Ke 24.9.2008 Jokipojat - Titaanit

  • 1 692
  • 10

Viljuri

Jäsen
Kotkassa hallin jäähdytysjärjestelmän korjaustöiden takia Titaanit on joutunut tekemään "pallokerhot" useammassa kuin yhdessä asiassa, ja pelaa tämän alunperin sarjaohjelmaan kotiottelukseen merkityn ottelun Joensuussa, Mehtimäellä.

Joensuu on mahdollisesti saamassa tähän otteluun takaisin ykkössentterinsä Ahtosen, eikä myöskään puolustaja Luke Sellarsin launtaina saatu vamma välttämättä estä pelaamista keskiviikkona. Lempäälän Kisaa vastaan käyty tiukka kamppailu ei ollut parasta Jokipoikaa, mutta kuitenkin levänneiltä jaloilta lähdettäessä Titaanien on venyttävä parhaaseensa estääkseen Jokipoikien etenemisen selkeään voittoon.

Kotijoukkueen osalta toivon selkeää kehitystä ylivoimapeliin, myös tehollisessa mielessä. Vierailija hakee lohdutusta omaan kärsimysnäyteelmänsä, ja voi olla (tai voi olla olematta) tämän vuoksi erityisen vaarallinen, ja onhan siellä erityistä lahjakkuutta ainakin taklausten hakemiseen. Mitä pidempään vierailija on iholla, sitä kipeämmäksi ottelu voi käydä, vaikkei kotijoukkuekaan mikään anti-fyysinen kokoonpano ole.

Yleisömäärän soisi kyllä kasvavan lauantain lukemista, vaikka edessä on vielä lisää kotipelejä lyhyen ajan sisään. Jokipojat hoitanee pointsit himaan eli siis pisteet pihaan lukemin 6-2.
 

karate Mauri

Jäsen
Suosikkijoukkue
HCH
Tässä joukkueet lähtevät hivenen eri lähtöasetelmista matsiin. Jokipojilla alla pitkä onnistumisten sarja, onnikin on ollut myötä. Kotkassa taasen tällä(kin) kaudella kaikki on mennyt kaikki päin v*ttua, noin hyvin kauniisti sanottuna. Ennakkoasetelman pitäisi siis olla hyvinkin selvä, mutta pelihän pitää pelata ensin.

Ahtosen mahdollisen paluun myötä allekirjoittaneen jännitys kohdistuu hyökkäyspelin toimivuuteen. Mielestäni se on ollut joukkueen heikoin osa-alue so far. LeKi-pelin lopussa nähtiin mielenkiintoisia hyökkikoostumuksia, saa nähdä vieläkö ketjuruletti pyörii. Kokonaisuudessaan en oikein usko, että vielä keskiviikkonakaan nähdään suuria maalikarkeloita.

Haulit himaan 4-1.
 

The Rock

Jäsen
Titaanit tänään:

1. kenttä:
#14 Tikkanen - #32 Lintula - #19 Lindfors
#24 Platt - #6 Haapanen

2. kenttä:
#50 Niemensivu - #15 Kansikas - #78 Pehu
#42 Kaisjoki - #45 Jokiraita

3. kenttä:
#44 Mustonen - #8 Romo - #55 Kolhonen
#3 Siira - #81 Hietamäki

4. kenttä:
#18 Häkkinen - #17 Heikkilä - #11 Seppinen
#21 Luukkainen (7.puolustaja)

Maalivahdit:
#1 Tillanen (AK)
#30 Hankanen

Lähde: www.mestis.fi

* Titaanit lähtee varsin samanlaisella miehityksellä Joensuun reissuille, kuin millä joukkue esiintyi viime perjantaina Vantaalla. Kolmen ensimmäisen vitjan suhteen muutoksia ei ole tullut ainuttakaan, sen sijaan nelosessa kauden avausmatsinsta tulee pelaamaan Jyri Seppinen.

** Poissa kokoonpanosta ovat edelleenkin polvivaivainen puolustaja Toni Mäkinen ja pikkuvammoista kärsivät hyökkääjät Joni Kulmakivi sekä Ville Valli. Maalissa kiekkoja koppailee kukapas muukaan kuin Kai Tillanen.

Hirveän kovat odotukset ei meikäläisellä illan ottelun suhteen ole, sillä Joensuu oli jo viime kaudella todella paha paikka pelata. Tähän kun lisää vielä sen, että Jokipojat on tulessa ja Titaanit taas ei ole niin päästääkin siihen notta kyyti voipi olla kylymää ja limppi kuumaa.

Toisaalta taas jos kiekko alkaisi vihdoin ja viimein upota paikoista sisään ja Jokipojat lähtisi otteluun hieman takki auki, olisi Titaaneilla mahdollisuus todella suureen yllätykseen. Toivossa on hyvää elää ja usko parasta punanuttujen kannalta..

TAISTELE TITAANIT!
 

Juippi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turun Palloseura
Toisaalta taas jos kiekko alkaisi vihdoin ja viimein upota paikoista sisään ja Jokipojat lähtisi otteluun hieman takki auki, olisi Titaaneilla mahdollisuus todella suureen yllätykseen. Toivossa on hyvää elää ja usko parasta punanuttujen kannalta..

Titaaneille kauden avauspisteet hienolla 3-5 voitolla Joensuusta. Tästä se lähtee ja Titaanien peli varmasti vapautuu. Jyrän alla tilastojen perusteella oltu ( Jokipojat Oinonen / Ore 11 torjuntaa, Titaanit Tillanen 51 torjuntaa), mutta maalit ratkaisevat. Loistavaa Titaanit! Tiedä sitten onko kotijoukkue aliarvioinut vierailevan nipun ja Titaanit on päässyt alussa iskemään "puskista" maaleja. Ottelun sankarista ei lienee epäselvyyksiä. Kai Tillasen uskomaton torjuntojen määrä oikeuttaa Kaitsulle itseoikeutetusti sankarin viitan harteilleen!
Todella helpottavaa saada pistetili auki ja jättää sarjajumbon osa tällä kertaa SaPKolle.
 
Viimeksi muokattu:

-Jonne-

Jäsen
Suosikkijoukkue
JoKP
Laukaukset Jokipojat 96 Titaanit 28.

Jokipoikien yv on pahasti hakusessa ja ei tuo hyökkäyspelaaminen ole muutenkaan vielä alkukaudesta vakuuttanut. Nyt sitten ilmeisesti petti vielä maalivahtipeli.

Tämä herättää joukkueen taas tekemään työnsä huolellisemmin.

Onnea Titaaneille voitosta. Tehokkaampi joukkue voitti ansaitusti.
 

kumikiekko

Jäsen
Suosikkijoukkue
HOKKI
Tässä matsissa laukaisukartta on aika hupaisan näköinen. Titaanien päädyssä on ammuttu joka paikasta ja aivan helkkaristi. Ei juuri tyhjää paikkaa ole koko kenttäpuoliskolla. Tillanen on ollut kunnon kiekkosateessa ja pelannut Titaaneille täyden potin. Mukavaa, että nollakerholaisia ei enää ole sarjataulukossa ollenkaan.
 

Espen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Old time hockey like Eddie Shore
Kotiuduin juuri jääkiekko-ottelusta, jossa pelattiin koko ottelu käytännössä toisen joukkueen kenttäpäädyssä. Tästä huolimatta pelin viihde- ja jännitysarvo oli korkeampi, koska vastaanottava osapuoli teki enemmän maaleja kuin peliä hallinnut joukkue. Kyllä, kaikki näkivät sen tulostaululta, jos eivät muuten uskoneet.

Ottelun viihdearvoa lisäsi erityisesti kotijoukkueen hienot syöttöyhdistelmät vastustajan kenttäpäädyssä, joita ei yleensä kuitenkaan maaliin asti päätetty. Monesti syöteltiin useita syöttöjä metrin päässä maalista tai jopa maaliviivalla.

Vierailijalla oli viiden maaliin johtaneen hyökkäyksen lisäksi ainakin yksi kohtalaisen hyvä ohjaus ja yksi puolittainen läpiajo suoraan jäähyltä. Pari kertaa taidettiin päästä vetämään kiekko siniviivalta maalia kohti.
 

The Rock

Jäsen
Nyt voi kyllä sanoa peliä näkemättä, että Titaanit nappasi tänään itselleen jääkiekkotermejä mukaillakseni varsin mukavanlaisen RUTIINIVOITON! Tsaijaijai! Kylläpäs vaan maistuu makealta kauden avauspojot. Kaiken lisäksi niiden hunajanmakua lisää vielä se, että ne napattiin Jojensuun lentokentällä operoivalta kivikovalta kotijoukkueelta.

Alkukauden perisynti - tehottomuus - oli tänään vain kaukainen muisto, sillä nyt niistä tekopaikoista pistettiin kiekot sisään ja puolustus Kai Tillasen johdolla taisteli veren maku suussa loppuun asti. Onnistumisia tuli maalien muodossa laajalle rintamalle ja toivottavasti tämä näkyy jatkossa selkeästi rennompana pelaamisena.

Niin joukkueen kuin kannattajienkin harteilta putosi tällä tuloksella (3-5) todella iso apina harteilta ja nyt ne kauden aloituksen kahdeksan vieraspeliä eivät enää tunnu niin pahalta, kuin vielä vajaat neljä tuntia sitten.

Helvetin hienoa jätkät! Olisikohan seuraavaksi vuorossa pinnojen haku Lempäälän jääkaapista? Sielläkään kun ei viime kaudella voitoilla herkuteltu, kuten hirveän monessa muussakaan vierashallissa.

NASULIA TITAANIT!
 

Viljuri

Jäsen
No jos positiivisia puolia hakee, niin Titaanien faneille tämän suo. Varmasti on vaikeaa ollut kaukalon ulkopuolistenkin asioiden takia.

Titaanien pelisuunnitelma toimi erittäin hyvin melkein kaksi erää ja toisaalta Jokipojat ei ole ihan niin hyvä, mille sarjataulukko ennen ottelua näytti. Tillanen torjui useamman game-saverin, mutta siltikin laukaisumääristä huolimatta Joensuu ei nyt ihan maagisesti pelannut, esimerikiksi tuossa ylivoimassa olisi edelleen harjoittelemista.

Ahtonen takaisin ykkösen keskelle ja muutoinkin kentällisiin uudistuksia, sillä kakkonen ei toimi ollenkaan yhdestä Yv-tilanteen jälkeisestä maalista huolimatta.
 

keskikatsomo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Titaanit, HIFK, sympatiat aina SaiPalle
Ihan hyvä, ensi voitto jonka kaitsu meille pelasi. Long and winding road.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös