View Full Version : Rekkaribongausketju
#31 Ikaalisissa viikko sitten sunnuntaina.
Vaihtorotta
28.04.2008, 15:17
Numero 28 ajeli vastaan viime viikon keskiviikkona.
pernaveikko
28.04.2008, 15:40
Tämän vuoden puollella ei ole löytynyt varmaan ainuttakaan, 23 olisi haussa. Kyllä se vielä joskus vastaan tulee.
Kymppi hakusessa Tampereella...anybody? 11 on periaatteessa helppo, koska "sen valkoisen Lincoln -merkkisen" taksin bongaa liikenteestä lähes päivittäin, jonka rekkari on 11 numeroltaan.
44 etsinnässä lepuskin lähettyvillä, varma paikka missään, anyone? :)
Wrighter
29.04.2008, 17:14
25.4 näkyi satanen ja nyt haussa 104. Jotenkin noputuu tuo bongailu satasen jälkeen. Eikä edes tarvi niin tiukasti enää rekkareita tuijotella. Ei harmita jos joku auto menee ohi, eikä näe rekkaria. Helpottaa kummasti normaalia elämää.
Numero 29 löytyi erittäin pitkällisten etsintöjen jälkeen yliopiston parkkipaikalta. Jessus, että on ollut hankalaa viime aikoina. Nyt numero 30 antaa odottaa itseään.
Samoin vaimokkeen numero 18 on ollut hukassa jo pidemmän aikaa. Mikäs nyt on vialla, kun numerot 1-15 olivat molemmille suhteellisen helppoja?
44 on usein majaillu Haagan Shellin nurkilla parkissa. 45 oleilee usein parkissa Pitäjänmäentiellä Vemixin tienoilla.
44 on usein majaillu Haagan Shellin nurkilla parkissa. 45 oleilee usein parkissa Pitäjänmäentiellä Vemixin tienoilla.
Juuri nuo numerot olisivat itselläni hakusessa seuraavaksi, mutta ei täältä pohjolasta sinne asti jaksa vaivautua parin rekkarin takia:)
Viimeisin viikko ollut kyllä huikea bongauksien osalta. Kuusi kilpeä tuli löydettyä ja kohta ollaan jo puolessa välissä satasta.
fiftyeight
01.05.2008, 15:50
Numero 29 löytyi erittäin pitkällisten etsintöjen jälkeen yliopiston parkkipaikalta.
- - -
Jassoo. Sattuneista syistä hetkeen en ole oikein ehtinyt perehtyä tarkkailuun, mutta viime viikonloppuna bongasin retkelläni Turussa (huom ja selitykset päälle) numeron 28. Kaksysiä en kyllä lähde hakemaan mistään napapiiriltä.
199!
Viisi kuukautta aika tarkalleen vierähti 100-199:n bongaamiseen.
Talven pimeässä vauhti oli n. 0,3 kilpeä päivässä, kevään tullessa vauhti kiihtyi yli yhteen kilpeen päivässä. Seuraavan sadan kilven kanssa on tavoitteena viettää maksimissaan neljä kuukautta, sillä silmät ovat tottuneet hakemaan kolmenumeroisia kilpiä ja samalla havaita myös kirjaimet. Satasen alussa tuo oli vaikeaa ja todella moni kilpi meni roskikseen siitä syystä että kirjaimet jäivät uupumaan.
Kolmas Johannes
03.05.2008, 00:35
Reilu viikko on nyt tullut etsittyä numeroa 38, mutta sitä ennen löytyivät numerot 36 ja 37 yllättäen yhden ja saman päivän aikana. Luotto on kyllä kova, mutta nämä kaksinumeroiset vain tapaavat olla ikävästi tuuripeliä. Helsingin keskusta-alueilla (joilla liikun huomattavan osan elämästäni) autoja on toisaalta aina niin paljon, että jossain vaiheessa on pakko osua.
Olen ottanut talteen kaikki bongaamani rekkarit, bongauksen päivämäärän, bongauspaikkakunnan ja bongauskadun tai -tien. Olenpa varmuuden vuoksi tehnyt niin, että jos silmään on sattunut useampi sama numero putkeen, olen ottanut talteen nekin. Voi sitten vertailla.
Tähän mennessä bongauksia on sattunut lähinnä Helsingissä. Poikkeuksina (ulkomuistista) 12 (Järvenpää) ja 15 (Pori). Voi niitä olla muitakin.
Elokuussa poistun maasta noin viideksi kuukaudeksi, joten siihen mennessä olisi tarkoitus ehtiä mahdollisimman pitkälle. Sataseen ei pääse millään, mutta jos nyt parikymppiä etenisi. Optimismilta tuntuu sekin. Kolminumeroisten bongaaminen kuulostaa aika paljon palkitsevammalta kuin tämä.
Sinänsä on oltava tyytyväinen: ykkösen bongasin Erottajankadulta 11.6.2007, joten takana ei ole vielä edes vuotta.
44 on usein majaillu Haagan Shellin nurkilla parkissa. 45 oleilee usein parkissa Pitäjänmäentiellä Vemixin tienoilla.
44 tuli bongattua tuolta, 45 niipperissä (kahdesti saman päivän aikana) ja 46 hakuninmaan katsastusaseman lähettyvillä, päivän aikana.. Way to go!
Koirapoika
06.05.2008, 18:58
Hyvin erikoinen päivä rekkaribongauksen kiehtovassa maailmassa. Etsinnässä ollut numero 39 tuli vastaan eri autoissa neljä kertaa. Mikä omituisinta, näistä kolme noin kymmenen sekunnin sisään Tampereen Hatanpäällä, likimain peräkkäin ajoivat, tulipa kunnon deja-vu tunne.
Vaihtorotta
08.05.2008, 16:28
Numerot 29 ja 30 bongattu tänään Vaasasta. Hyvähyvä.
EDIT: Lisätään 31.
pikkukatti
08.05.2008, 17:15
Ihan mukavasti on edennyt bongailu. Tänään tuli vastaan 70, joten uudelle kymmenluvulle taas.
23 oli Huittisissa viime viikonloppuna ja 24 varmassa paikassa työmatkalla. Jumalattoman hitaasti etenee, kohta 2 vuotta bongailtu.
23 oli Huittisissa viime viikonloppuna ja 24 varmassa paikassa työmatkalla. Jumalattoman hitaasti etenee, kohta 2 vuotta bongailtu.
Lohdullista, että jollain muullakin etenee hitaasti. Olen nyt vuoden bongaillut vastentahtoisesti. En vaan pysty olemaan tarkkailematta kilpiä. Reilu vuosi mennyt 21 haussa. Alaspäin listalla olisi 959 vuorossa.
Anselm Raato
09.05.2008, 13:37
45 tänään Pupuhuhdassa.
En olis edes huomannut koko numeroa kun kaverin kanssa bussia odoteltiin. Onneks kaveri huuti että kato nyt perkele taakses mikä siinä menee!
"Häh, sininen paku..."
"REKKARI!"
"45!"
Niin ja 47 on satavarma tieto. 46 ei käryä...
Missä 47?? kaks päivää enkä oo nähny, kerran luulin nähneeni, mutta ajoin lähemmäs niin se olikin 67.
Mikähän tässä taas mättää.... 23 haettu jo varmaan kuukausi ja kauntdauni menee kuin tanssi.
Pääkaupunkiseudulla 23. tietoja ?
>23
>844
Muistaakseni Meripuistontiellä on 23.
Itse sain huhtikuussa 50 täyteen. Eiralainen Musse toi siis uuden kymmenluvun, joten aika tyytyväinen täytyy olla. Parissa kuukaudessa hurahtivat 45-50 tuosta vain.
Tänään numero 32. Ei ihan kuukautta mennyt "komneykkösen- ja kakkosen" välillä. Huima on vauhti.
Numero 40 on yhä kateissa. Kaikki vihjeet jotka johtaa jäljille tampereelta otetaan kiitollisena vastaan
Wrighter
12.05.2008, 17:59
Satasen jälkeen ollaan siirrytty hieman yli kilpi/päivä vauhtiin. Nyt on haussa numero 120. Tuolla kun viitsii hiukan ympärilleen katsoa, niin helposti saa sen yhden päivässä. Nytkin kauppareissulla, kun menin parkkipaikalle, katselin hieman ympärilleni, niin 2 rekkaria sain siitä. Kivaa.
Pari viikkoa sai etsiä 49:ää, mutta sunnuntaina Tampereen ja Kurun välillä niitä tuli sitten vastaan heti parikin kappaletta. 50:n kävin sitten bongaamassa eilen Ylistönmäeltä. Näin on kaksinumeroisissa puoliväli ylitetty.
Pitää yrittää nyt vähän kiriä bongaamisessa, koska kesäkuun alusta elokuun loppuun olen kesätöissä Virroilla, jossa asukkaita on vajaa 8000. Kyllä sielläkin yllättävän paljon noita kaksinumeroisia on, mutta vaihtuvuus on minimaalista ja en ainakaan muista siellä kauhasti vitosella tai kutosella alkavia nähneeni.
50:n kävin sitten bongaamassa eilen Ylistönmäeltä. Näin on kaksinumeroisissa puoliväli ylitetty.Pakko hinkuttaa sitä kuuluisaa välimerkkiä.
Kaksinumeroisia (10-99) on tasan 90 kpl, joten 45. kaksinumeroinen bongaus tarkoittaa puolivälin saavuttamista. Neljäskymmenesviides kaksinumeroinen on numero 54, joten siinähän seuraava tavoitteesi. Yksi- ja kaksinumeroisissa kilvissä tosiaan puoliväli on jo saavutettu.
Kiitos ja anteeksi! Jokohan pesukoneen ohjelma olisi pikkuhiljaa valmis, että pääsisi tekemään jotain järkevääkin.
Eihän tässä ehdi koneella käymään, kun uusi numero on jo bongattuna. Eilen tosian sain tuon 32.n kiikkiin ja heti tänään 33. Vauhti kiihtyy...
Pakko hinkuttaa sitä kuuluisaa välimerkkiä...
No piru vieköön, tuli mentyä helppoon. Eihän sitä enää muista, että siellä alussa jotain yksinumeroisiakin oli.
Tällä vauhdilla olisi näköjään satasen bongaus vuorossa 28.2.2009, eli tarkalleen 1v7kk bongausharrastuksen aloittamisen jälkeen. Jos sitä pistäisi itselleen tavoitteeksi kiristää aikataulun 1½ vuoteen. Se kyllä sitten vaatisi vähän parempaa tahtia, mitä viime aikoina on ollut.
Laitetaan nyt tähän omaksi iloksi vielä kuinka monta päivää kukin kymmenluku on vienyt aikaa.
1-10: 60
11-20: 43
21-30: 19
31-40: 113
41-50: 68
21-30 meni kuin unelma, mutta sitten heti perään 31:n etsimiseen kuluikin yli neljäsosa koko tähänastisesta bongausajasta, eli 81 päivää. Toivotaan, että ei samanlaista rakoa tule enää.
Koirapoika
13.05.2008, 20:39
Numero 40 on yhä kateissa. Kaikki vihjeet jotka johtaa jäljille tampereelta otetaan kiitollisena vastaan
Toivottavasti en muista väärin, mutta Sammonkadulla, Kalevan kirkon paikkeilla on ollut numero 40 useaan otteeseen, asuneeko siellä.
Kahdeksas kymmen takana. 71:stä haein aika tasan 2kk, ja kun se löytyi, niin loppu oli aika sutjakkaa, taisi jossain kuukaudessa mennä. Lauantaina 80 (uusilla) kotikulmilla vastaan ja nyt pitää orientoitua 8-alkuisiin kaksinumeroisiin. 84 ja 87 löytyvät salettimestoista ja 9-alkuisia on niin helvetisti. 100 täyteen vieläkesän aikana.
pernaveikko
14.05.2008, 09:42
Kahdessa viikossa nyt 23, 24, 25 mistä tosin 24 on eräällä tutullani ja bongasin sen ensi tilassa. Hassu homma muuten, että hän vaihtoi juuri autoa ja edellisessä oli 16, mutta ehdin sen bongata kaupan edestä jonkun muun autosta. Kuinkahan monella on bongattuna saman omistajan eri autoja?
Tahti ei kaiketi ole mikään kummoinen, mutta tuskaisen talven jälkeen helpottaa. Nyt on kohta 22 kuukautta tarkkailua takana, joten kilpi/per kuukausi mennään. Talvella en tosin tehnytkään asian hyväksi mitään, vaikka ainahan se on sopivasti mielessä.
Esimerkiksi opatsulla hieman eri tahti, heh.
Afinogenov
14.05.2008, 15:14
Kaikesta päätelle sairas laji. Selostakaas vähän että mistä tässä on kysymys.
Uutta harrastusta etsiessä. :)
Selostakaas vähän että mistä tässä on kysymys.Tuolla (http://turunseudunrekisterikilpinumerotarkkailijoidenklub i.com/) on aika hyvin kerrottu sääntöjä myöten.
Kaikesta päätelle sairas laji. Selostakaas vähän että mistä tässä on kysymys.
Uutta harrastusta etsiessä. :)
Lisätietoa vaikka täältä: http://turunseudunrekisterikilpinumerotarkkailijoidenklub i.com/saannot/
Sairas domain-nimi muuten...
Afinogenov
14.05.2008, 15:50
EI voi olla totta ! En ole ikinä nähnytkään rekisterikilvessä pelkästään numeroa 1 + kirjaimet. Mistä hemmetistä mää tollasen ykkösen löydän `?
Wrighter
14.05.2008, 16:04
EI voi olla totta ! En ole ikinä nähnytkään rekisterikilvessä pelkästään numeroa 1 + kirjaimet. Mistä hemmetistä mää tollasen ykkösen löydän `?
Silmät auki vain. Kyllä niitä tuolla kadulla paljon pyörii. Ykkönen on vielä suhteellisen yleinen noissa erikoiskilvissä. Ja eritoten katseet kohti jenkki-autoja ja Nissanin pakettiautoja. Olisiko se Vanette, jossa noita pieninumeroisia rekkareita on useita.
Ei kannata aloittaa. Menee hermot välillä ihan totaalisesti. Tulee pakkomielteitä ja auton ajaminen vaikeutuu, kun pitää katsella vastaan tulevien rekareita. Vaimo hermostuu, kun keskityt juttelemisen sijasta rekkareihin.
Itsellä siis haussa numero 120 ja bongailua takana pian 2 vuotta..
EI voi olla totta ! En ole ikinä nähnytkään rekisterikilvessä pelkästään numeroa 1 + kirjaimet. Mistä hemmetistä mää tollasen ykkösen löydän `?
Tänään ajoin duunin ja takaisin. Neljä ykkösrekkaria kolmen vartin aikana.
Afinogenov
15.05.2008, 14:56
Neljä ykkösrekkaria kolmen vartin aikana.
Missä vitun aineissa olit jos niitä niin monta näit ? Rekkareita jossa numerona pelkästään 1 + kirjaimet ? Olen tässä pari päivää etsinyt ykköstä ei löydy ei perkele löydy ! Paska harrastus mutta en aijo antaa periksi.
Missä vitun aineissa olit jos niitä niin monta näit ? Rekkareita jossa numerona pelkästään 1 + kirjaimet ? Olen tässä pari päivää etsinyt ykköstä ei löydy ei perkele löydy !
Pari päivää? Välillähän tulee kolmenkin kuukauden taukoja. Tosin olen samaa mieltä siitä, että ykkönen on yksi helpoimpia, koska se on monen erityiskilven osa.
Sinulle annan nyt vinkin. Mene katsastuskonttoriin rahojen kanssa ja sano tiskillä, että haluat ostaa vokaalin. Kun kysyvät millaisen niin sano, että sellainen, missä on ykkönen. Sitten ruuvaat sen autoosi. Ei tule mitään ongelmia kärsivällisyyden kanssa.
Afinogenov
15.05.2008, 15:10
Mene katsastuskonttoriin rahojen kanssa ja sano tiskillä, että haluat ostaa vokaalin. Kun kysyvät millaisen niin sano, että sellainen, missä on ykkönen. Sitten ruuvaat sen autoosi. Ei tule mitään ongelmia kärsivällisyyden kanssa.
Ei ole rahaa eikä autoa :)
Missä vitun aineissa olit jos niitä niin monta näit ? Rekkareita jossa numerona pelkästään 1 + kirjaimet ? Olen tässä pari päivää etsinyt ykköstä ei löydy ei perkele löydy ! Paska harrastus mutta en aijo antaa periksi.
No tällä kertaa en ollut aineissa. Itäväylän valoissa ruskea Pajero, Kehä I Pukinmäki Musta BMW X5, Leppävaarassa joku punainen jenkki, Itäkeskuksessa musta Lexus.
Kyllä noita ykkösiä näkyy lähes joka päivä.
Missä vitun aineissa olit jos niitä niin monta näit ? Rekkareita jossa numerona pelkästään 1 + kirjaimet ? Olen tässä pari päivää etsinyt ykköstä ei löydy ei perkele löydy ! Paska harrastus mutta en aijo antaa periksi.Juu, kyllä tämä hermoja vaatii ja pitkäjänteisyyttä. Mullakin on kaveri jolla hermo ei kestänyt, niinpä hän aloitti bongauksen 999:stä alaspäin ja luulee olevansa kovakin rekkaribongaaja. Alaspäin bongaaminen on vähän kun nuttisi märkää sukkaa.
megamusil
15.05.2008, 19:52
Tuli kyllä heti ensimmäisillä numeroilla koettua miten raastavaa hommaa rekkareiden bongaaminen on.
Ykkösen jälkeen meni kuukausia ennen kuin löytyi -2, josta tosin ehkä 2kk katselin aktiivisemmin numeroita. Tuona aikana otti kyllä päähän kun kerran oli yhden korttelin varrella -3 ja -4 lähes vierekkäin (kaksi autoa väliä), mutta vielä etsiskelin kakkosta. Tietenkin -2 tuli vastaan parin päivän päästä tuosta ja heti kahden päivän päästä uudestaan.
Murphyn laki toteutui myös vähän aikaa sitten kun samana päivänä nelosta etsiessä tuli nähtyä -5 ja -4, valitettavasti tuossa järjestyksessä. Onneksi -5 löytyi sitten uudestaan muutaman päivän päästä ja taas edettiin.
Nyt on -6 hakusessa ja yhtenä yönä kuukausi takaperin sen bongasin läheisen talon vierestä ja painoin paikan mieleen. Täytyy kyttäillä sitä sieltä, vaikkei se tänä aamuna tuolla paikalla ollutkaan. Onneksi myös -8, -10 ja -11 on aivan lähistöllä varmoilla paikoilla sitten kun sinne asti pääsee.
pikkukatti
15.05.2008, 20:12
Eilen tuli vastaan 71 ja tänään 72 ja 73. Eli ihan hyvin etenee. Paljon näkyy täälläpäin numeroita 70-99 väliltä.
Repezeng
15.05.2008, 21:00
.. kyllä raastavaa hommaa tää bongaaminen. Jokin aika sitten tuli aloitettua ja nyt ollaan edetty siihen tilanteeseen, että numeroa 8 etsitään. Ei tahdo millään löytyä kyllä Porin seudulta, mutta kärsivällisyys palkitaan varmasti. (Jos joku tietää sanoa vinkkejä niin en laittaisi pahakseni) Tulee vähän enemmän itsekin nyt ajeltua kun on ajokortti taskussa. On muuten koomista tuo kun on bongannut jonkun numeron pitkän etsimisen jälkeen niin niitä alkaa ilmaantua lähes joka kadunkulmassa. Hieno harrastus kylläkin.
47 tuli löydettyä Koskelosta, Espoosta. (muille tiedoksi)
Tätä numeroa ennen tuli bongattua kolmesta eri autosta 48, arvatkaa monestiko olen nähnyt sen tuon 47 jälkeen? En kertaakaan.
pernaveikko
16.05.2008, 09:57
Kyllä noita ykkösiä näkyy lähes joka päivä.
Niin näkyy, päiväennätys taitaa olla seitsemän, kun kerran niitä laskin nähtyäni heti aamusta useita.
Tänään on ollut hieno päivä rekkaribongailun suhteen. Ensin tuli Joutsensillalla vastaan 32. Heti sen perään katsoin, että vastaan on tulossa vanha jenkkipaku, jolloin sanoin ääneen "olispa 33". Olihan se. Tämän jälkeen oli helppo käydä hakemassa naapuritalon autokatoksesta 34.
Olisipa se useamminkin näin helppoa.
Raksilan Pleksi
16.05.2008, 19:28
Perkele. Kaikkia muita pieniä numeroita kyllä näkyy, mutta nelonen se vain piileksii jossain...
Ei ehkä ihan ns. numerojärjestysbongaus, mutta Oulussa huiteli tänään illansuussa motarilla uusi Fiat 500 rekkarilla NEW-500. Varmaan Delta-Auton esittelyauto tms. Ja hyvännäköinen typsykkäkin vielä Fiuden ratissa.
Afinogenov
16.05.2008, 23:45
Ei löydy. Numero 1 yritän etsiä mutta ei vaan löydy. En ole nähnyt edes alle 10 numeroita, vaikka olen henkeni uhalla kurkistellut pyöräni ohjaustangon takaa rekan tullessa vastaan.
Juu, kyllä tämä hermoja vaatii ja pitkäjänteisyyttä. Mullakin on kaveri jolla hermo ei kestänyt, niinpä hän aloitti bongauksen 999:stä alaspäin ja luulee olevansa kovakin rekkaribongaaja. Alaspäin bongaaminen on vähän kun nuttisi märkää sukkaa.
Tulihan se viimeinkin tuo 23 ja seuraavat pari jo paikallistettu. Oli vielä mustalla pohjalla wanha kesäauto..
Kauntdauni 842 ja hienoa !!! ja nuttimisesta kun puhutaan, niin meilläpäin kun aletaan oikeasti panemaan, niin siinä on munatkin tiellä !!
Kev
Ei ehkä ihan ns. numerojärjestysbongaus, mutta Oulussa huiteli tänään illansuussa motarilla uusi Fiat 500 rekkarilla NEW-500. Varmaan Delta-Auton esittelyauto tms. Ja hyvännäköinen typsykkäkin vielä Fiuden ratissa.
Miten olisi siistit rekkarit ketju? Vai onko niin, ettei ko. rekkari olekaan siisti?
Miten olisi siistit rekkarit ketju? Vai onko niin, ettei ko. rekkari olekaan siisti?
Ai katos perkele, eihän mulla käynyt tuo mainitsemasi ketju mielessäkään. Sinnehän tuo kuuluisi. My bad.
Wrighter
19.05.2008, 01:09
tavoitteeksi ensi vuodeksi tähän päivämäärään asetetaan sitten 120. Eli aika tarkkaan saman verran kuin nyt on bongattu. Pitääkin muistaa kaivaa tämä viesti vuoden kuluttua esille.
Näin kirjoitin 22.7.2007. Eli tuo tavoite oli pahasti alakanttiin arvioitu, koska nyt tällä hetkellä on haussa numero 127. Ja aikaakin on reilusti yli 2 kuukautta, joten silloin huidellaan jossain 180 korvilla. Pitääpä silloin tulla taas kaivamaan viestiä ylös. Jos nyt olisi kova tavoite.
Wrighter
19.05.2008, 12:32
Mä en vaan löydä sitä 84:sta. En sitten missään. No, onneksi tulee kesä ja liikkumiset vähenee entisestään, bongaus vaikeutuu mutta annan samalla tasoitusta poikaystävälle joka tulee hurjaa vauhtia perässä hakemalla numeroa 2. Eiköhän tämä tästä lähde taas kulkemaan jossakin vaiheessa.
Käy nyt oikeesti hakemassa se siitä Cittarin vierestä. Satakunnan kadulla joku vihreä auto. On aika usein parkissa siinä kerrostalojen edessä. Eli se tie joka menee Cittarin ohi halpahallille päin. Kahden liikenneympyrän välissä.
Edit. Satakunnankatu 22. Siinä se 84 taas nökötti, kun tuli klo. 22 töistä.
51 tuli vastaan kolmeen otteeseen viikonloppuna Tampereella pyöriessä ja tänään kotiin käppäillessä kävin poimimassa 52:n Moventaksen parkkipaikalta.
Vielä vinkkejä niille, jotka miettivät tämän jalon harrastuksen aloittamista. Näillä pääsee alkuun ilman "turhaa" kyttäämistä. Normaaliautoissa on harvoin yksi- tai kaksinumeroisia kilpiä muutamaa poikkeusta lukuunottamatta.
Katsokaa erityisesti näitä:
-Vanhat mustakilpiset autot
-Jenkkiautot. Chevy Van, Suburban, Pick-upit. Vanhoissa jenkeissä on todella usein lyhyt kilpi.
-Maasturit. Vanhoissa Pajeroissa on aina lyhyt kilpi. Freelandereissa myös. Jeepeissä usein. Kaikki maasturit, joissa kilpi on takaovessa ja siinä on samalla vararengas.
-Muutama erikoistapaus: Nissan Vanette ja Alfa-Romeot kilven paikasta johtuen.
-Kalliit autot omistajan turhamaisuudesta johtuen.
Älkää ajako kenenkään perään tai ojaan bongailusta johtuen(itsellä muutama läheltä piti tilanne). Kiinnittäkää huomio edellä mainittuihin autoihin, niin pääsette helposti alkuun. 99% lyhyistä rekkareista on noissa kaaroissa. Corollat yms. kannattaa jättää suosiolla rauhaan.
Cruising-illat ovat kultakaivoksia bongaajalle, samoin rikkaiden asuinpaikat. Jos näette parkissa jonkun kilven, jota tarvitsette tulevaisuudessa, laittakaa paikka mieleen.
On tämä hieno harrastus. Aina on jotain tekemistä, vaikka duunimatkalle sattuisi paskamainen ruuhka.
Koirapoika
19.05.2008, 17:57
Hyvä ettei kaapista aina löydy kaikkea ruokaan tarvittavaa, hankintamatka Lidliin ja parkkiksella numero 43 odottamassa, ei turha reissu vaikka en kaljaa ostanut.
Repezeng
21.05.2008, 15:45
Eipä tullut turhaan ajeltua kaupunkiin. Äitiltä autosta valot paskana ja pyys heittämään kaupunkiin, sieltä sitten kotio päin ajelin niin sieltähän se numero 8 napsahti. Punainen amerikanrauta rekkarilla NGB-8. Nyt metsästetään numeroa yhdeksän. Ei vielä ole omalle kohdalle sattunut kuukautta pidempää taukoa ettei olisi yhtään bongausta tullut. On tämä kyllä eri hauska harrastus ! Melkein meinas ympyrässä mennä pitkäksi kun tuo tuli vastaan!
Niemisen Veikko
22.05.2008, 09:17
Missä helevetissä Kuopiossa on numero 17, hermot palaa kun 18 tulee kuin vittuilakseen vastaan joka aamu. Vinkkiä tiskiin kitöös! :)
24 odotutti muutaman päivän, mutta bonuksena sitten 25 vieressä parkissa... Ai että teki höpöö.
K-D tahti loistava----- <834
Kev
Jack Sparrow
23.05.2008, 16:29
Mennyt koko mielenkiinto tosta hommasta ku eteneminen pysähtynyt kokonaan nroon 38. Siihen asti näin "oikeita numeroita" tasasen tappavaan tahtiin. Hitaasti mutta varmasti. Nyt kuitenki ollu koko kevät niin hiljasta että.. Asiaan varmasti vaikuttaa muutto pienemmälle paikkakunnalle mut silti. No eiköhän tilanne korjaannu. Onko muuten kukaan pystyny lopettaan tota hommaa? siis ihan kokonaan.. Ite aattelin et toi on sellanen juttu et se tulee niin alitajuisesti, ku oot tottunu liikenteessä katsomaan rekkarit et vaikka päätät olla seuraamatta niin vanhasta tottumuksesta pistät merkille jos näet "seuraavan" numeron.
Schwalbe
23.05.2008, 19:44
Tässä on nyt viitisen vuotta bongailtu, ja nyt on haussa 801.
1-99 vei reilut 2 vuotta, mutta sitten homma nopeutui huomattavasti. Ehkä jo tänä vuonna saa koko sarjan täyteen, tuntuu ainakin siltä, että 800- ja 900-sarjalaisia on liikkeessä enemmän kuin useita muita satalukuja.
Tuossa päivänä eräänä normaalin bongaustoiminnan ohessa huomasin lähiparkkiksella kolme autoa vierekkäin, joissa oli kaikissa sama rekisterinumero; oisikohan ollut 732. Matemaatikko en ole, mutta tämän täytyy olla saatanan harvinaista.
Jack Sparrow
24.05.2008, 12:54
Tässä on nyt viitisen vuotta bongailtu, ja nyt on haussa 801.
Huhhuh... kunnioitusta täältä päin.. :) siinäpä onki tekemistä päästä joskus tuonne asti.
Afinogenov
25.05.2008, 13:39
Numero 1 bongattu volksvagen passatista. Nyt bongaamaan kakkosta.
Vihreä chyvy van. VT 2 Haistila ja numerona 34. \o/
Tampere palkitsi jälleen viikonloppuna, kun ohitin moottoritiellä Blazerin, jonka perässä komeili 53. Numeron 40 jälkeen on bongaus ruvennut sujumaan jostain syystä paljon paremmin Jyväskylän ulkopuolella. Täältä tulee löydettyä lähinnä vain niitä jo ennestään tuttuja rekkareita.
Missä helevetissä Kuopiossa on numero 17, hermot palaa kun 18 tulee kuin vittuilakseen vastaan joka aamu. Vinkkiä tiskiin kitöös! :)
Samaa muuten olen itsekin etsiskellyt jo pitkään. Tosin 18 ei ole pörrännyt näköpiirissäni päivääni sumentamassa. Lauantaina tosin todella iso liuta amerikanautoja ajoi vastaan Savilahdentiellä jonossa. En niitä tietenkään ehtinyt bongailemaan, kun moottoritielle olin liittymässä. Harmitti hieman, voin kertoo..
Vuosi ja kuukausi bongailua takana, ja tällaisessa "skutsikylässä" 16 numeroa on mielestäni aika kova saavutus. Kerrothan, jos nro 17 jossain parkissa on, niin käyn sen hakemassa pois, siis bongaamassa pois.
Perhana. Virolainen kaverini aloitti myös bongauksen. Tuolla Virossa homma on huomattavasti helpompaa. Kaveri alotti pari viikkoa sitten ja nyt on menossa jo numero 026.
Kolmas Johannes
31.05.2008, 14:05
Hyvät kaksi päivää takana. Toissapäivänä pyöräilin Vuosaareen, ja Kulosaaren puistotien varteen oli pysäköity 42. Samana iltana vielä Katajanokan Luotsikadulta löytyi 43. Eilen 44 napsahti Tervasaarenkannaksella Kruununhaassa ja 45 myöhemmin samana vuorokautena Kalliosta Pengerkadulta Torkkelinmäen lukion kohdalta.
46 pitäisi löytää nyt. 47, 48 ja 49 ovat helpompia, koska niiden olinpaikasta on olemassa tietoa.
Bongauksen alku #1 1.6.2007
Lopetus #100 7.5.2008
Vajaa 50 viikkoa meni ensimmäiseen sataseen, eli noin 2 numeroa viikossa. Kolminumeroisilla eka viikko tarjosi jo 15 seuraavaa bongausta, eli ainakin 2 numeroa päivässä. Jätän homman sivummalle liikenneturvallisuuden hyväksi, peruskilpien tuijottamisessa ei ole juurikaan mitään sykähdyttävää - ja kesäaikana löytynee muutakin bongattavaa.
Kunniamaininta käytännöllisyydestä poliisin maijalle rekkarilla IOO-22
Vaihtorotta
02.06.2008, 19:53
Haa! 32 ja 33 tuli eilen vastaan - söpösti peräkkäin. Eikun 34:ää zoomaamaan.
Hyvät kaksi päivää takana. Toissapäivänä pyöräilin Vuosaareen, ja Kulosaaren puistotien varteen oli pysäköity 42. Samana iltana vielä Katajanokan Luotsikadulta löytyi 43. Eilen 44 napsahti Tervasaarenkannaksella Kruununhaassa ja 45 myöhemmin samana vuorokautena Kalliosta Pengerkadulta Torkkelinmäen lukion kohdalta.
46 pitäisi löytää nyt. 47, 48 ja 49 ovat helpompia, koska niiden olinpaikasta on olemassa tietoa.Joko löysit? Mulla nimittäin myös haussa nro 46. Ja toki ottaisin sen jälkeen mielellään apuja noiden seuraavienkin kanssa...pitäis saada duunikaveri kiinni pian!
Huhtikuu oli aivan käsittämätön, löysin silloin 17 uutta numeroa (25->41). Toukokuussa etenin vain 4 mutta olin tosin puoltoista viikkoa ulkomailla silloin.
Kilpi nro 100 tuli vastaan helmikuussa, n. 20 kk:n bongailun jälkeen. Sen jälkeen on edennytkin aika vauhdikkaasti, nyt on tosin jumi päällä nrossa 168.
Olin viikon ulkomailla ja menetin täysin tatsin bongailemiseen. Nyt ei enää osaa!
Anselm Raato
03.06.2008, 00:01
JES JES JES JA FITTU JES!
Tänään löytyi vihdoin, noin kuukauden jälkeen numero 46. Ja noin 2 sekuntia myöhemmin 47. Olivatten vierekkäin parkissa.
Nyt vain 48 kimppuun. Ei mitään hajua missä se voisi Jyväskylässä olla, mutta eiköhän se aikanaa.
Kolmas Johannes
04.06.2008, 12:26
Joko löysit? Mulla nimittäin myös haussa nro 46. Ja toki ottaisin sen jälkeen mielellään apuja noiden seuraavienkin kanssa...pitäis saada duunikaveri kiinni pian!
Eipä ole näkynyt. Muita numeroita kyllä toki.
Numeroista 47-51 seuraavanlaista tietoa:
47 Vallilassa Kangasalantiellä lähellä Sturenkadun risteystä.
48 Sörnäisten Rantatien vieressä rakennustyömaan kaltaisella Hampuris-grillin lähellä.
49 Kruununhaassa Kristianinkadulla.
50 Koskelan bussivarikon vieressä Valtimontiellä Koskelantien risteyksen lähellä
51 Pitäjänmäentien ja Valimotien risteyksen lähellä Filmtownin rakennuksen vieressä.
Ensin silti 46.
Nyt vain 48 kimppuun. Ei mitään hajua missä se voisi Jyväskylässä olla, mutta eiköhän se aikanaa.
Ahjokatu 20, Toivola-Team. On se toimitusjohtajan Volvo yrityksen aukioloaikoina aika suurella prosentilla pihassa.
Itsellä alkoi tosissaan kesätyöt hieman pienemmässä kaupungissa, joten taitaa olla melko hidasta tämä bongaustahti seuraavat kolme kuukautta. Jos sitä nyt edes pari rekkaria kuussa saisi kerättyä kesän aikana. 54 siis tällä hetkellä haussa.
24 odotutti muutaman päivän, mutta bonuksena sitten 25 vieressä parkissa... Ai että teki höpöö.
K-D tahti loistava----- <834
Kev
26 eilen kehä 3.lla ja varma 27 illalla kotimatkalla !
<829
Tampereella ihan vahingossa muutaman päivän sisään näin rekkarit CXY-95, CXY-96 ja CXY-97, kaikki hyvin erilaisissa ja eri-ikäisissä autoissa, ja kaikki sellaisia jossa kirjaimet päällä ja nummerot alla.
Mutta enpä taida sen kummemmin aloittaa mitään bongailua.
Eipä ole näkynyt. Muita numeroita kyllä toki.
Numeroista 47-51 seuraavanlaista tietoa:
47 Vallilassa Kangasalantiellä lähellä Sturenkadun risteystä.
48 Sörnäisten Rantatien vieressä rakennustyömaan kaltaisella Hampuris-grillin lähellä.
49 Kruununhaassa Kristianinkadulla.
50 Koskelan bussivarikon vieressä Valtimontiellä Koskelantien risteyksen lähellä
51 Pitäjänmäentien ja Valimotien risteyksen lähellä Filmtownin rakennuksen vieressä.
Ensin silti 46.Kiitti vihjeistä! Tuo 48 pitää käydä huomenna tsekkaamassa kun rantatietä pitkin olen kulkemassa muutenkin. 46 ajoi vastaan Tapiolassa keskiviikkona ja 47 oli Telakkakadulla parkissa Punavuoren suunnalla eilen.
Anselm Raato
08.06.2008, 12:03
Ahjokatu 20, Toivola-Team. On se toimitusjohtajan Volvo yrityksen aukioloaikoina aika suurella prosentilla pihassa.Eipä tarvinnut tuolla asti käydä, koska eilen iltasella tuli 48 vastaan Rantatien valoissa, Agoran kohdalla. Musta jenkkipaku. 49 PITÄISI olla iisi, ja viiskymppisiä näkee aika paljon. Näyttää siis aika valoisalta.
Torstaina tulee 3 kk täyteen kun olen metsästäny numeroa 40. kohta taidan lopettaa tämän harrastuksen
repe_joke
08.06.2008, 16:28
Erikoinen harrastus tämäkin. Tuli meinaan tuossa varmaan lähemmäs 3kk katseltua, josko numero 7 suvaitsisi tulla vastaan. No tulihan se lopulta Hyvinkäällä vastaan reilu viikko takaperin. Siitä pari päivää, matkalla töihin 8 meni motarilla ohi. Sitten kun olin aamulla lähdössä töistä, siellä se nökötti parkkipaikalla vastapäätä 9. Ja sitten eilen töihin ajaessa 10 meni motarilla ohi.
Yksi rajapyykki nyt siis saavutettu, saas nähdä pääseekö tänä vuonna vielä seuraavalle kymmenluvulle.
Iiro Järveä tuli metsästettyä pitkään ja hartaasti, mutta viikonloppuna se vihdoin "käveli" vastaan. Lennu Petrell tuli bongattua samana päivänä ja nyt jahdataan Jukka Seppoa. Olen huomannut että lätkänpelaajien niminä numerot jäävät paremmin mieleen jos joku meinasi tämän logiikan perään kysellä.
No niin, nyt päästiin jo numeron 14 yli. Pitkään siihen menikin, helvetin pitkään.
Olin hakemassa numeroa 35, jonka yhtenä päivänä sitten bongasinkin. Samana päivänä tuli vastaan myös 36, jonka vieressä istunut huomasi, mutta itse en kun piti silloin keskittyä ajamiseen (oli hankala paikka jossa ei ollut aikaa katsella vastaantulevien rekkareita).
Noh, sen jälkeen olen nähnyt 37:n, 38:n ja 39:n. Mutta kun ei niitä voi laskea...
EDIT: nyt on bongattu myös 40, mutta kun se penteleen 36 puuttuu välistä...
36 tuli aikanaan huomattua ja nyt on päästy jopa numeroon 48, mutta huono tuuri sen kun jatkuu.
Luulin eilen nähneeni bussin ikkunasta numeron 49, mutta en ollut varma asiasta. Samana päivänä bongasin peräkkäin numerot 50, 51 ja 52. Tänään sitten varmistui että 49 on oikeasti 69, joten eipä tullut neljän putkea samalle päivälle.
Eli 49:n etsintä jatkuu...
Kolmeviikkoa sitten bongasin numerom 34. Eilinen oli täydellistä bongausjuhlaa. Ensin Raumalta satamanportista numero 35, valkoinen uudehko Pajero. Iltasella myöhään VT 8 Niittymaan kohdalla tuli vastaan 36, sininen "lavajenkki". 37 pitäis löytää, kun tuo 38 kököttää firman pihamaalla.
Siirrytään uudelle kymmenluvulle, eli 30 haussa. Tämäkin tuli toissapäivänä ip, mutta 29 vasta illalla joten -Vi....tttttaaa !
Noh, KD 820 eli lähes joka päivä osuu.
Rankka laji- Fy Faan !
Kev
Espoon Siniset
17.06.2008, 22:54
Reilu vuosi mennyt bongausta ja 37 löytynyt. Keskimäärin aika lähelle yksi kymmenessä päivässä siis. Välillä kuitenkin isoja taukoja ja sitten joitakin rykelmiä. Aika harvoin kuitenkaan useampaa päivässä. Kaksi seuraavaa pitäisi jostain sattumalta löytää. 40 on seuraava sellainen, jonka sijainti olisi tiedossa.
Kuten jo ennen kesää ennakoin, on nyt ollut aikalailla hiljaista bongauksen suhteen. 54 suhahti ohi Keuruulla viime viikolla, mutta siinä se. Kerran aikaisemminkin luullakseni näin jo 54:n ja samana päivänä 55:n, mutta kun ei voi olla tuosta ekasta havainnosta varma, niin 55:n hakemista jatketaan.
...joten silloin huidellaan jossain 180 korvilla. Pitääpä silloin tulla taas kaivamaan viestiä ylös. Jos nyt olisi kova tavoite.
Meikä olikin pitkään jumissa tuota 180 etsiskellessäni. Eilen osui, ja kävin het hakemassa varmat 181 ja 182 pois. Seuraava viesti ketjuun kun on 200 täynnä.
Edellisen kerran raportoin liki puoli vuotta kestäneestä numero 4:n metsästyksestä. Nyt tahti on edes hieman parempi, 5 tuli vastaan huhtikuussa, toukokuussa sekä 6 että 7 (samana päivänä kuin kävin tekemässä oppilaitoksessa tutkintopyynnön, hassua että tuosta sai melkein isommat kiksit) ja viimein tänä aamuna numero 8 (LL-8 joka tuli työmatkalla likimain joka aamu vastaan, kunnes katosi kokonaan pariksi viikoksi kun bongasin seiskan).
Iltapäivällä suuntana numero 9 ja yksinumeroisten hyvästely. Tuo 9 on ollut aina tutulla paikallaan Mäkelänkadulla niin kauan kuin muistan, vuorokaudenajasta riippumatta. Jos ei tämä jinxaus tehoa niin sitten ei mikään.
Wrighter
19.06.2008, 11:56
Meikä olikin pitkään jumissa tuota 180 etsiskellessäni. Eilen osui, ja kävin het hakemassa varmat 181 ja 182 pois. Seuraava viesti ketjuun kun on 200 täynnä.
Mulla on nyt haussa numero 166. Joten kyllä tuo 180 on vielä hyvin haarukassa. Ja seuraavaksivketjuunvnumeron 200 kohdalla myös.
pikkukatti
19.06.2008, 12:29
Välillä etenee nopeasti ja välillä taas ei ollenkaan. Yhtenä päivänä tuli nähtyä 76-79, mutta edelleen on hakusessa 80. 81-83 sensijaan tulee vastaan ihan yhtenään. Tuskin enää sitten kun näkee sen 80.
Sir von Aulis
19.06.2008, 16:26
Tästä on hyvä jatkaa, kymppi on sen verran yleinen. 11,12,13 on kans jo tiedossa, mistä ne saattaisivat löytyä joten ei enää hätää.
Ja kymppi bongattu, tuli kyllä sama fiilis kuin Kahen kilon siian kameralla ikuistaneelle kaverille... "kymppihän se, kymppikymppikymppi!!" :D
mutta turhan hitaasti etenee... eihän tuon kympin löytämiseen mennytkään kuin reilu 3kk. Jos nyt alkais luistamaan.
Ja hyvää Jussia kaikille bongareille.
Sir von Aulis
20.06.2008, 23:48
Ja kymppi bongattu, tuli kyllä sama fiilis kuin Kahen kilon siian kameralla ikuistaneelle kaverille... "kymppihän se, kymppikymppikymppi!!" :D
mutta turhan hitaasti etenee... eihän tuon kympin löytämiseen mennytkään kuin reilu 3kk. Jos nyt alkais luistamaan.
Ja hyvää Jussia kaikille bongareille.
Ja kun alkuun päästiin niin antaa mennä vaan!
11 bongattu! Nyt kelpaa pullistella.
Jeu!
Jostain myyttisestä syystä olemme emännän kanssa ottaneet rekkaribongauksen yhteiseksi harrastukseksi sellaisella erityissäännöllä että molempien on bongattava kukin numero. Alunperin sääntö oli vielä tiukempi, eli bongaus oli tapahduttava yhdessä ja samanaikaisesti. Pakko oli kuitenkin hiukan löyhentää kriteereitä kun niin harvoin yhdessä autoillaan. Nyt sentään hiukan homma etenee, tosin yleensä meikäläinen on se jonka bongausta odotellaan. Noin vuosi takana ja haussa on huikea nro 15!
Vaihtorotta
23.06.2008, 16:14
Haa! 32 ja 33 tuli eilen vastaan - söpösti peräkkäin. Eikun 34:ää zoomaamaan.
Nyt on 34 ja 35 bongattu edellisen postauksen jälkeen. 36 pitäisi olla varma, mutta mistäpä näitä tietää.
Juhannuksena tuli sitten vuosi täyteen bongauksen aloittamisesta. Seuraavaksi etsinnässä olisi numero 54, joten ei hassummin mennyt eka vuosi. Jospa sitä seuraavan vuoden aikana tavoittelisi satasen haamurajaa.
Äsken tuli matkalla töihin vastaan 250. Nyt on neljäsosa takana. Vauhti tällä hetkellä on n. 1 kilpi päivässä, siis tavoitteeksi asetan että kahden vuoden sisällä saisin bongattuna 251 - 999. Talven pimeät saattaa kumminkin olla aikamoisena esteenä.
Anselm Raato
25.06.2008, 19:01
Eilen pitkästä aikaa 49 Joutsan varalaskeutumiskentällä, tänään 50 ja 51 Tourulassa. 52 ei ollut vielä omalla paikallaan. Sen saan suht pian, luulen ma.
Bileet pystyyn! 86 ajeli vastaan äsken, jippijaijjee!! Kasiseiska onkin ollut aika usein keskustassa Anttilan kulmilla. Tarvii muistaa kiertää seuraavan kerran kun poriin on asiaa.
Aivan sairaita juttuja tapahtuu. Juhannusreissulla nappasin 86 ja 87. Lumiukot, eli 88 oli tiedossa varmassa paikassa, se legendaarinen Olarin Double Decker. No tein pienen lenkin eilen iltamyöhällä, kun siitä ohi ajoin. Helppo nakki, mutta siitäpä vasta hulinat alkoivat. Nimittäin tänään olen nähnyt yhteensä 6 kappaletta lumiukkoja. Kuusi. Näistä yksi auto saattoi olla sama kuin aiemmin, mutta paikat olivat n. 30 km toisistaan ja aikaa näiden välillä oli n 8 tuntia. Aivan uskomatonta. Niitä vaan tuli ja meni.
Kauntdaunissa vilkas päivä, 829 ollut haussa melko kauan, mutta huomiseen lähdetään 825 haussa. Naps naps.
Jees eteni homma taas pikkaisen. Viikko kausia etsimäni 40 tulla pompsahti vastaan. Ei tarvinnut kuin ajaa toiselle puolelle suomea. Ja jotta homma menisi tosi hyvin niin 2 päivää myöhemmin tuli uudestaan 40 vastaan.
No 41-44 on onneksi nähty omalla paikkakunnalla sen tsiljoona kertaa että nyt vaan tarkkuutta niin voisi päästä jo tän kuun puolella ettiin 45:sta
Wrighter
26.06.2008, 19:56
ensi vuodeksi tähän päivämäärään asetetaan sitten 120. Eli aika tarkkaan saman verran kuin nyt on bongattu. Pitääkin muistaa kaivaa tämä viesti vuoden kuluttua esille.
Näin kirjoitin 22.7.2007. Eli tuo tavoite oli pahasti alakanttiin arvioitu, koska nyt tällä hetkellä on haussa numero 127. Ja aikaakin on reilusti yli 2 kuukautta, joten silloin huidellaan jossain 180 korvilla. Pitääpä silloin tulla taas kaivamaan viestiä ylös. Jos nyt olisi kova tavoite.
Mulla on nyt haussa numero 166. Joten kyllä tuo 180 on vielä hyvin haarukassa. Ja seuraavaksivketjuunvnumeron 200 kohdalla myös.
Pakko lainata vähän vanhoja ja pakko myös tulla kirjoittamaan vaikka en niin aikonutkaan. Eli tällä hetkellä on haussa numero 181. Joten iloisesti bongaus sujuu ja 200 on jo ihan käsillä. Noin viikko kaksi ja tuo luku on täynnä. Alkaa hieman kyllästyttää tämä harrastus, kun muuttui tuo satasen jälkeen niin helpoksi. No ei tätä lopettaakaan osaa ja siihen ei edes luonto anna periksi. Jatketaan.
Sir von Aulis
26.06.2008, 21:15
Jes, 12 tuli tänään vastaan, joku vanha jenkkipaku. Nythän tää lähti todella rullaamaan! :)
Sir von Aulis
29.06.2008, 03:49
Jes, 12 tuli tänään vastaan, joku vanha jenkkipaku. Nythän tää lähti todella rullaamaan! :)
Ja heti perään 13! :)
Tais melkein vuosi mennä numeroiden 8 ja 9 välillä, nyt sitten reilun viikon sisällä tullut monta bongausta... :)
Anselm Raato
30.06.2008, 12:21
...sitten reilun viikon sisällä tullut monta bongausta... :) MULLAKI! Nyt tuli jo 52 nähtyä. Moventaksen parkkipaikka.
Kolmas Johannes
30.06.2008, 13:12
52 on parhaillaan haussa. Töölössä Linnankoskenkadulla olen kerran nähnyt, joten pitää ehkä kokeilla sitä. Viimeksi yrittäessäni se ei enää ollut siellä. 55 ja 56 olisivat varmoja, mutta sinne on muutama numero matkaa. Aloitin bongauksen näemmä 11.6.2007, joten vuodessa ehdin 47:ään. Ei sinänsä hassummin, mutta paremminkin olisi voinut mennä. Vasta tänä kesänä olen alkanut varta vasten tarkkailla numeroita ennalta, aiemmin luotin pääosin sattumaan. Tämä lienee kantanut hedelmää.
Ensi vuodeksi tavoitteen voinee asettaa vaikkapa 80:een. Räväkämpään ei voi ryhtyä, sillä elokuusta tammikuuhun olen poissa maasta. Muutoin siinä ehtisi kerätä aika monta numeroa.
Viherpuiston Ruoska
30.06.2008, 22:27
200 tuli tänään täyteen. Tahti sen jälkeen, kun näin numeron 100 maaliskuun alussa on ollut huima: keskimäärin 25 rekkaria/kuukausi! Ensimmäiset sata kilpeä vaativat yli kolme vuotta, mutta seuraaviin sataan kului vain neljä kuukautta.
En olisi maaliskuussa uskonut, että tämä muuttuu näin helpoksi, vaikka arvelinkin, että kolminumeroisia löytää helpommin kuin kaksinumeroisia. Kuten joku muukin kirjoitti, niin välillä harrastus vähän kyllästyttää, kun bongaus alkaa muuttua tylsäksi (ja helpoksi) rutiiniksi. Kuitenkin homma pysyy mielenkiintoisena, kun välillä saattaa mennä pari viikkoa ilman yhtään bongausta, kunnes niitä tulee taas monta peräkkäin.
No 41-44 on onneksi nähty omalla paikkakunnalla sen tsiljoona kertaa että nyt vaan tarkkuutta niin voisi päästä jo tän kuun puolella ettiin 45:sta
Voisikos heinäkuu ihanammin alkaa. Numerot 41-44 bongattu kotikulmilla.
43 on jo pari viikkoa ollut hakusessa. Saisi tulla jo vastaan, kun numero 44 luuraa melkeenpä naapurissa.
Hyvin taas etenee. Eilen bongasin numerot 59 ja 60 muutaman minuutin välein Caloniuksenkadulla ja Runeberginkadulla. Reilut neljä päivää on mennyt keskimäärin uuden numeron löytymiseen. Eka kymppi oli vaikein mutta sen jälkeen on homma edennyt yllättävänkin vauhdikkaasti.
pernaveikko
15.07.2008, 12:21
Ei kyllä etene mihinkään. Kaksi vuotta tulee täyteen kuun lopulla ja 27 haetaan. Pitäisiköhän ostaa auto, se voisi tätä hommaa helpottaa.
Motivaatio-ongelmia ei sinänsä ole, koska kävellessä katson kyllä ympärilleni, mutta esimerkiksi bussissa luen aina jotain.
Meikä olikin pitkään jumissa tuota 180 etsiskellessäni. Eilen osui, ja kävin het hakemassa varmat 181 ja 182 pois. Seuraava viesti ketjuun kun on 200 täynnä.
4 viikkoa meni tuosta, ja nyt on 200 (tai oikestaan 201) täynnä. Siis jo 20% etsitty. Voi elämä.
Aloitin tämän huvin juhannuksen jälkeisellä viikolla ja ykkösiä löytyikin helposti. kakkoseen meni pari viikkoa ja sitten niitä näkyi 5 minuutin sisään 2 kappaletta. Kolmonen on mahdoton ja kaikki muut numerot välillä 1-10 olenkin nähnyt miljoona kertaa, mutta kolmosta en ikinä. Tällä vauhdilla olen eläkkeellä ennen kuin 999 on bongattu, mutta mitä sitä muutakaan tekisi kaupungilla kävellessä tai autolla ajellessa.
megamusil
17.07.2008, 14:18
Olin seiskassa jumissa kuutisen viikkoa, vaikka näin sen päivää ennen kuutosta..tyypillistä.
Toissa päivänä se kuitenkin vihdoin löytyi ja eilen töihin mennessä näin kasin ja töistä tullessa ysin. Kymppejä on kaksin kappalein läheisen talon pihassa, joten sen bongaamiseen ei pitäisi kauaa mennä, vaikka eilen kumpikaan ei pihalla ollut kun sitä kautta kiersin.
Yksinumeroisten bongaamiseen meni noin 8-9kk, josta aktiivisempaa bongailua ehkä 6kk.
Tämän viikon keskiviikkona löytyi seinäjokilaisen autoliikkeen pihalta numero 64.
Pari vuotta tuli täyteen heinäkuussa tämän "oheistoiminnan" parissa, on muuten kohtuullisen vittumaisesti koukuttava harrastus.
Wrighter
20.07.2008, 22:52
Jaahans. Tänään saavutettiin tuo 200 rekisterin rajapyykki. Vielä olis jäljellä 799 numeroa. Ei paha.
36 tuli aikanaan huomattua ja nyt on päästy jopa numeroon 48, mutta huono tuuri sen kun jatkuu.
...
Eli 49:n etsintä jatkuu...
Näin kirjoittelin kesäkuun 10. päivä ja huonolle tuurille ei ole loppua näkyvissä. 49 tuli kylläkin bongattua reilun kuukauden etsinnän jälkeen (Tampereella!), jonka jälkeen oli vuorossa suhteellisen helppona löydettävänä pidettävä 50.
Noh, parin viikon aikana tulikin nähtyä varmaan kaikki muut kymmenluvut paitsi juuri se jota olin etsimässä. Ja niin siinä sitten kävi, että viime perjantaina vastaan tuli 51 ja viikonloppumatkan aikana perättäisessä järjestyksessa 52, 53, 54, 55 ja 56. Mutta kun se halvatun 50 loistaa edelleen poissaolollaan.
Huvita kohta yhtään mikään...
Anselm Raato
21.07.2008, 19:21
Heinäkuun eka bongaus ja 53 nähty matkalla Ironia katsomaan. Toissapäivänä siis.
Anselm Raato
26.07.2008, 15:09
Heinäkuun eka bongaus ja 53 nähty matkalla Ironia katsomaan. Toissapäivänä siis.
Ja kun tuo 53 nähtiin varuiksi noin 6 kertaa tuon jälkeenkin, tuli keskiviikkona vastaan myös 54. Valkoinen jagulaari Korpilahdella...
Sir von Aulis
26.07.2008, 16:21
Ja heti perään 13! :)
Tais melkein vuosi mennä numeroiden 8 ja 9 välillä, nyt sitten reilun viikon sisällä tullut monta bongausta... :)
Eilinen päivä oli varsinainen jackpot, ensin tuli päiväsaikaan kaupungilla 14 vastaan, illalla sitten alle kilometrin sisällä tulivat 15 ja 16 vastaan.
Hieno päivä, siis.
Lomat ohi-bongaus jatkuu..
Vaikkakin merellä pääasiassa, niin kyllä rannikon kaupungeistakin näköjään hyviä numeroita vastaan vaan tuli. Mm Nauvon kirkonkylällä lipui ???-33 maasturi.
Myös KD:ssa juhlahetki kun 800 eilen illalla ja heti perään 799.
Eli >34 ja <798
Kev
45 ja 46 bongattu. Tahti on kyllä aika hidasta, tosi hidasta. huomenna tulee 2 vuotta täyteen ja on vasta nro 47 haussa. Tosin nyt tuli vuodessa 29 kpl
Suonikohju
29.07.2008, 22:27
45 ja 46 bongattu. Tahti on kyllä aika hidasta, tosi hidasta. huomenna tulee 2 vuotta täyteen ja on vasta nro 47 haussa.
Met ollaan Niilon kanssa aika samoilla viivoilla. Ajasta en osaa sanoa ihan tarkasti, mutta menee varmaan yli kahden vuoden. Ajaessa ei aina kaikkea huomaa. 48 ois kiva seuraavaksi. Poika hengittää niskaan 46:lla. Menee ohi kohta että korvissa soi.
Met ollaan Niilon kanssa aika samoilla viivoilla. Ajasta en osaa sanoa ihan tarkasti, mutta menee varmaan yli kahden vuoden. Ajaessa ei aina kaikkea huomaa. 48 ois kiva seuraavaksi. Poika hengittää niskaan 46:lla. Menee ohi kohta että korvissa soi.
Sorry vaan, mutta nyt on haussa nro. 50. Kahdessa päivässä tuli bongattua 3 numeroa, kiitos Neste rallin ja hiton moisen ajamisen
Tuo 9 on ollut aina tutulla paikallaan Mäkelänkadulla niin kauan kuin muistan, vuorokaudenajasta riippumatta. Jos ei tämä jinxaus tehoa niin sitten ei mikään.
Näin kirjoitin 19.6. Ja hyvinhän se jinxaus toimi, jeeppi katosi välittömästi jäljettömiin. Samalla hävisi myös usein työmatkoilla näkynyt kohtuullisen hieno Audi TT-9. Nyt perjantaina koitti kuitenkin se onnenpäivä, kun vastaan ajoi YP-9. Samana päivänä oli toki myös hyvän ystäväni häät, mutta sehän oli pientä kaksinumeroisiin pääsyyn verrattuna.
Bongaus on edennyt odotetun hitaasti. 55 löytyi joskus kesäkuun lopulla, 56 heinäkuun viimeisenä päivänä ja 57 tänään iltapäivällä.
58 tuli vastaan kahteen otteeseen katkeamattomassa ralliruuhkassa perjantaina Jyväskylästä Virroille ajellessa, mutta eipä ollut tuo 57 valitettavasti siinä vaiheessa vielä nähtynä. Lisäksi tuolla Jyväskylän seudulla tuli nähtyä vissiinkin 62:een asti muutkin numerot. Jos olisi aikaa ollut, niin tuolla ralleissa olisi voinut päästä numeroissa varsin mukavasti eteenpäin.
Espoon Siniset
06.08.2008, 22:46
52 oli tänään hakusessa ja näin tänään numerot 52-55. Valitettavasti vain järjestys oli sen verran väärä että vain 52 tuli kuitattua.
Anselm Raato
07.08.2008, 00:31
55 nähty tänään Someron lähettyvillä. Oli taas yllättäen jenkkipaku. 59 on Leatherheavenin pihassa ko. kaupungissa, jotta se ainakin on tiedossa. Niin ja 57 on Halssilassa Jykylässä. 65 ja 66 on tiedossa myös, mutta niihin on vielä aikaa.
E: Tai siis eilen nähty. Tänään onkin jo torstai.
megamusil
14.08.2008, 00:01
Jipii nyt on etsinnässä jo -15, kun kuukausi sitten tuli yksinumeroiset bongattua. Reissu Helsinkiin oli kannattava, sillä heti kahdessa päivässä löytyi 10-12, ja kuukautta aiemmin sieltä oli löytynyt kutonen, mikä tuli Oulussa ensimmäisen kerran vastaan vasta pari viikkoa sitten.
Kolmetoista olikin sitten vaikeampi, ja sitä sai melkein kuukauden etsiä kunnes eilen työmatkalla tuon bongasin jostain asuntoautosta. Neljätoista oli jemmassa varmassa paikassa, mutta onnistuin bongaaman sen ennen jemmalle pääsyä tänään liikenteestä.
Tämä tuntuukin olevan aika tyypillistä, että kun on jumissa jossain numerossa ja seuraava olisi varmassa paikassa, niin kun vihdoin pääsee etenemään ja jemmalle, löytyykin tuo varma numero jostain toisesta autosta aivan välittömästi.
Murphyn laki se on mikä tässä lajissa jyllää!!
Aina Pata
14.08.2008, 02:02
Eli uusi harrastukseni, mustat rekkarit, nyt bongattu 33 erilaista alle satasta. Vähän alle kuukaudessa tähän pääsi. No niin, vähän yli vuosi lisää ja määrä on tällä hetkellä 78 mustaa alle satasen rekkaria.
Aika tasaisesti noita on löytynyt. Yksikään kymmensarja ei ole täynnä ja ainoastaan 6-loppuiset olen kaikki nähnyt.
Eilen oli harvinaisen mukava bongauspäivä, sadan jälkeen homma on muuten ollut suht tylsää.
Lähdin aamusta kaupungille ja 294 tuli heti vastaan, muutaman minuutin sisällä näkyi 295 ja 296. Kaksi korttelia ennen 296:n bongausta olin nähnyt ahvenanmaalaisen auton parkissa jolla oli 297, siis käännyin hakemaan sen pois. Ensimmäinen Å-alkuinen kilpi minun listaani.
Kotimatkalla hoidin pois 298 ja 299 vakiopaikoiltaan. Kotipihalla oman asuntoautoni rekkarissa on 300, siis sain ensimmäistä kertaa bongattua oman auton.
200-300 kesti tasan sata päivää, joten kilpi/päivä vauhti tyydyttää.
Kylläpäs se 34 kesti, mutta kehä I palkitsi lopultakin.
Kd:ssa meno normaalia < 779 ja lähes joka päivä osuu..
Kev
Edellinen bongaus 30.7. ja numerona oli 4. Lähdin salkkareiden jälkeen kauppaan ja pihasta poistuessa tuli vastaan 5. Siitä hakemaan kutonen tutusta paikasta ja matka jatkui kauppaan. Matkalla oli parkissa kasi ja vittuuntuneena eteenpäin. Eiköhän cittarin parkissa ollut seiska odottamassa, pikavauhtia ostokset ja samaa reittiä kotiin. Siellä kasi odotti onnellisesti. Lopuksi omasta autotallista helppo ysi.
Yhteenvetona 30 min tehokasta bongausaikaa ja 5 bongausta. Voisi se huonomminkin sujua!
Sir von Aulis
21.08.2008, 21:56
17 bongattu Rovaniemeltä jo reipas viikko sitten, 18 viime sunnuntaina Keminmaassa, 19 Rops-bingon takapihalla olevalta parkkipaikalta samana päivänä, 20 eilen myös Rovaniemellä ja reilu kilometri edellisestä bongauksesta ---> vanhalla sillalla tuli 21 vastaan. Eli hyvin etenee bongailut.
pikkukatti
21.08.2008, 22:49
100 meni rikki tällä viikolla ja nyt haussa 104. Jotain 2 vuotta siinäkin meni, tosin siinä välissä oli puoli vuotta vähemmän aktiivista bongausta.
Anselm Raato
26.08.2008, 12:32
56 pari viikkoa sitten. 57 viime perjantaina 22. pvä kaverin vinkistä Jyväskylän Halssilasta. 58 (tuli tiellä vastaan Hartolasta ajaessa) ja 59 (Tourulan Nesteen valoissa) sunnuntaina 24. pvä. Jeejee. Uutta kymmenlukua siis etsitään.
Vielä muutama päivä kesätöitä jäljellä täällä tuppukylässä, minkä jälkeen voi taas oikeasti olla mahdollisuuksia jopa useampaan bongaukseen kuukaudessa.
Kesäkuussa tuli kaksi bongausta, heinäkuussa yksi ja elokuun saldoksi tulee todennäköisesti kaksi eilisen 58:n löytymisen ansiosta. Ensi viikolla sitten 59:n kimppuun, kun pääsee muuttamaan takaisin Jyväskylään. HerraHermannikin kirinyt kesän aikana takamatkan kiinni ja meni pentele jo ohikin.
Anselm Raato
29.08.2008, 20:04
HerraHermannikin kirinyt kesän aikana takamatkan kiinni ja meni pentele jo ohikin.Ja etumatka suurenee. 60 nähty toissapäivänä Assan valoissa.
Le Banner
29.08.2008, 20:48
Tätä ketjua lueskellut välillä ja funtsinut tämän huikean bongailun aloittamista, mutta ei ole kuitenkaan tullut aloitettua. Viime viikonlopun Hesarissa oli erinäisistä bongareista juttua ja siellä joku mies kertoi tästä rekkarijutusta ja joku siinä hommassa kiinnosti kuitenkin, että aloitin samantien tämän mainion harrastuksen. Ykkönen napsahti seuraavana päivänä ja kakkonen tänään. Pitkä matka edessä vielä, mutta kyllä tämä tästä.
Nyt haussa 230. 222 oli pitkään kateissa, mutta sen jälkeen onkin taas edennyt vauhdikkaasti.
Ja numero 50 tuli bongattua viime viikon perjantaina. Pikkaisen otti pannuun kun keskiviikkona näin 2 kertaa saman 51 kun ajoin n. 350 km. Aika hassu sattuma kun menin sunnasta Y suuntaan X niin se tuli vastaan ja kun tulin suunnasta X ja meni suuntaan Y niin se tuli taas vastaan.
>38
<772
30+ ollut suht mukavaa bongattavaa... tuntuu noita 40+ kin olevan, joten ei muuta kuin eteenpäin. Kohta varmaan vuosi täynnä.
kev
Anselm Raato
06.09.2008, 19:58
61 paukahti vastaan tuossa eilisellä Kortepohjassa.
peruspata
07.09.2008, 08:28
27 nähtynä, ja taitaa olla kohta kaksi ja puoli vuotta bongailua takana. Eli tahti on kohtuullisen hidasta. Mutta eipä onneksi ole tarvinnut stressiä ottaa tästä.
Museoesine
07.09.2008, 16:09
27 nähtynä, ja taitaa olla kohta kaksi ja puoli vuotta bongailua takana. Eli tahti on kohtuullisen hidasta. Mutta eipä onneksi ole tarvinnut stressiä ottaa tästä.Yhtä hitaasti bongaus etenee täälläkin. Elokuun 1. päivänä bongasin neljä kuukautta etsinnässä olleen 23 Mökkiperän ek:n yhteydessä ja samana päivänä tuli täyteen tasan kaksi vuotta bongauksen aloittamisesta. 23 etsiessä 24 näkyi lähes viikoittain, mutta nyt 24 ei "tietenkään" ole näkynyt kuukauteen missään. Varmat 25:t ovat ehtineet kadota edeltäviä numeroita etsiessä.
pikkukatti
08.09.2008, 17:24
Bongaus edennyt huomattavasti nopeammin kun pääsi yli 100. Nyt on haussa 131. Tänään tuli vastaan 129 ja 130. Suunnilleen parin bongauksen päivävauhtia mennään nyt, kun on työpäivä. Siinä kun on se keskimäärin 8 tuntia aikaa bongailla. Ei vaan tietenkään kaikkia ehdi rekisteröimään kun on sitä työhönkin eli ajamiseen keskityttävä. Työmaalla on tietenkin aika paljon ajoneuvoja, mutta niistä ei apua vielä ole. Suurin osa on numeroita 600-900. Tosin sitten kun tiettyyn numeroon pääsee niin sieltä löytyy monta perättäistä numeroa, kun on samaan aikaan rekisteröityjä autoja monta.
Helvetin hyvää tsäkää porukalle käynyt. Runsaat kaksi vuotta harrastettuna ja #48 hakusessa. Ottaen huomioon, että ammatikseni istun maantiellä, en voi ymmärtää tätä. 47 ja 49 on jokatoisessa autossa. Oli 48.kin silloin, kun esim 47, oli hakusessa.
Tällä vauhdilla pääsen sataseen viidessä vuodessa.
10,11,12 ja 13 nähty. On se kumma, että noita ei niin hirveästi ole edes tullut ennen nähtyä, ja nyt tulivat parin viikon sisään vastaan. 14 taasen on on liikkunut ennen vähän joka puolella, mutta myt kaikki ne ovat ilmeisesti ajaneet mereen.
pikkukatti
09.09.2008, 16:27
91 tuli vastaan perjantai-iltana Porissa Vähäraumalla, ja 92 tänään samassa kaupungissa bussiaseman vieressä.
Kovasti se satasen kipuraja vain lähenee, vähän jänskättää jo. Mitenköhän sitä osaa/viitsii harrastukseen suhtautua kun kaikki autot tarvitsee huomioida..
Alkuun on jotenkin outoa, kun ei tarvitsekaan katsella niitä jenkkiautoja ym. kaksinumeroisia. Ne kun tunnisti jo kauempaa. Sitä yrittää vaan epätoivoisesti koittaa nähdä kaikki rekkarit ja eihän se onnistu. Onneksi tuo vaihe menee aika nopeasti ohi, ainakin meni itselläni. Nyt sitä vaan vilkuilee niitä rekkareita jos on hyvä sauma. Tänään tuli vastaan 131, 132 ja 133, eli ihan kivasti etenee.
Olkulle vielä: Jotain kaksi vuotta olen itsekin harrastanut tätä ja kaupungissa tuntuu paremmin tulevan noita bongauksia. Maantiellä harvemmin. Toki kaupungissa on enemmän autojakin liikkeellä ja bongauksen kannalta onkin otollinen työ. Pitää vaan välillä muistaa vilkuilla pysäkeillekin ettei ihmiset jää kyydistä... :D
On kesän jälkeen taas lähtenyt bongaus ihan mukavasti käyntiin.
Heti kun tuli muutettua takaisin Jyväskylään syyskuun ensimmäisenä päivänä, niin vastaan tuli 59. Viime viikonlopun pääkaupunkiseudun reissulla tuli bongattua menomatkalla 60 Kurusta ja perillä 61 Mannerheimintiellä. Tämän jälkeen tuli bongattua järjestyksessä vielä 63, 64, 65 ja 66, mutta se pirun 62 puuttui välistä.
Tänään olikin sitten mukava kauppareissu, kun ajoin kaupan pihaan pienen mutkan kautta. Vartissa tuli bongattua vihdoin se 62 Miilukadulta jonkun liikkeen pihasta, 63 Käyttöauton pihasta Alasinkadulta ja 64 Seppälän Prisman parkkipaikalta.
Nyt on siis syyskuun aikana tullut jo edistystä enemmän kuin koko kolmen kesäkuukauden aikana. 65:n paikkakin olisi tiedossa, mutta se on Pirkkalassa, ja sinne tulee mentyä vasta ensi viikon lopulla.
Tavoitteena ollut 100 ennen kauden alkua alkaa luisua käsistä. Varmaan 2kk oli 95 haussa, ja vihdoin pari pv sitten sen sain. Ja toki heti 5min päästä toinen 95. Tätä on rekkaribongaus. Silmä kovana kyllä tuolla mennään, mutta jos ei osu, niin ei osu.
Kauntdaun 809, ei kyllä herätä juuri mitään intohimoja. Satasen lähestyminen päähommassa alkaa jo tuomaan vähän haikeita mielialoja. Kaiholla muistelee jotain 10-20 aikoja, kyllä silloin oli mukavaa ja jännää. Kohta mekaanista suodatusta vain.
Kai sitä vois tämänkin harrastuksen aloittaa, kun 1 ja 2 tullut jo vastaan. Tuo 2 oli autokouluauto, jonka rekkari oli OPE-2 ja olen jo nähnyt OPE-5:n, mutta perhana kun en muista minkä firman autoja ne oli. Voisi mennä niiden parkkipaikalle bongaileen niin pääsis ihan mukavasti alkuun.
Kai sitä vois tämänkin harrastuksen aloittaa, kun 1 ja 2 tullut jo vastaan. Tuo 2 oli autokouluauto, jonka rekkari oli OPE-2 ja olen jo nähnyt OPE-5:n, mutta perhana kun en muista minkä firman autoja ne oli. Voisi mennä niiden parkkipaikalle bongaileen niin pääsis ihan mukavasti alkuun.
ope-1 - ope-5 kuuluu kilvet.com:in mukaan firmalle: Auto-Opisto Oy, Joensuu. Sinne vaan sitten bongailemaan!
ope-1 - ope-5 kuuluu kilvet.com:in mukaan firmalle: Auto-Opisto Oy, Joensuu. Sinne vaan sitten bongailemaan!
Kiitos, sehän se juuri olikin.
Sir von Aulis
10.09.2008, 20:20
22 bongattu viime viikolla Erottajan Shellin liikennevaloissa Rovaniemellä.
On tämä kummalinen laji. Ensin haen 48:a puolitoista kuukautta, sitten kolmessa ja puolessa tunnissa tulee vastaan 48, 49 ja 50. Näin kävi eilen, sen lisäksi 48 ja 49 tuli bongattua illemmalla uudelleenkin. Nyt kai saa odottaa jouluun, sen 51:n kanssa, kun tommonen munkki kävi eilen.
10,11,12 ja 13 nähty. On se kumma, että noita ei niin hirveästi ole edes tullut ennen nähtyä, ja nyt tulivat parin viikon sisään vastaan. 14 taasen on on liikkunut ennen vähän joka puolella, mutta myt kaikki ne ovat ilmeisesti ajaneet mereen.
Eilen bongattu 14, tänään samalla tiellä about kilometri aiemmin 15. Näin se homma etenee.
karate Mauri
13.09.2008, 18:29
Toukokuussa tämä hullutus alkoi, nyt hakusessa on 18, joita toki tuli vastaan vaikka kuinka ennenmuinoin, mutta nyt ei juuri yhtäkään...
No, tästä tämä, jouluun jos saisi 30 läjään niin olisin sangen tyytyväinen. Pari noista on jo tiedossa, mistä löytyy. Sairastahan tämä on eikä järjen hiventäkään koko touhussa. Mutta ah, niin koukuttavaa...
Parissa viikossa olen edennyt aivan huikeasti, nyt haussa 251.
Wrighter
13.09.2008, 21:53
Parissa viikossa olen edennyt aivan huikeasti, nyt haussa 251.
OHO! Itsellä on haussa tällä hetkellä 237. Toi 251 ja 252 on mun työpaikan parkkipaikalla joka päivä vierekkäin klo. 08.00-16.00 tai jotain sinne päin.
On tämä kummalinen laji. Ensin haen 48:a puolitoista kuukautta, sitten kolmessa ja puolessa tunnissa tulee vastaan 48, 49 ja 50. Näin kävi eilen, sen lisäksi 48 ja 49 tuli bongattua illemmalla uudelleenkin. Nyt kai saa odottaa jouluun, sen 51:n kanssa, kun tommonen munkki kävi eilen.
Ois kannattu käydä Tampereella kattomassa lätkää, jäähovin nurkalla oli 51 jenkkiautossa kiinni. Itse bongasin sen ja pääsin taas eteen päin
Anselm Raato
15.09.2008, 13:45
Ja bongaus etene hyvässä vauhdissa pitkästä aikaa. 62 nähty eilen Tarrapaidan valoissa Jyväskylässä.
39 ei vaan perkele tule vastaan, ei millään. 38 ja 40 joka päivä !
<765
Kesällä keskimääräinen bongausvauhti on kasvanut lähes kahteen rekkariin kuussa, joka on huikea nousu talven puoli vuotta kestäneestä numero 4:n metsästyksestä.
Erityinen hetki oli edessä muutama viikko takaperin, kun bongattuani numeron 12 sain parin yrityksen jälkeen numeron 13 jemmasta, ja lähdin samalta seimomalta hakemaan numeroa 14 niinikään tutusta paikasta. Kyseessä on n. 20-luvulta peräisin oleva upea taideteos, jollaisia ei enää (koskaan) tehdä. Noin sata metriä ennen tätä autoa, sen jo näkyessä tiellä, tuli saman kadun laidassa eteen joku 90-luvun puolivälin vihreänharmaa Renault-pakettiauto numerolla 14. Kliimaksini pilattiin.
Kahta bongattua numeroa ja paria viikkoa myöhemmin, olin eilen illalla kävelemässä oluttelulta takaisin koti-Vallilaan. Kaverit jäivät vielä jatkamaan baarikierrosta, itse väsyneenä halusin jo nukkumaan. Tästähän sain toki kuittia ja läpänheittoa siitä, että olen tullut niin vanhaksi jo. Näissä tunnelmissa silmiini sitten osui parkkipaikalta rekkari NOT-17. Osuvaa.
Anselm Raato
23.09.2008, 11:23
63 oli eilen parkissa Jyväskyän tissibaarin edessä. Musta farkku-Audi.
65 ja 66 on tiedossa kyllä. 65 on Tapionkadun Siwan lähellä tien vieressä parkissa. (VINKVINK Opatsu)
Wrighter
23.09.2008, 23:53
Ei suju taaskaan saatana koko bongaus. Numerosta 226 numeroon 238 on kestänyt jotain pari kuukautta varmaan. No ei ihan mutta ikuisuuden kuitenkin. Hermo menee vaikka tän pitäis olla helppoakin nykyään.
Edit. Näköjään 20.7 on tullut 200 täyteen, mutta siltikin liian hidasta! Ei kestä tämmöstä!
finnjewel
24.09.2008, 14:00
Aika hyvin meni alkuvuosi aina kymppiin saakka, mutta sitten 11:t katosivat juhannusviikosta alkaen totaalisesti kunnes lopulta viime perjantaina natsasi. Aina ennen niitä tietenkin näkyi harva se päivä. Nyt haussa 13.
Ajelin eilen Hanko-Hyvinkää-tietä Lohjanharjulla sijaitsevan Land-Rovereita kauppaavan autoliikkeen ohi. Pihalla oli kymmeniä 2-numeroisilla kilvillä varustettuja Lantikoita. Olisiko se itsensä pettämistä jos...
Parissa viikossa olen edennyt aivan huikeasti, nyt haussa 251.
Olikin varsinaista ilotulitusta, parhaana päivänä löytyi neljä kilpeä. Nyt nuhjataan ties kuinka monettä päivää sinnikkäästi numerossa 256. Heti on tuska päällä kun ei etene.
pikkukatti
24.09.2008, 21:54
Jotain 5 viikkoa siitä kun pääsin sataseen. Nyt haussa 150, eli hyvin etenee. Tällä vauhdilla ei mene kahta vuottakaan päästä 999:siin. Eli aika hyvin edelleen siinä n. kahden numeron päivä vauhdilla, kun ei laske vapaapäiviä joukkoon. Silloin kun ei tule juuri ajeltua tai muutenkaan bongailtua.
753 päivää bongattu ja tänään olen siis suorittanut kolmasosan elämäntehtävästäni. Jäähallilla oli parkissa 333 oman auton edessä.
Kaljan paikka ilman muuta. *kippis*
Tylsää tämä on ollut satasen jälkeen, mutta loppuun mennän vaikka lääkityksellä.
Sir von Aulis
08.10.2008, 00:32
Jees, eilinen oli taas ihan hieno päivä, Rovaniemen Cittarin parkkipaikalta (kiitos työkaverin vinkin) bongattu 23, ja ajankuluksi ympäri kaupunkia ajellessa tuli myös 24 vastaan Alakorkalossa Rovaniemellä.
Kohta vartti täynnä, jee! :)
Ajelin eilen Hanko-Hyvinkää-tietä Lohjanharjulla sijaitsevan Land-Rovereita kauppaavan autoliikkeen ohi. Pihalla oli kymmeniä 2-numeroisilla kilvillä varustettuja Lantikoita. Olisiko se itsensä pettämistä jos...
Ei todellakaan. Silloin kun hain kaksinumeroisia kävin aina bongauskierroksella kun vein Mazdaa huoltoon.
Nyt on pari päivää nyhjätty numerossa 268.
Eukko on tällä hetkellä mua 2 numeroa edellä bongauksissa. Tänään heitin sen kaupungille hakemaan toista autoa ja lähdin himaa. Seuraavan mua vastaan tulleen auton rekkari oli sen haku. No tietenkin seurasin autoa parisataa metriä, soitin sille ja käskin bongata. Sen se löysi ja lähdin himaan päin. Ja mitä helvettiä. Seuraava numero tulee mua 200m päässä vastaan. Nyt en seurannut, mutta ilmoitin taas kiltisti numeron olevan tulossa. Näin eukolle 2 bongausta lisää ja jo 4 kpl:n kaula. Lisäksi seuraavan numeron olinpaikka on tiedossa.
Olinko liian kiltti ja pitäisikö tästä lähin pitää nämä vain omana tietonani ja odottaa, että pääsen taas johtoasemaan???
edit: itse haen nro 20:a, ja jos joku tietää, mistä sen Turusta löytää helposti, niin vihjeestä saa mainetta ja kunniaa roppakaupalla.
Olinko liian kiltti ja pitäisikö tästä lähin pitää nämä vain omana tietonani ja odottaa, että pääsen taas johtoasemaan???
Ilman muuta pidät tiedon omanasi =). Itsellä nyt haussa 54. Pikkaisen vituttaa kun jotain numeroa etsit useamman viikon ja sitten kun sen näet, niin eikö viimeistään seuraavana päivänä näe taas saman numeron, mutta eri autossa.
Käyttäjänimetön
12.10.2008, 14:18
Aloitimme kaverini kanssa tämän harrasteen noin kuukausi sitten. Ykkösen ja kakkosen bongasin sitten heti syyskuussa 18 minuutin välein. Kolmosta ei ole vielä näkynyt mutta ensi viikolla Joensuussa ajattelin bongata autokoulun pihalta OPE-3 - OPE5. AAS-1 sieltä myös löytyisi mutta tarvettahan ei enää ykkoselle ole.
Bongasin sen kakkoseni pyörimällä Oulun Linnanmaan teknologialueella. Parkkipaikalla mietin ja naureskelin, että lienenkö koskaan selvänä typerämpää tehnyt. Tuskin, ja sehän tässä juuri hauskaa onkin.
Twist Twist
15.10.2008, 14:27
Eilen oli onnistunut vieraspelireissu Tampereelle: 3 pistettä Lukolle ja lisäksi 83 ja 84 tuli bongattua matkalla. Satasen haamuraja lähestyy uhkaavasti.
Anselm Raato
18.10.2008, 17:04
Eile oli hyvä bongauspäivä. Ideaparkin parkkipaikalla oli 64. Punainen Alfa.
65 oli Muuramesta varma bongaus ja 66 samoiten Keljonkankaalta punainen Alfa. Jipii.
65 oli Muuramesta varma bongaus ja 66 samoiten Keljonkankaalta punainen Alfa. Jipii.
65 tuli löydettyä joskus kuukausi sitten, mutta 66:t ovat kadonneet maailman kartalta. Tuo punainen Alfa, rekkariltaan 66, on todennäköisesti sama, joka vielä keväällä oli useasti yliopiston parkkipaikalla, mutta nyt syksyllä en ole nähnyt kertaakaan. Sen sijaan 67 on tullut vastaan vissiin 5-6 kertaa tässä kuukauden aikana.
Anselm Raato
19.10.2008, 02:05
Tuo punainen Alfa, rekkariltaan 66, on todennäköisesti sama, joka vielä keväällä oli useasti yliopiston parkkipaikalla, mutta nyt syksyllä en ole nähnyt kertaakaan.
Saattaa olla... 66 on siinä kun tuut vanhaa nelostietä muuramea kohti. Siinä ennen M-market kotiväylää on oikealla puolella ne keltaiset rivitalot, tiedäks? Enivei siinä parkkiksella niillämain on 66 lymyilemässä parkkeerattuna TIENSUUNTAISESTI.
Tuskaista on !!! 39 tuli viikko sitten ja nyt ei tule 40 sitten millään..
Noh, 750 kauntdaunissa, pientä lohtua syksyn sateisiin
Kev
vihdoin löysin nro:n 20 ja 21 haettiinkin varmasta paikasta. Tosin sitä ei olisi tarvinnut nähdä, kun sama numero tuli tiellä vastaan samaan aikaan, kun näin jo tämän varman nakin parkissa siinä vieressä. Tämä peli on joskus aika julmaa.
Pataprinsessa
22.10.2008, 14:11
Nyt on hyvä putki, viime perjantaista tähän päivään nähtynä 68-70. Todennäköisesti kumminkin nyt seuraavaa saan odottaa vähintään 2 kuukautta, tommosella vauhdillahan sujuis bongailu ihan liian nopeasti ja helposti.
pernaveikko
22.10.2008, 15:03
Tästä ei tule yhtään mitään, kun ei aja itse autolla.
Reilu kaksi vuotta mennyt ja 30 haetaan. Ei tässä toki sen enempää luovuttamassa olla, se tulee vastaan sitten kun tulee. 31 nököttäisi tukevasti läheisellä parkkipaikalla.
Enivei siinä parkkiksella niillämain on 66 lymyilemässä parkkeerattuna TIENSUUNTAISESTI.
Tattista. Pitihän se käydä sieltä hakemassa, kun oli ylimääräistä aikaa tuossa illalla. Nyt sitten vihdoin 67:n kimppuun.
Anselm Raato
23.10.2008, 14:00
Tattista. Pitihän se käydä sieltä hakemassa, kun oli ylimääräistä aikaa tuossa illalla. Nyt sitten vihdoin 67:n kimppuun.
Oleppa hyvä. 67 ei mitään hajua. Seuraava varma onkin 81. Eli kunnon bongausputki tiedossa.
Nyt hyydyttää ja pahasti. Haussa on 274, ei edes kovin montaa päivää vielä, mutta koko homma maistuu pahasti sille itselleen. Tämän viikon olen ajellut niin, etten katsele kilpiä ollenkaan ja yllättävän hyvin on tuokin sujunut.
Jos pieni tauko vaikka auttaisi. Onhan näitä hyytymisiä ollut ennenkin, mutta näin suurta ei vielä kertaakaan. Hanskat tiskiin?
Sir von Aulis
23.10.2008, 23:42
Jees, 25 bongattu, tästä on hyvä jatkaa. :)
Le Banner
24.10.2008, 19:53
Kolmonen vasta eilen ja toista kuukautta bongailtu. Voi tähän jokunen vuosi mennä tällä tahdilla, mutta mihin helvettiin tässä kiire on.
pikkukatti
24.10.2008, 20:11
Eilen ja tänään bongaus on edennyt hyvin. Eilen aamulla oli vielä haussa 189, nyt 198. Kohta siis uudelle sataselle ja aikaa kulunut vähän yli 2 kk. Ihan hyvä edistys, kun vertaa että 1-100 kesti sen pari vuotta.
Anselm Raato
24.10.2008, 21:28
67 ei mitään hajua...
No nytpä on. Tänään näin Asemakadun parkkipaikalla. Joku jenkki pick-uppi. JEE! Hyvä vauhti päällä.
Jaksoin koko ketjun alusta, mutta jokos täällä on tullut yv-diilejä, esim "mulla on tossa pihassa sun seuraava numero, tuo sixpäkki tullessas niin kerron osoitteen ja tuun pihalle näyttämään mun autopaikan"?
JEE! Hyvä vauhti päällä.
68 odottelee noutajaansa lähes aina ohi mennessä Ahjokadulla, Onnisen hallin kohdalla, tien toisella puolella. Pitäisi vaan tuo edellinen numero käydä poimimassa ensin. Pari epävarmaa paikkaa voisi olla tiedossa, joten pitänee käydä jossain vaiheessa tarkastamassa paikat, jos ei vastaan nyt lähipäivinä tule.
pikkukatti
28.10.2008, 21:54
200 meni rikki eilen, eli hyvä vauhti edelleen. Nyt hakusessa 204. Perhana kun alkaa vaan olla pimeät illat ja aamut ja vettäkin sataa. Ei näe paljon niitä rekkareita. Tai ylipäätään mitään muutakaan.
No niin,
Kohta varmaan vuosi täynnä ja eilen tuli 41 ja tänään vielä 42 vastaan. Kd:ssa tänään minuutin välein pari numeroa ja nyt mennään 743.
Tuo 42 oli rekassa eli "nupissa" ja kysymys kuuluu: Lasketaanko nämä rekkarit mukaan ? Sen verran veltto etten nyt jaksa kahlata koko nettiä- vaan joku varmaan ystävällisesti kertoo faktat..
Kiitos ja eteenpäin
Kev
Wrighter
07.11.2008, 11:38
Juu kyllä nupin numerot lasketaan mukaan. Peräkärryn ei.
Itsellä on haku hiljentynyt aika tavalla ja enää ei jaksa kaikkia rekkareita niin kovasti tuijotella. Aina välillä puolivahingossa huomaa, että tuohan on se seuraava jota kaipaan ja bongaus on siinä. Nyt pitäis seuraavaksi nähdä 266.
Anselm Raato
09.11.2008, 19:01
68 odottelee noutajaansa lähes aina ohi mennessä Ahjokadulla, Onnisen hallin kohdalla, tien toisella puolella.
Sielläpä se oli, kun toissapäivänä kävin kurkkaamassa.
Sir von Aulis
11.11.2008, 23:54
26 tuli tänään vastaan sateisessa Rovaniemessä.
Anselm Raato
12.11.2008, 11:39
ASENTO! -LEPO!
Asento nähty eilen asemakadun valoissa. Joku punainen tojota tai mikälie nissani.
71 ja 72 näkyi illalla myöhemmin. Harmi vain ettei 70 ollu ehtinyt näköpiiriini. On muuten aika haipakkaa tultu kesästä enteenpäin. Kun ottaa huomioon että tammikuun ekasta päivästä toukokuun alkuun löysin 4 numeroa.
45: 9.5
46-47: 3.6
48: 7.6
49-51: 24-25.6
52: 30.6
kesäkuussa yhteensä 7 bongausta
53: 21.7
54: 23.7
heinäkuussa 2 bongausta
55: 6.8
56: 12.8
57: 22.8
58-59: 24.8
60: 27.8
elokuussa 6 bongausta
61: 5.9
62: 14.9
63: 22.9
syyskuussa 3 bongausta
64-66: 17.10
67: 24.10
lokakuu 4
68: 6.11
69: 11.11
Eilen sain 400 puhki. Sattumalta siihen meni tasan 800 päivää. 300-399 meni 91 päivää. Tänään saldo kehittyi kiitettävästi 402-408.
Varsinainen harvinaisuus sattui myös tänään: YGU-406 ja YGU-407 näkyi parkissa puolen minuutin välein. Eikä ollut edes autoliikkeen piha. Ensimmäinen oli vanhahko Nissan(?) lava-auto ja toinen melko uusi Volvo XC70.
Useimmitenhan saman kirjainsarjojen autot ovat samaa merkkiä tai edes saman ikäisiä.
pikkukatti
14.11.2008, 18:40
Useimmitenhan saman kirjainsarjojen autot ovat samaa merkkiä tai edes saman ikäisiä.
Joo, itse olen nähnyt omasta autosta "seuraavan" rekkarin ja kyseessä oli tismalleen samanlainen auto kuin omani, ainoastaan eri värinen. Firmalla noita peräkkäisiä rekkareita on useita sarjoja ja niistä on sitten apua jossain vaiheessa, kun saa bongattua varikon pihalta viisikin peräkkäistä numeroa. Oma bongaus ei ole edennyt enää niin huimaa tahtia kuin aiemmin, nyt olen ollut jo pari päivää numerossa 220. Pari iltaa sitten saattoi tuo tulla vastaan, mutta oli pimeää ja en aivan varma ole. Sekös sitten vituttaa. Joten tuo 200-300 väli mennee hitaammin kuin 100-200. Siinä siis meni se reilu pari kuukautta ja nyt tahti on keskimäärin yksi bongaus päivässä.
Kuukausi siinä taas vierähti numeroa 67 etsiessä. Eilen aamulla se sitten vihdoin tuli vastaan. Pitänee käydä hakemassa lähes satavarma 68, kun tässä joskus kerkiää. Nykyisellä tuurilla sekin on tietysti hävinnyt jonnekin maan alle.
Sir von Aulis
20.11.2008, 23:01
27 tuli tänään vastaan, jiihaa!
Vähän päivitystä. Eli vihdoin ja viimein tuli 54 vastaan ja kyllä ihan tuurilla. Viikolla menin liikuntaa harrastaan ja siinähän se pihassa olla möllötti =). Sokerina pohjalla näin eilen 55 joka on tällä paikkakunnalla pyöriny ikuisuuden, tainnu olla jo sen pari vuotta jonka olen nyt tätä harrastanu.
Vaihtorotta
28.11.2008, 12:37
Päivitetäänpäs vähän. Erinäisten sattumien takia Jatkoaikaan en ole juurikaan viimeaikoina päässyt näyttäytymään, mutta bongaus on silti jatkunut normaalisti. Tällä hetkellä hakusessa nro 52. Paikkakin on jo oikeastaan tiedossa, joten ei muuta kun noukkimaan talteen!
Sitkeetä on....... >45
KD toimii hyvin ja <726 menossa.
Eteenpäin sanoi mummo..
Kev
Sir von Aulis
15.12.2008, 05:28
28 Kainuun Prikaatin pihalla lauantaina ja 29 sunnuntaina jonkun rovaniemeläisen seikkailufirman (?) autossa siinä Irish Timesin rakennuksen vieressä.
Eli juhlapäivää odotellaan :)
68 tuli haettua tuossa pari viikkoa sitten. Kovasti tuntuu seiskalla alkavia pyörivän liikenteessä, mutta pitäisi tuo 69 jostain ensin raapaista. Vähän kyllä havaittavissa pientä kiinnostuksen laskua tätä harrastusta kohtaan, eikä enää tule niin aktiivisesti katseltua rekkareita. Ehkä se ei ole niin pahakaan asia, että kiinnittää enemmän huomiota ajamiseen.
Wrighter
16.12.2008, 10:52
Itsellä on haku hiljentynyt aika tavalla ja enää ei jaksa kaikkia rekkareita niin kovasti tuijotella. Aina välillä puolivahingossa huomaa, että tuohan on se seuraava jota kaipaan ja bongaus on siinä. Nyt pitäis seuraavaksi nähdä 266.
Kyllä aika verkkaisesti mennään edelleen. Reilu kuukausi mennyt ja nyt haussa numero 285. Yli kuukausi eikä edes yhtä bongausta päivässä. Säälittävää. No en kyllä niitä niin ihmeellisesti etsikään, joten siihen nähden aika hyvä suoritus.
Itsellä on bongaus pysähtyny 33 kohalle, kyllä näkyy 34,35 mutta ei 33. Noh, eikähänse 33 vielä joskus tule vastaan.
Sir von Aulis
20.12.2008, 03:31
30 ja 31 tulivat tänään Rovaniemellä vastaan. Juhlan paikka, kympit paukkuivat. :)
Pakko päivittää välillä kun niin harvakseltaan osuu..
>47,
<722
Onkohan talviaika ja pimeys vienyt 2-numeroiset piiloon ?
k
69 löytyi 21. päivä Ideaparkin parkkikselta, 70 seuraavana päivänä Pirkkalasta ja 71 taas sitä seuraavana Virroilta. Piti olla parikin varmaa paikkaa 72:lle, mutta vielä ei ole tärpännyt. Itse asiassa kerran jo näin tutun 72:n auton viereisen parkkiksen pihassa. Ajattelin kuitenkin silloin, että käyn ensin asiat hoitamassa ja hetken päästä haen rekkarin. Noh, kun asiat oli hoidettu, niin eipä ollutkaan enää auto paikallaan. Siispä haussa edelleen 72.
Anselm Raato
03.01.2009, 12:16
70 seuraavana päivänä Pirkkalasta ja 71 taas sitä seuraavana Virroilta. Ja taas menit ohi. 70 ei meinaa löytyä sitten millään! Perskele.
70 ei meinaa löytyä sitten millään! Perskele.
Ellen ihan väärin muista, niin pariin otteeseen on tullut semmoinen Vanette vastaan, jossa on 70 nokassa ja kyljessä lukee Huoltosilta. Joku kiinteistöhuoltoyhtiö taitaa olla, joten siitä vaan googlettamaan, missä pitävät majaansa.
Viherpuiston Ruoska
06.01.2009, 15:19
Sen jälkeen kun sain satasen täyteen reilu kuukausi sitten, on noita kilpiä tullut vastaan miltei liukuhihnalta. Maaliskuun saldo oli hulppeat 24 rekkaria ja tässäkin kuussa on jo 8 bongausta plakkarissa. Tätä menoa huitelen ensi jouluna jossain 300:n tienoilla.
Parilla viikolla meni tuo huhtikuinen arvaus pieleen. 300 tuli täyteen vasta eilen, vaikka toivoin näkeväni rekkarin numero 300 vielä vuoden 2008 aikana. Loppuvuonna bongaustahti hieman hiipui: keväällä ja kesällä näin noita suunnilleen 25 rekkaria/kuukausi, muttamarras- ja joulukuussa yhteensä vain 24. Kun kuitenkin vuosi sitten näihin aikoin hain numeroa 94 ja nyt numeroa 302, niin kyllähän vuosi 2008 oli hyvä satovuosi, ei sitä voi kieltää.
Ugh, the game is on, baby! Numero 15, löysin sinut, olit liian hidas. Täältä tullaan sexton!
Tuli ensimmäinen bongaus tälle vuodelle, kun vanha tuttu 72 löytyi Virroilta. Nyt sitten etsintään numero 73. Vähän on kyllä hitaanlaista ollut tahti, kun vertaa muutamaan ensimmäiseen kymmenlukuun kulutettua aikaa.
1-10: 60 päivää
11-20: 43
21-30: 19
31-40: 113
41-50: 68
51-60: 116
61-70: 109
Pahimmillaan on oltu jumissa samassa numerossa lähemmäs 3 kk, kun hakusessa oli 31 ja sen lisäksi on viisi yli 20 päivän jaksoa saman numeron kimpussa (56, 58, 66, 67 ja 69). Pitäisi vissiin vähän skarpata, että pääsisi sataseen alle kahdessa vuodessa (28.7.2009).
Pakko päivittää välillä kun niin harvakseltaan osuu..
>47,
<722
Onkohan talviaika ja pimeys vienyt 2-numeroiset piiloon ?
k
No niin, kuukausi kohta mennyt ja nyt ollaan numerossa 49. Tahmeeta !
KD parempi ja kohta virstanpylväs eli nyt mennään 710
Edellinen bongaus marraskuun lopulta nro. 55. Nyt alkaa kyllä kohta huumori oleen lopussa. V*ttuttaa oikeastaan kun 56 ei tule vastaan ei sitten millään. 57 olen nähny kerran viikossa mutta ei 56. Sama juttu aina kun jotain tiettyä numeroa ei löydy. Sitten kun sen löydät niin seuraavana päivänä tulee toinen samaa numeroa vastaan.
Onkos Tampereen lähistöllä jotain "vakio paikaa" tuolle 56:lle ? Does anyone knows =)
Schwalbe
17.01.2009, 21:47
Nyt haussa 989, edelliset kaksi bongattu tänään.
Näyttää siltä, että saan koko paskan valmiiksi tässä kuussa, lienenkö ensimmäinen jatkoaikalainen? Oisko vähän siistii!!½11!½!!
Anselm Raato
27.01.2009, 21:45
69: 11.11
Fittu, yli 2 kk meni sitten 70 löytämiseen! Tänään tuli vastaan Schaumanin puistotien valoissa. JEE!
peruspata
27.01.2009, 21:58
30:een meni sitten 2 vuotta ja 7 päivää. Jutilan Timo sanoisi nopeudesta, että "kohta vilkkuu kaikki valot hallin katossa".
Matka jatkuu.
17No niin, eihän siihen 18:a löytymiseen mennyt kuin reilut neljä kuukautta. Sääli että vakkari-19 lähti jo joulukuussa käpälämäkeen.
Schwalbe
09.02.2009, 21:47
Tänään klo 19:20, kotimatkalla tuosta ihan naapurikadulta bongattu
999
Olen puhunut. Saa onnitella.
Sir von Aulis
09.02.2009, 22:02
30 ja 31 tulivat tänään Rovaniemellä vastaan. Juhlan paikka, kympit paukkuivat. :)
...ja 32 sekä 33 ovat myös bongatut.
Ihan hyvää vauhtia etenee, eli numero taikka kaksi / kuukausi.
Wrighter
10.02.2009, 16:56
320 olis täynnä. Kauhean vähän intoa nykyään ja suurin osa bongauksista tapahtuu sillai puoli vahingossa. No pikku hiljaa eteen päin.
Meni yli vuosi edellisestä, kunnes eilen bongasin numeron 66. 67 haeskellaan siis , jos nyt sattuu eteen rymyämään.
Anselm Raato
12.02.2009, 14:52
Tänään klo 19:20, kotimatkalla tuosta ihan naapurikadulta bongattu
999
Olen puhunut. Saa onnitella.
ONNEA! Taidat olla eka jatkislainen tuon meriitin saanut...
Itse bongasin turusta 6.2. numeron 71.
pikkukatti
15.02.2009, 20:13
Tulihan se 200-299 bongattua, eli nyt haussa 300. Vähän tahti hidastunut viime aikoina, osaltaan johtunee siitä että alkuvuoden olen ollut iltavuorossa lähes kokonaan ja silloin ei ole niin paljon liikennettä ja bongaus on pimeyden takia vaikeampaa.
karate Mauri
16.02.2009, 11:48
Toukokuussa tämä hullutus alkoi, nyt hakusessa on 18, joita toki tuli vastaan vaikka kuinka ennenmuinoin, mutta nyt ei juuri yhtäkään...
No, tästä tämä, jouluun jos saisi 30 läjään niin olisin sangen tyytyväinen. Pari noista on jo tiedossa, mistä löytyy. Sairastahan tämä on eikä järjen hiventäkään koko touhussa. Mutta ah, niin koukuttavaa...
Jooei tullut 30. 21 pilasi kaiken, sitä metsästäessä meni kolmatta kuukautta, kunnes viimein pari viikkoa sitten moinen tuli vastaan jossain Mäntyharjun kohdalla. Nyt etsitään numeroa 24, jota on kyllä tässä pitäjässä useampikin kappale. Mielenkiintoista on se, että kaverini kanssa aloitettiin tämä samanaikaisesti ja hänellä on menossa 25, joten aika tasaisesti noita on tullut.
Tällä menolla 999 tulee joskus vuonna 2052. :( Onnittelut kuitenkin Schwalbelle.
Tänään tuli Radio Puheen kanavalta ohjelmaa aiheeseen liittyen. Jotain Espoolaista naista haastateltiin bongaukseen liittyen. Hän oli sinnitellyt 9 vuotta saavuttaakseen the ultimate tavoitteen. Mainostivat Turunnseudunrekisterinumerotarkkalijoidenklubia (http://turunseudunrekisterikilpinumerotarkkailijoidenklub i.com/), joten uusia bongareita lienee luvassa.
Ja minulla numero 22 aiheuttaa ongelmia. Kolme kuukautta jo mennyt tuota etsiessä, vaikka pyörin lähes joka päivä Helsingin keskustassa. Poika(6v.) on myös innostunut harrastuksesta ja hänelläkin on menossa jo 17, vaikka aloitti vasta kolme kuukautta sitten. Kirjaa vielä vihkoonsa koko rekkarit. Se on etu kun voi kävellä Eiran suunnalla.
Taas mennyt kuukausi... noh näköjään muutama numba ettepäin.
>51
<705
nyt nukkumaan
Kev
megamusil
19.02.2009, 22:13
Huhhuh koville otti 24 bongaaminen, mutta tänään se tuli vastaan. 3X kilpiäkin tuli ainakin kolme vastaan lyhyen ajan sisällä. Edellinen bongaus taisi olla joskus syksyllä ja se alkoi jo näkyä itseluottamuksessa. Huteja hutin perään, mailasta puristamista ja turhia jäähyjä. No näin kevään tullessa ne tosipelit vasta alkaa.
Tammikuun lopulla löytyi 73 Pirkkalasta ja tänään bongasin Rantaväylältä 74:n. Jospa tämä tästä kohta vähän taas kiihtyisi, kun melko varmoja tapauksia lähinumeroista ovat ainakin 76, 79, 80 ja 81.
pernaveikko
20.02.2009, 14:30
En minä tätä unohda, vaikka kovin hitaasti etenee. 32 löytyi äsken kadun varresta, en todellakaan ollut bongaamassa sen enempää, mutta alitajunta onneksi toimii.
Edellinen löytyi uudenvuoden aattona, kyllä tämä tästä, heinäkuussa on kolmevuotissynttärit.
Messi#10
20.02.2009, 20:50
Aloitin homman vasta eilen ja vastaan tuli heti numero 1. Kirjaimia en muista.2 etsiskelen...
75 tuli vastaan ysitiellä viikonloppureissulla ja 76:n hain Seppälän Prisman parkkipaikalta tuossa iltapäivällä.
Uskomatonta. Viime toukokuussa olen tänne viimeksi kirjoittanut ja silloin mentiin numerossa 24. Syksyllä näin 25:n työmatkalla ja eilen sopivasti 26:n just silloin kun kaikki muut asiat vitutti suunnattomasti. No jatketaan nyt sitten vaikka tahti on vaan hidastunut viime vuosina. Melkein jo luovutin.
Pidin tuossa n. 4 kk:n bongailupaussin, ei vaan yksinkertaisesti PYSTYNYT katsomaan yhtäkään rekisterinumeroa enää. Tauko auttoi, ja nyt edetään taas pikkuhiljaa. Haussa 296.
Muokkaus: Nykyisessä kärryssä on numerona 969. Neljän vuoden leasing - pääsenköhän sinä aikana bongaamaan omani?
megamusil
02.03.2009, 15:13
Niin kuin reilu viikko sitte uhosin monen kuukauden tauon jälkeen, niin kyllä se vaan lähti bongailu taas käyntiin kun pääsi jumista. Perjantaina tuli 25 vastaan ja nyt on kova tavoite bongata seuraava jo viimeistään ens viikolla. Uutta nousua vaan!
Anselm Raato
02.03.2009, 15:52
72 perjantaina matkalla Turkuun Patalahden ST1:den kohdilla...
73 eilen Jämsässä, Nesteen kohdilla.
Lähes puoli vuotta oli haussa 22. Sitten eräänä kauniina talvipäivänä poika(6v) sanoi, etä isi nyt tuossan oli 22 tumma auto parkissa. No olin viemässä äijää päiväkotiin ja olin menossa samaa reittiä himaan. Menin takaisin ja siinähän se tumman vihreä Alfa nro 22 oli parkissa Tehtaankadulla. Ok. hyvä homma. Mutta kun menin himaaan parkkipaikalle, oli Land Rover Discovery nro 22 parkkeerattu hienosti minun parkkipaikan viereen. Kiitos vaan.
Lähes puoli vuotta oli haussa 22. Sitten eräänä kauniina talvipäivänä poika(6v) sanoi, etä isi nyt tuossan oli 22 tumma auto parkissa. No olin viemässä äijää päiväkotiin ja olin menossa samaa reittiä himaan. Menin takaisin ja siinähän se tumman vihreä Alfa nro 22 oli parkissa Tehtaankadulla. Ok. hyvä homma. Mutta kun menin himaaan parkkipaikalle, oli Land Rover Discovery nro 22 parkkeerattu hienosti minun parkkipaikan viereen. Kiitos vaan.
Onneksi olkoon vaan 22 bongauksesta. Ja kai veit veijjarisi mäkkäriin/heseen kun hän sulle sen numeron löysi ? Ja tuohan nyt on ihan normijuttu että näet samantien sen numeron jota olet kuukausia bongannu
Itsellä meni 3½ kuukautta kunnes tänään tuli 56 vastaan. En edes tajunnu katsoa kirjaimia kun ei lamppu sytyttäny että 56 tuli vastaan.
Anselm Raato
08.03.2009, 13:06
72 perjantaina matkalla Turkuun Patalahden ST1:den kohdilla...
73 eilen Jämsässä, Nesteen kohdilla.
Jestas! Nyt on vauhtia taas. Eilen 74 Messukylän työväentalon kohdilla. Josko sitä 5 vielä tänään Jyväskylään päin ajellessa.?
Wrighter
08.03.2009, 15:29
Kolmasosa urakasta takana. Tänään tuli vastaan numero 333. Matka jatkuu ja se on vielä aivan liian pitkä. Mutta mä kuljen sen!
vBulletin v3.8.6, Copyright ©2000-2013, Jelsoft Enterprises Ltd.