Duane Derksen läväyttänyt twitteriin aika nostalgisen kuvan 97-98 joukkueesta.
Mun mielestä nämä ei ole ihan toisiaan poissulkevia pelaajia, Rundblad on kuitenkin rightin pakki joka pelaa oikealla ja kivihalme leftin pakki joka pelaa vasemmalla. Nykyään kuitenkin esim. avauspelaamisessa tuo pakkien kätisyys ratkaisee paljon joten kyllä pakistossa voisi samaan aikaan molemmat olla.Nyt ehkä hieman jopa harmittaa, että saatiin Rundblad, kun Kivihalmekin oli ehkä tarjolla? On kuitenkin varmempi kortti liigaan. Noh, antaa miehen todistaa minut vääräksi. Tuolle Kivihalmeelle vaan mulla on aina tilaa Kärpissä.
Joo en minäkään ihan tosissaan harmittele, vaikka on toki pakko myöntää että Kivihalmeen meno toiseen seuraan liigassa kyllä hieman kirpaisee.Ihan hirveästi en jaksa harmitella, tilanne olisi eri jos vaikkapa Byströmiä ei olisi joukkueessa. Ohtamaa ja Kivistö on kuitenkin sitten taas eri roolin pelaajia.
Näin se on. Byström on hyvin samankaltainen pelaaja kuin Kivihalme. Kivistö sopi paremmin Kärppien kokonaisuuteen kuin Kivihalme. Luottavaisempi minä olen kolmikkoon Ohtamaa, Byström, Kivistö kuin Ohtamaa, Byström, Kivihalme. Ja tässä puhun siis meidän vasemman laidan puolustajista.Ihan hirveästi en jaksa harmitella, tilanne olisi eri jos vaikkapa Byströmiä ei olisi joukkueessa. Ohtamaa ja Kivistö on kuitenkin sitten taas eri roolin pelaajia.
Mitäs tuota nyt harmittelemaan, meillä on jo kolme parempaa leftin pakkia. Hyvä vaan, että saadaan yksi laatupelaaja lisää tähän sarjaan.Ite rehellisesti voin sanoo että vittu että kirpasee. Game 1 jatkoerä maali ipaa vastaan 2019 ja suolan ripottelu tuuletus perään.
Ohtamaa nyt menee paremmaksi, mutta Byströmin ja Kivistön laittaisin about samalle viivalle. Ero on siinä että roolitukset menee näiden kanssa paremmin, sanoisin että Byström menee aikalailla yksi yhteen Kivihalmeen kanssa ja Kivistö taas tuo erilaista osaamista.Mitäs tuota nyt harmittelemaan, meillä on jo kolme parempaa leftin pakkia.
Tasoerot tuon kolmikon välillä ovat todellakin aika olemattomat, mutta Byström ja Kivistö ovat mielestäni meidän palapeliin sopivammat palat, sen takia Kivihalmeen TPS-siirtoa ei kannata jäädä surkuttelemaan. TPS taas tarvitsee kiekollista- ja YV-osaamista pakistoon ja sitä tulevat kyllä saamaan. Kaikilla on kivaa.Ohtamaa nyt menee paremmaksi, mutta Byströmin ja Kivistön laittaisin about samalle viivalle. Ero on siinä että roolitukset menee näiden kanssa paremmin, sanoisin että Byström menee aikalailla yksi yhteen Kivihalmeen kanssa ja Kivistö taas tuo erilaista osaamista.
Jos puhtaasti tunnepuolella tekisin ratkaisua niin valitsisin Kivihalmeen ennen Byströmiä, mutta pelillisesti en sano että näissä juurikaan eroa on.
Välit kunnossa. Kaikesta huolimatta. Olisihan Aatu ollut hyvä apu ratkaisupeleihin Ilveksen kanssa keväällä. Aatu KalevassaVieläkään en jaksa ymmärtää viime kaudella, lokakuussa 2021, mikä ihmeen funktio tai suonenveto iski Late Mikkolaan ja Harri Ahoon kun tekivät siirtoja/vaihtokauppaa Mikkelin suuntaan tulevasta legendasta:) (?) Käsittämätöntä.
Välit kunnossa. Kaikesta huolimatta. Olisihan Aatu ollut hyvä apu ratkaisupeleihin Ilveksen kanssa keväällä. Aatu Kalevassa
Aluksi vähän puhui kisoista, joihin ei päässyt koronan takia.Mitähän tuossa jutussa kerrotaan? Ei köyhällä ole varaa Kalevaan.