View Full Version : Suosikkijoukkueeni Englannin liigasta
Aivan. Omani on Newcastle United. Muu vaihtoehto on näiden ohella myös mahdollinen ja olisi mukava, jos kertoisitte sen. Tässä on nämä yleisimmiksi arvioimani.
Skeletor
06.11.2001, 14:56
Vuodesta -95 lähtien Leicester City. Pieni on sympaattista....
Demon Allbran
06.11.2001, 14:59
Öö... Miksiköhän se todennäköisesti kaikein suosituin eli Liverpool puuttuu listasta? :confused: Ja Leeds on listalla kahdesti.
Castillo
06.11.2001, 15:00
Leeds United. Whites on olllut mun suosikkijoukkue miltein koko ikäni. Olin 5v. kun olin katsomassa ensimmäistä kertaa Elland roadilla Leedsin ottelua ja siitä alkoi rakkaus-suhde joka kestää...
Toinen jolle lämpenen on Manchester City, mut ei siitä sen enempää.
Niin juuri, miksi Liverpool puuttuu listasta? Mutta Crystal Palace kyllä löytyy. Vastaan tietenkin Liverpool.
Onkohan nyt tarkoitus esittää antipatiaa yhtä suosituimmista joukkueista vastaan? Jos Pool lasketaan kohtaan JOKU MUU, niin aivan kaikki ei ole kohdallaan.......
Charlton saa minun ääneni jo vuosien takaa, vaihtelevaa on menestys ollut tuossa takavuosina mutta kelkassa on pysytty.
Leeds United hautaan saakka! Se on rakkaus mikä kestää!
Mikä parasta, Leeds on vahvasti tyrkyllä Valioliigan mestariksi tällä kaudella! :)
Sepä se! Jo ajalta ennen Hyypiää..
Tampereella kolmesti viimeisen kahdeksan vuoden aikana vieraillut Ipswich saa sympatiani, mutta mitään suosikkijoukkuetta ei ole. Ipswich-pelit 1996 ja nyt 2001 on tullut nähtyä.
FC Ilves kykeni nousemaan 1-1 -tasapeliin Pasi Heinäsen maalilla ja viime kesänä United taipui kyseenalaisen rankkarin siivittämänä 2-4. Sitä ennen Ville Lehtinen oli iskenyt kahdella perättäisellä maalillaan tasoittaa pelin.
sniper2001
06.11.2001, 15:29
Liverpool...!:)
Black Adder
06.11.2001, 15:31
Maksa-allas on ollut jo kaauan ennen suosikkojoukkueeni kuin siellä mistään Owenista ja Hyypiästä tiedettiin mitään.
Liverpoolin piti olla listassa ensimmäisenä, mutta laitoin Harakat siihen väliin ja sitten se unohtui. Jotenkin tuo lista jäikin vajaaksi.
Sen olisi pitänyt olla tuon Fulhamin tilalla. Crystal Palace on hieno joukkue.
Pahoittelen suuresti lapsustani. Sieltä se Kevin Keegankin on lähtöisin. Unohdinpa vielä sen rakkaan Manchester Cityn...
Tästä gallupista ei hyvä seurannut, kun sen teki kiireellä.
Olisi mukava muokata tuo äänestys uuteen uskoon.
Fulhamin tilalle Liverpool ja Crystal Palacen tai Aston Villan tilalle Manchester City.
Paitselo
06.11.2001, 16:00
Birminghamin viininpunaiset/vaaleansiniset ovat pikkupojasta asti olleet lähellä sydäntä. Ääni meni siis Aston Villalle.
Liverpool vuodesta 1971! Oi niitä aikoja, kun kärjessä viilettivät Ian Callaghan ja John Toschack.
Vastaan Liverpool, mutta en ala keksimään että olen vuodesta -82 kannattanut Liverpoolia, koska näin ei ollut. Jalkapallo (ulkomainen) on alkanut kiinnostaa vasta pari-kolme vuotta sitten ja siitä asti on Liverpoolia tullut seurattua. Eli minut voi laskea kategoriaan Gloryhunterit.
Mistä helvetin Englannin liigasta?
Crystal Palace pelaa 1. divisioonaa, muut Valioliigaa.
TwilightZone
06.11.2001, 18:00
QPR ja Liverpool
Kerran on tullut Shepherd´s Bushissa käytyä .
Rangersin vastustaja taisi olla Swindon, ja matsi päättyi 1:1
Englannin liiga sisältää muistaakseni Valioliigan ja 2 ensimmäistä divaria. Suosikkia on vaikea sanoa. Pidin ennen Liverpoolista suomalaispelaajien takia, mutta nykyään mielettömän tylsä pelityyli ei oikein innosta.
Kyllä se on Leeds. Englannin puujalkapallo ei tosin kiinnosta yhtä paljon kuin Serie A, joten hirveitä fiiliksiä ei Leedsin voittokaan herätä. Liverpoolin tappiota toivon aina, ettei tarvitsisi nähdä sellaista peliä Mestareiden liigassa. Tylsä kuin Italian maajoukkue.
Claret and blue.
Ja Englannin liiga käsittää Valioliigan ja kaikki kolme divisioonaa.
Meiksin
ääni menee tietysti Liverpoolille...:D
Mahavishnu
06.11.2001, 20:27
Liverpool, kuten suosikkijoukkueistani käy ilmi.
Kiinnostus joukkueeseen alkoi aikoina, jolloin McManaman huseerasi punanutuissa, mutta vasta pari viime kautta ovat olleet mukavia seurata kun jengistä on muotoutunut yksi Valioliigaan eliiteistä.
Clark Kent
06.11.2001, 21:54
eli EVERTON, muille ei edes nykyään sympatioita.
PS: Isäni on Aston Villa-fani, ja Everton voitti kyseisen joukkueen juuri muutama aika sitten. Oli kiva virne päällä meikäläisellä sen jälkeen vähän aikaa. Isän ilmeestä päätellen hän toivoi, että olisin ollut hiljaa... Olinkin hiljaa... hetken :D
Clark Kent
06.11.2001, 21:55
Viestin lähetti Everton
Meiksin
ääni menee tietysti Liverpoolille...:D
Elä edes vitsaile! :p
No Liverpool on ollut vuodesta 1990, kun stadissa kävivät Klubia vastaan pelaamassa. Lisäksi näin kloorihantereiden aikakaudella ja viime keväänä paikan päällä nähdyn matsin jälkeen on Manchester City noussut melkeinpä mun ykkösjengiksi. Vaikka ei Englannin liigassa pelaakaan.
Come on City!
Viestin lähetti Luiro
Pahoittelen suuresti lapsustani. Sieltä se Kevin Keegankin on lähtöisin. Unohdinpa vielä sen rakkaan Manchester Cityn...
Olisi mukava muokata tuo äänestys uuteen uskoon.
Fulhamin tilalle Liverpool ja Crystal Palacen tai Aston Villan tilalle Manchester City.
No nyt puhutaan asiaa! :D
Jep, asiaan ruvetaan pääsemään. Manchester City. Shaun Goater, vaatimattomat 18 liigamaalia 17:ssa pelissä.
Olen ollut Liverpoolin kannattaja kauemmin kuin Oulun Kärppien kannattaja, se myönnettäköön! Liverpoolia olen kannattanut vuodesta -77 lähtien ja Oulun Kärppiä vuodesta -78 lähtien. Heh, eli niin kuin Juhani "Tami" Tamminen sanoisi, marginaalit ovat pienet... Olen kannattanut Liverpoolia niin kauan, kuin on Englannin liigan otteluita tv:stä lauantai-iltaisin näytetty.
LEEDS aina ja ikuisesti, kuten HIFK. Kauan kesti Leedsilläkin divarivaihe tuossa 80-luvulla, mutta ei tullut mieleenkään vaihtaa johonkin pääsarjalaiseen.
PS. Leedsillä on nyt 4 ääntä, kunhan noi tuplat saadaan yhdistettyä.
Manchester United, jo 80-luvulta (perintönä Isältä pojalle ja toivottavasti minunkin pojilleni). Eli en ole mikään Gloryhunter... Oli se yläasteella ja lukiossa hienoa kun ManU alkoi pärjäämään ja sai näyttää pitkää nenää kaikille Pool ja Arse-faneille ... Nyt menestykseen on alkanut jo tottua...
Schmeichel on edelleen Jumala vaikka pelaakin Villassa nykyään. Joten sympatiani menevät nykyisin Villalle ...
King Harvest
07.11.2001, 01:33
Niin juuri miksi h*tissä äänestyksessä ei ole Liverpoolia? Tätä ei tarvitse edes perustella miksi Liverpoolin pitäisi olla äänestyksessä. Mukanahan on kaikkien suosikki joukkue C-Palace! Jos et osaa laittaa kaikkia joukkueita äänestykseen mukaan, älä tee äänestystä.
Liverpool jo vuodesta 8x, missä x on joko 3 tai 4. En nyt osaa tarkemmin sanoa, mutta niihin aikoihin alkoi urheilun seuraaminen kiinnostaa.
Maalituomari
07.11.2001, 09:25
Viestin lähetti Clark Kent
eli EVERTON, muille ei edes nykyään sympatioita.
PS: Isäni on Aston Villa-fani, ja Everton voitti kyseisen joukkueen juuri muutama aika sitten. Oli kiva virne päällä meikäläisellä sen jälkeen vähän aikaa. Isän ilmeestä päätellen hän toivoi, että olisin ollut hiljaa... Olinkin hiljaa... hetken :D
NÄIN ON!
Itse kannatan myös Evertonia....eihän tässä ole moniin vuosiin ollut paljon juhlinnan aiheita, mutta jokunen vuosi sitten kun
Everton vältti kuin ihmeen kaupalla putoamisen divariin niin oli siinä poijaat kovat juhlat pari päivää erään toisen samanmielisen
kanssa :D
Minut voi myös laskea jonkin sortin menestyksen perässä juoksijaksi. Kaudella 1993-94, kun Newcastle nousi Valioliigaan, niin silloin löysin joukkueen. Nykyään alkaa tuntumaan, että nousua on tulossa uudestaan ja odotan sitä hetkeä, kun Newcastle voittaa ensimmäisen mestaruutensa sitten vuoden 1927.
Toinen sympatiani saava joukkue on Grimsby Town. Varmasti yksi ykkösen pienimmistä seuroista ja haukuttu kaupunki. Ansaitsee paikkansa ykkösessä... ja tiputti Liverpoolin cupissa.
Kolmanneksi huomasin, että tuossa listassa on 2 kertaa Leeds United. Toiseen piti varmaan tulla Liverpool.
fiftyeight
07.11.2001, 09:40
Leeds United vsta -69. Suosikkipelaajani Billy Bremner ja Peter Lorimer.
Ja Kevin Keeganin osti Bill Shankly Liverpooliin 70-luvun alussa jostain alasarjoista, esim Scunthorpe tmv. Joku varmaan voi etsiä tarkemmat tiedot, nyt ei ole mulla siihen aikaa. Mutta Keegan oli hyvä, aivan kuin sarjakuvasankari Kanuuna-Keen.
'Jo' 80-luvulla. Ian Rush oli ykkös-inhokki, sattuneesta syystä. Nykyään on hieman ristiriitainen fiilis, kun poolista on tullut suomalaisjoukkue, ja ManU:sta kaikkien Englannin parturikampaamojen kauhu. Kyllä herkkusieniliigassa tulee jo pooliakin kannustettua, päivä päivältä vähemmän pitkin hampain. Niin se muailma muuttuu.
Menee joku muu osastolle. Eli sympatiat menee Lancashiren ykköselle, eli Blackburnille. Olen kannustanut sitä n.10 vuotta. Syypää siihen pelaa tällä hetkellä Newcastlessa :(
ManU on maailmanlaajuisesti trendijoukkue, ja siellä pelaa Beckhamin pelle, ja valmentajana on Fergusonin pelle. Ja, vaikka Liverpoolissa pelaa Hyypiä, Litmanen ja Owen (Joka on muuten absolutisti), niin Liverpoolikaan ei ole kuitenkaan suosikkijoukkueeni, koska sekin on trendijoukkue, varsinkin Suomessa.
Lisäksi Arsenalissa pelaa suosikkipelaajiani, kuten Tony Adams ja Thierry Henry, ja Arsenal pelaa muutenkin viihdyttävää futista.
Vaikkakin tänä vuonna ei gloryä taida tulla. Muuten kausi on ollut ManU fanille mukava kukaan ei enää jaksa haukkua gloryhuntteriksi, tainnut se taakka siirtyä maksa-altaan suuntaan.
Fergusonin viimeisestä kaudesta piti tulla ruusuinen ja kauden loppua Fergusonin kotikaupungissa CL finaaliin. Todellisuus on kuitenkin kaukana tuosta ja ManU saa tehdä täysillä töitä saavuttaakseen paikan rahaliigaan seuraavaksi kaudeksi.
Stamin myyntiä en ymmärtänyt missään vaiheessa, kysehän oli Päällikön ja työntekijän riidoista jolloin työntekijä sai lähteä. Stamin saappaisiin piti astua 'world class' puolustaja parikymppinen Wes Brown. Valitettavasti pää ei ole kestänyt paineita tai taidot eivät ríitä valioliigan huipputasolle (puhumattakaan CL:stä). Myöskään kesällä huikeat puntapinot maksaneet vahvistukset eivät ole aivan rahakasojen arvoisia suorituksia tehneet.
Liverpoolin kovaa suosiota on pakko ihmetellä. Vaikuttaako sitten yksi suomalainen avauskokoonpanossa noinkin kovasti. Poolin pelaama roiskimispallo ei nimittän ole mitään kovinkaan upeaa katsottavaa, vaikkakin tehokasta (3-1 ei tarvii muistuttaa). Ilmeisesti fanien silmiin peli ei näytä niin pahalta, mutta poolille huudellaan yhä useammin booring, booring, Liverpool. Valitettavasti poolin jatkaessa CL:ssä näemme väkisinkin yhden pelin viikossa järjetöntä roiskimista ja pahimmassa tapauksessa canalilta toisen.
Chelsea, noin vuodesta 1986 lähtien.
Veikkaisin muuten että noista n. 40% jotka kannattavat ManUa 35% kannattaa jotain muuta joukkuetta kauden lopulla :)
Jos (ja kun) Chelsea ei taaskaan yllä mestaruuteen niin sympatiat on Leedsin puolella. Sen verran olen oppinut vihaamaan lähes kaikkia punaisiin pukeutuvia joukkueita :)
Miksi? sehän on paska.. hmmm.. niin onkin!! Olen vain käynyt ainoassa Valioliigan ottelussa Southamptonissa... jäi mieleen.. pysyvästi! :D
Smoerrebroed
07.11.2001, 13:49
...kuten eräs laulukin kertoo. Tottenham on ja pysyy. Menestystä ei ole viime aikoina tullut, mutta kuka sitä menestyksen takia joukkuetta kannattaa. Suuri unelmani on päästä joskus katsomaan Tottenhamin matsia White Hart Lanelle.
Fulhamia on tullut seurailtua. Taitavat olla nuo mustavalkoiset värit, jotka sytyttää. Tosin eipä mulla Englannissa mitään kunnon suosikkia ole, taittaa eurojoukueista olla Juve ykkönen.
Newcastle on aina ollut lähinnä sydäntäni.
Allu Shearer pelaajista ehdoton ykkönen!
:D
Myös Ipswichille sympatiat.
ARSENAL . Rakastuminen tapahtui v. 1970 tv- ottelussa Derby - Arsenal . Pelaaja Charlie George sytytti silloin. Lontoossa ja Arsenalin kotikentällä pelejä katsomassa olen ollut aika monta kertaa.
Everton on ollut suosikki v.95 cup-voiton jälkeen. Sitten löysin 94 Wimbledon-pelin (ihmesäilyminen viimeisellä kierroksella) ja siitä se lähti.
Taistelutahtoa kasvattaa Evertonin puolesta myös se että täällä se on jäänyt totaalisesti sen jonkun punaisen joukkueen varjoon.
Mutta eipähän hauku kukaan kloorihantteriksi :cool:
Liverpool, tietenkin.
Michael Owen paras pelaajista.
Kai sen voi jo suosikkiseuroista lukea..tv-peli 1985 niin siitä se lähti. Ei ole tosin viime aikoina ollut paljon juhlimisen aihetta :D
Yksi asia Evertonissa on, jota rakastan yli kaiken (tai en aivan):
Paul Gascoigne.
Englannin kaikkien aikojen paras jalkapalloilija. Jos unohdetaan George Best ja Stanley Matthews. Niitä en ole koskaan nähnyt pelaavan.
Gazza tulee vielä maajoukkueeseen...
Pakko se on tunnustaa niinkin tylsä kuin Manchester United. Pikkupoikana tuli ihasteltua Eric Cantonan taitoja ja vähän varttuneempana teini-ikäisen Beckhamin maagista pallonhallintaa.
Edelleen ihmettelen miksi kaikki äänestykset eivät ole Kierrätyskeskuksessa!
vBulletin v3.8.6, Copyright ©2000-2013, Jelsoft Enterprises Ltd.