Takaisin   Jatkoajan keskustelupalsta > Kotimainen jääkiekkokeskustelu > SM-liiga > HPK

Verkkolehden uusimmat jutut
Daniel Paille - alisuorittajasta kultaakin arvokkaammaksi | 19.06. 09:00
Kuluneella kaudella myös SM-liigassa piipahtanut Daniel Paille tunnetaan...
LeKi nappasi Laitisen ja Liimataisen | 19.06. 06:00
Lempäälän Kisa avasi sopimusrintamansa kuudella nimellä. Suurimpina...
Mestaripakille rahakas jatkosopimus Kingsiin | 18.06. 23:43
Los Angeles Kings on kiinnittänyt viime kevään Stanley Cup -joukkueessa...
Couture jatkaa haipaidassa | 18.06. 22:25
San Jose Sharks on tehnyt viisivuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Logan...
Venäläistaiturin ura jatkuu Detroitissa | 18.06. 20:12
Detroit Red Wings ja Pavel Datsjuk ovat sopineet kolmivuotisesta...
Hyvästi, tuulenpesä | 18.06. 17:44
Onnea, keltavihreä Tampere. Ilves ajoi Jabba the Huttin pois...

Vastaa viestiin
 
Ketjun työkalut Näyttövalinnat
Vanha 18.10.2004, 03:33   #1
Rattlehead
 
HPK ja NHL:n työsulku

Tulevalla viikolla tulee käsittääkseni voimaan kuuden kuukauden veroetu, ja uskoisin sen johtavan seuraavien viikkojen aikana johtavan joukkueiden välillä ainakin jonkinlaiseen "kilpavarusteluun" työsulkupelaajista.

Mielelläni näkisin Kerhossakin vielä näitä saatavilla olevia vahvistuksia, koska uskon NHL:n työsulun jatkuvan ainakin tämän kauden kokonaan. Onhan siinä tietty riskinsä, jos kausi lähteekin käyntiin, mutta kannattaahan sitä aina kokeilla. Joo, surffaa Kerhon paidassa jo sekä Hahl että Rita ja hyvin ovat paikkansa täyttäneet, mutta silti. Tottakai siellä toivelistan kärkipäästä löytyisi, vaikka mitä Iginlaa ja Brodeuria ym. mutta ne nyt on lähinnä kaukaista utopiaa.

Äijää on tarjolla oikein kunnolla, tosin kotimaisista lähinnä ainoat mahdolliset taitaa olla Antti Laaksonen ja Mika Noronen. Ensinmainittu tuskin tullee ollenkaan Suomeen ja Noronen periaatteessa voisi olla ihan mahdollinen vahvistus, mutta on välttämättä sitä mitä maalille kannattaisi ihan ekana hankkia kun tarjolla on kunnon kokeneita veskareitakin, kuten Lukko ennätti jo hommata. Jäljellä on vielä yksi ulkolaispaikka (tai kaksi ellei eräälle herralle ala tulla tulosta) ja se käytettäneen lakkovahvitukseen viimeistään tammikuussa, näin uskon.

Vähän omia toiveita:

Brian Rafalski
- Ihan jo pelkästään vanhojen meriittien perusteella. Ehkä paras koskaan kotijoukkueen paidassa Rinkulalla luistellut puolustaja, ainakin ulkomaisista. Toisi kokemusta, tulivoimaa viivalle, kiekollista johtajuutta ja kokemuksen mukana todellista "voittamisen kulttuuria" (taskussa 2 Stanley Cupia..).

editoitu pois muutama toive, joista toinen jo saatiin ja toinen meni itänaapuriin

Rattlehead on viimeksi muokannut viestiä 13.11.2004 18:23
Rattlehead on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 18.10.2004, 17:36   #2
Brunberg
 
Suosikkijoukkue: Kyynärpäätaklaus
1 kpl kovan luokan kiekollista puolustajaa olis kova juttu, vaikkapa Mike Van Ryn. Nuori kaveri joka osaa laittaa lättyä liikkeelle.
Brunberg on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 18.10.2004, 18:31   #3
Master God
 
Suosikkijoukkue: Pallokerho
Itse olen edelleen sitä mieltä, että tänne ei kannata hankkia yhtään enempää työsulkupelaajia sekoittamaan pakkaa. Tosi pelit pelataan kuitenkin vasta maaliskuussa, ja silloin ei lohduta yhtään vaikka joku jaromirjagr olisi paukuttanut kolme pistettä per peli joskus loppusysksystä. Silloin on tärkeintä, että joukkue on mahdollisimman hyvin hitsautunut yhteen.

Vasta sitten, kun on ratkennut, pelataanko NHLää koko kaudella vai ei, voidaan ottaa tänne vahvistuksia. Ensimmäisenä listalla tulee luonnollisesti kunnon ykkösmaalivahti. Muille pelipaikoille ei niin kriittistä tarvetta olekaan, joten voidaan hyvinkin katsoa, mitä jannuja sieltä olisi silloin tuloillaan...
__________________
Kairaamalla Kultaa!
Master God on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 18.10.2004, 21:23   #4
clayman
 
Suosikkijoukkue: HPK
Totta. Kerholla on tällä hetkellä kaksi hyvää hyökkäävää sentteriä ja kaksi hyvää puolustavaa sentteriä PLUS yksi sentteri, joka voi toimia kummassakin roolissa (Hahl). Ok, Keinänen on hyvä myös kiekollisena.

Laitureita on liiankin paljon. Varsinaisia snaippereita ei ole, mutta maalintekijöitä pitäisi olla tarpeeksi - Voutilainen, Laakkonen ja Hassinen ovat jo osoittaneet taitonsa ja Holden sekä Rita pystyvät varmasti vielä parempaan. Pakit säestävät hyvin maalinteossa, varsinkin Laamanen ja Sicak. Muilta pelaajilta syntyy tarvittaessa maaleja.

Puolustukseen ei todellakaan tarvita vahvistuksia, ellei nyt esim. Laamanen, Eskelinen tai Sicak loukkaannu pahasti. Muuten sillä osastolla on tarpeeksi laatua, varsinkin kun kauden loppussa tiivistetään pakettia. Näin käy etenkin pleijareissa, jolloin Eskelinen, Laamanen, Jokela ja Sicak tulevat varmasti saamaan eniten peliaikaa.

Maalivahtiosasto on siis se ainoa osasto, johon tarvitaan vahvistusta. Mutta siihenkään ei ole ainakaan vielä mitään kiirettä. Tänne on tällä hetkellä ihan turha raahata jotain suhteelisen kovalla palkalla pelaavaa maalivahtia. Rahaa säästyy, kun se mahdollinen vahvistus tuodaan mukaan vasta joskus tammikuussa.

Hyökkäykseen ei tarvita välttämättä ketään. Ehkä joku snaipperi olisi ihan hyvä saada, mutta toisaalta Kerho ei maksa Hahlille tai Ritalla palkkaa. Eiköhän heillekin jotain pitäisi maksaa, jos NHL-kautta ei pelata ollenkaan? Vai ovatko sopimukset minkälaiset?
__________________
The "can't do" attitude.
clayman on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 18.10.2004, 21:48   #5
korkki
 
Suosikkijoukkue: Karrin kukka ja kierrätys
Kyllähän Kerhollekin on varmaan tarjottu ties mimmoisia äijiä, mutta ei kannata lähteä mihinkään järjettömiin satsauksiin. Ässät teki järkevästi hankkiessaan kaverin jolla on kova halu päästä eteenpäin urallaan ja tulee Suomeen juurikin sen takia. Mitään Geoff "Hämeenlinna on maailman tylsin paikka" Sandersonin tyylisiä surffailijoita ei kannata hankkia. Olisi kaveri keskittynyt kiekkoiluun niin olisi voinut tehdä vähän paremman peliuran.

EDIT: Leffa ja tietokone ei ole paras yhdistelmä... Pidempi -> parempi

Ja taisi kuitenkin jäädä aika paljon tuon edellisen työsulkuajan parhaista vahvistuksista (Nylander, Fleury, Czerkawski jne.) vaikka 10 pojoa tekikin (mulla meni McEachernin kanssa pisteet sekaisin - siitähän on jo kuitenkin 10v aikaa)
__________________
R.I.P. ARTO JAVANAINEN - 668 462 + 330 = 792 - 1,19 pistettä/ottelu

korkki on viimeksi muokannut viestiä 18.10.2004 23:26
korkki on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 18.10.2004, 22:38   #6
Leon
 
Suosikkijoukkue: HPK, Liverpool, HIFK
Lainaus:
Viestin lähetti korkki
Mitään Geoff "Hämeenlinna on maailman tylsin paikka" Sandersonin tyylisiä surffailijoita ei kannata hankkia. Olisi kaveri keskittynyt kiekkoiluun niin olisi voinut tehdä vähän pidemmän peliuran.
Joo. Kyllä tuo 1990-2004 on aika lyhyt ura NHL:ssä. Eikä tehnyt edes pinna per peli Kerhossakaan.
__________________
Pekan lippalakin potkuri ei pyöri.
Leon on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 27.10.2004, 11:58   #7
Daemon
 
Suosikkijoukkue: HPK, Juventus, FC Slayer
Onkos vahvistusrintamalta kuulunut mitään uutta? Vielä jonkin aika sitten oltiin ilmeisesti jonkun perässä, mites tällä erää?

Puolustajan paikka olisi auki, Laitinen ei nimittäin täytä "puolustajan" kriteereitä nykyisellään millään. Muistuttaa esityksiltään liikaakin erästä ruotsalaisvalmisteista pelaajaa.
__________________
Kauhee lämmi ja himoiso rällä.
Daemon on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 27.10.2004, 12:28   #8
Leon
 
Suosikkijoukkue: HPK, Liverpool, HIFK
Lainaus:
Viestin lähetti Daemon
Puolustajan paikka olisi auki, Laitinen ei nimittäin täytä "puolustajan" kriteereitä nykyisellään millään. Muistuttaa esityksiltään liikaakin erästä ruotsalaisvalmisteista pelaajaa.
Eihän Vellu pisteillä ole mässäillyt, mutta komeilee kuitenkin tehotilaston ykkösenä Kerhon pakeista. Eli ei se niin kauhean huonosti ole mennyt.
__________________
Pekan lippalakin potkuri ei pyöri.
Leon on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 27.10.2004, 12:43   #9
Oranssit sukat
 
Suosikkijoukkue: HPK, Flyers & Arsenal, Tuomas Vänttinen
Korpelahan taisi TV-ottelun haastattelussa mainita jotain siihen suuntaan, että koko ajan luonnollisesti pidetään markkinoita tarkkailun alaisina, mutta mitään ei ole ainakaan tällä hetkellä vireillä mihinkään suuntaan.

Eli tästä sitten voimme vetää johtopäätöksen, että jotain on vireillä, näinhän se on nähtävä.

Vaikka pakka onkin periaatteessa todella hyvin kasassa, niin kyllähän tuohon puolustukseen yksi kiekollinen vahvistus isolla V:llä olisi aika kova sana.

Maalinteko-ongelmaa Kerholla ei kyllä ole, mutta kyllähän Setzingerin tilanne tuo tähän vahvistus-soppaan oman mausteensa. Kuinka kauan Itävallan Ihmettä meinataan juoksuttaa nelosketjussa/rotaatiossa. Tarjoutuuko hänelle vielä lisää vastuuta vai loppuuko valmennuksen ja johdon luotto kokonaan. Mielestäni Setzingerille tällä hetkellä tarjoutuvaan rooliin ei pitäisi sijoittaa ulkomaalaisvahvistusta vaan suomalaisia nuoria pelaajia kuten esimerkiksi Lahti ja Lappalainen.

No toivottavasti Olli näpäyttää allekirjoittanutta ja hänet heitetään vielä vaikka Holdenin vierelle ja maaliverkot alkavat soimaan kuin taikasauvasta heilauttamalla.
Oranssit sukat on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.11.2004, 18:18   #10
puuha-pete
 
Suosikkijoukkue: Kerho, Minnesota, Hollanti
Kalu-Pakki?

Pelaakos tuttavamme Strbak vai miten se kirjoitettiin Slovakiassa tällä hetkellä? En panisi lainkaan pahakseni.. Kaiholla muistelen miehen otteita. Eikös sen oikedet kuitenkin ole pingviineillä?
__________________
"Jaffalan vertaaminen Rinkelinmäkeen on tietysti vähän sama, kun yrittäisi verrata Kiasmaa Louvreen." nimimerkki BitterX pohtii jäähalleja.
puuha-pete on online-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 14.11.2004, 13:53   #11
nihti
 
Suosikkijoukkue: HPK, Wild, Krylja
Martin Strbak meni pelaamaan Moskovan TsSKA:han.
nihti on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 14.11.2004, 21:19   #12
Rontti
 
Suosikkijoukkue: paska kiekko
Lauantain Kaupunkiuutisissa Risto Korpela ampuu BR nimisen huhun alas toteamalla, että ko. puolustajaan ei olla oltu millään tavalla yhteyksissä ja samaan hengenvetoon hän myös toteaa sen tasoisen hankinnan olevan utopiaa käytettävissä olevilla perunoilla.

Edelleen Korpela toteaa, että uusia miehiä Kerhoon hankitaan vain siinä tilanteessa että joku pelaaja nykyisestä rosterista lähtee muualle.

Suomeksihan tämä tarkoittaa tietenkin sitä että Brian Rafalski nähdään Joulun jälkeen Ritaripaidassa. Tai jotain.
Rontti on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 26.11.2004, 08:46   #13
expertti
 
Suosikkijoukkue: K.O.valchuk, Martin Brodeur, Scott Stevens, Lucic
Nyt ketju ylös.

Isoja kaloja napsivat mm. Pelsut ja Lukko. Kaiken kukkuraksi IFK on viemässä yhtä ylivoimaisimmista suosikeistani.

Kerholta taas putoilee miehiä sairastuvalle, olisiko jo aika...

Kaikki varteenotettava tieto tänne.

P.S Signatkaa nyt se Bertuzzi
__________________
K.O.valchuk: I will be a Devil for life...
expertti on online-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 26.11.2004, 09:37   #14
Jakub
 
Suosikkijoukkue: HPK
Kerholla on se tuttu ongelma taas käsissään että kun peli kulkee niin vastuunkantajia ja ratkaisijoita löytyy mutta kun on vaikeampaa ei löydy sitä joka henkilökohtaisilla onnistumisillaan kääntäisi voiton kotiin.Omasta mielestäni kerholla on selvästi tarvetta hyvälle maalintekijälle ja hyökäävälle puolustajalle. Ketäs se Rafalski voisi suositella meille kun suositteli Maddenille HIFK:ta ?Ja voisihan se tulla itsekin näyttämään kaverille paikkoja kun tuntee kaupungin
__________________
"Facebookia eivät käytä ihmiset, joilla on oikeasti elämä."
Kauppalehti 8.7.2009
Jakub on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 26.11.2004, 11:23   #15
Daemon
 
Suosikkijoukkue: HPK, Juventus, FC Slayer
Puskaradio tiedotti Pelicans-pelissä, että Kerho etsii kiekollista pakkia osittain Laitisen vaisujen esitysten takia...

Velpe vois breikata uudelleen vaikka Inkkareiden, Ice Dogsien tai Hauhon Sisun riveissä. Soromnoo.
__________________
Kauhee lämmi ja himoiso rällä.
Daemon on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 26.11.2004, 20:15   #16
expertti
 
Suosikkijoukkue: K.O.valchuk, Martin Brodeur, Scott Stevens, Lucic
Lainaus:
Viestin lähetti Jakub
Ketäs se Rafalski voisi suositella meille kun suositteli Maddenille HIFK:ta ?
Taitaa tuo Rafa jo olla unohtanut Hämptonin. Toi Madden on kyllä sen tasoinen kaveri että vaihtaisin sen päikseen kaikkiin meidän ulkomaalaisiin.
Paras puolustava hyökkääjä ikinä ja tekee
silti pisteitä paljon paremmin kuin esim Bobby Holik nykypäivänä...

Heitellään nyt ilmoille toiveita:
Roenick, Gomez, Amonte, Niedermayer, Stevens, Bertuzzi, JA KAIKKI Riksan kaverit
coloradosta
__________________
K.O.valchuk: I will be a Devil for life...
expertti on online-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 27.11.2004, 01:01   #17
Rattlehead
 
Lainaus:
Viestin lähetti expertti
KAIKKI Riksan kaverit coloradosta
Eikös näitä Riksan hyviä kavereita Avsissa ole ainakin semmoset herrat kuin Dan Hinote ja J-M Liles? Ainakin oli kämppis viimeksi mainitun kanssa.
Rattlehead on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 27.11.2004, 09:08   #18
dude
 
Suosikkijoukkue: Kalevan Haukat
Lainaus:
Viestin lähetti expertti

Paras puolustava hyökkääjä ikinä
Höpö höpö.

Kehtaatkin väittää tällaista. On olemassa vain yksi the puolustava hyökkääjä ja hänen nimensä on Bob Gainey.
__________________
"Ilvesläinen voi tällä hetkellä rakentaa helvetin kovalla voimalla toimivan aikapommin omaan pyllyyn."
- Nimimerkki Henkan osoitus tapparalaisten keskustelukyvyistä Burke Henry-ketjussa. 31.12.2006
dude on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 28.11.2004, 14:46   #19
Superman
 
Suosikkijoukkue: HPK
Eikä voi missään nimessä unohtaa Aki Heinoa
Superman on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 03.12.2004, 08:33   #20
clayman
 
Suosikkijoukkue: HPK
NHL ja NHLPA ovat sitten sopineet tapaamisesta ja vaikuttaisi siltä, että osapuolet aikovat hieroa sopimusta tosissaan. Eli NHL-kausi saattaa hyvinkin alkaa esim. tammikuussa.

Miten käy HPKn, jos NHL-kiekkoa taas pelataan? Noronen, Rita ja Hahl lähtevät pois, ja jättävät samalla suuren aukon Kerhon kokoonpanoon. Maalivahdiksi jäisi Wiikman. Myös joukkueen paras maalintekijä poistuisi riveistä.

Louhi-Voutilainen-Väisänen
Mäkiaho-Holden-Setzinger
Laakkonen-Keinänen-Hassinen
Lappalainen-Loikas-Lahti

Eihän nuo ketjut nyt huonolta vaikuttaisi, mutta kyllä Hahlin ja Ritan panos on ollut suuri.

Maalivahtiosastolla homma näyttäisi kuitenkin pahemmalta. Kerhon johto ottikin hallitun riskin ja se voi hyvinkin kostautua tammikuussa.

Täytyy itsekkäästi toivoa, ettei NHL-kausi alkaisi kuin vasta syksyllä 2005.
__________________
The "can't do" attitude.
clayman on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 03.12.2004, 09:12   #21
Oranssit sukat
 
Suosikkijoukkue: HPK, Flyers & Arsenal, Tuomas Vänttinen
Lainaus:
Viestin lähetti clayman
Maalivahtiosastolla homma näyttäisi kuitenkin pahemmalta. Kerhon johto ottikin hallitun riskin ja se voi hyvinkin kostautua tammikuussa.
Viimeisen ulkomaalaispaikan täyttämisessä on käytetty maltillista linjaa pitkälti juuri tuon seikan takia. Varmasti Kerho olisi saanut napattua jo jonkun pätevän pakin tai maaliahneen NHL-laiturin, mutta juuri joukkueen maalivahtirintama näyttää tällä hetkellä siltä, että sen takia kiintiöpaikkaa on pidettävä vapaana NHL-työsulkuun liittyvän epävarmuuden takia. Puurula on Venäjällä, Wiikmanista ei ole kuitenkaan vielä täydeksi vastuunkantajaksi.

Eri asia sitten on mistä HPK sen maalivahdin nappaa jos Noronen pakkaa laukkunsa ja suuntaa kohti Buffaloa. Muutamalla muullakin eurooppalaisella joukkueella taitaa siinä vaiheessa olla uuden maalivahtikiinnityksen paikka kokoonpanoonsa.

Muilta osin Kerhon kokoonpano näyttäisikin varsin mukiinmenevältä ainakin paperilla, väheksymättä kuitenkaan luonnollisesti Ritan ja Hahlin panosta alkukauden otteluissa mikä on ollut parasta a-luokkaa.
Oranssit sukat on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 03.12.2004, 10:04   #22
tuuski
 
Suosikkijoukkue: Pallo-Kärpät
Lainaus:
Viestin lähetti Tribal
Viimeisen ulkomaalaispaikan täyttämisessä on käytetty maltillista linjaa pitkälti juuri tuon seikan takia.
Toivottavasti näin on todella menetelty, eli joitain vaihtoehtoja olisi koko ajan kartoitettu. Tämä olisi kuitenkin vaatinut jo lähes meedion kykyjä Lintumäki&Korpela -akselilta, NHL:n työsulun jatkuminen kun on viime päiviin asti ollut todennäköisempää kuin pelien alkaminen.

Viime viikolla Lintumäki vielä itse puhui "NHL:n lakon todennäköisestä jatkumisesta" ja " "mahdollisesti erittäin suuresta änäripelaajien invaasiosta Eurooppaan, myös SM-liigaan".

Kerhon kohdalta pullat olisivat kuitenkin erittäin kivasti uunin keskitasossa ja liekki oikealla lämpötilalla, jos taalamiehet poistuvat. Esimerkiksi HIFK:n ja TPS:n rosterit lähes romahtaisivat. Tosin TPS:llä ei vielä juuri mitään olekaan, kärjistetysti sanottuna.

Kahta asiaa työsulun loppuminen HPK:n kannalta kuitenkin edellyttäisi, eli sen _voittavan_ maalivahdin hankintaa ja Voutilaisen (Laakkosen/Holdenin/Eskelisen/Hassisen) säilymistä ehjänä.

Kahtellaan.
__________________
Gabba Gabba Hey
tuuski on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 05.12.2004, 00:03   #23
Rattlehead
 
Kaupunkiuutisissa oli taas jotain läppää HPK:n pelaajahankinnoista, jos työsulku jatkuu.

Jutussa sanottiin, että A. Miettistä "lähellä olevien tahojen" mukaan Miettinen harkitsisi tuloa Suomeen vuodenvaihteen jälkeen, ja pelaamista Kerhossa. Samalla kerrottiin, että mukana voisi tulla entinen ketjukaveri T. Santala. Tosin olipahan mainittuna että Miettisen olkapää on aika huonossa kunnossa vieläkin syksyisen olkapääleikkauksen takia, että ei välttämättä pelaa ollenkaan koko kaudella.
Rattlehead on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 05.12.2004, 11:27   #24
op777
 
Suosikkijoukkue: Juhani Tamminen
Miten muuten pykälien mukaan menee tuo tapaus Santala? Eikö HIFKillä olisi mieheen jonkunlainen "etuosto-oikeus", vai purkautuiko sopimus täydellisesti siinä vaiheessa, kun mies lähti taas änhooällään?

op777
op777 on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 05.12.2004, 15:06   #25
Twite
 
Suosikkijoukkue: Hämeenlinnan Pallokerho
Lainaus:
Viestin lähetti op777
Miten muuten pykälien mukaan menee tuo tapaus Santala? Eikö HIFKillä olisi mieheen jonkunlainen "etuosto-oikeus", vai purkautuiko sopimus täydellisesti siinä vaiheessa, kun mies lähti taas änhooällään?
Olikohan tuo ihan vakavissaan kysytty? No oli tai ei, niin se NHL-pykälä sopimuksessa tarkoittaa: sopimus voimassa mikäli ei tule lähtöä NHL:ään. Paluuta koskevia velvoitteita/rajoitteita ei ole. En tietty ole koskaan yhtää sopimusta itse nähnyt, mutta voimakas on käsitykseni silti.

Tuo Miettinen/Santala nyt kuulostaa tietty aika utopialta. Miettinen olkapää klesona ja Santala vääntää Chicago Wolveseissa. Antti ehkä voisi tulla kinkkua syömään, mutta mitä ihmettä varten he muuten tänne tulisivat?
__________________
Jo joutui armas aika
Twite on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vastaa viestiin

Takaisin   Jatkoajan keskustelupalsta > Kotimainen jääkiekkokeskustelu > SM-liiga > HPK

Ketjun työkalut
Näyttövalinnat



Kaikki ajat ovat aikavyöhykkeen GMT +3 aikaa. Kello on nyt 10:20.


Powered by: vBulletin Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2013, Jelsoft Enterprises Ltd.
© Jatkoaika - 2001-2013

π This is a test HML moderators