PDA

View Full Version : Red Army on tour, vieraspelit ja tiedotteet


Niksi
24.06.2010, 05:13
Uusi kausi, vanhat kujeet. Toisaalta tällä kaudella voisi jo sanoakin uusi kausi, uudet kujeet...

2010
Ke 15.9. K-Laser - Sport
Pe 24.9. K-Vantaa - Sport
Ke 6.10. TuTo - Sport
La 9.10. Jukurit - Sport
Ke 13.10. HeKi - Sport
Pe 22.10. Hokki - Sport
Ke 27.10. KooKoo - Sport
La 30.10. K-Laser - Sport
Pe 5.11. LeKi - Sport
Ma 8.11. D Team - Sport
Pe 26.11. Jokipo - Sport
La 27.11. SaPKo - Sport
La 4.12. KooKoo - Sport
Pe 10.12. K-Vantaa - Sport
Ke 15.12. LeKi - Sport
Ke 29.10. TuTo - Sport

2011
Ke 12.1. HeKi - Sport
La 15.1. Hokki - Sport
Pe 21.1. Jukurit - Sport
Pe 28.1. SaPKo - Sport
La 29.1. Jokipo - Sport
Pe 4.2. D Team - Sport
Ke 9.2. K-Laser - Sport
Ke 16.2. Hokki - Sport

Voi Pirkka, miksi sinä aina suunnittelet lähes paskimmat vierasreissut lauantaille? Miksi Turun pelit ovat AINA keskiviikkoisin? Miksi lähimmät vieraspelit ovat aina aina jonain muuna päivänä, kuin lauantai? Kysymyksiä, joihin tuskin saadaan ikinä järkeviä vastauksia. Onhan siellä Mikkeli, Oulu ja Kouvola reissut ainakin tiedossa, mutta silti...

Rocco
24.06.2010, 21:52
Voi Pirkka, miksi sinä aina suunnittelet lähes paskimmat vierasreissut lauantaille? Miksi Turun pelit ovat AINA keskiviikkoisin? Miksi lähimmät vieraspelit ovat aina aina jonain muuna päivänä, kuin lauantai? Kysymyksiä, joihin tuskin saadaan ikinä järkeviä vastauksia.
Ehkä Pirkka ei halua Sportin kannattajia vierashalleihin? Ehkä tässä nyt niitetään sitä, mitä pari typerystä mm. Mikkelissä kylvivät.

Niksi
18.08.2010, 23:01
Liity jäseneksi!

Vaasan Sportin Kannattajat Ry on viettänyt lomansa ja on aika pistää kausi vauhtiin. Kuten viime vuosina jäsenmaksu on tänäkin vuonna se 15 euroa. Liittymällä jäseneksi saa seisomakatsomoon kausikortin hintaan 170 euroa (Johon päälle Retro-paita ja lippis), 10% alennus fanituotteista, yhden ottelulipun seisomakatsomoon jne. Lisää etuja on luvassa, joten tätä tarjousta et voi yksinkertaisesti missata. Jos kiinnostuit, niin klikkaa itsesi välittömästi tänne! (http://www.redarmy.fi/suomi/96/jasenetuja-kaudelle-2010-2011)

Niksi
27.08.2010, 07:53
Onko etelän edustus tänään ja huomenna paikalla? Olisi hyvä, jos saataisiin turnauksen aikana pienimuotoista kannustusta ja sen sellaista. :)

Kohti Vantaata ->

Niksi
13.09.2010, 21:43
TAAS MENNÄÄN!

Veljet ja siskot, merkitkää la 9.10. päivä ylös, koska silloin olisi tiedossa reissaamista kohti Ven... Mikkeliä! Hinnat: Jäseniltä 20 euroa ja muilta 30 euroa. Ottelulippu ei sisälly hintaan. Bussi starttaa Mällin edestä kello 9:00. Ilmot tuttuun osoitteeseen eli vaasansportinkannattajat(a)gmail.com.

Nyt taistellaan!

---

Ilmoittautumisia oli sinällään hyvä määrä, mutta tällä kertaa se ei riittänyt. Jäämme kotiin.

Niksi
27.10.2010, 19:01
Tätä vieraspelimatkaa kehtaa jo mainostaa, kun tietää bussin lähtevän.

Tulevana lauantaina olisi tiedossa vierailu Raksilaan bussin lähtiessä kaupungintalon edestä kello 10:00. Hinnat ovat jäsenille 20 euroa ja ei-jäsenille 30 euroa. Matsilipun hinta on 7 euroa. Jos kiinnostuit, niin ilmoita itsesi reissulle joko maililla vaasansportinkannattajat(a)gmail.com tai tekstiviestillä numeroon 0465944349.

Niksi
03.11.2010, 23:05
Vaasan Sportin Kannattajat Ry järjestää fanimatkan sekä Joensuuhun, että Savonlinnaan pe-la 26-27.11. viikonloppuna. Ainutlaatuinen reissu on siis tiedossa, jota ei voi olla missaamatta!

Tämänhetkinen matkan hinta on 100 euroa. Sama hinta koskee kaikkia.

Matkan hintaan EI sisälly ottelulippuja, EIKÄ myöskään Joensuun yöpymistä. Tämä tarkoittaa todellakin sitä, että sinun täytyy itse kustantaa omat yöpymiset. Kannattajayhdistys kannattaa yöpymistä Sokos Hotel Kimmelissä. Muitakin yöpymispaikkoja saa toki katsella. Jokaisen täytyy kuitenkin itse varata hotellihuoneensa.

Matkan hinta maksetaan Sampo Pankin tilille 865007-10097474 viimeistään 19.11. Saajaksi Vaasan Sportin Kannattajat.

HUOM. Tämä reissu on täysin varma eli bussi lähtee. Tällä hetkellä vapaita paikkoja on n. 7, joten jos haluat varmistaa paikkasi Idän reissulle, niin ilmoita ajoissa! Käytössä on pikkubussi, jonne mahtuu 18 henkeä. JOS ilmoittautumisia tulee odotettua enemmän, niin otamme isomman bussin käyttöön.

Bussi starttaa kohti Joensuuta perjantaina 26. marraskuuta kaupungintalon edestä kello 9:00. Jos hyvin käy, olemme Joensuussa ajoissa ja jokainen ehtii käydä katsastamassa oman huoneensa. Bussi lähtee Kimmelin edestä kohti jäähallia (ei vielä tiettyä aikaa) ja ottelun jälkeen bussi palaa takaisin Kimmelin eteen.

Lauantaina 27.11. kello 12:00 lähtö Joensuusta Savonlinnaan otteluun SaPKo - Sport, jonka jälkeen jatkamme matkaa takaisin Vaasaan.

SITOVAT ilmoittautumiset joko sähköpostilla osoitteeseen vaasansportinkannattajat(a)gmail.com tai tekstiviestillä numeroon 0465944349.

Ole mukana ainutlaatuisella reissulla!

Niksi
24.11.2010, 16:40
Vaasan Sportin Kannattajat Ry tekee fanimatkan Vantaalle perjantaina 10. joulukuuta. Normaalista poiketen sekä matkan hinta, että myös ottelulippu ovat TÄYSIN ILMAISIA! Kiitokset voi osoittaa Liitolle ja Veikkaukselle.

Mikäli kiinnostuit, niin nopeasti ilmoittautumiset joko sähköpostilla osoitteeseen vaasansportinkannattajat(a)gmail.com tai tekstiviestillä numeroon 0465944349.

Bussit starttaavat kaupungintalon edestä kello 11:00.

Kannattaa ilmoittautua ajoissa, jotta tietää montako bussia pitää varata.

Mikäli olet täysin uusi henkilö tulevalla vieraspelireissulla, muista lukea myös fanimatkasäännöt! (http://www.redarmy.fi/suomi/39/fanimatkasaannot)

Ole mukana ainutlaatuisella reissulla!

--

Harmi, että meille sattui Vantaa ja varsinkin perjantai. Toivottavasti saadaan kuitenkin pari bussia lähtemään.

Niksi
30.11.2010, 01:47
Ainakin yksi täysi bussi on lähdössä. Vaikka peliin on pari viikkoa aikaa, niin kannattaa silti ilmoittautua ajoissa, koska pitää tosiaankin tietää muutama päivä ennen peliä, että montako bussia pitää varata. Sen jälkeen ei voida ottaa kaikkia sisään, jos kaikki varatut bussit tulevat täyteen. Hitto, että menivät keksimään meille perjantai-pelin...

pedro_de_vaasa
30.11.2010, 22:02
Kouvolaankin bussi starttaamaassa Vaasasta :

foorumilta poimittu ( http://www.vaasansport.fi/phpbb3/viewtopic.php?f=5&t=1456) :

Lähde mukaan Ultras 06:n kanssa Kouvostoliittoon lauantaina 4.12.2010. Bussi starttaa klo 8:00 kaupungintalon edestä. Bussimatkan hinta on 40 euroa. Otteluliput kukin ostaa itse paikan päältä. Startti paluumatkalle normaalisti ottelun jälkeen. Ikäraja 18.


Tarkemmat ohjeet ja informaatio ilmoittautumista varten alla löytyvästä linkistä:

http://www.ultras06.com/etusivu/artikkelit/40/kouvola-away-lauantai-4122010

Ihmemies
02.12.2010, 13:13
Vielä mahtuu hyvin mukaan Kouvolaan. Huomenna K-Laser matsissa viimeinen mahdollisuus ilmottautua mukaan Ultrasin jätkille. Edelleen otetaan toki vastaan myös sähköposti-ilmoituksiakin.

Niksi
08.12.2010, 09:01
Kolmas bussi lähtee Vantaalle, joten vielä mahtuu mukaan. Reilu 100 ilmoittautumista tähän mennessä. Kaikki rohkeasti mukaan!

Niksi
15.02.2011, 11:46
Vaasan Sportin Kannattajat Ry tekee fanimatkan Lempäälään maanantaina 21. helmikuuta. Hinnat 10 euroa jäsenille ja 20 euroa ei-jäsenille. Bussi starttaa kaupungintalon edestä kello 13:00

Ilmoittautumiset joko sähköpostilla osoitteeseen vaasansportinkannattajat(a)gmail.com tai tekstiviestillä numeroon 0465539592.

Niksi
24.02.2011, 02:58
Vaasan Sportin Kannattajat Ry tekee fanimatkan Kouvolaan perjantaina 4. maaliskuuta pelattavaan kolmanteen välieräotteluun. Matkan hinta jäsenille 25 euroa ja muille 35 euroa.

Lähtö tapahtuu kaupungintalon edestä kello 11:00. Jotta matka voisi tapahtua, olisi hyvä saada reilu 25 henkeä bussiin.

Ilmoittautumiset joko sähköpostilla osoitteeseen vaasansportinkannattajat(a)gmail.com tai tekstiviestillä numeroon 0465539592.

Niksi
28.02.2011, 21:36
Päivitystä tulevaan vieraspelireissuun. Kannattaa tosiaankin ilmoittautua ajoissa, ettei jää reissusta väliin sen takia, että bussi on täynnä. Tarkkaa lähtijämäärää en tiedä, mutta tällä hetkellä mennään jossain 30 lähtijän tienoilla. Aamupäivällä oli se reilu 20, joten sitä mukaan kannattaa ilmoittautua ajoissa!

Niksi
01.03.2011, 15:54
Lisäpäivitystä. Paikat vähenee siihen tahtiin, että kohta on bussi täynnä. Jos ilmoittautumisia tulee sitäkin enemmän, niin on mahdollista saada toinenkin bussi liikkeelle. Bussithan pitää varata ajoissa, joten sitä mukaan ilmoittelee itsensä reissulle...

Niksi
01.03.2011, 17:55
Ensimmäinen bussi täytetty. Jos tulee 20 ilmoittautumista lisää, varaamme toisen bussin. Bussi(t) varataan torstai-aamupäivällä, joten ilmoittautukaa ajoissa.

SPORTTIKOTKA
01.03.2011, 19:12
Loistavaa, että kansaa jälleen kiinnostaa nämä hommat. Southernistakin tullaan jälleen perjantaina mestoille möykkäämään.

Niksi
03.03.2011, 14:46
Toinen bussi lähtee ja vielä on siis toisessa bussissa tilaa, joten vielä ehtii ilmoittautua!

diablo
03.03.2011, 18:51
En nyt ollut varma ollenkaan, mihin ketjuun tästä mainitsisi, mutta liittyy niin voimakkaasti tunnelman luontiin ja näin pois päin, että laittelen sen tähän ketjuun. Kukahan meillä nykyään vastaa tuosta jäähallin valojen on/off -nappulasta?! Nimittäin huono homma, kun nykyään on järjestään koko hallin valot päällä, kun vierasjoukkue tulee jäälle, ja esimerkiksi eilen ne oli päällä myös Sportin tullessa jäälle. Näytti oikeastaan koomiselta, kun pieni savun prutkautus ja sitten Sport tuli jäälle.

Jäähallin valot ehdottomasti pois päältä viimeistään jo siinä vaiheessa kun vierasjoukkue on tulossa jäälle! Jos jollakin on kontakteja tuonne sisälle seuraan päin, että pystyisi sanomaan asiasta, niin olisi varmasti hieno homma meidän kaikkien kannalta.

Niksi
03.03.2011, 19:02
Reissun aikana myydään fanitavaraa, joten varatkaa raha sitä mukaan.

Myös menomatkasta tiedotusta: OLKAA AJOISSA PAIKALLA! Bussit lähtee tasan kello 11:00, joten emme jää odottamaan mattimyöhäisiä. Menomatkalla ei pidetä isoja taukoja, joten syökää hyvin ennen lähtemistä Kouvolaan.

cashew
03.03.2011, 19:59
Kukahan meillä nykyään vastaa tuosta jäähallin valojen on/off -nappulasta?! Nimittäin huono homma, kun nykyään on järjestään koko hallin valot päällä, kun vierasjoukkue tulee jäälle, ja esimerkiksi eilen ne oli päällä myös Sportin tullessa jäälle. Näytti oikeastaan koomiselta, kun pieni savun prutkautus ja sitten Sport tuli jäälle.


Kyllä siinä jääkoneen nurkassa jotain järkkäreitä pyöri ja huuteli toisilleen, että "käy painaas pois" tai jotain vastaavaa, mistä oletin, että puhuivat juuri valoista. Ei vaan kukaan tainnut keretä tai kuitenkaan tajuta, mistä oli kyse. Itseänikin kyllä ärsytti melkolailla. Kohtalaisen turhaa tuoda stroboja (tai mitä ne lamput nyt onkaan) sinne sisääntulon viereen, kun hallissa tosiaan täysvalaistus päällä. Tappaa alkutunnelmaa kyllä melkoisesti, oma fiiliksensä tulee siitä hämyisestä tunnelmasta tulee siihen tervetuloa helvettiin laulun ajaksi.

EDIT. Ei tää tosiaan vissiin tänne kuulu, mutta vastataan nyt alkuperäiseen viestiin.

fågel
03.03.2011, 21:39
Nimittäin huono homma, kun nykyään on järjestään koko hallin valot päällä, kun vierasjoukkue tulee jäälle, ja esimerkiksi eilen ne oli päällä myös Sportin tullessa jäälle. Näytti oikeastaan koomiselta, kun pieni savun prutkautus ja sitten Sport tuli jäälle.


Olis varmaan tifo näyttänyt hyvältä pimeässä hallissa?

Pervert
03.03.2011, 22:15
Jäähallin valot ehdottomasti pois päältä viimeistään jo siinä vaiheessa kun vierasjoukkue on tulossa jäälle! Jos jollakin on kontakteja tuonne sisälle seuraan päin, että pystyisi sanomaan asiasta, niin olisi varmasti hieno homma meidän kaikkien kannalta.

Veikkaan että jos valot sammutetaan siinä vaiheessa kun kotijoukkue tulee jäälle, joudutaan odottelemaan 5-10 minuuttia kunnes valot ovat uudelleen syttyneet... tekninen homma hei. Kuntayhtymä lienee oikea osoite kohdistaa nämä viestit!

diablo
03.03.2011, 22:57
Veikkaan että jos valot sammutetaan siinä vaiheessa kun kotijoukkue tulee jäälle, joudutaan odottelemaan 5-10 minuuttia kunnes valot ovat uudelleen syttyneet... tekninen homma hei. Kuntayhtymä lienee oikea osoite kohdistaa nämä viestit!
Niin en tiedä oliko tämä nyt kuinka paljon ironiaa vai mitä, mutta kun tuo homma on joskus toiminut h*lvetin hyvin. Muistaakseni jo viime kaudella oli tätä sekoilua jonkin verran, eli se oli vähän 50-50 saadaanko ne valot sammutettua vai ei. Ja toissa kaudella ne taisi olla aina pois päältä. Siinä oli se oma tunnelmansa, kun tuli tämä joku "Halloween"-biisi vai mikä lie, valot piemeänä vierasjoukkue tulee jäälle ja halli viheltää jne.

Ei tähän nyt oikein muuta järkevää syytä keksi, kuin joku kenen pitäisi hoitaa tämä homma nukkuu sielä. Kun tuo on ennenkin saatu hoidettua, eli mitään teknistä ym. juttua ei ainakaan pitäisi olla.

Pervert
03.03.2011, 23:08
Niin en tiedä oliko tämä nyt kuinka paljon ironiaa vai mitä, mutta kun tuo homma on joskus toiminut h*lvetin hyvin. Muistaakseni jo viime kaudella oli tätä sekoilua jonkin verran, eli se oli vähän 50-50 saadaanko ne valot sammutettua vai ei. Ja toissa kaudella ne taisi olla aina pois päältä. Siinä oli se oma tunnelmansa, kun tuli tämä joku "Halloween"-biisi vai mikä lie, valot piemeänä vierasjoukkue tulee jäälle ja halli viheltää jne.

Ei tähän nyt oikein muuta järkevää syytä keksi, kuin joku kenen pitäisi hoitaa tämä homma nukkuu sielä. Kun tuo on ennenkin saatu hoidettua, eli mitään teknistä ym. juttua ei ainakaan pitäisi olla.

Ironiasta en tiedä mutta kun nuo hallin lamput sammutetaan, ne ei ihan heti syty uudelleen. En tiedä missä hallissa olet peliä seurannut aiemmin...

fågel
04.03.2011, 00:47
Ironiasta en tiedä mutta kun nuo hallin lamput sammutetaan, ne ei ihan heti syty uudelleen. En tiedä missä hallissa olet peliä seurannut aiemmin...

Kyllähän noi valot on ollut monenakin kautena pois päältä kun joukkueet jäälle tulevat.

Pervert
04.03.2011, 01:22
Kyllähän noi valot on ollut monenakin kautena pois päältä kun joukkueet jäälle tulevat.

Terävä havainto.

Joo ja on sammutettu jo paljon aiemmin eikä juuri silloin kuin vierasjoukkue tulee jäälle niinkuin diablo tuossa toivoi.

diablo
04.03.2011, 08:34
Joo ja on sammutettu jo paljon aiemmin eikä juuri silloin kuin vierasjoukkue tulee jäälle niinkuin diablo tuossa toivoi.
On tehty sekä että. Oon nimittäin 100-varma, että joskus on tehty myös niinkin, että valot on sammutettu vasta juuri tai esim. 30s ennen kuin vierasjoukkue tulee jäälle. Ja ne on aina saatu myös ajoissa takaisin päälle, niitä ei ole tarvinnut odottaa tai mitään muutakaan. Eli ellei järjestelmä ole jotenkin radikaalisti muuttunut, tuon valojen takaisin päälle menon ei pitäisi olla mikään ongelma.

Nojoo mutta mitäpä tuosta enempää väittelemään. Toivottavasti tähän asiaan vaan reagoitaisiin, jos jotain on tehtävissä.

Ihmemies
07.03.2011, 19:49
Ultras 06 lähtee omalla bussilla Mikkeliin kolmanteen Mestis-finaaliin lauantaina 12.3. Paikalle on tarkoitus mennä jo hyvissä ajoin ennen peliä nostattamaan tunnelmaa. Lähtö tapahtuu kaupungintalolta klo 9:00.

Ultras 06 lähtee bussilla 3. finaaliin Mikkeliin lauantaina 12.3. Tästä matkaseurasta ei fiilistä ja tyyliä puutu. Jos haluat mukaan matkaan, lähetä ilmoittautumisesi sähköpostilla osoitteeseen u06@ultras06.com.

Matka tulee maksamaan 30e kun saadan 33 lähtijää. Lähtö kaupungintalolta klo 9:00.

Muistakaa, että tässä bussissa nautitaan menomatkalla alkoholia kohtuudella. Matka on pitkä ja olemme matkalla kannustamaan joukkueemme voittoon, emme dokausmatkalla.

On meillä pitkä tie, mutta joka yö
Silloin kun sydän lyö, se lyö sulle vain
Sä oot mun ainoain.

-Ultras 06-

Tilannetta voi seurata Ultrasin omien sivujen foorumeilta.

http://www.ultras06.com

Niksi
08.03.2011, 11:58
Vaasan Sportin Kannattajat Ry tekee fanimatkan Mikkeliin lauantaina 12. maaliskuuta pelattavaan kolmanteen finaaliotteluun. Matkan hinta on jäsenille 25 euroa ja muille 35 euroa. Otteluliput eivät sisälly hintaan.

Bussi lähtee kaupungintalon edestä 11:00.

HUOM. Vaaditaan reilu 30 ilmoittautumista, jotta bussi voisi lähteä liikkeelle.

Mikäli olet täysin uusi henkilö tulevalla vieraspelireissulla tai on säännöt päässyt unohtumaan, muista lukea fanimatkasäännöt! (http://www.redarmy.fi/suomi/39/fanimatkasaannot)

Ilmoittautumiset joko sähköpostilla osoitteeseen vaasansportinkannattajat(a)gmail.com tai tekstiviestillä numeroon 0465539592.

Scaleo666
08.03.2011, 17:43
Onko kellään tietoa onko huomenna ketään menossa Mikkeliin peliin, tiedän että ei bussia mene mutta ajattelin jos joku olisi kuitenkin tulossa, meinaan itte mennä huomenna hallille ja ihmettelen että olenko ainut vierasfani paikalla.

Ihmemies
09.03.2011, 03:31
Onko kellään tietoa onko huomenna ketään menossa Mikkeliin peliin, tiedän että ei bussia mene mutta ajattelin jos joku olisi kuitenkin tulossa, meinaan itte mennä huomenna hallille ja ihmettelen että olenko ainut vierasfani paikalla.

Etelästä on ainakin tulossa väkeä.

Niksi
14.03.2011, 22:04
Vaasan Sportin Kannattajat Ry tekee fanimatkan Mikkeliin keskiviikkona 16. maaliskuuta pelattavaan viidenteen ja viimeiseen finaaliotteluun. Matkan hinnat ja lähtö selviävät tiistaina aamupäivällä. Matkan hinta on jäsenille 25 euroa ja muille 35 euroa. Otteluliput eivät sisälly hintaan.

Bussi lähtee kaupungintalon edestä 11:00. OLE AJOISSA PAIKALLA! Bussit ei odota.

Mikäli olet täysin uusi henkilö tulevalla vieraspelireissulla tai on säännöt päässyt unohtumaan, muista lukea fanimatkasäännöt! (http://www.redarmy.fi/suomi/39/fanimatkasaannot)

SITOVAT ilmoittautumiset joko sähköpostilla osoitteeseen vaasansportinkannattajat(a)gmail.com tai tekstiviestillä numeroon 046 553 9592.'

Lisäinfot tämän viestin alapuolella, Sportin foorumilla tai yksinkertaisesti seuraamalla kannattajayhdistyksen sivuja (http://www.redarmy.fi/).

SPORTTIKOTKA
14.03.2011, 23:57
Etelästä startannee reilu parikymmentä heepoa keskiviikkona Mikkeliin.

Niksi
14.03.2011, 23:57
Ensimmäinen bussi on täynnä. Katsellaan huomenna lisää...

Jayzon
15.03.2011, 00:04
Vieraaseen pöytään tässä huutelen, mutta pakko kommentoida kun satuin vilkaisemaan: nuo teidän fanimatkasäännöt - arvostan. Nuo samat säännöt voisi kopioida kaikille faniporukoille. Toinen asia on sitten että miten tarkasti niitä kukin noudattaa, ja millainen on ryhmäkuri? Esimerkiksi ihan mielenkiinnosta, tuliko tälle kolmannen finaalipelin paukkupommittelijalle sanktioita tekemisistään, tai vastaavasti niille, jotka painivat järkkäreiden ja poliisin kanssa?

Ihan puhtaasti mielenkiinnosta näitä kyselen, en siis yritä mitenkään provoilla millään muotoa. :)

Niksi
15.03.2011, 11:10
Matkan hinnat ja lähtöaika selvisi. Kannattaa jatkossakin seurailla tätä ketjua, kannattajayhdistyksen sivuja tai Sportin foorumia mahdollisista lisäinfoista.

Tähän mennessä yli 80 ilmoittautumista ja kolmatta bussia yritetään, jos ilmoittautumiset riittää.

Niksi
15.03.2011, 11:16
Lisäinfoa: 90 ilmoittautumista, kolme bussia varattu.

Mikkelin myyntipäällikkö voisi kerrankin vastata siihen puhelimeen...

Niksi
15.03.2011, 11:37
Meille on varattu tähän mennessä 200 ottelulippua, joten ainakin siihen asti voidaan ottaa ilmoittautumisia. Myös hinnat on julki.

Niksi
15.03.2011, 14:36
Ottelulipuista 70 on ns. käyttämättä. Jokainen voi miettiä mitä se tarkoittaa.

SPORTTIKOTKA
15.03.2011, 15:01
Southern on hommannut 21 bilettiä seisomakatsomoon. Hei hulinaa.

Niksi
15.03.2011, 15:34
Otetaan vielä huomioon, että täältä lähtee muitakin busseja (esim. vapaaehtoistyöntekijät), niin voi hyvinkin olla, että huomenna Mikkelissä paikalla on 200-päinen kannattajalauma. Keskellä viikkoa.

Niksi
15.03.2011, 16:38
Kolme bussia täynnä, neljättä täytellään. Viides bussi on mahdollista, jos kuuteen mennessä täyttyy neljäs bussi.

Niksi
15.03.2011, 17:04
140 ilmoittautumista... 20 ilmoittautumista lisää tämän tunnin aikana, niin yritämme saada vielä viidennen (ja viimeisen) bussin liikenteeseen. HUOM. Yritämme, ei ole siis varmaa, vaikka neljäs bussi täyttyisikin tunnissa.

Eli huomenna on oikeasti odotettavissa 200-päinen (Jos enemmänkin) kannattajalauma.

Niksi
15.03.2011, 18:02
Niinhän siinä kävi, että viides bussi varattiin. Tämä on viimeinen bussi eli reilu 50 paikkaa tarjolla. Ilmoittaudu siis nyt!

Jukuri
15.03.2011, 18:09
140 ilmoittautumista... 20 ilmoittautumista lisää tämän tunnin aikana, niin yritämme saada vielä viidennen (ja viimeisen) bussin liikenteeseen. HUOM. Yritämme, ei ole siis varmaa, vaikka neljäs bussi täyttyisikin tunnissa.

Eli huomenna on oikeasti odotettavissa 200-päinen (Jos enemmänkin) kannattajalauma.

Huhhuh. Kiitettävä suoritus näin arkipäivänä ja noin pitkästä matkasta. Tässä taas nähdään että Vaasassa on fanikulttuuria. Harmi kun taitaa Mikkelin 4000 katsojaa taas jäädä kakkoseks...

Castillo
15.03.2011, 19:37
Huhhuh. Kiitettävä suoritus näin arkipäivänä ja noin pitkästä matkasta. Tässä taas nähdään että Vaasassa on fanikulttuuria. Harmi kun taitaa Mikkelin 4000 katsojaa taas jäädä kakkoseks...

Huhut kertoo että onnenlukemat on tällä hetkellä n.160 henkeä.

SPORTTIKOTKA
15.03.2011, 20:11
Taitaa olla, että Vaasalaisten määrä nousee lähemmäs kolmeasataa huomisessa sodassa ja se on jo helvetin hyvin.

Castillo
15.03.2011, 20:47
170 henkeä meni jo puoli tuntia sitten. Kannattajayhdistyksestä pyydettiin välittämään viestiä ja kaikkia vielä tässä vaihteessa pohtivia kautta töitä järjesteleviä kiirehtimään viimeisiä ilmoittautumisia. Bussit alkaa olemaan täynnä ja lippukiintiö täyttyä.

Niksi
16.03.2011, 00:03
Viimeisiä paikkoja viedään. 10 paikkaa vielä jäljellä.

Pat_LaFontaine
16.03.2011, 23:49
Huomatkaa, että tulevan lauantain sekä jo ensi viikon torstainkin ottelut Lahdessa ovat jo myynnissä lippupalvelu.fi:ssä.

Katsomo-osioissa D2 on vieraille varattu tilaa. LINKKI. (http://aariliike.com/node/128)

Lahdessa tuntuu olevan trafiikkia jo nyt ainakin tulevan lauantai-ottelun suhteen, joten kannattaa varata ajoissa tiketit, jos meinaa olla menossa mukana.

Vesku
17.03.2011, 11:36
Katsomo-osioissa D2 on vieraille varattu tilaa. LINKKI. (http://aariliike.com/node/128)

Ei taida piisata D2. Koko D-pääty haltuun vain.

Pat_LaFontaine
17.03.2011, 12:40
Ei taida piisata D2. Koko D-pääty haltuun vain.

Joo, jos vaan liput piisaa. Kysyntää kuulemma riittää. Kannattaa toimia nopeasti, jos meinaa liput saada niin lauantaille, kuin ensi viikon torstaillekin.

Ite ostin jo ensi torstaille liput ja jo nyt oli aika paljon varattu D2:sta paikkoja.

Vesku
17.03.2011, 13:16
Pitääkö paikkaansa, että lauantaille on varattu kokonaista 17 bussia?

Niksi
17.03.2011, 13:16
Jokainen Lahteen lauantaina hamuava ostaa minkä tahansa lipun matsiin. Säästäkää ne seisomapaikat vielä...

Tässä on nyt se ongelma, ettei meille ole toistaiseksi varattu mitään lippuja.

Pitääkö paikkaansa, että lauantaille on varattu kokonaista 17 bussia?
Hyvä, jos saadaan ensimmäistäkään liikkeelle tämän lippuperseilyn takia. Haista Lahti vittu.

Pat_LaFontaine
17.03.2011, 13:26
Tässä on nyt se ongelma, ettei meille ole toistaiseksi varattu mitään lippuja.Vittu, mitä pelleilyä.

Kai ne pelkää, että Vaasalaiset huutaa Pelsut perseelleen ja yrittään tarkoituksella hajottaa jengiä, ettei kirkon froskot ja ikonit vaan kärsi huutosaasteesta. Onhan sen nyt ennen kuulumatonta, että yleisö pitää ääntä kesken ottelutapahtuman.

Toivottavasti nyt jotain tilaa ja paikkoja järjestyy ja vieläpä hyvissä ajoin.

Nakkis
17.03.2011, 14:02
Lahdessa pelätään. Se on selvää. Ovat ymmärtäneet, että Sport-kannattajien läsnäolo vesittää kotiedusta paljon. Pelicansin toimistolla kannattaisi kuitenkin miettiä tarkasti, minkälainen kaoottinen paskamyrsky ottelutapahtumasta muodostuu, jos vaasalaiset hajautetaan ympäri hallia. Niin käy väistämättä, jos meille ei järjestetä riittävän suurta katsomoa. En ottaisi riskiä.

Toivottavasti meille kuitenkin järjestyy liput ja katsomo. Koska tästä on odotettavissa jotain lisäinfoa, Niksi?

Niksi
17.03.2011, 14:16
RAUHOITTUKAA!

Toinen puhelusoitto ja oltiin toiseen yhteydessä ja saatiin seisomakatsomo varattua. Toistaiseksi 500 lippua on varattu.

Niksi
17.03.2011, 14:25
Vaasan Sportin Kannattajat Ry tekee matkan Lahteen lauantaina 19. maaliskuuta pelattavaan ensimmäiseen liigakarsintaotteluun. Matkan hinta on jäsenille 25 euroa ja muille 35 euroa. Ottelulippu ei kuulu matkan hintaan. Hintaa lipulle tulee näillä näkymin 10 euroa. Tällä hetkellä 500 ottelulippua on varattuna. Tilanne voi muuttua, joten pysy ajantasalla.

Bussit lähtee kaupungintalon edestä kello 11:00. OLE AJOISSA PAIKALLA! Bussit ei odota.

HUOM. Kun ilmoitat nimesi ja jos sinulta löytyy ennakkoon ostettu lippu, niin ILMOITA SIITÄ!

Mikäli olet täysin uusi henkilö tulevalla vieraspelireissulla tai on säännöt päässyt unohtumaan, muista lukea fanimatkasäännöt! (http://www.redarmy.fi/suomi/39/fanimatkasaannot)

SITOVAT ilmoittautumiset joko sähköpostilla osoitteeseen vaasansportinkannattajat(a)gmail.com tai tekstiviestillä numeroon 046 553 9592.

HUOM. ILMOITTAUDU NOPEASTI! Bussit katsotaan perjantaina läpi, joten kaikki sitovat ilmoittautumiset mahdollisemman nopeasti.

Seuraa mahdollisia tulevia lisäinfoja kannattajayhdistyksen sivuja, Sportin foorumia tai Jatkoajan keskustelupalstaa.

Pat_LaFontaine
17.03.2011, 14:27
En ole koskaan toki ollut uudistuneessa Isku-Areenassa, mutta näyttää vähän olevan heikkolaatunen ja typerä toi seisomokatsomo ainakin kartalla. (http://www.pelicans.fi/sites/www.pelicans.fi/files/image/katsomokartta/katsomokartta(1).png) Menee pitkäksi nauhaksi porukka ja joku vitun lehdistö vielä häröilemässä siinä välissä.

Tuo koko D-katsomo (D2 ja D1) olisi ollut mielestäni todella hieno paikka, koska Sport hyökkää kaksi kertaa siihen päätyyn. No kaikkea ei voi saada. Hienoa, että varasivat edes ton 500 tikettiä.

Stuttgarter
17.03.2011, 14:29
Toistaiseksi 500 lippua on varattu.

Pakko tulla huutelemaan tänne. Aika vitun hienoa, 500 lippua! Tervetuloa minun puolesta liigaan.

Ihmemies
17.03.2011, 14:46
En ole koskaan toki ollut uudistuneessa Isku-Areenassa, mutta näyttää vähän olevan heikkolaatunen ja typerä toi seisomokatsomo ainakin kartalla. (http://www.pelicans.fi/sites/www.pelicans.fi/files/image/katsomokartta/katsomokartta(1).png) Menee pitkäksi nauhaksi porukka ja joku vitun lehdistö vielä häröilemässä siinä välissä.

Tuo koko D-katsomo (D2 ja D1) olisi ollut mielestäni todella hieno paikka, koska Sport hyökkää kaksi kertaa siihen päätyyn. No kaikkea ei voi saada. Hienoa, että varasivat edes ton 500 tikettiä.

Täysin sama. D2 ja D1 olisi ehkä ollut paras paikka Vaasalaisille. Mutta ymmärtäähän tuon kun lahdessa häärää hallilla vitunmoiset amatöörit ja turistit. Varmaan noihin D-katsomoihin oli jo myytykin lippuja lahtelaisille. Ei taideta nyt oikein Lahdessa ymmärtää mikä heitä lauantaina odottaa.

Niksi
17.03.2011, 15:08
Puoli tuntia mennyt ja 500:sta lipusta on jäljellä enää reilu 420.

Niksi
17.03.2011, 15:54
Lippufarssi saa jatkoa!

SM-Liigalta oli tullut määräyksiä vieraskannattajien suhteen, että niille voi varata 200 lippua. Kuulit oikein, Liigan määräyksellä 200 lippua varauksessa. Pelsuilta saatiin vielä lisää lippuja varaukseen eli todellinen tarkka määrä lippujen osalta on 300.

Koittakaa nyt vittu päättää.

Ihmemies
17.03.2011, 16:02
Lippufarssi saa jatkoa!

SM-Liigalta oli tullut määräyksiä vieraskannattajien suhteen, että niille voi varata 200 lippua. Kuulit oikein, Liigan määräyksellä 200 lippua varauksessa. Pelsuilta saatiin vielä lisää lippuja varaukseen eli todellinen tarkka määrä lippujen osalta on 300.

Koittakaa nyt vittu päättää.

Liiga pelkää Vaasalaisten invaasiota.

Tämä (http://img716.imageshack.us/i/lahtikatsomo.png/) alue sitten vaan kokonaan haltuun jos liput loppuu yhdistyksen kautta. Tohon menee 1000 henkeä.

Pat_LaFontaine
17.03.2011, 18:56
Tässä muutamia kuvia, miltä uusittu Isku Areena näyttää katsomoiden osalta.
Kuvia sieltä sun täältä. (http://www.aariliike.com/image/tid/14) ja Kuva, josta saa seisomatonteista suhteellisen hyvän kokonaiskuvan. (http://www.aariliike.com/sites/default/files/images/isku2.jpg)

Ihan jos jotain kiinnostaa ennakkoon tietää menomestasta jotain. Aika korkealle ja kauas jäästä jää kyllä osa seisomapaikoista.

Vesku
17.03.2011, 19:02
Aika korkealle ja kauas jäästä jää kyllä osa seisomapaikoista.

Suht korkealle muttei kauas. La'en katsomot ovat jyrkkiä.

Vrt. Hakametsä, jossa kulman seisomakatsomot ovat kilometrin päässä.

Niksi
18.03.2011, 00:09
Kolme bussia on täyttynyt. Otamme lisää ilmoittautumisia vastaan.

Ihmemies
18.03.2011, 11:27
Myös Ultras 06 omalla bussilla matkassa.

Vaasan tyylikkäimmät gosset eli Ultras 06 lähtee luonnollisesti myös liigakarsintoihin Lahteen omalla bussilla. Jos haluat nauttia hyvästä matkaseurasta ja tunnelmasta, ilmottaudu mukaan Ultras 06:n omaan bussiin sähköpostilla osoitteeseen u06@ultras06.com

Hintaa matkalle tulee 35€ + ottelulippu 10€. Ottelulipun saa ostettua Ultras 06:lta.

Lähtö tapahtuu klo. 10.00 kaupungintalolta. Lähtö aikaisin, jotta päästään nostattamaan tunnelmaa Lahteen ajoissa. Muistathan, että Ultras 06:n kyydissä lähdetään kannattamaan joukkuetta, eikä vetämään perskännejä.

http://www.youtube.com/watch?v=NLaaYAZKch8

Nyt hereillä ja sankoin joukoin Lahteen!

Ultras 06 (http://www.ultras06.com)

Niksi
18.03.2011, 15:10
Viides bussi täyttyy, kuudes on varauksessa eli lisää ilmoittautumisia otetaan vastaan!

ahee
18.03.2011, 17:46
Tässä muutamia kuvia, miltä uusittu Isku Areena näyttää katsomoiden osalta. Noi on kyllä kuvia vanhasta hallista, mutta seisomakatsomo on samallainen kuin ennenkin, kohdasta mihin olette menossa

A-piste
18.03.2011, 23:33
Pieni pettymys tällä hetkellä toi varmistuneiden lähtijöiden määrä, tai sitten musta on vaan tullut suuruudenhullu. Kyllä yli 500 punavalkoista on pakko löytyä huomenna Lahen hallista!

Pat_LaFontaine
21.03.2011, 12:59
Onko RAS varailemassa dösää / dösiä ens torstain peliin ja mistä /koska dösä(t) lähtee liikenteeseen?

Entä, mites Vaasa. Onko tulijoita tai edes vielä mitään viritelmiä päällä?

Ihmemies
21.03.2011, 14:39
Onko RAS varailemassa dösää / dösiä ens torstain peliin ja mistä /koska dösä(t) lähtee liikenteeseen?

Entä, mites Vaasa. Onko tulijoita tai edes vielä mitään viritelmiä päällä?

Torstaina ei varmaan lähde muita busseja kuin tuo/nuo Niksin äsken ilmoittamat RA:n bussit Vaasasta.

Ultras 06 ja Southern ei ainakaan liiku omalla bussilla torstaina. Etelästä tullaan omilla autoilla kuten yleensä.

Edit. Laitetaan tähän loppuun nyt vielä lainauksella tuo Niksin äskeinen viesti ettei mene ohi joiltakin, kun sivu sattui juuri vaihtumaan.

Vaasan Sportin Kannattajat Ry tekee matkan Lahteen torstaina 24. maaliskuuta pelattavaan kolmanteen liigakarsintaotteluun. Matkan hinta on jäsenille 25 euroa ja muille 35 euroa. Ottelulippu ei sisälly hintaan, mutta oletettavasti ottelulipun hinta on sama kuin viimeksi eli 10 euroa. Ottelulipun paikka löytyy seisomakatsomosta. Varaa siis rahat sekä matkan hintaan, että myös ottelulippuun.

Bussi lähtee kaupungintalon edestä kello 11:00.

Mikäli olet täysin uusi henkilö tulevalla vieraspelireissulla tai on säännöt päässyt unohtumaan, muista lukea fanimatkasäännöt! (http://www.redarmy.fi/suomi/39/fanimatkasaannot)

SITOVAT ilmoittautumiset joko sähköpostilla osoitteeseen vaasansportinkannattajat(a)gmail.com tai tekstiviestillä numeroon 046 553 9592. HUOM. Kun ilmoitat nimesi ja jos sinulta löytyy ennakkoon ostettu lippu, niin ILMOITA SIITÄ!

Ilmoittaudu ajoissa!

Seuraa mahdollisia tulevia lisäinfoja kannattajayhdistyksen sivuja, Sportin foorumia tai Jatkoajan keskustelupalstaa.

Necco
23.07.2011, 22:55
Kannattajayhdistyskin avaa kautensa 6.8. Seinäjoella pelattavassa harjoituspelissä: Seinäjoki away 6.8. :: suomi :: Red Army (http://www.redarmy.fi/suomi/116/seinajoki-away-68)

Kaikki kynnelle kykenevät mukaan.

Necco
27.09.2011, 00:42
Joensuuhun yritämme lähteä avaamaan runkosarjan reissailun. Kaikki mukaan nyt, on meno rankkaa!

Kannattajayhdistyksen kotisivujen uutinen susirajan reissusta. (http://www.redarmy.fi/suomi/128/susiraja-kutsuu-joensuu-away-la-810)

Necco
04.10.2011, 16:49
Joensuuhun emme lähde bussilla, mutta Turkuun lähdemme varmasti osallistujamäärästä riippumatta.
NYT MENNÄÄN! Turku away! (Varma reissu) :: suomi :: Red Army (http://www.redarmy.fi/suomi/130/nyt-mennaan-turku-away)

Necco
22.11.2011, 01:59
Vaasan Sportin kannattajayhdistys järjestää matkan ensiksi Mikkeliin 10.12. (http://www.redarmy.fi/suomi/131/ny-mennaan-savvoon-mikkeli-away-1012) ja heti seuraavana viikonloppuna 17.12. Kouvolaan. (http://www.redarmy.fi/suomi/133/kkp-vs-red-army-kouvola-away-1712) Tämän syksyn kärkiottelut luvassa, joten nyt kannattaa lähteä.

(Linkit sisältävät Red Army (http://www.redarmy.fi) -sivuston uutiset matkoista.)

Necco
15.12.2011, 11:17
Ja tähän tapaan. Kouvolakin peruttu. Säälittävää hyvä herrasväki, säälittävää.

Red Army -sivuston uutinen. (http://www.redarmy.fi/suomi/135/kouvola-peruttu)

KKtig
15.12.2011, 11:19
Ei jumalauta! Mitä vittua siellä tapahtuu?

Necco
15.12.2011, 11:24
Ei jumalauta! Mitä vittua siellä tapahtuu?

Jonkunlaista mestaruuskrapulaa porukka näyttää potevan. Kaks mestaruutta kolmeen kauteen näyttää olevan liikaa, kun ei runkosarja kiinnosta ketään. Lisäksi tietenkin pikkujouluviikot.

KKtig
15.12.2011, 11:28
Niinno toisaalta eihän meiltäkään saatu lähtemään Vaasaan kuin 15 hengen poppoo, mutta tottakai sitä vähän heikensi se, että seuraavana perjantaina lähti taas 7 bussia Mikkeliin.

Pettymys on kova, jopa täällä Kouvolan suunnassa. Kyllähän nämä matsit kaipaisivat vierasfanit aina paikalle kuin mahdollista.

Rocco
15.12.2011, 12:26
No, tämähän on suuntaus koko Mestiksessä. Muovinen farmisarja, sellaiseksi tämä on muuttunut.

Tuusa
15.12.2011, 12:52
No, tämähän on suuntaus koko Mestiksessä. Muovinen farmisarja, sellaiseksi tämä on muuttunut.

Niin kai...vasta 11 fanimatkaa tällä kaudella tehty.

Necco
15.12.2011, 13:28
Niin kai...vasta 11 fanimatkaa tällä kaudella tehty.

Erittäin helppo huudella kun välimatkat ei ole juuri mitään. Vaasassa ette oo tainneet kuitenkaan käydä? :)

Tuusa
15.12.2011, 13:45
Vaasassa ette oo tainneet kuitenkaan käydä? :)

Arkipäivinä pelit Vaasassa, eilen tosin oltiin arkipäivästä huolimatta pienellä sakilla Kajaanissa (edestakas 700km).

Mustakotka
15.12.2011, 14:04
Niin kai...vasta 11 fanimatkaa tällä kaudella tehty.
Helppohan teidän eläkeläisten on matkustella koska haluatte.

Vaasalaisia tulee Kouvolaan ainakin PK-seudulta ja omilla kyydeillä, Ultrasien bussista ei mitään tietoa, kun eivät enää päivitä sivujaan. Eikö RA ja Ultras mahdu nykyään samaan halliin vai mistä kiikastaa?

KKtig
15.12.2011, 14:12
Eli pienellä sakilla käynti on jo fanimatka? Sittenhän on tainnut meidänkin poppoo käydä joka helvetin vieraspelissä tällä kaudella.

Necco
15.12.2011, 14:23
Aikanaan kun Porissa piipahdeltiin, niin jotkut vakioreissaajista sanoivat ettei näitä voi kutsua edes fanimatkoiksi kun matka on niin lyhyt. (~180km) Sen verran pitkä matka täältä on jokaiselle vieraspaikkakunnalle, että tuommoinen on niin sanotusti sen kuuluisan kivenheiton päässä.

Rocco
15.12.2011, 15:29
Vaasasta lähimmät paikat on kaksi sarjan melkein pahinta muoviseuraa, LeKi ja JYP-akat, noin 280km/suunta. Niitä seuroja vaan ei kiinnosta ketään katsoa.

Lähin "oikea" vastustaja on TuTo, sinnekin matkaa on 330km/suunta. Ei ihme ettei täältä porukkaa lähde kovin helposti minnekään. Kouvolasta tai Mikkelistä pääsee nopeasti laskettuna yli puolen sarjan joukkueista luo lyhyemmällä matkalla, mitä Vaasasta on edes sen lähimmän vastustajan luo. Moniin peleihin sieltä pääsee arkipäivänäkin ettei tarvi töistä lähteä ennen neljää pois.

Tuusa
15.12.2011, 16:00
Eli pienellä sakilla käynti on jo fanimatka? Sittenhän on tainnut meidänkin poppoo käydä joka helvetin vieraspelissä tällä kaudella.

En laskenut Kajaania mukaan fanimatkoihin.

KKtig
16.12.2011, 13:20
Ilmeisesti U06:sen bussi lähtee, joten kaikki hyvin taas ja tunnelma olkoon huikea.

Nicotsein
16.12.2011, 16:22
Nää on nää vierasreissut aikalailla kakspiippuinen juttu. Olen toki tällä kaudella käynyt mm. Jyväskylässä, Heinolassa ja Mikkelissä, mutta esim. Huomenna ei ole aikomustakaan lähteä Kouvolaan, suurimpana syynä se että ei vaan millään jaksa. Ne jotka oikeesti tekee ruumiillista ja vaativaa työtä viikon aikana n. 55 tuntia tajuaa sen että lepopäivänä ei huvita herätä aikaisin. Toki normaalin 40 tunnin työviikon jälkeen jaksaa ihan hyvin vielä lähteä hiihtelemään ympäri suomea. Tällä kertaa jää valitettavasti väliin.

Necco
26.01.2012, 12:02
Noniin, uutta yritystä Kouvolan suunnille. Kyseinen ottelu saattaa olla ratkaisevassa tekijässä runkosarjan voittoa ajatellen, joten nyt jos koskaan kannattaa lähteä mukaan. Lisätietoja täältä. (http://www.redarmy.fi/suomi/136/kouvostoliitto-away-422012) (Linkki redarmy.fi -sivustolle.)

Necco
02.02.2012, 16:56
Ja taas kerran, kuten tällä kaudella aina ennenkin, bussi ei lähde. Tällä kertaa homma kaatui tiedonkulkuun, eikä niinkään ilmoittautumisiin.

Red Army -sivuston uutinen (http://www.redarmy.fi/suomi/138/bussi-peruttu-jalleen)

Damon
02.02.2012, 17:20
Ja taas kerran, kuten tällä kaudella aina ennenkin, bussi ei lähde. Tällä kertaa homma kaatui tiedonkulkuun, eikä niinkään ilmoittautumisiin.

Red Army -sivuston uutinen (http://www.redarmy.fi/suomi/138/bussi-peruttu-jalleen)

Taas kerran.. Mitä tarkoitetaan sillä, että kaatui "tiedonkulkuun"?

Necco
02.02.2012, 17:39
Taas kerran.. Mitä tarkoitetaan sillä, että kaatui "tiedonkulkuun"?
Ne taas on ihan kannattajayhdistyksen sisäisiä asioita.

Damon
02.02.2012, 22:36
Ne taas on ihan kannattajayhdistyksen sisäisiä asioita.

Sportin omalla foorumilla joku kirjoitti, että bussi oltiin ehditty perua ennen kuin tarvittava määrä ihmisiä oli ilmottautunut. Pitäisköhän tästä lähtien ilmoittaa, että koska pitää viimeistään ilmottautua, niin vältyttäisiin tälläseltä?

Necco
15.02.2012, 22:04
TuTo varmistui, Turku kutsuu. Tervetuloa kaikki avaamaan playoff-kauden reissailu. Bussin lähtö varma.

Red Army -sivuston uutinen. (http://www.redarmy.fi/suomi/140/toinen-puolivaliera-turkuun-192-varma-lahto)

SPORTTIKOTKA
28.02.2012, 16:51
Red Army tekee retken Kouvostoliittoon perjantaina 2.3. Varma lähtö. Paljonkohan jo mahtaa olla kyytiläisiä. Samoin RAS matkaa Kouvostoliittoon vielä tuntemattomalla määrällä hupparipoikia.

Necco
29.02.2012, 01:46
Red Army tekee retken Kouvostoliittoon perjantaina 2.3. Varma lähtö. Paljonkohan jo mahtaa olla kyytiläisiä. Niin joo, unohdin vallan kirjoittaa tänne. Hyvä että joku on asialla. ;)

Bussin lähtö Kouvolaan on tosiaan varma, ja tällä hetkellä on noin 30 ilmoittautujaa, joka on ihan hyvä määrä perjantaipeliin. Lisää mahtuu, kaikki mukaan.
Red Army -sivuston uutinen matkasta. (http://www.redarmy.fi/suomi/146/ensimmainen-valiera-kouvola-away-23-varma-lahto)


Ps. Maanantain kolmannesta välierästä on tullut jo jonkin verran kyselyitä, eli emmeköhän yritä lähtöä myös silloin. Älkää liikaa huomioiko sanaa "yritä".

Necco
29.02.2012, 14:49
Bussi täyttymässä! Kymmenisen paikkaa jäljellä, jos haluat päästä Kouvolaan niin ilmoittaudu heti. Nopeat syövät hitaat.

Necco
29.02.2012, 17:05
Maanantain kolmanteen välierään on myös paljon kyselty bussia, joten lähdemme myös sinne. Tähän bussiin tarvitaan 20 lähtijää vähintään, joten ilmoittautukaa ajoissa.

Red Army -sivuston uutinen matkasta. (http://www.redarmy.fi/suomi/148/kolmas-valiera-kouvola-away-53)

Lisäksi: perjantain bussissa enää muutama paikka vapaana.

SPORTTIKOTKA
29.02.2012, 17:51
Taitaa dösässä enää muutama paikka olla vapaana. Maanantain retkelle on myös ilmoittautuminen alkanut!!!

Necco
01.03.2012, 02:17
Bussi alkaa olemaan sen verran täynnä, ettei enää kannata ilmoitella. Kerromme huomenna mikäli hajapaikkoja vielä löytyy.

SPORTTIKOTKA
01.03.2012, 09:21
Ne, jotka eivät mahtuneet nyt dösään niin kimppakyydeillä vaan Kouvolaan!!!

Ja maanantaina uudestaan!!!

Necco
01.03.2012, 18:55
Peruutusten johdosta neljä paikkaa vielä jäljellä ekaan välieräbussiin. Nopeimmat ehtivät.

diablo
02.03.2012, 23:04
Saiskohan sinne sanaa menemään eteenpäin kaverille, joka painaa hallin valojen nappulaa, että huomenna sitten valot ajoissa pois kun vastustaja tulee jäälle!? Saadaan paremmin alkuun nostatettua fiilistä, kun valot ovat poissa, ennen kuin yksikään vierasjoukkueen pelaaja on jäällä.

Necco
04.03.2012, 13:00
Lähdemme varmasti pikkubussilla huomenna Kouvolaan. 10 paikkaa jäljellä, mukaan vain!

Bussi lähtee. (http://www.redarmy.fi/suomi/148/kolmas-valiera-kouvola-away-53) redarmy.fi -sivuston uutinen.

diablo
04.03.2012, 22:02
Saiskohan sinne sanaa menemään eteenpäin kaverille, joka painaa hallin valojen nappulaa, että huomenna sitten valot ajoissa pois kun vastustaja tulee jäälle!? Saadaan paremmin alkuun nostatettua fiilistä, kun valot ovat poissa, ennen kuin yksikään vierasjoukkueen pelaaja on jäällä.
Joku oli sitten ilmeisesti ottanut viestistäni vaarin, ja kertonut asian eteenpäin, sillä eilen tämä asia pelasi loistavasti!
Itseasiassa valot sammutettiin aijemmin, kuin kertaakaan tällä kaudella - samoin sammutettiin kaukalossa KooKoon ja Forsbackan valot! ;)

Necco
08.03.2012, 20:16
Finaaleissa ollaan, Joensuuhun mennään. Nyt on aika aktivoitua, joten kaikki mukaan!
redarmy.fi -sivuston uutinen. (http://www.redarmy.fi/suomi/151/toinen-finaali-joensuu-away-123)

Necco
09.03.2012, 21:40
Bussi lähtee, mutta tilaa on. Kaikki kynnelle kykenevät mukaan!

stairox
12.03.2012, 11:18
Kysytään tässä ketjussa, kun ei muutakaan sopivaa paikkaa löydy. Kaverin kanssa muistelitiin eilisen pelin tauolla tuota legendaarista Joensuun reissua 1987, kun Red Army syntyi. Oltiin samaa mieltä siitä että kyseessä oli kauden avaus, mutta ottelun lopputuloksesta oltiin eri mieltä. Minä muistelin 2-4 ja kaveri 1-2. Googlaamalla löysin tuloksen 2-3. Mikähän oli se oikea lopputulos?

A-piste
12.03.2012, 11:34
2-3 tuo ottelu päättyi. Voitto tuli ja todella hieno reissu se oli!

Necco
16.03.2012, 16:35
Tampereelle lähdetään isolla porukalla. Voin kertoa etten ehtinyt edes kunnolla ilmoittaa matkasta niin yksi bussi täyttyi jo, alle kymmenessä minuutissa.

Red Army -sivuston uutinen. (http://www.redarmy.fi/suomi/153/ensimmainen-karsinta-tampere-away-233)

SPORTTIKOTKA
16.03.2012, 20:23
Laitetaan nyt tännekin. Southern Red Army täyttää myös dösää Stadissa. Jos olet kiinnostunut etelästä käsin tulemaan niin ilmoa Southernin sivuille. Näistä tulee huikeat reissut.

SPORTTIKOTKA
17.03.2012, 10:28
Eilen oli tullut rapiat 250 ilmoa jo Vaasassa sekä etelän dösä täyttyy. Vauhti varmastikin kiihtyy tässä viikonlopun aikana.

Necco
17.03.2012, 15:25
Bussit täyttyvät kovaa vauhtia. Yli 300 henkeä on jo ilmoittautunut. Jos haluaa reissuun niin kannattaa ilmoittautua ajoissa.

SPORTTIKOTKA
17.03.2012, 19:48
Tais nyt jo olla neljäsataa mennyt. Oliko Mustasaareenkin myyty yli sata lippua vai mitä hä? Varmaan täytyy neuvotella lisää lippuja saataviksi sillä vauhti ja hysteria kiihtyy!!!

Oli tullu näköjään lisää lippuja Vaasaan - Red Armyn naamakirjassa oli näin maininta. Loistavaa. Suomen virallinen kiekkokirkko on meidän.

Pat_LaFontaine
18.03.2012, 10:14
Oliko Mustasaareenkin myyty yli sata lippua vai mitä hä?

Siis, mitä Mustasaareen? Mikä toi kuvio oikeesti on, kun tiedän, että ainakin yrityksillekin on jo myyty lippuja. Vaasalaisia odotettavissa myös runsaasti katsomoon D.

SPORTTIKOTKA
18.03.2012, 10:29
Jostakin, en muista mistä bongasin tämän Mustasaarigeissin. Siinä puhuttiin about sadasta lähtiästä. Nythän on myös maalahdesta tullut kaksi dösää letkajenkkaan.

Ihmemies
18.03.2012, 14:09
Vaasalaisia odotettavissa myös runsaasti katsomoon D.

Mitäs järkeä kenenkään nyt on sinne änkeä? Eiköhän loogisinta olisi yrittää täyttää tuo C-katsomo alkuun. Yhdistyksen liput on sinne ja tohon koko C-päätyyn mahtuu ilmeisesti noin 1600 (?) katsojaa, joten eiköhän me kaikki sinne mahduta.

stairox
18.03.2012, 14:11
Jostakin, en muista mistä bongasin tämän Mustasaarigeissin. Siinä puhuttiin about sadasta lähtiästä. Nythän on myös maalahdesta tullut kaksi dösää letkajenkkaan.
Samoista busseista kyse, jossain luki että kaksi bussia lähdössä (etelä)Mustasaaresta/Maalahdesta.

Necco
19.03.2012, 20:28
Tässä välissä heitän hieman väliaikatietoa: yhdistyksen busseissa on 500 ihmisen maaginen raja ylitetty! Busseja lähdössä nyt yksitoista, ja kahdestoista bussi on jopa todennäköinen. Tähän lisäksi maakunnan bussit ja eri yritysten bussit niin pääsemme jo helposti yli 20 bussiin..

Tästä tulee pojat vielä jotain ainutlaatuista.

Ihmemies
19.03.2012, 22:13
Ultras 06:lla ja RAS:silla on lisäksi omat bussit. Hyvin näyttää jengi liikkuvan.

Ultras 06:n sivuille lisätty hieman juttua mm. viikonlopun reissuun liittyen.

http://www.ultras06.com

Damon
20.03.2012, 10:02
Onko yhdistykselle varattu jo 3. karsintapeliin paikat? C1-katsomoon ei ole ainakaan enää myynnissä lippuja.

SPORTTIKOTKA
20.03.2012, 12:22
Hienon viestin oli Ultras06 kirjoittanut. Helpottaa varmaan moniakin.

magnum37
23.03.2012, 21:51
Mitäköhän Red Army kuvittelee voivansa ansaita vaasalaiselle jääkiekkoilulle pitämällä messissä näitä tyyppejä, jotka heittävät jäälle milloin kolikoita ja milloin kananmunia?

Se, että ollaan hieno faniporukka, ei oikeuta olemaan toisessa suunnassa ääliölauma.

Pahimmassa tapauksessa Sportin liigapaikka voidaan evätä näiden urpojen takia, jotka eivät osaa keskittyä kannattamiseen.

Laittakaa nyt perkele kuriin porukkaa!!!!!!!!

Kix71
23.03.2012, 22:29
Mitäköhän Red Army kuvittelee voivansa ansaita vaasalaiselle jääkiekkoilulle pitämällä messissä näitä tyyppejä, jotka heittävät jäälle milloin kolikoita ja milloin kananmunia?

Se, että ollaan hieno faniporukka, ei oikeuta olemaan toisessa suunnassa ääliölauma.

Pahimmassa tapauksessa Sportin liigapaikka voidaan evätä näiden urpojen takia, jotka eivät osaa keskittyä kannattamiseen.

Laittakaa nyt perkele kuriin porukkaa!!!!!!!!
Täysin samaa mieltä.

Jos ei nuppi kestä niin pysyköön kotona. Kolikonheittäjät; miltä teiltä tuntuisi jos pelaaja kaatuu kolikon takia ja törmää pää edellä laitaan ja esim. halvantuu. Miltähän tuntuisi elätä loppuelämän sillä tiedolla "minä hullu tuon kolikon heitin" joka lopetti tämän loistavan pelaajan uran. Voisi edes vähän miettiä ennen kuin heittelee krääsää jäälle.
Hävettää tuollainen touhu!

Muuten RA/Ultras ovat loistavia luomaan tunnelmaa, mutta heittäkää nyt v***uun nämä vatipäät.

Numero 1080p
23.03.2012, 22:38
Mitäköhän Red Army kuvittelee voivansa ansaita vaasalaiselle jääkiekkoilulle pitämällä messissä näitä tyyppejä, jotka heittävät jäälle milloin kolikoita ja milloin kananmunia?

Se, että ollaan hieno faniporukka, ei oikeuta olemaan toisessa suunnassa ääliölauma.

Laittakaa nyt perkele kuriin porukkaa!!!!!!!!

Exactly!

Itsekin olen monasti hehkuttanut Sportin faneja ja niiden luomaa upeaa tunnelmaa halleissa, mutta ihmetyttää kyllä suuresti, että miten vitussa voi olla ettei noita kusipäitä saada millään tavalla kuriin. Eikä perseilyn toteutuminen todellakaan vaadi tuhansia vaasalaisia, vaan siihen riittää komeasti paljon pienempikin porukka. Muutaman kymmenenkin fanin joukosta jo löytyy helposti muutama käytävälle räkijä ja vastustajan kannattajille haistattelija.

Iso peukku suurimmalle osalle tänäänkin Hakametsään kannattamaan lähteneille. Mutta sille pienelle hikisiä ropojaan paiskineelle ja muutenkin perseilleelle paskahousujengille: Haistakaa vittu ja yrittäkää edes ymmärtää hävetä.

lätkäheebo
24.03.2012, 09:09
Exactly!

Itsekin olen monasti hehkuttanut Sportin faneja ja niiden luomaa upeaa tunnelmaa halleissa, mutta ihmetyttää kyllä suuresti, että miten vitussa voi olla ettei noita kusipäitä saada millään tavalla kuriin. Eikä perseilyn toteutuminen todellakaan vaadi tuhansia vaasalaisia, vaan siihen riittää komeasti paljon pienempikin porukka. Muutaman kymmenenkin fanin joukosta jo löytyy helposti muutama käytävälle räkijä ja vastustajan kannattajille haistattelija.

Iso peukku suurimmalle osalle tänäänkin Hakametsään kannattamaan lähteneille. Mutta sille pienelle hikisiä ropojaan paiskineelle ja muutenkin perseilleelle paskahousujengille: Haistakaa vittu ja yrittäkää edes ymmärtää hävetä.

Olen täysin samaa mieltä Numeron kanssa. Taas muutama kusipää pilaa tuhansien fanien maineen ja nautinnon katsoa peliä. Tälläiset jästipäät pitäisi lukita jonkun vaasalaisen taloyhtiön väestösuojaan radion kanssa pleijareiden ja karsintapelien ajaksi. Siellä nämä järjen jättiläiset saisivat riehua rauhassa kuunnellen peliä radiosta.
Voi hitto mitä tyyppejä Vaasassa kasvaakaan. Laittakaa nyt ihmeessä nämä lapset kuriin!

stairox
24.03.2012, 09:43
Muuten RA/Ultras ovat loistavia luomaan tunnelmaa, mutta heittäkää nyt v***uun nämä vatipäät.Nyt olisi todellakin suursiivouksen paikka.

Kun kuuluttaja sanoi toisen kerran että "Nyt oikeasti lopettakaa tuo jäälle heittely", niin samantien muutama muki lensi C1:stä kohti kenttää, toki pysähtyivät verkkoon. Vituttaa suunnattomasti eräiden idioottien käytös.

Niinkuin sanoin, suursiivous kiitos! Noita vatipäitä on vain muutama ja me pärjätään vallan mainiosti ilman heidän "tukea"!

Tuusa
24.03.2012, 09:47
Niinkuin sanoin, suursiivous kiitos! Noita vatipäitä on vain muutama ja me pärjätään vallan mainiosti ilman heidän "tukea"!

Oikein. Ei kaikenlisäksi luulisi edes olevan kovin vaikeaa, jos edes jonkinlaista "sisäistä kuria" ja halua löytyy. Luulisi noiden vatipäiden nimet olevan matkanjärjestäjien tiedossa, miksi ne otetaan mukaan? Nuo heittelyt kun taitaa olla mahdoton tehdä "salaa".

Pat_LaFontaine
24.03.2012, 10:26
En tiedä, mutta oletan ja olen aika varma, että nää nuuskan ym. heittelijät olivat niitä kuuluisia random-katselijoita, joille reissu oli lähinnä pelkkää läträämistä Hakametsän pubeissa ja siinä sivussa ottelun katselemista.


Mutta sit jotain muuta. Aamulehdessä oli juttu ja kuva jonkun Sportin kaulahuivista pisuaarissa. Miksiköhän ei ollut siitä Ipan huivista mitään, jonka päälle allekirjoittanutkin pääsi nautinnollisesti kusasemaan?

juurihoito
24.03.2012, 10:35
En tiedä, mutta oletan ja olen aika varma, että nää nuuskan ym. heittelijät olivat niitä kuuluisia random-katselijoita, joille reissu oli lähinnä pelkkää läträämistä Hakametsän pubeissa ja siinä sivussa ottelun katselemista.


Mutta sit jotain muuta. Aamulehdessä oli juttu ja kuva jonkun Sportin kaulahuivista pisuaarissa. Miksiköhän ei ollut siitä Ipan huivista mitään, jonka päälle allekirjoittanutkin pääsi nautinnollisesti kusasemaan?
Ihan varmaan siksi, että teidän joukkue otti pataan 6-1. Tämä fanien riehuminen on aina sama juttu. "Ne oli jotain random tyyppejä, jotka eivät kuuluneet RA:n leiriin" tyylisiä heittoja on tullut vuodesta toiseen. Ihan sama kuin Jokereiden leirissä, jossa nämä kusipäiset pikkuipanat eivät ikinä kuuluu varsinaisiin faneihin vaan sattuvat aina hengailemaan mukana.
Pitäisi näille äitien pikku pojille antaa tukkapöllyä, jos se vähän opettaisi.

Necco
24.03.2012, 17:03
Joo'o. Karavaani kulkee ja koirat haukkuu. Ei lisättävää.

Mutta asiaan! Emme lannistu pikku rökäletappiosta, vaan luonnollisesti lähdemme Tampereelle torstainakin.

Red Army -sivuston uutinen. (http://www.redarmy.fi/suomi/157/kolmas-karsinta-tampere-away-293)

Castillo
24.03.2012, 20:22
Ihan varmaan siksi, että teidän joukkue otti pataan 6-1. Tämä fanien riehuminen on aina sama juttu. "Ne oli jotain random tyyppejä, jotka eivät kuuluneet RA:n leiriin" tyylisiä heittoja on tullut vuodesta toiseen.

No laskeppa ihan itseksesi että mikä prosentuaalinen mahdollisuus on sille että kyseessä on RA:n henkilö jos hallissa oli eilen 3500 vaasalaista joista 600 oli tullut Red Armyn järjestämillä kyydeillä.

Ja paremmin nuo henkilöt on järjestävän seuran tiedossa kuin RA:lla. Toivottavasti tekijät saataisiin kiinni. Vituttaa edelleen kuinka kaikki ne hyvät jutut mitä eilenkin koko porukalla tehtiin jää ihan paitsioon muutaman idiootin takia. Itsekin olin katsomossa aika keskellä mutta en nähnyt kuka sitä tavaraa heitti. Se on käytännössä mahdotonta tuollaisessa yleisömeressä ellei seiso ihan heittäjän takana tai vieressä.

Se vaan menee jännästi niin että kun jotain tapahtuu niin ihmisten katseet keskittyvät monesti muista katsomoista siihen capoon. Eilenkin capoa ja sitä lähijengiä ympäriltä kuvattiin jopa hallin videotaululla samaan aikaan kun paskaa heiteltiin kentälle. Tavaraa lentää kentälle ja capoa kuvataan selkä kentälle päin kädet puuskassa..

JSU
25.03.2012, 01:30
No onhan tääkin nyt ihme touhua kun aina Sportin "menestyksen" kohdatessa näitä samoja läppiä käydään läpi. En niin kovin tarkkaa ole seurannut juuri vaasalaisten kannatus touhuja, mut itelle ei tällä kaudella ole tullut vastaan yhtään negatiivista uutista liittyen Red Armyyn. Menestys tuo varjopuolensa mukaan ja jos yhdessä ottelussa vaasalaiset glory huntterit perseilee niin miten siitä voi Red Armya syyttää? Olen tutustunut vaasalaiseen mentaliteettiin, enkä yhtään ihmettele jos tälläisiä negatiivisia uutisia tulee erityisesti silloin kun Sport "menestyy". Kyllähän vaasalaiset on aikalailla mylly hakuista sakkia. Sit kun glory huntterit lähtee kännipäissään kannattamaan "meidän" Sporttia ja tuleekin takkiin niin kyllähän siinä sappi kiehahtaa. Tästä on turha Red Armya syyttää. Vaasalaiset ovat vain tollasia. Asiaa ei pidä hyväksyä, mut vittuako Red Army sille voi, et osa vaasalaisista on vammasia?

Pitäisikö kaikkien kannattajaryhmien hyväksyä katsomoonsa vain jäseniään?

Ai niin ja toki Red Armylle peukkua valtavan hienosta työstä kannatuskulttuurin eteen!

Pat_LaFontaine
25.03.2012, 09:45
vittuako Red Army sille voi, et osa vaasalaisista on vammasia?Eiköhän näitä löydy tasaisesti ympäri suomea ja maailmaa. Kannattas muuten vähän miettiä muutenkin (vaikka varmaan lärveissä kirjoitettukin), mitä sinne intterwebbiin näppäimistöltään päästelee.

Pitäisikö kaikkien kannattajaryhmien hyväksyä katsomoonsa vain jäseniään?
Hoh hoijaa. Milläs tämä nyt sitten varmistetaan? Ilmotetaan ensi matsiin Ilvekselle, että C-katsomoon vain ja ainoastaan jäsenmaksun maksaneet ja lippu.fi:lle jokaisen kannattajamaksun maksaneen ip-osoitteet, joilla osto-oikeus ko. tapahtuman lippuihin? Mieti nyt vähä.

Ja miksi tästä nyt taas nostetaan maailman suurin show? Siellä joku lärvinen heitteli matskua kentälle, eikä se ole hyväksyttävää, mutta se tuli ja meni. Seuraavassa Hakametsän ottelussa tuo tuskin uusiutuu, joten keskitytäänkö taas välillä siihen karsintasarjaan ja jääkiekkoon sekä tässä ketjussa RA:n ilmoituksiin? Kiitos!

harto
25.03.2012, 10:55
Löysääppä Pat vähän pipoa, tuohan oli ihan selkeesti retorinen kysymys.

Ja tosta huonosta katsomokäyttäytymisestä; ainoa keino puuttua siihen on nimenomaan sisältäpäin. Jos löytyisi halua laittaa porukka kuriin, niin asennemuutoksella ja lujalla johtamisella/ryhmäkurilla se myös laitettaisiin. Jos minä perseilisin omalla vierasmatkalla vastaavalla tavalla niin olen melko varma että matkat jäisivät osaltani siihen.

Suomessa on ainoastaan ne pari kannattajaporukkaa joiden joukossa näitä 'yksittäistapauksia' saadaan katsella about joka ikisenä kuukautena kun lätkää pelataan. Onko esimerkiksi tavaraa lentänyt tällä kaudella jäälle muualta kuin eteläpäädyn ja red armyn katsomoista? Tuskinpa. Ollaanko muualta lähdetty toiseen päätyyn varta vasten hakemaan myllyä? Tuskinpa. Varastettu vierashallista tifoja? Tuskinpa.

Castillo
25.03.2012, 12:00
Jos löytyisi halua laittaa porukka kuriin, niin asennemuutoksella ja lujalla johtamisella/ryhmäkurilla se myös laitettaisiin. Jos minä perseilisin omalla vierasmatkalla vastaavalla tavalla niin olen melko varma että matkat jäisivät osaltani siihen.

Lue se mun edellinen viesti ja koita ymmärtää vähän sitä kolikon toistakin puolta. Aivan varmasti RA:n johtoporukassa olisi halukkuutta laittaa homma järjestykseen mutta miksi näin ei sitten tehdä.

a) Hallissa oli n.3500 vaasalaista ja kaikki olivat vähän siellä sun täällä. Heittäjän löytäminen tuosta porukasta on jopa sisäisesti hyvin vaikeaa ellei seiso kyseisten kavereiden välittömässä läheisyydessä.

b) Jos sinä perseilet omalla vierasmatkallasi niin et pääse vieraspeliin. Sehän on aivan selvä. Mutta jos perseilisit RA:n vierasmatkalla niin et pääsisi RA:n kyydeillä enää vieraspeleihin. Perjantaina Tampereella oli 12 RA:n bussia ja 21 muuta bussia sekä lukuisia henkilöautoja. Varmaan sieltä olisi sullekin kyyty löytynyt vaikka RA olisi kieltäytynyt sua kuljettamasta. Ja Ilveksen tavalla olisit päässyt ihan vapaasti kulkemaan vaikka keskelle Red Armyn katsomoa. Miten RA voisi tehdä yhtään mitään tuossa. On ne resurssit siellä yhdistyksenkin päässä varmasti rajalliset.

c) RA:lle oli varattu C1 katsomo mutta jostain syystä seisomakatsomo muodostui perjantaina C2-katsomon keskelle mikä tavallaan on myös hyvin luonnollista. Tätä katsomoa ei oltu varattu Red Armylle vaan muille vaasalaisille. Ja kun tämä järjestely tuntui kaikille olevan ok, niin sillä sitten mentiin vaikka RA:lla ei ollut koko asian kanssa mitään tekemistä. RA nimittäin sijoitteli vasta hallin eteen busseja kun sisällä homma laitettiin uuteen uskoon. Itselläni mm. lipussa luki C1 9?? mutta paikka taisi olla jotain C2 11??. Sinne mentiin missä oli tilaa.

Suomessa on ainoastaan ne pari kannattajaporukkaa joiden joukossa näitä 'yksittäistapauksia' saadaan katsella about joka ikisenä kuukautena kun lätkää pelataan. Onko esimerkiksi tavaraa lentänyt tällä kaudella jäälle muualta kuin eteläpäädyn ja red armyn katsomoista?

Red Armyn päädystä lensi perjantaina tavaraa kentälle ensimmäistä kertaa yli 10 vuoteen niissä peleissä joissa ainakin itse olen ollut paikalle joten yllä kirjoittamasi teksti on täyttä paskaa.

Varastettu vierashallista tifoja?

Kuinka tifon voi varastaa?

Pat_LaFontaine
25.03.2012, 12:25
Lisätään tohon Castillon viestiin vielä se, että Red Armyllä ei ole yhtään palkattua työntekijää, vaan kaikki perustuu vapaaehtoistyöhön. En tiedä muista faniporukoista, mutta tuskin löytyy muualtakaan.

Kun taas mennään täysin vapaaehtoisvoimin ja porukkaa on, kuin pipoa hallissa, miten voit taata, ettei joku random-kumipää heittele kamaa boxiin? Kyllä ne vapaaehtoset on kädet muutenkin täynnä hoidettavia asioita, joista suurimpana omien kannattaminen. Ei sinne yksikään vapaaehtoisesti tule järjestymiheksi omien fanien sekaan. Siitä vastuu kuuluu ottelutapahtuman järjestäjälle, ei faneille.

harto
25.03.2012, 13:31
Red Armyn päädystä lensi perjantaina tavaraa kentälle ensimmäistä kertaa yli 10 vuoteen niissä peleissä joissa ainakin itse olen ollut paikalle joten yllä kirjoittamasi teksti on täyttä paskaa.
Tämän kolikonheittoepisodin ohella mainitsemani molemmat muut insidentit, jotka jätitkin hienosti valikoiden lainaamatta, tapahtuivat otteluissa KooKoota vastaan tässä parin vuoden sisällä. Lienee tarpeetonta luetella enempää näitä (vaikka listasta saisi helvetin pitkän), koska lopputulos ei siitä mihinkään muutu. Aina tapahtuu kun vaasalaiset on liikkeellä. Ikäväähän se on jos siitä 99% leimautuu prosentin takia, mutta näin se vaan on. Samalla tavalla mä moottoripyöräkerhoihinkin suhtaudun kuin tähän teidän kannattajaporukan pimeään puoleen. Jos aikuisille äijille on jäänyt tarkkislaisuus päälle niin sietääkin leimautua, ei siinä selittelyt ja vastuun pakoilut auta. Over and out.

Tarkkislaisuutta on kieltämättä esiintynyt myös esim. meidän porukassa alkoholin myötävaikutuksesta mutta ero tulee siinä että kun ryhmäkuri puhuu niin typeryydet jäävät vähemmälle.

Kuinka tifon voi varastaa?
Ottaa käteen ja kävelee pois?

Castillo
25.03.2012, 14:00
Tämän kolikonheittoepisodin ohella mainitsemani molemmat muut insidentit, jotka jätitkin hienosti valikoiden lainaamatta,


Mistä mun olisi pitänyt niitä lainata? Itse kirjoitit vain kolikoiden heittelemisestä ja siihen vastasin.


Ottaa käteen ja kävelee pois?

"Tifo on nimitys kannattajien järjestämälle koreografialle urheilukatsomoissa." - Wikipedia sivu kertoo tifosta. Kysynkin nyt kuinka koreografian voi ottaa käteen ja kävellä sen kanssa pois? Jos joku kertoo kuinka jotain ei-fyysistä voi kantaa kainalossaan niin kertokaa toki mullekkin. Voisin alkaa jatkossa varastamaan ihmisiltä sieluja.

SPORTTIKOTKA
25.03.2012, 14:07
harto: Tifo on koreografia katsomossa ei jokin yksittäinen lippu. Koitapa opetella nämä käsitteet ennen kuin tulet ämmäilemään. Hohhoijakkaa taas mitä settiä, kolikoita lensi - tuomio siitä. Katseet eteenpäin.

MaZa
25.03.2012, 14:14
Hienon setin veti RA Tampereella perjantaina ja sitä ei pari pientä lieveilmiötä muuta miksikään.

Erityisnaurut tässä topicissa esitetylle tifon varastamiselle.

Immortal
25.03.2012, 14:54
Hienon setin veti RA Tampereella perjantaina ja sitä ei pari pientä lieveilmiötä muuta miksikään.

Tämä. Musta on lähinnä naurettava ilmiö se, että pitää syyllistää koko fantastinen vaasalaiskannustajaporukka muutaman vatipään takia.

Tässä vielä molempien jengien fanien tunnelmia perjantailta: http://www.youtube.com/watch?v=YUCxnhe6OUg

KKtig
25.03.2012, 15:09
No täytyy muistaa, että siellä on heitetty vain tavaraa jäälle. Ei olla puukotettu poliisia tai hakattua vammaisia terävillä kepeillä. Näitä tulee, kun on noinkin paljon porukkaa matkassa ja panokset ovat näinkin kovat. + Lauantai-matsi.

Tifon varastelulla taidettiin tarkoittaa nyt bandiksen/kakskeppisen varastamista Kouvolassa, minkä tosin kiltisti se rotta sitten palautti. Tiedä vaikka olisi ollut sama junnu, joka kävi otamassa toissa talvena pataan ihan omasta tahdostaan.

magnum37
25.03.2012, 15:27
Toki isossa porukassa on vaikea paimentaa muutamaa vatipäätä ja aina on vaara että pienemmästäkin innostumisesta isolla joukolla hajoaa istuin tai pleksi, mutta kyllä mä odotan Red Armyltä selkeämpää linjaa näihin lieveilmiöihin. Otetaanko jengiä mukaan toimintaan vaan määrien vuoksi? Eikö ole väliä sillä miten jäsenet käyttäytyvät? Mielestäni se on kannattajayhdistyksen vastuu ylläpitää myös jonkinlaista sisäistä valvontaa. Ei matkajuomisia tarvitse bannata, mutta jos liemi aiheuttaa jollekin käyttäjälle ongelmia niin RA:n nimissä ei silloin tarvitsisi ko. janareita mukaan ottaa.

SM-liigan suunnalta mestiskarsintaan osallistuvaa joukkuetta tarkkaillaan muita liigaseuroja tarkemmin ja varmasti jokainen kivi käännetään myös mietittäessä sitä, miksi jonkin mestisseura ei liigapaikkaa ansaitsisi. Huonosti käyttäytyvät kannattajat voivat olla yksi syy - vaikka miten tekosyy olisikin.

Se nyt vaan täytyisi niin Red Armyn kuin kaikkien muidenkin Sportin kannattajien ymmärtää, että tavaran heitto jäälle Sportin kannattajien toimesta on paljon PAHEMPI juttu kuin jos Ilveksen fanit tekevät saman.

Eli jos haluat auttaa Sportin liigaan - käyttäydy tunteella mutta hyvin!

E: Tällaisissa väentungoksissa halleille koituvat aineelliset vahingot eivät nekään toki aina ole kannattajien väärästä käyttäytymisestä johtuvia. Esimerkiksi kevään 2009 karsinnoissa Red Armyn hyppiminen (ilmeisesti) aiheutti Kuparisaaren lattian laatoituksen halkeamisen. Samoin muistan kyseisenä keväänä, miten Porin viidennessä pelissä ottelun kiihkeässä tunnelmassa loisteputkilamppu tippui katsomon alta. Siitä olisi Iltapulun ilkeä toimittaja saanut kivan kuvan juttuunsa, miten vaasalaiset fanit hajottivat Isomäen valotkin.

Numero 1080p
25.03.2012, 15:43
Tämä. Musta on lähinnä naurettava ilmiö se, että pitää syyllistää koko fantastinen vaasalaiskannustajaporukka muutaman vatipään takia.


Kertokaas nyt jumalauta, että kuka on syyllistänyt koko kannattajaporukan, ja missä?

Pieni prosenttihan siitä perseilystä aina vastaa, mutta on kuitenkin huomionarvoista, miten tällä foorumillakin on RA:n aktiiveja, jotka paskat nakkaavat kyseisestä lieveilmiöstä. On yksi asia funtsia voiko ilmiölle tehdä mitään, ja kokonaan toinen asia taas se, että kiinnostaako asialle edes uhrata ajatustakaan vai ei.

Pervert
25.03.2012, 15:56
Toki isossa porukassa on vaikea paimentaa muutamaa vatipäätä ja aina on vaara että pienemmästäkin innostumisesta isolla joukolla hajoaa istuin tai pleksi, mutta kyllä mä odotan Red Armyltä selkeämpää linjaa näihin lieveilmiöihin. Otetaanko jengiä mukaan toimintaan vaan määrien vuoksi?



Kyllä nyt jeesustellaan ja kovasti omastakin takaa. meinaatko että yhdistyksessä on 3000 jäsentä? tietääkseni ei edes 4:ää prosenttia tuosta lukemasta.

Ja Harton tifonpölliminen kyllä aiheutti päivän kovimmat naurut. Harto vois muutenkin käydä vaikka ihan normi kuumassa Ässämatsissa, missä tunteet on kovastikin joskus kuumana ja kama lentää, näkisit hieman muutakin kuin Saipan homopersekiekkoa.

karate Mauri
25.03.2012, 15:56
Eiköhän tämä tavaroiden heittely -episodi ole saanut pikkaisen turhan isot mittasuhteet tämän jeesustelun kanssa. Olen ollut vuosien saatossa varmasti kymmenissä jääkiekko-otteluissa, joissa kentälle on lentänyt jotain sinne kuulumatonta. Tasona kakkosdivarin peleistä MM-kiekkoon. Kolikoita, nuuskapurkkeja, röökinsytyttymiä, makkaranpätkiä, erätaukokisan heittokiekkoja, tyhjiä muovipulloja, hattuja, kyniä, istuinalusia, rumpukapuloita, you name it.

Minusta on suoranainen ihme, että järjestyshäiriöt jäivät noin vähäiseksi tuolla porukalla ja tunnelatauksella. Siitä peukkua Vaasan suuntaan.

Necco
25.03.2012, 16:38
Nuoresta iästäni huolimatta olen seurannut netin keskustelupalstoja jo kymmenen vuoden ajan, ja huomannut että varsinkin kevät on jeesustelijoiden ja muiden soosoo-miesten kulta-aikaa, kun Sportista on kyse.

Niin tänäkin keväänä. Muutama jäälle lentänyt kolikko on eri viestiketjuissa saanut jo useiden sivujen verran vastauksia. Pitääkö taas tehdä kärpäsestä härkänen? Ja jos joku haluaa tapella ja löytää siihen suostuvaisen kumppanin, niin antaa mennä vaan. Syyttävä sormi on tietenkin yhdistyksessä taas, vaikka noin yksi neljäsosa paikalla olleista oli tullut yhdistyksen busseilla. Miksi yhdistyksen pitäisi ottaa vastuu kaikista? Vois mennä varastelemaan tifoja.

Pääasiassa jokainen pitää reissulla huolen itsestään.

Nämä ovat sitten minun henkilökohtaisia mielipiteitäni eikä kannattajayhdistyksen.

Murmeli
25.03.2012, 16:58
Mä en lähde tosta kolikkosateesta syyttelemään Red Armyn jäseniä enempää, koska tiedän, että sitä harrastaa randommulkut eikä mitään ryhmää voi erikseen leimata sen harrastajaksi.

Mutta pitäkää nyt ainakin se yksi erityisen aggressiiviselta vaikuttanut jannu kurissa. Juuri se, josta tuolla toisessa ketjussa jo mainitsin. Musta t-paita, numero 1 selässä ja erityispiirteenä vastustajan kannattajan kimppuun ryntääminen, vaikka kyseessä olisi 60 -vuotias liikuntavammaisen saattaja.

Sitten toinen ihan vilpitön kysymys. Miksi niissä plekseissä pitää roikkua kuin apinat? Te tiedätte, että se on kiellettyä. Miksi tehdä niin? Siksikö, että pääsisitte konfliktiin järkkärien kanssa ja voisitte sen jälkeen kertoa, kuinka järkkärit ovat mulkkuja?

Enkä tarkoita nyt pleksin takomista (se kuuluu ajoittain asiaan), vaan nimenomaan sitä pleksin ylälaidassa roikkumista ja laidan heiluttamista.

Ihan kaikkea ei voi laittaa tunteen piikkiin lätkämatsissakaan.

Tarinankertoja
25.03.2012, 16:59
Ei sinne Hakametsän jäälle ensimmäistä kertaa kolikoita heitelty.. edes tälläkaudella, tai ainoostaan vierasfanien toimesta. Pellejä on joka porukassa ja kännissä tyhmyys tiivistyy.

Turhaa jeesustelua, meiniki oli helvetin hyvää ja käytävillä oltiin ihan sovussa ja hyvällä meinigillä. Mitään Jokerifanien mennävuosien paikkojenhajottelua tai kotijoukkueen fanien uhkailua ei nähty. Nähtiin hemmetin heino fani-invaasio. Harmi että itse peli ratkesi niin aikaisin (noin tunnelmman kannalta)...

hieno kokemus. Tervetuloa uudestaan.

Musashi
25.03.2012, 17:33
Ihan on vastuunpakoilua toi juttu, että random katsojat heittelee. Jos joku tulee rebelssien katsomoon heittelemään jäälle tavaraa, niin se hoituu sillä, että käy ilmoittamassa noomin järkkäreille. Jos on katsomassa peliä ja joku asettaa pelaajien terveyden kyseenalaiseksi heittämällä jäälle tavaraa, niin sen ketä näkee tämän vastuulla on ilmoittaa henkilö järkkäreille, jotta voivat poistaa katsomosta. Sihhen tuo käytös loppuu, kun porukat tietää, että heittämisestä pääsee putkaan. Toinen vaihtoehto on tietysti porukalla viedä tollanen erätauollaa vaikka vessaan ja kysellä vähän niitten tapojen perään. Eiköhän noilla toimenpiteillä heittelyt vähene, se on vaan halusta kiinni, eikä lopu jatkuvalla selittelyllä.

Heimopäällikkö
25.03.2012, 20:32
Päivän sana, jeesustelu!

Mun mielestä jeesustelu on kyllä karannut pikkusen lapasesta tän kolikon heittely asian kanssa. Aina löytyy niitä vatipäitä jotka viskoo tavaraa kentälle ja hidastaa ottelun kulkua, mutta eipä näille mitään voi. Oma veikkaus on se että heittelijät on ollut juurikin niitä random-tyyppejä, jotka ei tiedä miten fanimatkalla tulisi käyttäytyä. Ja luulisin että RA:n porukat on tehnyt asian selväks miten otteluissa pitäisi käyttäytyä. Ja eikös tuolla lentänyt kentälle jotain sieltä toisestakin päädystä, kun Laitinen kävi tuomareille näyttämässä ja dumarit keräs sieltä kentältä jotain pois. Oliko nekin sitten RA:n heittämiä tavaroita? En usko, vaan uskon että siellä toisessakin päässä oli joku vatipää.

Ja Sportin kannattajathan käyttäyty helvetin hyvin, vaikka päissään olivatkin. Ainoa järjestyshäiriö minkä näin, oli kun joku Sport-fani haukku Puurulaa paskaks ja toinen puolusteli Puurulaa, siitäpä sitten pieni vääntö alkoi.

Edit. Ja kiitos vielä RA:lle ja Sportin muille faneille hienosta elämyksestä Hakametsässä. Hyvä meininki oli hallissa vaikka taululla olikin isot lukemat.

Castillo
25.03.2012, 21:56
Toki isossa porukassa on vaikea paimentaa muutamaa vatipäätä ja aina on vaara että pienemmästäkin innostumisesta isolla joukolla hajoaa istuin tai pleksi, mutta kyllä mä odotan Red Armyltä selkeämpää linjaa näihin lieveilmiöihin. Otetaanko jengiä mukaan toimintaan vaan määrien vuoksi? Eikö ole väliä sillä miten jäsenet käyttäytyvät? Mielestäni se on kannattajayhdistyksen vastuu ylläpitää myös jonkinlaista sisäistä valvontaa. Ei matkajuomisia tarvitse bannata, mutta jos liemi aiheuttaa jollekin käyttäjälle ongelmia niin RA:n nimissä ei silloin tarvitsisi ko. janareita mukaan ottaa.

SM-liigan suunnalta mestiskarsintaan osallistuvaa joukkuetta tarkkaillaan muita liigaseuroja tarkemmin ja varmasti jokainen kivi käännetään myös mietittäessä sitä, miksi jonkin mestisseura ei liigapaikkaa ansaitsisi. Huonosti käyttäytyvät kannattajat voivat olla yksi syy - vaikka miten tekosyy olisikin.

Se nyt vaan täytyisi niin Red Armyn kuin kaikkien muidenkin Sportin kannattajien ymmärtää, että tavaran heitto jäälle Sportin kannattajien toimesta on paljon PAHEMPI juttu kuin jos Ilveksen fanit tekevät saman.

Eli jos haluat auttaa Sportin liigaan - käyttäydy tunteella mutta hyvin!


Olen kyllä samoilla linjoilla kanssasi ja tavaroiden heittely jäälle on todella tuomittavaa. Mutta kuten aiemmin olen jo sanonut niin miten Red Army voisi yhdistyksenä ottaa yhtään mihinkään kantaa kun ei ole tiedossa kuka sitä tavaraa on jäälle heitellyt? Onko kyseiset henkilöt jo aiemmin bännätty RA:n reissuilta ja olivat tulleet muilla kyydeillä paikalle vai olivatko kyseiset henkilöt RA:n bussien matkassa? Ja jos ihmisiä on pelkästään Red Armyn järjestämissä busseissa 600 niin miten kukaan voisi tuntea kaikki matkalla olevat henkilöt?

Jos jostain saisi tietää ensin ketkä sitä tavaraa ovat heitelleet niin siihen olisi varmasti yhdistyksenkin paljon helpompi ottaa kantaa. Ja kuten sanottua nyt puhutaan vain kourallisesta valopäitä yli 3500 Sport-kannattajan joukossa.

Luulisi että Sport-kannattajana osaisit muista poiketen erottaa Red Armyn toiminnan siitä kaikesta muusta toiminnasta. Ei yksi pieni yhdistys voi valvoa koko toimintaa vaan yrittää pitää huolta siitä että se oma porukka pysyy kurissa. Saattaa olla että kyseessä oli RA:n bussien kyydissä tulleet ihmiset jotka sen tekivät. Mutta ihan samoin ne voi olla Ultrasien busseilla tulleita henkilöitä tai jotain muita. Kuinka Red Army voi heidän toimiaan valvoa?

Ja toistan edelleen itseäni mutta en muista Sport-kannattajien heittäneen yhtään mitään jäälle yli kymmeneen vuoteen? Joskus kotipelissä C-katsomossa istui joku känninen vatipää joka jotain kolikkoja heitteli kentälle muutama vuosi sitten mutta että Ahvensaaren päädystä tai vierasmatseissa fanikatsomoista olisi jotain lentänyt niin siitä on kyllä aikaa jo tosiaan se kymmenen vuotta.

Ja tuosta usein on ainakin Ahvensaaren päädyssä puhuttu että mitään paskaa ei sitten kentälle heitetä koska se on hirveintä mitä voi tapahtua jos joku Mirri tai Jallu kaatuu jäälle lentäneeseen kolikkoon ja pamahtaa pää edellä plekseihin. Sitä ei Red Armyssä kukaan halua eikä sitä riskiä oteta. Siksi mun on todella vaiketa uskoa että kyseessä olisi ollut joku hardcore-kannattaja.

magnum37
26.03.2012, 11:30
Mutta kuten aiemmin olen jo sanonut niin miten Red Army voisi yhdistyksenä ottaa yhtään mihinkään kantaa kun ei ole tiedossa kuka sitä tavaraa on jäälle heitellyt?

Ymmärrän kyllä, että tämä on vaikea ellei jopa mahdoton pala kannattajayhdistykselle hoitaa. Ehkä se mitä tekoja kaipaan, olisi näkyvämpi linja/kannanotto yhdistyksen suunnalta sen suhteen mitä siellä ajatellaan näistä asioista - hyväksytäänkö ne hiljaa vai ei? Ja jos todella tiedossa on nimiä tyypeistä jotka todistettavasti ja kenties toistuvasti aiheuttavat ongelmia, niin onko munaa jättää kyseiset vesselit määräajaksi sivuun? Onko edes Isomäen kananmunaheittäjät tiedossa? Nyt tuntuu, että pääasia kannattajayhdistyksellekin on se, että väkeä ja älämölöä on mahdollisimman paljon. Se ei sitten niinkään haittaa, jos onglemia syntyy. Näinkö tämä Vaasassa menee? Jostain syystä vaasalaiset nousevat aina säännöllisin väliajoin esille näiden ongelmatapausten takia, niin Sportin kuin VPS:n kannattamisessa ja se ei ole liigaan menon kannalta mikään hyvä asia.

Minä olen sitten mielelläni jeesustelija, koska nyt on aika ottaa tämä asia vakavammin esille.

Varmasti totta sekin, että näihin peleihin tulee niitäkin (rellestäjä)tyyppejä, jotka eivät aktiivisesti edes seuraa Sportia tai kuulu Red Armyyn.

Ja oikeasti - mielettömän iso peukku ja kiitos Red Armylle siitä mitä olette saaneet aikaan niin koti kuin vieraskaukaloiden äärellä. Te olette oikeasti iso osa tätä touhua, osa Sportin tulevaisuutta isommissa ympyröissä. On teidänkin kannalta surullista, että hienot tuntikaupalla taiteillut tifot ja laulut jää näiden kusipäiden varjoon.

Tuusa
26.03.2012, 11:57
Ymmärrän kyllä, että tämä on vaikea ellei jopa mahdoton pala kannattajayhdistykselle hoitaa.

Virallinen tiedote yhdistyksen sivuille, jossa tuomitaan tuollainen toiminta 100 %:sti? Ei varmaan auta mitään, mutta olisipahan joku "näyttö", että asia on huomioitu virallisesti.

Åpa
26.03.2012, 12:18
Asiaa sivuten.. Tähänkö on tultu, että tuo yhdistys on yhtä kuin Red Army? Ärsyttää, mutta omapahan on ongelmani.

KKtig
26.03.2012, 12:19
Siis tämähän on ihan turhaa paskanjauhamista, ettei muka niitä heittelijöitä tiedetä, koska ne jätkät löytyvät siitä yhdestä porukasta, joka on katsonut välillä vähän liikaa GSH:ta ja siihen pyrkivistä hännystelijöistä. Red Army(tai mikä tahansa nyt onkaan virallinen) ei halua/uskalla näitä nimetä vaikka ihan varmasti tietävät tyypit ja miksi nyt tällaisesta asiasta edes tarvisi? 3000 fania liigakarsinnoissa maalin takana ja jäälle lentää 6-0 tilanteessa muutamat nöölit. Tätä tapahtuu ihan missä vaan, kun tunteet käy hieman kuumina.

Nyt täällä pyritään tekemään taas kärpäsestä härkänen, ehkä osittain kateudesta vaasalaisten toiminnasta ja yritetään mustamaalata sitä näillä toimilla + kääntää huomio pois kaikesta hyvästä pienellä pahalla.

Ei muuta.

Pervert
26.03.2012, 12:35
Asiaa sivuten.. Tähänkö on tultu, että tuo yhdistys on yhtä kuin Red Army? Ärsyttää, mutta omapahan on ongelmani.

Tietämättömät pui asioita.

Yhdistys=Vaasan Sportin Kannattajat ry

Red Army=Kaikki fanit, ei yhdistys


Ja vänkäämistä voisi varmaan jatkaa toisaalla, tämä on kuitenkin lähinnä tiedotetopic.

magnum37
26.03.2012, 13:05
Yhdistys=Vaasan Sportin Kannattajat ry

Red Army=Kaikki fanit, ei yhdistys


Sitä tällä hainkin, eli kannattajayhdistys on se virallinen taho, joka kantaa - jossei täyttä vastuuta, niin ainakin osavastuuta siitä miten Sportia kannatetaan, hyväksytäänkö kusijaakot, munasankarit sun muut pleksinhajottajat osana kannattajakulttuuria vai ei. Hyväksytäänkö pelaajien, tuomareiden ja hallihenkilökunnan työn vaikeuttaminen ja vaarantaminen osana normaalia kannattajatoimintaa?

Tässä on nyt kyse laajemmalti vaasalaisen kannattajakulttuurin lieveilmiöistä pidemmältä ajalta kuin pelkästään viimeisimmästä Hakametsän kolikonheittelystä ja pleksin repimisistä, mikä sekin on pelaajien turvallisuuden vuoksi vakava asia.

E: Se, että asioista vaietaan eikä sanota mitään = asian hyväksyminen.

E2: Vitutti suunnattomasti katsoa sitä, kun Hakametsän huoltaja yritti korjata pleksiä ja pari vaasalaista idioottia rynkytti samaa pleksiä siinä vieressä mikä ei mitenkään edistänyt pelin jatkumista.

Necco
26.03.2012, 14:02
Asiaa sivuten.. Tähänkö on tultu, että tuo yhdistys on yhtä kuin Red Army? Ärsyttää, mutta omapahan on ongelmani.
Yhdistyksessä olevana allekirjoitan tämän myös itsekin. Yhdistys ei ole yhtä kuin Red Army. Onneksi tuota nimeä ei joidenkin määräysten mukaan saa käyttää virallisissa yhteyksissä, siksi se ei ole virallisesti nimessäkään.

Ja edelleen painotan ettei yhdistys voi ottaa vastuuta kaikista Tampereella olleista Sport-faneista.

magnum37
26.03.2012, 14:37
Ja edelleen painotan ettei yhdistys voi ottaa vastuuta kaikista Tampereella olleista Sport-faneista.

Jos sopii niin kysyn sinulta, miltä tämä mielestäsi vaikuttaa ulospäin ettei kannattajayhdistys millään tavoin reagoi sattuineisiin ylilyönteihin? Miksi kannattajayhdistyksen ei mielestäsi kuulu ottaa kantaa näihin?

Jos minä, vaikka en ole kannattajayhdistyksen jäsen, päättäisin huomisessa pelissä hetken mielijohteesta vaikka repiä alas Kuparisaaren kalaverkot niin vaikuttaisihan se valitettavasti myös teidän yhdistyksen maineeseen. Miksi olisitte välinpitämättömiä?

"Taas riehui yksi hullu vaasalainen. Sellaisia ne on kaikki Sport-kannattajat"

Necco
26.03.2012, 14:51
Jos sopii niin kysyn sinulta, miltä tämä mielestäsi vaikuttaa ulospäin ettei kannattajayhdistys millään tavoin reagoi sattuineisiin ylilyönteihin? Miksi kannattajayhdistyksen ei mielestäsi kuulu ottaa kantaa näihin?

"Taas riehui yksi hullu vaasalainen. Sellaisia ne on kaikki Sport-kannattajat"
Ainoa paikka jossa olen kuullut että vaikuttaisi negatiivisesti yhdistykseen on nimenomaan tässä ketjussa. Varmaan muualla ymmärretään ettei tapahtunut ole yhdistyksen vika, eikä voidakaan odottaa vastuuta. Ja jos roikkuisitkin päätyverkossa, niin suurin osa katsojista todennäköisesti rinnastaisi sinut paikallisiin kylähulluihin.

SPORTTIKOTKA
26.03.2012, 16:59
Kateellisuus on syy miksi täälä nyt naristaan. Onhan se melkoista kun piskuisesta Vaasasta tulee kiekkokartalle Suomessa parhaimmat ja kiihkeimmät kannattajat. Ja tämä kaikki on saatu aikaiseksi rypemällä kakkosessa ja Divarissa ilman liigakausia. Jatketaan samaan malliin vain ja huomenna taas täysi höyry päälle. Ilveksen ei saa Vaasassa tuntea oloansa helpoksi.

Pat_LaFontaine
26.03.2012, 17:46
Lässyn-lässyn. Eikö tää nyt ole jo ihan oikeesti taputeltu ja loppuunkulutettu? Jatkakaa vaikka Sportin kotisivujen laatufoorumissa.

Onko niitä lähtijöitä torstain otteluun, vai jääkö kaikki jeesustelemaan tätä kolikkoepisodia ja joko kiima loppui yhteen kompastukseen?

SPORTTIKOTKA
26.03.2012, 18:11
Southern matkaa torstaina taas Tampereen kirkkoon. Ilmottautumiset Southernin sivuilla.

Necco
30.03.2012, 16:52
Kaiken tämän hölötyksen lomassa palaan asiaan ja kerron että ilmoittautuminen tiistain reissuun on avattu!

Red Army -sivuston uutinen. (http://www.redarmy.fi/suomi/158/viides-karsinta-tampere-away-34)

Kaukosäädin
31.03.2012, 01:24
Hienoa tekemistä torstaina Tampereella. Ei aivan top-5 isoin ja äänekkäin ryhmä (tällä kertaa) kasassa tämän kauden Hakametsän peleissä, mutta vaikutuksen teki joka tapauksessa. Useampi laulu jatkui pitkään läpi ties monenko pelikatkon ja minuutin.

diablo
31.03.2012, 10:21
Tänään kunnolla säpinää päätyyn (ja miksi ei sitä nyt tule pyytämättäkin). Saisikohan tänään, kun on tupa täynnä, panokset hurjat ja lauantai (kaljahanat virtaa jne.), ottelun alussa muun hallin kunnolla mukaan "nyt taistellaan" -chänttiin?!

SPORTTIKOTKA
18.04.2012, 21:36
Sportin fanit, Red Armyn kannattajayhdistys on palkittu jollakin palkinnolla risteilyllä. Näin kertoi laivalta humaltunut tekstiviesti.

Myrvold
20.06.2012, 10:39
Aivan mielenkiinnosta tulen tänne utelemaan, että onko Red Army järjestämässä reissua reilun kuukauden päästä pelattavaan Pitsiturnaukseen? Olisi hieno nähdä iso lauma vaasalaisia pitämässä meteliä hallissa!

C Waddle
20.06.2012, 10:42
Suunnitelmissa ainakin on:
Jäsenmaksuja ja muuta asiaa :: suomi :: Red Army (http://www.redarmy.fi/suomi/162/jasenmaksuja-ja-muuta-asiaa)

Toinen asia on sitten paljonko jengiä oikeasti lähtee.

Necco
09.07.2012, 20:43
Näin heinäkuun alussa on melko aikaista vielä, mutta joo, lähdemme avaamaan kauden Pitsiin. Kaikki mukaan.

Linkki uutiseen Red Army -sivustolla. (http://www.redarmy.fi/suomi/166/kauden-avaus-pitsiturnaus-38)

Necco
02.08.2012, 09:07
Kyähä me ny Jeppikseenki mennään!

Linkki redarmy.fi -sivuston uutiseen. (http://www.redarmy.fi/suomi/168/jeppis-88)

Necco
12.08.2012, 21:50
Eräs Mikkelistä kotoisin oleva palstaveli oli Pohjalaisen uutisen kommenteissa kehuskellut ja elvistellyt kuinka ovat tehneet jo yhden fanimatkan. Tässä tuleekin jo meidän kolmas: Seinäjoelle mars! (http://www.redarmy.fi/suomi/170/seinajoki-288)

Tuusa
12.08.2012, 22:31
Eräs Mikkelistä kotoisin oleva palstaveli oli Pohjalaisen uutisen kommenteissa kehuskellut ja elvistellyt kuinka ovat tehneet jo yhden fanimatkan. Tässä tuleekin jo meidän kolmas: Seinäjoelle mars! (http://www.redarmy.fi/suomi/170/seinajoki-288)

Ihan selvennyksenä, että tuo pohjalaisen sivulla oleva kirjoitus ei ole ainakaan minun kirjoittama, jos sitä vihjasit.

Necco
23.08.2012, 13:27
It begins.. "Kannattajien oma pelaaja" -projektin keräyslupa on tullut Pohjanmaan poliisihallinnolta hyväksyttynä takaisin! Tästä seuraa lisätietoa lähipäivinä.

In other news: Seinäjoen reissuun ilmoittautumisaikaa huomiseen klo. 12 asti. Tarvitsemme vielä joitakin lähtijöitä jotta reissu toteutuu.

Necco
27.08.2012, 09:24
Se paljon puhuttu "Kannattajien oma pelaaja" -keräys on nyt valmiina alkamaan! Samalla julkistamme uudet nettisivumme.

Linkki uutiseen. (http://www.redarmy.fi/news.php?id=76)

SPORTTIKOTKA
27.08.2012, 14:14
Loistavaa duunia. Keräyksessä jo mukana ja toivottavasti mahdollisimman moni muukin Jatkoajankin kautta Sporttia seuraava.

SPORTTIKOTKA
30.08.2012, 13:16
Tällä viikolla alkanut keräys on tuottanut jo reilut kaksi tonnia "kannattajien oman pelaajan" pottiin ja summa kasvaa syksyn aikana vielä runsaasti. Summan luovutushan on vasta tammikuussa joten keruuaikaa on vielä runsaasti. Hienosti on kuitenkin tempaus käyntiin lähtenyt.

Necco
07.09.2012, 16:00
Kolmen kiloeuron raja on tänään ylittynyt, ja keräyshän on ollut vasta puolisentoista viikkoa pystyssä. Uskon todella vahvasti, että tavoitteeksi laitettu viisi tonnia menee rikki heittämällä. Viimeistään sitten kunhan keräyslippaat saadaan paikoilleen hallille ja baareihin, niin hyvissä nousuissa olevilta naisilta ja herroilta löytyykin ylimääräistä kolikkoa sopivasti.

Loistavaa me!

SPORTTIKOTKA
08.09.2012, 00:21
Eiköhän Necco vähintään tuplata tavoitesumma!? Hienosti näyttää etenevän ja mitä enemmän sitä pidetään esillä niin paremmin se tuottaa. Nytkin KiekkoPohjalainen on tehnyt juttua räjähtävästä keräyksen alusta.

Lehti jatkaa, että keräys on Mestiksessä ja Suomalaisessa jääkiekossa ensimmäinen laatuaan. Hymy.

Damon
14.09.2012, 21:01
Onko yhdistyksessä ollut puhetta mahdollisesta Stavangerin reissusta 23.-25.11?

oiler99
06.10.2012, 14:17
Sportin faniryhmän maine on kiirinyt aina NHL:ään saakka, sillä San Josen hyökkääjä Tommy Wingels kertoi haastattelussa kuulleensa paljon Sportin kannattajista.

Tommy Wingels vaihto vaihdolta - MESTIS - 06.10.2012 - Artikkelit - Jatkoaika.com - Kaikki jääkiekosta (http://www.jatkoaika.com/Artikkeli/tommy-wingels-vaihto-vaihdolta/107263)

Necco
17.10.2012, 17:29
Järjestämme reissun Turkuun TuTo-Sport -otteluun 2.11.

TuTo-Sport reissu-uutinen @ redarmy.fi (http://www.redarmy.fi/ottelu.php?id=23)

Onko yhdistyksessä ollut puhetta mahdollisesta Stavangerin reissusta 23.-25.11?
Nyt on muuten todella myöhäinen vastaus, pahoittelut siitä, mutta puhetta asiasta on ollut, ja ainakin muutama yhdistyksen kaveri on lähdössä Stavangeriin jos tarvetta on. Yhdistys ei itse ala järjestelemään reissua koska hinnat ja muut järjestelyt tuonne on luokkaa järkyttävät.

Necco
31.10.2012, 17:18
Turun reissu voidaan tällä haavaa unohtaa, perjantai ei oikein sovi kenellekään reissupäiväksi. Sen sijaan järjestämme vuosien tauon jälkeen megareissun! Lähdemme Keravalle 24.11. HCK-Sport -otteluun toivon mukaan usean bussin voimin. Hinnat on poljettu mahdollisimman alas juuri tätä varten.

Red Army -sivuston uutinen. (http://www.redarmy.fi/ottelu.php?id=24)

A-piste
31.10.2012, 21:11
Hieno homma tämä! Nyt sellainen 3-4 bussia liikenteeseen ja etelän poppoo siihen päälle, niin saadaan kunnon kekkerit aikaiseksi. Tämä on hyvää reeniä kevään liigakarsintareissaamiseen!

everon
01.11.2012, 12:48
edit: väärä ketju, anteeksi!

SPORTTIKOTKA
08.11.2012, 17:09
Kannattajien keräyksessä pian paukkuu viiden tonnin raja. Eiku jokainen vaan toiselle kierrokselle messiin.

Mukavaa on kun Keravalle tulee vähän enemmän lössiä. Saadaan kunnon kinkerit aikaseksi täälläkin.

Ihmemies
12.11.2012, 22:18
Lauantaina Mikkeliin.

Ultras 06 lähtee lauantaina 17.11.2012 Mikkeliin. Lähtö tapahtuu klo 9.00 kaupungintalolta ja matkan hinta on 35e. Mukaan matkalla voi ilmoittautua lähettämällä sähköpostia osoitteeseen u06@ultras06.com tai vaihtoehtoisesti Ke 14.11 pelattavassa Sport - Jokipojat ottelussa suoraan Ultrasin jätkille.

Tuusa
15.11.2012, 15:39
Lauantaina Mikkeliin.


Tuleeko paljonkin?

makke246
15.11.2012, 16:52
Tuleeko paljonkin?
Niin paljon, että saa Underground army saa laittaa parastaan, että teidät havaitaan.

Tuusa
15.11.2012, 17:17
Niin paljon, että saa Underground army saa laittaa parastaan, että teidät havaitaan.

Tuo maanalainen armeija on niin piilossa ja salainen, ettei sitä ainakaan eilen näkyny missään.

Necco
20.11.2012, 17:18
Nyt tapahtuu suuria. Red Armyhan täyttää kuluvana vuonna kunnioitettavat 25 vuotta, joten eihän sitä voi sivuuttaa ilman juhlallisuuksia.
redarmy.fi -sivuston uutinen. (http://redarmy.fi/news.php?id=80)

Lisäksi julkaistu uusi blogikirjoitus aiheeseen liittyen.
Blogikirjoitus tässä. (http://redarmy.fi/blog.php?id=28)

Lisäksi älkää myöskään unohtako Keravan reissua. Lähdemme kahdella bussilla, joista ensimmäinen on jo täynnä. Tämähän on halvin reissu ikinäkoskaan, joten hinnan takia tuskin kannattaa jäädä pois.
Red Army -sivuston uutinen reissusta. (http://www.redarmy.fi/ottelu.php?id=24)

makke246
20.11.2012, 17:38
Pakkohan tohon on ottaa osaa!

Necco
04.12.2012, 01:56
Järjestämme reissun Turkuun TuTo - Sport -otteluun 29.12. Samalla reissulla lähdemme myös risteilylle Tukholmaan.

Red Army -sivuston uutinen. (http://www.redarmy.fi/news.php?id=81)

Ihmemies
17.12.2012, 18:40
Kannattajayhdistyksen Turun reissu on ilmeisesti peruuntunut, mutta Ultras 06 lähtee matkaan omalla bussilla, johon ovat kaikki tervetulleita. Paluu takaisin Vaasaan heti ottelun päätyttyä.

Pitkän kauden aikana tulee usein niin ylä- kuin alamäkiä. Silloin kun menee heikommin, täytyy erityisesti tukea ja herätellä joukkuetta. Ultras 06 matkaa bussilla seuransa tueksi Turkuun lauantaina 29.12. Lähtö tapahtuu tuttuun tapaan kaupungintalolta klo 10:00. Hinta reissulle on 30e, mikä ei sisällä ottelulippua. Kuten aikaisemmin todettu, ei tällä kaudella päästä liioin nauttimaan lauantain vieraspeleistä, joten ottakaamme ilo irti niistä mitä on tarjolla!

Ilmoittaudu ajoissa mukaan ja varmista paikkasi hyvässä seurassa. Ilmoittautumiset sähköpostilla osoitteeseen u06@ultras06.com. Laittakaa viestiin etunimi ja sukunimi. Vahvistamme ilmoittautumisen vielä sinulle sähköpostilla. Tervetuloa mukaan!


http://www.ultras06.com

Nobelarel
21.12.2012, 20:10
lukaisin tässä ilmoituksen järjestettävästä tapahtumasta

Vaasan Sportin Kannattajat - Etusivu (http://redarmy.fi/news.php?id=82)

niin kysyisin siis että mitä tämä tarkoittaa eli että mistä bussi lähtee ja koska kun kellonaikaa ei ole mainittu missään ja montako bussia on yhteensä lähdössä

Necco
21.12.2012, 20:33
lukaisin tässä ilmoituksen järjestettävästä tapahtumasta

Vaasan Sportin Kannattajat - Etusivu (http://redarmy.fi/news.php?id=82)

niin kysyisin siis että mitä tämä tarkoittaa eli että mistä bussi lähtee ja koska kun kellonaikaa ei ole mainittu missään ja montako bussia on yhteensä lähdössä
Tällä hetkellä täytellään toista bussia, kolme bussia on varattu näin ennakoivasti. Bussi lähtee siis kaupungintalolta noin 12:15 ja perillä Neste Pikkololla olemme noin 12:17. Matkan aikana pidetään korkeintaan kaksi tupakkipaussia, koska matka on niin lyhyt, eli suositellaan otettavaksi omat eväät mukaan. Ei tuossa välissä oikeastaan edes ole huoltoasemia joihin mahtuisimme näin isolla porukalla.

Bussissa on lippuautomaatti, josta liput ostetaan. Konduktööri tarkastaa jokaisen matkustajan liput ennen lähtöä, emmehän halua vapaamatkustajia. Bussissa on tarjolla kahvia sekä leivoksia reiluihin alehintoihin. Tax Free -ostoksia voi tehdä etukäteen ilmoittamalla haluamasi tuotteet sähköpostiimme. Nuuskaa emme myy.

Pidetään sitten mielessä että olemme menossa ottamaan tatuointia, joten rajoitetusti sitä alkoholia menomatkalla. Meitä on vastassa kuitenkin (kuten tavallisesti) melkoinen määrä virkavaltaa, joten liian päihtyneet käännytetään tylysti takaisin bussiin. Takaisin lähdemme kun tatuoinnit ovat otettu, joten sitten sitä alkoholia ehtii nauttimaan.

Toivottavasti tämä avasi epätietoisuuden aukkoja. Tervetuloa hyvän porukan matkaan tähän ainutlaatuiseen tilaisuuteen!

SPORTTIKOTKA
22.12.2012, 21:05
Tulipa käytyä vähän risteilemässä Tallinnan suunnalla ja reissussa päällä on RA:n huppari. Voin kertoa että olkapäästä kiinniottajia tupsaantui matkan aikana kymmenittäin ja varsin positiivista verbaliikkaa sai osakseen RA:n ja RAS:n sekä Ultras06:n toiminta.

Ihmemies
27.12.2012, 22:41
Kannattajayhdistyksen Turun reissu on ilmeisesti peruuntunut, mutta Ultras 06 lähtee matkaan omalla bussilla, johon ovat kaikki tervetulleita. Paluu takaisin Vaasaan heti ottelun päätyttyä.

http://www.ultras06.com

Vielä ehtii ilmoitella itsensä ja vaikka kaverit myös mukaan. Tilaa on. Bussi lähtee varmasti.

Pitkän kauden aikana tulee usein niin ylä- kuin alamäkiä. Silloin kun menee heikommin, täytyy erityisesti tukea ja herätellä joukkuetta. Ultras 06 matkaa bussilla seuransa tueksi Turkuun lauantaina 29.12. Lähtö tapahtuu tuttuun tapaan kaupungintalolta klo 10:00. Hinta reissulle on 30e, mikä ei sisällä ottelulippua. Kuten aikaisemmin todettu, ei tällä kaudella päästä liioin nauttimaan lauantain vieraspeleistä, joten ottakaamme ilo irti niistä mitä on tarjolla!

Ilmoittaudu ajoissa mukaan ja varmista paikkasi hyvässä seurassa. Ilmoittautumiset sähköpostilla osoitteeseen u06@ultras06.com. Laittakaa viestiin etunimi ja sukunimi. Vahvistamme ilmoittautumisen vielä sinulle sähköpostilla. Tervetuloa mukaan!

Necco
14.01.2013, 17:12
Runkosarja alkaa hupenemaan käsiin, ja järjestämme viimeisen reissun ennen playoffeja. Lähdemme siis Vantaalle 19.1. K-Vantaa - Sport -otteluun.

Reissu-uutinen redarmy.fi (http://www.redarmy.fi/ottelu.php?id=26)

Necco
16.01.2013, 12:01
Juhlapäivä lähestyy, ja sen ohjelma on pääpiirteittäin julki. Bussiyhteyksiä joudumme vielä ihmettelemään, joten ne päivitetään kun saamme asioista enemmän selkoa.

Juhlapäivän ohjelma kokonaisuudessaan Sportin foorumilla. (http://www.vaasansport.fi/phpbb3/viewtopic.php?f=5&t=1765&p=35938#p35938)

SPORTTIKOTKA
26.01.2013, 21:24
Iso käsi Red Armylle ja onnittelut merkkipäivän johdosta. Aivan kertakaikkisen loistava tunnelma tänään, arvostusta kuluneelle matkalle, vanhoille pelaajille ja koko ottelun ajan kestäneelle laululle sekä sille että koko halli saatiin seisomaan ottelun viimeset kolme minuuttia. Huikea esitys. Kiitos.

Necco
10.02.2013, 14:02
Noni. Runkosarja oli ja meni ja pleijarit alkavat, tosin harmittavasti pisimmällä mahdollisella vierasreissulla. Mutta bussissa on istuttu Sportin vuoksi ennenkin eikä tämä tee poikkeusta.

Järjestämme siis reissun Joensuuhun tokaan puolivälierään! Mukaan ku olis jo!
Reissu-uutinen @ redarmy.fi (http://www.redarmy.fi/ottelu.php?id=29)

Necco
19.02.2013, 22:14
Nihkeeltä näyttää tällä hetkellä, mutta toki pyrimme vielä lähtemään lauantaina Joensuuhun. Joukkuetta emme jätä huononakaan hetkenä. Bussi lähtee varmasti jos torstaina tulee voitto.

Linkki uutiseen @ redarmy.fi (http://www.redarmy.fi/news.php?id=89)

Necco
23.02.2013, 19:02
Edustuksen kausi päättyi harmillisen aikaisin, joten pahimpia vieroitusoireita voi lähteä vieroittamaan A-junnujen peliin Jyväskylään.

Järjestämme reissun JYP-A - Sport-A -otteluun 2.3.

Uutinen @ redarmy.fi (http://redarmy.fi/news.php?id=90)