Takaisin   Jatkoajan keskustelupalsta > Kotimainen jääkiekkokeskustelu > Muut suomalaiset sarjat

Verkkolehden uusimmat jutut
Rapakon takaa, viikko 18: Punasiipiä ja valmentajauutisia | 25.05. 12:00
Kuluneen viikon NHL-tapahtumiin pureutuu tällä kertaa päätoimittaja Antti...
Pingviinien tulivoima pudotti senaattorit kyydistä | 25.05. 08:11
Pittsburghin ja Ottawan välinen välieräsarja oli katkolla ensimmäistä...
HIFK menettää toisenkin puolustajan NHL:ään | 25.05. 00:13
HIFK:hon kuluvaksi kaudeksi sopimuksen tehnyt Mikko Vainonen on solminut...
Teemu Kivihalme: "Combine tulee olemaan mahtava kokemus" | 25.05. 00:05
NHL:n vuotuinen testitilaisuus Scouting Combine järjestetään viikon...
Melart skulaa NHL:ssäkin | 24.05. 23:53
NHL-kaukaloissa ei ole tuoreita suomalaisia NHL-kasvoja jonoksi asti....
Ilari Melartille NHL-sopimus | 24.05. 18:04
HIFK-pakki pääsi yhteisymmärrykseen tulokassopimuksesta Columbus Blue...

Vastaa viestiin
 
Ketjun työkalut Näyttövalinnat
Vanha 30.03.2011, 06:22   #1
The Rock
 
Suosikkijoukkue: Titaanit, Ässät & Penguins
Titaanit 2011–2012

Eiköhän ole aika polkaista Titaanienkin ensi kautta 2011-2012 koskeva keskusteluosio käyntiin. Kausihan lähtee käyntiin II-divarista ja uskon vakaasti siihen, että seuralla ei voi olla muuta mahdollista tavoitetta, kuin Suomi-sarjan karsinnat eli pääsy kahden parhaan joukkoon alkulohkossa.

Titaanien virallisten facebook-sivujen mukaan huomenna torstaina (31.3.) pitäisi tulla ensimmäinen "seuran ulostulo", joten eiköhän siellä ole ainakin julkaisussa uuden päävalmentajan nimi ja ehkä jopa jotain selontekoa myös pelaajiston suhteen.

Mikäli vahvat huhut pitävät paikkansa, ottaa Titaanit ohjattavakseen varsin kokenut kiekkomies, jonka mukaantulo onkin varmasti niin seuralle kuin pelaajillekin varsin hyvä lääke hieman sekavahkon viime kauden jälkeen.

Nyt sitten jäädään mielenkiinnolla odottelemaan pitävätkö nämä huhut kutinsa. Torstaina olemme siis kaiken todennäköisyyden mukaan selkeästi viisaampia asioiden suhteen.
__________________
PORIN ÄSSÄT – SUOMEN MESTARI 2013 – IHANAA SAATANA!
The Rock on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 31.03.2011, 17:16   #2
Oakley
 
Suosikkijoukkue: Punanutut
Lainaus:
The Rock kirjoitti: Näytä viesti
Mikäli vahvat huhut pitävät paikkansa, ottaa Titaanit ohjattavakseen varsin kokenut kiekkomies, jonka mukaantulo onkin varmasti niin seuralle kuin pelaajillekin varsin hyvä lääke hieman sekavahkon viime kauden jälkeen..
Reijo Mansikka sieltä tuli! Täytyy olla kyllä tyytyväinen tähän kiinnitykseen. Toivottavasti pelaajasopimuksia alkaa tämän uutisen jälkeen tippumaan tässä huhti-toukokuun aikana.
Lupaavalta kuulostaa: "Joukkueen rakentaminen alkaa nyt toden teolla ja olemmekin jo Reijon kanssa käyneet läpi viime kaudella titaanipaidassa pelanneita pelimiehiä sekä kyselleet heidän jatkohalujaan. Myös jokunen uusi ja varsin mielenkiintoinenkin peluri on jo ilmaissut mielenkiintonsa meitä kohtaan, joten uskon vakaasti siihen, että saamme kasaan todella iskukykyisen joukkueen kaudelle 2011–2012."



Uutinen: Reijo Mansikka Titaanien päävalmentajaksi -Titaanit.fi
Oakley on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.04.2011, 20:14   #3
URM-man
 
Suosikkijoukkue: KooKoo, TPS, URM
Huhujen mukaan Titaanit ovat alkaneet rekryköidä pelaajia Kouvolan alueelta rahan voimalla. onko talous todellakin Kotkassa niin hyvä, että siellä pystytään maksaa palkkaakin pelaajille? Kuin käy sitten omille junnuille... Filttiin varmaan? Ehken tämä ehto siihen, että Mansikka saatiin sinne...
__________________
NoMoney - NoHoney - NoFunny - URM-man
URM-man on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 13.04.2011, 22:26   #4
Salaneuvos
 
Suosikkijoukkue: Saipa
Tuskin maksavat niin paljoa, että kannattaisi KooKoon tai HC:n pelaajien lähteä. Kouvolan seudulla näyttäisi valmennus olevan nuorille pelaajille huippuluokkaa ja Reiskan opit kenties jo nähty/saatu? Titaanien nousu ja tulevaisuus pitää perustua omaan tuotantoon. Tämä on hidas ja pitkä tie, mutta järkevin.
Salaneuvos on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 14.04.2011, 15:07   #5
The Rock
 
Suosikkijoukkue: Titaanit, Ässät & Penguins
Lainaus:
URM-man kirjoitti: Näytä viesti
Huhujen mukaan Titaanit ovat alkaneet rekryköidä pelaajia Kouvolan alueelta rahan voimalla. onko talous todellakin Kotkassa niin hyvä, että siellä pystytään maksaa palkkaakin pelaajille?
Lainaus:
Salaneuvos kirjoitti: Näytä viesti
Tuskin maksavat niin paljoa, että kannattaisi KooKoon tai HC:n pelaajien lähteä. Kouvolan seudulla näyttäisi valmennus olevan nuorille pelaajille huippuluokkaa ja Reiskan opit kenties jo nähty/saatu?
Tuskinpa siellä mitään isoja summia on tarjottu. Itse veikkaisin aiempien kausien perusteella, että lähinnä kulukorvaukset matkustuksen suhteen on luvattu korvata sekä tarjottu mahdollisuutta pelata ilmainen kausi, eli harjoitusvuoroista/varusteista yms. ei tarvitse maksaa yhtikäs mitään, vaan kaikki tulee seuran taholta.

Jo tämä "kädenojennus" pelaajien suuntaan sopimusneuvotteluissa on varsin iso asia, sillä vaikkapa noin 5-7 mailan ostaminen kauden aikana keventää pelaajan rahapussia 500-800 euron edestä. Siihen päälle sitten mahdolliset jäävuoromaksuista koituvat kustannukset sun muut, niin nopeasti siinä joutuu maksamaan pelaamisestaan reilun 1000 euroa/kausi.

Kustannuspoliittisia kysymyksiähän nämä sopimusneuvottelutkin loppukädessä ovat, vaikkei suoranaista palkkaa kenellekään luvattaisikaan.

Toki Titaanien vaakakupissa painaa Kuusaaseen nähden myös selkeästi viihtyisämmät ja paremmat olosuhteet, mutta toki pelimies pelaa vaikka järven jäällä jos sikseen tulee.

Valmennus on varmasti myös yksi syy miksi entisiä KooKoon pelaajia on Kuusaalta kyselty Titaaneihin, sillä HC KSNK:n riveissä on Mansikalle tuttuja kavereita, jotka olisivat kotkalaisille vahvistuksia sanan varsinaisessa merkityksessä.

Mielenkiintoinen kesähän tässä on jälleen edessä niin Kotkassa kuin Kuusaalla sekä Kouvolassakin joukkueiden kasaamisten suhteen.

Lainaus:
URM-man kirjoitti: Näytä viesti
Kuin käy sitten omille junnuille... Filttiin varmaan? Ehken tämä ehto siihen, että Mansikka saatiin sinne...
Kun tutkailet hieman Titaanien viime kaudenkin pelaajarosteria, niin huomaat, että siellä oli noin puolet omia kasvatteja, joista suurin osa (jopa kaikki?) ovat jatkamassa Kotkassa myös ensi kaudella.

Vastuuta on heille myös varmasti luvassa ihan riittävästi ja toivottavasti myös A-nuorista jokunen kaveri nostettaisiin edustuksen mukaan uusia tuulia haistelemaan sekä imemään oppeja Mansikalta.
__________________
PORIN ÄSSÄT – SUOMEN MESTARI 2013 – IHANAA SAATANA!
The Rock on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 14.04.2011, 17:09   #6
Salaneuvos
 
Suosikkijoukkue: Saipa
On tässä huhussa siis jotain perää. Kuulin, että tarkoitus on värvätä pelaajia myös KooKoon A:sta, siellä taitaa olla enemmäkin Mansikalle tuttuja pelaajia. Kuusankosken ja Kouvolan yhteistyösopimus tuo oman mausteensa tähän kuvioon, mutta toisaalta onhan Titaaneillakin jotain sovittu KooKoon kanssa. Titaaneilla on omia kasvatteja paljon ja A:sta voisi muutaman nostaa kehittymään. Olisi kiva nousta omilla voimilla ylöspäin, Mansikalta voisi onnistuakin?
Salaneuvos on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vanha 22.06.2011, 13:12   #7
The Rock
 
Suosikkijoukkue: Titaanit, Ässät & Penguins
Paikallislehti Ankkurin toimittaja Kimmo Muttilainen haastatteli Titaanien päävalmentaja Reijo Mansikkaa: Kilpaurheiluseuraa rakentamassa
__________________
PORIN ÄSSÄT – SUOMEN MESTARI 2013 – IHANAA SAATANA!
The Rock on offline-tilassa   Vastaa lainauksen kanssa
Vastaa viestiin
Takaisin   Jatkoajan keskustelupalsta > Kotimainen jääkiekkokeskustelu > Muut suomalaiset sarjat

Ketjun työkalut
Näyttövalinnat



Kaikki ajat ovat aikavyöhykkeen GMT +3 aikaa. Kello on nyt 13:50.


Powered by: vBulletin Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2013, Jelsoft Enterprises Ltd.
© Jatkoaika - 2001-2008