Takaisin   Jatkoajan keskustelupalsta > Vapaa keskustelu > Vapaa keskustelu > Kierrätyskeskus

Verkkolehden uusimmat jutut
Rangers ei luovuttanut, Detroit ajoi Chicagon ahtaalle | 24.05. 08:26
Bostonilla oli viime yönä mahdollisuus pyyhkäistä Rangers matkalla...
Maalivahtilegendasta Avalanchen käskijä | 23.05. 23:48
Vuosina 1995-2003 Colorado Avalanchen maalilla torjunut Patrick Roy on...
Jemelin kuusi kuukautta sivussa | 23.05. 16:00
Montreal Canadiensin puolustaja Aleksei Jemelin on sivussa kuusi kuukautta...
TUTOn maalille ja puolustukseen tärkeitä kiinnityksiä | 23.05. 15:19
TUTO Hockey ilmoitti torstaina, että joukkue on solminut jatkosopimuksia...
Sport vahvistuu kolmella liigapelaajalla | 23.05. 11:33
Kovaa nippua kasaavaa Vaasan Sportia vankistavat entisestään Kristian...
JYP-Akatemian organisaatiossa kuhisee | 23.05. 10:56
JYP-Akatemian toimistolla, penkin takana ja kentällä nähdään tulevalla...

Vastaa viestiin
 
Ketjun työkalut Näyttövalinnat
Vanha 13.07.2006, 10:33   #1
Seppe
 
Suosikkijoukkue: Peliitat ja JYP
NHL 07

Syksymmällähän ilmestyy jälleen suosittu(?) EA Sportsin jääkiekkopeli vuosimallia 2007. Suomalaisen version kannessa komeilee Teemu Selänne, ja musiikkipuolellakin on suomalaisväriä. Tamperelaisen Bloodpit yhtyeen hitti(?) Platitude on mahdollista kuulla tuon pelin aikana.

Mutta tarkoitushan olisi keskustella uuden pelin uudistuksista verrattuna aikaisempiin. Kysyn myös oletko itse hankkimassa tätä peliä?

Kuulemani ja lukemani mukaan luvassa on parempaa pelattavuutta, ja luultavasti myös grafiikkaparannuksia on tullut.

Itse olen jo tilannut ennakkoon tuon pelin, joten innolla odottelen kunnes pääsen rämpyttämään mm. Dynasty Modea Anaheim Ducksilla!
__________________
Eteenpäin on menty.
Seppe on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 10:47   #2
Metalwarrior
 
Suosikkijoukkue: Lukko
Enpä tiedä tuleeko tällä kertaa peliä hommattua..Nhl06 on pc:llä ja Finnish Hockey Revolutionilla ihan pätevä paketti.
Metalwarrior on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 11:03   #3
Raúl
 
Suosikkijoukkue: Pelicans
Jos NHL 07 on taas yhtä kankea konsolikäännös kuin 06 oli, en aio harkitakaan hankkimista. Jos peliin on sen sijaan saatu jotain todellisia muutoksia (mihin en usko) ja valikot on kerrankin tehty PC-käyttäjälle miellyttäviksi, voi peli joutua ostoslistalle. Hyvin pessimistisesti suhtaudun kuitenkin EA Sportsin uudistuslinjaan.
Raúl on online-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 11:20   #4
Rukkanen
 
Suosikkijoukkue: Jokerit
06 (ja olikohan 05 myös) on kyllä käsittämättömän kankea puuceelle... Joka ikinen valikko saa sielun itkemään kun koitat jotain pientä ja vähäpätöistäkin tehdä... Entinen ketjuvalikko jossa pelaajat "vedettiin" paikoilleen toimi kuin unelma verrattuna tähän nykyiseen... No mutta onhan tuo sarja pelattavuudessaan onnistunut muutenkin menemään varsin lujaa alaspäin ja uskoisin omaavani varsin kattavan kokemuksen ko. pelisarjasta sitä vuodesta -94 pelanneena.
Rukkanen on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 11:42   #5
Clocks
 
Suosikkijoukkue: HIFK
Jos ja kun SM-liiga pack tulee taas saataville, pakko se on uusin änärikin ostaa. Oikeastaan aivan sama kuinka hyvä versio on kyseessä, HIFK:n ohjastaminen tuoreilla rostereilla kaljaa juoden on 1A-luokan viihdettä. Minä tykkään, minä ostan. NHL 06:n kanssa tein sellaisen tempun, että pelasin liigaa pelin kerrallaan samaa tahtia kuin HIFK oikeasti runkosarjassa eteni. Mestaruus (ylläri) maistui makealta, semminkin kun oikea kannu meni metsään. Totesin vain jo aikaisessa vaiheessa, että hienosäädetty keskivaikea vaikeustaso oli lopultakin turhan helppo. Yksikään peli koko kauden aikana ei mennyt edes jatkoajalle, mikä oikeastaan toi oman jännitteensä putken ylläpitämiseksi.

Vaikein vaikeustaso taas on ihan perseestä, koska siinähän kone alkaa ratkaista matseja väkisin. Kaikki peliä pelanneet tietävät miltä tuntuu, kun väännät itsesi perse hiessä ensin tasoihin ja maalilla johtoon. Kun peliaikaa on jäljellä kolme minuuttia, EA Sports huomaa että sen kuuluu voittaa tämä peli ja niinpä joku 73 pisteen laituri tekee kolme maalia ihan mistä paikoista vaan. Näin ainakin 06:n kanssa, muistan aikaisempia (epäsäännöllisesti vuodesta -93 asti) tahkonneeni myös vaikeimmalla tasolla ja ihan hyvällä menestyksellä.
Clocks on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 12:43   #6
Jokeriarska
 
Suosikkijoukkue: Jokerit
Lainaus:
Seppe kirjoitti:
Kuulemani ja lukemani mukaan luvassa on parempaa pelattavuutta
Näin on lupailtu jo ties monta vuotta. Sitäkään en vielä ole tiennyt, että NHL 06 on realistinen, vaikka pelin ostinkin jo kauan sitten.
Jokeriarska on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 12:51   #7
Rocco
 
Olen jo vuosia sitten heittänyt toiveet EA:n jääkiekon suhteen, vaikka muita urheilupelejä edelleen EA:lta ostan (Madden, NCAA Football jne.)

Jotenkin vaan tuntuu että jääkiekkopeliä EA ei osaa enää tehdä... Vaikka NHL2K6 oli vain pikainen ulkoasuparannus NHL2K5:een verrattuna ja rosteritkin olivat 1,5 vuotta vanhat, pelattavuus on kuin vertaisi Lada Nivaa Hummeriin.
__________________
"Aina nähdessäni kaljupäisen ihmisen, mietin lusikkaa ja miten sillä napsautan keitetyn kananmunan rikki."
- SamSpade
Rocco on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 14:27   #8
Master Chief
 
Suosikkijoukkue: Jokerit, Manchester United, Denny Crane
Pelistä oli hieman ehditty keskustella täällä: http://keskustelu.jatkoaika.com/showthread.php?t=34136

Jos ei se vielä ole kaikkien tiedossa, niin vain Vancouverissa kehitettävä Xbox 360:n versio on täysin uusi. Montrealissa tehtävät konsoli- ja pc-versiot ovat samanlaisia. PC-versios tulee perustumaan tavalliseen Xbox-versioon. PS3:lle peliä ei tänä vuonna julkaista, keskittyvät NHL 08:aan.
Master Chief on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 14:41   #9
Master Chief
 
Suosikkijoukkue: Jokerit, Manchester United, Denny Crane
IGN:llä on yksi uusi video: http://media.xbox360.ign.com/media/8...43/vids_1.html

Edit: nyt vasta huomasin ekasta viestistä, että Selänne on kannnessa versiossa. EA ilmeisesti vihaa Selännettä kun päätti laittaa kirouksen hänelle. Tuomo Ruutu on yhä kiitollinen viime kauden "kunniasta".
Master Chief on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 19:57   #10
Master Chief
 
Suosikkijoukkue: Jokerit, Manchester United, Denny Crane
Enemmän tietoa lähinnä 360 versiosta: http://www.doubleminor.net/forums/sh...ad.php?t=32086
Master Chief on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 20:27   #11
Niilo
 
Suosikkijoukkue: Tampereen Tappara
Monet sanovat että 93 vuoden änäri oli se kaikkien aikojen paras änäri. Eikös tuossa versiolla erätauolla oltu "studiossa", jossa kommentaattori keskustelivat keskenään??

Mitä tulee tuohon 07 versioon, niin tuskimpa EA nyt lähtee parantamaan rahasampoa. Tehdäänn hätäisesti konsoliverio ja käännetään se sitten PC:lle
Odotettavissa on

- P*skat valikot
- Luokattomat tietokoneen pelaajat
- Pelaajan liikuttamiseen tarvitaan taas 10 eri näppäintä ja black n decker
- Peliohjaimesta ei voi ottaa kaikkia näppäimiä käyttöön
- "vanhat" pelaaja listat, etenkin SM liigasta
- SM liigan halleihin kaikkiin mahtuu 20000 katsojaa
- P*ska dynasty mode ( 2004 versiossa oli loistava )
- Tilastolistat a*uksesta
- Pelattavuus yleisesti ottaen p*rseestä
- Musiikki surkeaa
- Verkkopeli toimii, ei toimi, toimii, ei toimi...
- Turnaukseen ei saa kuin 8 tai 16 joukkuetta, miksi ei saa 12 joukkuetta?
- Tietokone tekee taas ihme maaleja, puolesta kentästä
- P*skat maalivahdit, torjuu kaiken eteen, eli eivät saa suljettua kiekkoa alleen.
- Tuomaria ei voi taklata
- Maalivahtia ei voi taklata
- Taklaamalla toista suoraa päähän ei tule jäähyä
- 5 min tulee vain tappelusta

No takoohan EA taas rahaa tälläkin ja vähät välittää maksavien asiakkaiden mielipiteistä. Money Talks, Shit walks...
Niilo on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 20:33   #12
Decimal
 
Suosikkijoukkue: HIFK
Mielestäni tämä kyseinen tuote ei edes ansaitse omaa ketjua. EA rahasta jälleen huolella lupaamalla kovia uudistuksia. Pari grafiikkapäivitystä ja uusi valikko jossa voit valita maalivahtien maskien värit tai jotain muuta vastaavaa turhaa uudistusta. Huono pelisarja. Ainoat EA:n NHL-pelit joita on pystynyt pelata kauemmin kuin 15 minuuttia ovat NHL 93, 95, 96 ja 2002. Kansalaiset, tukekaa alternative vaihtoehtoon. Älkää ostako sutta.
Decimal on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 21:13   #13
Poro24
 
Suosikkijoukkue: SaiPa
Kyllä sieltä näyttäisi 360:lle ihan kelpo kiekkopeli olevan tulossa. Suosittelisin lukemaan tämän: http://xbox360.ign.com/articles/717/717231p1.html

Muille alustoille peli tuleekin sitten todennäköisesti olemaan pienen grafiikkapäivityksen omaava NHL 06. Huah, onneksi on 2k-sarja.
Poro24 on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 21:17   #14
psychodad
 
Suosikkijoukkue: Lukko, Hal Gill
Jos nyt kuitenkin odotettaisiin ensin ja dumattaisiin vasta sitten ihan paskaksi, ok?
psychodad on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 21:48   #15
Lauriman
 
Suosikkijoukkue: Kalpa, Leijonat, EC Red Bull Salzburg
Katos katos, Hasekille on vihdoin mallinnettu kypärä oikein. Edistystä...
No todennäköisesti nämä jäävätkin sitten X360:n herkuksi.

Ja Tsekin Extraliiga on mukana. Tämä on ihan mukava uudistus. Vielä kun saisivat Venäjän liigan mukaan.
Lauriman on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 22:17   #16
Master Chief
 
Suosikkijoukkue: Jokerit, Manchester United, Denny Crane
Lainaus:
Lauriman kirjoitti:
Ja Tsekin Extraliiga on mukana. Tämä on ihan mukava uudistus. Vielä kun saisivat Venäjän liigan mukaan.
Todennäköisesti ryssät pyytävät liikaa rahaa...

360:llä hintana uudesta enginestä onkin Create A Team -moodin puuttuminen eli juuri EA:n tyylistä.

Master Chief on viimeksi muokannut viestiä 13.07.2006 22:23
Master Chief on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 22:18   #17
wilberto
 
Suosikkijoukkue: TPS
Lainaus:
Lauriman kirjoitti:
Katos katos, Hasekille on vihdoin mallinnettu kypärä oikein. Edistystä...
No todennäköisesti nämä jäävätkin sitten X360:n herkuksi.

Ja Tsekin Extraliiga on mukana. Tämä on ihan mukava uudistus. Vielä kun saisivat Venäjän liigan mukaan.
Huikeaa edistystä kerrassaan EA Sportsilta. Olen samaa mieltä kanssasi, että eiköhän tuo Hasekin kypärän mallinnus ole pelkästään käytössä uudella XBoxilla. Tosin '06:seenkin oli saatavilla lisäpaketti netistä, jossa oli mm. oikeanlainen Hasekin maski yms. Mutta kyllähän ne EA Sportsin duunarit saisivat luvan laittaa oikeat maskit ja muutkin varusteet peliin jo valmiiksi, ettei tarvitse mitään lisäpaketteja sitä varten hankkia, prkle.

Hieno uudistus kyllä se, että Tshekin Extraliiga löytyy pelistä. Venäjän liiga olisi vielä kyllä kirsikka kakun päälle, mutta se lienee liikaa toivottu EA:lta.
Muutenkin jo kaksi uutta lisäystä peliin per vuosi -tahti kuulostaa aivan epätyypilliseltä EA Sportsilta.
wilberto on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 22:28   #18
Master Chief
 
Suosikkijoukkue: Jokerit, Manchester United, Denny Crane
Lainaus:
wilberto kirjoitti:
Olen samaa mieltä kanssasi, että eiköhän tuo Hasekin kypärän mallinnus ole pelkästään käytössä uudella XBoxilla. Tosin '06:seenkin oli saatavilla lisäpaketti netistä, jossa oli mm. oikeanlainen Hasekin maski yms. Mutta kyllähän ne EA Sportsin duunarit saisivat luvan laittaa oikeat maskit ja muutkin varusteet peliin jo valmiiksi, ettei tarvitse mitään lisäpaketteja sitä varten hankkia, prkle.
Maskejahan ei voi ilmeisesti saada (siis maalauksien osalta) koska ne pitää jokainen lisensoida erikseen=kallista. Mutta varusteet pitäisi olla valmistajien osalta kunnossa.
Master Chief on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 22:53   #19
Borgie
 
Suosikkijoukkue: Rauman Lukko
Paljon saa tapahtua EA:n suunnalla, että meikäläisen kolikot kilahtavat EA Sportsin kassaan. Sega:n 2K sarjaa on pelattu 2003 osasta saakka, ja uusin 2K6 on lähimpänä todellista lätkää, mitä pelaamissani peleissä on koskaan päästy. Kunhan siis heivaa arcade asetukset veksuliin, ja laitaa säädöt realistisemmaksi.

Tästä ei silti kannata EA fanien vetää hernettä suuttimeen. Kysymys on siitä miten pelaa, ja mitä peliltä haluaa. Me pelaamme xbox:lla valkokankaalta ja aina moninpeliä 2 vs 2, ja tarkoitus on että peli muistuttaisi jääkiekkoa. EA:n lentokenttä luistelut ja pakollinen helposti tehtävä bugi maali, ns. "paskis", pilaa immersion lätkästä.

Pitänee kuitenkin kokeilla tuota EA:n uusinta puolentusinaa peliä, kunhan se julkaistaan, jos vaikka ihme olisi tapahtunut.

2K sarjan kannattajilla on edessä myös synkemmät ajat, sillä Segan lokalisointi politiikka on tarkoittanut sitä, että Eurooppa versiot tulevat puolivuotta myöhässä, eikä edes pikku bugeja ole saatu viilattua pois. Ratkaisu tähän on tietysti ollut modattu boxi ja pelin tilaaminen jenkeistä, jolloin sen saa heti räpylään, mutta ilmeisesti uusin versio tulee vain xbox360:lle, enkä sitä uskalla vielä modata...
__________________
Bigger. Better. Borgie.
Borgie on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.07.2006, 23:04   #20
Master Chief
 
Suosikkijoukkue: Jokerit, Manchester United, Denny Crane
Lainaus:
Borgie kirjoitti:

2K sarjan kannattajilla on edessä myös synkemmät ajat, sillä Segan lokalisointi politiikka on tarkoittanut sitä, että Eurooppa versiot tulevat puolivuotta myöhässä, eikä edes pikku bugeja ole saatu viilattua pois. Ratkaisu tähän on tietysti ollut modattu boxi ja pelin tilaaminen jenkeistä, jolloin sen saa heti räpylään, mutta ilmeisesti uusin versio tulee vain xbox360:lle, enkä sitä uskalla vielä modata...
Segalla ei ole enää mitään tekemistä sarjan kanssa, Take 2 osti urheilupelien tekijät ja julkaisee nykyään kaikki 2K pelit. Ja 2K7 tulee vielä vanhalle boxillekin, oli pelattavissa E3:llakin (tosin näytti kuulemma samanlaiselta kuin 2K6, lukuunottamatta uutta user interfacea ja scoreboardia).
Master Chief on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 14.07.2006, 10:29   #21
-40
 
Suosikkijoukkue: KalPa, Wild, Suomen maajoukkue. Jay Leino.
NHL 07 - pelivideot - Xbox 360

Noniin hyvät konsolikiekon ystävät. Gamespotissa oli sitten viime yönä ollut lähetys, jossa katsottiin ja kuulosteltiin myös NHL 07:aa noin 10 minuutin verran. Pelistä videokuvaa "Shootout modesta" sekä 5 vs. 5 ottelusta. Sanotaanko nyt vaikka näin että en ole ikinä parempaa lätkää nähnyt ja täytyy muistaa että peli on vielä rakennusvaiheessa. Video puhukoon puolestaan.

Tässä linkki, josta voi katsoa streaminä videon, tai sitten vaikka ladata (n. 700 mt). Itse tuijotin streamiä, sillä lataamiseen olisi mennyt ikuisuus. Videon on nimeltään: "On the Spot - 07/13/06"

http://www.gamespot.com/videos.html?...ry=On+the+Spot
NHL 07 alkaa 34 minuutin kohdalla about.

-40 on viimeksi muokannut viestiä 14.07.2006 10:38
-40 on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 14.07.2006, 11:13   #22
TheManager
 
Suosikkijoukkue: TPS, Anaheim & Minnesota
Onhan se "Änäri07" taas pakko poisto kaupanhyllyltä kuleksimasta. 06:sta on tullu sen verran tahkottua, että ei ole enää elämää ilman jokapäiväisiä "peli-iltoja".:) Pelipäivähän on kiekkoilijan ja penkkikiekkoilijan juhlapäivä niin sanotusti.

Uudistuksista (mitä toivoisin) tärkeimpänä pidänpä melkein pelin vs. kone parantamista. 06:n kausi modessa ei muuten ole huomautettavaa mielestäni kuin se, että konetta vastaan pelatessa pelit päättyvät (ainakin itselläni) valitettavan usein jotain tyyliin 11-10..jonka seurauksena omat jätkät miehittävät pistepörssin kärjen "huimilla tehoilla" kun voittaja lähestyy paria sataa pistettä kauden päätteeksi. Tähän siis tasaisuutta, ja maalimäärät alas, vaikka nykykiekossa puolletaankin maalimäärien lisääntymistä:) Tämän lisäksi koneen äijät voisivat myös uudessa versiossa taklata, ettei taklaukset pelin päättyessä ole tyyliin 100-13! Toki kaveri vs. kaveri pelit ovat parhaita, mutta kyllä sitä kauttakin tulee pelailtua.

Mielenkiinnolla kyllä odottelen 07:n ensimmäisiä pelejä, uusilla rostereilla, kun uudet treidit ovat tehneet kaikista joukkueista mielenkiintoisia. Minnesota näin yhden mainitakseni kutkuttelee jo:)

Onko kukaan koskaan osallistunut mihinkään NHL-turnauksiin joko PC:llä tai jollain konsolilla?
TheManager on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 14.07.2006, 12:04   #23
Cartman-Costanza Kramer
 
Voisivat poistaa tappeluiden rajoittamisen ja muutenkin tuoda tuohuun vähän tappamisen meininkiä. Isoja rangaistuksia yms.. Noutaja optio?
Cartman-Costanza Kramer on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 14.07.2006, 12:10   #24
TheManager
 
Suosikkijoukkue: TPS, Anaheim & Minnesota
Lainaus:
Suolakuningas kirjoitti:
Voisivat poistaa tappeluiden rajoittamisen ja muutenkin tuoda tuohuun vähän tappamisen meininkiä. Isoja rangaistuksia yms.. Noutaja optio?
Sehän olis hyvä, kun kaveri antaa omalle staralle vähä keppiä käsille, niin vois lähettää noutajan perää:)
TheManager on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 15.07.2006, 16:34   #25
Jack Daniel's
 
Suosikkijoukkue: Jokerit, Vitjaz Tšehov
http://video.google.com/videoplay?do...11452&hl=en-CA

Tuon haastattelun ja kuvapätkien perusteella eteenpäin on menty. Peli muistuttaa ainakin demon perusteella taas enemmän oikeaa jääkiekkoa kuin edeltäjänsä. Lisäksi ilahduttavasti Dynasty-modesta löytyy mm. 2-way contracts, waivers...

Peli ilmestyy ilmeisesti sitten Jenkeissä syyskuun puolivälissä. Tosin ainahan nuo ilmestymispäivät ovat vielä muuttuneet moneen otteeseen. Kaipa tuo on kuitenkin haettava pois kaupan hyllyltä, jahka Suomeen tulee. Minähän en ole mikään warettaja, perkele!
__________________
Jumalten nektari.
Jack Daniel's on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vastaa viestiin

Takaisin   Jatkoajan keskustelupalsta > Vapaa keskustelu > Vapaa keskustelu > Kierrätyskeskus

Ketjun työkalut
Näyttövalinnat



Kaikki ajat ovat aikavyöhykkeen GMT +3 aikaa. Kello on nyt 15:37.


Powered by: vBulletin Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2013, Jelsoft Enterprises Ltd.
© Jatkoaika - 2001-2008