Takaisin   Jatkoajan keskustelupalsta > Kotimainen jääkiekkokeskustelu > Otteluketjufoorumi

Verkkolehden uusimmat jutut
Ruotsille kotikisamestaruus | 20.05. 00:36 JUURI NYT
Ruotsi mursi pitkään jääkiekon MM-kisoja kohdanneen kotikisakirouksen, kun...
Kisojen parhaat palkittiin - Kontiola paras hyökkääjä | 20.05. 00:10
Petri Kontiola oli ainoa tähdistöön valittu suomalainen.
Jukka Jalosen Leijona-pesti päätökseen | 19.05. 22:24
Jukka Jalosen toistaiseksi viimeinen ottelu Suomen päävalmentajana päättyi...
Gionta: "Eihän tämä kultaa ole, mutta kelpaa kyllä" | 19.05. 21:44
3-2-voitto Suomesta irtosi kovan työn kautta, mutta Yhdysvallat saavutti...
Nuorukainen kynäili pronssit suomalaisnenien edestä: "Elämäni paras tunne" | 19.05. 21:23
Alex Galchenyuk otti ratkaisijan roolin Yhdysvaltojen palatessa...
Galchenyuk harhautteli USA:lle pronssit | 19.05. 20:13
Suomi nousi kahden maalin takaa tasoihin päätöserässä, mutta...

Vastaa viestiin
 
Ketjun työkalut Näyttövalinnat
Vanha 05.10.2009, 13:18   #1
Makopide
 
Suosikkijoukkue: SaPKo, (sympat Anaheim "Mighty" Ducks, Liverpool)
Ma 5.10. 2009 LeKi - SaPKo

Mestiskiekkoa Lempäälässä ja MTV3 Maxilla.

LeKi otti edellisessään rumasti turpiinsa RoKilta maalein 3-7 ja tulee varmaan ärsytettynä lootaan. SaPKo taasen otti pataansa kotona KooKoolta maalein 2-4 ja taaperrus jatkuu.

SaPKon kokoonpanosta puuttuu edelleen pitkäaikaispotilas Niko Laakkonen ja polvensa telonut Miika Viinamäki. Ilkka Heikkilä pelaa toisen ja toivottavasti viimeisen try-outin meillä. Kaveri on sevä täyte harmaaseen massaan.
HPK:sta saatiin apuja Joona Karevaaran muodossa kahdeksi otteluksi, odotin sieltä kyllä enemmänkin pelaajia. J-M Järvistä esimerkiksi, vieläkö olkapää kipeä?

Maalissa aloittaa Simon Nielsen joka hieman pompotteli kiekkoja KooKoo-matsissa.

SaPKo tänään:

Konsti - Eskelinen - Essen
Kotilainen - Pinomäki

Suhonen - Blomqvist - Siren
Tiihonen - Tuomaala

Hyttinen - Heikkilä - Karevaara
Laine - Anttonen

Tenovaara - Eronen - Virkki

Nielsen (Lahikainen)
Makopide on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 05.10.2009, 17:20   #2
PikkuKasi
 
Suosikkijoukkue: Lempäälän Kisa ja Tampereen Tappara
Kaipaisen kaipuu ohi

MV 30 KOSKELA Sami (AM)
35 PÄTSI Mikko

1. 20 LEIMU Juha 3 NÄPPILÄ Jarkko
71 KAIPAINEN Matti (C) 13 SUVANTO Mikko 21 SANDELL Sami

2. 4 FRIMAN Petteri 7 VIRKKI Jarno
29 HÖLLI Antti 33 MATTILA Lassi 18 ANTONEN Juuso

3. 14 AALTO Jouni 12 TIERANTA Anssi
37 JOKI-ERKKILÄ Juho (A) 11 KALLIO Markus 27 VÄLIMAA Tommi

4. 25 SILVENNOINEN Heikki 15 NIPPALA Jose (A) 38 SUOMAA Juha

Petriläisen, Sandvikin, Pellisen ja Gladin ollessa estyneet, Kaipaisen ja Virkin paluu lämmittää kyllä mieltä oikein kunnolla.

Pelissä on äärimmäisen kovat panokset molemmille joukkueille. LeKi on nyt käynyt vieraissa nöyryytettävänä, joten nälkä voittaa kotona on varmasti todella kova. Mielenkiintoinen ottelu. Ja TV:stähän tuon muu Suomi näkee.
__________________
''Ei niin näkyvä, ei niin suosittu, mutta paras.'' Rafael Janne Ojasesta 4.1.2009 Ojasen omassa ketjussa.
PikkuKasi on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 05.10.2009, 21:55   #3
minarc
 
Suosikkijoukkue: SaPKo, Boston Bruins
Olipas jännää ja hyvinhän siinä lopulta kävi vaikka vähän vaikeaksi se kyllä tehtiin.

Ei kai vaan Eskelisen pahemmin loukkaantunut, oli kyllä mainiossa vedossa ykköskenttä jälleen.
Sanoiko selostaja jopa jotain, että liian hyvä mestikseen.

Toivottavasti kukaan ei nähnyt sitä avauserän 5-3 ylivoimaa. Kahdesti vastustaja läpi, no maalivahti oli mainio.

Kyllähän niitä paikkoja taas vastustajalla oli mittava nippu, että kyllä siinä hieman tuuriakin taas tarvittiin.

Kyllä tälläisen esityksen jälkeen taas mukava lähteä muita yllättämään.
minarc on online-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 06.10.2009, 15:04   #4
Makopide
 
Suosikkijoukkue: SaPKo, (sympat Anaheim "Mighty" Ducks, Liverpool)
Hyvä esitys SaPKolta eilen. LeKin pääsy iholle 1-4 johdossa 3-4 tilanteeseen laskettakoon nuoruuden ja sen piikkiin ettei joukkue ole vielä tottunut usein johtotilanteessa pelaamaan.

Ykkösketju SaPKolla on silkkaa rautaa. Ketju saa aina pelin vastustajan päähän ja kiitettävän usein se johtaa myös maaliin. Essen on suorastaan tulikuuma! Toivottavasti Ville Eskelinen ei loukkaantunut pahasti loppuhetkillä sattuneessa törmäyksessä.

Mitäpä muuta? No, Simon Nielsen oli maalillaan loistava. Ei pudotellut kiekkoja ja varmaeleistä työskentelyä. LeKin maalilla sitten kämmäiltiin sitäkin enemmän. Pätsiä voisi jopa sanoa imuriksi eikä mene edes solvauksen piikkiin.

Miksi Koskela vaihdettiin pois maalilta ensimmäisen erän jälkeen? Essenin ensimmäinen maali oli tarkka etuyläkulma ja Konstin toinen taas lähti puolustajan jaloista tarkasti tolpan juureen. Ei kai ne Koskelan vikoja olleet? Vai yrittikö LeKin valkku herättää joukkuetta maalivahdin vaihdolla? Jos yritti niin perseelleen meni.

Tästä on hyvä jatkaa SaPKo-Jukurit otteluun lauantaina. Saataisiinpa HPK:sta vielä Järvinen ja ehkä joku muukin mukaan niin Jukureilla on luvassa hikinen iltapuhde.
Makopide on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 06.10.2009, 16:17   #5
PikkuKasi
 
Suosikkijoukkue: Lempäälän Kisa ja Tampereen Tappara
Eilinen oli kyllä hirveää katseltavaa näin LeKi-fanina. SaPKon ykkösketju ja Nielsen masensivat meidän tyriessä. Pätsiltä aivan hirveä ilta. Jokainen vähääkin maalille päin mennyt veto sisään. 1-3 maali sitten kruununa. Meinasin jo ekalla erätauolla lähteä kotiin. Hävettää!
__________________
''Ei niin näkyvä, ei niin suosittu, mutta paras.'' Rafael Janne Ojasesta 4.1.2009 Ojasen omassa ketjussa.
PikkuKasi on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vastaa viestiin
Takaisin   Jatkoajan keskustelupalsta > Kotimainen jääkiekkokeskustelu > Otteluketjufoorumi

Ketjun työkalut
Näyttövalinnat



Kaikki ajat ovat aikavyöhykkeen GMT +3 aikaa. Kello on nyt 00:57.


Powered by: vBulletin Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2013, Jelsoft Enterprises Ltd.
© Jatkoaika - 2001-2008