Ihan kuriositeettinä Ribikselle sellaista, että olen seurannut Espoon pelejä 90-luvun alusta saakka, aikoina jolloin Matinkylän hallista sai vielä liiga-suklaapatukoita ja tammikuussa hallin ei voinut mennä ilman pilkkihaalaria ja termospulloa.
Varsinkin viime vuosina joukkue on pettänyt ja masentanut mielen joka ainua kevät (lukuunottamatta sitä TPS:n pudottamista vuosia sitten...) ja tästä johtuu ylitsevuotava pessimistisyyteni.
En tiedä kuinka kauan olet Ribis näitä touhuja tarkkaillut, mutta kyllä minun mielestäni täytyy olla todellinen suuroptimisti, jotta Bluesin touhuja jaksaa hymyssäsuin vuodesta toiseen seurata!
Voihan olla, että en siten ole todellinen "fani" kun tuomitsen pelin ennen sen alkamista, mutta karvas kokemus on osoittanut, että parempi varautua pahimpaan ja toivoa parasta.
Mitä Jokereihin tulee, niin pelkästään jo tilastollisesti ennusmerkit lauantaiseen peliin olivat melko huonot.... myönnettäköön, että tulos yllätti todella positiivisesti.
Täällä on tuskin ihmisiä, jotka voivat käsi sydämellä väittää, että Bluesin kausi olisi mennyt odotusten mukaan (tai sitten odotukset ovat olleet todella vähäiset...)
Kyllä tuolla materiaalilla olisi pitänyt jo sarjan alusta saakka pystyä haastamaan sarjan kärki illasta toiseen. Näin jälkeen päin voidaan toki syy kaataa TT:n niskoille (missä se varmasti pitkälti olikin), mutta kyllä organisaatiotasolla pitäisi pystyä hieman parempaan toimintaan kuin viime vuosin ollaan nähty...
Toivoani en toki menetä, mutta ennen kuin poika on Espoossa, suhtaudun Bluesiin organisaationa hieman varauksella...
Väri on ja tulee aina olemaankin silti sininen!