Ottamatta sen kummemin kantaa tällaisiin provosointiyrityksiin, joita eräät kirjoittajat tuntuvat työkseen viljelevän, täytyy todeta että itseäni ainakin kiinnostaa matsit HIFKiä vastaan eritoten, aivan eri tavalla kuin esim. Jokereita vastaan. Ja mitä EPS:ään tulee, kyseessä ei ole paikalliskilpailija jo ihan sarjatasosta johtuen. Hienoa olisi EPS:n nousu Mestikseen, mutta sitä nyt ei tänä vuonna syystä tai toisesta nähty.
PS: Onko kiva kanattaa joukuetta jonka kotiottelussa IFK:ta vastaan puolet yleisöstä kannattaa vierasjoukuetta, 30 % on paikalla pomon vaatimuksesta, ja loput 500 ovat Blues faneja jo vuodesta 1999.
Hmm. Nyt tietysti itse tartun näihin provosointeihin... Jos kävisit katsomassa muita Blues-matseja, kuin HIFKiä vastaan pelattavat saattaisit jopa huomata, että lähes kaikki katsojat ovat kyllä paikalla aivan muista syistä, kuin "pomon vaatimuksesta". Eri asia on tämä aitio-osa, mutta siellä harvoin faneja muissakaan halleissa näkyy.
HIFK-pelien suuret vierasfanimäärät selittyvät luonnollisesti etäisyyksien perusteella, ja siitä käsittämättömästä vaikeudesta mikä Bluesilla usein on kyseistä naapuria vastaan pelattaessa. Kun halli on lähes loppuunmyyty, ja jäljellä olevat paikat ovat sen hintaisia, ettei niitä ihan mielellään maksa, saa se varmasti monet miettimään. Bluesin faneista monet ovat kuitenkin suhteellisen nuoria, opiskelijoita on paljon. HIFKillä taasen on niin pitkät perinteet, että on sanomattakin selvää, että vanhempiakin faneja on. Ja nimenomaan faneja, jotka kannattavat vain ja ainoastaan omaa joukkuetta, eivätkä vain käy katsomassa peliä pelin vuoksi, missä ei tietystikkään mitään pahaa myöskään ole.
Kyllä siellä HIFK-Blues -matseissakin alkaa olla sinisiä kannattavia immeisiä, kuhan aikaa hieman kuluu, ja menestystä alkaa tulemaan. Myös sieltä wanhasta hallista. Ja sekin on vain ajan kysymys.