Ilves - Pelicans 22.10.

  • 2 876
  • 19

Veikko

Jäsen
No niin. Joko lähtee?! Apina (gorilla) selästä meinaan.
8 ottelun tappioputki päällänsä ja ollaan sarjajumbona.

Uuden Ilves-luotsin, Teijo Räsäsen, tulikaste petopaitojen peräsimessä luulisi sytyttävän joukkuetta näyttämään.
Suurta muutosta peliin ei vielä ole tapahtunut ellei Teijo ole todellinen poppamies. Yhdet harjoitukset takana ja niiden johdosta ketjut saattavat hiukan muuttua.

Vastustaja Pelicans ei myöskään ole loistanut tällä kaudella ja lahtelaisten peli onkin pääosin muutaman yksilön onnistumisien varassa. Jari Kauppila on joukkueen hyökkäyspelin sydän ja hänet kun saataisiin vartioitua tehottomaksi, olisi jo helpompaa.
Mitään erikoisvartiointia ei luulisi nähtävän, mutta tarkasti mies pitää kuitenkin ottaa. Kuivalainen on hyvä maalivahti, mutta välillä sattuu näitä "Kuivalaisella, Pasi puhelimessa"-päiviä.
En pistäisi vastaan jos sellainen päivä sattuisi huomiselle.
Vai pelaako Rämö?
Pelicans-pakisto saadaan varmasti antamaan paniikkipurkuja omalta alueelta jos käydään ahnaasti päälle, koska mitään maredzidlickejä ei joukkueessa ole.

Ilves tullee luistelemaan hyvällä sykkeellä heti alusta lähtien ja mikäli onnistumisia tulee, liike saattaa pysyä loppuun asti.
Maalivahti Tuomas Nissinen pelaa itsensä jälleen IS-tähdille jos pystyy pitämään tasonsa. Nissisellä on aivan uskomaton räpsä-käsi. Ylivoimalla kun saataisiin maaleja niin sekin saattaisi lähteä pyörimään aivan eri malliin.

Uskon vakaasti siihen, että Ilves hoitaa huomisen pelin.
Pelicans niminen joukkuehan ei ole vielä koskaan pystynyt voittamaan Tampereen Ilvestä.
Ilves 3-5 maalia, Pelicans 2-3 maalia.
 

aCoustiC

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Eipä ole Kaanit Ilvestä vielä kovin pöllyttäneet. JOsko se olisi sitten edessä. Ainakaan emme tule parempaa tilaisuutta ko. hommaan saamaan. Ilveksellä on pitkä tappioputki takana ja pelaajilla tuska huipussaan. Ei ole Helmisen lätyt enää ennallaan ja Viitakoskikin pörrää tehottomasti. Eli ei kun Keikka & Co. luistin liikkumaan, Ilves puolustus solmuun ja mukava 1-4 voiton turvin liigajumboon kaulaa.

Tai sitten ei.... Teisa herättää Ilveksen talviunilta, Kaanien saamattomuus ja pelisysteemin täydellinen puute yhdessä Kauppilan synkkääkin synkempään iltaan romahduttaa (lue palauttaa sinne tasolle minne pitääkin) Kaanien pelin ja Ilves voittaa jälleen kerran.

Totuus jossain näiden välissä ?? Kaksi surkeaa jengiä nyhvää mitäänsanomattomasti 1-1 tasurin ??

- enemmän maaleja tehnyt joukkue voittaa
 

teemu_s

Jäsen
Suosikkijoukkue
Liverpool FC, Montreal Canadiens
Ilves voittaa. Syy: valmentajavaihdoksen jälkeen joukkueet voittavat lähes poikkeuksetta ensimmäisen pelinsä.
 

Eisenhower

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, sympatiat myös Ilvekselle
Viestin lähetti Veikko
Uskon vakaasti siihen, että Ilves hoitaa huomisen pelin.
Pelicans niminen joukkuehan ei ole vielä koskaan pystynyt voittamaan Tampereen Ilvestä.
Juuri tuosta mainitsemastasi syystä uskon, että joukkueiden piste-ero on huomisiltana kolme pistettä.

Ike
 

Ranttali

Jäsen
Suosikkijoukkue
Peliitat
Viestin lähetti Veikko
Kuivalainen on hyvä maalivahti, mutta välillä sattuu näitä "Kuivalaisella, Pasi puhelimessa"-päiviä.

Jostain kumman syystä juuri Ilvestä vastaan näitä päiviä sattuu. Taitaa jotenkin pelätä Ilvestä, vai olisiko syynä "pakko näyttää entiselle seuralle etten mä nyt ihan niin paska ollut" -ajatus.

Jos Rämö pelaa, niin voitto saattaa olla mahdollinen. Tänään kannattaa seurata Pelikaanien nro 21:stä eli Olli Julkusta. Parantanut otteitaan koko ajan, jokohan tänään olisi se 2 maalin ilta?
 

Miguel

Jäsen
Ville Sala kirjoitti ennakossa

Pelicansin suurin ongelma tällä hetkellä on kiekollinen peli. Pelaajat tekevät liikaa virheitä kiekollisena ja se kostautuu vastustajan vaarallisina tilanteina. Purkukiekot omasta päästä ovat todella kehnoja, D-tyttöjen luonnonjääsarjapeleissäkin taitaa nähdä parempia.

Tämä todellakin pitää paikkansa. Purkukiekot ovat täysin luokattomia, ja omassa päässä kiekko onnistutaan muutenkin räpeltämään vastustajille.

Mutta jumbofinaali, mikäs sen hienompi taisto. Ilves on edelleenkin mörkö Pelicansille ja saattaa piristyä valmentajanvaihdoksesta. Toisaalta Ilveksellä on huomattavasti suuremmat paineet, sillä heiltä odotettiin kauden alla enemmän, ja tappioputki jyskyttää takaraivossa. Putkihan tunnetusti katkeaa joskus, mutta ei välttämättä vielä tänään, vaikka monet niin uskovat.

Mustosellekin toivoisin onnistumisia, mutta Julkunen kannattaa ehdottomasti laittaa ykköseen, sen verran pirteän kolmannen erän mies pelasi lauantaina Kaken ja Jämyn rinnalla. Jämsen osui taas viime pelissä, mikä voisi hieman vapauttaa miehen väkinäistä peliä.

Toisen erän alun taidan jättää kuuntelematta, sillä ne ovat olleet katastrofaalisia. Ilveksen kannattaa jälleen panostaa tuohon ajanjaksoon, niin jälkeä voi syntyä, kuten viimeksi tupsukorvien vieraillessa Lahdessa.
 

Takkuturkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kalervo Kummola
Lueskelin eilen ensimmäistä kertaa Veijareita ja Virtuooseja -kirjaa, ja varsinkin kohtaa "Tampereen kevät"...kyllä aika erilaiselta vaikutti se meininki verrattuna siihen mitä nyt on.

Voi voi. No, ainakaan tämän huonommin ei voi enää mennä, ainakaan pelillisesti. Kahdeksaa peräkkäistä tappiota huonompi saavutus on tietysti yhdeksän peräkkäistä tappiota.

Jos vaikka Raipe ja Vesku hilaisivat itsensä viime kausien tilalle ja Nemokin jaksaisi lentää tavalliseen tapaansa, niin Ilves olisi aika lähellä voittoa.

Nissinen tähän astisen kauden positiivisin yllätys, siis Ilveksessä. Peltomaahan löytyy vielä luottoa, mutta kuinka kauan?
 

Miguel

Jäsen
Ottelukokoonpanot tänään:

ILVES

Jaakko Huhti, Maalivahti
Tuomas Nissinen, Maalivahti AK


1. kenttä

Bert Robertsson, Vasen puolustaja AK
Jukka-Pekka Laamanen, Oikea puolustaja AK

Vesa Viitakoski, Vasen laitahyökkääjä AK
Raimo Helminen, Keskushyökkääjä AK
David Nemirovsky, Oikea laitahyökkääjä AK


2. kenttä

Antti Bruun, Vasen puolustaja
Mikko Kuparinen, Oikea puolustaja

Lubomir Korhon, Vasen laitahyökkääjä
Petr Vala, Keskushyökkääjä
Ville Snellman, Oikea laitahyökkääjä


3. kenttä

Ville Koistinen, Vasen puolustaja
Marko Toivonen, Oikea puolustaja

Kimmo Vähä-Ruohola, Vasen laitahyökkääjä
Ville Hirvonen, Keskushyökkääjä
Timo Peltomaa, Oikea laitahyökkääjä


4. kenttä

Tapio Sammalkangas, Oikea puolustaja

Jesse Niinimäki, Hyökkääjä

Timo Peltomaa, Vasen laitahyökkääjä
Mika Niemi, Keskushyökkääjä
Tommi Jäminki, Oikea laitahyökkääjä


PELICANS

Pasi Kuivalainen, Maalivahti
Mikko Rämö, Maalivahti AK


1. kenttä

Jermu Pisto, Vasen puolustaja AK
Jan Latvala, Oikea puolustaja AK

Olli Julkunen, Vasen laitahyökkääjä AK
Jari Kauppila, Keskushyökkääjä AK
Lasse Jämsen, Oikea laitahyökkääjä AK


