PDA

View Full Version : Mielipiteitä JYPin uudesta rätistä aka pelipaidasta


salla
20.08.2004, 06:50
Eilisessä Lukko-matsissahan oli nähtävillä joitakin kappaleita näitä uusia pelipaitoja viipottamassa jäällä. Mitäs mieltä arvon jatkoaikalaiset ovat tästä uudesta lapsukaisesta?

Pikaisen käytävägallupin mukaan kannattajia riitti sekä vastaan että puolesta. Itse liityin ainakin ensijärkytyksessäni ensimmäisen kategoriaan, muutamastakin syystä. Jos tässä plussia ja miinuksia lähtisi laskeskelemaan, ainakin nämä tulisivat ensimmäisenä mieleen:

+ Hienoa, että siitä palikkatekstistä logon päällä on päästy eroon, kunnon kahvakoukku sen olla pitää ilman mitään ylimääräisiä härpäkkeitä.
+ Kokonaisuudessaan ehkä jopa tyylikäs, eivätkä pääse edes vääräleuat vinkumaan enää sääntöjen vastaisesta peliasusta, kun sukatkin ovat mustat.
- Tuo sininen epämääräinen pläntti ei soinnu yhtään muuhun pelipaitaan saati logoon, enkä kyllä muutenkaan oikein pidä liian modernisoiduista logoista. Yksinkertainen on paras.
- Itse peliasu on takapuolelta melko epätasapainossa. Kaikki tekstit, mainokset sun muut on sijoiteltu paidan yläosaan, joten alaosa ja alavartalo jäävät vaille mitään. Jotain raitaa tai muuta tasapainoittavaa tavaraa tuo kaipaisi. En tiedä sitten, onko tuohonkin vielä tulossa joku mainos vai onko tämä pelipaita se lopullinen.

Jos joku pääsi missaamaan ilmestyksen, kuvatodisteita on kait ainakin perjantai-iltaan asti Tj:n kuvagalleriassa. Tästä (http://www.kolumbus.fi/tjdoupe/157_5762.JPG) näkyy syksyn hittituote edestä ja takaa.

Jaa niin, mikähän muuten on vierasasun kohtalo? Valkoinen paita, kokovalkoinen asu (pl. olkapääraidat) vai jotain siltä väliltä?

CtrlAltDel
20.08.2004, 07:54
Minuakin häiritsi hieman tuo sininen sävytys paidan etupuolella. Sininen väri tuli paidassa esille myös merkittävien sponsoreiden nimien kautta, selässä Viitapuu ja edessä Valtra. Viitapuun tekstilogo on kautta aikain ollut sininen, mutta Valtra-tekstin olen tottunut näkemään harmaana. Tämä väriharmonia on hyvä asia ts. näkyvimmät sponsorinimet on päädytty kirjoittamaan samalla värillä.

Kapo 00
20.08.2004, 11:42
Viestin lähetti salla
+ Hienoa, että siitä palikkatekstistä logon päällä on päästy eroon, kunnon kahvakoukku sen olla pitää ilman mitään ylimääräisiä härpäkkeitä. Ei, Ei, Ei näin!
Ilman sitä palikkatekstiä logo vaikuttaa tasapainottomalta.
Toivon mukaan kyseessä ei ollut lopullinen versio sillä tasapainoton on muutenkin se sana millä kuvaisin Jypin uutta pelipaitaa, eli jotain väriä se kaipaisi helmaansa. Vaikka Jyppi onkin haalarijengin maineessa ei niissä haalareissa kuitenkaan tarvitsisi pelata eli VÄRIÄ Perkele!
Mutta kaikkeen tottuu ja ensimmäinen päivä se on pahin hirressäkin...

Shane
20.08.2004, 12:21
Viestin lähetti Kapo00
Ei, Ei, Ei näin!
Ilman sitä palikkatekstiä logo vaikuttaa tasapainottomalta.
Samat sanat. Kuten jo otteluketjuun kirjoitin, niin minusta uudet paidat kaipaavat juuri sitä isoa valkoista JYP-tekstiä tuon punaisen koukeron päälle. Tuollaisenaan ne ovat kyllä meikäläisen makuun huomattavasti rumemmat kuin viime vuotiset.

Pakkipari
20.08.2004, 13:34
Ihan mielenkiintoinen kokonaisuus. Koko musta pohja, logoa modifoitu hieman jne. Ensi vaikutelma positiivinen. Olisin ehkä nähnyt Valtra -tekstin kokonaan harmaana/hopeisena, mutta pelkkä kehyskin on ihan ok kun sisusta on jätetty mustaksi.

Minuakin hieman häiritsi se että paidan alaosassa ei ole oikein mainoksia. Varsinkin taakse olisi joku mainos vielä mahtunut, ellei sitten siihen vielä tule joku mainos brodeerattuna. Painatus ei käsittääkseni enää onnistu.

Uusi logo. Hhmm... Se tuntuu olevan jotenkin orpo ilman sitä "JYP" tekstiä, mutta se kai johtuu siitä että olen tottunut että JYPin paidassa lukee JYP. Nyt kun sitä ei ole niin se tuntuu hieman oudolta. Kyllä kai tuohon tottuu ajan mittaan. Sininen hohto takana oli mielestäni onnistunut lisä. Samanlainen oli ainakin Hauhtosen C-kirjaimen takana, tosin vaan hillitympi ja punainen jos näin oikein.

Mielenkiinnolla odotan vieras varustusta. Onko kyseessä valkoinen paita ja muuten sama, vai onko varustus kokonaan valkoinen? Veikkaan ensimmäistä vaihtoehtoa.

vsop
20.08.2004, 15:28
Logo taustavärineen OK. Pelipaidan helmaan taakse kaipaisin jotakin tekstiä, ehkäpä se on varattu henkilökohtaisille sponsoreille(?).

Wilzu
20.08.2004, 15:29
Eteenpäin on menty paidan osalta. Uudistettu logohan on ihan tyylikäs, kuten paita muutenkin. Uutta fanipaitaa en ole kyllä ostamassa.

Hack
20.08.2004, 15:34
Vaikka täällä ilmeisesti kovinkaan moni ei pitänyt uudesta paidasta, niin minä pidin jollain oudolla tavalla. Se logo ilman JYP tekstiä näytti ihan hyvältä ja sininen siinä taustalla sopi hyvin. Ainut miinus tulee todellakin siitä, että pelaajan numeron alapuolella ei ole mitään muuta kuin pelkkää mustaa. Siihen pitäisi saada mainos tai edes jonkinlainen viiva. Kuitenkin olen positiivisesti yllättynyt.

Vieraspaidoissa tuskin tulee tuota sinistä olemaan ja saattaa jopa olla, että vieraspaidan logossa lukee JYP?

EDIT: vielä lisää, että noista kypäristä on ne vihreät mainokset poistettu, joka on minusta todella hyvä juttu. Nyt nuo näyttävät jopa kypäriltä.

Hele
20.08.2004, 18:02
Mielestäni uusi logo on erittäin onnistunut. Sen modernisuus tuntuu paljon uskottavammalta kuin iänikuinen palikkateksti on poistettu. Toki vanhempikin versio on tyylikäs, mutta ehkä juuri 'moderni' - termi kuvaa hyvin uutta logoa. Ja mielestäni sininen tausta tuo siihen juuri tätä modernisuutta ja sähköä, uutta virtaa. Tuntui, että ainakin joukkueeseen oli tullut uutta virtaa. Tuskin johtuu paidasta, mutta ainakin positiiviset fiilikset jäi kun poistuin hallista, ja sehän on tärkeintä.

Leiska
20.08.2004, 18:48
Viestin lähetti Shane
Kuten jo otteluketjuun kirjoitin, niin minusta uudet paidat kaipaavat juuri sitä isoa valkoista JYP-tekstiä tuon punaisen koukeron päälle. Tuollaisenaan ne ovat kyllä meikäläisen makuun huomattavasti rumemmat kuin viime vuotiset.

Sama juttu täällä. Ensimmäinen reaktio järkytti. Eikä tuo logo ole vieläkään oikein saanut allekirjoittanutta puolelleen. Mutta mieli saattaa muuttua vielä tässä ajan kuluessa..

Mutta tuo hurrikaani sen valkoisen "JYP" -tekstin kanssa oli mielestäni hieno. Ja on sitä edelleen. Se on allekirjoittaneen pelipaidassa, tänäkin vuonna.

Ollius
20.08.2004, 21:17
Itselleni tuo paita aiheutti ensimmäisenä lähinnä järkytyksen. Toivoin, että tuo olisi ollut vain joku lämmittelypaita, mutta ei. Se sininen tahra ei vain istu siihen paitaan, ei sitten millään. Ja muutenkin se logo vaikuttaa hieman orvolta ilman sitä JYP-tekstiä. Eli tahra pois ja teksti takaisin. Tiedä sitten menisikö se jo liian synkäksi, jos olisi pelkkää mustaa. Joku voisi photoshoppailla miltä se mahtaisi näyttää.

Köpi
20.08.2004, 22:43
Kokonaisuutena asu on tyylikkään musta ja siinä mielessä eteenpäin on menty.

Mutta hei, mihin on kadonnut se JYP-teksti hurrikaanin päältä? Nyt sitä ollaan sitten entisestäkään värittömämpiä ja mauttomampia, kun ollaan yksivärisiä ilman logon tekstiä. Ei näin. Ja olisihan se kiva nyt saada sinne alaselkään jotain sponsorointia.

Eipä taida tuollaista paitaa tulla ostettua, ainakin vaatii pitkän sulattelun (jätetään nyt kuitenkin takaportti ostokselle auki)

Haamu
20.08.2004, 23:03
Siitä täytyy ilmeisesti lähteä että tämä "kiehkura/tornado/hurrikaani" what ever on tullut jäädäkseen. Viime kauteen nähden eteenpäin on hiukan menty. Mutta. Olenko ainoa joka kaipailee niitä JYPin vanhoja JYP HT -aikaisia värejä takaisin? Eli valkoinen kotiväri ja tummansininen vierasväri. Joo, Elvis on kuollut, Beatles hajonnut ja kolmion muotoisin trip -mehuja ei enää saa ,mutta silti em. värit ovat minulle ne edelleen ne JYPin VÄRIT.

Wilzu
21.08.2004, 00:45
Viestin lähetti Haamu
Olenko ainoa joka kaipailee niitä JYPin vanhoja JYP HT -aikaisia värejä takaisin? Eli valkoinen kotiväri ja tummansininen vierasväri. Joo, Elvis on kuollut, Beatles hajonnut ja kolmion muotoisin trip -mehuja ei enää saa ,mutta silti em. värit ovat minulle ne edelleen ne JYPin VÄRIT.

Et ole, itsekin voisin vaihtaa vanhat takaisin jos se mahdollista olisi. Joskus elämän ensimmäisiä kiekko-otteluita Jyväskylässä katsellessa silmiin piirtyi vinhaa vauhtia luistellut valkopaitainen kotijoukkue. Kyllähän ne paidat ovat edelleen hienot, vaikka tähän mustaan on tottunut jo aika hyvin. Eikä mustassa värissä mitään valittamista ole.

Samaan hengenvetoon voisin myös vaatia kolmion muotoisten trip-mehujen palauttamista markkinoille! Mihin ne edes katosivat aikoinaan?

Nokkis
21.08.2004, 11:13
Hyvä, että palikkatekstistä on päästy eroon. Kun logo muutenkin jo näyttää naurettavalta oli Commodore 64:llä suunniteltu teksti nolouden huippu.

Ei ole hyvältä näyttänyt JYP:n imagon luonti. Esim. sivusto. Nyt jos JYP:n päättäjillä olisi munaskuukkelit, sanoisivat he Bowsvillelle, että moro moi, vaihdamme paikkaa.

Kummallista, että sitä välillä tulee kaiholla mietittyä vanhaa Jyp HT:tä jossa oli sitä jotain.

Hele
21.08.2004, 13:39
Minä taas en ymmärrä sitä, että haihatellaan niitä kulahtaneita sinistä ja valkoista. Hyvät värit olivat siihen aikaan, mutta nyt eletään 2000-lukua ja mielestäni ne eivät pysyneet enää ajan mukana ja ne vanhentuivat.

Imagon vaihdos on mielestäni erittäin onnistunut ja punainen, musta ja valkoinen ovat todella moderneja värejä. Ne toimivat yhdessä kuin häkä ja samalla kunniottavat Keski-Suomen maakuntaa, sitä muistoa mikä meillä on siitä enää jäljellä. Olin erittäin iloinen silloin kun tämä värinvaihdos tehtiin ja mielestäni ne olivat ja ovat edelleen parhaat asut mitä olen koskaan nähnyt. Voi tosin johtua myös siitä, että musta on lempivärini...

Viime kaudellahan saimme maistaa vielä sinistä kotihallissamme juhlaottelussa Bluesia vastaan. Taisi yhdellä jos toisella nousta vanhat muistot pintaan ja tunnustan, olihan se nostalginen hetki. Mutta ajat muuttuvat ja uudet tuulet puhaltavat. Punainen, musta ja valkoinen ovat tulleet jäädäkseen ja niin olkoon.

Haamu
21.08.2004, 14:42
Viestin lähetti Hele
...nyt eletään 2000-lukua ja mielestäni ne eivät pysyneet enää ajan mukana ja ne vanhentuivat.

... ja punainen, musta ja valkoinen ovat todella moderneja värejä.

Njaa, jos minä saisin päättää niin JYP vähät välittäisi mistään 2000 -luvun vaatimuksista puhumattakaan trendeistä. Perinteet kunniaan.

Mutta ihan passelit nuo uudet releet ovat ei siinä mitään. Ei niillä pelejä voiteta jos ei hävitäkään.

iiron_troikka
21.08.2004, 21:37
Sininen ja valkoinen takaisin, mutta logo on hyvä sinällään- vaikka vähän tulee kyllä Carolina Hurricanes mieleen..

Nykyinen logo vanhassa sini- valkoisessa paidassa tai vanha logo uudessa musta- punaisessa toimisi jostain kumman syystä kummin vain aika hyvin, kun asiaa ajattelee.

Muuten en ole tykännyt oikein JYP:n uudesta asusta, ehkä se on juuri tuo mikä haittaa, ettei mitään vanhaa säilytetty.

jym
27.08.2004, 11:16
Viestin lähetti Haamu
Njaa, jos minä saisin päättää niin JYP vähät välittäisi mistään 2000 -luvun vaatimuksista puhumattakaan trendeistä. Perinteet kunniaan.

Mutta ihan passelit nuo uudet releet ovat ei siinä mitään. Ei niillä pelejä voiteta jos ei hävitäkään.

Itselläni on ainakin se fiilis, että JYP myi perinteensä valkosinisestä asusta vain sen takia, että Pandasta tuli takavuosina JYPin pääsponsori. Virallinen versio kai oli, että punainen, musta ja valkoinen on keski-suomen vaakunan värit.
Itsekin haluaisin vanhat värit takaisin, mutta ihan yhtä sekavia sillisalaattipaitoja ne silloinkin kaikkine mainoksineen oli.
Mun mielestä liigan pitäisikin tehdä paitojen suhteen sellainen linjaus, että liiga määrittelisi paitoihin rajatut alueet, jossa mainoksia saa esiintyä, jolloin kaikkien liigajoukkueiden paidat olisivat samankaltaisia. Se tosin ehkäpä suosisi suuria seuroja, joilla on helpompi saada isoja yrityksiä maksamaan suuria sponssirahoja. Tai ainakin pienemmillä seuroilla on yleensä tupannut olemaan enemmän näitä paitoja, jotka on täynnä "pikkumainoksia".

Vesku
27.08.2004, 13:29
Hurrikaanimerkinhän on suunnitellut kuvaamataidon opettaja. Tuolloin 1997 korostettiin merkin taiteellisuutta. Nykyinen pelipaita sinisellä värillä on varmaan samaa kategoriaa. Uudistunut JYP-hurrikaani nousee vanhasta sinisestä JyPHT:sta?

Varsin todennäköisesti pelipaidan taakse alareunaan tulee vielä mainos, ennemmin tai myöhemmin. Onhan nyt vasta elokuun loppu.

Pakkipari
27.08.2004, 16:40
Viestin lähetti Vesku
Varsin todennäköisesti pelipaidan taakse alareunaan tulee vielä mainos, ennemmin tai myöhemmin. Onhan nyt vasta elokuun loppu.

Pitäisi olla jo. Tarkoitan, ainakin paikka on myyty ja käsittääkseni mainokset ovat jo paidoissa kiinni.

*Shadowman*
27.08.2004, 16:45
Viestin lähetti Vesku
Hurrikaanimerkinhän on suunnitellut kuvaamataidon opettaja.
Tää on nyt, sori vaan, vähän off-topic, mutta tämä samainen kuvaamataidonopettaja toimii nyt täällä Hankasalmella opettajana. Piirtää myös välillä Jääkiekkolehteen jotain raapustuksia yleensä sellaisia sivun kokoisia. Esim. kuvittanut sen, mikä oli viime MM- kisojen aikaan siinä lehdessä sellaisen pelilaudan muodossa ihme Leijonan kultajahti tai joku vastaava...
Niin piirtää myös sarjakuvaa siihen viikottain ilmestyvään jääkiekkosanomalehteen..En tosin muista sen nimeä, kun en ole itse lehteen tutustunut.
Niin sieltä lehdistä voi käydä bongailemassa, jos haluaa niin muuten miehen piirustustaitoja. JOs nyt ketään ylipäätänsä edes kiinnostaa.

snumi
05.09.2004, 05:10
Miksi HURRIKAANI? Selittäkää, pliis? Mitä tekemistä JYPin kanssa?

salla
05.09.2004, 11:59
Alun perinhän tuo hurrikaanilogo oli vain abstrakti vänkyrä, joka on sitten muotoutunut ihmisten mielissä näiden 7 kauden aikana hurrikaaniksi. Varmaan se Keskisuomalaisen juttu Jukka Nousiaisen ja JYPin kommentteineen jostakin löytyisi, jos jaksaisi lähteä etsimään, mutta suurinpiirtein sitä kuvailtiin tyyliin "jokainen saa päättää itse, onko se J, joku luistimen jäljestä piirtynyt jarrujälki vai kenties hurrikaani". Kai sen joku näkee kahvakoukkunakin.

Tj
05.09.2004, 13:54
Ja lisää vettä myllyyn lyö JYPin kannatusbiisi Palava katse, jossa lauletaan:

"Hurrikaani kylvää tuhoa, pisteet saalistaa..."

Jos kerta haluttiin luoda hurrikaani-imago, olisi samantien otettu kunnollinen tornaado logoksi eikä mitään ihmevänkyrää.

Naughty_S
05.09.2004, 15:03
Näin työni kautta tästä visuaalisesta puolesta jotain ymmärtävänä täytyy sanoa, että vähän tuo uusi peliasu kyllä pistää itkettämään.

Aloitanpa vaikka logosta. Okei, se on taiteilijan näkemys.. ööh, vänkyrästä ja sillä hyvä. Logoa tuskin ihan vuosittain uusitaan, joten kai tuon kanssa pitää oppia elämään. Tähän väliin huomautus, että itse en ole siitä koskaan pitänyt ja vielä vähemmän nyt kun JYP-teksti sen vänkyrän päältä poistettiin. Tiedän kyllä tyypin, joka logon on suunnitellut ja hänen lahjoillaan olisi voinut ehkä jotain vähän tyylikkäämpääkin odottaa..

Entäs sitten itse pelipaita.. sitä haukkuessa on ehkä helpointa ottaa vertailukohdaksi viimevuotinen pelipaita. Ottamatta sen kummemmin kantaa esim. viimevuotisen paidan mainosten värimaailmaan, se oli kuitenkin jollain tavalla paitana "ehjä kokonaisuus". Hartialinjan sekä paidan alaosan raidat olivat viimekautisessa paidassa se pelastava tekijä. Sanokaa mitä sanotte, mutta suht rumasta logosta ja muutamasta out-of-place -mainoksesta huolimatta viimekautinen paita näytti kuitenkin EDES siltä, miltä sm-liigajoukkueen paita keskimäärin.

Uutta paitaa suunniteltaessa (tai paremminkin herää kysymys, onko sitä kukaan edes _suunnitellut_) on kyllä joltain karannut mopo käsistä jo aika aikaisessa vaiheessa. Keskellä oleva vänkyrä kaipaa ehdottomasti JYP -tekstin päällensä. Siitä olen edellä kirjoittaneiden kanssa samaa mieltä, että aiempi, sanoisinko 90-lukulainen palikkafontti oli karsea, mutta kyllä sekin sentään tuota vänkyrää jonkun verran peitti. Ja nykyisen tilanteen nähneenä minun puolesta JYP olisi voinut lukea vaikka (perkele) comic sansilla ;) Sinistä möllykkää logon takana en pysty kommentoimaan, sillä tod.näk. alkaisin itkeä hallitsemattomasti.

Paita olisi vielä pystytty pelastamaan sopivan värisillä/näköisillä mainoksilla. Ne olisivat voineet toimia tasapainottavana tekijänä viimevuotisten raitojen tapaan. Myös Valtran mainos hopeanharmaana olisi toiminut nykyistä ääriviivaversiota paremmin.

Olen joskus törmännyt johonkin selkeästi punamustiin JYP-paitoihin, oliko ne jotkut treenipaidat, vai?
Itse olisin nimittäin lähtenyt kehittämään paitaa juuri siihen suuntaan.

Hele
05.09.2004, 22:15
Taiteilijan näkemys oli hakea J-kirjaimen ja tornadon yhdistelmä. Mielestäni logo on kaikessa yksinkertaisuudessan tyylikäs ja persoonallinen. Ei logon tarvitse olla mitään suurta taidetta. Logo on dynaaminen, ytimekäs ja yksinkertainen ja kuvastaa JYPiä.

snumi
06.09.2004, 05:46
Kiitos kommenteista, ja hyvää meininkiä Jypille, muistan Jypin kovana joukkueena jo siltä ajalta, kun nousivat liigaan. Vuonna 1989 taisi Jyppi olla finaalissa, olin paikanpäällä katsomassa. Halliin ei mahtunut kaikki halukkaat, siksi ujutin oman lippuni aidan välistä kaverille, tämänkin pääsi katsomaan. Tapahtui Turun vanhassa jääladossa Kupittaalla, jossa Tuto nykyisin pelailee.

Jyp on ollut minusta aina positiivinen ilmestys liigassa, vaikka budjetti olisi ollut pieni, niin luistelu ja taistelu ovat olleet tavaramerkkinä.

Tj
07.09.2004, 23:29
Mitäs mieltä olette vieraspaidoista? Mannekiinina toimikoon kapteenimme Janne "Hapa" Hauhtonen:

http://www.kolumbus.fi/tjdoupe/IMG_7218.JPG

Tuo sininen suttu istuu reippaasti kotipaitoja heikommin tuohon keskelle. Ja Antti Virtasen logo on näköjään pöllitty Pieksämäen ghetossa...

http://www.kolumbus.fi/tjdoupe/IMG_7220.JPG

Shane
08.09.2004, 03:01
Viestin lähetti Tj
http://www.kolumbus.fi/tjdoupe/IMG_7218.JPG

Tuo sininen suttu istuu reippaasti kotipaitoja heikommin tuohon keskelle.
Uusi (mielestäni viime kauden vieraspaidoissa sitä ei ollut, vaikka en sitten kirveelläkään onnistunut löytämään kuvaa mistään) punamusta raita hihoissa toimii erittäin hyvin, mutta tuo sininen läiskä on kyllä maailman huonoin idea ikinä. Ikäänkuin mainoksia ei jo olisi tarpeeksi tyylikästä puna-musta-valkoinen -yhdistelmää sotkemassa, niin nyt sitten pitää iskeä vielä tuollainen mahdollisimman väärän värinen pläntti siihen ihan vapaaehtoisesti. Käsittämätöntä ajattelua ja "pelisilmää" suunnittelijalta, kuka ikinä lieneekään.

Groove Armada
08.09.2004, 08:58
Viestin lähetti Shane
Uusi (mielestäni viime kauden vieraspaidoissa sitä ei ollut, vaikka en sitten kirveelläkään onnistunut löytämään kuvaa mistään) punamusta raita hihoissa toimii erittäin hyvin, mutta tuo sininen läiskä on kyllä maailman huonoin idea ikinä. Ikäänkuin mainoksia ei jo olisi tarpeeksi tyylikästä puna-musta-valkoinen -yhdistelmää sotkemassa, niin nyt sitten pitää iskeä vielä tuollainen mahdollisimman väärän värinen pläntti siihen ihan vapaaehtoisesti. Käsittämätöntä ajattelua ja "pelisilmää" suunnittelijalta, kuka ikinä lieneekään.

Veit jalat suusta. Tuo sininen pläjäys kiekuran takana näyttää valkoisessa paidassa vielä kauheammalta.

SergeiK
08.09.2004, 09:09
Viestin lähetti Tj
Mitäs mieltä olette vieraspaidoista?Sehän näyttää aivan Porin Ässien vieraspaidalta. Se ei ole hyvä asia.

Minusta tuo sininen suttu sopi jotenkuten tuohon mustaan kotipelipaitaan, mutta tuossa valkoisessa se tosiaan näyttää kuin kavereilla olisi läikkynyt mustikkasoppaa rinnukselle. Johonkin hiihtoon tuollainen assosiaatio ehkä kävisi, mutta ei lätkään...

No, rumat vaatteilla koreilee ja meillä on rosterissa Ilari Filppula.

EDIT: Tjeu. Tuossa on Janne Hauhtonen JYPin vieraspaidassa (http://www.jatkoaika.com/albumit/Liljaniemi2/Teemu_Virkkunen_ss_t.jpg) ja tässä Ässien Teemu Virkkunen sen jengin vieraspaidassa (http://www.kolumbus.fi/tjdoupe/IMG_7218.JPG)

Siniviiva
08.09.2004, 10:25
Viestin lähetti Sergei_Krivokrasov
Sehän näyttää aivan Porin Ässien vieraspaidalta. Se ei ole hyvä asia.
-----
Tuossa on Janne Hauhtonen JYPin vieraspaidassa (http://www.jatkoaika.com/albumit/Liljaniemi2/Teemu_Virkkunen_ss_t.jpg)
Aikalailla Ässä-paidaltahan tuo näyttää, taitaa olla linkit vinossa.

greatLeo
08.09.2004, 11:47
Viestin lähetti Siniviiva
Aikalailla Ässä-paidaltahan tuo näyttää, taitaa olla linkit vinossa.

Oletko koskaan törmännyt humoristisiin kuvapareihin "Hehän ovat kuin kaksi marjaa"?

salla
08.09.2004, 16:47
Viestin lähetti Naughty_S
Olen joskus törmännyt johonkin selkeästi punamustiin JYP-paitoihin, oliko ne jotkut treenipaidat, vai?
Itse olisin nimittäin lähtenyt kehittämään paitaa juuri siihen suuntaan.
Ilmeisesti kyse on tästä (http://www.nyrhinen.net/galleria/photo.php?photo=1589&lang=eng) luomuksesta?

Todellakin samaa mieltä, nuo ensimmäistä kertaa nähtyäni ehdin jo salaa toivoa niiden olevan uusia pelipaitoja. Pari vuottahan JYP on nyt noilla paidoilla painanut harkoissa menemään.

Tuosta valkoisesta rätistä en sitten sanokaan enää mitään. Mustaan värihelvettiin alkaa jo tottua hiljalleen, mutta valkoisesta en keksi mitään positiivista sanottavaa. Jopa ne edelliset valkoiset vieraspaidat hakkaavat tämän nykyisen tyylikkyydessä 6-0. Ja kaiken huipuksi näistä nykyisistä paidoista on kadotettu se punainen kylkilastakin johonkin Pieksämäen hirnuvan hevosen kitaan.

Miksi on pakko olla tyylitön, joku Tommi Turunenko tämän uuden paidan on suunnitellut?

Naughty_S
08.09.2004, 16:59
Viestin lähetti salla
Ilmeisesti kyse on tästä (http://www.nyrhinen.net/galleria/photo.php?photo=1589&lang=eng) luomuksesta?

Todellakin samaa mieltä, nuo ensimmäistä kertaa nähtyäni ehdin jo salaa toivoa niiden olevan uusia pelipaitoja. Pari vuottahan JYP on nyt noilla paidoilla painanut harkoissa menemään.

Jees, noita tarkoitin vaikkakin ne olivat hivenen erinäköiset kuin muistin.. Tuohon vähän mustaa väriä hartioiden seudulle ja hyvä tulisi.

Vieraspaitoja pakko kommentoida sen verran, että näyttävät selkeästi fiksummalta kokonaisuudelta sentään kuin järkyttävät kotipaidat. Valtran logonkin värimaailma on näissä paidoissa jees. Ainoat asiat, joita en ed. kirjoittajien tapaan ymmärrä ovat tuo täysin out-of-place mustikkakeittotahra ja sen päälle lätkäisty "logo". Niin, ja onhan tuo selän tjsolutions.fi -hommelikin aika ruma.

TJ solutions näyttääkin olevan joku hankasalmelainen varsin "laadukkaan" oloinen it-firma, jolla onkin ehkä suuri kunnia tehdä seuraavat JYPin error error -verkkosivut...

Tj
08.09.2004, 17:07
Ja ei, huhuista huolimatta se EI ole minun softafirmani.

Welton
10.09.2006, 16:11
Näyttää siltä, että musta "kotipaita" on uudistunut hieman. Nähdäkseni pelinumerot ovat uudistuneet fontin ja värin osalta. Muutos on tehty luonnollisesti niin selkänumeroihin kuin hihanumeroihin (nykyään valkoiset ääriviivat löytyvät näköjään myös hihanumeroista). Lisäksi nimien ympärille näyttäisi ilmestyneen punainen ääriviivoitus. Muilta osin konsepti vaikuttaa kuvien perusteella säilyneen entisellään.

Vieraspaitaa en ole vielä missään nähnyt. Onko sillä saralla tapahtunut muutosta aikaisempaan?

Kokonaisuudessaan JYPin peliasu ei kovinkaan tyylikäs ole. Mainoksia on paljon eikä niiden väritys oikein istu kokonaisuuteen, mutta pitää sitä fyrkkaa tietysti jostain kaapia. Parannusta on toki tapahtunut sitten ensimmäisten väriuudistuksen jälkeisten paitojen.

Hele
10.09.2006, 16:35
Kokonaisuudessaan JYPin peliasu ei kovinkaan tyylikäs ole. Mainoksia on paljon eikä niiden väritys oikein istu kokonaisuuteen, mutta pitää sitä fyrkkaa tietysti jostain kaapia. Parannusta on toki tapahtunut sitten ensimmäisten väriuudistuksen jälkeisten paitojen.

Minusta peliasut ovat erittäin tyylikkäät ja yksinkertaiset. Tuo pelinumero-uudistus on onnistunut, jossa numeron sisältö on pelipaidan värinen eli musta. Numero näkyy selkeästi ja fontti on tyylikkään yksinkertainen. Hihanumerothan taitavat olla edelleen punaisia.

Edit. Mustat näyttävä olevan myös hihanumerot, vaikka sellaistakin versiota on ollut harkkapeleissä missä ne ovat punaiset.

Welton
10.09.2006, 16:41
Hihanumerothan taitavat olla edelleen punaisia.
Mustat ovat nekin.

Naughty_S
10.09.2006, 20:39
Hienojahan noista paidoista ei oikein saa tekemälläkään, sillä mainosten ja itse peliasun perusvärityksen välinen tasapaino ei ilmeisesti paidan suunnittelijaa (onko sellaista edes?) ole kiinnostanut.

Mielestäni kaikkein huvittavin yksityiskohta on tuo logon vasemmalla puolella kököttävä Tunturihotelli Saariselän mainos, joka lienee perua ko. lafkan edellisen johtajan ja Seppäsen tuttuudesta.

edit: On toki sanottava, että aika paljon hirveämpiäkin peliasuja SM-liigasta löytyy, joten kyllä tässä(kin?) suhteessa keskikastissa pysytään.

Siniviiva
10.09.2006, 20:54
Tuo pelinumero-uudistus on onnistunut, jossa numeron sisältö on pelipaidan värinen eli musta. Numero näkyy selkeästi ja fontti on tyylikkään yksinkertainen.
Jos katsoo tuota toteutusta pelitapahtumien tilastoijien kannalta, niin taaksepäin mentiin kolmiloikkaa. Selkänumero hukkuu ja niin myös hihanumero, jos siitä yleensäkään näkee kukaan mitään. Seurauksena on joka maaliin vähntäänkin syöttäjien uudelleen ilmoittaminen ym tilastokalabaliikki.

Mutta nykyrosterilla taitaa olla etupäässä miinuspisteiden virhetilastointi kyseessä.

greatLeo
10.09.2006, 22:50
Jos katsoo tuota toteutusta pelitapahtumien tilastoijien kannalta, niin taaksepäin mentiin kolmiloikkaa. Selkänumero hukkuu ja niin myös hihanumero, jos siitä yleensäkään näkee kukaan mitään. Seurauksena on joka maaliin vähntäänkin syöttäjien uudelleen ilmoittaminen ym tilastokalabaliikki.

Mutta nykyrosterilla taitaa olla etupäässä miinuspisteiden virhetilastointi kyseessä.

Ja jos sitä katsoo Kärppien "pelipaidan" kannalta, niin itse ainakin olisin aika vitun hiljaa. Seura takoo hirmuvoittoja vuodesta toiseen, ja silti pelipaita on aina kaikista kamalin tilkkutäkki. Luulisi jo olevan varaa esim. HIFKin vetämään pelkistetympään linjaan.

Niin, ja onko noita mukahauskoja paskapiikkejä muuten kovinkin mieltäylentävää viljellä?


Aiheesta. Mielestäni nuo "ääriviivanumerot" vaativat totuttelua, mutta ovat ihan tylyn (=siis hienon) näköiset sinänsä. Hihoihin ne olisi voinut toteuttaa paremmin, mutta eipä noilla hihanumeroilla suurensuurta merkitystä sinänsä ole.

DAF
11.09.2006, 02:04
Ja jos sitä katsoo Kärppien "pelipaidan" kannalta, niin itse ainakin olisin aika vitun hiljaa. Seura takoo hirmuvoittoja vuodesta toiseen, ja silti pelipaita on aina kaikista kamalin tilkkutäkki. Luulisi jo olevan varaa esim. HIFKin vetämään pelkistetympään linjaan.

Kuinkas tuo asia nyt sitten Kärppiin liittyy?

Mitä itse numeroihin tulee, nuo ovat kyllä nopeasti lukemisen tilanteissa todella hankalat. Tilastoijille varmasti lisää päänvaivaa. Muutoin en pidä tuosta uudesta fontista, mutta samantekevää sinänsä numeroiden ulkoasu itselleni on. Niille, jotka niitä kyttäävät kaukalon reunalla palkkansa eteen uudistus oli todella iso hyppy taaksepäin.

bunghole
11.09.2006, 02:46
Ja jos sitä katsoo Kärppien "pelipaidan" kannalta, niin itse ainakin olisin aika vitun hiljaa. Seura takoo hirmuvoittoja vuodesta toiseen, ja silti pelipaita on aina kaikista kamalin tilkkutäkki. Luulisi jo olevan varaa esim. HIFKin vetämään pelkistetympään linjaan.

Niin, ja onko noita mukahauskoja paskapiikkejä muuten kovinkin mieltäylentävää viljellä?


Aiheesta. Mielestäni nuo "ääriviivanumerot" vaativat totuttelua, mutta ovat ihan tylyn (=siis hienon) näköiset sinänsä. Hihoihin ne olisi voinut toteuttaa paremmin, mutta eipä noilla hihanumeroilla suurensuurta merkitystä sinänsä ole.

Ensinnäkin, mistä niitä hirmuvoittoja jos ei sponsoreilta? Toki myös muusta toiminnasta ja lipputulot jne. mutta aika merkittävän osan tuovat kyllä nuo mainokset. Toiseksi Kärpät on investoinut muutaman viime vuoden aikana 5 000 000 euroa joten eivät ne rahat missään tilillä makaa.

Kolmanneksi tuo asia ei alunperinkään liittynyt mitenkään Kärppiin. Tiedetään kyllä että pelipaita on tilkkutäkki mutta tärkeämpää on se millainen joukkue niitä paitoja kantaa sekä miehet niiden paitojen sisällä. Loppu on vain kosmetiikkaa. En ole yhtään kateellinen HIFK:n pelkistetyille pelipaidoille ja aivan tyytyväisenä olen katsellut menestystä hienojen pelipaitojen sijaan. Niin ja kyllähän nuo siltikin hienot ovat vaikka niissä paljon mainoksia on.

Ja vielä lopuksi itse aiheesta. Nuo vaikeastiluettavat numerot ovat tilastomiehen painajainen vaikka kuuluttaja työtä helpottaakin. Lisäksi isommissa halleissa kauempaa voi olla vaikeampaa seurata peliä kun ei näe numeroita kunnolla. Kärpistä tunnistan kyllä itse jokaisen kaverin numeroita katsomatta, suurimman osan luistelutyylistä jne. mutta vierasjoukkueen pelaajia on vaikeampi tuntea jos ei näe nimiä tai edes numeroita.

Kelpa
11.09.2006, 04:03
Ja vielä lopuksi itse aiheesta. Nuo vaikeastiluettavat numerot ovat tilastomiehen painajainen vaikka kuuluttaja työtä helpottaakin. Lisäksi isommissa halleissa kauempaa voi olla vaikeampaa seurata peliä kun ei näe numeroita kunnolla. Kärpistä tunnistan kyllä itse jokaisen kaverin numeroita katsomatta, suurimman osan luistelutyylistä jne. mutta vierasjoukkueen pelaajia on vaikeampi tuntea jos ei näe nimiä tai edes numeroita.

Jos puhutaan virallisesta tilastoinnista niin useimmiten asia on toisin päin eli sille kuuluttajalle ne numerot tulevat toimitsijakatraalta, joka epätoivoisesti yrittää milloin mistäkin suunnalta bongailla näitä eri tavoilla kurtussa olevia ja paitasuunnittelullakin piilotettuja pelinumeroita. Tilkkutäkkisyydellä ei ole mitään väliä jos vain numero on näkyvällä paikalla ja riittävän selkeällä fontilla.

Kärppien liigapaidat ovat numeroiden luettavuudelta parhaammasta päästä. Musta, selkeä numero yksivärisellä pohjalla. Muistelisin hihanumeroidenkin olevan liigassa samantapaisesti selkeitä. A-junioireiden hihanumerothan Kärpillä on melko kauheita. Vähän JYP:n uusien paitojen tapainen kuningasidea, mustalla ääriviivalla eroitettu valkoinen numero valkoisella pohjalla.

Nyt kun päästään itse asiaan, eli JYP:n pelipaitaan niin mistähän sitä alottaisi. Ensiksikin on lähes paradoksaalista, että liian suuret numerot näkyvät paskimmin kuin ikinä koskaan. Saavutushan sekin on sinänsä. Sääntökirja määrittelee pelinumeron kooksi 25-30 cm ja joka kerta kun näen nuo numerot niin olen melkein valmis ottamaan mittanauhan ja katsomaan kuinka suuret nuo lähes koko selän täyttävät numerot oikein ovatkaan. Sitten jonkun älynväläyksen johdosta on tultu siihen tulokseen, että valkoiset ääriviivat mustalla pohjalla ovat hienot. On se ehkä ollut kiva siinä suunnittelupöydällä ja valmiin paidan koeversiossa katsella metrin päästä. Siihen asti se ajattelu sitten onkin yltänyt. Fontti on sellainen, että numeron yläosasta ei välttämättä voi päätellä mikä numero on kyseessä. Vanhoissa numeroissa pystyi havainnoimaan esimerkiksi kolmosen yläkaaren ja kakkosen yläkaaren eroavaisuuden. Ja ennen kaikkea se punainen väri näkyi ja kauas. Nyt numero on sen kokoinen ja sen mallinen, että se jää joka puolelta kurttuun. Osaksi rypistyy reunoilta ja puolet numerosta jää selkäsuojan alle piiloon. Pienempi numero, erottuvalla värityksella keskellä selkää ja tarpeeksi ylhäällä. Tällä reseptillä numero näkyisi aina. Ja hihanumerot samanmoisiksi. Tuosta paidasta ei saa oikein apuja hihanumeroistakaan. Miten ihmeellä ne ovat onnistuneet pilaamaan myös pelaajan nimifontin? Se on kumman suttuisen oloinen ja siitä nimen erottaminen on entistä pelipaitaa hankalampaa jos yrittää etsiä kauempana olevan pelaajan henkilöllisyydelle varmistusta numeron ollessa piilotettuna.

Vieraspelipaitoja en ole uusina versioina nähnyt, mutta voin kuvitella niiden olevan vastaavanlaisia vain värit toisin päin käännettyinä. Ne aiheuttanevat ympäri maata yhtä lailla lähes painokelvotonta avautumista kaikkien niiden osalta, joiden toimenkuvaan kuuluu niiden tiirailu mahdollisimman oikein.

Huerzo
11.09.2006, 08:27
Myös samaa mieltä noista pelinumeroista. Eivät näy minnekään ja kuten yllä tyhjentävästi kuvattiin, niin myös muut tunnisteet ovat enemmän tai vähemmän epäonnistuneita. Vaikeuttaa varmasti ottelurapsojen kirjoittamista ja eri pelaajien suoritusten seuraamista, kun alkukaudesta kaikkien pelaajien luistelutyylit (ja olemus kentällä) eivät ole tuttuja.

Suomi-Salama
11.09.2006, 09:26
Se Tunturihotellin mainos on kyllä surkuhupainen, samoin ilmeisesti Elosen vinossa (toki tarkoituksellisesti) oleva pieni läpyskä selkäpuolella. Mitä tuommoisilla mainoksilla on virkaa, kun ei näy kuin hätäisesti kameralla zuumattaessa, eikä oikein kunnolla vielä silloinkaan? Ilmeisesti se, että niitä täällä spekuloidaan ja mainostajat saavat ilmaista palstatilaa...

Nooh, jos Seppänen on niistä muutaman rovon saanut nyhdettyä niin mainostajan hölmöyttähän se on, että tuollaisen hyväksyy.

Muutenkin samaa mieltä kuin aika moni palstaveli/sisar. Ne numerot ovat järkyttävät. Jotenkin se nimi punareunoineen vielä menee. Tulee mieleen joku teurastaja veritahroineen. Olisivatpa jäälläkin sellaisia!

-MMH-
11.09.2006, 21:03
Pari harjoituspeliä Hippoksella katsoneena voin sanoa ettei numeroiden erottamisessa ollut minkäänlaista ongelmaa. Jos tälläinen maallikko ne erottaa niin luulen että ammatikseen niitä katselevatkin saavat niistä selvää. Mäkisen Kalle pelasi muuten punafonttisella paidalla ja ainakin mun mielestä noi uudet olivat paremman näköiset. Mielipideasioitahan nämä tietenkin on.

Jarzki
12.09.2006, 10:07
Pari harjoituspeliä Hippoksella katsoneena voin sanoa ettei numeroiden erottamisessa ollut minkäänlaista ongelmaa. Jos tälläinen maallikko ne erottaa niin luulen että ammatikseen niitä katselevatkin saavat niistä selvää. Mäkisen Kalle pelasi muuten punafonttisella paidalla ja ainakin mun mielestä noi uudet olivat paremman näköiset. Mielipideasioitahan nämä tietenkin on.

Samaa mieltä, yhden pelin perusteella, jonka Hippoksella olen nähnyt, ei minulla ainakaan mitään ongelmaa numeroiden suhteen ollut. Tietysti toimitsijoille voi tilanne voi hieman hankalampi olla, sillä he katsovat tilanteita lähes jään tasolta, joten pleksitkin tulevat hieman häiritsemään.

Ja mielestäni nämä uudistukset ovat hyvännäköiset, varsinkin nimen uusi tyyli miellyttää suuresti minua. Ne on tehty Jypin värejä myötäillen ja mielestäni onnistuneesti. Myös numeron uusi fontti on mielenkiintoisen näköinen, mutta sen aika näyttää miten kauden mittaan numeroista tykkää. Mutta tällä hetkellä minä ainakin olen täysin tyytyväinen Jypin nykyisiin paitoihin ja etenkin niiden nimeen ja numeroon.

Höyry
04.11.2006, 23:44
Hippoksella nyt näkee tottakai kun ollaan niin lähellä kaukaloa, mutta suurin osa liiga-halleista on isompia kuin hippos ja pelinumeroiden erottamisessa on todellakin hankaluuksia. JYPin pelejä vuodesta -82 asti seuranneena muistan toki sini-valkoisen menestyksen, mutta silti punainen-musta-valkoinen on mielestäni kaikkien aikojen hienoin paita liigassa. Kunhan se pidetään tarpeeksi puhtaana ja korjataan logon takaa se sininen pois, JYP teksti takaisin ja numerot selkeäksi.

Museoesine
04.11.2006, 23:52
Hippoksella nyt näkee tottakai kun ollaan niin lähellä kaukaloa, mutta suurin osa liiga-halleista on isompia kuin hippos ja pelinumeroiden erottamisessa on todellakin hankaluuksia.Muissa halleissa JYP käyttää vieraspaitoja, joissa punainen numero erottuu hyvin valkoiselta pohjalta.

Höyry
05.11.2006, 00:12
Väärin. Esimerkiksi Jokereita vastaa JYP pelaa mustissa. Ja Nelosen kaikki maalit ohjelma näyttää kaikki maalit myös Hippokselta, mutta on aivan mahdotonta erottaa numeroita.

Museoesine
05.11.2006, 16:17
Väärin. Esimerkiksi Jokereita vastaa JYP pelaa mustissa. Ja Nelosen kaikki maalit ohjelma näyttää kaikki maalit myös Hippokselta, mutta on aivan mahdotonta erottaa numeroita.Ainakin tämän raportin (http://www.jokerit.com/matsit/021106/rapjokjyp.html) kuvissa Jokereilla on tumma kotiasu ja JYPillä valkoinen vierasasunsa. Numeron väri on nykyään musta eikä punanen, kuten edellisessä viestissäni virheellisesti väitin. Kaikista JYPin tämän kauden vierasotteluista en kuvia löytänyt, eikä JYP ole vielä kaikkia vastaan pelannut vieraissa, mutta mustien paitojen käyttö näyttäisi olevan mahdollista vain Lukkoa ja SaiPaa vastaan.

darealjyra
05.11.2006, 19:10
Eikös se mene niin että riippuu aina kotijoukkueesta, minkä värisiä paitoja vieraat käyttävät?

Museoesine
05.11.2006, 19:57
Eikös se mene niin että riippuu aina kotijoukkueesta, minkä värisiä paitoja vieraat käyttävät?Muistaakseni kyllä. Lukkoa ja SaiPaa lukuun ottamatta liigajoukkueet suosivat tummia värejä (musta, punainen ja sininen suosituimmat), joten vierasasut ovat vaaleita. En muista kumpaa JYP on käyttänyt Lukkoa ja SaiPaa vastaan, mutta kuvien perusteella ainakin HPK on käyttänyt kotipaitojaan Raumalla ja Lappeenrannassa. Keltainen on vaaleahko väri, joten todennäköisesti muillakin vierasjoukkuilla on tummat paidat.

Anselm Raato
27.10.2007, 12:04
En viitsinyt uutta ketjukaan perustaa, joten pahoittelen lievää offtopiccia. Mutta siis. JYPin logohan on tunnetusti nykyään hurrikaania kuvaava kiekura. Eilisessä ottelussa tuli ystäväni kanssa (saksalainen jokerifani) väiteltyä siitä, symboloiko logo myös J-kirjainta? Loogistahan se olisi, kun ajattelee kaupungin nimiä ja joukkueen nimeä. Tähän kiinnostaisi saada lisää tietoa.

Pelipaidasta sen verran että paidasta saisi todella hienon lievällä modaamisella. Tosin kesken kauden se taitaa olla mahdotonta.

Anselm Raato
27.07.2008, 13:27
Noniin... Palaillaanpas tällekin osastolle, kun huomasin lehdessä tuon harkkapaidan. (http://www.ksml.fi/multimedia/dynamic/00048/Kopio_jyp_j_ille1_48279b.jpg) Tuo punainen harkkapaita on todella hieno! Siitä saisi hieman muokattuna hienomman pelipaidan mikä viimekaudella oli käytössä. Onko kenelläkään muuten hajuakaan mahdollisista pelipaitamuokkauksista?

No, vissiin harkkapeleistä saadaan jotain osviittaa...

Bosse
27.07.2008, 22:39
Minunkin mielestä tuo harkkapaita kaikessa yksinkertaisuudessaan on paljon hienompi entä tämän hetken pelipaita. Ja punainen sopisi minusta paremmin kotiväriksi kuin musta. Mutta taitaapa ensi vuonna paita olla samanlainen kuin viime kaudella?

honkamar
07.08.2008, 23:00
Paras pelipaitaväritys on silti ollut se vanha sinivalkoinen.
Joltensakin olen sitä mieltä, että nykyistä mustan määrää kotipaidassa voitaisiin vähentää todellakin lisäämällä jotain muuta väriä.
Ottaen tietysti huomioon nykyisen Keski-Suomen maakuntavärien käytön, se punaisen lisääminen ei olisi huono juttu ollenkaan.
Musta on jotenkin niin synkkä...

jym
06.09.2008, 12:48
Tossa kattelin IS veikkaajan joukkue-esittelyssä että aika monella jengillä näyttäis olevan ensi kaudelle myös 3. paita mutta JYPillä ei. Vanhana sini-valkoisen paidan palauttamisen kannattajana olis hieno nähdä edes sininen 3. paita.

Anselm Raato
18.01.2010, 00:28
Kun tuo Mäkisen Tommin Events-diili julkaistiin, niin jäin kyttäämään näkyiskö mainos myös peliasussa. Näkyyhän se ja onpa ruma! Tuolla helmassa alaselässä räikeen oranssilla näkyy EVENTS ja vieressä pienellä Tommi Mäkinen.

Ei näin. Niin ja se kolmas peliasu olisi kiva saada ensikaudelle.

Kahvi_Kuppi
27.03.2011, 17:41
Ketju ylös.

Ja asiaan. Olenko ainoa kenen mielestä JYPin peliasut kaipaisisivat uusia tuulia? En ehdottele mitään radikaaleja muutoksia vaan sillein sopivassa määrin. Jotenkin sitä kaipaa jotain uutta sillä joukkue on nyt monta vuotta ollut lähes sama ja paidat ne vasta kauan ovat ollutkin. Joten jos minulla olisi edes hivenen päätösvaltaa, lähtisin katselemaan mahdollisuuksia Edmonton Oilersin suunnasta. (http://www.nhljerseymall.com/edmonton-oilers-jersey/jordan-eberle-jersey)(Linkki vie kuvaan Edmonton Oilersin kotipaidasta.) Pääväri tietenkin musta. Oranssit osat korvattaisiin valkoisella ja valkoiset punaisella eli paidasta tulisi niin sanotusti JYPin näköinen. Vieraspaitaan taas pääväri valkoinen ja oranssit voitaisiin korvata vaikka punaisella. Tuohonhan sitten voidaan myös lyödä ne tutut Valtra rintaan ja Harviat käsivarsiin. En ole ihan perillä Bauerin paitamalleista mutta kai sielläkin jotain tuon tyylistä olisi tarjolla, joten ei paitavalmistajaa tarvitsisi vaihtaa.

Sanokaas muut, olenko aivan yksin asiani kanssa vai olisiko tuossa jotain järkeä? Kaipaan muutoksia!

Nelfor
27.03.2011, 18:00
Ketju ylös.

Ja asiaan. Olenko ainoa kenen mielestä JYPin peliasut kaipaisisivat uusia tuulia? En ehdottele mitään radikaaleja muutoksia vaan sillein sopivassa määrin. Jotenkin sitä kaipaa jotain uutta sillä joukkue on nyt monta vuotta ollut lähes sama ja paidat ne vasta kauan ovat ollutkin. Joten jos minulla olisi edes hivenen päätösvaltaa, lähtisin katselemaan mahdollisuuksia Edmonton Oilersin suunnasta. (http://www.nhljerseymall.com/edmonton-oilers-jersey/jordan-eberle-jersey)(Linkki vie kuvaan Edmonton Oilersin kotipaidasta.) Pääväri tietenkin musta. Oranssit osat korvattaisiin valkoisella ja valkoiset punaisella eli paidasta tulisi niin sanotusti JYPin näköinen. Vieraspaitaan taas pääväri valkoinen ja oranssit voitaisiin korvata vaikka punaisella. Tuohonhan sitten voidaan myös lyödä ne tutut Valtra rintaan ja Harviat käsivarsiin. En ole ihan perillä Bauerin paitamalleista mutta kai sielläkin jotain tuon tyylistä olisi tarjolla, joten ei paitavalmistajaa tarvitsisi vaihtaa.

Sanokaas muut, olenko aivan yksin asiani kanssa vai olisiko tuossa jotain järkeä? Kaipaan muutoksia!
Sinänsä kyllä samaa mieltä että muutokset voisivat vähän piristää, mutta totuus on ettei tuolla mainosten määrällä saa kuitenkaan aikaan mitään tyylikästä, joten melko yhdentekevää tuo lopulta on.

Oilersista en kyllä ottaisi mallia tässä asiassa. Jotain räväkkää ja modernia kaivattaisiin ja sitä Oilersin paidoista ei löydy.

DrMultihunter
27.03.2011, 18:27
Kieltämättä pelipaitaa voisi hieman uusia, itsekkään en tuolle Edmonton- linjalle lähtisi sillä jos näin tehtäisiin, niin se voitaisiin mainoksilla todella pahasti ryssiä... Itse tein paintilla tyylikkään (:D), mallin tuosta Edmonton versiosta... Ei ole mikään paras viritys, mutta idea näkynee? Eli linkkiä JYP paitaan Edmonton pohjalla. (http://img52.imageshack.us/img52/9309/jyp.gif)

Jotain uudistusta tosiaan saisi rättiin tulla, pitääpäs mennä etsimään kunnollista pohjaa paidalle ja jos vaikka panostaisi tuohon JYP- mallintamiseenkin :D.

JYP#44
27.03.2011, 18:41
Nykyisiä paitoja vastaan ei ole mitään, mutta mielestäni JYP tarvitsisi edelleenkin sen ns. 3. paidan. Joku sininen paita, jossa on mukana vivahde JYP HT ajoista olisi komea paita. Ainoa huoli on että Tyni ei tykkää kolmospaidoista. Totesi ennen kauden alkua Radio JKL:n kiekkoillassa että asiaa on pohdittu, mutta ei haluta luopua koti-mustasta.

Olisiko siis mahdollista suunnitella musta 3. paita?

Kahvi_Kuppi
27.03.2011, 18:46
Kieltämättä pelipaitaa voisi hieman uusia, itsekkään en tuolle Edmonton- linjalle lähtisi sillä jos näin tehtäisiin paita niin se voitaisiin mainoksilla todella pahasti ryssiä... Itse tein paintilla tyylikkään (:D), mallin tuosta Edmonton versiosta... Ei ole mikään paras viritys, mutta idea näkynee? Eli linkkiä JYP paitaan Edmonton pohjalla. (http://img52.imageshack.us/img52/9309/jyp.gif)

Jotain uudistusta tosiaan saisi rättiin tulla, pitääpäs mennä etsimään kunnollista pohjaa paidalle ja jos vaikka panostaisi tuohon JYP- mallintamiseenkin :D.

Kiitos vaivannäöstä, ihan komean näköinenhän se noin niinkuin livenäkin olisi. Meikäläinen nyt ei aivan radikaaleihin muutoksiin siis tosiaan lähtisi sillä JYP on löytänyt sen "oman juttunsa". Tuolla mallilla siihen saisi tyyliä. Itse tykkään tuosta kaula-aukosta, joka on tuota V-tyyliä kun se JYPin nykyisissä on mallia "reikä". Mutta tuohon paitaan taas, niin mainokset pitäisi kyllä miettiä huolella, ei mitään pieniä väripalloja sinne tänne vaan muutama selkeä hyvällä sijoittamisella.

Ja jollain sairaalla tavalla houkkuttelisi nähdä JYP punaisissa pelihousuissa...

DrMultihunter
18.12.2011, 18:48
Olen yhä sillä linjalla, että joko kokonaan punainen päävärinä JYPin kotipaitaan tai ainakin huomattavissa määrin punaista tuohon mustaan paitaan pitäisi lisätä. En ole jaksanut vieläkään tehdä gimpillä tai photoshopilla kunnollista versiota mitä haen takaa, mutta ehkäpä jossain kohti sekin tulee..

Mutta sitten asiaan, kun olin seuraamassa tuota Pietarinkadun Oilers vs Red Ice Team Jyväskylä matsia, niin kiinnitin huomiota jyväskyläisten rättiin.. Omasta mielestä pieksee 100-0, JYPin nykyisen vieraspaidan ja jotain tuon tyylistä itse haluaisin JYPin vieraspaidan olevan, nykyinen on jotenkin liian valkea + täynnä erivärisiä mainoksia.

Eli tässä kuva tuosta Red Ice Teamin paidasta --> http://www.ksml.fi/urheilu/kiekko/2011/12/18/8405275.jpg/BINARY/w800/8405275.jpg

Toki, jos tuollainen paitana olisi, niin mainoksien sijoittaminen olisi kanssa haastavaa puuhaa, mutta eiköhän se hyvällä suunnittelulla onnistuisi.. Tosin ongelma lienee siinä, ettei JYPin suunnittelu pelipaitojen osalta ole koskaan oikein toiminut...

Itse hiukan peloissani odotan tuota JYPin European Trophy paitaa, monilla joukkueilla tuonne on saatu todella upeat paidat, kuten vaikka TPS ja KalPa, mutta itse en yllättyisi yhtään jos JYP tuonkin jotenkin onnistuisi kusemaan... Pelipaitojen suunnittelussa JYPillä olisi paljon parannettavaa.. Vaikka muuten organisaatio on eteenpäin mennytkin.

Buffalo_1988
19.12.2011, 13:51
Nykyinen paita on ihan ok (ei sillä ikuisuutta voi tahkota), mutta JYPin pitäisi tehdä kolmaskin pelipaita niinkuin muutkin liigajoukkueet. Vanha logo ylle vaikka silloin tällöin lauantain kotipeliin. Sini-valkoinen ja iso JYP hockey team logo. Ai että!

Vanhapuuma
19.12.2011, 18:40
Olen yhä sillä linjalla, että joko kokonaan punainen päävärinä JYPin kotipaitaan tai ainakin huomattavissa määrin punaista tuohon mustaan paitaan pitäisi lisätä. En ole jaksanut vieläkään tehdä gimpillä tai photoshopilla kunnollista versiota mitä haen takaa, mutta ehkäpä jossain kohti sekin tulee..

Mutta sitten asiaan, kun olin seuraamassa tuota Pietarinkadun Oilers vs Red Ice Team Jyväskylä matsia, niin kiinnitin huomiota jyväskyläisten rättiin.. Omasta mielestä pieksee 100-0, JYPin nykyisen vieraspaidan ja jotain tuon tyylistä itse haluaisin JYPin vieraspaidan olevan, nykyinen on jotenkin liian valkea + täynnä erivärisiä mainoksia.

Ensimmäiseen kohtaan, itse en haluaisi missään nimessä nähdä sitä, että mennään vaihtamaan pääväri punaiseen. Musta sopii todella hyvin kotipaidaksi. Mutta taas siinä samaa mieltä, että tuohon mustaan pelipaitaan voisi valkoisen sijaan sijoittaa enemmän juuri punaisia sävyjä/viivoja jne., kuten hihoihin, olkapäihin ja paidanhelmaan. Tai jonnekin näistä.

Vieraspaidasta täysin samaa mieltä. Se näyttää todellakin valkoiselta tilkkutäkiltä, rätiltä, eikä siinä ole mitään tyylikästä. Enemmän mustaa/punaista kontrastiksi, kuten juuri tuossa Red Ice Teamin paidassa.

Ja olisihan se ihan hauska nähdä vanha JyP HT No Smoking Team-paita lauantaisin peleissä. Jos ei kuitenkaan siihen takaisin mennä, niin esimerkiksi se jossakin pelipaita-historiikissa oleva "metso"-paita (pääväreinä samat kuin nykyisissä) voisi olla ihan ok vaihtelua. (Olen edelleen sitä mieltä, että myöskään se metso-logo ei ollut kovinkaan huono idea, hurrikaani on edelleen vähän keinotekoinen. Joskin siihen ollaan jo totuttu, ja hurrikaani on jo suomalaiseen kiekkosanastoon porautunut eikä siitä kukaan enää ainakaan negatiivisessa mielessä huomauttele. Ainakaan huomannut missään.) Ja tosiaan, jos jonkun tuollaisen metso-logon ottaisi käyttöön, lauantain spessu-paidan väriksi sen sijaan voisi vaikka punaisen jysäyttää. Olisihan se aika looginenkin vaihtoehto, kun musta-valko-punainen on väriskaala JYPillä joka tapauksessa.

Tukka
21.12.2011, 19:15
Pitääpä ihan omaksi ja teidän huviksenne lähtee suunnittelemaan fantasy jerseytä JYPille! Isoveli aikoinaan noita pelipaitoja väänsi SM-liiga packeihin kun vielä PC:lle julkaisivat versioita. Kulkee näköjään veressä.

Stay tuned..

Vanhapuuma
22.12.2011, 02:44
Pitääpä ihan omaksi ja teidän huviksenne lähtee suunnittelemaan fantasy jerseytä JYPille! Isoveli aikoinaan noita pelipaitoja väänsi SM-liiga packeihin kun vielä PC:lle julkaisivat versioita. Kulkee näköjään veressä.

Jiihaa, niitä on aina hauska tsekkailla, anna palaa. Itselle tuollainen maalarointi on yhtä heleppoa kuin mopolla ajelu. En ole koskaan mopolla ajellut. Enkä muuten traktorilla. Harmillista, miten minusta tulikaan JYP-kannattaja?

Asiaan. Lähinnä kysymyksenä lisäten, kun tämä ketjuhan oli ihan julumetun vanha (tajusin sen vasta hetki sitten). Onko kukaan enää sitä mieltä, että JYPin pitäisi - edes jollakin hämmentävällä hypoteettisella tasolla - palata takaisin sinivalkoisiin asuihin ja vaaleansiniseen kilpilogoon? Eihän vaan? Noin imagomielessä mielestäni JYPin paras ratkaisu ikinä oli kyllä vaihtaa koko tuo No Smoking Team-imago. Minusta se oli karsea jopa silloin, kun pikkujunnuna JyP HT:n sinistä ja valkoista paitaa kantelin. Enkä edes silloin ymmärtänyt, mitä ihmettä sillä "No Smoking Team"-jutulla oli jääkiekon kanssa tekemistä, noin niinkö suoranaisesti (ja muistiin jäi myös se, kun Haamu Haanpää jossakin JyP HT:n vanhassa vuosikirjassa ilmoitti paheekseen "satunnaisen tupakoinnin").

DrMultihunter
07.01.2012, 01:55
Mennee tähän ketjuun?

Eli JYP on vihdoin itse sun toisen valitusten jälkeen, lisännyt linkin tuonne kotisivuille mistä pääsee ostamaan GameWorn paitoja. Toivottavasti kauppa alkaa tuollakin suunnalla vilkastumaan, nyt kun ne ei ole enään piilossa.

Linkki kotisivuille (http://jypliiga.fi/)(Se linkki sinne GameWornin ostoihin, on fanshop- mainoksen alapuolella)

penkinlämmittäjä
12.01.2012, 00:19
Velipoika tuossa heitteli ilmoille ajatuksen fanituoteteemasta, johon aihe löytyy Heleniuksen maskista. Vanha JYPHT-logo punamustavalkoisena. Miltähän moinen näyttäisi esimerkiksi lauantaipaitana nykyisillä väreillä. Eli siis JYPHT-aikainen paita. Ainakin tuossa maskissa toimii todella hienosti. Tässä vielä linkki kuvaan YLE:n sivuilla. (http://yle.fi/urheilu/lajit/jaakiekko/sm-liiga/2012/01/jyp-veskari_loukkaantui_3148299.html)

Buffalo_1988
12.01.2012, 12:45
Velipoika tuossa heitteli ilmoille ajatuksen fanituoteteemasta, johon aihe löytyy Heleniuksen maskista. Vanha JYPHT-logo punamustavalkoisena. Miltähän moinen näyttäisi esimerkiksi lauantaipaitana nykyisillä väreillä. Kyllä. Nykyinen logo on muutenkin liian pelkistetty ja en tykkää pitää koulussa tai muuallakaan paitoja yms, mutta jos sellaisen tekisivät niin olisin ensimmäisenä ostamassa t-paitaa. Hyvä idea.

Vanhapuuma
12.01.2012, 13:36
Velipoika tuossa heitteli ilmoille ajatuksen fanituoteteemasta, johon aihe löytyy Heleniuksen maskista. Vanha JYPHT-logo punamustavalkoisena. Miltähän moinen näyttäisi esimerkiksi lauantaipaitana nykyisillä väreillä. Eli siis JYPHT-aikainen paita. Ainakin tuossa maskissa toimii todella hienosti. Tässä vielä linkki kuvaan YLE:n sivuilla. (http://yle.fi/urheilu/lajit/jaakiekko/sm-liiga/2012/01/jyp-veskari_loukkaantui_3148299.html)

Hei, jumankekka, miten en ole kiinnittänyt tuohon aiemmin huomiota. Tuohan olisi muuten itseasiassa aika hieno aihio toiselle logolle, jota voisi käyttää rinnakkain hurrikaanin kanssa. Mustavalkopunainen kilpilogo. Oikein perinteitäkin kunnioittaen, mitä nyt värimaailma vaihdettaisiin, mustavalkopunaisessa kun ei ole mitään vikaa - päin vastoin, ehdottomasti parannus aikaisempaan.

Ja jos itse pääsisin päättämään kilpilogon muotoilusta, jättäisin tylysti pois ensinnäkin "No Smoking Team"-tekstin sekä "HT"-päätteen (ihan selvyyden vuoksi) ja mielellään taustalla olevan pelaajan kuvankin. Punainen pohja, ja muutenkin värimaailma kuten Heleniuksen maskissa. Yksinkertaisesti "JYP" kilpilogon keskelle (ei kiitos vanhalle hurrikaani-"JYP" fontille, tuolla vanhalla paksulla fontilla voisi laittaa, ehkäpä suoristettuna), mutta jos tästä tulisi liian yksitoikkoinen, taustalla pelaajan tilalle esimerkiksi mustalla nykyinen hurrikaanilogo. Se voisi olla aika tyylikäs setti.

Mutta mitäpä minä näistä päättelemään.

DrMultihunter
12.01.2012, 21:32
Muutamille tulikin mieleen, miltä näyttäisi tuo logo pelipaidoissa tai fanituotteissa. Noh kun tässä oli gimp sopivasti auki, niin päätin väsätä oman version aiemmin tekemääni JYPin pelipaidan pohjaan. (Oilers teemalla) Noh tuskin JYP edes miettii "uuden" logon ottamista nykyisen rinnalle, mutta kieltämättä tuossa on ajatusta. Vanhat perinteet uudistetuin ilmein. Eli tuohon on tosiaan vanha JyP HT:n logo, jonka väriteema on nykyaikaistettu. Alla väsäämäni paita ja itse kyllä voisin tuollaista katsella ainakin European Trophyn otteluissa. (JYPin nykyinen logo on olkapäissä)

Noh tosiasiassahan JYP ei ole ottamassa tuota Helenius logoa yhtään mihinkään, mutta aina on kiva leikkiä ja tuo ajatus ei ole ainakaan omastakaan mielestä ollenkaan pöllömpi idea

Jaa ei kuvan liittäminen sallittua, pitäisi lukea säännöt näköjään uudelleen, noh tässä sitten linkki siihen kuvaan (http://img23.imageshack.us/img23/7904/jype.jpg)

Buffalo_1988
12.01.2012, 22:30
Oishan tuo komee. Kuva on aika raakileen näköinen, mutta siitä näkyy, että tätä ideaa kannattaisi lähteä työstämään myös toimistolla. JYPllä on niin vähän uudistuksia millään osa-alueella. Joskus olisi mukava yllättyä kun menee hallille...

penkinlämmittäjä
12.01.2012, 23:22
Kiitos tästä DrMultihunterille!

Jotain tällaista ajattelinkin tuloksen olevan. Monilla joukkueilla on se lauantaipaita ja minusta menisi loistavasti siihen koloseen. Tuodaan sopivassa suhteessa vanhaa takaisin, muttei mennä siihen järkyttävän näköiseen väritykseen. Myös European Trophy paidaksi kävisi enemmän kuin hyvin. Erittäin tyylikäs yksinkertaisuudessaan ja hakkaa tämänhetkisen todellakin. Mainoksillahan tuokin sitten menisi piloille.

Kari Tyni, jos ja kun luet tätä, niin viethän asiaa eteenpäin. Uskon, että harvassa ovat ihmiset, jotka eivät tästä pitäisi.

chubster
12.01.2012, 23:41
Kiitos tästä DrMultihunterille!

Jotain tällaista ajattelinkin tuloksen olevan. Monilla joukkueilla on se lauantaipaita ja minusta menisi loistavasti siihen koloseen. Tuodaan sopivassa suhteessa vanhaa takaisin, muttei mennä siihen järkyttävän näköiseen väritykseen. Myös European Trophy paidaksi kävisi enemmän kuin hyvin. Erittäin tyylikäs yksinkertaisuudessaan ja hakkaa tämänhetkisen todellakin. Mainoksillahan tuokin sitten menisi piloille.

Kari Tyni, jos ja kun luet tätä, niin viethän asiaa eteenpäin. Uskon, että harvassa ovat ihmiset, jotka eivät tästä pitäisi.

Minulta myös kiitokset, piti ehdottaakkin, että joku osaava voisi jonkulaisen luonnoksen tuosta ideasta tehdä ja hyvältähän se näyttää!

Ehdottomasti peukkua tälle! Ja samaa mieltä myös siitä, että jos se Tyni tätä lukee, niin olis kyllä hieno juttu jotain tuollaista saada. Vois vähän kuitata niitä järkyttäviä mainoksia tällä.

Vanhapuuma
13.01.2012, 00:18
Itse kun en osaa enkä omista tietokoneessani oikein mitään järkeviä välineitäkään, niin mikäs sen parempaa kuin DrMultihunterin hieno hahmotelma. Juuri jotakin tuollaista minullakin oli mielessä, ja ei tuo pelaaja tuossa JYP-tekstin takana oikeastaan huono ole, sopii jopa.

Tuommoisen pelipaidan voisin jopa minäkin ostaa, yleensä kun en tuollaisiin villityksiin ole itse lähtenyt mukaan.

RäpyläRepe
13.01.2012, 17:45
Muuten ihan siisti, mutta valkoiset hartiat? Iso njet sille. Hienoa kuitenkin, että jaksetaan tehdä näitä hahmotelmia!

Minun makuni sijoittuu ns. modernin näköisiin pelipaitoihin. Esim. (Espoon) Blues, Pelicans, Penguins, (viime kauden) Predators jne. Onko tällä "moderniudelle" nyt sitten nimeä tai hiffaako joku edes, mitä tarkoitan?

Vanhapuuma
13.01.2012, 18:19
Minun makuni sijoittuu ns. modernin näköisiin pelipaitoihin. Esim. (Espoon) Blues, Pelicans, Penguins, (viime kauden) Predators jne. Onko tällä "moderniudelle" nyt sitten nimeä tai hiffaako joku edes, mitä tarkoitan?

Olisikohan tuo se muutos änärissä, kun vaihtoivat Reebokin suunnittelemiin pelipaitoihin? Ei suurempaa käsitystä, mutta tuosta olin joskus lukevinani.

Edit: kun nyt tuli tsekattua, niin tosiaan vuodesta 2007 eteenpäin änäri on ulkoistanut tai jotakinjotakintehnyt tuon pelipaitapolitiikan Reebokille, ja kulkee nimellä Reebok Edge nuo pelipaitojen yleisilme. Lähteenä Wikipedian artikkeli NHL-univormuista. (http://en.wikipedia.org/wiki/NHL_uniform)

Kahvi_Kuppi
15.01.2012, 16:29
Nyt kun tämä keskustelu on sopivasti pinnalla niin täytyyhän se omakin mielipide saada kuuluviin. Mielestäni nykyinen peliasu vaihtoon ja hyvinkin nopeasti. Peliasu on tällä hetkellä ruma, tylsä, hengetön ja luvalla sanoen aivan kauhea. Vaihtoon koko roska niin pian kuin mahdollista. Mikä siinä sitten mättää?
1. Mainonta: Aivan järkyttävää. Tyni on epäonnistunut tässä aivan totaalisesti. Ensinnäkin, Valtra siinä rinnan päällä on aivan liian isolla, joku HIFK:n tyylisesti KOFF niin jo on parempi Valtra. Tämä mahdollistaisi logon nostamista ylemmäs ja paremmin esille. Toisekseen ne pienet mainokset siinä vierellä on myös ihan liian isolla. Koolla ei Kari aina ole väliä. Lisäksi Harviat hihoissa olisi kiva saada aavistuksen pienemmiksi. Ja ne Edean mainokset siellä kainalon alla kruunavat koko rumuuden. Takaapäin katsottuna tilanne on vielä pahempi. Se kummiyritys idea on ideana hieno mutta onko Tyni ollut ihan pakko vetää vasemmalla kädellä vihkoon? Järkyttävän näköiset tuollaiset koko selän kokoiset eriväriset laatikkomainokset. Jokereiden tyylisesti sopivalla koolla varustettu mainos toimii yrityksen kannaltakin paremmin. Ja ne pienen pienet Valiot siellä helmassa... Pelihousuissa ne valkopohjaiset laatikkomainokset pistävät myös silmään ja pahasti. Luulisi että pienellä mietinnällä saisi housutkin katsomisen arvoisiksi. Tässäkin katsoisin Kari Jokereiden suuntaan, jos on halua ja taitoa niin ei se ole niin vaikeaa.
2. Tyyli: Haluaisin nähdä jotain muuta kun on käytännössä vedetty koko 2000-luku täysin samanlaisella pelipaidalla.
Mainoksia on liikaa ja niiden sijoittelussa ja katsastamisessa ei ole liiemmin aivonystyröitä käytetty. Laatikkomainokset on aivan hirveän näköiset ja kateudella saa katsella pääkaupunkiseuden joukkueiden, pääasiassa Jokereiden ja HIFK:n peliasuja, joissa seuran värit ja logo pääsevät oikeuksiinsa. Toimistolla on ajatusmallina ollut nähtävästi että koko ja määrä korvaavat laadun. Ja ymmärrän että talous asettaa omat reunaehtonsa tässäkin asiassa mutta en millään usko että tämä on mikään pakon sanelema juttu. (Alhaalla on kuvat joissa koko rumuus pääsee oikeuksiinsa.) Ja vieraspeliasuhan on vielä kauheampi tapaus jos suinkin on vaan mahdollista.

Ja itse lähtisin asiaa muuttamaan DrMultihunterin linkittämän kuvan suuntaan. Itse en logoa lähtisi vaihtamaan vaan käyttäisin tuota No Smoking Team logoa olkapäissä ja mahdollisesti markkinointimielessä. Peliasuun olisi kiva saada enemmän punaista esim. housuihin ja sukkiin ja vaikka pelinumeroihin(ei Tyni mainoksia lisää!), sillä peliasu on myös kokonaisuus. Tässä JYP on mennyt tylsällä linjalla koko mustissa. Lisäksi pieni kohta johon toivoisi muutosta ,kaulukset voisi vaihtaa astetta ryhdikkäämpiin(Jokerit, HIFK, NHL), sillä tuo nykyinen malli on mallia "reikä". En sitten tiedä miten näihin asioihin voisi vaikuttaa ja en tiedä mitä se muuttaa että JYPillä on Bauerin kanssa sopimus, kun Bauerilta ei taida kummoisia pelipaitoja saada. Tai en minä tiedä.

Kyllä tuli epämääräistä tekstiä mutta jos joku ymmärsi edes hiukan niin hyvä. Toivoisi vaan että kun organisaatio on kehittynyt ja mennyt eteenpäin hurjaa vauhtia niin tällaiset pienetkin asiat hoidettaisiin ryhdikkäästi ja fanejakin ajatellen. Itse haluaisin ostaa Game Worn pelipaidan mutta kun ruma on ruma eikä se siitä kauniiksi itsestään muutu niin jää ostaminen tulevaisuuteen.

Ehkä se siitä.

El Guaje
22.01.2012, 13:27
Tuli tuossa itsekin suunniteltua omaa ihanne pelipaitaa ihan mainoksineen päivineen. Pyrin vähän siistimään sitä, välttämään niitä laatikoita, pienentämään joidenkin mainosten kokoa, sijoittamaan niitä paremmin, mutta kuitenkin ajatella samalla Tynin ja kumppanien aivoilla mainosten kanssa, eli niitä on omissa tekeleissä lähes yhtä paljon kuin nykyisessä paidassakin. (poislukien tuo kolmospaita).
Kolmospaitaan ajattelin ensin vanhaa metsologoa tai sitä Multihunterin luomusta, mutta päätin sitten tehdä "Calgaryt" ja pistää nykyisen logon mustaksi, jotta se erottuu punaisesta paidasta paremmin.

Tilkkutäkki, rumempi kuin entinen, liigan komein vai jotain siltä väliltä?

Vanhapuuma
22.01.2012, 14:51
Tilkkutäkki, rumempi kuin entinen, liigan komein vai jotain siltä väliltä?

Periaatteessa ihan hyvännäköiset ehdotukset, parannukset ehdottomasti aiempiin, mutta jotenkin juuri se mitä mainitsit (että näin myös Tyni voisi ajatella) vaikuttanee asiaan, sillä tuossa ei kuitenkaan mielettömän radikaalia muutosta tulisi. Kolmospaitaa lukuunottamatta. Ja minä kun niin tykkäisin elää haavemaailmoissa.

Tekemäsi ehdotus punaisesta pelipaidasta on ehdottomasti hieno, mutta jostakin syystä en ole oikein lämmennyt tuolle punaiselle paidalle. Jotenkin se ei vain vaikuta JYPin imagoon kuuluvalta. Ehkä vain se, että sellaista paitaa ei koskaan ole ollut, niin tuntuu oudolta. Ja se on sitä paitsi Diskoksen väri, hyihyi, sitä ei saa viedä. Siitä se muuten taitaa johtua. Keksin samalla kun kirjoitin tätä. Wicked.

Winston Wolf
22.01.2012, 17:22
Tuli tuossa itsekin suunniteltua omaa ihanne pelipaitaa ihan mainoksineen päivineen. Pyrin vähän siistimään sitä, välttämään niitä laatikoita, pienentämään joidenkin mainosten kokoa, sijoittamaan niitä paremmin, mutta kuitenkin ajatella samalla Tynin ja kumppanien aivoilla mainosten kanssa, eli niitä on omissa tekeleissä lähes yhtä paljon kuin nykyisessä paidassakin. (poislukien tuo kolmospaita).
Kolmospaitaan ajattelin ensin vanhaa metsologoa tai sitä Multihunterin luomusta, mutta päätin sitten tehdä "Calgaryt" ja pistää nykyisen logon mustaksi, jotta se erottuu punaisesta paidasta paremmin.

Tilkkutäkki, rumempi kuin entinen, liigan komein vai jotain siltä väliltä?

olet käyttänyt tuossa mallina Reebokin paitaa. Ja kyllä, ne ovat laadukkaampia. Mainokset yleensä ommeltuja, narut kauluksessa, enemmän vaihtoehtoja numeromalleille jne.

Muutoksen täytyisi ehdottomasti lähteä logon vaihdoksesta. Se on tärkein osa paitaa. Ottaa vaikka metson pää logoksi, ja olkapäihin hurrikaanit tai Jyväskylän vaakunat. Ideakilpailu logosta.

Erik Loka
25.01.2012, 00:01
Kiva olisi nähdä toisena tai kolmantena paitana, tai edes ensi kauden kansainvälisissä peleissä vanha sininen paita. Vanhaan logoon tuskin palattaisiin siinäkään, joten menkööt uudella.

Anselm Raato
25.01.2012, 14:39
Kiva olisi nähdä toisena tai kolmantena paitana, tai edes ensi kauden kansainvälisissä peleissä vanha sininen paita. Vanhaan logoon tuskin palattaisiin siinäkään, joten menkööt uudella.

Ai hitto! Tuo paitahan olisi upea kolmantena paitana. Tuohon ehkä HT:n logot olkapäihin?

JYP#44
25.01.2012, 15:29
Kyllä minäkin haluaisin sen 3. paidan nähdä sinisessä värissä. Omasta mielestä tosin vanha HT-logo mahaan ja olkapäihin Hurrikaanit.

Joskus syksyllä paintissa leikin tällä idealla ja tälläinen tulos tuli:

http://aijaa.com/006549430137

Linkki vie aijaa.com sivulle jossa on kuva käyttäjän JYP#44 tekemästä pelipaitaehtouksesta.

Pakkipari
25.01.2012, 16:08
Kyllä minäkin haluaisin sen 3. paidan nähdä sinisessä värissä. Omasta mielestä tosin vanha HT-logo mahaan ja olkapäihin Hurrikaanit.

Joskus syksyllä paintissa leikin tällä idealla ja tälläinen tulos tuli:

http://aijaa.com/006549430137

Linkki vie aijaa.com sivulle jossa on kuva käyttäjän JYP#44 tekemästä pelipaitaehtouksesta.
Aika raskaasti kopioitu Lonksunokkien paidasta.

Erik Lokan versio on mielestäni ammattimaisesti tehty. Omaan silmääni tuo toimisi paremmin vielä jos sininen olisi tummemmalla sävyllä. Vaaleansininen ei oikein toimi. Se on vähän liian pliisu. Kirkkaan sininen tai ainakin kirkkaampi toimisi paremmin tuossa. Samalla JYPin punainen logo korostuisi paremmin, mainoksista nyt puhumattakaan.

Erik Loka, olisiko mahdollisuuksia paidan selkäpuolen julkaisemiseen?

vsop
26.01.2012, 08:29
Jotkut suunnittelevat uutta paitaa ja pyrkivät sijoittamaan koko historian kirjon siihen. Ei JYPillä ole käytössä kuin yksi logo nykyisin, nyt paidoissa on esiintynyt kaksi erilaista logoa samanaikaisesti, miksi? Logot muuttuvat aina ajoittain ja usein tietty logo on pohjana. Nykyisin JYPin logona on hurrikaani-logo ja eri asioita on lanseerattu sen ympärille. Vanhan logon ympärille on vaikea kuvitella mitään tunnevuutta edesauttavaa asiaa. Ei logo ole mikään välttämättömyys, mutta sillä on usein helppo tuoda yritystä esille.

Värien käyttö pitää huomioida. Mustalta pohjalta pitää saada eri tekstit esille ja sama valkoiselta pohjalta. Eri tukijoilla on omat vaatimuksensa väreille. Näiden yhteensovittaminen tuo vaikeuksia saada ne näkymään molemmilla pelipaidoilla ilman ns. laatikkomaista esitystä. Ajatellaan jos mustalla pelipaidalle pitää saada vaikka ruskea ohuilla kirjaimilla toteutettu yrityksen nimi tai valkoiselle paidalle jollakin vaalealla keltaisilla kirjaimilla toteutettu yrityksen nimi, näkyvyys on melko heikko.

Parempi jättää tämäkin homma ammattilaisille ja todeta, että monella asialla on myös kääntöpuolensa jopa paidan suunnittelussa.

Nelfor
26.01.2012, 08:57
Ei tässä nyt oikeesti ruveta mitään logoja tai värejä muuttelemaan. Eikä varsinkaan palata vanhaan. Jos jotain tehdään ni vanhalla logolla ja väreillä varustettu kolmospaidaksi ja käyttöön jossai juhlapelissä.

Ei mene kaaliin nämä logon uudistusta kaipaavat. Nykyinen logo on juuri päässyt siihen ikään, että sillä alkaa olla jo nostalgistakin merkitystä ja koko Suomi tietää mistä on kyse kun tuon logon näkee. Kaiken lisäksi se on kaikessa yksinkertaisuudessaan tyylikäs.

Faktaa on ettei JYPin peliasussa ole sinällään mitään suurta vikaa, mutta mainosten määrä ja värit pilaavat sen. Se nyt vain nykypäivänä menee niin, että nyhdetään kaikki mahdolliset rahat sponsoreilta pois, joten mainoksia pitää olla niin paljon kuin mahdollista. Taloudelliset asiat menevät kuitenkin aikalailla kaiken edelle, sillä jos Talous ei ole kunnossa ei ole mikään muukaan kunnossa.

Minustakaan peliasu ei tuollaisenaan kovin tyylikäs ole, mutta hyväksyn sen, koska tiedostan realiteetit. Tärkeintä minulle on että logo ja värit pysyvät ennallaan. Ne ovat kuitenkin merkittävä osa jatkuvuutta ja historiaa. Jos jotain muutoksia tehdään, niin jätettäköön ne hienovaraisiksi.

Vanhapuuma
26.01.2012, 15:24
Ei mene kaaliin nämä logon uudistusta kaipaavat. Nykyinen logo on juuri päässyt siihen ikään, että sillä alkaa olla jo nostalgistakin merkitystä ja koko Suomi tietää mistä on kyse kun tuon logon näkee. Kaiken lisäksi se on kaikessa yksinkertaisuudessaan tyylikäs.

Olen toki kyllä samaa mieltä tässä, kuten muutenkin Nelforin kyseisessä viestissä - itse lähinnä haikailin tuon kolmannen paidan perään, käytettäväksi mahdollisesti lauantai-iltaisin ja joissakin "juhlaotteluissa" (mitä ne nyt sitten ovatkaan). Olisi hauskaa, jos vaikkapa KalPaa vastaan käytettäisiin aina jotakin tällaista kolmospaitaa, saisi vähän enemmän rivalry-henkeä tähän päälle (ihavvaaheittonasiis).

Samaa mieltä olen tuosta, että ei hurrikaanilogoa kannata syrjäyttää, mielestäni siinä on monia hyviä puolia, joita ei kannata unohtaa:

Tunnettuus: kaikki lätkää seuraavat osaavat jo suoraan yhdistää logon JYPiin ja Jyväskylään, ja yli vuosikymmenen kestäneenä logo on saanut jo kannattajissakin ainakin hiljaisen hyväksynnän sinä oikeana logona. JyP HT:n kilpilogoa en ottaisi enää ykköslogoksi takaisin.

Yksinkertaisuus: on kaunista. Mielestäni tuo pyörre on ihan hieno, pelkistettynä mielestäni iskevä. Ja assosiaatiot hurrikaanin ympärillä ihan mielekkäät - myös media käyttää tätä hyväkseen ja mielellään otan tuollaiset otsikot ("hurrikaani teki taas tuhojaan" jne.) vastaan juttuja lukiessani. Tällä hetkellä varsinkin toimiva, koska JYPin saadessa myllyn pyörimään joukkue tosiaan vaikuttaa hurrikaanilta.

Vaihdoksen tuoma sekavuus: Bluesin lähes vuosittaisia logovaihdoksia ihmettelin, koska siinä vietiin pohjaa pitkäjänteisyyden kustannuksella, ja en usko tämän tempoilevuuden olleen edes espoolaisten fanien suosiossa.

Toisaalta tuntuu tyhmältä kirjoittaa tällaisista, koska minulla tuskin on mitään päätösvaltaa asiaan, mutta mitäpä sitä muutakaan kirjoittelee keskustelupalstoille.

Kröni
24.04.2012, 19:03
Kaveri suunnitteli juhlahumun keskellä JYPille uuden logon, joka nojaa vahvasti Keski-Suomeen kunnioittamalla kuitenkin joukkueen perinteitä.

Hänen mukaansa logo voisi toimia aluksi ns. kakkoslogona.

logo (http://img535.imageshack.us/img535/6449/metso8.jpg)

Linkki vie imageshack-sivuston kuvaan

Kommentteja?

Freddie Freeloader
24.04.2012, 19:06
Kaveri suunnitteli juhlahumun keskellä JYPille uuden logon, joka nojaa vahvasti Keski-Suomeen kunnioittamalla kuitenkin joukkueen perinteitä.

Hänen mukaansa logo voisi toimia aluksi ns. kakkoslogona.

logo (http://img535.imageshack.us/img535/6449/metso8.jpg)

Linkki vie imageshack-sivuston kuvaan

Kommentteja?

Teksti pois metson päältä, niin ruvetaan olemaan asiassa.

Tukka
24.04.2012, 20:17
Itse lämpeisin hieman enemmän NHL-tyyppisille eläimille logossa, eli ei käytettäisi yleisessä käytössä olevaa tunnusta, vaan piirretään uusi moderni versio! NHL-tyyppisellä tarkoitan esim Minnesota Wild ja Nashville Predators -tyyppisiä. Ne on komeita ne! Ja auttamatta tuo vanhan JYP-logon kilpi on vähän kehnon muotoinen.

Tukka
02.05.2012, 15:38
Tässä pari templaten päälle väsättyä peliasua. eli tässä näkyy etu sekä takapuoli yhteenliitettynä.

Image Upload ! (http://imageupload.org/en/file/222718/jyp-fantasyjersey1.jpg.html)
Image Upload ! (http://imageupload.org/en/file/222719/jyp-fantasyjersey2.jpg.html)
(linkit vievät imageuploadiin upittuihin vääntämiini fantasiapaitoihin)

Musta ei olisi täysin musta, vaan todella tumman harmaa, tällöin varjot yms erottuu paremmin ja saa hieman syvyyttä väreihin.. Toki tuosta puuttuu joitain mainoksia. Itse lämpeän enemmän numero ykköselle.

Ja numeroiden ja nimen ympärille vois jotain punaista reunaa tms lisäillä.

Pakkipari
02.05.2012, 15:43
Ai hitto kun tykkään noista. Sanalla sanoen upeat suunnitelmakuvat. Olisi mukava nähdä vielä sellaiset versiot, missä tuo kainalossa oleva punainen olisikin valkoinen ja vieraspaidoissa luonnollisesti musta.

Kaiken kaikkiaan kyllä todella hienot paidat olisi tuollaiset.

Marcus Juslin
02.05.2012, 20:17
Tässä pari templaten päälle väsättyä peliasua.(...)
Jos nämä ovat ensi kauden peliasuja, niin itseäni lämmittää erityisesti nuo numerot ja nimet selässä - vaikka ehkäpä tuolle "44"-kaverille toivoisin mielummin tehokasta vuotta rapakon takana. Jospa tuohon saisi vielä yhden paidan missä olisi numero 26, sitten mä tykkäisin niistä vieläkin enemmän...

müller
02.05.2012, 20:57
Tässä pari templaten päälle väsättyä peliasua. eli tässä näkyy etu sekä takapuoli yhteenliitettynä.

Image Upload ! (http://imageupload.org/en/file/222718/jyp-fantasyjersey1.jpg.html)
Image Upload ! (http://imageupload.org/en/file/222719/jyp-fantasyjersey2.jpg.html)


On kyllä ylivoimaisesti tyyllikkäimmät tähän mennessä! Melkein voisit laittaa Tynin suuntaan sähköpostia, ihan vain huvikseen jos ei muuten. Ja vielä kun samalla tyylillä sitten loput kamat niin olisi kyllä hieno kokonaisuus.

Omasta mielestä logoa ei todellakaan kannata lähteä muuttamaan.

Handyy
02.05.2012, 20:59
Tukalta erinomaista työtä. Eikä muuten välttämättä ole edes kovin kaukana European Trophyn pelipaidoista...

Tukka
03.05.2012, 19:24
Kiitoksia kehuista! Pitänee joku päivä kiireiltäni vielä säädellä vähän noita ja uppailla uutta versiota. Tynin Karille vaan terveisiä etunimikaimalta, että ottakee toki vain European Trophyyn tästä mallia, miksei vaikka normipelipaitoihinkin.

EDIT: olipa sen verran tylsää että päätin raapia vielä yhden rääpäisyn European Trophy -paidoista, vieras sekä koti. Mainoksia karsittu ja jätettu vain Harvia sekä Valtra, Valtralta myös logo on paremman näköinen nyt. Tyyliä hieman yksinkertaistettu, varsinkin vieraspaita näyttää mielestäni mukavalta.

View image: JYP trophyjersey koti (http://postimage.org/image/dc1718jq9/) kotipaita
View image: JYP trophyjersey vieras (http://postimage.org/image/4v1oqbf1d/) vieraspaita

(linkit vievät postimage.org sivustolle, jonne kuvia voi uppia vapaasti)

DrMultihunter
15.08.2012, 20:43
JYP julkisti European Trophy -paidat (http://www.jypliiga.fi/uutiset/jyp-julkisti-european-trophy-paidat)

Itse tosiaan tykkään tuosta punaisesta väristä mitä on paitaan saatu enemmän mitä on totuttu, versus JYPin SM-liigan pelipaidat. Tietenkin sitä voisi olla vieläkin enemmänkin, näin omaan makuun. Miinusta tosiaan broderausten puuttumisesta numeroista, mutta se on pikkuvika.

Muutamia kuvia paidoista: 1 (http://www.jypliiga.fi/images/kuvitukset/Ottelukuvat%2010-11/Sekalaiset%20kuvat/15082012_jyp_et-info_w%C3%A4rn_412_548_70.jpg), 2 (http://www.jypliiga.fi/images/kuvitukset/Ottelukuvat%2010-11/Sekalaiset%20kuvat/15082012_jyp_et-info_1_570_297_70.jpg), 3 (http://www.jypliiga.fi/images/kuvitukset/uutiset_ET_paita_2.jpg) & 4 (http://www.jypliiga.fi/images/kuvitukset/uutiset_ET_paita_1.jpg)

Noista saisi erittäin komeat liigapaidatkin hiottua, mutta sitä tuskin tulee tapahtumaan, eiköhän JYP jatka samantyylisillä paidoilla mitä viime kaudetkin on menty..

Tj
15.08.2012, 20:49
On kyllä hienot paidat. Kylläpä lämmittäisi mieltä jos liigassa mentäisiin noin tyylikkäillä. Kyllä tohon johonkin Valtra-tekstikin mahtuisi, jos ihan pakko on yksi pääsponsori eurofutistyyliin olla.

Pakkipari
15.08.2012, 22:06
Pakko minunkin yhtyä kehuihin. Paidat ovat oikeasti selkeät ja hienot väritykseltään. Nyt Valtra on hihassa, mutta hieman laskemalla JYPin logoa alaspäin Valtra mahtuisi tutulle paikalleen ja muuten ne pakolliset mainokset voisivat mennä paikallaan. Sillä paidalla sitten liigassakin, jookosta?

rosswell
15.08.2012, 22:37
Erittäin hienot paidat! Varsinkin tuollaisen vieraspaidan haluaisin omaksi :D
Passaisi ihan hyvin myös kotoiseen liigaan käytettäväksi

Tukka
16.08.2012, 00:53
Oho, pakko sanoa että olen yllättynyt ensimmäistä kertaa JYPin markkinoinnin nykyaikaisuudesta tai tässä kyseisessä pelipaitaratkaisussa. Nämähän ovat hienot! Valtra ei komeile valtavana rinnassa, vaan sopivasti hihassa. Pääsee kerrankin logo oikeuksiinsa. Hienot paidat, ei voi muuta sanoa!

Handyy
16.08.2012, 03:45
Jypshop (http://jypshop.artepro.fi/) myy European Trophyn pelipaitoja.

Ericin paluun kunniaksi tarjoamme Ericin fanipaitoja nyt tarjoushintaan.

Tilaa JYPin European Throphy paita tai uusi JYP fanipaita PERRIN 11 painatuksella 1.9 mennessä hintaan 80 €/kpl.

Aivan mahtava juttu. Tyylikäs pelipaita ja järkevä hinta. Voipi olla, että jos tätä nyt markkinoitaisi jossain muuallakin kuin Artepron sivuilla, hallissa voisi ensi kaudella olla aika mukavasti uusia pelipaitoja katsomossa.

Olen kuitenkin pikkaisen skeptinen tuon nimi/numeropainatuksen suhteen, että onko sekin nyt edelleen jollain comic sans -fontilla vai näyttäisiköhän vihdoin siltä, miltä oikeassa pelipaidassa?

Northern King
16.08.2012, 05:03
Pakko tulla nyt oikein ulkopuolisenakin kehumaan, että hienot ovat pelipaidat.

Olisi hienoa, jos kyseiset paitamallit tulisivat käyttöön liigassakin.

Anselm Raato
16.08.2012, 10:35
No onhan ne nyt hienot, jumalialauta!
En turhaan kuullut ennakkohypeä, että "nyt on poijjaat tulossa hienot ET-paidat meille." Liigapaitoja ei sit vissiinkään hirveesti muuteta(?). Noista saisi erittäin hienot liigapaidat myös!

Hypodermic
16.08.2012, 12:16
Eihän tässä auta kuin kompata muita: pirun komeat paidat.. Harmi, ettei tuon kaltaisia oletettavasti SM-liigassa tulla käyttämään, vaan niitä mainostäyteläisiä versioita.

NoSmokingTeam
16.08.2012, 12:33
On kyllä todella komeat paidat, ainoa sponssikin aseteltu tyylikkäästi paidan hihaan. Näin logo nousee paidan rintamuksessa päärooliin. Muutenkin väritys, etenkin lisätty punainen toimii.

Tosiaan harmi ettei tuollaisiin pystyty koskaan liigassa siirtymään, money talks. Täksi kaudeksi varmaan jo paidat tulossa, mutta ensikaudeksi tuo tämän vuoden European Trophy paita voisi toimia tulevan kauden paidan pohjana/mallina.

laalki
16.08.2012, 12:54
Mikäs tarjous tuo on ET fanipaidasta? Perrin ja nro 11 on 80€ kun saman saa kaksi artikkelia eteenpäin 69€:lla kunhan jaksaa itse nimen ja numeron tilaukseen kirjailla. Vai ymmärsinkö jotain väärin tässä, ei kai tää näin voi mennä? :D

Vaikka alennus olisi "varsinaisesta" fanipaidasta, niin vitosen alennus on kyllä yks paskan maku noissa hinnoissa; 15€ pois niin voisi jo puhua alennuksesta.

DrMultihunter
16.08.2012, 13:53
Näin offarina tuli laitettua maanantaina muutama kysymys pääasiassa paidoista, kysyin muunmuassa tuleeko ET:n gamewornit myyntiin ja myydäänkö ne huutokaupalla jos tulevat vai miten. Kysyin myös viime kauden gamewornista, että jäikö kaikki seuroille ja pelaajille vai tuleeko myyntiin..

Ja näin vielä isompana offtopicina, kysyin milloin postittavat kausikortit..

Noh eivät ole vieläkään vastanneet, aika kauan näköjään näissäkin asioissa ihmettelyä toimiston puolella riittää, eräs tuttu kysyi vuosi sitten D teamin paidoista, että onko tallessa ja olisiko mahdollisuus ostaa, lupasivat tutkia asiaa, mutta mitään ei ole kuulunut...

Noh, jos vastaukset näihin paitoihin liittyviin kysymyksiin tulee, niin lisäilen ne vaikka tähän viestiin..

rautakansleri
16.08.2012, 15:21
On kyllä erittäin hyvännäköset paidat, tuo malli olisi liigaankin hyvä jos mainokset aseteltaisiin nätisti.

Handyy
16.08.2012, 16:14
Arteprosta (Pääskyntie 4) löytyy nyt laatikoittain näitä uusia paitoja (vain mustia tosin), #11 Perrin tai ilman nimeä. Oli sen verran tyylikäs, että ei tarvinnut kauaa ostosta miettiä. Nimi ja numerokin ovat siis samantyyliset kuin virallisten paitojen vastaavat, eikä enää "comic sans". Kelepaa lähteä kohti Eurooppaa...

jukiapina
17.08.2012, 07:40
Nyt on kerrankin onnistuttu tekemään hieno pelipaita. Kaikin puolin selkeä ja edustavan näköinen. Harmi kun liigassa ei pelata tuolla paidalla.

Nelfor
17.08.2012, 09:12
Mikäs tarjous tuo on ET fanipaidasta? Perrin ja nro 11 on 80€ kun saman saa kaksi artikkelia eteenpäin 69€:lla kunhan jaksaa itse nimen ja numeron tilaukseen kirjailla. Vai ymmärsinkö jotain väärin tässä, ei kai tää näin voi mennä? :D

Vaikka alennus olisi "varsinaisesta" fanipaidasta, niin vitosen alennus on kyllä yks paskan maku noissa hinnoissa; 15€ pois niin voisi jo puhua alennuksesta.
Sekä ET-fanipaita, että normaali fanipaita maksavat vapaavalintaisella nimellä ja numerolla 85€ ja kummastakin saa Perrinin version nyt 80€. Tuo 69€ hinta on ilman nimeä ja numeroa. Eli pieni on alennus, mutta ihan oikea alennus kuitenkin.

Mutta onpas kyllä komeat paidat, kovasti toivoisin että tuosta väkerrettäisiin myös ensi kauden pelipaidat liigaan.

valkoiset luistimet
18.08.2012, 09:21
Liitytäänpä samaan bandwagoniin, eli nyt kun näki kuvia tuosta Pirati pelistä, niin piru että on komeat paidat ja peliasut muutenkin. Olisi erittäin, erittäin, toivottavaa, että normaalit liigapelipaidat- ja asut olisivat samat. Siihen vaan värimaailmalta ja asettelulla fiksusti mainokset paikalleen!

Fasö
18.08.2012, 11:30
Liitytäänpä samaan bandwagoniin, eli nyt kun näki kuvia tuosta Pirati pelistä, niin piru että on komeat paidat ja peliasut muutenkin. Olisi erittäin, erittäin, toivottavaa, että normaalit liigapelipaidat- ja asut olisivat samat. Siihen vaan värimaailmalta ja asettelulla fiksusti mainokset paikalleen!

Kuvakoosteen perusteella on kyllä hiton hienot. Olisi liigassakin tollaset, niin kyllä kelpais.

Seppochu
14.09.2012, 21:01
En tiedä onko täältä otettu mallia, mutta kyllä tuohon vieraspaitaan oli lisätty punaista? Paidan reunukset ja kainalot oli muutettu punaiseksi, sekä ainakin vaihdettu näköjään valkoisiin kypäriin.

Molemmat näytti hyvältä, erityisesti tuo punaisen lisääminen! Toivottavasti samaan suuntaan on menty myös kotipaidan kanssa.

DrMultihunter
15.09.2012, 01:04
Alussa näytti vähän oudohkolta nuo valkoiset kypärät, mutta nopeasti niihin tottui ja komeet ne on. Plussaa myös noille punaisille kyljille, vaikka ei se enempi punainenkaan pahitteeksi olisi. Eteenpäin on kuitenkin menty.

E: Ainiin pelipaitojen tekijöillä käynyt kämmi ja Hubacekin paidassa luki Hupacek, no korjattaneen pikimmin. Huigea kämmi kuitenkin kyseessä, mikäli tuo paita gamewornina myytäisiin, tekisi se mieli ostaa ;)

Tästä vielä linkkiä Ramzi Abidin 0-3 maaliin, jossa tuo nimi väärin kirjoitettuna näkyy --> click (http://www.youtube.com/watch?v=GGz6-VkhIYE&lc=dLc010M9NUdb7zhR7aUGQbcrMz7Q4PG6didtK7G0lhU&feature=inbox)

moby
15.09.2012, 01:25
E: Ainiin pelipaitojen tekijöillä käynyt kämmi ja Hubacekin paidassa luki Hupacek, no korjattaneen pikimmin. Huigea kämmi kuitenkin kyseessä, mikäli tuo paita gamewornina myytäisiin, tekisi se mieli ostaa ;)

Bongasin itsekin tuon, mutta ajattelin, että paita oli vaan jotenkin rutussa B:n kohdalta, että näytti P:ltä. Melko hauskaa sinänsä. Singeri vaan laulamaan ja uutta lätkää selkään. Toivottavasti on kotipaidassa nimi oikein.

Pakkipari
15.09.2012, 10:48
Vierasasu kokonaisuudessaan on kyllä upea. Valkoiset housut vielä tuohon kruunaamaan kokonaisuus. "Hupacek" oli kyllä aika paha kämmi. Vähän samaa sarjaa aikanaan TPS:n "Kankaanpärän" kanssa. Onkohan kotipaidassakin enemmän punaista kyljessä?

Seppochu
15.09.2012, 21:13
Eipä ollut kotiasu muuttunut. Kyllähän tuon komeaksi saisi "lisäpunalla". Ehkä ensi kaudella. :)

Al Bundy
17.09.2012, 11:13
Vierasasu kokonaisuudessaan on kyllä upea. Valkoiset housut vielä tuohon kruunaamaan kokonaisuus. "Hupacek" oli kyllä aika paha kämmi. Vähän samaa sarjaa aikanaan TPS:n "Kankaanpärän" kanssa. Onkohan kotipaidassakin enemmän punaista kyljessä?
Vierasasu on tosiaan komein pitkään aikaan. Ihmettelen vähän miksi ei kotipaidassakin ole niitä punaisia kylkiä. No, näillä mennään.

Näkyykö muuten teidän mielestä logo(t) paremmin kuin ennen? Eli onko suurennettu vai karsittu mainoksia lähettyviltä?