Takaisin   Jatkoajan keskustelupalsta > Kotimainen jääkiekkokeskustelu > Mestis > Hokki

Verkkolehden uusimmat jutut
Uusi palapeli koottavana | 19.06. 17:32
Ässien toimistolla ei voida jäädä nauttimaan mestaruudesta kovin pitkäksi...
Ässien pelaaja-arvostelut 2012-2013 | 19.06. 17:30
Porin Ässien kaudesta tuli lopulta suuri onnistuminen. Vielä...
Ahonen Kazakstaniin, myös Kazanissa suomalaisuutisia | 19.06. 16:50
Ari Ahonen vaihtaa seuraansa KHL:ssä. AK Bars Kazan uutisoi puolestaan...
KooKoo värväsi jykevän TUTO-puolustajan | 19.06. 16:05
Kouvolan KooKoo on hankkinut kovuutta puolustusosastolleen, kun riveihin...
Timrålle suomalainen veskariduo | 19.06. 13:48
Mika Norja ja Jonathan Iilahti siirtyvät Allsvenskaniin. Maalivahtien uusi...
Daniel Paille - alisuorittajasta kultaakin arvokkaammaksi | 19.06. 09:00
Kuluneella kaudella myös SM-liigassa piipahtanut Daniel Paille tunnetaan...

Vastaa viestiin
 
Ketjun työkalut Näyttövalinnat
Vanha 25.10.2008, 20:15   #1
Everton
 
Suosikkijoukkue: KooKoo
Suikkanen lähtee - uusi valmentaja hakuseen?

Kajaanista kuuluu kummia. Agentti viestitti paikan päältä, että Suikkanen olisi lähdössä pois.

Varmistusta ja lisätietoja odotellessa...
__________________
[CENTER]"Unless we do something about it, in ten or fifteen years the Internet
will be monopolized by the megacorporations" -Noam Chomsky[/CENTER]
Everton on online-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 20:16   #2
Teukka Teräs
 
Suosikkijoukkue: Kärpät Rangers Asplöven
Joko Alatalo saa kenkää Kärpistä ja Suikkanen tulee tilalle?
Teukka Teräs on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 20:19   #3
Shearer
 
Suosikkijoukkue: Vaasan Sport
Lainaus:
TeroK kirjoitti: Näytä viesti
Joko Alatalo saa kenkää Kärpistä ja Suikkanen tulee tilalle?
Tuli itsellenikin heti mieleen, että kukas nyt tarvitsee valmentajaa... Kärpät taitaa olla ekana jonossa. Paha menetys Hokille kuitenkin.
Shearer on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 20:19   #4
Isaskar
 
Suosikkijoukkue: Tappara, KooKoo
Lainaus:
TeroK kirjoitti: Näytä viesti
Joko Alatalo saa kenkää Kärpistä ja Suikkanen tulee tilalle?
Hyvin vaikea kuvitella. Mutta onhan noita liigaseuroja, joihin Suikkasen siirto ei olisi niin yllättävä. Kertoiko Evertonin agentti tarkempia tietoja?
Isaskar on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 20:19   #5
Pujottelukeppi
 
Vai Tepsiin?!!

Vai Turkuun? Kyllähän Suikkane on tehny kertakaikkiaan loistavaa duunia Kajaanissa!!
Pujottelukeppi on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 20:22   #6
-Jonne-
 
Suosikkijoukkue: Jokipojat
Kärpät on sijalla 12, eli joko sinne tai Turkuun. Veikkaan Kärpät. Hokissa vastuu Timo Meriläiselle. Suuri, suuri menetys Hokille, mutta oli väistämättä edessä.
__________________
´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>
-Jonne- on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 20:42   #7
Lättykiekko
 
Suosikkijoukkue: Dayton Bombers
Tuli kyllä kieltämättä puun takaa tämä uutinen. Olisin voinut lyödä rahaa likoon sen puolesta, että Kaitsu lähtisi kauden päätteeksi, mutta että kesken kauden.

Onneksi korvaajaksi tulee mielestäni ainakin yhtä hyvä tai jopa parempi koutsi, Meriläinen on tehnyt todella hyvää työtä A-junnujen peräsimessä ja en näe estettä miksei onnistuisi myös edustuksessa. Kannattaa myös muistaa, että nimenomaan Meriläinen nosti Hokin aikoinaan mestikseen ja valmensi Hokin pleijareihin ensimmäisellä mestiskaudella.

Kaitsun uudeksi osoitteeksi tulee varmastikkin juuri Oulu tai Turku. En usko, että Kaitsu lähtisi kesken kauden raskaana olevan vaimon kanssa ulkomaille.
__________________
Leaders are made, they are not born. They are made by hard effort, which is the price which all of us must pay to achieve any goal that is worthwhile.
Vince Lombardi
Lättykiekko on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 20:47   #8
Sigi
 
Suosikkijoukkue: Titaanit
Sapko tekee vuoden kaappauksen ja pestaa Suikkasen ;). Eiköhän se Turkuun ole menossa.
Sigi on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 20:50   #9
zorro
 
Suosikkijoukkue: Jukurit, Jok, Jokerit
Turkua veikkaan minäkin!
__________________
Zorro.
zorro on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 20:51   #10
Master
 
Suosikkijoukkue: SaPKo
Kyllä se SaPKo on.
Master on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 21:03   #11
Finnhopper
 
Suosikkijoukkue: KooKoo, Tappara
Toivotaan vain että Suikkanen pysyy Suomessa. Näitä koutseja jotka saavat jengistä parhaan irti kaudesta toiseen ei liikaa ole mestiksessä eikä kyllä liigassakaan. Onnea sille porukalle joka Kaitsun tiimiinsä saa.
Finnhopper on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 22:11   #12
Elmo
 
Suosikkijoukkue: Hokki
Ei voi kun sanoa että ketuttaa aika paljon. Noh, kiitoksia nyt Kaitsulle hienoista ajoista ja onnea tuleviin koitoksiin. Katsotaan nyt minnepäin sopimus on tekeillään. Aika mielenkiintoseen saumaan tuli tää uutinen, siirrytään sarjakärkeen ja sitte pudotetaan pommi. Katsotaan miten joukkue tästä selviää.
__________________
Ihminen tekee mitä haluaa.
Elmo on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 22:34   #13
Buddha
 
Suosikkijoukkue: Valaistuneet ihmiset ja gooni Kurvisen maalit.
Lainaus:
zorro kirjoitti: Näytä viesti
Turkua veikkaan minäkin!
Turussa taitaa olla vaan ne osakeanti hillot jo kupattu ja Kärppylöillä on hilloa, joten ääni Kärppylandialle. Ja jos joku Hokista jonnekkin lähtee, niin onhan sen oltava vähintään mestari. Miksi tyytyä vähempään ;-)
__________________
TosiJani: "Jatkoaika on minun harrastukseni, pidän värikkäästä keskustelusta ja olen oppinut sietämään myös erilaisia mielipiteitä."
Buddha on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 22:43   #14
kumikiekko
 
Suosikkijoukkue: HOKKI
Mulle tulee mieleen kaksi mahdollista seuraa joista Kärpät on todennäköisempi ja Sport se epätodennäköinen. Huhuja olen kuullut, että Kaitsusta tehdään Kärppäkoutsia ensi kaudelle. Ja ihmekös tuo olisi, oma poika ja näyttänyt kyntensä nimenomaan nuorten pelaajien ajamisessa sisään. Oulu olisi todennäköinen suunta ja varmasti myös Suikkaselle itselleen mielenkiintoinen haaste. Ja mieluinen.

Kiitoksia Suikkaselle Kajaanilaisen jääkiekkoilun ikimuistoisimmista hetkistä mestaruuden muodossa ja kaikkea hyvää edelleen. Nyt saadaan nähdä mitä toiseksi hienoimman hetken eli Mestis-nousun tarjonnut Merde saa aikaan Mestis-Hokin peräsimessä! Tsemppiä myös Timpalle uuden haasteen edessä!
__________________
Hokki mopo kulkee taas
kumikiekko on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 23:21   #15
Fordél
 
Suosikkijoukkue: Kom igen Ilves!
Summanen ensi kaudeksi Kärppiin ja Suikkanen ErkinStuntin perässä TPS:n paitaan. Siinä on mun teoria tähän. Elämme mielenkiintoisia aikoja.
__________________
"Karri Kivi oli jo Kärpissä ihan paska."
Fordél on online-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 23:33   #16
Baarimikko
 
Suosikkijoukkue: HIFK, Kajaanin Hokki ja Dinamo Riga
Katastrofi. Suikkasen lähtö on sama asia kuin joukkueesta lähtisi kentällisen verran liigan parhaita pelaajia samalla kertaa ja ne korvattaisiin omilla kasvateilla. Toivottavasti Timo Meriläinen on väliaikainen ratkaisu, koska jos Meriläisellä tullaan rakentamaan tulevaisuutta on koko seura tuhon partaalla. Suikkanen oli aikansa nero ja Mestiksen ehdottomasti parhaita valmentajia näitten 2,5 kauden aikana. Suru on syvä. Olen järkyttynyt.
Baarimikko on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 23:42   #17
Jape
 
Suosikkijoukkue: Jukurit
Tässä on monta mahdollisuutta.
Itse veikkaan että Aravirta on ensi kaudella Oulussa ja Alatalon saadaan töhriä tämä kausi. Tämä on Kärpille halvin, joskin imagollisesti kallein vaihtoehto.
Suikkanen suuntaa siis Turkuun. Onnea Kaitsulle uuteen työpaikkaan!
__________________
"Komeita maalit eivät ole olleet, mutta tärkeitä siitä huolimatta tai ehkä juuri siksi." -Bubi Wallenius-
Jape on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 23:43   #18
magnum37
 
Suosikkijoukkue: we had a dream
Mestiksessä on sen olemassaolonsa aikana ollut ainoastaan kaksi VALMENTAJAA: Risto Dufva ja Kai Suikkanen. Suikkasen lähtö on todella paha menetys koko Mestikselle. Mies on tehnyt aivan loistavaa työtä ja tehnyt Hokista aivan upean joukkueen pelaajista viis.

Hokki-fanien ja pelaajien puolesta olen pahoillani.
__________________
Arvostelijoita löytyy aina, samoin niitä jotka näkevät paskassa timantin
magnum37 on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 23:47   #19
YksinLäpi
 
Suosikkijoukkue: HIFK - Boston Legal - Leijonat
Tässä linkki , mutta ei kestäne sivuilla kauaa. Suikkas Kaitsulle... Turku vai Oulu?
__________________
"Här ifrån tvättas" ...ja kauden edettyä:
"Snögee On Tullut Tupaan. Spadaa Handuun."
YksinLäpi on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 25.10.2008, 23:52   #20
rosswell
 
Suosikkijoukkue: Jyp, Jyp-akatemia, Hokki, Philadelphia Flyers
Mestikseen ei ole Suikkanen jäämässä. Suikkasen sopimukseen on jätetty purkupykälä (joka koskee todennäköisesti liigaa ja ulkomaita) ja siitä Hokille tulee tuntuva korvaus. Selkeästi Suikkanen onkin ollut "liian hyvä" valmentaja mestikseen, sillä menestys on ollut erittäin kovaa altavastaajajoukkueella.

Vaihtoehdot lienevät Kärpät ja TPS. Saattaa Sportkin olla haaskalla, mutta Hakkaraisen mainitsema "toinen joukkue täyttää ehdot" saattaisi viitata juuri siihen, että vain toinen ehdokas sittenkin on liigasta.

Tämä oli väistämättä edessä, mutta ei sen vielä pitänyt käydä. Nyt O-P ja kumppanit sitten heti kartoittamaan vaihtoehtoja ensi kaudelle. Tämä kausi onkin mennyt yllättävän hyvin, joten katastrofi ei ole sekään, että nyt käyrä lähtee ainakin jonkin verran laskemaan. Jos Meriläinen saa kehitettyä peliä entisestään, niin pidetään sitten, mutta vaihtoehtojen kartoitus nyt heti käyntiin. Muutaman vuoden takainen Kolekin lähtö vaikuttaa nyt hyvin pieneltä asialta.

Mutta onnea Kaitsulle matkaan, ja ennen kaikkea: KIITOS!
__________________
"Saa olla välipäivät rauhassa, kun ei ole maaleja, mitä käydä läpi" (Antti Virtanen, 28.9.2010, JYPin kolmen perättäisen nollapelin jälkeen)
rosswell on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 26.10.2008, 00:09   #21
Enimmäkseen Harmiton
 
Suosikkijoukkue: 1. Hokki 2. Kärpät 3. Tura
Ikävä homma Suikkasen lähtö, mutta haasteitahan nuo miehet tarvitsevat ja niitä hän varmasti lähtee hakemaan, kun Kajaanin kortti on jo aika koluttu. Uskon melkovarmasti, että Suikkasen tie vie ulkomaille ainakin loppukaudeksi. Ensikaudella voi sitten olla jo SM-liigaporukan puikot käsissä.

Kiitoksia vaan herralle ja onnea uusiin koitoksiin! Teki hienoa jälkeä ja nosti panoksellaan Kajaanin jääkiekon tasoa.
__________________
Putken alle.
Enimmäkseen Harmiton on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 26.10.2008, 03:41   #22
Sir von Aulis
 
Suosikkijoukkue: HIFK Bruins Haka Lennu32
Nyt sitten odotellaan Rovaniemen porukan vastauksia... "ei saanu rokia mestikseen, paska valmentaja, ei käyttöä liigassa"... Toki epäilen, että vaikka Scotty Bowman ois rokin puikoissa ollut, ei nousua olisi tullut.
__________________
"eron hetkellä me molemmat vetisteltiin. Tyttö itki, mä kusin."
Sir von Aulis on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 26.10.2008, 09:01   #23
JR 27
 
Suosikkijoukkue: Jukurit, Lukko, Port Vale
Arvauksia.....

Arvailija arvailujen perään.....se onkin mielenkiintoista.

Sport ilmoittaa Tamin luopuvan valmennuksesta vedoten terveydellisiin syihin ja Soikkanen saa näin työpaikan Vaasasta. Tami tarvitsi rahat sopimuksen purkamiseen....tää on mun visio :)

Hyvä valmentaja.....vuodet ovat sen osoittaneet.
__________________
- No worries -
JR 27 on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 26.10.2008, 09:12   #24
kumikiekko
 
Suosikkijoukkue: HOKKI
Meriläisen Timo on vahva persoona ja Kajaanissa ikänsä vaikuttaneena herättää vahvoja tunteita puoleen ja toiseen. En nyt kuitenkaan katastrofina pitäisi valmentajavalintaa. Timppa nosti muutamassa vuodessa Hokin kakkosdivarista Suomi-sarjan kautta Mestikseen ja vei ensimmäisenä kautena Hokin pudotuspeleihin asti. Sen lisäksi on luotsannut junnuja aikoinaan sm-sarjaan asti ja nytkin nosti parissa vuodessa pohjamudissa rypeneet A-junnut 1.divariin. Valmennuksellisia näyttöjä on hyvinkin siinä missä keskimääräisellä Mestis-valmentajalla. Meriläisen jälkeen Hokkia valmensi muuan Vlado joka oli Timpan kakkoskoutsi ensimmäisen Mestis-vuoden ajan. Tänä aikana ei Hokki saavuttanut mitään sen suurempaa kuin Timpan aikana vaikka joukkue muutaman kerran oli kovempi materiaaliltaan kuin eka vuonna. Kolekkia kuitenkin pidetään hyvänä valmentajana Mestis-tasolle.

Suikkanen oli huikean hyvä valmentaja ja Kaisun aikaa muistellaan aina hyvällä. Hieno persoona ja uskomattoman hyvät tulokset eivät taatusti jättäneen ketään Kajaanissa kylmäksi. Mutta kaikki loppuu aikanaan ja nyt tämä tie on kuljettu loppuun.

Timpalla on ainakin suuri Hokki-sydän ja on tullut hätiin Hokki-laivaa luotsaamaan. Annetaan mahdollisuus näyttää miten homma sujuu ja tsempataan Hokkia entistä enemmän!
__________________
Hokki mopo kulkee taas
kumikiekko on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 26.10.2008, 10:45   #25
Iippo31
 
Suosikkijoukkue: Monta
Lainaus:
Jape kirjoitti: Näytä viesti
Tässä on monta mahdollisuutta.
Itse veikkaan että Aravirta on ensi kaudella Oulussa ja Alatalon saadaan töhriä tämä kausi. Tämä on Kärpille halvin, joskin imagollisesti kallein vaihtoehto.
Suikkanen suuntaa siis Turkuun. Onnea Kaitsulle uuteen työpaikkaan!
Itsekin veikkaan Turkua, mutta eikö Ilves kannattajana käynyt oma pesä yhtään mielessä? Päätös oli tehty ennen eilistä peliä ja kovin hyvin ei tupsukorvat ole pelanneet. Mielestäni Kärppien kanssa kauden suurin alisuorittaja.
Iippo31 on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vastaa viestiin

Takaisin   Jatkoajan keskustelupalsta > Kotimainen jääkiekkokeskustelu > Mestis > Hokki

Ketjun työkalut
Näyttövalinnat



Kaikki ajat ovat aikavyöhykkeen GMT +3 aikaa. Kello on nyt 18:43.


Powered by: vBulletin Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2013, Jelsoft Enterprises Ltd.
© Jatkoaika - 2001-2013