Kausi lähestyy

  • 1 587
  • 7

Ranttali

Jäsen
Suosikkijoukkue
Peliitat
Syksyn tulossa ja kesän pois menossa on yksi erittäin hyvä asia, nimittäin ainoan oikean suomalaisen kansallisurheilun alkaminen. Kesän aikana on monilta, lähinnä urheilutoimittajilta, päässyt unohtumaan, mikä on Suomen ykkös -urheilulaji. Ei mitkään keihäänheitot, pesäpallot, puhumattakaan jalkapallosta, vedä minkäänlaisia vertoja jääkiekolle.

Mikä sitten tekee jääkiekosta niin mielenkiintoisen lajin, että sitä seuraa eniten suomalisia paikanpäällä? Tässä muutama ajatus:
1. Maailman luokan pelaajat. Vuotuisissa arvokisoissa näkee oman liigan pelaajat muita maailman huippuja vastaan.

2. Hienot puitteet. Jäähallit alkavat olla monilla paikkakunnilla Arenoita, joissa myös tauoilla toimii palvelu.

3. Suuret kaupungit mukana. Vai olisko kiinnostavaa seurata ottelua Kitee-Loimaa, tähtinä jotkut Vaakanainen ja Horttanainen?

4. Nopeus&Fyysisyys. Jääkiekon perusolemus. Tietysti mahdollisuus nähdä kunnon nyrkkitappelu lisää vielä mielenkiintoa.

5. Otteluiden säännöllisyys. Torstaisin ja lauantaisin tietää, että silloin on täysi sarjakierros. Vrt. jalkapallon "silloin tällöin" -tyyppinen sarjaohjelma.

Listaan voisi lisätä vaikka kuinka paljon kohtia, mutta jätän tämän nyt tähän. Täytyy myöhemmin ruveta solvaamaan enemmän muita lajeja, muilla areenoilla.
 

Jii

Jäsen
Suosikkijoukkue
musta & valkoinen
Viestin lähetti Ranttali
3. Suuret kaupungit mukana. Vai olisko kiinnostavaa seurata ottelua Kitee-Loimaa
Älä rienaa, Loimaa on hieno paikka. Lätkääkin pelaa... oisko ollut 2 divisioonassa. Loimaan Kiekkopojat liigaan heti kun liiga avautuu.
 

vision

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Viestin lähetti Ranttali

1. Maailman luokan pelaajat. Vuotuisissa arvokisoissa näkee oman liigan pelaajat muita maailman huippuja vastaan.

2. Hienot puitteet. Jäähallit alkavat olla monilla paikkakunnilla Arenoita, joissa myös tauoilla toimii palvelu.



Maailma luokan pelaajat?? Ihan itekö keksit tuon lausahduksen vai kysyitkö Tammiselta lupaa :D . Luulin jo ettei tartte törmätä tuohon fraasiin ennen seuraavia mm-kisoja.
Hallit ovat kyllä vain parilla paikkakunnalla areenoita. Espoo ja toinen Helsingin halli. Tampereesta en tiedä onko tehty rempaa? Ei millään pahalla, mutta esim. Jyväskylässä tai Lappeenrannassa olevia halleja ei voi kutsua "areenoiksi".

Ihmisen perimmäinen kilpailuvietti. Mikäs sen hienompaa kuin kuittailla kaverilleen, että omalla joukkueella menee paremmin.
Paineiden purkaminen. Hallissa jokainen saa huutaa ja haukkua vastustajia, omia, tuomareita melko vapaasti. Hallista poistuttaessa kaikki jatkuu taas ennallaan.
Fastest game on earth, siinä se tärkein!! Malttamattomana odotan itekin tulevaa kautta ja pelejä LA-areenalla.
 

apo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Wild
Suuret kaupungit?

Sniper "Sama onko sm-liigassa Loimaalaisia vai Lahtelaisia, ei pahalla."

Sanoo lappeenrantalaisjoukkueen fani. Mielenkiintoista. Mistä moinen antipatia kyseisiä paikkakuntia kohtaan? LPR:han on suunnilleen yhtä paljon Lahtea pienempi kuin Loimaa puolestaan sitä pienempi, joten tuskin tässä mistään metropoli vs. junttikylät -asetelmasta voi olla kyse.

Minulle paikkakuntien koolla ei ole mitään, ei niin mitään väliä. Miksi olisi? Jos Loimaa-Kitee -matsi käydään hyvätasoisessa hallissa, paikalla on semmoiset 10 000 äänekästä katsojaa ja kaukalossa on nyky-SM-liigan tasoisia pelaajia, mitä väliä paikkakunnan koolla itsessään on? Tietenkään Loimaan resursseilla ei milloinkaan tähän ylletä, mutta se onkin eri asia.

Suomen jäähalleista ei todellakaan ole areenoita kuin kolme, Hjallishalli, Länsiauto ja Elysee. Varauksella mukaan voidaan laskea vielä Nordenskjöldinkatu ja Hakametsä, mutta siihen se sitten jää. Suuressa osassa SM-liigan otteluita puitteet ovat kaikkea muuta kuin hienot (toki enimmäkseen kelvolliset sentään).

Ja Kittee on hauska paikka. Komea jäähallikin niillä siellä.
 

Tj

Jäsen
Suosikkijoukkue
Melchester Rovers
Viestin lähetti Ranttali
Kesän aikana on monilta, lähinnä urheilutoimittajilta, päässyt unohtumaan, mikä on Suomen ykkös -urheilulaji.

Kesällähän siitä lätkästä kannattaakin kirjoittaa kun siinä niin paljon tapahtuu ja suomessa ei muuta harrasteta.

Vai olisko kiinnostavaa seurata ottelua Kitee-Loimaa, tähtinä jotkut Vaakanainen ja Horttanainen?

Kyllä pesäpallonkin tähtipelaajat tietää jos lajia seuraa. Ei jääkiekostakaan tiedä mitään jollei siihen ole yhtään perehtynyt. Ja eikös ole paljon varteenotettavampi suoritus saada pääsarjatason joukkue kasaan pienestä kaupungista kun vaikka suurista kaupungeista Lahdesta, Tampereelta tai Oulusta?
 
G

Guest

kaikki tasot ovat arvokkaita

Oli pakko kirjoittaa tälle palstalle, sillä muuten olisin "menettänyt" kirjoitusoikeuteni minisähkökatkoksen vuoksi. Oli rekisteröidyttävä uudelleen. Silti olen sitä mieltä, että oli kyseessä 540000 asukkaan Helsinki tai 1700 asukkaan Tarvasjoki, molemmissa tehdään hyvää työtä jääkiekon eteen. Ei pidä aliarvioida sarjan tasoa tai paikkakunnan pienuutta. Pieniltäkin paikkakunnilta löytyy helmiä. Lätkä on pääasia, ei paikkakunta eikä seuran koko!
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös