Ilmoitukset

Nimimerkki Tifosi on asetettu viikon pelikieltoon sääntöjen 7§:n perusteella.

Nimimerkit cauna ja Ralph ovat seuraavan viikon pelikiellossa sääntöjen 4§:n perusteella.

Nimimerkki Daespoo on viikon pelikiellossa sääntöjen 4§:n ja 6§:n perusteella.

Izvestija-turnaukset – kultaisia muistoja

Viestiketju osiossa 'Maajoukkue' , aloittajana teemu73, 18.12.2002 klo 12.01.

  1. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuoden 1981 Izvestijan jo tutuksi tuolloin tulleen neljän maan turnauksen TV-lähetystiedot radiointeineen tulevat seuraavaksi tässä aikavälillä 16.12-21.12 pelattujen ottelujen osalta:

    Izvestija 1981

    16.12.1981 Suomi-Neuvostoliitto: Näytettiin ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa Klo 20.55-22

    18.12.1981 Ruotsi-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä TV1:ssä Klo 14-16.30

    20.12.1981 Suomi-Tsekkoslovakia: Näytettiin ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä, mutta mahdollisesti lähetysaikansa takia kenties myös suorana lähetyksenäkin TV2:ssa Klo 18-18.50

    21.12.1981 Ruotsi-Suomi: Näytettiin ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä, mutta mahdollisesti lähetysaikansa takia kenties myös suorana lähetyksenäkin TV1:ssä Klo 18.15-19.30

    21.12.1981 Neuvostoliitto-Tsekkoslovakia: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa Klo 22.20-23.30
     
  2. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Laitan tähän seuraavaksi vuoden 1985 Izvestijan TV-lähetystiedot turnauksesta aikaväliltä 16.12-21.12 pelatusta turnauksesta joka vuosina 1982-1984 oli myös pelattu vuoden 1985 tapaan viiden maan turnauksena kun ajoittain viides maa oli Länsi-Saksa ja ajoittain vuoden 1985 tapaan Kanada:

    Izvestija 1985

    17.12.1985 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin ilmeisesti suorana lähetyksenä Klo 18.45-20 TV1:ssä

    18.12.1985 Suomi-Tsekkoslovakia: Näytettiin ilmeisesti suorana lähetyksenä Klo 18.15-20 TV1:ssä

    20.12.1985 Suomi-Ruotsi: Näytettiin mahdollisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 20.55-22 TV2.ssa

    21.12.1985 Suomi-Kanada: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 14-16.30 TV1:ssä selostajana Juha Jokinen
     
  3. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuoden 1986 Izvestijassa jatkoi jälleen tuttuun tapaan entiset neljä maata ja lisäksi myös Kanada. Seuraavaksi tulevat TV-lähetystiedot turnauksesta aikaväliltä 16.12-21.12 pelatusta turnauksesta:

    Izvestija 1986

    17.12.1986 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin mahdollisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 21.05-22 TV2:ssa. Tämä ottelu tosiaan katkaisi Suomen 10 vuoden mittaisten tappioiden putken Neuvostoliittoa vastaan vuosina 1976-1986 kun sitä ennen vuosina 1971-1976 välisenä aikana oltiin voitettu Neuvostoliitto ainakin keskimäärin vaihtelevasti hieman lähteistä riippuen vähintään kuitenkin kertaalleen vuodessa ja joka tapauksessa korkeintaan muutaman kerran voittaen vuoden sisällä ja lisäksi pelattiin vielä loppuvuoden 1986 aikana kaksi tasapeliä mikä myös oli hyvää bonusta koska vuosien 1976-1986 aikana tasapelitkin olivat olleet melko harvinaisia joskin niitä kyllä oli kuitenkin ollut jopa melko montakin kaikkiaan.

    Ja murskaavasti tietenkin voittoihin verrattuna jopa jo niinäkin vuosina kun niitä voittoja oli ollut suurin piirtein vuosittainkin.

    18.12.1986 Suomi-Tsekkoslovakia: Näytettiin mahdollisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 19.15-20.30 TV1:ssä

    20.12.1986 Ruotsi-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 15.55-18.30 TV2:ssa

    21.12.1986 Kanada-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 12-14.25 TV1:ssä

    21.12.1986 Neuvostoliitto-Tsekkoslovakia: Näytettiin mahdollisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 19.30-20.30 TV2:ssa
     
  4. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuoden 1989 Izvestijassa mukana oli kuuden maan turnauksessa parin edellisen vuoden tapaan vieläkin Länsi-Saksa.

    Parin edellisen ongelmallisen vuoden jälkeen Izvestija oli palannut isommin YLE:n kanaville ja tässä aikavälillä 16.12-22.12 pelatun turnauksen ottelut TV-lähetysten osalta:

    Izvestija 1989

    16.12.1989 Suomi-Tsekkoslovakia: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 13.55-16.20 TV1:ssä

    17.12.1989 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 20-20.45 TV2:ssa

    19.12.1989 Länsi-Saksa-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä klo 13.55-16.25 TV1:ssä

    20.12.1989 Suomi-Kanada: Näytettiin ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä, mutta mahdollisesti lähetysaikansa perusteella myös suoranakin lähetyksenä Klo 18.30-19.30 TV2:ssa

    22.12.1989 Suomi-Ruotsi: Näytettiin mahdollisesti suorana lähetyksenä Klo 16.30-18 TV2:ssa
     
    Viimeksi muokattu: 08.05.2017 klo 00.46
  5. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuoden 1990 Izvestija-turnaus oli aikansa viimeinen ainakin alkuperäisen kaavansa mukaisesti missä myös Neuvostoliitto oli mukana. Länsi-Saksa ei pelannut tässä Izvestijassa joten se jäi jälleen viiden maan turnaukseksi kun Kanada laskettiin mukaan.

    Suomella oli alun perin viimeisiksi pelaajiksi valittu tähän turnaukseen vallan muita pelaajia tai ainakin alustavasti joukkueeseen olisi pitänyt tulla vallan muu kovan luokan nimeksi laskettu pelaaja toisin kuin mitä tuli kun Sisu Teamin Teemu Selänne pääsi lopulta tähän turnaukseen AGPO 90-turnauksen sijaan minne hän olisi alun perin mennyt eli toisin sanoen Sisu Teamin mukana Hollantiin olisi lähdetty.

    Izvestija-turnauksen TV-lähetykset näkyivät näillä näkymin seuraavasti aikavälillä 16.12-22.12 pelatun turnauksen osalta:

    Izvestija 1990

    17.12.1990 Kanada-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 17.30-18.05, Klo 18.20-18.55 ja Klo 19.10-20 TV2:ssa

    18.12.1990 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 18.15-20 TV1:ssä

    20.12.1990 Tsekkoslovakia-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 14.45-16.30 TV1:ssä

    21.12.1990 Suomi-Ruotsi: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 13.55-16.30 TV1:ssä
     
  6. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuonna 1992 välivuoden jälkeen jatkui Izvestija-turnaus uudistuneena 8 maan turnauksena tai oikeammin tavallaan 7 maan turnauksena, mutta IVY:n A-maajoukkueen lisäksi turnauksessa pelasi myös IVY:n B-maajoukkue.

    Joka tapauksessa 7 maata kohti mukana oli 8 joukkuetta. Saksa oli ehtinyt välivuoden ja muutenkin vuosien 1989-1992 välisenä aikana yhdistyä vuonna 1990 joten siten sitä käsiteltiin Yhteisenä Saksana kuten oli käsitelty muutoinkin vuoden 1990 loppupuolelta lähtien. Turnauksessa Kanadan lisäksi kokonaan uutena maana mukana oli Sveitsi. Turnauksessa pelattiin myös kahdessa eri lohkossa otteluja.

    Välillä muutokset uudistusten osalta tuntuivat niin radikaaleilta, että käytännössä alettiin puhua nk. Uudesta Izvestijasta vailla merkitystä tai entiseen alkuperäiseen Izvestijaan verrattuna arvottomasta tuntuneesta turnauksesta. Etenkin kun IVY:ssä tai pikemmin jo melkein yleisesti tuolloin jo ottaen Venäjällä oli hyvin vaikeaa ja eräässä vaiheessa Yleisradio oli jopa kieltäytyä lähettämästä turnausta koska järjestäjillä oli omia vaikeuksia ja levottomuuksiakin oli sen verran, että eräässä vaiheessa Yleisradion henkilökunnalla oli vaaratilanteitakin reissussa mitä ei ollut mukana pitkään aikaan.

    Mikäli en aivan väärin muista niin tästä turnauksesta eteenpäin myös nk. Uusi Antero tuolloin eli Antero Mertaranta alkoi muutaman vuoden ajan selostaa näitäkin pelejä Yleisradion uutena todellisena vakioäänenä kun hänet oli vakinaistettu taloon syyskuussa 1992 heti sinä päivänä kun hänen edeltäjänsä ja erittäin lyhytikäisen Team Anteron toinen vetäjä Antero Karapalo jäi kokonaan eläkkeelle Yleisradiolta oltuaan käytännössä jo vuoden verran syyskuusta 1991 eteenpäin melkein kokonaan kykenemätön hoitamaan tehtäviään vaikka toki Karapalo oli ollut mukana vielä aivan merkittävimmissä tapahtumissa vuoden 1992 aikana muutoin vain. Moskovan lisäksi otteluja pelattiin Pietarissakin.

    Tässä TV-lähetykset niiltä osin kuin miten ilmeisesti YLE näitä otteluja lähetti aikavälillä 15.12-21.12 pelatuista otteluista

    Izvestija 1992

    16.12.1992 Suomi-Ruotsi: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 18.55-20.30 TV2:ssa

    17.12.1992 Suomi-Saksa: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 13.55-16.30 TV2:ssa

    19.12.1992 Suomi-IVY B: Näytettiin TV2:ssa alustavan nauhoitetun jälkilähetyksen ja ohjelmapaikaltaan Klo 18.55-19.40 sijaan lopulta suorana lähetyksenä Klo 16.55 alkaen tai heti kun vain Pietarin päässä kerta kaikkiaan kiekko putosi jäähän ja ottelun muuttuminen suoraksi lähetykseksi korvasi Englannin Valioliigan jalkapallo-ottelun lähetyksen siltä kertaa TV2:ssa
     
  7. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuoden 1993 Izvestijassa ja siihen mennessä turnaus oli laajentunut koskettamaan jo 10 maata tai pikemminkin sanottuna 9 maata ja 10 joukkuetta. Yksi oli joukosta poissa kun IVY oli muuttanut nimensä Venäjäksi ja kuten myös Venäjän B-maajoukkuekin. Tsekkoslovakia oli vuoden 1992 lopussa heti vuoden 1993 alkaessa jakaantunut kahtia Tsekin Tasavallaksi ja Slovakiaksi. Näistä vain Tsekki pelasi Izvestijassa 1993 kun taas Slovakia jäi vielä rannalle toistaiseksi. Sveitsi ei pelannut edellisestä vuodesta poiketen turnauksessa.

    Uusina mukaan liittyivät Jääkukot eli Ranska, Jääkarhut eli Norja ja lisäksi vielä muun muassa jo Pietarin Turnauksessa B-maajoukkueiden kanssa yleisesti ottaen esiintynyt Valko-Venäjä. Myös vanhempien aikojen vakiokieltäytyjä Yhdysvallat liittyi mukaan myöskin jo ensikertalaisena turnaukseen. Aikaisemmin Yhdysvallat oli ollut mukana A tai B-maajoukkueen lisäksi myös tulossa turnaukseen seurajoukkueillaan, mutta oli sittemmin aina jäänyt pois Izvestijasta.

    TV2 aikoi jatkaa jo vuoden 1992 Izvestijan aikana esiteltyä linjaansa toimia Yleisradion periaatteellisena urheilukanavana Kanavauudistuksen periaatteita noudattaen jolloin tietenkin uudistus koski myös jääkiekon näkymistä pelkästään sillä myös Izvestijan osalta.

    Vuoden 1993 Izvestijan TV-lähetykset näkyivät näillä näkymin seuraavalla tavalla aikavälillä 15.12-21.12 pelatun turnauksen osalta:

    Izvestija 1993

    16.12.1993 Suomi-Yhdysvallat: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 18.45-20 TV2:ssa

    17.12.1993 Suomi-Tsekki: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 19-20.30 TV2:ssa

    19.12.1993 Suomi-Norja: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 19.30-20.30 TV2:ssa

    20.12.1993 Suomi-Venäjä: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 19.15-20.30 TV2:ssa
     
  8. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuoden 1994 Izvestija-turnauksessa ryhdyttiin turnauksen maiden kaventamiseen ja vain 8 maata pelasi siinä kun Venäjä palasi myös päiväjärjestykseen pelaamalla vain pelkällä A-maajoukkueellaan ilman B-maajoukkuettaan turnauksessa. Paljon maita jäi pois ja perinnemaista Kanada jäi pois ja Slovakia ei edelleenkään palannut pelaamaan vaikka monet olisivat halunneet sen turnauksessa nähdä.

    Sveitsi sen sijaan palasi turnaukseen ja mukaan kokonaan uutena maana tuli Sininen Kone eli Italia. TV1 palasi näyttämään ainakin näillä näkymin myös pelejä vaikka sen ei alustavasti pitänytkään näyttää lainkaan otteluja kun niiden edelleen piti tuon ajan tapaan tulla lähinnä vain pelkästään TV2:ssa.

    Vuoden 1994 Izvestijan TV-lähetykset ainakin näillä näkymin menivät aikavälillä 15.12-21.12 pelatun turnauksen osalta seuraavasti:

    Izvestija 1994

    16.12.1994 Suomi-Italia: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 13.30-15.45 TV1:ssä

    17.12.1994 Suomi-Venäjä: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 17.30-18.05, Klo 18.20-18.55 ja Klo 19.10-19.50 TV2:ssa

    18.12.1994 Suomi-Ranska: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 13.30-15.55 TV2:ssa

    20.12.1994 Tsekki-Venäjä: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 19.05-20.30 TV2:ssa
     
  9. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuonna 1996 Izvestijan viimeisessä turnauksessa kutistui turnaus jälleen 5 maan turnaukseksi vuoden 1995 Izvestijan tapaan kun Kanada palasi mukaan turnaukseen ja monta muuta maata jäi pois turnauksesta kuten myös edelleen paljon odotettu Slovakiakin joka sittemmin ei siis koskaan esiintynytkään omana itsenäisenä maajoukkueenaan Izvestijassa.

    Suomen A-maajoukkue eli Leijonat palasivat Izvestijan jäähyväisturnaukseen kun vuonna 1995 Izvestijassa oli pelannut sen sijaan Sisu Teamista Team Karjalaksi nimensä muuttanut Suomen B-maajoukkue. Vuodeksi 1997 Izvestija-turnauksen nimi muuttui Baltika-turnaukseksi ja muutenkin se sulautui käytännössä osaksi Eurohockey Touria tai EHT-turnausta.

    Laitan tähän seuraavaksi TV-lähetykset ainakin näillä näkymin niiltä osin kuin ne menivät viimeisen, vuoden 1996 Izvestijan osalta aikavälillä 16.12-22.12 pelatun turnauksen osalta seuraavasti:

    Izvestija 1996

    16.12.1996 Suomi-Venäjä: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 18.45-20 TV2:ssa

    17.12.1996 Suomi-Kanada: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 13.55-16.35 TV2:ssa

    19.12.1996 Ruotsi-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 13.55-16.35 TV2:ssa

    21.12.1996 Suomi-Tsekki: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 15-16.30 TV2:ssa
     
  10. The Original Jags Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Venäjä, Lokomotiv Jaroslavl
  11. Barnes Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    KalPa, Leijonamiehistö
    Hyvin näkyy ketjussa, kuinka kiekkomaailma on muuttunut. Izvestija kiinnosti monia, ja niitä turnauksia muistellaan vieläkin. EHT-turnauksien kohdalla inflaatio iskee, kun turnauksia tunnutaan pelaavan harva se viikko, eikä Liiga/divari ole enää sarja jota seurataan.

    Simo Saarisen oma maali on kieltämättä legendaarinen. Ei niinkään Simon itsensä takia vaan selostajan joka jaksoi ihmetellä, hyväksytäänkö maali vai ei. No hyväksyttiinhän se.
     
  12. The Original Jags Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Venäjä, Lokomotiv Jaroslavl
  13. The Original Jags Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Venäjä, Lokomotiv Jaroslavl
  14. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Niin oli ainakin vuosien 1980-1986 osalta kun Suomella oli ollut vuosien 1976-1986 välisen ajan verran pelkkää voitottomuutta ja ehkä kenties myös vuosien 1986-1988 välisen ajan silloin kun Izvestijan ja Calgaryn välisestä ajasta puhutaan. Hyvinkin mahdollisesti kyllä myös vuosien 1988-1989 välisen ajankin kun noita pelivoittoja on yrittänyt viime aikoina katsella ja löytää tavallaan uudestaan joskin voi olla kyllä, että ne mahdolliset hyvin harvat muut Suomen voitot Neuvostoliitosta tuolta ajalta saattaisivat olla ehkä vain voittoja Neuvostoliiton B-maajoukkueesta.

    Vuonna 1977 Izvestija-turnaus pelattiin 40 vuotta sitten aikavälillä 16.12-21.12 ja yleensä melkein aina Izvestijat olivat siihenkin asti olleet joulukuussa pois lukien vuotta 1967 jolloin silloisen Moskovan Kansainvälisen Turnauksen pelit alkoivat jo marraskuussa ja vuonna 1974 Izvestijaa pelattiin poikkeuksellisesti kausiluontoisena turnauksena pitkin kyseistä vuotta suurin piirtein myös ehkä vuoden 1975 alkupuolelle asti jolloin kuitenkin myös heti turnauksen päätteeksi erikoisesta formaatista päätettiin luopua sittemmin.

    Vuonna 1977 mukana olivat Neuvostoliitto, Ruotsi, Tsekkoslovakia, Suomi ja kutsujoukkueena Kanadan ja Yhdysvaltain kieltäydyttyä A tai B-maajoukkueineen tulemasta osin vuoden 1976 tapaan WHA-joukkue, tällä kertaa Winnipeg Jetsin sijaan Quebec Nordiques.

    Jossakin vaiheessa liitän tähän ketjuun näillä näkymin myös Ruotsin SVT:n näyttämät pelit, mutta ne jää nähtäväksi vielä toistaiseksi.

    Nyt laitan YLE:n näyttämät ottelut ainakin näiltä osin kuin ne listassa näkyivät, tarpeen mukaan tulevat myös pelien radioinnit ja tällä erää päivitän myös selostajatkin otteluille:

    Izvestija 1977

    16.12.1977 Suomi-Tsekkoslovakia: Näytettiin Klo 15-17.20 TV1:ssä selostajana Antero Karapalo

    17.12.1977 Suomi-Ruotsi: Näytettiin Klo 13-15.30 TV1:ssä selostajana Antero Karapalo

    18.12.1977 Neuvostoliitto-Tsekkoslovakia: Näytettiin Klo 19.50-21 TV2:ssa selostajana Antero Karapalo

    19.12.1977 Quebec Nordiques-Suomi: Näytettiin Klo 22.25-00.00 TV2:ssa selostajana Antero Karapalo

    20.12.1977 Suomi-Neuvostoliitto: Näytettiin Klo 15.20-17.25 TV1:ssä selostajana Antero Karapalo

    21.12.1977 Tsekkoslovakia-Quebec Nordiques: Näytettiin Klo 15-17.20 TV1:ssä selostajana Antero Karapalo

    21.12.1977 Ruotsi-Neuvostoliitto: Näytettiin Klo 21.30-23 TV2:ssa selostajana Antero Karapalo
     
  15. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuonna 1978 Izvestijaan osallistuivat samat joukkueet kuin ennenkin, mutta Puolan ja Itä-Saksan kieltäydyttyä tulosta ja Neuvostoliiton B-maajoukkueen, Tsekkoslovakian B-maajoukkueen ja Vikingarnan eli Ruotsin B-maajoukkueen kieltäydyttyä myöskin mukaan otettiin Kanada jonka joukkue on toisinaan tunnettu juuri Izvestijan 1978 Turnauksen osalta nimeltä NHL:n Tulevaisuuden Tähdet tai NHL:n Tulevaisuuden Tähdistöjoukkue. Näillä näkymin laitan tähän pelkän Kanadan ihan vain selvyyden vuoksi vaikka voihan sitä myös kutsua noilla mainitsemillanikin nimillä.

    Izvestijan 1978 osalta TV-lähetykset menivät YLE:n osalta seuraavasti turnauksen tultua pelatuksi aikavälillä 16.12-22.12 ja tällä kertaa mukaan tulee myös radiolähetystenkin tietojen lisäksi myös selostajat kokonaisuudessaan TV-puolen otteluille:

    Izvestija 1978

    16.12.1978 Kanada-Suomi: Näytettiin Klo 15-17.20 TV1:ssä selostajana Anssi Kukkonen ja samasta ottelusta oli kuultavissa myös radiolähetys Raimo Häyrisen selostuksella joko samaan aikaan tai korkeintaan tunnin viiveellä Klo 16 eteenpäin samanmittaisena korkeintaan suurin piirtein samoille ajoille saakka Rinnakkaisohjelmassa

    17.12.1978 Tsekkoslovakia-Kanada: Näytettiin Klo 19.25-20.30 TV2:ssa selostajana Anssi Kukkonen

    18.12.1978 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin Klo 22-23.45 TV2:ssa ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä selostajana Anssi Kukkonen ja tämä ottelu ainakin kuultiin radiosta suorana lähetyksenä vuorotellen kahdella kanavalla ensin Rinnakkaisohjelmassa Klo 18.30-19.30 ja lopulta kahdessa osassa pelkästään Yleisohjelmassa Klo 19.40-20 ja Klo 20.15-20.45 selostajana Raimo Häyrinen

    20.12.1978 Tsekkoslovakia-Suomi: Näytettiin Klo 21.35-23.20 TV2:ssa ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä selostajana Anssi Kukkonen ja tämä ottelu kuultiin radiosta, mutta ei välttämättä senkään osalta muiden ohjelmien takia kokonaan suorana lähetyksenä koska ainoa aikapaikka ohjelmalle oli vain Yleisohjelmassa Klo 19.40-20 ja Klo 20.15-20.45 selostajana Raimo Häyrinen

    22.12.1978 Suomi-Ruotsi: Näytettiin Klo 14-16.15 TV1:ssä selostajana Anssi Kukkonen ja samasta ottelusta oli kuultavissa myös radiolähetys Raimo Häyrisen selostuksella Klo 14-16.20 Rinnakkaisohjelmassa

    22.12.1978 Tsekkoslovakia-Neuvostoliitto: Näytettiin Klo 21.25-23.15 TV1:ssä selostajana Anssi Kukkonen ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä ja tämä ottelu kuultiin radiosta suurilta osin suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 19.30-20.50 selostajana Raimo Häyrinen
     
  16. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuoden 1979 Izvestijassa paljoakaan uutta ei maamääriin ollut vaikkakin Kanada taisi vihdoin ja viimein tulla Izvestijaan ihan maajoukkueellaan eikä millään erikoisuusnimellä tai vastaavalla varustettuna jolloin turnauksessa nähtiin lopullisesti siis Neuvostoliitto, Tsekkoslovakia, Ruotsi, Suomi ja Kanada.

    TV-lähetykset ja radioinnit menivät ainakin näillä näkymin Izvestijasta 1979 puhuttaessa seuraavasti kun turnaus pelattiin aikavälillä 16.12-21.12 ja laitan tähän päivitystä hieman lisää:

    Izvestija 1979

    16.12.1979 Tsekkoslovakia-Kanada: Näytettiin ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 19.30-20.30 TV2:ssa selostajana Juha Jokinen

    16.12.1979 Neuvostoliitto-Ruotsi: Tämä ottelu oli alustavasti jossakin vaiheessa suorakin radiolähetys ja mahdollinen suora TV-lähetyskin ilmeisesti TV1:n puolelle, mutta lopulta tämä ottelu vain kuultiin radiossa ja sielläkin ilmeisesti vain loppuosaltaan suorana Rinnakkaisohjelmassa Klo 20-20.50 selostajana Raimo Häyrinen

    17.12.1979 Tsekkoslovakia-Suomi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 21.55-23.10 TV2:ssa selostajana Juha Jokinen, mutta kuultiin suorana lähetyksenä radion Rinnakkaisohjelmassa Klo 18.30-20.50 selostajana Raimo Häyrinen

    18.12.1979 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä, mutta kahdessa osassa Klo 18.30-20 ja Klo 20.50-21.20 TV1:ssä selostajana Juha Jokinen ja lisäksi tämä ottelu oli kuultavissa suorana lähetyksenä radion Rinnakkaisohjelmassa Klo 18.30-20.50 selostajana Raimo Häyrinen

    19.12.1979 Tsekkoslovakia-Ruotsi: Tämä ottelu kuultiin suorana lähetyksenä radiosta Rinnakkaisohjelmassa Klo 15-17.20 selostajana Raimo Häyrinen

    19.12.1979 Neuvostoliitto-Kanada: Näytettiin ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 20.50-22.40 TV2:ssa selostajana Juha Jokinen

    20.12.1979 Ruotsi-Suomi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 21-22.15 TV1:ssä selostajana Juha Jokinen, mutta kuultiin suorana lähetyksenä radion Rinnakkaisohjelmassa kahdessa osassa Klo 18-18.40 ja Klo 18.55-20.20 selostajana Raimo Häyrinen

    21.12.1979 Suomi-Kanada: Näytettiin suorana lähetyksenä, mutta kahdessa osassa Klo 15-16.30 ja Klo 16.45-17.25 TV1:ssä selostajana Juha Jokinen ja tästä ottelusta oli kuultavissa myös suora radiolähetys Klo 15-17.20 Rinnakkaisohjelmassa selostajana Raimo Häyrinen

    21.12.1979 Neuvostoliitto-Tsekkoslovakia: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 21.25-23.10 TV2:ssa selostajana Juha Jokinen, mutta kuultiin suorana radiossa tosin vuorotellen kahdella kanavalla joista ensin Rinnakkaisohjelmassa Klo 18.30-19.30 ja lopuksi Yleisohjelmassa Klo 19.40-20 ja Klo 20.15-20.50 selostajana Raimo Häyrinen
     
  17. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuoden 1980 Izvestija-turnauksessa ei pelannut Kanada jolloin turnauksesta tuli tuttuun tapaan neljän maan turnaus eli Neuvostoliitto, Tsekkoslovakia, Ruotsi ja Suomi jatkoivat siinä pelaamista.

    16.12-21.12 aikavälillä pelatun turnauksen TV-lähetystiedot ainakin näiltä osin tulevat tässä pienin päivityksin ja tietenkin lisäten mahdolliset radiointien lisätiedot:

    Izvestija 1980

    16.12.1980 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa selostajana Antero Karapalo Klo 21.20-22.20, mutta ottelu oli kuultavissa suorana radiossa Rinnakkaisohjelmassa Klo 19-21 selostajana Raimo Häyrinen

    18.12.1980 Suomi-Ruotsi: Näytettiin suorana lähetyksenä TV1:ssä selostajana Antero Karapalo Klo 14-16.15 ja poikkeuksellisesti tämä ottelu kuultiin radion jälkilähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 15-17.30 selostajana Raimo Häyrinen

    18.12.1980 Neuvostoliitto-Tsekkoslovakia: Tämä ottelu kuultiin radiossa suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 18.40-21 selostajana Raimo Häyrinen

    20.12.1980 Tsekkoslovakia-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä TV1:ssä selostajana Antero Karapalo Klo 12-14.20 ja tästä ottelusta oli kuultavissa suorana radiolähetys Rinnakkaisohjelmassa Klo 12-14.30 selostajana Raimo Häyrinen

    20.12.1980 Neuvostoliitto-Ruotsi: Tämä ottelu kuultiin radiossa suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 16-18.30

    21.12.1980 Suomi-Ruotsi: Näytettiin suorana lähetyksenä TV1:ssä selostajana Antero Karapalo Klo 12-14.45 ja tästä ottelusta oli kuultavissa suorana radiolähetys Rinnakkaisohjelmassa Klo 12-14.30

    21.12.1980 Neuvostoliitto-Tsekkoslovakia: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa selostajana Antero Karapalo Klo 19.20-20.30, mutta ottelu oli kuultavissa suorana radiossa Rinnakkaisohjelmassa Klo 16-18.30
     
  18. Viltsu Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat
    Löytyykö mistään vuoden 1982 Izvestija-turnauksen koosteita? Suomihan sijoittui sensaatiomaisesti hopealle tuona vuonna.
     
  19. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuoden 1981 Izvestijan jo tutuksi tuolloin tulleen neljän maan turnauksen TV-lähetystiedot ja tarpeen mukaan tulevine radiointeineen tulevat seuraavaksi tässä aikavälillä 16.12-21.12 pelattujen ottelujen osalta ja nyt myös selostajat tulevat nimetyksi:

    Izvestija 1981

    16.12.1981 Suomi-Neuvostoliitto: Näytettiin ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa Klo 20.55-22 selostajana Juha Jokinen

    18.12.1981 Ruotsi-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä TV1:ssä Klo 14-16.30 selostajana Juha Jokinen

    20.12.1981 Suomi-Tsekkoslovakia: Näytettiin ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä, mutta mahdollisesti lähetysaikansa takia kenties myös suorana lähetyksenäkin TV2:ssa Klo 18-18.50 selostajana Juha Jokinen

    21.12.1981 Ruotsi-Suomi: Näytettiin ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä, mutta mahdollisesti lähetysaikansa takia kenties myös suorana lähetyksenäkin TV1:ssä Klo 18.15-19.30 selostajana Juha Jokinen

    21.12.1981 Neuvostoliitto-Tsekkoslovakia: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa Klo 22.20-23.30 selostajana Juha Jokinen
     
  20. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Laitan seuraavaksi kirjoitettuakin uutta tietoa aiemmin käsittelemättömästä Izvestija-turnauksesta eli tällä kertaa vuoden 1982 Izvestijasta. Izvestija-turnauksessa pelasi sinä vuonna viisi maata eli tuttuun tapaan Neuvostoliitto, Suomi, Ruotsi, Tsekkoslovakia ja lisäksi mukana oli Länsi-Saksa.

    Izvestijan 1982 lähetykset tulevat TV-lähetyksineen ja selostajineen ja lisäksi mahdollisine radiolähetyksineen tähän alle 16.12-22.12 pelattujen ottelujen osalta:

    Izvestija 1982

    16.12.1982 Ruotsi-Tsekkoslovakia: Tämä ottelu kuultiin radiossa Rinnakkaisohjelmassa suorana lähetyksenä Klo 14-16.30 selostajana Raimo Häyrinen

    17.12.1982 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV1:ssä Klo 22.30-23.30 selostajana Antero Karapalo ja radiosta tämä ottelu tuli suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 17.45-20.15 selostajana Raimo Häyrinen

    18.12.1982 Tsekkoslovakia-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä TV2:ssa Klo 15.55-18.15 selostajana Antero Karapalo ja radiossa Rinnakkaisohjelmassa tämä ottelu tuli jälkilähetyksenä Klo 17-18.30 selostajana Raimo Häyrinen

    19.12.1982 Neuvostoliitto-Ruotsi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa Klo 19.35-20.30 selostajana Antero Karapalo ja radiossa tämä ottelu tuli suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 16-18.30 selostajana Raimo Häyrinen

    20.12.1982 Ruotsi-Suomi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa kahdessa osassa Klo 21.30-21.55 ja Klo 22.20-23.45 selostajana Antero Karapalo ja radiossa tämä ottelu tuli suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 17.45-20.15 selostajana Raimo Häyrinen

    21.12.1982 Suomi-Länsi-Saksa: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV1:ssä Klo 16-17.20 selostajana Antero Karapalo ja radiossa tämä ottelu tuli suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 14-16.30 selostajana Raimo Häyrinen

    22.12.1982 Neuvostoliitto-Tsekkoslovakia: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa kahdessa osassa Klo 21.25-22 ja Klo 22.20-23.20 selostajana Antero Karapalo ja radiossa tämä ottelu tuli suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 17.45-20.15 selostajana Raimo Häyrinen
     
  21. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Laitan seuraavaksi kirjoitettuakin uutta tietoa aiemmin käsittelemättömästä Izvestija-turnauksesta eli tällä kertaa vuoden 1983 Izvestijasta. Izvestija-turnauksessa pelasi sinä vuonna edelleen viisi maata eli tuttuun tapaan Neuvostoliitto, Suomi, Ruotsi, Tsekkoslovakia ja lisäksi mukana oli Länsi-Saksan sijaan tällä kertaa Kanada.

    Izvestijan 1983 lähetykset tulevat TV-lähetyksineen ja selostajineen ja lisäksi mahdollisine radiolähetyksineen tähän alle 16.12-21.12 pelattujen ottelujen osalta:

    Izvestija 1983

    16.12.1983 Neuvostoliitto-Kanada: Tämä ottelu kuultiin radiossa Rinnakkaisohjelmassa suorana lähetyksenä Klo 17.45-20.15 selostajana Raimo Häyrinen

    16.12.1983 Tsekkoslovakia-Ruotsi: Tämä ottelu kuultiin radiossa Rinnakkaisohjelmassa suorana lähetyksenä Klo 14-16.30 selostajana Raimo Häyrinen

    17.12.1983 Ruotsi-Kanada: Tämä ottelu kuultiin radiossa Rinnakkaisohjelmassa suorana lähetyksenä Klo 15-16.30 selostajana Raimo Häyrinen

    17.12.1983 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV1:ssä Klo 21-21.30 selostajana Juha Jokinen ja radiossa tämä ottelu tuli suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 17.45-20.15 selostajana Raimo Häyrinen

    18.12.1983 Tsekkoslovakia-Suomi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa Klo 19.25-20.30 selostajana Juha Jokinen ja radiossa tämä ottelu tuli suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 17.45-20.15 selostajana Raimo Häyrinen

    19.12.1983 Kanada-Tsekkoslovakia: Tämä ottelu kuultiin radiossa Rinnakkaisohjelmassa suorana lähetyksenä Klo 14-16.30 selostajana Raimo Häyrinen

    19.12.1983 Neuvostoliitto-Ruotsi: Tämä ottelu kuultiin radiossa Rinnakkaisohjelmassa suorana lähetyksenä Klo 17.45-20.15 selostajana Raimo Häyrinen

    20.12.1983 Ruotsi-Suomi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV1:ssä Klo 16.10-17.30 selostajana Juha Jokinen ja radiossa tämä ottelu tuli suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 14-16.30 selostajana Raimo Häyrinen

    21.12.1983 Suomi-Kanada: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa Klo 16.10-17.30 selostajana Juha Jokinen ja radiossa tämä ottelu tuli suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 14-16.30 selostajana Raimo Häyrinen

    21.12.1983 Neuvostoliitto-Tsekkoslovakia: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV1:ssä Klo 22.20-23.20 selostajana Juha Jokinen ja radiossa tämä ottelu tuli suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 17.45-20.15 selostajana Raimo Häyrinen
     
  22. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Laitan seuraavaksi kirjoitettuakin uutta tietoa aiemmin käsittelemättömästä Izvestija-turnauksesta eli tällä kertaa vuoden 1984 Izvestijasta. Izvestija-turnauksessa pelasi sinä vuonna edelleen viisi maata eli tuttuun tapaan Neuvostoliitto, Suomi, Ruotsi, Tsekkoslovakia ja lisäksi mukana oli Kanadan sijaan tällä kertaa vuoden 1982 tapaan Länsi-Saksa.

    Izvestijan 1984 lähetykset tulevat TV-lähetyksineen ja selostajineen ja lisäksi mahdollisine radiolähetyksineen tähän alle 16.12-21.12 pelattujen ottelujen osalta:

    Izvestija 1984

    17.12.1984 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa Klo 19.15-20.15 selostajana Antero Karapalo ja radiossa tämä ottelu kuultiin suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 17.30-20.15 selostajana Raimo Häyrinen

    18.12.1984 Tsekkoslovakia-Suomi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa Klo 20.55-22 selostajana Antero Karapalo ja radiossa tämä ottelu kuultiin suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa kahdessa osassa Klo 17.30-18.45 ja Klo 19.40-20.15 selostajana Raimo Häyrinen

    19.12.1984 Länsi-Saksa-Tsekkoslovakia: Tämä ottelu kuultiin Rinnakkaisohjelmassa suorana lähetyksenä Klo 18-20.15 välisenä aikana tai sitten muussa tapauksessa Urheiluradion lyhyenä koosteena myöhään saman päivän iltana ennen päivän viimeisiä ohjelmia ja joka tapauksessa ottelun olisi selostanut Raimo Häyrinen

    19.12.1984 Neuvostoliitto-Ruotsi: Tämä ottelu kuultiin Rinnakkaisohjelmassa suorana lähetyksenä Klo 18-20.15 välisenä aikana tai sitten muussa tapauksessa Urheiluradion lyhyenä koosteena myöhään saman päivän iltana ennen päivän viimeisiä ohjelmia ja joka tapauksessa ottelun olisi selostanut Raimo Häyrinen

    20.12.1984 Ruotsi-Suomi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa Klo 19.15-20.15 selostajana Antero Karapalo ja radiossa tämä ottelu kuultiin suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 17.30-20.15 selostajana Raimo Häyrinen

    21.12.1984 Suomi-Länsi-Saksa: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV2:ssa Klo 17-18 selostajana Antero Karapalo ja radiossa tämä ottelu kuultiin suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 14-17 selostajana Raimo Häyrinen

    21.12.1984 Neuvostoliito-Tsekkoslovakia: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä TV1:ssä Klo 22.30-23.30 selostajana Antero Karapalo ja radiossa tämä ottelu kuultiin suorana lähetyksenä Rinnakkaisohjelmassa Klo 18-20.15 selostajana Raimo Häyrinen
     
  23. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Laitan tähän seuraavaksi vuoden 1985 Izvestijan TV-lähetystiedot turnauksesta aikaväliltä 16.12-21.12 pelatusta turnauksesta joka vuosina 1982-1984 oli myös pelattu vuoden 1985 tapaan viiden maan turnauksena kun ajoittain viides maa oli Länsi-Saksa ja ajoittain vuoden 1985 tapaan Kanada. Tällä kertaa mukana on myös ottelujen selostajat ja radiolähetykset päivitettynä:

    Izvestija 1985

    16.12.1985 Tsekkoslovakia-Ruotsi: Tämä ottelu kuultiin suorana lähetyksenä radion Kakkosverkossa Klo 15-16.30 selostajana Raimo Häyrinen

    16.12.1985 Neuvostoliitto-Kanada: Tämä ottelu kuultiin koosteena radion Kakkosverkossa Klo 19.30-20 selostajana Raimo Häyrinen

    17.12.1985 Ruotsi-Kanada: Tämä ottelu kuultiin koosteena radion Kakkosverkossa Klo 15.50-16.30 selostajana Raimo Häyrinen

    17.12.1985 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 18.45-20 TV1:ssä selostajana Juha Jokinen ja tämä ottelu kuultiin suorana lähetyksenä radion Kakkosverkossa Klo 17.30-20 selostajana Raimo Häyrinen

    18.12.1985 Suomi-Tsekkoslovakia: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 18.15-20 TV1:ssä selostajana Juha Jokinen ja tämä ottelu kuultiin suorana lähetyksenä radion Kakkosverkossa Klo 17.30-20 selostajana Raimo Häyrinen

    19.12.1985 Tsekkoslovakia-Kanada: Tämä ottelu kuultiin suorana lähetyksenä radion Kakkosverkossa Klo 15.50-17.30 selostajana Raimo Häyrinen

    19.12.1985 Neuvostoliitto-Ruotsi: Tämä ottelu kuultiin koosteena radion Kakkosverkossa Klo 18.20-19 selostajana Raimo Häyrinen

    20.12.1985 Suomi-Ruotsi: Näytettiin nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 20.55-22 TV2.ssa selostajana Juha Jokinen ja tämä ottelu kuultiin suorana lähetyksenä radion Kakkosverkossa Klo 17.30-20 selostajana Raimo Häyrinen

    21.12.1985 Suomi-Kanada: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 14-16.30 TV1:ssä selostajana Juha Jokinen ja tämä ottelu kuultiin lisäksi myös suorana lähetyksenä radion Kakkosverkossa Klo 14-16.30 selostajana Raimo Häyrinen

    21.12.1985 Neuvostoliitto-Tsekkoslovakia: Tämä ottelu kuultiin suorana lähetyksenä radion Kakkosverkossa Klo 17.30-20 selostajana Raimo Häyrinen
     
  24. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuoden 1986 Izvestijassa jatkoi jälleen tuttuun tapaan entiset neljä maata ja lisäksi myös Kanada. Seuraavaksi tulevat TV-lähetystiedot turnauksesta aikaväliltä 16.12-21.12 pelatusta turnauksesta täydennettynä niiden selostajilla:

    Izvestija 1986

    17.12.1986 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin mahdollisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 21.05-22 TV2:ssa selostajana Antero Karapalo. Tämä ottelu tosiaan katkaisi Suomen 10 vuoden mittaisten tappioiden putken Neuvostoliittoa vastaan vuosina 1976-1986 kun sitä ennen vuosina 1971-1976 välisenä aikana oltiin voitettu Neuvostoliitto ainakin keskimäärin vaihtelevasti hieman lähteistä riippuen vähintään kuitenkin kertaalleen vuodessa ja joka tapauksessa korkeintaan muutaman kerran voittaen vuoden sisällä ja lisäksi pelattiin vielä loppuvuoden 1986 aikana kaksi tasapeliä mikä myös oli hyvää bonusta koska vuosien 1976-1986 aikana tasapelitkin olivat olleet melko harvinaisia joskin niitä kyllä oli kuitenkin ollut jopa melko montakin kaikkiaan.

    Ja murskaavasti tietenkin voittoihin verrattuna jopa jo niinäkin vuosina kun niitä voittoja oli ollut suurin piirtein vuosittainkin.

    18.12.1986 Suomi-Tsekkoslovakia: Näytettiin mahdollisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 19.15-20.30 TV1:ssä selostajana Antero Karapalo

    20.12.1986 Ruotsi-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 15.55-18.30 TV2:ssa selostajana Antero Karapalo

    21.12.1986 Kanada-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 12-14.25 TV1:ssä selostajana Antero Karapalo

    21.12.1986 Neuvostoliitto-Tsekkoslovakia: Näytettiin mahdollisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 19.30-20.30 TV2:ssa selostajana Antero Karapalo
     
  25. Thusberg Jäsen

    Suosikkijoukkue:
    Leijonat, Sisu Team, KalPa ja Jokipojat
    Vuoden 1989 Izvestijassa mukana oli kuuden maan turnauksessa parin edellisen vuoden tapaan vieläkin Länsi-Saksa.

    Parin edellisen ongelmallisen vuoden jälkeen Izvestija oli palannut isommin YLE:n kanaville ja tässä aikavälillä 16.12-22.12 pelatun turnauksen ottelut TV-lähetysten osalta päivitettynä selostajillaan:

    Izvestija 1989

    16.12.1989 Suomi-Tsekkoslovakia: Näytettiin suorana lähetyksenä Klo 13.55-16.20 TV1:ssä selostajana Juha Jokinen

    17.12.1989 Neuvostoliitto-Suomi: Näytettiin ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä Klo 20-20.45 TV2:ssa selostajana Juha Jokinen

    19.12.1989 Länsi-Saksa-Suomi: Näytettiin suorana lähetyksenä klo 13.55-16.25 TV1:ssä selostajana Juha Jokinen

    20.12.1989 Suomi-Kanada: Näytettiin ilmeisesti nauhoitettuna jälkilähetyksenä, mutta mahdollisesti lähetysaikansa perusteella myös suoranakin lähetyksenä Klo 18.30-19.30 TV2:ssa selostajana Juha Jokinen

    22.12.1989 Suomi-Ruotsi: Näytettiin mahdollisesti suorana lähetyksenä Klo 16.30-18 TV2:ssa selostajana Juha Jokinen