Kovat jätkät

  • 4 111
  • 30

entti7

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Team Harrier
Täysin samaa mieltä Kerpon ja muutaman muun palstalaisen kanssa, eli kovia jätkiä olivat sotaveteraanit! Ja jos vielä halutaan tarkentaa tosi koviin jätkiin, niin vastauksena on kaukopartiomiehet talvi- ja jatkosodassa - uskomattomia suorituksia!
 

laatokka

Jäsen
Viikate, Pentti Linkola on aikamme säälittävin yksilö. Hänellä on mielestään oikeus päättää ketkä saavat elää ketkä ei. Hänestä keskoset pitäisi jo hyvissä ajoin päästää päiviltä, ne kuulemma heikentävät ihmiskuntaa. Kukaan muu ei ei heikennä sitä kuin tämä Linkola itse.
 

rapster

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Kolarin Turmio
Okie, Linkola osaa toki olla melkoinen fascistipaskiainen välillä, mutta kukaan ei taida tietää, kuinka iso osa sen jutuista on miehen sairaan huumorintajun yllyttämää provokaatiota?

Ainakin se on täysin oikeassa siinä, että tämä tämä "kaupunki" on liian iso meille +6 miljardille... and counting
 

Flazor

Jäsen
Re: Vähän Marcianosta (Flazor)

Viestin lähetti Tumba
Marcianon uraa varjosti maine siitä, että mies otteli mustia huippuja vastaan vain näiden uran ollessa laskuvaiheessa. Lisäksi Mafia sorkki näpeillään nyrkkeilyä kaiken aikaa ja heillehän nimi Marciano kelpasi hyvin mestariksi. Sehän on toki yllätys, että kun jenkit spekuloi kumpi oli parempi Ali vai Rocky, niin paremmaksi saatiin valkoinen toivo. Rocky Marciano oli loistava nyrkkeilijä ja kova jätkä, muttei läheskään paras.

p.s Jos Tuomisen Jose lukee tän, niin en ala kinaamaan asiasta :p

Mafia oli kyllä nyrkkeilybisneksessä mukana, mutta tietääkseni Marciano oli mafiosojen ei-toivotut- listalla lähinnä siksi, että ainakin Jersey Joe Walcottilla tiedetään olleen kytkentöjä italiaanojen suuntaan.

Väitteesi siitä, että Marciano olisi kohdannut parhaat mustat nyrkkeilijät näiden ollessa uriensa ehtoopuolella pitää osittain paikkansa. Nyrkkeilylegenda Joe Louis oli kiistatta jo hidas ja raihnainen kun hän astui huippukuntoisen Boston Blockbusterin kanssa kehään. Syy oli se, että Musta Iskukone Louis kiereksi pahoissa rahavaikeuksissa ja päästäkseen eroon velkojistaan, Joe The Great puki nyrkkeilyhansikkaat vielä kerran käsiinsä. Vastassa oli kuitenkin huippuunsa trimmattu Marciano, joka murskasi Joen täydellisesti.

Sen sijaan Rockyn kohdatessa JJ Walcottin ensimmäisen kerran, oli Walcott kiistatta uransa huipulla ja paremmassa kunnossa kuin koskaan. Walcott oli tehdä Marcianosta tavallisen kuolevaisen, mutta kaksi erää käytännössä sokeana pelkästään vaistojensa varassa otellut Marciano osoitti suuruutensa ja pudotti Jersey Joen 12. erässä maailman kaikkien aikojen iskuksi titeuleeratulla pommilla, joka sai itsensä Frank Sinatrankin kalpenemaan.

Kun Marciano ja Wallcott kohtasivat uudelleen, oli Walcott jo lopettelemassa uraansa ja Rockylle ei tuottanut suurempia vaikeuksia nöyryyttää Jersey Joeta vielä kerran.

Seuraavassa jotain, joka puhuu Marcianon mahtavuuden puolesta:

Here's something that is interesting. A few years back, Ring magazine decided to see if Walcott was comparable to Ali enough to give an idea of how Rocky would have done against Ali. They compared fights of Ali and Walcott frame by frame, and discovered that Walcott's jab was much faster than Ali's! Walcott was hitting Rocky with 4 jabs for every 3 Ali would have thrown in the same time. This showed that those who think Ali would have kept Marciano off with his great jab are wrong, since Walcott had a better jab and couldn't do it. Ali's constant movement and bouncing on his toes made his jab seem even faster than it was, whereas Walcott didn't move around as much. Walcott did do a lot of shuffling and shifting from side to side, though, and in his day it was called The Walcott Shuffle. Gives you an idea of where the Ali Shuffle came from. - Bob Bearden

Lisäksi Marciano on oikeasti pudottanut itsensä Muhammad Alin. Tämä tapahtui tuon jo mainitun tietokonematsin tekemisen yhteydssä. Ali huitoi jatkuvasti Marcianon peruukin pois tämän päästä ja kolmannen huitaisun jälkeen Marciano pudotti Alin kanveesiin. Tapahtuma ei koskaan päässyt julkisuuteen, mutta filmin tekijöiden mukaan Marciano oli valmis ottelemaan Alia vastaan tosissaan. Rocky harjoittelikin kuvauksia varten yhtä tosissaan kuin oli harjoitellut jokaiseen ammatillaismatsiin urallaan.

"Keep punching" - Rocky Marciano
 
Viimeksi muokattu:

Viikate

Jäsen
Suosikkijoukkue
Diskos, JYP, KooKoo, HeKi
Viestin lähetti laatokka
Viikate, Pentti Linkola on aikamme säälittävin yksilö. Hänellä on mielestään oikeus päättää ketkä saavat elää ketkä ei. Hänestä keskoset pitäisi jo hyvissä ajoin päästää päiviltä, ne kuulemma heikentävät ihmiskuntaa. Kukaan muu ei ei heikennä sitä kuin tämä Linkola itse.

Valitsin Linkolan listalle siksi, että hän on niitä harvoja (minkään sortin) radikaaleja, joka todella elää niin kuin itse opettaa. Tämä on ainoa syy "kova jätkä" tittelin ansaitsemiseen.

Toki Linkolan ajattelussa on epäloogisuuksia (esim. Saddam Husseinin kannattaminen sillä perusteella, että tämä harventaa ihmispopulaatiota maan päältä) ja paljon arveluttavia lähtökohtia, enkä todellakaan allekirjoita kaikkea, mitä hän sanoo.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös