PDA

View Full Version : Katsaus tulevaisuuteen: Aika Tammisen jälkeen


magnum37
20.05.2008, 13:18
Ensikauteen valmistautumista odotellessa ajattelin avata Sportin tulevaisuutta käsittelevän keskusteluketjun. Kun tuolla maajoukkueosiossa puhutaan Leijonien erityisesti valmennuksellisesta tulevaisuudesta, voisi hieman samalla periaatteella katsoa tähän omaankin pieneen nurkkaan.

Tamminen on tuonut paljon hyvää vaasalaiseen kiekkoon ja erityisesti PR-työn tekijänä hän on kenties maan paras. Kun usein kritisoidaan Tamin vanhentunutta pelikäsitystä ja ideologiaa valmentajana, vaikkakin usein syystä, on tärkeä myös muistaa miten onnekas Vaasa ja Sport on ollut, saadessaan valtakunnan parhaan, laajat kansainvälisetkin suhteet omaavan promootiomiehen palvelukset ja tiedot käyttöönsä. Niin tai näin; Tamin jälkeen vaasalainen kiekko on ilman muuta uudessa paremmassa ajassa. Tästä on hyvä jatkaa rakentamaan OIKEAA kiekkokulttuuria tähän pieneen kylään, kun lukuisia vuosia vanhoja solmuja on avattu ja kaupungin ja talouselämän vaikuttajat on saatu uskomaan Sportin ja jääkiekon mahdollisuuksiin.

Tammisen sopimus siis päättyy ensi keväänä ja on vaikea uskoa, että sopimusta kuitenkaan jatkettaisiin vaikka Sport liigaan onnistuisi nousemaan. Jos Sport ei nouse, en usko Tamilla olevan virtaa Sportille enää. Luulen Tamin kuitenkin itseriittoisena ihmisenä haluavan unelmissaan yhä valmentaa liigajoukkuetta, joten mahdollisen liiganousun jälkeen saattaa audimies olla tyrkyllä jatkamaan sopimustaan. Sitten onkin mielenkiintoinen tilanne katsoa, miten Sportin toimistolla asiaan reagoidaan. Tuleeko kylmästi "Thanks but no thanks". Olisihan kolmas peräkkäinen kausi Tamin prinsiipeillä varmasti riski joidenkin pelaajien motivaatiolle, toisaalta ensimmäisen liigakauden tuoma motivaatiolisä saattaisi antaa anteeksi prinsiippikyllästyksen.

Kävi ensi kaudella niin tai näin, on täysin selvää, että Sportin tulisi jo kovaa miettiä näitä tulevia valmentajakuvioitaan. Valmennuksellinen osaaminen merkitsee nykyjääkiekossa menestyksen kannalta yhä enemmän. Ja edelleenkin toiveenani on mahdollisimman osaava nimi, joka sitoutuu pitkäjänteiseen työhön Sportin menestyksen eteen. Onko vaasalaisista nimistä kasvamaan suuriksi kiekkojohtamisen osaajiksi? Kenneth Westerback omaa kyllä taktistä älyä, mutta riittääkö se? Kääntämätön kortti on myös kiekkoälyn pikkujättiläisenä pidetty Kari Yli-Mäenpää. Mikko Mannertista yritettiin selvästi ajaa oman kylän kiekkoviisaaksi Tamin edellisellä visiitillä ja sen jälkeen, mutta Mikko ei ainakaan vielä ollut vastuuseen valmis. Onko lopulta kukaan vaasalainen - vielä?

Ketä siis olisi pätevä seuraava kotkalauman johtaja?

SPORTTIKOTKA
20.05.2008, 13:32
Tulevaisuuteen on aina hyvä suuntautua vaikkakin tuleva kausi on vielä alkamatta! Ollaan Tamista mitä mieltä tahansa niin jos hän tekee ihmeen Vaasassa ja nostaa kotkaparven liigaan niin saa ehdottomasti jatkaa toimessaan omasta puolestani - eikös tässä ole kyse silloin pitkäjänteisyydestä? Uskon, että oman kylän pojille Vaasan ympyrät ovat liian läheisiä, että heistä olisi todellisiksi kiekkovaikuttajaksi Sportin peräsimessä! Kyllä seuraan on saatava uusia tuulia ulkopuolelta ja todellakin sellaiselta, joka sitoutuu 3-4 vuoden projektiin! Vaasassa on valmentajan paikka ollut aikasta tuulinen paikka koko historian ajan ja vaatimustaso on ainakin yleisön puolelta aina kova! Pallille tarvitaan kaveri, joka ei pienestä kritiikistä heti silmänmuniansa muljauta!

fågel
20.05.2008, 17:06
Ketä siis olisi pätevä seuraava kotkalauman johtaja?

Sinä sen itse sanoit. Kari Yli-Mäenpää. Siihen kaveriksi Yllille tuttu Jari Kiveliö. Kaksikko on valmentanut TuToa Liigassa.

Se mitä itse toivoo on se että Tammisen sopimusta jatketaan jos Sport pääsee karsimaan Liigaan. Muussa tapauksessa uutta ukkoa penkin taakse.

Jos tulevan kauden tilinpäätös on pakkasen puolella, niin koko hallitus saa saman tien erota oma-aloitteisesti. Ihan sama minkälaisia neroja sielä on kun viime kaudellakin tehtiin paskaa tulosta.

Sportilla taitaa edelleen olla helvetisti velkaa. Onko jollain tietoa kuinka paljon velkaa on jäljellä?

Shearer
20.05.2008, 18:23
Aikaista on tällaisia spekuloida mutta itse en missään tapauksessa valitsisi valmennukseen ketään vaasalaista.

Kaikella kunnioituksella, mutta ei kiitos. Ulkopuolista näkemystä tarvitaan ja joku jolla on kokemusta valmentamisesta ammattilaisjoukkueessa. Vaikka edes kakkosvalmentajana.

On se kumma kun ei tänne muka löydy ketään muuta kuin Tami tai sitten kokemattomia Sportin ex-pelaajia.

fågel
20.05.2008, 19:30
On se kumma kun ei tänne muka löydy ketään muuta kuin Tami tai sitten kokemattomia Sportin ex-pelaajia.

Löytyy. Rahalla saa. Eri asia sitten on löytyykö tällä hetkellä parempaa kotimaista kun Tamminen.

Shearer
20.05.2008, 22:20
Löytyy. Rahalla saa. Eri asia sitten on löytyykö tällä hetkellä parempaa kotimaista kun Tamminen.

Onneksi juuri tällä hetkellä ei tarvita uutta valmentajaa.

Ensi keväänä niitä on takuulla vapaana, muitakin siis kuin näitä paikallisia. Sitten kun vain saisi jonkun ammattimiehen siihen kolmen vuoden sopimuksella niin kyllä kelpaisi.

Pelaajiston osalta Sport käy nyt läpi sukupolven vaihdosta ja siinä pitäisi olla osaava kaveri "vetämässä naruista" ettei tulos kärsi liikaa tai sitten nuoret kaverit kyllästy katsomossa istumiseen ja lähde muualle tai lopeta kokonaan.

Jos ajatellaan viimeisen kahden kauden aikana poistuneita pitkän linjan Sport-pelaajia niin mm. Kuusisto, Hjerpe, Myllyaho, Mi Jämsä ja ensi kauden jälkeen varmaan Hallbäck ja Westerback ja pian perään vielä Ma Jämsä.

Hallbäck kun lopettaa niin puolustuksessa ei ole "omia" kuin Talas. Hyökkäyksessä enemmän ja kaikki vasta n. kaksikymppisiä mutta jos eivät kehity vakiokokoonpanon miehiksi tässä vuoden-kahden aikana niin ei hyvältä näytä. Sitten ollaan Jukurit, mutta vaan kalliimpi ja huonommin menestynyt versio.

Hartiapankki
21.05.2008, 08:10
Ensi keväänä niitä on takuulla vapaana, muitakin siis kuin näitä paikallisia. Sitten kun vain saisi jonkun ammattimiehen siihen kolmen vuoden sopimuksella niin kyllä kelpaisi.Tuntuu vain että Sportin toiminta on sen verran tempoilevaa ja repivää, ettei mitään kovin pitkäjänteisiä kausia pääse syntymään. Menestystä haetaan käytännössä joka kausi kaikin saatavilla olevin keinoin, ja tämä on tietysti ymmärrettävää kun katsoo minkäkokoinen organisaatio Sport Mestikseen on.
Toisaalta kannattajat ja suuri yleisö eivät myöskään mitään kovin kärsivällisiä ole valmentajien suhteen. Jos ajatellaan että nyt ensi keväänä palkattaisiin joku mikatoivola kolmen vuoden sopimuksella, ja kausi sujuisi miten kuten päättyen jälleen puolivälierätappioon, niin kyllä siinä jälleen forumit ja lehtipalstat täyttyisivät närkästyneiden vaasalaisten kirjoituksista.

Kumpi sitten todennäköisemmin tuottaa menestystä? Vaihtaa valmentajaa vuoden välein (tai puolentoista, kuten viime vuosina on ollut tapana..), jolloin pettymykseen päättyneen kauden jälkeen voidaan aina aloittaa puhtaalta pöydältä uuden hepun kanssa, vaiko sitten pitempi projekti saman naaman kanssa, jolloin tarvitaan sitä pitkää pinnaa ja suvaitsevaisuutta pystyä hyväksymään se, että valmentaja jatkaa vaikka ensimmäinen ja toinenkin kausi olisi mennyt mönkään?

Sport on ollut siinä mielessä pakkoraossa valmentaja-asioiden suhteen, että käytännössä joka kausi tänne on koottu sellainen porukka jolla Mestis olisi pitänyt voittaa, tai on lähtenyt ainakin yhtenä suurimmista suosikeista kauteen. Näin varsinkin viimeisenä kolmena kautena. Tästä on lopputuloksena se, että puolivälierissä tippuminen ja pronssipelikin ovat kaikki aina suuria pettymyksiä. Kyllä itsekin näkisin mieluusti jonkin kolmevuotisen projektin saman valmentajan kanssa, ja että tämä projekti vietäisiin kerrankin kunnolla loppuun asti. Edellyttäen tietysti että tällä valmentajalla nyt jonkinlaista näyttöä on tuloksellisesta valmennuksesta.

Veikkaan vain, että se ei tule toteutumaan. Tämä tulos tai ulos-tyyli näyttää olevan Sportin tie, eikä siinä mitään. Omalla tavallaan mielenkiinto ja jännitys pysyy tällä laillakin yllä..

Shearer
21.05.2008, 11:31
Veikkaan vain, että se ei tule toteutumaan. Tämä tulos tai ulos-tyyli näyttää olevan Sportin tie, eikä siinä mitään. Omalla tavallaan mielenkiinto ja jännitys pysyy tällä laillakin yllä..

Nykytyylillä ei ainakaan ole menestystä tullut. Eli sekin puoltaisi sitä, että voisi jo kokeilla jotain muuta. Eri asia sitten saadaanko tänne pitkällä sopimuksella niin osaavaa kaveria että siihen kannattaisi lähteä.

Kokeneet vaasalaispelaajat joukkueessa vähenevät joka vuosi ja nuoria tulee tilalle, joten valmentaja jolla on näyttöjä nuorten kehittämisestä olisi aika hyvä valinta. Nimenomaan ulkopuolinen kaveri jonka joukkueessa oikeasti kaikki lähtee samalta viivalta. Näitä petrimatikaisia kun näyttää löytyvän joka vuosi jostain, mutta koska meille? Eikä hänelläkään ollut liigasta päävalmentajakokemusta ennen tätä kautta.

magnum37
28.09.2008, 16:56
Nostan tämän ketjun ylös.. Avasin tämän ketjun tosiaankin siihen tarkoitukseen, että voitaisiin asiallisesti ja avoimesti keskustella siitä valmentajalinjauksesta, joka tapahtuu tämän kauden jälkeen. Ketjun otsikon tarkoitus ei ole viitata Juhani Tammisen ennenaikaisiin potkuihin tms. Mielestäni Sportin tulevaisuudesta voi ja tulee keskustella jo nyt, vaikka toinen vuosi Tamin sopimuksesta on vielä pahasti kesken. Faktaa on kuitenkin se, ettei Audi-mies ole Vaasassa enää ensi vuonna. Joku toinen sen sijaan on, ja tämä ratkaisu nimen ja ennenkaikkea valmentajapersoonan ja osaamisen/lajiymmärryksen suhteen tulee olemaan kulmakivi Sportin tulevaisuuden kannalta.

Nimimerkki mendieta siis täysin aiheellisesti kritisoi Sportin monivuotista valmentajastrategiaa. Heikkilän Karin jälkeen Sport on tosiaankin ollut resursseihin nähden jatkuva alisuorittaja kymmenen kuluneen vuoden ajan, vaikka väliin mahtuukin kaksi mestis-hopeaa. Mendieta ehdottaa siis, että säästettäisiin rahat muutamasta nimipelaajasta ja satsattaisiin sen sijaan valmennukseen. Tässä on varmasti ydinajatus, johon on hyvä takertua.

Valmennuksellinen alakulo ei ole kuitenkaan mitään Sport-kulttuuria, vaikka niinkin voisi luulla. Ilmiö on kuitenkin vasta 2000-luvun ongelma Sportissa. Voidaan sanoa, että vielä 90-luvulla Vaasassa oli kyllä hajua hyvistä valmentajista. Oltiin jopa edellä aikaa? Vai mitä on todettava sellaisesta nimestä kuin Jukka Jalonen? Sport onnistui kuitenkin ryssimään pidemmän yhteistyön ja samoin kävi Kari Heikkilän suhteen. Eli Sportin organisaatiosta on puuttunut pitkäjänteisyys, vaikka jotain vainua on selvästi ennen ollut.

Meidän on turha haikailla jonkun Risto Dufvan, Mika Toivolan tai Jukka Rautakorven perään, joilla on tavoitteet Sportia korkeammalla. Mistä löydämme siis oman dufvan?

Ehkä juuri siitä syystä, kun on valmennuksessa pyritty tinkimään, on yritetty myös näitä oman kylän poikia kokeilla, kuten Mikko Mannerta ja Kena Westerbackia, mutta tulokset ovat olleet limboja. En näe kuin kaksi vaasalaista nimeä, joita voisi harkita ja ne ovat Kari Yli-Mäenpää ja Niklas Hudd. Nimenomaan tuossa järjestyksessä, eli Hudd avuksi Yli-Mäenpäälle.

Ehkä kuitenkin kansallisesti ja kansainvälisestikin osaavampi henkilö olisi suotava ratkaisu, ja nimenomaan silloin jos säästetään vähän ekuja pelaajapuolelta valmennukseen.

Osaavaan valmentajaan satsaamalla me saadaan samalla enemmän omia junnuja edustukseen(!), kun valmennus osaa paremmin saada heistä irti. Ratkaisu on vähemmän mutta parempia profiilipelaajia, kaksi kentällistä kokonaan nälkäisiä junnuja ja siihen päälle huippuvalmentaja. Johan alkaa kannuja tulla, uskokaa pois. Tähän on Sportilla olemassa nyt kaikki realiteetit. Talousalue on taantumasta huolimatta vahva ja omakin junioripuoli alkaa vihdoin tuottaa hedelmää. Ei tästä puutu nyt enää kuin se valmentaja.

magnum37
19.10.2008, 17:52
Niklas Hudd pitää kyllä ilman muuta saada mukaan Sportin seuraavaan (ellei tässä konkkaan mennä) valmennustiimiin. Ellei pää- niin ainakin apuvalmentajaksi. Harvoja vaasalaisen kiekkokulttuurin onnistujia. Sopivan nuori ja menestynytkin. SHT:n nostaminen Mestiksen karsintaan oli todella kova temppu, mihin ei Makkosen Kari olisi yltänyt. Furusetin ruorissa on myös tullut hyvää koulutusta ja kontakteja. Modernin hyökkäävän pelityylin valmentaja, jonka alaisuudessa nuorten on hyvä onnistua. Toivoisin, että Hudd voisi olla vaikka 2 seuraavaa vuotta kakkonen, ja tarttua sen jälkeen itse omaan 2-vuotiseen projektiin päävalmentajana.

Huddin pariksi päävalmentajan tontille voisin ajatella Toivolaa, Lehkosta tai Juujärveä. Majava Toivolaa ollaan viemässä TPS:n päävalmentajaksi, mutta katsotaan. Lehkonen on dynaamisena persoonana riski. Tammisen jälkeen olisi enemmänkin rauhalle kysyntää, mutta Sport tarvitsisi ennenkaikkea Ikan kykyä huomioida nuoret pelaajat. Juujärvi on vielä aikalailla hiomaton tilamantti, mutta näen hänessä nuoremman version Kari Heikkilästä.

Mutta mediatrolleja ei tarvita. Tarvitaan valmentaja, joka osaa rakentaa voittavan pelityylin, jolla on suhteita ja vetovoimaa nuoriin ja nälkäisiin pelaajiin. 50+ koutsit on jo nähty. Seuraavaksi tarvitaan max 4-kymppinen isäntä vaihtoaitioon.

Anadigi
20.10.2008, 22:57
Juujärvi on vielä aikalailla hiomaton tilamantti, mutta näen hänessä nuoremman version Kari Heikkilästä.
Joku Juujärven tyyppinen kaveri olisi juuri sitä, mitä Sport kaipaisi. Valmentamiseen ja joukkueen tekemiseen kaikkensa laittava tulevaisuuteen tähtäävä kaveri, joka näkisi Sportin ammatillisena haasteena niin oman uransa, kuin joukkueen menestymisen kannalta. Se vaan, että Juujärvi on tällä hetkellä sellaisessa asemassa, että nousu SM-liigajoukkueen päävalmentajaksi on jo ulottuvilla, eikä tuo nouseminen tule tapahtumaan Vaasan Sportin riveissä.

magnum37
23.10.2008, 23:47
Mikäli urheilulliset seikat halutaan laittaa Vaasassa kerralla kuntoon, hommataan tänne valmentajasapattiaan viettävä Erkka Westerlund. Vähintään Dufvan tasoinen nykyajan valmentaja, ellei jopa parempi. Täytyy myöntää, että aika haihattelua taitaa olla. En ymmärrä, miksi Erkka harkitsisikaan tällaista naurettavaa puuhasteluorganisaatiota kuin Vaasan Sport... mutta sormia syyhyttää ajatuskin, että Sportin lahjakas juniorivuosikerta pääsisi Erkan valmennukseen. Varmasti myös moni profiilipelaaja tulisi mielellään Erkan perässä Vaasaan.

Westerlund & Hudd..kyllä lähtis liitoon.

Niksi
26.02.2009, 02:41
Ketä siis olisi pätevä seuraava kotkalauman johtaja?

Niin, kohta ilmeisesti Tamminen on lähdössä Vaasasta ja saadaan etsiä pitkästä aikaa valmentaja kauden päätteeksi. Ja niitähän onkin tarjolla, kun oikein etsii:

* Ika Lehkonen
* Raimo Summanen
* Hannu Virta
* Sakari Pietilä
* Alpo Suhonen

Kenet me otetaan? Itse ottaisin joko Lehkosen tai Summasen, riippuu mitä pyytävät. Molemmat ovat nimittäin täysin realistisia vaihtoehtoja, kun Ika on näillä näkymin lähdössä Hanlonin kanssa samalla ovenavauksella pihalle ja Summasen pesti Sveitsissä kestää vain tämän kauden. Summasen tavoitteena on edelleen valmentaa Suomessa, mutta kun liigasta ei enää löydy montaa vaihtoehtoa, niin hyvänä vaihtoehtona on tulla Vaasaan ja nostaa Sport liigaan, mikäli ei maailmanluokan ihmeitä tapahdu...

Mitähän Kari Heikkilälle kuuluu? Venäjällä valmentaa ja käsittääkseni soppari päättyy tähän kauteen, joku voisi vahvistaa. Jos tulee takaisin Suomeen, niin samalla kertaa voisi tulla Vaasaan!

Kena jatkakoot kakkosvalmentajana.

Imhotep
26.02.2009, 07:41
Niin, kohta ilmeisesti Tamminen on lähdössä Vaasasta ja saadaan etsiä pitkästä aikaa valmentaja kauden päätteeksi.

Mikäli sport on finaalissa, on joukkueelle annetut tavoitteet täytetty. Tämä johtaa siihen että Tamminen & Kena jatkaa niin halutessaan ensi kaudellakin.

Nakkis
27.02.2009, 01:46
Toisaalta kannattajat ja suuri yleisö eivät myöskään mitään kovin kärsivällisiä ole valmentajien suhteen. Jos ajatellaan että nyt ensi keväänä palkattaisiin joku mikatoivola kolmen vuoden sopimuksella, ja kausi sujuisi miten kuten päättyen jälleen puolivälierätappioon, niin kyllä siinä jälleen forumit ja lehtipalstat täyttyisivät närkästyneiden vaasalaisten kirjoituksista.
Ehkä näin, mutta tuollaiset reaktiot yleisön ja median osalta kertoo kyllä jotain myös organisaatiosta. Uskon, että seuran sisäiset päätökset ja suuntaviivat heijastelevat vahvasti yleisön tapaan reagoida asioihin. Tuskin asia on niin, että vaasalaisyleisö luonnostaan olisi erityisen vaativa ja kriittinen. Olisiko kohtuuton vaatimustaso seurausta tottumuksesta, seuran holtittomasta ja päämäärättömästä strategisesta päätöksenteosta? Kun johto painaa lujaa ja riskillä, ei maltilliselle etenemiselle anneta sijaa, vaikka paha epäilys taustalla painaisikin. Yleisö antaisi varmasti täyden ymmärryksensä ja luottamuksensa, jos asioita kehitettäisiin maltilla ja suunnitelmallisesti.

Kuten täälläkin on monta kertaa todettu, nyt tarvitaan monivuotista projektia ja valmennukseen luottamista. Liigapaikasta taisteltaessa ensin meidät voitti Kärpät (ja Pelicans), sitten aivan huomaamatta KalPa. Seuraavaksi KooKoo ja Jokipojat? Tietysti onhan se niinkin, että SM-liigan perseily on osaltaan vaikuttanut siihen, ettei maltillisiin suunnitelmiin ole jaksettu kiinnittää huomiota, kun kenelläkään ei ole ollut varmuutta homman jatkuvuudesta. Tästä näkökulmasta tarkasteltuna ymmärrän ja hyväksyn kyllä tehdyt päätökset ja otetut riskit. Mutta suunnan pitäisi olla nyt vahvaa osaamista, pitkäjänteisyyttä ja oikea-aikaisia riskejä korostava.

Illu
27.02.2009, 08:06
Olen seurannut mielenkinnolla jääkiekkoa usean vuoden ajan ja sportia tulee seurattua useinkin sen fanien fanaattisuuden vuoksi mikä on hieno asia. Yksi asia on tullut mieleen että sportin toimintaa leimaa suunnittelemattomuus. Hankitaan kallis valmentaja ja joukkue. Uhotaan sarjakausi ja kun kovat pelit tulee niin paskotaan housuun. Keväällä sitten ilmoitetaan että velkaa on enemmän kuin lääkärit määrää eli näin ulkopuolisen silmin ei mitään järkeä.
Tässä minun näkemykseni liigajoukkueesta.

1) talous vakaalla pohjalla

2) seuran hallituksessa tarpeeksi "silmäätekeviä" ja innovatiiviinen toimitusjohtaja.

3) juniorityö hyvällä pohjalla eli c:stä a:han sm-liigassa

4) selkeä yhden alueen brandi

Kun katsoo näkemyksiäni niin minun mielstäni yksikään asia ei ole näin Vaasassa mutta koska en ole Vaasalainen niin en voi sanoa ihan varmaksi.

Valmentajaa kun hankitaan niin pitäisi olla selkeä tavoite mitä haetaan. Sitten kun se on selvillä niin haetaan oikeanlainen valmentaja. Eikä niin että ensin etsitään valmentaja ja sen myötä tulee tyyli miten pelataan. Vaasassa tämä puoli on ollut poukkoilevaa koko 2000-luvun.

Jokatapauksessa on hienoa että on noin fanaattinen paikka kuin Vaasa. Se tuo väriä jääkiekkokartalle.

mendieta
27.02.2009, 09:55
Yllä olevassa on paljon asioita niin kuin minä näen ne. Nimenomaan suunnittelemattomuus ja hätäily on Sportin menestyksen esteenä. Pahoin pelkään - jos tämä kausi päättyy taas niin kuin aiemmat - että Sport taas kaapii ens kaudeksi pelaajia sieltä sun täältä, pelaajabudjetti on Mestiksen suurin ja tavoitteena on taas ylös. Mutta mikään ei muutu.

Vaasa on perinteikäs palloilukaupunki, missä kansa on jaksanut hyvin seurata seurojensa otteluita ja ennen kaikkea menestystä. Katsojapohjasta Sportin touhu ei jää kiinni. Brändi onkin ongelmallisempi, koska Sport saattaa olla liian ruotsalainen Etelä-Pohjanmaalle. Nämä katsovat mielummin Tampereelle, joskin Sportin pelaajat ko. alueelta kiinnostavat "juntteja".

Junioripuoli on haastava. C:ssä ja B:ssä seilataan divarin ja liigan välimaastossa ja A:ssa ollaan yritetty ylös jo aika monta kautta. Ongelmana on nimenomaan A-junnut. B:stä tulee jatkuvasti hyvää ainesta, mutta A:n divari on yksinkertaisesti liian huono sarja, jotta kehitys jatkuisi. Sportissa on ja on ollut monta pelaajaa, jotka ovat seilanneet A-iän läpi tismalleen samalla tasolla kuin mitä he olivat jo B-junnuista poistuessaan. Edustus voisi auttaa tässä ottamalla rohkeammin nuoria mukaan toimintaansa. B-junnuikäisenä maajoukkuekuvioissa oleva ansaitsisi mielestäni a) treenata edustusjoukkueen kanssa, b) pelata harjoitusotteluita ja c) jopa kokeilla Mestiksessä. Tätä ei ole Sportissa tajuttu.

Talous on sektori, jolla Sport taas uskaltaa ottaa yltiöpäisiä riskejä. Tilanne ei saisi koskaan olla sellainen, että pelillisellä mahalaskulla koko seuran olemassaolo on vaakalaudalla.

Fordél
27.02.2009, 10:42
Uutta valmentajaa valittaessa täytyy miettiä muun muassa, että mitä Sport haluaa olla, millaista kiekkoa se haluaa pelata ja mitä uuden valmentajan pitäisi tuoda organisaatioon.

Raimo summaset ja kari heikkilät kannattaa heti alussa unohtaa, koska Sport pelaa edelleen Mestistä ja tänne nuo valmentajat eivät ole realistisia vaihtoehtoja. Alpo Suhonen kannattaa myös unohtaa, sillä hän valmentaa varmasti vain Ässiä tai sitten hakee vielä haasteita muualta kuin kiekkovalmentamisesta. Tuskin tulee enää olemaan minkään muun kiekko-organisaation palveluksessa kuin Ässien.

Joka tapauksessa uuden valmentajan pitäisi omata hyvät näytöt ja olla vakuuttava valinta liigaan pyrkivältä seuralta. Mitään kokeiluja Sport ei voi lähteä tekemään. Lisäksi kun Sport saa vuodesta toiseen kasattua sarjan parhaimman budjetin, voi se kasata myös hyvään kiekolliseen peliin pystyvän taitojoukkueen. Kolmas kriteeri uudelle valmentajalle pitäisi olla toimiminen nuorten pelaajien kehittäjänä. Sportin junnut ovat viime vuosina nostaneet tasoaan ja myös edustusjoukkueen valmentajalla täytyy olla annettavaa heille ja uskallettava peluuttaa parhaita junnuja edustuksessa.

Sakari Pietilä toisi kyllä vakuuttavuutta organisaatiolle kokemuksellaan ja tunnettavuudellaan, mutta Saken pelitapa on kaikkea muuta kuin tätä päivää ja junnujen kanssa toimimisesta ei näytä tulevan oikein mitään. Hannu Virrasta taas en oikein osaa sanoa mitään. Onko kuitenkaan tarvittavaa auktoriteettia? Vaikea sanoa.

Mutta näillä edellä mainituilla kriteereillä niin Ika Lehtonen olisi aivan täydellinen valmentaja Sportiin. Toisi uskottavuutta, pelitapa sopisi Sportin resursseille ja kaikki me tiedämme Ikan omistautumisen nuorten pelaajien kehittämiselle. Lehkosella olisi valtavasti annettavaa Sportin juniorityölle. Lehtonen luottaisi varmasti myös muun organisaation osaamiseen eikä lähtisi huseeraamaan alueille, jotka eivät hänelle kuulu. Toisi siis varmasti lisää ammattimaisuutta Sportin organisaatioon.

Lehkosen jatko Jokereissa on kaikkea muuta kuin varma tämän Aravirta kuvion jälkeen ja liigastakaan ei löydy oikein paikkoja. TuTossa Niukkanen taas tekee hyvää työtä, joten sielläkään ei ole tarvetta. Lehkonen voisi siis olla jopa saatavilla (ellei lähde johonkin junnuhommaan mukaan) ja Sportin kannattaisi tehdä nyt kaikkensa tämän eteen.

Shearer
27.02.2009, 11:45
Kusisin hunajaa, jos Lehkonen tulisi Sportiin. Pidän hänen tyylistään. Kiekkomies ihan viimeisen päälle joka sitoutuu tehtäväänsä. Luulen että pohjalaisyleisökin (tarkoittaen myös Etelä-Pohjanmaata) rakastaisi tuollaista suorasanaista kaveria jonka esiintyminen sisältää muutakin kuin perusjargonia. Peluuttaa hyökkäävää jääkiekkoa.

Ihan eri asia on sitten onko Sportilla edes pienintäkään mahdollisuutta saada Ikaa tänne mutta minun toivelistallani hän olisi ensimmäisten joukossa.

Muuten tulevaisuudesta:

-Talous vakaalle pohjalle. Kulut pitää saada pidettyä kurissa.
-Junnuja pitkillä sopimuksilla kolmos- ja nelosketjuihin. Lahjakkaita kavereita ei saa hukata.
-Sarjan paras maalivahti, maksoi mitä maksoi. Tällä kaudella onnistui, kiitos siitä toimistolle.
-A-junnut liigaan.
-UTJ seuralle joka etsii ja hankkii pelaajat edustuksen lisäksi A-junnuihin. Ei enää kuulopuheiden perusteella tehtyjä ulkomaalaishankintoja. Ne harharetket on maksanut jo tällä kaudella parin UTJ:n verran.

Pervert
28.02.2009, 07:13
Mikäli sport on finaalissa, on joukkueelle annetut tavoitteet täytetty. Tämä johtaa siihen että Tamminen & Kena jatkaa niin halutessaan ensi kaudellakin.

Osasiko kukaan sisäistää lukemaansa , mitä Imhotep tuossa kirjoitti?

Eli Tami jatkaa mikäli pleijareissa päästään finaaleihin.

mendieta
28.02.2009, 12:06
Osasiko kukaan sisäistää lukemaansa , mitä Imhotep tuossa kirjoitti?

Eli Tami jatkaa mikäli pleijareissa päästään finaaleihin.

Jengi meni tästä suru-uutisesta hiljaiseksi, kjäh!

siffa
28.02.2009, 12:23
Jengi meni tästä suru-uutisesta hiljaiseksi, kjäh!

Paitsi ei ainakaan yksi jatkoaikalainen. Ehkä se toinenkin löytyy? Tärkeintä tietysti, että Sportin suuri pohjalainen kannattajayleisö pitäisi vuoren varmasti kaksikon Tami-Kena jatkosta Vaasassa. Sponsoritkin seuraisivat suuren yleisön rektioita. Tästä on viitteitä kahdesta viimeisestä runkosarjan kotiottelun yleisömääristä, mitkä olivat hätkähdyttävän suuria.

Varsinaisesti otan kantaa "Aikaan Tamin jälkeen" sitten, kun Tamin aika on Sportin päävalmentajana ohi. Aihe on sitten erittäin mielenkiintoinen. Tässä vaiheessa ykkösehdokkaani päävalmentajaksi on Ismo Lehkonen.

magnum37
28.02.2009, 12:45
Varsinaisesti otan kantaa "Aikaan Tamin jälkeen" sitten, kun Tamin aika on Sportin päävalmentajana ohi. Aihe on sitten erittäin mielenkiintoinen. Tässä vaiheessa ykkösehdokkaani päävalmentajaksi on Ismo Lehkonen.

Kyllähän Tammisen sopimusta kannattaa jatkaa ainakin vuodella, mikäli saatavilla ei ole todella pätevää valmentajaa. Sellainen mahdollisesti saatavilla oleva pätevä valmentaja Sportin tarpeisiin olisi juurikin Ismo Lehkonen. Siihen sitten omapoika Nikke Hudd avuksi.

Vaasalaisen jääkiekkokultuurin kehittymisen kannalta Lehkonen olisi paras mahdollinen kuviteltavissa oleva asia. Orastava juniorimenestys saisi virtaa aivan uudella tavalla. Lehkonen on myös vannoutunut aktiivisen hyökkäyspelaamisen kannattaja, ja itsekin myöntänyt tehtaan takuun Sportin liiganousulle, joten eiköhän laiteta neuvottelut pystyyn.

diablo
28.02.2009, 13:15
Tässä vaiheessa ykkösehdokkaani päävalmentajaksi on Ismo Lehkonen.
Kerrankin voin olla Siffan kanssa harvinaisen samaa mieltä. Kyllä siine olisi sellainen The Man joka tänne täytyisi ehdottomasti saada. Shearer tuossa joitain syitä Lehtosen palkkaamiseksi jo mainitsikin ja nämä allekirjoitan. Junnujen sisään ajo, pelityyli, suoraselkäisyys jne. ovat sellaisia asioita, joita Lehkosessa muun muossa arvostan.

Pat_LaFontaine
28.02.2009, 13:22
Jengi meni tästä suru-uutisesta hiljaiseksi, kjäh!

Ihan mielenkiinnosta, ei vittuiluna. Olisi kiva kuulla, miten Mendieta reagoit, mikäli Sport voittaa Mestiksen ja vielä nousee liigaa? Annatko täyden synninpäästön Juhanille, vai?

Ihan siis mielenkiinnosta kyselen. Kuten me molemmat tiedetään, ei noista ainakaan jälkimmäinen tule toteutumaan, mutta olisi tosiaan kiva kuulla tuohon vastaus.

EDIT: Samaan syssyyn sama mielipide, kuin mm. Diablolla. Ika olisi erittäin hyvä ja jopa ehkä realistinenkin vaihtoehto uudeksi valmentajaksi, kun aika Tammisesta jättää. Eikös muuten Ikalla ja Sportilla väitetty joskus jopa olleen jotain vääntöäkin, vai muistanko aivan väärin?

Nakkis
28.02.2009, 14:47
Eiköhän jokainen Tammista ja nyky-Sportia kritisoiva kannattaja iloitse Sportin menestyksestä, muttei se tarkoita sitä, että kaikki olisi hyvin ja asiat tehty optimaalisesti. Kritisoitavaa voi olla, vaikka tulokset olisivatkin hyviä. Vai eikö joukkueen menestyksestä saisi olla mielissään, jos ei samalla täysin hyväksy kaikkia tehtyjä päätöksiä?

Winger
01.03.2009, 00:08
Tää on hyvää juttua, kun porukka jääräpäisesti pitää omat mielipiteensä vaikka hautaan asti. Tami tuomion saakoon, mielipiteeni ei muutu. Mielestäni aika huvittavaa, katsokaa peiliin.

En ota kantaa, kuka tulee valmentajaksi, mutta uskoisin, että mikäli nousua ei tapahdu, niin valmentaja ei missään tapauksessa ole Tami. Eihän äijää nyt itsekäkään kiinnosta olla Vaasassa yhtään enempää.

Julius
01.03.2009, 02:11
Hmm.. ottamatta mitenkää kantaa aikaisempiin kommentteihin tahi ehdotuksiin koskien tulevan kauden valmentajasta, heitän ilmoille erään musta hevoisen.

Risto Dufvan kakkosmiehenä kunnostautunut kaiffari, Jyrki Aho on nähnyt ja kokenut tämän suurmiehen peräsimessä Jukuri-aikojen loistoajat.
JYPissä tämä sama valmentajakaksikko näyttää saavan keskisuomalaiset varsin merkilliseen hurmioon.

Ei oppi ojaan kaada.

mendieta
02.03.2009, 09:15
Ihan mielenkiinnosta, ei vittuiluna. Olisi kiva kuulla, miten Mendieta reagoit, mikäli Sport voittaa Mestiksen ja vielä nousee liigaa? Annatko täyden synninpäästön Juhanille, vai?

Juhlin aivan hulluna. Suutelen Juhanin jalkoja ja ehdotan pronssista patsasta Vaasan torille. Juhani tuskin vastustelee.

Eikäkun oikeasti: Annan arvoa suoritukselle, mutta totean, että moni muukin valmentaja olisi pystynyt samaan. Osa jopa todennäköisemmin kuin Tamminen. En vie saavutusta kuitenkaan pois Tamilta, vaan paikka vaasalaisen jääkiekkoilun yhtenä suurimmista valmentajista on taattu.

Mestaruudesta ja noususta huolimatta, toivoisin, että penkin takana olisi seuraavalla kaudella joku muu.

Hartiapankki
02.03.2009, 10:35
Mestaruudesta ja noususta huolimatta, toivoisin, että penkin takana olisi seuraavalla kaudella joku muu.Menen astetta pidemmälle ja totean että tuntuu aivan helvetin raskaalta jos Tami jatkaa. Ja pelaamme edelleen Mestistä. Itsellä on ollut koko ajan sellainen fiilis että tuskin miestä itseäänkään kiinnostaa enää jatkaa, mutta sitten luin Pohjalaisesta jutun tuosta kiekkokoulusta jota Tami on pelaajien kera vetänyt ympäri pohjanmaata. Erään tällaisen tapahtuman yhteydessä Tami oli sanonut että mielellään jatkaisi myös kiekkokoulun vetämistä jos ura Sportissa jatkuu. Eli Vaasa on edelleen ilmeisesti vahva vaihtoehto Tammisen uralle.

Vaikka mies on silminnähden rauhoittunut aitiotyöskentelyssään (itse asiassa lauantain pelissä oli jopa ylirauhallinen, ei ottanut edes aikalisää), voin vain koettaa kuvitella noita samoja maneereja ja psyykkauksia mitä siellä vielä on pelistä peliin toistuvina jäljellä. Juomakorit on lennelleet, pukukoppi käännetty ylösalaisin lukemattomilla erätauoilla jne. Pari pelaajaa on kyllästynyt touhuun kauden aikana ja vaihtanut maisemaa. Flopanneiden ulkomaalaisten peluutus ajaa edelleen omien, edullisempien miesten edelle. Veikkaan että suurin osa Sportin periaatteessa jatkohaluisista pelaajista odottaa keväällä ensin tietoa Tamin mahdollisesta jatkosta, ennenkuin vetää nimensä jatkopaperiin.

Aika aikaa kutakin. Sport tarvitsee ensi kaudeksi raikkaan, uuden aloituksen. 99% varmuudella pelaamme Mestistä ensi kaudellakin, ja kyllä nämä kolme kevättä on riitettävä näyttömahdollisuudeksi sarjan kovimmilla panoksilla operoivalle valmentajalle.
Nyt siffalle ja muille Tami-faneille haluan tehdä selväksi, että Tami on nyt kevään loppupeleissä yhtä suuri osa Vaasan Sportia kuin jokainen yksittäinen pelaajakin. Täysi tuki siis hänelle, ja oikeastaan olen ollut aina sitä mieltä että varsinaisesti pudotuspeleissä Tamminen saattaa olla parhaimmillaan. Varsinkin jos on hieman rauhoittanut huitomistaan. Nyt panokset alkaa olla sen verran kovat että pelin jännitys ohittaa Tamin kiekkojargonin ja ehkä jopa pelaajat kiinnittävät siihen huomiota toisellakin korvalla.
Eli suuri kunnia kuuluu myös Tammiselle jos tänä keväänä menestytään.

ps. vielä viime kaudella Tami julisti Jukurit-puolivälieräsarjan aikana että Sport voittaa varmasti kolme ottelua viidestä Jukureita vastaan. Tällä kaudella olen pannut merkille että se viimeinen uho on Tamilta hioutunut pois. Äskettäin mies mm. sanoi lehtihaastattelussa, että Sportilla on kokonaisuudessaan sarjan paras materiaali, mutta ei toisaalta mitään sellaista etteikö noutaja voisi tulla mitä tahansa Mestis-joukkuetta vastaan. Tämä on sitä kauan kaivattua realismia.

urpo
02.03.2009, 11:02
....... Erään tällaisen tapahtuman yhteydessä Tami oli sanonut että mielellään jatkaisi myös kiekkokoulun vetämistä jos ura Sportissa jatkuu. Eli Vaasa on edelleen ilmeisesti vahva vaihtoehto Tammisen uralle.
Veikkaan että suurin osa Sportin periaatteessa jatkohaluisista pelaajista odottaa keväällä ensin tietoa Tamin mahdollisesta jatkosta, ennenkuin vetää nimensä jatkopaperiin.

Mitkähän mahtaa olla Tamin muut vaihtoehdot vai onkohan niitä vielä edes mietitty?? Mitkähän lienee Sportin intressit Tamin suhteen, siis viralliset???

Eli jos Tami haluaa jatkaa Sportissa haluaako Sport Tamin ja päinvastoin.

Odotellaan.

magnum37
02.03.2009, 11:06
Mitkähän lienee Sportin intressit Tamin suhteen, siis viralliset???

Urpoa saattaa kiinnostaa se, että Tammisella on pitkäaikainen henkilökohtainen Dream, ja se on saada toimia IFK Helsingforsin päävalmentajana SM-liigassa. Ja tämä ei ole edes vitsi, vaan kauan tiedossa ollut fakta.

urpo
02.03.2009, 11:25
Urpoa saattaa kiinnostaa se, että Tammisella on pitkäaikainen henkilökohtainen Dream, ja se on saada toimia IFK Helsingforsin päävalmentajana SM-liigassa. Ja tämä ei ole edes vitsi, vaan kauan tiedossa ollut fakta.

Älä nyt saatana pelottele. Pankaa vaikka Kouvolaan, tai minne tahansa muualle kuin HIFkiin. Just klun saatiin tuo Fööni ulos niin ei toista fossiilia tarvita. Laskeeko tuo Sportti Tamia edes HIFKiin kun voi olla kova kilpailija tulevina vuosina.

fågel
02.03.2009, 14:39
Tamminen alkaa olemaan aika nähty. Tosin, oli ryhävalas Oulussakin aika monta vuotta, moni pelaaja koko Tammisen ajan. Tuo runko on kuitenkin sen verran kokenut, että ne kestää varmaan Juhania paremmin kuin kokemattomat pelaajat.

Toisaalta sitä toivoisi että Tamminen täällä jatkaisi. Kuitenkin pitää samaan aikaan myöntää, että Tammisen suurin hype käytettiin jo 04-05 kaudella, eikä samaa yleisöryntäystä ole Tammisen takia tullut. Sitten pitää katsoa tuota kuinka tämän kauden joukkue on kasattu, niin onhan siinä Juhani herännyt, ja hommannut todella nimekkään puolustuksen, ja ennen kaikkea kokemusta löytyy enemmän kuin koskaan Mestis-Sportissa. Lisäksi, pelitapa on paljon puolustavampi kuin edes itse olisin Tammisen joukkueessa olevan. Hankinnat ennen kauden alkua vaikuttivat todella hyviltä, mutta Collins osoittautui loistavan harjoitusmatsin jälkeen turistiksi, sitten saman tempun teki Aikins. Nämä kun olisi onnistuneet hyvin, niin mä sen sanon että tuo jengi olisi voinut taistella noususta tosissaan.

Sitten jos Tamminen ei jatka. Ok, sekin käy mulle ihan hyvin. Kun Sport julkistaa seuraavan päävalmentajan, niin toivon että siihen myös panostetaan aivan erilailla kuin aiemmin. Manner, Westerback... Omasta mielestäni tärkein asia kun uutta koutsia hankitaan on se, että on kokemusta vähintään Liigan kakkoskoutsin paikalta. Nuoreen valmentajaan en usko, eikä taida olla tarvettakaan. Kokemusta pitää olla ja mieluiten paljon, juurikin siitä syystä että täälä vedetään ihan eri resursseilla kuin 90% sarjan jengeistä. Sitten jos mietitään nimiä, niin saman tien saa unohtaa Jortikan, joka on vaatimuksissaan vähintään samaa tasoa kuin Tamminen. Summanen, joo heti tänne. Ainut ongelma vaan taitaa olla se että mies maksaa kaudessa varmaan sellaisen 200.000€, tosin sekään ei vielä taida olla este. Jos taas katsotaan Mestiksessä valmentavia, niin Ahola tai Niukkanen on mun papereissa ainoat vaihtoehdot.

Eddie
02.03.2009, 20:09
......

Kyllä teidän ainoa mahdollisuus on palkata jokin 2. koutsi tai sitten jo kertaalleen epäonnistunut valmentaja, joka ei välttämättä kuitenkaan ole huono. Summasten kaltaisia nimiä ei kannata heitellä edes huumorilla.

Ensimmäisenä tulee mieleen Pelicansin Räsänen, joka voi olla hyväkin valmentaja. Olisin ajatellut, että hän saa sauman Aravirran jälkeen, mutta ei saanut. En todellakaan tiedä Räsäsen tilanteesta mitään, mutta näin lonkalta hän voisi olla koutsi, jonka tilanteen ja halukkuuden ainakin kartottaisin. Kalpassa heikolla materiaalilla operoinut Mika Pieniniemi voisi olla myös hyvä vaihtoehto. Lisäksi jossain lienee olemassa ne tulevaisuuden Kari Heikkilät ja Petri Matikaiset, jotka olisivat nyt Sportinkin saatavilla, mutta heidän paikantaminen ei ole helppoa, ehkä Jokipoikien koutsi voisi olla sellainen. Kalpa poimi Pekka Virran Kuusamosta, joten ehkäpä hyviä valmentajia on alasarjoissakin. Jokatapauksessa valmentajan pitää olla nykyistä halvempi.

Jos nousu tulee niin etteköhän te siinä tapauksessa Tamilla jatka.

Everton
02.03.2009, 20:34
Räsänen jatkaa Lahdessa. On ihan uutisoitu asia.

Fordél
12.01.2010, 11:36
Nyt kun spekulaatiot Tammisen seuraajasta kiihtyvät, on aika siirtää keskustelua oikeaan ketjuun. Tällä hetkellä spekulaatiossa pyörivät sellaiset nimet kuin Eloranta ja Hudd. Itse heittäisin soppaan kuitenkin Juha Juujärven nimen, joka olisi Sportilta hyvä satsaus tulevaisuuteen. Ilves jatkaa ensi kaudellakin Mälkiän komennossa ja voipi olla, että Raipe tulee ensi kaudella remmiin mukaan. Ties vaikka nyt kesken kauden mukaan tullut Pajuojakin jatkaa myös ensi kaudella.

Juujärvelle ei ole siis ainakaan päävalmentajan pestiä luvassa Ipassa, joten miehen kannattaisi ehkä lähteä hakemaan suurempaa vastuuta muualta. Liigan häntäpään joukkueet (joihin kokematonta koutsia voisi kaavailla) ovat lyöneet lukkoon ensi kauden koutsejaan: SaiPalla Selin, Ässillä Rautakallio, Toivola Pelsuissa jne. Jos uusi keikka LeKiin ei kiinnosta, voisi Sport tulla hyvinkin kysymykseen. Olisi mielestäni Sportilta ihan kokeilun arvoinen haku ja hakkaa mielestäni tuoreudellaan nuo kaksi muuta esitettyä nimeä.

Edit. Lisätään vielä lista spekuloiduista nimistä:

-Eloranta
-Hudd
-Aravirta (ei kovin realistinen)
-Kolek

Johannes
12.01.2010, 11:57
IS-Veikkaajan mukaan (12.1.2010, sivu 11) Juhani Tamminen ei ilmeisesti jatka Sportissa, jos seura ei nouse keväällä 2010 sm-liigaan. Tilalle lehti ennustelee Kari Elorantaa tai Nicklas Huddia. Saa nähdä arvaako veikkaaja oikein vai ei.

fågel
12.01.2010, 12:10
-Eloranta
-Hudd
-Aravirta (ei kovin realistinen)
-Kolek

Elorantaa ei kai sen kummemmin tarvi perustella. Vanhoilla näytöillä on hyvä ratsastaa.

Huddin Hokki on jo paperilla heikko, silti materiaaliin nähden Hokki on pelannut aika huonosti. Ei ykköseksi, jos kakkoskoutsi ei ole kokenut.

Aran nyt ottaisi varmaan kuka tahansa. Hintalappu lienee sama kuin Tamilla tällä kaudella. Olisi luokka vuosituhannen kaappaus Mestikseen.

Kolekilla nyt voi pyyhkiä persettä. Paska koutsi, jonka pelitapa, jos sellaista on, on kuin hidastetusta elokuvasta. Lisäksi ei osaa kehittää nuoria pelaajia.

En tiedä millainen sopimus Aholalla on Vantaan kanssa, mutta nostan nimen silti esiin. On tunteella mukana, ja näytöt ovat ihan hyvät. Mitään hissuttelijaa en koutsiksi halua.

Edellisessä viestissä heitetty Juha Juujärvi voisi olla mielenkiintoinen vaihtoehto. Tosin, LeKi pääsi tulemaan ihan puskista Juujärven kaudella. Mikä olisi tulos Sportissa kun paineita on aavistuksen enemmän.

magnum37
12.01.2010, 13:47
Itse heittäisin soppaan kuitenkin Juha Juujärven nimen, joka olisi Sportilta hyvä satsaus tulevaisuuteen. Ilves jatkaa ensi kaudellakin Mälkiän komennossa ja voipi olla, että Raipe tulee ensi kaudella remmiin mukaan.

Juujärvi on Sakari Pietilän parannettu versio, jolla on vielä edessään hieno tulevaisuus valmentajana. Juujärven oman urakehityksen kannalta on tärkeä saada kiinnitys päävalmentajaksi ensi kaudelle, Sportin tapainen joukkue olisi seuraava looginen askel. Tosin Juujärven kaltaiselle älykkövalmentajalle Sportin historia kurittomana ja ailahtelevana joukkueena voi olla aika kova pala. Riittääkö auktoriteetti? Oma fiilis on, että mikäli Sport nuorentaa joukkuetta, riittää. Mikäli mukana on edelleen runsaasti 3-kymppisiä "ammattilaisia", ei välttämättä riitä. Tamperelaisen kiekkoilun tuntijana Fordél voisi enemmänkin valottaa Juujärveä valmentajana.

Nimi olisi anyways syytä miettiä huolella, nyt kun ehkä se paras vaihtoehto, Ika, päätyi ykköshaastajan leipiin.

Aravirta on myös kohta Elorannan ja Tammisen jälkeen matkalla kiekkomuseoon, joten en nyt aivan epärealistisena nimenä pitäisi Aravirtaa mestikseen. En kuitenkaan pitäisi edes ykkösvaihtoehtona vaikka mahkuja olisikin.

Niin puusilmäinen on tuskin edes Sportin johto, että Kolek olisi oikeasti vaihtoehto. Kolek on valmentaja täysi vitsi.

Isaskar
12.01.2010, 14:10
Aravirta on myös kohta Elorannan ja Tammisen jälkeen matkalla kiekkomuseoon, joten en nyt aivan epärealistisena nimenä pitäisi Aravirtaa mestikseen. En kuitenkaan pitäisi edes ykkösvaihtoehtona vaikka mahkuja olisikin.

En kyllä Aravirrasta innostuisi minäkään, jos omaan suosikkijoukkueeseen oltaisiin kaavailemassa. Kun se palo sammuu, niin ei auta vanhat meriiitit ja Aravirran kohdalla jonkinasteinen hyytyminen on selvästi nähtävissä. Nyt esillä olleista nimistä Juujärvi on mielenkiintoisin. Nouseva kyky, jolla on hyvät näytöt Lempäälästä. Ja mestiksen valmentajaspekulaatioihinhan pitää aina nostaa myös Petteri Sihvosen nimi.

mendieta
12.01.2010, 14:11
Aran nyt ottaisi varmaan kuka tahansa. Hintalappu lienee sama kuin Tamilla tällä kaudella. Olisi luokka vuosituhannen kaappaus Mestikseen.

Arvioisin, että Aravirta tienaa 3-4 kertaa sen kaudessa, mitä Tamminen. Puhutaan siis valmentamisesta, ei kaikista tuloista.

fågel
12.01.2010, 14:27
Arvioisin, että Aravirta tienaa 3-4 kertaa sen kaudessa, mitä Tamminen. Puhutaan siis valmentamisesta, ei kaikista tuloista.

300.000€/kausi?

Rocco
12.01.2010, 14:27
Seuran tulee satsata ehdottomasti valmennukseen. Tami on huono valmentaja, koska on itsekin sanonut ettei ole juniorijoukkueen valmentaja. Eli hän vaatii ostamaan seuraan itselleen sopivat pelaajat. Se tulee perkeleen kalliiksi, ja ei Tami näköjään saa enää omia hankintojakaan pelaamaan hyvin. Tami ei osaa kesken peliä muuttaa taktiikkaa, eikä oikeasti edes tunne kuin yhden taktiikan pelata jääkiekkoa. Ei muutoksia kesken pelin, korkeintaan nelosketju penkille ja omat hankinnat saa pelata vaikka olisi kyseisessä pelissä vedetty -5 takkiin... Tamin rakennusstrategialla viedään omilta pelaajilta mahdollisuudet päästä pelaamaan kotikaupungin joukkueeseen. Moniko uskoo, että esim. Riska, Kujanpää tai Sundman olisi päässyt pelaamaan jos Tamilla olisi ollut budjetissa varaa? Ei olisi. Siihen olisi raahattu joku Tamin kalakaverin poika pelaamaan 30.000€ per kausi palkalla, tai joku YouTubessa kerran nähty kanadalainen, jolle hyvä ystävä soittelee valtameren takaa. Tamin aikana ei ole kuin muistaakseni Jere Aalto päässyt pelaamaan aikuisten pelejä omista junnuista, hänkin istui 7. pakkina kaksi matsia penkillä, ja Erik Riska viime kaudella yhteen peliin. Tällä kaudella tosin Kujanpää, Peltoja ja Hofer debytoi oikeastaan pakon edessä kun Tami ei saanut rahaa riittävästi pelaajien hankintaan.

Manner ja Heikkilä sentään rohkeasti veti nuoria mukaan, Manner eritoten. Pahkala, Osala, Sudman, Hietaharju. Hakomäki, Kiviniemi, Fogström, Tuores yms yms. ovat kaikki päässeet Mannerin aikana pelaamaan, sen jälkeen ei mitään toivoa Sportin riveihin. EDIT: Ja tottakai tähän pitää lisätä sellaiset nobodyt kuin Samuli Kivimäki ja Kim Nabb...

Sport vaan menetti mahdollisuutensa Ika Lehkosen kanssa, ja nyt KooKoo porskuttaa Mestiksessä ja on jo ehkä suurempi nousijaehdokas kuin Sport. Pelillisesti se on sitä ehdottomasti.

Nyt pitäsi löytää joku, joka uskaltaa rakentaa myös omille pelaajille pelipaikkoja, ja tehdä Sportista taas entistä enemmän vaasalaisen joukkueen, eikä mitään Harlem Globetrottersia, jonka pääasiallinen tehdävä on kerätä showlla rahaa vierasjoukkueelle muukalaislegioonan turvin.

mendieta
12.01.2010, 14:28
300.000€/kausi?

Sport ei maksa Tammiselle likikään 100 000€.

fågel
12.01.2010, 14:36
Nyt pitäsi löytää joku, joka uskaltaa rakentaa myös omille pelaajille pelipaikkoja, ja tehdä Sportista taas entistä enemmän vaasalaisen joukkueen, eikä mitään Harlem Globetrottersia, jonka pääasiallinen tehdävä on kerätä showlla rahaa vierasjoukkueelle muukalaislegioonan turvin.

Oisko Ahola mitään?

Hetken aikaa Aholan meriittejä tässä nyt lukenut, ja olen aika vakuuttunut että olisi ehdottomasti hyvä valinta.

fågel
12.01.2010, 14:38
Sport ei maksa Tammiselle likikään 100 000€.

Ei, mutta 70K€ ei varmaan ole kaukana.

Fordél
12.01.2010, 14:42
Tosin Juujärven kaltaiselle älykkövalmentajalle Sportin historia kurittomana ja ailahtelevana joukkueena voi olla aika kova pala. Riittääkö auktoriteetti? Oma fiilis on, että mikäli Sport nuorentaa joukkuetta, riittää. Mikäli mukana on edelleen runsaasti 3-kymppisiä "ammattilaisia", ei välttämättä riitä. Tamperelaisen kiekkoilun tuntijana Fordél voisi enemmänkin valottaa Juujärveä valmentajana.

Olet tuon ongelman kohdalla mun mielestä asian ytimessä. Itse kirjoitin Kärppien ketjuun tuossa vähän aikaa sitten Juujärvestä näin:

Itsellä on sellainen kuva, että Juujärven ongelmana on tuo auktoriteetti. Valmentajana luokittelisin hänet samaan kategoriaan esim. Mika Lehkosuon kanssa eli nuori valmentaja, joka uskoo enemmän dialogiin pelaajan kanssa kun vanhan koulukunnan käskemistyyliin. Tällöin poissulkisin siis vaihtoehdon (jota tosin täällä ei ole esitettykään), että hän olisi jonkun samanlaisen päävelmentajan apuri kuten Aravirran. Tuo olisi toinen Aravirta-Törmänen (ei siis Immonen kuten joku täällä mainitsi) kaksikko, joka tuskin tulisi menestymään. Mutta jos Juujärvelle saataisiin aisapariksi joku Petri Matikaisen tyylinen koutsi, joka osaa luoda joukkueeseen hengen ja tekemisen ilmapiirin, voisi menestystä tulla. Bluesissahan on Matikaisen parina Marjamäki, jonka vahvuudet ovat juuri Juujärven mukaan taktisessa puolessa eli tässä kuuluisassa pelikirjahässäkässä.

Eli taktiikka ja ns. pelikirjaosasto on Juujärvellä taatusti riittävällä tasolla ja tarpeeksi nykyaikainen. LeKi pelasi mielestäni varsin viihdyttävää kiekkoa. Tammisen jälkeen Juujärvi olisi johtamistavaltaan siis täysin toisen osaston miehiä, joten siinä kohdin tulisi varmasti merkittävin muutos. Mutta tuo auktoriteetti voi olla pienoinen ongelma Sportissa, jossa ei ole LeKin tavoin paljon nuoria pelaajia ja joihin Juujärven auktoriteetti riitti pienten alkuvaikeusien jälkeen. Mutta jos tämä ongelma otettaisiin huomioon kakkoskoutsissa niin voisihan tuo hyvinkin mennä.

siffa
12.01.2010, 14:55
Sport vaan menetti mahdollisuutensa Ika Lehkosen kanssa, ja nyt KooKoo porskuttaa Mestiksessä ja on jo ehkä suurempi nousijaehdokas kuin Sport. Pelillisesti se on sitä ehdottomasti.

Tässä otit Ika Lehkosen esille omien junioreiden kasvattajana. Saa nähdä tuleeko Ikalle sellaista mahdollisuutta KooKoossa missään vaiheessa, että pystyisi kouluttamaan KooKoon omia junioreita ykkösjoukkueeseen ja peluuttamaan heitä siellä. TuTo:ssa Ika teki hyvää työtä juniorien kehittämisessä. KooKoolla on kovat piipussa ja SM-liigaan kova pyrky heti Ikan ensimmäisellä kaudella. KooKoo hankkii/on hankkinut Ikan aikana valmiita ja kokeneita pelaajat nostamaan seura SM-liigaan. Siinä kovassa pelissä näyttävät KooKoon omat juniorit tippuvan kärryiltä pois yksi toisensa jälkeen. Seuran lyhyen ja pitkän ajan tavoitteet määrittelevät täysin sen, minkälaista omien junioreiden politiikkaa valmentajan on mahdollista toteuttaa.

Pat_LaFontaine
12.01.2010, 15:11
Petri Matikainen, Ika Lehkonen ja Kari Heikkilä. Noista kun sais sellasen köyhänmiehen klooniversion halvalla, niin tyytyväinen olisin.

Mitään Kolekia, Nikke Huddia tai muitakaan, antakaan saatana kakkua miehiä en haluaisi Vaasassa nähdä. Ika olisi ollut kyllä helmiä sioille, mutta GoGo vei jo senkin...

Mjaa-a. Menee kalliiksi ja ennen kaikkea vaikeaksi. Ehkä Bruce Boudreau ja mukana jokunen raato, kuten Green, Semin ja / tai Backström. Ovechkiniin ja Varlyyn tuskin löytyy enää lateja.

EDIT: nyt nykyinen 7päivää -sensaatiolehti, Pohjalainenkin spekuloi jo Sportin tulevalla valmentajalla. LINKKI. (http://www.pohjalainen.fi/Article.jsp?article=473498&Title=IS-Veikkaaja:+Eloranta+ehdolla+ensi+kaudeksi+Sportiin ) Vittu! Ei mitään Elorantoja rahastamaan tänne. Hyi, hyi ja hyi. Jos tuo mies tulee Vaasaan, lupaan ja vannon, että en käy katsomassa yhtään ainoaa Sportin ottelua sen aikana kun tuo mies kuppaa Sportia.

Fordél
12.01.2010, 15:20
KooKoo hankkii/on hankkinut Ikan aikana valmiita ja kokeneita pelaajat nostamaan seura SM-liigaan.

Siffa ei ole ilmeisesti seurannut KooKoon toimintaa tällä kaudella, sillä eihän se nyt ihan näin ole mennyt. Ikan aikana KooKooseen on tullut Eronen, Järvinen, Tarkiainen, Järvenpää, Metsola ja Elo. Näistä kolme viimeksi mainittua ei ole kokeneita pelureita eivätkä edes pelaa KooKoossa loppukaudesta (mitä todennäköisimmin), joten he eivät mene mainitsemiisi pelaajiin. Jo Kolek oli yhteydessä Tarkiaiseen ja Ika sitten sinetöi tämän siirron kun pakkeja oli lasaretissa. Enkä nyt näe häntäkään tämän kategorian miehenä.

Jäljelle jäävät siis Järvinen ja Eronen, jotka ovat kyllä valmiita ja kokeneita pelaajia, mutta tulivat paikkaamaan loukkaantuneita. Järvinen paikkaa Alastaloa ja Eronen Kultasta. Lisäksi Erosen tieltä lähti vielä Hana poijes. Näin ollen junnuilla on edelleen aivan yhtä suuret mahdollisuudet nousta edustukseen kun kärkiosaaminen ei ole laajentunut.

Sori OT, mutta pakko korjata kun heitellään tällaista mutua.

Rocco
12.01.2010, 15:21
KooKoo hankkii/on hankkinut Ikan aikana valmiita ja kokeneita pelaajat nostamaan seura SM-liigaan. Siinä kovassa pelissä näyttävät KooKoon omat juniorit tippuvan kärryiltä pois yksi toisensa jälkeen. Seuran lyhyen ja pitkän ajan tavoitteet määrittelevät täysin sen, minkälaista omien junioreiden politiikkaa valmentajan on mahdollista toteuttaa.
Ika tuli joukkueeseen kesken kauden. Siinä on aika mahdotonta rakentaa joukkuetta mihinkään suuntaan kun runko on 95% koossa.

siffa
12.01.2010, 16:30
Ika tuli joukkueeseen kesken kauden. Siinä on aika mahdotonta rakentaa joukkuetta mihinkään suuntaan kun runko on 95% koossa.

Miksi sitten Ika hankki Järvisen, Erosen ja Tarkiaisen puolustukseen, kun joukkue oli sinun mukaasi lähes valmis? Ika ei nostanut omista KooKoon junioreista ykköseen puolustajia vaan turvautui kokoneisiin pelaajiin. Kun Kultanen tulee pelaamaan, on KooKoolla kolme max-minuutit pelaavaa puolustajaa, joten Kirenin, Niemen, Lehtosen ja Tarkiaisen peliminuutit vähenevät. Juniorit Sierman ja Hammar pelasivat Kolekin aikana jo ykkösessä, mutta Ikan ollessa valmentajana, heidä pelinsä ovat kortilla SM-liigaan pyrkivässä KooKoossa. Tämä on KooKoon ja Ikan pelaajapolitiikkaa tällä hetkellä. Sehän on täysin ymmärrettävää toimintaa tässä tilanteessa.

Rocco
12.01.2010, 16:51
Miksi sitten Ika hankki Järvisen, Erosen ja Tarkiaisen puolustukseen, kun joukkue oli sinun mukaasi lähes valmis? Ika ei nostanut omista KooKoon junioreista ykköseen puolustajia vaan turvautui kokoneisiin pelaajiin. Kun Kultanen tulee pelaamaan, on KooKoolla kolme max-minuutit pelaavaa puolustajaa, joten Kirenin, Niemen, Lehtosen ja Tarkiaisen peliminuutit vähenevät. Juniorit Sierman ja Hammar pelasivat Kolekin aikana jo ykkösessä, mutta Ikan ollessa valmentajana, heidä pelinsä ovat kortilla SM-liigaan pyrkivässä KooKoossa. Tämä on KooKoon ja Ikan pelaajapolitiikkaa tällä hetkellä. Sehän on täysin ymmärrettävää toimintaa tässä tilanteessa.
Kesken kauden mukaan tuleva valmentaja hankkii korkeintaan tilanteeseen sopivia pelaajia tarpeen mukaan, mutta runkoa on mahdotonta lähteä muutamaan. KooKoolla oli tarvetta nimenomaan tällaisille pelaajille etenkin loukkaantumisten takia, ja onhan Tarkiainen kuitenkin oma kaveri ja on lähes koko ikänsä joukkueessa pelannut muutenkin. Ja ainahan se periaate on se, että ensin pitää katsoa omat kaverit, ja sitten hankkia muualta ne mitä ei muualta löydy. Sierman ja Hammar ovat kuitenkin kaksikymppisiä pelaajia, eikä sen ikäisiä juuri koskaan muutenkaan vakiokokoonpanossa pakin tontilla pelaa. Etenkin Järvisen hankinta on vahvistus, jonka hankintaa ei varmasti tarvitse perustella edes sinulle.

Tilastomies
12.01.2010, 17:42
Tässä otit Ika Lehkosen esille omien junioreiden kasvattajana. Saa nähdä tuleeko Ikalle sellaista mahdollisuutta KooKoossa missään vaiheessa, että pystyisi kouluttamaan KooKoon omia junioreita ykkösjoukkueeseen ja peluuttamaan heitä siellä

Ja taas siffa juoksuttaa innokkaita, täkyä seuraavia jääkiekkofaneja ihan täysillä. Ketjun nimi oli muistaakseni "Katsaus tulevaisuuteen: Aika Tammisen jälkeen". Mitä hittoa Ika Lehtonen ja KooKoon pelurit tekevät tässä ketjussa?

siffa sai taas porukan viesteilemään ihan eri asioista kuin mistä ketjussa pitäisi spekuloida. Porukka laittaa vettä siffan myllyyn ja mylly tuottaa lisää näitä myllykirjeitä ketjuun.

Tämäkin menee pahasti ohi ketjun aiheen, mutta yritän kääntää keskustelua oikeampaan suuntaan. On se tuo siffa vaan fiksu kaveri!

T-mies Kouvolasta

siffa
12.01.2010, 20:18
Ja taas siffa juoksuttaa innokkaita, täkyä seuraavia jääkiekkofaneja ihan täysillä. Ketjun nimi oli muistaakseni "Katsaus tulevaisuuteen: Aika Tammisen jälkeen". Mitä hittoa Ika Lehtonen ja KooKoon pelurit tekevät tässä ketjussa?

Ika Lehkonen-keskustelun aloitti Rocco, en minä. Ymmärsin, että Rocco viestissään #44 olisi halunnut Ika Lehkosen Sportiin nostamaan ja kouluttamaan Sportin omia junioreita ykköseen. Rocco totesi, että Ika ehdittiin jo menettää KooKoohon. Muistutin, että myös Lehkosen mahdollisuudet nostaa Kookoon omia junioreita ykköseen perustuvat seuran lyhyen ja pitkän ajan tavoitteisiin. Lehkonen tuli KooKoohon tilanteessa, jossa KooKoo tavoittelee SM-liigaan (kuten Sportkin). Se ei ole vaihe, missä aletaan nostaa omia junioreita ykköseen ja kasvattaa heistä pelaajia miesten joukkueeseen. KooKoo lähti Ikan tultua hankkimaan valmiita pelaajia muualta sen sijaan, että olisi nostanut KooKoon omia junioreita ylös. Kun oletan, että KooKoon tavoitteet eivät pienene tämänkään kauden jälkeen, niin Ikan agressiivinen pelaajahankintapolitiikka jatkuu vuoren varmasti. KooKoon omille junioreille ei avaudu mahdollisuuksia lähivuosina nousta edustusjoukkueeseen, vaan pelaajat hankitaan tarkan scouttauksen jälkeen muualta.

Myös Sportissa tulee olemaan sama tilanne. Seuran tavoitteet määrittelevät sen, miten omia junioreita aletaan nostaa edustusjoukkueeseen. Monet Sport-kannattajat ovat täällä olleet sitä mieltä, että Sportin tavoitteita tulisi alentaa ja lähteä tekemään joukkuetta pitkäjänteisesti ja nostaa samalla omia junioreita, jotka pelaavat jo korkeimmalla junioritasolla toisin kuin KooKoon juniorit, edustukseen.

Winger
12.01.2010, 20:31
Oisko Ahola mitään?

Kannatan. Täältä yksi ääni Harri Aholalle. Ihan vain sen lehdistötilaisuudenkin vuoksi. Minkäslainen sopimustilanne mahtaa olla K-Vantaan kanssa?

Shearer
12.01.2010, 20:54
Kannatan. Täältä yksi ääni Harri Aholalle. Ihan vain sen lehdistötilaisuudenkin vuoksi. Minkäslainen sopimustilanne mahtaa olla K-Vantaan kanssa?

Taitaa Eloranta olla lähempänä kuin Ahola. Sportin tuntien uskon, että valmentaja tulee olemaan nimekkäämpi kuin Ahola.

Elorannasta ei ole oikein mielipidettä puolesta eikä vastaan. Aika vieras kaveri loppujen lopuksi. En ole seurannut hänen uraansa niin tarkasti. Nosti Pelicansin liigaan ja sittemmin kai saanut potkuja milloin mistäkin. Eihän se tarkoita, etteikö täällä onnistuisi. Saa nähdä miten tässä käy. Elorannan nimi on kyllä ennenkin esiintynyt huhuissa Sportin kohdalla eikä Hiltunenkaan Pohjalaisessa varsinaisesti kieltänyt huhuja.

TosiFani
12.01.2010, 21:11
...Seuran tavoitteet määrittelevät sen, miten omia junioreita aletaan nostaa edustusjoukkueeseen...

Tämä on kyllä vanhojen dinosaurusten näkemys. Jos juniori on lahjakas, häntä voi ja pitääkin peluuttaa edustusjoukkueessa. Porukassa pitää olla terävä kärki, mutta kolmos-neloskentissä pitäisi olla omia junioreita, tavoitellaan SM-liigaa tai ei.

HockeyIsKING
12.01.2010, 21:18
Olisiko Sportille sopiva vaihtoehto hankkia laadukas valmentaja ja manageri? Nythän Tamminen on jonkinlainen diktaattori, jota ohjaa tai ei ohjaa seuran hallitus. Voisi vaikka nuo typerämmät tempaukset hän sitten jättää vähän diplomaattisesti pätevämmälle. Hokissa yhdistelmä Suikkanen-Hakkarainen toimi ihan mestaruuteen asti aika heppoisilla pelaajabudjeteilla. KooKoohan yrittää nyt tätä konseptia, mutta myös rahaa pelaajiin reippaasti käyttämällä. Voi muuten onnistuakin.

Huddista Hokissa ei keksi hyvää sanottavaa. Huhujen mukaan ei viihdy aina treeneissäkään. Ei taida olla kykyjä puristaa mistään joukkueesta enempää ulos kuin materiaalin summa on. Ei ole sydän mukana. Olisikohan sen kummemmin Sportissakaan? Äijää siinä kaverissa ei ainakaan ole.

Fordél
13.01.2010, 08:21
KooKoo lähti Ikan tultua hankkimaan valmiita pelaajia muualta sen sijaan, että olisi nostanut KooKoon omia junioreita ylös. Kun oletan, että KooKoon tavoitteet eivät pienene tämänkään kauden jälkeen, niin Ikan agressiivinen pelaajahankintapolitiikka jatkuu vuoren varmasti. KooKoon omille junioreille ei avaudu mahdollisuuksia lähivuosina nousta edustusjoukkueeseen, vaan pelaajat hankitaan tarkan scouttauksen jälkeen muualta.

Onko sulla luetun ymmärtämisessä jotain vikaa vai jäikö sulta kokonaan mun viesti lukematta? KooKoo hankki Ikan aikana muutaman kokeneen pelaajan, jotka tulivat paikkaamaan loukkaantunutta kärkiosaamista (Kultanen ja Alastalo). Lisäksi Hana sai lähteä. Määrällisesti pakka pysyi siis ennallaan eikä nuorilta mennyt Ikan takia näytönpaikkoja alemmista kentistä ja pakkipareista. Ne ovat menneet esim. Lehtosen hankinnan myötä, josta taas vastasi Kolek eikä Ika.

Kannattaa oikeasti vähän miettiä mitä tänne suoltaa, koska johtopäätöksesi on valitettavan väärä.

Isaskar
13.01.2010, 08:42
Juniorit Sierman ja Hammar pelasivat Kolekin aikana jo ykkösessä, mutta Ikan ollessa valmentajana, heidä pelinsä ovat kortilla SM-liigaan pyrkivässä KooKoossa.

Kortilla ovat, se on ihan selvä ja yksi suurimmista syistä on nykyinen kuuden puolustajan sääntö. Lehkosen aikana heidän tilanteensa ei ole kuitenkaan oleellisesti muuttunut ainakaan huonompaan suuntaan. Sierman ja Hammar eivät olleet kauden alussa pelaavassa kuusikossa. Sierman nousi kokoonpanoon loukkaantumisten myötä ja pelejä hänelle on tullut suunnilleen samaan tahtiin Lehkosen ja Kolekin alaisuudessa. Hammar on puolestaan pelannut kauden kaikki pelinsä vasta Lehkosen aikana.

siffa
13.01.2010, 08:55
Onko sulla luetun ymmärtämisessä jotain vikaa vai jäikö sulta kokonaan mun viesti lukematta? KooKoo hankki Ikan aikana muutaman kokeneen pelaajan, jotka tulivat paikkaamaan loukkaantunutta kärkiosaamista (Kultanen ja Alastalo). Lisäksi Hana sai lähteä. Määrällisesti pakka pysyi siis ennallaan eikä nuorilta mennyt Ikan takia näytönpaikkoja alemmista kentistä ja pakkipareista. Ne ovat menneet esim. Lehtosen hankinnan myötä, josta taas vastasi Kolek eikä Ika.

Kannattaa oikeasti vähän miettiä mitä tänne suoltaa, koska johtopäätöksesi on valitettavan väärä.

Selvitä nyt ensin, Fordel, jälleen kerran itsellesi ihan rauhassa se, mistä tämä keskustelu lähti liikkeelle. Rocco käsitteli viestissään #44 sitä historiaa, miten Sportin omia junioreita on nostettu edustukseen. Rocco totesi, että Ika Lehkonen menetettiin jo KooKoolle. Minä ymmärsin, että Ika menetettiin Roccon tarkoittamana Sportin omien junioreiden nostajana ja kasvattajana ykkösjoukkueeseen.

Kerroin vain sitten sen, miten Ika on KooKoossa tähän mennessä toiminut. Ika hankki KooKoohon kokemusta puolustuspäähän, kun Frimodigin kanssa yhteystyössä palkattiin Järvinen, Eronen ja Tarkiainen puolustukseen. Omien junioreiden kasvattaja olisi nostanut jo jonkin verran Mestis-kokemusta omaavat Siermanin ja Hammarin sekä mahdollisesti vielä kolmannenkin oman juniorin pysyvästi ykköseen. Nyt kävi KooKoossa niin, että Sierman ja Hammar eivät enää ole mahtuneet mukaan KooKoon Mestis-joukkueeseen, kun Ika hankki puolustukseen kokeneitä pelaajia. Entistä vaikeammaksi tilanne Siermanin ja Hammarin osalta menee, kun Kultanen palaa isoine peliminuutteineen KooKoon puolustukseen.

Ikan ja Frimodigin toiminta on täysin ymmärrettävää tässä tilanteessa, kun KooKoo pyrkii tänä keväänä SM-liigaan. Nyt ei ole omien junioreiden kasvattaminen KooKoossa etusijalla, vaan nousu SM-liigaan. Ei tämän nyt luulisi olevan vaikeaa ymmärtää.

Kerro nyt Fordel sitten, kun tulit tänne mukaan, meille kaikille, miten Ikan aikana KooKoon omia junioreita on alettu nostaa ykköseen ja kasvattamaan heistä pelaajia Mestikseen.

siffa
13.01.2010, 09:12
Kortilla ovat, se on ihan selvä ja yksi suurimmista syistä on nykyinen kuuden puolustajan sääntö. Lehkosen aikana heidän tilanteensa ei ole kuitenkaan oleellisesti muuttunut ainakaan huonompaan suuntaan. Sierman ja Hammar eivät olleet kauden alussa pelaavassa kuusikossa. Sierman nousi kokoonpanoon loukkaantumisten myötä ja pelejä hänelle on tullut suunnilleen samaan tahtiin Lehkosen ja Kolekin alaisuudessa. Hammar on puolestaan pelannut kauden kaikki pelinsä vasta Lehkosen aikana.

Miten sinun mielestäsi KooKoon omien junioreiden nostaja ja kasvattaja olisi toiminut? Nostanut Siermanin ja Hammarin pysyvästi ykköseen vai palkannut kokemusta (Järvinen, Eronen, Tarkiainen) KooKoon takalinjoille. Ei tässä nyt tämän kummemmasta asiasta ole kyse.

Vaikka tämä meni keskusteluksi Ikaan ja KooKoohon, on tämä hyvä malli sille, miten Sportissakin jatkossa tullaan toimimaan.

Finnhopper
13.01.2010, 09:14
Nyt kävi KooKoossa niin, että Sierman ja Hammar eivät enää ole mahtuneet mukaan KooKoon Mestis-joukkueeseen, kun Ika hankki puolustukseen kokeneitä pelaajia. Entistä vaikeammaksi tilanne Siermanin ja Hammarin osalta menee, kun Kultanen palaa isoine peliminuutteineen KooKoon puolustukseen.


Hammar on 'Ikan Palstan' mukaan kehissä KiVaa vastaan ja käsittääkseni on tässä suorittanut intin joka kyllä vähän vie aikaa välistä ehtiä edustuksen mukaan.
Ja oikeasti ensi kausi vasta näyttää suuntaa missä mennään Ikan ja junnujen kanssa.

Isaskar
13.01.2010, 09:43
Miten sinun mielestäsi KooKoon omien junioreiden nostaja ja kasvattaja olisi toiminut? Nostanut Siermanin ja Hammarin pysyvästi ykköseen vai palkannut kokemusta (Järvinen, Eronen, Tarkiainen) KooKoon takalinjoille. Ei tässä nyt tämän kummemmasta asiasta ole kyse.

En tiedä haluanko lähteä koko keskusteluun mukaan. Korjasin vain sen väittämän, että Hammar ja Sierman olisivat menettäneet asemiaan kun Lehkonen tuli valmentajaksi.

Itse asia on yksinkertainen. Jos KooKoo haluaa pelata mestiksen voitosta, on sen palkattava Kultasen ja Alastalon tilalle valmiita pelaajia. Tästä ei saa edes keskustelua aikaiseksi.

Fordél
13.01.2010, 09:59
Selvitä nyt ensin, Fordel, jälleen kerran itsellesi ihan rauhassa se, mistä tämä keskustelu lähti liikkeelle. Rocco käsitteli viestissään #44 sitä historiaa, miten Sportin omia junioreita on nostettu edustukseen. Rocco totesi, että Ika Lehkonen menetettiin jo KooKoolle. Minä ymmärsin, että Ika menetettiin Roccon tarkoittamana Sportin omien junioreiden nostajana ja kasvattajana ykkösjoukkueeseen..

Minulle on ihan sama mistä keskustelu on lähtenyt liikkeelle. Tartuin vain esittämääsi väärään johtopäätökseen, joissa perusteet tökki pahasti. Et ole selvästikään enää perillä KooKoon asioista.

Kerroin vain sitten sen, miten Ika on KooKoossa tähän mennessä toiminut. Ika hankki KooKoohon kokemusta puolustuspäähän, kun Frimodigin kanssa yhteystyössä palkattiin Järvinen, Eronen ja Tarkiainen puolustukseen. Omien junioreiden kasvattaja olisi nostanut jo jonkin verran Mestis-kokemusta omaavat Siermanin ja Hammarin sekä mahdollisesti vielä kolmannenkin oman juniorin pysyvästi ykköseen. Nyt kävi KooKoossa niin, että Sierman ja Hammar eivät enää ole mahtuneet mukaan KooKoon Mestis-joukkueeseen, kun Ika hankki puolustukseen kokeneitä pelaajia. Entistä vaikeammaksi tilanne Siermanin ja Hammarin osalta menee, kun Kultanen palaa isoine peliminuutteineen KooKoon puolustukseen.

Kuten täällä on jo todettu, on taustalla armeijaa yms. joten asia ei ole näin yksiselitteinen kuin annat ymmärtää. Et myöskään tunnu ymmärtävän sitä, että jos joukkueesta loukkaantuu kärkiosaaminen ja suuri määrä erityisosaamista lähtee pois, ei sitä voida korvata junioreilla. Ei olisi oikein junnuakaan kohtaan laittaa häntä paikkaan, johon kapasiteetti ei riitä. Tämän tietää Ikakin ja siksi hankki sarjan yhden parhaimman kiekollisen pakin tilalle (Alastalo) Järvisen. Kokeneen ja monipuolisen pakin (Kultanen) tilalle taas tuli Eronen. Niin Hammar kuin Sirman eivät olisi voineet näitä tontteja täyttää kuten ei myöskään oikeastaan Tarkiaisen tonttia, joka oli taas kiekollisempana pakkina tavallaan korvaa Hanan, joka ei sopinut Ikan pelisuunnitelmiin.

Tämä on se logiikka, jolla Ika on toiminut ja se on täysin vedenpitävä. Sen sijaan sinun logiikkasi ja perustelusi pettävät tässä kohdin pahasti.

Ikan ja Frimodigin toiminta on täysin ymmärrettävää tässä tilanteessa, kun KooKoo pyrkii tänä keväänä SM-liigaan. Nyt ei ole omien junioreiden kasvattaminen KooKoossa etusijalla, vaan nousu SM-liigaan. Ei tämän nyt luulisi olevan vaikeaa ymmärtää.

Miten esim. KalPa nappasi viime kaudella pronsia vaikka joukkue oli puolillaan nuoria omia junnuja? Tämä ajattelumallisi on nykyisessä suomalaisessa kiekkoilussa hyvin vanhahtava. Ei liigan kärkeen nouseminen tai ylipäänsä liigaan nousukaan pois sulje sitä etteikö joukkueessa voisi olla omia junnuja kasvatuksessa. KooKoolla ei toki ole yhtä laadukasta ja laajaa junnutuotantoa kuin vaikka KalPalla, mutta muutama pari kolme junnua menee loistavasti jengissä tuomassa ennakkoluulottomilla otteilla lisää virtaa joukkueen jokapäiväiseen tekemiseen ja kaukaloon. Nousut ja mestaruudet ratkeavat aivan muihin kohtiin kuin muutamaan junnuun.

Kerro nyt Fordel sitten, kun tulit tänne mukaan, meille kaikille, miten Ikan aikana KooKoon omia junioreita on alettu nostaa ykköseen ja kasvattamaan heistä pelaajia Mestikseen.

Tule vaikka katsomaan harjoituksia, joihin Ika on kutsunut esim. B-junnnuja. Henki on nykyään aivan eri kuin Kolekin aikana, joka oli tukkona monelle junnulle (eivät tykänneet Kolekin toimintatavoista jne.). Kokeneena kiekkomiehenä/-naisena varmasti tiedät, että tämän työn tulokset näkyvät edustuksessa vasta aikojen päästä eikä muutamassa kuukaudessa saavuteta vielä mitään suurta. Tärkein muutos on tuo henki ja asenne, joka edustuksen koutsilla on nykyisin junnutuotantoa kohtaan.

Pahoittelen arvon Sport-fanit, että keskustelu on mennyt vähän OT, mutta on aivan pakko korjata tällaiset väärät hajatelmat, joita siffa täällä esittää. Kyllä Ika olisi ollut Sportille ja sen junnuillekin aivan loistava valinta koutsiksi.

siffa
13.01.2010, 10:34
En tiedä haluanko lähteä koko keskusteluun mukaan. Korjasin vain sen väittämän, että Hammar ja Sierman olisivat menettäneet asemiaan kun Lehkonen tuli valmentajaksi.

Itse asia on yksinkertainen. Jos KooKoo haluaa pelata mestiksen voitosta, on sen palkattava Kultasen ja Alastalon tilalle valmiita pelaajia. Tästä ei saa edes keskustelua aikaiseksi.

Sehän on päivän selvä asia, että niin Hammar kuin Siermankin ovat menettäneet asemiaan KooKoon ykkösjoukkueen puolustajina. Tulen muistuttamaan tästä sinua kevään aikana.

Toisen kappaleesi kanssa olen myös jonkin verran eri mieltä. KooKoo palkkasi Järvisen ja Erosen vahvistamaan jo ennen hyvää puolustusta. Kultanen palaa vielä joukkueeseen ennen kevään tärkeitä otteluja.

Siitä minäkin olen kirjoittanut, että, kun KooKoon tavoite on Mestiksen voitto, niin sen takia Ika ei voinut turvautua tässä vaiheessa juniorikasvatukseen vaan hankki tilalle Järvisen ja Erosen lisäksi kokeneen Tarkiaisen.

Minusta tämä ei mene ohi Sportin tulevaisuuden kaavailujen. Näiden asioiden kanssa joutuu myös ensi kauden Sportin valmentaja tasapainoilemaan.

Isaskar
13.01.2010, 11:20
Sehän on päivän selvä asia, että niin Hammar kuin Siermankin ovat menettäneet asemiaan KooKoon ykkösjoukkueen puolustajina. Tulen muistuttamaan tästä sinua kevään aikana.

Eivät ole menettäneet, kun katsotaan tämän hetkistä tilannetta. Sierman oli ennen kautta seitsemäs pakki ja Kolekilla nuo roolit ovat aika kiveen hakattuja. Lehkonen on peluuttanut kuudentena pakkina Lehtosta, Siermania ja Hammaria. Kaikki Hammarin tämän kauden pelit ovat tulleet Lehkosen aikana ja tänään taas yksi lisää.

Kultasen paluun jälkeen voi tulla se tilanne, ettei Sierman ja Hammar mahdu enää kokoonpanoon. Mutta siinähän ei ole mitään muutosta alkukauteen, jolloin tilanne oli ihan sama.

Fordél
13.01.2010, 11:54
Eivät ole menettäneet, kun katsotaan tämän hetkistä tilannetta. Sierman oli ennen kautta seitsemäs pakki ja Kolekilla nuo roolit ovat aika kiveen hakattuja. Lehkonen on peluuttanut kuudentena pakkina Lehtosta, Siermania ja Hammaria. Kaikki Hammarin tämän kauden pelit ovat tulleet Lehkosen aikana ja tänään taas yksi lisää.

Kultasen paluun jälkeen voi tulla se tilanne, ettei Sierman ja Hammar mahdu enää kokoonpanoon. Mutta siinähän ei ole mitään muutosta alkukauteen, jolloin tilanne oli ihan sama.

Juuri näin eikä mitään lisättävää. Ei varmasti myöskään siffalla kunhan hän vain jaksaa ajatuksella näitä lukea.

Ikan junnujen peluutus on nyt käyty läpi ja tulevaisuudessa saamme siitä vielä enemmän todisteita kun hän pääsee itse kasaamaan joukkueen. Sportilla juniorituotanto on vieläkin laadukkaampaa, joten Tammisen seuraajan täytyy olla tällä saralla rohkea kaveri ja uskaltaa kehittää kovista tavoitteista (tuskin niistä jatkossakaan tingitään) huolimatta omia nuoria pelaajia. Juujärvi voisi olla tältäkin kannalta erinomainen kiinnitys.

fågel
13.01.2010, 13:06
Minkäslainen sopimustilanne mahtaa olla K-Vantaan kanssa?

Loppuu tämän kauden jälkeen.

siffa
13.01.2010, 13:15
Eivät ole menettäneet, kun katsotaan tämän hetkistä tilannetta. Sierman oli ennen kautta seitsemäs pakki ja Kolekilla nuo roolit ovat aika kiveen hakattuja. Lehkonen on peluuttanut kuudentena pakkina Lehtosta, Siermania ja Hammaria. Kaikki Hammarin tämän kauden pelit ovat tulleet Lehkosen aikana ja tänään taas yksi lisää.

Kultasen paluun jälkeen voi tulla se tilanne, ettei Sierman ja Hammar mahdu enää kokoonpanoon. Mutta siinähän ei ole mitään muutosta alkukauteen, jolloin tilanne oli ihan sama.

Kyse on ollut siitä väitteestä, että Ika alkaisi nostaa ja kouluttaa KooKoon omia junioreita KooKoon ykköseen. Ainakin Rocco antoi ymmärtää, että Sport menetti Ikan omien juniorien kouluttajana jo KooKoohon. Roccon viesti, josta tämä keskustelu alkoi, käsitteli Sportin omien junioreiden nostamista ykköseen.

On päivän selvä asia, että Siermanin ja Hammarin asema KooKoon ykkösessä pelaamisen suhteen on heikentynyt ratkaisevasti, kun Ika hankki KooKoohon kolme kokenutta pakkia ja vain yksi (Hana) sai lähteä pois. Sierman pelasi viime kaudella 36 Mestis-ottelua ja tällä kaudella hänellä on niitä 16 pelattuna. Kolek nosti Hammarin tunnustelemaan Mestis-pelejä viime kaudella 3 ottelun verran. Tämän päivän KiVa-pelistä Sierman puuttuu jälleen kokoonpanosta ja Hammar on siellä 7. pakkina. Puolustaja Lehtonen näyttää pelaavan alustavasti hyökkääjänä.

Väite on ollut, että Lehkosen tulon myötä tapahtuisi muutos siihen suuntaan, että omia junioreita alettaisiin kasvattaa enemmän ykköseen. Sinäkin kerrot, että muutosta ei ole tapahtunut. Ja minä väitän, että muutos, mikä on tapahtunut, on ollut heikennys omien junioreiden suhteen. Jokainen me tunnemme Ika Lehkosen intohimoisena junioreiden kasvattajana ja varmaan hän on käynnistänyt KooKoossa muutokset Nuori Suomi-järjestelmän rapauttamaan KooKoon juniorityöhön. Se on selvää se.

Korostan sitä, että minä ymmärrän ja hyväksyn täysin Ikan ja Frimodigin pelaajapolitiikkaa, koska tavoite on selvästi nostettu jo tälle kaudelle nousuksi SM-liigaan.

Edelleenkin väitän, että tämä nyt käsitelty KooKoon junioritilanne auttaa ymmärtämään itse otsikon aihetta ja omien junioreiden tulevaisuutta Vaasan Sportin ykkösmiehistössä.

Ice Hockey
13.01.2010, 13:34
On päivän selvä asia, että Siermanin ja Hammarin asema KooKoon ykkösessä pelaamisen suhteen on heikentynyt ratkaisevasti, kun Ika hankki KooKoohon kolme kokenutta pakkia ja vain yksi (Hana) sai lähteä pois. Sierman pelasi viime kaudella 36 Mestis-ottelua ja tällä kaudella hänellä on niitä 16 pelattuna. Kolek nosti Hammarin tunnustelemaan Mestis-pelejä viime kaudella 3 ottelun verran. Tämän päivän KiVa-pelistä Sierman puuttuu jälleen kokoonpanosta ja Hammar on siellä 7. pakkina. Puolustaja Lehtonen näyttää pelaavan alustavasti hyökkääjänä.

Väite on ollut, että Lehkosen tulon myötä tapahtuisi muutos siihen suuntaan, että omia junioreita alettaisiin kasvattaa enemmän ykköseen. Sinäkin kerrot, että muutosta ei ole tapahtunut. Ja minä väitän, että muutos, mikä on tapahtunut, on ollut heikennys omien junioreiden suhteen. Jokainen me tunnemme Ika Lehkosen intohimoisena junioreiden kasvattajana ja varmaan hän on käynnistänyt KooKoossa muutokset Nuori Suomi-järjestelmän rapauttamaan KooKoon juniorityöhön. Se on selvää se.


En nyt ihan tajua, mikä tässä on muka muuttunut huonompaan omien junioreiden suhteen KooKoossa verrattuna Kolekiin? Mm. harjoituksiin on nostettu B junioreita, mitä ei Kolekin aikana juurikaan tapahtunut. Ei Sm-liigaan pyrkivässä joukkueessa voi pelata ykkösketjussa kokemattomat pelaajat, vaan niiden paikka on täyttää alempien ketjujen paikat.

En nyt tajua, mitä sä Siffa ajat tällä takaa? Noi sun väitteesi pomppii asiasta toiseen viesti viestiltä. Turhaa saman kertausta tämäkin viesti. Mutta eipähän se mene eräälle päähän millään.

urpo
13.01.2010, 18:26
Onkos tämän ketjun nimi aika Tammisen jälken" vai niin kuin nyt näyttää "Aika Ikan tulon jälkeen KK:n n peräsimeen"???

Moderaattorit
13.01.2010, 19:05
Palataan taas otsikon aiheseen, joka on Vaasan Sport jälkeen Juhani Tammisen. Esim. KooKoon juniorityö ei kuulu otsikon alle.

Moderaattorit

Shearer
13.01.2010, 21:27
Peltonen
Hofer
Peltola
Riska
Kujanpää

Siinä olisi ne tämän kauden A:n pelaajat joille tekisin sopimuksen tuleville kausille. Lisäksi Kiviniemelle tekisin jatkosopimuksen. Rymistelijöitä tarvitaan aina ja niistä kansa tykkää. Nelosketju Pahkala-Riska-Kiviniemi ei keräisi ystäviä vastustajan leiristä.

Jonkun mielestä voi olla liian kunnianhimoista nostaa kerralla viisi viime kauden A-junnua Mestis-joukkueeseen, mutta mielestäni ei olisi. Lisäksi jos palaneet sillat korjataan kesän aikana, niin Mannerilta varmasti löytyisi peliaikaa niille jotka eivät Mestiksen vauhdissa pysy. Edellä mainitut pelaajat ovat suurissa rooleissa Nuorten SM-liigassa ja aika luonnollinen siirto olisi Mestikseen.

Tärkeimpinä jatkosopimuksina pitäisin Takalan, Koiviston, Immosen ja Pernaan sopimuksia. Suomalainen olisi myös luotettava valinta maaliin mutta ei niin tärkeä kuin edellä mainitut. Myös Uitolle ja Pahkalalle tarjoaisin jonkinlaista sopparia. Pahkalan kausi on ollut vaisu mutta luottoa löytyy vielä. Suonpää ja Kuusisto kiinnostaisi jos suostuvat huomattavaan palkan alennukseen, tai ainakin viimeksi mainittu. Jos ei niin kiitos ja näkemiin. Liigaan eivät pääse ja Mestiksessä Sport olisi heille luultavasti paras paikka pienemmästä palkasta huolimatta.

ShitBreak
13.01.2010, 21:49
Samoilla linjoilla Shearerin kanssa. Mutta lisäisin kuitenkin Matti Koposen listalle, mielestäni hän olisi juuri sopiva palanen nelosen keskelle(Pahkalan ja Kiviniemen väliin). Koponen on junnujen Laitinen(paremmalla liikkeellä varustettuna), todella tunnollinen puolustussuuntaan(pelaa mm. ykkösalivoimaa). Vaikka Koponen pelaakin ykkösketjussa sentterinä, on hänen parhaat avunsa puolustussuuntaan ja pisteitäkin tullut siinä sivussa. Hän on kehittynyt tämän kauden aikana aivan mielettömästi, saanut kovuutta ja kiekollistakin taitoa paljon lisää.

edit. Mielestäni junnujen tärkein kenttäpelaaja

Pat_LaFontaine
13.01.2010, 21:52
Jonkun mielestä voi olla liian kunnianhimoista nostaa kerralla viisi viime kauden A-junnua Mestis-joukkueeseen, mutta mielestäni ei olisi.Ei kait tuo mitenkään liian kunnianhimoinen ole? Ainakin täällä katseltiin kovin mieluisana tuota hahmotelmaasi. Ensi kaudella teemana on kuitenkin enemmän realisitinen ja haastajan rooli, kuin iso, paha ja ennakkosuosikki. Tähänhän pakottaa jo seuran taloudellinen tilannekin.

Itse toivoisin tuon kaltaista rosteria tosiaan, mutta jotenkin kaipaan rosteriin myös vähän enemmänkin sitä rymistelyväriä. Kinos vähän tuuppii ja luulee nauttivansa jotain kovanpojan roolia, mutta oikeastihan Larry on lammas suden vaatteissa. Sellanen köyhänmiehen Forsbacka olis kovin tervetullut kassamagneetti tulevalle kaudelle.

Jos ykkönen koostuisi Koivistosta, Takalasta ja vaikkapa Jämsästä (kerran on jo soppari), niin kakkonen voisi olla jo suoraan nykyisestä nuorten liigasta hyvin scoutattuja täsmähankintoja/omia, jotka eivät lunasta ensi kaudeksikaan miesten paikkaa liigassa. Sellasia tyyliin Nabb. Kolmoseen tosiaan vähän väriä nelosen lisäksi ja hyvä tulee.

Toivon sydämmestäni, että meille ei kuitenkaan palkata mitään Elorantoja tai Makkosia sekoilemaan ja hannkimaan Tamimaiseen tyyliin valmiita pelaajia, vaan kokeiltaisiin pitkästäaikaa toista kautta, eli nuorella ja nälkäisellä porukalla. Tavoite voisi silti olla Mestiksen terävin kärki.

Iso Punakka
13.01.2010, 22:33
Toivon sydämmestäni, että meille ei kuitenkaan palkata mitään Elorantoja tai Makkosia sekoilemaan ja hannkimaan Tamimaiseen tyyliin valmiita pelaajia, vaan kokeiltaisiin pitkästäaikaa toista kautta, eli nuorella ja nälkäisellä porukalla. Tavoite voisi silti olla Mestiksen terävin kärki.

Niin se tuulen suunta vaan muuttuu ja viirit kääntyy. Hienoa kuitenkin huomata, että alat uskoa niitä jotka lajista jotain ymmärtävät.

Muistatko vielä tämän viestin? http://keskustelu.jatkoaika.com/showpost.php?p=2944954&postcount=871

Shearer
13.01.2010, 22:46
Mutta lisäisin kuitenkin Matti Koposen listalle, mielestäni hän olisi juuri sopiva palanen nelosen keskelle(Pahkalan ja Kiviniemen väliin). Koponen on junnujen Laitinen(paremmalla liikkeellä varustettuna), todella tunnollinen puolustussuuntaan(pelaa mm. ykkösalivoimaa).

Riska olisi isona ja vahvana kaverina täydellinen nelossentteri. Koponen voisi ikänsä puolesta pelata vielä ensi kauden A:ssa ja pelata yli 20 minuuttia pelissä ja kehittyä kiekollisessa pelissä sen kautta.

Pat_LaFontaine
14.01.2010, 08:53
Muistatko vielä tämän viestin?

Alotit heti bannien jälkeisen elämän samoilla provoavilla onlinereilla. No ei se mitään.

Yritetään nyt kuitenkin vastailla. Eiköhän se ole jokaiselle selvä, että Sportin taloudellinen tilanne on niin haastava, että koko ensi kausi Mestiksessä on vaarassa. Jos ja kun Sport tilanteesta jotenkin kuitenkin selviää, niin sen pelaajabudjetti ei todellakaan tule edelleenkään alittamaan 400K€. ilmeisemmin puhutaan kuitenkin summista 500K€+. Eli, kyllä muistan viestin ja väitän edeleen, että jos pelaajat pääsääntöisesti tulevat ei-paikkakunnalta (joku mallia Eero Elo tms.) ja pelaavat vähänkään ammattimaisesti, eli sitoutuneesti jääkiekkoon sekä Sport ei sovi farmisopimusta (ei tule koskaan tapahtumaan) minkään liigaseuran kanssa, menee budjetti meinitsemilleni luvuille. Jos taas mennään puhtaasti "alta lipan" tai farmiseurana, voidaan jopa päästä tuonne 360K€ ja ehkä allekin. Tätä ei tule Sportin historiassa kuitenkaan tapahtumaan. Usko pois.

Mitä tulee taas lainaamiisi valmentaja ehdokkaisiin, niin ottaisitko itse jonkun Elorannan tai Makkosen tänne sekoilemaan ja hankkimaan Suoraniemiä, Sainomaita tai Aikinseja rosterin tyädeltä?

Iso Punakka
14.01.2010, 09:52
Alotit heti bannien jälkeisen elämän samoilla provoavilla onlinereilla. No ei se mitään.

Ei. Minun viestit perustuvat realiteetteihin ja faktoihin.

Jos ja kun Sport tilanteesta jotenkin kuitenkin selviää, niin sen pelaajabudjetti ei todellakaan tule edelleenkään alittamaan 400K€. ilmeisemmin puhutaan kuitenkin summista 500K€+. Eli, kyllä muistan viestin ja väitän edeleen, että jos pelaajat pääsääntöisesti tulevat ei-paikkakunnalta (joku mallia Eero Elo tms.) ja pelaavat vähänkään ammattimaisesti, eli sitoutuneesti jääkiekkoon sekä Sport ei sovi farmisopimusta (ei tule koskaan tapahtumaan) minkään liigaseuran kanssa, menee budjetti meinitsemilleni luvuille. Jos taas mennään puhtaasti "alta lipan" tai farmiseurana, voidaan jopa päästä tuonne 360K€ ja ehkä allekin. Tätä ei tule Sportin historiassa kuitenkaan tapahtumaan. Usko pois.

Sport tarvitsee pelaajia jotka haluavat tulla kehittymään, ei rahastamaan. Se on ota tai jätä, kyllä pelaajia riittää. Sportilla ja Vaasalla on tarjota nuorelle pelaajalle Mestiksen yhdet parhaista olosuhteista, Mestiksen kiinnostavin joukkue ja monipuolinen opiskeluvalikoima. Yksi prioriteetti mikä Sportilta puuttuu kun nuori eteenpäin pyrkivä pelaaja valitsee seuraavaa askelta uralle on valmentaja. Niin kauan kun Sportia valmentaa valmentajat tyyliin Tami, Eloranta, Makkonen etc. on turha toivoa tänne pelaajia kehittymään. Ne pelaajat saadaan tänne vain rahalla. Siinä vaiheessa kun valmentajan tontti saadaan kuntoon on Sportin mahdollisuus saada niitä pelaajia jotka ajattelevat omaa uraa eikä rahaa.

Mitä tulee taas lainaamiisi valmentaja ehdokkaisiin, niin ottaisitko itse jonkun Elorannan tai Makkosen tänne sekoilemaan ja hankkimaan Suoraniemiä, Sainomaita tai Aikinseja rosterin tyädeltä?

Tähän nyt en jaksa edes vastata.

mendieta
14.01.2010, 12:14
Sportin aiemmin himoitsema Jukka "Jukka" Rautakorpi on kohta vapailla markkinoilla. Rautakorven status ja arvo on varmasti laskenut siitä, mitä se oli silloin, kun Sport miehen kanssa neuvotteli. Onko arvo niin alhainen, että persaukisella Sportilla olisi siihen varaa, en osaa sanoa. Onko status niin alhainen, että Rautakorpi olisi valmis hakemaan vauhtia Mestiksestä ja persaukisesta Sportista, en osaa sanoa.

Tuli vain mieleen.

Fordél
14.01.2010, 12:27
Sportin aiemmin himoitsema Jukka "Jukka" Rautakorpi on kohta vapailla markkinoilla.

Rautakorpi lopettaa valmennushommat sarjajoukkueiden kohdalla ja siirtyy valmentamaan ensi kaudeksi 18v. maajoukkuetta ja siinä samalla tutustuu Westerlundin pestiin, jonka hän myöhemmin perii Erkan jatkaessaan rehtorin hommia Urheiluopistolla. Eli Kahvakorpi ei ole vapaa.

Entäs mikäs on Timo Lehkosen tilanne? Ikaa ette saaneet, mutta velipoika on käsittääkseni vapaana? Ja vapautuuhan Kärpistäkin Matti Alatalo, joka tosin näyttää niin väsyneeltä, että pitäisköhän tuo jo sapattivuoden valmentamisesta, ainakin Suomessa ja liigassa. No silloinhan voisi vapautua Sportin käyttöön. No ehkä pikkasen liian kova pala Mestikseen, kaikesta huolimatta.

Jani82
14.01.2010, 12:28
Sportin aiemmin himoitsema Jukka "Jukka" Rautakorpi on kohta vapailla markkinoilla. Rautakorven status ja arvo on varmasti laskenut siitä, mitä se oli silloin, kun Sport miehen kanssa neuvotteli. Onko arvo niin alhainen, että persaukisella Sportilla olisi siihen varaa, en osaa sanoa. Onko status niin alhainen, että Rautakorpi olisi valmis hakemaan vauhtia Mestiksestä ja persaukisesta Sportista, en osaa sanoa.

Tuli vain mieleen.Rautakorpihan siirtyy jääkiekkoliiton leipiin oliko huippu-urheilujohtaja vai mitä virallinen titteli.
Joten ei liene ihan heti Sporttiin tulossa kun tuskin tuo jääkiekkoliiton liksa on niitä pienimpiä ja vastuuta lienee tuolla paikalla myös riittävästi.

Pat_LaFontaine
14.01.2010, 12:32
Ehdottomasti joko R. Ruotsalainen tai Fööni Matikainen. Muut vaihtoehdot on vaan pelkkiä hätäratkaisuja ja vitsejä.

mendieta
14.01.2010, 12:50
Jaa se Rautakorpi siirtyi toimistohommiin, my bad. Tuota maajoukkuetta olisi voinut valmentaa seurajoukkueen rinnallakin.

Isaskar
14.01.2010, 13:38
Entäs mikäs on Timo Lehkosen tilanne? Ikaa ette saaneet, mutta velipoika on käsittääkseni vapaana?

Ainakin joku aika sitten oli spekulaatioissa kärkinimiä HPK:n ensi kauden päävalmentajaksi. En tiedä onko tilanne muuttunut ja olisi varmasti hyvä vaihtoehto´.

Fordél
14.01.2010, 13:41
Ainakin joku aika sitten oli spekulaatioissa kärkinimiä HPK:n ensi kauden päävalmentajaksi. En tiedä onko tilanne muuttunut ja olisi varmasti hyvä vaihtoehto´.

Näinhän se on ja tulevaisuus lienee juuri liigassa (ja lähinnä HPK:ssa) eikä Mestiksessä. Silti ihan mielenkiintoinen nimi vaikka tosiaan ei ehkä sovi ihan näihin kuvioihin.

mirasane
14.01.2010, 14:53
Ottakaa Petteri Sihvonen valmentajaksi. Sitten olisi koko hullunkurinen perhe samassa osoitteessa.

karate Mauri
14.01.2010, 17:32
Ottakaa Petteri Sihvonen valmentajaksi. Sitten olisi koko hullunkurinen perhe samassa osoitteessa.

Vaikka veli pelaakin joukkueessa, ja isä on tunnettu Sport-kannattaja, niin en silti usko että edes Sportin hallitus pystyy moista vaihtoehtoa edes ajattelemaan. Näytöt ovat aika ohuet, ja mies on niitannut itsensä vahvasti Tammisen kannattajaksi. Luulen hieman, että Tammisen jälkeen Vaasassa saadaan näppyjä kaikesta, mikä sattuu muistuttamaan Aurinkokuninkaan ajasta edes etäisesti.

Jännä tätä on seurata. Muutama viikko sitten oltiin laittamassa kaikkia hanoja kiinni ja nyt havitellaan jo Aravirtaa ja Fööniä joukkueeseen. :)

Ette ole sattunut huomaamaan, että Jokipoikien Pikkaraisen sopimus päättyy tämän kauden jälkeen? Siinä on vaativa ja lahjakas valmentaja. Tosin en tiedä, mitkä ovat ambitionsa. Veikkaisin, että jos jää Mestikseen niin kiinnittää erityistä huomiota seuraorganisaation taustoihin ja talouteen. Miehellä kuitenkin selkeästi on haluna nostaa jonain päivänä joku joukkue liigaan.

Rocco
14.01.2010, 17:47
Pikkarainen olisi erittäin hyvä vaihtoehto. Vaativa valmentaja, joka on nuoresta Jokipoikien joukkueesta tehnyt vakavasti otettavan joukkueen. Itse pistäisin näistä esille heitetyistä nimistä hänet ehdottomasti ykköseksi. Uskon että hän olisi valmis ottamaan joukkueeseen paljon nuorempaa kaartia, joka tekisi taloudellekin hyvää, ettei tarvitse ostaa joka rooliin pelaajia Vaasan ulkopuolelta.

isopee
14.01.2010, 20:09
Ennenkuin sen tulevan valmentajan nimeätte niin kannattaisi varmaan kysyä myös asianomaisen mielipidettä asiasta.....

siffa
14.01.2010, 23:04
Ennenkuin sen tulevan valmentajan nimeätte niin kannattaisi varmaan kysyä myös asianomaisen mielipidettä asiasta.....

Sama koskee myös pelaajia. Niin valmentajat kuin pelaajatkin tekevät päätöksensä tulla/jäädä Sportiin sen perusteella, mikä on Sportin tavoite. On luonnollista, että, jos Sportin tavoitteena on voittaa Mestiksen mestaruus ja nousta SM-liigaan, niin kiinnostavuus Sportia kohtaan on korkeaa luokkaa. Mikäli lähdetään matalammalla profiililla sarjaan, niin kiinnostavuus pienenee. Ihan omana mielipiteenäni totean, että käsitykseni mukaan esim. Tuomas Takala, Juha Koivisto, Tuomas Immonen ja Jussi Pernaa tähyilevät SM-liigaan pyrkivään tai siellä jo olevaan joukkueeseen. Mikäli Sport rakentuu omien junioreiden varaan vahvasti, niin yksikään noista pelaajista ei Sportiin jää. Ja tämä on vain minun käsitykseni, pelaajathan tekevät omat päätöksensä.

reiska
14.01.2010, 23:50
Ja toisaalta nämä pelaajat olisivat jo nytkin liigassa, mikäli olisivat sinne kunnon sopimuksen saaneet.

TosiFani
14.01.2010, 23:55
... Ihan omana mielipiteenäni totean, että käsitykseni mukaan esim. Tuomas Takala, Juha Koivisto, Tuomas Immonen ja Jussi Pernaa tähyilevät SM-liigaan pyrkivään tai siellä jo olevaan joukkueeseen. Mikäli Sport rakentuu omien junioreiden varaan vahvasti, niin yksikään noista pelaajista ei Sportiin jää. Ja tämä on vain minun käsitykseni, pelaajathan tekevät omat päätöksensä.

Eiköhän nämä pelaajat pelaa Sportissa vaikka se ei tavoittelisi SM-liigaa, mikäli työstä maksettava palkka olisi kunnossa.

Vasen pakki #4
16.01.2010, 18:52
Sanomalehti Pohjalaisen mukaan Juhani Tammista ei nähdä Vaasan Sportin vaihtopenkin takana lauantaina Kajaanin Hokkia vastaan pelattavassa ottelussa. Juhani Tamminen on kipeä, hänellä kuumetta ja vatsatauti. Tammisen tilalla Sportin käskyttäjänä Hokkia vastaan on kakkosvalmentaja Kenneth Westerback.

Flunssaa ja "flunssaa" on liikkeellä - aika näyttää kumpaa tämä tauti on.

mendieta
16.01.2010, 19:31
Flunssaa ja "flunssaa" on liikkeellä - aika näyttää kumpaa tämä tauti on.

Jos tämä on "flunssaa" ja pelaajat tietää tämän, syy peli-ilmeelle alkaa selvitä. Itse en vielä "flunssaan" usko, vaikka semmoista huhua tässä on viime aikoina liikkunut. Toivon sitä toki, mutta Tammisen pitäisi olla itse lähtijänä.

Putte
16.01.2010, 19:36
Luulenpa, että Sportin pelaajille on tänään ilmoitettu, että Tamminen on "flunssassa" ja tulos onkin nähtävillä tulostaululla. Jos Tammisen "flunssa" pitää hänet jatkossakin sivussa niin Sport tulee nousemaan ryminällä sarjataulukossa.

papera
16.01.2010, 20:09
Putte on väärässä. Tamminen on flunssassa.

magnum37
16.01.2010, 20:12
Eihän tuossa tuloksessa kamalasti ole selittämistä, vaikka tällainen tuloksellinen sahaaminen kuuluukin Sportin tyyliin. Jotain siellä nyt on tapahtunut sellaista, mikä on saanut homman taas kiinnostamaan. Tamin "flunssa" tai sitten Kuparisaaressa on nähty rahaa.

siffa
16.01.2010, 20:16
Sitähän ei tiedä vielä kukaan, milloin Tami Vaasasta lähtee. Robin Bergman on Tamin scouttaus, josta Tami on saanut Sport-kannattajilta rankasti arvostelua päällensä. Bergman on käsittääkseni ainoa Sportin ulkolaisista, jolla on mahdollisuus pelata SM-liigassa. Saa nähdä, lähteekö Bergman Tamin mukana sitten, kun Tami Vaasan jättää.

Sportin peli on ollut nyt hyvätasoista kotona Jokipoikia, KooKoota ja Hokkia vastaan. Kevät on alkanut ja Sport alkaa pelata tasollaan. Hyvältä näyttää ja katsotaan kevään viimeisen pelin jälkeen, mikä on ääni kellossa esim. Tamin lähdön suhteen.

stairox
16.01.2010, 20:17
Putte on väärässä. Tamminen on flunssassa.Lähde Pohjalainen, niinkuin aina?Sitähän ei tiedä vielä kukaan, milloin Tami Vaasasta lähtee. Robin Bergman on Tamin scouttaus, josta Tami on saanut Sport-kannattajilta rankasti arvostelua päällensä. Bergman on käsittääkseni ainoa Sportin ulkolaisista, jolla on mahdollisuus pelata SM-liigassa. Saa nähdä, lähteekö Bergman Tamin mukana sitten, kun Tami Vaasan jättää.Jaha, nyt siffa on lähtökuopissa Tamin ja Bergmanin kanssa.

Hellyttävä kuva: Tami, Robin ja siffa kävelee moottoritietä pitkin itään, tai pohjoiseen, käsi kädessä auringonlaskun saattelemana. Taustalla soi "The day after tomorrow":in dramaattinen musiikki. Tulee tippa silmään. *sniff*

Esitin muuten kysymyksen sinulle äsken toisessa ketjussa, haluan että vastaat siihen, kiitos.

papera
16.01.2010, 20:30
Lähde Pohjalainen, niinkuin aina?

Esitin kysymyksen sinulle äsken toisessa ketjussa, haluan että vastaat siihen, kiitos.

Siis kenelle esitit kysymyksen ja missä ketjussa?

Chiesa di Totti
16.01.2010, 20:33
Jaha, nyt siffa on lähtökuopissa Tamin ja Bergmanin kanssa.

Mielenkiintoinen asia on se, että nyt kun Sport pelasi vihdoin tasollaan ilman Tamia, niin yhtäkkiä siffa alkaakin puhumaan, että Bergman lähtee jos Tami lähtee. Kuulostaa tyypilliseltä Tammisen ja hänen muutaman seuraajansa kiristykseltä.

Kenellekkään yllätys ei ollut, että Sport pelasi todella hyvin ja vapautuneesti ilman Tammisen läsnäoloa. Bergman eritoten, ja hänen tilanteensa ei ole millään tavalla sidottu Tammiseen vaan omiin taitoihin. Onneksi näin.

stairox
16.01.2010, 20:45
Siis kenelle esitit kysymyksen ja missä ketjussa?
Sori. Meni pasmat sekaisin kun lainasin monta viestiä kerralla. Siffalle esitin kysymyksen Tamin audi-ketjussa. Siirretty oikeaan paikkaan.

siffa
16.01.2010, 20:55
Sori. Meni pasmat sekaisin kun lainasin monta viestiä kerralla. Siffalle esitin kysymyksen Tamin audi-ketjussa.

Voinhan minä vastata täälläkin. Tami on näyttönsä Vaasassa antanut. Mestis-mestaruus ja hilkulle jäänyt nousu SM-liigaan ovat ne kovat näytöt. Myös Kärpät (Junno) pyysi Tamia apuun, kun nousu ei onnistunut Risto Dufvan, Kari Heikkilän, Hannu Jalosen ja vielä kerran Kari Heikkilän toimesta. Me tarvitsemme Tamia nostamaan Sport SM-liigaan. Sitä vartenhan Tami on Vaasassa. Sportin joukkueen iskukyky paranee koko ajan laadukkaiden harjoitusten myötä. Kena on erittäin hyvä peluuttaja ja tuuraaja Tamille, niinkuin tänään nähtiin.

Chiesa di Totti
16.01.2010, 21:04
Tami on näyttönsä Vaasassa antanut.

7. sija Mestiksen kaikkien aikojen kalleimmalla joukkueella on kyllä sen luokan näyttö, että hattu päästä Tammiselle. Onneksi Sport näytti tänään kuinka nautinnollista jääkiekko voi olla ilman Tammista.

Sportilla toivonkipinä elää vielä. Tosin ei tuolla taloustilanteella liigasta, mutta hyvästä kaudesta kuitenkin. Hyvä loppukausi toisi kaivattua rahaa seuran kassaan. Väistyykö konkurssin pelko vai meneekö Sport Tammisen kanssa hautaan. Toivotaan, että ensimmäistä.

Hyvä Sport!!

stairox
16.01.2010, 21:45
Voinhan minä vastata täälläkin. Tami on näyttönsä Vaasassa antanut. Mestis-mestaruus ja hilkulle jäänyt nousu SM-liigaan ovat ne kovat näytöt. Myös Kärpät (Junno) pyysi Tamia apuun, kun nousu ei onnistunut Risto Dufvan, Kari Heikkilän, Hannu Jalosen ja vielä kerran Kari Heikkilän toimesta. Me tarvitsemme Tamia nostamaan Sport SM-liigaan. Sitä vartenhan Tami on Vaasassa. Sportin joukkueen iskukyky paranee koko ajan laadukkaiden harjoitusten myötä. Kena on erittäin hyvä peluuttaja ja tuuraaja Tamille, niinkuin tänään nähtiin.
Joudun lainaamaan koko viestisi, sillä tämä ei ole vastaus kysymkseen jonka esitin. Kysymys oli, ja on edelleen: Voitko sinä siffa kertoa miksi Sportin peli-ilme oli tänään kauden ylivoimaisesti paras?

siffa
16.01.2010, 22:29
Joudun lainaamaan koko viestisi, sillä tämä ei ole vastaus kysymkseen jonka esitin. Kysymys oli, ja on edelleen: Voitko sinä siffa kertoa miksi Sportin peli-ilme oli tänään kauden ylivoimaisesti paras?

Vastaus on hyvin yksinkertainen. Tuollaista peliä, mitä Sport esitti tänään, voidaan esittää vain laadukkaiden harjoitusten tuloksena. Oikotietä ei ole, on päivittäinen, toistuva ja laadukas harjoittelu, minkä tuloksena jossain vaiheessa pelaajat ovat hyvällä jalalla liikkeellä ja ajatus kulkee automaationa toteuttaen Tamin pelitapaa eli "60 minuutin painetta".

papera
16.01.2010, 22:35
Olen nähnyt tämän peli-ilmeen joulutauon jälkeen. Viisikkopeli on ollut kunnossa, tulosta ei vain ole tullut. Sport on vienyt kaikkia tauon jälkeisiä otteluita ja nyt se sitten ryöpsähti. Iteluottamus kasvaa onnistumisten myötä ja tänään tuli se päivä kun lahjakkuus realisoitui. Vielä viimeiseen erään kaverille maalivahti, joka ei ole koko kaudella saanut rantapalloakaan kiinni niin tulos on tämä ja voidaan sanoa "kauden paras peli-ilme". Sport pelasi vastaavan ottelun Jokipoikia vastaan hiljattain ja tulos oli sama, vastustaja vain aavistuksen terävämpi. Mitä ihmeellisempää selitystä kuin siffan mainitsema päivittäistekeminen, tälle on turha keksiä. Sport tulee taas kovaa keväällä.

msg
16.01.2010, 22:45
Vastaus on hyvin yksinkertainen. Tuollaista peliä, mitä Sport esitti tänään, voidaan esittää vain laadukkaiden harjoitusten tuloksena.

Niin kyllä Sport-kannattajien kannattaisi syvään kumartaa niille valmennustiimin jäsenille, jotka joukkuetta päivittäin harjoittavat. Juhani all mighty Tamminen kun kuuluu olevan kiireinen yrittäjämies, joka oman urheiluvalmennustoimen ja yritysvalmennuksen ohella vielä luo Pohjanmaalle kiekkobuumia. Juhani all mightyn pois olessa esiin nousevat esiin ne sportsydämiset puurtajat, jotka päivittäin laadukkaasti harjoittavat Juhani I Suuren nerokasta pelitapaa, jota matkii myös SM-liigaa johtava joukkue.
Juhani I Suuren prinsiippi "Niin pelaat kuin harjoittelet tuli tänään" Kuparisaaressa lihaksi.

On vain harmi, että Sportin markkinointiosasto ei ole ollut tarpeeksi ahkera kerätäkseen Tamin luomassa buustissa tarjolla olleita miljoonia pois kuljeksimasta.

A-piste
16.01.2010, 23:18
Siffa, jos sinä kutsut Tamin kritisojia antitameiksi, niin ehkä sitten sinulle sopisi vastaavasti nimeksi tamiflu. Sen verran topakasti olet aina jakelemassa troppia, kun Tamin vastaista "niiskutusta" ja "yskähtelyä" täällä kuuluu. Tänään sinulla onkin pidellyt kiirettä näiden eri otsikoiden alla, koska flunssa tuntuu nyt leviävän rivakasti kannattajasta toiseen. Eikä pienimpänä syynä ole ollenkaan Hokki -pelin esitys, joka a) synnytti hallilla olleissa monia ajatuksia ja b) toi mieleen Tamin edellisen lähdön jälkeiset ajat.

Varmasti hyvään peliesitykseen syynä ovat laadukas harjoittelu ja voittava pelisysteemi. Tuon pelisysteemin sisäänajamiseenhan menee 50 harjoi...eiku 150 harjoi...eiku 250 harjoi...eiku koko kauden harjoi...eiku kahden kauden laadukas harjoittelu...vaiko eiku? Totta, Sportin peliESITYS on tällä kaudella aiemminkin ollut muutamisssa otteluissa laadukasta. Mutta tänään peliESITYKSEN lisäksi peli-ILO oli silmiinpistävää. Sattumaa tai ei, mutta monelle tuli ihan bon voyage -fiilis siihen aikaan, kun Tamille edellisen kerran toivoteltiin déjá vu.

Maple Leaf
16.01.2010, 23:52
Tuon pelisysteemin sisäänajamiseenhan menee 50 harjoi...eiku 150 harjoi...eiku 250 harjoi...eiku koko kauden harjoi...eiku kahden kauden laadukas harjoittelu...vaiko eiku?

"Viime syksyn (2008) ongelmiin en Sportin osalta usko, vaan pelit lähtevät kulkemaan opitun pelisysteemin mukaisesti heti sarjan alusta alkaen." — siffa 15.7.2009

siffa
17.01.2010, 00:05
Siffa, jos sinä kutsut Tamin kritisojia antitameiksi, niin ehkä sitten sinulle sopisi vastaavasti nimeksi tamiflu.

Miten vaan. Sinä olet profiloitunut minun päässäni sellaiseksi ääri-antiTamiksi jo ja varsinkin viime kauden ajoista lähtien. Muistan kauhureaktiosi, kun ilmoitin jo hyvissä ajoin viime talven aikana (ennen Mestis-mestaruutta), että Tamin tulisi jatkaa valmentajana tämäkin kausi. Olit jatkuvasti vetämässä Tamin vastaista linjaasi täällä. Toki Mestis-mestaruuden ja hyvin menneiden SM-liigakarsintaottelujen jälkeen ymmärsit hiljentyä. Nyt sitten, kun Tami oli sairaana ja pois vaihtoaitiosta, niin ilmaannuit tänne taas tekemään johtopäätöksiäsi. Minä tuen Vaasan Sportin hallitusta, valmennusta ja joukkuetta pelaajineen ja toimihenkilöineen. En ennakoi enkä makustele Sportin konkurssipuheilla, niinkuin sinä teit viime kautena.

Sattumaa tai ei, mutta monelle tuli ihan bon voyage -fiilis siihen aikaan, kun Tamille edellisen kerran toivoteltiin déjá vu.

Voittehan te unelmoida ja toivotella mitä vain. Minä uskon, että mikäli Tami on tervehtynyt maanantaihin mennessä, niin Kuparisaaressa vedetään Tamin johdolla ainakin niitä jääharjoitteita, joita kuvasin ja joita arvon Tilastomies piti puusilmäisinä kirjoituksina. Kannattaa käydä joskus katsomassa Tamin laadukkaita ja tehokkaita harjoituksia ennen kuin ottaa niihin mitään kantaa. Sanat yks, kaks, kolme käsien varmoilla näytöillä korostaen kuuluvat Tamin jokaiseen harjoitukseen. Kolmella syötöllä on päästävä maalipaikkaan niin, että keskikaista mennään kiihdyttäen yli rintamana ja kaikilta kaistoilta. Olennaista on lähteä nopeasti ylöspäin nopealla ensimmäisellä syötöllä. Pelitapa on vaikea, koska siinä on koko viisikon reagoitava jatkuvasti samalla tavalla. Siksi voin kertoa sinulle, että sen oppiminen vaatii ne kaikki harjoitukset, mitkä ovat käytettävissä kauden/kausien aikana.

HockeyIsKING
17.01.2010, 00:10
On mukava nähdä että yllämainittu herra on joksikin aikaa unohdettu Sportin valmentajaspekulaatioista. Joo, ei Hokin porukka ole niin hyvä kuin aiemmilla kausilla, mutta ei koskaan siis KOSKAAN mestiksessä ole Hokki pelannut yhtä ailahtelevasti kuin Huddin alaisuudessa. Etenkin tarkoitan rökäletappioita joita nyt tulee. Vaikka Sporti olisi pelannut unelmapelin, niin 11 maalia... no huh huh.

Hudd saa aivan yhtä laadukkaan puolustuksen kuin viime vuonna imemään kiekkoja omiin ihan toiseen malliin kuin yksikään edeltäjänsä.

Muille vaasalaisille ja Sportin kannattajille onnittelut ja uskoa omiin. Voisitte te tietysti ihan palveluksena nälkämaalle ottaa tuon Niklaksen jo kotiin täältä...

A-piste
17.01.2010, 01:02
Mites se sanonta nyt meneekään? Kun kissa on poissa, niin hiiret hyppii pöydällä :) Aika tiukkaan pakettiin siinä minut paketoit ja siffamaisesti mutkat suoriksi oikoen, mutta niin taisin tehdä sinullekin. En mä nyt ihan kuitenkaan lähtöpasseja Tamille toivotellut. Enkä ainakaan siinä tapauksessa, että nurkan takana valmentajapestiä kyttäisi tämä tshekki. Tuli vaan vahva mielleyhtymä Tamin edellisen lähdön jälkeisiin aikoihin, kun kavereiden peli-ilmeestä ja eleistä paistoi vapautuneisuus. Saattoi toki olla meidän muutamien katsojien toiveunta ja hätäisiä johtopäätöksiä. Totta kai toivon, että pelillisellä puolella mentäisiin taas ihan liigakarsintaan asti - vaikka sitten viime vuotiseen tapaan Tamin johdolla.

Joo, en ole SYKSYN aikana hirveästi kirjoitellut. Varmaan tuo kuvaamasi kauhureaktio on edelleen päällä, eikä kangistuneet sormet tahdo oikein pelittää. Henkeä pidätellen olen seurannut, milloin Sportin kupla oikein puhkeaa. Ja kun se puhkeaa, niin pystyykö sitä enää paikkaamaan. Sinänsä viime kauden loppu oli huikeaa draamaa ja ruokki rääkätyn kannattajan sielua. Mutta mieli mustenee, kun ymmärtää mitä sieltä takaa löytyy. Visioita, jotka ovatkin pelkkiä illuusioita.

Tuosta sinun yks, kaks, kolme sormileikin mielikuvasta meinas lentää täällä oksennus...ja varmaan aika monessa muussakin paikassa.

siffa
17.01.2010, 09:42
Tuosta sinun yks, kaks, kolme sormileikin mielikuvasta meinas lentää täällä oksennus...ja varmaan aika monessa muussakin paikassa.

Ilmeisesti et käy katsomassa Tamin vetämiä treenejä, kun kirjoitat sormileikistä. Kuvasin sitä osaa Tamin harjoituksissa, joissa olen aina nähnyt tuon osion "yks, kaks,kol". Siihen liittyvät selkeät koko käden heilahduslyönnit ylhäältä alas samassa tahdissa syöttöpaikkoihin kohdistuen. Sitä on opeteltu jokaisessa näkemässäni harjoituksessa. Oppimisprosessi perustuu jatkuvaan kertaukseen. Kun pakki saa kiekon, se on heti syötettävä keskustaan sentterille, joka jakaa sen laitaan keskikaistalla, laituri antaa kolmannen syötön siniviivan jälkeen maalille, johon sentteri ja toinen laituri kaventavat maalia tekemään. Mikä tässä minun aina näkemissäni Sportin harjoitustilanteessa saa sinulta aikaan oksennusreaktion? Käy ihmeessä tarkistamassa tuo toistuva harjoituskuvio, joka on vain pieni osa kulloistakin harjoitustapahtumaa.

Kun olet nyt puolisentoista vuotta muistuttanut tuosta Sportin huonosta taloudellisesta tilanteesta, niin kerro meille, miltä ajalta taloustilanteen heikkous on peräisin. Oliko silloin, kun Lassila ja Rintamäki Sportin johtohenkilöinä valitsivat Juhani Tammisen toisen kerran nostamaan Sport Mestiksen mestariksi ja SM-liigakarsintoihin, pöytä talouden osalta puhdas? Vai ovatko kaikki Sportin velat syntyneet nykyisen hallituksen, noin puolentoista vuoden mittaisen elinajan, aikana? Minulta tivataan täällä vastauksia sinne sun tänne, mutta minä en tule painostamaan sinua, mikäli kysymykseni ovat sinulle liian hankalia vastattaviksi.

mendieta
17.01.2010, 11:03
On mukava nähdä että yllämainittu herra on joksikin aikaa unohdettu Sportin valmentajaspekulaatioista.

Ei ole unohdettu. Facebookissa on tälläkin hetkellä voimakkaasti kasvava ryhmä, jossa vaaditaan Huddin palkkaamista seuraavaksi Sport-valmentajaksi.

Kaiken järjen mukaan - jos Sport pystyy jatkamaan Mestis-taivaltaan - se tulee operoimaan marjoilla tulevina kausina vrt. nykyinen tilanne. Tällöin esim. Hudd voisi olla oiva valinta.

Tässä on nyt spekuloitu nimillä Kolek, Hudd ja Eloranta. Elorannan hintalappu voi olla yllättävän kova ja teot viime kausilta suorastaan karmaisevia. Kolekin pelitapaan en yksinkertaisesti usko ja näytöt - varsinkin KooKoosta - ovat ohuet. Hudd oli myös oma poika, siinä on romantiikkansa.

TF-79
17.01.2010, 11:04
Joudun lainaamaan koko viestisi, sillä tämä ei ole vastaus kysymkseen jonka esitin. Kysymys oli, ja on edelleen: Voitko sinä siffa kertoa miksi Sportin peli-ilme oli tänään kauden ylivoimaisesti paras?

Ihan pakko tarttua tähän, ja lainata Siffalle esittämäsi kysymys.
Näin vieraana vastaisin tuohon omasta puolestani, että se johtui siitä, että penkin takana oli valmentaja kaksikosta parempi, osaavampi, innokkaampia ja kaksikosta se, jonka kanssa pelaajat tulevat toimeen.
Jos Kena nousisi nyt Sportin päävalmentajaksi, Sport olisi kova sana liigakarsinnoissa. Miksikö se ei ole sitä Tammisen kanssa? Koska: Tamminen ei tule toimeen joukkueen kanssa (kenen kanssa tulee?), Tamminen ei saa Sporttia pelaamaan voittavasti, kuin muutaman matsin putkeen, joukkueen pitäisi olla vielä kovempi, sillä Tammisen lahjoilla valmennetaan voittoon vain sen tason huippujoukkue, joka pärjäisi ilman valmentajaakin. Tamminen ei ole milloinkaan saanut yhtäkään keskinkertaista tai kohtuu hyvää joukkuetta pelaamaan, eikä saa.
Enkä tarkoita tällä sitä, että Sportilla olisi huono joukkue, ei todellakaan ole. Kenen tahansa muun valmentamana tuo joukkue olisi kolmen parhaan joukossa, Tamilla vaan ei riitä taidot.

A-piste
17.01.2010, 11:05
En ole muistaakseni vaatinut sinulta vastauksia, mutta silloin tällöin kyllä sinun kysymyksiisi vastaillut. Tosin aikoinaan näin sen ihan turhaksi. Huomasin, ettet edes yritä ymmärtää poikkipuolista sanaa, joka arvostelee Tamia, Sportia tai sen nykyhallitusta.

No joo, tässä nyt kuitenkin vastauksia sinun kysymyksiisi. Olen käynyt tällä kaudella katsomassa Sportin harjoituksia, vaikka en kyllä niin paljon kuin joskus menneinä vuosina. Sekä Tamin että Kenan vetämiä harjoituksia. Sinänsä ihan kovaa menoa treeneissä on ollut. Vähän ihmetyttää vaan, miksi tuota meininkiä ei saada useammin siirrettyä kentälle ja miksi pelisysteemi ei toimi, vaikka sen pitäisi olla jo joukkueen selkärangassa. Kauden alla ennakoin, että Sportilla voi tälläkin kaudella olla vaikea syksy. Syinä tähän mm. Sportin kaavamainen pelaaminen yhdistettynä pelaajien henkiseen tilaan (mestaruuskrapula+Tamin persoona). Jos/Kun Tami jatkaa loppukauden Sportin valmentajana, niin toivottavasti tämäkin kevät mennään viime kevään konseptilla: pelaajat hoitavat pelilliset asiat ja Tami hoitaa median pyörittämisen eli kerää itseensä ulkoisen paineen. Oksennusvertaus tarkoitti tiettyjä Tamin maneereita, joita alkaa aika monella olemaan nuppi täynnä.

Jokin aika sitten kirjoittelin Sportin huonosta taloudenpidosta kautta sen historian, ja kommentoit siffa sitä siten, että nyt ymmärrät paremmin monien Sport -kannattajien ajatusmaailmaa. Ei tuo taloudenpito tosiaan mitään mallikelpoista ole ollut muutamaa poikkeusta lukuunottamatta, mutta nämä liigaprojektit ovat olleet ihan oma karmiva lukunsa. Unelmia pitää totta kai olla, mutta niidenkin täytyy seistä kestävällä pohjalla ja perustua realismiin.

Pat_LaFontaine
17.01.2010, 12:46
Facebookissa on tälläkin hetkellä voimakkaasti kasvava ryhmä, jossa vaaditaan Huddin palkkaamista seuraavaksi Sport-valmentajaksi.

Ei vittu, ojasta allikkoonko tässä on nyt taas mentävä? Muita vaihtoehtoja ei liene siis olemassakaan. Itse ottaisin kiljuen vaikka Mamban takasin, kun Niken. Ei millään pahalla Nikkeä kohtaan, mutta kyllä tämänkin kauden Hokki edesottamukset on nyt jo nähty.

No sinänsähän tämän spekulointi on aivan turhaa, mitään seuraavaa kautta tuskin edes tulee.

mendieta
17.01.2010, 12:56
Valmentajien vertailu on aina vaikeaa, kun siihen liittyy niin monia muita asioita. Kokoonpanot, muu organisaatio ym. ym. Hudd on ollut Kajaanissa siinä mielessä erilaisessa asemassa kuin edeltäjänsä, kun seuran suuri-isomies Hakkarainen ei ole ollut taustatukena. Olkaa mitä mieltä tahansa, mutta väitän, että tällä on ollut iso merkitys.

Hudd, Manner, Hällfors, Pajuluoma... Kaikki nuoria ja vielä kehittyviä kavereita, joista voi tulla mitä tahansa. Nostaisin näiden osalta esiin vielä Jari Tuoreksen, joka tuntuu tekevän hyvää duunia ihan jokaisessa joukkueessa, missä valmentaa. Ja huonosti eivät ole onnistuneet nykyiset A-junnukoutsitkaan, vaikka heitä isoon ääneen kauden alla epäiltiinkin. Minäkin epäilin.

Jonkinlainen kombinaatio näistä kavereista olisi mieleeni. Pääosin vaasalainen joukkue ja sille realistinen tavoite. Maistuisi minulle.

Hartiapankki
17.01.2010, 12:59
Hudd olisi aivan varteenotettava ehdokas. Mitä nyt on Hokki-keskusteluja seurannut, on hänellä vahva oppositio kannattajien keskuudessa. Toisaalta on sitten ollut sellaisiakin mielipiteitä, että seuran taustojen ja joukkueen kokoonpanon rikkonaisuuden suhteen kovin paljon enempää ei joukkueesta ole nyt irti otettavissa.

Täytyy muistaa että Hudd on sentään urallaan voittanut jotain, kun valmensi S-Kiekon Suomi-sarjan mestariksi 2005. Mestis-paikkaahan seura ei sitten pystynyt ottamaan vastaan.
Norjan pääsarjassa mies valmensi kahden kauden ajan yhtä sarjan suurista, eli Furusethia.

Nuorena, melko tuntemattomana ja vaasalaistaustaisena valmentajana ei voi olla kovin kalliskaan. Joka tapauksessa ensi kauden joukkue tulee kaiken järjen mukaan olemaan huomattavasti halvempi, ja samalla ehkä ne paineetkin ovat hivenen pienemmät joten voisi olla hyvä haku tähän saumaan.

edit. jahas, hieman samansuuntaisia ajatuksia ehtikin jo tulla yllä.

Isaskar
17.01.2010, 13:19
Tuli vaan vahva mielleyhtymä Tamin edellisen lähdön jälkeisiin aikoihin, kun kavereiden peli-ilmeestä ja eleistä paistoi vapautuneisuus.

Minäkin muistan sen ajan Sportin hyvin ja muistaakseni KooKookin hävisi kotonaan 9-0 tai 8-0. Se Sport oli vapautunut joukkue, joka pelasi ihan huikealla itseluottamuksella. Sitten tulee kuitenkin se mutta. Sama joukkue oli lähinnä flopata playoffeissa heti kärkeen Salamoille. Meni lopulta kuitenkin finaaleihin, joissa hävisi Jukureille. Jos sitä kautta verrataan viime kauteen, niin runkosarjahurmos oli, mutta ei kuitenkaan menestystä keväällä.

Tulokset ovat aina pienestä kiinni ja niitä voi jokainen tulkita kuten itse haluaa. Viime kevään menestys ei todellakaan tarkoita automaattisesti menestystä tulevana. Mutta kannattaako valmentajan vaihtoa oikeasti toivoa tässä kohtaa. Se voi tuoda runkosarjaan samanlaisen buustin kuin kaudella 2005-2006, mutta ainakin minä lähtisin mieluummin playoffeihin Tammisella kuin Westerbackilla.

siffa
17.01.2010, 16:02
Ei tuo taloudenpito tosiaan mitään mallikelpoista ole ollut muutamaa poikkeusta lukuunottamatta, mutta nämä liigaprojektit ovat olleet ihan oma karmiva lukunsa. Unelmia pitää totta kai olla, mutta niidenkin täytyy seistä kestävällä pohjalla ja perustua realismiin.

Sportin taloudenpito ei ole ollut mallikelpoista, mutta kuitenkin parempaa kuin joidenkin konkursseihin menneiden seurojen taloudenpidot. Liigaprojekteihin löytyvät Vaasasta vastuuhenkilöt. Tiedät ne varmasti kirjoituksistasi päätellen. Liigaprojekteista vastaavat aina kulloisetkin Sportin hallitukset. Kolme kertaa Sportin hallitukset, joilla on ollut osittain samoja miehityksiä, ovat palkanneet Juhani Tammisen toteuttamaan Sportin nousun SM-liigaan. Arvostelet minun mielestäni rankasti noita kolmen Sportin hallituksen jäseniä, jotka ovat päättäneet lähteä toteuttamaan vaasalaisen jääkiekon unelmaa.

A-piste
17.01.2010, 19:43
A:n pelistä kotiuduttu. Hienosti otettiin lopulta kaksi arvokasta pinnaa, mutta se kolmaskin oli niiiiiin lähellä...

On tuo liigapaikka ollut minunkin unelmani koko "pienen" ikäni ajan. Toki kakkosdivariaikoina sitä unelmoi lähinnä divariin noususta. Viime kaudellahan tuo nousu oli maalin päässä eli yhtä lähellä kuin 70 -luvun lopulla, jolloin Sport härskisti pudotettiin nousutaistelusta, jotta Kärpät saatiin nousemaan. Eli vahvasti itselläkin on ollut tunteet pelissä liigapaikan puolesta. Aikoinaan olisin ollut valmis menemään liigaan millä hinnalla hyvänsä, mutta nykyisin vasta kun olisi sekä pelilliset että taloudelliset edellytykset myös pärjätä ja pysyä siellä.

Kyllä minua omalla tavalla tyydyttää seuran eri liigaprojektit, joiden tarkoituksena on ollut vaasalaisen jääkiekkounelman täyttyminen. Vahvat unelmat kertovat myös kunnianhimosta ja se on eteenpäin vievä voima monellakin elämän sektorilla. Ymmärrän myös sen ajatusmaailman, että liiganousu on vaikeampaa kuin liigassa pysyminen. Liigastatuksella olisi esim. helpompi hankkia uusia yhteistyökumppaneita ja saada kuntayhtymä heltymään kunnon halliremonttiin (oma haaveeni on edelleen Sportin omistama tai osaomistama jäähalli). Mutta kuten sanoin, niin liigaan mentäessä pitäisi kaikkien osa-alueiden olla kunnossa. Liigassa ei enää pysty Kalpan tyyliin hakemaan paikkaansa ja pelailemaan muutamaa vuotta eli rakentamaan tätä kautta organisaatiota liigakelpoiseksi. Kalpa sinänsä on käyttänyt mahdollisuutensa loistavasti hyväkseen.

Vähän tuo edellinen menee ohi aiheesta ja ainakin ketjun aiheesta, mutta avaa ehkä näköalaa omaan ajatusmaailmaani, kun siffa kommentoit minun rankasti arvostelleen Sportin eri hallituksia liigaprojekteista. Ehkä näin, mutta tälle kritiikille on ollut ja on tämänkin hallituksen kohdalla faktaperusteet. (Eikä tämä edes ole paras foorumi kritiikin antamiselle, vaan palautetta on annettu vuosien mittaan suoraan myös hallitusten jäsenille). Jokainen liiganousun yritys on ollut rakenteellisesti väärin rakennettu. Tämä näkyy sitten konkreettisimmin tilinpäätöksissä, jotka ovat olleet liigaprojektien jälkeen miljoonia markkoja tai sitten satoja tuhansia euroja miinuksella. Liiganousun yritykseen pitää aina sisältyä pieni taloudellinen riski, mutta tällaista toimintaa, joka saattaa vaarantaa jopa seuran olemassaolon, ei vaan voi hyväksyä.

Totta, liigassakin pelaa tällä hetkellä seuroja, jotka ovat tehneet konkurssin ja lähteneet tätä kautta tavallaan puhtaalta pöydältä uuteen nousuun. Itse olen ylpeä siitä, että Sport ei ole konkkaa tehnyt, vaikka heikkona hetkenä sitä ajattelee, että tuo voisi olla helpompi tie parempaan huomiseen. Sport kamppailee tälläkin hetkellä vakavien taloudellisten vaikeuksien keskellä, kuten kaikista näistä laina-anomuksista ja avustushakemuksista olemme voineet päätellä. Kyllähän sitä toivoisi, että ympäröivä yhteiskunta olisi kaikella tavalla Sportin unelmien takana, mutta itse toivon että tuota lainaa ei myönnettäisi. Kielteinen päätös saattaa aiheuttaa isoja vaikeuksia, mutta jossain vaiheessa letkuruokinnan on vaan loputtava, ja on katsottava pystyykö seura seisomaan omilla jaloillaan - yhteistyökumppaneiden, yhteiskunnan ja seuratoiminnan asettamista realiteeteista käsin.

Aloitin a-junnuilla, joten heihin myös lopetan. Olen todella tyytyväinen, että tällä kaudella a-junnujen kärki on saanut näyttöpaikkoja edustuksessa. Osittain tämä on ollut pakon sanelema juttu, mutta nyt kuljetaan oikealla tiellä. Selvästi tunnistettavien lahjakkuuksien lisäksi ns. piilevien lahjakkuuksien on saatava näyttöpaikkoja edustuksessa. Kun reitti junioreista edustukseen on auki ja mahdollinen, niin tämä jo itsessään aiheuttaa positiivisen efektin, joka näkyy esim. junioreiden motivoitumisessa, harjoitteluinnossa ja kehittymisessä. Tässä on yksi toiminnan selkänoja tuleville vuosille.

mendieta
23.01.2010, 13:04
Raunio sanoi eilen lehdessä ne taikasanat, joita moni Sport-kannattaja on odottanut jo vuosia. Joukkuetta tullaan nuorentamaan ja vaasalaistamaan. Tämä tulee kiistatta alentamaan joukkueen hintaa ja tämä tulee parantamaan meidän sysipaskaa talouttamme.

Sportin tulee päästä irti ylipalkkauksesta, jota seurassamme kiistatta harrastetaan. Jos pelaajalle tarjouttu palkka ei riitä, pitää tilalle ottaa joku toinen. Tämä tarkoittanee myös sitä, että tämän kauden joukkueesta aika moni tulee poistumaan. Suunta tullee olemaan ulkomaat tai lopettaminen. Kovin moni ei liigaan kelpaa, jos kukaan.

Tässä omaa pohdintaani ensi kauden rosterista:

Maalivahdit:

Hyvä ykkösveskari. Semmoinen, jolla voi taistella Mestis-mestaruudesta. Sellaisia voisi olla esim. Juho Santanen. Myös liigasta voisi löytyä maalivahteja, jotka hinkuvat peliaikaa isossa Mestis-seurassa. Jaska kelpaa luultavimmin ensi kaudeksi johonkin Eurooppaan ja sijoitus on - ainakin - tällä kaudella ollut muutenkin heikko.

Kakkoskassarina voi jatkaa Mikko Rossi tai Aaro Peltonen, jos on Rossia parempi. Peliaikaa pitäisi antaa enemmän kuin viime vuosina on annettu jo ihan siksi, että pelituntuma säilyy pahanpäivän varalle.

Puolustus:

Panostaisin kahteen ekaan pakkipariin. Molempiin yksi hyvä kiekollinen pakki ja yksi hyvä kiekoton eli semmoinen puolustustava puolustaja. Nykyalakerrassa tällaisia pelaajia olisivat Jussi Pernaa ja Tuomas Immonen (kiekollisia) sekä Antti Uitto ja Eetu Heikkinen (kiekottomia). Näistä Tuomas Immonen lienee meidän ulottumattomissa ensi kaudella. Muita kolmea pidän mahdollisina. Tällöin kaksi ekaa pakkiparia olisivat esim. Pernaa-Uitto ja X-Heikkinen.

Kolmospari muodostuisi pelaajista, jotka pystyvät luotettavisti pelaamaan 0-0:aa. Tämmöinen pelaaja on esim. Niko Peltola, jonka tilastot pelatulta kahdeksalta Mestis-ottelulta ovat tosi hyvät (1+2, +3). Hän on täydellinen esimerkki nuoresta pelaajasta, joka onnistuu ja kehittyy, jos siihen annetaan mahdollisuus. Peltolan rinnalle olisi hyvä löytää samantasoinen kenties vähän kokeneempi pelaaja. Toiveunissa olisi muuan Mikael Hallbäck, jonka voisi kaivaa naftaliinista. Hallbäck toisi mukanaan myös ison määrän kokemusta ja johtajuutta.

Tämän kuusikon taustalla ottaisin kärkkymään Ronald Hoferin, joka osoittanut, että pystyy pelaamaan Mestiksessä 0-0-peliä. A-junnuissa on jokunen lupaava kiekollinen nuori puolustaja, jotka voisivat kärkkyä peliaikaa loukkaantumisten kohdatessa. En myöskään haluaisi luovuttaa Markus Talaksen suhteen, joskin sopimus pitäisi tehdä sellaiseksi, että mahdollinen (ja todennäköinen) loukkaantuminen ei kävisi Sportille kalliiksi. Talaksen varaan ei myöskään tulisi laskea mitään.

Hyökkäys:

Panostaisin kahteen kärkisentteriin. Näiden tulisi pystyä pelaamaan luotettavasti alas, mutta myös tekemään ero hyökkäyspäässä. Tuomas Takala olisi ihanteellinen johtava sentteri Sportille, mutta hän kelvannee myös muualle. Toisaalta ykkössentteri on tärkeä pala joukkuetta, joten Takalan kohdalla kustannus/panos-ajattelua voisi tehdä enemmän kuin monen muun kohdalla. Toinen kärkisentteri pitäisi todennäköisesti hakea muualta tai ottaa riski ja luottaa Pete Suonpäähän. Parhaimmillaan Pete on loistava Mestis-pelaaja, mutta jostain syystä se paras Pete on näkynyt kentällä tälläkin kaudella vain harvoin, liian harvoin.

Kahteen ekaan ketjuun panostaisin hyvät maalintekijät. Tammisne hylkäämä Antti Jaatinen olisi tällainen ja varmasti edullinen. Onko Teemu Kuusiston suhde Vaasaan tiukka? Olisiko hän valmis asettumaan Vaasaan ja ottamaan vastaan ison palkanalennuksen? Jos ei niin Mestis on täynnä mielenkiintoisia nuoria maaliruiskuja. En voi myöskään olla mainitsematta Aku Joki-Erkkilää, joka oli viime kaudella alituiseen helvetin vaarallinen Sportia vastaan. Jos Suutari ei ole katkera, hänet voisi valjastaa etsimään meille joku bryanmcgregor.

Kahteen ekaan ketjuun tarvitaan myös duunarilaituri. Esikuvana käytän Vesa Myllyahoa. Tykkään myös Juha Koiviston työteliäästä pelityylistä, mutta hänkin on kallis. Voi kelvata myös muualle.

Kolmosketju tulisi olla kolmospakkiparin tavoin 0-0:aa pääsijaisesti pelaava. Henry Hietaharju kotiin. Timo Pahkalan nuppi taas kuntoon ja laidalle ja sitten sentteriksi Miro Laitinen, mutta ei itse Miro Laitinen.

Nelosketjuun liikettä, taklausvoimaa, nuoruuden intoa ja vääntäjiä. Jani Kiviniemi, Christian Sundman, Juho Iloviita, Mika Kujanpää, Erik Riska... Näitähän riittää. Parhaat pelaa, mutta kilpailun täytyy toimia.

Eli niputetaanpa:

mv: Juho Santanen tai joku muu vastaavan tasoinen
Mikko Rossi/Aaro Peltonen

I: "Antti Jaatinen"-"Tuomas Takala"-"uusi Vesa Myllyaho"

Jussi Pernaa-Eetu Heikkinen

II: "Ulkomainen laituri"-"Pete Suonpää"-"uusi Vesa Myllyaho II"

"Tuomas Immonen"-Antti Uitto

III: Henry Hietaharju-"uusi Miro Laitinen"-Timo Pahkala

Niko Peltola-"Mikael Hallbäck"

IV: Jani Kiviniemi-Mika Kujanpää-Christian Sundman

Muut hyökkääjät: Erik Riska, Juho Iloviita, jopa Oskari Hakomäki, jne.

Muut pakit: Ronald Hofer, Tomi Kankaanpää, Miika Koivisto, jopa Markus Talas, jne.

Nykyjoukkueesta voisi miettiä jatkajia noiden aukkokohtiin, mutta en nyt jaksanut alkaa siihen. Tiedän myös, että mm. Soosilla on optio ensi kaudesta ja Erellä paperi, mutta en jaksanut ajatella sitäkään. Molemmat voivat myös nykytilassa olla ensi kaudella poiskin.

Musta Nuoli
25.01.2010, 15:36
Postataan nyt tännekin, eli aikanne Tammisen jälkeen alkoi tänään klo 15.29, ainakin mitä päävalmennukseen tulee.

http://www.hs.fi/urheilu/jaakiekko/smliiga/artikkeli/Juhani+Tamminen+ei+jatka+Sportin+valmentajana/1135252387852
"Jääkiekon Mestiksessä pelaava Vaasan Sport on vahvistanut, että Juhani Tamminen ei jatka joukkueen päävalmentajana.

Sportin tiedotteen mukaan Tamminen keskittyy omasta pyynnöstään urheilutoimenjohtajan tehtäviin. Tamminen on sairauslomalla ensi viikon keskiviikkoon saakka. Sportin päävalmentaja on jatkossa Kenneth Westerback, joka on tähän saakka ollut joukkueen kakkosvalmentaja. "

Kokonaan ei Tami kuitenkaan Vaasaa jätä.