PDA

View Full Version : Mikä on paras Bond-leffa?


Kh
07.10.2001, 01:19
Tämän minä olen aina halunnut tehdä: kysyä teiltä – arvon lukijat – että mikä on paras Bond-leffa? Samalla voisitte kertoa, että mikä on huonoin Bond-filmatisointi, ja kuka on se ainoa oikea James Bond? Lisäksi kertokaa, että mikä on mielestänne paras Bond-tunnari, ja mikä Bondeissa oikein viehättää?

Minun suosikki on ollut aina “Elä ja anna toisten kuolla”. Se on jotenkin pelkistetty, siinä ei ole ylimääräistä kikkailua. Tosin myönnän, että juuri kikkailussa on Bondin salat. Jotenkin “Live and Let Die” tarinana kiehtoo minua. Lisäksi on paljon muita hyviä Bondeja, kuten Pallosalama ja Erittäin Salainen. Minusta Roger Moore on se ainoa oikea Bond.

Tekemättä olisi saanut jäädä tämä “Älä kieltäydy kahdesti - Never Say Never Again”. Se on "kopio" Pallosalamasta, ja sitä en hyväksy. Eikös sen tekemisen yhteydessä ollut jotain kiistaa tuotantoyhtiöllä jonkin tahon kanssa, ja esim JamesBond.com sivut eivät noteeraa ko elokuvaa ollenkaan?

Paras Bond-tunnari on selkeästi For Your Eyes Only, jonka laulaa luikauttaa Sheena Easton. Tosin kyllä Paul & Linda McCartney’n “Live and Let Die” on kanssa aika rokkaava...

Bondeissa viehättää kaikki. Ne on todella harmitonta viihdettä. Ensimmäisissä Bondeissa alkaa olemaan jo jonkin sortin kulttikaman tuntua, ne ovat aivan ykkösiä.

Äänestykseen sai valita vain 13 Bondia, valitsin äänestykseen vähän kaikkea sekaisin. Tuossa alla loput...

Dr. No
From Russia With Love
Goldfinger
Thunderball
You Only Live Twice
On Her Majesty’s Secret Service
Diamonds Are Forever
Live and Let Die
The Man With The Golden Gun
The Spy Who Loved Me
Moonraker
For Your Eyes Only
Octopussy
Never Say Never Again
A View To A Kill
The Living Daylights
License To Kill
GoldenEye
The World Is Not Enough
Tomorrow Never Dies

Hiili
07.10.2001, 01:36
You Only Live Twice... kait. Enpä ihan tarkasti muista, mikä sen parhaan nimi oli. Ehkä se oli tämä, ehkä ei.

Abu
07.10.2001, 01:51
Kultasormi on paras, Elät vain kahdesti on myös hyvä, mutta muuten Conneryn bondit olivat aika huonoja. Roger Moore, Connery ja Timothy Dalton ovat kaikki olleet aika tasavahvoja Bondeina, Brosnan ja Lazenby(?) eivät sitten oikein vakuuttaneet.

Suurimman osan Bondeista on katsonut mielellään, mutta onhan niihin hutejakin mahtunut, ensimmäisiin Bondeihin kaikkein eniten, uusimmat eivät ole huonoja mutta eivät oikein hyviäkään.

Kaikkein huonoin on joko se eri yhtiössä tehty Bond, missä Connery esitti pääosaa harmaantuneena viisikymppisenä, ilmeisesti juuri tuo Älä kieltäydy kahdesti, tai sitten George Lazenbyn(?) ainoaksi jäänyt Bond, olisiko nimi ollut From Russia With Love.

Kyllä noissa nimissä menee sekaisin kun näitä elokuvia on niin paljon tehty, ei voi mitään. Juonen kyllä muistaa ulkoa Bondista kuin Bondista, mutta nimi ei sitten tule mieleen, tai muistaa väärän nimen.

Bone
07.10.2001, 12:24
Toi The Spy Who Loved Me on mun mielestä paras. Siinä on käytetty sen aikasta tekniikka aika hyvin hyväksi.
Juoni on tyypillinen Bond-juoni, mutta jotenkin ko. elokuva on jäänyt mieleen erityisesti.

Paras näyttelijä on ehdottomasti Sean Connery. Äijässä on karismaa ja muut eivät ole päässeet samaan. Huumorin heiton mies osasi myös hyvin. Ainoastaan Brosnan on lähellä.

Huonoin on myös mielestäni George Lazenby, mutta kaikkea ei voi hänen piikkiinsä laittaa.

Kaikki elokuvat ovat hyviä, joten ei sieltä yhtä huonoa voi nostaa esille.

Sistis
07.10.2001, 12:31
Parasta on aika vaikea sanoa... Live And Let Die, You Only Live Twice ja The Spy Who Loved Me ovat ehkä ne kolme, jotka tulevat nyt mieleen kärkipäästä. Huonointa on aika vaikea sanoa, Moonrakerista ja The Man With The Golden Gun.sta en oikein pitänyt...

niin ja Abulle: Lazenbyn leffa oli On Her Majesty´s Secret Service.
From Russia With Love oli Conneryn...

Linda
07.10.2001, 14:38
Paras on Live and Let Die...
Nää uusimmat on jo hiukan väkisin väännettyjä.

heikkik
07.10.2001, 14:58
Enpä näytä olevan ainoa, jonka mielestä The Spy Who Loved Me on paras Bond-leffa. Hyvät roistot (Richard Kiel kärjessä), erittäin hyvä Bond-tyttö (Barbara Bach) ja huomattavasti normaalia virkeämpi käsikirjoitus.

Huonoimpia on ko. leffaa seurannut Moonraker ja kaikki Timothy Dalton-leffat.

Demon Allbran
07.10.2001, 15:14
You Only Live Twice. Harmi, ettei löytynyt vaihtoehdoista.

laredo
07.10.2001, 16:22
Ei oo mukana parasta Bondia eli tuota "Kuoleman Katsetta".

Näyttelijöistä sen verti että karvarinta näytteli liian vanhanaikaisissa leffoissa lukuunottamatta tuota "Never say never" pätkää joka kyllä on loistava.

Koska itselläni on jokainen Bond, soundtrackit jne. katson olevani oikeutettu asianharrastajan mielipiteeseen ja tässä parhaat näyttelijät perusteluineen.

1. Roger Moore - kunnon veijari, kellisteli naisia vielä enemmän kuin edeltäjänsä. Elokuvansa sis. aidon Bond-hengen olematta kuitenkaan liian vanhakantainen.

2. Sean Connery - Aika ajanut ekojen pätkien ohi mutta jälkilämmittely on kyllä loistava.

3. Pierce Brosnan - yllättävänkin hyvä, vanha kunnon sovinistisuus on valitettavasti poissa ja tilalla on tasa-arvoinen bondi....

4. George Lazenby - Hmm... mitäpäs tästä Lindan kreivin näköisestä jahvetista voisi sanoa muuta kun että on hän sentis pulisonkibondia parempi.

5. Timothy Dalton - mies joka sai Bondin tuotannon melkein lopetettua. Midaan paskakäsi. Todella huonoja filmejä Bondeiksi mutta toimintaleffoina krapulassa aivan siedettäviä.

laredo
07.10.2001, 16:37
Ei oo mukana parasta Bondia eli tuota "Kuoleman Katsetta".

Näyttelijöistä sen verti että karvarinta näytteli liian vanhanaikaisissa leffoissa lukuunottamatta tuota "Never say never" pätkää joka kyllä on loistava.

Koska itselläni on jokainen Bond, soundtrackit jne. katson olevani oikeutettu asianharrastajan mielipiteeseen ja tässä parhaat näyttelijät perusteluineen.

1. Roger Moore - kunnon veijari, kellisteli naisia vielä enemmän kuin edeltäjänsä. Elokuvansa sis. aidon Bond-hengen olematta kuitenkaan liian vanhakantainen.

2. Sean Connery - Aika ajanut ekojen pätkien ohi mutta jälkilämmittely on kyllä loistava.

3. Pierce Brosnan - yllättävänkin hyvä, vanha kunnon sovinistisuus on valitettavasti poissa ja tilalla on tasa-arvoinen bondi....

4. George Lazenby - Hmm... mitäpäs tästä Lindan kreivin näköisestä jahvetista voisi sanoa muuta kun että on hän sentis pulisonkibondia parempi.

5. Timothy Dalton - mies joka sai Bondin tuotannon melkein lopetettua. Midaan paskakäsi. Todella huonoja filmejä Bondeiksi mutta toimintaleffoina krapulassa aivan siedettäviä.

HIFK-mies
07.10.2001, 17:11
Rakastettuni eli Spy Who Loved Me on paras noista mitä tossa on.Ensinnäkin Roger Moore on paras Bond ja SWLM&Moonrakerissa oleva Richard Kiel eli Jaws paras konna.

Maestro
07.10.2001, 17:17
Täytyy äänestää tyhjää, sillä minunkin mielestäni Elät vain kahdesti on paras Bond. Risuja Kh:lle.

Moto
07.10.2001, 18:39
Tehokkaasti onnistuit jättämään ne minun suosikkini pois äänestyksestä.

"Teininä" diggasin eniten Mooren Bondeja, mutta viimevuotinen uusintakierros osoitti, että ehkäpä ne Conneryn ovat niitä parhaita.

Conneryn parhaat
1. Kultasormi
2. Timantit ovat ikuisia
3. Elät vain kahdesti

Mooren parhaat
1. Elä ja anna toisten kuolla
2. Octopussy
3. Kuuraketti

Muut
1. Hänen majesteettinsa...
2. Vaaran vyöhykkeellä
3. Kultainen silmä

Kh
07.10.2001, 18:56
Ensiksi täytyy sanoa, etten jättänyt tarkoituksella yhtään Bondia pois äänestyksestä. Tämä meidän äänestysformaatti on vaan sellainen, että väsyneenä piti vaan nopeasti tehdä tollaiset ratkaisut. Kaikki äänet kuitenkin lasketaan, joten jos äänestysvalikossa ei ole suosikkianne - pahoittelen - niin kertokaa suosikki-Bondinne viestiketjuun. :cool:

B1:n pyynnöstä, äänestykseen lisätään, että kuka on suosikki Bond-tyttelinne? Ja B1:lle tiedoksi, että tähän ei käy vastaukseksi Ilves-cheerleadertytteli. Nyt tarttis valita joku muu. Minun suokkikki Bond-tytteli on "Rakastettuni - The Spy Who Loved Me" -leffan Barbara Bach. Hän on niin ihanan sulonen "äkäisenä" ja kostonhimoisena siinä Bondissa.

Joo, ja äänestyksestä jäi tietenkin pois, että kuka on paras Bond-pahis? :( Pah, jäi suutariksi näemmä tämä äänestys, olisi varmasti tarvinnut suunnitella äänestys paremmin. Noh, kertokaa sekin tässä viestikejussa. Ernst Stavro Blofeld on kovin pahis, kun häntä näytteli Telly Savalas, esim George Lazenbyn "tähdittämässä" On Her Majesty’s Secret Service -Bondissa.

Rakastettuni -Bondissa on yksi tylsä kohta, joka mielestäni "pilaa" sen Bondin. Se on se aavikkokohtaus, joka on varmasti kautta aikain unelian Bond-kohtaus. Itse Rogen Moorekin nukahtaa siinä kohtauksessa.

Demon Allbran
07.10.2001, 19:35
Juu, kyllä se Barbara Bach on ollut paras tytteli. Ihastuin siihen jo ties kuinka monta vuotta sitten, ja olen sentään vasta 18. :)

Rebel
07.10.2001, 21:09
Octopussyyn minä kallistuin, kaikkihan ne hyviä on, mutta kun yksi piti valita....

HIFK-mies
08.10.2001, 00:21
On muuten nauhalla melkee kaikki Bondit.Harmittavaa vaan,että Octopussy ei oo kokonaan,vaikutti hyvältä siihen saakka.

BigRedBob
08.10.2001, 00:57
Skidistä asti suosikkibondeja on ollut kaksi ylitse muiden;
1. Erittäin salainen

ja

2. Octopussy

King Harvest
08.10.2001, 02:24
Parahaat Bond-Leffat TOP 5:

1. You Only Live Twice
2. Diamonds Are Forever
3. Live And Let Die
4. Moonraker
5. For Your Eyes Only

SE Oikea James Bond: Sean Connery

Paras Bond Tunnari: Paul And Linda McCartney: "Live And Let Die"

Huonoin Bond-Leffa: Goldeneye

Jii
08.10.2001, 08:14
TOP 5:
1. You only live twice
2. Diamonds are forever
3. Spy who loved me
4. For your eyes only
5. O.H.M.S.S. (pelkästään se Bond-historian parhaimman vitrsin vuoksi...)

The Bond: Sean Connery

Paras tunnusmusiikki: You only live twice tai Thunderball

Paskin: Licence to kill

mikkoz
08.10.2001, 08:56
parhaat:
- tohtori ei
- kultasormi
- majesteeti palveluksessa
- spy who shag.. loved me
- timantit ovat ikuisia

surkeimmat:
- maailma ei riitä
- kuuraketti

paras muija:
- ursula andress - Honey Ryder dr. no

kehnoin muija.
- denise richards (kaikkia ne päästääkin näihin "näytteleen") - Christmas Jones world is...

paras konna
- Christopher Walken - Max Zorin view to a kill

paras konnan muija (siis jolle käy huonosti, ns kakkos nainen):
- sophie marceau - Elektra King world is ...
- barbara bach - Fatima Blush never say ....

kehnoin konna:
- Robert Davi - Franz Sanchez licence to kill

paras konnan apuri (varma kuolema):
homokaksikko (mr kidd & mr wint) elokuvasta timantit ovat ikuisia

Moto
08.10.2001, 08:58
Tarkennetaan, että suosikkini nro 1 on siis Kultasormi.

Parhaat Bond-tytöt: Maud Adams (Kultaisessa aseessa. Octopussyssa ikä painaa liikaa...), Barbara Bach (go for it, Ringo!), Ursula Adress(? se Dr Non blondi kuitenkin), Talisa Soto (Lupa tappaa), se toinen Lupa tappaa-tyttö siihen asti, kunnes leikkaa hiuksensa. Erittäin salaisen pääbondtyttö (ei senkään nimi tule mieleen, joku ranskalainen). EDIT: Alkaa vähitellen aivot käynnistyä maanantaiaamunakin. Carey Lowell ja Caroline Monet, olisivatko olleet nuo puuttuvat nimet.

Huonoin: Grace Jones (Kuoleman katse. Miksi mies valitaan bond-tytöksi? :rolleyes: )

Tunnarit: You Only Live Twice, Live And Let Die, Nobody Does It Better (Rakastettuni) ja yksi tuntemattomimmista, mutta itse siitä tykkään, All Time High (Octopussy). Ehkä vielä Goldfinger, vaikka Lapinlahden lintujen Mr. Brownfinger-käännös onkin parempi... :D

Huonoja: Licence To Kill, The Man With The Golden Gun, Moonraker.

Niin, ne konnat:

Parhaat: Goldfinger ja hänen apulaisensa Oddjob, Blofeld Telly Savalasin esittämänä, Mr. Big (Live and let die).

Huonoimmat: Melkein kaikki 80-luvusta nykypäivään. Ei ole enää särmää pääkonnissa.

Paitselo
08.10.2001, 10:00
Parhaita Bondin repliikkejä:
En muista mikä leffa oli kyseessä, mutta Bondina oli kuitenkin Connery. Eräässä kohtauksessa muuan nainen esittäytyy Bondille:
- I am Pussy Galore... ja Bond vastaa naista silmillään ahmien:- Yes, of course you are...:D

Designer
08.10.2001, 10:25
Olen kai vähän kiero: suosikkini on Kuuraketti. Perustelut: no kun se on niin kertakaikkisen huono, että ei siitä voi olla pitämättä.

Suosikkikonna on Xenia Onatopp, ei tarvinne selittää. Paras Bond on mielestäni Roger Moore. Kuivakas brittihuumori yhdistettynä setämäiseen olemukseen toimii mukavasti.

Moto
08.10.2001, 10:40
Viestin lähetti Predator
Parhaita Bondin repliikkejä:
En muista mikä leffa oli kyseessä, mutta Bondina oli kuitenkin Connery. Eräässä kohtauksessa muuan nainen esittäytyy Bondille:
- I am Pussy Galore... ja Bond vastaa naista silmillään ahmien:- Yes, of course you are...:D

Pussy Galore oli Kultasormessa, mutta muistelisin, että tuo kohtaus olisi Timantit ovat ikuisiasista :cool: ja naisen nimi olisi ollut Plenty O'Toole. Ehkä molemmissa oli samantapainen tsoukki, en niin tarkkaan muista.

J.Pursey
09.10.2001, 13:35
Hirveä taistelu päässäni parhaasta Bond -leffasta, koska kaikki Mooren Bondit kovia. Loppusuoralle päässäni pääsivät Octopussy ja For your eyes only, joista jälkimmäinen voitti siinä esiintyneen itä-saksalaisen "little bitch" taitoluistelijattaren ansiosta.:cool:

rapster
09.10.2001, 15:38
Octopussy sen isotissisen tytön, hienon auton ja isohampaisen pahiksen takia. Minkähän takia nämä leffat kiehtoo niin monia? ;)
Sophie Marceau on kaunein nainen valkokankaalla pitkään aikaan, ja vaikken sitä kyseistä Bondia olekaan nähnyt, äänestän häntä all-time Bond-tytöksi. Aijai, sattuu kun ajatteleekin Sohvin kauniita, täyteläisiä huulia.
Jostain syystä tykkään Roker Mooresta ja täälläkin parjatusta Man with the Golden Gunista, jossa oli sentään Christopher Lee kolminännisenä Scaramangana - sekä Oddjobia kovasti muistuttava Nick nack. Loppuhuipennus "kauhutalossa" sekä lopun pakomatkan puujalkavitsit kruunaavat hyvän kokonaisuuden. Ja olihan siinä sentään dorka-jenkki J.W. Pepper.

HIFK-mies
09.10.2001, 23:21
Eikö kukaan teistä noteerannut Richard Kieliä?Miehen esittämä Jaws on varmasti yksi Bondien tunnetuimpia hahmoja.Niin persoonallinen&omaperäinen ulkosesti...

MS
13.12.2005, 01:31
Sean Conneryn näyttelemät James Bondit ehdottomasti parhaita. Vaikea valita niistä parasta. Ehkä Goldfinger.

laredo
13.12.2005, 01:47
Johan nyt on skandaalien skandaali kun kaksi parasta Bond-leffaa puuttuu äänestyksestä.

Die another Day,
Kuoleman katse

Vai näinkö väärin?!?

Txjokeri
13.12.2005, 07:40
Johan nyt on skandaalien skandaali kun kaksi parasta Bond-leffaa puuttuu äänestyksestä.

Die another Day,
Kuoleman katse

Vai näinkö väärin?!?

Puuttuu myös Casino Royale. Se alkuperäinen.

kovalev
13.12.2005, 12:07
Puuttuu myös Casino Royale. Se alkuperäinen.
Casinoa ei kai ole hyväksytty oikein "viralliseksi" Bondiksi koskaan. Itse odottelen edelleen sitä "Tehtävä Suomessa" elokuvaversiota. Toteutus oli kai joskus aika lähelläkin, näin olen kuullut ? "Live And Let Die" on kaikkien aikojen Bond ehdottomasti ! Mooren ensimmäinen, jossa ihan oikeasti toimiva juonikin. Solitaire on ihan Top - 3 Bond tyttöjä. Tunnari on klassikko. Ja sitten nämä kaikki loistavat mausteet - tyyliin kiihko-oikeistolainen jenkki sheriffi. Taksikuskin afro vm - 73. Ym, ym.

Serge
13.12.2005, 12:14
Suosikkini on Live And Let Die, johtuu varmaan siitä kun se on ensimmäinen 007-leffa minkä olen nähnyt. Hyvänä kakkosena GoldenEye.

henkke
13.12.2005, 13:07
Johan nyt on skandaalien skandaali kun kaksi parasta Bond-leffaa puuttuu äänestyksestä.

Die another Day,
Kuoleman katse

Vai näinkö väärin?!?

Puuttuu myös "Goldfinger" - mielestäni paras Bond, missään, koskaan, ever!

..Jos ei, on meikäläisen hyvin korkea aika mennä näöntarkastukseen!

scholl
13.12.2005, 13:13
Kaikki Bondit on sen verran paskoja leffoja, ettei niitä voi oikein laittaa arvojärjestykseen. Korkeintaan noissa uudemmissa leffoissa käytetyt autot (Z3, 7-sarja) tai mp:t R1200C jäävät mieleen. Paras on siis se, missä ajetaan 7-sarjalaisella parkkitalossa ja hypätään ikkunanläpi.

EDIT: Toivottavasti Maikkari ei aloita 99. kerran näyttämään koko settiä uusintoina. Ei silti, en niitä katsoisikaan, mutta se ajatus, että ne tulevat televisiosta, on vastenmielinen.

Miguel
13.12.2005, 13:14
Nyt kun ihan vakavissani alan pohtimaan tätä kysymystä, en millään osaa nimetä yhtä suosikkiani. Pitänee ottaa uusintakierros ja katsoa ainakin parhaat läpi tässä joskus lähitulevaisuudessa. Tarkemmin mietittynä näiden töllistelyn luulisi olevan mitä parhainta tekemistä krapulassa... Pitääkin kokeilla.

Parasta A-ryhmää ovat:

Kultasormi
Hänen Majesteettinsa salaisessa palveluksessa
Elä ja anna toisten kuolla
Rakastettuni
Erittäin salainen
Vaaran vyöhykkeellä

Olihan Mooren aikakausi elokuvien sisältöä ajatellen Bondien kulta-aikaa. Dalton jatkoi perintöä hyvin. Vedenjakaja ei kuitenkaan tullut heti hänen pestinsä päätyttyä, vaan alamäki alkoi vasta Kultaisen silmän jälkeen. Makuasioitahan nämä toki ovat, muistan joidenkin ihmisten haukkuneen Brosnanin ensimmäistä yhdeksi huonoimmista.

Tunnarit taas olivat hyviä Die Another Dayhyn asti. Vieläkin puistattaa ajatella sitä Madonnan laulamaa hirvitystä.

Serge
13.12.2005, 13:16
Paras on siis se, missä ajetaan 7-sarjalaisella parkkitalossa ja hypätään ikkunanläpi.



Eli siis Tomorrow Never Dies. Älkää kysykö mistä muistan.

scholl
13.12.2005, 13:17
Eli siis Tomorrow Never Dies. Älkää kysykö mistä muistan.

Kiitoksia. En tosin muista siitä leffasta mitään muuta kohtaa, enkä osaa sanoa oliko parempi tai huonompi kuin joku muu.

L4E
13.12.2005, 16:30
Itse odottelen edelleen sitä "Tehtävä Suomessa" elokuvaversiota. Toteutus oli kai joskus aika lähelläkin, näin olen kuullut ?
Eipä taida Bondin brändiin enää kuulua Saabilla ajelu. Elokuvaanhan haettiin taannoin bondtyttöä senaatintorilla, mutta kyseessä oli aprillipila :).

brehme_
13.12.2005, 16:34
Goldfinger on ehdottomasti paras Bond koskaan, miksiköhän ei ollut listalla? Surkein puolestaan taitaa olla Casino Royale. No, sitä ei voidakaan oikeastaan laskea ihan tavalliseksi Bond-leffaksi

Rinksu
13.12.2005, 16:40
Pistetään listan ulkopuolelta You only live twice, jossa on mielestäni myös tyylikkäin Bond-biisi, esittäjänä Nancy Sinatra.

laredo
14.12.2005, 03:21
Paras, kaunein ja suurin Bond-biisi on


MOONRAKER

Piste.

tahtookirjoittaa
28.10.2006, 20:26
Paras on lupa tappaa. Sen tunnarin takia.

Sledge Hammer!
28.10.2006, 20:30
Octopussssy...octoupusssssy

Metalwarrior
29.10.2006, 13:10
Paras on lupa tappaa. Sen tunnarin takia.

Tuo on kyllä hyvä pätkä. Suotta Daltonia on mollattu, ihan kelpo työtä. Live and let die on myös hyvä. Toivottavasti ne jästit eivät aio toteuttaa ideaansa Gay-Bondista seuraavassa leffassa. Leffan nimeksi varmaan tulisi James Bondage and Golden Shower..:D

Trenchtown
29.10.2006, 13:40
Paha valinta Octopussyn ja Thunderballin välillä. Kuitenkin Pallosalama vie voiton koska se on ensimmäinen 007-pätkä minkä olen nähnyt. Uudetkin, siis nämä Brosnanin aikaiset ovat ihan hyviä mutta eivät enää samanlaisia klassikoita, eikä niistä sellaisia koskaan tulekaan.

Bast
29.10.2006, 20:43
Pussy Galore oli Kultasormessa, mutta muistelisin, että tuo kohtaus olisi Timantit ovat ikuisiasista :cool: ja naisen nimi olisi ollut Plenty O'Toole. Ehkä molemmissa oli samantapainen tsoukki, en niin tarkkaan muista.

Kultasormessa oli Pussy Galore ja em. repliikki.

Timantit ovat ikuisia -leffassa taas sanailu:

-what´s your name?
-Plenty O´Tool
-After your father, I assume. (tjsp)

Paras Bond ehdottomasti Sean Connery. Ainoa, jonka myös kirjailija itse on hyväksynyt ja todennut vastaavan omaa mielikuvaa sankarihahmostaan.

Ramchester
29.10.2006, 21:01
Perin kummallista huomata, että vaikka Sean Connerya pitää parempana Bondina kuin Roger Moorea, niin parhaat tai ainakin mieleenpainuvimmat Bondit ovat Roger Mooren käsialaa.

Elä ja anna toisten kuolla
Rakastettuni
Kuuraketti

Tuossa on kolmen kärki, josta pakon edestä on valittava - Rakastettuni.

Bast
29.10.2006, 21:15
Viimeinen kunnollinen Bond-elokuva oli Spy Who Loved Me eli suomeksi 007 Rakastettuni. Sen jälkeen tehdyt Mooren Bondit ovat ihan "Bud Spencer & Terence Hill" -tyylistä pelleilyä ja Daltonin ja Brosnanin elokuvat taas tusinaluokan actionseikkailua vailla kylmän sodan tuomaa jännitettä. Rikolliset ovat jotain huumepomoja kuin jossain Miami Vicessa.

Oma kiinnostukseni lopahti Bondiin kesken Octopussyn kohtauksessa, jossa Moore kajautti ilmoille Tarzan-huudon taisteltuaan tiikerin kanssa. Silloin totesin, että oikea Bond on kuohittu.

Omat suosikkini ovat siis kaikki Bondit Octopussyyn asti. Siitä eteenpäin kaikki loput ovat enemmän tai vähemmän paskaa.

jesse72
29.10.2006, 21:57
Lupa tappaa sai täältä äänen. Kyseinen pätkä vaan uppoaa meikälle parhaiten.

tuuski
11.03.2007, 11:13
Pistetään nyt vaikka tähän ketjuun. Onko kenelläkään kokemusta Home Entertainment -lafkasta? Onko laadukkaita kiekkoja jne? Heillä olisi siis tällainen tarjous:
http://www2.homeenter.com/cds/showpage.asp?nodeid=709965

Kiinnostaisi jonkun verran. Hinta per leffa ei ole hirveän paha, joskin huuto.netistä voisi pari euroa halvemmalla jonkun leffan saada. Tuo kolmen viikon välein toimisi ainakin itselleni, ei tulisi yliannostusta kerralla.

Snaipperi #16
11.03.2007, 11:43
Casino Royal on ensimmäinen Bond-tarina ja onhan se tullut jo elokuvissakin joten ääneni sille, vaikka listassa olekaan. Vähiten "Bond-maisuuksia" ja todella mielenkiintoinen.

Niilo
11.03.2007, 17:40
Kyllä yksi parhaimmista elokuvista on tuo For your eyes only, erittäin salainen. Jo elokuvan tunnusmusiikki on kerrassaan loistava, tosin Eija Kantola pystyy hienosti raiskaamaan tämänkin kappaleen suomi versiollaan, v*ttu.

Muita hyviä elokuvia ovat, Tri No, Kultasormi, Rakastettuni ja sitten tämä uusi Casino Royale...

Barcelona
11.03.2007, 20:46
Paras Bond leffa: Hänen majesteettinsa salaisessa palveluksessa

Paras Bond: Connery ja Moore.

Paras Conneryn Bond: Pallosalama.

Paras Mooren Bond: Kultainen ase.

Paras Brosnanin Bond: Kun maailma ei riitä.

Paras pahis: Bolfeld by Terry Salves (Hänen majesteettinsa salaisessa palveluksessa)

Paras pahiksen apuri: Xenia Onatopp (Kultainen silmä)

Paras typy: Lupe Lamora (Lupa tappaa).

Paras tunnaribiisi: Elät vain kahdesti


Huonoin bond leffa: Kuolema saa odottaa

Huonoin Bond: Lazenby

Hunoin pahis: Gustav Graves (Kuolema saa odottaa)

Huonoin typy: Pussy Galore (Kultasormi)

Vintsukka
11.03.2007, 21:23
Paras Bond-leffa: Goldfinger
Paras Bond: Sean Connery (kakkosena Daniel Craig)
Paras Mooren Bond: The Man With the Golden Gun
Paras Brosnanin Bond: GoldenEye
Paras pahis: Auric Goldfinger
Paras pahiksen apuri: Jaws (The Spy Who Loved Me, Moonraker)
Paras typy: Honey Rider (Dr. No)
Paras tunnaribiisi: Goldfinger

Huonoin Bond-leffa: Die Another Day
Huonoin Bond: Roger Moore
Hunoin pahis: Kananga (Live and Let Die)
Huonoin typy: May Day (A View to a Kill)
Huonoin tunnaribiisi: Tomorrow Never Dies

Simon
11.03.2007, 22:22
Paras pahis: Bolfeld by Terry Salves (Hänen majesteettinsa salaisessa palveluksessa) Eli oikeasti Blofeld ja Telly Savalas.

Jj
15.03.2007, 13:29
Parhaita Bondin repliikkejä

Tässä viimeisessä mikä nyt tuli telkasta (Golden Eye?),
Denise Richards oli huolissaan jostain tekemisestä "...or somedody will have my ass."
Brosnan hetken tuumittuaan toteaa: "First things first".

Pelkkänä käännöksenä myös Brosnanin kehoitus Halle Berrylle avata takaluukku oli ..hämmentävä.

Niin joo, Octopussy. Duran Duranin tunnarista pidin myös ilmestyessään.

Major Julli
15.03.2007, 13:51
Ilmeisesti kaikilta jo unohtunut "Casion Royalen" alkuperäinen versio, jossa Bondina olivat David Niven ja Peter Sellers, Le Chiffrenä hikoili itse Orson Welles? Jos joku elokuva on kuusikymmentälukulainen, niin tämä ja saman poppoon "What's New, Pussycat?"

Black Adder
15.03.2007, 15:59
Eihän tällaisessa äänestyksessä ole mitään järkeä, jossa on vain osa elokuvista listattuna.

Gold Finger on hyvä ja siinä mielessä paras, että sen jälkeiset Bondit ovat paljolti kopioineet ko. filkan tarinankulkua ja ideoita.

Casino Royale oli kerronnallisesti hyvä ja jotenkin toi mieleen From Russia with Love leffan atmosfäärin. Ainoana miinuksena liiallinen pokerin hieronta.

viza
15.03.2007, 17:55
Kirjana Kuuraketti on paras, ei epäilystäkään. Elokuvassahan Ian Flemingin alkuperäinen juoni raiskataan totaalisesti, ja leffa menee arvosteluasteikon alle. Aivan tajutonta krääsää.
Paras Bond-tunnari on ehdottomasti Goldfingerissä, koska Paul is dead.

Arvion parhaat leffat / Näyttelijä:
Sir Sean Connery - Goldfinger
Sir Roger Moore - Man With the Golden Gun
George Lazenby - On Her Majesty’s Secret Service. Tästä sen verran että huoh.
Timothy Dalton - Octopussy
Pierce Brosnan - The World Is Not Enough
Daniel Craig - Casino Royal

Uusimmasta sen verran että ei häikäissyt, huomaa siitä että nimi piti luntata. Leffanahan aivan loistava mielestäni, tosin kortinpeluuta lisää olisin kaivannut. Muistaaakseni kirjassa ei muuta juuri tapahtunutkaan. Hyvin seurasi kuitenkin juonta tytönkin kuoltua. Craigilta ja Lazenbyltä ei muuta oelkaan toistaiseksi tullut. ;o

Barcelona
15.03.2007, 18:00
Timothy Dalton - Octopussy

Octopussy on kyllä Mooren Bondi. Timothy Dalton teki onneksi vain kaksi Bondia: The Living Daylights (1987) ja Licence To Kill (1989). Pick one! :)

Pahin Bond moka taas on kyllä se että Bond tapaa elokuvassa Elät vain kahdesti Blofeldin ensimmäisen kerran livenä ja heti seuraavassa elokuvassa Hänen majesteettinsa salaisessa palveluksessa he tapaavat uudestaan ja jampat eivät niiku ole tuntevinaan toisiaan…

Sabres #81
15.03.2007, 18:02
Ehdottomasti paras Bond-leffa on Octopussy. Uudesta Bondista en tykännyt sitten yhtään. Jokin siinä tökki.

Simon
15.03.2007, 19:25
Paras Bond-tunnari on ehdottomasti Goldfingerissä, koska Paul is dead. What the fu..?? Mikä tää 'Paul is dead' -juttu on? 'Goldfinger' on hieno leffa ja tunnarikin toimii, senhän laulaa lurauttaa Shirley Bassey.
Daniel Craig - Casino Royal

Uusimmasta sen verran että ei häikäissyt, huomaa siitä että nimi piti luntata. Mistähän lunttasit, kun meni silti hieman väärin? Pilkunviilaus on tunnetusti suurta huvia, eli leffan nimihän on oikeaoppisesti 'Casino Royale'.