HPK ja paikallistaistelut
Niin, HPK:han on siinä mielessä mielenkiintoisessa asemassa että sen perinteiset "heimopelit" ovat tamperelaisia vastaan, maantieteellisesti pelicanskin kuuluu tähän Häme-kategoriaan mutta toisaalta pelicans on vielä sen verran babyoilin tuoksuinen että se ei ole vielä saanut "suuria tunteita" vellomaan.
Toisaalta takavuosina uusiksi mennyt läänijako tarjoilee uutta aspektia, onhan Hämeenlinna etelä-suomen läänissä ja jopa sen pääkaupunki. Taistelut Saipaa, pelicansia, bluesia, ifk:ta ja narrilaumaa vastaan voitaneen myös ainakin teoriassa lukea ns. paikallistaisteluiksi.
Käytännössä porukasta voidaan pudottaa kuitenkin Saipa, näin ollen pelicans, blues, ifk ja narrilauma kuuluvat tällä logiikalla paikallisporukoihin.
Kieltämättä taistelut pk-seudun porukoita vastaan herättävät samantyyppisiä tuntemuksia kuin saksalaisilla "valloittajilla" lienee 2. maailmansodan aikana ollut ali-ihmisinä siihen aikaan pidettyjä venäläisiä kohtaan, panssarikiilojen edetessä venäjän aroilla..
Toisaalta kaikkihan me tiedämme että valloittaja-saksalaisten venäjän reissussa tuli pientä takapakkia vuoden 1943 jälkeen, mutta mielipiteet venäläisten barbaarisista taipumuksista lienevät pysyneet voimassa vielä senkin jälkeen kun punalippu nousi berliinin valtiopäivätalon katolle vuonna 1945.
Täältä tähän