Vituttaa niin kympillä!

  • 1 197 505
  • 6 025

Frank McKee

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, T. Arima
Härkävuoro menossa, ei nää peliä.
Pitää katella radiosta prkl mutta toi Mertsi vähän pehmentää asiaa
 

Hanslankari

Jäsen
Suosikkijoukkue
Aktiivinen aloitteellinen rohkea sakki
Kyllä vituttaa, rimpuilu hyvä mutta ei sitten lähellekään. Saatana..
 
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät
Voi pahuksen hitto kun tympäisee, vaan ei auta. Huomenna all in. Siinähän nyrpistelee neniään stadilaiset kun kotijoukkue luistelee jäälle kakstahtisen katkuisena.

Sarjapaikka säilyi, praise the Matikainen.
 

Proffa_20

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Chicago Blackhawks & FC Bayern München
Urheilu- & seurajohto. Ja rankasti.

Matikainen on kyllä vajaassa kahdessa viikossa repinyt kaiken irti (pelillisesti ja henkisesti), mitä tuosta koneesta oikeastaan pystyy tuossa ajassa irti repimään. Mutta seurajohto päätti vääntää köntsät housuun ja vetää kauden vessanpöntöstä alas roikottamalla jargon-konsulttia kuukauden päivät liian pitkään. Rosteriin lyötiin hirvittävät kuudenkymmenen miljoonan panostukset, mutta se päätettiin vetää vessasta alas tekemättä - jo kuukausia selviänä ollutta - täysin välttämätöntä valmentajavaihdosta.

Miksi Junno ei voinut tarttua puhelimeen kuukautta aiemmin, vaan antoi tämän kauden lipua sormien välistä? Olkoon nyt siellä taustalla mitkä tahansa tulevaisuuden strategiat ja visiot rakenteilla, mutta miksi tällä kaudella ei ollut painoarvoa Junnon papereissa ja tämän kauden annettiin suosiolla lipua täysin ohi, eikä edes yritetty reagoida aiemmin ja edes yrittää pelastaa se, mitä pelastettavissa on? Miksi?
 
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät
Että Kärpät piti amatöörivalmentajaa sinnikkäästi ruorissa - on valtava emämunaus. Havu olisi joutanut ulos jo syystalvella. Puoli Suomea sen näki ja Matikainen näytti heti miten tätä käännetään, aika vain loppuu kesken.
Huhujen mukaan jarrumiehinä olisivat olleet tunariduo kukkonen ja myllykoski. Sehän tässä vituttaa !!!
 

Sturba

Jäsen
Suosikkijoukkue
Matikaisen Kärpät, Canes, Jokerit (tämän kevään)
Kiitos Matikaisen Kärpät 5 hienosta pelistä.

Kaikki muut pl. joukkue ja somehessu, haistakaa pitkä vittu.
 

Yön Kärppä

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Jotenkin uskomatonta millainen päätös saatiin vielä kauden lopulle. TPS juhli jo tasapeliä, joten siellä oli tieto Kärppien tappiosta. Täten saivat pelata jatkoajan paineitta. Ilman tuota Kärppien 2000-luvun karmivinta mokaa voitaisiin olla pudotuspeleissä.

Tämä kausi oli 59 ottelua sekä melkein kolme erää aivan hirvittävää katseltavaa. Mutta se mitä meitä odotti vielä viimeisellä minuutilla oli jotain aivan järkyttävää. Jo se että oltaisiin saatu pudottaa HIFK neljän sakista ulos olisi ollut ihan ok.

Huhhuh saatana.
 

Goodrow

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Vituttaa se, että kausi loppu jo nyt, mutta vielä enemmän vituttaa nämä tietyt älykääpiöt aukomassa päätä toisten palstoilla.
Eihän tuo edes vituta. Lähinnä säälittävää touhua seuran kannattajilta, jotka itse olivat vielä vähän aikaa sitten pahnanpohjimmaisia ja lähellä konkurssia. Nyt takana yksi hyvä runkosarja ja sen aikana on näköjään osalla noussut jo kusi päähän.
 

ZamboniZorro

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Ketut, Kärpät, Leijonat, Näätäeläimet
Hifkin eilinen voittomaali on syöpynyt verkkokalvoille kuin vanha Windowsin ruudunsäästäjä, eikä edes yön pimeys tuonut helpotusta, sillä jokainen silmien sulkeminenkin tuo takaisin tuon kohtalokkaan kiekollisen lipsahduksen.

Silmät sulkiessa näen vain hidastuksen maalista: kiekko liukuu, Pakarinen laukoo, punalamppu syttyy, ja siinä samassa Kärppä-sydän särkyy palasiksi.

Mutta tästä on noustava – elämä jatkuu, ja urheilussa sattuu ja tapahtuu.
Kärpät on noussut ennenkin, ja niin nousee myös tämä henkisesti romuttunut fani.

Jonain päivänä, kun aika on parantanut haavat ja sydän sykkii taas normaalisti, pystyn muistamaan tämän vain traumana, enkä yhtenä viime vuosien suurimpana shokkina. Maailmassa on sentään aika paljon kurjempiakin asioita.
 

Aho#5

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Kyllähän tässä pitää mennä paljon ajassa taaksepäin ettei ois vituttanu pelin jälkeen yhtä paljoa. Divari-aikojen TuTo peli tulee ensimmäisenä mieleen.
Tuollaista lopetusta en olisi halunnut Kärppien kaudelle nähdä. Vaikka koko kauden perseilyn myötä olikin varmasti ihan ansaittua. Silti Matikaisen Kärpissä oli eri meininki ja paljon hyvää. Se tarina ois saanut jatkua edes hiukan pidempään.
 

Derksen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Lippo
Minulla ei kyllä eilinen noussut minnekään vitutuslistan kärkipäähän. Tällä kaudella on ollut jo pitkään selvää, ettei mitään menestyksen tapaista ole tulossa. Kevättä kohti on vallinnut sellainen epäuskoinen hämmennys siitä, miten huonolle tasolle Kärppien urheilutekeminen todella onkaan vajonnut. Kauden aikaista päättymistä osasi odottaa, vaikka se lopulta sitten näin dramaattisesti konkretisoituikin.

Isoina piikkimäisinä vitutushetkinä viimeisen sanotaan 10 vuoden ajalta tulee mieleen 2019 finaalien ratkaisu, 2018 ja 2019 CHL-taipaleen loppuminen, 2016 viidennen välierän tappio (Kärpät johti vielä varsinaisen peliajan lopussa, mutta hävisi jatkoilla, ja Tappara sai kaksi ottelupalloa finaalipaikkaan). Muistaakseni myös 2013 säälien jatkoaikatappio vitutti aika rankasti.
 
Viimeksi muokattu:

Miksi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, John Vanbiesbrouck
Voimia! Vaikea uskoa todeksi, että tuolla nipulla voi jäädä ulos 12 joukkueen poffeista.
Tilanne olisi täysin toinen, jos Petu olisi tullut puikkoihin edes 5 ottelua aiemmin.
Ihan se ja sama, olisiko sijoitus ollu 11-12-13. Sijoitus olisi joka tapauksessa ollut fiasko ja katastrofi, eikä pitkälle oltais menty Petunkaan kanssa. Kovarcik sanoi itsekin, että tuskin olisi päässyt pelaamaan pudotuspelejä.

Ei tänne oikeasti tarvitse toivottaa voivotteluja, kaikella hyvällä. Seura ansaitsi tämän ihan itse ja vain tulevilla päätöksillä on merkitystä, ei vanhoilla kausilla tai sarjasijoituksilla. Tai oikeastaan niihin voi toivottaa voimaa, koska tarvitaan kyvykkäitä ja voimallisia tekoja.
 

Aho#5

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Voimia! Vaikea uskoa todeksi, että tuolla nipulla voi jäädä ulos 12 joukkueen poffeista.
Tilanne olisi täysin toinen, jos Petu olisi tullut puikkoihin edes 5 ottelua aiemmin.

Sepä se. Ei Havun Kärpät vituttanut edes enää kun pelien tappiolliset lopputulokset tiesi jo ennalta. Matikaisen tulo toi mukanaan toivonkipinän siitä, että kausi ois voinut jatkua vielä pleijareissa. Aika loppui vain kesken.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös