KooKoo - K-Vantaa 16.10.-02

  • 1 267
  • 6

jokainen

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo, KPL
Mitäs Kookoon äijät oli oikeen napannu? :) Vai pelasko K-vantaa yhdel ketjul?-) Ihme homma tollanen maalimäärä tän takkuilun jälkeen... huh, raporttia kiitos :)
 

Nilfisk

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Tulosvedossa kerroin 2312,57.. Joku senkin sitten oli veikannut.

Olipas peli, eka erä tasainen ja vauhdikkainta kiekkoa Kouvolassa pitkään aikaan. Sitten kävi niinkuin kävi. Mukavaa ottelussa oli omien kasvattien huikea peli, neloskenttä(kin) painoi pelin yhtenään K-Vantaan päähän. Vaikka K-Vantaan molemmat veskarit pelasivat ihan kohtalaisen pelin, KooKoo viimeisteli kovalla prosentilla. Jokohan nyt KooKoon peli aukeaisi kunnolla.

Missä muuten oli Soijärvi? Toivottavasti raportti antaa vastauksen tähänkin.
 

Isaskar

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Olipa erikoinen peli! Olisi voinut luulla, että edelliseen FPS-otteluun verrattuna jäällä on aivan eri KooKoo. Ei turhaa puskemista ja kiekon pomputtelua, vaan vauhtia ja näyttävää peliä. Osansa oli tietysti vastustajalla, numeroista huolimatta K-Vantaan pelaajat näyttivät vauhdikkailta ja lupaavilta. En silti veikkaisi heitä mestiksen voittajaksi, koska viime kauden tavoin joukkueella ei kestä hermo ja se koheltaa liikaa.

Tuomaria harvoin kommentoin, mutta tällä kertaa siihen on mielestäni aihetta. Avauserässä linja oli hyvä ja tarkka, erinomaista tuomarityöskentelyä. Sitten tuli eteen taas sama vanha tilanne, jäähyjä on pakko alkaa tasoittamaan. Vähemmän jäähyjä saanut KooKoo kärsi tästä, kun samanlaisista tilanteista tuomittiin täysin erilaisia tuomioita. Kun jäähyt tasoittuivat, alkoi taas toisenlainen linja. Ärsyttää, kun tuomarin luottamus omaan toimintaansa on niin heikkoa, ettei hän pidä omaa hyvää linjaansa koko ottelua.

Kotijoukkueen ehdoton ykkönen oli Mikko Kinnunen. Viimeinen maali oli hienoin, jota olen pitkään aikaan missään nähnyt. Mieleen jäivät myös Nurmbergin piristyneet otteet sekä hyvää yritystä esittävä neloskenttä. Puolustajista Mikko Pukka vakuuttaa edelleen ja kokonaisuudessaankin kiekkoa saatiin hyvin liikkeelle vauhdissa oleville hyökkääjille. Tästä on hyvä jatkaa.

K-Vantaa oli puolet pelistä vauhdikas ja tasainen joukkue. Ei ole mikään ihme, että se on mestiksen kärkipäässä ja jonkinlainen yhden ottelun ihme eilen nähtiin.
 

Peach

Jäsen
Suosikkijoukkue
K-Vantaa ja hallista toiseen: Blues, Jokerit, Hifk
Kommentti Vantaan esityksestä ja lopputuloksesta:

Jonkinlaista vaikutusta on varmaan kolmen tärkeimpiin lukeutuvan hyökkääjän poissololla. Heistä kaikki ovat olleet tärkeitä kahdensuunnanpelaajia, pelinrakentajia sekä tietysti myös pisteiden tekijöitä. 1-2 runkopelaajaan poissaolo ei tunnu niin paljoa, mutta 3 rupee olemaan jo vähän liikaa. Toivottavasti Pajuluoma ja Ekholm kuntoutuvat pian. Ketjukoostumuksiakin olisi kenties voinut vaihtaa kun tilanne rupesi olemaan 5-0. Käsittääkseni muutoksia ei kuitenkaan tehty, maalivahdinvaihtoa lukuunottamatta. No eiköhän tosta Ki-Va jotain oppinut.
 

Rooster

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo, TPS (pesiksessä KPL)
Enpä sitten tietenkään päässyt näkemään juuri sitä peliä, jossa KooKoo saa ketsuppipullon oikein kunnolla auki (varmaan se ketsuppibiisi soi aika monta kertaa pelin aikana). Tuskinpa KooKoo yhtä suurta ja makeaa voittoa enää tämän kauden aikana saa, oli tuo kyllä sellainen superjättiyllätystulos.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös