Ke 25.10.2006 HeKi-Jukurit

  • 2 098
  • 4

Jape

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit
Avataanpa tällekin kamppailulle oma ketju. Kyseessä siis todellinen paikallisvääntö, kun Jukurit matkaa Mikkelistä vain 95km lounaaseen. Mielenkiintoa lisää se, että HeKi on ollut todella hyvä kotonaan. Viime viikonlopun tappio KOO-VEE:lle taisi olla vain työtapaturma, sillä niin moni joukkue siellä on ahtaalla ollut. Jukurit ei ole Mestiksen aikana Heinolassa vielä käynytkään. Mikkelissä HeKi piinasi Jukureita puoli peliä, kun Jukurit surffaili asennevammaisena kentällä. Tällä kertaa asenne pitäisi olla kohdallaan tai HeKi vie pisteet.

Reksa on näköjään muokannut kokoonpanoja oikein urakalla. Ykkönen on palautettu viime kausien tuttuun muotoon. Liekö tämä sitten hyvä vai huono ratkaisu. Ainakin Laakso saa tilaisuuden yrittää tuttujen miesten kanssa. Tällä kertaa Kovanen on pudotettu kokoonpanosta. Pakit jatkavat ennallaan ja Reunanen vaihteeksi maalissa. Mitäpä tästä muuta voi odottaa kuin vierasvoittoa. Toinen tappio putkeen kertoisi jo joukkueen kipsistä, sillä tuolla materiaalilla ei näissä peleissä pitäisi olla vaikeuksia.

Jukurit tänään:

Lasse Kanerva – Petri Lehtonen – Antti Laakso
Lauri Kinos – Kai Öhberg

Turo Asplund – Ossi Pellinen – Andreas Sundin
Simo Mälkiä – Esa Hämäläinen

Tuomas Tikkanen – Mika Niemi – Tuomo Jormakka
Tuomo Kortelainen – Ilkka Kallioinen

Tero Kettunen – Janne Jaakkola – Tomi Lindfors
Eero Hyvärinen

Ari Reunanen (Kai Tillanen)
 

jesse72

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit, MP, E. Frankfurt, hyvä MJE!
Mielenkiintoinen kokoonpano voisi sanoa. Ketjut laitettu uusiksi ja vanhakunnon "pappa-ketju"on taas kasassa. Ari Kovanen kokoonpanon ulkopuolella, mikä on yllätys. Kovanen on pelannut hyvin vaikka saldo on 0+0 ja tappiollisessa TuTo- pelissä Kovanen sai Jatkoajalta kolme tähteä. TuTo-pelissä ylimääräisenä hyökkääjänä ollut Turo Asplund saa tänään näyttöpaikan Pellisen ketjussa.

Seuraa heitä Jukureista

Ari Reunanen: Maalivahtipörssin ykkönen ja ollut todella varma pelaamissaan otteluissa.

Esa Hämäläinen: Alakerran päälikkö. Laukoo ja taklaa lujaa. "Juvan Härällä" alla tasainen kausi.

Tuomas Tikkanen: "Valkokypärä" joka nakuttaa hyvin tehoja, tosin kahdessa viime pelissä vain 0+1, mikä on todella vähän Tikkaselle.

Andreas Sundin: Maalintekijä joka saataa olla täysin pimennossa, mutta kun paikka tulee niin BANG! Ruotsalaiseen tapaan tekee tärkeitä maaleja. Mikkelissä upotti kaksi maalia Kurikan taakse.

Heinolaan vie tie ja takaisin tullaan voittoa juhlien. Tulosvetoon 1-4 ja 2-6. Uusi jäähalli tulee taas korkattua. Heinolan hallia en ole nähnyt kuin ohi ajaessa.
 
Viimeksi muokattu:

Jape

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit
HeKin iskukyvystä sen verran, että nyt kun Pelicans-laina Koponen näköjään palasi Lahteen, niin maalintekovoimaa katosi illan kotijoukkueen hyökkäyksestä. Kiiskisen ketju olisi siis Jukurien saatava pysymään aisoissa. Toki O.Sinkkosen johtama ykkönen on myös vaarallinen. HeKin suurinta vastuuta kuitenkin kannattelee tänään(kin) maalivahti Janne Kurikka, jonka vire vaikuttaa paljon ottelun lopputulokseen. Yksin hänkään ei HeKiä tänään pelasta, se on varmaa.

Jukureista suuri mielenkiinto kohdistuu eittämättä uudelleen kyhättyyn pappa-ketjuun ja erityisesti Laakson esityksiin. Laakso on loukkaantumisensa jälkeen ollut pienemmässä roolissa hakemassa tuntumaa. Nyt tulee vastuuta erilailla, joten tulostakin saisi syntyä. Lehtosen vierellä Laakso on kyllä ennekin menestynyt varsinkin kun tutut pelikaverit löytävät toisensa kaukalosta pelkän hajun perusteella.

Asplund saa vastuuta nyt Pellisen kentässä. Harkkapeleissä Asplund oli vakuuttava, mutta viime aikoina ollut vaisumpi. Toki roolikin on ollut pienempi. Niemen johtama kolmonen on huikea viritelmä. Tikkaselta ja Jormakalta voi odottaa mitä vain ja Niemi jakamassa sentterinä saattaa aiheuttaa Kurikalle hankaluuksia.

Nelosessa riittää vauhtia ja taistelutahtoa. Siinä näkyy Jukurien ja HeKin yksi merkittävimmistä eroista. Nelosesta löytyy Jukureilta jopa ottelun ratkaisijoihin luettavia pelaajia, kun taas HeKiltä lähinnä täytemiehiä. Kettunen-Jaakkola-Lindfors ovat tällä kaudella tehneet yhteensä 21 pinnaa, kun taas Manninen-Liewendahl-Inkinen ovat tehneet 6 pinnaa.

Jukurien materiaali on tällä hetkellä erittäin kova paperilla, mutta aika näyttää mihin sillä ylletään kentällä. Toivottavasti Jukurit syttyy ennalta heikompaa joukkuetta vastaan ja taistelee tosissaan. Edellisen kohtaamisen kaltaiseen perseilyyn ei tosiaan ole HeKin kotihallissa varaa.
 

jesse72

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit, MP, E. Frankfurt, hyvä MJE!
Kiva reissu ja pelissäkin tapahtui. Ari Kovanenkin oli mukana ylimääräisenä hyökkääjänä.

Jukureille ansaittu voitto. HeKi yritti rimpuilla mukana, mutta Jukurit meni ja takoi taululle oikeutetut lukemat. Mitä jäi mieleen.

- "Pappa-ketju" oli taas yhdessä ja tätä ketjua ei kannata hajoittaa enää. Lehtonen 1+1, Laakso 0+2 ja Kanerva 0+1. Laakson luistin kulkui iloisesti kun pääsi taas Lehtosen viereen. Laakso haki ahkerasti kauden avausmaalia, mutta se jäi vielä odottamaan hyvistä yrityksistä huolimatta.

- Turo Asplund aloitti kakkosessa Ossi Pellisen ja Andreas Sundinin kanssa. Asplund oli todella vaisu ja sai tehdä viimeisessä erässä tilaa Ari Kovaselle.

- Mika Niemi maalasi ja oli muutenkin pirteä. Niemellä olisi käyttöä pidemmällekkin ajalle, jos JYP vaan antaa miehen jatkaa täällä. JYPistä Risto Kurkinen ja Jukka Seppänen istuivat katsomossa Risto Dufvan seurassa. Niemeä seuraamassa?

- Nelonen oli hyvä. Jaakkolalle maali ja Lindforsille 1+1. Tero Kettunen oli menopäällä koko pelin vaikka viimeistely ontuikin.

- Tuomas Tikkasen upea karvaus avausmaalissa myös maininnan arvoinen. Puolustajista Eero Hyvärinen avasi maalitilinsä miesten peleissä ja kiekko matkasi mukana Mikkeliin. Ilkka Kallioinen jatkoi hyvää peruspelaamista ja tästä taitaa tulla viimein "Ilen" kausi?

- HeKistä Sinkkoset ja Kiiskinen ovat edelleen pelimiehiä. Janne Kurikka on ehkä Mestiksen paras maalivahti.

- Tuomari Tom Laaksonen ei antanut yhtään jäähyä vääristä varusteista!

- Heinolan halli pieni ja mukava. Jukurit tuntui kiinnostavan sillä halli vaikutti suht täydeltä.
 
Viimeksi muokattu:

uljas

Jäsen
Suosikkijoukkue
Peliitat, (HeKi-vainaa), Tinatuopit
jesse72 kirjoitti:
- Heinolan halli pieni ja mukava. Jukurit tuntui kiinnostavan sillä halli vaikutti suht täydeltä.

Heinolan halliin mahtuu muuten 3000 katsojaa vaikkei heti uskoisi. Paikalla oli hieman vajaat 700 katsojaa ja se täyttikin lehtereitä mukavasti.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös