Hokki - Hermes pe 10.2.2006

  • 2 730
  • 13

swingwood

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hifk , Hokki, Kalpa
Loppusuora alkaa, Hokki on suosikki ja voiton on tultava jos aiotaan
sarjan kärkipaikoista taistella Tuto on kompuroinut ja KooKoo nostanut tasoaan, kohta neljän sakkiin on tungosta joten voitolla Hokin etumatka säilyy ja homma pysyy omissa käsissä.
Ainoat esteet Hokin voitolle
lienevät Kilpeläinen ja Hokin käsittämätön tehottomuus jota kyllä tammikuussa oli liikkeellä aika paljon.
Mielenkiintoista on myös , joko Hokin ylivoima on loksahtanut uusien pakkien ansiosta kohdalleen, toivottavasti.
Virtalan poissaolo huono juttu mutta parempi että olisi kunnossa sitten kun tosipelit alkaa.
Hermes on aikalailla selkä seinää vasten, joten saas nähdä miten käy
Veikataan ja toivotaan 3-0
 

kumikiekko

Jäsen
Suosikkijoukkue
HOKKI
Toivotaan Myllykoskea maaliin ja Öhbergille paljon peliaikaa :)

Kotijoukkue on suosikki ihan selkeästi, vaikka etelän turnee meni penkin alle, niin Salamat hoitui kotona varsin helposti loppujen lopuksi. Viikon tauko on tietysti arvoitus, onko vire mennyt huonompaan vai parempaan suuntaan tauon aikana? Mitenkähän joukkueeseen on vaikuttanut se seikka, että virallisesti Kolekin lähtö on vahvistunut? Ehkä jopa positiivisesti, ei tarvitse enää arvailla. Edellinen Hermeksen vierailu oli Hokille pelillisesti aika hankala, jotain Kokkolan köörissä on, mikä tekee peleistä Hokille vaikeita. Mutta silti nyt on luja usko Hokkiin, pisteet jäävät Kajaaniin maalein 5-1.

Milloinkahan saadaan tietoa ensi vuoden valmentajasta?
 

make60

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hermes, Leijonat, Kärpät
Niin kyllähän Hokki ennakosuosikkina peliin lähtee mutta jospa siinä piileekin Hermeksen mahdollisuus, tovotaan että Hokilla ois edes hieman takki raollaan=) Kyllähän Hermeksellä aika vaikea ilta puhde on tiedossa. Mutta pelataan peli ensin ja katsotaan mihin se riittää, päivän kunto ratkaisee Hermes on kuitenkin piristynyt viimeaikoina, että katotaan miten käy veikaan tasaista vääntöä ja pisteet Kokkolaan tulos veikkaus 2-3
 

#21

Jäsen
Suosikkijoukkue
Herm... , Kaikki jotka voittaa jokerit
Minä veikkaan että Hermes vie 0-3. Mitä sitä hyvää putkea katkaista ja minun mielestäni hokin sijoitus sarjassa on AIVAN liian korkea koska joukkue ei ole mielestäni hyvä. Sanotaan että jos Hermes jaksaa taklata läpi ottelun ja ampuu melkeen jopa heti punaviivan jälkeen niin hokin päässä soi. Hokin maalivahti ei ole minun mielestäni luotettava taikka hyvä(Turha näyttää mitään tilastoja, ne on kyllä nähty.) Siitä asiasta en aijo enenmpää sanoa. Toisin kun Hermeksellä jossa maalivahti on 85% joukkueesta. Maalit: Kantelus, Pajula, Ahlroth.
 

Petski

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hermes, Avalanche
#21 kirjoitti:
Maalit: Kantelus, Pajula, Ahlroth.
Ahlroth ei ole kokoonpanossa Kajaanissa, ainakaan finhockeyn mukaan.

Hermeksellä taas pakkovoiton paikka jos mielitään pitää tuntuma pudotuspeleihin. Vaikeaa se vain tulee olemaan koska Hermes ei ole juuri pisteitä Kajaanista vienyt Mestis-historiassa. Hokki on selvä ennakkosuosikki ja kuten make60 tuossa mainitsi niin siinä saattaa olla Hermeksen mahdollisuudet. Pirun tiivistä puolustamista ja Kilpeläisen unelmapeli niin Hermes voittaa illan ottelun 2-3.
Hermes tekee kaikki maalinsa ylivoimalla.
 

Urheiluhullu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hermes, HIFK ja HPK.
EI, EI, EI! Hermes tappiolla 3-1! =( Nyt ei näytä hyvältä...Miks Hermes ottaa niin paljon jäähyjä? En ymmärrä...Hokki on tehnyt 2 maalia ylivoimalla...Mutta vielä on kolmas erä jäljellä...

Jaha...Hermekselle ruma tappio. =( Nyt meni kyllä playoffspaikka. Pelajat olivat kuulemma liikkuneet kuin rautakanki. Eikä niillä ollut mitään yritystä. Miten ne voi pelata noin huonosti vaikka on niin tärkeä peli kyseessä???
 
Viimeksi muokattu:

ToniKopi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hermes
Ei näin paskaa joukkuetta voi olla! Tai sitten pelaajat on luovuttanut tän kauden osalta totaalisesti! Kiitti vitusti Hermes!
 

kumikiekko

Jäsen
Suosikkijoukkue
HOKKI
#21 kirjoitti:
minun mielestäni hokin sijoitus sarjassa on AIVAN liian korkea koska joukkue ei ole mielestäni hyvä.
Niinpä, paskat joukkueethan ne yleensä hyvällä tsäkällä on taulukossa korkealla.
#21 kirjoitti:
Sanotaan että jos Hermes jaksaa taklata läpi ottelun ja ampuu melkeen jopa heti punaviivan jälkeen niin hokin päässä soi. Hokin maalivahti ei ole minun mielestäni luotettava taikka hyvä(Turha näyttää mitään tilastoja, ne on kyllä nähty.) Siitä asiasta en aijo enenmpää sanoa. Toisin kun Hermeksellä jossa maalivahti on 85% joukkueesta.
Jeps, näinhän se meni.

Sitten unimaailmasta takaisin tosielämään:

Ensimmäinen erä oli kohtuudella Hokin, paikkoja piisasi mutta vain kaksi maalia, Eero oli vielä pelissä mukana. Hermes teki ainokaisensa 1 erän ainoasta paikasta.

Toisessa oli aika tiukkaa ähellystä. Vierailija käytti mailaa aika surutta eri puolille vastustajien kroppaa ja kalloa, ei niinkään kiekon liikutteluun. Enemmänkin olisi voinut Männikkö pilliään käyttää.

Kolmannessa erässä peli oli sitten selvääkin selvemmin Hokin hallussa. Kilpeläisellekin meni muutama helpohko maali, mutta miestä kävi kyllä kolmannessa erässä sääliksi. Niin yksin mies luukullaan seisoi, ei ollut paljon joukkuekavereista apua. Aika vaisu esitys Hermekseltä. Harvinaista, että allekirjoittanut onnistuu aliarvioimaan Hokin tekemän maalimäärän, yleensä käy aina toisin päin.

Taisi olla muuten Hokin suurin voitto Mestis-historian aikana?
 

make60

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hermes, Leijonat, Kärpät
No joo tää oli tässä jos jätkät on lopettanut yrittämästä niin eipä kai tässä sitte paljon ole tehtävissä fanienkaan taholta, katsomostahan noita pelejä ei voiteta, joten tänävuonna ne karsinta pelit sitte nähdään. Ne näkee ketkä viittii tommosta luuseri jengiä vielä lähtee kattomaan.
 

make60

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hermes, Leijonat, Kärpät
kumikiekko kirjoitti:
Kilpeläisellekin meni muutama helpohko maali, mutta miestä kävi kyllä kolmannessa erässä sääliksi. Niin yksin mies luukullaan seisoi, ei ollut paljon joukkuekavereista apua.

Niinpä, samanlaisia tuntemuksia allekirjoittaneela, muutamassa pelissä tänävuonna on ollut havaittavissa, Kilpeläinen yksin Tuulimyllyjä vastaan(jos tommosta vertauskuvaa vois käyttää). Joukkue on kuin untenmailla ja Kilpi kiekkosateessa yrittää parhaansa, on pitänyt monessa pelissä lukemat siedettävinä. Mutta ei molari tosiaan yksin voi voittaa. Torjuntojen määrä jos ratkaisisi niin hermes olis voittanut aika monta peliä. =)
 

kakes

Jäsen
S***anan lammaslauma, lopetetaan peli 4-1 ja jätetään Kilpeläinen täysin yksin. Munatonta touhua. Ja me lähetään 240 km päästä katsomaan tuollaista paskaa, Hävetkää! Ainut lohtu oli Hokki Fanclubin lahjoittama kaulahuivi, kiitokset heille siitä. Ja illan ainut kohokohta oli grillillä käynti Kärsämäellä, saipa ainakin ruumiinsa ravittua kun menttaali puolella oli vähän niinsanotusti paska olo.

Hermes oli kaikessa Hokkia valovuoden jäljessä ja kun mies ja kiekko ei liikkunut ja Hokki oli koko ajan pari potkua edellä niin sitten istuttiin jäähyllä.
Karsintasarja odottaa ja sielläkin tulee tuollaisella hiihtelyllä tiukkaa olemaan.
 

Börje

Jäsen
Suosikkijoukkue
R.I.P Hermes, sympatiat JHT:lle
Historian paskin Hermes!

Ei nämä Hermeksen jätkät saisi edes kantaa tuota pelipaitaa. Hävettää koko lammaslauma. En ole koskaan nähnyt näin surkeaa Hermes joukkuetta, vuodesta 91 olen seurannut Hermestä eikä koskaan ole ollut näin huonoa joukkuetta.

Potentiaalia pitäisi joukkuessa olla mutta kun näyttää siltä että jätkiä ei kertakaikkiaan kiinnostaa pelata. Olisi kivaa tietää, mitä mieltä itse pelaajat ovat? Antavatko he 100% joka pelissä, vaan pelaavatko he vain huvin vuoksi vai eikö Hermeksessä pelaaminen kiinnosta? Yleisömäärä senkun vähenee ja jo kaupungilla naurataan näille jätkille selän takana kun ennen jotkut peräti jumaloi heitä. Karsintaan joudutaan, se on varma. Saa nähdä mitä silloin tapahtuu? Asenteen pitää tulla suuri muutos jos edes siitä selvitetään.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös