PDA

View Full Version : TPS - Kärpät ti 7.3.2006


Peacemaker
07.03.2006, 09:54
Yllättävän vähän kiinnostaa peli Elyseellä. Tässäpä jatkiksen ennakko:

http://www.jatkoaika.com/smliiga.php?ottelu=21364&versio=ennakko

Kärpillä ei juurikaan ottelussa panosta ole, runkkarin voitto tullee sieltä lähes varmasti. Tepsi taas pelaa jo täysin pleijaripelejä ja päällä on kova kilpajuoksu runkosarjan kymmenennestä tilasta narriporukan kanssa. Kuka olisi kauden alussa uskonut toteutuneen tilanteen olevan edes teoriassa mahdollista?

Tämä tilanne näin oululaisesta näkökulmastakin on aika "vänkä": lähiaikojen Suuri menestysseura ja Kärppien pelaajien "kuppaaja" (divariajoilta) kamppailee kynsin ja hampain pelien jatkumisesta runkkarin jälkeen. Kun Turussa on hieno areena ja vielä Jortikka, kyllä tämä tilanne pistää vähän päätä pyörittämään, tulee välillä hymykin suunpieleen:)

Tasapeli voisi olla tänään mahdollinen, sen verran tiukkoja ovat joukkueiden kohtaamiset tällä kaudella olleet. Sanotaan kaxkax.

Karjula
07.03.2006, 10:19
Vähän kaksijakoisilla fiiliksillä odottelen illan ottelua. Oikeastaan tämä peli kannattas hävitä ja avittaa Tepsi pleijareihin ennen Jokereita. Näin saataisiin ekalle kierrokselle helpompi vastustaja kolmikosta Jyp, Blues tai Tps joista jokaista pidän parempana vaihtoehtona kuin kovakuntoisia Jokereita.

Runkosarjan voitto ehditään varmistamaan vaikka seuraavissa Ilves tai Kalpa-peleissä.

Vaan tuskinpa joukkue silti lähtee tahallaan mitään peliä häviämään joten eiköhän luvassa ole tiukka taistelu sarjapisteistä.

Ylärima
07.03.2006, 10:37
Loppuihin runkkismatseihin ehkä viimeistä lukuunottamatta sitten Pietilä maaliin saamaan playoffeja varten pelituntumaa kaiken varalta, jookos? Nikkekin on vain ihminen ja vieläpä jääkiekkoilija - se voi saada kakkatautipöpön, loukkaantua tai heittää roskakorin.

kausi
07.03.2006, 10:45
Tänään pelataan ottelu, jossa ratkaistaan pitkälle asetelmia kevääseen. Varsinainen runkosarjan huipennus ja eräänlainen esi-finaali. Turun ylpeys TPS on kevään tullen syttynyt hurmosmaisiin liekkeihin, kuten niin useasti aiemmin. Kiekonystävät kautta maan ihmettelevät, että mistä se palloseura taas tuli ja minne asti se menee. Peruspaketti on kunnossa, maalivahdit ovat loistokkaita ja joukkueen ylivoimapeli on kuuluisan mustan surman tasolla. Tähän kun vielä lisätään taikuri Jortikan ilmiömäiset valmentajan taidot, on tepsi menossa näillä vielä pitkälle. Laulaako Nurmisen ranne duurissa, raataako väsymätön Alatalo kulmasta kiekon ja vääntää sen väkisin maaliin, säväyttääkö kiekkonero Lius ja koordinoi vastustajan solmuun, pealaako Eronen taas takuuvarmaa peliään? Joukkueet kohtaavat viimeistään finaalissa, tässä pelissä haetaan siihen sarjaan ennakkoasetelmia. Jännittävää kiekkokevättä,

kausi.

Karzan
07.03.2006, 11:46
..kausi.
Edellä oleva teksti oli esimakua syksyllä 2009 julkaistavasta kirjasta: "Märkiä unia isoille pojille."

kausi
07.03.2006, 12:08
Edellä oleva teksti oli esimakua syksyllä 2009 julkaistavasta kirjasta: "Märkiä unia isoille pojille."

Nurminen, Alatalo, Lius ja Eronen saattavat hyvinkin vielä kolmen vuoden päästäkin olla pelailevinaan palloseurassa. Palataan silloin ottelutapahtuman yhteydessä taas asiaan mikäli Kärpätkin pelaavat divarissa.

Kaikki hallille! Kiittäkää myös Jortikkaa, voi aloittaa vaikka kauden 2006 voitoista Kalpasta ja Pelikaaneista.

kone82
07.03.2006, 12:12
Älkää nyt pojat olko niin negatiivisia, Jortikkakin sanoo urheilulehden sivuilla että "helppo lähteä peliin". Mahtaa olla yhtä helppo tulla matsista kotiin kun taululla on KOTI "1-0" maalia, VIERAS "sellainen määrä maaleja joista turkulaiset voivat vain uneksia".

Ennustan että Puurula pelaa tänään todella huonon pelin ja vaihdetaan kesken ottelun maalistaan pois. Kahta hyvää matsi perä jälkeen ei Jonikaan pelaa.

Lisäksi ei voi kuin ihmetellä että miksi ihmeessä taas lähdetään otteluun vain kuudella pakilla, onhan Kärpät antifyysinen mutta silti. Ottais nyt vaan sen Palmrothin sinne penkin päähän istumaan niinkuin muihinkin matseihin. Kuitenkin käy joku haaveri; mielellään Eroselle, näkisi edes että onko siellä paidan sisällä ihminen vaiko sairas vitsi.

Edit: justiinsa, tepsin sivuilla sanottiin että otteluun lähdetään kuudella pakilla. Kokoonpanossa niitä nyt sitten on kuintenkin seitsemän. Johdonmukaista.

Karzan
07.03.2006, 12:19
Palataan silloin ottelutapahtuman yhteydessä taas asiaan mikäli Kärpätkin pelaavat divarissa.


Selvä juttu. Mä tuon broilerit, tuo sä kanamunat. Karpolta voisi löytyä valmiina hyvin mädätettyjä.

Juippi
07.03.2006, 12:22
Tepsin kamppailu viimeisestä play-off paikasta jatkuu siis tänään kotiareenalla. TPS ei ole koko kaudessa vakuuttanut kotiotteluissa ja nyt viimeistään olisi aika osoittaa yleisölle taistelua ja tahtoa voittaa otteluita ja ylipäätänsä sen näköistä menoa, että sinne pleijareihin todella halutaan. Viimeaikaiset esitykset ovat olleet yllättävän haluttomia. Joko tänään paranee?

Jokereille kärsityn rökäletappion jälkeen TPS pelasi kotona Pelicansia vastaan ja nappasi kaksi pistettä nihkeän esityksen jälkeen. "Ekstrapisteen" toi jälleen Ivan Huml, joka on tällä hetkellä TPS:n paras hyökkääjä. Polvi miestä ilmeisesti vielä hieman vaivaa, mutta hänestä paistaa yritys ja sitä yleisö haluaa nähdä. Flegmaattiset surffailijat ovat jo liian tuttuja turkulaisyleisölle. Maalivahti illan otteluun lienee Joni Puurula, joka nollasi Pelicansin varmoilla otteilla. Karjalainen sen sijaan oli epävarma narreja vastaan, joten Puurulalle luottoa tänään. Pakistosta Hawgood huilaa kymppien täyttymisen myötä.

Kärpät sen kun porskuttaa sarjan kärjessä vakuuttavasti. Materiaali on leveä ja ratkaisijoita löytyy joka kentästä. Oululaisilla on ihailtavaa nöyryyttä pelata omaa peliään ja pysyä sotasuunnitelmassaan timantin tarkasti. Tepsillä on tänään todellinen taistelu edessä jos pisteitä meinataan napata. Ilman sydäntä ja halua voittaa TPS jää tänään totaalisesti jalkoihin. Nyt ei ole varaa antaa tippaakaan periksi. Runkosarja lähenee loppuaan ja nyt koneistosta pitää irrota se viimeinen puristus, kaikkia mitä joukkueelle on annettavaa. Toivottavasti TPS saa tänään kaiken irti!

TPS tänään:

Joni Puurula, Maalivahti AK
Tuomo Karjalainen, Maalivahti

1. kenttä
Marko Kiprusoff, Vasen puolustaja AK
Kimmo Eronen, Oikea puolustaja AK
Ville Vahalahti, Vasen laitahyökkääjä AK
Ivan Huml, Keskushyökkääjä AK
Kai Nurminen, Oikea laitahyökkääjä AK

2. kenttä
Vladimir Sicak, Vasen puolustaja
Juho Jokinen, Oikea puolustaja
Lauri Korpikoski, Vasen laitahyökkääjä
Jari Kauppila, Keskushyökkääjä
Marcus Paulsson, Oikea laitahyökkääjä

3. kenttä
Antti Hulkkonen, Vasen puolustaja
Simon Backman, Oikea puolustaja
Matti Aho, Vasen laitahyökkääjä
Jussi Makkonen, Keskushyökkääjä
Mika Alatalo, Oikea laitahyökkääjä

4. kenttä
Tuukka Pulliainen, Vasen puolustaja
Henri Palmroth, Oikea puolustaja
Joni Yli-Torkko, Vasen laitahyökkääjä
Joni Lius, Keskushyökkääjä
Arttu Virtanen, Oikea laitahyökkääjä

Hyökkäysvitjoja sotkettu jonkin verran. Tovottavasti tuo edes hieman piristystä esityksiin.

Edit: Kokoonpano lisätty.

charger
07.03.2006, 12:39
Kärpät tarvitsee 4 pistettä varmistaakseen r-sarjan voiton. Tosin 3:kin riittää maalieron turvin. Pisteitä tärkeämpää olisi silti saada sitä playoff-irvistystä pikkuhiljaa kehiin. Aika väsynyttä on peli ollu O-tauon jälkeen, vaikka voittoja on tullut.

TPS tarvitsee kaikki pisteet mitä on mahdollista saada. Siitä huolimatta joukkue on ollut melko unessa. Jatkuuko koomailu vai herääkö taistelu? Jos Kärpät lähtee peliin jälleen puolivaloilla niin kotijoukkue saattaa juhlia. Jos taas vieraiden tahtotaso on kohdallaan niin ...

Jykke1978
07.03.2006, 12:41
Sitten pitäisi yrittää pyristellä Kärppiä vastaan 60 minuuttia ja koittaa saada edes jonkunlainen tulos aikaiseksi.

Ketjuja on rukattu uuteen uskoon ja Altsi on pudotettu kolmoseen johon esitystensä perusteella kuuluukin. Eronen on sitten ykköspakkiparissa, eikö siihen Kiprun pariksi olisi ketään muuta löytynyt kuin Eronen.

Tepsin on saatava pelinsä kulkemaan aivan eri tavalla kuin mitä Pelicansia vastaan tai muuten kyyti on todella kylmää ja jos peli jatkuu samanlaisena kuin Pelicansia vastaan ei ole mitenkään mahdotonta, että Kärpät iskee taululle kaksi numeroiset luvut. Toivottavasti edes Puurulalla olisi hyvä päivä.

manemies
07.03.2006, 13:12
Etukäteen tuntuu taas niiltä peleiltä joista täytyy tulla turpaan. Kotijoukkueella on kova halu saalistaa pisteitä ja Kärpät taas pyrkii "viilaamaan" peliään playoff -iskuun? Vaikea uskoa että Kärpillä on nälkää taistella. Taidanpa taas kusta rahat veikkaukselle ja veikata Kärpille tappiota.

... ei ole mitenkään mahdotonta, että Kärpät iskee taululle kaksi numeroiset luvut.

Tuohon en usko oikein millään.. No ehkä jos Tepsi pelaa 60 minuuttia ilman maalivahtia niin ehkä sitten =)
Kärpät yrittänee tehdä 2-3 maalia ja pitää oman päänsä puhtaana mahdollisimman pitkään. JOS päästään johtoasemaan esim 0-2 tilanteeseen toisen erän lopulla niin Kärpät lopettaa hyökkäämisen täysin. Sitten onkin enää Tepsistä kiinni kirivätkö kiinni ja ohi.

AnaMasa
07.03.2006, 13:27
Hyökkäysvitjoja sotkettu jonkin verran. Tovottavasti tuo edes hieman piristystä esityksiin.Tuskinpa vaan. Tämä on jo minun osalta vanha virsi, mutta ketjujen jatkuva sotkeminen on perseestä. Eipä tarvitse missään vaiheessa odottaa saumattomasti yhteen toimivien tutkaparien syntymistä tai edes sulavaa yhteistyötä ykkös-kakkosketjuilta "kuudennella aistilla" heitettyine syöttöineen. Kuviot tulevat olemaan taas hitaita ja ennen kaikkea ennalta-arvattavia.

Tepsin seisovan ylivoiman jokainen syöttö lähtee sinne itsestään selvimpään paikkaan ja ihan liian kovana, joten mitään yhden kosketuksen syöttöjä, saatikka laukauksia ei tulla näkemään. Hyvä kun seuraava kaveri ehtii ottamaan haltuun ja lähettämään yhtä paskan syötön eteenpäin ennen Kärppä-katkoa.

Ei edes vituta ja sekös vasta vituttaakin.

miskaa78
07.03.2006, 13:58
Uskon että TPS jatkaa siitä, mihin Jokereita vastaan jäi, eli että takkiin tulee ja kunnolla. Kärpät ei taatusti anna yhtään löysää ja mikä parasta, paffin antama vieraskerroin 2,05 on "pomminvarma" sijoitus.

Ramchester
07.03.2006, 14:43
Tulosveto 7 TPS - Kärpät

Vaihtuvat kertoimet

Kotivoitto Tasapeli Vierasvoitto
5-0
5-1
5-2
6-0
6-1
6-2
7-0
7-1
7-2

Panos: 5,00 €
Hinta: 45,00 €

Repikää siitä! Nyt kohti Turkua!

Morgoth
07.03.2006, 14:49
Mistäköhän sellainen harhakäsitys on tullut, että TPSää kiinnostaisi tämä peli penninkään vertaa? 51 aiemman runkosarjan pelin perusteellako?

Sarjataulukkoa katsomalla pitäisi varmaan kiinnostaakin, mutta muuten yhdyn täysin nimimerkki kauden loistavaan ennakkoanalyysiin illan pelistä.

Vaikea sanoa mikä on illan pelin jännittävän asia. Se kai koska peli loppuu...? Loppuuko jo 20.30 vai mennäänkö peräti klo 20.43 asti?

KJ hunter
07.03.2006, 15:22
Kaikista kiinnostavin seikka tämän illan pelissä on se, että mihin Kärppien puolivaloilla -meno riittää, yli vai alle 5 maalia tepsin verkkoon tänään.

Helvetin vaikeaa etsiä mitään positiivisia asioita tämän illan ottelusta, no jos olisi vaikka yli 5000 katsojaa.

Toripolliisi
07.03.2006, 15:25
Kärpät tänään:

Maalissa Niklas Bäckström, varalla Mika Pietilä

1. kenttä:
Vitezslav Bilek - Jari Viuhkola - Juhamatti Aaltonen
Lasse Kukkonen - Ilkka Mikkola

2. kenttä:
Tomi Mustonen - Kalle Sahlstedt - Janne Pesonen
Ari Vallin - Topi Jaakola

3. kenttä:
Viktor Ujcik - Michal Bros - Juha-Pekka Haataja
Jouni Loponen - Oskari Korpikari

4. ketju:
Jyri Junnila - Tommi Paakkolanvaara - Antti Aarnio
7. puolustaja
Antti Ylönen
13. hyökkääjä
Mikko Alikoski

Ei siis mitään uutta taivaan alla. Nikke jatkaa maalissa, Pietilän rasvatessa luukun saranoita.
Saarenheimo on näköjään edelleenkin pipinä.

foobar
07.03.2006, 15:53
Kaikista kiinnostavin seikka tämän illan pelissä on se, että mihin Kärppien puolivaloilla -meno riittää, yli vai alle 5 maalia tepsin verkkoon tänään.

Helvetin vaikeaa etsiä mitään positiivisia asioita tämän illan ottelusta, no jos olisi vaikka yli 5000 katsojaa.

http://hc.tps.fi/index.html?n=4601

Taitaa mahtua kaikki katsojat noihin.

RajatOn
07.03.2006, 17:42
Ja tänään jatkuu Tepsin nöyryytys osa xxx :) No siihen on tottunu, häviä pistää vit**taan vaan sillon ku menee juovuspäissään lyömään TPS:n puolesta vetoa.. Radiosta ottelua vois seurata, jos "kiireiltään" kerkiää.

(TPS voittaa tänään, tai sitten oon 150 euroo köyhempi ;) )

mission16W
07.03.2006, 18:10
Turpaan tulee ja ihan saatanasti. Jokereita vastaan peli oli niin uskomattoman paskaa, että vieläkin hävettää. Joukkue on selvästi luovuttanut ja vain höntsäilee kauden loppuun.

Ainoa jännitysmomentti pelissä on lopputulos. Pistääkö Kärpät paremmaksi kuin Jokerit? Tähän on tultu.

Peacemaker
07.03.2006, 18:28
Turpaan tulee ja ihan saatanasti.

Älkäähän vielä heittäkö lusikkaa nurkkaan, turkulaiset. Kyllä pelien tärkeys TÄYTYY ruveta näkymään Tepsin otteissa. Voisi olettaa, että mikäli Kärpät löysäilee tänään, pojot jäävät Aurajoen rannoille hyvinkin selvästi. Kokeileeko Jalonen pleijareita varten eri ketjukoostumuksia? Tänään olisi oiva tilaisuus ketjulottoon (heh). Uskon pelin olevan tänään tiukka, lukemien valossa.

Ylärima
07.03.2006, 21:17
Kärppien turhan vaivan välttäminen on kyllä edennyt jo jonnekin pakkomielteen asteelle. Kun kerran näköjään kilpailijatkin häviävät, niin runkkisvoitto varmistuu yhdelläkin pinnalla. Otetaan siis se ja annetaan sitten olla, paskaaks sitä turhaan rehkimään.

Pula-ajan Tretjak
07.03.2006, 21:27
Kärppien turhan vaivan välttäminen on kyllä edennyt jo jonnekin pakkomielteen asteelle. Kun kerran näköjään kilpailijatkin häviävät, niin runkkisvoitto varmistuu yhdelläkin pinnalla. Otetaan siis se ja annetaan sitten olla, paskaaks sitä turhaan rehkimään.

Älähän nyt.. tps tarvitsee kaiken avun mitä heille voi antaa :D

Vakavasti ottaen... ei kai mikään joukkue tahallaan häviämään rupea, vaikka tottakai me voidaan leikkiä laskea aiheella. TPS oli tänään maalin parempi ja valoa ikkunassa heillekin. Pelit olleet aika tasaisia tällä kaudella ja ihan kiva runkun loppu näille kahdelle. Saapa nähä miten tps klaaraa loput pelit. Kaikki on ihan itestä kiinni tällä kertaa.

Vanha Len
07.03.2006, 21:35
Ei sitten enempää päin persettä voi jengi otteluketjufootumiin ennakkoa heittää. Kiitos TPS!

Hieno voitto sm-liigan ja Euroopan lähes kovimmasta jengistä. Näistä pitää nauttia. Tosin Kärpät olivat aika aneemisia ja tuntui, että TPS pyöritti ajoittain liiankin hyvin. Nyt voitto JYPistä ja Tapparasta niin hyvää tulee.

Peacemaker
07.03.2006, 21:44
Yllättävän vähän kiinnostaa peli Elyseellä. Tässäpä jatkiksen ennakko:

http://www.jatkoaika.com/smliiga.php?ottelu=21364&versio=ennakko

Kärpillä ei juurikaan ottelussa panosta ole, runkkarin voitto tullee sieltä lähes varmasti. Tepsi taas pelaa jo täysin pleijaripelejä ja päällä on kova kilpajuoksu runkosarjan kymmenennestä tilasta narriporukan kanssa. Kuka olisi kauden alussa uskonut toteutuneen tilanteen olevan edes teoriassa mahdollista?

Tämä tilanne näin oululaisesta näkökulmastakin on aika "vänkä": lähiaikojen Suuri menestysseura ja Kärppien pelaajien "kuppaaja" (divariajoilta) kamppailee kynsin ja hampain pelien jatkumisesta runkkarin jälkeen. Kun Turussa on hieno areena ja vielä Jortikka, kyllä tämä tilanne pistää vähän päätä pyörittämään, tulee välillä hymykin suunpieleen:)

Tasapeli voisi olla tänään mahdollinen, sen verran tiukkoja ovat joukkueiden kohtaamiset tällä kaudella olleet. Sanotaan kaxkax.

Tällä avasin ja osui tällä kertaa. Odotan mielenkiinnolla otteluraporttia: oliko peli oikeasti tasainen? Runkosarjan voitto tuli, ei muuten mitenkään hegumoita nostattava peli. Vetikö Nurminen rankkarivoiton ranteella?

Mal Davis
07.03.2006, 21:51
Peli lyhykäisyydessään:

-TPS pelasi alusta asti hyvällä aseenteella ja hallitsi 1.erää suvereenisti.
-2. erä mentiin tasaisesti 15 minuuttiin asti kunnes kärpät myllytti loppuerän hyvällä sykkeellä mutta ilman tulosta.
-3.erä oli hianokseltaan kärppien, kun tepsi passivoitui.
-Molemmat maalinvahdit pelasivat hyvät ottelut ja torjuivat näyttävästi rankkareita.
-Eronen pelasi järkyttävän ottelun ja hänen pahasta virheestä aiheutui kärppien 1. maali
-Hulkkonen oli myös pihalla koko ottelun, mutta teki maalin.
-Mustonen erotui kärpistä virheilään, jonka seurauksena tuli tps:n 1. maali.
-Kaitsun rankkari oli kokeneen miehen kylmäpäinen ratkaisu. Bäckström ilmeisesti odotti laukausta.
-Yleisö eli pitkästä aikaa ottelussa hyvin mukana.
-Tepsin ylivoima ei toimi edelleenkään eikä tule tällä kaudella toimimaankaan. Niin alokasmaisia virheitä kokeneilta pelaajilta kiekon ylöstuonissa tuli tukuttain.
-Tuomarilinjassa ei tänään ollut mitään nollatoleranssiin viittaavaa, kamalaa koukkimista varsinkin 3.erässä

Yhteenvetona totean tepsin pelanneen pitkästä aikaa yritteliästä ja viihdyttävää kiekkoa. kärpät kuitenkin näytti miksi se on runkosarjan kärjessä tulemalla väkisin tasoihin. Tps.llä oli paremmat maalipaikat joita jälleen tuhlailtiin (Altsi tyhjä maali) aivan liikaa. Kärpät teki paikoistaan armotta maalit turhia tuhlailematta. Pitkästä aikaa oli kivaa hallilla.

Jykke1978
07.03.2006, 21:59
Tepsi pelasi hyvin ekan erän ja toisesta erästä 15 ekaa minuuttia, mutta sen jälkeen Kärpät hallitsi peliä ja Tepsi oli helisemässä.

Tepsin ekassa maalissa kävi onneakin, kun Humlin sokko syöttö tuli suoraan Vahalahden lapaan joka laukoi komeasti yläkulmaan.

Tepsin ylivoima oli jälleen kerran heikkoa ja kunnon kuvioita ei edes saatu aikaiseksi.

Rankkareissa Nurminen sitten ratkaisi pistämällä kiekon rystyllä harhautuksen päätteeksi Bäckströmin längistä.

Hulkkonen oli pahasti pihalla koko pelin ajan.

Carsten
07.03.2006, 22:20
Oho, Voitettiin. En edes muistanut miltä tällainen tärkeä voitto hyvän - tai ainakin kauden tasoon nähden hyvän - pelin jälkeen tuntuu.

Ainoa huono juttu on se, että otettiin vain 2 p, vaikka 3 ei olisi ollut suuri vääryys. Ei kummallekaan. Puurula mielestäni selkeä ykkönen juuri nyt ja miksei myös jatkossa. Olisi ehkä hyvä olla selkeä ykkönen, jos ei taidoiltaan, niin ainakin imagon puolesta. Nämä uudet ketjukoostumukset voisi puolestani säilyttää, kun kerran toivat voiton eikä niissä vanhoissa mitään tutkapareja ole syntynyt. Kauppila-Vaha oli sellainen semi joskus 1,5 v sitten, mutta nyt ovat saaneet hakea tarpeeksi kauan. Mutta Vaha teki tänään ihan nätin häkin, hyvä hyvä.

Nyt vaan kunnon rähinä päälle -> sääläreihin -> Saibun(?) kaatoon -> Kärppien kimpuun. En odota tästä kaudesta enää yhtikäs mitään, mutta jos me nyt tuonne asti päästäisiin, niin väittäisin, että Kärpät saisi vääntää ihan tosissaan. Pleijarit ovat tietysti oma maailmansa, mutta keskinäiset ottelut ovat kuitenkin jotan ihmeen syystä ollet todella tasaisia ja nyt ovat voitotkin tasan.

Kiitos.

charger
07.03.2006, 22:49
Pleijarit ovat tietysti oma maailmansa, mutta keskinäiset ottelut ovat kuitenkin jotan ihmeen syystä ollet todella tasaisia ja nyt ovat voitotkin tasan.

No Tepsihän on ollut aina paha Kärpille (jostain syystä?). Ainoat hyvät asiat pelistä:

-1p -> runkosarjan voitto

-3. erän taistelu ja nousu.

Silti -> löysäilyn TÄYTYY nyt loppua. Pleijaripykälää silmään jo torstaina !!

edit. Onnea Turkuun pisteistä

Pressiboxi
07.03.2006, 22:51
Eiköhän tuo ollut se maksimi, jonka tuo jengi voi saavuttaa. Puoli matsia hyvin mukana, kertaalleen jo 2-0 -johdossa mutta sitten paketti alkaa fysiikan kautta hiljalleen hajota ja lopussa ei päätkään enää kestä voittamisen pakkoa. Onneksi Nurmisen kikka kuutonen puri rankuissa.

Humlilta anyways kauden komein syöttö selän takaa kulmasta Vahalahden maaliin. Toista kertaa samaa mestariteosta/ hasardia (valitse mieleisesi ilmaisu) ei silti parane yrittää, seuraavasta yrityksestä kaveri harppunoi 2-0 kontran tmv.

Puurulalta jo toinen hyvä peli Turkuhallissa peräkkäin, tosin minusta 2-2 meni sisään helpohkosti? Arvosana HJ:lle 9- joka tapauksessa. Koko joukkueelle peukkua ylöspäin, teitte sen mitä tehtävissä oli. Säälärit ovat taas mahdollisia.

Morgoth
07.03.2006, 22:58
Kiitos Kärpät, että pelasitte vain ottelun lopun.

Paljonkohan TPSn pitäisi johtaa kolmanteen erään mennessä, että voisivat voittaa ottelun?

Juippi
07.03.2006, 23:15
Peräänkuulutin ennen ottelua asennetta ja taistelua. Sitä TPS tänään tarjosi sen verran, että saatiin liigan kärkijoukkueelta tärkeät kaksi pistettä. Hieno suoritus, jota meikäläinen ainakin arvostaa. Paskaa sataa jatkuvasti niskaan, mutta silti ei selät taitu, vaan jaksetaan vääntää. Toivottavasti tämä tsemppi kestää tällä kertaa pidempäänkin. Ailahtelua on ollut silläkin saralla aivan liikaa tällä kaudella. Joskus kiinnostaa, useimmiten ei. Tänään kiinnosti ja tulos oli sen mukainen.

kone82
07.03.2006, 23:36
Älkää nyt pojat olko niin negatiivisia, Jortikkakin sanoo urheilulehden sivuilla että "helppo lähteä peliin". Mahtaa olla yhtä helppo tulla matsista kotiin kun taululla on KOTI "1-0" maalia, VIERAS "sellainen määrä maaleja joista turkulaiset voivat vain uneksia".

Ennustan että Puurula pelaa tänään todella huonon pelin ja vaihdetaan kesken ottelun maalistaan pois. Kahta hyvää matsi perä jälkeen ei Jonikaan pelaa.

Ihan ok olla välillä väärässä. Mukavat kaksi pistettä ja toiveet playoff-koomailusta elävät. Ehkä tämä nyt antaa sen verran toivoa että jos jatkoon mennään niin ehkä sittenkin pelaajia kiinnostaa taistella asiaankuuluvalla tavalla.

Peacemaker
08.03.2006, 00:34
Kiitos Kärpät, että pelasitte vain ottelun lopun.

Paljonkohan TPSn pitäisi johtaa kolmanteen erään mennessä, että voisivat voittaa ottelun?

Ihan rehellisesti: en todellakaan tiedä joukkueen johdon ajatuksia. Mutta jos kahdesta (Jokerit ja TPS) pitäisi toinen pistoolin piippu ohimoon osoittaen valita ns. säälipleijareihin, valinta olisi TPS. Jokereita ollaan oululaisten toimesta kyykytetty viimevuosina aivan riittävästi. Ei ole pelko perseessä, mutta Jokerit voisi olla #paha kaveri# tänä vuonna mahdollisuuden saatuaan. TPS, joka tapauksessa, sääläreiden voittajista, sopisi Kärpille hyvin vastustajaksi. Yhtään väheksymättä vastustajaa....

Tämä kaikki selviää kolmen-neljän viikon sisällä. Paljon pitää vastustajien parantaa, mikäli eivät päästä Kärppiä TPS:n ja Tapparan kanssa triplakerhoon. Oulun Kärpät on jälleen kerran valmis, miten muut??

Vanha Len
08.03.2006, 08:28
Oulun Kärpät on jälleen kerran valmis, miten muut??

TPS on ollut aivan valmis jo eka pelistä lähtien tällä kaudella.

Karzan
08.03.2006, 08:32
TPS on ollut aivan valmis jo eka pelistä lähtien tällä kaudella.

Äläs nyt. Nyt meillä on jopa ykkösmolari. Kyllä tulee Kärpille tiukat paikat, kun HJ nöyryttää.

- Puurula on nyt ykkönen. Karjalaisen Helsingin reissu ei ollut paras mahdollinen, Jortikka viittasi viime viikon 1-7-tappioon Jokereiden vieraana.

Ramchester
08.03.2006, 10:01
Äläs nyt. Nyt meillä on jopa ykkösmolari. Kyllä tulee Kärpille tiukat paikat, kun HJ nöyryttää.

HJ nöyryyttää ainakin Karjalaista, jos ei mitään muuta. Karjalainen on itse asiassa vajonnut HJ:n alpuolelle. eikä näin ollen KArjaliselle ole enää tällä kaudella käyttöä, jos HJ jatkaa samaan malliin.

Tepsi pelasi eilen hienon ottelun(paras peli, minkä olen Tepsiltä tällä kaudella nähnyt), mutta henkisellä puolella on kammottavia ongelmia. Voittamista oikeasti jo pelätään ja kahden maalin johdossa pelaamisesta ei tullut enää mitään, kun kukaan ei tiennyt olisiko pitänyt yritää tehdä se kolmas maali vai varmistella kahden maalin johtoa.

Hulmille voi lyödä aika hyvän tarjouksen ensi kaudesta. Nuori kehittyvä ja taitava kaveri, jonka pelaamista on mukava seurata. Erosta voi sitten lyödä vaikka kakkosnelosella ja kasvoihin - paska, paskempi, Eronen.

Rönniltä luokaton tuomarointi taas kerran. Alivoimalla saa tehdä mitä vaan, eikä toista jäähyä tule ja sitten muutama todella heppoinen jäähy(toisen erän viimeisen minuutin koukkausjäähy naurattaa kyllä vieläkin ja 2-2 tasoitusmaalin siirretty rangaistus oli kyllä melkoista tuubaa).

Tämän esityksen jälkeen pitäisi olla huomattavasti helpompi lähteä Jypin kaatoon. Unelma säälipleijareista elää!

kausi
08.03.2006, 10:39
Unelma säälipleijareista elää!

Ei jumalauta, tähän on tultu. Joka tapauksessa palloseura palautti pienen osan uskottavuudestaan ilmoittautumalla taas takaisin tähän tämän kevään todelliseen spedeily-näytelmään, jossa pääkoomikkoina Jokerit ja TPS. Kumpi on huonompi toistaan selvinnee vasta viimeisen matsin jlk.

Ramchester
08.03.2006, 12:06
Ei jumalauta, tähän on tultu.


Tähän on todellakin tultu. Pienet riemun- toivonpilkahdukset on haettava tästä kaudesta vaikka väkisin. Minulle riitti Tepsin eilinen piristynyt ilme ja uskon Tepsin voittavan Jokerit tässä Titaanien kaksintaistelussa. Se riittäköön ilman housuja suoritettavaan juhlintaan tältä keväältä. Ensi keväänä olisi sitten syytä olla jo hieman erilaisia tavoitteita.