View Full Version : Elitserien 2009-2010
Lampinen
06.05.2009, 22:03
Aloitetaan kliseemäisesti ja laitetaan alkuun sarjassa pelaavat joukkueet. Yleensä varsin vahvoja tunteita ja tapahtumia herättävä karsintasarja ei tuonut uusia joukkueita tämän kauden Elitserieniin.
Brynäs
Djurgården
Frölunda
Färjestad
HV71
Linköping
Luleå
Modo
Rögle
Skellefteå
Södertälje
Timrå
Viime kaudesta sen verran, että runkosarjassa nähtiin mukavaa vaihtelua ja jopa silloinen sarjanousija Rögle, käväisi liigan kärjessä. Mitä pitemmälle kausi eteni sitä vahvemmin ennakkosuosikit alkoivat hiluttautua ylöspäin. Linköping ja Färjestad oli alkukaudesta jo vahvoja, mutta loppu runkkarissa esittivät jopa dominoivia otteita. Muista suurista ennakkosuosikeista HV 71 ja Frölunda aloittivat todella huonosti, varsinkin Frölunda. Molemmat saivat rutiinista kiinni ja runkosarjan loputtua löytyvät TOP-4:stä. Playoffeihin lähdettiin mielenkiintoisella kaavalla, kun neljä kärkijoukkuetta sai valita omat vastustajansa puolivälieriin. Färjestad porskutti vakuuttavasti välieriin ja Frölundalla oli alkuvaikeuksia Luleån kanssa, mutta selvitti tiensä rutiinilla jatkoon. Tiukimmat koitokset käytiin pareissa Linköping-Skellefteä ja HV71 - Timrå joista Skellefteå löi sensaatiomaisesti runkosarjassa konemaisesti esiintyneen Linköpingin lauluun. Timrå sai kaksi ottelupalloa jönköpingiläisiä vastaan, mutta HV marssi silti ratkaisevassa 7 ottelussa jatkoon. Välierässä Skellefteån paukut käytännössä loppuivat ja eivät missään vaiheessa saaneet annettua kunnon vastusta Färjestadille. Frölunda ja HV kävivät tiukan sarjan alun, mutta sen jälkeen kaukalossa oli yksi ainoa joukkue ja Frölundan puolustus oli totaalinen katastrofi. Finaalissa, kuten koko kaudella Färjestad löi luun kurkkuun aavistuksen rikkinäisellä joukkueella pelanneeseen HV71:seen ja loppujan lopuksi ansaitsi mestaruutensa. Sarjan parhaana pelaajana palkittiin Färjestadin maalivahti Gustavsson.
Ja sitten katseet tulevaan. Toisissa ketjuissa keskustelua on herättänyt jo tämä uutinen, minkä mukaan viisi Elitserien seuraa on tämän kauden jälkeen jättämässä Elitserienin, liittyäkseen Venäjän pääsarjaan:
http://svt.se/2.20090/1.1537230/toppklubbar_lamnar_hockeyligan?lid=puff_1537233&lpos=rubrik
Ja suomalainen uutinen myös tuosta: http://www.mtv3.fi/urheilu/jaakiekko/uutiset.shtml/arkistot/jaakiekko/2009/04/868120
Minun mielestä tuo on virhe. Tällä hetkellä kyllä näyttää, että KHL on euroopan mittakaavalla kasvamassa ylivoimaiseksi ykkössarjaksi, mutta itsellä on kova luotto Elitserienin tuloon. Venäjällä puhutaan jo nyt palkkojen leikkauksesta ja voin vain kuvitella missä jamassa liiga on 4-6 vuoden päästä, kun jokainen joukkue on maksanut hurjia määriä vuokrapesteistä Elitserieeniin, SM-liigaan ja Sveitsiin.
Tällä hetkellä muutama joukkue on vielä täysin vaiheessa, mutta pientä ennakkoa tulevasta voisi tähän pätkään jo heittää ja napataan pieneen esittelyyn ikisuosikit:
Linköping:
Tässä vaiheessa kautta todella valmis ja fantastinen joukkue. Jos joukkue ei lähde vuokrailemaan jällein samaa kolmikkoa joista on kiinnostusta Venäjällä olen todella yllättynyt jos ei Linköpingissä pelata finaaleita. Hyökkäyksen kolmee ekaa ketjua täyttävät seuraavat kaverit; Weinhandl, Mårtensson, Hlinka, Hlavac, Zackrisson, Eriksson, Håkansson, Jämtin ja Carlsson. Ei voi olla ihailematta. Puolustus ei ole täysin valmis, mutta Magnus Johanssonin palattua runko on loistavalla mallilla. Gunnarsson, Aalto, Johansson ja Fernholm. Maalivahtitilanne on myös rauhoitettu Norrenan paluun myötä. Suuri kysymysmerkki tulee olemaan mitä tekee Weinhandl, mutta muuten Linköpingillä on pullat hyvin uunissa jo tässä vaiheessa.
Tämän hetken hankinnat:
Axel Brage, LHC J20
Erik Andersson, Skellefteå AIK
Fredrik Norrena, AK Bars Kazan
Erik Lindhagen, Växjö Lakers
Sebastian Karlsson, Rögle
Ja poistujat:
Daniel Henriksson, ?
Eric Beaudoin, ?
Niklas Persson, Neftechimik Nizjnekamsk
Pekka Saravo, Tappara Tampere
Mika Noronen, ?
Färjestad:
Muutamia siirtoja on tapahtunut hallitsevassa mestarissakin, mutta ei hirveästi ainakaan heikentänyt. Toki kaikkien suomalaisten rakastama Jörgen Jönssönin lähtön vaikutusta on vaikea ennustaa, ennekö kauden näkee. Pelillisesti ruutu ei ole todellakaan iso, mutta henkisesti voi olla todella suuri. Huhujen mukaan Jörgen on myös kovasti puhumassa veljeänsä Kennyä jällein Färjestadiin ensi kaudeksi. Eero Somervuori siis siirtyi Brynäsiin. Joukkueen runko on kutakuinkin muutamaa viilausta lukuunottamatta tosiaan pysynyt samana ja joukkue jatkaa Linköpingin ohella suurimpana suosikkina kauteen.
Merkittävät siirrot:
Eero Somervuori -> Brynäs
Jörgen -> lopettanu
Johan Andersson -> Färjestad
Sanny Lindström -> Färjestad
Kovimmat haastajat:
HV71:
Joukkueen kannalta tärkein viesti tuli maalivahti Stefan Liviltä joka vakuutti, että ei lähde ainakaan tällä kaudella Venäjälle ja jatkaa HV:n maalilla. Joukkue on menettämässä Mikko Luomaa joka on jällein tekemässä suurta lovea jönköpingiläisten puolustukseen ja on mieleenkintoista miten ehkä joukkueen suurin kysymysmerkki kootaan. Hyökkäys on totutun vahva ja ainoastaan vahvistunut.
Merkittävät siirrot:
Oscar Sundh -> HV 71
Per Ledin -> HV71
Mikko Luoma -> ?
Kim Staal -> Malmö
Intiaanit:
Sitten ne rakkaat intiaanit. Virkkusen sanoin, se mikä ottaa niin paljon, mutta antaa niin niin vähän. Joukkue muuttuu suhteellisen paljon ja tässä vaiheessa kautta joukkue on vielä keskeneräinen, mutta hyvällä pohjalla. Puolustus on vahvistunut eliittinimillä Ville Mäntymaa ja Mikko Lehtonen (jollei NHL vie). Hyökkäyksessä jatkaa viime kauden runko, mutta vahvistuksia ollaan vielä hakemassa. Huhuissa on pyörinyt niinkin vaatimattomat kaverit kuin Joel Lundqvist, Hävelid ja PJ Axelsson. Maalissa jatkaa Johan Holmqvist. Toivottavasti jatkot saadaan solmittua nuorien Ellerin ja Erik Karlssonin kanssa. Yksi kausi vielä!
Eniten vaiheessa "topnelosesta". Puolustus alkaa muodostumaan pikkuhiljaa ja maalilla jatkaa Honke, joten suurimmat kysymysmerkit on hyökkäyksessä. NHL-miesten huhut saa veden kielelle, mutta ei nuolaista ennenkuin tipahtaa. Pahimmassa tapauksessa Eller tahkoaa AHL:ää ja Axelsson sekä Lundqvist NHL:ää. Sentteritilanne on myös lievä kysymysmerkki. Ihanne kakkossenttereitä joukkueestä löytyy 2 Hahl ja Andreas Karlsson ja jomman kumman on otettava suuri rooli Kallion ja kapteenin välistä. Nordqvist on kova tekijä kolmoseen ja toivottavasti Fabri löytää oman tasonsa. Johansson on sarjan parhaimpia jarrusenttereitä.
Merkittävät siirrot:
Philip Larsen -> Dallas
Ari Ahonen -> KalPa
Tuukka Mäntylä -> Tappara
Ville Mäntymaa -> Frölunda
Mikko Lehtonen -> Frölunda (?)
Tobias Viklund -> Frölunda
Magnus Kahnberg -> Brynäs
Joukkue on allekirjoittaneen näkövinkkelistä tällä hetkellä näin:
Kallio - A.Karlsson - N.Andersson
"Lundqvist"/XXX - Hahl - "Axelsson"/Pettersson
"Eller" - Nordqvist - Pettersson/Fabricius
Fabricius/Lasu - Johansson - Blomdahl
Niskala - Mäntymaa
Lehtonen - "E.Karlsson"
Hedman - "Hävelid"/Viklund
Honke
???
Näillä eväillä kohti MM-huipennusta, kesän NHL-diilejä ja uusia siirtoja.
No niin, olipahan kattava avaus. Odottelinkin jo eilisen Suomen tappion jälkeen, että joku viitsisi avata Elitserienille uuden ketjun. Oma huomio kiinnittyy niin ikään Frölundaan, joten keskitytäänpä sitten Intiaanipaitoihin.
Tällä hetkellä joukkueella on siis kasassa sopimukset yhden maalivahdin, kuuden puolustajan ja viidentoista hyökkääjän kanssa. Sopimustilanteen näkee kokonaisuudessaan täältä (http://www.eliteprospects.com/team.php?team=12). Lisäyksenä Lampisen siirtolistaan nuori ja lupaava norjalaishyökkääjä Mathis Olimb, joka pelannee Frölundassa ainakin pari seuraavaa kautta. Kuluneella kaudella kaveri teki Saksan liigassa suunnilleen pisteen ottelua kohden (43 ottelua, 13+28=41). Saksan liigan tasosta mulla ei ole minkäänlaista aavistusta, mutta uskoisin, että Olimbista voi olla yllättävän paljonkin hyötyä. Saa nähdä minkälaista roolia hänelle on tarjolla.
Mielenkiintoinen huhu Axelssonien ja kumppaneiden lisäksi on myös Mika Pyörälä. Spedellä ei ole sopimusta ensi kaudeksi, ja voi olla että hänestä kehkeytyy aikamoinen tarjouskilpailu. Sen verran monipuolisesta pelimiehestä on kyse. Timrå heikkenee ensi kaudeksi huomattavasti ja joukkue on paininut huhujen mukaan myös talousongelmien kanssa. Muun muassa juuri Timråsta Frölundaan tullut Mikko Lehtonen kertoi Kalevan haastattelussa, että hän suuntasi Göteborgiin rahan ja menestysmahdollisuuksien perässä. Ottaen vielä huomioon, että myös Pyörälän vanha tutkapari Riku Hahl siirtyi viime kaudelle Timråsta Frölundaan niin ei olisi kovinkaan suuri yllätys, jos Pyörälä pelaisi ensi kauden Intiaaneissa. Kyseessä on kuitenkin pelkkää allekirjoittaneen spekulointia vailla mitään luotettavia lähteitä! :)
Pitääpä lisätä omat kentällishahmotelmat ensi kaudeksi:
N.Andersson - A.Karlsson - Kallio
"Pyörälä" - Hahl - Pettersson
Fabricius - Nordqvist - Olimb
Lasu - Johansson - Blomdahl
+ Joa.Andersson, Roymark, Klingberg, Gustafsson
Niskala - Mäntymaa
Lehtonen - "Dipenta"
"E.Karlsson" - Hedman
+ Viklund
Holmqvist
"XXX"
Eller suuntaa suurella todennäköisyydellä Pohjois-Amerikkaan. Viime kauden pelaajista ilman sopimusta minkään joukkueen kanssa on esimerkiksi John Pohl. Ihan taitava kaveri, mutta neppailee turhan paljon. Jos ei kakkosen laitaan saada muuta niin kyllä Pohl mielestäni kannattaa pitää. Miksei silloinkin, vaikka saataisiin joku muukin. Tällöin Pohl pelaisi Petterssonin paikalla kakkosessa ja tämä puolestaan kolmosen laidalla ja niin edelleen. Jos rahaa on riittävästi niin ei leveästä materiaalista ainakaan haittaa ole, jos porukkaa ei ole koottu stadilaiseen tyyliin. Henkilökohtaisesti odotan kyllä vielä yhtä kovaa hyökkääjää ja puolustajaa ensi kauden kokoonpanoon.
Lampinen
07.05.2009, 21:32
Eipä ollut Junan pohjustus yhtään huonompi. Tosiaan yksi kovan tason pakki ja hyökkääjä on minimissään vielä tultava.
Hyökkäyksen osalta kysymysmerkkejä riittää myös. Mikä on Petterssonin rooli? Mies nousi aivan puskista ja oli koko joukkueen paras pelaaja koko kaudella. Toivottavasti jatkaa siihen mihinkä jäi ja on TOP2 ketjuissa. Karl Fabricius joka pelasi vielä toissa kaudella MM-kisoissa valui viime kaudella neloseen ja filaan, mutta potentiaalia sieltäkin löytyy.
Siinä mielessä Dahlenilla on hyvä pohja alla, kun kolmeen ketjuun löytyy tutkapareja. Kapteeni & Kallio, Nordqvist-Fabri ja viime kaudella jossain peleissä enemmän alivoimalla tilanteita saanut pari kuin koko joukkue pelissä eli Hahl-Pettersson.
Se siitä intiaaniasiasta, toivottavasti tulee kohta lisää pelaajauutisia!
Aloitusviestiin sen verran korjataan, että Weinhandl jatkaa Venäjällä ja ei näin pelaa Linköpingissä ensi kaudella. Kenny vahvisti myös, että ei missään nimessä tule pelaamaan Färjestadista, vaan vaihtoehdot on Rögle ja lopettaminen. Olisi synti jos noin hieno veljespari (pelillisesti) lopettaisi samana vuonna.
Mängimies
07.05.2009, 21:32
Toivottavasti jatkot saadaan solmittua nuorien Ellerin ja Erik Karlssonin kanssa. Yksi kausi vielä!
Karlsson ainakin lähtee kiekkoilemaan tuonne ison lätäkön toiselle puolen: http://senators.nhl.com/team/app/?service=page&page=NewsPage&articleid=421817
Ja veikkaanpa, että Eller tekee samoin.
Lampinen
07.05.2009, 21:35
Karlsson ainakin lähtee kiekkoilemaan tuonne ison lätäkön toiselle puolen: http://senators.nhl.com/team/app/?service=page&page=NewsPage&articleid=421817
Eipä ole suuri yllätys noin loistavasti menneiden nuorten MM-kisojen jälkeen.
Kaikkea hyvää vain Erikille jatkoon ja veikkaampa, että massaa ja fyysisyyttä kerätessä voi vierähtää jopa kaksi kautta farmissa. Mutta varmasti tulee kasvamaan Ottawan organisaatiossa aikanaan suuriin saappaisiin.
Karlsson ainakin lähtee kiekkoilemaan tuonne ison lätäkön toiselle puolen: http://senators.nhl.com/team/app/?service=page&page=NewsPage&articleid=421817
Ja veikkaanpa, että Eller tekee samoin.
Olen rapakon takaa tulleiden juttujen perusteella ymmärtänyt, että Eller lähtee myös. Mies on nyt kaiketi Tanskassa kuntouttamassa olkapäätä St. Louisissa tehdyn leikkauksen jälkeen, mutta palaa Yhdysvaltoihin 1.6. Siellä nuorukainen valmistautuu Bluesin opeilla sitten tulevaan kauteen.
Kovat on odotukset kaverista St. Louisin suunnalla, onhan hän korkeimmalla varattu Blues-hyökkääjä sitten Rod Brind'Amourin (9. varaus vuonna 1988). Jos kaikki menee ihan putkeen, niin Eller voi napata leiriltä jopa itselleen paikan ylhäältä.
Lampinen
08.05.2009, 20:58
Kovat on odotukset kaverista St. Louisin suunnalla.
Tähän voisi kysyä, että miksipä ei olisi?
Eller pelasi jo viime kaudella todella kypsästi ja hänellä on kaikki ominaisuudet, mitä huippupelaajalla tulee olla. Hyvän kokoinen, fyysinen ja osaa tehä maaleja. Tarkkaalleen en tiedä St. Louisin hyökkäystilannetta, mutta paremmat mahdollisuudet Ellerillä on lyödä itsensä heti läpi kuin Erik Karlssonilla.
Luleå jatkaa vahvistumistaan ja tällä kertaa nimensä paperiin kirjoitti maajoukkuepuolustaja Johan Fransson.
MoDon puolelta myös uutisia.
- Joukkue pääsi sopimukseen 31-vuotiaan tsekkikassarin Roman Malekin kanssa.
- Markus Näslund totesi olevansa täysin loppu ja näin katkoi joiltakin huhuilta siivet, että mies siirtyisi Modohon.
Vielä pientä nippelitietoa uudesta kassarista:
Roman Malek
Född: 25 september 1977
Position: Målvakt
Längd: 180 centimeter
Vikt: 75 kilo
Draftad: 2001 av Philadelphia Flyers runda 5 - 158 totalt.
Tähän voisi kysyä, että miksipä ei olisi?
Eller pelasi jo viime kaudella todella kypsästi ja hänellä on kaikki ominaisuudet, mitä huippupelaajalla tulee olla. Hyvän kokoinen, fyysinen ja osaa tehä maaleja. Tarkkaalleen en tiedä St. Louisin hyökkäystilannetta, mutta paremmat mahdollisuudet Ellerillä on lyödä itsensä heti läpi kuin Erik Karlssonilla.
Niin tuosta jäi täsmennys "kovat odotukset jo ensi kaudeksi" pois. Eller tosiaan ponkaisee Bluesiin saman ikäisenä kuin Berglund vuosi takaisin. Eller on taatusti jo valmiimpi pelaaja kuin Patrik vastaavassa tilanteessa, sillä Elitserien taatusti kehittää Allsvenskanin pelejä enemmän.
Bluesin hyökkäyksessä on ensi vuonna sen verran laajuutta, että he kasaavat luultavasti kolme aika tasaista kenttää ja yhden telaketjun. Kolmesta ensimmäisestä puuttuu oikeastaan yksi tai kaksi pelaajaa, joten Ellerin mahdollisuudet ovat enemmän kuin hyvät.
Tulipahan oltua samassa baarissa suomen pelaajien kanssa usa matsin jälkeen.Juteltuakin tuli pitkään mm Mikko Lehtosen kanssa ja semmoinen käsitys jäi ,että pelaavat ensi kaudella pyörälän kanssa samassa joukkueessa...
Lampinen
09.05.2009, 22:00
Heh, vai että baarissa.
Joka tapauksessa Ruotsissa puhutaan tällä hetkellä tuosta Erik Karlssonin siirrosta Ottawaan ja tilanne on ilmeisesti 50-50 AHL:n ja Elitserienin välillä. Olisihan tuo loistava juttu Frölundan kannalta, että Erik kauden vielä jatkaisi, mutta mikä ratkaisu on miehen uran kannalta tärkein. Fyysisyyttä ja voimaa mies tarvitsee eniten ja Elitserien ei kovin fyysinen sarja ole.
Lampinen
11.05.2009, 20:23
Muutama siirtouutinen Elitserieniä koskien. Kimmo Koskenkorva jättää Skellefteån ja siirtyy vanhaan joukkueeseensa, Oulun Kärppiin.
Tanskan maajoukkuehyökkääjä Julian Jakobsen siirtyy puolestaan Södertäljeen.
Huhuasteilla on tietysti tässä vaiheessa loistavia kausia Euroopassa pelanneita pelaajia ja tällä hetkellä Elitserienistä pois koviten huhutaan Färjestadin kultamaalivahtia Jonas Gustavssonia ja Linköpingin Carl Gunnarssonia.
Gustavssonista Aftonbladetin mukaan kiinnostuneita ainakin Dallas, San Jose ja Toronto. Toronto on myös kiinnostunut Gunnarssonista.
Frölundan puolelta ei muuta uusitoimista ole kuin uusien pelaajien pelinumerot;
Puolustajat:
Henrik Tömmernes #7
Ville Mäntymaa #8
Tobias Viklund #9
Hyökkääjät:
Carl Klingberg #17
Mathis Olimb #46
Martin Röymark #34
Lisätään loppuun vielä Ville Mäntymaan omat kommentit siirrosta Frölundaan ja Ruotsiin:
"-Jag har varit två år i JyP och den senaste säsongen vann vi mästerskapet, så det passar perfekt att byta klubb nu. Jag vill nu ta nästa steg i min karriär och bli en bättre ishockeyspelare och det tror jag att jag kan göra i Frölunda.
-Frölunda har en mycket stark trupp, professionell organisation och en vilja att vinna mästerskapet, därför valde jag Frölunda"
Vapaasti suomennettuna. "Pelasin kaksi kautta JYPissä ja viimmeisenä kautena voitettiin mestaruus joten oli oiva rako vaihtaa joukkuetta. Haluan ottaa askeleen jääkiekkourallani ja kehittyä paremmaksi pelaajaksi ja luulen pystyväni tekemään sen Frölundassa. Ja sitten loppuun sen perusresepti, Frölundalla on vahva joukkue, organisaatio on ammattilainen ja mahdollisuus voittaa mestaruus, joka oli suurin syy miksi valitsin Frölundan"
Jiggy#35
11.05.2009, 20:32
Mielenkiintoinen pakisto kyllä muodostumassa Frölundalle ensi kaudeksi jos Lehtonenkin seuraan siirtyy. Silloin siellä pelaisi yhdet Suomen kovimmat Euroopassa olevat pakit.
Janne Niskala - "Ville Mäntymaa"
Mikko Lehtonen - xxx
Tulee varmaan itsekin noiden siirtojen ansiosta seurattua vähän enemmän Frölundan pelejä ensi kaudella.
Mängimies
12.05.2009, 11:14
Gustavssonista Aftonbladetin mukaan kiinnostuneita ainakin Dallas, San Jose ja Toronto. Toronto on myös kiinnostunut Gunnarssonista.
Jarmo Kekäläisen, joka toimii St. Louis Bluesin apulais-GM:na, mukaan Gustavssonista on kiinnostunut noin 30 NHL-seuraa.
finnishninja
12.05.2009, 11:25
Saamieni tietojen mukaan Joel Lundqvist ei ole vielä oikein valmis palaamaan Ruotsiin, vaan hänellä on myös tarjous Venäjältä mietittävänä. Dallashan on vapauttanut hänet.
Mr. Smith
12.05.2009, 15:48
Saamieni tietojen mukaan Joel Lundqvist ei ole vielä oikein valmis palaamaan Ruotsiin, vaan hänellä on myös tarjous Venäjältä mietittävänä. Dallashan on vapauttanut hänet.
Mistä Dallas on Lundqvistin vapauttanut?
Lampinen
12.05.2009, 23:11
Jarmo Kekäläisen, joka toimii St. Louis Bluesin apulais-GM:na, mukaan Gustavssonista on kiinnostunut noin 30 NHL-seuraa.
En kyllä jaksa millään uskoa, että jokainen NHL-seura on Gustavssonista kiinnostunut.
Brynäsin puolelta kuuluu tänään siirtouutisia. Joukkueen tähtipelaaja Daniel Widing jättää seuran ja siirtyy Sveitsin Davosiin. Joukkue on myös valmis kolmen uuden sopimuksen myötä. 91' syntynyt Simon Löf, '90 syntynyt Anton Rödin ja jo entuudestaan tuttu Brynäs pelaaja Alexander Sundström jatkaa seurassa myös seuraavat kaksi kautta. Joukkueella on nyt sopimus 2 maalivahdin, 7 puolustajan ja 14 hyökkääjän kanssa.
Lampinen
14.05.2009, 09:54
Frölunda on päässyt sopimukseen hyökkääjän Joakim Anderssonin ja maalivahti Sebastian Idoffin kanssa.
Joakim Andersson on vuonna '89 syntynyt hyökkääjä joka edusti jo viime kaudella Frölunda Indianisia ja pelasi nuorten MM-kisoissa Ruotsin paidassa. Teki viime kaudella 12 pistettä ja käväisi myös pikavisiitillä farmijoukkueessa sarjatasoa alempana eli Boråsissa. Joakim on Detroitin kolmannen kierroksen varaus.
Miehen omat kommentit jatkosopimuksesta:
"Jag är båda glad och nöjd med att spela ytterligare ett år till med Frölunda. Jag ser verkligen fram mot säsongen som jag tror kommer att bli kanonkul för oss frölundaiter"
General Managerin kommentit Anderssonista:
"Joakim är en ung lovande spelare som hade en bra utveckling i Elitserien, senaste säsongen. En tung barmarksträning kommer att ge Joakim bra förutsättningar att fortsätta sin utveckling"
Maalivahti Idoff on puolestaan syntynyt '90 ja on syntynyt Malmössa. Malmöstä lähtöisin ja käynyt Joakimin tavoin Frölundan juniorimyllyn. Mies pelannut nuorten Elitserienissä kaksi kautta ja käväisi viime kaudella Boråsinkin riveissä. Erittäin mielenkiintoinen tulevaisuuden nimi.
Miehen omat kommentit sopimuksesta:
"Det är oerhört kul och stimulerande för mig att tillhöra en av landets bästa klubbar och därmed kunna fortsätta att utvecklas"
Ja perään Generalin mietteet:
"Sebastian Idoff är en produkt som kommit fram ur juniorverksamheten och det är väldigt intressant när vi kan lyfta upp J20 spelare till A-truppen. Sebastian varvade spel i J20 och Borås HC i allsvenskan senaste säsongen, och gjorde det väldigt bra"
Se intiaaniasioista, mutta myös muualla tapahtuu. Rögle pääsi sopimukseen peräti kuuden pelaajan kanssa.
Baptiste Amar joka on joukkueenjohdon mukaan allround-pakki kovalla rutiinilla joka on entisen joukkueen kapteeni ja pelasi peleissä lähes 30 minuuttia.
Simon Hjalmarsson on suuri ruotsalainen lupaus joka pelasi viime kaudella vahvasti Boråsissa.
Amarin sopimus on vuoden pituinen ja Simonin kahden vuoden. Muut jotka pääsi sopimukseen seuran kanssa on maalivahti Penker, joukkueen viime kauden kolmanneksi paras maalintekijä Persson, Liljewall ja Sjöberg.
Kennyn ja Tjärnqvistin tilanteet näyttävät johdon mukaan hyvältä ja jatkosopimukset on todennäköisiä.
finnishninja
14.05.2009, 10:57
Mistä Dallas on Lundqvistin vapauttanut?
Dallasista.
Lampinen
14.05.2009, 17:41
Se joka viimeksi nauraa ni se parhaiten nauraa. Näin varmasti ajattelee suurinosa Linköpingfaneista tällä hetkellä jotka kirosivat viime kauden playoffeissa superkolmikon vuokrausta Venäjälle tiputtuaan katastrofaalisesti. Nicklas Hävelid nimittäin vahvistaa jo entuudestaan tällä hetkellä kovimmalla materiaalilla olevaa joukkuetta.
Södertälje oli myös kilvassa mukana viimmeiseen asti ja edes fanien keräämä 110 000 kruunua ei riittänyt Hävelidille, vaan hän valitsi Linköpingin.
finnishninja
15.05.2009, 12:40
Södertälje oli myös kilvassa mukana viimmeiseen asti ja edes fanien keräämä 110 000 kruunua ei riittänyt Hävelidille, vaan hän valitsi Linköpingin.
Hävelid ei tainnut ollaa missään vaiheessa ajankohtainen Södertäljeen, vaan tämä kiinnostus oli yksipuolista. Hänen velipoikansahan on kakkosvalmentaja Linköpingissä ja sinnehän häntä on huhuiltu ennenkin.
Hävelidillä ei ole myöskään NHL-vuosiensa jälkeen puute pikkurahasta, joten tuo fanien 110 tuhatta taisi enemmänkin naurattaa häntä...
Lampinen
15.05.2009, 22:41
Hävelidillä ei ole myöskään NHL-vuosiensa jälkeen puute pikkurahasta, joten tuo fanien 110 tuhatta taisi enemmänkin naurattaa häntä...
Niin, Hävelidiä huhuttiin vähän jokaiseen Elitserien seuraan, joten ei kukaan paitsi mies itse ja agentti osaa sanoa kenen tarjouksia mies harkitsi vakavasti. Enkä usko miehen nauraneen tuolle fanien loistavalle ja esimerkilliselle teolle.
Täältä löytyy tämän hetkisten joukkueiden mukaan tehdyt arviot Aftonbladetin toimesta; http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/article5156152.ab
Itseltä mennyt ihan ohi Petr Tenkratin siirto Skellefteåån.
Onkos Elitserien-tietäjillä mitään tietoa Frölundan ja Anton Gustafssonin suunnitelmista ensi kauden suhteen? Onko roolia luvassa vai lähteekö Pikku-Gus rapakon taa?
Lampinen
15.05.2009, 22:59
Onkos Elitserien-tietäjillä mitään tietoa Frölundan ja Anton Gustafssonin suunnitelmista ensi kauden suhteen? Onko roolia luvassa vai lähteekö Pikku-Gus rapakon taa?
Todennäköisin vaihtoehto on siirto rapakon taakse. Frölundan puolustus on kumminkin aika kovaa valuuttaa ja ilman vielä sensaatiompaa nousua kuin mitä E.Karlsson ja Philip Larsen teki viime kaudella ei mies tuosta pakasta paikkaa saa.
Slovakian maajoukkuehyökkääjää ja kapteenia Lubos Barteckoa ollaan kovasti viemässä MoDon riveihin.
Todennäköisin vaihtoehto on siirto rapakon taakse. Frölundan puolustus on kumminkin aika kovaa valuuttaa ja ilman vielä sensaatiompaa nousua kuin mitä E.Karlsson ja Philip Larsen teki viime kaudella ei mies tuosta pakasta paikkaa saa.
Gustafsson on hyökkääjä (sentteri lähinnä kait), joten muuttaako tämä tilannetta mitenkään? :)
Lampinen
15.05.2009, 23:29
Gustafsson on hyökkääjä (sentteri lähinnä kait), joten muuttaako tämä tilannetta mitenkään? :)
Heh :D täydellinen blackout, mutta näillä eväillä mennää. Samat sävelet kuuluu myös sille osastolle viimmeistään Joakim Anderssonin jatkosopparin myötä, koska kaveri osaa myös tarpeen tullessa pelata senua.
Museoesine
16.05.2009, 03:40
Washington tiedotti (http://capitals.nhl.com/team/app?articleid=422775&page=NewsPage&service=page) torstaina tehneensä Gustafssonin kanssa kolmivuotisen tulokassopimuksen, joten rapakon taakse mies on menossa. Ruotsintaitoni ei ole paras mahdollinen, mutta ilmeisesti Aftonbladetin uutisen mukaan (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/internationellt/nhl/article5144950.ab) Gustafsson voidaan laitana Ruotsiin, jos ura Amerikassa ei käynnisty kunnolla.
Lampinen
17.05.2009, 13:05
Södertälje ilmoitti shokkiuutisen ja joukkue laskee peräti 25% budjettia tulevalle kaudelle.
Tässä pelaajat jotka jättivät tämän kauden SSK:n: Fredrik Sonntag (b), Timrå, Henrik Karlsson (mv), Färjestad, Daniel Ljungqvist (b), Oskarshamn, Martin Richter (b), klubb ej klar, Jason Morgan (f), klubb ej klar, Martin Cibak (f) Spartak Moskva, Kristian Kudroc (b), klubb ej klar och André Benoit (b) Montreal.
Färjestadista huhuillaan myös kohta kovan luokan kaveria. Dick Axelsson on ilmeisesti palaamassa Detroitin organisaatioon ja Peter Nordströmistä on kiinnostunut mm. sarjatasoa alempana pelaava Leksand.
Mr. Smith
17.05.2009, 17:06
Dallasista.
No sehän selvensi asiaa. Minkähänlainen vapautus pitää sopimuksettomasta pelaajasta tehdä?