2. kenttä

Tero Paappanen, Vasen puolustaja
Martin Cech, Oikea puolustaja

Toni Saarinen, Vasen laitahyökkääjä
Jani Keinänen, Keskushyökkääjä
Toni Mustonen, Oikea laitahyökkääjä


3. kenttä

Kaj Lindström, Vasen puolustaja
Jussi-Antti Reimari, Oikea puolustaja

Oliver Setzinger, Vasen laitahyökkääjä
Tomi Hirvonen, Keskushyökkääjä
Jarkko Väänänen, Oikea laitahyökkääjä


4. kenttä

Henri Laurila, Vasen puolustaja
Jaako Niskavaara, Oikea puolustaja

Teemu Sainomaa, Vasen laitahyökkääjä
Jussi-Mikko Makkonen, Oikea laitahyökkääjä


Julkunen pistetty ykköseen kuten toivoinkin. Mustonen kokeilee mahdollisuuksiaan kakkosessa. Nutikka näyttää puuttuvan, joten ottelu mentäneen läpi kolmella ketjulla, joskin jonkinlaista rotaatiota saatetaan käyttää.

Rämön aloittaminen maalilla on minulle yllätys. Pasi pelasi Kerhoa vastaan loistavasti, eikä väsymyksen uskoisi tässä vaiheessa normaalia kummemmin painavan.
 

Pelikaani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Viestin lähetti Miguel
Julkunen pistetty ykköseen kuten toivoinkin. Mustonen kokeilee mahdollisuuksiaan kakkosessa. Nutikka näyttää puuttuvan, joten ottelu mentäneen läpi kolmella ketjulla, joskin jonkinlaista rotaatiota saatetaan käyttää.

Nutikka on kuumeen takia kotona lepäilemässä.

Jos Selin ei olisi saanut vielä potkuja, niin uskoisin nyt Pelicansin voittoon vahvasti. Nyt kun potkut on tulleet on tunnelmat hieman epäileväiset, kun yleensä aina valmentajan vaihdon jälkeen seuraava peli on voittopeli.
 

1900

Jäsen
Suosikkijoukkue
Arsenal ja Lahden Reipas
0-0

Hakametsän hallissa nähtiin varmasti vuosisadan jääkiekko-ottelu. Sääliksi käy niitä, jotka itse olivat lippunsa maksaneet. YLE:n tekstiteeveekin kirjoittaa osuvasti sivulla 220: Jumbofinaalissa nyhjätty nollilla.
 

TBK

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sydän on KIRVEEN muotoinen!
Re: 0-0

Viestin lähetti 1900
Hakametsän hallissa nähtiin varmasti vuosisadan jääkiekko-ottelu. Sääliksi käy niitä, jotka itse olivat lippunsa maksaneet. YLE:n tekstiteeveekin kirjoittaa osuvasti sivulla 220: Jumbofinaalissa nyhjätty nollilla.

Jes oli viimeisen päälle "hyvää" kiekko "viihdettä". Ei maaleja, ei taklauksia, ei hienoja yksilö suorituksia, paitsi maalivahdeilta ja etenkin jälleen kerran Nissinen. Jätkän otteita on pakko ihailla illasta toiseen. Nyt Jalo bisnes miehen elkeitä ja myy Racine pois. On turha pitää ulkomaalais vahvistusta luuku vahtina. Kaiken kaikkiaan hiervein peli mitä olen hetkeen nähnyt. Pelicans oli ehkä hivenen hallitsevampi osapuoli ja olisi ehkä pienellä onnella voinut voiton viedä. Ilves syttyi pelaamaan oikeastaan vasta 3:ssa erässä ja olivat jo yv:llä todella lähellä maalin tehdä. Muuten Ilveksen pelistä ei mielellään paljon jälkipolville kerro. Ilveksen paras kenttäpelaaja oli tänään, kukas muuaan, David Nemirovsky, myös Antti Bruun esiintyi mielestäni eduksi. Pelicansin paras oli tänään nollan, loppujen lopuksi, aika helposti pitänyt Rämö. Kenttä pelaajista parhaiten esiintyi kultakypärä Kauppila. Illan erikoinen oli ehkä Pelicans pelaaja Reimarin jäähy korkeasta mailasta. Reimari koukkasi Nemoa yläkädestä ja Nemo otti mailasta kiinni ja yritti nostaa sitä ylitseen, mutta nosti huonolla onnella mailan suoraan omaan naamaan. Tietysti vielä vähän liioitellaan kolhua ja Pelicans pelaajalle jäähy. Maila oli korkealla sitä en kiellä, mutta Nemo sen sinne nosti, no onneksi ei peli tähän ratkennut.

Ilveksen peli oli tänään todella yössä. Mitään pikaparannusta Teisa ei ainakaan tuonut, tuskin sitä kukaan odottikaan, mutta mielestäni Ilveksen käyrä on sunnuntaista hieman laskeva ja enään se ei saa paljoa laskea, muuten saa Jalo keskitty jo ensikauteen. No Teisa ei ole vielä ollut joukkueen kanssa kuin kerran jäällä, joten ei siinä ihmeitä vielä tehdä. Toivottavasti Teisa paikkaa vuotavan Ilves laivan ja äyskäröi jo sisään tulleet vedet pois.
 

Raúl

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Ei millään pahalla TBK, mutta olisi huomattavasti mukavampi lukea tekstiäsi, jos yhdys sana virheet olisi vähän vähemmässä.

Mitä muuta voi ottelulta odottaa, kun hämeen huonointa kiekkoa esittävät joukkueet kohtaavat? 0-0 tuntuu juuri oikealta. Pelicans oli otteluselostuksen ja laukauksienkin mukaan hallitsevampi, mutta vain maalit ratkaisevat loppupelissä. Rämöltä tietysti positiivista, että maali säilyi koskemattomana, mutta kenttäpelaajien vastuulla olisi maalinteko - varsinkin kun paikkoja oli!

Ilves on aina ollut paha vastus, joten pisteeseen voi sinänsä olla tyytyväinen ja olihan piste ensimmäinen vieraista tänä vuonna. Nyt innolla odottamaan josko Pelicans hankkisi sen maalintekijän, josta on puhuttu ja huhuiltu..
 

TBK

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sydän on KIRVEEN muotoinen!
Viestin lähetti Raúl
Ei millään pahalla TBK, mutta olisi huomattavasti mukavampi lukea tekstiäsi, jos yhdys sana virheet olisi vähän vähemmässä.

Äidinkieli aina ollut hivenen heikko.
 

Ghost

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Pittsburgh Penguins
Positiivisena asiana täytyy pitää sitä, että oma pää pysyi kiitettävästi puhtaana. Nissinen ansaitsi nollapelin sen jälkeen kun on pitänyt Ilvestä monena iltana mukana pelissä. Harmi vain, kun hyökkäyspäässä ei onnikaan ollut myötä. Radio Suomen selostajan mukaan kolme kertaa kiekko meni maalikehikkoihin asti. Nyt vielä hyökkäyspää kuntoon ja sitten kohti playoff-viivaa. Pisteitä täytyy luultavasti koota vielä noin 50 kappaletta, jotta playoffeihin mennään. Muistaakseni ainakin kolmena vuonna peräkkäin piste per peli tahti on jakanut joukon kahtia. Alapuolelle jäävät ne joilla tahti heikompi, yläpuolelle menevät ne joilla parempi. Jatkoajan pistejakomuutos ei käsittääkseni tarvittavia pistemääriä tuolla kohtaa juurikaan muuttanut.
 

teemu73

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Mielestäni olisi asiallista jos tuollaisista 0-0 nyhjäyksistä ei annettaisi pistettäkään vaan molemmille merkintä tappiosarakkeeseen. Sääliksi käy lippunsa maksaneita katsojia. Onnitteluja Ilvekselle tappioputken katkaisemisesta, sen olisi tosin voinut ehkä tehdä vähän tyylikkäämmin.
 

Miguel

Jäsen
Viestin lähetti Raúl

Mitä muuta voi ottelulta odottaa, kun hämeen huonointa kiekkoa esittävät joukkueet kohtaavat?

Tarkoitat varmasti Suomen huonointa kiekkoa. :)

Olen kai hullu, mutta mietin yhä edelleen menenkö lauantaina Pelicansin peliin vai Popedan konserttiin Sibeliustaloon.
 

Mortal

Jäsen
Suosikkijoukkue
ILVES
Pelistä

Eilinen peli oli itkettävän ja naurettavan yhdistelmää.

Itketti kun kukaan ei saanut kiekkoa mistään maaliin ja nauratti kun Kauppila yritti samaa harhautusta parikymmentä kertaa samassa pelissä .

Molemmat molarit pelas ihan hyvin ja Jämsen suti ohi kiekosta tyhjän maalin edessä. Siinä suurimmat tapahtumat .
 

Eisenhower

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, sympatiat myös Ilvekselle
Viestin lähetti Miguel
Olen kai hullu, mutta mietin yhä edelleen menenkö lauantaina Pelicansin peliin vai Popedan konserttiin Sibeliustaloon.
Älä mieti. Kahdesta kehnosta Popeda on paljon kehnompi.

Ike
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös