View Full Version : Caloun ja Lehkonen
Onko ketään vahvistamaan lauantaina kuulemaani huhua, jonka mukaan Caloun olisi erotettu loppukaudeksi joukkueen pyynnöstä?
<BR>Huhun mukaan joukkueen pelaajat olivat lähettäneen kirjeen valmentajille ja johtoryhmälle, etteivät halua Pubin pelaavan enää tällä kaudella joukkueessa.
<BR>Calounin siirtoa/vuokraamista Bluesiin yritetään.
<BR>
<BR>Lisäksi Lehkonen olisi tehnyt valmennussopimuksen HPK:n kanssa ensi kaudesta.
<BR>
<BR>Niin ja vanhan kertausta: Jortikkaa puhutaan vahvasti HIFK:n peräsimeen...
<BR>
<BR>Huhujen lähde on sen verran \"varma\", että otan ne suhteellisen tosissani, siksi haluasinkin tietää onko muualta kuulunut saman suuntaista.
<BR>
<BR>Kommentteja, asiallisia pliis.
Kappas vaan.. Hauska tappaa vanha tuttu. Missäs olet lymyillyt kun et ole Jokereiden värejä ollut kanssamme täällä puolustamassa.
<BR>
<BR>Caloun huhuja taitaa pyöriä vaikka minnkälaisina versioina tällä hetkellä joten niihin en sen enempää ota kantaa. Kenties Isaksson tietää jotain?
Kyllä toi aika hevosmiesten tietotoimistolta kuullostaa . Eihän Caloun ollut edes mukana TPS - matsissa . Miten ne Blues pelaajat sitten tulisi Jampan kanssa paremmin toimeen ? Vuokraus ? Mites ensi kausi sitten ? Tulisi takaisin \" muuttuneena miehenä \" vai ? Näitä kapina juttuja on ollut aina. Eikö teilläkin ollut silloin jotain kapinaa Oton kanssa ?
No terveppä vaan taas.
<BR>
<BR>Joo on tosiaan tullut oltua poissa n. vuoden päivät johtuen työpaikan vaihdoksesta.
<BR>Olen kyllä tarkkaan seurannut Kiekkopesän konkaripalstaa ja huomattuani suurimman osan \"veteraaneista\" siirtyneen tänne jatkoajan puolelle ajattelin jälleen itsekin ottaa osaa raapusteluun, vai pitäisikö sanoa näppäilyyn.
<BR>
<BR>Caloun -huhu on todellakin mielenkiintoinen ja luit ajatukseni: Isakssonin apua tässä jälleen kaivattaisiin...
Itse olen kyllä saman huhun kuullut.
<BR>Nyt se onnistuisi, kun Bluesilla on kokoonpanossa 4 ulkomaalaista. Pienellä paperisodalla Vykoukal saataisiin KJT:hen.
<BR>
<BR>Saas nähdä.[addsig]
Tässä hieman tarkistettua ja uunituoretta faktaa:
<BR>Caloun on tosiaan sivussa oikean nivusvamman vuoksi.
<BR>Totta on se että miestä on kyselty vuokralle muihin seuroihin
<BR>mutta IFK:n kommentti oli tämä: ketään ei saa siirtää toiseen seuraan ilman pelaajan suostumusta...
<BR>Tulkitkaa siitä.
<BR>
<BR>Samaan syyhyn kariutui Mika Niemisen viime viikoksi kaavailtu siirto HPK:hon, Nieminen sanoi että \"Ei perkele!\"
Calounin palkkaaminen oli piktälti Mobergin käsialaa. Matikaisen ottaessa tahtipuikon en pidä Calounin vuokraamista toiseen joukkuueeseen mahdottomana ajatatuksena. Calounin kuuluu sarjaan Impossible case jonka peliesitys on aina oltava huippuluokkaa muuten susi hänet syö ( valmennusjohto tai joukkuekaverit). Calounin tulo joukkueeseen on sekoittanut kissoja pahasti ja kaiken kukkuraksi Calounin peliesityksen ei vastaa hintalappua. Uskon että hänen vuokraaminen toiseen joukkueeseen voi aika lähelle totuutta. Ainakin sitä vaihtoehtoa harkitaan valmennujohdossa.
Marek # 3
29.01.2001, 13:35
Koskien Calounin palkkaamista HIFK:hon täksi kaudeksi, asiahan on niin että Matikainen tekee KAIKKI sopimukset jotka kattaa hänen ajalleensa. Eli Calounhan allekirjoitti 2,5 vuoden paperin jonka hoiti nimenomaan Matikainen!
<BR>Varmalla tiedolla voin sanoa, että mies on loukkaantunut ja palannee kentille 3-4 viikon kuluttua..Ei siirtoja, myyntejä tai vaihtoja!
Kertokaa nyt minulle tämä \" VUOKRAUS \" idea !Sillä jos hänet vuokrataan , niin hän tulee takaisin , eikö ? Mites joukkuekaverit sitten suhtautuvat Jamppaan , vai onko hän tämän vuokrauksen jäljiltä \" parempi/mukavampi/yhteistyökykyisempi pelaaja/ ihminen ? Onko muissa jengeissä sitten vastaanottokykyisempiä ihmisiä/pelaajia kuin IFK:ssa? Aina ennen Caloun on tullut kyllä hyvin toimeen muiden pelikavereidensa kanssa. Onko nyt joku muuttunut vai onko tää jotain \" Ilmala - huumoria \" ? Vastauksia toivoen !
toimittaja
29.01.2001, 14:07
Ilmalasta kajahti taas. Päättömiä huhuja. Caloun on sivussa toistaiseksi, turha peluuttaa loukkaantunutta jonka peli ei tällä hetkellä muutenkaan kulje. Mistä te noita juttuja keksittekin, luette ilmeisesti liikaa veikkaajaa.
<BR>HIFK on yrittänyt ehkä jopa hieman epätoivoisesti saada pakkikalustoa kasaan ja yrittänyt ehdottaa jotain päättömiä kauppoja mutta eiköhän näillä mennä loppuun asti ja ensi kaudelle joukkue balanssiin. Joukkue on yhä neljäntenä sarjassa ja tauko tulossa. Lopettakaa hölmöt oletukset ja keskittykää olennaiseen.
Brewer, ihan rauhallisesti vain, syvään henkeä ja niin päin pois. Caloun ei ole menossa minnekään. Koko homma on ihan sitä itseään, alkaen perusteluista ja jatkuen aina Mobergin tekemän sopimuksen kautta johtopäätöksiin.
<BR>
<BR>Caloun on tällä hetkellä loukkaantunut ja osa HIFK:n pitkän ajan suunnitelmaa. Jos muiden joukkueiden fanit pitävät miestä liian kalliina, huonona tai riidankylväjänä, niin se on lähinnä heidän asiansa; ja heidän puheillaan voi pyyhkiä sitä samaa kuin melkein aina Calounista puhuttaessa.
<BR>
<BR>Caloun on pidetty kaveri omiensa parissa, niinkuin on aina ollut, ja itse vetelen aina rastin kohtaan \"pelle\" kun joku \"tietää\" hänen aiheuttamistaan ongelmista HIFK:n sisällä. Jos joku paskalehti kirjoittaa puutaheinäähöpöä pelaajasta, jota muu Suomi rakastaa vihata, niin ei se mikään ongelma HIFK:lle ole. Ongelma se on pääasiassa noille klovneille, jotka uskovat ja sitten kertovat tietojaan baarissa eteenpäin ja niitä toisiltaan kuultuaan tulevat tännekin pätemään. Pahimmat kirjoittelevat niitä sitten lehtiinkin taas toistensa uskottaviksi.
<BR>
<BR>Caloun on tehnyt rutosti pisteitä vähissä peleissään ja ollut itseasiassa yksi harvoja hyvin pelanneita miehiä. Caloun on HIFK:ssa osana monen vuoden suunnitelmaa ja parempaa miestä on vaikea siihen hommaan hankkia, varsinkin kun otetaan huomioon, että muut samantasoiset miehet ovat automaattisesti NHL -vaaran alla. Caloun pysyy HIFK:ssa niin tiukasti, että Euroopasta ei rahoja hänen ostamiseensa löydy.
<BR>
<BR>Vuokraaminen? Miettikää nyt edes vähän, ihmiset.[addsig]
Joo , kyllä tässä hengitetty(kin) on , eikä naamakaan ole vielä sininen. Pumppukin hakkaa ilman suurempia rytmihäiriöitä , kiitos. Kiitos vastauksesta. Kyllä Jamppa vielä saadaan kondikseen , jos ei tällä kaudella niin ehkä ensi kaudella.Siis tämä oli sitä Ilmala / Veikkaaja / MTV 3 - osaston huumoria.
Joopa joo.Ei näyttäny suurta hyötyä olevan...tosin en usko pätkääkään moiseen \"uutiseen\"!
Hyvät HIFK:n kannattajat/ muut jatkoaikalaiset.
<BR>
<BR>Voin vakuuttaa, ettei kirjoittamani huhu ole kenenkään Ilmalassa vaikuttavan alulle panema, joten jätän nämä \"Ilmalasta kajahtaa taas\" huomautukset omaan arvoonsa.
<BR>
<BR>Vaikka itse kannatankin Hjalliksen suojatteja on tämä \"tieto\" tullut henkilöltä jolla on varsin läheiset yhteydet HIFK:n ns. \"sisäpiiriin\" (tiedän; kulunut ja liikaa käytetty ilmaisu) ja jonka tiedot ovat tähän asti pitäneet kutinsa. Kyseinen lähde ei esimerkiksi vahvistanut Jortikan tulemista HIFK:n perämiseen, mutta nämä esittämäni asiat kylläkin.
<BR>
<BR>Asian kuullessani koin sen kuitenkin sellaiseksi jonka halusin jakaa tällä palstalla.
<BR>
<BR>Joten kuten jo viestissäni ilmaisin halusinkin asialle vahvistusta ja erilaisia näkökantoja ja jokainen pureskelkoon huhun miten haluaa ja esittäköön kommentteja, niin kuin on käynytkin.
redcougar
30.01.2001, 09:01
koff.net:ssä pena ainakin ton caloun huhun kumos aika nopeaan tahtiin.. ja jan on pelannut olosuhteisiin nähden yllättävän hyvin, n. piste/peli
Nyt kun keskustelu edelleen jatkuu aiheesta (Caloun)kokeilen taas kepillä jäätä josko tääkin keskustelu kohta suljetaan?!Edelleen ihmettelen miksi Jani nostaa niin paljon ihmettelyä kun ei teekkään joka matsissa tehoja 2+3 yms Vlasakista ei kukaan puhu mitään vaikkei oo kyllä saanu aikaseks niin yhtään mitään...elämä on ihmeellistä!
Designer
30.01.2001, 12:34
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Quote:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
<BR>2001-01-30 12:26, rautis kirjoitti:
<BR>
<BR>Nyt kun keskustelu edelleen jatkuu aiheesta (Caloun)kokeilen taas kepillä jäätä josko tääkin keskustelu kohta suljetaan?!Edelleen ihmettelen miksi Jani nostaa niin paljon ihmettelyä kun ei teekkään joka matsissa tehoja 2+3 yms Vlasakista ei kukaan puhu mitään vaikkei oo kyllä saanu aikaseks niin yhtään mitään...elämä on ihmeellistä!
<BR></BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->
<BR>
<BR>Elä suotta ihmettele. Muistatkos, minkälainen meteli Calounista oli jo silloin, kun hänen Suomeen paluustaan ei tiedetty mitään? Se oli yksi hilpeimmistä keltainen lehdistö-farsseista, mitä vähään aikaan on nähty. Vlasakin paluu uutisoitiin jossain pimennossa. Suurin ero näillä herroilla on kuitenkin siinä, missä heidän edustamansa joukkue sijaitsee kartalla. Ja taitaa tuolla maajoukkuetason saavutuksissakin olla hienoisia eroja.
<BR>
<BR>[addsig]
polvipetteri
30.01.2001, 13:06
Hiukan ihmettelen, että HIFK:n fanit vakuuttelevat seuran viimeaikaisten toimien olevan tarkasti suunniteltua ja että seuran sisällä ei kiehu. Ei se Kauppilan lähtö ihan sopuisan seuran touhuilta vaikuta.
Designerille:
<BR>Vaikkei koulun käynti kuulunutkaa suurimpiin nautintoihini niin sen verran maantietokin nuppiin jäi että suurimpiirtein kyseisten kaupunkien siainnit kartalla tiedostan mutta asiaan,
<BR>Calounin tehoisata/tehottomuudesta on muistini mukaan kyllä kannettu huolta jänkhää myöden jote se siitä.Ja tehoista sen verran että kyllähän kyseistä herraa on vaikea kehenkään toiseen verrata (Caloun)
<BR>Yksi on tehokas liigassa joku maajoukkueessa ja yks taas nhl:ä että,että...
Designer
30.01.2001, 14:51
Rautis:
<BR>Niin, en minä sitä viestiäni millään tavalla kettuiluksi tarkoittanut. Mielestäni vain suurin syy siihen, miksi C:sta pidetään niin paljon suurempaa meteliä kuin Vlasakista on se, että C pelaa Helsingissä ja V Hämeenlinnassa.
<BR>
<BR>Ja se kohu, jolla C palasi olisi antanut odottaa, että mies tekee vähintään hattutempun jokaisessa pelissään. Onko siis ihmekään, jos jossain ollaan hieman vahingoniloisia vilttikomennuksista ja muista pikkujutuista. Mikä sitten on syy ja mikä seuraus, siitä on niin paljon eri mielipiteitä ettei varmaan kannata edes aloittaa spekulointia.[addsig]
Designer:
<BR>Ok sori,joskus olis varmaan syytä lukea ne rivin välitkin eli sori vielä!
calounin lähtö ifk\'sta ei ole niin helppo juttu. hänen palkkaamiseensa ifk pyysi rahoitusta monelta yhtiöltä.(moni big reds klubi jäsen). jos nyt caloun lähtee niin olenpa melko varma että melko moni pyytää rahansa takaisin koska sponssi oli nimenomann calounin palkkausta varten.
<BR>
<BR>jos pitää valita calounin ja lehkosen välillä niin sitten kyllä lehkonen lähtee.
<BR>
<BR>miten olisi lyhyt projekti \'projektivalmentajalle\'?
<BR>
<BR>[addsig]
Mä en oikein tajua tuota Lehkosen ehdottomuutta eli jos asiakkaat ( = kannattajat ) , työkaverit ( = pelaajat ) ja tulos ovat tyytymättömiä , niin eikö voisi jo itse vetää johtopäätökset ja lähteä lätkimään. Näin ainakin yritysmaailmassa homma etenee eli ei meidän pomot ja projektien vetäjät koskaan väkisin vie asioita eteenpäin , jos homma tökkii ! Eikö näin ole muuallakin ? Kommentteja , kiitos !
Aivan mitä Brewer tuossa sanoi pitää paikkaansa. Itse olin viime kaudella ja vielä tällä kaudella syyskaudella sitä mieltä, että Ika on hyvä valmentaja. Mutta tällä hetkellä joukkueen sisällä tuntuu ettei mikään toimi ja jos Pubillakaan ei ole mitään vammoja vaan mies on terve ja itse Lehkonen väittää muuta ja muutenkin tuntuu kemia pelaajien kanssa olevan kateissa. Tämän kauden tavoite oli järjestää Frankille hienot läksiäiset onko tämä sitä ja nyt ollaan potkimassa joukkueen tähteä pihalle. Ihmetyttää muutenkin Lehkosen kommentit viime aikaisista esityksistä aina hänen mielestä pelistä löytyy jotain positiivista vaikka turpiin tuli ja kunnolla. Tuntuu viime petopaitojen kotipelejä katsoessaan ettei joukkueesta löydy kuin muutama kaveri miltä löytyy yritystä pelata. Mikä mättää Ika?
Positiivista = Ajattele , jos Herra Lehkonen olisi jonkun italilaisen tai espanialaisen futisjoukkueen manageri ( valmentaja ) ? Fanit kantaisivat hänet pois hallista !
Suomessa ei ole kovinkaan organisoitua fani-toimintaa niin ei moiset valitukset varmaan kauheasti hetkauta. Calounin palkkaamiseen on voinut vaikuttaa hieman mutta käytännössä päätökset tehdään akselilla Matikainen-Moberg-Lehkonen(?). Näin ainakin luulisi.
<BR>
<BR>Ika olisi erotettu ties kuinka monta kertaa jos fanit saisivat päättää. Kaikenlaista muutakin olisi varmaan tapahtunut..
Se, mistä tämä viestiketju sai alkunsa, tuntui aluksi aivan uskomattomalta. Eilisen, nelosen urheilu-uutisten, perusteella asia sai mielestäni vankemman pohjan.
<BR>
<BR>Calounin puheet löivät minua kyllä ällikällä. Se kyllä pisti miettimään, että onko todellakin niin, että Ikan ja Honzan välit ovat sittenkin NIIN huonot kuin on väitetty? Muuttiko Janin ameriikan visiitti hänen mieltään/luonnetta niin paljon, että nyt hän on täällä ollessaan mennyt egonsa kanssa sekaisin? Voisiko todellakin olla niin, että muut pelaajat ovat todenneet miehen käytöksen ja suhtautumisen olevan epärealistisissa sfääreissä (itsensä suhteen)? <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_confused.gif">
<BR>
<BR>Lehkosesta sanoisin, että turhaa on hänelle potkuja antaa tässä vaiheessa kautta. Se saattaneisi koitua loppujen lopuksi joukkueen kannalta vielä pahemmaksi. Ketäpä hänen tilalleen sitä paitsi voisi tulla? Katsotaan kausi loppuun ja vaihdetaan kouzi vasta sitten, jos on tarvis.
vBulletin v3.8.6, Copyright ©2000-2013, Jelsoft Enterprises Ltd.