PDA

View Full Version : Erikoiset ruokatottumukset


vilperi
29.09.2006, 23:21
Useilla ihmisillä on jos minkäkin sortin ruokatottumuksia. Pinttyneitä tapoja, joita he tekevät aina tietyn ruokalajin kohdalla.

Toisesta ihmisisestä toisen ruokatottumus voi tuntua hyvinkin hassulta ja siltä, että ei missään nimessä olisi valmis edes maistamaan toisen variaatiota jostain tietystä ruoasta.

Ruokatottumuksia on erilaisia.

Joku pistää pinaattikeittoon maksamakkaraa. Joku taas maksamakkaran päälle sinappia. Ja joku puolestaan grillimakkaran päälle ketsuppia.

Minä itse laitan hernekeittoon juustoviipaleita, koska mielestäni sopivat siihen erittäin hyvin.

Onko Sinulla hyvä Jatkoaikalainen jotain hassua,mielenkiintoista ruokatottumusta, jonka haluaisit jakaa meidän toisten Jatkoaikalaisten kanssa tässä ketjussa?

Nypitkö kenties maksalaatikosta aina rusinat pois? Vai laitatko ranskalaisten päälle sinappia? Vai oletko sitä mieltä, että joulukinkku on parasta ketsupin kera?

Tule, kirjoita ja ota kantaa!

Slowhand
29.09.2006, 23:41
Olen varmaan oppositiossa, jos sanon, ettei ketsuppi kuuli makaroonilaatikkoon.

Jopa koulun makaroonilaatikko oli mielestäni vielä pahempaa ketsupin kanssa.

Mzt_t
29.09.2006, 23:41
Maksamakkara pinaattikeitossa kuulostaa aika extremeltä... Meikkiksellä ei mitään noin radikaalia ole, mutta kait tässä voisi kertoa ne kaksi systeemiä, jotka ovat aiheuttaneet vuosien varralla muutamia ihmetyksiä.

Herneiden kanssa täytyy olla juustoa. Se on ihan ehdoton. Eli vaikka iltapalaksi pussilinen pakasteherneitä ja sen päälle helkkaristi juustoa. Nam. Toinen suosikkini on grillattu kana, jota ei kuitenkaan missään nimessä voi syödä, jos toisessa kädessä ei ole kurkkua. Kanaa vasemmalla kädellä ja päälle kurkkua oikealla. Mistähän johtuu, että heti tuli kesä mieleen?

-BR-
29.09.2006, 23:44
Hampurilaisbaarissa tulee joskus dipattua ranskalaisia pehmikseen. Hyvää on!

jepujee
29.09.2006, 23:44
En ole itseni lisäksi törmännyt keneenkään muuhun, joka syö pizzasta ensin reunat. Eli käyn koko pizzan ympäri ja syön pois ne osat, joilla ei ole täytettä.
Kilttinä poikana en tietenkään jätä palaakaan syömättä, joten jätän tällä tavoin "parhaat viimeiseksi".

Mielestäni on silti paljon käsittämättömämpää, että jotkut syövät kalapuikkojen kanssa ketsuppia, puhumattakaan niistä, jotka peittävät ruoan kuin ruoan maun HP:llä (= Helvetin Pahaa).

Lorvi
30.09.2006, 00:00
Hampurilaisbaarissa tulee joskus dipattua ranskalaisia pehmikseen. Hyvää on!

Tässä komppaan täysin!

Tänää tuli viimeksi dippailtua. Tähän hymiö. Mutta muita erikoisia tai no ei mikään erikoinen mutta loistava iltapala on kaksi paahtoleipaa ruskeaksi paahdettuina, kylmää cämppäriä väliin ja maitoteetä.

Mikä maku!

Rocco
30.09.2006, 00:19
Lähdetään ensin siitä, että aina ruokaillessa tulee ottaa servettitelineestä neljä servettiä, jos ne servetit on sellaisia että niitä tulee yksi kerrallaan. Aina neljä. Ei enempää, ei vähempää. Neljä.

Tabascoa laitan oikeastaan kaikkiin ruokiin. Ketsupin sekaan sekoitan aina tabascoa heti kun purkin avaan, niin aina on hyvää tabasco-ketsuppia saatavilla. Tabascoa perunamuusiin, tabascoa kastikkeisiin, tabascoa lihan kanssa, tabascoa kananmuniin (keitetyt kananmunat tabascon kanssa on muuten loistavaa, kokeilkaa joskus!), tabascoa kanan kanssa, pizzaan, hampurilaisiin... Ja kun itsellä on kolmea eri tabascoa kotona (normaali, garlic ja habanero) niin saa aina sopivaa ruokaa. Noh, mihinkään makeaan kuten pullaan tai lättyjen päälle en tabascoa kuitenkaan laita...

Perunamuusiin laitan aina kurkumaa. Ei sen takia että se olisi maultaan silloin parempaa, vaan silloin perunamuusista tulee todella keltaista. Maku ei oikeastaan muutu.

En syö ruisleipää ellei päällä ole meetwurstia ja suolakurkkua. Molempia on oltava päällä jos ruisleipää syön. Tämä pyhä kolminaisuus on koskematon yhdistelmä.

Jouluruuan kanssa on oltava punaviiniä. Aina. Kun sitä kinkkua ja laatikoita tulee syötyä se kolme päivää, pullo tai puolitoista menee viiniä joulun pyhinä. Muuten en punaviiniä oikeastaan syö.

Tallinnassa on pakko syödä venäläistä seljanka-keittoa alkuruuaksi.

...muuta ei tule heti mieleen... pistän lisää jos muistan.

Mats Bedö
30.09.2006, 02:40
Olen varmaan oppositiossa, jos sanon, ettei ketsuppi kuuli makaroonilaatikkoon.


Saatat olla, mutta vaimo ei ole ikina ymmartanyt ketsupin laittoa spaghetti-bologneseen. Sita vastoin hanen tapansa laittaa ketsuppia munakkaan paalle no jo tarttunut minuun, joskin aluksi se oli jotain kasittamatonta.

Mats Bedö
30.09.2006, 02:42
Hampurilaisbaarissa tulee joskus dipattua ranskalaisia pehmikseen. Hyvää on!


Parikymppisena tuli mentya krapulapaivisin Carolssiin ja vedettya ranskalaisia ja pirteloa kaksin kasin.

Glove
30.09.2006, 08:01
Perinneruokapuolta, en ole koskaan livenä todistanut, mutta vaimo väittää, että aiemmassa asuinpaikassamme syötiin perunamuusia ja mustikkasoppaa. Voin vain kuvitella...

Koira
30.09.2006, 08:46
Skidinä mutsi opetti laittamaan hernekeittoon sokeri päälle... kyllä maku muistuu vieläkin. Ennen kouluikää Faija sit vierotti mut tosta tavasta, ja kertoilee edelleenkin tarinaa että "jos en olisi vierottanut, niin poikahan olisi saanu koulussa jo heti ekana torstaina dunkkuun kavereilta, kun olisi kävelly keittiöön sokeria kyseleen"

Koirapoika
30.09.2006, 09:43
Taidan olla tylsä syömäri kun ei ole mitään spesialiteettia mikä pistäisi muut ihmettelemään. Sinappia ranskalaisille on ihan perushuttua.

brehme_
30.09.2006, 10:50
Itse paahdan Vaasan ruispaloja ja levitän siihen voita ja sitten sokeria päälle. Kun voi ja sokeri sulaa siihen niin maistuu ihan perkeleen hyvältä! Tätä mätän käytännössä joka päivä.

Jäähykuningas
30.09.2006, 12:00
Itse teen samaa kuin tilliliha. Ruispalojen tilalla vaan on pullava-siivuja. Taitaa olla aika epäterveellistä, mutta samapa se kun on niin hyvää...

Everton
30.09.2006, 12:11
Sita vastoin hanen tapansa laittaa ketsuppia munakkaan paalle no jo tarttunut minuun, joskin aluksi se oli jotain kasittamatonta.

Yksi tuttu laittoi penskana ketsuppia ihan kaikkeen ruokaan. Siis kala- ja lihakeittoihinkin.

Itse laitan yleensä esimerkiksi lihapullia parillisen määrän. Tulee kuitenkin syötyä kaksi lautasellista, joten ei tartte sitten pähkäillä kummalla kertaa ottaa isomman satsin. Ihan loogista.

Datsun
30.09.2006, 12:33
Mielestäni on silti paljon käsittämättömämpää, että jotkut syövät kalapuikkojen kanssa ketsuppia, puhumattakaan niistä, jotka peittävät ruoan kuin ruoan maun HP:llä (= Helvetin Pahaa).
Työkaveri laittaa Haagan Putken mustaa soosia ruokaan tosi usein. Haisee ihan järkyttävälle.
Meikä täräyttää vihreitä oliiveja melkein joka ruokaan. Noh, toisten mielestä nekin haisevat ja maistuvat ihan törkeälle.

Shardik
30.09.2006, 13:05
Suklaapizza on hyvää, ainakin oikeella reseptillä tehtynä.

Pizzoista noin yleisesti parhaat palat on reunat. Tietenkin keskustakin hyvää on, mutta reunat vie potin. Ja noin yleensäkin leipien kanssa reunat on parempia ku se keskusosio. En oo ikinä ymmärtäny tätä amerikkalaista gurmeeateriaa "Peanutbutter and jelly sandwich with crusts cut off."

JuVii
30.09.2006, 13:06
Oliiveja ja fetaa menee lähes jokaisen ei keittoruoan kanssa.
Perunamuussiin laitan ketsuppia. Aika monen ruoan kanssa käytän myös HP:ta ja /tai Tabascoa. Myös sipulia ja juustoa tulee käytettyä ruoan kanssa kuulemma aivan helvetisti.
Jos on hyvää salaatinkastiketta niin sitä laitan melkein jokaiseen ruokaan.

Tinke-80
30.09.2006, 13:46
Intissä eräs tupakaveri laittoi mansikkahilloa hernekeittoon... oli kuulemma ihan hyvää. Kerran kokeilin hänen ehdotuksestaan ja yllättäen oli aika mahtavan makuista. Toista kertaa en kuitenkaan kokeillut. Joskus olen syönyt nuudeleita ilman keittämistä. Yllättävän hyviä.

- tinke.80

Vintsukka
30.09.2006, 14:49
Nypitkö kenties maksalaatikosta aina rusinat pois?
Koskaan en ole nyppinyt mutta jos itse ostan einesmaksalaatikkoa, se on aina sitä rusinatonta. Kyllä se rusinallinenkin alas menee mutta mielummin ei.

Pizzoista noin yleisesti parhaat palat on reunat. Tietenkin keskustakin hyvää on, mutta reunat vie potin. Ja noin yleensäkin leipien kanssa reunat on parempia ku se keskusosio. En oo ikinä ymmärtäny tätä amerikkalaista gurmeeateriaa "Peanutbutter and jelly sandwich with crusts cut off."
Pizzasta samaa mieltä, leivästä eri mieltä. En tiedä miksi.

Tässä nyt ei mitään erikoista sinällään ole, mutta pari viikkoa sitten aloin syödä näkkäriä ihan käsittämättömiä määriä. Varmaan 5 vuotta sitten lukiossa viimeksi sönyt, mutta nyt jostain syystä yhtäkkiä iski näkkärihimo. Eikä koskaan ruoan kanssa vaan väli/iltapalana 3-4 siivua kerraalla.

Sitä en voi käsittää että äitini pistää yhden ruisleipäsiivun päälle 5-6 kokonaista valkosipulinkynttä. Kyllä minäkin valkosipulista pidän mutta en ihan tuollaisina annoksina.

Ted Raikas
30.09.2006, 14:49
Ei tämä nyt ehkä kovin erikoista, mutta kerran tehdessäni jauhelihakastiketta, sain siinä olutta hörppiessäni idean kaataa sitä sinne kastikkeen sekaan. Tuli mukavan humalainen maku kyllä. Voisi ehkä kokeilla joskus toistekin.

avatar
30.09.2006, 14:53
Ei tämä nyt ehkä kovin erikoista, mutta kerran tehdessäni jauhelihakastiketta, sain siinä olutta hörppiessäni idean kaataa sitä sinne kastikkeen sekaan. Tuli mukavan humalainen maku kyllä. Voisi ehkä kokeilla joskus toistekin.

Hesarin kuukausiliitteessä on erinäköisiä ruokaohjeita, joissa käytetään olutta. Suosittelen lämpimästi kaikille.

vilperi
30.09.2006, 15:42
Koskaan en ole nyppinyt mutta jos itse ostan einesmaksalaatikkoa, se on aina sitä rusinatonta. Kyllä se rusinallinenkin alas menee mutta mielummin ei.


Itselläni on justiin taas päinvastoin.

Missään muussa en rusinoista tykkää, mutta maksalaatikossa niitä on ehdottomasti oltava.

Eli aina,kun menen kauppaan ja ostan einesmaksalaatikon,niin pidän tarkan huolen siitä, että laatikko on ilman muuta sitä rusinallista.

Ted Raikas
30.09.2006, 15:49
Hesarin kuukausiliitteessä on erinäköisiä ruokaohjeita, joissa käytetään olutta. Suosittelen lämpimästi kaikille.
Pitääkin tutkia. Tänään ajattelin mahd. testata gin long drinkiä ruoan sekaan.

Sisäliitin
30.09.2006, 18:41
Itse laitan lähes ruokaan kuin ruokaan tabascoa. Sen sijaan ihmetyttää ihmiset jotka laittavat ketsuppia joka ruokaan kun en itse laita sitä muuhun kuin ehkä pelkkään spagettiin.

KingNothing
30.09.2006, 21:32
Maksalaatikon on ehdottomasti oltava rusinatonta ja siihen laitetaan vaahterasiirappia päälle. Tavallinen siirappikin käy mutta vaahtera on parasta. Ja ketsupia laitetaan mihin vaan, makkarakeitossa erittäin hyvää sinapin kanssa.

avatar
30.09.2006, 21:37
Maksalaatikon on ehdottomasti oltava rusinatonta ja siihen laitetaan vaahterasiirappia päälle. Tavallinen siirappikin käy mutta vaahtera on parasta. Ja ketsupia laitetaan mihin vaan, makkarakeitossa erittäin hyvää sinapin kanssa.

Sori, mutta pakko sanoa tää. Ja siis tämä on nyt sitten puolittain huumoria, että elkää suuttuko.

Vittu te ootte sekasin te ihmiset :D

"Siirappia maksalaatikkoon" LOL :)

KingNothing
30.09.2006, 22:27
Maista ihmeessä! Se on hyvää, lupaan sen. Oluen tarjoan jos et tykkää

Gleb
30.09.2006, 22:30
Eikös maksalaatikossa ole siirappia jo ihan valmistusaineenakin?

Minun omat ruokailutottumukset ovat aika tylsät, ei tule mieleen mitään erikoista tapaa. Siskoni sen sijaan nuorempana sotki raejuustoa lähes jokaiseen ruokaan, mukaan lukien keitot ja marjasopat.

avatar
30.09.2006, 22:40
Eikös maksalaatikossa ole siirappia jo ihan valmistusaineenakin?


Ai no voi muuten olla. En ole ajatellut, kun en syö maksalaatikkoa juurikaan ikinä. Paistettu maksa on muuten sellainen ruoka, että se ei mene allekirjoittaneella kurkusta alas ja siis tarkoitan, että jos yritän sitä niellä niin se tulee kyllä samoin tein ylös. En tiedä miksi, mutta oksennusreaktio on heti valmis.

KingNothinille: Voinpa ehkä joku kerta kokeillakin kun sattuu tulemaan maksalaatikkoa pöydässä eteen. On tapana muistaa tällaiset asiat melko helposti, että assosioin kyllä keskustelun melko varmasti maksalaatikkoa nähdessäni.

Jamina
30.09.2006, 22:47
Perinneruokapuolta, en ole koskaan livenä todistanut, mutta vaimo väittää, että aiemmassa asuinpaikassamme syötiin perunamuusia ja mustikkasoppaa. Voin vain kuvitella...

Pohjois-Pohjanmaalainen perinneruoka. Siinä mustikkasopassa ei ole sokeria juuri nimeksikään ja perunamuusiin ei laiteta maitoa eikä eikä sipulia.

Sisäliitin
30.09.2006, 23:42
perunamuusiin ei laiteta maitoa eikä eikä sipulia.

Älä nyt vaan oikesti väitä että jossain päin Suomea laitetaan perunamuusiin sipulia? Hyi vittu. Muutenkin maailman järkyttävin ruoka-aine tämä sipuli. En käytä kyllä mihinkään.

avatar
30.09.2006, 23:44
Meikäläinen kyllä laittaa sipulia vaikka mihin ja muutenkin on kyllä ihan yksi käytetyimmistä ruoka-aineista, mutta en minäkään ole koskaan kuullut, että sipulia laitettaisiin perunamuusiin. Ei muuten välttämättä huono idea. Esim. vuohenjuusto menee perunamuusissa ihan loistavasti. Joskus ihmiset ajattelevat heti, että muusi muusina ja höystöt höystönä, mutta sekaan voi laittaa vaikka mitä. Pitääkin testata tuo sipuli.

Mats Bedö
30.09.2006, 23:55
Valkosipuli-sinihomejuusto-muusi. Jauza!

avatar
30.09.2006, 23:56
Valkosipuli-sinihomejuusto-muusi. Jauza!

Aurajuustoa voi laittaa ihan mihin vaan ja aina toimii. Sellasta ruokaa ei ole keksitykään, mihin sitä ei vois laittaa. No ehkä hernekeittoon.

Hazardipakki
01.10.2006, 00:09
Kerran kaverimme kanssa olimme pitsalla, ja kamulla oli taskussa melkein tyhjä pussi minttupastilleja. Päätimme käyttää loput mellit hyödyksi ja löimme ne pitsan päälle, oli muuten todella hyvää.

Pula-ajan Tretjak
03.10.2006, 10:37
Itsellä tulee tungettua chiliä kaikkeen missä on vähänkään vivahdetta lihasta. Chilin ja valkosipulin eriasteiset yhdistelmät jostain syystä kutkuttavat makuhermoja parhaiten.

Olin ennen vain ketsuppi narkkari (ei kuitenkaan puuroon tjms.), mutta tämän olenkin saanut korvattua nätisti siirtymällä erilaisiin chiliketsuppi-valmisteisiin. Eli pataan chilijauhetta ja cayennepippuria, Kymmenkunta viipaletta jalapenoja, kolme valkosipulin kynttä ja sen jälkeen alkaakin olla sama mitä sinne pataan heittää sekaan. Mieluiten hirven paistia tai naudan paistia. Porkkanan suikaleita yms. valmiiksi keitettynä eikä voi epäonnistua. Suosittelen. (muutama maustepippuri on aina hyväksi seassa myös)

Nimim. Ei tarvitse olla aasiasta, että ruuasta saa mausteista.

Troy
03.10.2006, 12:48
Aurajuustoa voi laittaa ihan mihin vaan ja aina toimii. Sellasta ruokaa ei ole keksitykään, mihin sitä ei vois laittaa. No ehkä hernekeittoon.

Toimii se hernekeitossakin. Pitää vaan muistaa, että kyseessä on tosiaan Aura-juusto. Esim. Pirkan sinihomejuusto on nimittäin aivan kauheata kuraa Aura-juustoon verrattuna vaikka jotkut kuvittelevatkin, että ihan samaa huttuahan ne on.

Heitänpä tähän entisen tyttöystäväni erikoisen välipalan. Näkkileivän päälle banaania ja eikun naamariin. Minulle ei oikein tämä uponnut.

scholl
03.10.2006, 13:10
Tämä on niin sairas ketju, ettei juttuja voi lukea laatta lentämättä.

kangaroo
03.10.2006, 13:11
Heitänpä tähän entisen tyttöystäväni erikoisen välipalan. Näkkileivän päälle banaania ja eikun naamariin. Minulle ei oikein tämä uponnut.

Noh, makuja on moneen lähtöön. Lapsena laitoin itse näkkileivän päälle omenahilloa. Rouva taas ei kestä sitä, kun krapula-aamuna toisinaan käristelen pannulla mustamakkaraa ja valkosipulinkynsiä ja vielä lorautan olutta sekaan. Kuulemma jo hajusta meinaa laatta lentää, vaikkei itse olisi krapulassakaan.

avatar
03.10.2006, 13:12
Noh, makuja on moneen lähtöön. Lapsena laitoin itse näkkileivän päälle omenahilloa. .
No mutta omenahillohan nyt menee ihan missä vaan ja varsinkin leivän päällä ja vaikka sitten näkkileivän.

teemu73
03.10.2006, 13:16
Muutenkin maailman järkyttävin ruoka-aine tämä sipuli.

Minä pidän sipulin mausta. Porsaan/naudan pihviä paistaessa kärytän usein sipulia siinä ohessa. Lasagneen/pizzaan/bolognesekastikkeeseen puolestaan laitan yleensä sekaan paistumaan muutaman valkosipulinkynnen.

Järkyttävimmän ruoka-aineen ääni menee melkeinpä tomaatille. Jännä asia sinänsä, että juurikin ruoanvalmistuksessa tomaattimurska ja ketsuppi kyllä menevät, mutta raaka tomaatti on todella kamalan makuista. Myöskään piimää en saa juotua.

Jakke Huuliparta
03.10.2006, 13:29
Vanhemmallla iällä ei enää ole tullut syötyä mutta silloin kun asuin vielä kotona niin kesäkeiton kanssa oli syötävä hk:n sinistä, vähän samaan tapaan kuin nim. Mzt_t kurkun ja grillikanan kanssa eli oikealla kädellä lusikoidaan keittoa ja vasurissa on pätkä skärbää josta otetaan joka lusikallisen jälkeen haukkaus.

Tabascosta on tullut tavallinen pöytämauste jota laitan lähes joka paikkaan. Maksalaatikkoa taas ei voi syödä jos ei ole puolukkahilloa. Jos jostain syystä syön pizzaa veitsellä ja haarukalla niin tuleehan ne reunat syötyä ensin ja mehevä keskusta vikana. Yleensä tosin käärin koko pizzan rullalle ja syön sen rullakebabin tapaan. Näin voi kätevästi valuttaa ylimääräiset rasvat vaikka rinnuksille tai sohvalle.

MarkusMaggot
03.10.2006, 13:33
No mutta omenahillohan nyt menee ihan missä vaan ja varsinkin leivän päällä ja vaikka sitten näkkileivän.

Juuh, itsehän en voi kuvitellakaan syöväni pinaattilettuja ilman omenahilloa. Samoin possunkyljyksien kanssa toimii kuin väärä raha.

avatar
03.10.2006, 13:34
Olen viimeisen vuoden aikanan muuten alkanut modifioimaan omaa jauhelihapihvireseptiäni radikaalisti. Aiemmin kun siihen tuli vain sipuli, naudan paistijauheliha, korppujauho, kananmuna, mausteet (musta-,valko-,rose-,viherpippuri, suola ja ripaus neilikkaa) ja välillä hiukan tuorejuustoa ja vesi. Niin nyt olen viime aikoinan pilkkonut ihan pelkältään vain tomaattilohkoja ja yksi mielestäni hyvä lisä on pekoninsuikaleita pilkkoa pieneksi sekaan. Ja jos vuohenjuusto käy perunamuusiin niin mielestäni myöskin menee jauhelihapihveissä ihan loistavasti. Mielestäni muutenkin jauhelihapihvit ovat ruokana aivan aliarvostettuja, kun modifioimalla niistä saa vaikka mitä aikaiseksi.

vilperi
03.10.2006, 13:48
Mielestäni muutenkin jauhelihapihvit ovat ruokana aivan aliarvostettuja, kun modifioimalla niistä saa vaikka mitä aikaiseksi.

Mielestäni jauhelihapihvit kuin tietenkin muukin perinteinen kotiruoka on liian aliarvostettua nykyään, mutta se lienee toinen asia.

Mielestäni jauhelihapihvi ihan vain perinteisesti tehtynä ja paistettuna ja höystettynä sipulilla on ainakin oman äidin tekemänä äärimmäisen hyvää. Lisäsi siihen sitten vuohenjuustoa, tomaattia, tai mitä tahansa.

Jauhelihapihvi ei mielestäni uudistuksia kaipaa, jos se on itse tehty.

KingNothing
03.10.2006, 14:47
Olen viimeisen vuoden aikanan muuten alkanut modifioimaan omaa jauhelihapihvireseptiäni radikaalisti...

Jauhelihapihveihin sopii hyvinkin moni makea ainesosa, kuten moniin muihinkin ruokiin. Esim. mandariini, ananas tai banaani antaa todella hyvän maun pihveihin. Ja lihaakin kannattaa kokeilla erilaisia, puolet nautaa ja puolet lammasta on ainakin loistava sekotus. Eikä kananmunia tai korppujauhoja, vain vähän vettä ja mausteet mukaan ja hyvä tuli.

laredo
03.10.2006, 15:14
Lihaperunasoselaatikko on kingi oikein tehtynä. Laitetaan lautaselle kaksi pakettia (mieluiten HK:n) lihaperunasoselaatikkoa. Sekaan yksi purkki raejuustoa ja sekoitetaan. Sitten komistus mikroon. Koristellaan ketsupilla ennen herkuttelua.

Ko. resepti on levinnyt yllättävänkin laajalle. Yleensä kokeilijat ovat jatkaneet kokeilujaan ja ottaneet reseptin ruokailutottumuksiinsa.

Ylärima
03.10.2006, 15:20
Mikä tahansa suklaa on hyvää minkä tahansa alkoholijuoman kanssa. Oluen kanssa ehkä hiukan väkinäisemmin, mutta kuitenkin.

Troy
03.10.2006, 15:36
Tuli mieleen yksi ruokatottumus, joka on herättänyt kummastusta useammissa ihmisissä. Monesti kun ruokana on perunamuussia, sitä jää ylitse ja sille onkin löytynyt mainio käyttökohde. Perunamuussia laitetaan ruisleivän päälle sellainen puolen sentin-sentin kerros. Makuelämys on muuten samantyyppinen kuin ruisleipäpaloilla ryyditetyssä perunavellissä. Jälkimmäinen on varmaan hieman tutumpi nautinto suurelle yleisölle vaikka ei sekään tunnu kaikki vakuuttavan.

Edit: Tuli tuosta suklaasta mieleen yksi asia, jota en pysty ymmärtämään. Nimittäin joillakin ihmisillä on sellainen tapa, että suklaa laitetaan jääkaappiin ja syödään sitten jääkaappikylmänä. Ei pysty käsittämään. Minun mieleeni suklaa on parasta nimenomaan huoneenlämpöisenä, kun se suorastaan sulaa suussa. Sulaahan se toki aikanaan jääkaappikylmyydestäkin, mutta kuka sellaista nyt jaksaa odottaa.

kakkonen
03.10.2006, 15:51
Lihaperunasoselaatikko on kingi oikein tehtynä. Laitetaan lautaselle kaksi pakettia (mieluiten HK:n) lihaperunasoselaatikkoa. Sekaan yksi purkki raejuustoa ja sekoitetaan. Sitten komistus mikroon. Koristellaan ketsupilla ennen herkuttelua.
Siis...raejuusto sulaa sekaan? Onko äklön näköistä mössöä? Tuota voisi kyllä kokeilla, on kuitenki omia suosikkeja seka lihaperunasoselaatikko että raejuusto, en vain ole ajatellut niitä koskaan sotkea!

Spanky#24
21.10.2006, 23:36
Olen ehdottoman samaa mieltä ketjun avaajan kanssa juuston laitosta hernekeittoon, makuelämys vailla vertaa. Tietty jotku sitä kummastelee, mutta minä puolestani kummastelen näkkileivän murentamista samaiseen soppaan.

Pienenä poikana tapasin kastella näkkileivän vedellä niin, että se muuttui hieman vetelähköksi. Ja hyvää oli.

Sitäkin jotkut ihmettelee, että miten saattaa sekoittaa muusin, jauhelihakastikkeen ja puolukkasoseen keskenään. Ei kuulemma tule kovin herkullisen näköstä. Uskon kuitenkin, ettei tuo ole mikään ihme juttu.

Jukan takahiukset
22.10.2006, 13:04
Ketsuppi sopii melkein joka ruokaan. Ketsupin suurkuluttajana laitan sitä esim. kaikkiin keittoihin pois lukien hernekeitto, jota en ole syönyt kohta kymmeneen vuoteen.

Ranskalaisiin kun laittaa ketsuppia, sinappia ja raakaa sipulia, tulee ihan nakkikioski-fiilis.

Kurkku aromisuolalla on ihan perusjuttu, mutta erittäin hyvää.

Aika vähän loppujen lopuksi on mitään erikoisia mieltymyksiä, tai nyt ei ainakaan tule mieleen.

Sistis
22.10.2006, 13:14
Isukin kuorokaveri (vanha karjalais-pappa) laittaa kuuleman mukaan kahvin sekaan suolaa ja voinokareen...

banaaninviljelijä
22.10.2006, 21:36
Riisipuuroahan ei voi syödä, ellei toisessa kädessä ole pätkää kylmää makkaraa ja itse puurossa pitää olla kanelia, sokeria ja pirusti voita. Hernekeittoon tulee laitettua aina juustoa, kuten joku aikaisemmin jo mainitsikin tekevänsä.

Koirapoika
22.10.2006, 22:01
Isukin kuorokaveri (vanha karjalais-pappa) laittaa kuuleman mukaan kahvin sekaan suolaa ja voinokareen...
Hyi shaatana! Mokkamestareilla ajoittain kahvihankinnoilla ramppaavana tuo kuulostaa jo tosissaan pahalle. Kun perussumppi on paremman kahvin jälkeen vähintään kitkerää, voi vaan kuvitella jotain "pressaa" ryyditettynä tuommoisilla kyytipojilla.

Käkätin
23.10.2006, 14:10
Itselläni on justiin taas päinvastoin.

Missään muussa en rusinoista tykkää, mutta maksalaatikossa niitä on ehdottomasti oltava.

Eli aina,kun menen kauppaan ja ostan einesmaksalaatikon,niin pidän tarkan huolen siitä, että laatikko on ilman muuta sitä rusinallista.

Samoin maksalaatikko ei ole mitään ilman rusinoita, mutta mutta se outous millä lailla tämä neiti sitä syö onkin sen ruoan kylmyys.
Ite syön melkeinpä poikkeuksetta vain jouluisin maksalaatikkoa ja aina kylmänä. En tiedä mikä siinä on mutta mulle ei uppoa lämmin maksalaatikko millään. Perheen kanssa kun ollaan joulupöydässä, niin mulla on nenän eteen aina laitettuna oma laatikko kylmää maksalaatikkoa kun toiset nyrpistelee nekkuansa vieressä.
Ylipäätänsä syön jouluruoan kylmänä. Mun lautasella ei ole koskaan mitään lämmintä jouluna kaikki on kylmää. Joidenkin mielestä olen todella outo mutta sitähän mä olen aina hokenutkin.

vilperi
23.10.2006, 22:20
Ylipäätänsä syön jouluruoan kylmänä. Mun lautasella ei ole koskaan mitään lämmintä jouluna kaikki on kylmää. Joidenkin mielestä olen todella outo mutta sitähän mä olen aina hokenutkin.

Joo, tuntuu kyllä hassulta:D.

Mutta itsekin pidän tarkan huolen siitä, että niin jouluna kuin muulloinkin lanttulaatikko täytyy syödä ainakin huoneenlämpöisenä,lähes kylmänä. Muut laatikot syön kyllä kuumana, mutta lanttulaatikko kuumana on kuin nainen ilman...sanonko mitä?

Sistis
23.10.2006, 22:53
lanttulaatikko kuumana on kuin nainen ilman...sanonko mitä?

Vaatteita?

Oma mielipiteeni on, että kaikki jouluruoat, joita pystyn syömään (kinkku, perunalaatikko ja lanttulaatikko) ovat parhaimmillaan ehdottomasti lämpimänä. Kinkkua tosin tulee pisteltyä yleensä kylmänä, mutta lämmitettynä sen maku on melkeinpä vielä parempaa.

Thoke
18.11.2007, 15:31
Allekirjoittanut tursottaa aina ketsuppia karjalanpaistin päälle.

Lisäksi makaroniloota on mielestäni usein kylmänä vieläkin parempaa.

-OO-
18.11.2007, 16:30
Minä en ole koskaan käyttänyt voita/levitteitä leivän päällä, vaan sen sijaan käytän sinappia.

pata13
18.11.2007, 16:31
Työtoverini laittaa roiskeläpän eli einespizzan päälle maksamakkaraa pötköstä viipaloituna siten, että koko pizza peittyy. Täytyy itsekin kokeilla joskus.

Jii
18.11.2007, 18:04
Pizzeriasta ostettu pizza on parempi seuraavana päivänä jääkaappikylmänä. Tämä logiikka ei toimi itse tehdyssä eikä kaupan pakastepizzoissa.

banaaninviljelijä
18.11.2007, 18:13
Pizzeriasta ostettu pizza on parempi seuraavana päivänä jääkaappikylmänä. Tämä logiikka ei toimi itse tehdyssä eikä kaupan pakastepizzoissa.

Tämä logiikka toimii juuri päinvastoin, varsinkin itsetehty on todella herkullista kylmänä. Jos ei osaa tehdä pizzaa, joka on kylmänä hyvää, niin sille taas ei voi mitään.

Jii
18.11.2007, 18:15
Jos ei osaa tehdä pizzaa, joka on kylmänä hyvää, niin sille taas ei voi mitään.

Meikäläisen tekemät pizzat on hyviä, mutta mallia super-pannu, eli niissä vähän turhan paksu pohja, jotta toimisi kylmänä.

banaaninviljelijä
18.11.2007, 18:21
Meikäläisen tekemät pizzat on hyviä, mutta mallia super-pannu, eli niissä vähän turhan paksu pohja, jotta toimisi kylmänä.

Niin, makuasiahan tämä on. Itse kun teen pizzaa, siinä on juurikin kuvailemasilainen paksu pohja ja itselleni toimii kylmänä hyvän. Taaseen pizzerian pizzasta en ole koskaan perustanut.

d2uce
18.11.2007, 20:02
Joku raumalainen veti juuri neljä ja puoli kappaletta maailman väkevintä chiliä Ennätystehtaassa.

***

Jälkiuunileipä + valkosipuli (ei kyllä neljää kynttä siivulle) on kuningasyhdistelmä jonka faija joskus opetti.

Ruisleipä ja porkkana yhdessä on myös timanttista, tosin harvemmin tätäkään gourmet herkkua tulee vedettyä nykyään.

Eipä tässä nyt mitään muita "eksoottisia" yhdistelmiä tule mieleen ihan heti.

Rocco
19.11.2007, 13:29
Tuli tuosta suklaasta mieleen yksi asia, jota en pysty ymmärtämään. Nimittäin joillakin ihmisillä on sellainen tapa, että suklaa laitetaan jääkaappiin ja syödään sitten jääkaappikylmänä.
Itse syön suklaan jääkaappikylmänä. Huoneenlämpöinen suklaa on jotekin "karvasta". Kylmä suklaa on muutenkin mukavampaa syödä kun se loksahtelee hampaissa.

Mietsuslav
19.11.2007, 13:52
Itse en suklaata syö, mutta tv:ssä joku alan asiantuntija sanoi, että suklaa pitää ehdottomasti säilyttää jääkaapissa siinä missä muutkin maitotuotteet. Ei se nyt varmaan niin tarkkaa ole, kun kaupassakin ne lojuvat lämpimässä.

Johannes
19.11.2007, 14:25
Nepalilaisessa ravintolassa dippaan aina naan-leipää kurkkuraitaan. Mummo opetti joskus levittämään aitoa voita paksulti pullaviipaleen päälle, ei ole kyllä vuosikymmeniin tullut enää maistettua tätä herkkua.

Alamummo
19.11.2007, 14:57
Itse en suklaata syö, mutta tv:ssä joku alan asiantuntija sanoi, että suklaa pitää ehdottomasti säilyttää jääkaapissa siinä missä muutkin maitotuotteet. Ei se nyt varmaan niin tarkkaa ole, kun kaupassakin ne lojuvat lämpimässä.
Jääkaappikylmä suklaa ei maistu yhtään mitään. Huoneenlämpöistä sen olla pitää. Johan siihen jääkaapissa tulee valkoinen härme pintaan.

tant gredulin
19.11.2007, 15:08
Tuoreen kurkun paras kaveri on soijakastike. Nam! Paahdetun ruisleivän päälle kylmää lanttulaatikkoa. Nam! Vaniljajäätelö ja silli. Hyi! Tämä yhdistelmä toimi äijä-vainaalla (äijä=vanhakarjalaksi isoisä).

Borgie
19.11.2007, 15:11
Jääkaappikylmä suklaa ei maistu yhtään mitään. Huoneenlämpöistä sen olla pitää. Johan siihen jääkaapissa tulee valkoinen härme pintaan.

Sama.

Olin eilen todistamassa suhteellisen miehekkään "munakkaan" valmistamista; serkkumies kohenteli krapulaansa iskemällä paistinpannulle pussin kinkkuraastetta, paketillisen nakkeja pilkottuna, pari sipulia, kaksi isoa tomaattia viipaleina, purkin säilykeherkkusieniä, puoli purkkia fetaa ja lopuksi neljä munaa ja mausteita sekaan. Valmis sotku ei nyt tarkalleen näyttänyt kolmen tähden Michelin annokselta, mutta maistuu kuulemma hyvälle...

Black Adder
19.11.2007, 15:52
Sama.

Olin eilen todistamassa suhteellisen miehekkään "munakkaan" valmistamista;
Ensinnäkin mikäpä on parempaa kuin jääkaapissa hyydytetty Geisha-suklaa, nam nam!

Sitten munakkaampiin asioihin, eli siihen itseensä. Noissa megakokoisissa munakkaissa on se vika, että niitä ei saa millään paistumaan etteikö pohja kuivuisi liikaa (kääntäminen kun ei onnistu, jos munakas on aivan vetelä), siis ainakaan niin, että se muistuttaisi lopputulokseltaan munakasta eikä jotain epämääräistä munamössöä.

Itse kannatan kolmen munan munakasta, jossa on prinssinakkeja, sipulirenkaita, hieman paprikaa paloina ja aurajuustoa mausteena.