Lampinen
17.05.2009, 18:08
Minkähänlainen vapautus pitää sopimuksettomasta pelaajasta tehdä?
Tää pilkunviilaus sitten on hieno laji, mutta uskoisin ninjan ajavan tässä sitä, että Dallasista on ilmoitettu, että jatkosopimusta ei aiota tehdä.
Mängimies
17.05.2009, 18:25
Färjestadista huhuillaan myös kohta kovan luokan kaveria. Dick Axelsson on ilmeisesti palaamassa Detroitin organisaatioon
En tiedä mitä tuo palaaminen tässä kohtaa tarkoittaa, mutta kyllä, Axelsson suuntaa tosiaan rapakon taakse tehtyään sopimuksen Detroitin kanssa. http://www.griffinshockey.com/news/releases/index.html?article_id=1290
Lampinen
17.05.2009, 18:41
En tiedä mitä tuo palaaminen tässä kohtaa tarkoittaa, mutta kyllä, Axelsson suuntaa tosiaan rapakon taakse tehtyään sopimuksen Detroitin kanssa.
Niin, peliäkään Dick ei ole siellä pelannut, mutta itse olen ymmärtänyt, että kolme vuotta sitten mies vuokrattiin sieltä Djurgårdeniin ja sitäkautta aina Färjestadiin.
finnishninja
18.05.2009, 01:59
Markus Näslundia haastateltiin illalla. Hänhän on selvittänyt, ettei kunto ja mielenkiinto enää riitä jääkiekon pelaamiseen korkeimmalla mahdollisella tasolla.
Tänään hän kuitenkin kertoi, että voisi kuvitella tekevänsä jotain, joka liittyy jääkiekkoon ja silloin tietenkin Modo:a.
Näslundhan pelasi muutaman ottelun työsulkukaudella 2005, mutta ei oikein loistanut. Sen jälkeen hän lupasi, ettei pelaa enää koskaan Ruotsin ylimmässä sarjassa.
Nähtäväksi jää, mitä kaverukset Forsberg ja Näslund keksivät, kun pääsevät saunomaan yhdessä kotinurkille.
Näslundin muuttokuorma tulee Ruotsiin ja Örnsköldsvikiin syksyllä.
Lampinen
18.05.2009, 22:46
Frölundan kausi alkaa totuttuun tapaan Nordic Trophyllä ja ensimmäinen matsi 6 elokuuta on Tappara - Frölunda. Täältä löytyy koko turnauksen otteluohjelma; http://www.nordictrophy.com/schedule.php
Syyskuun 24 alkaa Elitserien Frölundan osalta MoDota vastaan vieraspelillä. Kotiavaus on 26 päivä Timråta vastaan.
EDIT; Ettei tämä karkaa liian Frölunda puoleiseksi, niin laitetaan koko sarjaohjelma; http://www.hockeyligan.se/index.php?gamelist=list
Liiga siis alkaa 21 syyskuuta kahdella ottelulla jotka on Färjestad-Skellefteå ja Linköping-HV71
Lampinen
19.05.2009, 19:49
Paljon spekuloidaan tuolla "uudella liigalla", mikä se sitten tulee ikinä olemaan vai tuleeko sitä. Vaihtoehtoina ilmeisesti uusi Ruotsin sisällä oleva liiga, joka on epätodennäköisin näistä vaihtoehdoista. Toinen vaihtoehto se ehkä todennäköisin liittyminen KHL;ään Linköpingin, Frölundan, Färjestadin, Djurgårdenin ja HV 71:n toimesta. Kolmas vaihtoehto on pohjosmainen yhdistelmä mihin joukkueita tulisi Norjasta, Tanskasta, Ruotsista ja Suomesta. Jonkunlaisia puheita on myös neljännestä vaihtoehdoista mikä toisi Sveitsin ja Tsekin pääsarjanjoukkueita mukaan.
KHL:ään liittyminen veisi ainakin tyysti oman mielenkiinnon, mutta jos siihen vaikka saataisiin suomalaiset mukaan ja NHL:n tyyliin conferssit, niin silloin saattaisi innostuakkin. Ehkä silti puollan nykyisiä sarjoja ja haluaisin ehdottomasti nähdä Elitserienin Elitserieninä viellä tulevan kauden jälkeenkin. Ja Elitserien ei ole enää entisensä jos nuo viisi joukkuetta joillakin tapaa tullaan korvaamaan jos lähtevät.
Aika näyttää.
Linköpingin puolustaja Daniel Fernholm on loukkaantumisen takia sivussa ainakin puoli vuotta.
Skellefteåån on aiemmin huhuissa liitetty slovakki Lubos Bartecko ja nyt huhuihin on tullut mukaan Yared Hagos. Mielenkiintoista hyökkäystä ollaan sinne kasaamassa.
Lampinen
20.05.2009, 20:30
HV 71:n uusi hankinta Per Ledin saa kuuden vuoden sopimuksesta 19,5 miljoonaa kruunua. Hyvällä matikkapäällä tuosta saa vähän yli 300k euroissa kaudessa.
Viime kauden HV-sensaatio ja yleisön suosikki Mattias Tedenby teki joukkueen kanssa kahden vuoden jatkosopimuksen.
Rögle BK:n valmennus saa lisävahvistuksen Tommy Sjödinin toimesta. Tästä lisää täältä: http://www.roglebk.se/?p=viewarticle&id=378&type=php
Vielä ootellaan Röglen puolelta Kennyn ja Tjärnqvistin vastauksia tarjouksiin. Kennyn kohdalla kyse on lähinnä jatkaako mies ylipäätään uraa vai miettiikö jopa hurjaa tarjousta Venäjältä?
Lampinen
21.05.2009, 12:02
Yared Hagos on Skellefteån uusi hankinta 2 vuoden sopimuksella. Viime kausi meni enemmän ja vähemmän päin sitä itseään, mutta Södertäljessä löysi sen tekemisen meiningin, vaikka joukkue huonosti pelasikin. Varma 2-3 sentteriä joka naputtaa sen 20+ pistettä.
Kovia nimiä löytyy Skellefteån hyökkäyksestä: Petr Tenkrat, Fredrik Warg, Mathias Månsson, Andreas Söderberg, Brad Moran, Erik Forssell, Kent McDonell ja Pierre-Edouard Bellemare. Tuohon jos Lubos Bartecko liittyy voidaan puhua todellisesta fantasiahyökkäyksestä.
Lampinen
21.05.2009, 13:52
Tässä lista vielä vapaista viime kauden kovan tason kavereista Elitserienistä;
Micke Lind, f, (Brynäs)
Niklas Anger, f, Djurgården
Fredrik Bremberg, f, (Djurgården)
John Pohl, f, (Frölunda)
Jonas Gustavsson, mv, (Färjestad)
Peter Nordström, f, (Färjestad)
Dominik Granak, b, (Färjestad)
Mikko Luoma, b, (HV71)
Nicholas Angell, b, (HV 71)
Andreas Pihl, b, (Linköping)
Fredrik Emvall, f, (Linköping)
Ivan Majesky, b, (Linköping)
Lubos Bartecko, f, (Luleå)
Jaroslav Obsut, b, (Luleå)
Victor Hedman, b, (Modo)
Kenny Jönsson, b, (Rögle)
Niko Dimitrakos, f, (Skellefteå)
Christian Söderström, f, (Skellefteå)
Dragan Umicevic, f, (Södertälje)
Jonas Höglund, f, (Södertälje)
Mika Pyörälä, f, (Timrå)
Muutaman pelaajan tilanne tässä listalla on selvä. Kenny on julkisuuteen sanonut ainoiksi vaihtoehdoiksi Rögle tai lopettaminen, mutta en voi uskoa, että mies ei edes mieti tuota Venäjältä saatua tarjousta. Victor Hedman matkaa varmasti rapakon taakse, varasin hänet sitten kuka tahansa. Jonas Gustavsson jos jollain ihmeellä jatkaa Euroopassa on seura Färjestad, mutta huhut vievät kovasti myös häntä rapakon taakse.
Lampinen
22.05.2009, 23:04
Södertäljessä on pitkästä aikaa suuntausta pelaajarintamalla myös sisällepäin. Jonas Almtorp siirtyy Luleåsta pääkaupunkiseudulle. Ei yksikseen mikään sateentekijä, mutta hyvä kakkossentteri tulevalle kaudelle Södertäljelle. Muuten tuo joukkue näyttää paljon heikommalta mitä se on pariin kauteen näyttänyt. Oikeastaan hyökkäys on tällä hetkellä semmoisella pohjalla, että playoffeista voisi haaveilla. Toki Bjurling on hyvä maalivahti, mutta vajosi viime kaudella koko joukkueen tasolle. Budjetin leikkaus tulee varmasti näkymään joukkueen kokoamisessa ja pahalta näyttää jo tässä vaiheessa, että Södertäljessä pelataan jällein karsintoja.
Lampinen
23.05.2009, 22:46
Rögle BK värvää viime kaudella Linköpingiä edustanut ja narreistakin tutun Eric Beaudoinin. Viime kaudella 16 kihausta iskenyt Beaudoin tulee Rögleen todella suureen rooliin ja paikkaamaan Abbottien jättämää aukkoa.
– Vi behöver två backar och två forwards ytterligare - Roger Hansson.
Röglellä siis hakusessa vielä kaksi pakkia ja kaksi hyökkääjää. Mathias Tjärnqvist ja Kenny Jönsson on tietysti toivomuslistalla ensimmäisenä.
Lampinen
24.05.2009, 16:29
Jos hyvin on tyhjentynyt Södertäljen pajatso ni samaa tekee Färjestadin vastaava tällä hetkellä. Mutta sepä ei iso yllätys ole noin ylivoimaisen mestaruuden jälkeen.
Tässä kaikki Färjestadiin liittyvät siirrot;
Dick Axelsson -> Detroit Red Wings
Martin Johansson -> Mora
Martin Sevc -> Dynamo Minsk
Jörgen Jönsson -> Lopettaa
Eero Somervuori -> Brynäs
Thomas Rodin -> Skåre BK
Johan Motin -> Edmonton Oilers
Jonas Gustavsson -> NHL
Dominik Granak -> KHL
Peter Nordström -> ?
Ja tuorempana huhuna nyt Mikael Johanssonin mahdollinen siirto Montrealiin.
Sitten pelaajat jotka on jo kirjoittanut jonkun NHL-joukkueen kanssa sopimuksen;
Johan Backlund -> Philadelphia
Viktor Stålberg -> Toronto
Johan Motin -> Edmonton
Jonathan Carlsson -> Chicago
Anton Gustafsson -> Washington
Mängimies
24.05.2009, 16:42
Sitten pelaajat jotka on jo kirjoittanut jonkun NHL-joukkueen kanssa sopimuksen;
Johan Backlund -> Philadelphia
Viktor Stålberg -> Toronto
Johan Motin -> Edmonton
Jonathan Carlsson -> Chicago
Anton Gustafsson -> Washington
Ja vielä lisää:
Robin Figren -> NY Islanders
Philip Larsen -> Dallas
Erik Karlsson -> Ottawa
Andre Benoit -> Montreal
Tom Wandell -> Dallas
aquanqua
24.05.2009, 17:18
Aika vakuuttavalla tahdilla Elitserien/Ruotsi valmistaa pelaajia NHL-orgaanisaatioille, jos verrataan tilannetta esimerkiksi Suomeen ja SM-liigaan. Kevään aikana SM-liigapelaajista jonkinlaisen NHL-sopimuksen on kirjoittanut tietääkseni vain Lehtivuori ja Heikkinen.
Lampinen
24.05.2009, 17:35
Aika vakuuttavalla tahdilla Elitserien/Ruotsi valmistaa pelaajia NHL-orgaanisaatioille, jos verrataan tilannetta esimerkiksi Suomeen ja SM-liigaan.
Tämä on aivan totta, mutta jos verrataan nyt esimerkiksi Frölundan kahta nuorta Erik Karlssonia ja Philip Larsenia niin se mikä suurin ero on, että näille uskalletaan antaa sitä vastuuta mitä Suomessa ei tehdä. Toki Dahlénilla oli viime kaudella niin suuri puolustus josta löytyi lähes kaikkia, mutta hänenki oli pakko taittua loppua kohti siihen, että nämä olivat Frölundan parhaimpia puolustajia koko kaudella.
Eli yksinkertainen vastaus siihen miksi Elitserien tuottaa paljon pelaajia NHL:ään on, että nuoreille talenteille uskalletaan antaa heti todella paljon vastuuta. Toki yksi paha esimerkki Ruotsinkin puolelta oli Magnus Pääjärvi-Svensson jolle ei peliaikaa tahtonut tulla vaikka poika pelasi kuinka hyvin. Tulevalle kaudelle sekin muuttaa, koska Timrån joukkue tulee muuttumaan radikaaliseesti.
Erik Karlssonin ja Philip Larsenin esimerkit tulevalle kaudelle Suomen SM-liigassa on Rajala, Granlund ja Vatanen joilla kaikilla kolmella on potentiaali tehä juuri sama mitä Frölundan pakit teki viime kaudella.
Södertälje on tehnyt yhden vuoden sopimuksen puolustaja Fredrik Svenssonin kanssa.
Papa Bouba Diop
25.05.2009, 13:36
Ja tuorempana huhuna nyt Mikael Johanssonin mahdollinen siirto Montrealiin.
Hockeysverige (http://www.hockeysverige.se/news_show_montreal-varvar-varmlandskt---igen.html?id=7389391) tietää kertoa että Micke on nyt solminut sopimuksen Canadiensin kanssa. Eli mukavasti viedään ruotsalaisepelureita tosiaan NHLään!
Ruotsin Division I:ssä pelaava Skåre BK saikin kivan vahvistuksen takalinjoilleen Thomas Rhodinin muodossa. Mitenkäs muuten, onko tämä Skåre BK siis jotenkin Färjestadin farmi? Näköjään Skåressa kuitenkin melko paljon on pelannut/tulee pelaamaan FBKn nuoria jannuja kokoonpanojen mukaan, ja näillehän Rhodin onkin varmasti hyvä esimerkki.
finnishninja
25.05.2009, 15:04
Kenny on julkisuuteen sanonut ainoiksi vaihtoehdoiksi Rögle tai lopettaminen, mutta en voi uskoa, että mies ei edes mieti tuota Venäjältä saatua tarjousta.
Minä taas uskon, että Kenny tarkoittaa mitä hän sanoo. Hänhän olisi voinut jatkaa aikoinaan NHL:ssä, mutta valitsi velipojan tapaan paluun kotiin, vaikka NHL-ura oli vasta aluillaan ja ne parhaimmat pelit pelaamatta. Sen jälkeenhän Kennyä on kosittu vaikka mihin, mutta Rögle on ollut aina se ykkösvaihtoehto.
Kennyä jahdattiin myös kovasti Torinon Olympiakisojen jälkeen. Hänhän valittiin siellä kisojen parhaimmaksi puolustajaksi ja moni NHL-seura olisi maksanut vaikka mitä hänen allekirjoituksestaan. Mutta turhaan jahtasivat.
Uskosin, että Kennyn lähtö Röglestä on samalla tasolla, kuin Malkinin tulo Frölundaan.
Lampinen
25.05.2009, 22:57
Uskosin, että Kennyn lähtö Röglestä on samalla tasolla, kuin Malkinin tulo Frölundaan.
Olet oikeassa. Kenny on vienyt seurauskollisuuden aivan uudelle tasolle, hieno mies.
Mitä köykäiseen Frölundahuhuiluun tällä hetkellä tulee niin ei mitään uutta länsirintamalla. Axelssonia kaavaillaan ehkä kaikista koviten SC-pettymyksen jälkeen takaisin kotiin. Kuten finnishninjakin totesi Joel Lundqvist puolestaan mitä todennäköisemmin nähdään KHL:ässä ensi kaudella. HTT:lta kuultujen kyläpuheiden mukaan Joe DiPentan ykkösvaihtoehto Euroopassa on Frölunda. Itse pitäisin tota loistavana sainauksena ja riskit on lähes olemattomat.
Lampinen
27.05.2009, 19:35
Kovilla kierroksilla käy joukkueiden siirtoruljanssit tällä hetkellä. Nyt muutama siirto pois Elitserienistä;
Jaroslav Obsut -> Spartak Moskva (Venäjä)
Nick Angell -> Frankfurt Lions (Saksa)
Kovan tason menetyksiä koko liigalle. Angellin menetyksen lisäksi HV:n pakkia Mikko Luomaa huhutaa yllätys yllätys KHL-liigaan.
Lampinen
27.05.2009, 22:47
Linköping on solminut vuoden jatkosopimuksen runkopelaajan Fredrik Emvallin kanssa.
Seuran kommentti jatkosopimukseen;
"Det känns bra att ha Fredrik med i laget. Han har varit en av våra kärnspelare sedan länge" - Sportchef Johan Hemlin
http://www.svenskafans.com/hockeyzon/artikel.asp?id=299372 HIFKin puolelta jo käynyt uutinen jonka mukaan Hannu "suski" Pikkarainen siirtyy MoDoon.
Frölundan puolelta kuuluu taas sitten ehkä se suurin ja huonoin uutinen. Johan Holmqvistiä huhutaan jällein NHL:n puolelle.
Mängimies
27.05.2009, 23:51
Frölundan puolelta kuuluu taas sitten ehkä se suurin ja huonoin uutinen. Johan Holmqvistiä huhutaan jällein NHL:n puolelle.
Todella vaikea kuvitella tämän huhun realisoituvan. Holmqvist osoitti jo aiemmalla NHL-visiitillään ettei taso riitä vaikka saikin pelata heikossa Tampassa paljon. KHL voisi olla ihan mahdollinenkin.
Lampinen
28.05.2009, 00:04
Todella vaikea kuvitella tämän huhun realisoituvan. Holmqvist osoitti jo aiemmalla NHL-visiitillään ettei taso riitä vaikka saikin pelata heikossa Tampassa paljon.
Myös koko tämä kausi oli omalta osaltaan odotusarvoja katsellen katastrofi. Välillä mies nousi palkkansa ja odotusten tasolle, mutta loppukausi oli surkea. Varsinkin viimmeisissä harjoitusmaaotteluissa ennen MM-kisoja ruotsalaiset asiantuntiat ottivat kantaa jopa siihen, että sijoittumisessakin on ongelmia. Joka heijastuu toki siihen, että itseluottamus ei todellakaan ollut/ole kunnossa
KHL voisi olla ihan mahdollinenkin.
Miehen palkka on jo Frölundassa tarpeeksi hyvä, joten en usko että Honkea KHL liiemmin inspiroi.
Lampinen
01.06.2009, 19:44
Aika hiljaista eloa nyt pari päivää on ollut Elitserienin saralla, mutta päivitellään niitä vähäisiä uutisia:
Christian Söderström teki kolmen vuoden jatkon Skellefteå AIK:n kanssa (http://www.skellefteaaik.se/lasvart_nyheter.asp?id=1381)
Jos jonkunlaisen koomisen listan tuosta KHL-"draftista" haluaa tehdä, niin ensimmäisenä ruotsalaisena valittiin Timrån hyökkääjä Magnus Pääjärvi-Svensson numerolla 19. Lokomotiv Jaroslavin toimesta.
Mites täällä Ruotsin suunnalla. Modohan on vapauttanut jotain pelaajien sopimuksesta? Onkos siellä kuinka pahoja vaikeuksia seuroilla ylipäänsä ja minkälaista pelaajabudjettia siellä on seurojen suunnitelmissa?
Lampinen
03.06.2009, 18:42
Modohan on vapauttanut jotain pelaajien sopimuksesta?
MoDon tilanne koskee lähinnä sitä, että karsitaan ylimääräiset ja turhat kulut pois (= pelaajat jotka eivät täytä rooleja ja ole palkkansa arvoisia)
Yleisestä joka tapauksessa ollaan ihan ok-tasolla. Södertäljen budjetin lasku tuli ainakin henkilökohtaisesti täydellisenä yllätyksenä, vaikkakin joukkue on rämpinyt satsauksista huolimatta.
Siirtosopimus mitä NHL tarjosi Elitserienille (225k) per pelaaja on saanut nej tackit ja jokainen seura kieltäytyi siitä. Färjestadin urheilutoimenjohtaja totesi lyhyesti ja ytimekkäästi, että se on lähes samanlainen kuin kaksi vuotta sitten ja se on yksinkertaisesti liian vähän.
Muutama siirtokin ja huhu.
Linköpingin puolustaja Carl Gunnarsson siirtyy Toronton organisaatioon.
Timråseen huhutaan puolestaan kahta sentteriä Daniel Corson ja Laurent Meunuerin muodossa. Molemmille tarjoillaan kahden vuoden lappua.
Lampinen
04.06.2009, 00:23
Daniel Corso Timrå IK:n riveihin. (http://www.jatkoaika.com/smliiga.php?sivu=uutiset&id=9651)
Eli Corson seura varmistui Timråksi. Sentteritilanne siis ratkesi Timrålta kertaheitolta, kun Meunier ja Corso tulivat kumpainenkin kahden vuoden sopimuksella. Tähän mennessä suuntausta on ollut vain ulospäin ja tähän menessä hyökkääjistä joukkueen on jättänyt; Tom Wandell, Oscar Sundh, Johan Andersson, Petr Tenkrat ja todennäköisesti Mika Pyörälä tulee tekemään sen myös.
Joukkue on saanut korvattua Lehtosen, Wandellin ja Anderssonin jättämät aukot. Kahta kovan tason laituria joukkue hakee ainakin vielä joukkueeseen. Johan Backlundin jättämä aukko korvataan ilmeisesti Magnus Åkerlundilla. (http://www.hockeyligan.se/index.php?player=365) Kaveri on itselle ainakin uusi tuttavuus ja Hockeyligan kuvailee pelaajaa näin; Åkerlund är precis som målvaktskollegan Backlund relativt storvuxen. En placeringssäker målvakt som är kvick i sidled och utrustad med en blixtrande plockhand.
Lampinen
06.06.2009, 17:01
Joel Lundqvistin paluu intiaanipaitaan lähestyy. (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/frolunda/article5325040.ab)
Tosiaan huhut vahvistuvat päivä päivältä Joelin paluulle.
Frölundan urheilutoimenjohtaja Kent Norberg tiivistää koko sopan:
- Tässä leivotaan pitkää sopimusta joka on 3-6 vuoden välille.
- Joel on itse todennut haluavansa pelata Frölundassa ja nyt Kent uskoo, että siihen pisteeseen ollaan tultu, että paluu on ajankohtainen.
- Frölundalla on 15 hyökkääjän kanssa sopimus, mutta Nordqvistin ja Karlssonin vakavat loukkaantumiset tuovat vähän harmaitahiuksia ja kysymyksiä.
Papa Bouba Diop
12.06.2009, 12:49
Frölunda voi olla hyvinkin lähellä vahvistua Lundqvistilla, mutta seuran pelaajarintamalta tuntuu kuuluvan muitakin iloisia uutisia. Nimittäin Dallas Starsin nettisivuilla (http://stars.nhl.com/team/app?articleid=424853&page=NewsPage&service=page) kerrotaan, että Stars vuokraa vielä tulevaksi kaudeksi tanskalaisen pakkilupauksen Philip Larsenin Frölundalle.
Nyt tuo Frölundankin puolustus alkaa näyttämään ihan mukavalta:
Mikko Lehtonen
Janne Niskala
Philip Larsen
Ville Mäntymaa
Oscar Hedman
Tobias Viklund
Henrik Tömmernes
Lampinen tietää näistä Intiaanien asioista paremmin, niin mitenkäs, onko tuohon puolustukseen odotettavissa vielä uusia miehiä?
Lampinen
13.06.2009, 12:59
Nimittäin Dallas Starsin nettisivuilla (http://stars.nhl.com/team/app?articleid=424853&page=NewsPage&service=page) kerrotaan, että Stars vuokraa vielä tulevaksi kaudeksi tanskalaisen pakkilupauksen Philip Larsenin Frölundalle.
Todella hyvä uutinen jokaiselle osapuolelle. Larsen oli yllättävän huono MM-kisoissa ja omassa päässä ainakin herätti ajatukset jossei mies olekkaan valmis vielä rapakon taakse. Tanskalaisella on joka tapauksessa aikaa ja yksi kausi isossa roolissa Frölundassa tekee varmasti hyvää.
onko tuohon puolustukseen odotettavissa vielä uusia miehiä?
Tämä riippuu ihan Lundqvistin ja Axelssonin päätöksistä jolle alkaa pukkaamaan dl pikku hiljaa.
Mats Ahdrian pukee sen sanoiksi "Vi kan inte vänta hur länge som helst och kanske sätter en deadline."
Molemmat muistuttavat, että NHL on vielä ykkösvaihtoehto, mutta Lundqvistin kohdalla ei kiinnostusta ole rapakon takana ainakaan hirveästi ole. Tällä hetkellä Frölundan kannalta tämä näyttää joka tapauksessa siltä, että Joelin vaihtoehdot on NHL-Frölunda ainoastaan. Axelssonin uskon vielä pelaavan pari kautta NHL:ässä.
----
Dragan Umicevic puolestaan matkaa Färjestadin riveihin. Färjestadin puolelta ollaan kommentoitu siirtoa tällä lailla "Kanske den bäste spelaren som finns tillgänglig på marknaden just nu."
Lampinen
13.06.2009, 16:08
Vähän siirtouutisia;
Tsekkiä MM-kisoissa edustanut Petr Čáslava siirtyy Timråån.
Vähä tietoja tästä järkälemäisestä puolustajasta;
- 100kg/193cm
- 30-vuotias ja pelaa vasen käsi alhaalla.
Riktigt bra att vi till slut lyckades knyta oss an Caslava. Han kommer bidra med mycket till vårt lag" säger Timrå IKs Sportchef
Tässä alkaa vaan ihmetyttämään Lehtosen puheet, että Timråån ei saada kovaa joukkuetta kasattua. Ainoa kysymysmerkki taitaa tässä vaiheessa olla, että miten joukkue tulee toimeen ilman pitkäaikaista ykkösmaalivahtia Johan Backlundia.
Linköping on tehnyt jatkosopimuksen Robin Perssonin kanssa joka pelasi viime kaudella suurimman osan kaudesta Allsvenskanissa.
Myös nuoret Dennis Bozic ja Viktor Ekbom solmivat yhden vuoden sopimuksen Linköpingin kanssa. Molemmat kaverit on kulkenut jokaisen junnumaajoukkueen läpi.
Bozic oli viime kaudella todellinen kiertolainen ja pelasi yhteensä 6 joukkueessa ja 7 eri sarjassa/liigassa jos maajoukkueet lasketaan mukaan.
Hyviä kiinnityksiä molemmat LHC:n puolelta.
Tässä alkaa vaan ihmetyttämään Lehtosen puheet, että Timråån ei saada kovaa joukkuetta kasattua.
Tuskin Caslava olisi tullut, jos Lehtonen olisi jatkanut. Kalliita miehiä molemmat. Vuodesta toiseenhan Timrålla on kova joukkue, muttei kuitenkaan ihan sarjan neljän suurimman veroinen. Siltä se näyttää jälleen kerran ensi kautta silmällä pitäen..
Lampinen
13.06.2009, 17:39
Siltä se näyttää jälleen kerran ensi kautta silmällä pitäen..
Lehtonen painotti sanoissaan kilpailukykyistä.
Totta, että Timrå ei ole paperilla lähellekkään yhtä vahva kuin esimerkiksi Färjestad, HV 71 tai Linköping, mutta kilpailukykyinen todellakin.
Muutenkin kun tässä vaiheessa katsoo joukkueiden rostereita on kyllä tasainen sarja jällein kerran luvassa. Ainoastaan Linköping, Färjestad ja HV 71 voidaan huoletta sanoa olevan taas TOP4:ssä.
Lampinen
16.06.2009, 01:42
Josko se Foppan ura olisi "vihdoin" ohi? (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/internationellt/article5385452.ab) Hieno mies ja yksi kaikkien aikojen ruotsalaiskiekkoilijoista, mutta vammat, kuten kaikki tietävät söi koko urasta melkoisen kakun.
Rögleen huhutaan Islanderssissa yli 40 ottelua pelannutta Jeremy Collintonia. Ihan mielenkiintoinen mies siis kyseessä ja tulisi todella tarpeen. Rögle on Södertäljen ohella ainoa joukkue jonka voi laskea koko muun liigan alapuolelle rosterinsa johdosta.
Lampinen
16.06.2009, 18:16
Suomalaisseuroille välivuosi Nordic Trophystä. (http://www.mtv3.fi/urheilu/jaakiekko/uutiset.shtml/arkistot/jaakiekko/2009/06/900207)
Eli suomalaiset jää sitten tämän vuoden Nordicista kokonaan sivuun ja "perustavat" oman turnauksen. Liiga muuttuu nyt ainakin yhdeksi vuodeksi täysin ruotsalaiseksi ja HV 71, Linköping, Färjestad, Frölunda, Djurgården ja Malmö väsää jo uutta otteluohjelmaa.
Eero Somervuorella sairaskohtaus. (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/brynas/article5389562.ab)
---
Ja Intiaanien tilanteessa ei mitään uutta kerrottavaa. Edelleen odotetaan Axelssonin ja/tai Joelin päätöstä tarjouksen suhteen. Norberg kertoi myös, että seuralla ei edes taida olla molempiin varaa, joten eiköhän Joel sieltä ole tulossa jos joku on. Mikko Lehtosen tilanne NHL:n suhteen saattaa myös venyä todella pitkälle.
Papa Bouba Diop
17.06.2009, 11:45
Aftonbladet (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/djurgarden/article5393345.ab) tuo Djurgårdenin riveihin tällä hetkellä Lokomotiv Jaroslavin Marcus Nilsonia lisäksi huhuilevat Fredrik Brembergin solmineen jatkosopimuksen ja että Niklas Anger ei olisi jatkamassa DIFissä. Brembergin sopimuksen ja 1-3 hyökkääjän myötä varmaan alkaisi olla Djurgårdenin paletti aika valmis ja varmasti kauteen lähdetään melko nuorella porukalla, tällä hetkellä keski-ikä on tuossa reilut 25 vuotta. Puolustuksessa on 2 kokenutta, Ragnarsson sekä Falk ja 5 80-luvulla syntynyttä pelaajaa. Maalivahtiosasto on etenkin nuorissa kantimissa, 85-syntyneen Wesslaun kanssa torjunnasta vastaa -88 Ridderwall sekä -89 Owuya. Hyökkäyksestä löytyy pari huippulupausta kuten Jacob Josefson, Marcus Krüger, Henrik Eriksson ja Carl Gustafsson joille voisi jo rohkeasti heittää roolia. Ottosson, jatkosopimuksen saanut Ölvestad, Christian Eklund ja Michael Holmqvist on tällä hetkellä hyökkäyksen kokeneimpia kavereita, ja kyllä tuohon ilman muuta kelpaisi Brembergit ja Nilsonit.
Moskovan Dynamo havittelee Linköpingin Tony Mårtenssonia kahden vuoden ja vajaan 3,7 miljoonan euron sopparilla, jos oikein tulkitsen tätä uutista (http://www.sr.se/cgi-bin/Radiosporten/nyhetssidor/artikel.asp?nyheter=1&programid=2688&Artikel=2908600)?
Lampinen
17.06.2009, 17:55
Moskovan Dynamo havittelee Linköpingin Tony Mårtenssonia kahden vuoden ja vajaan 3,7 miljoonan euron sopparilla, jos oikein tulkitsen tätä uutista (http://www.sr.se/cgi-bin/Radiosporten/nyhetssidor/artikel.asp?nyheter=1&programid=2688&Artikel=2908600)?
Jep. 40 miljoonaa kruunua voi suurinpiirtein tuohon 4miltsiin pyöristää.
Samassa uutisessa todetaan, että ruotsalaisseurat haluavat NHL-seuroilta jotka vievät pelaajia 300 000 dollaria per pelaaja. Tällä hetkellä NHL seisoo kovasti tuon 225k:n takana.
Kovasti rummutetaan yhtä parasta sentteriä joka Euroopassa pelaa vähän joka suuntaan. Jotenkin itsellä on kutina, että LHC jossakin vaiheessa on pakko taipua kosiskeluille ja Tonyn uusi osoite löytyy Moskovasta. - Harjun, Omarkin ja Weinhandlin seurakaverina.
FutureHockey
19.06.2009, 11:19
Rögle BK saa mielenkiintoisen vahvistuksen kun seura kirjaututti vuoden mittaisen sopimuksen ex NY Islanders Jeremy Collitonin kanssa. Yhteensä 42 NHL-ottelua (tehoin 1+2) urallaan Islandersissa pelannut Colliton oli menneellä kaudella AHL-seura Bridgeportin sisäisessä pistepörssissä sijalla 5. Tehopisteitä sentteri-laituri keräsi 8+28=36 kipaletta. Colliton esiintyi myös emoseura Islandersin riveissä kuudessa ottelussa keräten yhden syöttöpisteen.
Asiasta kertoilee RögleBK.se (http://www.roglebk.se/?p=viewarticle&id=388&type=php)
Kennyn kohdalla kyse on lähinnä jatkaako mies ylipäätään uraa vai miettiikö jopa hurjaa tarjousta Venäjältä?
Ei jatka. TSN:ltä bongasin tuon uutisen, mutta näyttääpä tuo olevan jo Röglenkin sivuilla.
Lampinen
21.06.2009, 18:17
Ei jatka. TSN:ltä bongasin tuon uutisen, mutta näyttääpä tuo olevan jo Röglenkin sivuilla.
Jep, kuten tuolla olympiaketjussa kirjoittelinkin se on tappio koko Ruotsin jääkiekkoilulle. Minkälainen seurauskollisuus tuolla miehellä on, se on jotain uskomatonta.
Täältä sitten tulee ruotsalainen Nordic Trophy otteluohjelmineen: http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/article5398582.ab
Jonas Gustavsson tavannut Bushin. (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/internationellt/nhl/article5408115.ab)
Lubos Barteckon uusi seura löytyy Sveitsistä ja Bernistä. Tony Mårtenssonin vientihuhut Venäjälle jatkuvat vielä kovimpina ja huhutaan kahden vuoden sopimusta mistä mies saisi peräti 40 miljoonaa kruunua!
Lampinen
22.06.2009, 13:00
Rögle BK saa mielenkiintoisen vahvistuksen kun seura kirjaututti vuoden mittaisen sopimuksen ex NY Islanders Jeremy Collitonin kanssa.
Mukavan kokoisen ja tilastollisesti varsin kelvollisen kaverin sai Rögle riveihinsä. Yhtä hyökkääjää ja kahta puolustajaa joukkue vielä hakee riveihinsä.
"Tjärnqvist" - Collinton - Beaudoin kolmikko olisi varsin kova ykkönen koko liigan mittapuulla.
Lampinen
30.06.2009, 12:49
Kirill Starkov (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/timra/article5432793.ab) on uusi MM-kisoissa esiintynyt pelaaja joka siirtyy Timråån.
Lars Cederström toteaa miehestä, että ei ole Tom Wandell-tasoa, mutta ei kaukana siitä.
Dominik Granak paikkaamaan Kennyn aukkoa Röglen takalinjoille. (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/rogle/article5427799.ab) Mielenkiintoinen hankinta Rögleltä ja yllättävää, että Granak valitsi juuri Röglen.
Mielenkiintoisia aikoja eletään myös Intiaanileirissä. Axelssonin ja Lundqvistin ratkaisuja odotellessa ja ratkaisu pitäisi tulla viimmeistään ensi viikon alussa.
Lampinen
05.07.2009, 21:05
Richard Wallin siirtyy NHL:ään. (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/farjestad/article5472939.ab) Aika pommi Färjestadin kannalta ja tämän vuoden mestarijoukkue on muuttunut aika totaalisesti.
Muita siirtoja;
Ivan Majesky siirtyy vahvistamaan Skellefteån puolustusta.
Fredrik Bremberg siirtyy Djurgårdenista Atlantiin.
Lampinen
05.07.2009, 22:00
Vähän myös Frölunda asiaa. Axelssonin tilanne näyttää siltä, että mies varmasti jatkaa rapakon takana ja hänellä on pöydällä 5-6 vaihtoehtoa mistä valita se paras. Eli todennäköisyys sille, että Axelsson Intiaaneissa pelaa on lähes olematon.
Joelin tilanteesta sen verran, että HHT osaa kertoa miehen olevan valmis kirjoittamaan Frölundan kanssa sopimuksen mikä sisältää kumminkin NHL-option. Onko tuossa enää tässä vaiheessa enää mitää järkeä on sitten jo toinen kysymys. Toki se antaisi miehelle täydellisen rauhan katsella kaikkia NHL-vaihtoehtoja ihan rauhassa.
Frölundan hyökkäyksen osalta tuo on pienoinen ongelma, koska yhtä kärkilaituria tuo paletti huutaa. Hyökkäys 2009-2010;
N.Andersson - Karlsson - Kallio
Pettersson - Hahl - XXX/Joel/Pebben
Olimb - Nordqvist - Fabricius
Blomdahl - Johansson - J.Andersson
Erittäin mielenkiintoinen tilanne. Sentteriosastolla Johansson pitää nelosen hyvässä kuosissa ja käytännössä kaikki muu on auki. Kolme ensimmäistä ketjua käytännössä omissa hahmotelmissa on koottu tutkaparien ympärille. Niklas ja Tomppa ovat totutusti pelannut kauan yhdessä, mutta viime kauden alussa Niklasen ja Karlssonin yhteistyö vakuutti ainakin meikäläisen. Riksa ja Pettersson "löysivät" käytännössä toistensa alivoimalla ja sen kautta Dahlen alkoi peluuttamaan miehiä myös tasakentällisin samassa ketjussa. Fabrilla ja Jonaksella on vaisu kausi alla, mutta silti toissa kauden esitykset olivat niin vakuuttavia, että pitäisin miehet yhdessä. Johansson kasvoi viime kaudella suuriin saappaisiin alivoimissa ja nelosen keskellä jarrumiehenä ja on itseoikeutetusti tuolla paikalla.
Saa nähdä millainen farmisopimus tulee olemaan Boråsin kanssa. Lasu ja Klingberg tulee siellä todennäköisesti pelaamaan todella paljon ja varmasti kolmikosta J.Andersson, Olimb ja Röymarkista myös joku käväisee siellä.
Lampinen
06.07.2009, 15:06
Väärää tietoa kirjoittelin eilen ja Wallinin siirto ei ole vielä varmaa, mutta erittäin todennäköistä. Pahoittelut siitä.
Frölundan joukkueesta löytyy neljä kaveria jolla on mahdollisuus vielä rapakon taakse kirjoittaa sopimus, mutta Frölundan sisältä kuulunut tieto, että se on epätodennäköistä. Kyseessä on Holmqvist, Niskala, Hahl ja Mikko Lehtonen.
Tämä tarkoittaa sitä, että joukkueen puolustus on käytännössä yhtä syvyyspuolustajaa vaille valmis paketti. Puolustus näyttää 2009-2010 tämmöiseltä;
Niskala - Mäntymaa
Lehtonen - Larsen
Hedman - XXX
Viklund - Tömmernes
Eli erittäin hyvällä mallilla, mutta silti yksi Hedman vol2 koodinimelle olisi käyttöä. Tömmernesille on parasta käydä pelaamassa Boråsissa kausi ja välillä hypätä korvaamaan mahdollisia loukkaantumisia. Joe DiPentan pitämiseen tuskin on varaa, koska seurajohto on kommentoinut jo, että tuskin J.Lundqvistiä ja Axelssoniakaan on mahdollisuus värvätä samaan aikaan.
Maalivahtiosasto on mielenkiintoinen ja olen ainakin itse yllättynyt jos seuraavaan kauteen lähdetään kaksikolla Honke-Idoff. Kakkosen pitäisi kumminkin pelata semmoinen ~10 matsia kaudessa ja Idoff ei pakosta ole vielä valmis siihen ruutuun.
Lampinen
06.07.2009, 20:32
Södertäljen ennestään vahva sentteriosasto vahvistuu kovalla nimellä joka on pelannut Phoenixissä isoja pelejä ja nakutellu AHL:ässä parhaimmillaan piste per peli tahdilla, Yanick Lehouxilla. Kaveri on pelannut myös KHL:ässä ja ihan uusi kaveri ainakin allekirjoittaneelle, että jos jollakin on tietoa millainen kaveri kyseessä ottaisin mieluusti vastaan :)
Papa Bouba Diop
10.07.2009, 17:22
Djurgården saa kovan vahvistuksen kun joukkueeseen siirtyy jo aiemmin huhuttu Marcus Nilsson Lokomotivista.
http://www.difhockey.se/nyhet.php?news=5856
Viime kaudella Frölundassa luutinut peruspakki Joe Dipenta palaa vuoden mittaisen Euroopan visiitin jälkeen Pohjois-Amerikkaan. Dipentan uusi seura on Buffalo Sabres.
Pohjois-Amerikasta Ruotsiin suuntaa puolestaan reilun 300 NHL-ottelun Josh Green, joka pukee ensi kaudella ylleen MODOn pelipaidan.
Lähteenä Elite Prospects (http://www.eliteprospects.com/).
Dustwallow
11.07.2009, 23:18
Jyskevitsin Dimitriä ollaan ilmeisesti täyttä päätä viemässä Djurgardeniin? Melkoinen jymypaukku toteutuessaan. Ei vain käsitä miksi kohta nelikymppinen kaveri menisi Ruotsiin uransa ehtookaudet pelaamaan. Kuitenkin ihan OK tehot paukuttanut vielä viime kaudella KHL:sssäkin.
The Original Jags
12.07.2009, 02:54
Jyskevitsin Dimitriä ollaan ilmeisesti täyttä päätä viemässä Djurgardeniin? Melkoinen jymypaukku toteutuessaan. Ei vain käsitä miksi kohta nelikymppinen kaveri menisi Ruotsiin uransa ehtookaudet pelaamaan. Kuitenkin ihan OK tehot paukuttanut vielä viime kaudella KHL:sssäkin.
Allhockey.ru sivuilla olleen uutisen mukaan Jushkevitsh olisi ollut jo lopettamassa uraansa ja siirtymässä Tsherepovetsin valmennusryhmään. Näinköhän tämä olympiavoittaja ja maailmanmestari on pyörtänyt päätöksensä ja aikoo pelata vielä Ruotsissa ainakin yhden kauden?
Lampinen
12.07.2009, 03:09
Viime kaudella Frölundassa luutinut peruspakki Joe Dipenta palaa vuoden mittaisen Euroopan visiitin jälkeen Pohjois-Amerikkaan. Dipentan uusi seura on Buffalo Sabres.
Kiitoksia Joelle vuoden urakasta, vaikka pelissä huomasi, että miehen pelityyliä ei ole luotu eurooppalaiseen kaukaloon. Harmi ettei Jämtin uskaltanut lähteä Joen tanssikutsuun, saattaisi olla Joesta tuplasti paremmat muistot allekirjoittaneella.
Miehen tavoitteet ovat olleet kuitenkin koko ajan rapakon takana, joten onnea miehelle eteenpäin.
Lampinen
13.07.2009, 10:03
Kent McDonell siirtyy kahden Skellefteåvuoden jälkeen hallitsevan mestarin Färjestadin riveihin vuoden sopimuksella.
Färjestadin kokoonpano näyttää tällä hetkellä tältä;
xxx - McDonell - Goren
xxx - Andersson - Umicevic
Åslund - Bastiansen - Paulsson
Holtet - Matsson - M.Johansson/Björklund
Laatikainen - xxx
Lindström - Blindenbacher
Holøs - Vallin
Lindgren - P.Johansson/M.Karlsson
xxx
H.Karlsson/Rahm
Ei ole joukkue vielä alkuunkaan valmis ja lähes kaikki tärkeimmät palaset puuttuvat. Ykkösmaalivahti, ykköspakki ja kahdesta ekasta ketjusta kaksi TOP6 hyökkääjää.
Lampinen
16.07.2009, 01:10
Pohjois-Amerikasta Ruotsiin suuntaa puolestaan reilun 300 NHL-ottelun Josh Green, joka pukee ensi kaudella ylleen MODOn pelipaidan.
MODO saa jällein NHL-taustaisen puolustajan, kun Tomas Mojzis (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/modo/article5506483.ab) liittyy seuran riveihin.
Färjestad on iskenyt silmänsä Mika Pyörälään. Pyörälä ilmoitti Timrålle hyvissä ajoin, että aikoo katsoa NHL-tarjoukset loppuun asti, mutta miehelle ei ilmeisesti mitään houkuttelevaa ole sieltä tullut. KHL on myös Speden mielestä hyvä vaihtoehto, joten saa nähdä mitä Pyörälä tekee.
EDITTIÄ; Heti kun pääsee lukemasta Aftonbladetin uutisia ja kirjoittamasta tänne Pyörälä tekee sopimuksen NHL:ään.
The Original Jags
16.07.2009, 01:20
Mojzis solmi vuosi sitten sopimuksen Sibir Novosibirskin kanssa, mitä ei kunnioittanu vaan teki sopimuksen NHL:ään ja pelasi vuoden siellä. Sibirin kannattaisi nostaa meteliä IIHF:n suuntaan tästä Mojzisin sopimuksesta Ruotsiin, sillä Mojzis ei täyttänyt sopimusvelvoitettaan Sibirille viime kaudella, joten hänen ei pitäisi pystyä pelaamaan missään toisessa eurooppalaisessa joukkueessa kuin Sibirissä ennen kuin hän on pelannut sopimuksen mukaan kauden loppuun Sibirin joukkueessa.
Lampinen
16.07.2009, 01:43
Mojzis solmi vuosi sitten sopimuksen Sibir Novosibirskin kanssa, mitä ei kunnioittanu vaan teki sopimuksen NHL:ään ja pelasi vuoden siellä. Sibirin kannattaisi nostaa meteliä IIHF:n suuntaan tästä Mojzisin sopimuksesta Ruotsiin, sillä Mojzis ei täyttänyt sopimusvelvoitettaan Sibirille viime kaudella, joten hänen ei pitäisi pystyä pelaamaan missään toisessa eurooppalaisessa joukkueessa kuin Sibirissä ennen kuin hän on pelannut sopimuksen mukaan kauden loppuun Sibirin joukkueessa.
Asioita mitä allekirjoittanut ei voi millään tajuta/hyväksyä, tapahtui se loikkaus kumpaan liigaan tahansa.
Joka tapauksessa eiköhän asia ole MODO:llekin ollut selvillä ja ovat sen ottaneet huomioon sopimusta tehdessä. MoDon joukkue näyttää todella hyvältä tässä vaiheessa kesää ja parilla hankinnalla nousee paperilla kärkijengien peesiin.
Edmonton Oilersin varaama Magnus Pääjärvi-Svensson on todennut, että yksi kausi Timråssa tekee hyvää ja sen jälkeen katsoo uudestaan ison veden takana sijaitsevia haasteita. Toivottavasti poika pääsee pelaamaan Daniel Corson viereen ja näinollen saisi kunnon mahdollisuuden nousta isoihin ympyröihin.
Onkos Ruotsin mediassa ollut mitään juttua Anton Gustafssonin suunnitelmista viime päivinä? Hän on nyt Capsien "junnuleirillä" ja on siellä paikalliselle medialle ilmoittanut halukseen pelata tulevan kauden P-Amerikassa, koska Frölundassa tilanne näyttää heikolta. Onkos hän kotimaiselle lehdistölle kommentoinut mitään?
Lampinen
16.07.2009, 14:04
Onkos Ruotsin mediassa ollut mitään juttua Anton Gustafssonin suunnitelmista viime päivinä?
Minun silmiini tai korviini ei ole Antonin suunnitelmista Ruotsin suhteen ainakaan kuulunut mitään. Roolia ei ainakaan Ruotsissa olisi Elitserienissä tarjolla vaan lähes koko kausi vierähtäisi Boråsissa "farmijoukkueessa". Uran ja kehityksen kannalta varmasti paras paikka kehittyä on jäädä rapakon taakse jo nyt.
Frölundan kannalta pahin mahdollinen eli Niskalan, Honken ja Riksan siirtyminen takaisin NHL:ään ei toteutunut ja deadline (15 pvä) meni umpeen.
Lehtosen Mikon tilanne näyttää Frölundan kannalta huonolta, koska miehestä on HTT:n mukaan peräti neljä seuraa kiinnostunu; Edmonton Oilers, New York Islanders, Nashville Predators ja Philadelphia Flyers.
Mängimies
16.07.2009, 16:55
Frölundan kannalta pahin mahdollinen eli Niskalan, Honken ja Riksan siirtyminen takaisin NHL:ään ei toteutunut ja deadline (15 pvä) meni umpeen.
Kaipa se edelleen on mahdollista, että sopimus NHL:ään on olemassa, mutta sitä ei ole julkistettu. Näin on käynyt ilmeisesti Pyörälän kohdalla. Toki Frölundan johto vakuuttelee, että kyseinen kolmikko jää 99% varmuudella Göteborgiin.
Lampinen
16.07.2009, 17:24
Toki Frölundan johto vakuuttelee, että kyseinen kolmikko jää 99% varmuudella Göteborgiin.
Toki kaikki on mahdollista, mutta luotan Norbergin sanaan ja kaverit pelaavat Frölundassa tulevallakin kaudella. Honken kohdalla oltaisiin jo puhuttu pienestä ihmeestä jos kaveri olisi tuollaisen kauden jälkeen saanut sopimuksen NHL:ästä.
Lampinen
17.07.2009, 17:21
Mikko Lehtosen pelaaminen Frölunda Indiansissa kaudella 09-10 varmistui siis tänään mikä on todella hyvä asia.
Kent Norbergin hehkutusta;
"Mikko är en toppspelare som med sin fysik och blick för spelet ger oss tyngd i backspelet. Han kommer att betyda mycket för oss, inte minst i power play, som blir allt viktigare i den moderna hockeyn".
Viime kaudella mies naputti runkosarjassa 41 ottelussa tehot 15+15 ja playoffeissa 0+2. Erittäin tervetullut hankinta.
Samalla varmistuis asia, että puolustus ainakin kauteen lähtiessä on valmis ja hyökkäykseenkin odotellaan ainoastaan Joelin ja Pebbenin vastauksia.
Lampinen
21.07.2009, 00:05
Magnus Kahnberg kertoo haastattelussa ajastaan Frölunda Indiansissa ja kertoo sen olleen vaikeaa ja työlästä koko ajan. Koko haastattelun voi lukea Täältä. (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/brynas/article5533583.ab)
Mielenkiintoista myös, että Magnus kertoo, että ei saanut Frölundalta enää tarjousta tai minkäänlaista jatkosopimusta, joten uuden seuran etsiminen tuli ajankohtaiseksi. Maaleja mies osaa tehdä ja itse olisin henkilökohtaisesti Kahnbergin pitänyt joukkueessa, vaikka (kyllä väitän) miehestä ei koskaan kaikkia saatu irti. Ja onnea miehen loppu-uralle.
Färjestadiin huhuillaan nyt Antti Pihlströmiä ja tsekkisentteri Tomas Plihalia. Kovaa joukkuetta sinne ollaan jällein kerran kasaamassa ja kaiken oleellisen kertoo, että joukkueen nelossentterinä tulee toimimaan Bastianssen tai Andersson.
Färjestadiin huhuillaan nyt Antti Pihlströmiä ja tsekkisentteri Tomas Plihalia. Kovaa joukkuetta sinne ollaan jällein kerran kasaamassa ja kaiken oleellisen kertoo, että joukkueen nelossentterinä tulee toimimaan Bastianssen tai Andersson.
Luulin, että nelossentterin rooli on Marcus Johanssonin heiniä? Jos Plihal ilmestyy, niin tarkoittako tämä Johanssonin siirtymistä laitaan tai pahimmassa tapauksessa katsomoon/Allsvenskaniin?
Lampinen
21.07.2009, 00:34
Luulin, että nelossentterin rooli on Marcus Johanssonin heiniä?
Jos ja kun Färjestadiin tulee McDonelliakin kovempi kaveri sentteriosastoon, todennäköisesti molemmat nuoret matkustavat Skåre BK:n riveihin. Matsson pystyy pelaamaan myös laidassa, joten sen suhteen ei ole ongelmaa.
Jotenkin tuo Färjestadin touhu tuntuu allekirjoittaneelle erittäin epäloogiselta. Marcus Johansson ja Henrik Björklund pystyy pelaamaan täysin saman roolin kuin vaikkapa Emil Kåberg tai Per Åslund.
Lampinen
21.07.2009, 01:51
Joelin ratkaisun aika on koettanut ja se on lähempänä kuin koskaan. Frölundan tarjous miehestä on kovempi mitä HV 71 teki Ledinille. 6 vuotta ja 25 miljoonaa kruunua ja paikka kapteenistossa.
Kova hinta, mutta itse olisin valmis maksamaan tuon Joelille, että mies tänne saataisiin, mutta kapteenin C:tä en miehelle antaisi.
Pettersson - Hahl - Lundqvist
Kolmikko houkuttelee molemmissa päissä ja olisi yksi liigan parhaimmista ketjuista.
Jos ja kun Färjestadiin tulee McDonelliakin kovempi kaveri sentteriosastoon, todennäköisesti molemmat nuoret matkustavat Skåre BK:n riveihin. Matsson pystyy pelaamaan myös laidassa, joten sen suhteen ei ole ongelmaa.
Jotenkin tuo Färjestadin touhu tuntuu allekirjoittaneelle erittäin epäloogiselta. Marcus Johansson ja Henrik Björklund pystyy pelaamaan täysin saman roolin kuin vaikkapa Emil Kåberg tai Per Åslund.
Eikös tuo Skåre ole ykkösdivarin porukka? Ei kai tuon tasoista kaveria (Johansson) niin alas laiteta pelaamaan? Luulisi ainakin jostain Allsvenskanin porukasta löytyvän tilaa hälle, jos ei Elitserienin jengeille haluta lainata?
Lampinen
21.07.2009, 16:49
Eikös tuo Skåre ole ykkösdivarin porukka? Ei kai tuon tasoista kaveria (Johansson) niin alas laiteta pelaamaan?
Eiköhän Johanssonin kohdalla tulla aikamoista hissiliikettä näkemään ja sijainniltaan tuo Skåre on juuri paras paikka miehelle ja helpoin paikka Färjestadille.
Enkä pitäisi kovinkaan suurena ihmeenä jos Jonas Höglund tai Thomas Rhodin pelaisivat tulevalla kaudella Färjestadin riveissä.
Mathias Tjärnqvist ei jatka Aftonbladetin mukaan Rögle BK:ssa, vaan etsii toista seuraa.
Lampinen
21.07.2009, 20:01
Aftonbladetin mukaan Djurgårdeniin siirtyneellä Marcus Nilsonilla oli pöydällä myös tarjous NHL;ästä, mutta ennenkaikkea perhesyyt vetivät miehen Tukholmaan.
Jimmie Ericsson puolestaan sanoi Venäjälle ei kiitos ja meinaa jatkaa Skellefteåssa siitä mihin playoffeissa jäi. Joukkueen sportchef Lasse Johansson ylistää miehen päätöstä ja toivoo, että mies ottaa ensi kauden joukkueessa todella suuren roolin.
Eiköhän Johanssonin kohdalla tulla aikamoista hissiliikettä näkemään ja sijainniltaan tuo Skåre on juuri paras paikka miehelle ja helpoin paikka Färjestadille.
Mutta onko se paras paikka pelaajan kehittymisen kannalta? Tästä olen tietenkin erityisen huolissani näin Caps-fanina, koska en näe mitään järkeä lähettää Elitserien-tasoista pelaajaa pelaamaan 1-divisioonaan. Vähän sama kuin SaiPa lähettäisi esim. Anssi Löfmanin (joka on osoittanut liigapelurin tasonsa) pelaamaan Suomi-sarjaa Imatralle.
Lampinen
21.07.2009, 21:58
Mutta onko se paras paikka pelaajan kehittymisen kannalta?
Ei varmasti ole, mutta en näe minkään Allsvenskanin joukkueen hyväksyvän tuommoista hissiliikettä mitä pahimmillaan Johanssonin kohdalla tullaan näkemään.
Bastiansen ja Andersson ovat molemmat aikalailla umpisenttereitä ja sen verran vakuuttavat 3 ja 4 sentterit, että Johanssonille tuskin aukeaa ilman loukkaantumisia paikkaa sentteriosastolla. Laiturin tontille olisi paljon helpompi päästä pelaamaan ja saa nähdä minkänlaista kilpailua päävalmentaja sille tontille aikoo järjestää. Goren, Umicevic ja Paulsson saavat olla ainoastaan varmoja paikoistaan kolmeen ylimpään ketjuun.
aquanqua
24.07.2009, 02:06
Nyt ilmeisesti on varmistunut (http://www.gp.se/gp/jsp/Crosslink.jsp?d=128&a=507728), että Dallas Starsia viime kaudella edustanut Joel Lundqvist siirtyy Frölundaan jo kauan huhutulla kuuden vuoden sopimuksella. Frölunda on myös vahvasti NHL-konkari Per-Johan Axelssonin perässä ja joukkueen urheilutoimenjohtaja(?) Kent Norbergin mukaan seura haluaa Axelssonin vastauksen viimeistään ensi viikonloppuna.
On kyllä ihailtava tuota Frölundan toimintaa ja nykyistä tilannetta. Vaikka joukkue ei viime vuosina ole erityisemmin menestynyt, niin eipä seuran päättäjiä voi ainakaan yrittämisen ja tekemisen puutteesta syyttää. Kyllä kateeksi käy göteborgilaisia kannattajia ja ilman ylimielisiä puuhastelijoita vastaavanlainen tilanne olisi aivan mahdollista saavuttaa Suomessa ja varsinkin Helsingissä.
A-truppen 2009/2010
Målvakter
Nr. Namn Födelsedatum Längd Vikt Klubbf.
40 Johan Holmqvist 1978-05-24 186 cm 90 kg Vänster
62 Sebastian Idoff 1990-12-02 179 cm 82 kg Vänster
Backar
Nr. Namn Födelsedatum Längd Vikt Klubbf.
0 Mikko Lehtonen 1978-12-06 184 cm 92 kg Vänster
7 Henrik Tömmernes 1990-08-28 184 cm 80 kg Vänster
8 Ville Mäntymaa 1985-03-08 191 cm 93 kg Höger
9 Tobias Viklund 1986-05-08 181 cm 88 kg Vänster
22 Janne Niskala 1981-09-22 184 cm 90 kg Vänster
41 Oscar Hedman 1986-04-21 184 cm 96 kg Vänster
Forwards
Nr. Namn Födelsedatum Längd Vikt Klubbf.
10 Fredrik Pettersson 1987-06-10 178 cm 83 kg Höger
12 Karl Fabricius 1982-09-29 184 cm 90 kg Vänster
16 Jonas Nordquist 1982-04-26 189 cm 94 kg Vänster
17 Carl Klingberg 1991-01-28 190 cm 93 kg Höger
18 Joakim Andersson 1989-02-05 188 cm 91 kg Vänster
21 Mikael Johansson 1981-07-17 190 cm 88 kg Höger
24 Niklas Andersson 1971-05-20 176 cm 80 kg Vänster
28 Andreas Karlsson 1975-08-19 191 cm 92 kg Vänster
33 Riku Hahl 1980-11-01 184 cm 93 kg Vänster
44 Martin Röymark 1986-11-10 184 cm 86 kg Vänster
46 Mathis Olimb 1986-02-01 179 cm 79 kg Vänster
55 Nicklas Lasu 1989-09-16 183 cm 80 kg Vänster
71 Tomi Kallio 1977-01-27 184 cm 86 kg Vänster
84 Patric Blomdahl 1984-01-30 185 cm 100 kg Vänster
Joel Lundqvist ?
Per-Johan Axelsson ?
Frölundaindians.com (http://www.frolundaindians.com/sv/frolunda/lagen/a-laget/Spelartrupp/)
Huh-huh. Todella kova nimilista eurooppalaiselle joukkueelle varsinkin, kun eletään taloudellisesti vaikeita aikoja. Lehtonen, Niskala, Hahl, Mäntymaa ja Kallio ovat jokainen ehdottomia tähti- ja maajoukkuetason pelaajia.
Lampinen
24.07.2009, 14:48
Todella kova nimilista eurooppalaiselle joukkueelle varsinkin, kun eletään taloudellisesti vaikeita aikoja. Lehtonen, Niskala, Hahl, Mäntymaa ja Kallio ovat jokainen ehdottomia tähti- ja maajoukkuetason pelaajia.
Eikä pidä unohtaa ruotsalaisia maajoukkuepelaajia.
Holmqvist pelasi MM-kisoissa vaikka viime kausi oli mitä oli. Palkkansa arvoinen ei todellakaan ja toivoisin pieniä pilkahduksia Henrik Lundqvist-ajoista tulevalla kaudella.
Hedman myös yllätti lähes kaikki pääsemällä myös Ruotsin lopulliseen ryhmään ja oli jo viime kaudella alivoiman luottopelaajia. Lähes täydellinen pari tulevalle kaudelle Lehtoselle tai vaikkapa Niskalalle.
Petterssonin viime kausi oli luvalla sanoen fantastinen ja ainakin allekirjoittaneelle lähtee fanipaita tilaukseen. Loistava raastaja ja taistelia joka osoitti, että laukaus lähtee hyvin kristiankuuselamaisesti. Jos olisi 10cm pitempi ja 5kg enemmän massaa olisi täysin pysäyttämätön. Odotusarvot tulevalle kaudella on vaatimattomasti pilvissä ja odotan maalipörssissä TOP5 sijaa.
Omat riskinsä myös on ollut joukkueen rakennuksessa. Toinen maalivahti on syntynyt '90 ja jos ja jos Honkelle tapahtuu jotakin... Sama koskee puolustusta, koska sinne ei näytä ketään tulevan ennen kauden alkua nuorelle Tömmernesille on tulossa isoa roolia. Ellei Dahlen tee löytöä Boråsin puolelta.
Lampinen
24.07.2009, 23:42
Viime kaudella Skellefteåssa kävässyt Niklas Strandberg liittyy joukkueen vahvuuteen nyt vakituisesti Division 1 Piteåsta. Pelasi neljä kautta Allsvenskanissa Björklövenin riveissä ja viime kaudelle palasi takaisin kotiin ja sai unelmakutsun Skellefteåån paikkaamaan loukkaantumisia.
Kovia tehoja alasarjoissa väsännyt puolustaja ampuu rightilta ja on 188cm/92kg jässikkä. Sopimus Skellefteå AIK:n kanssa on yksivuotinen.
Mukavan näköistä joukkuetta ollaan Skellefteåånkin kasaamassa ja puolustus alkaa hahmottumaan tällälailla;
Marttinen - Majesky
Skrbek - Ericsson
Norgren - Strandberg
Erixon - Larsson/Rundbland
Erittäin lahjakas kolmikko viimeksi mainitut. Erixonilla on jo realistiset mahdollisuudet haastaa Norgren/Strandberg peliajasta ja nousta pakkikuusikkoon.
Lampinen
25.07.2009, 00:29
Nyt ilmeisesti on varmistunut (http://www.gp.se/gp/jsp/Crosslink.jsp?d=128&a=507728)
Kyllä! Joel kotona!
Kylläpä oli odottavan aika pitkä, mutta se sitten palkittiin herkullisesti. Vielä Joelin omat mietteet, Norbergin ja Dahlenin.
"Skönt att komma hem igen. Jag ser fram emot att få spela mycket och att vinna igen med Frölunda. För det är ingen hemlighet att vi siktar på SM-guldet. Laget ser väldigt starkt ut.
Sex år är ett långt kontrakt, mitt längsta någonsin. Det ger en trygghet för både mig och klubben.
Tröja nummer 20 känns bekant och bra!" - Joel
"Joel och Frölunda har många saker gemensamt. Han är professionell, ambitiös och en mycket hårt arbetande spelare som vi kommer att ge mycket stort förtroende." - Kent Norberg
"Vi är väldigt nöjda med att Joel återvänder till Frölunda. Jag har jobbat med Joel i två år i Dallas och vet precis vilken enorm kapacitet han har. Han är en spelare som alltid kommer till jobbet och alltid levererar. Han vet vad som krävs för att vinna och är beredd att betala priset." - Ulf Dahlen
Pontus Toikka
25.07.2009, 19:20
Viime kaudella Skellefteåssa kävässyt Niklas Strandberg liittyy joukkueen vahvuuteen nyt vakituisesti Division 1 Piteåsta. Pelasi neljä kautta Allsvenskanissa Björklövenin riveissä ja viime kaudelle palasi takaisin kotiin ja sai unelmakutsun Skellefteåån paikkaamaan loukkaantumisia.
Kovia tehoja alasarjoissa väsännyt puolustaja ampuu rightilta ja on 188cm/92kg jässikkä. Sopimus Skellefteå AIK:n kanssa on yksivuotinen.
Mukavan näköistä joukkuetta ollaan Skellefteåånkin kasaamassa ja puolustus alkaa hahmottumaan tällälailla;
Marttinen - Majesky
Skrbek - Ericsson
Norgren - Strandberg
Erixon - Larsson/Rundbland
Erittäin lahjakas kolmikko viimeksi mainitut. Erixonilla on jo realistiset mahdollisuudet haastaa Norgren/Strandberg peliajasta ja nousta pakkikuusikkoon.
Eikö Ericsson ole hyökkääjä? Vai onko siellä joku muukin kuin Jimmie Ericsson?
Perusjuntti
27.07.2009, 13:42
Vähän myös Frölunda asiaa. Axelssonin tilanne näyttää siltä, että mies varmasti jatkaa rapakon takana ja hänellä on pöydällä 5-6 vaihtoehtoa mistä valita se paras. Eli todennäköisyys sille, että Axelsson Intiaaneissa pelaa on lähes olematon.
Todennäköisyys se on olematonkin. Niin vain saatiin Per-Juhanikin Frölundaan.
Eikö Ericsson ole hyökkääjä? Vai onko siellä joku muukin kuin Jimmie Ericsson?
Kyseessä taitaapi olla Tim Erixon (http://eliteprospects.com/player.php?player=6051).
HockeyNator
27.07.2009, 15:55
Kyseessä taitaapi olla Tim Erixon (http://eliteprospects.com/player.php?player=6051).
Eipä ole, kun Erixon on nelosparissa Lampisen hahmotelmassa. Ainakin Flamesin foorumilla huutelivat, että Erixonille on luvattu kunnolla peliaikaa, joten tuskin sinne ketään "Erickssonia" enää hankitaan.
Lampinen
28.07.2009, 17:13
Todennäköisyys se on olematonkin. Niin vain saatiin Per-Juhanikin Frölundaan.
En voi uskoa tätä enää todeksi. Aivan fantastinen hyökkäys ja mestaruus on tällä hetkellä ainoa ja yksi tavoite.
Joukkueen lopullinen muoto:?
N.Andersson - Karlsson - Kallio
Axelsson - Hahl - Lundqvist
Fabricius - Nordqvist - Pettersson
Blomdahl - Johansson - JOA. Andersson
Nyt voi sitten kyseenalaistaa esimerkiksi Olimbin hankkiminen, koska miehelle ei ole minkäänlaista roolia joukkueessa. Toki kuka sitten olisi voinut ennustella näin rikasta ja mahtavaa heinäkuuta? Lasusta ja Klingbergistä tuli sitten Boråsin miehiä.
Tosiaan Ericssonit ja kaikenmaailman Erixonit meni sitten sekaisin meikäläisellä, joten pahoittelut siitä.
Mielenkiintoinen kausi tulossa, vaikkei ehkä näin luulaja fanille kun Omark lähti pois. Tässä kävin luulajan sivuilla ja muistelin Myllyksen paidan olevan hallin katossa. Kun ei kuitenkaan niin fanaattinen fani ole niin voisiko joku varmentaa ja keiden muiden paita on hallin katossa luulajassa. Mistä tämän tiedon voisi löytää?
Lampinen
28.07.2009, 21:12
Pientä inffoa Pebbenin sopimuksesta vielä. Sopimus on peräti 4 vuotinen, joten ei tätä jällein voi sanoa muuta kuin megahankinnaksi ja Pebben näyttää olevansa sanojen mittainen mies.
Pebben "- Frölunda är klubben i mitt hjärta. Jag har alltid velat komma tillbaka hit. Nu passade det bra och jag ser fram emot att uppleva trevliga saker igen med laget. Såg att Joel Lundqvist pratade om att vinna SM-guld. Det lät bra. Stämningen i Scandinavium är säkert ett rätt uttjatat ämne. Men jag måste säga att det är en av de saker jag saknat mest. Att spela där inne är gött."
Norbergin kommentit on lähes vastaavat Joelin siirrosta. Loistava molempiin suuntiin ja tuo hirveän määrän kokemusta ja rutiinia.
Ihan loistavat fiilikset ennen kauden alkua. Ainoa mikä huolettaa on tuo puolustajien kapeus määrässä. Rahat ovat tietysti PJ:n ja Joelin jälkeen vähissä, mutta silti pitäisi löytää Niklas Strandberg-löytö alasarjoista.
Lampinen
29.07.2009, 16:17
Axelsson ja Joel sisään, kaksi pihalle? Kesän hankintojen jälkeen ymmärrettävästikkin Frölunda joutuu todennäköisesti luopumaan kahdesta hyökkääjästä ja kyseessä tuskin on kovin pienillä palkkapusseilla liikkuvia pelaajia. Kent Norberg ottaa esille Nordqvistin ja Karlssonin vaikeat loukkaantumiset ja se aiheuttaa pienen kysymysmerkin. Itse toivosin, että ainakin toinen kaveri pidettäisiin ja Joel voisi ottaa keskellä toisen herran paikan. Laituripuolella vähiten tuhoa tekisi Olimbin tai (valitettavasti kyllä) Fabriciuksen lähtö. Aivan kauden alkumitoille näitä asioita saa jännittää.
Linköpingin puolelta taas huhutaan, että Teemu Aalto olisi lähtökuopissa. Fernholm, Hävelid ja Magnus Johanssonin pelatessa todella paljon tulee Aallon peliaika tippumaan radikaalisti.
Färjestadiin huhuillaan tällä hetkellä myös Janne Pesosta.
Lampinen
30.07.2009, 12:59
Atlanta Trashersin farmijoukkue saa vahvituksen entisestä Frölunda Indians pelaajasta John Pohlista. Pohl tuli kesken viime kauden Intiaaneihin Sveitsistä ja pitkän aikaan on ollut selkeätä, että mies ei Göteborgissa jatka. Jakoi viime kaudella tunteita, ei ollut loistelias eikä sysipaskakaan, joten itselle ei suurempi ikävä miestä kohtaan tule. Mies saa seurakaverikseen myös Ruotsissa viime kaudella, mutta sarjatasoa alempana pelanneen Kevin Doellin Leksandista.
Synti ettei Jocke Anderssonille ole roolia tuossa joukkueessa. Mahdollisuus olisi nousta luottopelaajien joukkoon, mutta hänen kannaltaan Joelin ja Pebbenin kotiinpaluut tuli liian aikaisin ja mies ei ole vielä valmis rapakon taakse. Mielenkiinnolla pitääpi odotella millasia ratkaisuja Dahlen ja Norberg joukkueen eteen tekee vielä, koska puolustajaa tuo huutaa ja hyökkäyksessä on kavereita liikaa.
Lampinen
03.08.2009, 20:05
Hiljaista on, joten jatketaan yksikseen puhumista.
- Viime kaudella Djurgårdenissa 42 pojoa tykittänyt Niklas Anger siirtyy Timrå IK:n riveihin ja sopimus on yksivuotinen.
- Ja taas uutta pommia tiputtamassa Norberg. Seura on neuvotellut Christian Bäckmanin kanssa mahdollisesta sopimuksesta, mutta Kent on ainakin vielä hyvin epätoivoinen miehen saamiseen Göteborgiin; "Vi har pratat men till 99 procent spelar han inte här."
- Linköping on purkanut Teemu Aallon kanssa sopimuksen taloussyistä.
Lampinen
04.08.2009, 01:39
Frölunda Indiansissa pelannut Oscar Ackeström siirtyy Unkarin liigaan. Viime kaudella vielä Frölundassa ja omasta mielestäni pystyisi pelaamaan vielä Elitserienissä/Allsvenskanissa pienessä roolissa kauden tai pari, joten synti, että mies lähtee viettämään eläkepäiviä Unkariin vaikka ikää onkin mittarissa. Mies saa seurakaverikseen viime kaudella Allsvenskania pelanneen Juha Alenin ja JYPistä tutun maalivahdin Tommi Satosaaren.
Anders Burströmistä löytyy mielenkiintoinen haastattelu Svenskafans-sivustolta; http://www.svenskafans.com/hockeyzon/artikel.asp?id=307184
maniakos
04.08.2009, 15:17
Antti Pihlströmiä huhuillaan Färjestadiin..
Rykten hävdar att finske landslagsforwarden Antti Pihlström, 25, ska bli klar för Färjestad i dag.
– Inga kommentarer, säger FBK:s sportchef Thomas Rundqvist.
Men han bekräftar:
– Pihlström är en spelare vi är intresserade av och jobbar på.
Lähde (http://www.nwt.se/sport/folj_fbk/article564988.ece)
Lampinen
04.08.2009, 15:33
Antti Pihlströmiä huhuillaan Färjestadiin..
Siltähän tuo näyttää, että pitkään vellonut huhu saisi vihdoin "kruununsa". Pillu on kyllä helvetin tärkeä hankinta Färjestadin kannalta ja paikkaa lähtiöitä todella hyvin.
Sitten pientä ennakkoa kaudesta by Martin Dahlberg. http://www.svenskafans.com/hockeyzon/artikel.asp?id=303812. Sanottaisko, että itse en näe voimasuhteita ihan samalla lailla ja ennen kauden alkua koitan tulla oman ennakon kanssa ulos.
Tuota kuin nopeesti spekuloi niin muutama huomio:
- Todellinen ihme täytyy tapahtua jos Luleå on kolmen parhaan joukossa runkosarjassa.
- Skellefteå on 5 parhaan joukossa runkosarjan päätyttyä.
- "Taistelu" karsintapaikoista on todella tiukkaa ja itse en osaa kyllä ennustaa ketkä sinne tässä vaiheessa joutuvat, mutta en usko että MoDo siellä pelaisi.
Lampinen
04.08.2009, 20:37
Aftonbladet uutisoi Frölunda Indiansin kultajahdin alkaneen ensimmäisen jääharjoituksen myötä jota oli seuraamassa 800 silmäparia. Eli vähintäänkin kohtuulliset odotukset medialla, faneilla ja mikä tärkeintä pelaajien pääkriteeri.
Päähuomion vie tietysti NHL:ästä palannut kaksikko Pebben ja Joel joista Aftonbladet myös toista jutussaan haastattelee.
Joel kertoo tietävänsä joukkueen materiaali on todella hyvä, mutta silti sen pitää myös näyttää sitä kentällä ja hioutua lopullisesti yhteen. Samaan hengenvetoon mies toteaa, että jokaisen pitää löytää se oma rooli joukkueessa ja pelata sitä niin hyvin kuin vain osaa ja taitaa. Noin korkeaan katsojalukuun mies on tyytyväinen ja kertoo sen näyttävän millainen innostus Göteborgissa on jääkiekkoa kohtaan. Viimmeiseltä reissultaan seuraan Lundqvistillä on ainoastaan kaksi entistä seurakaveria, joten aika uudelta joukkue on miehen silmiin. Omasta roolistaan sen verran, että on valmis ottamaan ison roolin ja näyttämään suuntaa muille.
Kesän tähtihankinnoista jokaisella on voitettuna jos jonkunlaista. Mäntymaa Tapparassa ja JYPissä, Lehtonen Kärpissä, Viklund MoDossa 2002 ja Pebben sekä Joel Frölundassa, joten kokemusta ja johtajuutta mestaruuden tarvitsemalle tasolle on varmasti hankittu.
maniakos
05.08.2009, 00:23
Aftonbladetin mukaan Färjestad on antanu Pihlströmille "ultimatumin" eli tämän illan aikana olisi vastattava, että onko mies tulossa vai ei.
Lähde (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/article5605069.ab)
Aika taitaa kohta loppua, mutta itse kyllä olisin veikannut Pihlströmin menevän Ruotsin maalle.
Lampinen
05.08.2009, 00:36
Aika taitaa kohta loppua, mutta itse kyllä olisin veikannut Pihlströmin menevän Ruotsin maalle.
Uran kannalta varmaan paras vaihtoehto mikä sopisi taloudellisestikkin on tämä Färjestadin tarjous. Taitaa silti KHL viedä rahoineen jällein kerran yhden laatupelaajan Elitserienin nokan edestä. Tähän on tultu.
Foppan paluu nr. 100 lähestyy. Keinoa ei paljastettu, mutta ilmeisesti jotain uutta jalan kanssa on keksitty ja aika näyttää tuleeko se taaskaan kestämään. Olisihan tuo hieno nähdä mies vielä Elitserienin jäällä koko kauden verran.
maniakos
05.08.2009, 09:20
Uran kannalta varmaan paras vaihtoehto mikä sopisi taloudellisestikkin on tämä Färjestadin tarjous. Taitaa silti KHL viedä rahoineen jällein kerran yhden laatupelaajan Elitserienin nokan edestä. Tähän on tultu.
Eipäs sittenkään vaan kyllä Antti valitsi Färjestadin. Hieno juttu!
http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/farjestad/article5605494.ab
finnishninja
05.08.2009, 12:51
Foppan paluu nr. 100 lähestyy. Keinoa ei paljastettu, mutta ilmeisesti jotain uutta jalan kanssa on keksitty ja aika näyttää tuleeko se taaskaan kestämään. Olisihan tuo hieno nähdä mies vielä Elitserienin jäällä koko kauden verran.
No, Fopalle on tehty jalkaankin se yritys nr. 100, joten paluu sarjaan taitaa olla enemmän epätodennäköistä, kuin todennäköistä. Mutta tämä yrittämisen sitkeys symbolisoi juuri sitä, miksi Foppa on yksi eniten voittaneista ruotsalaisista jääkiekkoilijoista. Härkäpää.
Ja henkilökohtaisesti olen kyllä sitä mieltä, että Fopalla on vielä annettavaa kaukalossa, vaikka puujalan kanssa.
Joel Lundqvistin paluuta ylimainostetaan. Kyllä, kyseessä on "oma poika" ja suosittu sellainen, mutta ei juuri muuta kuin uusi Per Edlund, eli ikuinen raataja. Mutta kyllä mies pelipaikkansa arvoinen on. Per Johan Axelsson olisi varmasti ollut yhtä hyvä uudeksi kapteeniksi. Uskonkin, että hän on kieltäytynyt kunniasta.
Axelsson ei ole ollut mukana kesäharjoittelussa, mutta pääsee varmasti nopeasti mukaan hommaan, nyt kun pelaajat pääsivät jäälle.
Hyökkäystä nämä kaksi pelaajaa eivät kyllä vahvista mitenkään sensaatiomaisesti, mutta asenne heillä on kunnossa ja se saattaa kyllä piristää vähän, muuten niin kilttiä hyökkäystä. Allekirjoittanut muistaakin Axelssonia lämmöllä viime työsulkukauden otteista, kun PJ kävi esittelemässä defensiivisiä taitojaan vanhalle kotiyleisölleen ja nappasi vielä sitten lopuksi Ruotsin mestaruuden mukaansa, kun palasi Bostoniin.
http://www.youtube.com/watch?v=cQsrPFnVUfI
Ronnie Sundinin puuttuminen joukkueesta tuntuu kyllä vähän kummalliselta.
Pelejä hän sai kasaan Eliitissä 705. Maaleja 61 ja syöttöjä 143. Pisteitä 204.
Lisäksi kaapista löytyy samana vuonna voitetut Olympiakulta ja MM-kulta, MM-hopeita ja pronsseja ja tietenkin myös pari Ruotsin-mestaruutta.
Vaikka hänellä olikin pari välivuotta ja selvästi pieniä motivointivaikeuksia, niin viime kausi oli pitkästä aikaa hänelle ihan ok.
http://hockey.expressen.se/polopoly_fs/1.1318236!slot100slotWide75ArticleFull/3447786819.jpg
Sundin herätti myös kovasti huomiota, kun poliisi pysäytti hänet lähellä kotiaan ja alkomittari osoitti, että miehen veressä oli alkoholia. Ja debatti kävi kuumana. Lienee tosin paikallaan mainita, että mittauksien keskiarvo oli vain 2.2 promillea, eli juuri Ruotsissa sallitun 2 promille väärällä puolella. Siis ne kaksi kaljaa, jotka Ronnie kertoi nauttineensa Daniel Alfredssonin kanssa pubissa, Röglematsin jälkeen. Nämä 0.2 promillea väänsivät debattia kovasti hyvää miestä vastaan.
Joukkue on nyt kasassa ja pelimiehistä ylitarjontaa. Uskon, että Kent Norberg onnistui hankinnoissa odotettua paremmin. Ei tainnut itsekään uskoa, että onnistuu saamaan Joel Lundqvistin kotiin jo nyt ja sen päälle vielä Axelsson. Minäkin arvelin, että Axelsson pyöristää NHL-kautensa jossain toisessa joukkueessa, ennen kuin palaa kotiin.
Frölunda ja Linköping kohtaavat finaalissa ensi keväänä.
Lampinen
05.08.2009, 17:48
Joel Lundqvistin paluuta ylimainostetaan. Kyllä, kyseessä on "oma poika" ja suosittu sellainen, mutta ei juuri muuta kuin uusi Per Edlund, eli ikuinen raataja. Mutta kyllä mies pelipaikkansa arvoinen on. Per Johan Axelsson olisi varmasti ollut yhtä hyvä uudeksi kapteeniksi. Uskonkin, että hän on kieltäytynyt kunniasta.
Olen tästä erimieltä.
Se, että Elitserieniin ylipäätään saadaan tän tason kavereita on helvetin iso juttu. Se mitä Frölunda Joelista saa on takuuvarmat 30 pojoa ja miehen jonka voi heittää mihin tilanteeseen haluaa. - Pelaajan jota jokainen menestyvä joukkue tarvitsee. Ainoa mikä oli liioittelua oli kapteenin viran riistäminen Niklakselta.
Ja täysin samat fraasit liittyvät Pebbeniin.
Pillu meni siis Färjestadiin. Eihän unoheta ninja Färjestadia koskaan, kun aletaan mestaruuksia jakamaan tässä vaiheessa kautta :)
Lampinen
06.08.2009, 00:32
Saattaapi olla pieni offtopic, mutta Foppan paluu oli onnistunut ja mies onnistui jopa keräämään 2 syöttöpistettä Icebreakers - Tanska all stars. Lisää tästä Aftonbladetin jutussa; http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/article5609302.ab.
Ja sitten parit huhuilut perään;
Frölunda Indiansin Jonas Nordqvistiä huhuillaan Magnus Kahnbergin perässä Brynäsiin ja varmasti olisi kovan luokan vahvistus Brynäkselle.
Mathias Tjärnqvist puolestaan on menossa Djurgårdeniin.
Miltä tuo Brynäsin tilanne näyttää noiden nuorten osalta? Lähinnä kiinnostaa Anton Rödinin (toki myös Silfverbergin ja Bertilssonin) mahdollisuudet ensi kaudella pelaavassa kokoonpanossa.
finnishninja
06.08.2009, 01:27
Olen tästä erimieltä.
Se, että Elitserieniin ylipäätään saadaan tän tason kavereita on helvetin iso juttu.
Nojaa, Joelin pelejä paljon seuranneena tykkään kyllä, että miehen vahvuudet ovat sillä defensiivisellä puolella ja 30 pisteeseen hän yltää vain, jos rinnalla on pari taitavaa pelaajaa. Esim. Magnus Kahnberg, silloin kun hän oli parhaimmillaan. En usko, että Joel on kehittynyt maalintekijänä valloissa mitenkään erikoisesti, mutta tilaa maalintekijöille hän pystyy varmasti tekemään entistä paremmin. Uskallan siis sanoa, että tuo yli 30 pistettä on sitten bonus ja iloinen yllätys. 7 maalia NHL:ssä, 134 matsissa puhuu karkeaa kieltään, verrattuna esim. vanhaan joukkuetoveriinsa Loui Erikssoniin, joka takoi viime kaudella Dallasissa 36 maalia. HÄN on kehittynyt maalintekijänä pistenikkarina, ei Joel, mutta näin asiat nähtiin jo heidän lähtiessä valtoihin, Loui pistenikkari, Joel työmies.
Muistaakseni Joel tuotti junioriaikojen jälkeen vain pari kertaa kaksinumeroisen saaliin maaleja, huolimatta julmasta peli-ajasta. Conny Evensson nosti silloin ylös ketjun Tolsa-Lundqvist-Kahnberg, joista Tolsa oli se älykäs pelaaja ja puski kiekkoja Kahnbergille, kun taas Lundqvist painoi ja puski vastustajaa seinille. Ketju ristittiin ensin Dagiskedjaksi (päiväkotiketju) ja myöhemmin Dragkedjaksi (vetoketju). Sen jälkeen Kahnberg ja Lundqvist pääsivät yrittämään NHL:n ja Tolsa lähetettiin muualle kehittymään. Parhaimmillaan nämä miehet olisivat tuottaneet yhdessä ja olenkin vähän ihmeissäni, ettei tähän tähdätty, sillä Tolsa on Göteborgin mies, Kahnberg myös ja nyt kun Lundqvistkin on palannut. Tuleekohan uutta, näin hyvää tilaisuutta ketjun uuteen yhdistämiseen?
Muuten Joel on aika jyrä jäällä. En puhuisi mistään tosi tasokkaasta pelaajasta, hän esim. ei mahdu oikein maajoukkueeseenkaan, eikä Dallaskaan laskenut hänen päälleen niin paljon, vaikka mies sai paljon näyttöpaikkoja. Mutta Joel taklaa hyvin. Sellaisia miehiä Frölundassa ei ole liikaa.
Ainoa mikä oli liioittelua oli kapteenin viran riistäminen Niklakselta.
Niklas on pelimies ja yhtä selviö Frölundassa kuin jääkarhu Alaskassa, mutta ei hän ole minusta mikään kapteenityyppi. Siihen hommaan hän on vähän liian tasainen ja tämä asia on nyt korjattu ja päätös tehtiin varmasti yhteisymmärryksessä. Uskon, että Joel kasvaa niihin saappaisiin erinomaisesti.
Joskus näitä valintoja tehdään vähän hätiköiden. Olet esim. varmasti pannut merkille, että jostain kumman syystä reportterit valitsevat usein Ronnie Sundinin haastatteluun erätauolla. Hiljaisempaa haastateltavaa tuskin löytyy joukkueesta... Mutta lienee ollut usein se ainoa, joka suostui sanomaan sen "pitää tehdä maaleja" kliseensä kerta toisensa jälkeen.
Ja täysin samat fraasit liittyvät Pebbeniin
Myös Pebben on kunnostautunut parhaiten jarruketjuissa ja tulee varmasti tappamaan jäähyjä julmalla tehokkuudella. Kaikki yli 10 maalia hänelle runkosarjassa on myös bonus ja iloinen yllätys.
Mutta tällaiset pelaajat ovatkin puuttuneet monta vuotta Frölundasta.
Pillu meni siis Färjestadiin. Eihän unoheta ninja Färjestadia koskaan, kun aletaan mestaruuksia jakamaan tässä vaiheessa kautta :)
Ei unohdeta. Mutta tällä kertaa en veikkaa Färjestadille pitkää kevättä. Ja miten voitaisiin päästä sanomaan "mitä mä sanoin", ellei tohdittaisi alkaa povaamaan tulevaisuutta jo tässä vaiheessa? Se huutaa joka pelekää :-)
finnishninja
06.08.2009, 01:31
Saattaapi olla pieni offtopic, mutta Foppan paluu oli onnistunut ja mies onnistui jopa keräämään 2 syöttöpistettä Icebreakers - Tanska all stars.
Jännä kun ensin sanottiin, ettei Foppa pelaa, mutta matkustaa tietenkin joukkeensa Icebreakersin mukana Tanskaan, koska jalan kuntoutus on kesken. Mutta pelasi sitten kuitenkin koko matsin... Taisi olla pientä kikkailuja. Mies halusi varmasti vain vähän työrauhaa, ilman että puoli maailmaa on kyttäämässä hänen nilkkaansa. Mutta mielenkiintoinen kaudenavaus mieheltä. Jospa sittenkin...
Lampinen
06.08.2009, 01:32
Miltä tuo Brynäsin tilanne näyttää noiden nuorten osalta?
Itse jos olisin Brynäsin puikoissa kokoaisin joukkueen kutakuinkin näin:
Somervuori - Dixon - Rödin/Sandin
Kahnberg - Granström - Dackell
Silfverberg - Sundström - Molin
Lauritzen/Hermansson - Hansen - Rödin/Sandin
Jonsson - Andersén
Hietanen - Sundqvist
Nolander/Bertilsson - Nolander/Löf
Tilanne on loistavalla mallilla vaikka juniorien silmistä katsoen ja ainakin mahdollisuus tulee vakiinnuttaa paikka jossakin vaiheessa.
Lampinen
06.08.2009, 01:42
Myös Pebben on kunnostautunut parhaiten jarruketjuissa ja tulee varmasti tappamaan jäähyjä julmalla tehokkuudella. Kaikki yli 10 maalia hänelle runkosarjassa on myös bonus ja iloinen yllätys.
Axelsson on naputellut Bostonissa tasaisesti ~ 30 pojoa, joten itselle olisi suuri pettymys jos mies jäisi alle 30 pisteen Frölundassa. Kädellisempi versio Joelista. Jos ja kun Nordqvist suuntaa muualle, niin ketjujen värkkäykset menisi mielenkiintoisiksi. Josko Joel tai Riksa ottaa ykkösen keskustan haltuun ja Pettersson nousee kakkosen laitaan ja olisi jotakin tämmöstä;
Kallio - Joel/Riksa - N.Andersson
Pebben - Joel/Riksa - Pettersson
Fabricius - Karlsson - Olimb/Jocke
Blomdahl - Johansson - Jocke/Lasu
Se huutaa joka pelekää :-)
:)
Kallio - Joel/Riksa - N.Andersson
Pebben - Joel/Riksa - Pettersson
Fabricius - Karlsson - Olimb/Jocke
Blomdahl - Johansson - Jocke/LasuRiksa? Jocke?
Voisiko näihin laittaa pelaajien oikeat nimet, niin tietäisi kenestä puhutaan? Itseäni kiinnostaisi tietää miten Elitserienin joukkueet hahmottuvat.
Tilanne on loistavalla mallilla vaikka juniorien silmistä katsoen ja ainakin mahdollisuus tulee vakiinnuttaa paikka jossakin vaiheessa.
Kiitos tuosta selvennöksestä, nuorten tilanne näyttää ihan hyvältä. Brynäs taitaa olla koko Euroopan kakkonen kärkipään NHL-varausten (ensimmäiset kaksi kierrosta) lukumäärässä mitattuna viimeisten kolmen kauden aikana nyt kun Silvferberg ja Rödin varattiin toisella kierroksella (kesällä 2008 maalivahti Markström oli myös toisen kierroksen varaus (31. varattu pelaaja) - Bertilsson oli sitten tänä vuonna kolmannen kierroksen varauksia). Ylivoimainen Euroopan ykkönen tuossa vertailussa on tietysti Frölunda.
Pitää toivoa Rödinille hyvää kautta ja pelipaikkaa miesten joukkueesta. On tuo kyllä kova sarja tuo Elitserien kun hän joutuu taistelemaan pelipaikastaan nelosessa, sillä Rödin iski viime kaudella A-nuorissa kuitenkin 37 pelissä 29 maalia ja 55 pistettä. Lisäksi hän oli Turussa pelatuissa nuorten 20-vuotisten viiden maan kisoissa (http://www.finhockey.fi/maajoukkueet/u20_u19_maajoukkue/kausi_2008-2009/viiden_maan_turnaus_2-9_2_2009/) kovassa iskussa: neljä peliä, 4+3=7 pistettä, kahdessa pelissä (mm. Suomea vastaan) valinta pelin arvokkaimmaksi pelaajaksi ja turnauksen pistepörssin- ja tehopörssin voitot. Toki etenkin voimapuolella on vielä kehittymistä.
Edit: Lisätään Rödinin viime kauden kansainvälisiin meriitteihin myös Venäjällä huhtikuussa pelattu neljän maan turnaus, (http://www.finhockey.fi/maajoukkueet/u20_u19_maajoukkue/kausi_2008-2009/neljan_maan_turnaus_13-20_4_200/) jossa hän voitti myös turnauksen piste- ja tehopörssit.
Lampinen
06.08.2009, 14:16
Riksa? Jocke?
Voisiko näihin laittaa pelaajien oikeat nimet, niin tietäisi kenestä puhutaan? Itseäni kiinnostaisi tietää miten Elitserienin joukkueet hahmottuvat.
Kyllä ja pahoittelut tästä. Riksa on Riku Hahl ja Jocke on Joakim Andersson.
Tepsissä viime kaudelle esiintynyt Klubertanz tulee vahvistamaan Djurgården puolustusta yksivuotisella pahvilla.
finnishninja
06.08.2009, 15:21
Axelsson on naputellut Bostonissa tasaisesti ~ 30 pojoa, joten itselle olisi suuri pettymys jos mies jäisi alle 30 pisteen Frölundassa.
No viimekaudella hän tarvitsi 75 matsia, päästäkseen niihin 30 pisteeseen, joista vain 6 maalia.
Viimeksi työsulkukaudella hän pelasi Frölundassa ja saaliina 18 pistettä, 45 matsissa. Mutta ketä oli samassa ketjussa? Daniel Alfresson, Samuel Påhlsson ja pakkeina Sami Salo ja Christian Bäckman. Siis ihan aito NHL-viisikko. Tulevalla kaudella ketjukaverit tulevat olemaan vähän vaatimattomampia ja Axelsson tulee tappamaan paljon jäähyjä. Joten en usko, että hän tulee tehtailemaan pisteitä mitenkään erikoisesti. Mutta olen ensimmäinen, joka osoittaa suosiotaan Axelssonin jokaiselle pisteelle, sillä kysymyksessä on hyvä jätkä, joka olisi varmasti levittänyt enemmän riemua pukukopissa kapteenina, kuin Joel!
Kädellisempi versio Joelista
On ja nopeampi, vaikka meno näyttää hitaalta. Axelsson ei myöskään kumarra kenellekään Ruotsin ylimmässä sarjassa. Joel taas ei uskalla kyllä alkaa kukkoilemaan kenelle tahansa, vaikka onkin hyvä fyysisessä pelissä.
Jos ja kun Nordqvist suuntaa muualle, niin ketjujen värkkäykset menisi mielenkiintoisiksi.
Sitten näistä paaluumuuttajista. Monesti heille tulee pieni notkahdus epäonnistuneen NHL-yrityksen jälkeen. Henkilökohtaisesti odotin paljon enemmän Nordqvistilta ja lasken samaan kastiin myös Djurgårdeniin siirtyneen Michael Holmqvistin, joka ei päässyt koskaan vauhtiin Frölundassa. Puhumattakaan Andreas Karlssonista, joka teki yli 50 pistettä HV:ssä, ennen Tampaan lähtemistään, mutta oli yllättävän kankea siniviivaa ylittäessään Frölundassa, ennen kuin loukkaantui ja katosi kuvasta. Moni paluumuuttaja joutuu siis vaikeuksiin, kun pitää alkaa tavallaan uusi ura vanhoissa ympyröissä, sen jälkeen kun tultiin maitojunalla takaisin. Siksi suhtaudun myös hieman varauksella noihin 30 pojon ennustuksiin. Joel esim saattaa olla täysin näkymätön ainakin tällä tulevalla, ensimmäisellä kaudella NHL-seikkailunsa jälkeen. PJ taas puolestaan voi pelata paljon vapautuneemmin. Hän alkaa olla uransa syksyssä ja periaatteessa riittää, jos hän vetää yleisöä ja tappaa jäähyjä ja antaa Jämtinille nokkiin :-)
Ketjut ensimmäisissä harjoituksissa näyttivät tältä:
Sininen viisikko:
Martin Røymark/Nicklas Lasu - Riku Hahl - Fredrik Pettersson
Janne Niskala - Philip Larsen
Musta viisikko
Per-Johan Axelsson - Joel Lundqvist - Patric Blomdahl
Mikko Lehtonen - Ville Mäntymaa
Valkoinen viisikko
Niklas Andersson - Andreas Karlsson - Karl Fabricius
Oscar Hedman - Tobias Viklund
Punainen viisikko
Mathis Olimb - Joakim Andersson - Tomi Kallio
Henrik Tömmernes - Erik Karlsson
Myös Henrik Lundqvist oli paikalla, mutta tyytyi seuraamaan sivusta. Maalivahtijuttu tulee tosin varmasti olemaan talven puheenaihe. Holmqvist on kunnossa, mutta jos hän loukkaantuu, niin Idof saattaa joutua vaikeuksiin, joten tässä Frölunda ottaa suuren riskin, enkä ihmettelisi ollenkaan, jos kuvaan ilmestyy pian joku NHL:n harjoitusleiriltä tipahtanut lupaus.
Lampinen
06.08.2009, 19:08
Sitten näistä paaluumuuttajista. Monesti heille tulee pieni notkahdus epäonnistuneen NHL-yrityksen jälkeen.
Niin ja paljon toki riippuu mitä pelaajalta yleisesti odotellaan. Joelilta itse odotan pyöreästi sitä 30 pisteen tuntumaan ja muutenkin tärkeintä lenkkiä koko hyökkäyksestä. Pebbeniltä (Axelsson) taasen pisteellisesti odotukset on ehkä jopa liian korkealla allekirjoittaneella. Andreas Karlsson on tosiaan ääritapaus ja itseäni ainakin ihmetytti viime kaudella miehen kankeus. Miten tuolla nopeudella on joskus napsutettu 50 pongoa? Michaelilla ei vaan natsannut Frölundassa, mutta pelasi samana keväänä Ruotsin paidassa loistavasti ja pelasi mm. MM-kisoissa. Sitten jos otetaan ihan muutama esimerkki siitäkin, että eise epäonnistuminen ihan itsestään selvyys ole. Tomi Kallio, Johan Davidsson, Petteri Nummelin, Jarkko Immonen, Tuomas Pihlman...
Hän alkaa olla uransa syksyssä ja periaatteessa riittää, jos hän vetää yleisöä ja tappaa jäähyjä ja antaa Jämtinille nokkiin :-)
Se on aina yhtä hienoa nähdä kun Jämtin ottaa huolella tauluun, mutta odotan kyllä Pebbeniltä vielä todella paljon. Se, että mies teki noin pitkän sopimuksen seuran kanssa kielii myös siitä, että tuskin vielä on jäähdyttelykauden vuoro.
Ketjut ensimmäisissä harjoituksissa näyttivät tältä:
Viime kaudelta tuttuja parivaljakoita Dahlen näyttää käyttävän. Hahl-Pettersson, Niklas-Karlsson ja Joakim-Kallio (jota muuten käytti yllättävän paljon).
Maalivahtitilanne on myös tosiaan mielenkiintoinen, koska itse olen sitä mieltä, että Honke tarvitsee taakseen kaverin joka pelaa ~ 10 peliä. Tähänkin rooliin Idoff taitaa tällä hetkellä olla liian suuri riski.
finnishninja
07.08.2009, 09:59
Niin ja paljon toki riippuu mitä pelaajalta yleisesti odotellaan. Joelilta itse odotan pyöreästi sitä 30 pisteen tuntumaan ja muutenkin tärkeintä lenkkiä koko hyökkäyksestä.
No näinhän se on. Mutta näyttää kovasti siltä, että Joelilta odotetaan nyt paljon enemmän, kuin mihin hän pystyi ennen lähtöään. En usko, että hän on kehittynyt niin valtavasti valloissa, kun on kysymys tekniikasta ja maalinteosta. Esim. Dallasissahan hän pelasi sellaista 10-15 minuuttia per peli ja silloinkin puolustustehtävissä. Odotan häneltä hyvää taistelumoraalia ja sillä mennään kyllä jo pitkälle!
Sitten jos otetaan ihan muutama esimerkki siitäkin, että eise epäonnistuminen ihan itsestään selvyys ole. Tomi Kallio, Johan Davidsson, Petteri Nummelin, Jarkko Immonen, Tuomas Pihlman...
Ei tietenkään. Onnistuneita on paljon, mutta epäonnistuneita on niin paljon, ettei voida aina odottaa suurtekoja automaattisesti. Itselleni se suuriin pettymys kautta aikojen oli Marko Jantunen. Jumalainen luistelija ja läiski ratkaisevia maaleja joka matsissa. Sitten hän kävi kääntymässä Calgaryssa ja vähän ajan kuluttua kukaan ei kaivannut häntä, kun hän siirtyi Färjestadiin.
mutta odotan kyllä Pebbeniltä vielä todella paljon. Se, että mies teki noin pitkän sopimuksen seuran kanssa kielii myös siitä, että tuskin vielä on jäähdyttelykauden vuoro.
PJ:n kohdalla täytyy myös muistaa se, että hänen ikäiselleen siirto pienestä kaukalosta suurempaa merkitsee paljon. PJ ei tule jaksamaan samalla tavalla, kuin ennen, vaikka motivaatio riittää varmasti. Hän on jo nyt kesäharjoittelun verran muita jäljessä, mutta eiköhän hän ole joulun tienoilla kuronut muiden etumatkan umpeen.
PJ:llä on myös se etu, että hän pelasi koko työsulkukauden Frölundassa viimeksi, joten hän kyllä tietää mitä on tulossa ja on valmis kun sarja alkaa.
Maalivahtitilanne on myös tosiaan mielenkiintoinen, koska itse olen sitä mieltä, että Honke tarvitsee taakseen kaverin joka pelaa ~ 10 peliä. Tähänkin rooliin Idoff taitaa tällä hetkellä olla liian suuri riski.
Idoff ei tule saamaan paljon peliaikaa. Jos Holmqvist pysyy kunnossa, niin Idoff tulee seisomaan tolppien välissä vain varmoissa tilanteissa ja otteluissa, jotka eivät merkitse niin paljon. Ja ehkä jonkun kolmannen erän, jos Frölundalla on turvallinen johto.
Lampinen
09.08.2009, 15:41
Idoff ei tule saamaan paljon peliaikaa. Jos Holmqvist pysyy kunnossa, niin Idoff tulee seisomaan tolppien välissä vain varmoissa tilanteissa ja otteluissa, jotka eivät merkitse niin paljon.
Tässä tullaan ampumaan itseään jalkaan oikeen huolella. Honken tapauksessa on muistettava maajoukkuepelitkin joten pelimäärä saattaa miehellä nousta todella korkealle. Mikä tuo sitten kaksi oleellista riskiä;
1) Väsymys ja samanlaisia ailahteluita kuin viime kauden playoffeissa ja jopa maajoukkueessa.
2) Loukkaantuminen voi tulla yhdestäkin pelistä yhtäkkiä, mutta varmasti on suurempi riski olemassa jos mies joutuu pelaamaan ilman lepoaikaa pelejä.
Se on omasta mielestäni suurin kysymysmerkki alkavalle kaudelle ja mahdolliselle mestaruustoiveille. Pontus Hansson on Boråsin puolelta mielenkiintoinen nimi ja jos Idoffin pää ei pysy kasassa parissa matsissa nähdään mies myös varmasti intiaanipaidassa.
Niklas Andersson heitti hyvän kommentit, kun tuota mestaruusjunaa hehkullaan liikaa "Vi har varit favoriter i alla år". Koko Niklaksen haastattelu löytyy täältä; http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/frolunda/article5612521.ab.
Röglen viimmeinen palanen hyökkäykseen on italialainen Giulio Scandella. Miehellä on kokemusta rapakon takaa ja pelannut useat arvokisat Italian maajoukkueessa, joten varsin mielenkiintoinen nimi hyökkäykseen. Jeremy Collintonin jälkeen mies tulee olemaan joukkueen kakkossentteri.
Foppan paluu on myös yksi uutinen Ruotsissa ja mies toivoo, että saisi palata MoDon harjoituksiin ja eiköhän tuo tule myös tapahtumaan.
Lampinen
09.08.2009, 17:44
Yritän tehdä jonkunlaista kausiennakkoa joukkue kerrallaan ja loppuun lisäillä omat arviot joukkueen sijoituksesta. Aloitetaan Frölundasta, luonnollisesti.
Puolustus on koko Euroopan mittakaavalla helvetin kova ja en löydä montaa joukkuetta edes KHL:ästä jolla on asettaa vastaava baletti sille osastolle. Lehtonen, Mäntymaa, Niskala ja Larsen ovat sen tason kavereita, että pystyvät huoletta pelaamaan yli 20 minuuttia ottelua kohden ja Hedmanin ja Viklundin antaman hyvän bäkupin miesten taso vain nousee, kun Havunkaan ei tartte uurastaa JYPin kaltaisia minuutteja. Tuosta puolustuksesta ei yksinkertaisesti puutu yhtikäs mitään. Viivalta löydyy molemman käden tykkejä (Larsen & Niskala) ja allround pakit Lehtonen ja Mäntymaa. Viklund ja Hedman muodostavat sitten kolmannen parin ja hoitavat suurimman osan alivoimasta.
Hyökkäys on myös rakennettu loistavasti. Ainoa pienoinen kysymysmerkki on kuka pystyy kantamaan ykkösen keskustan paikkaa. Karlssonilla on paha loukkaantuminen alla ja viime kauden hitauskin hiukan pelottaa, että kauan miehellä menee toipuakseen, että pääsee edes viime kauden tasolle. Riksalla oli viime kauden alku hankala ja yhteispeli ei ainakaan sillon toiminut Niklaksen ja Tomin keskellä ja löysi oman tutkaparinsa Petterssonista. Tulivoimaa löytyy ja 15 maalin ylittäjiksi itse uskallan povata ainakin Kallion, N.Anderssonin, Pebbenin ja Petterssonin. Monipuolisuutta ja roolissa kuin roolissa voi sitten tahkota Joel, Fabri ja Jocken muodossa. Olimb antaa vaihtoehdon ylempiin ketjuihin ja ainakin itselleni vielä aika kirjoittamaton kortti, joten kaikki mitä tulee on plussaa. Blomdahl voi jatkaa Jämtinin nenän hieromista.
Maalivahtiosasto on siis iso kysymysmerkki mistä olen kirjoittanut aiemminkin. Honke ei ole minun mielestä semmoinen kaveri joka pystyisi pelaamaan samalla korkealla tasolla koko pitkän kauden lisättynä maajoukkuepeleillä. Idoffin pitää tehä markströmit tai sitten haetaan se oma junnu Hansson Boråsin puolelta.
Veikkaus; Runkosarjan sijoille 1-3.
ps. Minne on kadonnut se Södertäljen kannattaja (oliko kaasumies?). Haluaisin kuulla miehen mielipiteitä tämän kauden Södertäljestä ja pelaajabudjetin laskemisesta.
Lampinen
09.08.2009, 19:50
Otetaan vuoroon seuraava suursuosikki ja se on tietysti Linköping. Viime kaudella katastrofaalisesti tippui puolivälierissä, mutta Johanssonin ja Mårtenssonin paluut nostaa joukkueen tasoa vieläkin ylemmäksi.
Hyökkäys on ihan järkyttävän kova. Jos verrataan taas KHL-jengeihin en kovin monta seuraa löydä jolla olisi kolme kovempaa sentteriä kuin Mårtensson-Hlinka-Eriksson. Tulivoimaa löytyy myös laidalta vaikka Weinhandl jäi Venäjälle ja Niklas Persson siirtyi myös sinne. Hlavac, Zackrisson, Surovy (jotain sopimuskiistaa ollut), Jämtin, Håkanson ja Emvall takaa sen. Kolme ekaa ketjua voisi olla vaikka tässä muodossa;
Hlavac - Hlinka - Håkanson
Jämtin - Mårtensson - Zackrisson
Surovy - Eriksson - Emvall
Puolustus on myös hyvällä mallilla. Vaikka Teemu Aalto lähti, niin uudet tuliat Nicklas Hävelid ja Magnus Johansson korvaa tuon aukon helposti. Siihen järkälemäiset Pihl ja Fernholm niin joukkue saa kokoon kaksi loistavaa paria. Skellefteåsta tullut Andersson on myös hyvä lisä joukkueeseen ja lopuista paikoista tappelee Persson ja nuoret.
Johansson - Hävelid
Fernholm - Pihl
Andersson - Persson/junnut
Maalissa on Norrena joka on vanha tuttu. Jokainen tietää miehen tason ja väitän hänen olevan vähintään yhtä tasokas kun Holmqvist, palkoista huolimatta. Backuppina toimii Engstrand jonka tilastot ei ainakaan allekirjoittanutta vakuuta. Kolme edellistä kautta yli 3 päästettyjä per peli.
Norrena
Engstrand
Joka tapauksessa Linköping on Frölundan ohella (tällä hetkellä) askeleen tai pari muita edellä. Seuraava joukkue esitys tullenee huomenissa.
Veikkaus; Runkosarjassa 1-3.
Mängimies
10.08.2009, 10:18
Itse olisin rakentanut Frölundan hyökkäysketjut seuraavasti:
Nicke - Riksa - Naamat
Joel - Masken - PJ
Freddy - Jockce - Calle F
Vegard - Micke - Patte
+
Calle K, Nicke L, Junas, Martin...
Kuten huomaatte, niin variaatioita on paljon, mutta tuossa nyt oma näkemykseni. Ensimmäiseen ketjuun suomalaiset ja Nicke siihen laittamaan kiekot sisään. Kakkosessa vanhat jyrät ja kolmannessa nuorempaa polvea. Neloseen sitten loput päivän kunnon mukaan.
Lampinen
10.08.2009, 14:31
Frölundan ja Linköpingin takana paperilla kovin joukkue on HV 71.
Maalivahtiosasto on joukkueella ehkä parhain koko liigasta. Andersson otti viime kaudella Livin loukkaantumisen myötä askeleita ja on hyvä kakkonen ja Liv tulee varmasti saamaan lepoa. Livin tason jokainen jääkiekkoa seuraava tietää.
Liv
Andersson
Puolustus on joukkueelta heikentynyt aika paljon ja ainakin yhtä miestä se huutaa kovasti. Puistola ja Petrasek takaavat laatua, mutta sitten tulee kysymysmerkkejä. Gustafsson oli viime kaudella paikkapaikoin jopa fantastinen, mutta miehellä alkaa ikä olemaan rasittava tekijä ja sen varaan HV:ssa tuskin lasketaan. Saksasta tullut jättiläinen Lance Ward täyttää varmasti myös saappaansa, mutta sitten tulee lista pelaajia joitten nimien perään voi laittaa ison kysymysmerkin. Torp on nuori jannu ja ottanut isoja askeleita joka kausi ja samaa on odotettavissa tältäkin kaudelta. Grillfors ja Björk ovat sitten täytemiehiä.
Puistola - Petrasek
Ward - Torp
Gustafsson - Björk/Grillfors
Björk/Grillfors - Williamsson
Hyökkäys on tuttuun tapaan kiven kova. Tulivoimaa riittää myöskin kolmeen ketjuun kuten Frölundalla ja Linköpingilläkin. Liigan kovin ykkösketju? Jokainen ensimmäisen kolmen ketjun laituri ilman loukkaantumisia naputtaa yli 10 maalia.
Thörnberg - Davidsson - Voutilainen
Laine - Beech - Ledin
Tedenby - Falk - Melin
Sundh - Linnander/Ullström - Pettersson
Ja edelleen pahoittelut noista lempinimien käytöstä. Se sattuu tulemaan ihan oikeasti tulemaan luonnostaan. Mängimieheltä hyvä kuitti ;)
Veikkaus; Runkosarjassa 1-3.
Lampinen
10.08.2009, 15:56
Svenskafans kokosi viime viikon merkittävämmät tapahtumat ja ykköspaikan valtasi Anton Perssonin hieno maali Leksandia vastaan: http://www.youtube.com/watch?v=zqSwvYtUaTw.
Sen jälkeen tuli kaksi kovinta siirtoa ja kovimmaksi siirroksi arvioitiin Antti Pihlströmin siirto Färjestadin riveihin. Toisena oli liigan sisäinen siirto, kun Niklas Anger siirtyi Timrå IK:n riveihin.
Frölunda Indiansin päävalmentaja Dahlen on joukkueen kotisivujen haastattelussa erittäin tyytyväinen kesän harjoitteluun ja tuloksiin. Myös ensimmäinen jääviikko on näyttänyt, että kaikilla on sydän ja kaikki pelissä.
Christian Bäckman puolestaan ei saanut sopimusta ainakaan Columbuksen kanssa ja mies on nyt kotonaan Allingsåsissa ilman NHL-sopimusta. Euroopassa ykkösvaihtoehto on Frölunda.
finnishninja
10.08.2009, 16:10
Christian Bäckman puolestaan ei saanut sopimusta ainakaan Columbuksen kanssa ja mies on nyt kotonaan Allingsåsissa ilman NHL-sopimusta. Euroopassa ykkösvaihtoehto on Frölunda.
Huhuilevat, että Anton Strålman olisi myös ajankohtainen Frölundaan, ellei jatko NHL:ssä selviä.
Idoffista vielä vähän.
Tässä tullaan ampumaan itseään jalkaan oikeen huolella. Honken tapauksessa on muistettava maajoukkuepelitkin joten pelimäärä saattaa miehellä nousta todella korkealle. Mikä tuo sitten kaksi oleellista riskiä;
Honken on tottunut pelaamaan paljon ja haluaa myös varmasti pelata paljon. Dahlen myös vanhana ammattilaisena peluuttaa häntä paljon. Tästä hyvänä esimerkkinä viime kausi. Vaikka Ari Ahonen olikin kelpo kakkosmaalivahti, Dahlenilla ei ollut aikomustakaan peluuttaa häntä uudeksi ykköseksi, vaikka tiedosti varmasti sen riskin, että Honken saattaa palata NHL:ään. Lieneekö kysymyksessä herrasmiessopimus, jonka mukaan Honkeniin sijoitetaan kaikki ykkösmaalivahtina? Sellaisiahan joutuu joskus tekemään, jos mielii saada miehen riveihinsä.
Olen tietenkin kanssasi samaa mieltä. Kaudesta saattaa tulla näin raskas Honkkenille ja se saattaa kostautua silloin, kun pitäisi olla pirteimmillään.
Mutta sovitaan niin, että Frölunda johtaa joulun jälkeen sarjaa niin ylivoimaisesti, että Idoff saa käydä imuroimassa muutaman matsin ja Honken saa kaipaamansa huilin.
Toinen syy on se, kun Idoff ei yksinkertaisesti riitä vielä Elitseriin. On vähän pakko sijoittaakin siihen selvään ykkösmaalivahtiin.
Lampinen
10.08.2009, 16:30
Huhuilevat, että Anton Strålman olisi myös ajankohtainen Frölundaan, ellei jatko NHL:ssä selviä.
Hurjalta kyllä kuullostaa vaikka kaikkia huhuja ei tarvitse tosissaan ottaa. Strålman, Bäckman, Joel, Axelsson, Niskala, Kallio, Lehtonen, Mäntymaa, Niklas, Holmqvist, Hahl, Karlsson ja jopa Petterssonin sopimukset ovat/olisivat aivan hirmukalliita joten mielenkiintoista nähdä mitä tapahtuu.
JOS Strålman/Bäckman kaksikosta toinen tulee niin joukkueesta on pakko poistua muutama kallispalkkainen pelaaja. Omat arviot menee nelikkoon Nordqvist, Fabricius, Karlsson & Olimb juuri tuossa järjestyksessä.
Mr. Smith
10.08.2009, 19:45
Huhuilevat, että Anton Strålman olisi myös ajankohtainen Frölundaan, ellei jatko NHL:ssä selviä.
Minkälaista selviämistä Strålmanin suhteen huhuillaan? Pitäisikö jatkosopparia saada aikaiseksi jo ennen kauden alkua vai mitä? Harvoin noi ruotsalaiset ovat sopimuksiaan rikkoneet.
Minkälaiset odotukset ensi kaudella ovat HV 71:ssä David Ullströmin kohdalla? Onko hänellä mahdollisuuksia päästä NHL:ään tulevaisuudessa? Itse en Elitserieniä tai muita ruotsalaisia sarjoja seuraa muuten kuin lukemisen tasolla, mutta Islandersin varauksena Ullström kiinnostaa. Ainakin Lampinen on sijoittanut hänet neloskenttään. Olen vain lukenut Ullströmistä, paitsi kun katsoin viime U20 MM-kisoja, jolloin hän pelasi ihan lupaavasti ja tekikin tehot 2+2. Ainakin omasta mielestäni hänellä oli hyvä laukaus, hän on nopea luistelija ja pelasi fyysisesti. Ja ilmeisesti Boråsin joukkueessa meni Allsvenskanissa viime kaudella hyvin, kun 15 ottelussa syntyi tehopisteet 9+7.
Lampinen
10.08.2009, 20:36
Ainakin Lampinen on sijoittanut hänet neloskenttään.
Suurseurojen junnuilla esimerkiksi Joakim Anderssonilla, Marcus Johanssonilla, Henrik Björklundilla ja juuri Ullströmillä on erittäin vaikea raivata tietään pelaavaan kokoonpanoon, koska joukkueilla on helvetin laaja ja kova kokoonpano.
Viime kauden pahin esimerkki on Timrån Magnus Pääjärvi-Svensson hyvistä otteista huolimatta pelasi koko kauden helvetin vähän. Tällä kaudella toivottavasti miehen kohdalla sävelet on ihan erit. Dahlen puolestaan oppi kantapään kautta viime kaudella, että Larsen ja Karlsson olivat joukkueen parhaimpia puolustajia ja sitäkautta vastuu kasvoi kauden edetessä.
Tällä kaudella ainakin Skellefteån Erixonilla ja Brynäsin Rödiniltä on odotettavissa todellista läpimurtoa.
Suurseurojen junnuilla esimerkiksi Joakim Anderssonilla, Marcus Johanssonilla, Henrik Björklundilla ja juuri Ullströmillä on erittäin vaikea raivata tietään pelaavaan kokoonpanoon, koska joukkueilla on helvetin laaja ja kova kokoonpano.
Kyllä, tämä on todellakin totta - Ullströminkin kohdalla, koska hän ei ole lähellekään kokeneiden pelaajien tasoa, joten peliaikaa saattaa tulla ensi kaudella aika niukasti. Voi olla, että hän tulee pelaamaan Allsvenskanissa paremmalla peliajalla kehityksen kannalta. Ja kuten kirjoitit, luin viime kaudella, että Pääjärvi-Svensson pelasi todella vähän, vaikka pelasi hyvin, kun pääsi jäälle. Pääjärvi-Svensson on kuitenkin todellinen huippulupaus. Tämäkin kertoo Elitserienin todella kovasta tasosta.
finnishninja
11.08.2009, 01:03
Minkälaista selviämistä Strålmanin suhteen huhuillaan? Pitäisikö jatkosopparia saada aikaiseksi jo ennen kauden alkua vai mitä? Harvoin noi ruotsalaiset ovat sopimuksiaan rikkoneet.
Anton Strålman pelasi Timråssa, ennen NHL:n lähtöään. Hänen seuraava osoite on Calgary, mutta kilpailu pelipaikasta siellä tulee olemaan kova. Ei ole ollenkaan sanottu, että Strålman pelaa muutamaa ottelua enempää siellä tänä talvena, enkä ihmettelisi yhtään, jos hänen kuvionsa Calgaryssa loppuisivat jo harjoitusleirillä.
Calgaryn pelaajat, joiden kanssa Strålman tulee vääntämään pelipaikasta:
Dion Phaneuf, Jay Bouwmeester (uusi Floridasta), Robyn Regehr ja Cory Sarich tulevat olemaan ne neljä luottopakkia.
Sen jälkeen tulevat he, jotka kilpailevat jäljellä olevista kahdesta, kolmesta vakipaikasta puolustuksessa.
25-vuotiailla Adam Pardylla ja Mark Giordanolla on yhden suunnan sopimukset, mutta kuten esim. Joel Lundqvist sai kokea viime talvena, tämä ei ole mikään takuu. Molemmat kuuluivat joukkueseen viime talvena (Giordiano tosin leikattiin olkapäästä helmikuussa oli sivussa koko loppukauden).
Staffan Kronwall, Detroit-Niklaksen 26-vuotias pikkuveli on myös tekemästä viimeistä (?) yritystä Calgaryssa. Hänellä on myös kahdensuunnan sopimus, samalla tavalla kuin Strålmanillakin.)
Lisäksi puhaltavat niskaan Abbotsford Heatissa pelaavat lupaukset Keith Seabrook 21 (Chicagon Brentin veli), jolle ennustetaan valoisaa tulevaisuutta Calgaryssa (teki heti 70 pistettä Calgary Hitmenissä viime talvena).
Mikael Backlund, 20-vuotias superlupaus Västeråsista, jonka veikataan valtaavan pelipaikka Flamesissa tulevalla kaudella.
Matt Pelech, 21-vuotias, joka pelasi viisi ottelua viime kaudella.
John Negrin, 20-vuotias, joka pelasi kolme ottelua viime talvena.
Brett Palin, 25-vuotias, joka listattiin Calgaryn toimesta 2004, mutta ei ole vielä saanut läpimurtoa. Kuului myös kaudella 07/08 AHL:n All Star Teamiin, Strålmanin tapaan.
Kent Norberg, Frölundan nykyinen, oli Timrån urheilutoimenjohtaja Strålmanin pelatessa siellä. Strålman kertoo, että Norberg on ollut yhteydessä häneen. Noh, tässä vaiheessa se NHL-kortti katsotaan tietenkin, mutta Frölunda saattaa olla hyvinkin vaihtoehto, ellei pelipaikkaa löydy. Ja Norberg on varmasti silloin ensimmäisenä nykimässä Strålmania hiasta.
Kyllä ruotsalaiset ovat "rikkoneet" sopimuksiaan. Tai rikkoneet ja rikkoneet, sovintohan siinä aina lopulta tulee. Esim. Samuel Påhlssonhan meinasi yhdessä vaiheessa jopa lopettaa pelaamisen, kun ei päässyt sopimukseen seuransa kanssa. Myös Jörgen Jönssonin tapaus muistetaan hyvin, hänen jatkonsahan oli selvä Anaheimissä, mutta Jörgen suunnisti Värmlannin metsiin ja Karlstadiin. Myös velipoika Kennylle oli valmis pelipaikka, mutta hän valitsi peluun Ruotsin divarissa.
Mängimies
11.08.2009, 12:24
Mikael Backlund, 20-vuotias superlupaus Västeråsista, jonka veikataan valtaavan pelipaikka Flamesissa tulevalla kaudella.
Backlund on hyökkääjä eikä taistele Strålmanin kanssa samoista minuuteista.
Kova työ Strålmanilla kieltämättä on vallata pelipaikka Calgaryssa, mutta uskoisin miehen hoitavan kunnialla nykyisen sopimuksensa loppuun, pelaapa sitten AHL:ssä tai NHL:ssä. Kaikki edellytykset Strålmanilla kuitenkin on edelleen tehdä hyvä NHL-ura.
finnishninja
11.08.2009, 13:20
Backlund on hyökkääjä eikä taistele Strålmanin kanssa samoista minuuteista.
Niin on tietenkin. Pahoittelen kömmähdystä.
Kova työ Strålmanilla kieltämättä on vallata pelipaikka Calgaryssa, mutta uskoisin miehen hoitavan kunnialla nykyisen sopimuksensa loppuun, pelaapa sitten AHL:ssä tai NHL:ssä. Kaikki edellytykset Strålmanilla kuitenkin on edelleen tehdä hyvä NHL-ura.
Riippuu tietenkin siitä, miten Strålman viihtyy AHL:n pitkillä bussimatkoilla. Eikä AHL:ssä(kään) yleensä pakoteta pelaamaan, jos pelaaja itse haluaa lähteä pois.
Jos näyttää siltä, että hänen AHL-uransa tulee jatkumaan, eikä mitään vakiintumista NHL:n ole näkyvissä, niin saattaa hyvinkin käydä niin, että hän valitsee peluun Euroopassa - tai KHL:ssä. Tai Frölundassa... Siteeraan tässä miestä: "- "Nubben" ryckte lite i mig. Vi snackade lite grann. Han är rolig att snacka med, säger han och skrattar lite till."
Eli, "Nubben" (Kent Norberg) nykäisi hieman minua. Juttelimme vähän. Hänen kanssaan on hauska jutella, kertoo hän ja nauroi taas.
Mutta näistä huhuista sen verran, että Norberg on varmasti yhteydessä sataan sellaiseen pelaajaan, joista yksikään ei tule koskaan pelaamaan Frölundassa. Mutta hommahan on kuin pölynimurin myyntiä. Myöntävä vastaus tulee lopuksi, mutta sitä ennen pitää olla valmis ottamaan paljon kielteisiä vastauksia.
Mikään ei ole tosin mahdotonta jääkiekossa. Tuli ensimmäisenä mieleen, kun Moran pomo Jan Simons seisoi puukengät jalassa Moran vaihtoaitiossa ja teki kauppoja Marin Hossasta - joka myös sitten saapui pelaamaan Moraan. Simons leimattiin ensin hulluksi, mutta moni veti kyllä aamukahvit kurkkuun, kun lehdessä luki, että Hossa oli laskeutunut Östersundin lentokentälle.
Mr. Smith
11.08.2009, 15:08
Riippuu tietenkin siitä, miten Strålman viihtyy AHL:n pitkillä bussimatkoilla. Eikä AHL:ssä(kään) yleensä pakoteta pelaamaan, jos pelaaja itse haluaa lähteä pois.
Jos näyttää siltä, että hänen AHL-uransa tulee jatkumaan, eikä mitään vakiintumista NHL:n ole näkyvissä, niin saattaa hyvinkin käydä niin, että hän valitsee peluun Euroopassa - tai KHL:ssä. Tai Frölundassa...
Siteeraan tässä miestä: Eli, "Nubben" (Kent Norberg) nykäisi hieman minua. Juttelimme vähän. Hänen kanssaan on hauska jutella, kertoo hän ja nauroi taas.
Niin mikä on sitten AHL-ura ja mikä vakiintumista NHL:ssä? Strålman on kumminkin pelannut kaksi kautta Pohjois-Amerikassa ja kummallakin kaudella hän on pelannut enemmän pelejä NHL:ssä kuin AHL:ssä.
Kyllä noista Strålmanin lausunnoista tosiaan voi päätellä, että Eurooppaan on vauhdilla tulossa.
Lampinen
12.08.2009, 00:07
Hyvä aloitus Frölundalta kauteen ja Djurgårdenia 4-0 tauluun.
Ensimmäinen erä oli maaliton, mutta toisessa erässä Intiaanit takoi kolme maalia Mäntymaan, Petterssonin ja Blomdahlin toimesta. Viimmeisessä erässä tuloksen kruunasi sitten Andreas Karlsson jonka pelaaminen koko pelissä oli epävarmaa.
++ Mäntymaan debyytti ja Hedmanin pisteet.
++ Honke aloitti kauden nollalla.
Eli ruotsalainen Nordic Trophy aloitettu voitolla :) Seuraavat ottelut on pe-la ja vastuksiksina toimii Linköping ja Lugano.
Katsojia pelissä oli reipas 5000 tuhatta. Frölundan riveistä puuttui Niskala, Hahl, Lehtonen, Axelsson ja Joel.
finnishninja
12.08.2009, 09:46
Frölundan riveistä puuttui Niskala, Hahl, Lehtonen, Axelsson ja Joel.
Jonas Nordqvist ei ollut myöskään mukana (polvi).
Mielenkiintoista muuten, että HV voitti Linköpingin niinkin selvästi, kuin 5-2. Raporttien mukaan Linköping tosin hallitsi tapahtumia kaksi ensimmäistä erää, HV:n kontratessa tehokkaasti, mutta kolmannessa HV otti ohjakset käsiinsä.
finnishninja
12.08.2009, 10:22
Näyttää siltä, että Fredrik Norrena on yhtä kuuma, kuin ennen lähtöään Linköpingistä!
Taitaa tulla hauska talvi:-)
http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/article5631677.ab
Lampinen
12.08.2009, 14:33
Jonas Nordqvist ei ollut myöskään mukana (polvi).
Jonashan sieltä puuttui. Saa nähdä pelaako mies enää ollenkaan Frölundan paidassa peliäkään. Erittäin sympaattinen kaveri mitä pari lausetta miehen kanssa kerkesin viime kauden fanien päivässä jutustelemaan. Istui muuten Ellerin, Kallion ja Joakim Anderssonin kanssa samassa pöydässä.
Pienimuotoinen haastattelu oli Petterssonista eilisen voiton jälkeen ja se löytyy täältä: http://www.frolundaindians.com/sv/frolunda/nyheter/a-laget/tack-for-stodet.
finnishninja
13.08.2009, 10:01
Erittäin sympaattinen kaveri mitä pari lausetta miehen kanssa kerkesin viime kauden fanien päivässä jutustelemaan.
Frölundassa on pelannut paljon fiksuja ja symppiksiä pelaajia. Kimmo Eronen on eräs, joka on jäänyt erikoisesti mieleeni. Helvetin kiva jätkä.
finnishninja
16.08.2009, 10:57
Muilla Ruotsin pääsarjan joukkueilla on tietenkin tiedossa Frölundan tilanne. Pelaajiahan on nyt niin paljon, että pukukoppikin alkaa käydä ahtaaksi. Muutama seura onkin osoittanut mielenkiintoa Jonas Nordqvistia kohtaan. Näistä Leksand on esitellyt tarjouksen, jonka mukaan Nordqvistin kuntoutus hoidettaisiin loppuun Leksandissa ja hän olisi mukana sarjan avausottelussa, heidän riveissään.
Nordqvist itse lähtee kauteen Frölundan pelaajana ja toivoo myös saavansa jatkaa sellaisena.
Janne Niinimaa yksivuotisella sopimuksella HV-71:een.
Lähde: HV:n kotisivut (http://hv71.se/Nyheter/Janne-Niinimaa-forstarker-HV71/)
Jiggy#35
16.08.2009, 19:39
Janne Niinimaa yksivuotisella sopimuksella HV-71:een.
Lähde: HV:n kotisivut (http://hv71.se/Nyheter/Janne-Niinimaa-forstarker-HV71/)
Ihan suht hyvä kaappaus HV71:ltä. Kiekollisesti taitavampi kuin Luoma ja liikkuukin paremmin. Uskoisin, että pystyy todella hyvin korvaamaan Luoman jättämän aukon puolustuksessa. Vaikka ei MM-kisat menneetkään ihan putkeen, niin luulisi petraavan ensi kaudella jos paikat kestää koko kauden.
finnishninja
17.08.2009, 00:04
Ihan suht hyvä kaappaus HV71:ltä. Kiekollisesti taitavampi kuin Luoma ja liikkuukin paremmin. Uskoisin, että pystyy todella hyvin korvaamaan Luoman jättämän aukon puolustuksessa. Vaikka ei MM-kisat menneetkään ihan putkeen, niin luulisi petraavan ensi kaudella jos paikat kestää koko kauden.
Todella mielenkiintoinen hankinta HooVeeltä. Niinimaahan pelasi työsulkukaudella 10 ottelua Malmön riveissä ja panin silloin merkille, että heidän maalivahtinsa Pasi Nurminenkin saalisti enemmän pinnoja, kuin Niinimaa :-) Noh, varmasti hyvä hankinta.
Vähän off topiccia, mutta Niinimaan hooveen siirron innoittamana kävin katsomassa miehen statseja elite prospectista. Löytyi varsin mielenkiintoinen tilasto työsulkukaudelta Kärpistä.
2004-2005 Kärpät SM-Liiga 26 3 1 13
Eli siis 3+1=13.
Mutta eipä siinä mitään varmasti hoovee saa Niinimaasta hyvän pakin joukkueeseensa. Olisihan tuo saanut Suomeenkin tulla mutta näin tällä kertaa.
finnishninja
17.08.2009, 15:34
Olisihan tuo saanut Suomeenkin tulla mutta näin tällä kertaa.
Hieman kyllä ihmettelin, että miksei mies palannut kotiin. Ei pitäisi olla rahasta kiinni. Mutta jospa hän hakee urheilullista haastetta, ennen kotiinpaluuta?
Lampinen
17.08.2009, 18:44
Kunnossa ollessaan ehdottomasti Niinimaa on hyvä hankinta ja vielä suurempi JOS itseluottamus on kondiksessa. Viime vuosina tuollaista Janne Niinimaata on nähty todella vähän, joten en usko Jannen nousevan Luoman saappaisiin. Täyttää joka tapauksessa vahvistuksen kriteerit ja nostaa jönköpingiläisten puolustuksen tasoa.
Lampinen
17.08.2009, 19:22
Intiaaneilla oli viikonloppuna tuplat harjoitusotteluissa ja molemmista irtosi voitto:
Linköping - Frölunda
0-1 Mathis Olimb
1-1 Zackrisson (Dahlbeck - Johansson)
1-2 Pettersson (Lehtonen)
1-3 Klingberg (Johansson - Fabricius)
1-4 Karlsson (Fabricius)
2-4 Håkansson (Johansson)
3-4 Zackrisson (Håkansson - Petterström)
Frölunda pelasi pelissä seuraavalla kokoonpanolla:
Fabricius - Hahl - Axelsson
Niskala - Larsen
Olimb - J.Andersson - Kallio
Lehtonen - Mäntymaa
N.Andersson - Karlsson - Pettersson
Hedman - Viklund
Blomdahl - Johansson - Klingberg
Tömmernes
Honke
Idoff
Pelin kommentit löytyy täältä; http://www.frolundaindians.com/sv/frolunda/nyheter/a-laget/det-galler-att-vara-pa-tarna/.
Luganosta irtosi 5-4 voitto ja maalintekijöinä kunnostautui Pettersson, Lehtonen x2, Röymark ja Tömmernes. Tänään ruotsalainen Nordic Trophy jatkoo Frölundan osalta HV 71:stä vastaan.
Lampisen ja ninjan tänne kirjoittamat kokoonpanoraportit sekä Nordic Trophyn sivuilta katsotut kentälliset on kuitenkin laittanut hieman ihmetyttämään. Pakko siis nostaa kissa pöydälle.
Esimerkiksi Kallio on pelannut N.Anderssonin sijasta pääasiassa J.Anderssonin ja norjalaiskaksikon (Olimb & Röymark) kanssa niin harjoituksissa kuin Nordic Trophyssakin. Tiedän, että tässä vaiheessa eri koostumuksia haetaan jne, mutta suunnilleen sama ketju on ollut Kalliollakin koko ajan, eikä se silloin tunnu enää kokeilulta. Eli pointtini on se, että onko Dahlenilla aikomus kenties tehdä mahdollisimman tasavahvoja ketjuja ensi kaudelle? Eli ripotella näitä tähtipelaajia eri ketjuihin ja puurtaa kolmella tai jopa neljällä tasaisen hyvällä ketjulla.Vai peluuttaako hän harjoituspeleissä kentällisiä ilman minkäänlaista ideaa ja palaa kauden kynnyksellä "normaaleihin" ketjuihin (esim. N.Andersson ja Kallio samassa)?
Lampinen
18.08.2009, 12:48
Esimerkiksi Kallio on pelannut N.Anderssonin sijasta pääasiassa J.Anderssonin ja norjalaiskaksikon (Olimb & Röymark) kanssa niin harjoituksissa kuin Nordic Trophyssakin.
Viime kaudellahan kaikki muistavat vaikean alkukauden ja Tomppa ei oikeen sopinut Karlssonin eikä Hahlinkaan rinnalle, joten siitä syntyi todellisia vaikeuksia joukkueelle. Karlssonin loukkaantumisen myötä ja Hahlin siirryttyä Petterssonin tutkapariksi Joakimille aukesi paikka Niklaksen ja Kallion keskellä ja siitä lähtien Dahlen on nähnyt Kallion sopivan J.Anderssonin viereen.
Potentiaalia tuohon kolmen ketjun ilotulitukseen on, mutta en jaksa uskoa, että Joakimilla olisi siihen sentterinä annettavaa, laiturina asia on jo ihan eri juttu. Monipuolisuus on joukkueen avainsana tulevalle kaudelle. Pebben, Joel, Hahl ja Fabricius kaikki pystyvät pelaamaan missä roolissa tahansa ja se antaa mahdollisuuden tuohon kolmen ketjun ilotulitukseen. Samaa voi mainita Olimbista ja jopa Klingbergistä joka iski eilen kaksi maalia tappiopelissä HV 71 vastaan. Tällä hetkellä joukkueen suurin murhe on löytää Tompalle sentteri joka pystyy ruokkimaan häntä, kuten entinen kapteeni.
Lampinen
19.08.2009, 13:47
Thomas Rhodinin ura ei olekkaan pääsarjatasolla päättynyt? Miestä huhutaan Södertäljen riveihin ja mies itsekkin myönsi, että neuvotteluita käydään. Haastattelusta saa kuvan, että mies olisi tosiaankin valmis pelaamaan vielä huipulla, joten ilmeisesti Färjestad ei ole miehelle edes sopimusta tarjonnut. Eurooppaan mies ei lähde vain ja ainoastaan perhesyistä.
Linköpingin kallispalkkaista Surovytä huhuillaan puolestaan Skellefteåån, mutta itse en jaksa uskoa tuohon, koska joukkueella on jo niin hirmuinen hyökkäys kasassa.
Esittelyvuorosso joukkueissa on omalla kohdallani ollut kärkijengit, joten otetaan samaan viestiin kaksi pahinta haastajaa.
Skellefteå on rakentanut ja satsannut tälle kaudelle hurjan paljon ja kaikki on mahdollista. Hyökkäys on yksi liigan kovimpia ja se on vahvistunut loistavilla täsmäaseilla. Tenkrat Timråsta, Warg MoDosta, Hagos SSK:sta ja Bellemare Leksandista paukuttamaan maaleja. Ilman huhuttua Surovytäkin hyökkäys näyttää tältä;
Söderberg - Moran - Tenkrat
Söderström - Warg - Bellemare
Månsson - Ericsson - Forssell
Forsberg - Hagos - Karlberg/junnut
Puolustukseen on löytynyt kaksi kovaa slaavia ja se tekee siitäkin osa-aluuesta timanttisen kovan. Marttisen ja Erixonin jatkettua pakka näyttää hyvältä;
Marttinen - Majesky
Skrbek - Erixon
Norgren - Strandberg
junnut
Maalivahtiosasto on myös kunnossa. Viime kauden playoffeissa loistanut Dahlberg on kasvamassa isoon rooliin ja kokenut Hadelöv pystyy vielä toimimaan hyvänä bäkuppina.
Sijoitus runkosarjassa; 4-5.
Färjestad on kokenut kovia kesän aikana ja paikkaukset eivät ainakaan vielä ole mennyt yksi yhteen lähtijöiden kanssa. Ainoastaan maalivahtiasiat on kondiksessa ja monsterin tontille monsterina tulee Henrik Karlsson jolta odotetaan läpimurtoa liigan eliittiin.
Karlsson
Rahm
Puolustuksen tukipylväät muodostuu Sveitsistä tulleeseen kaksikkoon ja Laatikaiseen. Loput palaset koostuu sitten nuorista ja täytemiehistä.
Laatikainen - Holos
Blindenbacher - Lindström
Vallin - Lindgren
Johnsson - M.Karlsson
Paljon on pakkipareja kokeiltu harjoituspeleissä ja käytännössä Lada-Holos on ollut ainoa vakituinen pari.
Hyökkäyksessä ei ole tullut sitä Wallinin korvaajaa, muuten on joukkue suht kova paperilla. McDonnellia ollaan myös ilmeisesti suunnittelemassa laitaan, joten sentteri sieltä on varmuudella vielä tulossa. Björklund ja Johansson on harjoituspeleissä saanut vastuuta hyvin ja Johansson on pelannut myös laidassa paljon. Harkkakokoonpanojen perusteella voisi päätellä jotain tämmöstä;
Goren - xxx - McDonnell
Pihlström - Andersson - Umicevic
Paulsson - Bastiansen - Holtet
Åslund/Björklund - Matsson/Johansson - Kåberg
Sijoitus runkosarjassa 4-5.
Lampinen
19.08.2009, 14:33
Ruotsin Nordic Trophyssä Djurgården voitti Färjestadin 3-2.
1-0 Klubertanz (Kruger - Eklund) YV.
2-0 Klubertanz (H.Eriksson - T.Eriksson) YV.
2-1 M.Karlsson (Åslund - Bastiansen)
3-1 Cehlin (Gustafsson)
3-2 McDonell (Matsson - Holtet) YV.
Vedot 27-24.
3 stars: Kyle Klubertanz, Djurgårdens IF
2 stars: Nicklas Danielsson, Djurgårdens IF
1 stars: Andreas Engqvist, Djurgårdens IF
Lampinen
25.08.2009, 21:38
Nordic Trophyä väännetty pari matsia taas. Malmöstä irtosi voitto lähes parhaalla miehistöllä 5-3. Maalit teki Klingberg, Johansson, Roymark, Kallio ja Niklas Andersson. Niskala ja Tomppa keräsivät myös yhen syöttöpisteen mieheen.
Färjestadilta tuli sitten naamaan, mutta kokoonpanokaan ei ollut vakuuttava. Kolme täyttä ketjua ja ainoastaan 5 puolustajaa. Idoff pelasi myös maalissa ja toisessa pelissä otti toisen tappionsa. Klingberg teki vaihteeksi ainoan maalin Intiaaneille.
Varakapteeneiksi joukkueessa valittiin Riku Hahl ja PJ Axelsson.
Lampinen
26.08.2009, 00:17
Dahlenin kommentit uusin kapteeneihin on yksinkertaiset.
- Hahl oli jo viime kaudella varakapteeni ja teki siinä roolissa asiat todella hyvin, joten jatkaa "A" rinnassa.
- Pebben on vanha-uusi kaveri ja tuo hurjan kokemuksen mukanaan. Itsestäänselvyys valinnaksi.
- Viime kaudella kapteenina ja varakapteenina toimineet Niklas Andersson ja Tomi Kallio jatkaa tietysti pukukopissa johtavalla sävyllä, mutta eivät saa rinnalle merkkiä tälle kaudelle.
Joukkueen kotisivuilta löytyy ruotsalaisen Nordic Trophyn sensaation Calle Klingbergin haastattelu; http://www.frolundaindians.com/sv/frolunda/nyheter/a-laget/calle-klingberg-vill-ha-mer/. Jätkä naputti 5+0 tehot ja oli koko joukkueen tehokkain pelaaja yhdessä Johanssonin kanssa.
Maajoukkueen mukaan Tsekkeihin lähtee peräti 4 intiaanimiestä. Honke, Pettersson ja Hedman on Ruotsin mukana ja Ville Mäntymaa pukee leijonapaidan päällensä.
EDIT; Kyllähän sinne lähtee 5 miestä, kun Axelsson pukee myös Tre Kronor-paidan päälleen.
Lampinen
26.08.2009, 13:50
No, Fopalle on tehty jalkaankin se yritys nr. 100, joten paluu sarjaan taitaa olla enemmän epätodennäköistä, kuin todennäköistä.
Josko se sittenkin natsaisit? Jalka on ainakin siinä kunnossa, että Forsberg matkustaa MODOn kanssa Sveitsiin; http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/modo/article5694841.ab.
finnishninja
26.08.2009, 15:51
Josko se sittenkin natsaisit? Jalka on ainakin siinä kunnossa, että Forsberg matkustaa MODOn kanssa Sveitsiin; http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/modo/article5694841.ab.
Mutta sanoo samaan hengenvetoon, että se jalka on tuntunut viime vuosina aina hyvältä kauden alussa, mutta on sitten alkanut reistailemaan.
Päivä kerrallaan, kuten Foppa itse sanoo, tässä vaiheessa, kun pitäisi olla täysin terveen paperit ja kymmentä vailla täydessä pelikunnnossa, jos mielii hyvään kauteen.
Toki Foppa on yhä hyvä pelimies ja hyvässä kunnossa, mutta rajansa kaikella, elittikiekossa. Nytkin voidaan hehkuttaa kovasti jotain hönstäpeliä Tanskassa ja paria "Foppasyöttöä", mutta siitä on pitkä matka kevääseen, varsinkin Fopalla.
Ei. Kyllä minä ainakin olen sitä mieltä, että Fopan pelit eliitissä on pelattu ja hänen elitiissä pysyminen vaatii niin kovaa työtä, ettei jalka kestä. Olisi paras, jos hän pelaisi vaikka tennistä ja jääkiekkoa vaan näissä jippomatseissa.
Olisi tietenkin hienoa olla väärässä, sillä Foppa saattaa pelata kyllä polvillaankin paremmin, kuin joku tavallinen rivimies...
Lampinen
26.08.2009, 16:35
Mutta sanoo samaan hengenvetoon, että se jalka on tuntunut viime vuosina aina hyvältä kauden alussa, mutta on sitten alkanut reistailemaan.
Aivan totta, että täyttä kautta Forsberg ei tulee enää koskaan pelaamaan millään sarjatasolla, mutta samanlainen rooli MoDossa kuin viime Olympialaisissa Ruotsin paidassa voi tulla kysymykseen. Eli peli/viikko-tahti voisi olla tässä vaiheessa kaikkein viisan ratkaisu kaikkien kannalta. Playoffeissa sitten kaikki mahdollinen vähän väkisinkin irti Fopasta.
Tuokin taitaa olla enemmän toiveajattelua kuin realistista. Täältä kumminkin kaikki mahdollisen ruumiinosat pystyyn, että #21 pelaisi vielä yhden kauden.
finnishninja
27.08.2009, 00:19
Täältä kumminkin kaikki mahdollisen ruumiinosat pystyyn, että #21 pelaisi vielä yhden kauden.
Äijällä on yhä sairaanhurja mainosarvo. Kunnossa tai ei, mutta taitaa myydä pelkästään joukkueeseen kuulumalla parituhatta ylimääräistä lippua per matsi, eikä näin ainoastaan Örnsköldsvikissä, vaan joka areenalla. On aina hienoa nähdä elävä legenda jäällä.
Lampinen
28.08.2009, 17:38
Heh, Foppan pelipaidassa komeili numero 7, 21 sijasta. Syykin oli yksinkertainen, koska joukkueen mukana Fopan omalla numerolla varustettua paitaa ei ollut.
MODO otti voiton Geneve-Servettestä numeroin 2-1;
0-1 (5:10) Per-Åge Skröder (Daniel Sondell)
0-2 (21:08) Thomas Enström (Oscar Steen, Per Hållberg)
1-2 (38:44) Morris Trachsler (Jan Cadieux)
- Molemmille jengeille kertyi 7 pikkurangaistusta.
- Yleisöä oli vajaa 500 sataa.
- Hannu Pikkarainen sai kiitettävän arvosanan paikalliselta medialta.
- Thomas Rhodinin ainoa vaihtoehto ei ole Södertälje ja nyt pidetään suurempana todennäköisyytenä, että mies menee sarjatasoa alemmaksi hyvän kaverinsa Peter Nordströmin perässä Leksandiin.
- Södertälje on reagoinut myös tähän ja joukkue on siirtänyt katseensa Pierre Hedinin suuntaan.
- Daniel Henriksson on tekemässä kotiinpaluuta pitkältä reissulta ja ilmeisesti lähellä sopimusta Luleån kanssa.
finnishninja
29.08.2009, 12:50
Bengt-Åke Gustafsson on liittänyt Peter Forsbergin mukaan ensimmäiseen Olympiakokoonpanoon. Näin huolimatta siitä, että Foppa itse kertoo, että mahdollisuudet hänen pelaamiseensa tulevalla kaudella ovat erittäin pienet.
Modo kohtasi muuten keski-euroopan reissullaan Hannoverin ja hävisi ottelun lukemin 1-2. Ottelu ratkaistiin rankkareilla ja Modon maalin teki Peter Forsberg.
Zuccarello, Skröder, Green ja K Forsberg epäonnistuivat.
Seuraavana Modo kohtaa Hamburg Freezersin ottelussa kolmannesta sijasta.
finnishninja
29.08.2009, 16:03
Fopan rankkarin voi muuten käydä katsomassa täällä: http://modo.hockeyligan.se/?contentid=800376464385
Tosin pari haastattelua ensin ja itse rankkari viimeisenä.
finnishninja
29.08.2009, 16:48
Ja mitens tärkee Fopalle on Modon ottelu kolmannesta sijasta?
Foppa ei pelaa, koska Mats Sundin menee naimisiin ja Foppa on tietenkin kutsuttu.
Ei se ole jääkiekkokaan tasapuolista kaikille pelaajille. Joku toinen pelaaja olisi voinut joutua valmentajan silmätikuksi, mutta ei Foppa. Foppa ei pelaa jos ei huvita - ja pelaa jos huvittaa €:-)
Joukkueen kotisivuilta löytyy ruotsalaisen Nordic Trophyn sensaation Calle Klingbergin haastattelu; http://www.frolundaindians.com/sv/frolunda/nyheter/a-laget/calle-klingberg-vill-ha-mer/. Jätkä naputti 5+0 tehot ja oli koko joukkueen tehokkain pelaaja yhdessä Johanssonin kanssa.
Oho, Klingberghän on innostunut. Näitkö yhtään Lampinen pelejä, että olivatko maalit sellaisia ripareista tyhjään maaliin tuikattuja vai oliko ihan tekemällä tehtyjä? Pelasiko muuten Niclas Lasu yhtään peliä turnauksessa? Ilmeisesti kumminkin molemmat, Lasu sekä Klingberg, pelaavat ensi kaudella Boråsissa.
finnishninja
31.08.2009, 08:16
Aftonbladetin mukaan Steven Kariya on tulossa takaisin Ruotsiin.
Lampinen
31.08.2009, 20:50
Ilmeisesti kumminkin molemmat, Lasu sekä Klingberg, pelaavat ensi kaudella Boråsissa.
Saapa nähdä. Se mistä kirjoittelin jo aikasemmin joukkueesta Dahlen joutuu poistuttamaan kaksi hyökkääjää, koska budjetti ja rosteri tulee vastaan liian isona.
Yhtenä nimenä minunkin spekuloima Fabricius on todennäköinen lähtiä, koska viime kauden esitykset eivät varmasti natsannut yksi yhteen palkan kanssa. Toinen lähtijä lienee sentteri ja todennäköisin lähtiä on Jonas Nordqvist joka on huhuissa liitetty Brynäsiin. Kumpikaan lähtiä ei radikaalisesti joukkuetta heikennä ja Jonaksen aukon sentterinä voi ottaa Joakim Andersson, Mathis Olimb tai Joel Lundqvist. Tämä taas aiheuttaa sen, että myös Klingbergille löytyy rooli tuosta joukkueesta.
Päivitetty kokoonpano Dahlenin harkkapelin perusteella ja todennäköisimpien lähtiöiden;
Niklas - Karlsson - Pettersson
Lundqvist - Hahl - Axelsson
Kallio - Joakim - Olimb
Blomdahl - Johansson - Klingberg/Lasu/Roymark
Niskala - Larsen
Lehtonen - Mäntymaa
Hedman - Viklund
Tömmernes
Honke
Idoff
Kaikki nelosen oikeat laiturit tulevat jossakin vaiheessa piipahtamassa Boråsin puolella ja kaksi tulee siellä ilman loukkaantumisia pelaamaan vakituisesti. Harkkapelin perusteella on vaikea tehdä lopullista analyysiä, mutta Idoffin ollessa tolppien välissä joka pelistä on tullut päihin.
Lampinen
01.09.2009, 15:51
Nyt se on varmaa. Fabricius ja Nordqvist saavat etsiä uutta seuraa ja ainakin toistaiseksi pelit on pelatut Frölundan paidassa.
Kent Norbergin kommentteja;
"Sedan vi fick in ”Pebben” Axelsson och Joel Lundqvist i truppen har vi haft två forwards för mycket. Vi har vägt både sportsliga och ekonomiska argument noga och under lång tid och kommit fram till att den här lösningen är den bästa för både klubben och de enskilda spelarna."
Näin on maine katoavaista. Pari vuotta sitten vielä kaverukset olivat joukkueen parhaimmistoa ja viime kausi meni täysin piloilleen ja se taisi ratkaista kavereiden kohtalon. Luleå on myös pyörinyt huhuissa minne molemmat suuntaisisivat.
14 hyökkääjää, 7 puolustajaa ja kaksi maalivahtia on joukkueen koko kauteen lähtiessä. Jollei huhu Bäckman sitten toteudu johon allekirjoittanu ei jaksa uskoa millään.
Lampinen
01.09.2009, 16:16
Kahdet selkäsaunat tuli myös Nordic Trophyssä. Lähes parhaalla miehistöllä ensiksi naamaan Djurgårdenilta 0-3 ja seuraavana päivänä sitten HV 71;ltä lättyyn peräti 5-1.
Paljon sekoittelee tässä vaiheessa ketjuja Dahlen vieläkin. Ainoat parivaljakot mitkä pysyivät paikallaan oli Olimb-Joakim Andersson ja Johansson-Blomdahl. Kokonaisista ketjuista kasassa pysyi molemmat ottelut Pebben-Hahl-Pettersson. Honke oli maalissa molemmissa otteluissa.
Kärpät matkustaa Skellefteån vieraaksi ja Kimmo Koskenkorva palaa vanhaan kotihalliinsa; http://www.svenskafans.com/hockeyzon/artikel.asp?id=312434.
Lampinen
01.09.2009, 20:36
Nostetaan nyt tapetilla tapaus Fabricius ja Nordqvist, koska tuo on ykkösjuttu Ruotsin mediassa tällä hetkellä. Molemmille löytyy ottajia, mikä on aivan varmaa ja molempien jatko Elitserienissä on 98% varmaa.
Fabriciuksen kohdalla kyseeseen tulee kolme joukkuetta.
- Kotiinpaluu Luleåån saattaa tulla kysymykseen jos miehellä vain on motivaatiota palata kotimantereelle. Rahaa joukkueella on Harjun ja Omarkin myynnin jälkeen, joten se ei ole ongelma.
- Färjestad on myös soitellut maajoukkuemiehelle ja onkin se realistisin vaihtoehto. Menestys takuu ja iso rooli varmasti houkuttelee hallitsevassa mestarissa.
- Linköping olisi myös kiinnostunut Karlin palveluksista, mutta rahatilanne ei ole joukkueella suotuista. Epärealistisin vaihtoehto näistä kolmesta.
Nordqvistin kohdalla on kaksi jengiä noussut ylitse muiden huhuissa.
- Tutkaparin mukana siirtyminen Luleåån on tiettävästi yksi lappu mikä kaverin pöydällä on.
- Jo kuukauden verran huhutta Brynäs taitaa silti Jonaksen kohdalla olla realistisin vaihtoehto. Rooli olisi molemmissa joukkueissa silti valtava ja saa nähdä mihin mies päättyy siirtyä.
Fredrik Brembergin ensimmäinen KHL-visiitti jäi siis lyhyeksi, mutta silti mies on sitä mieltä, että KHL on miehelle oikea liiga ja ensisijaisesti etsii sieltä uutta jengiä.
Nostetaan nyt tapetilla tapaus Fabricius ja Nordqvist, koska tuo on ykkösjuttu Ruotsin mediassa tällä hetkellä. Molemmille löytyy ottajia, mikä on aivan varmaa ja molempien jatko Elitserienissä on 98% varmaa.
Hieman on ihmetyttänyt tämä pelaajien kauppaaminen Frölundasta mitä Lampinen on pitänyt nyt tässä pinnalla jonkin aikaa. Ymmärtääkseni tässä tapauksessa pelaajat ovat sopimuksen alaisia? Haluaako seura potkia pelaajat pois? Haluavatko pelaajat lähteä seurasta? Ei kait Elitserienissä pelaajia voi vain myydä?
Lampinen
02.09.2009, 00:56
Ei kait Elitserienissä pelaajia voi vain myydä?
Kyllä, pelaajat omaavat sopimuksen ja molemmat on toistuvasti sanonut, että haluaisisivat jatkaa Frölunda-pelaajina. Pelaajat kumminkin hyväksyvät tosiasiat ja tottakai haluaa pelata niin paljon kuin mahdollista, joten periaatteessa tämän sopan voisi määritellä "sopimus purettiin yhteisymmärryksessä"-fraasilla.
Valitettavaa, mutta yksinkertaisesti taloudelliset realiteet tulivat vastaan Joel Lundqvistin, PJ Axelssonin, Ville Mäntymaan ja Mikko Lehtosen hankintojen kautta. Ja esimerkiksi Petterssonin jatkosopimus ei varmasti ollut sieltä halvimmasta päästä.
Ruotsalaisen Nordic Trophyn mestariksi kruunattiin Djurgården joka voitti finaalissa Linköpingin ja otti vastaan 40 tuhannen euron voittopalkinnon.
Matsfaktat:
Djurgårdens IF - Linköpings HC 4-1 (1-0, 1-0, 2-1)
Period 1
19:26 1-0 Nicklas Danielsson (Jacob Josefsson)
Period 2
13:03 2-0 Marcus Nilson (Kristoffer Ottosson)
Period 3
02.38 3-0 Jimmie Ölvestad
04:02 3-1 Mattias Carlsson (Magnus Johansson)
06:14 4-1 Carl Gustafsson (Michael Holmqvist, Tim Eriksson)
Skott: 33-20 (16-6, 6-9, 11-5)
finnishninja
02.09.2009, 08:11
Jollei huhu Bäckman sitten toteudu johon allekirjoittanu ei jaksa uskoa millään.
Tällä hetkellä ainoastaan Nashville Predators on osoittanut mielenkiintoa Bäckmaniin. He hakevat yhtä puolustajaa ja valitsevat kolmesta. Bäckman on antanut heille aikaa ensi viikonloppuun. Ellei siihen mennessä tule positiivista tulosta, hän palaa Frölundaan.
Lampinen
02.09.2009, 11:59
Tällä hetkellä ainoastaan Nashville Predators on osoittanut mielenkiintoa Bäckmaniin.
Näin ymmärsin myös itse. Eihän tässä voi kun toivoa parasta, mutta ei todellakaan odotella liikoja Bäckmanin suhteen. Kiven kova seitsikko löytyisi takalinjoille Bäckmanin tulon myötä: Bäckman, Niskala, Lehtonen, Mäntymaa, Larsen, Hedman & Viklund.
finnishninja
02.09.2009, 12:24
Näin ymmärsin myös itse. Eihän tässä voi kun toivoa parasta, mutta ei todellakaan odotella liikoja Bäckmanin suhteen. Kiven kova seitsikko löytyisi takalinjoille Bäckmanin tulon myötä: Bäckman, Niskala, Lehtonen, Mäntymaa, Larsen, Hedman & Viklund.
Bäckman ei ole koskaan kuulunut suosikkipelaajiini. Vähän niin kuin Bambi liukkailla jäillä ja järjestää itsensä kerta toisensa jälkeen kuseen nurkissa, kun ei älyä päästää kiekkoa ajoissa. Parantanut tosin fyysistä peliään, mutta ei sekään vielä riitä - edes NHL:n. Yks maku tuli tai ei. Ei hän vahvista, mutta ei juuri heikennäkään Frölundan puolustusta.
Lampinen
02.09.2009, 12:31
Ei hän vahvista, mutta ei juuri heikennäkään Frölundan puolustusta.
Heh, ei todellakaan ole sinun suosikkisi. Ei ole minunkaan mikään suosikkipelaaja numero 1, mutta se ei riitä ainoaksi perusteluksi, ettei mies muka vahvistaisi intiaanipuolustusta. Mies tuo huiman annoksen kokemusta ja fyysisyyttä takalinjoille mitä joukkueella ei todellakaan ole.
Jos miestä verrataan vaikka viime kautiseen Joe DiPentaa niin ero on valtava. Bäckmanilla on myös kokemusta Euroopasta ja tulee varmasti olemaan parempi vahvitus mitä Joe oli viime kaudella.
finnishninja
02.09.2009, 13:17
Jos miestä verrataan vaikka viime kautiseen Joe DiPentaa niin ero on valtava. Bäckmanilla on myös kokemusta Euroopasta ja tulee varmasti olemaan parempi vahvitus mitä Joe oli viime kaudella.
Joe oli yllättävän anonyymi työskentelyssään, vähän niin kuin Kimmo Eronen oli. Silloin kun alkoi miettimään, oliko hän yleensä ollut mukana ottelussa, hän oli tehnyt työnsä. Niin on yleensä Bäckmankin. Mutta eniten hän näkyy silloin, kun hän munii kiekon kanssa. Bäckmanin pelityyli sopii tosin paremmin pieneen kaukaloon ja tämä värväreillä olikin silloin päällimmäisenä mielessä, kun hänet haettiin.
Bäckman on luokiteltu pitkään lupaavaksi ja tulevaksi voimapakiksi. Mutta hän ei oikein ole lunastanut näitä lupauksia. Siksi miehellä ei ole myöskään vientiä Pohjois-Amerikassa. Alkaa olla selvä, ettei hänestä tule mitään suurpakkia.
Bäckman olisi turha hankinta. Mutta tulkoon jos on tullakseen.
Lampinen
02.09.2009, 13:48
Bäckman olisi turha hankinta. Mutta tulkoon jos on tullakseen.
Suuri vaara tässä on juuri se, että Bäckmanista tulee ylipalkattu tasoonsa nähden, mutta hevonpuppua on se väittämä, ettei vahvistaisi puolustusta. Fyysisyyttä mies tuo väkisinkin tuohon puolustukseen. Larsen, Viklund, Niskala, Hedman, Mäntymaa tai Tömmernes ei ole sieltä fyysisemmästä päästä.
Nykyjoukkueen puolustuksesta Lehtonen on käytännössä ainoa joka pystyy pelaamaan semmoista pikkusikaa ja vahvaa fyysistä peliä. Hedman pystyy tähän ainoastaan varauksin.
Tommoselle kaverille olisi tilausta, mutta väkisinkin tuo NHL-kokemus tuo lisäbonusta palkkapussiin.
Joukkueen mukana harjoittelee tällä hetkellä myös paljon junnuja.
Maalivahdit:
Viktor Alm ('90)
Pontus Hansson ('88)
Puolustajat:
Johan Alm ('92)
Peter Andersson ('91)
Hyökkääjät:
Tim Bränholm ('90)
Casper Carning ('91)
finnishninja
03.09.2009, 09:47
mutta hevonpuppua on se väittämä, ettei vahvistaisi puolustusta. Fyysisyyttä mies tuo väkisinkin tuohon puolustukseen.
Miten monta matsia kävit katsomassa työsulkukaudella? Kyllä se oli silloin hänen pakkikaverinsa Sami Salo, joka hoiteli fyysisen pelin. Bäckman ei kunnostautunut tässä mitenkään erikoisesti, enkä usko, että hän kunnostautuisi nytkään eri tavalla. Nykyinen pakisto on fyysisyydellään samalla tasolla, niin hullulta kuin kuulostaakin. Ei NHL-kokemus tee hänestä automaattisesti fyysisempää. Huomaa, että hän on tulossa sieltä takaisin, koska kukaan ei peräänkuuluta hänen palvelujaan, ainakaan juuri nyt.
mutta väkisinkin tuo NHL-kokemus tuo lisäbonusta palkkapussiin.
Oikeastaan jo tämä tekee sen, että pari miestä saa vastaavasti lähteä. Ja juuri tuo NHL-kokemus nostaa hänen markkina arvoaan. Mutta markkina arvo ja arvo pelaajana on kaksi eri asiaa.
Muistanet muuten työsulkukaudesta puheeollen, miten monta tähtipelaajaa NHL:stä kävi floppaamassa Ruotsissa? Joukossa myös All Stars-pelaaja, Toronton Bryan McCabe, joka löysi itsensä lopulta penkiltä, kun ei pysynyt matkassa. Ei tuo änäri-kortti takaa menestystä. Tästähän me olemme jutelleet ennenkin.
Mutta asia voi olla toisinpäinkin. Esim. Fredrik Sjöström ei saanut pelipaikkaa Frölundasta ja hänelle tyrkytettiin Gislavedia, missä vähän miehistyä. Hän ei hyväksynyt ja lähti Pohjois-Amerikkaan kokeilemaan onneaan ja kansa nauroi! Mutta hän oli vähällä napata pelipaikan Väinön kojooteista jo heti kättelyssä Phoenixissä. Nyt hänet on nimitetty Ruotsin ensimmäiseen Olympiajoukkueseen ja hänhän oli mukana jo World Cupissa ja pelasi hyvin - ja 10 kertaa enemmän fyysisesti, kuin esim. Christian Bäckman!
http://www.fredriksjostrom.se/
finnishninja
03.09.2009, 15:40
Frölundasta puheenollen alkaa hieman huolestuttamaan Joel Lundqvistin olkapää, joka on yhä tasolla katsotaan päivästä päivään. Perjantain ottelussa Sulavat Ylevät Jyleviä vastaan hänen kyllä pitäisi olla jo mukana, sillä hänkin tarvitsee pelejä ennen sarjan alkua.
Joel näyttää muuten vähän lihonneen, eikä luistinkaan oikein liiku samalla tavalla, kuin ennen vanhaa...
Lampinen
03.09.2009, 16:56
Miten monta matsia kävit katsomassa työsulkukaudella?
Tarkkaa lukumäärää en muista, mutta karkeasti arvioituna 10 ottelua johon ei sisältänyt yhtään playoffottelua, kuin telkkarista. Ja väitän edelleen vastaan, mies tulee vuoden varmasti (tullessaan) tuomaan lisää fyysisyyttä joukkueeseen.
Joel näyttää muuten vähän lihonneen, eikä luistinkaan oikein liiku samalla tavalla, kuin ennen vanhaa...
Joelin tilanne on tosiaan mielenkiintoinen. Ja varsinkin alku kaudesta saattaa vierähtää tovi, että mies pääsee täydelliseen pelikuntoon. Onneksi esimerkiksi Klingberg on osoittanut harjoituskaudella loistavia otteita ja on valmis ottamaan ainakin kauden alusta isoa roolia.
Jonas Nordqvistin siirto Brynäsiin on ainakin Aftonbladetin mukaan nyt jo varmaa. Frölunda-jupakan mies kommentoi näin: "– Det kom som en chock när jag fick beskedet av Ulf Dahlén." Koko haastattelu löytyy täältä: http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/brynas/article5735615.ab.
LHC:n taloustilanteesta lisätietoja täältä: http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/linkoping/article5733819.ab.
Lampinen
04.09.2009, 02:38
Perjantain ottelussa Sulavat Ylevät Jyleviä vastaan hänen kyllä pitäisi olla jo mukana.
Eiköhän Joel pelaa tänään.
Joukkueen vahvuudesta puuttuu hirvittävästi pelaajia. Pettersson, Axelsson, Hedman ja Holmqvist on maajoukkueen mukana Tsekeissä. Myös Mäntymaa, Idoff ja Klingberg puuttuu muonavahvuudesta.
Maalissa aloittaa Boråsin Pontus Hansson ja nuorista mukana on ainakin Peter Andersson, sekä Casper Carning.
Dahlen ottaa asian tietysti positiiviselta kantilta ja miehen mukaan on ihan hyvä, että nuoret ja uudet jannut saavat nyt tilaisuuden, kun on äijiä poissa ruodusta.
nuorista mukana on ainakin Peter Andersson, sekä Casper Carning.
Jos joku menee katsomaan tuon pelin, olisiko mahdollista saada pientä raporttia Anderssonista pelin jälkeen?
Kiinnostaisi tietää, onko hänellä edes pieniä mahdollisuuksia päästä kokeilemaan Elitserieniin tulevalla kaudella, jos (ja jossain vaiheessa kun) vain yksi pakki puuttuu? Viime kaudellahan tilastoihin merkittiin se yksi peli, joten toivon mukaan ensi kaudella niitä tulisi hieman lisää.
finnishninja
04.09.2009, 08:19
Joukkueen vahvuudesta puuttuu hirvittävästi pelaajia.
Samoin kun on kysymys vieraista. Hieman harmittaa kun en tullut lippua ostaessani ajatelleeksi samaan aikaan pyörivää Tsekin turnausta. On siis odotettavissa vähän B-matsi. Saas nähdä alkavatko venäläiset nyrkkeilemään. Sieltä tulevat seurajoukkueet tapaavat panna usein ränttäliksi jostain kumman syystä. Vieraista mielenkiintoisin taitaa olla kuitenkin Andreas Johansson.
Lampinen
04.09.2009, 14:20
Viime kaudellahan tilastoihin merkittiin se yksi peli, joten toivon mukaan ensi kaudella niitä tulisi hieman lisää.
Ilman Bäckmanin siirtoa poika tuskin tulee Frölundan paitaa pukemaan päälle, mutta ilman Bäckmania vyölle kertyy varmasti enemmän esiintymisiä kuin tuo yksi.
Tömmernes ja Andersson tulee tappelemaan tuosta seiska pakin paikasta kynsin ja hampain. Todennäköisesti Peter käy myös Boråsin riveissä hakemaan miesten peleistä vauhtia.
ninjalta tosiaan raporttia odotellessa ja varsinkin Hanssonin otteista maalissa, koska Idoff ei ole luvalla sanoen vakuuttanut yhtään ja ainakin allekirjoittanut toivoisi kokoneempaa kakkosta.
finnishninja
05.09.2009, 09:49
Jos joku menee katsomaan tuon pelin, olisiko mahdollista saada pientä raporttia Anderssonista pelin jälkeen?
Satuin lukemaan tämän ennen peliä, joten seurasin häntä vähän sivusilmällä.
Olin vähän otettu kaverin kypsästä pelityylistä. Otteissa näkyi kohtuullisuus. En pannut merkille mitään yliyritystä tai liioittelua. Hän sai paljon peliaikaa, enkä panisi vastaan, vaikka sitä tulisi paljon lisää talven aikana. Hyvä jätkä! Pelasi suurimman osan matsista Lehtosen kaverina.
Itse ottelusta sen verran, että Salavat Yalaev Ufa voitti lukemin 5-6.
Frölunda aloitti matsin tosi pirteäsi ja hoiti tapahtumia kaukalossa. Sulevit puolustivat hyvin, varsinkin loistavan maalivahtipelin ansiosta (kyllä, vaikka päästikin 5) ja rokottivat tehokkaasti, silloin harvoin kun saivat mahdollisuuden. Valitettavasti Frölundasta ei voi sanoa samaa… maalissa seissyt Pontus Hansson muistutti kovasti viagra poikaa.. ei puhunut mitään, seisoi vain pystyssä hiljaa… Eikä puolustuksella ollut muutenkaan pistämätön ilta.
Sulevin voittomaali tuli vähän onnettomasti viimeisellä minuutilla – puolustuksen nukkuessa.
Tarkkailin myös erikoisesti Röymarkkia ja Olimbia. Tuli ensimmäisen mieleen, että nyt tiedän miksi Frölunda valitsi lähettää Fabriciuksen ja Nordqvistin tiehensä – nämä kaksi osoittivat, että he ovat pelipaikkansa ansainneet.
Tomi Kallio ja Niklas Anderson pelasivat yhdessä, Pastori Karlsson keskellä. Karlsson oli hyvä, yllättävän hyvä, kun ajattelee että viime kausi meni loukkaantumisen takia piippuun. Niklas ja Tomi olivat tosin aika näkymättömiä.
Janne Niskala pisti myös silmään. Teki yhden hienon maalin ja oli muutenkin hyvin esillä, vaikka näitä pikkumunia tuleekin aina silloin tällöin… Ja Riku Hahl vaikutti pirteältä.
Frölunda rummutti hyvin ja laukoi 40 kertaa, Sulavatin laukoessa 19 kertaa.
Venäläiset oliivat jotenkin ukkomaisia. Joukkueessa näytti kuitenkin olevan paljon rutiinia ja sillä he pääsivätkin pitkälle. Andreas Johansson ei sitten pelannutkaan, mutta Patric Thoressen oli mukana. Hän ei tosin esittänyt mitään mullistavaa.
Ihan mukava matsi ja tuli nähtyä kasvonleikkauksen saanut Frölundaborg. Nyt se on sitten historiaa, enää sinne ei tulla tukkimaan 10 000 katsojaa… niin kuin joskus ennen vanhaa… Noh, penkit olivat huippumukavat.
Näyttää vahvasti siltä, että Christian Bäckman liittyy maanantaina joukkueeseen.
Satuin lukemaan tämän ennen peliä, joten seurasin häntä vähän sivusilmällä.
Olin vähän otettu kaverin kypsästä pelityylistä. Otteissa näkyi kohtuullisuus. En pannut merkille mitään yliyritystä tai liioittelua. Hän sai paljon peliaikaa, enkä panisi vastaan, vaikka sitä tulisi paljon lisää talven aikana. Hyvä jätkä! Pelasi suurimman osan matsista Lehtosen kaverina.
Kiitos raportista. Mukava lukea että peliaikaa tuli paljon eikä isompia virheitä näkynyt. Minäkin toivon hänelle tietysti lisää pelejä Elitserienissä, vaikka pelipaikka kovassa joukkueessa onkin kiven alla nuorelle pelaajalle.
Jos on mahdollista, niin ottaisin erittäin mielelläni vastaan kauden aikanakin paikan päällä olleilta katsojilta lisää Anderssoniin liittyviä "missä mennään- katsauksia" (myös Brynäsin Rödiniin liittyvät tekstit ovat tervetulleita, jos Brynäsia tulee seurattua).
LHC:n taloustilanteesta lisätietoja täältä: http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/linkoping/article5733819.ab.
Ruotsia en ymmärrä, mutta google kääntäjän avulla sain jotain tuosta irti. Eli Linköping alkaa ilmeisesti olla kusessa? Liian kallis joukkue? Joutuvat ilmeisesti päästämään tähtiään pois.
Tästä tuli vaan mieleeni ,että olisi mielenkiintoista tietää paljonko ruotsalaisseurat käyttävät rahaa pelaajiin?
finnishninja
06.09.2009, 16:26
Christian Bäckman on tehnyt nyt sitten sopimuksen Frölundan kanssa.
finnishninja
07.09.2009, 07:51
Ruotsin pelaajamarkkinat ovat täysin jäässä, jo tässä vaiheessa. Joukkueet ovat valmiita ja suurin osa niistä sopeutuu nyt myös kansainvälisen, ekonomisen kriisin seurauksiin. Tästä hyvänä esimerkkinä Jari Tolsa, joka on tehnyt sopimuksen 3-divisioonassa pelaavan Mölndal IF:n kanssa. Mölndalhan on seura, josta Jari lähti Frölundaan. Hän siis tulee kotiin.
Onneksi olkoon Mölndal - tervetuloa kotiin Jari!!
Jotenkin on kuitenkin vaikea kuvitella Jaria Mölndalissa jäähdyttelemässä, jo nyt.
http://www.proteamonline.se/customers/news_show.asp?Id=735&NewsId=125485
Tästä tuli vaan mieleeni ,että olisi mielenkiintoista tietää paljonko ruotsalaisseurat käyttävät rahaa pelaajiin?
Pelaajabudjeteista (Jollen ihan väärässä ole) tietoa täällä: Priset för SM-guld: 49 miljoner kronor (http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/article5750766.ab)
Eli kärkijoukkueet käyttävät pelaajabudjettiin n. 5 miljoonaa euroa (Tarkemmin 4,77 miljoonaa euroa), kun esim. Kärpät käyttää tänäkin vuonna sen 3 miljoonaa euroa pelaajiin. Liigan heikoin pelaajabudjetti löytyy Röglen suunnalta joka käyttää pelaajiin "vain" 2,5 miljoonaa euroa.
Jari Tolsa, joka on tehnyt sopimuksen 3-divisioonassa pelaavan Mölndal IF:n kanssa.
Ilmeisesti Tolsa ei kuitenkaan pelaa Mölndalissa. Ruotsia en juurikaan tajua, mutta Tolsan kommentin "Jag ska inte spela för Mölndal" minäkin luulen ymmärtäväni. Ilmeisesti ulkomaat kiinnostavat edelleen.
Hockeysverigen uutinen. (http://hockeysverige.se/news_show_tolsa-jag-ska-redintered-spela-for-molndal.html?id=8591246)
finnishninja
08.09.2009, 07:40
Ilmeisesti Tolsa ei kuitenkaan pelaa Mölndalissa. Ruotsia en juurikaan tajua, mutta Tolsan kommentin "Jag ska inte spela för Mölndal" minäkin luulen ymmärtäväni. Ilmeisesti ulkomaat kiinnostavat edelleen.
Hockeysverigen uutinen. (http://hockeysverige.se/news_show_tolsa-jag-ska-redintered-spela-for-molndal.html?id=8591246)
Ei ainakaan näillä näkymin ei.
Jari Tolsa kertoo myös tämän päivän lehdissä, että uutinen hänen siirrostaan Mölndaliin on paskapuhetta.
Uutinenhan julkaistiin ensin Mölndalin omalla kotisivulla ja levisi sieltä. Mölndalin mukaan kysymys on pienestä väärinkäsityksestä. Webmaster ei ilmeisesti ymmärtänyt, että Jari vain harjoittelee heidän kanssaan ja kertoi asiasta siirtona heidän kotisivullaan. (Ettei vain ollut kyseessä hakea hieman julkisuutta...).
Muuten Jarin tulevaisuus ei ole vielä selvillä.
finnishninja
08.09.2009, 08:04
Bäckmanilla oli valmis sopimus Frölundan pöydällä, ei muuta kuin nimi paperiin. Mutta agentti ei antanut lupaa kirjoittaa alle, koska hän on neuvotellut vielä Nashvillen kanssa. Eilen oli pyhäpäivä USA:ssa, joten lopullinen päätös tehdään ehkä jo tänään.
http://hockey.expressen.se/elitserien/1.1697139/backman-nara-nytt-nhl-kontrakt
Lampinen
08.09.2009, 08:40
Koko taloustilanne huomioon ottaen lähes kaikkialla on sama tilanne. Vanhat sotaratsut ja duunaripuolen pelaajat on jäänyt taka-alalle neuvotteluissa ja yhteisymmärrystä palkasta ei tahdo löytyä millään. Tolsan tapauksessa pitäisi tulla roima palkanallennus, että mies olisi hintansa väärti tällä hetkellä Elitserieniin.
Lähettämässäni linkissä missä kerrottiin LHC:n taloustilaneesta kerrottiin joukkueella olevan vaikeuksia pitää Norrenan, Hävelidin ja Mårtenssonin tapaisia isopalkkaisia jätkiä joukkueessa tulevina vuosina ja kausina.
Bäckmanin tilanne on siis tapetilla jällein kerran. Tässä taloustilanteessa riskialtis, mutta se ei poista tosiasiaa, että mies tulee puolustusta vahvistamaan. Viklund tippuisi Christianin tullessa 7. pakin rooliin ja Tömmernes saa matkalipun Boråsiin.
Nordqvist on siis Brynäsin miehiä ja mielenkiintoista nähdä mitä mies saa aikaan myös entisen Intiaanipelaajan, Magnus Kahnbergin kanssa. Brynäsiä tulee seurattua jällein kerran muista joukkueista vähän suuremmalla suurenlasilla. Hyvä kaveri ja entinen seurakaveri Karl Fabricius on puolestaan siirtymässä kotiin pohjoiseen, eli Luleån riveihin.
finnishninja
08.09.2009, 08:51
Pelaajabudjeteista sen verran, verrattuna SM-liigaan, sarjaa alempana pelaavalla Malmölla on suunnilleen sama pelaajabudjetti, kuin Jokereilla Suomessa.
finnishninja
08.09.2009, 11:29
Jaaha.. alkaa näyttämään siltä, ettemme saa tietää Lampinen ainakaan tällä tulevalla kaudella, kuinka monta pojoa Bäckman olisi tehnyt Frölundassa.
Florida Panters ja San Jose Sharks ovat osoittaneet mielenkiintoa viime päivinä, joten eiköhän näistä jompi kumpi kaappaa Alingsåsin pojan.
http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/frolunda/article5756134.ab
Lampinen
08.09.2009, 15:19
Jaaha.. alkaa näyttämään siltä, ettemme saa tietää Lampinen ainakaan tällä tulevalla kaudella, kuinka monta pojoa Bäckman olisi tehnyt Frölundassa.
Ilomielin olisi Christian otettu joukkueeseen, mutta eipä tässä kauheta pettymystä tule, koska puolustus on entuudestaan jo niin vahva. Jonkunlainen kokenut Allsvenskanjyrä olisi allekirjoittaneelle tervetullut joka tarpeen tullen pelaisi Frölundassa, mutta silti pääosan Boråsissa.
Hansson ei ilmeisesti vakuuttanut liiemmin harjoituspelissä, joten vaatimattomasti sanottuna maalivahtipeli on täysin Honken käsissä ja voimissa.
finnishninja
09.09.2009, 08:34
Hansson ei ilmeisesti vakuuttanut liiemmin harjoituspelissä, joten vaatimattomasti sanottuna maalivahtipeli on täysin Honken käsissä ja voimissa.
Voi jummi jos Honken loukkaantuu... Eikä olisi ihme, sillä Dahlén peluuttaa häntä varmasti NHL:n tapaa, eli niin paljon kuin mahdollista.
En ole tosin oikein vakuuttunut siitä, onko Honkenista voittavaksi maalivahdiksi. Hän saattaa pelata paljon todella hyviä pelejä, mutta ei näytä oikein siltä, että hän yltää niihin haamupeleihin, joita vaaditaan silloin, kun on kysymys mestaruuksista ja tosi tärkeistä matseista.
Hansson on takuulla täysin poissa Frölundan suunnitelmista.
Lampinen
09.09.2009, 09:03
En ole tosin oikein vakuuttunut siitä, onko Honkenista voittavaksi maalivahdiksi. Hän saattaa pelata paljon todella hyviä pelejä, mutta ei näytä oikein siltä, että hän yltää niihin haamupeleihin, joita vaaditaan silloin, kun on kysymys mestaruuksista ja tosi tärkeistä matseista.
Itsellä on täysin samat fiilikset Honkesta. Koskaan ei tule pääsemään H.Lundqvistin tasolle, mutta toivottavasti kasvaa tällä kaudella edes jotenkin palkkansa arvoiseksi. Honken heikkouksiin voidaan luetella vielä pitkässä pelirupeamassa tulee aina niitä huonoja kausia ja ne saattaa olla todella pitkiä.
finnishninja
09.09.2009, 10:08
Christian Bäckman lähtee Floridaan.
Try Out sopimus Pantersin kanssa on selvä.
Frölunda ei siis ole vieläkään täysin poissa laskuista....
finnishninja
10.09.2009, 08:37
Tässä alkaa olemaan joukkue, jolla Frölunda lähtee kauteen 2009/2010 (viime harjoitukset):
Niklas Andersson - Andreas Karlsson - Tomi Kallio
Mikko Lehtonen - Ville Mäntymaa
Mathis Olimb - Riku Hahl - Fredrik Pettersson (Martin Røymark)
Janne Niskala - Philip Larsen
Per-Johan Axelsson - Joel Lundqvist - Carl Klingberg (Nicklas Lasu)
Oscar Hedman - Tobias Viklund
Patric Blomdahl - Joakim Andersson - Mikael Johansson
Henrik Tömmernes - Johan Alm
Maalivahdit: Johan Holmqvist, Sebastian Idoff
Henrik Tömmernes lähtee tosin Boråsiin ja onkin jo paikalla. Tarkoitus on peluuttaa häntä siellä koko kausi ja käyttää Mikael Johanssonia puolustajana tarpeen vaatiessa.
Myöskin Peter Andersson ja Casper Carning liittyvät Boråsin joukkueeseen ja jättävät näin juniorikiekon.
Mängimies
10.09.2009, 10:24
Nopea kysymys: Onko Elitserienissä SM-liigan tapaan käytössä tuo 18 + 2 -sääntö liittyen joukkueen ottelukokoonpanoon?
Aika kovat tulot, tai siis menot on seuroilla palkkojen suhteen länsinaapurissa:
(summat ruotsin kruunuissa)
1. HV 71 49 MILJ
2. FRÖLUNDA 49 MILJ
3. LINKÖPING 49 MILJ
4.FÄRJESTAD 47 MILJ
5. MODO 37,5 MILJ
6. DJURGÅRDEN 37 MILJ
7. SKELLEFTEÅ 36 MILJ
8. TIMRÅ 33 MILJ
9. BRYNÄS 31 MILJ
10. LULEÅ 31 MILJ
11. SÖDERTÄLJE 31 MILJ
12. RÖGLE 26 MILJ
Lähde: http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockeybladet/sverige/elitserien/article5750766.ab
Kun miettii että Kärppien pelaajabudjetti on 3 miljoonaa euroa niin ruotsissa sillä päästäisiin sijalle 12... Ehkä allekin, tiedä sitten mikä on Malmön pelaajabudjetti. Ruotsissa kovapalkkaisimmat tiimit vievät mestaruuden. Enpä jaksa uskoa että tänäkään vuonna kukaan noiden neljän ensimmäisen joukosta rynnii mestaruuteen...
Aika hurjia summia joukkeet maksavat myös hallimaksuja, esim Linköping joutuu pulittamaan 22 miljoonaa kruunua vuodessa hallinkäytöstä... Halvimmat jotain 5 miljoonan paikkeilla.
EDIT: lähde
aquanqua
10.09.2009, 11:15
En tiedä, mistä sait nuo luvut, mutta kyllähän budjettien osalta kuilu Elitserienin ja SM-liigan välillä on melkoinen. Sen lisäksi Allsvenskanista löytyy muutama rahaseura ja ainakin Leksandin pelaajabudjetti pyöri viime vuonna ihan SM-liigan kärkiseurojen tasolla, ellei jopa hieman korkeammalla. No, ei tarvitse ihmetellä, miksi esimerkiksi Frölundan puolustuksessa pelaa kärjistetysti sanottuna puolet Suomen maajoukkueen puolustuksesta.
En tiedä, mistä sait nuo luvut, mutta kyllähän budjettien osalta kuilu Elitserienin ja SM-liigan välillä on melkoinen. Sen lisäksi Allsvenskanista löytyy muutama rahaseura ja ainakin Leksandin pelaajabudjetti pyöri viime vuonna ihan SM-liigan kärkiseurojen tasolla, ellei jopa hieman korkeammalla. No, ei tarvitse ihmetellä, miksi esimerkiksi Frölundan puolustuksessa pelaa kärjistetysti sanottuna puolet Suomen maajoukkueen puolustuksesta.
Aina luotettava aftonbladet.se
Korjaanpas lähteen vielä tuonne edelliseen postaukseen.
Lampinen
10.09.2009, 13:41
Tässä alkaa olemaan joukkue, jolla Frölunda lähtee kauteen 2009/2010 (viime harjoitukset):
Täytyy myöntää, että olen hiukan yllättynyt. Kalliota peluutettiin lähes koko harjoituskausi Olimbin ja Joakimin kanssa, mutta nyt siirrettiin tutun ja turvallisen Niklas Anderssonin viereen. Tämä sama ketjuhan oli koossa jo viime kaudella, mutta varsinkin Kalliolla oli vaikeuksia löytää yhteistä säveltä Karlssonin kanssa.
Kakkosessa Olimb saa elämänsä mahdollisuuden. Hahl-Pettersson parivaljakko syntyi niin ikään viime kaudella loistavan alivoiman myötä. Dahlen suostui parivaljakkoa käyttämään myös tasakentällisin joka tuotti myös tulosta.
Jos Olimb saa Petterssonin ja Riksan kanssa elämänsä mahdollisuuden saman voi sanoa Klingbergistä NHL-jätkien kanssa. Joel pelaa sentteriä näemmä ainakin alku kaudesta. Ok variaatio tämäkin Dahlenilta.
Nelonen on duunariosastoa. Hiukan yllättää, että Johansson ole keskellä, koska vakuutti allekirjoittaneen alotustaidollaan viime kaudella. Joakim on mies joka tarvittaessa kokeilee ylemmissä ketjuissa. Blomdahl lyö Jämtiniltä leegot sisään.
Pakkiparit on täysin samat millä on vedettä koko Nordic Trophykin.
Linköpingin puolelta kuuluu myös uutisia. Fernholm palaa ennustettua aikaa aikaisemmin kaukaloon ja pitäisi olla sarja-avauksessa kunnossa. Pihl puolestaan loukkaantui ja on sivussa.
Färjestadin joukkue on tällä hetkellä huonoin mies muistiin. Muistaako ninja milloin Färjestadilla on viimeksi ollut näin heikko porukka paperilla?
finnishninja
10.09.2009, 16:16
Färjestadin joukkue on tällä hetkellä huonoin mies muistiin. Muistaako ninja milloin Färjestadilla on viimeksi ollut näin heikko porukka paperilla?
Färjestad taitaa mennä tällä kaudella omia teitään. Näin tapahtuu aina joskus.
Heillähän ei ole esim. J-20 joukkuetta lainkaan, vaan he lähettävät kaikki lupaavat J-18 pelaajat Grumsiin, yms alemman sarjan joukkueisiin hankkimaan pelikokemusta. Ja tämähän on ollut pieni ärsyke varsinkin sellaisille seuroille, jotka ovat tunnettuja hyvästä junioritoiminnasta.
Nyt he panevat pystyyn oman vapaa-koulun lapsille, jonka teemana on tietenkin jääkiekko, a´la IFK Göteborgin vapaa-koulu.
Veikkaan että Färjestad pistää ison läjän rahaa tähän ja pihtailee vähän pelaaja hankinnoissa tällä kertaa.
Uskon myös, että Färjestad on ehkä epäonnistunut pelaajahankinnoissa tällä kertaa ja saanut tavallista enemmän kieltäviä vastauksia tarjouksiinsa.
Herää myös kysymys, miten paljon Håkan Loobin toiminta KHL:n ja Elitserienin pamppujen kanssa on jarrutellut pelaajahankintoja?
Djurgårdenille on tarjottu muuten myös paljon kylmää kyytiä tulevalla kaudella. Mutta niin vain voittivat Nordic Trophyn! Hardy Nilsson valmentajana saattaa ehkä merkitä enemmän, kuin uskommekaan. Muistan kun hän hyppäsi edellisellä kerralla puikkoihin. Totesi ensimmäisiä harjoituksia katsellessaan, että joukkueessa on aika monta käsilaukkua...:-)
finnishninja
10.09.2009, 16:20
Täytyy myöntää, että olen hiukan yllättynyt. Kalliota peluutettiin lähes koko harjoituskausi Olimbin ja Joakimin kanssa, mutta nyt siirrettiin tutun ja turvallisen Niklas Anderssonin viereen. Tämä sama ketjuhan oli koossa jo viime kaudella, mutta varsinkin Kalliolla oli vaikeuksia löytää yhteistä säveltä Karlssonin kanssa.
Tämä ketju rukattiin otteluun Venäläisiä vastaan (kun joukkue oli muuten vajaa maajoukkuepelien takia) ja toimi niin hyvin, että olisi virkavirhe hajottaa se. Lisäksi Kalliohan kiirehtii vakuuttamaan jokaisessa mahdollisessa tilanteessa pelaavansa mieluiten Anderssonin kanssa. Ja kehui kovasti Karlssoniakin, joka oli kyllä yllättävän tulessa niin pitkän huilin jälkeen. Hommasi itselleen 10-minuuttisenkin, harjoitusottelussa....
Norjalaiset vakuuttivat ainakin minut. Taisivat tietää mitä tekivät, kun vapauttivat Fabriciuksen ja Nordqvistin...
Lampinen
10.09.2009, 19:51
Taisivat tietää mitä tekivät, kun vapauttivat Fabriciuksen ja Nordqvistin...
Itse olisin Jonaksen pitänyt vielä joukkueessa. Karlin kanssa tehtiin jatkosopimus, kun mies pelasi elämänsä kautta joten palkka ei varmasti vastannut miehen otteita tai tulevaa roolia. Nordqvist olisi ollut täydellinen pala Pebbenin ja Joelin ketjuun, mutta eipä auta tässä vaiheessa valittaa. Luotetaan nuorisoon.
Mitä tulee Kallioon ni toivottavasti mies on paremmassa kunnossa kuin viime kauden alussa. Niklaksen kanssa peli toimii kuten tiedetään, mutta Karlssonin on noustava isoihin saappaisiin tuossa ketjussa.
Huomenna luvassa jonkunlainen ennakko allekirjoittaneelta.
Täytyy myöntää, että olen hiukan yllättynyt. Kalliota peluutettiin lähes koko harjoituskausi Olimbin ja Joakimin kanssa, mutta nyt siirrettiin tutun ja turvallisen Niklas Anderssonin viereen. Tämä sama ketjuhan oli koossa jo viime kaudella, mutta varsinkin Kalliolla oli vaikeuksia löytää yhteistä säveltä Karlssonin kanssa.
Tätä minäkin ihmettelin aiemmin ja otin esille. Mitä järkeä oli Kallion peluuttaminen norjalaisten ym. kanssa, jos kerran heti kauden kynnyksellä lyödään normi ketju kasaan. Tottahan noita ketjuja voidaan kokeilla, mutta minusta tuntui jo alunperin, että Andersson ja Kallio tulevat pelaamaan samassa ketjussa. Kaverit on aikalailla juurtuneet tuohon Frölundan ykkösketjuun. Harjoituspeleissä olisi siis ollut hyvä juuri peluuttaa Karlssonia em. pelaajien kanssa, eikä miten sattuu.
Toivottavasti Dahlen tietää, mitä tekee.
Lampinen
11.09.2009, 21:49
Pientä ennakkoa:
1. Linköping:
Huikea joukkue. Kolme superketjua hyökkäyksessä jotka pystyvät ratkaisuihin liukuhihnalta. Johansson, Hävelid, Fernholm ja Pihl nelikko tuo puolustukseen myös hyvän ryhmityksen. Norrena on liigan parhaimpia kassareita.
2. Frölunda:
Liigan kovin ja laadukkain puolustuskuusikko. Hyökkäyksessä löytyy myös hurjasti ratkaisuvoimaa, mutta ei yhtä vahva ja takuuvarma kuin Linköpingillä. Honke ei kuulu samaan kastiin Norrenan tai Livin kastiin.
3. HV 71:
Kova joukkue on Jönköpingissäkin. Ledin, Niinimaa ja Wardin hankinnat olivat hyviä. Stefan Liv on koko liigan paras maalivahti. Tulee tiukasti Linköpingin ja Frölunda peesissä.
4. Skellefteå:
Pikkuseura haastaa suurimmat ihan tosissaan. Maalissa erittäin tasainen ja hyvä parivaljakko. Puolustuksen kivijalka on ulkomaalaiset Marttisen, Majeskyn ja Skrbekin muodossa. Hyökkäyksessä löytyy myös kolme maalintekoon pystyvää muodostelmaa. Viime kausi oli opettelua, nyt on vahvistukset tullut oikeaan paikkaan. Mestaruuskaan ei ole kaukaa haettu, mutta pientä yllätystä se vaatisi.
5. Djurgården:
Tasainen joukkue. Heikkouksia ei löydy ja jokainen osa-alue on tasainen. Marcus Nilson oli kesän paras hankinta. Terävin kärki ei ole muitten kärkijengien tasolla, mutta tasaisuudella pääsee pitkälle.
6. Färjestad:
Maalivahti- ja puolustusosasto kunnossa ja hyvällä mallilla hallitsevalla Ruotsin mestarilla. Hyökkäys on muuttunut täysin ja ei todellakaan vakuuta. Umicevicin, Pillun ja Paulssonin on pelatta elämänsä kiekkoa, että ratkaisijoita löytyisi laajalla rintamalla.
7. Brynäs:
Nordqvistin siirto ei vielä ole ilmeisesti selviö. Maalissa nuori Markström jatkaa nousuaan kohti liigan parhaimmistoa, puolustus hyvä parin maajoukkuejätkän myötä. Hyökkäyksessä olisi ykkössentterin rooli avoinna ja siihen Jonas sopisi kuin nenä päähän. Kokemusta myös Magnus Kahnbergin kanssa pelaamisesta on.
8. Luleå:
Pohjoisen joukkueessa Abbottin veljekset on suurennuslasin alla. Nyt olisi pakko onnistua paikkaamaan Harjun ja Omarkin lähdöt. Chabada, Hedström ja Fabricius tuo hyökkäykseen laajuutta. Puolustus on tasapainoinen Jan Sandström kirkkaimpana tähtenä siellä.
9. MODO:
Hyökkäys on hurja, mutta silti pidän norjalaisia vielä runkosarjapelaajina. Maalinteko ei tule olemaan ongelma joukkuelle ja Foppa olisi henkisellä puolella todella hyvä lisä. Molemmat Tsekit on kovan paineen alla, koska jos joukkue haluaa menestyä on molempien yksinkertaisesti pakko onnistua.
10. Timrå:
Hyökkäys on joukkueella hyvällä mallilla, mutta liian epätasapainossa verrattuna koko puolustukseen. Jos maalivahtipeli ja puolustus onnistuu maksimitasolla joukkue on korkealla.
11. Rögle:
Joukkue saa hyvän ykkösen ja tarvittavan backup kakkosen, mutta niin on muillakin laajasti ratkaisuvoimaa. Puolustuksessa Kennyn jättämä aukko tulee varmasti näkymään ja sieltä on semmoinen ~ 25 minuuttia täydellistä kiekkoa poissa. Maalissa ok-tason kaveri.
12. Södertälje:
Yksinkertaisesti liian tasapaksua. Sentteriosasto kunnossa, mutta Klasen ja Videll jää yksin laidoille. Puolustus on ohkainen ja sisältää ropallisen kysymysmerkkejä. Bjurling tulee kantamaan joukkuetta todella pitkälle, mutta karsinnat on välttämätön.
finnishninja
12.09.2009, 09:26
Tätä minäkin ihmettelin aiemmin ja otin esille. Mitä järkeä oli Kallion peluuttaminen norjalaisten ym. kanssa, jos kerran heti kauden kynnyksellä lyödään normi ketju kasaan. Tottahan noita ketjuja voidaan kokeilla, mutta minusta tuntui jo alunperin, että Andersson ja Kallio tulevat pelaamaan samassa ketjussa. Kaverit on aikalailla juurtuneet tuohon Frölundan ykkösketjuun. Harjoituspeleissä olisi siis ollut hyvä juuri peluuttaa Karlssonia em. pelaajien kanssa, eikä miten sattuu.
Toivottavasti Dahlen tietää, mitä tekee.
Uskoisin, että Dahlén hakee lisää tasaisuutta Kallion ja Anderssonin pyssyihin. Molemmathan voivat olla satumaisen hyviä, mutta sitten ollaan hukassa jopa monta matsia peräkanaa. Eikä olisi ihme, vaikka ottaisi taas ne 10-15 matsia, ennen kuin Kallio saa siivet alleen.
Veikkaan että Dahlén on halunnut testata minkälaisen reaktion se saa aikaan Kalliossa ja Anderssonissa, jos he saavat uudet ketjukaverit.
On tietenkin selvää, että nämä kaksi pelaajaa ovat kokeneet parhaimmat hetkensä Frölundassa samassa ketjussa, mutta joskus se saattaa olla myös rasite ja silloin voidaan juuttuua samoihin kuvioihin. Ja ikävän usein myös vastustaja oppii nämä tutun parivaljakon kiemurat ja kikat.
Minusta ainakin on hyvä, että Dahlén testaa pelaajia eri ympäristössä.
Lampinen
13.09.2009, 14:55
Andreas Karlssonia on haastateltu Frölundan kotisivuilla. Pääkohdat:
- Ketjustaan (Tompan ja Niklaksen) kanssa mies kertoo oleellisen ja peli on luonnollista, koska kaikki ajattelee pelistä samalla lailla.
- Kolmen päivän huili on nyt Intiaaneilta ohi ja nyt alkaa kova kahden viikon treenisesonki.
Färjestadin uusi kapteeni on Timråsta tullut Sanny Lindström. Harjoituspelissä hallitseva mestari löi yhden suurimmista nousijasuosikeista Leksandin 4-0.
Första perioden:
1-0 (13:35) Anders Bastiansen (Kent McDonell, Antti Pihlström)
2-0 (16:11) Arto Laatikainen (Jesper Mattsson, Severin Blindenbacher) 4 mot 4
Andra perioden:
3-0 (18:55) Antti Pihlström (Ari Vallin)
Tredje perioden:
4-0 (02:46) Antti Pihlström (Severin Blindenbacher)
Skott: 24-26 (6-5, 12-10, 6-11)
Utvisningar: FBK: 8x2 LIF: 5x2
Domare: Morgan Johansson
Publik: 4 200
Maalivahti Henrik Karlsson ja hyökkääjä Antti Pihlström keräsivät ylistyksiä pelin jälkeen.
Lampinen
13.09.2009, 16:35
Nordqvist sittenkin Fabriciuksen perässä Luleåån? Nostaisi kyllä tasoa siellä hirvittävästi ja ketjut voisivat mennä näin:
Abbott - Abbott - Chabada
Hedström - Nordqvist - Fabricius
Arlbrandt - Olausson - Burström
Raffl - Lundberg - Lavander/Lindqvist/Lidhammar
Ykkönen rakennettu ulkomaalaisten varaan. Chabadalla on mahdollisuus nousta parhaiden kausien pistemääriin veljeksien kanssa.
Kakkosesta löytyisi Fabri-Jonas tutkapari ja siihen viereen lyödään Jarkko Ruudun-kaveri hämmentämään. Viime kausi meni piloille, joten Hedströmillä on näytön paikka.
Kolmosessa löytyy tutkapari joka löi hurjia pisteitä sarjatasoa alempana ja tasapainottamaan kokenut Burström.
Neloseen löytyy vaihtoehtoja ja peli kerrallaan varmasti muokkaillaan.
Mängimies
13.09.2009, 16:44
Pihlström taitaa pelata sen kaipaamaansa yhden suunnan sopparin NHL:ään. Näin uskallan ennustaa vaikkei kausi ole vielä edes alkanut. Sen verran väkevästi on Pimppi harjoituspeleissä suorittanut ja saanut melkoista suitsutusta osakseen ottelusta toiseen.
finnishninja
13.09.2009, 23:49
Nordqvistille on todella halukas ottaja, Brynäs, mutta heillä ei ole rahaa. Brynäs on lähettänyt kannattajilleen kirjeen, jossa he kerjäävät rahaa hankintaan. Nämä uudet Luulaja-huhut taitavat osoittaa, etteivät kukkarot Gävlessä ole oikein auenneet toivotulla tavalla...
Lampinen
14.09.2009, 13:29
Röglen uusi hankinta italialainen Giulio Scandella on vähintään neljä kuukautta sivussa pelikentiltä.
Muita loukkaantumisia:
- LHC:n Magnus Johansson otti osumaa HV 71:stä vastaan ja hänellä saattaa olla kauden avaus uhattuna.
- SSK:n Jörgen Bemström menettää myös osan alku kaudesta.
Lampinen
15.09.2009, 17:48
Linköpingin uusi hankinta hyökkäykseen on hiukan yllättäen Jari Tolsa. Karl Fabriciuksen ollessa vapaalla puhuttiin, että LHC olisi kiinnostunut, mutta rahakassat on täysin tyhjät, mutta nyt löytyi sitten rahat Tolsan palkkaamiseen.
Miehen omat kommentit siirtoon: "Det ska bli roligt att komma till LHC, en riktig utmaning för mig."
Nordqvistille on todella halukas ottaja, Brynäs, mutta heillä ei ole rahaa. Brynäs on lähettänyt kannattajilleen kirjeen, jossa he kerjäävät rahaa hankintaan. Nämä uudet Luulaja-huhut taitavat osoittaa, etteivät kukkarot Gävlessä ole oikein auenneet toivotulla tavalla...
Kannattajien kukkarot ilmeisesti sittenkin aukesivat. Brynäs ja Nordquist ovat päässeet yhteisymmärrykseen ja kaveri pelaa ensi kauden Brynäsissä. Aika huvittava on kyllä tuo joukkueen varainkeruu, mutta näemmä varsin toimiva. Voisin kuvitella, että melkoiset naurut esimerkiksi Oulussa syntyisi, jos Kärpät kysyisi kannattajiltaan rahaa hankintoihin.
Lähteenä (http://www.brynas.se/Nyheter/Jonas-Nordquist-klar-for-Brynas-IF/) toimii Brynäsin nettisivut.
Lampinen
16.09.2009, 00:02
Lähteenä (http://www.brynas.se/Nyheter/Jonas-Nordquist-klar-for-Brynas-IF/) toimii Brynäsin nettisivut.
Olisi varmasti kelvannut myös pohjoiseen missä Jonas aloitti Elitserienuransa. Summa summarum Brynäs sai viimmeisen palasen palapeliinsä ja on tarpeeksi laadukas jokaisella osa-alueella taistellaakseen mitalipeleihin saakka.
Luleån tilanne on mielenkiintoinen nyt kun se nostettiin tapetille. Joko Olaussonille uskalletaan antaa 2sentterin paikka loistavan Allsvenskan kauden jälkeen, vai hankitaanko sinne uusi peluri? Luulisi myös Arlbrandt - Olausson ja 148 Allsvenskan-pojoa pysyvän tutkaparina Elitserienin puolella.
Joku tämmöinen versio voisi tulla kolmesta ensimmäisestä ketjusta mieleen:
Abbott - Abbott - Chabada
Arlbrandt - Olausson - Fabricius
Hedström - Burström - Raffl
finnishninja
16.09.2009, 07:48
Yhä raappaa Frölundan urheilutoimenjohtaja Kent Norberg. Hän on nyt periaatteessa vaihtanut koko joukkueen "omiin" miehiinsä. Ainoastaan Niklas Anderssoniin ja Tomi Kallioon hän ei ole uskaltanut koskea. Mutta hän jätti käyttämättä tilaisuuden yhdistää Frölundan vanha päiväkotiketju Tolsa-Lundqvist-Kahnberg. Kaikki nämä kolme pelaajaa ovat olleet tarjolla. Kahnberg Brynäsiin, Tolsa Linköpingkiin ja ainoastaan Joel Lundqvist kotiin. Allekirjoittanut ei ole ollenkaan varma siitä, tuleeko Joel loistamaan ilman Kahnbergiä ja Tolsaa.
Brynäsin valmentaja muuten ennusti näkemänsä perusteella Kahnbergille hyvää tulevaisuutta ja kertoi, että kysymyksessä on kaiken lisäksi oikein mukava kaveri. Juu.. tiedetään... :-(
Norbergillä on nyt ollut pari vuotta aikaa kasata joukkue ja kaikki alle finaalin keväällä pitäisi merkitä, että mies lähtee itse muualle kasailemaan.
Lampinen
16.09.2009, 13:35
Jari Tolsa ei vahvista yhtäkään seurajoukkuetta pääsarjatasolla. Eli ei, miestä ei todellakaan Frölundaan kaivata. Hyvä ettei nykykunnossaan tullut Frölundaan.
Magnus Kahnberg taas on kinkkisempi tapaus. Suurinosa varmasti olisi pitäny Kahnbergin joukkueessa, mutta nyt esitän kysymyksen sinulle ninja, millä hinnalla?
Olisiko Petterssonin jatkosopimus jättää tekemättä. Tai joku Kalliosta, Niklaksesta tai toinen NHL-laitureista jättää ottamatta/pistää kilometritehtaalle? Magnuksella ei kertakaikkiaan ollut sopivaa ruutua joukkueeseen.
Lampinen
16.09.2009, 15:26
Koomiselta alkaa näyttää Södertäljen touhu tällä hetkellä. Ensiksi meni kapteeni ja seuraavaksi ykköspakki, kun Jaakola on sivussa pitkän matkaa alkukaudesta. Puolustus on juuri se osa-alue mikä ei kaipaa/kestä yhtään menetystä.
Hyökkäys joukkueella on varsin potentiaalinen ja hyvä. Videll, Klasen ja Lehoux tuo laajuutta laituriosastolle. Sentterikalusto on joukkueen vahvin ja tasaisin osa-alue. Kaikki nelikosta Pakaslahti, Jacobsen, Almtorp ja Bemström ovat hyviä 2-3 senttereitä, mutta kirkkain tähti sieltä puuttuu.
Todennäköisin karsijan ihannekokoonpano näyttää tältä:
Klasen - Pakaslahti - Lehoux
Videll - Almtorp - Pettersson
Carlsson - Jacobsen - Hallin
Gröndahl - J.Bemström - Gråhns
Jaakola - Glenn
Svensson - S.Bemström
Josefsson - Olsson
Gregorc - Kilström
Bjurling
Sjögren
Kova on työ Södertäljellä taistella playoffpaikoista. Hyökkäyksen kärki ei kestä yhtään loukkaantumista tai floppauksia. Paljon pitää tapahtua, että SSK välttää karsinnat.
Lampinen
17.09.2009, 13:59
Aika täyteläinen viikko Intiaaneilla edessä ennen runkosarjan alkua. Tänään on ottelu HV 71:stä vastaan ja kaikki miehet Joel Lundqvist mukaanlukien on täysin terveenä ja valmiina lähtöön. Hyvä niin. Lauantaina sitten kohdataan vielä Rögle ennen sunnuntaina olevaa "fanien päivää", joka ainakin viime kaudella keräsi varsin mukavasti yleisöä ja faneja yhteen.
Tasan viikko aikaa maratonin alkuun ja sarja-avauksessa Frölunda vierailee Örnsköldsvikissä. Viikon päättää kotimatsi Timråta vastaan.
finnishninja
18.09.2009, 09:53
Jari Tolsa ei vahvista yhtäkään seurajoukkuetta pääsarjatasolla. Eli ei, miestä ei todellakaan Frölundaan kaivata. Hyvä ettei nykykunnossaan tullut Frölundaan.
Magnus Kahnberg taas on kinkkisempi tapaus. Suurinosa varmasti olisi pitäny Kahnbergin joukkueessa, mutta nyt esitän kysymyksen sinulle ninja, millä hinnalla?
Olisiko Petterssonin jatkosopimus jättää tekemättä. Tai joku Kalliosta, Niklaksesta tai toinen NHL-laitureista jättää ottamatta/pistää kilometritehtaalle? Magnuksella ei kertakaikkiaan ollut sopivaa ruutua joukkueeseen.
Huomaa, Magnus sai oikeastaan lähdöt vasta sitten, kun uudet pelaajahankinnat oli tehty.
Jari Tolsa on erittäin älykäs pelaaja ja todella hyödyllinen, oikeassa seurassa. Samoin Joel Lundqvist. Magnus Kahnbergikään ei ole loistanut koskaan samalla tavalla, kuin pelatessaan Lundqvistin ja Tolsan kanssa. Muistanet myös heidän menestyksensä J20:ssä?
Siinä se vitsi onkin. Tämä kolmikko loistaa yhdessä ja he täydentävät toisiaan. Ennen eroamistaan tätä kolmikkoa vaadittiin jopa ykkösketjuksi ja oli tosi hienoa katsoa heidän viiletystään jäällä.
Tolsa järjesti Kahnbergille tuhottomasti paikkoja, Lundqvist puski kaiken sitä estävät pois edestä ja Kahnberg teki maaleja.
Frölundan tavaramerkki on ollut, että ensin koulutetaan juniorit ja annetaan heidän maistaa pelaamista edustusjoukkueessa. Sen jälkeen heidät lähetetään jonnekin kasvamaan ja myöhemmin sitten takaisin kotiin loistamaan. Mutta tämä on jäänyt enemmänkin puheeksi.
Olen tosin varma, että jos yleisöltä kysytään, haluavatko he takaisin ketjun Tolsa-Lundqvist-Kahnberg, niin silloin nämä uudet hankinnat saisivat tehdä tilaa. Ja jos ihan rehellisiksi mennään, niin uhraisin Axelssoninkin, jos saisin mahdollisuuden katsoa taas tätä kolmikkoa yhdessä.
On siis väärin katsoa vain Kahnbergia. Tai vain Tolsan pelejä Suomessa, tai maitojunalla takaisin tullutta Lundqvistia. Tämän kolmikon vahvuus on peli yhdessä, ei yksilöinä.
Vaikka en tosin ihmettelisi yhtään, jos Kahnberg lyö itsensä läpi taas Brynäsissä, sillä hän vaikuttaa viihtyvän ja sehän tarkoittaa yleensä myös sitä, että hän pitää pelaamisesta kahvipurkkien kanssa.
Joel Lundqvisista puheenollen, hänhän ei ole pelannut yhtään ottelua viiteen kuukauteen. Eilen oli ensimmäinen peli ja tauon aiheuttanut olkapää kesti vain yhden erän. Nyt taitaa olla selviö, ettei hän ole mukana sarjan avauksessa. Onko edes ennen joulua?
Lampinen
21.09.2009, 20:44
Olen tosin varma, että jos yleisöltä kysytään, haluavatko he takaisin ketjun Tolsa-Lundqvist-Kahnberg, niin silloin nämä uudet hankinnat saisivat tehdä tilaa.
En tiedä olisiko tuo niin selkiö. Tolsa on uransa laskusuunnassa, sitä kukaan tuskin kieltää. Eikä olisi saanut ikinä Linköpingiinkään sopimusta, mutta Hlavacin ja Hlinkan artistisopimukset pakottivat tähän ratkaisuun.
Magnus Kahnberg kuuluu omiin suosikkeihin, mutta tulos oli yksinkertaisesti tässä ja itse hyväksyn Kahnberg <-> Pebben vaihon päittäin. Aika näyttää tuoko Dahlenin ja Norbergin ratkaisu paremman lopputuloksen.
Sarjan avaus parhaillaan käynnissä ja ottelupareina Färjestad - Skellefteå ja Linköping - HV 71.
Sarjan avaus parhaillaan käynnissä ja ottelupareina Färjestad - Skellefteå ja Linköping - HV 71.
Ensin mainittua ottelua voi seurailla kuvan kerä täällä (http://svtplay.se/v/1673271/hockeykvall_farjestad-skelleftea). Eka erätauko juuri menossa.
aquanqua
21.09.2009, 20:57
Ensin mainittua ottelua voi seurailla kuvan kerä täällä (http://svtplay.se/v/1673271/hockeykvall_farjestad-skelleftea). Eka erätauko juuri menossa.
En tiedä juksaako kuvakulma, mutta on kyllä käsittämättömän iso kaukalo Färjestadin kotiareenalla. Ei tuollaista lentokenttää löydy edes Turkuhallista.
Kyseinen ottelu on myös Philströmin Elitserien-debyytti, joten streamia auki! Kolmas erä juuri meneillään.
Elitserien on kyllä kaikin puolin todella hieno sarja: 12 kovaa joukkuetta, fiksu sarjajärjestelmä, karsinnat, kovia pelaajia, hienot fanit... Täytyy tällä kaudella seurata sarjaa ehdottomasti hieman tarkemmin.
Lampinen
21.09.2009, 22:58
Sarjan kaksi ensimmäistä ottelua päättyi seuraaviin tuloksiin:
Färjestad - Skellefteå= 3-2
1-0 Kent McDonell (Per Åslund, Jesper Mattsson) YV.
2-0 Dragan Umicevic (Severin Blindenbacher, Sanny Lindström)
3-0 Marcus Paulsson (Jesper Mattsson, Jonas Holos) YV.
3-1 Johan Forsberg (Jimmie Ericsson)
3-2 Brad Moran (Jimmie Ericsson) AV.
Linköping - HV 71= 2-6
0-1 02:43 Jukka Voutilainen (Johan Davidsson, David Petrasek) YV.
0-2 03:54 Jukka Voutilainen (Pasi Puistola, Johan Davidsson) YV.
1-2 06:22 Mikael Håkanson (Daniel Fernholm) YV.
1-3 09:41 David Ullström (Teemu Laine, Per Ledin)
1-4 19:00 Martin Thörnberg (Jukka Voutilainen) YV.
2-4 00:22 Mikael Håkanson (Magnus Johansson, Tony Mårtensson) YV.
2-5 01:20 Johan Davidsson (David Petrasek, Pasi Puistola) YV.
2-6 11:23 Per Ledin (David Ullström, Janne Niinimaa) YV.
finnishninja
22.09.2009, 08:15
Philip Larsen ei onnistunut valtaamaan paikkaa Dallas Starsin kokoonpanosta ja on Frölundan kokoonpanossa jo ensimmäisessä ottelussa Modo:a vastaan. Hiio hoo!
Magnus Kahnberg kuuluu omiin suosikkeihin, mutta tulos oli yksinkertaisesti tässä ja itse hyväksyn Kahnberg <-> Pebben vaihon päittäin.
Tämä on vaikea juttu, koska kysymys on kahdesta niin eri tyyppisestä pelaajasta.
Magnus Kahnberg tehtaili vielä toissa kaudella 16+21=37 ja kuten tunnettua, se kausi oli Frölundalta fiasko, eikä johtanut edes loppupeleihin.
Viime kaudellakin hän teki 9+16=25. Mutta tämä ei ehkä vielä riitä, koska Kahnbergin tehtävä on nimenomaan tehdä maaleja ja mielummin vähän enemmmän.
Per-Johan Axelssonin vahvuudet ovat taas enemmän toisessa päässä. Hän on tehnyt loistavan kauden, jos onnistuu kasaamaan 25 pistettä.
Magnus Kahnberg on tehnyt sen 8 kertaa Frölundan paidassa. Axelsson teki viimeksi työsulkukaudella Frölundassa pelatessaan juuri nuo 9 maalia ja 9 syöttöä. Hieno juttu, mutta ainakin minun mielestäni suoritusta himmentää seura, jossa hän pelasi. Tarkoitan, jos rinnalla on Daniel Alfredsson, Samuel Påhlsson ja takana Sami Salo ja Christian Bäckman, niin jo on kumma elleivät verkot heilu.
Olen vakuuttunut siitä, että jos Magnus Kahnberg olisi saanut pelata tässä seurassa, hän olisi tehnyt maalin pari joka ottelussa!
Mutta kysymys on tietenkin myös siitä, mitä Frölunda tarvitsi tälle kaudelle. Lisää tulivoimaa - vai defensiiviä?
Okei, Joel Lundqvist ja Per-Johan Axelsson tuovat sitä defensiiviä lisää, mutta tulivoimasta en ole vielä oikein varma. Andreas Karlssonin harteilla lepää siis aika kovat odotukset ja olisi toivottavaa, että Tomi Kalliokin tekisi lisää maaleja.
Epäilen tosin, että tällä kaudella meidän suosikkimme löytyvät siniviivalta.
Magnus Kahnbergin otteita seuraamme tietenkin suurella mielenkiinnolla ja toivomme hänelle menestystä. Hyvä jätkä.
finnishninja
22.09.2009, 08:29
Tolsa on uransa laskusuunnassa, sitä kukaan tuskin kieltää.
Millä mittarilla Tolsan ura on laskusuunnassa? Ymmärtääkseni hän kärsi paljon loukkaantumisista Suomessa ja tämähän on aika normaalia jääkiekkoilijalle.
Tolsa on tehnyt vain kaksi kertaa yli kymmenen maalia kaudessa ja nekin junioreissa. Eräällä kaudella hän teki 60 pistettä, mutta 47 niistä oli syöttöjä. Kenelle? No Magnus Kahnbergille tietenkin! Tämä kausi oli siitä mielenkiintoinen, että ennätti pelaamaan edustusjoukkueessakin 10 matsia!
Maalit eivät ole mittari hänen kunnolleen, vaan kyseessä on ihan eri pelaajatyyppi. Sellainen pelaaja, jonka läsnäoloa ei aina ehkä näe, mutta joka on elintärkeä sellaisille, jotka ovat tottuneet siihen, että joku toinen tekee sen likaisen työn. Emil Olsen ja Conny Evensson ymmärsivät tämän Frölundassa ja peluutti paljon kolmikkoa Tolsa-Lundqvist-Kahnberg ja kuittina tästä kaksi Ruotsin mestaruutta ja myös kaksi J20 Ruotsin mestaruutta.
Paras tapa kadottaa Tolsan kaltainen pelaaja on peluuttaa häntä jarruketjussa, jossa on jo ennestään kaksi muutakin hänen kaltaista pelaajaa.
Elitserien on kyllä kaikin puolin todella hieno sarja: 12 kovaa joukkuetta, fiksu sarjajärjestelmä, karsinnat
Voi kun joskus täälläkin. Ihmetyttää muuten miten Ruotsissa on ymmärretty pitää tuo 12 joukkuetta Elitserienissä vuodesta toiseen, vaikka varmasti esim. 14 joukkueen sarjalle olisi tilausta. No toisaalta Ruotsissa nämä asiat osataan.
Suomalaisista muuten Jukka Voutilainen oli kovassa vireessä ensimmäisessä pelissä. tehot 2+1. Hieno mies.
Mängimies
22.09.2009, 12:11
Voi kun joskus täälläkin. Ihmetyttää muuten miten Ruotsissa on ymmärretty pitää tuo 12 joukkuetta Elitserienissä vuodesta toiseen, vaikka varmasti esim. 14 joukkueen sarjalle olisi tilausta. No toisaalta Ruotsissa nämä asiat osataan.
Niinpä. Samaa mieltä kaikesta ja tämän perään olen itsekin haikaillut vuosikausia. Ruotsissa tuo 12 joukkueen pääsarja tarkoittaa automaattisesti sitä, että joka kausi Allsvenskanissa (2. ylin taso) on ainakin pari-kolme täysin liigakelpoista joukkuetta. Hyvänä esimerkkinä Malmö, jonka budjetti taitaa tällekin kaudelle olla suurempi kuin kellään Suomessa. Allsvenkanin kärjen kova taso tekee sitten myös karsintasarjasta äärimmäisen mielenkiintoisen ja viihdyttävän. Ja nimenomaan tuo karsintasarjajärjestelmä on mainio. Suomessa siitä voidaan vain haaveilla. Suomessa keksitään vain naurettavia playoutteja ja säälipleijareita, huoh. Ajatelkaapa jos Suomessakin olisi liigassa 12 joukkuetta ja runkosarjan kaksi huonointa pelaisia karsintasarjan Mestiksen neljän parhaan kanssa. Karsintasarjassa voisivat pelata kahdesta liigapaikasta esim. Pelicans, Tappara, Ässät, SaiPa, Sport ja KooKoo. Kyllä olisi karsintasarjan jokaisessa pelissä seurattavaa.
Tämä taas tekisi myös Mestiksestä ensistä kovatasoisemman. Nykyisellä järjestelmällä Mestiksen voittajalla on mahdollisuus karsia noususta. Ruotsin mallissa neljällä joukkueella on tähän mahdollisuus. Mestisseurat panostaisivat nykyistä enemmän kuin useammalla olisi mahdollisuus tapella noususta. En oikein keksi Ruotsin mallille heikkouksia tai asioita, joissa se olisi huonompi kuin Suomen karsintasysteemi. Nyt kun liiga on ainakin periaatteessa taas avattu, niin miksei voisi ajatella karsintasarjan perustamista. No tiedän ettei tule ikinä tapahtumaan Suomessa, mutta olisi kiva kuulla perusteita miksi näin ei voitaisi menetellä.
finnishninja
22.09.2009, 12:39
Ja nimenomaan tuo karsintasarjajärjestelmä on mainio.
No tiedän ettei tule ikinä tapahtumaan Suomessa, mutta olisi kiva kuulla perusteita miksi näin ei voitaisi menetellä.
Karsintasarja Ruotsissa on tosi trilleri joka vuosi. Ja ne kaksi kovinta (ainakin budjeteiltaan) ovat olleet viime vuosina juuri Malmö ja Leksand. Siitä huolimatta Malmön pikkuveljeksi kutsuttu Rögle nousi ylimpään sarjaan Malmön ja Leksandin nenän edestä. Myös Skellefteå teki saman tempun aikoinaan. Joten ei se raha aina...
Ruotsissahan 2 joukkuetta Elitserienistä joutuu karsimaan. Kaksi seuraa taulukossa ylöspäin jää aikaiselle kesälomalle ja loput pelaavat mestaruudesta. Ainoa varjopuoli, jonka löydän tälle järjestelmälle on pelien runsas lukumäärä. Muistan mm. yhtenä vuotena, kun Frölunda pelasi viimeisen runkosarjan ottelun Modo:a vastaan. Sen jälkeen Frölunda kohtasi taas Modo:n seitsemän kertaa... Vitutti koko Modo monta vuotta sen jälkeen..
Itse olen ymmärtänyt asian näin, että ekonomia asettaa kapuloita rattaisiin Suomessa. Mutta sama juttuhan se Ruotsissakin! Homma on vaan niin, että kun/jos joukkue nousee ylimpään sarjaan, niin sen mielenkiinto herää sponsoreissa aivan eri tavalla. Ja sen päälle tulee sitten vielä tuloja televisioinnista, jääkiekkoliitosta jne. Ei siis köyhän divarijoukkeen tarvitse lähteä koskaan ylimpään sarjaan samalla budjetilla, kuin siellä divarissa pelatessaan.
Lampinen
22.09.2009, 14:09
Millä mittarilla Tolsan ura on laskusuunnassa?
Ihan jokaisella mittarilla. Ei tuo yhtään mitään uutta mitä kukatahansa voisi tuoda neloseen tai kolmoseen. Pelasi muutama vuosi sitten kuinka hyvin tahansa Joelin tai Kahnbergin kanssa.
Tämä on vaikea juttu, koska kysymys on kahdesta niin eri tyyppisestä pelaajasta.
Totta, mutta Frölundalta löytyy jo nuo kärkilaiturit johon on palanut rahaa hirvittävä määrä. Niklas Andersson, Tomi Kallio ja Fredrik Pettersson. Onko sinun mielestäsi noista kolmesta karsittava yksi, että Kahnberg saataisiin Intiaaneissa jatkamaan?
Lampinen
22.09.2009, 14:38
Joel Lundqvisista puheenollen, hänhän ei ole pelannut yhtään ottelua viiteen kuukauteen. Eilen oli ensimmäinen peli ja tauon aiheuttanut olkapää kesti vain yhden erän. Nyt taitaa olla selviö, ettei hän ole mukana sarjan avauksessa. Onko edes ennen joulua?
Dag-för-dag on Joelin status, joten saa nähdä kerkeääkö mies kahden päivän päästä avaukseen foppalandiaan.
Viime sivulle ninjan postaamista kentistä saattaisi täten tapahtua pieniä hienosäätöjä. Axelsson varmaan nousee Hahlin ja Petterssonin rinnalle kakkoseen ja kolmonen muodostuu nelikosta Olimb, Joakim Andersson, Roymark ja Klingberg.
Kotiavaus Timråta vastaan näkyy sitten Canalin kanavilla, joten hienoa, että Suomessakin Frölunda pääsee melko nopeasti ruutuun.
vBulletin v3.8.6, Copyright ©2000-2013, Jelsoft Enterprises Ltd.