Mainos

Jortikka paasaa

  • 3 704
  • 21

OldTimeHockey

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin IFK, Bayern München, Deutschland
TPS:n äänitorvi Hannu Jortikka paasaa päivän Ilta-Sanomissa ja täytyy tunnustaa, että tällä kertaa olen hänen kanssaan huolestuttavan paljon samoilla linjoilla. Purkauksen aiheena on nimittäin Urpo Helkovaaran munattomuus ja kyvyttömyys hoitaa SM-liigan toimitusjohtajan tehtäviä.

Verkkoversion referaatti jutusta:
http://www.iltasanomat.fi/urheilu/urheiluuutiset.asp#id207793

Toki, kun laukojana on Jortikka, ei lausunnon vilpittömyydestä voi mennä täysin takuuseen, mutta oli miten oli, sanoma on kyllä noteeraamisen arvoinen.

Alkaako Helkovaaran vastainen rintama laajeta? Pääkaupunkiseudulla ei mielipidettä tarvitse edes kysyä, mutta miten Jyväskylän basistiin suhtaudutaan muualla?
 

Kempes

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Liverpool
Kyllä itsekkin olen ihmetellyt, miksi Helkovaara on saanut istua postillaan niin pitkään. Kaiken huippu oli se, että hän otti itselleen kurinpitoasiat Hirsimäen siirtyttyä muihin hommiin. No Upi on varmaan ns. jees mies, joka yrittää miellyttää kaikkia osapuolia. Ja vaikka joskus Jortikan saarnat ovat olleet provosointia ja turhaa melskaamista, on hänen jutuissaan usein asiaa takana. Esim. pelien suuri määrä niin lyhyessä ajassa on kyllä yksi ongelma. Ja se on totta, että tämä otteluruuhka koettelee eniten parhaiden seurojen pelaajia, koska heillä on eniten miehiä maajoukkueiden käytössä. Nykyinen runkosarjan pelien määrä on itsestänikin liian suuri. Blyysiäkin joutuu katsomaan neljä kertaa, vaikka kahdessakin ottelussa on jo yksi liikaa.
 

kerpo

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Pride FC, Iron Maiden
Viestin lähetti modano
Helkovaaran lisäksi Kummola on saanut todella paljon pahaa aikaan jääkiekon saralla.
Ai Kummolakin?

Sulla tosiaan taitaa olla huono päivä tänään.
 

OldTimeHockey

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin IFK, Bayern München, Deutschland
Helkovaara

Viestin lähetti Kempes
Kyllä itsekkin olen ihmetellyt, miksi Helkovaara on saanut istua postillaan niin pitkään. Kaiken huippu oli se, että hän otti itselleen kurinpitoasiat Hirsimäen siirtyttyä muihin hommiin. No Upi on varmaan ns. jees mies, joka yrittää miellyttää kaikkia osapuolia.
Minusta pahin ongelma on se, että hän yrittää ennenkaikkea miellyttää lajin ulkopuolisia henkilöitä, ts. kiillottaa jääkiekon julkisuuskuvaa lajin itsensä kustannuksella. Todellinen jääkiekkomies puolustaisi lajia näiden suvilindenien hyökkäyksiltä, eikä olisi heti perse pystyssä ja kieli ojossa, kun joku heittää lokaa liigan suuntaan.

Luottamusjohtoon kuuluvan henkilön vaihtaminen on kuitenkin aina operaatio sinänsä. Yleensä toimikausi on suht' pitkä ja mikäli kesken kauden halutaan pistää äijä sivuun, on jonkun tehtävä aloite. Harva sellaista uskaltaa tehdä, ellei ole täysin varma ehdotuksen läpimenosta, sillä muuten tulee jatkossa satavarmasti näpeille joka käänteessä. Varsinkin, kun kyseessä on Urpon kaltainen pikkusielu.

Jos Jortikan arvio kuudesta hänen mielipiteensä jakavasta seurajohtajasta pitää paikkansa, on siinä jo kyseessä enemmistö, eli ei tilanne ehkä enää ole täysin toivoton. Voidaan siis varmaan jo sanoa, että Helkovaaran jakkara heiluu.
 
Suosikkijoukkue
IFK
Jorelle pinnoja

Kerrankin täytyy tosiaan todeta että osaa se Jortsu asiastakin jyristä. Viimeistään viime joulukuussa tapahtuneen "noutaja-episodin" jälkeen olen ollut vakuuttunut että Urppis on pelkkä marionettinukke, joka istuu virassaan koska tuo virka jonkun pitää täyttää. Päätöksen Lehkosen rangaistuksestahan tekivät käytännössä skandaalinhakuiset HokiNait & Iltapäivälehdet sekä gloryhunter-kukkahattu-Suvi-Mansikki Lindén. Muutenkin rangaistuksissa on (vastoin yleistä käsitystä) ollut selkeä linja: logiikkaa ei tarvitse noudattaa, rangaistukset päätetään fiilispohjalta.

Toisen yllätyksen Jortikka järjestää ilmoittamalla suosikikseen Helkovaaran seuraajaksi Frank Mobergia , jonka kanssa Hannu-setä kävi melkoista sanasotaa viime kaudellakin.
 

OldTimeHockey

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin IFK, Bayern München, Deutschland
Re: Jorelle pinnoja

Viestin lähetti Let's play hockey
Toisen yllätyksen Jortikka järjestää ilmoittamalla suosikikseen Helkovaaran seuraajaksi Frank Mobergia , jonka kanssa Hannu-setä kävi melkoista sanasotaa viime kaudellakin.
Muistaakseni se sanasota oli melko lyhyt ja yksipuolinen. Moberg pamautti jonkun matsin jälkeisessä lehdistötilaisuudessa muutaman lapsilta kielletyn virkkeen vastineeksi Jortikan kommentteihin ottelumääristä ja otti myöhemmin hieman sanojaan (tai sanavalintojaan) takaisin. Jortikan ainoa kommentti taisi olla "en kommentoi".
 
K

kangaroo

Asiaa

Kerrankin voi olla vilpittömästi samaa mieltä Jortsun kanssa. Aion korkata juhlajuoman sinä päivänä kun Urpo Uimalakki lähtee ja toivottavasti saadaan viimeinkin ammattimies tilalle.
 

Köpi

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, Buffalo Sabres, Green Bay Packers
Hyvä Hannu!

Voiko sitä paremmin sanoa. Luin jutun ihan paperiversiosta ja täytyy sanoa että osaa se Jortikka asiaakin puhua :)
Varmaan kohta Upi läväyttää Tepsille uhkasakon Jortsun käyttäytymisen suhteen.
Myös Ketola saa kuulla kunniansa tuossa jutussa ihan mukavasti.
 

mikkoz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kerho
Joka vanhoja muistelee...

(tapaus liesmäki)

mikkoz
Eiks sinne liigan johtoon saada joku jolla on vähä "jortikkamaisempi" ote mediaan.

vesso
Eiköhän sinulla nyt ole tässä hieman väärä puu mitä haukut. Pitäisikö median (mitä kaikkea se sitten pitääkään sisällään) vaieta ja olla tälläisistä tapauksista hiljaa. Kuvailetko vielä millaisena sinä tämän "jortikkamaisuuden" näet, sillä en liene kovin väärässä jos uskon tälläisen tapauksen palvelevan myös Hannu Jortikankin etua, vai uskotko että hän olisi tälläistä hyväksymässä ja mediaa torumassa.

mikkoz
Jos urpo puhuu seuraavaa: "kyllä hänen (ketola) tulisi ymmärtää ettei tälläinen peli vetele" (eikä liesmäen omia muunnoksia) niin ei urpo hirveän varmaa kuvaa anna otteestaan SM-LIIGAN johtajana. mielestäni urpon pitäisi seisoa "konserninsa" edessä varsinkin näissä "kohu" jutuissa ja aloittaa lauseet enemminkin kyselemällä näytöstä sen enempää kommentoimatta.
lehdistö tässä pellen osassa pitäisi olla eikä liiga.

vesso:
Eli Urpon tulisi siis mielestäsi hyssytellä, olla hiljaa ja moittia toimittajaa yhteisen pesän likaamisesta. En olisi uskonut, että kaltaisiasi brezhneviläisiä olisi vielä olemassa.

Kyllä tässä tapauksessa on kaikkien etu, että tälläiset väitteet (vaikka ne jäisivätkin vain ja ainoastaan väitteiksi) tutkitaan perin pohjin.

Sitä tikulla... ;) nooh pointina että hannu vastaa kysymykseen.

terv. Leonid
 

Wolves

Jäsen
Henk. koht mua alkaa oikeen oksettamaan Jortikan paasaukset. Nyt Kiekkolehden Special osuudessa Jortikka haukkuu SM-liigan stalinalistiseksi järjestelmäksi.

"Tosiasia on se että pikkuseurat johtavat Helkovaaran avustuksella suomalaista jääkiekkoa. Siinä on ristiriita.

Joka asiassa on jatkuvia enemmistöpäätöksiä. Mutta enemmistöpäätökset, eivät aina ole urheilussa niitä oikeita päätöksiä. En jaksa ymmärtää että asioista pitäisi aina äänestää jumalattomasti ja siinä käykin niin, että sama klikki voittaa joka ainoa kerta"

Herr Jortikka: Tietääkseni Suomi on demokraattinen valtio. Tietääkseni suomen presidenttiä ei valita yhden henkilön kommenttien peruteella. Ei sinun, ei minun vaan kaikkien äänestysoikeuden omaavien kesken. Joten sm-liigakaan ei voi ohittaa muita seuroja siksi, että Ison seuran iso Jortikka käskee. Sanoisin että valituksesi on kateellisten panettelua, koska tälläkertaa iso seura ei saakkaan sitä mitä haluaa.

"Meillä SM-liigassa on aivan uskomattomia asioita, jotka ei ole mahdollisia missään markkinatalousvaltiossa. Pudotuspelien tuotot menevät jollekkin kommuunille, joka jakaa rahat eteenpäin. Ruotsissakin kotijoukkue saa pitää rahansa."

1. Haistanko hieman Ruotsalaisvastaisuutta.

2. Ilmeisesti herra Jortikan mukaan köyhien pitäisi köyhtyä ja rikkaiden rikastua. Mikäs valtio tämä on VENÄJÄ vai...? Vai onko herra Jortikasta tulllut jonkinasteinen kommunisti / vastaava.

"Täällä on niin hulluja ajatuksia. Kohta varmaan mainoksetkin myydään keskusjohtoisesti. Tämä on omalla tavallaan stanilanistinen järjestelmä."

Eiköhän herra jortikan suusta tule ne hullut ajatukset.

Kommenttia ja kritiikkiä saa tulla, mutta se joka ottaa herneen klyyvariinsa ottakoon mun puolestani.
 

Papa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit 1967-2014, FC Bayern
Viestin lähetti SaiPa2000

2. Ilmeisesti herra Jortikan mukaan köyhien pitäisi köyhtyä ja rikkaiden rikastua. Mikäs valtio tämä on VENÄJÄ vai...? Vai onko herra Jortikasta tulllut jonkinasteinen kommunisti / vastaava.

[/B]

Eikö markkinataloudessa eletä sen mukaan mitä kukin tienaa. Miksi joukkueet, jotka pärjäävät eivät saa pitää pudotuspeleissä saamiaan lipputuloja? Ymmärrän Jortikan pointin erittäin hyvin. Se on raju kapitalistinen veto, mutta kuka sitä kommunismia kaipaa?

-Papa-
 

Wolves

Jäsen
Re: Re: Jortikka paasaa

Viestin lähetti Papa
Miksi joukkueet, jotka pärjäävät eivät saa pitää pudotuspeleissä saamiaan lipputuloja?

1. Näistä asioista on sovittu joukkueiden kesken (oli sitten minkälaisella äänestyksellä tahansa), mutta sovittu mikä sovittu. Jos TPS saisi pitää lipputulonsa playoff otteluista, kovin monen kauden jälkeen Jortikka saisi pelata yksin SM-liigaa. Lainaankin Frank Mobergia samaisesta artikkelista:

"Jos liigaa halutaan pelata 12-13 joukkueella, pienempiä seuroja (Lukko, SaiPa, HPK ym.) pitää auttaa. Kysymys ei ole sosialismista vaan tulonsiirrosta. Vähempiosaisia pitää auttaa samalla tavalla kuin yhteiskunnassakin. Ymmärrän ahdinkoon joutuneita seuroja, meillä on hyvä olla täällä suurella talousalueella kultalusikka suussa."
 

Mike

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, KäPa, NUFC
Jortikka puhuu asiaa ja olen jokaisessa kohdassa hänen kanssaan samaa mieltä.

Tuosta rahanjaosta vielä; Pienet voivat mussuttaa kuinka paljon hyvänsä, mutta se on luonnon laki kaikessa elämisessä, että toisilla on ja toisilla ei. Jokainen tulkoon toimeen omillaan kuten parhaaksi näkevät, jos eivät tule, niin näkemiin. Ei Helsinkiin ja Turkuun ole rakennettu isompia halleja sen vuoksi, että pikkuseurat saavat isomman pleijaripotin. Aika huonoa bisnestä se semmoinen. Tämä ei ole? kommunisti valtio, ja luulisi, että SM-liigakin ymmärtää sen.
 

Iceman

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit
Kyllä Jortikka puhuu asiaa. SM-Liigan johdossa tällä hetkellä liian vanhoja setiä, joilla ei riitä objektiivisuutta peliin ja sen sääntöjen kehitykseen, puhumattakaan kyvystä puolustaa tätä henoa lajia kaikkia sosiaalitanttoja vastaan, jotka haluavat kieltää koko lajin "liian väkivaltaisena". Jääkiekko on kuittenkin jääkiekkoa, eikä curlingia. Tämä ON kontaktilaji ja päättäjäsetien pitäisi pystyä puolustamaan tätä faktaa.
 

Vteich

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Hassua, että keskustelu näyttäisi menevän sille pohjalle, että isompien seurojen kannattajat puoltavat Jortikan puheita ja pienempien ovat vastaan.

Isompienkin seurojen kannattajien ja nokkamiesten (no Jortikka lähinnä tässä tapauksessa) olisi myös hyvä miettiä sitä, kenen etu on, että pienet seurat köyhtyvät entisestään ja rikkaat rikastuvat? SM-liigan etu se ei ainakaan ole. Ja kun se ei ole SM-liigan etu, ei se ole myöskään isompien seurojen etu. Onko se niin kauheata jakaa vähän pienemmillekin, kun siitä loppujen lopuksi hyötyvät kaikki?
 

Roku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Pienilläkin on silti oltava omia valttejaan, joilla pysyä leikissä mukana. Kokonaan ei pikkuseurojen elättämistä voi näiden isojen seurojen kontolle jättää.

Sitä ei tosin mikään näistä pikkuseuroista ole vaatinutkaan, eikä varmasti koskaan vaadikaan.

Jyrki Santala sanoo samassa jutussa näin: "On turha yrittää kilpailla rahalla suurseuroja vastaan. Emme nähneet realistiseksi kerätä kuin 15 miljoonaa markkaa tästä pienoismaakunnasta. Meillä täytyy olla jotain muuta osaamista, että pysymme kilpailussa mukana".

Näinhän se on.
 

OldTimeHockey

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin IFK, Bayern München, Deutschland
Viestin lähetti SaiPa2000
Herr Jortikka: Tietääkseni Suomi on demokraattinen valtio. Tietääkseni suomen presidenttiä ei valita yhden henkilön kommenttien peruteella. Ei sinun, ei minun vaan kaikkien äänestysoikeuden omaavien kesken. Joten sm-liigakaan ei voi ohittaa muita seuroja siksi, että Ison seuran iso Jortikka käskee. Sanoisin että valituksesi on kateellisten panettelua, koska tälläkertaa iso seura ei saakkaan sitä mitä haluaa.
Jos liigassa on vaikkapa kaksi kuppikuntaa, joilla on ristiriitaiset intressit, niin enemmistö voittaa luonnollisesti äänestyksen jokaisessa asiassa. Näin ollen on aivan sama, ovatko ryhmien voimasuhteet 13-0, 10-3 vaiko kenties 8-5 - lukumääräisesti pienempi ryhmä, eli tässä tapauksessa suurseurat, häviää jokaisen äänestyksen. Sekö on mielestäsi demokratiaa? Jos Suomea hallittaisiin samalla tavalla, Kepu saisi tahtonsa läpi joka asiassa ja se olisi aika karmea ajatus.
 

huihai

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Re: Re: Jortikka paasaa

Viestin lähetti OldTimeHockey

Jos liigassa on vaikkapa kaksi kuppikuntaa, joilla on ristiriitaiset intressit, niin enemmistö voittaa luonnollisesti äänestyksen jokaisessa asiassa. Näin ollen on aivan sama, ovatko ryhmien voimasuhteet 13-0, 10-3 vaiko kenties 8-5 - lukumääräisesti pienempi ryhmä, eli tässä tapauksessa suurseurat, häviää jokaisen äänestyksen. Sekö on mielestäsi demokratiaa? Jos Suomea hallittaisiin samalla tavalla, Kepu saisi tahtonsa läpi joka asiassa ja se olisi aika karmea ajatus.

Kas, se on sitä enemmistödiktatuuria.:mad:
 

Wolves

Jäsen
Lainaan Äänimies Eskoa "No, V****, nyt mua rupes V**********":mad:


Jortikan lausunnon rivien välistä voi lukea (ellei omista mustavalkoisia laseja) sen että suurten seurojen pitäisi hallita SM-liigaa. Jortikan pitäisi saada oma mies SM-liigan johtoon, jotta asiat alkaisi taas rullata. Isot vie ja pienet vikisee, näinkös se homma etenee...EI sanon ma.

Itse en edes haluaisi että SM-liigan johtoon valittaisiin esim. SaiPan tai jonkun muun seuran mies. Valitaan minun puolestani vaikka Vermuntilan Tempon puheenjohtaja liigan johtoon ja annetaan puolen vuoden siirtymäaika, jona aikana Helkovaara & kump. voisivat kouluttaa oman työnsä ohella uudn miehen ruotuun.

Jos ei niin, Helkovaara & Kump. pitääköön pallinsa minun puolestani. Jortikka ilmeisesti tykkää puhua lehtienpalstoilla, joka lähinnä muistuttaa yksinpuhelua. Ihme ja kumma Jortikan naamaa ei näy Veikkaajan Kiekkoliitteessä.

Eikö markkinataloudessa eletä sen mukaan mitä kukin tienaa.


Lainaan tekstiä Veikkaajan kiekkoliittestä, joka kertoo ajatukseni täydellisesti:

"Päätöksenteossa määräenemmistö ratkaisee. Pienet (seurat) voittavat aina 8-7 tai useimmin 8-6, koska Saarikangas ei ole paikalla.

Toisaalta se on liigan onni, että se on näin. Jos isoilla (Jokerit, TPS, Blues, HIFK, Tappara) olisi täysi valta, ei liigassa olisi kuin kymmenen toimintakykyistä seuraa.

Mitä sitten, moni kysyy. Markkinatalous on sellaista (kuten nimim. Papa sanoi). Hoitakoot itse asiansa ja rakentakoon itse hallinsa. Hypätkööt Ry-muotoisesta hiljaiselon puuhastelusta bisneksen tielle. Moni unohtaa itse olleensa äänestämässä 13 seuran ja suljetun SM-liigan puolesta. Päätös määrästä oli yksimielinen. Haluttiin lisää otteluita."

Lisäksi: Jokaisella seuralla on SM-liigan hallituksen kokouksissa yksi ääni. Mitäköhän hyötyä olisi esim. SaiPan pienenä seurana äänestää muutoksista joihin sillä ei resursseja. Totta helvetissä seurat pitävät yhtä, koska niin he saavat oman asiansa läpi ja se taas on yksinäisen taistelijan voi, voi Isoille seuroille. Jos taas asia käännettäisiin ympäri ja isot seuat saisi tahtonsa läpi, pieniä seuroja ei olisi enää, koska resurssit alkaisivat loppua jo muutaman kauden jälkeen.On hieman eri asia pyörittää Oy:tä 100 000 asukkaan markkina-alueella, kuin Turussa jonka markkina-alueella on kaksin jopa kolminkertainen määrä asukkaita ja yrityksiä. Johan tuon tajuaa jo pikkulapsikin. Eli siis ellei SM-liiga siirry kuuntelemaan vain ja ainoastaan isoja seuroja, herra Jortikka saa pauhata lehtien palstoilla hamaan loppuun asti.
 

Waky

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Näen hyvin näiden mustavalkoisten linssien takaa, syyn valitukseen. Ja sen kenen lehmä Jortikalla on ojassa.


Seuraava ei ole Jortikan puolustelua vaan oma mielipide asiasta.
Se, että äänestettiin 13 joukkue mukaan ei tainnut olla isojen tavoite vaan se, että kärpät saatiin mukaan. Laskisin kärpät tulevaisuudessa isoihin. Se mitä tulee tähän kymmeneen joukkueeseen, minsta tosiaan saisi tiputtaa siihen, jos bisnes ei kannata niin sitten yritys menee konkkaan ja jos halutaan jatkaa niin yritys aloittaa alusta => myös sarjatasolta. Alkaa jo v*tuttaa yhteiskunnan viulut KalPa ym. konkursseissa. Ei siinä mitään, että ensin liiga syytää joukkueisiin rahaa niin vielä ne päästetään uudestaan tekemään konkan yhteiskunnan tiliin. Ja yllättävintä on se, että velkoja on suurimalta osin verottaja :)
 

Jussih

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Järjen käyttö sallittu

Jos mentäisiin täysin puhtaaseen "markkinatalouteen", liigassa ei olisi viiden vuoden päästä 10 joukkuetta, vaan enintään kuusi (Jokerit, IFK, Blues, TPS, Tappara/Ilves ja Kärpät). Laskekaapa huviksenne montako ihanaa paikallisottelua saisitte katsella Helsingissä, jotta saataisiin edes 50 ottelun sarja täyteen kuudella joukkueella.

Jopa NHL:ssä (joka sentään toimii hallitsemattoman markkinatalouden kotimaassa) on ymmärretty, että pienten etuja tulee valvoa tulonsiirroilla ja pelaajakauppojen säätelyllä. Näin ei suinkaan tehdä siksi, että haluttaisiin sentimentaalisista syistä tukea pieniä, vaan siksi, että halutaan pitää liiga kiinnostavana. Vapaan kilpailun loppupäässä seisoo aina kahden joukkueen liiga. Sitä ei kukaan täyspäinen halua.

Olisiko kenties arvoisien jokeri-fanien mielestä kivaa seurata kuuden joukkueen liigassa 18 paikallispeliä IFK:ta vastaan? Varmaan sponsorit ja yleisö jaksaisivat olla innostuneita? Vai olisiko sittenkin parempi luopua muutamasta sadasta donasta pleijarirahaa pienempien hyväksi. Etenkin kun ne rahat eivät tulisi jokeri-fanien, vaan Hjallis-sedän lompakkoon.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös