Kuuluvatko tappelut sm-liigaan?

  • 1 704
  • 23

Kuuluvatko tappelut sm-liigaan

  • Kyllä

    Ääniä: 88 83,8%
  • Ei

    Ääniä: 17 16,2%

  • Äänestäjiä
    105

vision

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Äänestyksiä tuppaa olemaan nykyään hieman liikaa, mutta älkää vetäkö herneenpalkoja nenään! Asia on niin pinnalla erinäisissä viestintävälineissä joten otetaanpa jatkoajan porukan kanta tähän. Toimitetaan vastaus sitten vaikka 45min ohjelmaan...

Kyseessä siis sm-liiga, ei yleisesti kiekkokaukalot.
 

Ghost

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Pittsburgh Penguins
Tässä nyt pitäisi jälleen määritellä tuo "kuulua". Minä hyväksyn tappelut SM-liigassa, mikäli ne johtuvat siitä, että niillä pyritään vaikuttamaan oman joukkueen tähtipelaajan turvallisuuteen. Tappeluista ei kuitenkaan saa missään nimessä tulla pelin tarkoitus. Tappelut eivät siis "kuulu" SM-liigaan siinä missä hienot syötöt ja maalit, tai hienot torjunnat. Hyväksyttäviä ne kuitenkin edellä mainitussa tilanteessa ovat. Tappelukulttuurin ja poliisien rantautumista Suomeen en silti toivo. Tappeluista ei saa SM-liigassa tulla niin suurta viihdettä, että niiden hoitamiseen vaaditaan omat miehet.
 
Kyllä!
1) Tappelut kuuluvat jääkiekkoon.
2) Mielummin jonkinverran tappeluita, kuin paljon laitataklauksia ja mailalla hakkaamista.
 

ervatsalo

Jäsen
Suosikkijoukkue
ХПК ja Tuukka "T-73" Mäkelä
Niin tappelusta on yleensä mahis lähtee pois, tosin hannarin leima selässä mutta kuitenkin.

Viikateiskua tai selkään taklausta ei oikein voi väistellä, se tulee jos on tullakseen...

Eli tappelut kuuluu jääkiekkoon, älkööt ne joitten keuhko ei kestä tappeluita menkö lätkämatsiin..

Täältä tähän
 

Rocco

Jäsen
Ilman muuta kuuluvat. Tappelut ovat suora seuraus kaikesta muusta sikailusta. Niin kauan kuin joukkueissa on pelaajia jotka eivät kunnioita vastustajaa, niin kauan jääkiekossa on tappeluita. Sen tietää jokainen pelaaja ja pelaavat sen mukaan.
 

redcougar

Jäsen
Suosikkijoukkue
Liigan Svedut
Jääkiekkoon on kuulunut aina fyysinen kontakti ja tappelunnujakat, siitä läjtien kun viisaat miehet tuolla Kanadassa sen kuosiin hiovat. IMHO. Ja kuuluu edelleen.
 

Moto

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Periaatteessa ei kuulu, kun säännötkin sen kieltävät, mutta en minä tappeluita minään ongelmana näe. Kyllähän kunnon mylly piristää aina tylsää peliä kummasti.

Kiekkoa ymmärtämättömien on helppo takertua noihin tappeluihin, kun ne näyttävät niin hurjan kamalilta, mutta parempi ottaa kunnolla mittaa mies miestä vastaan kuin mennä hakkaamaan mailalla vastustajan tähtipelaajan käsi paskaksi.

Kaiken maailman käsiä katkovista viikateiskuista ja vaarallisista taklauksista kukkahattutädit ovat tietysti ihan hiljaa, kun ne ei ole niin "näyttäviä" lätkästä ymmärtämättömien silmissä kuin nyrkkitappelut. Pitäisivät mieluummin niistä studio- ja lehtikeskusteluitaan kuin tappeluista, joissa pahimmat seuraukset on korkeintaan musta silmä.
 

msg

Jäsen
Ei voi välttää jos...

...pelaaja oikeasti pelaa "110 lasissa"

Espoossa viimeaikoina nähtyyn virkamies-sm-liigaan ei taida kuulua edes tappelut muista viihdearvoista puhumattakkaan.
 

Jukka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Washington Capitals
Ei

Tappelut ovat turhanaikaista vouhotusta ja ylikierroksilla käyntiä. Kaiken lisäksi niissä ei ole edes mitään nähtävää. Järjetöntä huitomista ja repimistä. Boring.
 

teemu73

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Kyllä

Kun oma joukkue ottaa rumasti takkiin, on ainoa lohtu kunnon fightinki! Muutenkin Suomeen tarvittais enemmän "poliiseja", jotka kävis kouluttamassa raukkamaisia huitojia ja selkääntaklaajia.
 

Jii

Jäsen
Suosikkijoukkue
musta & valkoinen
Yleensä kun puhutaan kaukaloväkivallasta puhutaan vaan niistä tappeluista. Entäs ne muut?
Kaksi väsynyttä ja maitohapoilla olevaa miestä otaa toisestaan mittaa, seuraukset ehkä musta silmä ja auennut silmäkulma
Isku mailalla niskaan, seuraukset...:(
Poikittaista kaulaan, seurakst...:(
Laitataklaukset, seuraukset...:(

Noiden hanskausten rangastuksia ei tosiaan tarvitse ainakaan kohottaa, mutta sikailut pois.

Pienet nahistelut piristää kiekkoiltaa.
 

Timbit

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, BC Lions
Kuuluvathan ne, kuten kampitukset, huitomiset, polvitaklaukset ja koukkaamisetkin. Mutta kun ne kaikki on säännöissä kielletty, ja vähentävät ottelun seuraamisen tuottamaa esteettistä nautintoa, niin äänestin ei.
 

JustinCase

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, FC Liverpool
Kyllä

Suotakoon se, jos pelaajalla joskus menee homma vähän överiksi ja lataus purkaantuu aggressiona, josta seuraa tappelu.

Mutta se on raukkamaista ja turhaa, jos sitä tappelua lähdetään varta vasten hakemaan.
 

JanJ

Jäsen
Minkä takia puhutaan usein vain pelaajan ja seuran vastuusta, kun unohtuu se yksi osapuoli: TUOMARIT

Tuomarilinjan ollessa mitä on, pelaajat turhautuvat usein jatkuvaan linjanheilahteluun. Keppiä tulee käsille koko ajan,
mutta pienestäkin puhtaasta taklauksesta voi tulla jäähy.
Jossain vaiheessa sitten osuu kipeästi sormille ja hermo menee.
Esimerkiksi.
 

BigRedBob

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Florida Panthers, Miami Heat, Trevor Gillies
Tottakai tappelut kuuluvat jääkiekkoon, eli siis myös SM-Liigaankin.
 

acidjam

Jäsen
Suosikkijoukkue
AC Milan
Välimuoto..

Kuuluvat mielestäni kiekkoon niin kauan, kuin niitä ei hakemalla haeta tai määrätä. (Vrt. "Pessille noutaja")

Pieni nujakka on mielestäni - kuten muutkin sanoivat -
viisaampaa kuin jatkuvat käsille hakkaaminen, poikittainen, tai laitataklaus. Todellakin saisivat keskusteluohjelmissaan vaikka niistä itkeä mieluummin. Enemmän vahinkoahan nämä sikailut todistetusti tekevät..

Mutta täytyy kyllä ihmetellä, kuinka tämän kauden tappelut ovat olleet laimeita, kun kaksi jannua repii paidasta ja lyö 20 iskua, mutta niistä yksi osuu hartiasuojaan ja loput halkovat vain ilmaa..
Onhan se vaikea tietty lyödä varustuksessa ja toisen pitäessä kiinni, mutta luulisi nyt joskus osuvan :D

Tosin parempi ehkä, etteivät pahimmat heijarit osu, pahaa jälkeä voisi tulla, joten antaa poikien huitoa ilmaa :p
 

Viikate

Jäsen
Suosikkijoukkue
Diskos, JYP, KooKoo, HeKi
Kuuluvat

- valitettavasti. Tylsää ajanhukkaa samoin kuin muukin vouhotus, henkisen kantin mittaus ja valittaminen kaukalossa. Pelaajan kannalta varmaan ymmärrettävää, mutta minä olenkin katsoja.
 

Abu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pittsburgh Penguins, Jokerit
Kyllähän pelissä tunteet kuumenevat ja välillä voi vähän matsiakin ottaa, mutta toivottavasti mitään Broad Street Bullies meininkiä ei koskaan SM-Liigassa nähdä. Jos kaksi pelaaja haluaa selvittää välinsä nyrkein kaukalossa niin tapelkoot minun puolestani, mutta mieluummin hienoja maaleja ja muita pelillisiä hienouksia kuin tappeluita. Myöskin tähtipelaajien suojelu tappelemalla on ihan oikein, parempi reilu tappelu kuin polvitaklaus.
 

Jouni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Big River Prospects
Lover not a Fighter..

Minun mielestäni ei ole mitään järkeä yrittää istuttaa tappelukulttuuria hienoon suomalaiseen jääkiekkoon, jossa sitä ei ole alunperin edes ollut.

En ole pariin vuoteen päässyt katsomaan SM-liigakiekkoa, mutta miksi sinne pitäisi tappeluja asettaa jos niitä ei ole ennenkään ollut ja peli on ollut suhteellisen siistiä.

Kanadassa on aina tapeltu jääkiekossa. Jo 15-16-vuotiaat junnut pudottaa hanskat harjoitusleireillä päästäkseen A-juniorijoukkueisiin. Ensikertalaiset saavat aina leireillä heti kättelyssä turpaansa. Sitten harjoituksia jatketaan silmät mustina ja raa'at tikit naamassa.
Ja taas tapellaan heti jos joku haluaa. Ei saa näyttää mitään heikkoutta.

Verisillä kypäriin hakatuilla hellillä käsillä lyödään vaan toisen verisiin tikkeihin niin kovaa kuin lähtee.

Sitäkö te haluatte Suomeen?

Jos ammattilaisissa halutaan tapella, toki kunnollinen tappeleminen on opeteltava jo viimeistään A-junnuissa.

Haluatteko, että suomalaisessa A-junnukiekossa aletaan pelata niin, että toinen joukkue aloittaa muutaman tappelun tahallaan ja siten yrittää saada toisen pois tolaltaan, ehkä pelkäämään vähän?

Oletteko ikinä nähneet 16-vuotiasta lahjakasta junnua, joka saa pahasti köniinsä A-junnuissa ja menettää koko itseluottamuksensa ja halunsa pelata kiekkoa?
Ja tämän päälle hyökännyt 4 vuotta vanhempi ja 20 kiloa painavampi junnu saa 5 minuuttia jäähyä ja hyökkäyksen määrännyt valmentaja myhäilee hienossa puvussaan.

Tappelukulttuuriin kuuluu se, ettei nokkapokkia oteta henkilökohtaisesti. Tappelijat ovat kaukalon ulkopuolella aina kavereita. Katsojat molempien joukkueiden takana ymmärtävät asian, eivätkä koskaan morkkaa toisen puolen tappeluun osallistunutta pelaajaa.

En usko, että Suomessa suhtaudutaan tappeluihin näin liikemiesmäisesti.

Entäs itse "show", eli NHL. Kuten olemme viime viikon ajan seuranneet, siellä saattaa samat kaverit tapella viikon aikana kolmekin kertaa päästäkseen joukkueeseen kuten nämä kaksi luupäätä tekivät Montrealissa.

Haluatteko tällaisia treenejä SM-liigaan?

Edmontonissa oli kerran leiri, jossa Alan May ja Kevin McKlelland kumpikin halusivat saada joukkueen enforcerin työpaikan. Niinpä kaverukset tappelivat joka harjoituksissa.

Ryhtyivät hakkaamaan toisiaan naamaan ennen kuin edes valmentajat olivat ehtineet jäälle ennen harjoituksia. Tappelivat uudelleen jos tiet osuivat yhteen tavallisessa harjoituksessa. Kierto, syöttö, aha, Alan tulee tuolta, hanskat jäähän...

Kerta toisensa jälkeen kunnes lopulta Glen Sather sanoi, että nyt riittää.

Ja tuntia myöhemmin miehet olivat taas kavereita, kuten aivan varmasti ovat Montrealin miehetkin, samassa pöydässä istuvat lounaalla.

Pystyvätkö suomalaiset kiekkoilijat tällaiseen?
Ja jos pystyvät, onko siinä mitään järkeä?

Tappelut ovat välttämätön paha kanadalaisessa jääkiekossa. NHL:ään ne kuuluvat ehdottomasti. Niitten avulla on peli pidetty siistinä iät ajat.

Entäs alempien sarjojen pelaajat. Itseni on haastettu tappeluun harrastekiekossa monta kertaa AHL, WHL, ECHL, ja alempien sarjojen pelureitten toimesta. Ymmärrän hyvin, että joku NHL-pelaaja pystyy pitämään tappelunsa työpaikallaan, mutta entä nämä alasarjojen kahjut, jotka eivät ymmärrä, että tappeleminen kesäsarjassa jotain ihan muissa hommissa leipäänsä tienaavaa ihmistä vastaan ei ole ihan järkevää.

Entäs jos sitten vastaat haasteeseen ja tappelet jonkun luupään kanssa ja sitten tämä soittaakin poliisin paikalle ja syyttää pahoinpitelystä kun saikin turpiinsa, vaikka itse aloitti. Nimimerkillä kokemusta on.

Joku voi sanoa, että ammattilaiskiekkoa pelaavat - vaikka alemmissa sarjoissa - kiekkoilijat eivät sentään tappele muuten kuin siellä omassa ammattilaissarjassaan. Ei pidä paikkaansa.
Tällainen kulttuuri kutsuu automaattisesti sisälleen myös sellaisen elementin, joka ei tajua eroa tappelulla ja tappelulla.

Miksi tuoda tällaista touhua Suomen kiekkoiluun jos se voidaan välttää.
 

Muksu

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Jouni,

Tavallaan vastasit itse viimeisessä lauseessasi. Ei SM-Liigassa ole, eikä mahda tullakaan tappelukulttuuria. Eikä moista olla tänne tuomassa, jos asiaa katsoo ihan sen pohjalta mitä jäällä tapahtuu. Tappelut ovat liigassa hyvin harvinaisia ja säyseitä. Varsinaisia tappelijoita ei ole lainkaan, järjestetyistä ja odotetuista matseista nyt puhumattakaan. Tappelut ovat spontaaneja, siinä tilanteessa syntyneitä nujakoita ja tappelut olisivat vielä harvinaisempia, jos ne väännettäisiin siellä. Melkoinen osa vähistä liigatappeluista on NHL-tulkinnoilla kakkosen tai tuplakakkosen arvoisia kärhämöitä.

Suomessa on menossa kampanja tappeluiden poistamiseksi kokonaan, kaikissa olosuhteissa. Samaan kampanjaan kuuluu aina silloin tällöin myös taklausten poistaminen, ja tätä kampanjaa käyvät pääasiassa aivan muut kuin ne, jotka jääkiekon kanssa ovat tekemisissä.

Sen lisäksi on tietysti paljon sellaisia, jotka välittävät jääkiekosta, ja haluavat tappeluista eroon ihan asialliselta ja harkitulta pohjalta. Heidän mielipiteitään saa toisinaan lukea vaikka täältä ja heidän mielipiteensä on tietysti arvokas. Itse kuitenkin erotan tämän lajin sisältä kumpuavan kehityksen aivan erilleen julkisuudessa lähinnä kaikkien muiden kuin kiekosta välittävien ja tietävien käymästä jääkiekon siistimiseen tähtäävästä ristiretkestä.

Sinällään Suomessa on jääkiekossa tapeltu nyt jo jonkun aikaa. Samoin kuin Venäjällä - tai pikemminkin entisessä Neuvostoliitossa - joka on vaikuttanut voimakkaasti suomalaiseen kiekkokulttuuriin. Siinä mielessä tappeluiden täyskielto Suomessa historialliselta pohjalta ei kyllä ole läheskään noin selvää kuin annat ymmärtää.

Itse ja henkilökohtaisesti haluan, että jatkossakin kaksi jääkiekkoilijaa voivat liigassa tiputtaa hanskansa yhteistuumin ilman tämän kummempia seuraamuksia. Seuraamukset sellaisissa tapauksissa näyttävät olevan tällä kaudella 5 ja ulosajo, sekä aloittajalle kakkonen - aiemmin ainakin minun silmään ulosajo oli randomilla mallia ottelurangaistus, eli seuraavan pelin huilaaminen. Itse olen toivonut nimenomaan 5+suihkun olevan sen mallin ja että sitä sovellettaisiin johdonmukaisesti. Ja tuo tulkinta tekee minusta siis tappeluiden hyväksyjän tässä yhteydessä.

Sen sijaan en halua nähdä yksipuolista goonismia. Eli kenenkään ei minun mielestäni pitäisi joutua tiputtamaan hanskojaan vasten tahtoaan - ja moinenhan vie sitten saman tien täysin terän koko NHL-tyyliseltä poliisitoimelta. Sitä ei myöskään ole Suomessa suvaittu yhtään, kuten Noutaja-episodi hienosti näytti. Siinä suhteessa pelkosi NHL-tyylisen tappelukulttuurin rantautumisesta Suomeen on aivan turha. Myös yksipuolisista lyömisistä on pelikieltoja nasahdellut, kuten Mäkiahon vedettyä Varista turpaan viime kauden alussa. Niitä ei olla hyväksytty ja niistä jaetut rangaistukset ovat päinvastoin olleet kovenemaan päin.

Tietysti olisi hienoa, jos tuomarit osaisivat erottaa vielä joukosta nämä vastustajien tähtipelaajien poisottamiset, joita on muutama vuosien saatossa nähty. Itsensä puolustamisesta muutaman iskun vastaanoton jälkeen ei pitäisi joutua suihkuun - ja vastaavasti kaveri pitäisi sitten tuomita yksipuolisesta pahoinpitelystä pelikiellolla.

Minun on suoraan sanoen vähän vaikea hyväksyä ajattelua, jonka mukaan se, että meillä ei junioreita opeteta tappelemaan ihan tappelemisen vuoksi, johtaisi ajatuksellisesti siihen että nyrkit olisivat automaattisesti mailaa huonompi vaihtoehto pelaajien nahinoiden selvittelyssä. Samalla tavalla minun on vähän vaikea hyväksyä ajatusta siitä, että meidän pitäisi alentua johonkin mielikuvaan kepeästä eurokiekosta vs. miehekäs kanadalainen pelityyli. Tässä vaiheessahan jotkut tappeluiden vastustajat näkevät trendejä NHL:n matkimisesta, mutta niiden trendien toteutuminen on kyllä hyvin hyvin kaukana - ja jos jotain, niin NHL-tyylisen tappelukulttuurin viimeisetkin rantautumismahdollisuudet ovat menneet pitkien pelikieltojen myötä. Voit siis nukkua rauhassa - kyllä Suomessa pelit jatkossakin ratkaistaan pelaamalla, ja pelaajat opetetaan junioreissa pelaamaan jääkiekkoa, ei nyrkkeilemään.
 
Viimeksi muokattu:

kerpo

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Pride FC, Iron Maiden
Tällä hetkellä olisi hyvä jos ei kuuluisi.

Ei ole kiva katsella kun TPS:n pojilla pyyhitään jäätä :D .
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös