PDA

View Full Version : Huutaako pakisto yhtä vahvistusta?


Avaro
15.09.2005, 23:49
Samalla meiningillä tämäkin ketju kuin tuo maalivahti-ketju.

Kerho lähti tähän kauteen hieman tasapaksulla puolustuksella.
Ei suurempia tähti, mutta jokaiselle osa-alueelle on jotain. Ehkä sellaista selvää rymistely-osastoa ei ole, mutta joko Korhosesta kehittyy sellainen tai sitten sellaista tulee ulkomailta. Jokela tosin kuuluu tähän osastoon, mutta samoin moneen muuhunkin.

HPK-TPS-pelin perusteella pakisto näytti ihan kohtuu hyvältä.

Schneider-Laamanen-pari pelasi ihan hyvin.

Lampulle maali ja muutenkin ihan hyvä peli.
Schneider vaikuttaa myös ihan kelpo kaverilta. Tosin hieman kiehumisherkältä vaikuttaa, tosin TPS:n pelaaja taklasi aika ylös. Luultavasti Davidia itseäänkin harmittaa, ettei hienon veivin jälkeen kiekko mennytkään reppuun. Osoittaa kuitenkin, että käsiä on ainakin jonkun verran. Ehkä oli huolimaton tai kiekon päällä oli liikaa lunta, tms.

Jokela-Laitinen

Jokelalta OK maali. Pelasi omaa peliään, yksi pommikin oli lähellä, mutta meni ohi.
Laitinen oikeastaan yllätti positiivisesti pelaamalla välillä rauhallisesti. Sai kiekon pois vastustajan lavasta tai pelasi mailan pois. Tilanne kovuutta hieman puuttuu tai vaan puhtaasti voimaa.

Immonen-Hietanen

Immonen pelasi jotenkin Jokelan näköistä peliä. Aika varman näköstä, itse en ainakaan huomannut pahempia kömmähdyksiä. Saanut hieman raameja tai sitten huomasin ne vasta nyt.
Hietaselta ihan hyvä peli. Voimaa ja raameja puuttuu, mutta toisaalta, voihan joukkueessa olla sellainenkin puolustaja, joka osaa tehdä kiekolla jotain enemmän kuin peruspuolustaja. Hietanen voisi käyttää mailaansa Laitisen tyyliin. Ottaa vastustajan maila pois tai ottaa siltä kiekon pois. Ei aina ole pakko taklata.

Korhosesta en oikeastaan osaa sanoa mitään. Huomasin Korhosen kentällä vain siinä vaihdossa missä sai hassun jäähyn. Jäi hieman avoimeksi, että mistä sai sen?

Kyllähän tuo pakisto ehkä yhtä vahvistusta huutaa. Tarvittaisiin hieman kovuutta, taklausvoimaa ja kunnon viivapelotetta yv:lle?

--
Avaro

clayman
16.09.2005, 08:12
Yhden ottelun perusteella on vaikea tehdä mitään suurempia johtopäätöksiä, varsinkaan kun en nähnyt siitä muuta kuin maalit. Mutta paperilla Kerhon puolustus ainakin kaipaa vähintään yhtä fyysistä pakkia. Eli joku Jokelan tai Eskelisen tyylinen puolustaja olisi tervetullut lisä joukkueeseen.

Käsiä löytyy jo nyt - etupäässä Laamanen ja Schneider, mutta kyllä Jokela ja Immonenkin taitavat kiekollisen pelin.

Moderaattorit
16.09.2005, 10:15
Ketjun otsikko on vaihdettu paremmin aihetta kuvaavaksi. Kausiketjujen lukituksen tarkoituksena ei ollut, että yhden ketjun sijasta kirjoitukset jakautuisivat kolmeen "jättiketjuun".

Yhden ketjun luonteva "elinikä" on useimmiten muutamista päivistä viikkoihin, ei missään nimessä koko kautta. Avatkaa rohkeasti uusia ketjuja, kun esille nousee uusia aiheita, älkää pyrkikö ymppäämään kaikkea maan ja taivaan väliltä yhden otsakkeen alle.

Yhteistyöterveisin,
Moderaattorit

ps. Ketjun avaaja voi ottaa meihin yhteyttä, mikäli valittu otsikko ei mielestäsi kuvaa avaustasi.

rinkeli22
16.09.2005, 15:15
Kaksi kovan luokan puolustajaa

Jokela on kyllä toistaiseksi vastannut täydellisesti siihen huutoon, että johtajatyyppiä tarvitaan puolustuksessa. Harkkapelit ja eilinen liiga-avaus eivät ole jättäneet kylmäksi. Ehdoton ykköspakki ja takuuvarma suorittaja molemmissa päissä kenttää. Arvatenkin myös pukukopissa C-kirjaimesta päätellen.

Laamanen on Kerholle elintärkeä ylivoimapelaaja. Mielestäni ei ansaitse suurempaa arvostelua myöskään oman pään pelistä, vaan hoitaa kyllä hommansa ansiokkaasti ympäri kentän.

Pystyy parempaan

Laitisen koomailu näyttää avauspelin perusteella edelleen jatkuvan. On parhaimmillaan hyvä yleispuolustaja, mutta tietynlainen pehmeys vaivaa. Tuntuu olevan kentällä koko ajan asenteella "anteeks, kun mä nyt olen täällä".. Röyhkeyttä ja terävyyttä siihen suorittamiseen, niin hyvää voisi tulla! Yrittää mielestäni tehdä aina kaiken vähän liian varman päälle, ja seurauksena on usein pahemman luokan hazardeja. Menee nyt vielä Jokelan parina, missä saa paljon anteeksi koomailuaan.

Potentiaalia on

Schneider on jo ehtinyt osoittaa olevansa mies paikallaan. Peliälyä löytyy kentän molemmissa päissä. Paljon hyviä ominaisuuksia, mutta omassa päässä saattaa olla vielä vaikeuksissa isojen hyökkääjien kanssa. Katsotaan nyt pääseekö kunnolla vauhtiin, ja toivotaan, että loukkaantumiskierre on historiaa.

Nuorta voimaa

Immoselta odotan paljon. Kehityskäyrä on ollut koko ajan ylöspäin Kerhovuosina, ja nyt alkaa olla jo vakiokokoonpanon miehiä. Käyttökelpoinen ylivoimalla ja omassa päässä rauhallista perussuorittamista.

Hietasella riittää virtaa, taitoa ja potentiaalia. Ehkä vähän puskista tullut (ainakin minulle) ja ottanut paljon peliaikaa myös erikoistilanteissa. Näyttää siltä, että on parin vuoden päästä jo todella kovan luokan pelaaja, jos tähän tahtiin jatkaa kehittymistä. Vetää huikealla itseluottamuksella ja katsomossa ainakin välillä huimaa Juuson sooloilut, mutta toistaiseksi ei ole pahempia toilailuja tarttunut silmiin.

Korhonen ei ole oikein vielä tullut tutuksi, mutta palataan tähän sitten kauden mittaan.

Kovin on kapea materiaali, mutta kohtalaisen laadukas

Laitista lukuunottamatta kaikilla em. puolustajilla on selvästi nouseva trendi uran ja kehityksen suhteen menossa. Melkoisen kokematon porukka tämä kokonaisuutena on, mutta suhteellisen tasapainoinen, ehkä hieman hyökkäysvoittoinen. Näillä eväillä luulisi syntyvän kauden mittaan vaarallinen ylivoimapeli, mutta avauspeli näytti kaikkea muuta. Suurimmat ongelmat siltä osin kuitenkin hyökkääjien osastolla. Muihin joukkueisiin verrattuna ei löydy kuin pari joukkuetta, joilla on selvästi tasokkaampi puolustus, joten toistaiseksi voidaan mennä näillä. Selkeä tilaus on minun mielestäni tasokkalle oman pään köriläälle, joka kantaisi isoa roolia oman maalin edessä ja alivoimalla. Ehdottomasti se yksi hankinta on kuitenkin tehtävä, koska materiaali ei muutenkaan kestä yhtään loukkaantumista, varsinkaan jos se tulee akselille Jokela-Laamanen.

Jinsui
16.09.2005, 16:46
Kuopioon huhutaan suht mielenkiintoista kaveria, nimittäin Nikos Tseliosta. Voi olla hyväkin sainaus. Jotain tämän tyyppistä Kerhokin kaipaisi.

Ronning
16.09.2005, 20:21
Kuopioon huhutaan suht mielenkiintoista kaveria, nimittäin Nikos Tseliosta. Voi olla hyväkin sainaus. Jotain tämän tyyppistä Kerhokin kaipaisi.
Tselios olisi vahvistus mille tahansa SM-liigaseuralle. Kerhollekin kelpaisi, mutta jos suuntaa Kalpaan, niin en minä ainakaan pahakseni pistä. Nykyliigassa varmasti mielenkiintoinen TOP-5 pakki.

Rontti
16.09.2005, 21:03
Ketjun otsikkoon voidaan helposti vastata että ei huuda.

Tällä hetkellä Kerhon puolustus toimii ihan hyvin, kun otetaan huomioon missä vaiheessa kautta mennään. Nuoria ja melko kokemattomiakin kavereita siellä on ja siksi onkin erittäin hyvä juttu, että myös he saavat nyt tärkeitä peliminuutteja ja kokemusta liigarytmistä.

Kerholla on tällä hetkellä liigatasolla kolme huippupakkia ja senkin takana ihan hyvää ja lupaavaa osaamista. Mitään hätää ei ole ja tulevan vahvistuksen pitää olla nimenomaan iso vahvistus.

Mitään "heleniuksia" tms. sirkusmiehiä tänne ei tarvita missään nimessä!

Leon
18.09.2005, 10:18
David on vastannut lähes 100% sitä kuvaa, minkä hänestä Tepsin ajoilta sain. Hänessä yhdistyvät Laamasen ja Sicakin hyvät puolet: terrierimäinen taistelija omassa päässä ja hakee ahnaasti ratkaisuja hyökkäyspäässä. Kahden pelin perusteella ei ole edes erityisen virheherkkä. Nähdyn perusteella siis erittäin hyvä lisä Kerhon puolustukseen.

Jos tuohon seitsikkoon nyt jotain haluaa lisää, olkoot se sitten sitä fyysisempää osastoa. Kiekollista osaamista on jo ihan riittävästi.

tuuski
18.09.2005, 13:16
Olen pikkuhiljaa taipumassa sille kannalle, että tulija olisi ennemminkin fyysinen, kaksinkamppailuja voittava jamppa. Joku toisen Kerho-kautensa Jonas Junkka -tyyppinen riittäisi hienosti. Mitään hidasta goonia jostain QWHJKWLÖQ liigasta tuskin hankittaisikaan, jääkiekko on kuitenkin se laji jota hankinnan etupäässä pitäisi osata. Toisaalta voisi kuvitella, että scouttausmatkan suuntaaminen Tsekkeihin (vai slovakkeihin?) tarkoittaisi ennemminkin kiekollisen pakin hankintaa.

Muutamassa viestissä on todettu, että Kerhon tämän hetkisillä pakeilla on riittävästi käsiä hyökkäyssuuntaan. Jos tällä tavalla lähdetään hyökkäyksiin, niin onhan niitä. Järjestäen Kerhon hyökkäykset lähtevät sillä, että sentteri hakee kiekon maalin takaa ja kuljettaa sen mahdollisimman pitkälle, jakaa laitaan tai heittää päätyyn. Puolustajat katselevat takana ja toivovat parasta. Harvassa ovat ne pitkät avaukset hyökkääjille vauhtiin tyyliin Tuulola tai pakkien röyhkeät nousut hyökkäysalueelle (Eskelinen). Voutilaisen, Leinon, Spruktsin ja kumppaneiden taito riittää toki aika pitkälle tähän hyökkäyksiin lähtöön ja pakeille ei niin hirveästi jää tuota rakennusvastuuta.

Hietasen Juuso on puolustuksesta ehkä ainoa jamppa, jolla on oikeasti käsiä ja pelisilmää hyökkäyssuuntaan. Vaikeudet ovat sitten omassa päässä ja kun kaikille ei riitä Jokelaa pakkipariksi, niin välillä hirvittää. Seitsemän pakin kierrossa osuu aina välillä pariksi Laitinen - Hietanen, ei hyvä.

Eli yksi pakki ainakin pitäisi saada. Juuri tällä hetkellä ei mitään hengenhätää ole, mutta parilla "oikeaan osuneella" loukkaantumisella tuo paketti on lähellä säälittävää. Muistutan nyt vielä, että viime kaudellakin vedettiin joku peli neljällä pakilla, vaikka materiaali oli laajempi.

Fantasiahoki osuus:
1. Jokela - Laitinen/Hietanen
2. Laamanen - Schneider
3. "Junkka" - Immonen
+ Laitinen/Hietanen, Korhonen

Tuohon vielä joulun kieppeillä Kakko. Malmivaarakin kelpaa hätätapauksessa.

Oranssit sukat
19.09.2005, 12:20
Kuopioon huhutaan suht mielenkiintoista kaveria, nimittäin Nikos Tseliosta. Voi olla hyväkin sainaus. Jotain tämän tyyppistä Kerhokin kaipaisi.

KalPan keskusteluja tuossa lueskelin ja tämän kaverin Kuopioon rantautuminen onkin ilmeisesti mennyt mönkään. Tselios on ilmeisesti käynyt neuvotteluita myös jonkun toisenkin liigajoukkueen kanssa KalPan lisäksi. Kun kerran yksi kreikkalaisnimi jo menetettiin (Kostopoulos), niin tässähän voisi olla uutta karvakäsipotentiaalia HPK:lle. Carolinan ykköskierroksen varaus vuodelta 1997, jonka NHL-ura ei ole kuitenkaan koskaan saanut tuulta siipien alle. Lisäbonuksena olisi, että silloin meillä olis melkein Chelios riveissämme.

vilperi
19.09.2005, 12:40
Onhan Kerholla kohtalaisen hyvä puolustus. Kerhon puolustusosasto vaan jakautuu kahteen eri kategoriaan.Laamanen,Schneider ja Jokela kuuluvat osastoon tähtikaarti,etenkin Laamanen ja Jokela.Josta Laamanen on erinomainen hyökkäävä puolustaja, Jokela taas HPK:n paras fyysisellä osastolla.Schneider mielenkiintoinen nimi,ja parantaneen tasoaan paljonkin TPS:n ajoista.
V-P Laitiselta odotan ryhdistäytymistä.Näiden nimien lisäksi Kerholla on pari tulevaisuuden lupausta.Etenkin Tuomas Immonen ja Risto Korhonen ovat nimiä,joista varmasti tullaan kuulemaan tulevaisuudessa paljon hyvää.
Mutta ottaen huomioon HPK:n pelityylin ja sen,että löytyy jo kaksi hyökkäävän pelin osaavaa puolustajaa,niin HPK tarvitsee kovaa pelaavan puolustajan.Veikkaanpa,että HPK:hon tulee ainakin testille ilman nhl-sopimusta jäänyt amerikkalainen puolustaja,kun syksy tässä etenee...

Icepowerman
19.09.2005, 18:58
KalPan keskusteluja tuossa lueskelin ja tämän kaverin Kuopioon rantautuminen onkin ilmeisesti mennyt mönkään. Tselios on ilmeisesti käynyt neuvotteluita myös jonkun toisenkin liigajoukkueen kanssa KalPan lisäksi. Kun kerran yksi kreikkalaisnimi jo menetettiin (Kostopoulos), niin tässähän voisi olla uutta karvakäsipotentiaalia HPK:lle. Carolinan ykköskierroksen varaus vuodelta 1997, jonka NHL-ura ei ole kuitenkaan koskaan saanut tuulta siipien alle. Lisäbonuksena olisi, että silloin meillä olis melkein Chelios riveissämme.

Joo aika sekava juttu tämä Tselioksen tilanne. Ensin suullisesti hyväksynyt tulemisen ja try-outin sitten tarjonnut itseään uudestaan ilman try outtia kovalla rahalla. Muistettavaa, ettei pelannut viimekaudella ollenkaan ja nyt ollu lomailemassa. Riskialtis sijoitus varsinkin , kun tämänhetkinen pelituntuma ja kunto on täysi arvoitus.

odwaz
21.09.2005, 01:02
Nikos Tselios
Defense
Born Jan 20 1979 -- Oak Park, IL
Height 6.05 -- Weight 226 -- Shoots L


Selected by Carolina Hurricanes round 1 #22 overall 1997 NHL Entry Draft

--- Regular Season --- ---- Playoffs ----
Season Team Lge GP G A Pts PIM GP G A Pts PIM
--------------------------------------------------------------------------------------
1996-97 Belleville Bulls OHL 64 9 37 46 61 6 1 1 2 2
1997-98 Belleville Bulls OHL 20 2 10 12 16 -- -- -- -- --
1997-98 Plymouth Whalers OHL 41 8 20 28 27 15 1 8 9 27
1998-99 Plymouth Whalers OHL 60 21 39 60 60 11 4 10 14 8
1999-00 Cincinnati Cyclones IHL 80 3 19 22 75 10 0 2 2 4
2000-01 Cincinnati Cyclones IHL 79 7 18 25 98 5 0 3 3 0
2001-02 Carolina Hurricanes NHL 2 0 0 0 6 -- -- -- -- --
2001-02 Lowell Lock Monsters AHL 70 3 16 19 64 -- -- -- -- --
2002-03 Lowell Lock Monsters AHL 61 4 8 12 65 -- -- -- -- --
2002-03 Springfield Falcons AHL 13 0 2 2 12 6 0 0 0 4
2003-04 Springfield Falcons AHL 75 5 8 13 105 -- -- -- -- --
2004-05 Utah Grizzlies AHL 5 1 1 2 4 -- -- -- -- --
2004-05 Springfield Falcons AHL 35 3 6 9 37 -- -- -- -- Eli pelasi viime kaudella. Aika mielenkiintoiset statsit, ei siinä mitn. 100PIM parillakin kaudella, ei paha.

tuuski
30.09.2005, 09:57
Eilisestä pelistä:

Hietanen, Juuso 18.38
Ruohola, Jussi 12.14
Laitinen, V-P 22.10

Nämä eivät todellakaan voi olla kotiedusta taistelevan joukkueen pakkien jääaikoja. Ja kukaan ei ollut edes loukkaantuneena. En väitä, että eilinen peli hävittiin pakkeihin, vaan edelleen kaipaan sitä leveyttä ja myös tasoa tuohon rosteriin. Hyökkääjän hankinnan voisi pistää vaikka jäihin ja hommata kaksi kovaa pakkia.


edit. Korhonen taisi ollakkin loukkaantuneena, mutta ei muuta pointtia mihinkään.

Leon
30.09.2005, 10:15
Nämä eivät todellakaan voi olla kotiedusta taistelevan joukkueen pakkien jääaikoja. Ja kukaan ei ollut edes loukkaantuneena.
Kyllä minun mielestäni 50% ykkösparin pakeista puuttui kaksi ja puoli erää.

Kerholla on siis ainakin minun laskujeni mukaan kaksi hyvää yleispakkia (Jokela ja Schneider), yksi hyvä hyökkäävä pakki (Laamanen), kaksi korkeintaan semihyvää yleispakkia (Laitinen ja Immonen) ja kolme junnua (Hietanen, Korhonen ja Ruohola). Eli kaksi pakkia, joiden suoritustason odotetaan pysyvän pelistä toiseen ja vaihdosta toiseen korkealla. Jos noista toinen poistuu takavasemmalle, muille jää aika luonnostaan kohtuuttoman paljon vastuuta. Nykytilanteeseen ei tarvita kuin Jokelan loukkaantuminen ja Kerho on kusessa.

Mutta kyllähän Dynamic Duo tämän tietää ja heittelee isosilmäisiä verkkoja ympäri Pohjois-Amerikkaa tällä hetkellä. Jos ennen joulutaukoa Kerho ilmoittaa hankkineensa pienen ja hyvin luistelevan kiekollisen pakin, kiroilen kolme tuntia ääneen ja vedän älärikännit.

Brunberg
01.10.2005, 10:35
Mutta kyllähän Dynamic Duo tämän tietää ja heittelee isosilmäisiä verkkoja ympäri Pohjois-Amerikkaa tällä hetkellä. Jos ennen joulutaukoa Kerho ilmoittaa hankkineensa pienen ja hyvin luistelevan kiekollisen pakin, kiroilen kolme tuntia ääneen ja vedän älärikännit.

No sillon sen pakin on syytä olla luokkaa Kimmo Timonen, muuten jää paskan maku suuhun. Sitäpaitsi tuo joulutauko on ihan liian myöhänen ajankohta sille pakkivahvistukselle. Luulen, että lokakuun toisella viikolla ollaan jo paljon viisaampia tämän asian tiimoilta, änärikausikin on jo sillon pitkällä ja jos sieltäpäin ollaan saamassa jotain vahvistusta niin sen pitäisi olla jo siinä vaiheessa aika hyvin hollilla. Muuten ollaan myöhässä ja rankasti, samalla ollaan juuri siinä maagisen puolenvuoden kohdalla verojen kannalta.

Rontti
03.10.2005, 19:53
Designer kirjoitti:
No sitä tarkoitin, että ei se torstain peli ollut mitään kädet munissa ja selkä suorana pelailua, vaan kyllä ne poijaat yritti. Ei vaan riittänyt. Ja tilanne ei saisi olla se, että muutaman kokeneemman pelaajan poissaolo vie tuohon tilanteeseen.
Ei tietenkään saisi olla, mutta kun kovin harva joukkue missään/koskaan kestää kolmen parhaimmistoon kuuluvan pelaajan loukkaantumista tai pelikieltoja niin, että se ei pelin tasossa näy niin kuin se Kerhossa nyt näkyy. Ja kun puhutaan vielä varsin rajalliset taloudelliset resurssit omaavasta HPK:sta, niin ainakaan itse en ole mitenkään yllättynyt tämänhetkisistä vaikeuksista.

Kerho on tosiaan jo alkukaudesta näyttänyt sen tason millä se pystyy pelaamaan ja ihan varmasti siitä vielä parantamaankin. Kun tälläkin miehistöllä pisteitä ja todennäköisesti voittojakin otetaan enemmän kuin tappioita, niin enpä näe mitenkään perusteeltuna hankkia mitään riskipelaajia tyyliin Jokerit ja HIFK.

Vahvistusta Kerho tarvitsee, mutta maltti on varmasti valttia tässä puuhassa. Täältä ainakin löytyy luottoa sille porukalle joka Kerhon hankinnoista vastaa.

expertti69
05.10.2005, 21:15
HPK ei lähtenyt kauteen erikoisen nimekkäällä puolustuskalustolla, mutta ns.
HPK-ilmiö jatkuu. Jukka Laamanen, Veli-Pekka Laitinen ja David Schneider ovat aloittaneet kautensa loistavasti, eikä kapteeni Mikko Jokelakaan yhtään huonosti! HPK panostaa mielummin pienempiin ja hyvin liikkuviin puolustajiin, kuin isompiin ja hitaisiin. Tästä hyviä esimerkkejä ovat joukkueen runkopuolustajat Laamanen ja Schneider, Laamasen mitat 178/82 ja Schneiderin mitat 178/85. Mikko Jokela tekee poikkeuksen tällä rintamalla, Jokelan mitat ovat 185/97 ja hän onkin erityisen tärkeä pelaaja joukkueelleen erityisesti puolustuspäässä. Jokela osaa käsitellä kiekkoa ja laukoa joten hänestä apua hyökkäykseenkin. HPK:n puolustus näyttää hyvältä eikä vahvistuksia tarvita, ainakaan toistaiseksi. Tuomas Immonen on puolustuspään ainut pettymys, miehellä on hyvät edellykset taitavaksi hyökkääväksi pakiksi mutta hän ei ole tuonut niitä esiin. Puolustuspelaaminen ei ole Immosen vahvin osa-alue joten vaarana on että lahjakas mies menee hukkaan täytemiehenä, mutta 22-vuotiaalla on vielä aikaa kehittyä hyväksi pelaajaksi. Kiekollisesti lahjakas pienikokoinen Juuso Hietanen hakee kovaa vauhtia liigatuntumaa ja hän tulee olemaan muutaman vuoden kuluttua vähintään kelvollinen liigapuolustaja, ellei ihmeitä tapahdu. Vielä 18-vuotias Kärppä-kasvatti Risto Korhonen on raamikas ja erittäin lahjakas puolustaja joka hakee liigatuntumaa jo tällä kaudella.
HPK:n puolustus koostuu kokeneista ja taitavista puolustajista sekä lahjakkaista ja nuorista puolustajista joten puolustuspeli ei tule tuottamaan joukkueelle hirveitä ongelmia lähitulevaisuudessa!

Brunberg
05.10.2005, 21:35
Ihan hyvää tavaraa expertiltä mutta heitän silti pari mielipidettä. Vaikkakin pakistossa on mukava sekoitus eri osa-alueita niin silti se on erittäin haavoittuva. Kerholle olisi melkein grande katastrof jos vaikkapa Jokela loukkaantuisi pitemmäksi aikaa. Pakiston jo valmiiksi rajoittunut fyysisyys katoaisi melkein kokonaan. Tämän takia yksi isohko kaveri ison meren takaa on ainakin oman toivomuslistan kärkipäässä, ns. Tuukan stuntti.

Immosesta olen vähän eri mieltä. Näkemissä tämän kauden peleissä olen ollut jopa vähän yllättynyt kuinka hyvin mies saa vastustajan kaverit kiinni ja jopa taklaa kevyesti. Selvästi havaittavissa samanlaista kehitystä kuin Teemu Aallolla ennen viimeistä kerhon kauttaan. Hietasesta samaa mieltä, voimaa lisää niin homma toimii kuin junan vessa. Peliäly on hyvällä tasolla ja kiekkollisena hyvä. Korhosen peliin en ole sen suuremmin huomiota kiinnittänyt. Melko näkymätön on ollut mutta tavallaanhan se on pakille jopa hyvä piirre, hoitaa oman tonttinsa tällä hetkellä.

expertti69
05.10.2005, 22:43
Joo kyllä itse paremmin tiedät kun olet käynyt katsomassa HPK:n otteluita. En ole kieltämättä paljon Immosta nähnyt pelaavan mutta tilastojen perusteella näyttää aika kehnolta. Olen samaa mieltä että Jokelan loukkaantuminen olisi kova paikka HPK:lle sillä fyysisiä puolustajia ei ole muille jakaa. Kuitenkin, pidän HPK:n puolustuskalustoa taitavana ja hyvin liikkuvana.

clayman
06.10.2005, 10:29
Kuitenkin, pidän HPK:n puolustuskalustoa taitavana ja hyvin liikkuvana.
Kerhon puolustajat liikkuvat hyvin, mutta moni joutuu sitomaan ja käyttämään mailaansa liikaa tiukoissa tilanteissa ja näistä tulee vielä jäähyjä - joihin ei tietenkään ole varaa, vaikka niitä av-osumia on tullutkin. Mutta jos tuomarit sallivat mailahäirinnän ja muut keinot, niin tämä puolustustyyli toimii.

Superman
06.10.2005, 19:00
Olen samaa mieltä että Jokelan loukkaantuminen olisi kova paikka HPK:lle sillä fyysisiä puolustajia ei ole muille jakaa.
No nyt sitten Jokela loukkasi polvensa. Sairasloman pituudesta ei ole mitään tietoa.

Lecavalier
06.10.2005, 20:16
No nyt sitten Jokela loukkasi polvensa. Sairasloman pituudesta ei ole mitään tietoa.
Jokela huilaa hyvällä tuurilla vain kuukauden, mutta pahassa tapauksessa voi mennä yli puolivuotta.

M10
06.10.2005, 20:18
Jokela huilaa hyvällä tuurilla vain kuukauden, mutta pahassa tapauksessa voi mennä yli puolivuotta.

Ja lähde oli?

Nyt kerholle ei riitä yksi puolustaja, vaan kaksi on menestyksen kannalta ihan must. Eikä sit mitään kukkakeppejä tänne. Muuten on vitsit vähissä.

Leon
06.10.2005, 20:36
Worst case scenario toteutui. Jos nyt jotain valoa yrittää tästä löytää, mieluummin alku- kuin loppukaudesta tällaiset. No, ainakin pistää tosissaan paineita sen fyysisen pakin naaraamiseen.

Odotellaan nyt kuitenkin vielä sitä virallista tiedotetta vamman vakavuudesta ja saikun pituudesta.

Spenroos
06.10.2005, 21:20
Nyt kerholle ei riitä yksi puolustaja, vaan kaksi on menestyksen kannalta ihan must. Eikä sit mitään kukkakeppejä tänne. Muuten on vitsit vähissä.

Eikäkö vaan yks fyysinen megajätkä, ja sit toivotaan että se riittää, nimittäin tota fyysisyyttä tarvitaan myös hyökkäykseen. Sinne tarvitaan edelleen se NTL-vahvistus.

Jinsui
06.10.2005, 21:44
Eikäkö vaan yks fyysinen megajätkä, ja sit toivotaan että se riittää, nimittäin tota fyysisyyttä tarvitaan myös hyökkäykseen. Sinne tarvitaan edelleen se NTL-vahvistus.
Totta. Mutta ei kyllä riitä enään edes se megajätkä tuohon puolustukseen. Hiukan kylmäsi tänään katsoa jäällä yhtäaikaa Laitista, Hietasta ja Immosta. Löytyisiköhän jostain divarista joku Mäkelän stuntti? Ei tarvitse osata pelata.

Designer
06.10.2005, 21:46
Jos Jokelan kausi tai suurin osa siitä oli siinä, niin melkeinpä tarvitaan kaksi uutta äijää. Ja molemmat mielellään yli 90-kiloisia jos vaan osaavat käyttää sitä kokoaan. Lähetetään noita junnuja välillä vaikka Forssaan tai Haukkoihin hakemaan peliaikaa. Hyökkäykseen voisi hakea yhden maalintekotaitoisen laiturin ja käyttää Väisästä kauppatavarana.

mauri
07.10.2005, 12:02
... Hyökkäykseen voisi hakea yhden maalintekotaitoisen laiturin ja käyttää Väisästä kauppatavarana.
Janne Lahtea ehdottaisin kauppatavaraksi. Toisaalta - saisko siitä mitään? Minäkö en olisi Lahti-fani, älkääs nyt... ;p

Malone#32
09.10.2005, 11:26
Nyt kun NHL on alkanut ja pelaajia lähetetty AHL:ään, niin farmijoukkueiden pelaajalistoissa näkyy mielenkiintoisia nimiä. Tuskinpa AHL:ssä aivan mahdottoman suuria palkkoja maksetaan, joten saumaankin luulisi olevan jonkun hankkimiseen.

Muun muassa kokeneet Chris Tamer & Brad Bombardir olisïvat aika loistavia äijiä Kerhon pakistoon. Jos vain Tamer olisi hyvässä kunnossa, niin siinä olisi loistava hankinta, kokenut ja riittävän kova maalineduspelaaja. Kelpaisi.

Jomppa
09.10.2005, 14:15
Ei pakisto kauhean huonosti voi olla pelannut, jos omiin on mennyt yhdessä pelissä 4 maalia ja loppuissa yhdeksässä pelissä ainoastaan 1-2 maalia/ottelu. Näkisinkin, että tällä hetkellä on ongelmia enemmänkin hyökkyspäässä ja varsinkin maalintekijälle olisi kysyntää.

vilperi
09.10.2005, 14:48
Muutama mielenkiintoinen puolustajanimi löytyi kun katsoin ilman sopimusta jääneiden nimilistaa kohdasta rajoittamattomat vapaat agentit,kun käsittääkseni nämä pelaajat ovat kai nyt niitä jotka sitten voivat siirtyä Eurooppaan.
Tällaisia pakkeja olisi mm. ensinnäkin Malone #32:n mainitsemat Chris Tamer ja Brad Bombardir,Deron Quint,Jamie Pushor,Don Sweeney,Lyle Odelein,Eric Messier,Pavel Trnka,Boris Mironov,Michal Rozsival,Pascal Trepanier,Bryan Marchment,Jean-Luc Grand Pierre.Tossa nyt ainakin muutama varteenotettava ehdokas vahvistus HPK:n pakistoon.Tästä listasta minä ainakin huomioisin ensimmäisten joukossa Michal Rozsivalin,Pavel Trnkan sekä tällaiset kovan pelin taitajat Brad Bombardir,Deron Quint,Lyle Odelein ja Eric Messier.Näiden kovimpien pelaajien saaminen joukkueeseen vaatii toki myös sitten sitä kahisevaa,mutta siinä HPK ei ole kyllä valitettavasti vahvoilla.

tuuski
09.10.2005, 15:09
Pakisto on kyllä yllättänyt positiivisesti. Edes Jokelan loukkaantuminen ei näkynyt hirveänä paniikkina.

Laitisen peli ei ole ihan sitä mitä katsomo vaatii, mutta täytyy myöntää että tehokasta se on. Eilenkin oli tarjottimella taklauspaikka kulmaan mennessä ja C5 karjuu AJAAAAAA, Vellu ei aja, vaan törkkää kiekon Jokeri-hyökkääjän lavasta ja käynnistää ylivoimahyökkäyksen. Tuomanen pelasi myös perusvarman pelin, voisi olla käyttöä vaikka loppukaudeksi. Pakeista ainoastaan Immonen on ollut pieni pettymys, taso ei ole noussut viime kaudesta niin kuin odottelin.

Vilperin listalla on aika kovia nimiä, esimerkiksi Bombardir olisi ihan huippukiinnitys. Odelein ja Marchment taitaisivat istuskella enemmän pelikiellossa kuin kentällä, toisaalta joku puolihullu idioottikin kelpaisi piristykseksi. Selostajilla olisi tekemistä Trnka-Sprukts -akselin pyörittäessä ylivoimaa.

TakapihanLemieux
09.10.2005, 18:56
Yksi maalintekijä joukkueeseen olisi tärkeämpi tällä hetkellä kuin puolustaja. Eilisessä Jokerit pelissä paikkoja oli, mutta kukaan ei suostunut laittamaan sisään. Pakkiin olisi hyvä saada joku romuttaja, kuka heittelee mikki hiiret ja aku ankat pois oman maalin edestä. Kiekollista taitoa takalinjoilta löytyy. Tuntuu, että joukkueessa ei ole ketään, joka laittaisi kunnolla kampoihin kun maalille ajetaan, esim. Kankaanperä heitteli kerholaisia jokerimaalilla ympäri ämpäri ja antoi ymmärtää ja ymmärsi myös antaa selväksi, että tänne ei asiaa ole.

Brunberg
09.10.2005, 19:20
Bryan Marchment, vittu, PISTE!

Kusen hunajaa jos tämä uni toteutuu. No oli siellä muitakin kovia.
http://www.hockeydb.com/ihdb/stats/pdisplay.php3?pid%5B%5D=3385

Kuten täällä on jo mainittu, Tuomanen oli kyllä mies paikallaan eilisessä pelissä. Oikeestaan muutkin pelsivat taas helvetin hyvin ja Laitinen oli jopa pelin top4 pakeissa. Hietaselle 15kg painoa lisää ja vähän kusipään vikaa niin oma pääkin sujuu hyvin. Nyt on vähän kevyt isojen miesten seassa.

Knight76
09.10.2005, 19:42
Mun mielestä tonne puolustukseen kaivataan yhtä kustapäässä omavaa puolustajaa esim. Jokereissa 99-00 vuonna pelikieltoja ja kuspään mainetta niittänyt http://www.hockeydb.com/ihdb/stats/pdisplay.php3?pid=13126 kelpaisi minulle vallan loistavasti. Tämän herran kanssa mikkihiiri Lostedtillakin tulisi paskat housuun välittömästi. Olisi varmaan puolet halvempi kuin nuo NHL-veteraanit ja ikääkin olisi paljon vähemmän. Ja maalintekijä Voutilaisen rinnalle, kiitos.

tuuski
09.10.2005, 19:58
Jep, Saksan divariin ilman muuta ostoksille, otetaan sieltä samalla se maalintekijä: http://www.hockeydb.com/ihdb/stats/pdisplay.php3?pid=5548

Holdenilla meni melkein puoli kautta päästä rytmiin, ja HIFK:n superhankinta on lähinnä laahustanut kentällä perässä. Eli jos/kun joku hankitaan, niin ei mitään projektia, vaan valmiiksi kunnossa oleva jamppa.

Rattlehead
09.10.2005, 21:00
Jos herutuslinjalle lähdetään niin tokihan paras vaihtoehto olisi Brad Ference, joka jostain syystä pelaa Phoenixin farmissa. Siinä olisi takalinjojen päällikkö.

Lähempänä realismia taitaa kuitenkin olla joku markotoivonen tai vastaava. Mielellään joku Kyle Rossiterin tapainen äijä, jolta löytyy ns. mean streak. Kerho tarvitsee tällä hetkellä fyysisen pelin johtajan, koska nykyiseltään joukkueesta ei löydy särmää, jota on ollut esim. Jalosen aikaisemmilla kausilla. Tylsää seurattavaa, kun hyökkäysten lopettaminenkin ontuu pahasti.

Musta_Kyy
14.10.2005, 00:23
Pakisto saa siis try-out ehdokkaan Astashenkon. Tervetuloa! Toivottavasti onnistuu, eikä ole kankea. Myös Teppo Tuomanen on nyt meillä, toivottavasti jatkaa pitkään. Mielestäni ehdottomasti pitämisen arvoinen mies, ainakin näillä näytöillä mitä nyt on antanut. Juuso -"177cm luistimet jalassa" voisi mennä divariin opettelemaan laidasta kiekon hakua ja oman pään peliä. Tilanne on hyvin usein sekasortoinen, kun parinsa Tuomaksen kanssa ovat jäällä. Hyökkäysvitjan kaikki tarmo menee puolustamiseen, kun tämä pari on kentällä, niin se vaan on. Isänsä tonnilla?

Tilanne pari peliä sitten:
Laamanen-Schneider
Korhonen-Laitinen
Hietanen-Immonen

Toivottava tilanne joulun jälkeen:
Laamanen-Schneider
Jokela-Laitinen
Astashenko(/stuntti)-Tuomanen
Immonen-Korhonen (Immoselle pääosin peliaikaa)

-> Hirvee kontrasti!

Fakap
14.10.2005, 00:53
En malta olla kysymättä että jatkaako Tuomanen vielä Astashenkon tulon jälkeen kerhossa vai ei? Kelpaisikohan TuTolle Hietanen, Immonen tai Korhonen Tuomasen sijaan. Mieluiten tietenkin Hietanen. Olisi aika herkullinen pakisto jos Tuomanen jäisi Kerhoon loppukaudeksi. Mies on hitusen varmempi kuin Immonen ja Hietanen. Olenkin ihmetellyt viime vuodet että miksi ihmeessä Kerho heivasi Tuomasen niin nopeasti divariin 2001-2002 kauden jälkeen. Oli silloin aikamoinen valopilkku verrattuna esim. Janne Juppoon.

Jomppa
14.10.2005, 07:53
En malta olla kysymättä että jatkaako Tuomanen vielä Astashenkon tulon jälkeen kerhossa vai ei? Kelpaisikohan TuTolle Hietanen, Immonen tai Korhonen Tuomasen sijaan. Mieluiten tietenkin Hietanen. Olisi aika herkullinen pakisto jos Tuomanen jäisi Kerhoon loppukaudeksi.

Tuomanen pelaa vielä Tappara pelin lauantaina ja maanantaina Kerholla on neuvottelut tilanteesta TuTon kanssa. Näin tietää kertoa tämän päivän Hämeen Sanomat.

kakkonen
14.10.2005, 09:26
Välikommenttina olisin kysellyt vähän jotta miten Korhosen Rise on pelannut? Vissiin loukkaantumisten takia peliaikaa on jonkun verran odotettua enemmän tullut? Mutta muuten rooli olisi kai tarkoitus pitää 7./8. pakkina?

Jakub
14.10.2005, 12:29
Sen mitä olen nähnyt Korhosen pelaavan niin on pelannut hyvin ja olisi mahtunut 6 pelaavan pakin joukkoon kun Jokela on loukkaantunut mutta sen paikan otti Hietanen.Yleinen mielipide ainakin katsomossa kyllä oli se että jos sukunimi ei olisi Hietanen ja paidannumero 17,niin Korhonen olisi mennyt ohi pelaavan kokoonpanon 6. pakiksi.

Desperaado
14.10.2005, 15:18
Saamieni tietojen mukaan tällä hetkellä Hermeksessä try-outilla olevasta Jeff Masonista on HPK kiinnostunut, Mason on esittänyt hienoja otteita niin harjoituksissa kun peleissäkin vaikkakin Hermes ei ole muuten loistanut erityisesti.

Valitettavasti tällä hetkellä Astashenkonkin tulon jälkeen ei oikeastaan ole tarvetta tälläisestä pelaajasta.

Kuulemien mukaan on samanhenkinen kun Brian Rafalski, nopea ja hyvä kiekollinen puolustaja. Toivotaan että mies saataisiin kerhoon ensi vuonna jos ei tänä vuonna. Jokatapauksessa varteenotettava vaihtoehto pakkiosastolle.

Desperaado
14.10.2005, 15:36
Saamieni tietojen mukaan tällä hetkellä Hermeksessä try-outilla olevasta Jeff Masonista on HPK kiinnostunut, Mason on esittänyt hienoja otteita niin harjoituksissa kun peleissäkin vaikkakin Hermes ei ole muuten loistanut erityisesti.

Valitettavasti tällä hetkellä Astashenkonkin tulon jälkeen ei oikeastaan ole tarvetta tälläisestä pelaajasta.

Kuulemien mukaan on samanhenkinen kun Brian Rafalski, nopea ja hyvä kiekollinen puolustaja. Toivotaan että mies saataisiin kerhoon ensi vuonna jos ei tänä vuonna. Jokatapauksessa varteenotettava vaihtoehto pakkiosastolle.

Hieman korjausta eli ei se nyt niin valitettavaa toisaalta ole että on hyviä pakkeja :) Tarkoitus ei ollut se miltä se saattaa näyttää.

Musta_Kyy
17.10.2005, 11:39
Teppo Tuomanen oli siis skeptinen sen suhteen mahtuuko joukkueeseen enää. Minusta mahtuu hyvinkin, sittenkin kun Jokelakin palaa, jos taso säilyy tuollaisena tai paranee systeemien mentyä selkärankaan. Peukkuja, että kuullaan jotain positiivista (+ Rämön vamma luultua lievempi)!

clayman
17.10.2005, 12:10
Laamanen-Schneider
Laitinen-Jokela
Astashenko-Tuomanen
+ Immonen, Hietanen, Korhonen

Tuollaisia pakkipareja voisi mielestäni kokeilla, jos Tuomanen jatkaa Kerhossa. Eli kyllä siellä tilaa olisi ihan tarpeeksi. Etenkin kun Immonen ei todellakaan ole kehittynyt niin paljon, kuin monet odottivat. On ehkä jopa ollut epävarmempi verattuna esim. edelliseen kauteen.

Ilman Tuomastakin pakkiparit näyttäisivät ihan hyvältä, mutta kyllähän Tepon myötä tuolla osastolla olisi enemmän syvyyttä.

Jakub
17.10.2005, 12:17
Ilman muuta Tuomanen mahtuu kerhon pelaavaan kokoonpanoon.Immonen ja Hietanen voisivat vuorollaan hakea kovia minuutteja ja paljon kiekollista/ylivoimavatuuta Tutosta.Tämä olisi omasta mielestäni molemmille seuroille winwin juttu,Immonen ja Hietanen ehkä eivät pitäisi koska ovat mielestään liigastatuksen arvoisia kavereita mutta omasta mielestäni molemmilla ei ole kausi ollut niin hyvä etteikö tuollainen keikka voisi tehdä molemmille pelillisesti hyvää.Tuomanen omana kasvattina olisi tulevaisuuttakin silmällä pitäen tärkeää pitää joukkueessa,nyt kun on näytönpaikan saanut ja sen käyttänyt,on kiinnostuneita varmasti muissakin seuroissa.

M10
17.10.2005, 20:57
Immonen ja Hietanen ehkä eivät pitäisi koska ovat mielestään liigastatuksen arvoisia kavereita..

On se kumma jos Hietanen jo nyt luulee että on saletin liigastatuksen arvoinen äijä. Minun mielestäni ei todellakaan ole, eikä toivottavasti myöskään Hietasenkaan mielestä. Immosesta näen tällä hetkellä olevan enemmän hyötyä kerholle, kuin Hietasesta. Juuso tarvii vielä ehdottomasti lisää kontaktipeliin kokemusta ja puhdasta jerkkua. Sitä voisi hakea vaikka divarista. Immonen oli viime kaudella ajoittain erinomainen ja se potentiaali on ehdottomasti maltin ja pienen odottelun arvoinen asia kerhon kapealle pakistolle.

Nuo Kalpa-pelin pakkiparit asettelisin seuraavanlaisesti

Schneider-Laamanen
Laitinen-Ashtashenko
Tuomanen-Korhonen/Immonen

Kerta Kaspari on try out -mies, on hänelle mielestäni heti myös annettava suht iso rooli puolustuksessa. Katsotaan vaikka miten pärjäisi tuossa Velin rinnalla. Ainakin varmaan tasapainottaisi tuota parin fyysistä pelaamista ja samalla pääsisi olemaan aina samoihin aikoihin kentällä veli-Latvialaisen kanssa. Jos nääs tarvii huudella jotain slaavilaisia ohjeita, kuten "Tsaibu!" tai "Arest Kuraka!" eli nyt tuli Kurkalle noutaja.

Musta_Kyy
19.10.2005, 10:57
Minua kiinnostaisi miten sen Tuomasen kanssa kävi, vaikkei muita kai kiinnostakaan. Jos joku tietää, niin valaiskaa tietä miehelle uutispimennossa, kiitos.

Procamp
19.10.2005, 11:05
Minua kiinnostaisi miten sen Tuomasen kanssa kävi, vaikkei muita kai kiinnostakaan. Jos joku tietää, niin valaiskaa tietä miehelle uutispimennossa, kiitos.

Palaa Turkuun, luki muistaakseni Veikkaajassa tai jossain muussa aviisissa.

ozo
19.10.2005, 11:08
samalla pääsisi olemaan aina samoihin aikoihin kentällä veli-Latvialaisen kanssa. Jos nääs tarvii huudella jotain slaavilaisia ohjeita, kuten "Tsaibu!" tai "Arest Kuraka!" eli nyt tuli Kurkalle noutaja.

Hieman infoa tietämättömälle: Latvian kieli ei kuulu slaavilaisiin kieliin vaan balttilaisiin kieliin, joka on indoeurooppalaisen kielikunnan haara. Ei mitään yhteistä venäjän tai tsekin kanssa.

By the way, kuuluisa kannustus on Shaibu eikä Tsaibu.

http://www.shaibu.cc/cp/

Miten Asta pärjäsi ekassa ottelussa?

Twite
19.10.2005, 12:44
Hieman infoa tietämättömälle: Latvian kieli ei kuulu slaavilaisiin kieliin vaan balttilaisiin kieliin, joka on indoeurooppalaisen kielikunnan haara. Ei mitään yhteistä venäjän tai tsekin kanssa.

By the way, kuuluisa kannustus on Shaibu eikä Tsaibu.Ettei 'Astha' kuitenkin olisi Latvian venäläisiä? Vai kirjoittavatko siellä kaikki venäläisin aakkosin?

Nimim. Nimmarin omistaja.

Master God
19.10.2005, 12:51
Ettei 'Astha' kuitenkin olisi Latvian venäläisiä? Vai kirjoittavatko siellä kaikki venäläisin aakkosin?
Niin, ja s-kirjaimen puuttuminen sukunimen lopusta viittaa myös siihen, eetei kyseessä ole sukujuuriltaan latvialainen henkilö.

Twite
19.10.2005, 12:54
Niin, ja s-kirjaimen puuttuminen sukunimen lopusta viittaa myös siihen, eetei kyseessä ole sukujuuriltaan latvialainen henkilö.Eikös see ässä-loppu (Tambijev/Tambijevs) viittaa määräiseen/epämääräiseen muotoon (vrt. a/the)?

Vai olenko syvällä metsässä, jälleen kerran? Onneksi en kuitenkaan Oulussa.

Master God
19.10.2005, 13:06
Vai olenko syvällä metsässä, jälleen kerran? Onneksi en kuitenkaan Oulussa.En kylläkään tunne syvällisemmin latvian kielioppia, mutta olen käsittänyt että latvialaiset olisivat jossain vaiheessa lisänneet sukunimensä perään s-kirjaimen. Saatan toki olla myös väärässä. En kuitenkaan Oulussa, joskin perin lähellä sitä eli Kiimingin kunnan alueella.

ozo
19.10.2005, 16:13
Ettei 'Astha' kuitenkin olisi Latvian venäläisiä? Vai kirjoittavatko siellä kaikki venäläisin aakkosin?
Nimim. Nimmarin omistaja.

En ole vielä tavannut Kaspars-nimisiä venäläisiä enkä ole koskaan nähnyt kyrillisiä kirjaimia latvian kielessä (esim. latvian kielestä voit nähdä mun profiilin kotisivu-osiossa). Kaspars kuuluu toki siihen CCCP-koulukuntaan, joka osaa hyvin venäjää ja Kasparsilla on ukrainalainen sukunimi.

Tuosta s-kirjaimesta on puhuttu jo tuhat kertaa tällä palstalla, ei jaksa enää selittää... Lyhyesti sanottuna vaikka teillä onkin vahva käsitys siitä, et kaikki sukunimet loppuu ässään niin ei se pidä paikkansa. Ei lopu s:ään, jos viimeinen kirjain on vokaali.

Master God
19.10.2005, 16:29
Tuosta s-kirjaimesta on puhuttu jo tuhat kertaa tällä palstalla, ei jaksa enää selittää... Lyhyesti sanottuna vaikka teillä onkin vahva käsitys siitä, et kaikki sukunimet loppuu ässään niin ei se pidä paikkansa. Ei lopu s:ään, jos viimeinen kirjain on vokaali.
Mistäs sitten johtuu, että monissa s-kirjaimeen päättyvissä nimissä toiseksi viimeinen kirjain on i?

Aleksandrs Belavskis, Karlis Zirnis, Edgars Zaltkovskis, Haralds Matulis, Gatis Tseplis, Martins Cipulis, Andris Kozlovskis.

Ans ku mä arvaan. Vaikka sitä ei ole kirjoitettukaan, latvialaiset kuvittelevat että kyseessä on venäjän kielestä tuttu ij-pääte ja näin ollen viimeinen kirjain on ikäänkuin konsonantti, vaikkei siltä näytäkään...

J.Petke
19.10.2005, 18:07
Minua kiinnostaisi miten sen Tuomasen kanssa kävi, vaikkei muita kai kiinnostakaan. Jos joku tietää, niin valaiskaa tietä miehelle uutispimennossa, kiitos.

Juuri postiluukustani räpsähtäneen Kapunkiuutisten mukaan Tuomanen on palannut turkuun "sopimusepäselvyyksien" takia mutta Hpk yrittää saada miehen takaisin jo Lauantaiksi. Ja myönnän olleeni skeptinen Tuomasen olemisesta "vahvistus" mutta hyvin on poika pelannut. Parantaa puolustuspäätä tarpeeksi jäädäkseen riveihin.

ozo
19.10.2005, 21:52
Mistäs sitten johtuu, että monissa s-kirjaimeen päättyvissä nimissä toiseksi viimeinen kirjain on i?

Ei nyt niin monessa. Vastakysymyksenä voi esittää, miksi monet suomalaiset sukunimet ovat nen-päätteisiä?

Ans ku mä arvaan. Vaikka sitä ei ole kirjoitettukaan, latvialaiset kuvittelevat että kyseessä on venäjän kielestä tuttu ij-pääte ja näin ollen viimeinen kirjain on ikäänkuin konsonantti, vaikkei siltä näytäkään...

Nice try. Sun esimerkeissä ei ole mitään tolkkua. Latvian kielessä on omat kielioppisäännöt eikä kukaan ole lisännyt ässiä loppuun ihan huvin vuoksi. Kaikki naisten sukunimet päättyvät melkein aina vokaaliin, mutta on miehiäkin. Ehkä Arturs Irbe on tuttu nimi? Tai Peteris Skudra? Tai Latvian puolustusministeri Einars Repse?

Asia on mun osalta loppuunkäsitelty. Etsi netissä lisätietoja miksi on näin, en mä oo latvian kielen opettaja.

Desperaado
21.10.2005, 16:31
Mikähän on homman nimi Tuomasen kohdalla, Jatkoajassa ilmestyneen uutisen mukaan palaa TuTon riveihin, mutta palaako kokonaan? Kaupunkiuutisissa luki, että HPK yrittää saada Tuomasen takaisin jo lauantaiseen Ilves-otteluun.

Mutta nyt ilmeisesti näin ei ole käymässä, onko jollain tarkempaa tietoa Tuomasen tilanteesta?

Master God
21.10.2005, 17:42
Asia on mun osalta loppuunkäsitelty. Etsi netissä lisätietoja miksi on näin, en mä oo latvian kielen opettaja.
En jaksa. Jos sua ei kiinnosta opettaminen, niin mitä sitten tulet tänne opettamaan? Ja ei tarvitse vastata, kysymys oli lähinnä retorinen. Onhan se kivaa brassailla tiedoillaan Jatkoajassa, ja lopettaa se tyyliin "emmä viitsikään kertoa enempää." On näitä meriä nähty.

Sitä paitsi minun esimerkeissäni oli hyvinkin paljon tolkkua. Sinä väitit, että sukunimi ei pääty s-kirjaimeen, jos viimeinen kirjain on vokaali. Näinhän tietysti onkin, sillä s ei ole vokaali. Sana ei myöskään pääty s-kirjaimeen, jos viimeinen kirjain on t, k, v, j, r tai q. Noissa antamissani esimerkeissä kuitenkin s-kirjainta edeltävä kirjain on vokaali, jota käsitin sinun tarkoittaneen.

Moderaattorit
21.10.2005, 18:34
Keskustelu latvialaisista sukunimistä loppuu sitten tällä ilmoituksella. Tässä ketjussa puhutaan jatkossa vain Kerhon pakiston mahdollisesta puutostilasta.

t. ystävänne Moderaattorit

M10
25.10.2005, 21:58
Jos herkutellaan ajatukselle, että Tuomainen saataisiin takaisin kerhoon, voisi Hietasen minun puolestani heittää tuonne divariin kehittymään.

Schneider-Laamanen
Laitinen-Jokela
Ashtashenko-Tuomanen

Niin, nuo tuolla lailla jos Asta saa jatkosopparin. Jotenkin sitä kyllä epäilen. Ihan kivahan se olisi hänen tilalle saada joku aggressiiivinen pelote (kanukki ilman hampaita). Ja niitä hampaita ei sit kanssa saa olla!

Reservissä olisi sitten vielä Immonen ja KortsuKorhonen.

Käsittämättömän hyvin tuo meikäläisenkin tuomitsema puolustus pelaa.

D.O.C.
25.10.2005, 23:55
Niin kuin on nähty, puolustus tuntuu pitävän ällistyttävän hyvin. Koko ei merkitse kaikkea ; ) Hietanen - Immonen parista on tällä palstalla kovasti maristu ja haikailtu hampaattomia kanukkeja ja muita vahvistuksia. Hyvin ovat työnsä tehneet ja todennäköisesti homma vaan paranee, kun tulee vielä vähän särmää lisää ja alkavat lukea toistensa ajatuksia entistä paremmin!

Hietasta taidetaan sukunimen takia tarkkailla erityisen kriittisesti ja täytyy sanoa, että minuakin on muutama kerta hirvittänyt kaverin veivailua omassa päässä ... mutta J.Jalonen on em. pakkipariin luottanut eikä huonolla menestyksellä. Antaa poikien pelata!

P.s. HPK:n voimamieskisasta mainittiin jossakin vaiheessa: Hietanen nosti penkiltä toiseks eniten 120 kg ja Jykän kanssa eniten leukoja... vaikka ei se tietysti vielä tuolla lootassa paljon auta. Mutta ei paha, kun saa vielä vähän massaa lisää.

Ritaripaita
01.11.2005, 16:40
Onkos jollain tietoa Tuomasen tilanteesta?
Kuulin et tuto ei päästä ukkoo edes rahan voimalla.

Spenroos
01.11.2005, 16:48
Onkos jollain tietoa Tuomasen tilanteesta?
Kuulin et tuto ei päästä ukkoo edes rahan voimalla.

Ei mitään tietoa mutta siltä tuo on minusta näyttänyt alusta asti. Enkä yhtään ihmettele jos ei päästä. En jaksa uskoa että Teppoa tänne enää täksi kaudeksi saataisiin. Toivottavasti mies hankitaan kuitenkin ensi kaudeksi kotiin.

Musta_Kyy
01.11.2005, 16:48
Onkos jollain tietoa Tuomasen tilanteesta?
Kuulin et tuto ei päästä ukkoo edes rahan voimalla.
Näinhän tuo päivän Veikkaaja kertoili. Jalonen ihmetteli TuTon toimintaa. Mutta ei kai tilanne vielä täysin lukkoon lyöty ole. Kyllä Tuomanen hyvin tänne sopisi.

tuuski
01.11.2005, 16:49
Onkos jollain tietoa Tuomasen tilanteesta?
Kuulin et tuto ei päästä ukkoo edes rahan voimalla.

Niin, Veikkaajassa oli Jalosen suulla kommentoitu asiaa aika närkästyneeseen äänensävyyn. Jalosen mukaan TuTo ei tosiaan ole päästämässä Teppoa "kotiin" edes isolla rahalla ja näin mieheltä on menossa 1,5 vuoden liigasopimus ohi, eikä se ole pelaajan etu.

Kerhon etu se ei ainakaan ole, tiedä sitten millainen tuo "iso summa" on. Aika jääräpäisiltä äijiltä vaikuttavat nuo turkulaiset.


edit. melkein samanaikaisesti oli pari muutakin samalla astialla. Mikähän se Tepon sopimustilanne TuToon nyt oikeasti on, koska täällä Jatkoajassa sopimuksen kesto on merkitty "toistaiseksi"?

Kiisa
01.11.2005, 17:42
edit. melkein samanaikaisesti oli pari muutakin samalla astialla. Mikähän se Tepon sopimustilanne TuToon nyt oikeasti on, koska täällä Jatkoajassa sopimuksen kesto on merkitty "toistaiseksi"?

Löysin tällaisen uutisen
http://www.mtv3.fi/urheilu/hockeynight/uutiset.shtml/arkistot/hockeynight/2005/05/371246

Sen mukaan Tuomasen ja Tuton sopimus kestää tämän vuoden.

sixtus
01.11.2005, 17:56
Pakistosta puuttuu juuri Richard Lintnerin tapainen kaveri. Olisi niiin täydellinen lisä kerhon puolustukseen kuin olla ja voi.

Nyt Lintumäki ja co olis aika kyykyttää isompia!

J.Petke
01.11.2005, 18:05
Lintnerin perässä on vaan varmaan ainakin 8 liigaseuraa ja luultavasti kymmeniä seuroja Euroopassa. Tosin Lintner olisi huippu kaveri, ja todellakin toivon että Hpk:hon saatais mutta aika iso matka on vielä siihen että kaveri luistelee Rinkulalla. Sveitsistä huhujen mukaan palaamassa myös J.Korhonen ja Somervuori. Sopisihan tuo Eerokin hyvin ykköseen Lahden tilalle. J.Korhonenkin on loistava puolustaja mutta onko kaveri juuri semmoinen mitä tän hetken pakisto kaipaa, minun mielestäni ei. Nykyinen pakisto kaipaa enemmän kovaa ja armotonta pakkia kuin pelkkää kiekollista pakkia.

Ja Tuomasen tilanteesta vielä sen verran että kyllä polttaa Tuto siltojaan moneen suuntaan jos ei päästä puolustajaansa liigaan. Monella pelaajalla tavoite on kuitenkin päästä liigaan pelaamaan ja jos vielä Tepolla on itsellään halua pelata Hpk:ssa niin luulisi että Tutollakin on ymmärrystä sen verran että päästävät miehen hyvää korvausta vastaan.

Everton
02.11.2005, 19:32
Ja Tuomasen tilanteesta vielä sen verran että kyllä polttaa Tuto siltojaan moneen suuntaan jos ei päästä puolustajaansa liigaan. Monella pelaajalla tavoite on kuitenkin päästä liigaan pelaamaan ja jos vielä Tepolla on itsellään halua pelata Hpk:ssa niin luulisi että Tutollakin on ymmärrystä sen verran että päästävät miehen hyvää korvausta vastaan.

Onhan tuossakin pointtinsa, mutta lähinnä Jalosen avautuminen aiheutti myötähäpeää. Ei uskoisi, että Hämeenlinnassakin kuvitellaan että vain liiga on jotain ja kaikki sen alapuolella pelkkiä lypsylehmiä. Lisäksi pelaajaa tavallaan uhkaillaan, vaikka asia tuskin on hänen käsissään.

TuTo pelaa kuitenkin Mestistä ihan tosissaan ja Tuomanen on joukkueen ykköspakki. Joukkue on rakennettu sen varaan, että pelaajat pysyvät seurassa koko kauden. Ei siinä "suuretkaan" summat hirveästi auta, jos kunnollista korvaajaa ei ole saatavilla.

Miettikääpä vaikka omalle kohdallenne. En tiedä kuka HPK:n selkeä ykköspakki tällä hetkellä on (Schneider?) mutta kuvitellaan, että joku NHL- tai sveitsiläinen seura haluaisi miehen riveihinsä nyt ja heti, ja olisi valmis maksamaan siitä omasta mielestään "hyvän korvauksen". HPK olisi tästä tietysti suuresti riemuissaan, pääsisihän ko. pelaaja parempaan sarjaan ja huomattavasti paremmille liksoille. Lisäksi suhteet pysyisivät hyvinä, eikä hänen tarttisi ensi kaudella pelailla Porissa, Lappeenrannassa ja ties missä. Kävisi varmaan hyvin?

Vaan saattaahan Tuomanen siltikin tulla sinne. Jos se ei mahdollista olisi, niin tuskin häntä olisi edes lainaksi päästetty. Mutta kannattaa kuitenkin muistaa, että tässäkin asiassa on kaksi puolta.

Rontti
02.11.2005, 20:26
Omituisen tuosta Tuomasen tilanteesta tekee se, että mies itse olisi ilmeisen halukas lähtemään Hämeenlinnaan. Todella älytön veto TuTo:lta pitää väkisin kiinni miehestä, joka haluaisi päästä pelaamaan korkeammalla sarjatasolla.

Nimim. Evertonille tiedoksi, että Hämeenlinnassa ei ole ollut ikinä tapana pitää pelaajia joukkueessa, jos ne eivät ole koko sydämellään hommassa mukana.

Turussa nyt vaan on muutenkin niin ihmeellisiä tapoja, että turhaan kai tuota ihmettelee.

C5-Jarppa
03.11.2005, 00:09
Omituisen tuosta Tuomasen tilanteesta tekee se, että mies itse olisi ilmeisen halukas lähtemään Hämeenlinnaan. Todella älytön veto TuTo:lta pitää väkisin kiinni miehestä, joka haluaisi päästä pelaamaan korkeammalla sarjatasolla.

Tänään keskiviikkona A:n pelissä kuulin, että Kerho itse olisi tyrinyt sopimuksenteon.
Tuomanen on Kerhon mies. Vuokrasopimusta kun sorvattiin Tuton kanssa, niin sopimustekstistä unohtui oleellinen pikku lause. Ei laitettu pykälää, että "Kerhon niin halutessa/tarvitessa Teppo voidaan ottaa Kerhoon kesken sopimuksen pelaamaan".

Tiedä sitten totta vai tarua?

Kyllähän se siltä alkaa vaikuttamaan, että jotain häikkää sopimuksessa olisi.
Jossain vaiheessa varmaan oli tietona ennen kautta, että Teppoa ei tarvittaisi lainkaan tälläkään kaudella.
No esimerkkinä, Wikman sai pikku tärskyn Porin pelissä, ja silloin minua taas pelotti, että meillä on vaan kolme hyvää veskaria... =)
Ei näitä voi etukäteen tietää!

Everton
03.11.2005, 00:41
Vuokrasopimusta kun sorvattiin Tuton kanssa, niin sopimustekstistä unohtui oleellinen pikku lause. Ei laitettu pykälää, että "Kerhon niin halutessa/tarvitessa Teppo voidaan ottaa Kerhoon kesken sopimuksen pelaamaan".

No, ei kai TuTokaan nyt niin tyhmä olisi että tuollaiseen sopimukseen suostuisi. Jotkut Mestiksen "farmiseuroista" tekevät sopparinsa liigapykälällä varustettuina, mutta TuTo tai muutkaan isommista tuskin koskaan.

Sama kun HPK vuokrasi viime kaudella esim. Mikko Jokelan. Sehän se vasta olisi ollut SaiPalta hyvä veto panna soppariin pykälä "Jos se pelaa vitun hyvin teillä, niin voidaan napata se takasin koska tahansa. Jos se taas on surkea, niin saatte maksaa pottuja koko kauden."


Nimim. Evertonille tiedoksi, että Hämeenlinnassa ei ole ollut ikinä tapana pitää pelaajia joukkueessa, jos ne eivät ole koko sydämellään hommassa mukana.

Eli jos joku venäläinen miljonääri lupaisi just nyt kaiken maan ja taivaan väliltä koko ykköskentällisellenne, niin päästäisitte menemään hänen mielestään "sopivaa korvausta vastaan"? Koska olisihan siinä ainakin osa sydämestä jo kaviaaripöydän ääressä.


Pahoittelut kärjistyksistä, mutta edelleen tuntuu kovin yksipuoliselta ja itsekeskeiseltä ajattelulta. Ei sopimuksia kuitenkaan ihan huvikseen tehdä.

odwaz
03.11.2005, 02:27
No, ei kai TuTokaan nyt niin tyhmä olisi että tuollaiseen sopimukseen suostuisi. Jotkut Mestiksen "farmiseuroista" tekevät sopparinsa liigapykälällä varustettuina, mutta TuTo tai muutkaan isommista tuskin koskaan.

Sama kun HPK vuokrasi viime kaudella esim. Mikko Jokelan. Sehän se vasta olisi ollut SaiPalta hyvä veto panna soppariin pykälä "Jos se pelaa vitun hyvin teillä, niin voidaan napata se takasin koska tahansa. Jos se taas on surkea, niin saatte maksaa pottuja koko kauden."
Mutta siis Jarppa puhui vuokrasopimuksesta, ja voisin kuvitella, että varsinkin Liigan ja mestiksen (sekä Kerhon ja Pelicansin) välillä tuo olisi juurikin normaalia. Siis laitetaan mies pelaamaan divariin, kun itse ei tarvita ja tarvittaessa kutsutaan takaisin. Tämä siis sillä oletuksella, että Tuomasella on ollut voimassaoleva sopimus Kerhoon.

Ja sanotko oikeasti, että Jokela vuokrattiin SaiPalta? Kuulostaa jokseenkin oudolta, kun joukkueet eivät ole omistaneet pelaajan oikeuksia enää moneen vuoteen eikä Jokela ole pelannutkaan lappeen Rannassa 3-4 vuoteen. Joten mitä siis?

Rontti
03.11.2005, 05:50
Eli jos joku venäläinen miljonääri lupaisi just nyt kaiken maan ja taivaan väliltä koko ykköskentällisellenne, niin päästäisitte menemään hänen mielestään "sopivaa korvausta vastaan"? Koska olisihan siinä ainakin osa sydämestä jo kaviaaripöydän ääressä.

Ykköskentällinen tosiaan kuulostaa aika kärjistetyltä heitolta, mutta jos pelaaja - ykkösestä tai nelosesta - itse haluaa lähteä muualle, oli sitten syynä raha tai joku muu, niin pitäähän se silloin pois päästää. Ja on päästettykin. Hallaahan tuo saattaa pitemmän päälle tekemään muuten.

Ja vaikka TuTo ei sopimuksiinsa mitään liigapykäliä tekisikään, niin kyllähän tällaisessa tapauksessa huomattavan moni joukkue kuitenkin ajattelee pelaajankin etua. Käsittääkseni HPK ei ollut Tuomasta ryöstämässä ainakaan ihan sanan varsinaisessa merkityksessä. Itse en tosin ole ikinä sorvannut yhdenkään jääkiekkoilijan pelaajasopimusta.

Enkä minäkään ole kuullut Jokelan vuokrasopimuksesta mitään.

tuuski
03.11.2005, 07:49
Ykköskentällinen tosiaan kuulostaa aika kärjistetyltä heitolta, mutta jos pelaaja - ykkösestä tai nelosesta - itse haluaa lähteä muualle, oli sitten syynä raha tai joku muu, niin pitäähän se silloin pois päästää. Ja on päästettykin. Hallaahan tuo saattaa pitemmän päälle tekemään muuten.


Viimeksihän kauden alussa päästettiin Setzinger kotiin jotain pientä kompensaatiota vastaan. Tuomasen tilanteeseen tämä ei tosin ole verrannollinen, sillä Teppo haluaisi kotiin turusta.

TuTo-kirjoittaja Devonin kommentti puoltaa "päästäkää poika kotiin" -ajatusta:

Tuomasen kohtalo pohdituttaa itseäkin. HPK näyttää lähettäneen TuToon puolustajan, joka esiintyy Teppo Tuomasena. Siis pelaa samalla numerolla, ja samassa kentässä kuin Tuomanen, mutta vaan paljon huonommin. Silminnäkijöiden mukaan kyseessä ei voi olla se sama ykköspakki-Tuomanen, jonka TuTo pari viikkoa sitten lainasi HPK:lle. Missä on siis oikea Teppo Tuomanen?

Everton
03.11.2005, 15:34
Ja sanotko oikeasti, että Jokela vuokrattiin SaiPalta? Kuulostaa jokseenkin oudolta, kun joukkueet eivät ole omistaneet pelaajan oikeuksia enää moneen vuoteen eikä Jokela ole pelannutkaan lappeen Rannassa 3-4 vuoteen. Joten mitä siis?

JOKELA MIKKO HPK-EDUSTUSJÄÄKIEKKO RY LIIGA-SAIPA OY Raj Raj. edus oik siirto 15.9.2004 30.4.2005 Kyllä

Noin kertoo SJL:n viime kauden pelaajasiirtotaulukko. Sama juttu Lindlöfin kanssa, syitä ja taustoja en kylläkään tiedä.

Ei kai Tuomasella missään vaiheessa sopimusta HPK:n kanssa ole ollut. Tai jos näin on, niin silloin aiemmat kommenttini menettävät tarkoitustaan. Käsittääkseni mies pelasi viime kaudella ihan normaalisoppparilla Forssassa ja siirtyi sieltä suoraan Turkuun. Hämeessä on vain kuitattu nimi alle pelaajaoikeuksien siirtämiseen täksi vuodeksi. Se, pitääkö tuollaisia edes vuokraamiseksi kutsua näinä aikoina onkin sitten ihan toinen juttu.

Designer
04.11.2005, 09:12
Mitäs tehdään, jos Astashenkon polvi on niin rikki ettei pelaamisesta tule lauantaina mitään? Kieltämättä olisi harvinaisen munakas ratkaisu lähteä viidellä pakilla heti alusta lähtien Ipaa vastaan, mutta mahtaisiko homma toimia yhtä hyvin kuin Bluesia vastaan. Alkaaa Schneiderin ja Laamasen pohkeet laulaa hoosiannaa ennemmin tai myöhemmin. Oma ehdotukseni on, että puetaan Rontti ritaripaitaan ja laitetaan se Ruoholan pariksi kentälle. Ja nyt en puhu tästä kaappiturkulaisesta, joka Jatkoajassa meitä viihdyttää, vaan Ässien tuonnimisestä puolustajasta. On ilmeisesti vaikeuksia saada Ässissä peliaikaa vaikka esitykset siihen kai oikeuttaisivatkin, joten eiköhän kaverin voi yhteen peliin ottaa takkuturkkeja pysäyttelemään.

clayman
04.11.2005, 09:42
Nyt pitäisi kyllä saada Tuomanen mukaan edes Ilves-otteluun. Viidellä pakilla on vakea pelata koko ottelua läpi, vaikka Bluesia vastaan homma toimikin riittävän hyvin.

Mitä enemmän Schneider ja Laamanen pelaavat, sitä todennäköisempää on, että heistä ainakin toinen vielä loukkaantuu.

BelleGrino
04.11.2005, 10:24
JOKELA MIKKO HPK-EDUSTUSJÄÄKIEKKO RY LIIGA-SAIPA OY Raj Raj. edus oik siirto 15.9.2004 30.4.2005 Kyllä

Ihan purematta en tota nielis mutta jos asia on näin niin sitten on. Aika uskomattomalta toi kuitenkin kuulostaa ku kaveri oli Lappeenrannassa viimeks 00-01 kaudella.

unbreakable80
04.11.2005, 10:36
Vahvoja huhuja ollut Tuomasen Tepon paluusta. Kerho kuulemma pahvia tarjonnut mutta ei ole Tuto vielä lämmennyt.

Twite
04.11.2005, 11:53
Pelaajaoikeudet ja pelaajasopimus ovat kaksi erillistä asiaa. Vuokrapelaajaksi kutsutaan pelaajaa jolla on sopimus joukkueeseen A, joka maksaa palkan, mutta hän pelaa joukkueessa B joka maksaa 'vuokraa' joukkuelle A. Se että Jokelan oikeudet olivat/ovat Saipalla ei tarkoita sitä että Jokela oli vuokrapelaaja. Vai kuinka monen mielestä Toni Mäkiaho oli vuokrapelaaja HIFK:sta?

Eikös tuo koko sekava pelaajaoikeussysteemi ole menossa romukoppaan jonkun siirtymäajan jälkeen? Eli nykynuorten pelaajaoikeuksia ei ole enää kenelläkään, kai?

Tomppa
04.11.2005, 12:23
Mitäs tehdään, jos Astashenkon polvi on niin rikki ettei pelaamisesta tule lauantaina mitään? Kieltämättä olisi harvinaisen munakas ratkaisu lähteä viidellä pakilla heti alusta lähtien Ipaa vastaan -- Alkaaa Schneiderin ja Laamasen pohkeet laulaa hoosiannaa ennemmin tai myöhemmin.

En näkisi vain viiden pakin peluuttamisen olevan mahdotonta. Schneider ja Laamanen tietysti joutuvat pelaamaan melkein sen 30min, mutta kyseessä on kuitenkin viimeinen peli ennen taukoa, joten tiedossa on pitkä palautumisaika. Enkä edes näe Ilvestä Bluesin veroisena vastustajana, vaikka ei tietenkään aliarvioimaan pidä ruveta..

Oma ehdotukseni on, että puetaan Rontti ritaripaitaan ja laitetaan se Ruoholan pariksi kentälle.

Miksei, jos tämä on helposti hoidettavissa. Jos kuusi pakkia, niin pystytään tekemään kolme paria, jolloin olisi ehkä helpompi pelata kun joidenkin ei tarvitse jatkuvasti vaihtaa vierellä olevaa äijää. Ja mikähän on tilanne omissa A-junnuissa?

BelleGrino
04.11.2005, 12:50
Ja mikähän on tilanne omissa A-junnuissa?

Aika heikko, mun mielestä ainut liigassa pelaamaan pystyvä pakki näiden jo nähtyjen jälkeen on Matias Peltoniemi, pituutta 191 painoo 86 joten kokoakin löytyy. Siitäkö jo lauantaille pakki?

JasonMiller
04.11.2005, 13:08
Onko jossain jo nähtävissä Blues- ottelun peliajat. Tai osaako joku muuten sanoa, kunka paljon minuutteja ja vaihtoja pelasivat Lamppu ja David. Vastaushan on, että liikaa, mutta kuinka paljon?

Flonaldo
04.11.2005, 13:33
Onko jossain jo nähtävissä Blues- ottelun peliajat. Tai osaako joku muuten sanoa, kunka paljon minuutteja ja vaihtoja pelasivat Lamppu ja David. Vastaushan on, että liikaa, mutta kuinka paljon?7 Immonen, Tuomas 35 22.28
8 Schneider, David 44 30.20
17 Hietanen, Juuso 39 21.07
21 Laamanen, Jukka-Pekka 39 31.19
23 Astashenko, Kaspars 4 2.32
26 Ruohola, Jussi 24 13.02

Korinekki
04.11.2005, 13:34
Onko jossain jo nähtävissä Blues- ottelun peliajat. Tai osaako joku muuten sanoa, kunka paljon minuutteja ja vaihtoja pelasivat Lamppu ja David. Vastaushan on, että liikaa, mutta kuinka paljon?

http://www.sm-liiga.fi/media/season/games/stats/played_time_2005.asp?gamenumber=131&team=1

Laamanen ja Schneider molemmat yli 30min.

pp
04.11.2005, 13:34
Onko jossain jo nähtävissä Blues- ottelun peliajat. Tai osaako joku muuten sanoa, kunka paljon minuutteja ja vaihtoja pelasivat Lamppu ja David. Vastaushan on, että liikaa, mutta kuinka paljon?

http://www.sm-liiga.fi/media/season/games/stats/played_time_2005.asp?gamenumber=131&team=1

Musta_Kyy
04.11.2005, 13:40
http://www.sm-liiga.fi/media/season/games/stats/played_time_2005.asp?gamenumber=131&team=1
Miltä sivulta näihin pelaajien peliaikoihin on linkit. Ei oikein helposti löydy...

Twite
04.11.2005, 13:54
Miltä sivulta näihin pelaajien peliaikoihin on linkit. Ei oikein helposti löydy...http://www.sm-liiga.fi/media/index.html

Musta_Kyy
04.11.2005, 14:17
http://www.sm-liiga.fi/media/index.html
Kiitoksia! Nyt pääsee katteleen amukavasti näitäkin.

Everton
04.11.2005, 14:44
Pelaajaoikeudet ja pelaajasopimus ovat kaksi erillistä asiaa. Vuokrapelaajaksi kutsutaan pelaajaa jolla on sopimus joukkueeseen A, joka maksaa palkan, mutta hän pelaa joukkueessa B joka maksaa 'vuokraa' joukkuelle A. Se että Jokelan oikeudet olivat/ovat Saipalla ei tarkoita sitä että Jokela oli vuokrapelaaja. Vai kuinka monen mielestä Toni Mäkiaho oli vuokrapelaaja HIFK:sta?

Eikös tuo koko sekava pelaajaoikeussysteemi ole menossa romukoppaan jonkun siirtymäajan jälkeen? Eli nykynuorten pelaajaoikeuksia ei ole enää kenelläkään, kai?

Jep, hyvä tiivistys Twiteltä. Nostin itse Jokelan esille esimerkkinä, koska monella tuntui olevan Tuomasen "vuokraamisesta" HPK:sta TuToon väärä käsitys. Tuomanen on käsittääkseni kiistatta tällä kaudella TuTon mies, kunnes seurat yhdessä toisin sopivat. Onkohan Teppo muuten edes ollut pariin-kolmeen vuoteen missään yhteyksissä Kerhon kanssa ennen tätä syksyä?

Koko pelaajaoikeuspykälikköhän on melkoinen viidakko, josta ei meinaa ottaa selvää millään. Vaan jos olen oikein ymmärtänyt, niin nimenomaan nuorilla pelaajilla tulee "kasvattajarahan" myötä säilymään samanlainen systeemi. Tai siis, pelaajaoikeus (oikeus edustaa jotain seuraa virallisissa otteluissa) ja siitä maksettavat korvaukset ovat tietysti ihan eri asia nekin. Luonnollisesti pelaajalla pitää olla lupa edustaa uutta seuraansa, ainakin kokeneilla sopimuksettomilla pelaajilla seuranvaihto on kuitenkin maksuton muodollisuus.

Noose
17.11.2005, 17:20
Jukka Jalonen ja Sebastian Sulku nähty Jortsu-hallin käytävillä.

tuuski
17.11.2005, 17:43
Jukka Jalonen ja Sebastian Sulku nähty Jortsu-hallin käytävillä.
Hämeen Sanomissa taisi olla Sulun kommenttikin pelistä, Tepsin vaisuutta päivitteli. Brynäsissä ei taida olla yhtään peliä tällä kaudella? Loukkaantunut vai mitae