Kuparista istutetaan puolustavaksi hyökkääjäksi siksi, että puolustajia ensi kaudella tulee riittämään ja Kuparinen on sitten vielä hätävarana ensisijaisesti hyökkääjänä. Hyökkäyksessä nimittäin pelaajia tulee poistumaan, osa poistui jo kesken kautta (Koskela, Nikander, Rahikainen, Setzinger). Koko pitkää kautta varten tämän hetkinen 13 pelaajan hyökkäyskaarti on auttamatta liian kapea. 15 hyökkääjää tarvitaan joista yksi tai kaksi pelaa ensisijaisesti A-junioreissa.
Samaa virhettä kuin tällä kaudella, lähdettiin kauteen entistä kapeammalla pakkimateriaalilla, vaikka kaudella 2000-01:kin pakiston kapeus paljastui loukkaantumissumassa, ei tulla tekemään.
Jo kesken kauden tullut Källarsson korvaa Smithin ja muuan puolustaja Tukion. Tällöin vajausta tämän kauden alkuun verrattuna jäisi sen yhden Jani Nikon verran, Kuparinen ei Nikon korvaajaksi kelpaa, joten hänelle ei pakistossa ilman loukkaantumisia ole tilaa, vaan Nikon korvaaja on hankittava ulkopuolelta. Jääskeläiselle ja Koistisellekin kun pitäisi jostain raivata lisäpeliaikaa.
Kaikki tietenkin muuttuu jos esimerkiksi Bruun ja Pettinen molemmat jättävät Ilveksen. Pettisen korvaajana Kuparinen pakistossa menisikin, mutta sitten täytyisi hankkia jostain puolustava hyökkääjä. Ja kuten aiemmin kirjoitin, kahdeksi kaudeksi Ilvekseen sidotuille nuorukaisille Koistiselle ja Jääskeläiselle on myös riitettävä peliaikaa.
Täydellisesti flopannut Karri Takko ei pelaa Ilveksessä enää ikinä.