Ihan muutaman kerran tämän saman asian tai samat asiat olen todennut. 1) talousihmisenä en koskaan puhu alan asioista jotka eivät ole totta, 2) en koskaan paljasta lähdettä, 3) tuskin Karri Takko niin lahjaton on, että niin vaan maksuvälineeksi suostuu, kyse oli vaan yhtälöstä, Ilves haluaa jotain kolmesta Ässien käyttämästä pelaajasta ja Karri Takko haluaa jonnekin muualle kehittymään ja pelaamaan nyt kaikki osapuolet ovat tyytyväisiä, tältä osin.
Meidän tulee muistaa, että kun joukkueet ovat nyt osakeyhtiöitä ovat tasetiedot tilipäätöksen jälkeen enemmän ja vähemmän julkisia. Nyt kuittaillaan niitä saamisia ja velkoja joihin molempia osapuolia tyydyttäviä maksuvälineitä löytyy. Se, että osakeyhtiömuotoisessa jääkiekkojoukkueessa tulee palkat ajallaan on toiminnan kivijalka. Jos palkat tulevat kovastikin myöhässä on se perusta sopimuspurulle ja siirrolle eteenpäin.
Pari viikkoa sitten keskusteltiin Pelicansin tappiosta ja siitä kun sitä ei oikeasti ollut. Lisätään nyt keskusteluun, että juu ei sitä uutta osakepääomaa voi tilikauden tulokseen kirjata, mutta koska se livahtaa sinne pääoman puolelle niin se pysyy sallituissa rajoissa ja plussan puolella. Yhtälö osakepääoma 50.000, tappio 800.000 uutta osakepääomaa 800.000 on oma pääoma vielä 50,000 ja kaunisti plussan puolella. Toinen asia on kuinka kauan noin voisi oletettavasti jatkaa, koska joskus kyllästyy myös sijoittajatahot.