Viestin lähetti siffa
Kalpa-peliin on turha verrata, koska K-Vantaan tarkka keskialueen tukkiminen ei mahdollistanut vaarallisia vastaiskuja. Kalpa hyökkäsi ja karvasi ylhäältä, jolloin vastaiskuihin tuli mahdollisuudet..
Kieltämättä altavastaajan osa näyttää olevan KooKoolle parempi. Tarkasti puolustavia joukkueita vastaan ei oikein keinoja tunnu löytyvän. Näissä peleissä ylivoimat pitäisi pystyä hyödyntämään.
KalPa-peliin vertailua voi silti tehdä monessa asiassa. Ensimmäisen kympin jälkeen KooKoon peli oli uskomattoman latteaa. Taistelu, uhrautuvaisuus ja järkevyys hävisi täysin. KalPa -peliin saatiin hyvä alku ja ilmeisesti sellainen tarvitaan, jotta tuo joukkue syttyy pelaamaan loppuun asti.
Hajottaahan se, kun viikko sitten joukkue näyttää mihin todella pystyisi. Sitten palataan taas tyhmiin jäähyihin, älyttömiin riskinottoihin ja muutenkin yleiseen paskaan.
Kantelinen ja Kaukokari loivat parhaat paikat. Molemmilla luistin kulkee nyt paljon alkukautta paremmin. Näidenkin miesten jatkosuunnitelmat on mielenkiintoista nähdä. Jotenkin tuntuu, ettei kumpaakaan nähdä KooKoossa ensi kaudella.
Grahn oli hyvä. On pelannut jo niin monta ottelua hyvällä tasolla, ettei maalivahtiongelmaa tarvi enää miettiä. Puolustajista Mälkiä oli alkuun ihan yössä. Kaksi peräkkäistä harhasyöttöä ylimmän karvaajan lapaan taisivat herättää hiukan, koska loppua kohti muuttui näkymättömäksi.
Huono kuva joukkueesta jäi. Onneksi kaikki on tämän ryhmän kanssa mahdollista ja tänään voittamalla TuTo-peliin saataisiin ihan kunnon panokset.