View Full Version : Pelicansille "lauantai "pelipaidat.
Lauantaisessa ottelussa TPS:a vastaan Pelicans esittelee uudet "lauantai" pelipaitansa. Näin kertoi Jorma Kosonen radiossa hetkisitten.
Saapa nähdä millaiset tuotokset sieltä sitten paljastuu. Itse ensialkuun hieman karsastan tällaista ajatusta, mutta katsotaan nyt ensin. Jotain tuollaista NHL-tyylistä 3.paitaa odottelisin, toivottavasti olisi edes tyylikkäät.
..että lauantaipaidat ovat mustat ja rinnassa lukee NY Rangers-tyyliin PELICANS..
Viestin lähetti Notsu
..että lauantaipaidat ovat mustat ja rinnassa lukee NY Rangers-tyyliin PELICANS..
Veikkaan myös itse ihan samaa :)
Uutinen Pelicansin sivuilla. (http://www.pelicans.fi/?id=lue_lisaa&uutinen=185)
Hehe.. Repesin julisteelle. Voin kuvitella kuinka joku paikallinen koomikkosuuruus imitoi Marcoa afroperuukki päässä ja valkoiset polyesterihousut jalassa discopallon kimalluksessa, ja kuuluttaa pelaajia jäälle. "Nnnumerrooo kaksikymmentäyksiiii, Pasiii Nnnnurrmineeennn! NAMII NAMIII!!"
Ainakin jotakin erilaista?
"Tiistain Lukko-ottelussa saatiin jo esimakua tulevasta. Pelicansin uuden hienon pelaajaesittelyn muodossa."
Haluaisiko joku paikallaollut hieman valaista, että minkälainen tuo uusi hieno pelaajaesittely on? Joku screenillä pyörivä videonpätkä, kun näyttää Videomakers olevan kyseisen esittelyn suunnittelija?
"Uusi ilme, uusi musiikki ja vain Lahdessa."
Huh, nyt alkaa kyllä jo hieman pelottaa.
Kummeli1
15.10.2004, 09:18
Joo eli toi pelaajaesittely oli tosi makee!
Videomakers osaa nähtävästi tehä hienoa jälkeä. Musa oli myös hyvä siihen! Kannattaa tulla hallille niin näette sen!
Mutta hienoa että ovat jaksaneet tehdä tuollaisen pelaajaesittelyn, hienoa jälkeä!=)
Pikkasen kyllä pelottaa tuon mainoksen perusteella mitä on luvassa. Toivottavasti jotain hyvän maun rajoissa eikä mitään sekametelisoppaa höystettynä Village Peoplen musiikilla..
Kaikki mitä yleisömäärän kasvattamiseksi voi tehdä on ainakin kokeilun arvoista, mutta toivottavasti kokeilut ovat sellaisia jotka eivät vain hetkellisesti nosta katsojalukuja ts. ei mitään skeidaa mitä porukka tulee katsomaan uteliaisuuttaan ja sitten koko homma lässähtää.
Viestin lähetti Teufel
Kaikki mitä yleisömäärän kasvattamiseksi voi tehdä on ainakin kokeilun arvoista, mutta toivottavasti kokeilut ovat sellaisia jotka eivät vain hetkellisesti nosta katsojalukuja ts. ei mitään skeidaa mitä porukka tulee katsomaan uteliaisuuttaan ja sitten koko homma lässähtää. Tuota lässähtämistä minäkin pelkään. Tässä on kuitenkin Pelicansin tapauksessa kyseessä suhteellisen kova ennakkohypetys, joten pieni pelko persiissä sitä lauantaina pitää hallille lähteä katsomaan minkälainen tapahtuma aikaan saadaan. Itse olen tämän show-puolen kannalla, sillä se voi mielestäni antaa koko ottelutapahtumalle lisäarvoa, mutta toteutus on aina arvoitus.
Tämä maalitorvikin oli - kuten arvata saattoi - täsmälleen samanlainen kuin ainakin Lappeenrannassa ja ehkä Raumallakin, joka sai minut kääntymään asiaa vastaan. Maalitorvi voi onnistuneena olla hyvä juttu, mutta tällä toteutuksella ei juuri mieltä nosta. Persoonallisuus puuttuu. Hyvin se toimi sillä vanhalla kahden maalibiisin systeemilläkin.
Huomenna siis ainakin ne uudet kolmos-pelipaidat, muu on hämärän peitossa, mutta jos totetus on todella hienon pelaajaesittely-videon luokkaa, niin siinä tapauksessa propsit koko SNF-idealle.
Viestin lähetti LaCew
"Tiistain Lukko-ottelussa saatiin jo esimakua tulevasta. Pelicansin uuden hienon pelaajaesittelyn muodossa."
Haluaisiko joku paikallaollut hieman valaista, että minkälainen tuo uusi hieno pelaajaesittely on? Joku screenillä pyörivä videonpätkä, kun näyttää Videomakers olevan kyseisen esittelyn suunnittelija?
Suhtaudun tällaisiin itse pelin ulkopuolisiin härpäkkeisiin melko penseästi ja skeptisesti. Silti voin sanoa, että ainakaan videotaululla pyörinyt pelaajaesittely ei ollut mitenkään järkyttävä. Vähän suuren maailman meininkiä, mutta sirkushuvejahan kansa haluaa. Pitää muistaa, että perheelliset ovat jääkiekko-ottelun yleisönä hyvin tärkeä kuluttajasegmentti.
Kunhan mihinkään naurettavuuksiin ei sorruta ja show'n tekeminen ei ole käynyt tolkuttoman kalliiksi, voisin jopa kuvitella ajattelevani siitä myönteisesti. Niin oudolta kuin tuo ajatus vielä tuntuukin.
Nyt kun show esitetään ensimmäistä kertaa, tappion välttäminen on pirun tärkeää. Räkäisestä jatkoaika- tai rankkarivoitostakin jäisi mukava kuva satunnaiskävijöille.
Onhan tätä lauantain pelitapahtumaa mainostettu SATURDAY NIGHT FEVER spektaakkelina, mielenkiinnolla odotan mitä tulevan pitää. Kyllä tällänen show tapahtuma on varmasti hyvä lisä lauantain matseille, toivoa sopii että Lahtelais yleisö löytää tiensä paikan päälle sankoin joukoin. Kuulema Suomessa lätkäpeleissä ei ole vastaavanlaista showta ollut.
Muutenkin luulisi olevan enemmän ihmisiä paikalla kun Lukko pelissä. Onhan kyseessä Pelicansin ensimmäinen lauantain kotipeli ja viime kotipelistä voitto alla.
Eiköhän kyseessä ole yleisilmeen kehittämistä, ja pala palalta tuotteen luomisesta. Tähän mennessä on ollut peli/joukkue jonka mukana kaikki on noussut tai kuollut. Mielestäni on erittäin tärkeää, että luodaan tuotetta joka kestää pelilliset alamäet. Huomio "lauantai kuumeesta" tavoittaa ja johdattaa yksistään hallille marginaaliset katsojat, mutta jotain omaa ja erilaista on todennäköisesti tarkoitus luoda ja hyvä niin. Sen tiedän, että uudet pelipaidat ovat hienot, ja lauantait on tarkoitus olla viihdyttäviä pelin yhteydessä muutenkin. Mitään yli maagisia markkinointitemppuja on turha varmaankaan odottaa.
-diego-
Kolmospaidat ovat hieno idea. Itsekin olisin toivonut Ässille mustia kolmospaitoja esim. paikallisotteluita varten.
Turquoise
18.10.2004, 09:26
Niin.. Minkäslaiset nuo pelipaidat nyt sitten olivat..??
Viestin lähetti Turquoise
Niin.. Minkäslaiset nuo pelipaidat nyt sitten olivat..??
Osoitteesta www.pelicans.fi löytyy Peicans-TPS ottelun raportista löytyy kuvia joissa kyseinen tekele näkyy.
Omasta mielestäni paidat ovat yllättävän hienot. Yksinkertaiset, mutta tyylikkäät. Numerot näkyvät ainakin selkeästi.
Huomenna taas nähdään nämä mustat peliasut kentällä Ilvestä vastaan.
Kaikki paikalle katsomaan näitä meidän lauantai paitoja , erityisesti ne jotka eivät ole vielä nähneet kyseisiä peliasuja.
Viestin lähetti Notsu
Veikkaanpa...että lauantaipaidat ovat mustat ja rinnassa lukee NY Rangers-tyyliin PELICANS.. Ei juma. Luulin että tämä oli läppä, mutta ei. Sellaisethan ne
olivatkin. Omaperäistä, todella.
Ainiin, ei oltukaan NHL:ssä jossa kolmospaita on usein musta
versio ja Colorado "keksi" tämän Rangersin tyylin.
Noh, SM-Liigaan ihan hieno tekele.
Viestin lähetti stiflat
Ei juma. Luulin että tämä oli läppä, mutta ei. Sellaisethan ne
olivatkin. Omaperäistä, todella.
Ainiin, ei oltukaan NHL:ssä jossa kolmospaita on usein musta
versio ja Colorado "keksi" tämän Rangersin tyylin.
Noh, SM-Liigaan ihan hieno tekele.
Ei välttämättä paras mahdollinen keksintö, mitä tulee peliasuihin, mutta parempi kuin yksikään muu mitä tähän asti on keksitty minkään liigajoukkueen taholta (vähään aikaan). Tietysti joku onneton on mennyt keksimään värit ja muodot ennen meitä. Kannatti meidän ottaa rajallisella budjetillamme näköjään yksi mies lisää markkinointiin. En kyllä todellakaan tiedä kenen keksintö tämä oli, mutta huonommankin idean olisi voinut keksiä. Tosin tuon Saturday Night Feverin mukana tuli pakolliset 70-80-luvun discojumpat, jotka ei niin hirveästi potkaise. Ei edes aina niin virkeää lahtelaisyleisöä... Mitä ihmettä? No onneksi siellä ei ole kuin muutama kipale.
Pelicans - ei löydy näitä eläimiä Lahdesta, vaan enemmän Floridasta (Miksei siellä ole yhtään Pelicans-joukkuetta?)
musta Pelicans-asu -sopii hyvin vuodenaikaan ja Pelicansiin kohdistuneisiin ennakko-odotuksiin tästä kaudesta
Aina matkitaan, mehän matkimme betonin valmistuksenkin termiiteiltä. Miettikääpä sitä.
sporttipappa
01.11.2004, 12:21
Tulipa käytyä Lahdessa katsomassa viikonloppuna peliä kun kerrankin työkiireiltä ehdin.
Mieleen jäi pelin ulkopuolelta erityisesti hyvä tunnelma, tyylikkäät pelipaidat, poikkeava ottelumusiikki (hyvässä mielessä), pelaajaesittely ja nurmisen läksiäiset..
Saturday night fever tuntui mielenkiintoiselta ja onnistuneelta, näin harvemmin peleissä käyvän silmin nähtynä.
Mistäköhän näkisi mitä kaikkea musiikkia siellä lahdessa soitettiin..?
Viestin lähetti sporttipappa
Mistäköhän näkisi mitä kaikkea musiikkia siellä lahdessa soitettiin..? Tuoltahan ne näyttäisivät suurimmaksi osaksi löytyvän:http://jari.sigmatic.fi/pelicans/biisit_2004.html
Larha 66
01.11.2004, 14:18
Hyvä että joku uskaltaa. Näitä lisää liigaan! Tässä hommassa Pelicans on liigan eliittiä.
Pakko antaa tunnustus Pelicanseille tuosta hommasta. Vaikka pelipaitaidea onkin ehkä aavistuksen kopioitu, niin on sekin jotain aivan uutta täällä perähikiällä. Itse näin tuon pelipaidan ja sen pelaajien esitelyvideon viime lauantaina Neloselta aamulla tulleessa urheiluohjelmassa. Ja molemmat vaikuttivat erittäin onnistuneilta, etenkin se video.
Ei meillä tuolla Areenassa voida mistään tuollaisesta edes haaveilla.
Kummeli1
01.11.2004, 18:50
Kyllä! On tuo pelaajaesittelu sitten hieno! Ei voi muutakuin vain ihailla! Kyllä tulee hyvä fiilis hallissa kun tuo pelaajaesittely putkahtaa taululle ja cheeleederit hyppäävät kentälle. Onhan nu pelipaidatkin ihan hienot, paitsi se että tuo on hieman kopioitu, mutta ei se haittaa.
Kyllä harmittaa kun en nähnyt tuota Nelosen urheiluaamua. Oisiko jollakin se nauhalla, laittaisi nettiin tai jotain? Harmittaa nii pirusti!>:(
Niin, tästä pitikin mainita jo lauantain pelin jälkeen.
Minusta nuo mustat paidat olivat oikein tyylikkäät ja kerrankin jopa minä sain pelaajien numeroista ja nimistä selvää.
Myös tuo alun videoesittely oli hieno. Yksinkertainen mutta silti näyttävästi toteutettu.
yellowbus
04.11.2004, 21:39
Tuli käytyä tänään muutaman viikon tauon jälkeen pelissä, ja olin lentää perseelleni nähdessäni tuon esittelyvideon. Oli todella hienoa työtä VideoMakersin pojilta iso käsi sinne, myös videolla ollut musikki oli todella mainio. Mikäköhän laulu-ja soitinyhtye tuon on mahtanut tehdä?
Avautumiseni takia en jaksanut avata uutta [turhaa] otsikkoa vaikka tässä topicissa ei aihetta varsinaisesti käsitellä... Tarkoituksenani ei ole v*ttuilla, vaan ihan rakentavasti ehdottaa seuraavaa: jos Lahden jäähallista löytyy äänentoistojärjestelmästä sellainen namiskuukkeli, jossa lukee treble - niin kääntäkää sitä ihmeessä pohjoisen suuntaan! Kaakossa siitä ei ole hyötyä varsinkaan kyseisen kuuluttajan huudellessa. En tiedä, kai siihenkin korva tottuu, mutta harvemmin teidän hallissa vieraillessani ei siitä kuulutuksesta saa oikeasti selvää. Muutenkin kyseisen herran puhetapa oikein tehostaa tuota korkeaäänipitoisuutta.
Valitettavasti tultiin astetta liian myöhään tänään hallille, joten jäi esittelyvideo näkemättä.
Niin ja kun siellä se elokuvakangas/videotaulu on, niin olisiko siihen mahdollista saada näkymään aiempia tilanteita? esim. juuri tehty maali, tilanne josta tuli jäähy tai vaikka kun tuomari näytti typeriä merkkejä käsillään...? Ja vieläkin haluan korostaa, että en tullut tänne v*ttuilemaan, mutta ennenkaikkea haluaisin saada niistä kuulutuksista selvää. Tuolla valkokankaalla ei nyt niin väliä ole...
Äänentoisto on Lahen hallissa tosiaan jo pitkään ollut huonolaatuista. Hyvälaatuinen ääni varmaankin vaatisi koko vanhan (from 70's)roskan vaihtamista uusiin laitteisiin ja jos Pelicans ei voi/osaa asialle mitään tehdä, niin sitten mennään näillä. Halliyhtiö tuskin tekee mitään äänentoiston kohentamiseksi seuraavaan kymmeneen vuoteen kun summerinkin korjaaminen oli niin valtavan tuskan takana.
Kyllä toi äänentoistolaitteisto olisi korkea aika vaihtaa huomattavasti parempaan.
Just ja just noista kuulutuksista saa selvää, mutta näin 2000-luvulla kun ollaan niin uudelle laitteistolle olisi tilausta.
Paljonkohan tollainen investointi maksaisi?
Näköjään aivan liikaa kun asialle ei tehdä mitään....
Pakko kai se on vaan tyydyttävä tähän nykyiseen äänentoistoon.
Huomasin muuten eilen, että kattoon on asennettu pari uutta kaiutinta valotaulusta muutama metri VL-päätyä kohti. En tiedä missä vaiheessa ovat ilmestyneet, mutta jospa ääni kuuluisi sinnekin päätyyn nyt vähän paremmin, kun on vieraskannattajilta kritiikkiä tullut.
Tämähän on hienoa, että kaikki runkosarjapelit eivät ole vain pelejä muiden joukossa. Tämmöinen "show" pelin lisäksi on mahtava idea...hyvä Pelicans.
Viime lauantaina Pelicansin kannattajasektioon eksyneet stadilaisgubbet eivät tätä lauantaipelipaita-ideaa juuri osanneet arvostaa, vaan perisuomalaiseen tyyliin uudistusta ruodittiin "milläköhän väreillä ne ens matsin pelaa"-sävyyn.
Lauantaipelien musiikit on muuten persiistä. Yleensäkin tällä kaudella musiikit ovat liiaksi tätä Radio Cityn mainstream-teemaa. Viime kaudella en juuri välittänyt loppua kohden puuduttaneesta rokkimeiningistä tunnelman luojana, mutta siinä sentään oli valittu selkeä linja. Olisikohan seuraava kunnianhimoinen yritys saada soittolistaan tarttuvia melodioita ja rytmiä.
Ois myös näin Lahden Pelicans Oy:n kannattajana mukava hankkia jostain vaikka ihka uusi joukkueen turkoosi pelipaita, mutta tällä hetkellä paidan hankkiminen on lähinnä verrattavista vuoren ylittämiseen. Stringejä ja kynttilöitä saa ehkä muistakin putiikeista. Eihän tämä tietenkään uutta ole, silloin kun paitamyynti viimeksi taisi olla reilassa Pelicansin kolmosketjun laidat miehittivät Riihijärven Teemu ja Sirenin Niki.
Viestin lähetti RV16
Ois myös näin Lahden Pelicans Oy:n kannattajana mukava hankkia jostain vaikka ihka uusi joukkueen turkoosi pelipaita, mutta tällä hetkellä paidan hankkiminen on lähinnä verrattavista vuoren ylittämiseen.
Tämä on kyllä erittäin outo juttu että fanimyynnistä ei löydy Pelicansin turkoosi paitaa, joka on nyt sentään meidän se oikea kotipaita. Ei vaan ymmärrä miksi näin.
Eiköhän kaikilla muilla liigajoukkueilla ole saatavilla kotipelipaita fanimyymälästä.
Fanimyymälään on tullut ihan kivasti muita Pelicans tuotteita, mutta se tärkein puuttuu eli turkoosi kotiasu.
Viestin lähetti Shejbal
Lauantaisessa ottelussa TPS:a vastaan Pelicans esittelee uudet "lauantai" pelipaitansa. Näin kertoi Jorma Kosonen radiossa hetkisitten.
Saapa nähdä millaiset tuotokset sieltä sitten paljastuu. Itse ensialkuun hieman karsastan tällaista ajatusta, mutta katsotaan nyt ensin. Jotain tuollaista NHL-tyylistä 3.paitaa odottelisin, toivottavasti olisi edes tyylikkäät.
Jeppistä jee...Kannattaisko nuokin vähäiset juurot käyttää vaikka Avery nimisen jampan víihtyvyyteen!?! No ei kai, pitäähän kunnon S&M liiga jengillä kolme eri paitaa olla...
Tälläkö uuteen nousuun....???
Mies laidan takaa
10.12.2004, 15:18
Viestin lähetti Marek#3
Jeppistä jee...Kannattaisko nuokin vähäiset juurot käyttää vaikka Avery nimisen jampan víihtyvyyteen!?! No ei kai, pitäähän kunnon S&M liiga jengillä kolme eri paitaa olla...
Tälläkö uuteen nousuun....???
Taidat olla pikkasen myöhässä, lauantain pelipaidat ovat olleet käytössä kauden ensimmäisestä lauantaipelistä asti eli 16.10. Averyä ei tuolloin vielä ollut eikä Pelicans ole voittanut yhtään lauantaipeliä, ei tosin paljon muutenkaan....
Viestin lähetti Marek#3
Jeppistä jee...Kannattaisko nuokin vähäiset juurot käyttää vaikka Wanker-nimisen jampan viihtyvyyteen!?! No ei kai, pitäähän kunnon S&M liiga jengillä kolme eri paitaa olla... Onhan tuossakin pointtinsa. Ottelutapahtuman kehittäminenhän on suurimpia seuroja myöten Suomessa ollut lähinnä lapsenkengissä, eikä ole suotavaa yrittää hypätä niistä pois.
vBulletin v3.8.6, Copyright ©2000-2013, Jelsoft Enterprises Ltd.