View Full Version : Sportin Pre-Season 2010
Pitsiturnaus 6.8.2010
Lukko, Sport, Ässät, Ilves, HPK, TPS
Hinnasto (http://www.raumanlukko.fi/index_2.php?s=uutiset&u=1207&b=u)
12.45 Ässät - Sport 1-2
0-1 Piispanen (Kiviniemi)
0-2 Heikkilä (Tuohilampi)
15.15 Lukko - Sport 3-2
2-1 Markus Piispanen (Halava, Takala)
3-2 Anton Fogström (Heikkilä, Nässlin)
18:15 Ilves - Sport 3-0 (Semifinaali)
---
Ti 10.8.2010 18:30
K-Laser - Sport 0-3
0-1 Suoranta (Saari, Riska)
0-2 YV Fogström (Uitto, Tuohilampi)
0-3 Taimi (Piispanen)
ILMAINEN SISÄÄNPÄÄSY! (http://www.vaasansport.fi/fin/Uutiset/Ajankohtaista/Sportilla_avoimet_ovet_Taiteiden_Yossa_12_elokuuta .28.n640.html)
To 12.8.2010 klo 18:30
Sport - KooKoo 2-1
1-0 Piispanen (Kujanpää, Halava)
2-0 Riska (Talas)
To 19.8.2010 klo 18:30
Sport - Växjö 2-3
1-2 Saari
2-3 Heikkilä (Halava, Taimi)
---
Vaasa Cup Pe-La 20-21.8.2010
Sport, Ilves, Lukko, Växjö
Hinnasto (http://www.vaasansport.fi/fin/Uutiset/Ajankohtaista/Vaasa_Cup_2010.28.n641.html)
Pe 20.8.2010 klo 18:30
Sport - Växjö 1-3
1-0 Takala
La 21.8.2010 klo 13:30
Sport - Ilves (Pronssiottelu) 1-5
1-4 Kujanpää (Jaatinen)
---
Ke 25.8.2010 18:30
Sport - K-Laser 3-2 ja.
1-1 Halava (Piispanen, Heikkinen)
2-1 Mäkinen (Taimi, Hölli)
3-2 ja. Jaatinen (Piispanen, Taimi)
---
Valtti Cup Pe-La 27-28.2010
Kiekko-Vantaa, Sport, TuTo, KooKoo
Hinnasto (http://www.kiekko-vantaa.fi/k-vantaa/www/fi/KV_turnausjuliste_v3.pdf)
Pe 27.8.2010 klo 19:30
K-Vantaa - Sport 1-3
0-1 YV Mäkinen (Mörsky, Fogström)
0-2 Mörsky (Tuohilampi, Piispanen)
0-3 AV Järvinen (Hölli)
La 28.8.2010 klo 16:30
TuTo - Sport 3-2 vl. (Finaali)
1-1 YV Heikkinen (Jaatinen)
1-2 Uitto (Takala, Jaatinen)
---
Ke 1.9.2010 klo 18:30
Red Ducks - Sport 1-6
0-1 YV Talas (Koivisto)
0-2 Kujanpää (Aalto)
0-3 YV Mäkinen (Hölli, Mörsky)
0-4 Manninen (Kiviniemi, Suonpää)
0-5 Piispanen (Taimi, Mörsky)
0-6 Heikkilä (Saari, Kujanpää)
To 9.9.2010 klo 18:30 @ Haapajärvi
Hokki - Sport 2-7
1-1 YV Piispanen (Suonpää, Tuohilampi)
2-2 YV Järvinen (Uitto, Manninen)
2-3 Lehtinen (Hölli)
2-4 Riska (Heikkilä)
2-5 Takala (Halava)
2-6 SR Manninen (Järvinen, Mörsky)
2-7 Jaatinen (Mäkinen, Tuohilampi)
Pe 10.9.2010 klo 18:30
KooKoo - Sport 8-0
mendieta
18.05.2010, 10:48
Tällä hetkellä on varmaa se, että Sport osallistuu kahden vuoden tauon jälkeen taas Pitsiturnaukseen:
Varmaa niin kauan, että Lukko löytää mielenkiintoisemman jengin, vai miten se meni?
Varmaa niin kauan, että Lukko löytää mielenkiintoisemman jengin, vai miten se meni?
Voihan se tietenkin noinkin ajatella, eikös Sportin pitänyt myös viime vuonnakin osallistua Pitsiturnaukseen, kunnes vaihdettiin joukkuetta?
Voihan se tietenkin noinkin ajatella, eikös Sportin pitänyt myös viime vuonnakin osallistua Pitsiturnaukseen, kunnes vaihdettiin joukkuetta?
Taisi olla niin, että Lukon piti tulla "vaihtokaupassa" Vaasa Cupiin, mutta joutui perumaan sen. Näinollen Sportkaan ei mennyt Pitsiturnaukseen.
Avausviestiin lisätty Vaasa Cupin osallistujat. Ensi viikon aikana pitäisi tulla koko Pre-Seasonin ohjelma julki.
mendieta
20.05.2010, 14:30
Avausviestiin lisätty Vaasa Cupin osallistujat. Ensi viikon aikana pitäisi tulla koko Pre-Seasonin ohjelma julki.
Koska Vaasa Cup pelataan?
Vähän jännittää taas, että pelaako Sport treenimatsinsa liigajengejä vastaan. Se on hyvä homma siinä mielessä, että kansa tykkää ja saapunee lehtereillä runsaina määrin, mutta Sportin pelin kehittymisen kannalta en pidä sitä optimaalisena. Liigajengit ovat parempia kuin Mestis-jengit ja Sport ei saa sitä kokemusta kuin mitä sen ehkä kuuluisi saada. Ja tiedän, kovat pelit kehittää, mutta pelitavan jne. kannalta kevyemmätkin jengit olisivat kenties parempia vastustajia.
Ehkä sekoitus kovia vastustajia ja Mestis-jengejä olisi optimaalinen.
Koska Vaasa Cup pelataan?
Vaasa Cupin päivämäärät tämän vuoden osalta ovat 21.8. ja 22.8., eli tänä vuonna turnaus kestää kolmen päivän sijasta kaksi päivää. Mikä taas tarkoittanee sitä, että ensimmäisen päivän voittajat kohtaavat toisensa toisen päivän finaalissa.
Mustakotka
27.05.2010, 18:54
Lisää pelejä (ja Vaasa Cupin ohjelma, Sport pelaa Växjöä vastaan kerran myös turnauksen ulkopuolisen ottelun):
12.08.2010 to klo 18:00 Sport - KooKoo
19.08.2010 to klo 18:00 Sport - Växjö
20.08.2010 pe klo 18:00 Sport - Växjö (Vaasa Cup)
21.08.2010 la klo 15:00 Sport - Vaasa Cup pronssiottelu / finaali
27.08.2010 pe klo 18:30 TuTo (turnaus Vantaa) - Sport
28.08.2010 la klo 15:00 Turnaus Vantaa, pronssiottelu / finaali - Sport
09.09.2010 to klo 18:30 Hokki - Sport
10.09.2010 pe klo 18:30 Sport - KooKoo
Avausviestiä päivitelty.
Aika mielenkiintoisia valintoja mm. Växjö kahteen otteeseen, ei Löven-matsia ('Löven ei mennytkään konkurssiin) ja KooKoo pariin otteeseen.
09.09.2010 to klo 18:30 Hokki - Sport
Pientä tarkennusta tähän otteluun: Ottelu pelataan Kajaanin sijasta Haapajärvellä.
Pari matsia on lisätty ohjelmaan, tällä kertaa kohdataan kerran Laser sekä vieraissa, että kotona. Päivämäärät ovat ti 10.8. vieras- ja ke 25.8. kotiottelu.
Pat_LaFontaine
19.07.2010, 08:51
tänä vuonna turnaus kestää kolmen päivän sijasta kaksi päivää.
Piti oikeen täältä tarkistaa, onko kotisivuilla väärää dataa, mutta ei ollut.
Mielestäni huono asia, että Sportin ottelut jäävät nyt kahteen turnauksessa. Pienikin lisämyynti ei olisi ollut pahasta ja olisi ollut mukavampi ottaa vähän pidemmän kaavan kautta olutta teltassa, kun olisi ollut enemmän otteluita päivässä, mutta ei sitte saatana. Kaikki hyvä taantuu.
Syyskyyn eka päivä Ducksia vastaan harjoitusmatsi. Päivämäärä ei ihan satavarma ole, mutta ketjun aloittaja varmaan uskaltaa sen listaan lisätä?
Sportin rosteria tulevana perjantaina voi ihastella Lukon sivuilta (http://www.raumanlukko.fi/index_2.php?s=uutiset&u=1220&b=u).
mendieta
06.08.2010, 19:28
Nyt Pitsissä olleet laadukkaita analyysejä joukkueemme ja pelaajiemme otteista. Nyt kun joukkue on enemmän tuntematon, näkemykset tulee tarpeeseen.
Jos joku muistaa ketjukoostumuksia niin ne tulee tarpeeseen. Myös nuoret mukana olleet kiinnostaa, ja ketä ei ollut mukana. Jatkoajan kuvasta voi huomata ainakin Miika Koiviston. Liveseurannassa mainitaan "useasti" Simon Nässlin ja kerran Simon Suoranta.
Liveseurannan mukaan Sport-pelaajat napsivat pisteitä seuraavasti:
Markus Piispanen 2+0
Tomi Heikkilä 1+1
Anton Fogström 1+0
Simon Nässlin 0+1
Tuomas Takala 0+1
Mika Halava 0+1
Jani Kiviniemi 0+1
Kristian Tuohilampi 0+1
Toejoen Veikko
06.08.2010, 20:02
Taimi ei ainakaan ollut mukana.
Halava-Takala - kukahan mahtoi olla nro 32 (joku rightin kaveri) muodostivat ainakin yhden ketjun.
Rossille meni Ilves matsissa kaksi helppoa. Peltonen oli Ässä-matsissa mies paikallaan, vaikkei koviin pahaan testiin joutunutkaan.
Mustakotka
06.08.2010, 20:05
Yksi ketju oli ainakin Sundman-Kujanpää-Iloviita. Muut taisivat pelistä riippuen vähän vaihdella. Poissa olivat ainakin Hölli, Suonpää, Taimi, Mäkinen ja Talas.
Vähän myöhässä, ei niin syväluotaavaa analyysia Pitsiturnauksesta.
Peli-ilme oli loistava! Vauhti oli erinomaista varsinkin Ässiä vastaan, jolloin karvauksen avulla saatiin useita kiekonriistoja. Myös omat suorat hyökkäykset toimivat vähintäänkin hyvin. Jälleen valttina oli nopeus. Jalat liikkui mutta myös kiekko liikkui. Todella nopeaa peliä. Fyysisyydessäkään ei jääty jalkoihin, vaikka liigajoukkueen miehet näyttivät olevan kaikki päätä pidempiä.
Toinen peli Lukkoa vastaan ei ollutkaan enää niin hyvää. Liikke ei enää riittänyt vaan Lukon nuoret miehet jaksoivat liikkua paljon paremmin mitä Ässien vastaavat. Ajoittain kuitenkin tässäkin pelissä Sportin karvaus onnistui ja kiekon riistoja syntyi. Maaleissa Wiikman antoi vähän apuja, mutta se ei ota mitään pois Sportin esityksestä.
Ilvestä vastaan Sportin energia oli jo kulutettu loppuun eikä pelistä tullut enää mitään. Ei välttämättä siis Ilveksen hyvyyttä, vaan Sportti yksinkertaisesti väsähti "liigavauhdissa".
Yksittäisistä pelaajista ei juuri kukaan jäänyt mieleen, koska kaikki olivat pääsääntöisesti pieniä, nopeita ja HYVIÄ.
Myös kaikki maalivahdit pääsivät pelaamaan. En alkaisi yhden pelin jälkeen laittamaan äijjiä järjestykseen. Rossi olisi voinut tietenkin paremmankin pelin pelata.
Yksittäisistä pelaajista ei juuri kukaan jäänyt mieleen, koska kaikki olivat pääsääntöisesti pieniä, nopeita ja HYVIÄ.
Kyllä kolme nousi ylitsemuiden, vaikka ei ne muutkaan mitään huonoja ollutkaan. Näin kirjoittelin turnausthreadiin..
*** AARO Peltonen, ykköseksi suoraan, Rossi voi availla luukkuaan
** Kristian Tuohilampi, jos en väärin nähnyt niin mies osaa olla fyysinen ja laukoa todella tulisesti, voi olla runkosarjassa Uiton kanssa ykköspakkipari
* Markus Piispanen, jätkällä kädet kävi ja tuloksena pari maalia
Myös Lehtinen jäi mieleen, pelasi kiekkoa taitavalla tavalla.
Suurin huomio oli itse pelitavassa. Nopeudella ja syötöillä rohkeasti siniviivan yli ja vielä pelataan kiekkoa, eikä heitetä päätyyn, jonka ansiosta Sport sai luotua useita maalipaikkoja. Viimeistely olikin sitten hieman huonompaa, mutta eteenpäin on menty ainakin pelitavallisesti. :) Tosin näytti siltä, että jätkillä nousi nopeasti keltaista nestettä päähän, kun johtivat Ässiä 0-2. Ei lopeteta sitä pelaamista!
Vanhoista pelaajista jäi eniten mieleen E. Heikkinen, joka oli viime kaudella suuri pettymys. Tällä kertaa Eetusta jäi hyvinkin positiivinen ilme.
Toki nämä kaikki analyysit parista höntsästä. :)
Muistutus, että tänään pelataan K-Laser - Sport ja kokoonpanot ovat nähtävissä täältä (http://79.125.2.198/mpublic/index.php?cha=ad93ddb2c4397183d5c583376e205e5b).
magnum37
10.08.2010, 18:52
Muistutus, että tänään pelataan K-Laser - Sport ja kokoonpanot ovat nähtävissä täältä (http://79.125.2.198/mpublic/index.php?cha=ad93ddb2c4397183d5c583376e205e5b).
Nollanollassa mennään, KLaserin hallitessa. Sportilla jo kolme penalttia
Jaa se on Kaunismäen Mikkokin kelvannut Mannerin ja Hakomäen mukana Ouluun.
Höntsäpelin tiuakt anal yysit ensimmäisestä erästä:
Ekasta erästä päätellen mikään ei muutu - ainakaan jäähyjen osalta. Jo Pitsissä mentiin tiuhaan tahtiin lämmittämään jäähypenkkiä ja sama jatkuisi myös Oulussakin. Toinen huomio on taas laukaukset ja minne päin ne menevät. Pitsissä suurin osa meni kohti maalia ja sama tahti näyttäisi jatkuvan myös tänään, kun parina viime kautena laukauksen suunta on ollut ihan jossain muualla kuin maalissa... Olihan näitä pelejä, missä Sport laukoi yli 100 kertaa ja meniköhän edes puolet kohti maalia.
Muistutus, että tänään pelataan K-Laser - Sport ja kokoonpanot ovat nähtävissä täältä (http://79.125.2.198/mpublic/index.php?cha=ad93ddb2c4397183d5c583376e205e5b).
Tulee itsekseen hymähdeltyä ja naureskeltua kun katselee meidän kokoonpanon miehiä, ei nimittäin meinaa vain vieläkään alitajuisesti ymmärtää, niin suuri se kokoonpanon kontrasti on Tamin aikoihin :)
Hartiapankki
10.08.2010, 19:53
Tulee itsekseen hymähdeltyä ja naureskeltua kun katselee meidän kokoonpanon miehiä, ei nimittäin meinaa vain vieläkään alitajuisesti ymmärtää, niin suuri se kokoonpanon kontrasti on Tamin aikoihin :)Samaa naureskelen minäkin, raikas tuuli puhaltelee nyt Vaasassa. Erittäin suurella mielenkiinnolla ja jollakin lailla vapautuneena odottelee jo tätä kautta alkavaksi.
0-2 kahden erän jälkeen, Rossikin on näemmä vireessä.
Erittäin hienoa myös nähdä miten paljon vedot menee maalia kohti. 18 laukausta, joista yksi maali, torjuntoja 15. Eli vain kaksi vetoa 40 minuutissa, jotka ovat menneet ohi tai jääneet pakkeihin.
Pat_LaFontaine
10.08.2010, 20:11
Mistäs tätä ottelu voi seurata, vai voiko mistään?
Mistäs tätä ottelu voi seurata, vai voiko mistään?
Tulosseurantaa täällä (http://79.125.2.198/mpublic/index.php?cha=139c55bbaf187fd459740ec4705b4f98) ja Mestis.fi:n kautta kun klikkasi ottelun kohdalla seuranta, niin pääsee samalle sivulle. Ei tää nyt näin vaikeaa ollut. :)
Oho, Pete sikailee. Samantien Piispanen käy pistämässä laatan pussiin! Markus Piispanen - Tämän kauden Bergman?
Pat_LaFontaine
10.08.2010, 20:28
Thänks! Hyvin jätkät vetää...
Ottelu ohi ja tyylikäs 0-3 voitto. Tästä on hyvä jatkaa kohti torstaita!
Onkohan Piispasen laukaus ollut kovakin, kun on mennyt maaliin siniviivalta ihan yläriman tuntumaan, jos on karttaan uskomista. Jos joku oli paikalla, niin tänne raporttia ja heti!
karate Mauri
10.08.2010, 20:58
Onkohan Piispasen laukaus ollut kovakin, kun on mennyt maaliin siniviivalta ihan yläriman tuntumaan, jos on karttaan uskomista. Jos joku oli paikalla, niin tänne raporttia ja heti!
Kyllä sinne voi mennä hitaampikin laukaus.
Hyvin Sport kyllä näissä höntsägeimeissä on esiintynyt, positiivinen juttu!
Ps. Missähän Hyllykallion halonhakkaaja luuraa näistä ketjuista?
Onhan se mukavaa, että voitetaan otteluita vaikka pisteitä ei vielä saakaan. On kyllä mielenkiintoinen kausi tulossa ja voi todellakin todeta että Sport vaikuttaa raikkaammalta kuin pitkään aikaan. En kovin suuria menestyspaineita silti laittaisi koska sen verran kokematon joukkue on ja sarja on pitkä.
A-junnut pelasivat tänään 2-2 JYPiä vastaan. Sielläkin paljon vieraita pelaajia joista osa vaikuttaa ihan kelvollisilta pelimiehiltä.
magnum37
10.08.2010, 21:16
Ja vaikka nyt vielä höntsäilläänkin, niin ketkä siellä esiintyy tehokkaasti? Nuoret nälkäiset jätkät, kun esim. Takala ja Suonpää vetelee vielä kiikarit nokalla.
Myönteistä tässä pelissä oli, että Sport tilastojen välossa pystyi keräämään itsensä ja tappamaan pelin, kun vastustajalle ei näyttänyt millään tänään kelpaavan. Meneekö tämä nyt sitten Stögön "pelikirjan" asioiksi vai mitä, no se nähtäneen alkavan kauden aikana.
Ihmemies
10.08.2010, 21:33
Ja vaikka nyt vielä höntsäilläänkin, niin ketkä siellä esiintyy tehokkaasti? Nuoret nälkäiset jätkät, kun esim. Takala ja Suonpää vetelee vielä kiikarit nokalla.
Takala ei pelannut käsitääkseni tänään.
Puoleenväliin asti oli tasaista. Sitten Suorannan maalin jälkeen siirtyi hieman Sportille hallinta. Ennen Suorannan maalia Halava missasi läpiajon. Toinen maali näpsäkkä 5-3 yv. Kolmannessa sitten K-Laserin maalivahti imaisi hanskan kautta kiekon maaliin.
Takala ei pelannut käsitääkseni tänään.
Takalan ei varmaan tarvitse pelata kovin paljoa treenipeleissä, kun pelipaikka on aika varma. Enemmänkin haetaan nyt onnistujia niistä 3-4 ketjun kavereista, ja nähdään tositoimissa mihin kaverit pystyy.
Taisi muuten olla Jouni Aalto (http://www.jatkoaika.com/smliiga.php?pelaaja=6707) tänään mukana kokoonpanossa.
Red Ocean
10.08.2010, 22:05
Nyt on tämän kauden Sport nähty ensi kertaa livenä jäällä, mutta ei tuosta nyt vielä kauheasti pysty sanomaan, sen verran oli sekava ottelu. Molemmilta uupui kärkiosaamista kun Sportilta sivussa oli ykköshyökkääjät Takala&Jaatinen ja Laserilta taisi parhaat olla Kärppien ringissä.
Ensimmäinen erä alkoi Sportin vahvalla painostuksella, ja heti alun ylivoimalla saatiin pari ihan ok maalipaikkaa, laukausten jäädessä kuitenkin aika ponnettomiksi. Voimasuhteet kääntyi sitten kyllä Sportin jäähyjen myötä täysin päälaelleen Laserin viedessä peliä miten tahtoo. Alivoimista selvittiin kuitenkin kunnialla ja erätauolle tilanteessa 0-0.
Toinen erä jatkui kuten ensimmäinen päättyi, Sport ei päässyt omalta alueelta millään organisoituihin hyökkäyksiin. Poikkeuksena tulospalveluun, erän alun jäähyn otti uusi tuttavuus puolustaja Jouni Aalto, ei siis Kai Lehtinen. Kuitenkin Laserin painostuksesta huolimatta Sport iski erän puolivälissä kun Joonas Saari nousi hyvin keskialueelta vetopaikkaan ja Suoranta pääsi iskemään riparista 0-1. Maalin jälkeen ote jäikin taas Sportille ja Leinosen jäähyn aikana ylivoimalla oli pari paikkaa lisämaaleihinkin. Lopulta 0-2 taululle ilmestyikin kun kahden pelaajan yv:lla Fogström sai laittaa kiekon takatolpalta tyhjiin, Uitolta tilanteessa loistava haku.
Kolmas erä alkoi Sportin alivoimalla Talaksen ottaessa toisen erän loppuun erittäin tyhmän hyökkäyspään jäähyn. Alivoima toimi varsin mallikkaasti, kuten käytännössä koko pelin ajan. Sportin koko pelin jatkunut tasainen peluutus (sisältäen myös erikoistilanteet) kärsi hieman kun Suonpää nappasi itselleen 2+10 päähän kohdistuneesta taklauksesta, pääosa kolmannesta erästä mentiin siis kolmella sentterillä. Kaiken kaikkiaan sekavin erä, jossa kumpikaan ei saanut oikein kunnolla peliä haltuunsa. Mannisella oli loistopaikka tehdä, mutta ei maistunut. Loppulukemat 0-3 teki Tommi Taimi, vaikka tulospalvelu väittääkin Piispasta maalintekijäksi. Taimi laukoi propellikiekon b-pisteen kaarelta ja Laserin veskari kauhoi räpylällä tyhjää.
Pelaajista parhaiten jäi mieleen energiset Saari ja Suoranta, jotka yhdessä Riskan kanssa saivat usein nopeilla hyökkäyksillä paineen oululaisten päätyyn. Taimi pelasi paljon ja haki kiekollista roolia, mutta kovasti oli omat pelaajat vielä hakusessa. Talaskin viiletti välillä hyökkäyksen kärkenä, mutta pääasiassa pelasi ihan mallikkaasti, hakien myös muutaman kovan taklauksen pelin aikana. Uitto pelasi perusvarmaa omaa peliään. Lehtisen voisi nostaa potentiaaliseksi yllättäjäksi tulevalla kaudella, pelasi näkymättömästi, mutta hyvin. Suonpään kenttä pelasi paikoin hyvin, mutta olivat puolustuspäässä aika pulassa. Rossia ei kai voi haukkua nollapelin jälkeen, mutta kyllä kylmä hiki nouse otsalle tulevan talven aikana useasti jos ykköskiekot ei ala tarttumaan kiinni. Ei tällä puolustuksella ole varaa antaa irtokiekkoja joka tilanteessa. Hyökkäyksiinlähdöt olivat erittäin tukkoisia, organisoidusti ei omista päästy montakaan kertaa liikkeelle. Vaaralliset tilanteet syntyikin lähes aina keskialueen riistoista, jolloin käännettiin kyllä nopeasti kohti Laserin päätyä.
Hyvä, että paikan päällä oli eilen punavalkoisia silmiä, niin saatiin hyvää raporttia pelistä. Kiitos niistä! Pitsissä itsekin kiinnitin huomiota siihen, että kiekonriiston jälkeen hyökkäyksiä käännettiin nopeasti ylöspäin, ja kiekko vietiin nimenomaan pelaamalla alueelle. Huomio kiinnittyi myös joukkueen suht pieneen kokoon. Tuo tietää sitä, että peliin lähtö vaatii luisteluvoimaa eli tuoreita jalkoja. Onko tässä yksi kompatuskiven paikka tulevan kauden otteluruuhkissa?
No, turha tässä on mitään vielä spekuloida, mutta ihan positiivinen avaus kaudelle ollaan saatu. Huomenna homma sitten jatkuu ilmaispelillä KooKoota vastaan. Toivottavasti kansa löytää huomenna hallille, ja toivotetaan näin hyvin lämpimästi monet uudet pelaajat sekä uusi valmentaja tervetulleeksi Kuparisaareen! Itselläni on kaino toive myös siitä, että Ahvensaaren Pääty olisi suht täynnä porukkaa. Monelle meidän kundille peli on ensimmäinen kotipeli - jopa ensimmäinen aikuisten peli - Kuparisaaressa. Siksi olisi jo pelaajaesittelyssä kiva loksautella kavereiden monttuja auki, kun pääty pitää mekkalaa :)
Monelle meidän kundille peli on ensimmäinen kotipeli - jopa ensimmäinen aikuisten peli - Kuparisaaressa. Siksi olisi jo pelaajaesittelyssä kiva loksautella kavereiden monttuja auki, kun pääty pitää mekkalaa :)
Sielä on monelle nuorelle kaverille hieno paikka pelata Kuparisaaren, ehkä Suomen parhaan fanipäädyn, edessä. Eivätköhän äijätkin syty kahta kauheampaan taisteluun.
Uskoisin, että varsinkin kotipeleissä yleisö on meille jälleen se kuudes kenttäpelaaja. Kun kundit hoitavat vieraistakin joitain pisteitä ja kotona pelataan vauhdikasta kiekkoa, niin uskoisin, että aivan kaikki gloryhuntteritkaan eivät jää kotiin :)
No niin, huomisen työvuoro vaihdettu illasta aamuun vain sen takia, että pääsisi huomenna seisomaan päätykatsomossa. Odotan, että huomenna on tunnelmaa alusta loppuun asti oli sitten taululla 5-1 tai 1-8.
Muistakaa ottaa kaikki tutut ja tuntemattomat mukaan!
Nicotsein
11.08.2010, 22:26
Noniin, huomenna se alkaa. Itseltä jäi viime kaudella Sportin playoffit ja runkosarjan loppu käytännössä näkemättä kokonaan, erään kajaanilaisen firman takia, jota myöskin h-intiksi kutsutaan. Akut on ladattu ja huomenna pääsee niitä purkamaan! Toivottavasti nyt appuran päädyssä on huomenna heti alusta lähtien meininkiä.
Suurella mielenkiinnolla lähtee pelaajia seuraamaan. Todella monta uutta naamaa ja sitä rataa. Eiköhän tästäkin pelistä joku mielikuva joukkueesta jää. Kaikki hallille! -och samma på svenska.
Sportin mediatiimi on julkaissut Pre-Season lehden, joka on luettavissa ainoastaan netistä. Linkki (http://ammattilehdet.com/Sportweb/)
Sportin mediatiimi on julkaissut Pre-Season lehden, joka on luettavissa ainoastaan netistä. Linkki (http://ammattilehdet.com/Sportweb/)
Hieno lukea kun sielä mm. Rossi, Manninen jne. painottaa kaikki todella paljon, että on h*lvetin nälkäinen joukkue ja taistelua on luvassa. Ihan niin kuin Rossin puheista saisi suoraan sen käsityksen, että aiempina vuosina ei ihan aina näin ollut, ja eiköhän tuo lienekkin selvää.
Huomenna se sitten taas alkaa!
Pitsiturnauksen Lukko-Sport-ottelun koosteen voi käydä katsomassa Lukon WebTV:ssä. Vaatii rekisteröitymisen, mutta kooste on peräti 10 minuuttia.
Sport tänään, Sport i dag:
Piispanen - Kujanpää - Halava
Taimi - Heikkinen
Jaatinen - Suonpää - Manninen
Talas - Tuohilampi
Kiviniemi - Riska - Iloviita
Lehtinen - Koivisto
Hölli - Heikkilä - Fogström
Sundman (h) - Kankaanpää (p)
Peltonen /Suomalainen
Kakkosketju näyttää siltä, mikä voisi olla kauden avauksessa. Lisäksi huomaa pakkipareista mitä Stögö yrittää saada aikaiseksi: Jokaisessa pakkiparissa hyökkäävä ja puolustava pakki.
KooKoo on jättänyt lähes kaikki ykkösketjun pelaajat kotiin ja tuonut muita junnuja Vaasaan näytille. Myös joku japanilainen on eksynyt kokoonpanoon.
Myös joku japanilainen on eksynyt kokoonpanoon.
Ilmeisesti Ryota - pelasi ihan jääkiekko KooKoon ensimmäisissä harjoituspeleissä ja itseasiassa oli parhaita puolustajia - positiivisella tavalla omituista. Kertokaapa kaverin otteista sitten myöhemmin. Eihän peli muuten satu näkymään WebTV:stä?
Ei nuo Sportin kentät nyt katsottuna niin pahoilta näytäkään - kuin mitä ennakkohype antoi ymmärtää. Kentät pitävät sisällään paljon mielenkiintoisia kavereita, positiivisia yllätyksiä löytyy varmasti.
Kertokaapa kaverin otteista sitten myöhemmin. Eihän peli muuten satu näkymään WebTV:stä?
Tänään ei näy, kun striimaaja on muissa hommissa.
Sport tänään, Sport i dag:
Huomatkaa myös Stögön pelisilmän käyttö. Kierrättää kenttiä mukavasti, ja tänään mahdollisuutensa saa näyttää esim. Kujanpää, jonka roolia on tähän peliin nostettu ja muutettu. Muita seurattavia tänään omista junnuista ainakin Koivisto ja Iloviita, sekä käytännössä ensimmäistä kertaa kunnolla koskaan edustustasolla kotiyleisön edessä pelaava Fogström.
Linnankundi
12.08.2010, 20:43
Jos tuo tämän illan pelin katsojat ovat maksaneita katsojia, niin Vaasassa on aitoa kiekkohenkeä. Katsojamäärä on myös osoitus siitä, ettei joukkueen tarvitse olla kallis, kunhan on taisteleva ja sitä kautta mielenkiintoinen. Tsemppiä Vaasaan!
Jos tuo tämän illan pelin katsojat ovat maksaneita katsojia, niin Vaasassa on aitoa kiekkohenkeä. Katsojamäärä on myös osoitus siitä, ettei joukkueen tarvitse olla kallis, kunhan on taisteleva ja sitä kautta mielenkiintoinen. Tsemppiä Vaasaan!
Täällä on tänään Taiteiden Yö, jonka vuoksi otteluun oli ilmainen pääsy, mutta hienoa että väki löytää hallille, vaikka joukkue ei olekaan viime vuosien tapaan nimekäs.
Täällä on tänään Taiteiden Yö, jonka vuoksi otteluun oli ilmainen pääsy, mutta hienoa että väki löytää hallille, vaikka joukkue ei olekaan viime vuosien tapaan nimekäs.Ja ennen kaikkea: Vaikka on aurinkoista, lämmintä ja tuhansittain ihmisiä torin ympäriillä niin yli 2000 ihmistä tuli jäähallille. Hyvä suoritus.
Pieni raportti olisi paikallaan. Miten meidän junnut ja try-outit pelasivat Vaasassa?
EDIT. Sellainen olikin ilmestynyt jo ihan jatkoajan puoleltakin!
Pieni raportti olisi paikallaan. Miten meidän junnut ja try-outit pelasivat Vaasassa?
Oli todella vaikea seurata KooKoon pelaajien otteita, kun ei ollut nimiä selässä. Lisäksi päällä oli jotkut treenipaidat, mistä numeroakaan ei usein erottanut, kun paita oli puoliksi pelaajan housuissa.
Sen kyllä huomasi, että Järvinen ja Liukkonen eivät olleet mukana. Vaikutti todella paljon kenttäpelissä. Norge maalilla pelasi mallikkaasti. Toinen japanian poika #6 ei pahemmin kentällä ollut, mutta tämä toinen #29 aika paljonkin. Ei mikään huono esitys kaverilta.
Pat_LaFontaine
12.08.2010, 23:41
Peltonen oli loistava. Samoin Riska on kasvanut ison roolin mieheksi, sen näki jo yhden ottelun perusteella. Uusista ei oikeen jäänyt ketään erityisesti mieleen. No ehkä Taimi niin hyvässä, kuin pahassakin.
Jallu Jr. oli totutun energinen, mutta aivan eri tavalla, mitä on totuttu. Jotenkin petyin, kun mies neppaili ja oli jääkiekkoilijan näköinen ja oloinen. Ei sellainen päätön kana, mikä yleensä.
Kyllä tuo Sportin rosteri kaipaa vielä kovuutta, varsinkin Aaron maalin eteen luutimaan vastustajia pois. Samoin sellainen mielenkiintoinen persoona puuttuu kokonaan, jota voi seurata ja jos olisi kallis niin moittia ja päivitellä, että mistä tollekin maksetaan. Olisko noihin edellisiin, vaikka molempiin loitos signaus Pasi Nielikäinen?
Jotain tosta kyllä puuttuu. Eihän se tietty ole, eikä tarvikaan valmis, mutta jotain todella puuttuu. Ehkä juuri tuo P. Nielikäinen tms.
Suonpää voi vetää muuten sitten sumpit boxin takaosastossa Eren kanssa ja jättää pelaamisen muille. On se vaan vuosi vuodelta löystyny ja löystyny. Hyvä, ku pystyssä pysyy. Noin velttoa ja aneemista kaveria harvemmin näkee ilman tukea pystyssä.
Pieni raportti olisi paikallaan. Miten meidän junnut ja try-outit pelasivat Vaasassa?
Seurasin Ikan pakkien peluuttamista. Pakkipari Lehtonen-Hirvihuhta sai eniten peliaikaa niin tasakentällisin kuin yv- ja av-peleissäkin. Olivat Sportin ensimmäisen maalin aikana jäällä. Hyökkäyspään tehoja ei tullut, vaikka peliaika oli parilla "järvismäinen". Sinitsyn-Ryota sai myös paljon peliaikaa. Olivat Sportin toisen maalin aikana jäällä sekä myös KooKoon ainokaisen aikana. Lukon Jesse Virtanen sai peliaikaa seuraavaksi eniten ja oli kentällä myös yv- ja av-peleissä sekä tasakentällisin. Gärdström ja Lustberg eivät pelanneet yv- eikä av-peleissä ja saivat näin vaatimattoman kokonaispeliajan. Tänään Ika halusi peluuttaa suomalaisista Lehtosta, Hirvihuhtaa ja Virtasta paljon, joten parivaljakko Gärdström-Lustbergin ylivoimateho jäi näkemättä.
Norja pelasti kolmannen erän huipputorjunnoilla KooKoon pahemmalta tappiolta. Sport paransi peliään ottelun loppua kohti, vaikka ei saanut hyvistä kuvioista huolimatta aikaan yhtään maalia 3. erässä.
Molemmilta joukkueilta puuttui kärkipään pelaajia. KooKoolta laskujeni mukaan 9 aivan terävimmästä kärjestä. Sportilta olivat huilaamassa Takala, Uitto, Toni Mäkinen ja Simon Suoranta.
Vaasalaiset osoittivat kiinnostuksensa jääkiekkoon ja ottelua oli seuraamassa yli 2000 katsojaa. Kotivoitto oli tärkeä Sportille jatkoa ajatellen. Suomen paras fanikatsomo ja Sportin uudistettu joukkue osoittivat toisilleen kiitokset näyttävästi ottelun päätyttyä.
magnum37
13.08.2010, 11:12
Peltonen oli loistava. Samoin Riska on kasvanut ison roolin mieheksi
Peltonen häikäisi, vaikka muutaman kerran show-miehen elkein teki pari vastaantuloa, joissa olisi voinut käydä huonosti. Kerran avasi päädyssä myös KooKoo-pelaajan lapaan. Mutta kyllähän Aaro on timantti, torjuntatyöskentely on niin varman oloista.
Riskan kiekollinen pelaaminen on tosiaan ottanut ison askeleen eteenpäin, ja samaa voi ihme kyllä sanoa Kiviniemi juniorista. Raatoi joka vaihdossa ja haki nimenomaan niitä ratkaisupaikkoja.
Uusista kavereista itselleni eniten edukseen erottuivat pakit Lehtonen & Tuohilampi sekä tietenkin Markus Piispanen. Jos kaveri oikeasti jatkaa koko kauden tuollaista juonikkuutta osoittaen ja käsiä käyttäen niin huh huh! Se on "helppoa" kun sen osaa ja on motivoitunut kaveri. Ei siinä parasta ennen kiekkomiljonääriä näköjään tarvita. Kun kädet jäätyy tekopaikassa kaikenmaailman pruddeneilla ja kuusistoilla, niin Piispanen laittaa limpun sisään kun tarjotaan.
Höllistä ei ole vielä ihmeitä kuulunut ja aloittikin eilen nelosessa. Oli kuitenkin ajoittain varsin energinen. Ehkäpä se siitä lähtee.
Suonpää voi vetää muuten sitten sumpit boxin takaosastossa Eren kanssa ja jättää pelaamisen muille. On se vaan vuosi vuodelta löystyny ja löystyny. Hyvä, ku pystyssä pysyy. Noin velttoa ja aneemista kaveria harvemmin näkee ilman tukea pystyssä.
Tämänkin havaitsin myös. Sport todella tarvitsisi nyt sitä parasta Peteä pelintekijäksi. Oisiko Petellä jopa ihan sen asenteen kanssa jotain ongelmia?Oulun pelin kymppi sai jatkoa, kun Pete jäi noin parin metrin päähän muusta joukkueesta aloituskiekkoa edeltävästä hengennostatuspiiristä. Esitys jäällä oli sekin flegmaattinen.
Uusista kavereista itselleni eniten edukseen erottuivat pakit Lehtonen & Tuohilampi sekä tietenkin Markus Piispanen. Jos kaveri oikeasti jatkaa koko kauden tuollaista juonikkuutta osoittaen ja käsiä käyttäen niin huh huh! Se on "helppoa" kun sen osaa ja on motivoitunut kaveri. Ei siinä parasta ennen kiekkomiljonääriä näköjään tarvita. Kun kädet jäätyy tekopaikassa kaikenmaailman pruddeneilla ja kuusistoilla, niin Piispanen laittaa limpun sisään kun tarjotaan.
Aivan samanlaisia havaintoja, kuin minulla Pitsiturnauksessa. :) Varsinkin Piispanen todellakin tuntuu siltä, ettei paljon tuhlaile maalipaikoissa. Tosin eilen joukkueella oli aika monta maalipaikkaa, mistä yksinkertaisesti pitää pistää sisään. Toisaalta tuo jää vaikutti kyllä paskalta, kun kiekko pomppi miten sattui.
- Höllistä jäi hyvinkin positiivinen kuva, vaikka pelasikin nelosketjussa. Hyökkäyspäässä ehdotonta timanttia, kunhan se todellinen kausi alkaa.
- Halava on taas ihmeellinen kaveri, kädet käy mutta jäähyboksi on tullut pre-seasonin aikana hyvinkin tutuksi.
- Mannisesta jäi myös hyvä kuva, vaikka ei enää tuulettanutkaan yhtä hyvin kuin Hokin paidassa. ;) Jätkä taklaa ja kiekollista osaamista löytyy.
- Jallu... Mitä ihmettä Stögö on tehnyt Jallulle, eihän Jallun pelaaminen näytä enää yhtään samanlaisesta kuin ennen! Eikä minun mielestäni Jallun rannari ennen ollut noin kova..
- Riska, huomaa kyllä että jätkä on mennyt valtavasti eteenpäin. Jokohan nyt pääsisi seuraamaan isoveljensä jalanjälkiä pääsemällä maskihommiin.
Peteä en jaksa enää dissata. Kujanpää vie aika vauhdilla kakkossentterin paikan, jos ei rupea hommat kiinnostamaan. Stögö voisi pistää ensi kerralla Kujanpään ja Jaatisen yhteen ja katsoa mitä tapahtuu.
Löysin tulevan kauden Sporttiin välittömästi uuden suosikin, paljon jääaikaa nauttineen Tuohilammen. Ilo katsella pakin sulavaa luistelua ja fiksua peliä. Sillon kun on paikka äijä tarraks seinälle ja sillon kun kannattaa pelata kiekkoa yritetään reilusti sitä, eikä väkisin kinoslaisesti runkata vastustajan persettä vasten ja samalla mailaa selkään. Oikeen pisti silmään kun tyylikkäästi läiskästiin kiekko pois hyökkääjän lavasta ja jalalla irttariin.. uuh. Tuota ei viime kaudella ollut kovin usein tarjolla. Käsistäänkin näytti olevan näppärä, laukausta en ehtinyt nähdä... YV:lle?
Nauratti muuten Kiviniemen runsas yv-aika... jotenkin silti niin surrealistista.
Kankaanpää vähän jännitti ilmeisesti kun oli hukassa pari kertaa, eikä oikein keksinyt miten päin sitä puolustaisi isompiaan vastaan. Ihan yleisestikin vähän pelottaa tuleva kausi siltä kannalta, että jos ja kun isommat dicky-lou -rakenteelliset rosvot tulee laidalta, niin löytyykö niille pysäyttäjiä. Taimikin pari kertaa puolittaisessa 1-1 -tilanteessa näytti vähän heikohkolta yms. Noh riittävästi kun pysyy rinnalla niin ehkä se riittää..
Toinen, toivottavasti turha huolenaihe on myös se, että joukkueesta puuttuu taitava sentteri. Kaikki vähän liian kovia työntekijöitä, missä laiskuritaiteilijat?Joku Takalakin on kuitenkin kategoriassa Lehtonen, Forssell, Virtala mielestäni kuitenkin vähän köyhänmiehen lätynjakaja. Toimiiko esim yv kivasti, ottaako joku pakki roolia vai miten käytännössä Stögö meinaa järkätä tappoylivoiman... Manninen ei ainakaan yhtään vakuuttanut tossa pelissä, toivottavasti ei ihan tyhjä arpa ilmapallo-pistemies ja löytää omemman roolin... Hölliltä löytyy varmasti työkalupakista sen verran sekatavarakäsiä, että jotain voi tulla aikaan yv:llä ja muuten ja Jaatinenkin... toivottavasti ei tule hokkisyndrooma. No, eipä tuon yhden pelin perusteella vielä sen rakentavampaa keksi, mutta Tuohilammesta kyllä näki, että bbbelimies.
Mietin vielä tuota team lacks skilled center -kommenttia, että saattoihan juuri Takalan poissaolo jättää tämän tietyntyyppisen sentterielementin niin tyhjäksi, että etsiskelin siihen jotain ratkaisua. Toki huomaa myös, että esim. Kujanpää on selkeästi lähellä laadukasta mestistasoa jo nyt, ja varmasti loppukaudella Sportin hyökkäyksiinlähtöjen kulmakiviä.
Manninen ei ainakaan yhtään vakuuttanut tossa pelissä, toivottavasti ei ihan tyhjä arpa ilmapallo-pistemies ja löytää omemman roolin...
Miksi ei vakuuttanut? Teki helvetisiti duunia, ja ennenkaikkea taklasi paljon. Pystyi myös kiekolliseen peliin.
Mirrin syöttö eka maaliin oli jotain fantastista. Näitä lisää.
Peltonen maalissa oli myös loistava. Ennen joulutaukoa meidän ykkösveskari.
Miksi ei vakuuttanut? Teki helvetisiti duunia, ja ennenkaikkea taklasi paljon. Pystyi myös kiekolliseen peliin.
Mirrin syöttö eka maaliin oli jotain fantastista. Näitä lisää.
Peltonen maalissa oli myös loistava. Ennen joulutaukoa meidän ykkösveskari.
Oli minun mielestäni aika kesy esitys tämä yksittäinen peli ainakin. Puski vain pari kertaa päin pakkeja menettäen, plus pari koomaa omassa päässä. Yhtenä esimerkkinä: kiekko liukuu oikeasti hitaasti kohti Mannisen kenkiä laidan läheisyydessä ja vastustajalla ollut pieni paine. Pakki juuri saanut kiekon pois vastustalta, Mannisella kuitenkin aika mukavasti tilaa ja aikaa, mutta mitäs tapahtuu, kiekko osuu sitten jäätyneen pelaajan luistimiin ja kimpoaa takaisin kohti nurkkaa vastustajalle joka pelaa eteen ja KooKoolle pelin paras maalipaikka mutta Peltosen huikee horisontaalinen tiikeriliuku pelastaa. Mä en tajua yhä tänä päivänä miten se ei saanu a) luistimiaan vittuun tieltä, jotta kiekko valuisi ehkä yli paitsiorajan b) tehtyä jofalla mitn. Ei siis nyt vain vakuuttanut tuo torstain näyte kiekollisessa ja puolustuksellisessa mielessä. Kyllähän se varmaan Suoraniemen vanhat saapikkaat täytti, mutta se ei taida riittää vielä.
Jep ja vanhana Rossindissaajana olen myös tyytyväinen Peltosen otteisiin, luottoa löytyy paljon enemmän kyseiseen herraan =)
mendieta
16.08.2010, 14:03
Treenipelien pistepörssi KooKoo-matsin jälkeen alla.
Markus Piispanen 4+0
Anton Fogström 2+0
Tomi Heikkilä 1+1
Erik Riska 1+1
Kristian Tuohilampi 0+2
Mika Halava 0+2
Simon Suoranta 1+0
Mika Kujanpää 0+1
Joonas Saari 0+1
Simon Nässlin 0+1
Tuomas Takala 0+1
Jani Kiviniemi 0+1
Antti Uitto 0+1
Markus Talas 0+1
Markus Piispanen 4+0
Kyllä se niin taisi olla, että Taimi teki Oulussa maalin eikä Piispanen.
mendieta
16.08.2010, 14:10
Kyllä se niin taisi olla, että Taimi teki Oulussa maalin eikä Piispanen.
Joo niin se taitaa olla. Tilastoissa lukee kuitenkin Piispanen niin anti olla Piispane tuossa listassakin.
Sport tänään, Sport i dag:
Hölli - Kujanpää - Jaatinen
Tuohilampi - Taimi
Halava - Heikkilä - Fogström
Heikkinen - Mäkinen
Saari - Mörsky - Kiviniemi
Lehtinen - Uitto
Manninen - Takala - Sundman
Aalto (p)
Suomalainen /Rossi
Peteä en jaksa enää dissata. Kujanpää vie aika vauhdilla kakkossentterin paikan, jos ei rupea hommat kiinnostamaan. Stögö voisi pistää ensi kerralla Kujanpään ja Jaatisen yhteen ja katsoa mitä tapahtuu.
Hyvin tuntuu olevan Stögön perillä, kun heti jätti Peten katsomoon ja pisti Kujanpään Jaatisen kanssa yhteen. :)
Tulospalvelu näyttäisi tällä hetkellä kusevan oikein kunnolla, joten onko kenelläkään mitään tietoa ekasta erästä?
Hartiapankki
19.08.2010, 19:04
1-3 Lakersille. Juuri ostin streamin joten yhtäkään maalia en ehtinyt nähdä. Yleisöä muutama sata.
Tulospalvelu näyttäisi tällä hetkellä kusevan oikein kunnolla, joten onko kenelläkään mitään tietoa ekasta erästä?
1-3 Växjölle. Kaks ekaa maalia aika nopeasti ja aivan maalin edustalta, molemmat Sportin virheistä. Kavennus oli Saarelta nätti katko siniviivalla ja veivi rystylle. Kolmannen Växjö teki yv:llä. Veto muutti suuntaan Uiton mailasta ja jäi maalinedustalle pelattavaksi. Omissa ongelmia, muuten vauhdikasta.
Kiitoksia tiedoista. Jos suinkin mahdollista, niin pistäkää myös toisen ja kolmannen erän tilanteet tänne.
Hartiapankki
19.08.2010, 19:36
Hieno kavennusmaali Sportilta, klap-klap-tyyliin. Taimi viimeisteli maalin edestä.
Sport yv:llä erän lopulla.
2-3 siis kahden erän jälkeen. Sportin hallinnassa mentiin toinen erä, mutta maalin lisäksi aivan huippupaikoille ei päästy.
Menee hetki ennenkuin oppii tunnistamaan pelaajia, varsinkin kun vlc ei jostain syystä nyt pelitä omalla koneella. Pienestä ruudusta joutuu tihrustamaan.
Toinen erä aika pitkälle Sportin hallintaa. Maalivahti, kuka lieneekään, Växjön maalilla on ollut työllistetty ja hyvin on hommansa hoitanut. Maali oli todella siisti. Heikkilä, Halava ja Taimi pistivät puolustuksen pihalle parilla nopealla syötöllä ja Taimi sai pistää lähes tyhjiin.
mendieta
19.08.2010, 19:53
Sport ollut kokoajan aktiivisempi, mutta Växjö iski ekassa erässä murhaavalla prosentilla. Jos sanoo, että käyttivät tekopaikat 3/4 niin se on aika lähellä totuutta. Pari helppoa virhettä tuli Sportin pojilta kyllä. Toinen maali mm. 2-1-hyökkäys, jossa puolustaja menetti kiekon punaisella helposti.
Toinen erä oli hyvinkin pirteä Sportilta. Kerran jo aiemmin nosteltiin käsiä ilmaan maalin merkiksi, mutta tuomarin mielestä osui vain putkeen. Lopulta komea kuvio toi kavennuksen. Växjö oli selkeästi ottavana osapuolena ja Sport tuntuu liikkuvan sekä karvaavan ahnaasti. Toisaalta, voi olla, että Växjö vähän nosteli selkää suoremmaksi ekan erän jälkeen.
Suomalainen ei vakuuta. Pelaa mailalla kiekon kokoajan väärään paikkaan ja muutama helppo reboundkin on tullut. Maalit eivät ole menneet hänen piikkiin. Tai ekaa oli vaikea nähdä streamista, mutta ilmeisesti tehtiin ihan maalin edestä, Sport-pelaajan menetyksen jälkeen.
Ei tää nyt ihan paskalta näytä. Sport liikkuu hyvin ja kiekkokin tottelee kokoajan enemmän.
Maalit eivät ole menneet hänen piikkiin. Tai ekaa oli vaikea nähdä streamista, mutta ilmeisesti tehtiin ihan maalin edestä, Sport-pelaajan menetyksen jälkeen.
Sport mokaili kiekon kanssa omissa, kiekko pelattiin Savianolle maalin eteen, otti luistimella haltuun ja poikittaisliikkeessä vei kiekon rystylle ja pisti längistä. Mahdoton torjuttava Suomalaiselle. Saviano oli aivan yksin maalilla.
Toinen oli 2-1 aivan takatolpalle, kolmannessa yv:llä eka veto muutti suuntaa Uitosta ja jäi pelattavaksi maalille.
Toinen erä oli kyllä pirteä. Ei tosiaan pahalta näytä.
Kerran jo aiemmin nosteltiin käsiä ilmaan maalin merkiksi, mutta tuomarin mielestä osui vain putkeen.
Tästä tulikin mieleen, että eikös niitten maalikameroitten pitänyt tulla täksi kaudeksi? Vai mistä kaudesta olikaan kysymys...
Hyvältä kuulostaa Sportin peli, tähän mennessä samanlainen peli-ilme ollut kaikissa harjoitusotteluissa. Harmi etten päässyt hallille, kun joutuu olemaan töissä.
mendieta
19.08.2010, 20:19
Tästä tulikin mieleen, että eikös niitten maalikameroitten pitänyt tulla täksi kaudeksi? Vai mistä kaudesta olikaan kysymys...
Täksi kaudeksi pitäisi tulla.
Yleisöä 620.
Nojoo nyt tietää miltä se tuntuu runkkarissa muilla Mestis-paikkakunnilla, nimittäin toi tunnelma. Eihän se keskiarvo nyt paljoa tuota parempaa ole Mestiksessä, ja kylläpä oli hallilla ankeaa. Eipä muistu mieleen koska päätykatsomossakaan olisi ollut noin vähän porukkaa.
Nojoo mitäänsanomaton turnausta edeltävä harjoituspelin harjoituspeli torstaina, niin aika ymmärrettävää sinänsä tämä yleisökato.
Sport oli aktiivisempi ja mielestäni parempi, mutta kaveri oli tehokkaampi. Suomalaiselle erittäin paha startti, maaleille ei voinut oikein mitään, mutta pääsi sitten peliin mukaan ja hoiti homman jatkossa tyylikkäästi. Tekninen ja suhkot nopea veskari, jolla on varmasti potentiaalia nousta vielä ylemmällekin tasolle.
Toinen maali oli Sportilta nätti yhdistelmä. Ja oli lähellä tulla vastaavanlainen tasoitusmaali 3-3:een viimeisessä erässä. Siinäkin Taimi oli vahvassa roolissa.
Tästä pelistä pikaiset huomiot onkin:
+++ Taimi: Taitava kiekon kanssa ja hyvä pelisilmä.
++ Kujanpää: Nättejä syöttöjä ja hyviä pieniä oivalluksia.
+ Kiviniemi: Jallu on aivan eri mies kiekollisena kuin Tamin aikana.
- Takala: Eipä paljon näkynyt.
- Fogstrom: Koko/fysiikka ei vain riitä. Ei saa samaa tilaa ja aikaa mitä esim. Suomi-sarjassa.
E: Saari yllätti positiivisesti. Teki nätin kaapin ja oli muutenkin juonikkaan ja taitavan oloinen kaveri.
mendieta
20.08.2010, 18:59
20min 1-0. Takala (Jaatinen, Hölli). Pakin jaloista ylivoimalla suorasta hyökkäyksestä. Vähän meni maalivahdin piikkiin.
Selkeästi parempi aloitus otteluun kuin eilen. Rossilla vain 3 torjuntaa kuin virkavelillä niitä oli 11. Paikkoja olisi ollut useampaankin. Tuo maalinteko voi olla yksi akilleenkantapää tulevalla kaudella.
Thanks mendieta tilannetiedosta! Toivottavasti pistät/joku muu pistää myös tilanteen tokan erän jälkeen, ja lopputuloksen. Eikä tiedot maalintekijöistä ja/tai pelin kulustaankaan pahitteeksi ole. Itse on just nyt ns. paha paikka, ettei hallille ehtinyt eikä peliäkään ehdi ruudulta tirraamaan.
Itse on just nyt ns. paha paikka, ettei hallille ehtinyt eikä peliäkään ehdi ruudulta tirraamaan.
Todellakin paha paikka, kun sitä ollaan iltavuorossa. 'Tana.
Onko yleisö löytänyt itsensä hallille?
PS. Mä haluan tietää kokoonpanot!
Toi duuni vielä mitään, mutta kun mä olen keräämässä käpyjä metsässä :) Totta tää on, mutta ihan liian pitkä juttu selitettäväksi. Täällä mä sit kannon nokassa välillä räplään kännykkää.
Toivottavasti tämän piinan jälkeen edes eukolla on illalla Käpy selän alla...
mendieta
20.08.2010, 19:32
Rossi
Jaatinen-Takala-Hölli
Uitto-Tuohilampi
Halava-Mörsky-Saari
Aalto-Lehtinen
Fogström-Kujanpää-Piispanen
Taimi-Heikkinen
Sundman-Heikkilä-Kiviniemi
Kankaanpää-Mäkinen
Pakkiparit ei kokoajan saman vitjan takana.
Yleisöä näyttäis olevan niin kuin eilen.
EDIT: 40min ja edelleen 1-0. Pelin puoleen väliin asti Sport selkeästi niskan päällä, mutta tämän jälkeen Växjö nosti tasoaan selkeästi.
Muutama pakki Sportilta pelaa kokoajan liian syvään, mm. Taimi ja Växjö sai useamman ylivoimahyökkäyksen. Oli siinä myös läpiajo. Rossi ilmoittautui tosissaan ykköskassarikisaan olemalla tosi hyvä. Tuossa oli Växjöllä viitisen paikkaa, joista kiekon olisi voinut tosissaan laittaa maaliin. Timanttinen otti ne kaikki. Sport sai erän jälkipuoliskolle myös kaksi jäähyä (ja nyt yhden ajassa 40.00), mutta alivoima on ollut tosi hyvää.
Ykkösketju on ollut miestensä mukainen ja selkeästi Sportin paras. Mörsky on myös väläytellyt nopeita käsiä ja hyvää pelipäätä.
Pakeista Aalto-Lehtinen pari eniten ongelmissa. Nelospakkipari pelaa selkeästi vähiten.
Torjunnat tokassa erässä 10-12.
Tiukkaa tulee, sen verran hyvin Växjö nappasi nyt pelistä kiinni. Kuitenkin parempi peli ja parempaa pelaamista kuin eilen, Sportilta siis.
EDIT2: 1-1. Uitto otti tyhmän kakkosen erän alkuun ja 1,5min 5-3-av. Eka jäähy kestettiin, mutta ei toista.
1-2. Taimi mokaa, syöttää sokkona keskelle omalla alueelle ja joku svedu teki maalin.
EDIT3: 60min 1-3. Viimeinen viimeisillä sekunneilla tyhjiin.
Vähän hajosi Sportin peli tuossa Växjön 1-2-maalin jälkeen. Taistelua oli enemmän kuin tarpeeksi ja kroppaa pantiin likoon, mutta semmoinen järkevä pelinrakentelu katosi siinä kaikessa kiimassa. Oli siinä pari paikkaa tasoittaakin, mm. Hölli ampui tolppaan, mutta toisaalta Växjö iski vaarallisesti vastaiskuilla.
Vähän huono maku jäi tuloksen takia. Sportin pelissä on paljon hyvää, mutta myös kehitettävää. Osa pelaajista pelaa vähän liian rohkeasti. Isoja mokia ei saisi tulla samoille nimille kokoajan. Myös maalinteko tökki ainakin tässä pelissä.
Ensimmäinen tämän kauden peli Sportilta nähtynä.
Nähtävästi vaikka koko joukkueen vaihtaisi, jäähyjä Sport ottaa aina liikaa ja liian helposti.
Nuori joukkue pelaa energisesti ja yrittelijäästi, mutta fysiikassa jäädään kaverille ja peli menee tästä(kin) syystä kulmissa pyörimiseksi. Sportin pelaajat neppailivat kiekon kanssa muutaman kerran junnumaisen näyttävästi, mutta niin tehottomasti. Silti paljon hyvääkin oli hyökkäyspelissä nähtävissä!
Tuntuu että kaveri pelasi tänään ihan puolivaloilla, mutta teki juuri sen minkä tarvitsikin eli enemmän maaleja kuin Sport. Vähän mietityttää että kun tosipelit alkaa, missä Sport menee silloin?
Rossi on erikoinen tapaus. Välillä tuntuu, että miten noin eleetön kaveri voi ylipäätään torjua mitään, mutta silti kaveri teki monta aivan ilmiömäistä torjuntaa. Isoksi kaveriksi teki pari hienoa venytystä patjoillaan. Toivottavasti nivuset kestää. Loistava juttu, että meillä kaksi niin erilaista ja erinomaista maalivahtia. Aaro ja Mikko.
Puolustus antoi taas kaverille sen yhden maalin ihan lahjana. Puolustuspäässä riittä Törmäsellä töitä vielä kovasti.
Harmi että jäätii siihen iltapäivän ensimmäiseen otteluun. Toisaalta Ilves on ehkä sittenkin harjoitusvastustajana parempi vaihtoehto Sportille kun luunkova Lukko.
Tosta Växjöstä mulla ei oikein ole käsitystä, minkätasoisella miehistöllä ovat matkassa. Muutama kova nimi kokoonpanostalöytyy, mutta muuten täysin arvoitus joukkue mulle...joku voisi vähän valaista asiaa.
Kaukosäädin
20.08.2010, 20:41
Nämä tulokset tarkoittavat siis sitä, että Sport saa huomenna yrittää revanssia Ilveksestä? Mielenkiintoinen peli tulossa. Ilveksellä on mukana lähes kaikki parhaat pelaajat, mutta saa nähdä millainen kokoonpano on huomenna. Lähteekö osa porukasta kotiin ja tilalle tulee junnuja jne.
Toivottavasti Ilves pelaa parhaalla jalkeille saatavalla miehistöllä ja yrittää rökälevoittoa. ;) Sitä Ilveksen miehistö tällä hetkellä tarvitsisi...
Kiitos raportoijille! Huomenna paikanpäälle tsekkaan peliä Ilvestä vastaan. Tässä vaiheessa todella mielenkiintoinen kausi tulossa. Ei mitään ennakko hypetystä. Nuoria miehiä ja vaasalaisia jäällä, tähtäin edessäpäin. Rakennetaan muutama vuosi tulevaisuuden Sporttia. Harjoitus pelien tulokset ihan viimevuotisten tasoa. No nehän on harjoituspelejä, pitää aina itseäänkin muistuttaa.
Kiitokset täältäkin raporttien antajille! Harmi, että homma kääntyi vieraille kolmannessa erässä, vaikka otteen siirtymistä Växjölle mendieta jo tokan erän aikana havainnoikin.
No, huomenna sit Ilves vastassa pronssipelissä. Kolmas päivää ja kolme peliä -aikamoinen rasitus, vaikka leveällä rintamalla ollaankin pelattu. Toivotaan silti pojilta pirteää peli-ilmettä!
Illan yleisömäärä vielä kiinnostaisi? Menikö edes tuhat rikki?
Illan yleisömäärä vielä kiinnostaisi? Menikö edes tuhat rikki?
Uskaltaisin väittää, että ei. Oliskohan ollu 700 paikkeilla.
Hartiapankki
21.08.2010, 23:03
Kolme peliä yhtä monena päivänä kyllä näkyi iltapäivän Ilves-matsissa. Tulin hallille vasta ensimmäisen erän loppupuolella, ja missasin ilmeisesti Sportin parhaan vaiheen ottelussa (ainakin erään pitkän linjan kannattajan mukaan). Loppupeli olikin sitten lähinnä Ilves-pelaajien luistimien kantojen hätyyttelyä; jos ei koko potkua niin ainakin puolikkaan oli kotkapaidat jäljessä.
Väsymyksen piikkiin voi siis laittaa aika paljon, jo pelkästään yksittäisten pelaajien otteiden perusteella. Uittokaan ei juuri jaksanut nokkapokkiin lähteä, vaikka välillä Rossin päälle ajettiin surutta. Kiviniemi tyytyi ottamaan muutaman poikittaisen jälkitilanteissa, antamatta itse takaisin.
Uusia pelaajia oli niin paljon, että pelkästään numeroiden opettelussa mennee hetki. Pakistossa Tuohilammesta voi kuitenkin odottaa jonkinlaista isäntää omalla alueella, Uiton ohella. Taimi varmaankin ottaa kiekollista roolia, tänään kuitenkin mieleen jäi yksi käsittämätön harhasyöttö omalla sinisellä yv-hyökkäystä käynnistettäessä.
Hyökkäyshän on sitten täynnä pieniä vikkeliä miehiä, ja käsiäkin löytyy varmaan sen verran että Mestis-tasolla verkon pitäisi heilua. Silti on mukava että vanhasta kaartista jatkaa mm. Takala ja Jaatinen. Hekään eivät tänään ihmeitä esittäneet, mutta sen kummempia näyttöjähän ei näiden osalta tarvita enää.
Rossi jatkaa näemmä siitä mihin viime kausina on jäänyt. Hyvin peittävä vahti, välillä paraatitorjuntoja mutta sitten myös lapsuksia silloin tällöin. Tänään kaksi niistä johti maaliin. Voi tietysti miettiä olisiko Ilveksen 0-4-maaliin johtanut kikkailu tapahtunut 'oikeassa' matsissa, mutta kuitenkin. No, joka tapauksessa luottoa löytyy ainakin minulta kauden alussa. Kun se kilpikin aika usein osui tänään kiekon tielle ns. tuhannen taalan paikoissa. Ja onhan siellä vielä Peltonenkin.
Pitkän linjan Sport-kasvojakin hallilla näkyi, vaikka entisessä päätoimessaan eivät enää vaikutakaan. Markus Jämsä on vissiin joukkueenjohtaja toimistohommien ohella, paikka löytyy nyt siis vaihtoaition takaosasta. Saaren Juhakin näytti katsomossa olevan.
Rossi jatkaa näemmä siitä mihin viime kausina on jäänyt. Hyvin peittävä vahti, välillä paraatitorjuntoja mutta sitten myös lapsuksia silloin tällöin. Tänään kaksi niistä johti maaliin. Voi tietysti miettiä olisiko Ilveksen 0-4-maaliin johtanut kikkailu tapahtunut 'oikeassa' matsissa, mutta kuitenkin. No, joka tapauksessa luottoa löytyy ainakin minulta kauden alussa. Kun se kilpikin aika usein osui tänään kiekon tielle ns. tuhannen taalan paikoissa. Ja onhan siellä vielä Peltonenkin.
Nojaa. Ei Rossi tuossa Ilves matsissa mitään huipputorjuntoja esittänyt. Sitten taas ne samat virheet kaudesta toiseen, eli kiekot tippuu kerta toisensa jälkeen siihen parhaalle sektorille. Paljon sanotaan että tasaisuus tulee pelaamisen kautta, saa nähdä. Aaro kuitenkin lahjakkaampana, ja paremmat perustaidot omaavana on mun papereissa ykkönen.
Sitten muista ihan ranskalaisilla viivoilla.
-Jallun kiekollinen peli parantunut huomattavasti
-Hölli ei ole esittänyt harjoituspeleissä yhtään mitään
-Tuohilammella potentiaalia pelata kakkosparissa
-Taimi pelaa jatkuvasti liian ylhäällä, seurauksena vastustajan yv-hyökkäyksiä
-Piispanen osaa laittaa ranteet lukkoon.
Tuossa kai nuo suurimmat. Muut pelanneet niin kuin odotinkin.
Nyt on mukava nähdä taas voittava spora, jos joukkue pelaa parhaalla kokoonpanolla ja Peltonen menee maaliin.
Peltonen ei ole hävinnyt yhtään peliä miesten maalilla ja onnistuu varmaan tänäänkin, jos vain pelaa ( miksei pelaisi kun ei ole pelannut aikoihin ja kuitenkin treeneissä ihan normaalisti).
Samoin Suonpää ja Riska olisi kiva nähdä kentällä.
5-1 kotivoitto olisi aika hyvä tulos, kun laser konttasi myös Hokille.
Sport tänään, Sport i dag:
Halava - Takala - Jaatinen
Mäkinen - Taimi
Hölli - Mörsky - Kiviniemi
Heikkinen - Koivisto
Saari - Kujanpää - Piispanen
Tuohilampi - Aalto
Manninen - Heikkilä - Sundman
Suomalainen /Peltonen
Onkohan Stögön papereissa Peltonen ykkönen, kun aloittava veskari on jatkuvasti joko Rossi tai Suomalainen...
Tänään hallille!
Onkohan Stögön papereissa Peltonen ykkönen, kun aloittava veskari on jatkuvasti joko Rossi tai Suomalainen...
Tänään hallille!
No jos Törmäsellä on järki päässä, niin näin asia on. Kyllähän Aaro on omaa luokkaansa tuosta kolmikosta. En siltikään ymmärrä, miksei hän saa pelata. Kyllä ykkönenkin tarvitsee pelejä, sitä kautta se huippuvire saavutetaan.
Viime kaudella Aaro piti A:n liigassa, tällä kaudella hän on todella paljon varijana edarissa..
Laser on hävinnyt kohtuu rumasti kaikki harjoituspelinsä ja Sport on hävinnyt kolme viimeisintä peliään. Yritystä ja voitonhalua tänään ei ainakaan puutu kummaltakaan joukkueelta.
Mannerilla jo pikku hiljaa näytön paikka?
Der Adler
25.08.2010, 16:06
Toivottavasti Sportti jyrää K-Laseria tänään. Ei armoa Mannerille ja Sportin vastustajille...:):)
"If you are not with us, you are against us"
Se mitä tähän asti on nähty, niin Laserilla on tuskainen työ edessään. Sport on ollut todella paljon edellä tässä ottelussa. Lukemat tosin vasta 2-1, vaikka viiteen tai kuuteen osumaan olisi paikkoja ollut tarjolla. Katsotaan se kolmas erä vielä, sillä jääkiekko on maalintekopeli, ja maalipakkoihin nähden Laser on ollut Sportia huomattavasti tehokkaampi. (Kaksi paikkaa, yksi maali)
Ottelu aikalailla Sportin näytöstä. Sen kertovat myös laukaukset (43-11)! Maalintekoon vain tehokkuutta. Laser taas rokotti käytännössä paikoista, jotka tulivat aivan puolivahingossa. Varsinkin Laserin ensimmäinen maali muistutti lähinnä tennistä.
Toejoen Veikko
25.08.2010, 20:59
Ottelu aikalailla Sportin näytöstä. Sen kertovat myös laukaukset (43-11)! Maalintekoon vain tehokkuutta. Laser taas rokotti käytännössä paikoista, jotka tulivat aivan puolivahingossa. Varsinkin Laserin ensimmäinen maali muistutti lähinnä tennistä.
Mitenkäs Halava ja Taimi pelasivat?
Mustakotka
25.08.2010, 21:03
Mitenkäs Halava ja Taimi pelasivat?
Halava 1+0, Taimi 0+2. Eli tilastojen valossa ihan hyvin ainakin. Paikallaolijat voi heittää tarkempaa kommenttia.
Mitenkäs Halava ja Taimi pelasivat?
Taimi pelasi hyvin. Yksi joukkueen näkyvimmistä ellei näkyvin pakki. Pidän kyllä kovasti kaverista. Välillä tekee hieman turhankin uhkarohkeita nousuja, mutta toisaalta on hienoa katsoa kuinka kaverilta löytyy käsiä ja pelisilmää. Niin ja kruununa; Taimi lähti kertaalleen omalta alueelta soololla ja veivasi vastustajan sinisen jälkeen Laserin pakin solmuun ja pääsi koittamaan yksin veskaria vastaan.
Halavalta myös itseasiassa hyvä peli. Kauden paras mitä minä olen nähnyt. Ja tämä toinenkin porilainen rakastaa kyllä kiekkoa ja on taitava. Välillä kuskaa kieltämättä liikaakin, eikä näe ketjukavereita. Muutaman kerran veivaili valehtelematta puolisen minuuttia yksin vastustajan alueella, ja loi näillä parit vaaralliset maalintekopaikatkin.
Eli summa summaarum, molemmat olivat kyllä näkyvässä roolissa tänään. Ja positiivisessa sellaisessa.
Yleisesti vielä pelistä, niin onko muut pistäneet merkille? Tänä vuonna me ei vissiin "rumia maaleja" tehdä. Hyökkäyspelissä näkyy sama homma, eli ei hirveästi roiskita vaan pidetään kiekkoa ja haetaan omia lapoja. Jättöjä ym. nättejä oivalluksia..
Toejoen Veikko
25.08.2010, 21:15
Taimi pelasi hyvin...
Kiitokset kommenteista.
Toivotaan, että pojat ottavat kehitysaskeleita ja ovat viemässä Sportia Mestis-finaaleihin.
*** Jallu Kiviniemi, jätkällä on enemmän taitoa kuin eräällä Gretzkylla!
** Taimi & Tuohilampi, kyllä tämä kaksikko on täysin ansainnut paikkansa avauskokoonpanoon. Taimi on erittäin vahva kiekollisena ja Tuohilampi on vaan yksinkertaisesti kingi tuossa pakistossa. Osaa puolustaa ja osaa laukoa
* Halava, nyt nähtiin selkeästi parempaa Halavaa. Vei K-Laseria välillä 100-0 ja omaa hyvän rannarin. Eikä yhtään jäähyä!
Sportilla oli pari-kolme kertaa tyhjä maali, mutta ei maistunut. Saa olla K-Laser helvetin tyytyväinen noihin lukemiin, koska Sport vei peliä ihan ylivoimaisesti. Vielä, kun osataan pistää kiekkoa paremmalla prosentilla sisään...
*** Jallu Kiviniemi, jätkällä on enemmän taitoa kuin eräällä Gretzkylla!
Joo, on aika moist juttu toi Jallun tasonnosto, eipä olisi heti uskonut kun striimiltä matsia seurasi.
Mites muuten tämä vaisu yleisömäärä? Toki ihan ymmärrettävää, kun arki harkkapeli, josta varmaan edes tiedotettu missään. Mutta jos verrataan edellisvuosien harkkepeleihin? Ja nimenomaan sellaisiin, joissa pelattiin mestisjoukkuetta vastaan.
No, Taimi oli kyllä jäällä molemmilla kerroilla kun K-Laser teki maalin. Eka oli aikamoinen pesislyönti, ettei siitä pahemmin voi sormella osoitella, mutta sitten toista en nähnyt tarkemmin. Taimella on kyllä kaikki potentiaali hyvään kauteen ja uraan. Halava oli tänään parissa ekassa erässä näkyvä, mutta kolmannessa sitten katosi. Tosin katosi aika moni muukin. Silti paras peli Halavalta tänään, mitä on tähän asti nähty.
Ja nimenomaan sellaisiin, joissa pelattiin mestisjoukkuetta vastaan.
Pelattiinko me edes ikinä Mestis-joukkuetta vastaan, jos jätetään kaikki turnaukset pois? Siis Tamin aikakausien aikana.
EDIT: No olihan siellä 08-09 Pre-Seasonilla TuTo-ottelut... Mielestäni ei TuTo-ottelu mitään suurta yleisömäärää saanut.
Laser taisi olla tänään erittäin ideaali vastustaja Sportille, koska Sportin nuoret tarvitsivat voittoa tähän saumaan ja Laser oli hävinnyt kaikki kauden aikaisemmat harjoitusmatsinsa ja Hokille edellisessä pelissä peräti 8-1.
Tässä valossa pisteen "menetys" oli jotain sellaista, mitä runkosarjassa ei saa tapahtua! Sporthan kohtaa runkosarjan avauksessa Laserin, joten voitolla pitää runkosarja aloittaa!
Tämä taisi olla viimeinen harjoituspeli kotikentällä. Seuraava kotipeli onkin sitten Jokipoikia vastaan rja silloin mennään jo runkosarjaa. Silloin voidaan ensimmäisen kerran vetää jotain johtopäätöksiä joukkueen tasosta. Tosin todelliset johtopäätökseet voidaan tehdä vasta ensimmäisen neljänneksen jälkeen.
Pelattiinko me edes ikinä Mestis-joukkuetta vastaan, jos jätetään kaikki turnaukset pois? Siis Tamin aikakausien aikana.
EDIT: No olihan siellä 08-09 Pre-Seasonilla TuTo-ottelut... Mielestäni ei TuTo-ottelu mitään suurta yleisömäärää saanut.
Sielä on tosiaan viimeisin harjoitusottelu Mestis-joukkuetta vastaan Tamin ajalta aina kaudelta 08-09 saakka. 20.8.2008 ottelua seurasi 1165 katsojaa. Elikkä kyllä sielä "muutama" silmäpari oli enemmän. Tosin olihan tuossa "pikkaisen" eri vertailukohdatkin. Tuolloin buumi oli ehkä kovimmillaan ja alla oli voitot kotiotteluista Kärppiä ja Ilvestä vastaan!
Mutta kyllähän se selvää on, että maakunnan fanit ja gloryhuntterit jättävät tulevana kautena aika useasti tulematta hallille, verrattuna meinneisiin kausiin.
Nicotsein
25.08.2010, 22:46
*** Jallu Kiviniemi, jätkällä on enemmän taitoa kuin eräällä Gretzkylla!
Nyt vähän liioitellaan. Itse en pidä TIPPAAKAAN tästä Jallun "uudesta ilmeestä". Ennen mies ymmärsi ettei osaa kiekon kanssa mitään ja pelasi pelkkää päätöntä ja fyysistä peliä. Nykyään se jätkä luulee osaavansa pelata kiekon kanssa, ja jälki on kauheaa, liika itsevarmuus koituu vielä monesti turmioks. Mitähän lie Stögö sanonu sille? Sais perua sanansa.
Muuten Sport pelasi taas hyvin... Mutta Stögö saatana, nyt sanot niille junnuille että laukokaa aikasemmin, ei näissä peleissä tarvitse tehdä jätön-jätön-jätöstä maalia tyhjiin. Monesti tässäkin ottelussa oli hyvä paikka laukoa, mutta silti piti hakea jotain foppamaista ratkaisua. Käsiä löytyy kyllä yllinkyllin, mutta se pitää hyödyntää muulla tavalla kuin kulmassa pyörimällä. Ja sitten kun lauotaan niin aina suoraan syliin. Parin viikon maalintekoharjotukset olis paikallaan.
Der Adler
25.08.2010, 23:03
Nyt vähän liioitellaan. Itse en pidä TIPPAAKAAN tästä Jallun "uudesta ilmeestä". Ennen mies ymmärsi ettei osaa kiekon kanssa mitään...
Ähh...come on. Tietenkin on ihan positiivinen juttu jos pikku-Jallukin välillä yrittää jotain jalkakikkoja ja ilmavejvejä. Pitää olla hauskaa kentällä niin hyvää tulee.
Tänään Valtissa siis vastakkain K-Vantaa - Sport
Sport tänään:
4. 12 MANNINEN Henri 15 KUJANPÄÄ Mika 21 SUNDMAN Christian
3. 13 FOGSTRÖM Anton 11 MÖRSKY Juuso 32 PIISPANEN Markus
88 TUOHILAMPI Kristian 6 AALTO Jouni
2. 17 HÖLLI Antti 54 JÄRVINEN Matti 26 HEIKKILÄ Tomi
52 MÄKINEN Toni 10 UITTO Antti (A)
1. 91 HALAVA Mika 23 TAKALA Tuomas (C) 24 JAATINEN Antti
44 LEHTINEN Kai 33 TAIMI Tommi
MV 1 SUOMALAINEN Erno
35 ROSSI Mikko (AM)
Edelleen sivussa Riska, Suonpää ja Peltonen. Onkohan kloppeja näkynyt treeneissä? Peteä nyt ei taida vaan kiinnostaa lähtee pyhäloulumatkalle :)
Harmittaa, että jää vieläkin kauden eka live-matsi näkemättä. No pitää sitten huomenna ainakin yrittää löytää Tiksiin.
54 JÄRVINEN Matti
Mikäs mies tämä on? Onko multa mennyt uutisointi ohi vai onko try-out kyseessä?
Kuka on Matti Järvinen? Tämä herrako http://www.eurohockey.net/players/show_player.cgi?serial=118612
Oliskohan sielä loukkaantumisia, samoin kun on Talas vieläkin pois. Toivottavasti Talas saisi pelejä alle, ja toivotaan ettei tämä(kin) kausi mene loukkaantumisten muodossa.
Peltonenhan oli kuitenkin luukulla viime harkkamatsissa, joten tuskin on loukkaantunut. Mielenkiintoista peluutusta. Saas nähdä...
Mustakotka
27.08.2010, 11:18
Mikäs mies tämä on? Onko multa mennyt uutisointi ohi vai onko try-out kyseessä?
Oli Bluesissa tryoutilla ja sai sopimuksenkin, tiedä sitten mitä Sportissa tekee..
Oli Bluesissa tryoutilla ja sai sopimuksenkin, tiedä sitten mitä Sportissa tekee..
Olisiko farmisopimuksen tynkää tulossa Bluesin suuntaan??
Mustakotka
27.08.2010, 11:33
Olisiko farmisopimuksen tynkää tulossa Bluesin suuntaan??
Niemi taisi siinä YLE:n radiohaastattelussa puhua jostain neuvotteluista, mutta itse ainakin käsitin, että kyse olisi alemman sarjatason joukkueesta (lue RD). Järvinen tuskin Bluesin liigamiehistöön mahtuu, toisaalta heillä taitaa olla jo yhteistyösopimus Kiekko-Vantaan kanssa, joten miksi ei sitten pelaa siellä, mene ja tiedä.
Sport ei rupea kenenkään farmiseuraksi.
Aika outoa, ettei Peltonen mahdu kokoonpanoon, kun on kuitenkin ollut reenaamassa kokoajan. Eihän nyt vain ole sovittu jo kesällä bluesmiesten peliajoista ym. valmiiksi.
Kuitenkin Ässät Ja Kookoo pelattuna ja torjuntaprosentti yli 95% luulisi saavan näyttöpaikkoja lisää.
Mikä roolí on edarin Mv- valmentajalla asiassa vai eikö uskalla vastustaa Törmäsen mielipidettä.
No toivotaan ,että asiassa on jokin parempi selitys ja Peltonen pelaa vielä.
Mustakotka
27.08.2010, 12:57
Eiköhän Suomalainen tule pelaamaan a-junnuissa ja edustus menee Rossi-Peltonen tandemilla. Itseänikin vähän ihmetyttää, miksi Aaro ei pelaa, olisiko taustalla sittenkin joku loukkaantuminen, vai onko näytöt jo annettu ja näiltä kahdelta veljeltä niitä vielä kaivataan?
Eiköhän Suomalainen tule pelaamaan a-junnuissa ja edustus menee Rossi-Peltonen tandemilla. Itseänikin vähän ihmetyttää, miksi Aaro ei pelaa, olisiko taustalla sittenkin joku loukkaantuminen, vai onko näytöt jo annettu ja näiltä kahdelta veljeltä niitä vielä kaivataan?
Veikkaan että Rossin torjuntatyöhön on tuotu jotakin uutta, ja sitä ajetaan sisään treenipeleissä ennen oikeiden pelien alkamista.
Suomalaiselle yksinkertaisesti halutaan kovia pelejä alle ennenkuin siirtyy A:n maaliin. Samalla saadaan myös arvokasta kokemusta miesten peleistä, jos kutsu käy loukkaantumisen tms. takia.
Peltonen on valmis paketti, eli ei välttämättä tarvi peluuttaa turhaan.
Näin oletan tilanteen olevan.
mendieta
27.08.2010, 22:33
Vantaan turnauksen "semifinaali" kotijoukkuetta vastaan päättyi siis Sportin voittoon 3-1. Sport ansaitsi voittonsa. Itse asiassa marginaali olisi voinut olla suurempikin.
Sport aloitti räväkästi ja siirtyi ensimmäisessä erässä 3-0-johtoon. Viimeistely oli mukavalla tasolla. Arvioisin, että Sport upotti tekopaikoista 50% tehokkuudella. Vantaalla vain muutama puolittainen paikka, omien virheiden jälkeen. Rossi mies paikallaan.
Toinen erä miltei kokonaan vantaalaisten kenttäpäädyssä. Torjunnat 5-20 kuvastaa hyvin erää. Sportin pelinopeus oli selkeästi kotijoukkueen vastaavaa edellä. Tekopaikkoja oli useita, mutta viimeistely kehnoa. Aivan erän loppuun K-Vantaa sai kaksi läpiajoa samassa vaihdossa(!). Sportista suurimpana munijana Tommi Taimi. Rossi torjui molemmat ja toisesta vielä reboundin.
Kolmannessa erässä vaisusti pelannut kotijoukkue sai henkeä päälle ja erä oli tasainen. Lopulta joku vantaalainen punnersi kiekon maaliin. Jäällä pakkipari Lehtinen-Taimi, joka pelasi ylipitkän vaihdon ja ei jaksanut enää vääntää omassa päässä. Lopussa peli meinattiin tosissaan laittaa tasaiseksi lukuisilla harhasyötöillä. Voitto kuitenkin plakkariin ja huomiseksi finaalissa TuTo vastaan.
Sport pelaa tosi kivaa kiekkoa, jossa miehet ja kiekko liikkuu. Toisessa erässä se oli ajoittain jopa nautittavaa. Viimeistelyyn pitää saada terävyyttä. Muuten tuloksena on lukuisia pelejä, joissa vastustaja korjaa pinnat ihan vain upottamalla kiekot paikoista maaliin.
Puolustajista onnistui kaikki paitsi Tommi Taimi. Vihaan häntä jo nyt ja tämä oli ensimmäinen peli, jonka näin livenä (3 nähty streamista). Jos väitän, että 66% koko joukkueen näkyvistä virheistä tuli Taimin toimesta, en juurikaan valehtele. Taimi joko a) yliarvioi omat kykynsä tai b) ei välitä joukkueestaan, sen verran karuja riskejä hän ottaa kiekollisena ja vapauksia merkkauspelissä. Joko roti hommaan pitäisi saada. Ei samaa virhettä voi sama mies tehdä jatkuvasti. Vastaavasti Taimi teki hienoja oivalluksia aika-ajoin, mutta pelin balanssi on tällä hetkellä pahasti vinossa.
Hyökkääjät tekivät mukavasti duunia kaikki. Manninen vaikuttaa eniten turhakkeelta. Kiekko ei oikein pysy lavassa ja hämmennyskin ol väkinäistä. Fogström aika näkymätön, mutta esim. ylivoimalla teki muutaman ok oivalluksen. Laina-Järvinen erottui kankeana ja kookkaana kaverina. Ihan mukavasti täytti paikkansa. Pystyi käyttämään kokoaan suojaustilanteissa ja väänsi monta aloitusta ihan vain voimalla. Jaatinen on fyysisiltä ominaisuuksiltaan näiden pentujen seassa aika omaa luokkaa. Teki välillä mitä tahtoi.
Rossi oli loistava, vaikka meinasikin viimeisillä minuuteilla päästää keskialueelta ammutun kiekon selkänsä taakse. Viime hetkellä huomasi, että kiekko oli lirumassa maaliin.
Virheet pois, peliin terveempi balanssi nöyryyden ja riskien välille, tehokkuutta viimeistelyyn ja tästä tulee ihan hyvä.
Terveisia Helsingista.
Sportin peli oli tanaan erittain hyvaa varsinkin kaksi ensimmaista eraa, kolmannessa alkoi meno hieman hyytymaan, mutta eipa Vantaalla ollut suurempia mahdollisuuksia.
Rossi pelasi tanaan loistavan pelin torjuen kaksi lapiajoa perakkain. Meinasi lopussa imuroida, kun tilanne oli 1-3, mutta ehti saada hanskan kiekon paalle.
Matti Jarvinen pelasi kaksi eraa ihan kelvollisesti ja mika jai eniten mieleen, niin luisteluvauhtia loytyy, vaikka kokoakin on.
Muuten Sportin peli oli hyvinkin tuttua, kaannetaan pelia nopeasti, lyhyilla syotoilla puolustus hajalle ja nain saadaan useita maalipaikkoja aikaiseksi. Tanaankin oli muutama lapiajo, josta yksi meni lapi, kun Jarvinen harhautti viela veskarin ja runnoi kiekon sisaan.
Taalta tanaan, pahoittelut typoista.
Puolustajista onnistui kaikki paitsi Tommi Taimi. Vihaan häntä jo nyt ja tämä oli ensimmäinen peli, jonka näin livenä (3 nähty streamista). Jos väitän, että 66% koko joukkueen näkyvistä virheistä tuli Taimin toimesta, en juurikaan valehtele. Taimi joko a) yliarvioi omat kykynsä tai b) ei välitä joukkueestaan, sen verran karuja riskejä hän ottaa kiekollisena ja vapauksia merkkauspelissä. Joko roti hommaan pitäisi saada. Ei samaa virhettä voi sama mies tehdä jatkuvasti. Vastaavasti Taimi teki hienoja oivalluksia aika-ajoin, mutta pelin balanssi on tällä hetkellä pahasti vinossa.
Aivan kuin omalta näppäimistöltä.
Eniten vituttaa se, kun pitäisi antaa se helppo ykkös-syöttö lapaan, niin kiekko ei irtoa lavasta. Eikä mene kauaakaan kuin lähtee tyyliä sinnepäin syöttö johonkin, yleensä vastustajalle.
Hieno voitto kuitenkin. Toivottavasti Aaro pelaa huomenna. Toki näytöt on jo annettu, ykkönen tällä hetkellä mun lapuissa.
Pat_LaFontaine
27.08.2010, 23:04
Puolustajista onnistui kaikki paitsi Tommi Taimi. Vihaan häntä jo nyt Huomaatko yhtenäisyyden Ta(i)mi. :O)
Der Adler
28.08.2010, 12:02
Puolustajista onnistui kaikki paitsi Tommi Taimi. Vihaan häntä jo nyt ja tämä oli ensimmäinen peli, jonka näin livenä (3 nähty streamista). Jos väitän, että 66% koko joukkueen näkyvistä virheistä tuli Taimin toimesta, en juurikaan valehtele. Taimi joko a) yliarvioi omat kykynsä tai b) ei välitä joukkueestaan, sen verran karuja riskejä hän ottaa kiekollisena ja vapauksia merkkauspelissä. Joko roti hommaan pitäisi saada. Ei samaa virhettä voi sama mies tehdä jatkuvasti. Vastaavasti Taimi teki hienoja oivalluksia aika-ajoin, mutta pelin balanssi on tällä hetkellä pahasti vinossa.
Voi, voi mikä teksti. Antakaa nyt poika kikkailla vähän ja kokeilla mihin rahkeet riittävät miesten peleissä. Jumalauta...miten voi nuori ns kiekollinen pakki koskaan kehittyä sellaiseksi jos ei edes saa yrittää...ja välillä myös epäonnistua? Ja VARSINKIN kun pelataan vasta harjoitusmatseja.
Fågeli on muuten pessimistinen tyyppi, ei mitään kelpaa.
Voi, voi mikä teksti. Antakaa nyt poika kikkailla vähän ja kokeilla mihin rahkeet riittävät miesten peleissä. Jumalauta...miten voi nuori ns kiekollinen pakki koskaan kehittyä sellaiseksi jos ei edes saa yrittää...ja välillä myös epäonnistua? Ja VARSINKIN kun pelataan vasta harjoitusmatseja.
Täysin samaa mieltä. Mielestäni Taimi on ollut erittäin positiivinen ilmestys alakerrassa. Pitkästä aikaa annos kiekollista taitoa ja erinlaista osaamista, mitä tuola meidän alakerrassa on ollut. Tätä kyseistä Vantaa peliä en nähnyt, mutta muutamassa kotipelissä Taimi on esittänyt hyviä otteita ja ollut alustamassa kourallista maaleja.
Onhan tuossa Taimen pelissä ajoittan liikakin "itseluottamusta", mutta varsinkin harjoituspelissä jotain voi antaa vielä anteeksi. Suurimmat hasardit vain pois sarjapelissä. Niissä peleissä mitä olen nähnyt ei kaveri ole kuitenkaan tehnyt käytännössä yhtään sen enempää mokia kuin muutkaan pakit.
Täysin samaa mieltä. Mielestäni Taimi on ollut erittäin positiivinen ilmestys alakerrassa. Pitkästä aikaa annos kiekollista taitoa ja erinlaista osaamista, mitä tuola meidän alakerrassa on ollut. Tätä kyseistä Vantaa peliä en nähnyt, mutta muutamassa kotipelissä Taimi on esittänyt hyviä otteita ja ollut alustamassa kourallista maaleja.
Onhan tuossa Taimen pelissä ajoittan liikakin "itseluottamusta", mutta varsinkin harjoituspelissä jotain voi antaa vielä anteeksi. Suurimmat hasardit vain pois sarjapelissä. Niissä peleissä mitä olen nähnyt ei kaveri ole kuitenkaan tehnyt käytännössä yhtään sen enempää mokia kuin muutkaan pakit.
Kiekollista taitoa joo, mutta jatkuva liian syvään pelaaminen, jota Taimi harrastaa ehkä joka toisessa vaihdossa, tuo väistämättä vastaiskuja vastustajalle. Ollut myös alustamassa maaleja, niin kuin sanoit, puolustajan ensisijainen tehtävä kai kuitenkin on pelata oma alue puhtaana. Onko onnistunut siinä?
Mitä tulee yksittäisen pelaajan pelityylin muuttamiseen, mihin tuossa alemmassa viittaat, niin ei välttämättä ole niin helpooa jos on alusta asti pelannut em.tavalla. Ja sehän on selvää, että jos pelaat kiekollissessa roolissa, niin virheitä tulee enemmän kuin sellaiselle joka pelaa ei niin kiekollisessa roolissa. Siltikin, laadukkaisiin, yksinkertaisiin ratkaisuihin suhteutettuna Taimi(e?)lle näitä virheitä tulee tällä hetkellä ihan liikaa. Pitää vaan toivoa että yksinkertaistaa/järkevöittää pelaamistaan.
Vantaalla tilanne toisen erän jälkeen 1-1. Laukaukset meille 36-17. Ei kai voi kun ihmetellä tehottomuutta, vaikka kaksi kolmesta laukauksesta onkin muualta kuin parhaalta sektorilta. Maalintekijän rotsi olis vapaana.
Hartiapankki
28.08.2010, 18:09
Vantaalla tilanne toisen erän jälkeen 1-1. Laukaukset meille 36-17. Ei kai voi kun ihmetellä tehottomuutta, vaikka kaksi kolmesta laukauksesta onkin muualta kuin parhaalta sektorilta. Maalintekijän rotsi olis vapaana.Itsellä ei ole nähtynä kuin Ilves-matsi livenä, ja tuosta ei oikein voinut vetää mitään johtopäätöksiä. Mutta monen harjoitusmatsin jälkeen on ollut puhetta kuinka kiekko liikkuu hienosti mutta turhan usein vielä syötellään maalipaikassa. Toisaalta paljonhan nuo tuntuvat laukovankin, jos nyt tämänkinpäiväisiä lukemia katsoo.
No, ainakin pelin hallinta on aika väkevästi Sportilla. Ja kuitenkin laukauksetkin menee pääasiassa maalia kohti, mikä ei ole aina ollut mitenkään itsestäänselvää. Tälläkin hetkellä erän kaikki kuusi laukausta on joutunut Törnström torjumaan.
Toejoen Veikko
28.08.2010, 18:42
Täysin samaa mieltä. Mielestäni Taimi on ollut erittäin positiivinen ilmestys alakerrassa. Pitkästä aikaa annos kiekollista taitoa ja erinlaista osaamista, mitä tuola meidän alakerrassa on ollut. Tätä kyseistä Vantaa peliä en nähnyt, mutta muutamassa kotipelissä Taimi on esittänyt hyviä otteita ja ollut alustamassa kourallista maaleja.
Toivottavasti valmennus puuttuu asiaan riittävästi, niin ehkä Tommillakin suurin kikkailuinto tasaantuu.
Lyhyet kommentit:
Sportilta ihan kelvollista peliä, vaikka tuhlataankin maalipaikkoja. Eka maali Rossin piikkiin, löysä rannari patjan yli. Sportin molemmat maalit ripareista. Tuomari veti roolia ja vihelsi Tuohilammelle(?) heppoisen jäähyn. Takalan jäähy olikin selvä tapaus. Poikkittaissyöttö ja Jokila laukoi kiekon maaliin.
VL-kisan lopputulos ei ollut yllätys, koska Sport ei saa 1vs1 tilanteista maalin maaliakaan.
Pahoittelut typoista, kirjoitettu kännykällä.
mendieta
28.08.2010, 19:38
ja välillä myös epäonnistua?
Niin, välillä. Jos tekee samassa pelissä kuusi samanlaista virhettä, josta vastustaja saa tekopaikan niin mielestäni silloin kuuluu jo oppiakin jotain. Vai oletko eriävää mieltä?
Tänään Taimi jätti ne pahimmat aivopierut vähemmälle, osallistui edelleen aktiivisesti, mutta järkevämmin hyökkäyksiin ja tuloksena oli huomattavasti tasapainoisempi esitys.
Itse pelistä: Torjunnat kertovat omaa kieltään, mutta ei Sport pelitapahtumissa ihan noin selkeästi niskan päällä ollut. Pelillisesti Sport toki hallitsi ja oli "parempi", mutta ei siis niin selkeästi. Viimeistely ontuu edelleen, mutta pelissä on paljon hyvää. Olen ihan levollisin mielin vrt. meidän rosteri.
Katsoin myös K-Vantaa-KooKoo-pelin ja voi mahoton minkälaista tuubaa se oli. Mutta aina pitää muistaa, että nämä on vasta treenipelejä.
Hyvinhän ne jätkät klaarasi koko turnauksen, näin niin kuin mitä nyt raporteista ja tilastoista voi päätellä. Ja sieltä puuttuikin joitain tärkeitä naamoja, toki niin varmasti muiltakin jengeiltä. Tai tiedä häntä, puuttuiko TuTolta ketään.
Vaikka laukaukset eivät tietenkään aina koko totuutta kerro, mutta ne ovat jonkinlainen signaali, että paikoille olisi päästy ja vastustajan kenttäalueelle pyörimään. Toki maalit ratkaisevat, mutta hemmetin tärkeää on tietenkin, että pääsee ensin ylipäänsä maalipaikoille. Nytkin TuToa vastaan jos ihan laukauksia katsoo, niin niistä voi päätellä h*lvetin hyvää. K-Vantaa päihitettiin ja TuToa vastaan ei hätää, joten eiköhän tässä saa suhkot luottavaisin mielin sarjaan lähteä, ettei ihan jumboksi oltaisi jäämässä. Noh toki sarjapelit ovat edelleen oma juttunsa.
mendieta
29.08.2010, 11:23
Tai tiedä häntä, puuttuiko TuTolta ketään.
Ei sieltä tainnut puuttua. Ei ainakaan hyökkäyksestä. Reunasen sijasta maalissa oli paljon puhuttu Töttenströmi, joka on toki huomattavasti heikompi kuin oletettu ykkösmies. Oli miten oli, häntäkään Sport ei pystynyt ohittamaan kuin kahdella rebound-maalilla.
Maalinteossa Sportilta voidaan nähdä ketsuppipulloilmiö, kun vain oikea päivä osuu kohdille. Toki se voi myös olla pitkässäjuoksussa iso murheenkryyni, sen verran kokematon nippu meillä on. Huomattavan moni maalintekotilanne kuivui kokoon huonolla laukauksella, ns. tomikallio-laukauksia nähtiin monia. Nämä siis suuntautuivat suoraan veskarin paidassa keskellä komeilevaan logoon.
Parjasin perjantaina Taimin ohella Mannista. Eilen hän oli niinikään pirteämpi tai pirteä hän oli perjantainakin, pirteys ei vain realisoitunut miksikään tuotteliaaksi toiminnaksi. Eilen Manninen sai kolme kertaa kiekon vauhtiin laidalla ja joka kerta hän puski laukaisusektoriin, joskin kudit olivat samaa tasoa kuin muilla.
Jouni Aallosta ajattelin Vaasa cupin osalta, että voi voi mikä puukäsi on tullut hankittua, mutta nyt Vantaalla mies oli kuin uudestisyntynyt. Pystyi antamaan helpon avauksen siinä missä muutkin ja paineen alla teki oikeita ratkaisuja. Sama pätee Kai Lehtiseen, joka vaikuttaa todella kypsältä pelimieheltä ikäisekseen. Mielestäni Lehtinen taistelee aidosti kolmosparin paikasta, vaikka on noin nuori. Hyökkäyspäässä ratkaisuyritykset ovat vielä hieman pehmeitä, mutta muu pelaaminen on jatkuvasti hyvällä tasolla. Olkoonkin, että K-Vantaan ainoa osuma Sportin verkkoon tuli tilanteesta, jossa Lehtinen teki aiemmin hyökkäyssinisellä virheen. Taimi on tullut käsiteltyä, Tuohilampi pelaa kuin 30-vuotias Mestis-jyrä, Heikkinen tuntuu kehittyneen ja Uitosta on helppo odottaa kokonaisvaltaista johtajaa joukkueeseen, ei vain alakertaa, vaan koko nipulle. Mäkinen on selkeästi tottunut pelaamaan nöyrempää kiekkoa kuin mitä Sport nyt pelaa. Balanssissa hakemista, mutta juuri vastakkaisesta suunnasta kuin mitä Taimilla.
Hyökkääjistä Anton Fogström tuntuu - ikävä kyllä - liian kevyeltä kaverilta. Kaksinkamppailuissa ei yksinkertaisesti ole voimaa pärjätä ja kerta toisensa jälkeen kiekko jää vastustajalle. Kiekollisena Anton tekee fiksuja ratkaisuja ja esim. ylivoimalla hän on varmasti käyttökelpoinen. Joonas Saari on samaa kokoluokkaa, mutta ratkaisut ovat sähäkämpiä, kun Fogström on enemmän liikumiseltaan liukuja.
Moni on täällä julistanut ykkösveskariksi Aaro Peltosen. Minä taas julistan Mikko Rossin, vaikka häntä tuntuu olevan muodikasta haukkua. Aarolla täytyy olla joku loukkaantuminen, kyllähän hän muuten olisi viime aikoina pelannut.
Hölli väläyttelee ja selkeästi huomaa, että maalintekeminen voisi helpottaa pelaamista. Pääsi turnauksessa hyvillä paikoille, mutta lähti vielä usein jakamaan kiekkoa. Liike on hyvää ja kaksinkamppailuvoimaa löytyy.
Kenestä tässä vielä turisisi? Ehkä nämä riittää.
Kaukalon laidalla
29.08.2010, 11:52
Ei sieltä tainnut puuttua. Ei ainakaan hyökkäyksestä.
Puolustuksesta puuttui kuumeinen Henri Palmroth ja hyökkäyksestä pitkäaikaispotilas Tomi Jalo.
Kyllä siinä niin vain kävi, että Vaasan paikallisderby pelataan ylihuomenna kello 18:30.
Kenelläkään tietoa tilanteesta, Mestiksen sivut ei näytä toimivan.
Kenelläkään tietoa tilanteesta, Mestiksen sivut ei näytä toimivan.
Tänään on kylläkin tiistai, eikä keskiviikko.
magnum37
31.08.2010, 23:50
Sportin ja Red Ducksien kohtaaminen on sikäli mielenkiintoinen peli harjoitusotteluksi, että minun tiedossani ei ole ettäkö kaksi vaasalaisjoukkuetta olisi milloinkaan aikaisemmin kohdanneet toisensa jääkiekkokaukalossa.
Korjatkaa jos muisti tekee tepposet, mutta ainakaan Sport ja Waasa HT eivät koskaan kohdanneet. VPS:n jääkiekkotoiminta on jo niin vanha juttu, etten mene vannomaan.
Sportin ja Red Ducksien kohtaaminen on sikäli mielenkiintoinen peli harjoitusotteluksi, että minun tiedossani ei ole ettäkö kaksi vaasalaisjoukkuetta olisi milloinkaan aikaisemmin kohdanneet toisensa jääkiekkokaukalossa.
Korjatkaa jos muisti tekee tepposet, mutta ainakaan Sport ja Waasa HT eivät koskaan kohdanneet. VPS:n jääkiekkotoiminta on jo niin vanha juttu, etten mene vannomaan.
Sport ja VIFK ovat pelanneet vastakkain joskus 70-luvun alussa.
P Giroux
01.09.2010, 17:01
Oliko Waasa HT elossa 90-luvun keskivaiheilla? Näin silloin treenipelin missä Kari Heikkilän Sport pelasi derbyn, mutta en muista millä nimellä se toinen joukkue esiintyi.
magnum37
01.09.2010, 17:43
Oliko Waasa HT elossa 90-luvun keskivaiheilla? Näin silloin treenipelin missä Kari Heikkilän Sport pelasi derbyn, mutta en muista millä nimellä se toinen joukkue esiintyi.
Waasa HT pelasi kaudella 93-94 3. divarissa ja nousi kakkoseen, ja olisi ollut Sportin kanssa seuraavalla kaudella samassa sarjassa. WHT ei kuitenkaan saanut pelaajia kasaan riittävästi, koska moni pelasi Sportin papereilla.
Ei ainakaan WHT ollut, koska seura kuopattiin saman tien.
Sport tänään, Sport i dag:
Hölli - Mörsky - Piispanen
Lehtinen - Taimi
Saari - Kujanpää - Heikkilä
Mäkinen - TUME
Manninen - Suonpää - Kiviniemi
Aalto - Tuohilampi
Fogström - <tyhjä> - Sundman
Koivisto - Talas
AARO /Rossi
Kuten nähdään, niin Tume ja Aaro tänään kokoonpanossa. Tänään jää hallillelähtö väliin, koska kuumetta pukkaa. Joutuu tyytymään striimin pariin.
magnum37
01.09.2010, 17:44
Mulla Sport web-tv herjaa vaan, että "tuntematon player"?
Mulla Sport web-tv herjaa vaan, että "tuntematon player"?
Useimmiten toimii yleensä 18:15 aikaan, joten don't panic!
magnum37
01.09.2010, 17:46
Useimmiten toimii yleensä 18:15 aikaan, joten don't panic!
Aina pitää paniikissa olla ajoissa paikalla :) Flunssaa pukkaa täälläkin, joten ei voi hallille lähteä.
Homma pelitti muuten hyvin, kunnes jotain tapahtui VLC:n pluginin kanssa. Taitaa olla tällä hetkellä aikamoista säätämistä. Onneksi kyse on vain ilmaismatsista.
Testailevatkohan uusia laitteita, kun pistivät tämän ilmaispeliksi? :)
magnum37
01.09.2010, 18:36
Homma pelitti muuten hyvin, kunnes jotain tapahtui VLC:n pluginin kanssa. Taitaa olla tällä hetkellä aikamoista säätämistä. Onneksi kyse on vain ilmaismatsista.
Testailevatkohan uusia laitteita, kun pistivät tämän ilmaispeliksi? :)
Heh...joo ei todellakaan kuvaa saada Kuparisaaresta. Yritin 32 -ja 64-bittisella IE:llä, mutta ei juokse.
E: no nyt toimii!
E2: "Playback ended"
Lisäys kokoonpanoihin. Siellä on se nelossentteri, joka on itseasiassa ulkomaalainen... Kyseessä siis Dávid Šefcík.
Ei tää nyt näytä toimivan. Olikohan tää jotain vittuilua mua kohtaan, kun en lähtenytkään hallille. :) No, Anvia-laatua...
magnum37
01.09.2010, 18:46
Olikohan tää jotain vittuilua mua kohtaan, kun en lähtenytkään hallille. :) No, Anvia-laatua...
Rahat tästä pelistä taitaa mennä Ankoille?
Vaahteralehtipaita
01.09.2010, 18:46
Täällä pyöritetään anvian omalla kymppimegasella ja eipä tuosta streamistä nyt paljon hyvää kerrottaa ole kun jatkuvasti pätkii tasasen väliajoin.
Tietysti siellä testataan tänään jotain uusia juttuja mutta kyllähän tuota laatua nyt voisi nostaa.
Rahat tästä pelistä taitaa mennä Ankoille?
Ai-van... No sitten ei niin suurta merkitystä ollutkaan.
Sport johtoon Talaksen maalilla. Ysikymppinen Koivisto sai syöttöpinnan. Hyvä Miika!
EDIT: Sain toimimaan, kun lisäsin http://avaa.anviawebcasting.com/fi/sport/player/cortado osoitteen selaimeen.
Tasoero on isät vs. pojat luokkaa mutta Sport on aivan järkyttävän huono maalipaikoissa. Pelin pitäisi olla jo 4-0.
No niin, samalla Kujanpää teki 2-0
Tasoero on isät vs. pojat luokkaa mutta Sport on aivan järkyttävän huono maalipaikoissa. Pelin pitäisi olla jo 4-0.
Niin pitäisi... Niin pitäisi. Tosin yllättyneet, kun Sport tuhlaa maalipaikat:
Kujanpää laukoi hienolla rannarilla Sportin 0-2 johtoon.
Ylivoimamaaleja pukkaa. Maskia on ja viivalta vetoa... Mäkinen 0-3.
Kaikki maalintekijät vaasalaisia. :)
Vaahteralehtipaita
01.09.2010, 19:00
hupsista 3-0
Pelinopeus pikkusen eri luokkaa tuolla kentällä. Ei siinä pelaahan ne eri sarjoja. :)
magnum37
01.09.2010, 19:04
Kujanpään maali oli hieno, mutta terävyyttä maalintekoon kaivataan. Ei liene epäselvää kuka on RD:n ensi kauden tärkein pelaaja: Matti "höylä" Höylä.
Muuten aikamoista kuraa RD:n peli. Aikamoinen tasonlasku pelistä, jolla viime jouluna etenivät lopulliseen Suomi-sarjaan asti.
Hölli alkaa vähän väläytellä tasoaan. Jo kaksi ex-ankkaa tehnyt Sportille maalin; Talas ja Mäkinen.
Edit: Mainitaan kuriositeettina, että myös Oulussa kohtaavat isä ja poika. KLaser-Kärpät 20 min 1-0!
Menihän tuo hiukan sunnuntailuisteluksi, kun peli ratkesi. Alkuun Ankat sinnittelivät ihan hyvin, ja eipä tuossa nyt vauhdissa saatika fyysisyydessä suuria eroja ole. Esimerkiksi taitotaso on sitten vain Sportin kavereilla pääsääntöisesti luokkaa kovempaa.
Ero oli ehkä hieman isompi Mestisjengin ja Suomi-Sarjajengin välillä, mitä Mestis vs SM-liiga, mutta toki tuo riippuu niin paljon siitä, mitkä joukkueet pelaa.
Sportilta oli poissa koko ykkösviisikko: (voiko sanoa jo ykköskenttä, olisko se tossa koostumuksessa)
Halava-Takala-Jaatinen. Lisäksi hyökkäyksestä puuttui ainakin Riska. Alakerrassa vedettiin näköjään neljällä parilla ja Heikkinen-Uitto huilasi.
Edit: Mainitaan kuriositeettina, että myös Oulussa kohtaavat isä ja poika. KLaser-Kärpät 20 min 1-0!
Kyseessä on Kärppien junnut, ilmeisesti A-junnut. Ei tarvi kuin vilkaista laukaisukarttaa ja siellä olevia nimiä, niin tulee ahaa! -elämys.
magnum37
01.09.2010, 21:49
Kyseessä on Kärppien junnut, ilmeisesti A-junnut. Ei tarvi kuin vilkaista laukaisukarttaa ja siellä olevia nimiä, niin tulee ahaa! -elämys.
Kerran nyt tälle linjalle lähdit niin kyllä Mestis.fi:n sivuilla annettiin ymmärtää, että vastassa oli Kärppien edustusjoukkue, jota siis ilmeisesti edustivat ottelussa täysin Kärppien A-junnut, mikä todellakin selittää lopputuloksen.
Ei tämä nyt näin vakavaa ole, että pitää laukaisukartatkin tarkistaa ennenkuin saa tänne mitään kirjoittaa. Kunhan totesin mikä tilanne ensimmäisen erän jälkeen oli.
Pari nättiä maalia kyllä Sportin pojat väänsivät. Slovakkijunnu tuntui olevan vielä hukassa , mutta kyllä pelimiehen aineksia jannussa on.
Saari ja Mörsky jäivät parhaiten mieleen.
Kerran nyt tälle linjalle lähdit niin kyllä Mestis.fi:n sivuilla annettiin ymmärtää, että vastassa oli Kärppien edustusjoukkue, jota siis ilmeisesti edustivat ottelussa täysin Kärppien A-junnut, mikä todellakin selittää lopputuloksen.
Kärpät selvisi European Trophy lopputurnaukseen. Joukkue matkustaa huomiseksi Itävaltaan. Kärppien parhaat juniorit ovat ykkösen matkassa Itävallassa.
Hyvä lopputulos jälleen Sportilta ilman ykkösketjua. Oliko Tume Immonen jo mukana illan ottelussa?
Kerran nyt tälle linjalle lähdit niin kyllä Mestis.fi:n sivuilla annettiin ymmärtää, että vastassa oli Kärppien edustusjoukkue, jota siis ilmeisesti edustivat ottelussa täysin Kärppien A-junnut, mikä todellakin selittää lopputuloksen.
Ei tämä nyt näin vakavaa ole, että pitää laukaisukartatkin tarkistaa ennenkuin saa tänne mitään kirjoittaa. Kunhan totesin mikä tilanne ensimmäisen erän jälkeen oli.
Kun tälle linjalle lähdetään, niin samasta paikasta katsoin. Ja itse sen ahaa! elämyksen siellä sain.
Olihan pelissä tilannenopeudessa aika suuri ero, niinkuin tietenkin pitääkin.
Slovakkijunnulla oli mielestäni ihan pelimiehen otteet.
Varmaan ainakin a-junnuissa vahvistus.
On pelannut eliteprospectsin mukaan viime kauden Elliot Lake Bobcats-joukkueessa GMHL-liigaa 35 ottelua tehoin 23+31=54.
Tumelta peruspeliä ketjukavereihin totutellen.
Piispasen otteet miellyttivät.
Aarolta hyvää maalivahtipeliä.
Harmi vaan, kun fanikatsomo ammotti tyhjillään.
Katsojia n.650.
magnum37
01.09.2010, 22:56
Kun tälle linjalle lähdetään, niin samasta paikasta katsoin. Ja itse sen ahaa! elämyksen siellä sain.
Kyllä kyllä. Ko. sivustolla vaan ei mainita missään, että vastassa oli Kärpät A, vaan Kärpät. Eikai mun nyt hemmetti tarvi jotain laukausukarttaa katsoa, että voin täällä todeta K-Laserin johtavan Kärppiä vastaan ensimmäisen erän jälkeen. Vasta toisen erän aikana se selvisi stream-selostajallekin, että kyseessä oli Kärppien junnut. Eipä siitä sitten sen enempää.
Pikkusieluisuutesi yllätti suuremman kerran tänään, Rocco - ei pahalla.
Sport tänään, Sport i dag:
Halava - Takala - Jaatinen
Heikkinen - Taimi
Hölli - Suonpää - Piispanen
Tuohilampi - Mäkinen
Manninen - Järvinen - Mörsky
Lehtinen - Uitto
Kiviniemi - Riska - Heikkilä
Peltonen /Rossi
Lähes ykköskokoonpanolla lähdetään Haapajärvelle. Vain Tume taitaa puuttua...
Aaron johdolla Sport päästää ottelussa vain yhden maalin ja tekee kolme, joista viimeinen tyhjiin. Varma tieto.
Hyvin ironista, että Kapteeni Koukku lähti jäähylle. Riska on selkeästi Eren jalanjäljillä. :)
Heti soi omissa.
Pat_LaFontaine
09.09.2010, 19:38
Spårtin maalit Hokkia vastaan:
1-1 YV:llä Piispanen, syöttäjät Pete ja Tuohilampi
2-2 YV:llä Järvinen, syöttäjät Uitto ja Manninen
2-3 Lehtinen ja syötti Hölli
2-4 Riska, syöttäjä T. Heikkilä
2-5 Takala, syöttäjä Halava
Mitäs vittua, Sport on tehnyt kahden erän aikana viisi maalia. TORILLE!'
2-6...
magnum37
09.09.2010, 20:19
Oho.. harvemmin Kajaanissa noin maalaillaan.
Jotenkin musta tuntuu, että tämä Järvisen Matti saattaa olla syksyn pimeillä aika kova. Mutta mitäs näistä luulemisista. Mutta kiva jos mies viihtyy lainalla.
45:28 2 - 7 JAATINEN Antti (MÄKINEN Toni, TUOHILAMPI Kristian)
Oho.. harvemmin Kajaanissa noin maalaillaan.
Tarkennuksena, että ottelu pelataan Kajaanin sijasta Haapajärvellä. :)
Nyt jätkät iskee joka maalipaikasta maalin?
magnum37
09.09.2010, 20:25
Tarkennuksena, että ottelu pelataan Kajaanin sijasta Haapajärvellä. :)
Nyt jätkät iskee joka maalipaikasta maalin?
Jaa, no se selittää asian. Ajattelinkin että eikai nyt Kajaanin jäähelvetin kirous ole murtunut :)
Nyt näköjään on laukausten osoitteet kohdallaan. Kaverin veskarillakin prosentti aika maissa. Onnistumiset tekee tietty terää. Toivottavasti tämä traivi saadaan mukaan sarja-avaukseen Ouluun.
Niin vain ottelu päättyi Sportin hyväksi 2-7. Aarolla hieno torjuntaprosentti. :)
Aaron johdolla Ouluun, tee se Stögö!
Der Adler
09.09.2010, 20:51
Katoppas vaan...Hokki sai vähän kyytiä tänään. 2-7 on rumat numerot Hokin näkökulmasta. Kyllä tämä tästä, ja ajatelkaa millainen hurmos on tulossa kun Vaasan jäähalli on täynnä, "Sundomin pääty" kiehuu, Riska vetää katpeenin-rooli kuin Yzermanni konsanaan ja Sportin "Young Guns":lla on kypärät niin täynnä adrenaliinia että ei edes itse CCCP pysyis vauhdissa mukana :):):)
mendieta
09.09.2010, 20:55
Niin vain ottelu päättyi Sportin hyväksi 2-7. Aarolla hieno torjuntaprosentti. :)
Kova tulos! Tekee varmasti hyvää nuoren jengin itseluottamukselle. Mähän sanoin, että ketsuppipullo saattaa plörähtää vielä auki.
Ei se huono ole Rossillakaan. Tilastoissa Mestis.fissä (ei kaikki siis kaikkia pelattuja pelejä) on molemmilla pelattuna 3 peliä ja statsit on seuraavat:
Rossi 95,45% pm 3, voitto% 66,67.
Aaro 94,87% pm 4, voitto% 100.
Rossin pelit on K-Laaseri vieraissa ja Vantaalla K-Vanda ja TuTo.
Aaron pelit KooKoo ja RD kotona, Hokki vieraissa.
Rossin pelejä olen nähnyt kaksi livenä ja niissä Timanttinen oli loistava. Aika tasainen kaksikko tässä taitaa olla.
Pat_LaFontaine
09.09.2010, 21:33
Aika tasainen kaksikko tässä taitaa olla.
Siinä mielessä positiivinen ongelma.
Pitää sekin vielä muistaa, että vaikka reenipeleissä kuinka höntsäiltäisiin ja kokeiltaisiin eri juttuja, kassarit vetää matsin, kuin matsin aina täysillä. Eli aika kovaa jälkeä on pojat tehneet tolppien välissä. Saas nähä, miten vire jatkuu runkkusarjassa.
Red Ocean
09.09.2010, 23:46
Oli tänään kyllä Hokki täysin vastaantulija. Kotiin päästyäni tilastot jopa yllättivät, en odottanut että Aarolle kertyi lopulta noinkin paljon torjuttavaa. Omiin menneet maalit ei ainakaan Aaron piikkiin menneet, kiekko otti molemmissa osumissa ihmeellisen pompun jonkun pohkeesta tjms. suoraan Hokki-pelaajalle, jolloin tehtäväksi jäi vain kiekon siirtäminen verkkoon.
Kokonaisuudessaan tuo peli nostatti kyllä toiveita jopa pelottavan korkealle tulevaa kautta ajatellen. Hyökkäyspäässä karvataan todella korkealta ja kovaa, ja tänäänkin karvauksen seurauksena parit kiekonriistot ja maalit. Pientä varovaisuutta kuitenkin vaaditaan, vastapainona kun omiin tulee vastustajalle luvattoman paljon 3 vs. 2 tai 2 vs. 1 hyökkäyksiä, joista laadukkaammat vastustajat rokottavat varmasti. Vielä jäin myös kaipaamaan ylivoimapeliin terävyyttä, ja ehkä muutenkin hyökkäyksiin suoraviivaisuutta. Välillä kun meinaa mennä turhaksi neppailuksi.
Pelaajista on tämän päivän perusteella vaikea nostaa ketään esille, kaikki ketjut hoitivat hommansa hyvin ja saivat paineen Hokki-päätyyn. Palkintoraati päätyi palkitsemaan Suonpään ja Tuohilammen, hyväksytään valinnat. Taidettiin aikalailla parhailla mennä tänään (miinus Immonen), joten näillä näytöillä saa hyökkäykseen luultavasti seuraavana peliaikaa kärkkyvät Kujanpää ja Saari tehdä kovat näytöt kun tilaisuutensa saavat.
Vajaa viikko, niin kausi alkaakin Raksilassa. Samanlaiset otteet kuin tänään, niin pisteet matkaa Vaasaan.
Ps. Haapajärven ilmeisesti uusi jäähalli oli sympaattinen, mutta pirun kylmä.
Kova tulos! Tekee varmasti hyvää nuoren jengin itseluottamukselle. Mähän sanoin, että ketsuppipullo saattaa plörähtää vielä auki.
Ei se huono ole Rossillakaan. Tilastoissa Mestis.fissä (ei kaikki siis kaikkia pelattuja pelejä) on molemmilla pelattuna 3 peliä ja statsit on seuraavat:
Rossi 95,45% pm 3, voitto% 66,67.
Aaro 94,87% pm 4, voitto% 100.
Rossin pelit on K-Laaseri vieraissa ja Vantaalla K-Vanda ja TuTo.
Aaron pelit KooKoo ja RD kotona, Hokki vieraissa.
Tähän kun vielä lisää Pitsiturnauksen tilastoista puuttuvan Ässä-voiton Aarolle, niin ei me ainakaan maalivahteihin kaaduta,Aaro on nähdyn perusteella top 5 listalla ja Rossi kuuluu samaan kastiin hyvänä päivänä.
Tämän päivän kokoonpanoissa ei muuta muutoksia, kuin että Saari on Mannisen ja Fogström Kiviniemen tilalla. Aloittava maalivahti on Rossi.
KooKoo on odotetusti ykköskokoonpanolla liikenteessä, joten hieno matsi luvassa.
Nyt on vastustajan vuoro raiskata Sportia. Ei edes varttia pelattu, kun taululla on jo 3-0 lukemat. Joko jätkille nousi kusi päähän eilisen voiton takia vai onko Rossi taas tavallinen kuolevainen?
4-0 :D Tulkaa hei pois sieltä, siellä pelataan kiekkoa.
Kyllä Stögö tuntuu luottavan Rossiin, kun ei ole vieläkään vaihtanut veskaria. Toisaalta mitä turhia, annetaan Rossin ottaa tästä ottelusta tappion niskalleen, niin voidaan lähteä Aaron johdolla Ouluun.
PS. Stögö hei, kyllä sä saat ottaa sen aikalisän, kun joukkupeli menee vituiks. ;)
Melkein hyväkin juttu on, että nyt otetaan kenraaliharjoituksessa käkättimeen, niin saadaan hyvä herätys kauden ensimmäiseen matsiin. Tässä pelissähän ei jaeta yhtään sarjapistettä, vaikka voittaisikin matsin 15-0.
Huomaa, että puolustus on tässä ottelussa täysin kuutamolla. Jouhkimainen oli boksissa, kunnes pääsi boksista ulos ja kävi iskemässä läpiajosta maalin.
Stögö, myllytä niitä junnuja! Ei voi esittää tuollaisia otteita, vaikka onkin kyseessä harkkamatsi.
6-0... Mitähän jätkät ovat nyt luulleet itsestään eilisen takia? Pitäkää se korkki kiinni!
Olisko niin että nuorilla ei oikein usko riitä Kookoota vastaan. Kunnioitetaan aivan liikaa vastustajaa eikä uskota omiin mahdollisuuksiin.
Törmäsellä on iso haaste edessä psyykata kaverit hyvään vireeseen vieraskentällä ja erityisesti etelässä/idässä.
Tämä on tosiaan vain harjoitusmatsi, mutta hyvää oppia ja dataa tästä valmennusjohto saa.
Se voi kuitenkin olla, että rökäletappio palvelee meitä tällä kertaa enemmän kuin rökälevoitto.
nro 44 tuntuu olevan aika usein kentällä kun omissa soi. En kuitenkaan lähde osoittelemaan. Joukkueenahan näitä on tapana voittaa/hävitä. Kannattaisiko sitä aikalisääkin harjoitella kun treenipeli kerran on?
Itkiöiden kommentteja odotellessa..
6-0... Mitähän jätkät ovat nyt luulleet itsestään eilisen takia? Pitäkää se korkki kiinni!
Noilla torjuntamäärillä kaikki tilanteet laukaukset pitää jo olla läpiajoista. KooKoolla on kyllä henkinen yliote Rossista. Viimekauden 4-5 kotihäviö, nevö föget. Sport pisti viimeisessä erässä täysin hösseliks, KooKoo nöyrä kilpikonna, ja tolpat kolis ja yleisö mölis ja KooKoo ei käynyt kuin kerran heittämässä maalin ainoasta kunnon hyökkäyksestään ja Rossin räpylä vuotaa. Olen kai itkijä, koska minua suretti hieno tsemppi ja taistelu peli tasoihin ja sitten siitä voittomaali pari minsaa ennen loppua. vittujee=)
Pahoitteluni vieraisiin pöytiin huutelusta mutta kun katson tota KooKoo-Sport ottelun tilastoja niin silmiin pisti 10# Antti Uitto joka ollu 5 maalin aikana kentällä, niin eikös Uitto ole kuitenkin hyvä oman pään pelaaja? Vai olenko nyt aivan väärässä? Itselle jäänyt ainakin sellanen kuva että olisi.
Vaahteralehtipaita
10.09.2010, 19:38
Faktahan on että Rossia ei ykkösenä voi peluuttaa koko kautta (ellei oikeasti sitten otteet siltä näytä) mutta kyllähän noilla lukemilla siellä muutkin sekoilee kun veskari. Tietää ainakin jo ennen sarjan alkua kuka on todellisuudessa se ykkönen.
Pahoitteluni vieraisiin pöytiin huutelusta mutta kun katson tota KooKoo-Sport ottelun tilastoja niin silmiin pisti 10# Antti Uitto joka ollu 5 maalin aikana kentällä...
Lehtisen kanssa -5.
Raportteja odotellessa. KooKoo ei mitenkään hallitse ottelua, mutta kyllä laukaisukartasta näkee, että tänään Rossille menee kaikki sisään ja puolustusta ei tänään kiinnosta.
Jotain erikoista tuolla tapahtuu kun KooKoo on jo seitsemän maalia tehnyt 31minuuttiin ja ennen tätä peliä 480minuuttia ja 13 maalia.
No kuukauden päästä sitten tosissaan niin eiköhän Törmäsen poikalaumakin pelaa kiekkoa.
Mustakotka
10.09.2010, 19:46
Ei Sportkaan ole mikään kone joka jauhaa illasta toiseen samalla tasolla. Joskus sen notkahduksen oli tultava ja hyvä, että se tuli tänään eikä esim. keskiviikkona, kun aletaan pelaamaan pisteistä. Eilinen peli Haapajärvellä ja viisituntinen bussimatka Kouvolaan ei voi olla vaikuttamatta, nyt kävi niin, että jalat jäi bussiin, so what.
Antti Uitto tulee ensi kaudellakin olemaan Mestiksen parhaita puolustajia, sanokoon joku harkkapelin tehotilasto mitä tahansa.
Yllättävän paljon tunnetta pelissä, vaikka peli on selvää pässinlihaa. Toisaalta jos KK havittelee tosissaan liigapaikkaa, niin kyllähän Sportin pitääkin olla välipala.
magnum37
10.09.2010, 19:59
Onpas rumat lukemat...näin tänään.
Eilinen peli Haapajärvellä ja viisituntinen bussimatka Kouvolaan ei voi olla vaikuttamatta, nyt kävi niin, että jalat jäi bussiin, so what.
Juuri näin. Siksi tänään oli kyllä vaikea voittoon uskoa alunperinkään. Ennen muuta näen tämän pelin hyvänä opetuksena ja muistutuksena Törmäselle siitä, mitä Mestiksen kärkijoukkueiden haastaminen vaatii :)
Hienosti menee. Ehkä KooKoo oli liian suuri pala haukattavaksi eilisen pohjoisen vieraspelin jälkeen. Tai siis ei mitään ehkä, vaan olihan se.
Näitä tulee vielä luultavasti ihan sarjapeleissäkin, joten eipä tässä kannata hermostua. Uudella innolla vaan kohti sarja-avausta.
magnum37
10.09.2010, 20:22
Näitä tulee vielä luultavasti ihan sarjapeleissäkin, joten eipä tässä kannata hermostua. Uudella innolla vaan kohti sarja-avausta.
Onneksi nyt nämä ei tullu ehkä niin karmivilta kuin miljoona-Sportin 6-0 tappiot jossain Kirkkonummella. Olisi se jotenkin hienoa vetää nytkin perinteiset itkupotkuraivarit, mutta ei vaan taida enää olla aihetta. Mehän ollaan nyt vaan junnuja ja valmentajia kasvattava pikkuseura.
Rento-Rossin torjuntaprosentti alkaa nousta jo kohti 70 prosenttia tilanteessa 8-0.
Rento-Rossin torjuntaprosentti alkaa nousta jo kohti 70 prosenttia tilanteessa 8-0.
Toisessa erässä kaksi torjuntaa, kolme päästettyä. :)
Pat_LaFontaine
10.09.2010, 20:45
Yksi treenimatsi muiden joukossa. No worries, täältä tullaan kun sarja alkaa.
Mistä sitä tietää, mitä käärmekeittoa tämäkin näytös on Törmäseltä sotureineen.
Itse en paljo tällasista paina, kuten en noista voitoistakaan. Ainoa, mikä näissä painaa on molaritoiminta ja se ei nyt Mikon kohdalla ole tänään kyllä toiminut, mutta tämä on vain yksi ottelu edelleen muiden joukossa. Huomenna on uusi päivä taas.
mendieta
10.09.2010, 21:20
Aika paraatipaikoilta on KooKoo saanut tehdä maalinsa. Vaikea sanoa näkemättä oliko Rossin maaleja. Kahdeksaan varmasti semmoinenkin mahtuu. Vastuuta tässä kannattaa varmasti sälyttää myös kenttäpelaajille, kun laukausikarttaa katsoo. Vähän ihmetyttää Törmäsen maalivahtipeluutus. Jos tällä ei muuta varmistettu niin ainakin se, että Rossin itseluottamus ei ole hetkeen korkealla.
Tulos oli ihan ok. Ei ainakaan olla pilvilinnoissa sarja-avauksessa. Eilisen jälkeen selkeästi oltiin.
Vedot läheltä ylös oli periaate melkein jokaisessa maalissa ja se toimi. Kieltämättä 4 maali oli kyseenalainen,mutta Rossi itse toimitti sen suojuksissaan maaliin joten maalihan siitä tuli. Jouhkimainen suoraan jäähyaitiosta läpi ja tyylikäs harhautus vaikka kiekko melkein karkasi ja Rossi "käärmeen kieltä" yritti käyttää. Yaworskin sekä Virtasen maali oli röyhkeästi kulmasta maalille ja kiekko häkkiin. Kyllä on pakeilla PALJON parannettavaa, olivat sen verran tuuliajolla tänää. Rossikaan ei loistanut. Lopussa ymmärrettävästi jalka alkoi painaa ja sitten oli sitä tuttua turhautumista.
cottonmouth
10.09.2010, 21:40
Vaikea sanoa näkemättä oliko Rossin maaleja.
No jaa, kun kahdeksan menee taakse, niin tuskin maalivahdillakaan ihan se onnistunein ilta on ollut, mutta enemmän kyllä pistäisin puolustuksen piikkiin noita osumia. Ainakin kolme maalia (Perkkiö, Jouhkimainen ja Siren) taisivat olla läpiajoja, Julkusen ensimmäinen vapaa veto sektorista, samoin Bakerin maali ja Julkusen toinen taisi mennä Sportin pakin mukana maaliin. Virtasen maalissa Rossi sylki eteensä, josta kiekko sisään ja Yaworskin maalin imutteli etuyläkulmaan, kun polvistui liian aikaisin eli nuo olisivat periaatteessa olleet otetavissa. Torjunnat hämäävät, koska vähän neppailuksi meni KooKoolla viimeistää 6-0:n jälkeen, jolloin nähtiin sitten enemmän kaikenlaisia jalkojen väleistä ohjauksia kuin kunnon vetoja tai nälkää lisämaaleihin.
Turha lyödä lyötyä, koska näitä sattuu kaikille. Tosin se mikä pisti silmään oli Törmäsen toiminta. En tiedä, kun en pelejä mieheltä ole paljon näin valmentajana nähnyt eli onko aina yhtä passiivinen ottelutilanteessa? Ei maalivahdin vaihtoa, ei aikalisää, ei mitään. Toki tämä oli harkkamatsi, mutta mies vain seisoi suolapatsaana penkillä pelaajien takana koko ottelun ottamatta oikeastaan minkäänlaista kontaktia. Pisti vain jotenkin silmään, kun muistelee Aurinko-Jumalan aikoja..
Strawberry
10.09.2010, 21:53
Tosin se mikä pisti silmään oli Törmäsen toiminta. En tiedä, kun en pelejä mieheltä ole paljon näin valmentajana nähnyt eli onko aina yhtä passiivinen ottelutilanteessa?
Joo en tiedä meneekö harjoitussottelun piikkiin, mutta harvoin olen nähnyt noin passiivista valmentajaa. Seisoi tosiaan kuin suolapatsas pelaajien takana reagoimatta mitenkään ottelun tapahtumiin. En kyllä usko, että Sport tulee olemaan sarjassa näin heikko vastustaja mitä tänään nähtiin. KooKoolla kieltämättä luistin kulki tänään aivan eri tahtiin kuin Sportilla. Varmasti Sportilla painoi vielä eilinen peli jaloissa ja siihen päälle vielä pitkä matka bussissa istumista. KooKoo takoi tänään 8 maalia ja paremmalla onnella KooKoo olisi iskenyt taululle kaksinumeroiset lukemat. Mm. kolmannessa erässä KooKoo taisi kolkutella maalitolppia ainakin kolme kertaa ja yhtä monta kertaa Rossi selvisi tilanteista säikähdyksellä torjmalla vedot mailan varrella.
Pat_LaFontaine
10.09.2010, 22:05
Joo en tiedä meneekö harjoitussottelun piikkiin, mutta harvoin olen nähnyt noin passiivista valmentajaa. Seisoi tosiaan kuin suolapatsas pelaajien takana reagoimatta mitenkään ottelun tapahtumiin..Meillä oli toinen samanlainen, Mamba tuossa muutama vuosi takaperin valmentajana. En toki tiedä vielä, mitä Törmänen hakee ja onko hänellä ollut näissä otteluissa enemmänkin pelaajien tarkkailu pointtina, mutta jotain samaa näissä valmentajissa on.
Toivon sydämmestäni, ettei ainakaan pelikirja ja sen muuttuvuus. Kun hätä tuli, ei Mamballa ollut mitään annettavaa. Kun meni hyvin, meni hyvin. Toivon sydämmestäni, että tätä yhtäläisyyttä ei ole Törmäsellä ja Mamballa.
Tämä oli tosiaan yksi harjoitusottelu muiden seassa. Sitä ei kukaan meistä sivustaseuranneista tiedä, mikä tässä oli the point. Kun viimeksi näin KooKoon tuossa muutama viikko sitten Vaasassa, oli KooKoo vähintäänkin aneeminen. Tosin silloin GoGolla ei ollut huippupelaajiaan matkassa.
Aika näyttää, mutta ei tästä ainakaan allekirjoittaneelle mitään yöunien menetystä tullut. Jos K-Laser vie ekassa runkkusarjamatsissa, ne menee.
Rossi siis jatkaa kakkosena, se lienee nyt selvää...
Joo en tiedä meneekö harjoitussottelun piikkiin, mutta harvoin olen nähnyt noin passiivista valmentajaa.
Kolek anyone?
Kiva peli, mutta näitä sattuu. Itse uskon edelleen Sportin olen kauden mittaan kova vastus, kunhan nuoret kypsyvät Mustasaaren syyspaisteessa. Ensi viikolla aloitetaan ne tosipelit.
Onhan se kyllä yleensä aika normaalikäytäntö, että veskari vaihdetaan viimeistään viidennen maalin jälkeen tällaisessa pelissä jossa otetaan kunnolla turpaan. Mutta voihan se olla ettei Törmästä voisi vähempää kiinnostaa lopputulos ja antoi siksi Rossin olla loppuun asti. Laukaisukartan perusteella tosiaan voisi kuvitella, ettei se olisi vaihtamalla juuri parantunut.
Raportin mukaan Sport ei pysynyt KooKoon perässä ja se ihmetyttää koska näkemissäni peleissä Sport on suorastaan lentänyt jäällä. Luultavasti eilinen peli ja matkustus otti voimille. Turha siinä on mitään show-aikalisää ottaa, huutaa vittua ja saatanaa ja huitoa fläppitaululla jos pelaajilta on bensa lopussa.
Tuskin Sport olisi tuoreilla jaloillakaan voittoa hakenut mutta veikkaan ettei KooKoo ihan noin paljon parempi olisi ollut jos ei eilen oltaisi pelattu Hokkia vastaan.
Raportin mukaan Sport ei pysynyt KooKoon perässä ja se ihmetyttää koska näkemissäni peleissä Sport on suorastaan lentänyt jäällä. Luultavasti eilinen peli ja matkustus otti voimille. Turha siinä on mitään show-aikalisää ottaa, huutaa vittua ja saatanaa ja huitoa fläppitaululla jos pelaajilta on bensa lopussa.
Siis nyt niiku ihan oikeesti! Kausi on alkamassa ens viikolla ja teidän mielestä joukkue ei jaksa pelata kahtena perättäisenä päivänä ja matkakin on liian pitkä? Raporteista nyt voi lukea mitä sattuu, mutta Sportti nyt ei todellakaan kaatunut siihen, että luistin ei olisi kulkenut. Niin räikeitä henkilökohtaisia virheitä, kiekon menetyksiä ja muutenkin tosi lepsua pelaamista kaksinkamppailuissa. Ennemminkin tuntui että aivot ja kädet on unohtuneet jonnekkin matkalle kuin jalat. En muista kyllä milloin viimeksi olis Kouvolas näin lepsusti pelannutta joukkuetta nähny. Pahinta tossa nyt on harjoitus peliks se että kurssi ei missään vaiheessa peliä muuttunut mihinkään. Yleensä nyt jos vaikka 4-0 ollaankin häviöllä vaikka ensimmäisen erän jälkeen, niin peli sentään tasaantuu, ja lähdetään seuraaviin eriin hakemaan parannusta. Nyt KooKoo vain paransi peliään, ja on todettava kyllä että kolmas erä oli KooKoon paras vaikka numerot eivät sitä kerrokkaan. Ja tämä nyt ei ole mitään v#ttuilua, mutta jos valmentaja katsoo tota tekemistä tekemättä mitään, alistumalla ei hyvältä näytä.
cottonmouth
11.09.2010, 00:35
Sportti nyt ei todellakaan kaatunut siihen, että luistin ei olisi kulkenut. Niin räikeitä henkilökohtaisia virheitä, kiekon menetyksiä ja muutenkin tosi lepsua pelaamista kaksinkamppailuissa. Ennemminkin tuntui että aivot ja kädet on unohtuneet jonnekkin matkalle kuin jalat.
Pahinta tossa nyt on harjoituspeliks se että kurssi ei missään vaiheessa peliä muuttunut mihinkään. Yleensä nyt jos vaikka 4-0 ollaankin häviöllä vaikka ensimmäisen erän jälkeen, niin peli sentään tasaantuu, ja lähdetään seuraaviin eriin hakemaan parannusta. Nyt KooKoo vain paransi peliään, ja on todettava kyllä että kolmas erä oli KooKoon paras vaikka numerot eivät sitä kerrokkaan. Ja tämä nyt ei ole mitään v#ttuilua, mutta jos valmentaja katsoo tota tekemistä tekemättä mitään, alistumalla ei hyvältä näytä.
Tarkoitus ei ole missään mielessä vittuilla Vaasaan päin, mutta kyllä skodella on tässä totuudensiemen. Sport jäi tänään jalkoihin, mutta ei juuri niinkään fyysisesti vaan, koska varsinkin omalla sinisellä tehtiin ihan töykeitä virheitä. Tavallaan kait luonnollista, koska tuskin Sportin nykyisellä joukkueella ensimmäisenä pettää fyysinen puoli absoluuttisesti, vaan rasitus näkyy tällaisina toistuvina mentaalinukahduksina, kuten nuorilla pelaajilla yleensäkin. Viimeinen lause on aitoa tamia, mutta seison sen takana silti.
Shearerillä oli ihan hyviä pointteja tuossa ja tuskin se tämän päivän paska olisi kullaksi muuttunut, vaikka Törmänen olisi vittusaatanaa huutanut, mutta jotenkin tuntuu, että oli tämä aika poikkeuksellinen pelikin. Itsekin oletin, että Spora tulee 0-4:n jälkeen toiseen erään hirveällä raivolla. Noh, ei tullut vaan muutamaan minuuttiin peli oli ohitse. Samojen helppojen virheiden seurauksena. Tämän jälkeen totesin kaverille, että nyt jos tuomarilla on yhtään pelisilmää, niin ottaa vaasalaiset mukaan parilla jäähyllä kotijoukkueelle. Noh, näinhän kävi mutta haluttomuuden ja Halavan ihmeellisen kuumenemisen sekä tyhmän joukkuerangaistuksen takia tämäkin valui hukkaan. Koetin jopa oikein seurata Törmästä, että tuleeko nyt jotain ohjetta, mutta äijä seisoskeli kädet taskussa penkillä ja katseli tyhjyyteen.
Vaikka kyseessä oli harjoituspeli syyskuun alussa, niin vähän tuntuu, että onko tämän illan kaltainen turpasauna välttämättä se oikea koulu nuorelle joukkueelle? Voi olla ihan tervekintullut maahanpalauttaja, mutta toisaalta itsestäni tuntuu, että kestääkö nuorten pelaajien henkinen puoli tällaista millä tavalla loppupeleissä? Eipä siinä, itse toivon Sportille nyt "uudella aikakaudella" ehdotonta menestystä, mutta jotenkin tuo maailmanmestarin toiminta/olemus jäi vaivaamaan.. No hei, yksi harkkapeli, mutta ei tämän iltainen vaasalaislauma ollut se mihin olen tottunut eli turpaan voi tulla, mutta ei alistuta.
Blackorange
11.09.2010, 01:06
Kirjottelin tuonne otteluketjuun vähän kommenttia, mutta otteluita on kolmesti viikossa (esim KooKoolla 14 peliä 5 viikossa syksyllä) ja Vaasalla varmasti ei lyhyimmät bussimatkat, joten sen taakse ei kannata piiloutua tai sitten on treenattu liian vähän (tai liian paljon, hetkellisesti). Tämä ei todellakaan kritiikkinä Stögölle tai joukkueelle. Se on vaan tosiasia että pelejä on helv*etisti useammin kuin viime kaudella. Sport on ollut pitkään rakkaimpia vastuksia Kouvolassa ja toivotaan että "halavaus" ei jatku. Edes pahimmalle viholliselle ei toivo 8-0 turpasaunaa, onneksi se tuli vaan harjoituspelissä, joten omaan joukkueseen uskoen vaan hallille jännäämään.
Onhan se kyllä yleensä aika normaalikäytäntö, että veskari vaihdetaan viimeistään viidennen maalin jälkeen tällaisessa pelissä jossa otetaan kunnolla turpaan. Mutta voihan se olla ettei Törmästä voisi vähempää kiinnostaa lopputulos ja antoi siksi Rossin olla loppuun asti.
Kovinkaan paljoa (=vähän) jääkiekkojoukkueen valmennuksesta ymmärtävänä totean, että aika alokasmainen moka Törmäseltä olla vaihtamatta Rossia. Olkoon treenimatsi (whatever), niin kyllä veskarin itseluottamuksen kannalta ei ole järkevää antaa tollasia lukemia tulla taululle. Näin se vaan on.
Tuskin se maalivahdin vaihto mitään auttaa, jos koko joukkue tarvitsee vaihdon. Parempi suututtaa vain yksi maalivahti kunnolla, kuin suututtaa molemmat. Rossi varmasti tietää ettei vika ollut hänen, vaikka pari ehkä voi hänen piikkiin pistääkin.
Der Adler
11.09.2010, 02:59
Kovinkaan paljoa (=vähän) jääkiekkojoukkueen valmennuksesta ymmärtävänä totean, että aika alokasmainen moka Törmäseltä olla vaihtamatta Rossia. Olkoon treenimatsi (whatever), niin kyllä veskarin itseluottamuksen kannalta ei ole järkevää antaa tollasia lukemia tulla taululle. Näin se vaan on.
Aina näitä.....vittu! Vaikka Törmänen onkin maailmanmestari niin tietenkin joku rekkakuski on jo vetänyt Dr Phil analyysi tosta vaan....eli näin se vaan on.
Kyllähän Sportin nuorta porukkaa vietiin tässä pelissä niinkun haluttiin. Ihan kun ei uskoa olisi ollut omaan peliin, vaan mentiin vaan kokeilemaan "suurta" KooKoota vastaan. Taitoa joukkueestanne löytyy, mutta jos meidän 93-junnut vie Heikkisiä jalkakynällä, niin olisi Törmäselläkin aihetta jo herätellä joukkuetta.
Rossi ei saannut tänään mitään kiinni ja lukemat johtuivat osittain jopa hänestä. Ehkäpä varsinaisessa mestis-pelissä lukemat 4-0 olisivat olleet oikeudenmukaiset. Toisaalta Sport päästi jatkuvasti KooKoon sellaisiin tekopaikkoihin, ettei kaksinumeroiset lukematkaan olisi olleet kaukana.
Sportin pakisto vaikutti todella epäröivältä.. eivät uskaltaneet avata vaan lähtivät liikaa hakemaan läpisyöttöjä. Mutta toisaalta eipä KooKoon pakistoa testattu tässä pelissä ollenkaan ja Rämö hoiti ne kaksi/kolme paikkaa mitä Sport sai luotua pelissä.
Mutta nämähän ovat harkkapelejä ja varmasti Sport tulee olemaan KooKoolle tälläkin kaudella vaikea vastus. Harjoituspeli on aina harjoituspeli.
mendieta
11.09.2010, 09:56
Ei itketä lauantaina.
Törmänen antoi näköjään "pelin vain mennä", kun se oli ohi jo ekan erän jälkeen. Vaikea sanoa oliko hyvä vai huono ratkaisu. Vittusaatanan-huutaminen ei varmasti olisi auttanut mitään, mutta olisiko se silti pitänyt tehdä? Ehkä. Näkemissäni peleissä (Vantaan turnaus) Törtsy on ollut tosi pelaajaläheinen, opastanut yksilöitä aktiivisesti. Rossin itseluottamus tässä mielestäni peluutettiin nollille, mikä harmittaa. Peltonen varmasti aloittaa nyt maalilla ja sekös valtaosaa Sport-kannattajista ilostuttaa. Itse tykkäisin, että meillä olisi kaksi laadukasta maalivahtia. Peltonen on vielä nuori - ja ei ole kertaakaan romahtanut - mutta se kokemus on hänellä vielä ohuempi kuin Rossilla.
Nuorelle joukkueelle tämmöiset romahdukset ovat tyypillisiä. Växjö-pelien jälkeen Ilves riepotteli Sportia miten tahtoi. Kai eilinen oli samantyyppinen tilanne, vaikka alla oli vain yksi peli. Tuskin väsymys on niinkään fyysistä kuin se on henkistä. Ei näihin totu, ei tarvitsekaan, mutta uskon, että ottaa aikansa ennen kuin nuori jengi kasvaa näistä yli.
Etiäpäin! Keskiviikkona on pisteet jaossa.
Niin, kyllä se "strateginen" vittusaatanaperkele pitää säästää sellaiseen peliin ja tilanteeseen, jossa halutaan ja pitää vaikuttaa joukkueeseen.
Nicotsein
11.09.2010, 19:11
Nonniin, eiköhän nyt ole puitu tämä 8-0 tappio. Toki itsekin ihmettelen lopputulosta, mutta jos edellisenä iltana on kaatanut Hokin 7-2, niin jokin on mennyt henkisessä/fyysisessä valmennuksessa pahasti pieleen ennen KK ottelua - ja sen aikana.
Nostakeehan nyt Kouvolalaiset kädet kattoon ja tuulettakaa jo mestiksen voittamista. Sen ootte totisesti ansainnu jo.
Kuitenkin, kausi alkaa keskiviikkona ja silloin ei näillä peleillä ole paskankaan merkitystä. Uskon että suosta noustaan ja napataan heti täydet pisteet, sekä K-Laseria, että Jokipoikia vastaan.
Der Adler
12.09.2010, 00:03
Ja aina näitä "asiantuntijoita".. huooh.. Der Adler: Mestis elää, sinä ... Jos sulla ei muuta ole, niin älä vielä jarruta ja pidä ens kerralla hauskaa!
Öhhh...niin, Mestis elää, mikä on sun pointti? Kaikki sienet ei vältämättä o kantarellejä.
vBulletin v3.8.6, Copyright ©2000-2013, Jelsoft Enterprises Ltd.