Takaisin   Jatkoajan keskustelupalsta > Kotimainen jääkiekkokeskustelu > SM-liiga

Verkkolehden uusimmat jutut
Datsjuk kyykytti Blackhawksia, vieraiden tasoitus hylättiin | 21.05. 07:12
Lievänä altavastaajana ottelusarjaan Chicago Blackhawksia vastaan lähtenyt...
NHL Combinen osallistujalista julki - mukana yllättävä suomalaisnimi | 20.05. 21:22
NHL:n varaustilaisuutta edeltävä testitapahtuma Combine järjestetään...
TPS menettää ykkösvahtinsa KHL:ään | 20.05. 21:05
TPS:ssä kuluneella kaudella torjunut maalivahti Atte Engren siirtyy...
Leinonen & Rautakorpi: "Elettävä tässä ja nyt" | 20.05. 16:56
Tapparan johtohahmot päävalmentaja Jukka Rautakorpi ja toimitusjohtaja...
MM2013: kisojen tapahtumat ja tarinat | 20.05. 15:35
Jatkoaika seuraa MM-kisoja paikan päällä sekä Tukholmassa että...
Zoltan Hetenyi - ECHL:sta haastamaan Metsolaa | 20.05. 15:31
Zoltan Hetenyi on nähnyt paljon unkarilaiseksi maalivahdiksi. Viime kauden...

Vastaa viestiin
 
Ketjun työkalut Näyttövalinnat
Vanha 22.01.2012, 18:50   #1
Zeta03
 
Suosikkijoukkue: Porin Ässät, sympatiat KooKoo
"hampaaton kanukki" -myyttinen taruolento (?)

Jatkuvasti saa lukea eri joukkueiden fanien kirjoituksista, että joukkueeseen halutaan ehdottomasti "hampaaton kanukki", joka menee (hyökkääjänä) ryminällä maalineteen tai (puolustajana) heittelee ukkoa seinille omalla puolustusalueella. Miksi näitä eivät joukkueet sitten hommaa, koska ainakaan tällä hetkellä (eikä viime vuosinakaan) ei tälläistä ole SM-liigassa näkynyt? Pelkkä puukätinen tappelija ei tietenkään riitä vaan tämän "pelotteen" pitäisi osata myös pelata kiekkoakin. Tämä rajoittaa pelaajamarkkinoita, koska fyysisesti äärimmäisen kovat pelaajat jotka osaavat kiekollakin tehdä jotain, pelaavat etupäässä rapakon takana tai muutamissa KHL-joukkueissa.

Heittäkääs jotain nimiä, jotka täyttävät teidän mielestänne tämä mystisen "hampaaton kanukki"- määritelmän kriteerit. Onko viimeinen SM-liigassa esiintynyt kriteerit täyttävä ollut Kip Brennan?
__________________
********************************* The only card I need is the Ace of Spades *********************************
Zeta03 on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 19:03   #2
lihaani
 
Suosikkijoukkue: Pelicans
Nykyliigassa "hampaattoman Kanukin" määritelmän täyttänee parhaiten Ossi Väänänen paitsi, että hän on supisuomalainen. Iso, vahva ja peräänantamaton, joka pärjää myös kiekon kanssa.
__________________
Filosofista pohdintaa pahkasikalaisittain:
- Kumpi oli ensin, muna vai p***u?
lihaani on online-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 19:07   #3
Zeta03
 
Suosikkijoukkue: Porin Ässät, sympatiat KooKoo
Lainaus:
lihaani kirjoitti: Näytä viesti
Nykyliigassa "hampaattoman Kanukin" määritelmän täyttänee parhaiten Ossi Väänänen paitsi, että hän on supisuomalainen. Iso, vahva ja peräänantamaton, joka pärjää myös kiekon kanssa.
Kyllä, Väänänen voisi hyvinkin täyttää määritelmän kotimaisena pelaajana. Malmivaara oli joskus aiemmin samaa luokkaa, mutta on mielestäni viime vuosina tullut hieman liian kiltiksi.
__________________
********************************* The only card I need is the Ace of Spades *********************************
Zeta03 on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 19:14   #4
sekolust
 
Suosikkijoukkue: Jokerit, Manchester United, Lostedt, Ben-Amor
Lainaus:
Zeta03 kirjoitti: Näytä viesti
Heittäkääs jotain nimiä, jotka täyttävät teidän mielestänne tämä mystisen "hampaaton kanukki"- määritelmän kriteerit. Onko viimeinen SM-liigassa esiintynyt kriteerit täyttävä ollut Kip Brennan?
Kaksipiippuinen juttu. Jos kriteeriksi otetaan kovan pelin lisäksi myös mahdollisuus pelata kiekkoa, niin Brennania en tuohon kategoriaan laske. Jos taas haetaan kovaa ja hyvää puolustavaa pakkia Väänäsen tyyliin, niin valinnanvaraa ei hirveästi ole.

Yksi vaihtoehto jo mainitun Väänäsen lisäksi voisi olla Sean Gagnon. Runkosarjassa tuo oli tosiaan "umpihullu", ottaen 183 minuuttia 42 otteluun. Pelikieltoja kertyi muistaakseni 11 ottelun verran, joten mikään pulmunen mies ei tosiaan ollut. Pleijareissa sitten 4+1 11 otteluun ja taisipa mies tehdä kauden viimeisen jokerimaalin finaalissa.
sekolust on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 19:18   #5
Zeta03
 
Suosikkijoukkue: Porin Ässät, sympatiat KooKoo
Jos vanhoihin juttuihin ja ylipäätänsä liigassa pelanneisiin "hampaattomiin kanukkeihin" mennään, niin mieleen tulee heti yksi nimi: Curtis Sheptak

Kaveri pystyi kuitenkin Ässissä peruspakiksi ihan hyvään kiekolliseen peliin (eka kausi 8+10 ja toinen kausi 6+7) äärimmäisen fyysisen pelin lisäksi.
__________________
********************************* The only card I need is the Ace of Spades *********************************
Zeta03 on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 19:21   #6
Esgo
 
Suosikkijoukkue: Jokerit
Clarke Wilm, Jokerit? Ensimmäisenä pamahti mieleen hampaattomana kanukkina.
__________________
-Sain eilen finaalien alkaessa tekstiviestin, että Jokerien Tj on kisastudiossa.
-Jumalauta. Onneksi itse en saanut sellaista viestiä. Olisin varmaan mennyt narun jatkoksi, koska olisin ollut varma, että se on Pietilä.
Esgo on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 19:24   #7
Fasö
 
Suosikkijoukkue: NHL, Kanada, Iceman, JYP
Ässien aikaan Rob Hisey ja jenkki Nickerson? Kummatkin osasi pelata ja Hisey on kokoonsa nähden yllättävänkin rämäpäinen kaveri.
__________________
Miami Heat, Team Canada, Kimi ''Iceman'' Räikkkönen
Fasö on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 19:31   #8
Lunatico
 
Suosikkijoukkue: Jokerit, Anaheim (#8), Leino, ManUtd, Barca (#10)
Lainaus:
Esgo kirjoitti: Näytä viesti
Clarke Wilm, Jokerit? Ensimmäisenä pamahti mieleen hampaattomana kanukkina.
Mulla tuli sama heti mieleen kun tämän ketjun huomasin.
__________________
8, 91,1 & 99 = Arvostan
"I Was Given This World, I Didn't Make It"
Lunatico on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 19:36   #9
Rosvosektori
 
Suosikkijoukkue: TPS, Rypien+ Boogaard, Russell
Lockout kaudella Turussa pyöri muuan Tyler Bouck. Ei mikään aivan puukäsi ja kova koohottamaan, ei tuntunut pelkäävän mitään. Väänsi mm. Ruudun kanssa pikkupainia ja keräsi 40 ottelussa 100 min jäähyjä. Mutta eipä näitä myyttisiä kanukkeja paljon kotoliigassa ole pyörinyt, vaikka kaikki(?) niitä kaipaa.
Rosvosektori on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 19:39   #10
Deko
 
Suosikkijoukkue: Jokerit, St. Louis Blues
Ryan VandenBussche!

Lainaus:
Esgo kirjoitti: Näytä viesti
Clarke Wilm, Jokerit? Ensimmäisenä pamahti mieleen hampaattomana kanukkina.
Ja taustatkin on Wilmillä kunnossa, mieshän on lähtöisin Saskatchewanin armottomalta preerialta, jossa perheellä oli muistaakseni joku pikkufarmi, eli todella kliseisen perikanadalaiset ovat miehen lähtökohdat olleet, melkein siis kuin olisi tullut liigaan suoraan sieltä kuuluisasta Alaskan farmiliigasta. ;) Hieno taistelija ja pelien koventuessa keväällä tasoaan nostava kaveri kyseessä, ottaisin Wilmin takaisin Jokereihin vaikka heti täksi kevääksi.
Deko on online-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 19:41   #11
jokerit67
 
Suosikkijoukkue: Detroit Red Wings
Jokereista tulee ensimmäisenä mieleen Brad Norton(jenkki) sekä Clarke Wilm. "Suomi-versioita" voisivat olla Väänänen sekä ehkä Kankaanperä ja hyökkääjistä taas joku Antti Tyrväinen sopisi tähän.
__________________
"Rauha nyt, Jakke on osaomistaja ja pelaa HIFK:ssa jos pelaa Suomessa." - nimim. Renegade 23.5.2011
jokerit67 on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 19:50   #12
Brent Sapergia
 
Suosikkijoukkue: KalPa
Pitää heittää tähän pikkupoikaan ensimmäiset jääkiekko ottelut livenä vaikutuksen tehnyt kaveri. Tuttu myös nimimerkistä.

Brent Sapergia <br>KalPa 1986-87</br> - Kuopion paras - Savon Sanomat
Brent Sapergia on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 19:55   #13
hemmo_1973
 
Suosikkijoukkue: HIFK
HIFK:ssa muutama vuosi sitten valmentanut Paul Baxter - huhut väittivät, että herrassa olisi ollut intiaaniverta ja sai muistaakseni jollain kaudella Pohjois-Amerikassa (NHL) yli 400 minuuttia jäähyjä.

Toinen joka sopisi erittäin hyvin tähän kategoriaan, mutta väärä kansallisuus, on Roman Vopat. Osasi pelata ja valmis heittämään hanskat maahan lähes milloin tahansa ja kenen kanssa tahansa.
__________________
" Ei oo käyttöä, lähe meneen!"
" Pentti Matikainen on loistava tyyppi ja harvoja kunnon äijiä kiekkopiireissä, mutta sekään ei nyt auta. Jos pelaisin Suomessa, niin pelaisin HIFK:ssa", Jere Karalahti 6.5.2009.
hemmo_1973 on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 20:12   #14
Lunatico
 
Suosikkijoukkue: Jokerit, Anaheim (#8), Leino, ManUtd, Barca (#10)
Mites sellainen virtuoosi ja maalinsylkiä kuin Frank Banham? Mielestäni täyttää kriteerit hyvin. Ja taisi niitä hampaita oikeastikin puuttua.
__________________
8, 91,1 & 99 = Arvostan
"I Was Given This World, I Didn't Make It"
Lunatico on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 20:12   #15
Pula-ajan Tretjak
 
Itselle tulee ihan lähimenneisyydestä mieleen pari Kärppien kaveria. Brad Smyth nyt tietysti, mutta sitten hieman tuntemattomampi Daniel Corso. Molemmat täyttivät minusta aivan loistavasti tämän hampaattoman kanukin määritelmän, miten sitä itse ajattelin. Eli pelimanneja pitää olla, mutta samalla periksiantamattomia ja kovia jätkiä. Corso oli suorastaan loistava vieläpä kiekon kanssa, kun taas Smyth oli vähän sitä perinteisempää hampaatonta eli sivakoi maalin välittömästä läheisyydestä osumansa.

Hampaaton kanukki määritelmänä tarkoittaa itselleni kahta asiaa. Joko sellaista Sean Gagnonia, joka latoo jokaista turpaan ja vähän sikailee päälle, tai kova-asenteista pelimiestä, joka pelaa kovaa, mutta tosiaan osaa pelata.
__________________
Maalivahdit usein sanovat, että tyhjään paikkaan pitää osua, jotta maali tulee. - Pasi Nurminen -
Pula-ajan Tretjak on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 20:25   #16
tant gredulin
 
Suosikkijoukkue: HIFK
Bob Halkidis on minun valintani tähän kategoriaan. Vaikka Roman Vopatkin tietysti kelpaisi. Kategorioista tosin riippumatta :)
__________________
That's what she said.
tant gredulin on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 20:31   #17
Eric Rooslind
 
Kovin SM-liigassa pelannut "hampaaton kanukki" on tietenkin Vesa Viitakoski. Kaikki ominaisuudet löytyvät mitä omasta mielestäni tälläiselta pelaajatyypiltä haetaan, paitsi tietenkin se kansalaisuus.
Eric Rooslind on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 21:20   #18
Dvozak
 
Suosikkijoukkue: Pelicans
Itselleni sanonnasta tulee kuitenkin ensin mieleen Red Wingsin ruotsalainen Holmström. Tällaisia pelaajia pitäisi Suomen juniorituotannossa kasvattaa. En väitä etteikö se olisi luonteestakin kiinni.

Miksei kukaan uskalla mennä sinne maalin eteen? Toisaalta eipä näitä tämäntyylisä kanukkejakaan todellakaan ole täällä näkynyt.
Dvozak on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 21:22   #19
Nikke
 
Suosikkijoukkue: Blues
Miellän tämän tarkoittavan kahta eri asiaa. Jos puhutaan pakista niin puhutaan Bob Halkidiksesta ja jos taas hyökkääjästä niin ns power forwardista mallia Keith Tkachuk. Se on selvää että hanskojen pitää joka tapauksessa tarvittaessa tippua.
Nikke on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 22:04   #20
lätkämies
 
Suosikkijoukkue: HPK, Columbus
Lainaus:
Esgo kirjoitti: Näytä viesti
Clarke Wilm, Jokerit? Ensimmäisenä pamahti mieleen hampaattomana kanukkina.
Tämä tärähti itsellekkin aika nopeasto mieleen liigassa pelanneista. Tulee mieleen kun muutama kausi sitten Jokerit oli YV:llä Rinkelinmäellä ja Wilmiltä lähti kypärä, niin silti tämä äijä menee sinne maskimieheksi ja huutaa laukausta kovaan ääneen. Taistelija ja ilmeisen rakastettu Jokerifanien keskuudessa.
__________________
Mario Lemieux #66 Rick Nash #61 Eric Fehr #16
lätkämies on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 22:11   #21
juhana
 
Suosikkijoukkue: JOKERIT Helsinki, Suvi Teräsniska
Kaukaa 80-luvulta mainittiin jo Brent Sapergia. Lisätään samaan aikaan Suomessa ja Turussa pelannut Malcolm Davis, erittäin hyvä pelaaja, huikea laukaus, Jukka Tammi aikoinaan sanoi että Mal Davis on ylivoimaisesti vaarallisin pelaaja maalivahdin kannalta - ja liigassa pelasi silloin mm. Arto Javanainen.

Huikean suosittu pelaaja ja kulttihahmo Tepsissä. Rauhoittui kyllä vuosien aikana, mutta ensimmäisenä kautena tappeli Raumalla jopa kotijoukkueen pukukopissa!

Tosin muistelen, että ura kyllä päättyi sitten Turussa nolosti kesken kauden, mutta silti ehdottomasti parhaita vahvistuksia.
__________________
Yritetään nyt edes ajatella positiivisesti...
juhana on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 22:28   #22
Zeta03
 
Suosikkijoukkue: Porin Ässät, sympatiat KooKoo
Jännä homma sinänsä, että monet fanit haluaisivat omaan joukkueensa kovaa, ehkä jopa pikkusikaa vetävän, pelaajan mutta pelaajahankinnoista vastaavat eivät tälläisiä löydä tai halua hankkia. Yleensä nämä maalineteen menijät ovat arvossa arvaamattomassa, kun mennään kauden tärkeimpiin peleihin eli pleijareihin. Siellä ratkaisumaalit eivät usein ole kaunista katsottavaa vaan ne tehdään maalinedestä kovalla asenteella.

Toivola tosin yritti Smolenakista tälle kaudelle tuoda tälläistä osaamista joukkueeseen mutta tältä tsekiltä puuttuu se tarvittava ilkeys. Maaleja hän osaa kuitenkin tehdä mutta jatkuuko sama tahti sitten kun pitäisi veren maku suussa mustelmista välittämättä punnertaa niitä?
__________________
********************************* The only card I need is the Ace of Spades *********************************
Zeta03 on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 22:45   #23
Jack Daniel's
 
Suosikkijoukkue: Jokerit, Vitjaz Tšehov
Itse olen aina mieltänyt "hampaattoman kanukin" kädettömäksi halonhakkaajaksi, joka linnoittautuu oman maalin eteen ja jakaa brutaalisti pelkästään makuupaikkoja. Näin ollen Jokereista ainakin Brad Norton ja Sean Gagnon istuvat tähän kategoriaan. Naapurista tulee mieleen Bob Halkidis. Hyökkääjistä ainakin Trevor Doyle ja Ryan VandenBussche täyttävät kriteerit.

Aika PK-seutu-väritteistä, mutta sattuneesta syistä muista joukkueista ei juuri nyt tule vastaavia persoonia mieleen pl. ehkä JYP:n Jody Shelley Lockout-kaudelta.

EDIT: Sheptak ja Siklenka ovat hyviä lisäyksiä! Siklenka on jäänyt mieleen erityisesti siitä, kun antoi pataan Ilkka Pikkaraiselle, oikein hyvässä mielessä siis jäänyt mieleen. Sheptak taas kävi pari oikein kunnon myllyä täällä ja sai pari raivokohtausta, jotka olivat ns. "highlight"-kamaa.

EDIT2: Toki naapurista on mainittava myös Kip Brennan.
__________________
Jumalten nektari.

Jack Daniel's on viimeksi muokannut viestiä 22.01.2012 22:52
Jack Daniel's on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 22:46   #24
Roku
 
Suosikkijoukkue: Lukko, ja lisäksi olen Vehasen ja RD:n fanipoika
Kyllä Mike Siklenka kuuluu myös tässä ketjussa mainita.
__________________
Lihava ei ole kenkään ihminen, vain toinen on laihempi toista.
Roku on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.01.2012, 22:47   #25
Vellihousu
 
Suosikkijoukkue: Porin Ässät, Ville Uusitalon puhutut syötöt
Lainaus:
Zeta03 kirjoitti: Näytä viesti
Jännä homma sinänsä, että monet fanit haluaisivat omaan joukkueensa kovaa, ehkä jopa pikkusikaa vetävän, pelaajan mutta pelaajahankinnoista vastaavat eivät tälläisiä löydä tai halua hankkia.
Ehkä se johtuu ihan siitäkin että tällainen pelaajatyyppi on oikeasti kuollut jo hieman sukupuuttoon, varsinkin eurooppalaisissa huippusarjoissa. Siis jos puhutaan wanhan koulun hampaattomista kanukeista. Aika moni tässäkin ketjussa mainittu nimi on pelannut liigassa vuosia sitten.

Olisiko eteläisen naapurimme Mike Siklenka muuten tämän kategorian miehiä...

Edit, Jaha, Roku ehti jo.
__________________
Olen antanut Jeesukselle anteeksi.
Vellihousu on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vastaa viestiin

Takaisin   Jatkoajan keskustelupalsta > Kotimainen jääkiekkokeskustelu > SM-liiga

Ketjun työkalut
Näyttövalinnat



Kaikki ajat ovat aikavyöhykkeen GMT +3 aikaa. Kello on nyt 08:09.


Powered by: vBulletin Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2013, Jelsoft Enterprises Ltd.
© Jatkoaika - 2001-2008