JYP-Blues 25.9.2001

  • 3 303
  • 44
Suosikkijoukkue
Two Degrees of Mike Sillinger
Millaisia odotuksia peliin on porukalla?

Itse odotan (ja toivon), että Blues saa vihdoin maalihanojaan auki, ja voittaa ottelun.

Murphy ei ilmeisesti (ainakaan vielä) pelaa huomenna, mutta jatkossa pelaaminen on mahdollista.

Oma veikkaus lopputuloksesta on 2-5.
JYP:n maalit tekevät Ton ja Hirvonen
Bluesilta maalaavat Määttä, Laatikainen, Caloun, Krykov ja Hirvonen.
 

Tj

Jäsen
Suosikkijoukkue
Melchester Rovers
Bluesin hyökkäys on ollut tehoton ja puolustus vahva joten odottelen vähämaalista ja tiukkaa ottelua. Jyp tulee varmasti terävästi matsin alkuun, siihen maali tai pari niin vahvoilla ollaan. Kakkoskassari Leinonen saattaa huomenna pelata 1. liigaottelunsa.
 

Köpi

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, Buffalo Sabres, Green Bay Packers
Jos JYP saisi nyt sen Hippoksen hurmoksen päälle, mitä kaipailin jo Pelicans-peliin, voi pistepussi jopa karttua. Mutta ihmeellistä kuinka JYP:n taso on laskenut kuin lehmänhäntä Lukko-pelin jälkeen, joka näytti ihan lupaavalta. Kaipaisin vielä rajumpia ketjumuutoksia, mitä Saarinen teki Pelicans-peliin, joukkuetta pitäisi herätellä entistä enemmän. Tero Leinonen pelannee joko tässä ottelussa tai viimeistään Turussa. Omasta mielestäni valmennusjohdon kannattaisi hajottaa ainakin pakkipari Cech-Glad, josta varsinkin ensinmainittu on ollut ns."pihalla" viime aikoina. Rupeaisiko Cechin peli toimimaan maanmies Nikolovin kanssa? Pakkipareihin saattaa olla tulossa muutoksia J-M Loikalan palatessa rivistöön. Jokohan Voskar palaa sentteriksi, kun ei laiturin hommat oikein luonnistunut Pelicans-matsissa?
 

Musta87

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Ilmeisesti JYPin kokoonpano kahden ensimmäisen kentän osalta on seuraava:

1. Ton-Voskar-Sillgren
Nikolov-Poikolainen

2. Hirvonen-Ahonen-Chlubna
Glad-Cech

Myös J-M Loikala pelannee huomenna (mahd. Virolaisen pakkiparina). Uskoisin muuten Lehdon vielä huomenna vartioivan maalia. Leinosen voisi pistää miehen tolppien väliin toki jo Turussa, mutta muistetaanpa miehen hyvät otteet OULUN harjoitusturnauksessa ja onhan Oulun kaukalo Terolle tuttu jo divarivuosilta.......?

Jokohan näillä irtoaisi pisteitä tehottoman (vai Teho-Tonittoman
:D ) Bluesin kustannuksella?
 

HABS #11

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Pelicans, Antikale Lahko
Maaliverkot heiluu

Mikäli JYP on yhtä aneeminen kuin lauantaina Pelicansia vastaan niin Caloun, Vykoukal ja kumppanit antaa jyväkylän yleisölle melkoisen shown.

Veikkaus 1-8
 

Woland

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues, Suomen maajoukkue
Piristyvätkö joukkueiden ulkomaalaisista Cech, Voskar, Turek ja Zelenka?Jatkaako Jypin puolustus siitä mihin Pelicansia vastaan jäi?


Kärjistetysti voidaan kuitenkin ajatella pelin ratkaisuelementtejä olevan kaksi: Miten #87 saadaan pidettyä kurissa?Hänet jos päästää selän taakse niin:( . Niin kuin Niki sanoi, jos Ton pääsee leikkaamaan Bluesin puolustusalueelle laidasta keskelle, niin seuraukset voivat olla ikävät.Pakin on jätettävä Tonille aina laidan puoleinen kaista ja ajettava mies kulmaan. Kiekolliset virheet niin hyökkäys-kuin puolustuspäässä voivat hyvinkin kostautua tämän miehen ollessa jäällä.

Toinen juttu on Bluesin maalintekokipsi.Onnistuvatko muutkin kuin Krykov maalinteossa?Nähdäänkö Calounin ensimmäinen maali?Toivottavasti koettaisiin ne pari onnistumista, jotka rentouttaisivat viimeistelyn. Jos näin tapahtuu, niin voi maaleja tulla paljonkin. Tähän kuitenkaan jaksa uskoa. Blues tekee huomenna 3 maalia.Jos viisikkopuolustus on samalla tasolla kuin tämän pelin suhteen hyvää mittaria Saipaa vastaan ja Jamo jatkaa varmoja otteitaan,niin Blues voittaa 2-3. Jos Ton saa liikaa tilaa, niin Jyp voittanee.

Odotan Jyp-ja Pelicans-peleistä kolmea pistettä sekä maalintekokipsin sulamista,niin että viimeistään Ässät-pelissä niitä nähtäisiin jo enemmän.
 
Viimeksi muokattu:

Qeuba

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
niinpä...

Toivon, että JYP saisi pelinsä edes näyttämään jääkiekolta, niin siitä olisi hyvä jatkaa. Jos peli on sellaista shittiä kuin Ilves-pelin kaksi viimosta erää, ei ole toiveita saada pistettäkään tällä kaudella.

Pakit on ollut tänä vuonna täysiä paskoja ja heidän pelinsä kautta JYP joko kaatuu tai voittaa tänäänkin. Lehtoa en menisi moittimaan. Ihme ettei ole päästänyt enempää pakkien mokailuja paikkaillessaan.

Nyt täytyis pystyä pitään se liike loppuun asti, mikä JYPillä on ollut yleensä ekassa erässä. Johonkin se vaan tuppaa katoon erätauolla. Toinen asia on, että kun saatais pakkien jäätävät virheet edes puolitettua olis paljon paremmat mahkut hoitaa voitto kotiin! Toisaalta hyökkääjät vois omalta osaltaan tehdä paikoista böören.
 

Köpi

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, Buffalo Sabres, Green Bay Packers
Tero Leinonen tekee liigadebyyttinsä tänään, joten mielenkiintoista nähdä miten käy. Nyt Naurava Jooseppi on sillä paikalla, mihin häntä jo "vaadin" viime viikolla. Eli nyt pitää sitten näyttää ne taidot, muuten taitaa tulla paluulippu Slovakiaan.
 

Musta87

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Tosiaankin kuten jo eilen epäilin on JYPin kokoonpano seuraava:

1.Ton-Voskar-Sillgren
Nikolov-Poikolainen

2.Hirvonen-Ahonen-Chlubna
Glad-Cech

3.Pihlman-Hauhtonen-Virtanen
Loikala-Virolainen

4.T.Jääskeläinen-Hytönen-Kärkkäinen
Marttinen-Siltavirta

Leinonen (Lehto)

Toivotaan että Tero onnistuu liimaamaan Calounin ja Krykovin lähettämät kiekot. Mielenkiintoista nähdä myös Loikalan pelaamista.
 

trivekku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jyp, IFK
Bluesista

Eniten Jypin puolesta pelottaa Myllyksen torjuntavire. Olin Blues-Saipa pelissä ja Myllys syötti Lehterän kerran puolittain läpi. Lisäksi mies avaa peliä paremmin kuin yksikään Jypin pakki, ehkä Poikolaista lukuunottamatta. Jos paikkoja tulee, niissä pitää olla todella terävänä. Ehkä voisi myös yrittää hieman kuumentaa miestä.

Caloun ei pelota, paremmassa kunnossa hän viime kuin kaudella, mutta maalijyvä on hukassa. Ylivoimapelissä hukkasi paikkoja, jotka "vanha" Caloun olisi käyttänyt. Toivottavasti ei löydä jyvää nytkään. Krykov on liekissä. Hänelle vaikka päällystakki. Muuten voi ratkaista koko matsin. Miten Tappara päästi hänet pois? Typerästi tehty.
 

King

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues
Odotan, että Bluesin maalihanat aukeavat tänään! Vähän niinkuin Niki Andersson sanoi "on vähän sellainen tunne, että maalihanat aukeaa"!

Blues voittaa, mutta lukemia en täällä lähde arvailemaan, Caloun tekee tänään kauden avausmaalinsa. Jypistä pelottaa lähennä Petr Ton, mutta jos hänet saadaan kuriin pitäisi pisteiden tulla Espooseen.

Tänään on ensimmäinen teksti-tv ilta, kun kaikki muut bluesin pelit olen nähnyt paikan päällä.
 
tänään soi verkot kuin räkälän jukeboxi

Uskon että tänään jommalla kummalla joukkueella on huippuilta. Tietysti toivon että se on JYP mutta pahoin pelkään että siniset löytävät vihdoin ilosävelet. Vakavana ja fanaattisena JYP -fanina oli tuskaista laittaa tulosveikkaukseen että blues vie jypiä 3-10! Caloun, Zelenka ym. ovat olleet vaisumpia kuin odotin mutta tänään kai ne sitten ne palat loksahtaa.

Tietty logiikka puoltaa sitä että tänään on vähämaalinen ja tasainen ottelu mutta minä edelleen uskallan uskoa toisin. Leinonen pelaa maalissa ensimmäisen liigaottelunsa, jossa voi tietysti käydä miten tahansa. Myllys on esittänyt monta peliä sellaisia otteita, että tänään voisi olla tilastotappion aika. Kuten mainitsin, bluesin hyökkäys on yskähdellyt mutta jos se aukeaa niin uskon että se aukeaa kuin perhekokoinen ketsuppipullo. Pelkään siis että jypin pojat saavat koko pullollisen sinistä ketsuppia syliinsä. Siksi rohkenin veikata bluesille kymmentä maalia.

Tietysti toivon että JYP vie miljoonamiehiä kuin halpaa makkaraa (saa nauraa hahahaa!). Ehkä Voskar herää Tonon rinnalla ja saa koko jengiin iloa. Ehkä pirteitä otteita esittäneet kolmos- ja neloskentät petraavat entisestään. Ehkä Leinosen ensimmäisestä liigapelistä tulee huippu. Etc.

Kohta nähdään miten käy - aika näyttää muutakin kuin hampaansa.

Go JYP Go!

T.
 

Juhaht

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo
Kuuluukohan tämä peli mahdollisesti joltakin radioasemalta intttternetissä?

Itse pelistä uskon tulevan vähämaalisen ja Bluesille edelleen vaikean.. Lähinnä toivon, että ulkomaalaisvahvistukset, lähinnä Zelenka ja Turek intoutuisivat kunnon maalajaisiin, eikä Calounin eka maalikaan pahaa tekisi. Toisaalta Jypiä en halua aliarvioida ja vaikka heidän kautensa on myös käynnistynyt hieman yskien, voi tänään kuitenkin tapahtua mitä vain. Bluesin päähän tuskin tosin montaa maalia tehdään, siksi vakuuttavaa on puolustuspelaaminen ollut.
 
Viimeksi muokattu:

Kaljami

Jäsen
Suosikkijoukkue
Espoo Blues, Honka, Newcastle Utd.
Blues voittaa 1-6.

JYP:n puolustuspeli ei ole todellakaan vakuuttanut, ja nyt Blueskin saa rentoutta hyökkäyspäähän, ja paukuttelee maaleja kuutisen kappaletta. JYP pilaa Jamon nollan ylivoimamaalilla... muuten uskon ja toivon hyökkäyspelin pomppaavan raiteilleen.

Mutta se tärkein, eli hyvä viisikkopuolustaminen, pitäisi olla kunnossa niin kuin tähänkin asti. Siinä onkin JYP:llä hommia saada kiekkoa maaliin ohi mielestäni liigan parhaan maalivahdin.
 

Tommy

Jäsen
Suosikkijoukkue
#17
Vihdoinkin muutoksia kokoonpanoihin,
Hirvonen siirretty Turekin ja Lehterän ketjuun.

Zelenka siirretty Sevan ja Sirenin (Elomon) ketjuun.
 

Tj

Jäsen
Suosikkijoukkue
Melchester Rovers
Osoitteessa www.radiokeskisuomi.fi ja sieltä kun klikkaa linkkiä Liigasirkus, niin a vot. Itse en ole kokeillut mutta sanovat jotta toimii.

Edit:

Kävinpä muuten huvikseni Bluesin sivuilla katsomassa, onko tänään maalilla Myllys vai Oksa. blues.fi otteluennakko oli erikoinen - sikäli että se oli suora kopio Jatkoajan vastaavasta! Eikös tämä ole pahemmanlaatuista tekijänoikeuksien rikkomista? Ovatko Bluesin ennakot ennenkin olleet Jatkoajasta kopioituja?
 
Viimeksi muokattu:

Blue F

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo
Tommy kirjoittaa:

Vihdoinkin muutoksia kokoonpanoihin,
Hirvonen siirretty Turekin ja Lehterän ketjuun.
Zelenka siirretty Sevan ja Sirenin (Elomon) ketjuun.

Joo-joo, mutta Hurme edelleen ykkösessä. Ennemmin Zelenka ykköseen ja Hurme Sevan rinnalle.

Tänään maalihanat purskahtavat auki. 1-3 Bluesille!!!
 

King

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues
Viestin lähetti Tj
Kävinpä muuten huvikseni Bluesin sivuilla katsomassa, onko tänään maalilla Myllys vai Oksa. blues.fi otteluennakko oli erikoinen - sikäli että se oli suora kopio Jatkoajan vastaavasta! Eikös tämä ole pahemmanlaatuista tekijänoikeuksien rikkomista? Ovatko Bluesin ennakot ennenkin olleet Jatkoajasta kopioituja?


Eiköhän se ole sovittu juttu tuo jatkoajalta saatu ennakko?

Tää radiohan kuuluu todella huonosti paikoittain!
 

Juhaht

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo
Nihkeältä näyttää.. 2-1 Kahden erän jälkeen. Bluesin maalintekijänä jälleen Valeri Krykov. Nyt saisi kyllä muutkin ketjut jo herätä, muuten tulee takkiin.
 

ribis

Jäsen
Suosikkijoukkue
EspooBlues
Hienoo Tuomi, ja nyt kipinkapin lehdistölle haukkumaan tsekit.
Harmittavaa kun Tuomelle hankitaan jo toinen vuosi peräkkäin pelaajat jotka eivät osaa tehdä maaleja. Vaihdetaaan koko joukkue taas kertaalleen, kesken kauden.
TUOMI ULOS!
 

King

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues
No niinpä tietysti! Nyt kyllä vituttaa ja paljon. Jyppiläiset voisivat hieman valottaa oliko blues todellakin niin aneeminen kuin mitä luulen?

Ei hyvältä näytä, Tuomen loppu alkaa olemaan todella lähellä, se on varma. Saa nähdä kauanko "buutsi" vielä penkin takana luuraa. Jos vielä hävitään Pelikaaneille ja varmasti näillä otteilla hävitäänkin, niin jotain on tehtävä. Jokke ja bobi rokottavat torstaina varmasti.

Rupesin tässä miettimään, miksi Blues aina ostaa sian säkissä, ulkomaalaisista puhuttaessa. Ensin oli Sedlak ja Burger ja nyt Turek ja Zelenka. Miksi ei voida hankkia sellaisia pelaajia jotka ovat jo näyttäneet taitonsa sm-liigassa, esim. Vujtek.
No kausi on vasta alussa ja nämä tshekit ovat kyllä taitavia pelaajia, mutta miten kauan se sopeutuminen kestää, sitä ei moni tiedä. Parhaimmassa tapauksessa molemmat puhkeavat kukkaan, mutta huonoimmassa tapauksessa molemmat lähtevät vaihtoon, tyyliin viime kausi. Zelenkan kyllä korvaisin heti kättelyssä Toporowskilla.

Kyllä tässä alkaa maltti loppua, yleisöäkin ei varmasti torstaina paljoa ole, itse kyllä olen paikalla, kun kausarinkin ostin.
 

Woland

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues, Suomen maajoukkue
Jahas,4-2 lopputulos.

Radiosta kun kuunteli ja kuuli Tonin päässeen yksin läpi 3-2-tilanteessa,niin saattoi kylä arvata että peli on ratkennut :( .

Tätä osasi kuitenkin odottaa. Nihkeästi tuntui peli kulkevan radion perusteella edelleen. Jypin painostuksesta päätellen edes kehumani viisikkopuolustus ei ollut täydessä terässään.

Hyvä juttu että Seva teki maalin.Josko rupeaisi pikkuhiljaa aukeamaan. Kummallista tosiaan, jos Zib istui penkillä.

Pelicansia vastaan viisikkopuolustus kuntoon, Pelicansin vastaiskut pois niin hyvä tulee.Oma kärsivällisyyteni kestää vielä mainiosti.

Kommenttia pelistä.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös