0-1 kun yhtäkkiä ilmoitetaan että Lukko tasoitti tilanteeksi 1-1...maalintekijä ja syöttäjäkin ilmoitettiin! Pari minsaa myöhemmin TPS johtaakin 0-2...mihin tuollainen informaatio oikein perustui!! Meinaan vaan kun siihen kerran pistemiehetkin jo osattiin ilmoittaa??
Elävätkö tietokoneet omaa elämäänsä?


MACK
 

Roku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Oho

Viestin lähetti kosh

Smith:
2001-02 Pensacola Ice Pilots ECHL 15 1 + 2 = 3 8min
Berry:
2001-02 Colorado Avalanche NHL 20 0 + 0 = 0 19min



Berry pelaakin näköjään NHL-pelejä, joten tuskinpa häntä ainakaan kannattaa Lukkoon odotella.

Tuossa Länsi-Suomen jutussa miehen nimeksi tosin mainittiin Rick Perry, mutta semmoisen pelaajan kohdalla ei löydy mitään mainintaa mistään.
 

Hearsay

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Viestin lähetti Mack
Mitä ihmettä siellä teksti-tv:n tulospalvelussa oikein tapahtuu??

1. erän lopussa TPS johti 0-1 kun yhtäkkiä ilmoitetaan että Lukko tasoitti tilanteeksi 1-1...maalintekijä ja syöttäjäkin ilmoitettiin! Pari minsaa myöhemmin TPS johtaakin 0-2...mihin tuollainen informaatio oikein perustui!! Meinaan vaan kun siihen kerran pistemiehetkin jo osattiin ilmoittaa??
Elävätkö tietokoneet omaa elämäänsä?

Samaa itsekin ihmettelin, kun radiossa kerrottiin samaan aikaan TPS:n 0-2 maalista.
Mutta ratkaisu on looginen:

1-1 Jämsä 9 (Lehtonen 24)

piti olla

0-2 Koivu 9 (Holmqvist 24).

Huomaatko?

MTV3:n tekstikanavalla kerrotaan edelleen (sivu 233) Miika Elomon ja Petri Vehasen (!!) välisestä nyrkkitappelusta.
 

Judge

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Liverpool FC
Viestin lähetti Arnold
54.16 TPS Miika Elomo Ryntäys 2min
54.16 TPS Miika Elomo Ottelurangaistus 25min
54.16 Lukko Janne Niskala Ottelurangaistus 25min

Jaahas, Miika Elomo saanut aikaan tappelun. Odotan mielenkiinnolla raumalaisilta raporttia tästä ikuiseksi lupaukseksi jääneen Elomon aikaan saamasta tempauksesta.


Turkulainen näkemys tapahtuneesta. Vehanen oli maalivahdin alueen ulkopuolella, ei tosin kaukana, sivulla maalista. Kiekko mustaakseni Vehasen hanskassa ja peli joko juuri puhallettu poikki tai ihan juuri sitä oltiin puhaltamassa poikki, joka tapauksessa "tilanne ohi", eli ei mitään irtokiekkoja.

Elomo tuli maalill estämään maalivahdin avauksen eli hankimaan hyökkäyspään aloituksen. IMHO hänen takanaan ollut Lukkopakki (Niskala?) esti Elomoa sen verran, että suuntima päin Vehasta oli ymmärrettävä. Elomo ei kyllä yrittäntykään väistää, mutta ei se pakki siinä takanakaan muuta tehnyt kuin työntänyt Elomoa kohti maalivahtia, joten osasyyllinen tilanteeseen oli kyseinen Lukkopakki.

Tämän jälkeen, sis kun Elomo oli törmännyt Vehaseen ja pikku nokkapokka maalin edessä oli käynnissä, polvilaan ollut Vehanne löi mailallaan Elomoa polvitaipeeseen samassa kun Elomo ja Niskala niistivät toistensa nenän. Tämä riiti Elomolle, joka heitti hanskat maaliin ja aloitti työmiehen hommat. Ehdottomasti Elomo meni pistejohtoon ekalla lyönnillä, joka osui keskelle Niskalan leukaa. Jatkossa meno tasoittui ja osumia jaettini tasaisesti. Osaa en välttämättä nähnyt, koska pelaajat olivat välillä väärässä asennossa ja toisen selkä esti hyvän näkyvyyden.

Kuitenkin, tuomristo piti muut sivussa kunnes Niskala&Elomo sai syliotteen ja sen jälkeen vasta menivät väliin. Tässä vaiheessa, linjureiden kaataessa parin, Niskala pääsi niskan päälle. Homma loppui tähän.

Joku kirjoitti, että Elomolla olisi ollut nenä poskella ja paikat rikki? Kaikki, mikä Elomolla oli rikkui yli rystyset. Hyvä osuma ilmeisesti. Miika naureskeli kentällä ennen poistumista pukusuojaan.

Sanmoisi, että paras osuma oli Elomon avausisku, mutta toisaalta Niskala tosiaan riisui Elomon paidan. Aika lailla tasuri siis, ja kaikin puolin hyvä ja reilu ottelu (poislukien maalivahtiin törmääminen ja maalivahdin takaisinhuitaisu takaapäin ja mailalla, tämä tuomariston olisi pitänyt nähdä).
 

belenos

Jäsen
Suosikkijoukkue
RAUMAN LUKKO
kyllä muute oli elomolla nokka auki.

Ja sen jälkeen ku Niskalaki rupes lyömää ni Niskala vei ja Elomo vikisi
 

Judge

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Liverpool FC
Oli varmaan hyvin paikattu, kun kerran oli aivan siisti ja kunnossa pelin jälkeen eikä kaukalosta poistuessa näyttänyt olevan mitenkään poskella. Mutta voihan se olla, että minä näin huonosti.

Joka tapauksessa pelin jälkeen ainoa, mikä oli Miikan itsensä mukaan kipeä, oli rystyset.
 

masaman

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko, Fc nimetön
Viestin lähetti Judge
Oli varmaan hyvin paikattu, kun kerran oli aivan siisti ja kunnossa pelin jälkeen eikä kaukalosta poistuessa näyttänyt olevan mitenkään poskella. Mutta voihan se olla, että minä näin huonosti.

Joka tapauksessa pelin jälkeen ainoa, mikä oli Miikan itsensä mukaan kipeä, oli rystyset.

no voi he****ti vie!!! mitä siitä tulisikaan jos miesten liigaa pelaava pelaaja alkaisi kertoilemaan "että leuka olla pipi" pienen iskujen vaihdon jälkeen.. SEHÄN NAURETTAISIIN ULOS JOUKKUEESTA!!!!! varsinkin kun vastassa on joku a-junnu ikäinen nulikka.... herranjestas sentään, mieti nyt hiukan mitä sanot.....
 

c'elysee

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Olen katsellut tuon kahinan pariin kertaan Rauma-TV:ltä ja ei siinä tosiaan ehtinyt kummallekaan mitään ihmeellistä sattua. Normaalia iskujenvaihtoa, jossa ei ketään vahingoitettu, vaikka yritystä siihen suuntaan ehkä olikin.

Olin itse eilen Raumalla ja täytyy antaa täysi tunnustus paikallisille ihmisille ystävällisyydestä. Raumalla on aina kiva vierailla, ainakin näin turkulaisesta näkövinkkelistä katsoen. Ei ole minkäänlaisia riidanhaastajia ja muutenkin rehtiä porukkaa. Suomen paras paikkakunta vierailla, 10 pistettä ja papukaijamerkki raumalaisille!
 

belenos

Jäsen
Suosikkijoukkue
RAUMAN LUKKO
juu ja varmat pisteet vierasjoukkueel :) On meillä sitte hyvä palvelu
 

1963

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Elomo&Niskala

Elomo kävi ylikierroksilla koko pelin. Kyseinen Niskalan ja Elomon tappelu alkoi siitä, kun Elomo luisteli päin Vehasta. Elomo aloitti kyseisen tappelun ja heitti ensimmäisenä hanskansa. Mitä pidemmälle tappelu meni sitä suurempiin vaikeuksiin Elomo joutui. Elomo oli varmaan kuvitellut, että Niskalan kaltaisen teinipojan voittaminen käy "NHL-sankarilta" helposti mutta erehtyi pahasti. Siinä vaiheessa kun tuomarit tulivat väliin oli Elomo jäänyt selkeästi tappiolle.
 

Boris

Jäsen
Suosikkijoukkue
LiigaEura
Re: Oho

Viestin lähetti Roku


Berry pelaakin näköjään NHL-pelejä, joten tuskinpa häntä ainakaan kannattaa Lukkoon odotella.

Tuossa Länsi-Suomen jutussa miehen nimeksi tosin mainittiin Rick Perry, mutta semmoisen pelaajan kohdalla ei löydy mitään mainintaa mistään.

Mitä Lukko tekisi miehellä, josta ollaan kasvattamassa poliisia Coloradon organisaatioon? Vain tuleeko Berry kehittämään luisteluaan kuten Jeff Odgers aikoinaan... Ei mies nyt aivan puukäsi ole, mutta kyllä ne avut ovat nyrkin heilutuksessa...


SEASON TEAM LEAGUE GP G A PTS PIM GP G A PTS PIM
1995–96 Seattle WHL 59 4 9 13 103 1 0 0 0 0
1996–97 Seattle WHL 72 12 21 33 125 15 3 7 10 23
1997–98 Seattle WHL 37 5 12 17 100 - - - - -
Spokane WHL 22 4 9 13 31 17 1 4 5 26
1998–99 Hershey AHL 62 2 6 8 153 - - - - -
1999–00 Hershey AHL 64 9 16 25 148 13 2 3 5 24
2000–01 Hershey AHL 48 6 17 23 87 12 2 2 4 18
Colorado NHL 19 0 4 4 38 - - - - -
 

teemu73

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Rauma-TV:lle plussaa siitä, että tappelut näytetään kokonaan, toisin kuin valtakunnan kanavilla. Nyt voi muuten myös Rauma-TV:n pelejä katsella jopa äänen kanssa kun selostaja on vaihtunut viime kaudesta ;)
 

Mack

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Kiitti Hearsay, ratkaisu olikin ihan looginen. Silti sitä Lukon maalia jo ehti vähän Jokeri-fanikin juhlia tuossa tilanteessa...


MACK
 

Judge

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Liverpool FC
Viestin lähetti masaman


no voi he****ti vie!!! mitä siitä tulisikaan jos miesten liigaa pelaava pelaaja alkaisi kertoilemaan "että leuka olla pipi" pienen iskujen vaihdon jälkeen.. SEHÄN NAURETTAISIIN ULOS JOUKKUEESTA!!!!! varsinkin kun vastassa on joku a-junnu ikäinen nulikka.... herranjestas sentään, mieti nyt hiukan mitä sanot.....

Puhe oli alunperin siitä, että oliko Elomon nenä kauluksella vai ei. Voin sanoa Miikan kanssa jutelleena, että ei ollut. Ja kysyttäessä ainoa kipeä oli rystyset. Leuka ei kait voinutkaan olla kipeä, koska ainoa leukaan osunut isku _jonka näin_ oli Elomon lyönti Niskalan leukaan.

Kommentti, jos kerrottiin Miikan omista kivuista, liittyi jatkoon. Voi olla että sillä oli polvitaive kipeänä, mutta siitä ei puhuttu. Alunperin oli tosiaan puhe siitä oliko Elomon naama ruvella ja nenä kauluksella. Ei ollut. Niskalaa en nähnyt pelin jälkeen, joten en tiedä missä kunnossa hän oli.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös