Eli hieman eri mittaisia harjanvarsia jollain logolla.
Juuri näin. Kustomoituja design-esineitä.
Eli hieman eri mittaisia harjanvarsia jollain logolla.
...ah, no nythän aukeaa miksi Valavuori otti aiheen käsittelyyn.Tällä hetkellä Vestman visioi, että kenties seuraaville jumppavideoille saataisiin joku oikea somejulkkis.
Ihan ulkomailla loisiva.. asuva julkkis. Voi että, voisiko enempää toivoakaan uudelle kepitysvideolle, no ei voi! Paras muttei halvin....ah, no nythän aukeaa miksi Valavuori otti aiheen käsittelyyn.
("oikeellisuuteen" en ota kantaa)
Eihän tuossa ole päätä eikä häntää. Kepit on jo ilmeisesti toimitettu, tai toimittaja on ne jo tilannut myöhemmin toimitettaviksi, miten nyt sitten kauppa voidaan perua? Tuhannet kepit jäävät sitten nykyiselle toimittajalle varastoon? Jos nykyinen toimittaja korvaa hinnanerotuksen, niin jäävätkö nykyisen toimittajan kepit kuitenkin kouluille käyttöön halvemmalla hinnalla? Kilpailutuksen perusteella pitäisi ostaa niitä keppejä myös kilpailutetulta toimittajalta. Tuleeko nyt sitten tuplamäärä keppejä, joita näytti muutoinkin olevan "reilusti".Kyllä se julkisuus vaan kummasti vaikuttaa, nyt Keravakin on vihdoin tajuamassa ottaa aikalisän keppijumpasta
"Kerava harkitsee keskeyttävänsä keppijumppahankkeen kouluissaan, tiedottaa kaupunki."
Syksyn näytöillä Bosse Grönholm ja Timo Rautiainen on ainoat oikeat vaihtoehdot."![]()
Keravan jumppakepeistä nousi kohu – Yrittäjä Matti puhuu nyt suunsa puhtaaksi
Keravalainen liikunta-aktiivi Matti Vestman ei ole mielissään keppijumppakauppojensa saamasta julkisuudesta. Hän haluaa nyt kertoa oman puolensa tarinasta ja näyttää, millaisia hänen välittämänsä kepit oikeasti ovat.www.iltalehti.fi
Tällä hetkellä Vestman visioi, että kenties seuraaville jumppavideoille saataisiin joku oikea somejulkkis.
Voi olla, että siihen tarvitaan jo uutta rahoitusta."
Tuli rakennuksen ympäri juoksemisesta vanha kunnon nurkan (nurkkajussi) leikkiminen. Olen ilmeisesti vieläkin niin lapsekas, että innostuisin tuollaisesta enemmän kuin keppijumpasta, vaikka fyysinen kunto ehdottomasti puoltaisi enemmän keppijumppaa.Siinä en näe sen suurempaa ongelmaa, että kesän aikana oltiin tehty päätös uudesta taukojumppaohjelmasta. Ihan sama minkälaiset äänestykset olisi etukäteen tehty, niin tyytymättömiä löytyisi aina. Tuommoiseen 5-10min jumppaan vaihtoehdot on yleensäkin aika vähäiset ja varmaan kepin kanssa kyykkääminen monelle maistuu paremmin kuin kuntopiirit tai koulun ympäri juoksemiset.
Eduskunnan matkahallinnon Iltalehdelle toimittamien tietojen mukaan kahdeksan päivän Intian-matka maksoi suomalaisille veronmaksajille 60 884 euroa.
Lentoihin paloi 43 458,86 euroa. Hotellit maksoivat 15 107,74 euroa. Päivärahoihin meni 2 317,61 euroa.
Bisnesluokan menopaluulennot maksoivat 4 537–4 878 euroa per osallistuja. Välilento Intiassa maksoi 203–317 euroa.
Ympäristövaliokunnan jäsenet yöpyivät New Delhissä viiden tähden The Imperial -hotellissa ja Mumbaissa viiden tähden Taj Lands End -hotellissa.
– Valkoiset marmoripylväät, vehreät puutarhat ja huoneet ja sviitit, joissa on italialaiset marmorilattiat, kiillotettu Burma-tiikki, persialaiset käsinsolmitut matot, antiikkiset kattokruunut ja ruusupuuhuonekalut, asettavat sävyn, The Imperialin sivuilla kuvaillaan
Taitaa kyllä olla ihan sama ketkä siellä vallassa istuu. Veronmaksajien rahoilla ei silti ole mitään merkitystä..-Matkalla olivat mukana puheenjohtaja Jenni Pitko (vihr) ja jäsenet Marko Asell (sd), Noora Fagerström (kok), Petri Huru (ps), Mai Kivelä (vas), Hanna Kosonen (kesk), Mikko Ollikainen (r) ja Mikko Polvinen (ps). Lisäksi matkalle osallistui valiokuntaneuvos Marja Ekroos.
En minäkään näe tuota hotellia kovinkaan kalliina, mutta business-luokassa lentäminen on aina vähän niin ja näin. Kun itse lomailin Nykissä viitisen vuotta sitten, niin bisnes-luokassa näytti lentävän Eero Heinäluoma sekä muita poliitikkoja. Varmaan samanlainen valiokuntamatka oli. Eiköhän siellä kansan joukossakin olisi perille päässyt, ja sanomalehden olisi sielläkIn saanut luettua.Kansanedustajat lensivät Intiaan bisnesluokassa ja yöpyivät viiden tähden hotelleissa – Lasku veronmaksajille yli 60 000 euroa - Iltalehti
Tämä menee kyllä hyvin tähän ketjuun.
Taitaa kyllä olla ihan sama ketkä siellä vallassa istuu. Veronmaksajien rahoilla ei silti ole mitään merkitystä.
Mikähän olisi ollut ongelma mennä ihan perusrahvaan luokissa ja majoittua tavalliseen hotelliin?
Taitaa kyllä olla ihan sama ketkä siellä vallassa istuu. Veronmaksajien rahoilla ei silti ole mitään merkitystä.
Mikähän olisi ollut ongelma mennä ihan perusrahvaan luokissa ja majoittua tavalliseen hotelliin?
Kallistahan tuo on mutta menee sitä rahaa paljon muutenkin kaikenlaisiin reissailuihin.
Kun käytettävien rahojen olemassaolo perustuu verotusoikeuteen, niin jokaikinen euro on käytettävä veronmaksajien kollektiivisen edun kannalta perustellusti ja mahdollisimman tehokkaasti.
Matkailu avartaa mm. Noora Fagerström on tehnyt tärkeän havainnon Intian reissulla.Näin teoriassa. Käytännössä kuitenkin tiedetään, että tilaisuus tekee varkaan ja moni poliitikko puoluekannasta riippumatta vetää itsekkäästi kotiinpäin niin paljon kuin kehtaa. Ei ole omasta pussista pois, kun kansalta ryöstetään....
Ihan samalla tavalla esim. VIhreät lentävät kaukolentoja, kun tilaisuus tulee vaikka pitäisi olla ilmastohätätila päällä koko ajan ja monet asiat voisi hoitaa etäyhteyden kauttakin. Mutta kun on kiva vähän samalla lomailla ja nähdä uusia maisemia.
Matkailu avartaa mm. Noora Fagerström on tehnyt tärkeän havainnon Intian reissulla.
”Köyhyys näkyy, mutta ihmiset ovat hyväntuulisia.”
Reissun porsastelukertoimeen en ota kantaa, kun nuo valiokuntamatkat on aika oma rotunsa, mutta omaan kokemukseen nojaten voin sanoa, että sekä tuo että muut Fagerströmin tekemät havainnot Intiasta pitävät paikkansa. En muuten enää ikinä aio mennä sinne takaisin.Matkailu avartaa mm. Noora Fagerström on tehnyt tärkeän havainnon Intian reissulla.
”Köyhyys näkyy, mutta ihmiset ovat hyväntuulisia.”
Kannatti tuonkin porvarisrouvan matkustaa veronmaksajien rahoilla Intiaan laajentamaan maailmankuvaansa.Eikä vain näy vaan myös haisee. Onneksi *****-hotelliin pääsi karkuun noita "yleisiä alueita" ja köyhiä
"– Saasteet tähän aikaan vuodesta vaarallisella tasolla. Haisi palaneelta ja päänsärky vaivasi. Todella likaista yleisillä alueilla. Roskia ympäriinsä ja haju kammottava."
Kannatti tuonkin porvarisrouvan matkustaa veronmaksajien rahoilla Intiaan laajentamaan maailmankuvaansa.
Siitä voitaisiin lähteä että lentäisi economy-luokassa, joka on luonnollisesti paljon businessluokkaa halvempi. Muutenkin miksi näitä ei saada nykyäänkään hoidettua Teamsin tai Zoomin välityksellä?Mitäs sinun mielestäsi porvarisrouva Fagerströmin olisi pitänyt tehdä toisin? Jättää osallistumasta työtehtäviin kuuluvalle reissulle? Etköhän sinä olisi täällä silloin itkemässä sitä, että porvarisrouva se vaan nostelee palkkioita, mutta ei viitsi edes työtehtäviään hoitaa...
Siitä voitaisiin lähteä että lentäisi economy-luokassa, joka on luonnollisesti paljon businessluokkaa halvempi. Muutenkin miksi näitä ei saada nykyäänkään hoidettua Teamsin tai Zoomin välityksellä?