PDA

View Full Version : Roster Watch 2004-2005


Sivut : [1] 2

pygmalion
29.03.2004, 09:38
Jihuu, on jälleen aika Bay... ei vaan Roster Watchin. Vaikka ensi kautta ei välittäisi suuremmin miettiä kesken pudotuspelien, lienee silti syytä kunnioittaa palstan perinteitä ja avata juhlallisin menoin Roster Watch 2004-2005.

Syitä tähän on kaksi. Kuten ensi kauden sopimuksia käsittelevässä ketjussa jo huomioitiin, liikenteessä alkaa olla niin paljon kaikenkarvaisia huhuja, että on parasta turvautua hyväksi havaittuihin keinoihin ja yrittää edes yhdessä paikassa erottaa toisistaan tosiasiat, "tosiasiat", huhut ja haaveet. Toisaalta koen olevani lähes velvoitettu käynnistämään tämän ketjun, sillä täältähän tämä villitys muinoin sai alkunsa; tätä nykyä kaikkien muiden joukkueiden palstoilla näyttää jo olevan oma Roster Watch -plagiaattinsa. Meillä on onneksi Aito ja Alkuperäinen, kuten valtakunnan kulttuuripääkaupungin joukkueen arvolle sopii.

Tämä on siis Roster Watch 2004-2005 (päivitetty versio 2.0.) Laitteistovaatimuksia ei ole, mutta pelin henki on seuraava. Tässä ketjussa listataan tulevan kauden kokoonpanorunkoon pelaajia, joilla todella on (tai hyvin suurella todennäköisyydellä tulee olemaan) sopimus Turun Palloseuran kanssa. Myöhemmässä vaiheessa kokoonpanon täydennyttyä, ja uuden kauden lähestyessä, Roster Watchia voidaan käyttää myös tarkempien kenttäkoostumuksien spekuloimiseen.

Kokoonpanoon voi lähtökohtaisesti lisätä pelaajia kahdella "statuksella". Ensinnä ovat normaalisti listattuna pelaajat, joiden voimassa oleva sopimus on tunnettu ja tiedotettu tosiasia. Toisaalta kokoonpanoon voidaan lisätä sulkeissa pelaajan nimi, jos hänen sopimusstatuksensa on luokkaa "nimi paperissa, ei tiedotettu" tai "sopimus käytännössä varma". Vanhaan malliin pelaajat sijoiteltakoon alkuun heidän oletettua tasoaan tai pelipaikkaansa kuvaavan "ketjuun" tai "pakkipariin", siis anttiaallot ja jirivykoukalit ykköseen/kakkoseen, arttuvirtaset sun muut poikaset ja tyhjäntoimittajat kolmoseen/neloseen.

Huhuja, haaveita tai Veikkaajan "varmoja tietoja" tänne ei kaivata. Kuka tahansa palstalainen saa lisätä nimiä tai päivittää kokoonpanoa, mutta kukin vastaa itse lisäämistään nimistä ja tietojen paikkaansapitävyydestä. Lähteitä ei ole pakko paljastaa, mutta väärin "veikanneita" rangaistaan virtuaaliraipalla ja yleisellä paheksunnalla.

Pidemmittä puheitta, Näillä Mennään. Ainakin toistaiseksi. Seuraavassa hieman puutteellinen lähtotilanne pienien selitysten kera. Game on...

Roster Watch 2004-2004, tilanne 29.3.2004:
Maalivahdit:
(Teemu Lassila)
Tuomo Karjalainen
Ari Reunanen

Puolustajat:
Jiri Vykoukal - Antti Hulkkonen
David Schneider - (Marko Kiprusoff)
Marko Kauppinen - X.X.
(Simon Backman) - X.X.

Hyökkääjät:
Kai Nurminen - Antti Aalto - X.X.
Ville Vahalahti - X.X. - Mika Alatalo
(Marco Tuokko) - X.X. - X.X.
(Tuukka Pulliainen) - X.X. - (Arttu Virtanen)
X.X. - X.X. - X.X.


Maalivahtiosasto on periaatteessa jo kunnossa, koska kaikilla kolmella nuorukaisella on jo sopimus ensi vuodesta. Tilannetta muuttanee kuitenkin Teemu Lassilan kohtuullisen todennäköinen NHL-sopimus (tuli lakkoa tai ei). Hänen nimensä on siis pienellä riskillä sulkeissa, erityiskategoriassa "sopimus on, mutta lähtee todennäköisesti". Puolustuksessa on listattu näin ensi alkuun miehet, joilla takuuvarmasti on ainakin toistaiseksi ensi kaudeksi sopimus Tepsiin. Kauppista ei tosin ikävä tulisi, vaikka lähtisikin. Sulkeissa useamman tietolähteen mukaan kotiin palaava Kiprusoff sekä Backman, joka junnustatuksensa ja hyvien otteidensa turvin on erittäin todennäköisesti mukana syksylläkin.

Hyökkäyksessä on niin ikään lueteltu toistaiseksi tiedotetut jatkuvat ja jatketut sopimukset. Hieman autioksi jäi, joten lisätään joukon jatkoksi Tuokko, jonka jatkopahvia useampi lähde on pitänyt varmana tai todennäköisenä. Pulliaisen sopimustilannetta en itse asiassa tunne, mutta pitäisin jokseenkin outona, ellei hän ensi syksynä saisi uutta mahdollisuutta, sama pätee tietysti The Arttuun, joka taitaa toistaiseksi dominoida liigajäitä juniorisopimuksella.

Tästä lähdetään. Sopimuksia alkaa nykyisten pelaajien kanssa olla enemmän kuin edellä on lueteltu, mutta nimet odottavat julkistamistaan tai ihan vain sitä, että joku niitä katsoo aiheelliseksi lisätä. Sitä paitsi tässä vaiheessa on vielä hyvä elää valheessa ja uskotella itselleen, että esim. Markku Paukkusen ja Mika Suoraniemen jatkosopimuksille ei ole olemassa minkäänlaisia perusteita.

Siitä sitten rohkeasti "pelaamaan" ja nimiä listaan. Mielenkiintoisia kysymyksiä on ilmassa paitsi puuttuvien pelaajien, myös joidenkin nykyisten pelimiesten kohdalla. Mikä on Jussi Timosen kohtalo (tai sopimustilanne)? Jatkaako Joni Lius Turussa, kuten suotavaa olisi? Mitä tapahtuu ns. "junnaamme-kehityksessä-paikallamme" -kategorian nuorisolle; etsivätkö Seikola, Metsäranta jne. uusia eväitä muualta, vai löytyykö käyttöä ensi kaudellakin? Mistä saadaan laadukkaita senttereitä: vannotaanko Pyhän Koivun Kolminaisuuden eli Isän, Pojan ja Isoveljen nimeen vai ollaanko taas lirissä? Lahjakkaalle junnusukupolvellekin pitäisi pelipaikkoja löytää, mutta "roolipelaajiksi" kaivataan myös kokeneita jyriä.

Pysykää kanavalla, tämä on Roster Watch 2004-2005.

finnishninja
30.03.2004, 11:00
Kimmo Eronen ei jatka Frölundassa. Hänen uusi osoitteensa on vielä julkistamatta, TPS tosin on mainittu...

Myös Erik Kakko vaihtaa seuraa.

pygmalion
30.03.2004, 11:11
Viestin lähetti finnishninja
Kimmo Eronen ei jatka Frölundassa. Hänen uusi osoitteensa on vielä julkistamatta, TPS tosin on mainittu...

Aivan, mutta kuten todettu: huhut eivät tähän leikkiin kuulu, sillä pelin nimi on Heikoin... eikun Roster Watch. Eronen on tosiaan ilmeinen vaihtoehto, käyttöäkin olisi. Tämä lienee ymmärretty jopa Ruissalossa, mutta Eken palveluksista ovat muutkin kiinnostuneet.

BTW, kiva nähdä 'ninjaa palstalla piiiitkästä aikaa.

Oloneuvos
30.03.2004, 18:12
Viestin lähetti pygmalion
Eronen on tosiaan ilmeinen vaihtoehto, käyttöäkin olisi. Tämä lienee ymmärretty jopa Ruissalossa, mutta Eken palveluksista ovat muutkin kiinnostuneet.

Niin ovat. Saattaapi olla sinisessä peliasussa ensi kaudella - valitettavasti.

Mige
31.03.2004, 13:17
Viestin lähetti Oloneuvos
Niin ovat. Saattaapi olla sinisessä peliasussa ensi kaudella - valitettavasti.

Niinkin saattaapi käydä, mutta siitä olen varma, että me ei saada molempia, Kiprua ja Erosta. Minun puolesta saatte ottaa ihan kumman vaan, molemmilla vahvuutensa ja heikkoutensa...

EDIT. Kirjoitusvirheitä....

Oloneuvos
31.03.2004, 13:24
Viestin lähetti Mige
Niinkin saattaapi käydä, mutta siitä olen varma, että me ei saada molempia, Kiprua ja Erosta.

Juu. Niin minäkin. Meille kelpaisivat molemmat. Jos ei muuta, niin pannaan riita puoliksi. Eronen teille ja Kipru meille. Eikös sitten olla molemmat edes osaksi tyytyväisiä?

Mige
31.03.2004, 14:11
Viestin lähetti Oloneuvos
Juu. Niin minäkin. Meille kelpaisivat molemmat. Jos ei muuta, niin pannaan riita puoliksi. Eronen teille ja Kipru meille. Eikös sitten olla molemmat edes osaksi tyytyväisiä?

Tähänkin voisi olla tyytyväinen, mutta jos hiukankin huono tuuri, käy Ruuttu saa sössittyä ne molemmat sinne... Toivotaan parasta, pelätään pahinta.

Virén
02.04.2004, 00:44
Onko se nyt 100 % varma, että Eloranta siirtyy ensi kaudeksi Sveitsiin ? Itse olin ymmärtänyt, että hänen lapsensa ovat ruvenneet taas sopeutumaan Suomeen ja aloittaneet koulun täällä ? Ja kai TPSkin maksaa aika kovaa palkkaa, joka ei tietysti ihan vastaa käkikellomaan lakeuksia. Kuitenkin onhän hänellä asiat täällä mallilaan, niin tuntuu edelleen todella oudolta, mikäli hän täältä lähtisi !

Iceberg
02.04.2004, 11:33
Viestin lähetti Oloneuvos
Juu. Niin minäkin. Meille kelpaisivat molemmat. Jos ei muuta, niin pannaan riita puoliksi. Eronen teille ja Kipru meille. Eikös sitten olla molemmat edes osaksi tyytyväisiä?

Joo, mun puolesta saavat Erosen. Kahta vauvan lihalla varustettua pakkia ei tarvita jo valmiiksi pehmeään pakistoon. Jos Peltonen on lähdössä, niin lihaa tullaan tarvitsemaan. Näillä spekulaatioilla kiekollista taitoa löytyy jo tarpeeksi.

keppimies
03.04.2004, 09:45
Viestin lähetti Iceberg
Joo, mun puolesta saavat Erosen. Kahta vauvan lihalla varustettua pakkia ei tarvita jo valmiiksi pehmeään pakistoon. Jos Peltonen on lähdössä, niin lihaa tullaan tarvitsemaan. Näillä spekulaatioilla kiekollista taitoa löytyy jo tarpeeksi.

Tuo vauvanliha on suhteellinen käsite, sillä viljasiilon jään pinta-ala on edelleen liigan suurin, joten ns. HC-osaston pakkeja on syytä välttää.

Schneiderin, Hulkkosen ja Vykoukalin jatkaessa, soisin mahdollisuuden M.Seikolalle. Potentiaalia on, sillä mies on paikannut niin runkosarjassa kuin pleijareissa Peltosta hyvin ja kätisyyskin stemmaa.

Ihanneostos olisi Tommi Rajamäki tyyppinen iso, kiekolliseen peliin kykenevä peruspakki (koodikielellä 0+10, +20).

Kokoonpanospekulaatio on tässä lakkoa odotellessa ainakin itsellä ollut yllättävän yhdentekevää.

Näyttää pelottavasti siltä, että Palloseura jatkaa muun Suomen harmiksi liigan eliitissä tulevallakin kaudella.

Koala
03.04.2004, 09:56
Viestin lähetti keppimies
[B]Tuo vauvanliha on suhteellinen käsite, sillä viljasiilon jään pinta-ala on edelleen liigan suurin, joten ns. HC-osaston pakkeja on syytä välttää.[B]

Maalivahdinalueen edusta on kuitenkin kaikilla kentillä sama, ja sinne olisi käyttöä romuluiselle pakille, joka ei pelkää antaa iskuja ja vastaanottaa nyrkkiä. Toisi myöskin kaivattua väriä.

keppimies
03.04.2004, 10:18
Viestin lähetti Koala
Maalivahdinalueen edusta on kuitenkin kaikilla kentillä sama, ja sinne olisi käyttöä romuluiselle pakille, joka ei pelkää antaa iskuja ja vastaanottaa nyrkkiä. Toisi myöskin kaivattua väriä.

Toki maalivahdinalue on vakio, mutta matka kulmalta kyseiselle alueelle on siilossa pitkä.

Eli kuten jo sanoin Rajamäen kaltaista nöyrää työtä ennemmin kuin kaksikon T.Mäkelä & M.Toivonen kaltaista "likaista työtä", jossa ollaan tasaisesti potku, jopa kaksi perässä viikatteen heiluessa vastustajan pohkeissa.

Koala, vastaus on A.Berg från Reso.

Reverent
05.04.2004, 08:58
Viestin lähetti keppimies


Ihanneostos olisi Tommi Rajamäki tyyppinen iso, kiekolliseen peliin kykenevä peruspakki (koodikielellä 0+10, +20).




Ei saatana mitään Rajamäkiä tänne, kun kerran on eroon päästy. Kokoa äijällä olisi varmasti riittävästi, mutta tilanteisiin menee kuin kipeän pillun päälle eikä muutenkaan vakuuttanut. Olisikohan kannattanut sittenkin keskittyä siihen 10-otteluun?

Pakisto tarvitsee ainakin yhden ison ja oikeasti ilkeän maalin edustan puhtaanapitäjän. Tähän tehtävään on vaikea kuvitella mitään Lesi Lehtistä Kiprusta puhumattakaan. Molemmilla on kuitenkin omat avunsa muissa tehtävissä, mutta kovuutta puolustukseen kaivataan tyylin Berg tai Ahola joskus muinoin.

Veijari
05.04.2004, 09:16
Ei kai se Kauppinen ole jäämässä Tepsun miehistöön ensi kaudeksi?

Olen kauhulla katsonut miehen otteita läpi kauden ja viimeisimmässäkin välieräpelissä, HPK:n ainoassa maalissa ajoi itsensä ulos tilanteesta kuin lumiukko. Oli aikoinaan todella iso virhe vaihtaa tämä narri päittäin Ilkka Mikkolan kanssa!

Koala
05.04.2004, 17:14
Mitä pitäisitte herrasta nimeltä Roman Vopat? Näkisin mielelläni TPS:ssä. Suunsoittoa ja räväköitä otteita kolmosketjuun. Tietenkin, jos Mäkiaho on tulossa on Vopatkin täysin hyödytön. Tuli vain ajatus mieleen, kun miestä ollaan savustamassa Helsingistä ulos ja huhuja liikkuu..

Furillo
05.04.2004, 17:55
Viestin lähetti Koala
Mitä pitäisitte herrasta nimeltä Roman Vopat? Näkisin mielelläni TPS:ssä. Suunsoittoa ja räväköitä otteita kolmosketjuun. Tietenkin, jos Mäkiaho on tulossa on Vopatkin täysin hyödytön. Tuli vain ajatus mieleen, kun miestä ollaan savustamassa Helsingistä ulos ja huhuja liikkuu..
Ottaisin ennemmin Mäkiahon. Henkilökohtaisesti Vopat ei tehnyt vaikutusta eilen, kun mies nousi kulmasta kiekon kanssa kärppäpakki mukanaan ja äijä valitsi Tomi Kallio -tyylisen ratkaisun kiertää maalin taakse ja toiseen kulmaan. Siis äijähän on jumaliste iso kuin hemmetti, maalille sitä pitää mennä suoraan tuonlaisen ruhon kanssa!

Lord Nikon
05.04.2004, 19:20
Voi juma,

jos huhuja on pätkääkään uskominen niin Jukka Koivu on rakentamassa Tepsille kaksi pisteitä tekevää kenttää yhden junnu kentän ja yhden fyysisen taklaus kentän joka pystyisi myös tekmään pisteitä välillä!!

Mäkiaho-Vopat-??

Jos tuo toteutuisi niin olisin valmis teettämään kaikille halukkaille paidat Aja! Aja! teksteillä... Aja! Aja! katsomon osa B2 viereen!!
Koivu pistäisi Mäkkäri-Vopi parin jäälle ja karvaamaan päätylaudan läpi niin kansa hyppisi hulluna! Ja pelissä yksikin yli lyönti taitopelaajia kohtaa niin Vopi ja Mäkkäri jäälle !

Sitten takaisin maan pinnalle ja kannustamaan Aja huudoilla nykyistä romu-kenttää Suoraniemi-Rautee-Metsäranta

Uskon että joku on huomannut että Suoraniemi on kehittynyt loppu kaudell yhe enemmän taklaus ja luistelu pelissään.Mies alkaa jo pikku hiljaa näyttää nuorelta Mikkolalta ! Siis omasta mielestä todella hyvä uutinen ja huomaaminen:)

Juippi
05.04.2004, 21:28
Toivon sydämeni pohjasta ettei Vopat Tepsiin ole tulossa. Hänen uhoamisensa ja muu typerä käyttäytyminen on ollut sen verran hölmöä etten arvosta häntä kiekkoilijana laisinkaan. Mäkiaho sen sijaan olisi minun puolestani tervetullut. Hänelläkin on tapahtunut ylilyöntejä, mutta silti arvostan häntä pelaajana monta astetta korkeammalle kuin Vopatia. Enkä pidä edes realistisena, että Vopat Tepsiin tulisi.

Annamaila
05.04.2004, 23:54
Viestin lähetti juippi
Toivon sydämeni pohjasta ettei Vopat Tepsiin ole tulossa. Hänen uhoamisensa ja muu typerä käyttäytyminen on ollut sen verran hölmöä etten arvosta häntä kiekkoilijana laisinkaan. Mäkiaho sen sijaan olisi minun puolestani tervetullut. Hänelläkin on tapahtunut ylilyöntejä, mutta silti arvostan häntä pelaajana monta astetta korkeammalle kuin Vopatia. Enkä pidä edes realistisena, että Vopat Tepsiin tulisi.
Samat sanat.

Kuten arvasin, arvon Pygmalion, ei kestä kauan ennen kuin tässä ketjussa eksytään taas huhuihin ja off topiciin. Miksei näitä voi pitää erillään? Tähän ketjuun siis vain varmat ja 99-prosenttisen varmat tiedot ja muissa ketjuissa voi sitten spekuloida, millaisia syöttöjä Brett Lievers antaa Jere Karalahdelle ensi kaudella TPS-paidassa. Ja silleen.

mattihp
06.04.2004, 13:28
Mitäs jos Erosen Kimmo ja Lehtisen Mika löytäisivät tiensä takaisin tepsiin? Kummatkin ovat jäännet ilman sopimusta ruotsin puolella...

Mr.Fox
06.04.2004, 15:39
Viestin lähetti mattihp
Mitäs jos Erosen Kimmo ja Lehtisen Mika löytäisivät tiensä takaisin tepsiin? Kummatkin ovat jäännet ilman sopimusta ruotsin puolella...
Mitäs jos miettisit vähän ketjun otsikkoa tai lukisit edes edellisen viestin!
Eller borde jag översätta det på svenska så att du förstår det också?!

"Tähän ketjuun siis vain varmat ja 99-prosenttisen varmat tiedot ja muissa ketjuissa voi sitten spekuloida, millaisia syöttöjä Brett Lievers antaa Jere Karalahdelle ensi kaudella TPS-paidassa."

Mikä tuossa nyt on niin vaikeata ymmärtää? Juuri kaltaistesi lukutaidottomien idioottien takia sinänsä hyödyllinen ketju menee ennen pitkää lukkoon hyödyttömänä huhuketjuna.

Kieltämättä minunkin kannattaisi varmasti lukea uudelleen jatkoajan säännöt mm. sisällöttömistä viesteistä etc. mutta kun korpeaa niin pahasti tällainen p*skanjauhaminen asiaketjuissa. Saattaa hyvinkin olla niin, että Eronen tai Lehtinen tai jopa molemmat pelaavat ensi kaudella TPS:ssa. Tässä ketjussa pakkiparien muodostumista voidaan sitten spekuloida siinä vaiheessa, kun sopimukset ovat varmistetut. Sitä ennen avaa vaikka uusi viestiketju: "Eronen ja Lehtinen Tepsiin" tms. Wanhoihin viestiketjuihin on aina niin pirun paljon helpompi kirjoitella tällaista sontaa, mutta uutta viestiketjua avatessa tulee luettua oma teksti useampaankin kertaan, jolloin ainakin suurin osa ihmisistä huomaa/pitäisi huomata, että onko kyseinen ketju sittenkään niin tarpeellinen.

kosh
07.04.2004, 11:16
Viestin lähetti pygmalion


Huhuja, haaveita tai Veikkaajan "varmoja tietoja" tänne ei kaivata.

Roster Watch 2004-2004, tilanne 29.3.2004:
Maalivahdit:
(Teemu Lassila)
Tuomo Karjalainen
Ari Reunanen

Puolustajat:
Jiri Vykoukal - Antti Hulkkonen
David Schneider - (Marko Kiprusoff)
Marko Kauppinen - X.X.
(Simon Backman) - X.X.

Hyökkääjät:
Kai Nurminen - Antti Aalto - X.X.
Ville Vahalahti - X.X. - Mika Alatalo
(Marco Tuokko) - X.X. - X.X.
(Tuukka Pulliainen) - X.X. - (Arttu Virtanen)
X.X. - X.X. - X.X.



Tässä siis tilanne ja toimitaan avausviestin ohjeiden mukaan!

Monipuolisenhuono
10.04.2004, 20:15
Hockey´s Futuren mukaan Jesse olis tulossa sinne aurapuron ääreen pelaamaan ens kaudella.

Linkki (http://www.hockeysfuture.com/article.php?sid=6851&mode=threaded&order=0)

pygmalion
13.04.2004, 12:06
No niin, taiston tauottua on aika paneutua tähän peliin toden teolla. Toivottavasti tähän mennessä pelin henki on kaikille selvä: haaveiluja ja huhuiluja ei tänne kaivata, kuten osa palstalähimmäisistä onkin jo ehtinyt huomauttamaan lomani aikana.

Perinteiseen tapaan Suuri Johtajamme antoi jälleen kauden päätöspelin jälkeen Turun Sanomille armollisesti pienenpieniä tiedonhippusia ensi kauden kuvioista. Tuokon jatkosopimus vahvistettiin, ja "vitosketjuun" peliaikaa kärkkymään voidaan lisätä herrat Makkonen ja Aho. Yhteensä pelaajasopimuksia on tarinan mukaan 23, joten aukkoja on runsaasti tässä meidänkin palapelissämme. Pahaa pelkään, että tiedän/arvaan ainakin yhden nimen, jota en tosin millään suostu tunnustamaan ennen tosiasioiden karua paljastumista.

Ja jos asia vielä on jossain päin epäselvä, todettakoon ruotsalaisen HV-71:n tiedottaneen Kimmo Peltosen "tuoreesta" sopimuksesta seuran kanssa. Ikävä menetys, mutta ei onneksi korvaamaton mies - toivottavasti.

Pidemmittä puheitta, Roster Watch 2004-2005, tilanne 13.4.2004:
Maalivahdit:
(Teemu Lassila)
Tuomo Karjalainen
Ari Reunanen

Puolustajat:
Jiri Vykoukal - Antti Hulkkonen
David Schneider - (Marko Kiprusoff)
Marko Kauppinen - X.X.
(Simon Backman) - X.X.

Hyökkääjät:
Kai Nurminen - Antti Aalto - X.X.
Ville Vahalahti - X.X. - Mika Alatalo
Marco Tuokko - X.X. - X.X.
(Tuukka Pulliainen) - X.X. - (Arttu Virtanen)
Matti Aho - Jussi Makkonen - X.X.

Mr.Fox
13.04.2004, 12:16
Mikä nyt on ensi kauden virallinen sopimustilanne?
Päivän Turun Sanomissa Jouko Narvanmaa ilmoittaa, että TPS:lla taitaa olla ensi kaudeksi 23 pelaajasopimusta. Tuo epätarkkuus johtuu varmasti edelleen juniori-ikäisten sopimuksista. Listataanpa vähän faktoja.

TPS:n sopimuspelaajat:
Teemu Lassila (mv) 2005
Tuomo Karjalainen (mv) 2006

Marko Kauppinen (p) 2005
David Schneider (p) 2005
Jiri Vykoukal (p) 2005
Antti Hulkkonen (p) 2005

Antti Aalto (h) 2005
Kai Nurminen (h) 2005
Ville Vahalahti (h) 2008
Mika Alatalo (h) 2007
Lähde: Jatkoaika 13.04.2004

Lisäksi toisaalla mainitaan TPS:n sopimuksenalaisiksi pelaajiksi:
Ari Reunanen (mv) 2005
Markus Seikola (p) 2005
Matias Metsäranta (h) 2005
Lähde: Huhuareena 13.04.2004

Turun Sanomissa Jouko Narvanmaa mainitsee nimeltä kolme TPS:n paidassa jatkavaa pelaajaa:
Marco Tuokko (h) ainakin 2005
Matti Aho (h) ainakin 2005
Jussi Makkonen (h) ainakin 2005
Lähde: Turun Sanomat 13.04.2004

Näiden faktojen perusteella TPS:n ensi kauden pelaajista on paljastunut 16 kpl. Seitsemän pelimannin nimeä ei mainita missään. Heitetäänpä vähän omaa spekulaatiota.

Kolmella maalivahdilla on sopimus eli todennäköisesti kyse on puolustajista ja hyökkääjistä. Neljäskin maalivahti saattaa kuulua sopimuspelaajiin: Juho Santanen. Puolustajista on mainittu viisi eikä Narvanmaan mukaan uusia puolustajia olla hakemassa, joten...

Simon Backman
Markus Tuomaala

...olisiko siinä kaksi puuttuvaa nimeä.

Mikä muuten on Jussi Timosen tilanne? Purettiinko sopimus TPS:n kanssa vai onko Timonen vain lainassa Jukureissa? Näin puolustajia olisi seitsemän tai kahdeksan riippuen Timosen sopimustilanteesta.

Maalivahdit (varmat)+puolustajat (varmat ja omat spekulaatiot)+hyökkääjät (varmat), niin sopimuksia olisi ~20 kpl. Puuttuu vielä kolme hyökkääjää. Narvanmaan haastattelusta sai vähän sen käsityksen, että yhtään uutta/ulkopuolista pelaajaa ei olla (vielä) hankittu, joten...

Arttu Virtanen
Juho Lehtisalo
Tuukka Pulliainen

...siinä olisi kolme mahdollista nimeä.

Koko homma on ollut sopimustilanteiden tarkistamista eri lähteistä ja loput omaa spekulaatiota. Tilanne siis kaudelle 2004-2005 näyttäisi Mr.Fox:n mukaan tältä:

Maalivahdit
Teemu Lassila
Tuomo Karjalainen
Ari Reunanen
((Juho Santanen))

Puolustajat
Jiri Vykoukal - Antti Hulkkonen
David Schneider - Markus Seikola
Marko Kauppinen - (Simon Backman)
(Markus Tuomaala) - ((Jussi Timonen))

Hyökkääjät
Kai Nurminen - Antti Aalto - X.X.
Ville Vahalahti - X.X. - Mika Alatalo
Marco Tuokko - X.X. - Matias Metsäranta
(Arttu Virtanen) - (Tuukka Pulliainen) - Matti Aho
Jussi Makkonen - X.X. - (Juho Lehtisalo)

Tuossa listassa on 23 nimeä, joista 16 on nimeltä mainittuja ja sikäli varmoja tapauksia. Nykyjoukkueesta varmoja lähtijöitä ovat ainakin Kiviharju, Eloranta, Koivu ja Peltonen. Huolestuttaa, että ilman sopimusta taitavat olla myös Rautee, Lius ja Mikkola. Toivottavasti olisin kuitenkin väärässä ja ainakin 2/3 näistä herroista jatkaisi.

EDIT: pygmalion *PRKL* ehdit ensin...
EDIT2: Suoraniemen ja Kankaanperän nimet poistettu spekulaatioista, koska eivät ole enää juniori-ikäisiä
EDIT3: pelaajat listattu mahdollisten kentällisten muotoon
EDIT4: asettelua selkiytetty lukemisen helpottamiseksi

kosh
13.04.2004, 13:24
Viestin lähetti Mr.Fox
Mikä muuten on Jussi Timosen tilanne? Purettiinko sopimus TPS:n kanssa vai onko Timonen vain lainassa Jukureissa? Näin puolustajia olisi seitsemän tai kahdeksan riippuen Timosen sopimustilanteesta.

Savon Sanomat uutisoi pari päivää sitten Timosen siirtymisestä Saipaan. Saipa/Timonen eivät ole kommentoineet asiaa, joten annetaan hänen vielä roikkua rosterissamme.

Asiasta on keskustelua tuolla Saipa-osiossa.

Mr.Fox
13.04.2004, 14:10
Ilmeisesti aivan hetki sitten päivitetty tilanne Jatkoajan sivuilla:

Maalivahdit:
Juho Santanen (A-jun)
Teemu Lassila (2005)
Tuomo Karjalainen (2006)

Puolustajat:
Marko Kauppinen (2005)
David Schneider (2005)
Henri Palmroth (A-jun)
Markus Tuomaala (A-jun)
Jiri Vykoukal (2005)
Antti Hulkkonen (2005)

Hyökkääjät:
Tomi Sykkö (+)
Marco Tuokko (+)
Antti Aalto (2005)
Kai Nurminen (2005)
Jussi Makkonen (+)
Ville Vahalahti (2008)
Mika Alatalo (2007)
Arttu Virtanen (A-jun)
Matti Aho (+)

Yhteensä 18 sopimuspelaajaa. Edelleen palapelistämme puuttuu viisi palaa.

Kuten jo aiemmassa viestissäni mainitsin, niin "aina luotettava" Huhuareena ilmoittaa myös Markus Seikolan ja Matias Metsärannan sopimuspelaajiksi, joita Jatkoaika taas väittää vailla sopimusta oleviksi pelaajiksi. Tietääkö joku, mitä Jatkoajan sopimustilanteissa tarkoittaa tuo (+)? Oma arvioni on, että Jatkoajan tietojen mukaan pelaajalla on sopimus, jonka pituus ei ole tiedossa.

Onko siis se (+) luotettava? Tomi Sykkö luetellaan (+)-merkinnällä olevan yhtälailla sopimuksenalainen pelaaja kuin Tuokko, Makkonen ja Aho, jotka ovat Narvanmaan vahvistamia ensi kauden pelaajia. Jostain syystä edellisestä viestistäni unohdin kokonaan Tomi Sykön. 23 spekuloimani sopimuspelaajan joukosta Sykkö siis korvaa Timosen, joka taitaa pelata ensi kaudella SaiPassa.

kosh
13.04.2004, 14:45
Päivitetään tilanne nyt JA:n tietojen mukaan.
Eli nyt ei tarvitse sulkuja käyttää.

Maalivahdit
T. Lassila
T. Karjalainen
J. Santanen

Puolustajat
J. Vykoukal - A. Hulkkonen
D. Schneider - X.X
M. Kauppinen - X.X
H. Palmroth - M. Tuomaala

Hyökkääjät
K. Nurminen - A. Aalto - X.X
V. Vahalahti - X.X - M. Alatalo
M. Tuokko - X.X - A. Virtanen
M. Aho - J. Makkonen - T. Sykkö

Koala
13.04.2004, 15:02
Niko Mikkola, Mikko Rautee sekä Joni Lius.. Ayee.. Toivoisin ainakin Mikkolan jatkavan, mitä en epäile sillä miehellä on talo ja perhe täällä. Rauteesta on huhuttu, että olisi menossa Siperiaan. Joni Lius on hankala tapaus. Kiekollinen peli ei enää tällä kaudella säväyttänyt minua. Fyysinen peli lähes olematonta, mutta aloituksissa on aika maestro. Joskus syötöt lähtivät kohdalleen ja tuloksena oli joko helvetin hieno kuvio tai yleisön kohahtaminen tyhjälle. Loukkaantumisen piikkiin voisi laittaa, mutta harmiksi näitä loukkaantumisiakin tulee niin usein. Tarvitaanko neloskentässä tällaista? Mies voisi siirtyä valmennuspuolelle, J. Koivu antoi miehelle jo kehuja esim. Arttu Virtasen sisäänajosta.

Yks sentteri ja laitahyökkääjä on kuulemma haussa? Onko tietoa nimistä?

Lord Nikon
13.04.2004, 20:48
Niko Mikkolalle on 80% varmasti sopimus ensi kaudesta koska mies alkoi juuri rakentaa taloa lietoon.

Rauteen voisi päästää pois, samoin Paukkusen ja Kauppisen.Varauksin Suoraniemen.Metsäranta saisi ainakin kauden vielä osoittaa taitonsa, mutta molempia Sutea ja Matua ei tarvita joten toinen lähtee.

Liuksen pitäisin koska on mielestäni paras mies nelosen keskelle aloituksineen ja puolustus osaamisensa johdosta.

Myös Seikolalla on sopimus aika varmasti.

Näkisin näin ensi kauden tilanteen:

Nurminen-Aalto-xxx
Vahalahti-xxx-Alatalo
Tuokko-xxx-"Mikkola"
Virtanen-Lius-Makkonen

Sykkö, Aho

Hulkkonen-Vykoukal
Schneider-xxx
"Seikola"-xxx
"Backman"-Kauppinen
Tuomaala-Palmroth

Karjalainen,Lassila,Reunanen

+Metsäranta/Suoraniemi


Ilman plussia ja lainaus merkkejä sopimuksia on 16 ja plussilla sekä lainausmerkeillä sopimuksia on 24.
Eli tuo on aika varmasti tarkka sopimus tilanne tällä hetkellä.

pygmalion
14.04.2004, 00:03
Viestin lähetti Lord Nikon
...80% varmasti sopimus...alkoi juuri rakentaa taloa...voisi päästää pois...saisi ainakin kauden vielä...pitäisin koska on mielestäni paras...on sopimus aika varmasti...Näkisin näin...

Loistavaa, kauanhan täällä pysyttiinkin taas "ruodussa". Olettavasti arvon Loordi menee takuuseen päivittämistään sopimustiedoista?

Veijari
14.04.2004, 08:48
Viestin lähetti Lord Nikon
Niko Mikkolalle on 80% varmasti sopimus ensi kaudesta koska mies alkoi juuri rakentaa taloa lietoon.


niin siis mitä tämä käytännössä tarkoittaa? sopimuspaperi on faxilla jo menossa Narvanmaan toimistoon?

Ei minun mielestä talon rakentaminen ole mikään tae sille, että Niko TPS:ssa ensi kaudella pelaisi. Rakentuu se tölli sinne tontille varmasti ilmankin Nikon läsnäoloa. ..ttu!

Triplatupla
14.04.2004, 09:47
Tässä on näköjään monelta taholta pohdittu Seikolan sopimusta. No kuten viime keväänäkin ilmoitin olen nähnyt kyseisen kontrahdin ja voin vakuuttaa sen kattavan myös ensi kauden.
Lisäksi olen saanut erittäin varmalta taholta kuulla, että M. Paukkunen olisi kirjoittanut nimensä alle Narvanmaan tarjoamaan pahviin. Sopparin yksityiskohdista en tiedä.

tilibo
14.04.2004, 10:19
Marko Kiprusoff Tepsiin!

No nyt sai tää huhu varmistuksen ja taas yks palanen on paikallaan. En Kiprusofin tämänhetkistä tasoa tiiä, eikä sitä tässä tarvii miettiäkään, mutta 4 vuoden sopimuksen mies teki!

Eli eiköhän tilanne näytä tältä...

Maalivahdit
T. Lassila
T. Karjalainen
J. Santanen

Puolustajat
J. Vykoukal - A. Hulkkonen
D. Schneider - M. Kiprusoff
M. Kauppinen - X.X (M.Seikola)
H. Palmroth - M. Tuomaala

Hyökkääjät
K. Nurminen - A. Aalto - X.X
V. Vahalahti - X.X - M. Alatalo
M. Tuokko - X.X - A. Virtanen
"N. Mikkola" - J. Makkonen - T. Sykkö

M. Aho

Valkku
14.04.2004, 10:28
Viestin lähetti Lord Nikon
Niko Mikkolalle on 80% varmasti sopimus ensi kaudesta koska mies alkoi juuri rakentaa taloa lietoon.

Niin tällä periaattella Kimmo Peltonen pelaa ensi kaudella Lahdessa ja Timo Pärssinen Tepsissä...

Pressiboxi
14.04.2004, 10:35
Viestin lähetti Triplatupla
Lisäksi olen saanut erittäin varmalta taholta kuulla, että M. Paukkunen olisi kirjoittanut nimensä alle Narvanmaan tarjoamaan pahviin. Sopparin yksityiskohdista en tiedä.

Narvanmaa on Paukkusen "suojelija" TPS:ssä, joten pahalta kuulostaa. Kuten myös pysyvästi selkävammaisen Kiprun pitkä sopimus Turkuun. Penailua!

Lätkis
14.04.2004, 13:34
Missä on tarjolla parempaa kolmoskentän pakkia?
Nyt kun Kipru ja muut valtaavat kaks ekaa kenttää niin mahtaako Paukkusella olla edes kiinnostusta jatkaa Tps:n "ylimääräisenä" pakkina kun on noita Backmanneja ja muitakin tyrkyllä kolmos vitjan taustalle?!!! Ollaan vaan tyytyväisiä jos Kuopion poika pistää parinvuoden pahviin mustaa...

Ps. Tänne ei kaivata Ronttia tai jotain muuta kompulsoria, meille riittää hyvässä opissa ollut Paukku!!!

Van der Teemu
14.04.2004, 18:15
Arvaaja-lehti uutisoi tänään Jesse Niinimäen siirron Tepsiin. Tieto on tainnut kuitenkin jo olla tässäkin viestiketjussa.

Jonde
14.04.2004, 18:18
Viestin lähetti Teemu88
Arvaaja-lehti uutisoi tänään Jesse Niinimäen siirron Tepsiin. Tieto on tainnut kuitenkin jo olla tässäkin viestiketjussa.
Tälläinen tieto onkin mennyt ohi Arvaajaa lukiessani. Luin vain sellasta juttua että TPS HALUAISI Niinimäen. Missään ei varmisteta hänen siirtoa Tepsiin. Narvanmaa myöntää että keskusteluja on ollut.

Muerte
14.04.2004, 21:03
Viestin lähetti Mr.Fox
Clip Clap...Nykyjoukkueesta varmoja lähtijöitä ovat ainakin Kiviharju, Eloranta, Koivu ja Peltonen... Clip Clap
Minua on kaivertanut Mikko Koivun tilanne. Koska hän ei ole käynyt vielä armeijaa ja joku pikkulintu (ei Sparrow) kertoi, että Mikko olisi menossa armeijan harmaisiin heinäkuussa. Jos NHL lakkoa ei tule niin kuinka ihmeessä Mikko voi kirmata kesken armeijan Minnesotaan.

Oi valaiskaa minut kirjoituskumppanit.

kausi
15.04.2004, 08:25
Viestin lähetti Muerte
Oi valaiskaa minut kirjoituskumppanit.

Lightning strike: vaihtoehtoja on tasan kaksi, jää koko intti käymättä tai sitten menee nyt kesällä. Sanomattakin selvää, että jälkimmäinen olisi suotavaa. Armeijassa oppii joukkuehenkeä......Vakavasti, eikai kukaan tosissaan epäile Mikon palaavan viiden änärikauden jälkeen Suomeen käydäkseen intin? Hanttahan muistaakseni näin teki, muttei liene nykypäivää.

Ramchester
15.04.2004, 10:28
Olikos se Mäkkärin siirtyminen Tepsiin vain jotain playoff-mediapeliä, vai ollaanko me oikeasti saamassa Mäkkäri Turkuun?

Lätkis
15.04.2004, 13:37
HANNES takaisin turkuun! Jos kerran kärpät ja hifkikin on kiinnostunut meilläkin ensiintyneestä pojasta niin miksei mekin!!! Olisiko Hyvösestä Kulin paikkaajaksi? Vai olisiko Hanneksesta N. Mikkolan paikkaajaksi!?


Ps. Mäkkäriä ei turkuun kaivata!!!

Van der Teemu
15.04.2004, 17:32
Samaa mieltä Lätkiksen kanssa. Haetaan poika pois kuleksimasta tuolta Ruotsin maalta. Kävisi varmasti hyvin Kulin paikkaajaksi. Niinimäen siirrossa on ehkä enemmän luottoa Hockey`s Futuren kuin arvaajan tietoihin.

Pressiboxi
16.04.2004, 11:27
Viestin lähetti kosh
Puolustajat

J. Vykoukal - A. Hulkkonen
D. Schneider - M. Kiprusoff
M. Kauppinen - "Passon paluu"
H. Palmroth - M. Tuomaala



Eli ilmeisesti Peltosen ohella myös Seikola on lähtökuopissa, jos Passo tulee? Toivottavasti Jortsu tai PENTTI äkkää tässä hyvän hintalaatusuhteen. Loppukausihan oli Makelta hyvää peliä. Mitään syytä jäädä hautumaan Tepsiin kolmosparitasolle ei mielestäni ole.

HABS #11
16.04.2004, 11:36
Viestin lähetti Lätkis
HANNES takaisin turkuun! Jos kerran kärpät ja hifkikin on kiinnostunut meilläkin ensiintyneestä pojasta niin miksei mekin!!! Olisiko Hyvösestä Kulin paikkaajaksi? Vai olisiko Hanneksesta N. Mikkolan paikkaajaksi!?



Joo ja Levonen päätuomariksi kaikkiin TPS peleihin. Saavah Hanneksen kanssa huudella toisilleen. Levonen voi huutaa: "vitun poro jäähylle"..

Mutta ilman muuta Hannes meidän rosteriin jos on mahdollisuuksia!!!

pygmalion
16.04.2004, 13:38
Huoh, enpä olisi uskonut, että vielä koettaa sekin päivä, kun en haluaisi TPS:n tiedottavan jostain asiasta. Tällä päivämäärällä on seuran likilegendaarisilla verkkosivuilla nähtävissä sopimustilanne - ilman turhia selittelyjä tottakai. Ja mukana on niitä vähemmän odotettuja uutisia herrojen Paukkunen ja Kankaanperä myötä.

EDIT: korjataanpa saman tien, kun Ruissalon verkonhaltijakin näemmä havahtui erheeseensä eli Mikko Eloranta on poistettu jo alkuperäisestä "uutisestakin". Ja Arttu Virtasen nimen ympäriltä voidaan poistaa sulkeet.

Roster Watch 2004-2005, tilanne 16.4.2004:
Maalivahdit:
(Teemu Lassila)
Tuomo Karjalainen
Ari Reunanen

Puolustajat:
Jiri Vykoukal - Antti Hulkkonen
David Schneider - Marko Kiprusoff
Simon Backman - Markus Seikola
Marko Kauppinen - Markku Paukkunen

Hyökkääjät:
Kai Nurminen - Antti Aalto - X.X.
Ville Vahalahti - X.X. - Mika Alatalo
Marco Tuokko - X.X. - Matias Metsäranta
Tuukka Pulliainen - X.X. - Tomi Sykkö
Matti Aho - Mikko Kankaanperä - Arttu Virtanen
Jussi Makkonen


Myönnettäköön, että olen sijoitellut tiettyjä pelaajia omien mieltymysteni mukaisesti heille soveliaiksi katsomilleni pelipaikoille. Mutta mikäs minä olen marisemaan, jos valmentajakin ilmeisesti on sitä mieltä, että Markussa on ainesta ja Kankaanperälle käyttöä. Plääh.

Lähitulevaisuutta voisi tulkita sen verran, että maalivahtiosaston lisäksi pakisto alkaa kasassa, ellei joku nykyisistä sitten tee tilaa vaikkapa eräälle paluumuuttajalle. Sentteriosaston aukot viittaavat paitsi yhden uuden miehen etsintään, kenties myös siihen, että 1-2 päättyneen kauden sentteriä on jatkamassa (siis nyt mainittujen ohella).

Töitä riittää Ruissalon Herroilla, ei vielä kovasti hymyilytä tuo porukka.

Oloneuvos
16.04.2004, 13:55
Viestin lähetti pygmalion
Mutta mikäs minä olen marisemaan, jos valmentajakin ilmeisesti on sitä mieltä, että Markussa on ainesta ja Kankaanperälle käyttöä. Plääh.

Täytyy sanoa, että en ymmärrä minäkään näitä mainittuja jatkosopimuksia. Tosin Kimmo Eronen kummittelee ilmeisesti vielä kulisseissa, joten katsotaan nyt. Aika vaikealta tuntuu kyllä noita Paukkusen ja Kankaanperän sopimuksia järjellä perustella. Löytyykö selitys sitten kytkyistä, mene ja tiedä.

Hoh, hoijaa!

kopo
16.04.2004, 13:59
Viestin lähetti Oloneuvos
Täytyy sanoa, että en ymmärrä minäkään näitä mainittuja jatkosopimuksia. Tosin Kimmo Eronen kummittelee ilmeisesti vielä kulisseissa, joten katsotaan nyt. Aika vaikealta tuntuu kyllä noita Paukkusen ja Kankaanperän sopimuksia järjellä perustella. Löytyykö selitys sitten kytkyistä, mene ja tiedä.

Hoh, hoijaa!

Just joo. Hienoa. Kiitos MIB! :-(

Juippi
16.04.2004, 14:01
Viestin lähetti Oloneuvos
Aika vaikealta tuntuu kyllä noita Paukkusen ja Kankaanperän sopimuksia järjellä perustella. Löytyykö selitys sitten kytkyistä, mene ja tiedä.

Hoh, hoijaa!

Pelaajat, joista halusin ehdottomasti eroon kauden loputtua olivat Paukkunen ja Kankaanperä. Nyt on molemmila sopimukset taskussa ja kyllä ottaa päähän. Saavat miehet osoittaa taitonsa jäällä ja voin perua puheitani. Pam Pamin taso on nähty. Kankaanperältä voisi odottaa jotain, mutta paljon pitäisi kehitystä tapahtua hänelläkin ja eipä se ole helppoa vaikean loukkaantumkisen jälkeen. Prkl! ... onhan meillä Kirpu.

Annamaila
16.04.2004, 14:06
No niin, saatiinhan sinne jo Virtanen ja Makkonenkin. Ainakin vielä hetki sitten rosteri näytti, että meillä pelaa ensi kaudella Ahon kaksoset, Matti ja Matti! Taitaa hiukan elää vielä tuo lista...

Ilahduttaa muuten nuo Bakken ja Kaken sopparit - vuoteen 2006.

Edit: toinen Ahon kaksosista on poistunut vahvuudesta. ;)

kosh
16.04.2004, 14:16
Oma hahmotelmani 16.4. tilanteessa.

Maalivahdit
Teemu Lassila - Tuomo Karjalainen
Ari Reunanen

Puolustajat
Jiri Vykoukal - Antti Hulkkonen
David Schneider - Markus Seikola
Marko Kiprusoff - Simon Backmann
Marko Kauppinen - Markku Paukkunen

Hyökkääjät
Kai Nurminen - Antti Aalto - X.X.
Ville Vahalahti - X.X. - Mika Alatalo
Marco Tuokko - Jussi Makkonen - Arttu Virtanen
Matias Metsäranta - Markus Kankaanperä - Tomi Sykkö
Tuukka Pulliainen - Matti Aho

#17
16.04.2004, 14:37
hiphei ja hurraa!!!
PamPam jatkaa sitten ensi kaudella yleisön ihastuttamista(vieras) ja vihahduttamista(koti).Toi Kangenkin sopimus oli kyllä allekirjoittaneelle kanssa aika pommi.Joren sanoja lainatakseni voisin todeta,että:"Tulos tai ulos!"Eli ulos! Ilmeisesti työvoimatoimisto ja TPS tekee jonkin sortin yhteistyötä työttömyyden välttämiseksi.Toivottavasti saadaan edes jotain tukea hankkeeseen.Viime kauden joukkue oli hienoa työtä Jokelt&kumppaneilta,mutta ensi kaudeksi ilmeisesti palataan taisteluun The Pena Trophystä.

Ehkä on vielä turhan aikaista maalailla piruja seinille,mutta alku ei todellakaan lupaa hyvää.Vielä jos Koivu paikataan Niinimäellä niin ainakin meikäläisen verenpaine nousee huolestuttavalle asteelle.

Oisko Oloneuvoksella tai muilla asioista perillä olevilla tietoa Liedon ihmiskuulan tilanteesta?Kovasti toivoisin Nikon ensi kaudella Tepsissä näkeväni...

Idefix
16.04.2004, 15:28
Päivän Aftonbladetin mukaan TPS tavoittelee Leksandista 22-vuotiasta puolustajaa. On muuten Bostonin 1. kierroksen varaus vuodelta 2000.

Linkki juttuun: http://www.aftonbladet.se/vss/sport/story/0,2789,463594,00.html

kosh
16.04.2004, 15:43
Jonssonista lisää tuolla. (http://www.hockeysfuture.com/prospect.php?pid=1233)

edit: toisaalta, ehtihän Aftonbladet kertoa esim. Tuulolan varmat siirrot Frölundaan ja Färjestadiinkin.

Pressiboxi
16.04.2004, 15:49
Viestin lähetti Oloneuvos
Täytyy sanoa, että en ymmärrä minäkään näitä mainittuja jatkosopimuksia. Tosin Kimmo Eronen kummittelee ilmeisesti vielä kulisseissa, joten katsotaan nyt. Aika vaikealta tuntuu kyllä noita Paukkusen ja Kankaanperän sopimuksia järjellä perustella. Löytyykö selitys sitten kytkyistä, mene ja tiedä.

Kytkyjä saisi tulla lisääkin, sillä tuo ei tällä hetkellä välttämättä ole mitalitason rosteri ensi kaudelle? Alaspäin ollaan tähänastisten lähtijöiden ja uusien rekrytointien balanssissa menossa ja esim. HIFK, HPK ja Jokerit todennäköisesti tulevat rinnalle ja ohi. Kunnon ykkös/kakkossentteriä, huippuluokan oikeaa laitaa ja puolustuksen todellista johtajaa tuo paketti vielä ainakin huutaa. Puhumattakaan tietenkään S. Koivusta, Bergistä, Salosta & Kipperistä. Mutta NHL-avut ovat vielä monen mutkan takana.


[vakavasti viihteen puolelle menevää visiointia]Mikä muuten mahtaa olla Hurmeen Jampan tilanne? Onko sairaus taltutettu & tunnistettu? 2004-05 voisi olla mainio tilaisuus kuntouttaa itsenä takaisin huipputikkiin Tepsin paidassa?[/vakavasti viihteen puolelle menevää visiointia]

Iceberg
16.04.2004, 15:51
Viestin lähetti kosh
Jonssonista lisää tuolla. (http://www.hockeysfuture.com/prospect.php?pid=1233)

"Because he is ultra-aggressive offensively, he gets caught out of position and has been known to blow assignments in his own end, leading to goals against."

Siis voi helvetti. Kuka meillä puolustaa ensi kaudella? Lisää vaan näitä vaahtosammuttimen kokoisia kynäilijöitä pakistoon. Ehkä saamme nähdä ensi kaudella kun molemmat puolustajat törmäävät vastustajan maalin takana toisiinsa ja vastustaja pääsee rankaisemaan kolmella nollaa vastaan.

Nyt sitä lihaosastoa maalinedustalle, näitä vitun neppailijoita alkaa olemaan jo liikaa!

Oloneuvos
16.04.2004, 15:58
Viestin lähetti Pressiboxi
Kytkyjä saisi tulla lisääkin, sillä tuo ei tällä hetkellä välttämättä ole mitalitason rosteri ensi kaudelle? Alaspäin ollaan tähänastisten lähtijöiden ja uusien rekrytointien balanssissa menossa ja esim. HIFK, HPK ja Jokerit todennäköisesti tulevat rinnalle ja ohi.

Täsmälleen näin. TPS menettää Elorannan ja Koivun. Saman tasoisia kavereita voikin olla vaikea löytää. Tänne kantautuneiden tietojen/huhujen mukaan sanotut seurat tosiaan vahvistavat joukkueitaan melkoisesti. Katsotaan nyt Liuksen, Rauteen ja Mikkolan lopullinen osoite. Näistä riippumatta tarvitaan vähintään yksi kova sentteri ja laitahyökkääjä. Jos kaikki lähtevät, tarvitaan enemmän.

Pakistosta en olisi erityisen huolissani. Hyökkäyksestä sitten senkin edestä. Tuolla eturivillä kun ei juhlita tulevassa sarjassa. Muistetaan nyt kuitenkin, ettei hulluille, eikä herroille sopisi näyttää keskeneräistä työtä.

Pressiboxi
16.04.2004, 16:09
Viestin lähetti Oloneuvos
Muistetaan nyt kuitenkin, ettei hulluille, eikä herroille sopisi näyttää keskeneräistä työtä.

Seurakin kusee tässä hiukan omaan nilkkaansa. Asioista tiedottaminen on perin epäsuunnitelmallista, jälleen kerran.

GeneRation
16.04.2004, 16:10
Lars Jonsson on kumminkin ihan mukavan kokoinen
187 cm, 94 kg

Joten edellytyksiä fyysisellä puolella pitäisi olla.

edit: paino

Iso-Horst
16.04.2004, 16:50
Miksi Palloseura tekee jatkosopimuksen Mikko Kankaanperän kanssa ? Pelilliset avut eivät oikeuta uutta diiliä, mutta ilmeisesti todellakin on niin, että määrätyt agentit tekevät useamman pelaajan pakettiratkaisuja tyyliin "jos haluatte X:n jatkavan olisi suotavaa kiinnittää myös Y."

Paukkusestakin olisi pitänyt jo viimein päästä eroon. Herra 45 tosin mielestäni kehittyi päättyneen kauden aikana, mutta on edelleenkin alakerran selvästi heikoin lenkki.

Ehdin jo elää siinä toivossa, että tänä keväänä nämä määrätyt "ikuiset lupaukset" viimein kipataan yli laidan ja tilalle ajettaisiin Tuomaaloita, Makkosia ym. junnuja, joilla on todellista potentiaalia. Pelaajista, jotka eivät ole kolmessa liigakaudessa kehittyneet juuri nimeksikään, pitää päästä eroon.

Rosoh
16.04.2004, 17:18
Viestin lähetti Iceberg


Siis voi helvetti. Kuka meillä puolustaa ensi kaudella?

Nyt sitä lihaosastoa maalinedustalle, näitä vitun neppailijoita alkaa olemaan jo liikaa!

Jonsson: 6'1 198
Tallinder: 6'3 194

Iceberg
16.04.2004, 18:59
Viestin lähetti Rosoh
Jonsson: 6'1 198
Tallinder: 6'3 194

Jeps, 6'1 taitaa olla jotain 186 cm? Meni taas kerran tämä mittayksikkö vituralleen. Mutta pääpointti olikin siinä, että kiekollisia puolustajia alkaa olemaan jo yli tarpeiden. Tuskin Jonssonkaan on ratkaisu jo viime kaudella kiusanneeseen maalinedustapeliongelmaan.

Limppu
17.04.2004, 09:16
Viestin lähetti Oloneuvos
Pakistosta en olisi erityisen huolissani. Hyökkäyksestä sitten senkin edestä. Tuolla eturivillä kun ei juhlita tulevassa sarjassa. Muistetaan nyt kuitenkin, ettei hulluille, eikä herroille sopisi näyttää keskeneräistä työtä.

Samaa mieltä!
Ihmetyttää muutenkin kun jatkuvasti kuuluu Palloseuran neuvottelevan uusien pakkien kanssa, vaikka jo nyt on sopimukset viiden täyden pakkiparin kanssa. Lisäksi neuvottelut Passon ja Jonssonin kanssa ovat mitä ilmeisemmin käynnissä ja kun vielä muistetaan, että rapakon takaa on MAHDOLLISESTI tulossa ainakin Iso-Aki. Tosin änärilakkoa ei sovi tuijottaa suunnitellessa ensi kauden joukkuetta.
Jos nyt voimassa olevien soppareiden lisäksi tulee edes 2 kokeneempaa pakkia lisää, on pohja pois J.Koivun "omat-junnut-liigaa-pelaamaan" -paasaamiselta. Vai ollaanko menossa Jursin aikaiseen (kalliiseen) systeemiin, jossa toinen joukkueellinen katsoo aina pelin katsomosta?
Mahdollinen selitys pakkien määrään löytyy, jos Ruissalon herroilla on jotain sellaista tietoa, jota me tavikset emme saa vielä tietää, koskien esim. yllättäviä lähtijöitä.

On helppoa jo nyt kuvitella, miten joulutauolla mestisjoukkueet ja liigan häntäpään jengit tilaavat Ruissalosta tekstiviestillä itselleen pakkiparin Palloseuran ns. ylijäämävarastosta.

Ihmetellen: Limppu

Rosoh
17.04.2004, 15:12
Viestin lähetti Iceberg
Jeps, 6'1 taitaa olla jotain 186 cm? Jonssonkaan on ratkaisu jo viime kaudella kiusanneeseen maalinedustapeliongelmaan.

Ei kannata vielä tuomita, varsinkaan kun äijä ei ole edes vielä rosterissa.

Vertailun vuoksi:
Mäkiaho: 182 cm / 95 kg
Raju-Erkki: 187 cm / 94 kg.

Pienenmpikin kroppa lisättynä aimo-annoksella ilkeyttä tuo jo sen maalinedus-peloitteen.

Grainger
19.04.2004, 20:27
Onko kenelläkään tietoa Kimmo Rintasen tilanteesta? Kloten Flyers kuulemma antais Rintsin lähteä, koska Klotenhan on talousvaikeuksissa... Olis hyvä mies TePSiin..

Juippi
20.04.2004, 11:25
Tämän päivän Veikkaaja osaa kertoa, että Mikko Rautee siirtyy Ruotsiin ja Leksandin joukkueeseen, eikä suinkaan Venäjälle niin kuin on spekuloitu pitkin kevättä. Jukka Koivu kertoo samaisessa aviisissa, että muutamien pelaajien kanssa väännetään tällä hetkellä sopimuksia ja ulkomaalaisten kanssa ei höntyillä. Jukan sanoin: "Silakkaa on maailmalla paljon, mutta lohta vain vähän" Tämä tietysti tarkoittaa, että mitään hasardiluokan ulkomaalaisia ei TPS:ään haluta.

Lätkis
20.04.2004, 11:28
Viestin lähetti Juippi
Pelaajat, joista halusin ehdottomasti eroon kauden loputtua olivat Paukkunen ja Kankaanperä. Nyt on molemmila sopimukset taskussa ja kyllä ottaa päähän. Saavat miehet osoittaa taitonsa jäällä ja voin perua puheitani. Pam Pamin taso on nähty. Kankaanperältä voisi odottaa jotain, mutta paljon pitäisi kehitystä tapahtua hänelläkin ja eipä se ole helppoa vaikean loukkaantumkisen jälkeen. Prkl! ... onhan meillä Kirpu.

Katotaan miten naama on ens keväänä ku huomataan Tps:n puolustuksen olevan liigan parhaimmistoa. Olisiko maalivahtiosasto kuitenkin se heikkolenkki? Kyllä tosta arsenaalista joku aina erottuu huonoudellaan, mutta en vieläkään näe perusteita Kuopion pojan pilkkaamiseen, meinaan sen verran poika paransi otteita kauden mittaan... Kipru on sitäpaitsi ISO kysymysmerkki, vaikka pelaakin varmasti playoffseissa kovia minuutteja rauhallisemman runkosarjan jälkeen... Mutta enemmän on pulaa senttereistä!!! Miten olis joku rauman ulkomaisista lähtijöistä vai löytyiskö ruotsin divareista. joku Brett "Herkinsin" tasoinen syöttökone Nuijan(Kaitsun) rinnalle?

DaffyDuck
20.04.2004, 12:02
Viestin lähetti Juippi
Tämän päivän Veikkaaja osaa kertoa, että Mikko Rautee siirtyy Ruotsiin ja Leksandin joukkueeseen, eikä suinkaan Venäjälle niin kuin on spekuloitu pitkin kevättä.

Aika yllättävä siirto, ottaen huomion että Leksand pelaa ensi kaudella allsvenskanissa. Rautee --> Leksand, Jonsson ---> TPS??? Saattaa olla aika huono veto meidän kannalta...

Jii
20.04.2004, 12:08
Puhelinsalaisuus on tietenkin olemassa, mutta kuulin eilen Jukka Koivun puhuvan puhelimessa jotain 150 000 eurosta ja että juttu ratkaa tänään. En todellakaan tiedä onko Jukka ostamassa kaksiota yliopiston kadulta vai onko siinä uuden lohen pyyntihinta?

Saattaa olla siis jotain aivan muuta kuin tähän ketjuun liittyvä asia, mutta toisaalta ehkä ei. Tiedotustilaisuutta odotellen...

Ramchester
20.04.2004, 12:24
Viestin lähetti Jii
Puhelinsalaisuus on tietenkin olemassa, mutta kuulin eilen Jukka Koivun puhuvan puhelimessa jotain 150 000 eurosta ja että juttu ratkaa tänään. En todellakaan tiedä onko Jukka ostamassa kaksiota yliopiston kadulta vai onko siinä uuden lohen pyyntihinta?


Myönnä pois, että olet Soneran leivissä...

Ei taida kyllä lohea nousta tuolla 150 k€:lla, kun on lueskellut Jokereihin tulevien huippupelaajien palkkoja -hinta 250 k€/kappale.

Koivu puhui kenties Paukkusen ensi kauden palkasta!?

Koala
20.04.2004, 12:29
Itse toivoisin siirtojen tapahtuvan "päittäin":

Peltosen korvaa Lars Jonsson
Kauppisen, jos lähtee Kiprusoff
Kiviharjun Mäkiaho
M. Koivun Niinimäki
Elorannan Rintanen

Tällä tapaa joukkue ei ainakaan heikkenisi viime kaudesta, vaan olisi entistä enemmän sekoittuneena taitoa, kovuutta ja luovaa hulluutta.

Stounifani
20.04.2004, 14:02
Näyttää Rauteen siirto löytyvän Leksandin nettisivuiltakin. Rakun kannalta tosiaan ihan hyvä hakea uusia haasteita. Peliaikaa ja vastuuta varmasti tarjolla mukavasti. Itse olisin voinut Rauteen pitääkkin, mutta ei voi mitään.

Kenties saamme sitten Jonssonia tänne suuntaan. Mielestäni ihan katsomisen arvoinen kortti. Tepsihän oli jo viime kaudella kiinnostunut tästä kaverista.

Pressiboxi
20.04.2004, 23:22
Viestin lähetti Stounifani
Näyttää Rauteen siirto löytyvän Leksandin nettisivuiltakin. Rakun kannalta tosiaan ihan hyvä hakea uusia haasteita. Peliaikaa ja vastuuta varmasti tarjolla mukavasti. Itse olisin voinut Rauteen pitääkkin, mutta ei voi mitään.

Kova menetys Palloseuralle. Raku oli tälläkin kaudella IMO suoritusvarmin TPS:n senttereistä. Huonoimman ja parhaimman päivän ero oli pieni Koivuun, Aaltoon ja Liukseen verrattuna. Play offissa kaveri oli (jälleen kerran) kovastikin elementissään.

Rakun omaa uraa ajatellen tämä on toki hyvä siirto. TPS-kuvio on tältä erää nähty ja on aika etsiä uusia haasteita. Jos peliaikaa tulee normaalisti, on tässä potentiaalinen superyllättäjä Elitserieniin ensi kaudeksi. Jotenkin luulen, että sikäläinen pelityyli palvelee Rauteen ominaisuuksia SM-liigaa paremmin?

Erkka
20.04.2004, 23:32
Viestin lähetti Pressiboxi
Jos peliaikaa tulee normaalisti, on tässä potentiaalinen superyllättäjä Elitserieniin ensi kaudeksi.

Ei Elitserieniin, vaan Allsvenskaniin. Leksand putosi tämän kauden päätteeksi pykälää alemmas. Se tässä hieman ihmetyttääkin. Luulisi nimittäin, että tuon ikäisenä (24v) haluaisi pelata korkeimmalla sarjatasolla, mutta Rautee valitsi toisin. No, eiköhän äijä tiedä mitä tekee ja haluaa. Lycka till vaan.

Pressiboxi
21.04.2004, 00:49
Viestin lähetti Erkka
Ei Elitserieniin, vaan Allsvenskaniin. Leksand putosi tämän kauden päätteeksi pykälää alemmas. Se tässä hieman ihmetyttääkin. Luulisi nimittäin, että tuon ikäisenä (24v) haluaisi pelata korkeimmalla sarjatasolla, mutta Rautee valitsi toisin. No, eiköhän äijä tiedä mitä tekee ja haluaa. Lycka till vaan.

Jaaha? Perun siis edellisen puheeni. No, ehkä Leksandilla on heti nousuprojekti päällä tai vastaavaa? Tälläisenään siirto kuulostaa kyllä eksoottiselta.

Johto
21.04.2004, 00:59
Quinn Hancockia on pääkaupunkiseudun lisäksi huhuttu myös Tepsiin. Viime kauden tehot miehellä olivat 10+34=44. Siinä olisi Tepsille kelpo vahvistus hyökkäykseen, Hancock omaa potentiaalin jopa yli 50 pisteen kauteen hyvien laitureiden kanssa ja niitähän Tepsillä riittää. Lukon kanssa sopimusneuvottelut kariutuivat ainakin huhujen mukaan liian suureen palkkapyyntöön, mutta Tepsillä lienee kuitenkin varaa palkata Hancock mikäli kiinnostusta vain löytyy. Suomessa Hancock jokatapauksessa ainakin Sinikeltaisen Areenan mukaan on jatkamassa.

Hopeavarjo
21.04.2004, 09:05
Kovasti on TPS:lla töitä saadakseen joukkueen näyttämään paperilla sellaiselta, jolla taistellaan mestaruudesta. Periaatteessa TPS:n joukkueen pitäisi olla vähintään samatasoinen kuin tällä kaudella, sillä tuskinpa Kärpät heikkenee ensi kaudeksi ja myös Jokerit vahvistuu.
TPS:n pitäisi siis löytää vähintään kaksi sentteriä, joista toinen on todellinen tekijä, Niinimäki korvaisi hyvin Rauteen ja Liuksen jättämän aukon ja nelosessa TPS voisi peluutttaa omaa junioria. Jotenkin vain tuntuu siltä, että TPS:n hankkiessa Niinimäen, hän tulisi Mikko Koivun paikalle.
Laituriosastolle tulisi löytää Elorannan tilalle maajoukkuetason pelaaja. Jos Mikkola poistuu TPS:stä hänen tilalleen tulisi harkita korvaajaa.
Puolustus näyttää varsin valmiilta, mutta hieman pieneltä ja fyysisyyttä kaipaavalta, mutta onhan TPS ennenkin pärjännyt pienehköllä puolustuksella.
Valitettavaa on kannattajien kannalta se, että TPS:n ympärillä ei Niinimäen lisäksi pyöri yhtäkään vakavasti otettavaa huhua. Aftonbladeniin ei ole luottamista eikä tämä Jonsson pystyisi hyökkäyksen aukkoja paikkamaan, tokkopa ikinä pelannutkaan hyökkääjää, semminkin haluja näyttäisi raporttien mukaan olevan. Rintanen jatkaa ainakin omassa mielessäni 99% varmasti ulkomailla, hänhän on itse todennut jatkavan muutamaan otteeseen ulkomailla vaikkei Klotenissa pelaisikaan. Tämän aamun Turkkarissa Rintasen sanotaan jatkavan ulkomailla vielä lähivuodet. Mäkiahon jutussa saattaa olla jotain perää, muttei mitään vahvistettua kiinostusta ole ollut puoleen eikä toiseen. Näin ollen fanien on tyytyminen odottamiseen, joka tuntuu tuskaiselta ilman suurempaa spekuloitavaa.

The Analyser
22.04.2004, 19:29
Enpä tiedä sitten siitä TPS:n ensi kauden heikkoudesta... Puolustus on niin hyvä ja kiekollisesti varma (lukuunottamatta nimeltämainitsematonta #45), että koko ketjullinen junioreita ei olisi huono asia joukkueessa. Siis:

Nurminen-Aalto-Vahalahti
Tuokko-"ostosentteri"-Alatalo
Sykkö-(Joku junnu/Lius)-Virtanen
Junnu-junnu-junnu

Pakkiparit:
Hulk-Vyko
Kipru-Schneider
Seikola-Kauppinen
Backman/***(sensuroitu #45)

Näistä Tuokon ja Alatalon väliin on vatrmasti haussa joku fyysisempi sentteri ja mahdollisesti 3. ketjuun Lius "Joku junnu"-tilalle. Backmanin toivoisin kyllä pelaavan vakituisesti Seikolan kanssa. Mahtaako monellakaan joukkueella olla yhtä kovatasoinen puolustus ensi kaudeksi??? Kun vielä maalivahtiosasto on suht.hyvä, ei pitäisi olla syytä jauhaa siitä "miten tuolla materiaalilla ei ole mahdollisuuksia mitaleille"...

Van der Teemu
22.04.2004, 19:42
Mielestäni Tepsillä olisi tarvetta vielä ainakin kahdella huippulaiturille, varsinkin jos Mikkola lähtee. Tuokko on paremminkin kolmoskentän rikkova laituri kuin kakkoskentässä maalintekijänä. Vahvistukset ovat ehdottomasti välttämättömiä, sillä varsinkin "Vanhat Pojat"-projektia aloitteleva Jokerit näyttää pelottavan vahvalta.

Juippi
23.04.2004, 19:39
Aina luotettavan Urheilulehden mukaan TPS neuvottelee Joonas Vihkon kanssa.
Vihkosta sen verran, että vauhtia on paljon, mutta se järki tuppaa jäämään välillä kyydistä pois. Toisaalta erinomaisen potentiaalin omaava nuori kehityskelpoinen pelaaja. Ottaisin hänet avosylin Tepsiin, mutten korkeammalle kuin kolmo-neloskenttään. Saa nähdä mihin "neuvottelut" johtavat. Jos mietitään, että kenelle tässä tapauksessa haettaisiin korvaajaa niin tulee vääjämättä mieleen Niko Mikkola. Samanlaisia pörrääjiä hyvässä mielessä. Tosin eihän sekään ole vielä selvää mikä on Mikkolan itsensä jatkosuunnitelma.

En tiedä oliko tämä sopiva viesti tähän Roster Watch ketjuun, mutta en parempaakaan ketjua löytänyt.

Rosoh
23.04.2004, 22:56
Viestin lähetti Juippi
Ottaisin hänet avosylin Tepsiin, mutten korkeammalle kuin kolmo-neloskenttään.

Aivan, riippuen mille paikalle häntä oltaisiin suunnittelemassa.
Alla pari hyvää kautta IFK:n kontatessa
On osoittanaut omaavansa potentiaalia ja virtaa. Nyt vain sen voisi kääntää oikeaan suuntaan.

Tietyllä tavalla jännä siirto: "koko ikänsä" IFK:ta edustanut siirtyisi TPS:iin. Ei kovin tavallinen siirto.

Ramchester
23.04.2004, 23:23
Tuo kolmoskenttä alkaa näyttämään spekulaatioiden varjossa jo varsin lupaavalta:

Mäkiaho-X-Vihko

Ei paha...

Koala
24.04.2004, 00:04
Nurminen-Aalto-Alatalo, Vykoukal-Hulkkonen
Mikkola-Niinimäki-Vahalahti, Kiprusoff-Schneider
Tuokko-*karvaava kanukki*-Mäkiaho, Seikola-Backman
Sykkö-*junnu*-Vihko, Paukkunen 13.hyökkääjä Virtanen

Noilla päästäisiin jo pidemmälle kuin tänä vuonna?

Sherlock
24.04.2004, 00:07
Viestin lähetti Ohmi
Tuo kolmoskenttä alkaa näyttämään spekulaatioiden varjossa jo varsin lupaavalta:

Mäkiaho-X-Vihko

Ei paha...

X:n paikalle vaikka Niinimäki, niin ei välttämättä olisi roolituksenkaan kannalta paha... Fyysisyyttä&taitoa&nopeutta, taitaa vaan olla liian kallis kolmosketjuksi.

Pressiboxi
24.04.2004, 02:32
Viestin lähetti Juippi
Aina luotettavan Urheilulehden mukaan TPS neuvottelee Joonas Vihkon kanssa.

Aa jee, minähän yritin vaihtaa Paukkusta ja Narvanmaata Vihkoon ja Draperiin IFK:n kanssa jo kaudella 2002-03. Pressbox means pisnis, you hear!

Joo. Hyvä veto olisi tuottaa Vihko Turkuun. Eri asia sitten on, tyydyttääkö kolmosketjun paikka kaveria. Ylemmäs en Jonea laittaisi TPS:n rosterissa jos mestaruustason joukkuetta haalitaan kasaan.

Tormentori
24.04.2004, 03:40
Dream on! Ei ole tulossa. Kaivakaa omia junioreita prkl :)

Vanha Len
24.04.2004, 10:30
Viestin lähetti Tormentori
Dream on! Ei ole tulossa. Kaivakaa omia junioreita prkl :)

Onko tuo jossakin julkistettu ettei ole tulossa?

Rosoh
24.04.2004, 10:33
Viestin lähetti Tormentori
Dream on! Ei ole tulossa. Kaivakaa omia junioreita prkl :)

Ai niinkuin Jarkko Immosia (hymyjä)

Tormentori
24.04.2004, 13:17
Viestin lähetti Vanha Len
Onko tuo jossakin julkistettu ettei ole tulossa?

Noh eipä sitä ole missään vielä ilmotettu. Koff.netin Uugen mukaan jatkaa näillä näkymin meillä. Tuskin TPS tarjoaa Vihkolle enempää vastuuta kuin mies IFKssa saisi. Noh kattelleen miten käy.

Van der Teemu
26.04.2004, 19:05
No, ainahan sitä voi toivoa. Olis kyllä mielenkiintoinen pelaaja Tepsiin. Vois olla kova tutkapari Niinimäen kans ens vuonna.

stouni
27.04.2004, 21:37
Ei olisi huono kaappaus jos Vihko saataisiin. Ja jos turunen on menossa jokereista hifk:n niin silloin ifk:sta lähtee joku laituri ja se voisi olla Vihko ja Tps:n. Toivotaan parasta pelätään pahinta. Hyvä laituri olisi. Tepsiin vain jos on mahdollisuus saada.

-Stouni-

Anders
27.04.2004, 23:37
Vihkon saaminen ei olisi kaappaus. Tähtiä kaapataan...

Vihkon tilastot
01-02 / 48 ott / 13 + 11 = 24 / 0,5 pistettä per peli / 89 pim
02-03 / 50 ott / 14 + 11 = 25 / 0,5 ppp / 20 pim
03-04 / 52 ott / 9 + 8 = 17 / 0,3 ppp / 56 pim
Lähde: Eurohockey (http://www.eurohockey.net/players/)

17 pistettä ei hirveästi saa hymyä aikaan.

Mutta kyllä kelpaisi, JOS Vihkolle kelpaa kolmoskenttä ja mahdollisuus taistella kakkoskentän paikasta. Tilastot näyttävät taantumista eli maisemanvaihdos voisi tehdä hyvää. Vuosi Koivun koulua on minun mielestä aika hyvä porkkana nuorelle pelaajalle, joka haluaa uralla eteenpäin.

Johannes
27.04.2004, 23:42
Vihkolla oli polvivamma, joka haittasi loppukautta 02/03 ja alkukautta 03/04. Nyt keväällä Joonas oli taas jo hyvässä iskussa. En kyllä usko HIFK:n hänestä helpolla luopuvan, ellei pelaaja itse sitten jostain syystä kaipaa sitä maiseman vaihtoa.

Van der Teemu
28.04.2004, 17:05
Vaikka pisteitä ei ole hirveästi tullutkaan, Vihko pelasi tänä vuonna hienot pleijarit. Ainakin vauhtia riitti ja pisteitä tuli mukavasti.

Veijari
28.04.2004, 20:48
Viestin lähetti Ohmi
Tuo kolmoskenttä alkaa näyttämään spekulaatioiden varjossa jo varsin lupaavalta:

Mäkiaho-X-Vihko

Ei paha...

Paitsi että Mäkiaho jatkaa HPK:ssa...

stouni
29.04.2004, 08:27
Viestin lähetti Teemu88
Vaikka pisteitä ei ole hirveästi tullutkaan, Vihko pelasi tänä vuonna hienot pleijarit. Ainakin vauhtia riitti ja pisteitä tuli mukavasti.

Minustakin pelasi loistavat pleijarit ja toisi lisää vauhtia hyökkäykseen. Hyvien ketjukavereiden kanssa voisi tulla kovatkin tehot. Ja mikä parasta vihko ei ainkaan jäätynyt pleijareissa mitä tekee joka kevät "kultaranne" Nurminen. On tottunut pelamaan kovaa ifk:ssa joten en usko että vihko alkaisi neitikiekkoa turussa pelamaan.

-Stouni-

laituri
29.04.2004, 09:29
TPS:n "ostosentterin" tontille on kovasti nousemassa Jari Kauppila. Eli Kauppilalla oli Leksandin kanssa toisesta vuodesta optio, jota hän ei kuitenkaan halunnut ymmärrettävistä syistä käyttää.

Anders
29.04.2004, 11:43
Viestin lähetti stouni
Ja mikä parasta vihko ei ainkaan jäätynyt pleijareissa mitä tekee joka kevät "kultaranne" Nurminen.

Törkeää panettelua. Pari edellistä kevättä Kaitsu "Puhuva ranne" Nurminen oli kyllä umpijäässä, mutta ei ole sama asia kuin _joka_ kevät. Tänä keväänä oli meidän toiseksi paras pistemies ja pleijareitten viidenneksi paras... Neljä vuotta sitten keväällä oli niin liekeissä, että ei päässyt edes maajoukkueeseen, vaikka alisti kaikkia mennen tullen.

mixu
29.04.2004, 11:55
Vihko jatkaa Hifkissä kahden vuoden sopimuksella.
Lähde www.hifk.fi

Ramchester
29.04.2004, 12:21
Viestin lähetti mixu
Vihko jatkaa Hifkissä kahden vuoden sopimuksella.
Lähde www.hifk.fi

No, tämä oli tämän aamun tietotulvaan varsin järkevä lisäuutinen. Mikäli Tepsissä haetaan kahta sentteriä ja ykköskentän laituria, niin vihko ei todellakaan sovi silloin joukkueeseen. Näin ollen myös Mäkiahon saamme unohtaa.

Niinimäki on sitten ainut huhuista, millä saattaa olla jotain totuusarvoa...

MustaEnkeli
29.04.2004, 14:38
Viestin lähetti Ohmi
Niinimäki on sitten ainut huhuista, millä saattaa olla jotain totuusarvoa... Varmasta lähteestä (eli totuusarvo lähellä nollaa), Niinimäen ensi kauden seura on tod. näk. Kerho.

Juippi
29.04.2004, 14:57
Viestin lähetti MustaEnkeli
Varmasta lähteestä (eli totuusarvo lähellä nollaa), Niinimäen ensi kauden seura on tod. näk. Kerho.

Mistähän TPS kuvittelee haalivansa kaksi sentteriä rosteriinsa jos Niinimäkikin on valitsemassa HPK:n. Onhan maailma täynnä pelaajia, mutta TPS on rakentamassa kotimaisten pelaajien varaan joukkuettaan ja alkaa käymää vähiin pelaajat jos Suomalaisuutta ajatellaan. Toivottavasti ulkomaatkin on katsastettu huolella.

Koala
29.04.2004, 15:15
Tiedä sitten mihin ketjuun tämä kuuluu, mutta toimiiko muilla huhuareenan sivut? Itselläni menee aina hockeyrevolutionin aloitussivulle, eikä sieltä löydy linkkiä.

md17
29.04.2004, 15:17
Viestin lähetti MustaEnkeli
Varmasta lähteestä (eli totuusarvo lähellä nollaa), Niinimäen ensi kauden seura on tod. näk. Kerho.

Eipä voi moittia Niinimäkeä, jos ratkaisu on tuo. Jos tarkastellaan nuorten 'taitopelaajien' roolitusta ja esillenousua SM-liigajoukkueissa viime vuosien aikana, niin kyllä kerhoa voidaan varmasti pitää 'keskimäärin' parhaana ratkaisuna Niinimäen kaltaiselle lahjakkuudelle. Mielelläni olisin kyllä Jessen Tepsissä nähnyt.

Jonde
29.04.2004, 15:23
Viestin lähetti Koala
Tiedä sitten mihin ketjuun tämä kuuluu, mutta toimiiko muilla huhuareenan sivut? Itselläni menee aina hockeyrevolutionin aloitussivulle, eikä sieltä löydy linkkiä.
[off-topic]Sivut ovat muuttaneet. Uusi osoite on http://www.huhuareena.com[/off-topic]

Grainger
29.04.2004, 17:43
Jossain luki, että jos ja kun Rintanen tulee Tepsiin, niin hän ottaa mukaansa hyvän ystävänsä Jaroslav Hlinkan.. Hlinka ja Rintsi kuulostaa kyllä jo liian hyvältä

stouni
29.04.2004, 20:21
Viestin lähetti Grainger
Jossain luki, että jos ja kun Rintanen tulee Tepsiin, niin hän ottaa mukaansa hyvän ystävänsä Jaroslav Hlinkan..

Kuinka varma se on että Rintsi Tepsiin tulee? Ja onko varma että Hlinka tulisi Tepsiin? Olisi siinä kyllä sen verran kovat miehet että oksat pois. Rintsiä varmaan pelutetaan Hlinkan laidalla kun on vanhat seurakaverit. Toiselle laidalle voisi laittaa Nurmisen. Kiinnostaa vain tämä juttu jos etsitään kaksi kolme pelaajaa ykkös-kakkos ketjuun. kaksi sentteriä ja yksi laituri. Eli mihin häviää A.Aalto? Tietääkö Oloneuvos mikä tämä kuvio on?

-Stouni-

Hopeavarjo
29.04.2004, 23:22
Kuinka varma se on että Rintsi Tepsiin tulee? Ja onko varma että Hlinka tulisi Tepsiin?
Hlinka ei ole todellakaan tulossa TPS:ään, sillä Klotenin fanisivujen mukaan hän pelaa ensi kaudella Venäjän Kazanissa. Rintasen tulo näyttää yhtä valoisalta kuin kommunismin tulevaisuus, sillä miksi hän olisi tulossa Turkuun kun miehellä on vuosi sopimusta jäljellä ja herra on julkisesti sanonut haluavansa pelaavan vielä ennen Suomeen paluuta Ruotsissakin. Die Kloten Flyers haben ihr Ausländerquartett komplett: Nach Kimmo Rintanen, Jame Pollock und Domenic Pittis wurde ein weiterer Kanadier unter Vertrag genommen. Der 31-jährige Kanadier Steve Guolla von den Albany River Rats unterschrieb einen Einjahresvertrag bei den Klotnern Tuo on siis suoraan Klotenin fanisivuilta, jossa todetaan Kimmo Rintasen olevan yksi ensi kauden neljästä ulkomaalaisesta.

The Analyser
01.05.2004, 21:36
Onko Lassella vielä sopimusta jossakin jäljellä ja kuinka kauan? Sattui vaan ostamaan talon naapuristani (Raisio) ja tuli mieleen, mahtaako jotain sopparia TPS:aan olla tulossa???

kosh
01.05.2004, 22:30
Ennen HMV-kisoja en olisi ollut kovinkaan innostunut Laiska-Lassesta, mutta täytyy myöntää, että hän on pelannut tuolla Tsekeissä pirusti paremmin kuin odotin.

Erkka
02.05.2004, 16:16
Leksand-pakki Lars Jonssonilla ei sitten tarvitse enää spekuloida, kaveri on nimittäin tehnyt sopparin Timrån kanssa.

Pakko muuten mainita, että Leksandin kanssahan teki sopparin Rauteen lisäksi myös Miska Kangasniemi. Nyt Kangasniemi siirtyykin Malmö Redhawksiin ja toteaa Leksandin suhteen haastattelussa näin: "När dom åkte ner till Allsvenskan var det aldrig aktuellt, utan jag och min agent sökte direkt upp andra alternativ. - - - Jag vill spela på den högsta nivån, det är det klart bästa för min karriär."

Juippi
02.05.2004, 17:15
Viestin lähetti Erkka
Leksand-pakki Lars Jonssonilla ei sitten tarvitse enää spekuloida, kaveri on nimittäin tehnyt sopparin Timrån kanssa.



Mistä tieto on peräisin? Itse en löytänyt pienelle surffailulla tietoa asiasta. Eipä tätä herraa olisi tarvittukaan enää mikäli Eronen tulee vahvistamaan takalinjoja.

Erkka
02.05.2004, 17:29
Viestin lähetti Juippi
Mistä tieto on peräisin? Itse en löytänyt pienelle surffailulla tietoa asiasta. Eipä tätä herraa olisi tarvittukaan enää mikäli Eronen tulee vahvistamaan takalinjoja.

Timrån kotisivuilta tuo löytyi. Ihan tuore tieto sinänsä, tänään uutisoitu. Ja totta kyllä tuo mainitsemasi tarvepuoli, eipä täällä juuri enempää pakkeja kaivata. Tulipahan silti mainittua.

http://www.timraik.nu/

Siitä "Nu är dragkampen över".

Urpon Pallo
04.05.2004, 07:56
Veikkaajan mukaan Jari Kauppila on TPS:n mies, joten eipä taida Niinimäki tulla...

The Analyser
04.05.2004, 08:50
Ihan hyvä mies se Kauppila... Toivotaan, toivotaan! Mitäköhän tarkoittaa se, että jonkin matkaa elyseé arenalta Raisioon päin, jossa asun, kävi NHL:n runkosarjan päätyttyä Lasse Pirjetä katsomassa uutta rivitaloasuntoa. Eilen ilmestyi jo nimi oveen... Toivotaan siis yhä kovemmin!!

Pressiboxi
04.05.2004, 08:55
Viestin lähetti The Analyser
Mitäköhän tarkoittaa se, että jonkin matkaa elyseé arenalta Raisioon päin, jossa asun, kävi NHL:n runkosarjan päätyttyä Lasse Pirjetä katsomassa uutta rivitaloasuntoa. Eilen ilmestyi jo nimi oveen... Toivotaan siis yhä kovemmin!!

Iso-Lasse ja Antti Aalto pelasivat kolmosketjun tutkaparina jo 1995 mestaruusjoukkueessa jos en ihan väärin muista? Periaatteessa tässä olisi hyvä kokeilu uudeksi ykkösen laidaksi, vanhaa kokemuspohjaakin on. En ole ihan varma miten Nurminen tähän ajatteluun soveltuu mutta kattellaan...

Iceberg
04.05.2004, 09:30
Viestin lähetti The Analyser
Ihan hyvä mies se Kauppila... Toivotaan, toivotaan! Mitäköhän tarkoittaa se, että jonkin matkaa elyseé arenalta Raisioon päin, jossa asun, kävi NHL:n runkosarjan päätyttyä Lasse Pirjetä katsomassa uutta rivitaloasuntoa. Eilen ilmestyi jo nimi oveen... Toivotaan siis yhä kovemmin!!

Tämä kuullostaa jo hyvältä ja jos IsoLasse pelaa meillä ensi kaudella, pitää antaa MIB:lle tunnustus erinomaisesta stuntista Kulin paikalle. Lasse tuo kaivattua kokoa hyökkäykseen.

Hiljaista on tähtien paluu ollut SM-liigaan ja Lassea voi pitää jo erinomaisena kaappauksena. Toivottavasti Pirjetä pelaa meillä.

Ramchester
04.05.2004, 10:14
Viestin lähetti Iceberg
Hiljaista on tähtien paluu ollut SM-liigaan ja Lassea voi pitää jo erinomaisena kaappauksena.

Loistavaa, tänne vaan! Eikös Kärppiä kiinnosta ottaa Lassea takaisin vai eikö Lassea kiinnosta muuttaa Jumalan selän taakse?

kosh
04.05.2004, 11:03
Eikös Lassen vaimoke ole Turkulainen, tämä voisi olla yksi syy.

Reverent
04.05.2004, 11:21
Viestin lähetti The Analyser
Ihan hyvä mies se Kauppila... Toivotaan, toivotaan! Mitäköhän tarkoittaa se, että jonkin matkaa elyseé arenalta Raisioon päin, jossa asun, kävi NHL:n runkosarjan päätyttyä Lasse Pirjetä katsomassa uutta rivitaloasuntoa. Eilen ilmestyi jo nimi oveen... Toivotaan siis yhä kovemmin!!

Näiden kämpänostohuhujen/tietojen painoarvo on täysi nolla. Kyllä kai kuka vaan Nhl:ssä kurvailemassa käynyt voi ostaa koska vaan haluamansa töllin, vaikkapa aktiiviuran JÄLKEISEEN käyttöön tai kesäasumiseen. Se, että ostaa itselleen asunnon Turun seudulta ei automaattisesti tarkoita sitä, että Palloseuran sopimuspapereissa on ko. äijän nimmari.

Tomi Kalliokin osti Kähäristä tuttavaperheeni vanhan kämpän jo vuosia sitten, eikä äijää ole silti Palloseuran paidassa näkynyt.

Samaa päättelyä käyttäen Jagr pelaa ensi kaudella Turussa, sillä joku oli nähnyt äijän juttelevan Prahan torilla Vykoukalin kanssa.

hermano
04.05.2004, 12:32
Viestin lähetti Ohmi
Loistavaa, tänne vaan! Eikös Kärppiä kiinnosta ottaa Lassea takaisin

No jo ny on helevata jos ei kiinnosta.

Viestin lähetti Ohmi
vai eikö Lassea kiinnosta muuttaa Jumalan selän taakse?
Siis...eikö se sieltä jo sen kämpän ostanut?

Muutta mutta, Reverent sanoi asiasta jo kaiken oleellisen.

Black Adder
04.05.2004, 12:46
Viestin lähetti Reverent
Se, että ostaa itselleen asunnon Turun seudulta ei automaattisesti tarkoita sitä, että Palloseuran sopimuspapereissa on ko. äijän nimmari.

Veikkaan, että Lazy on menetänyt järjenvalon. Siis kämppä melkein Turusta! No onhan se ennenkin tehnyt ihmehankintoja, muija Turusta. Täytyy olla melko kissa, kun tunnetusti ko. kaupungin neidot eivät mitään ruudinkeksijöitä ole.

Lazy, tuu pois sieltä vielä kun voit!

Vanha Len
04.05.2004, 14:16
Viestin lähetti Black Adder
Veikkaan, että Lazy on menetänyt järjenvalon. Siis kämppä melkein Turusta! No onhan se ennenkin tehnyt ihmehankintoja, muija Turusta. Täytyy olla melko kissa, kun tunnetusti ko. kaupungin neidot eivät mitään ruudinkeksijöitä ole.

Lazy, tuu pois sieltä vielä kun voit!

Olet varmaan saanut joskus katkerat pakit joltain Turkulaiselta "kissalta". Turussa on oululaisia opiskelijoita...jos vahingossa niitä tarkoitit tuolla vimeisellä lauseellasi...;)

Juippi
04.05.2004, 14:21
Kauppila on onnistuessaan hyvä korvaaja Mikko Koivulle kakkoskenttään, joka muodostunee Kauppilan tullessa (joka, ei siis ole vielä varmaa) tällaiseksi Alatalo-Kauppila-Vahalahti. Jos nämä kaikki heput ovat samaan aikaan hyvässä tikissä niin on hyvä ketju. Siihen ykköseen kaivataan vielä kuitenkin sitä huippulaituria.

Iceberg
04.05.2004, 15:32
Viestin lähetti Black Adder
Veikkaan, että Lazy on menetänyt järjenvalon. Siis kämppä melkein Turusta! No onhan se ennenkin tehnyt ihmehankintoja, muija Turusta. Täytyy olla melko kissa, kun tunnetusti ko. kaupungin neidot eivät mitään ruudinkeksijöitä ole.

Lazy, tuu pois sieltä vielä kun voit!

Voih. Kärppäsiä avautumassa ja aivan väärässä ketjussa. Miksi Lazy Ouluun eksyisi? Onko siellä muutakin kuin helvetin kylmä?

Teillä alkaa nenäilyn aikakausi pohjoisessa kaupungissa, joten voitte huoletta pyyhkiä mestaruushaaveet vähäksi aikaa. Sitä ei Lasse pelasta, eikä kukaan muukaan.

Grainger
04.05.2004, 16:18
Sen verran voin lähes oululaisena sanoa, että kaupungista ei löydy mitään hyvää. Voisit muutenki avatua ketjussa jonne avautuminen sopii. Ei se ainakaan sovi Tasavallan Parhaan Seuran Roster Watchiin. Kauppila ois kova jätkä Palloseuralle.

The Analyser
04.05.2004, 16:47
Tavaroitakin kannetaan sisään ja joku naikkonen, aika kissa muuten :), ohjaa niitä äijiä, jotka kamat sinne sisään kantaa.

Ps. En tirkistele kokopäiväisesti, vaan töistä tullessani ja sinne mennessäni ajan kohdan ohi hieman hitaammin jos jotain merkillistä näkyy... Tällä kertaa muuttoauto.

Hybbe
04.05.2004, 20:16
Asiasta aidanseipääseen; mahtaako jollain viisaammalla olla Niko Kapasen jatkosuunnitelmia tarkemmin tiedossa.

Päivän Aamulehdestä olin lukevinani että miehen nhl-sopimus loppui tähän kauteen, eikä viime kausi tainnut mikään loistomenestys olla. Paluu rapakon tälle puolelle voisi olla ihan hyvä siirto.

Olisi ainakin sentteriosastolle ihan kohtuu jatke, Tepsistä mies taisi jenkkilään lähteäkin jos en aivan väärin muista.

Stounifani
04.05.2004, 20:17
Viestin lähetti The Analyser
Mitäköhän tarkoittaa se, että jonkin matkaa elyseé arenalta Raisioon päin, jossa asun, kävi NHL:n runkosarjan päätyttyä Lasse Pirjetä katsomassa uutta rivitaloasuntoa. Eilen ilmestyi jo nimi oveen... Toivotaan siis yhä kovemmin!!
Viestin lähetti The Analyser
Tavaroitakin kannetaan sisään ja joku naikkonen, aika kissa muuten :), ohjaa niitä äijiä, jotka kamat sinne sisään kantaa.

En välttämättä haluaisi asua sun naapurissa ;) Varmaankin raportoit kaikki tämän uuden naapurisi kesän tapahtumat tänne palstalle? Pitäisikö avata oikein oma ketju? ;) No joo.

Olisihan Pirjetä hyvä hankinta, mutta en oikein jaksa uskoa siirron toteutuvan. Ainakaan jos muuta lähdettä ei ole kuin tämä kämpän hankkiminen. Luulisi Lassen jatkavan rapakon tois pual, mikäli työsulkua ei tule. Kauppila on hyvä paikkaaja Koivulle kakkosen keskellä. Toivottavasti saadaan Kaken nimmari pahviin.

Koala
04.05.2004, 21:06
Onko Mäkiaho-huhuissa jälleen jotain perää? Huhuareena näyttää kahdella tähdellä jälleen TPS:n olevan huhuissa mukana. Kauppila olisi hyvä vahvistus, mutta aika epävarma mielestäni. Mieshän onnistuu heikommissa seuroissa, mutta HIFK:ssa epäonnistui edelliskaudella lainassa ollessaan. Niinimäkeä toivoisin, mutta Kauppilaankin tyydyn.

The Analyser
05.05.2004, 08:12
"En välttämättä haluaisi asua sun naapurissa ;) "

Eikö kaikki muka töistä tullessaan katsele, onko naapurilla uusi auto ym... Minä nyt vaan katselen mitä siellä tapahtuu kun on kuitenkin astetta erikoisempi naapuri...

stouni
05.05.2004, 14:43
Kauppilan tulo olisi hyvä asia kekushyökkääjä ongelmaamme. Osaa nakuttaa pisteitä viedä aloitusvoittoja joista viime kaudella oli puutetta. Mitä IsoLasseen tulee niin mielestäni loistava kappaus niinkuin viimekesänä Kuli. Kokoa tulisi hyökkäykseen ja Lasse osaa pelata keskarina ja laiturina. Maskimieheksi ylivoimaan ja eipä ainakaan mitkään "pikkupojat" tule turpaan antamaan. Tulisi varmasti olemaan ykkös ketjussa. Niin miten on Mäkkärin laita? Onko tulossa Turkuun vai jäämässä hämeenlinnaan? Mutta jäädään odottamaan julkaisuja niin ei tarvi spekuloida vaikka se onkin hauskaa.

-Stouni-

GeneRation
05.05.2004, 18:24
Viestin lähetti stouni
Niin miten on Mäkkärin laita?

Mäkiaho solmi jatkosopimuksen HPK:n kanssa.

http://www.mtv3.fi/urheilu/uutiset.shtml?hockeynight/julkaisut/215693

The Analyser
07.05.2004, 15:33
Onko arvon oloneuvos edelleen sitä mieltä, jota hän jossakin ketjussa jokin aika sitten kuulutti, että TPS:aan olisi mahdollisesti saatu tai ollaan edelleen saamassa joitakin huippusopimuksia??? Tilanne kun näyttää huhujen kumoutumisen valossa varsin "keskinkertaiselta".

Master Chief
08.05.2004, 13:21
Viestin lähetti The Analyser
Tavaroitakin kannetaan sisään ja joku naikkonen, aika kissa muuten :), ohjaa niitä äijiä, jotka kamat sinne sisään kantaa.

Ps. En tirkistele kokopäiväisesti, vaan töistä tullessani ja sinne mennessäni ajan kohdan ohi hieman hitaammin jos jotain merkillistä näkyy... Tällä kertaa muuttoauto.

Iltalehdessä oli niitä minihaastatteluja Leijonista ja muistaakseni Pirjetän haaastiksessa kaveri sanoi viettävänsä kesän Turussa eli don't get your hopes up. Ja mikäli NHL:ssä pelataan, niin luulisi Pittsburghin tarjoavan jatkosopimusta Lasselle.

Hybbe
08.05.2004, 14:08
Haastattelussa :
"Uskoisin, että tämän viikon aikana saadaan jotain vahvistuksia."

En halua lietsoa epätoivoa mutta olikohan nuo "vahvistukset" Mäkiaho ja Niinimäki kun ei kauheammin julkistuksia tällä viikolla tullutkaan.

Riittääpähän junnuille näyttöpaikkoja. Jos vaikka joku kehittyisi ihan oikeasti ...

toxteth_terror
09.05.2004, 22:24
Huhuareenassa huhuillaan Tepsiin tulevaksi kaudeksi Vilnan Dynamon juniorimyllyn kasvattia nimeltään Hallittu Alasajo. Miehestä ovat kiinnostuneita myös SaiPa ja Pelicans. Kuulemma tosi rautainen kaveri ja tämä on muuten varma tieto luotettavasta lähteestä.

kosh
09.05.2004, 22:33
Yllä olevaan hersyvään huumoripläjäykseen täytyy lisätä muiden joukkueiden hankkimat vahvistukset toistaiseksi.
Kärpät: Ujcik
Lukko: Toporowski,Snellman ja joku kanukki
Jokerit: Martikainen, Lind
Blues: Haakana
HPK: Hassinen, Laitinen
Pelicans: Kakko
Jyp: Wallinheimo
TPS: Kiprusoff

eli hiljaista on ollut kaikilla. Eiköhän ensi viikolla jotain ala kuulumaan vähän joukkueesta kuin joukkueesta.

The Analyser
10.05.2004, 08:18
Kullä meiltä voitaisiin listata kovimman luokan lähtijät...

Oloneuvos
13.05.2004, 05:35
Viestin lähetti The Analyser
Onko arvon oloneuvos edelleen sitä mieltä, jota hän jossakin ketjussa jokin aika sitten kuulutti, että TPS:aan olisi mahdollisesti saatu tai ollaan edelleen saamassa joitakin huippusopimuksia??? Tilanne kun näyttää huhujen kumoutumisen valossa varsin "keskinkertaiselta".

No kyllä Kauppila on kova vahvistus sentteriosastolle. Etenkin, kun liigan yleinen taso on edelleen laskussa. Ei tässä ole mikään seura suuresti siirtomarkkinoilla juhlinut. On ihan turha arvostella keskeneräistä työtä. Katsotaan nyt kaikessa rauhassa, mitä vielä tapahtuu.

tilibo
13.05.2004, 08:56
Hienoa, Kauppilasta saatiin etenkin kovan luokan vahvistus!
Eikä Eronenkaan huono mies ole.

Tällä hetkellä tilanne taitaa olla tämä.

Maalivahdit:
Teemu Lassila
Tuomo Karjalainen
Ari Reunanen

Puolustajat:
Jiri Vykoukal - Antti Hulkkonen
David Schneider - Markus Seikola
Marko Kiprusoff - Kimmo Eronen
Simon Backmann - Markku Paukkunen
Marko Kauppinen

Hyökkääjät
Kai Nurminen - Antti Aalto - X.X.
Ville Vahalahti - Jari Kauppila - Mika Alatalo
Marco Tuokko - Jussi Makkonen - Arttu Virtanen
Matias Metsäranta - Markus Kankaanperä - Tomi Sykkö
Tuukka Pulliainen - Matti Aho

Sparrow
13.05.2004, 09:00
Viestin lähetti Oloneuvos
No kyllä Kauppila on kova vahvistus sentteriosastolle. Etenkin, kun liigan yleinen taso on edelleen laskussa.

Näin myös minä näen asian. Kauppilan ja Erosen "kaappaaminen" on mielestäni hyvä veto Palloseuralta, sillä ei niitä kotimaisia vonkaleita ole hirveästi saatavilla. Kieltämättä rupesin itsekin miettimään, miksi Palloseuran taholla on hiljaista, mutta heti sieltä julkistettiin Erosen ja Kauppilan sopparit.

Mennähä rauhas.

c'elysee
13.05.2004, 09:03
Sieltähän se odotettu uutinen sitten ponnahti julkisuuteen. Erinomaisia hankintoja ovat molemmat.

Tuo puolustus muuten näyttää vallan erinomaiselta. Siihen ei ensi kaudella ainakaan kaaduta, mikäli äijät vaan terveiden kirjoissa pysyvät. Yhtä sentteriä ja laituria vielä huutaa, mutta odotellaan ja katsellaan rauhassa. Kesällä on mukava spekuleerata.

Iceberg
13.05.2004, 09:29
TPS:n puolustus, Oy Perussuorittajat Ab sai sitten arvoisensa paluumuuttajan. Tätä jo vähän pelkäsinkin. Mitä tekee nykyjääkiekossa Erosen tyylisellä voimattomalla ja luonteettomalla peruspuolustajalla? Hantta Virran tyylisten pakkien aika on ohitse.

Ensi kaudella se taas nähdään. TPS tulee olemaan äärimmäisen haavoittuva pienellä hmv-pakistollaan vastustajan karvatessa syvältä. Siellä ollaan taas kusisukassa, kun kaveri ajaa päälle ja roiskitaan kiekkoa mihin sattuu. Maalinedustallekin voidaan järjestää kunnon piknik-kekkerit vastustajan toimesta, kukaan ei tule Hulkkia lukuunottamatta häiritsemään.

Maalivahtia saa tietysti myös hakata näpeille niin paljon kuin lystää. Tervetuloa maailman paras maalivahti Kipper NHL-lakon tullessa, muista ottaa paketti laastaria ja kylmävoidetta mukaan, sillä niitä tullaan tarvitsemaan.

Huokaus.

Oloneuvos
13.05.2004, 09:36
Viestin lähetti Iceberg
Maalivahtia saa tietysti myös hakata näpeille niin paljon kuin lystää. Tervetuloa maailman paras maalivahti Kipper NHL-lakon tullessa, muista ottaa paketti laastaria ja kylmävoidetta mukaan, sillä niitä tullaan tarvitsemaan.

No eipä noita Tepsin veskareita ole ajeltu tai näpeille vedelty sen ihmeellisemmin kuin ketään muutakaan. Nykyisellä kokoonpanolla meillä taitaa olla SM-liigan paras puolustus. Toki iso ja häijy kaveri olisi tuohon lisäksi sopinut, mutta näillä mennään enemmän kuin kelvollisesti tulevalla kaudella. Aika vähän taidettiin Tepsille tehdä maalejakin viime kaudella, joka johtui paljolti pakiston kyvystä peittää maalintekosektorista tulleet laukaukset tai saada vastustaja ampumaan sen ulkopuolelta.

Ja jos Kiprusoff tänne tulee, tulevat todennäköisesti myös Salo ja Berg. Että silleen...

bozik
13.05.2004, 09:46
Jaahas, jokos on siellä Aurajoen rannoilla soviteltu suosikin viittaa. Tällainen varmaan päällenne lankeaa, siksi vahvalta joukkueenne ensi kautta ajatellen näyttää.

Vaan valaiskaapa tietämätöntä, mikä ihme Marko Kauppiselle on tullut ? Käsittääkseni sikäläinen palloseura ei meinaa tarjota kaverille edes sopimusta. Muutama kausi takaperin Kauppinen vaikutti todella lupaavalta, onko kehityksen sotkenut loukkaantuminen tai vastaava, ei ymmärrä ?

Kauppistahan voisi suositella vaikka autokauppiaallemme.

Oloneuvos
13.05.2004, 09:51
Viestin lähetti bozik
Vaan valaiskaapa tietämätöntä, mikä ihme Marko Kauppiselle on tullut ?

Kyllä Kauppisella on sopimus ensi kaudesta Tepsin kanssa. Selkä on aiheuttanut ylettömästi ongelmia ja viime kausi meni käytännössä pilalle juuri noiden vaivojen vuoksi. Terveenä ollessaan aivan erinomainen pelaaja.

bozik
13.05.2004, 09:58
Kiitokset Oloneuvokselle. Selkävammat ovat todella pahoja ja toipuminenkin on usein vähän niin ja näin. Kunnossa ollessaan minulle on Kauppisesta jäänyt sellainen kuva, että kyse on erinomaisesta luistelijasta, jolla vieläpä kiekkokin pysyy lavassa. Tällaisia pakkeja ei Suomessa ole liikaa. Toivotaan että Kauppinen saa itsensä kuntoon.

pygmalion
13.05.2004, 10:26
Viestin lähetti Iceberg
Ensi kaudella se taas nähdään. TPS tulee olemaan äärimmäisen haavoittuva pienellä hmv-pakistollaan vastustajan karvatessa syvältä. Siellä ollaan taas kusisukassa...

Itse näkisin niin, että tämäkään asia ei ole aivan näin mustavalkoinen - vaikka Tepsistä puhutaankin. Jos pakistossa on keskimääräistä enemmän luistelutaitoisia ja ennen kaikkea syöttötaitoisia (Paukkusta ei lasketa) miehiä, on myös keskimääräistä todennäköisempää, että kiekko saadaan toimitettua järjellisellä tavalla pois omasta päädystä, ennen kuin lirahtaa housuun. Hyvin liikkuvalla ja "kiekollisella" joukkueella on useimmiten myös se etu, että kun kiekko on keskimääräistä useammin oman joukkueen hallussa, ei hätätilanteita synny omassa päässä aivan niin usein.

Lisäksi pitänee huomioida sekin, ettei nykyliigassa siellä vastustajan syväkarvausosastollakaan tule vastaan varsinaisesti mitään joesakicejä kovin usein.

Tämän sanottuani lisään, että en itsekään ole täysin tyytyväinen Erosen hankintaan. Eke on toki nykyliigan mittapuulla kelvollinen pakki, jonka jäällä ollessa voi olla luottavaisin mielin. Lisäksi Erosen läsnäololla on toivottavasti jonkinasteinen negatiivinen korrelaatio Markku Paukkusen peliajan määrään. Mutta... olen Icebergin kanssa samoilla linjoilla siinä, että Erosen hankinnalla ei treagoitu siihen tarpeeseen, joka Tepsin pakistossa edelleen on. Miehiä on kohta toiselle kymmenelle, mutta seassa ei ole yhtään A) isoa tai B) luonnevikaista kovaa pakkia. Yksi osaa taklata, mutta sekin hulluttelu todennäköisesti loppuu vähitellen kokonaan pelikieltojen pelossa.

Pakistoon liittyen, itse en kyllä Veli Neuvokkaan tavoin menisi kutsumaan Marko Kauppista erinomaiseksi pelaajaksi. Osaahan tuo keskenkasvuinen kukkakeppi luistella ja laukoakin keskimääräistä paremmin, mutta hänellä on eräs perustavanlaatuinen puute. Puute, joka on puolustajalla kohtalokas. Hän ei nimittäin juurikaan osaa puolustaa. Ellei Kohulle ole käyttöä kolmosketjun laiturina ensi kaudella, hän on minun kirjoissani täysin tarpeeton mies. Toivottavasti ottajia löytyy.

Jari Kauppilan tulo herättää niin ikään jokseenkin ristiriitaisia tuntemuksia. Jos ko. herraa pidetään onnistuneena hankintana ja kovana vahvistuksena, se kertonee enemmän SM-liigan nykyisestä tasosta kuin Kauppilan nykyisistä kyvyistä. Kuten sanottu, keskinkertaista työtä ei suuremmin kannata arvostella, mutta kolmikko Aalto-Kauppila-Kankaanperä ei toistaiseksi todellakaan vakuuta. Eikä varmaankaan herätä suuresti pelkoa vastustajien riveissä. Varaan oikeuden muuttaa mieltäni, mikäli ko. herrat osoittavat minun olevan jälleen kerran väärässä.

Oloneuvos
13.05.2004, 10:39
Viestin lähetti pygmalion
Pakistoon liittyen, itse en kyllä Veli Neuvokkaan tavoin menisi kutsumaan Marko Kauppista erinomaiseksi pelaajaksi. Osaahan tuo keskenkasvuinen kukkakeppi luistella ja laukoakin keskimääräistä paremmin, mutta hänellä on eräs perustavanlaatuinen puute. Puute, joka on puolustajalla kohtalokas. Hän ei nimittäin juurikaan osaa puolustaa. Ellei Kohulle ole käyttöä kolmosketjun laiturina ensi kaudella, hän on minun kirjoissani täysin tarpeeton mies. Toivottavasti ottajia löytyy.

Heh, hee! Kaikki on suhteellista. Meikäläisen vinkkelistä kaikki pelaajat ovat kukkakeppejä...

Kauppisen vahvuus, jolla hän paikkaa ansiokkaasti puolustuksellisia puutteitaan on kyky olla joutumatta tilanteisiin, joissa tuosta sanotusta puutteesta on kohtuuttomasti harmia. Laukaus ja luistelutaito ovat asialliset, kuten totesit. Näin siis yleisellä tasolla. Olen ilman muuta samaa mieltä kanssasi Kauppisen puutteista, mutta ei hän kuitenkaan _noin_ toivoton ole, heh.

Kuumeisen horinoita nämä ovat kuitenkin. Kunnon kevätflunssa yllätti. Nyt rommitotille romps.

pygmalion
13.05.2004, 10:53
Viestin lähetti Oloneuvos
Kauppisen vahvuus, jolla hän paikkaa ansiokkaasti puolustuksellisia puutteitaan on kyky olla joutumatta tilanteisiin, joissa tuosta sanotusta puutteesta on kohtuuttomasti harmia.

No, tämäkin lienee suhteellista, koska meikäläisellä vanhana puolustuspelin erityisasiantuntijana on mainitsemastasi kyvystä kutakuinkin päinvastainen käsitys Kauppisen osalta. Tilannetta vain pahentaa se, että Kauppisen parina on viime kausina kohtuuttoman usein häärännyt eräs #45...

Pressiboxi
13.05.2004, 10:58
Viestin lähetti bozik
Vaan valaiskaapa tietämätöntä, mikä ihme Marko Kauppiselle on tullut ? Käsittääkseni sikäläinen palloseura ei meinaa tarjota kaverille edes sopimusta. Muutama kausi takaperin Kauppinen vaikutti todella lupaavalta, onko kehityksen sotkenut loukkaantuminen tai vastaava, ei ymmärrä ?

Kohu ei taida henkilönä(kään) olla juuri nyt Tepsille sopiva. Hieno perheellinen kaveri mutta ei pätkääkään TPS-tradition mukainen suunsoittaja ja jätkäpoika a la Kiviharju, Elomot, Jortikka, Koivu jne.

Kauppisen tuntevana voisin suositella vapaaehtoista lähtöä muualle, pahaa pelkään että mustavalkoisissa tie on loppuunkäyty. Realisoitumatonta potentiaalia hyökkäyssuunnan kiekollisena pakkina kuitenkin on, eikä seitsemäntenä pakkina roikkuminen sitä mitenkään kehitä.

EDIT: typoi

kausi
13.05.2004, 14:46
Onko tietoa, viidakkorummut tietävät kertoa että Lius saattaisi sittenkin jatkaa mutta että Mikkola hakisi muilta mailta sopparia? Kiinnostavaa nähdä sekin, tiedottaako tepsi ko pelaajien jatkoaikeista loka- vai marraskuussa.

stouni
13.05.2004, 14:54
Viestin lähetti Oloneuvos
No kyllä Kauppila on kova vahvistus sentteriosastolle. Etenkin, kun liigan yleinen taso on edelleen laskussa. Ei tässä ole mikään seura suuresti siirtomarkkinoilla juhlinut. On ihan turha arvostella keskeneräistä työtä. Katsotaan nyt kaikessa rauhassa, mitä vielä tapahtuu.

Eli onko Tps:än tulossa kovempia vahvistuksia kuin mitä Kauppila ja Eronen on? Oloneuvos luultavammin tietää ollaanko joidenkin pelaajien kanssa tekemässa sopimusta. Jos ollaan niin minkä tason pelaajista on kyse?

Eronen on minun silmissäni tervetullut pelaaja Tps:n rinkiin. Varma omassa päässä ja vaikka ei taklaa niin uskon silti olevan kovan luokan vahvistus kauden edetessä vaikka JA:ssa kaikki eivät Ekeä olisikaan ottanut vaan ennemmin jonkun hampaattoman Kanuukin taklaamaan!

Kauppila on hyvä vahvistus Tepsin sentteri osastoon. Osaa tehdä maaleja, pyörittää hyökkäysalueella kiekkoa ja tarjoilla syöttöjä. Eniten kyllä huolestuttaa puolustus pelaaminen mutta uskon Jukan opettavan Jarille puolustamisen jalon taidon.

Toivon että saataisiin joku IsoLassen kokoinen ja maaleja tekevä laiturin tuohon ykkösvitjaan. Ja myös Mikkolan nimi paperiinOlen puhunut.

-Stouni-

kausi
13.05.2004, 15:08
Viestin lähetti stouni
Eli onko Tps:än tulossa kovempia vahvistuksia kuin mitä Kauppila ja Eronen on? Oloneuvos luultavammin tietää ollaanko joidenkin pelaajien kanssa tekemässa sopimusta. Jos ollaan niin minkä tason pelaajista on kyse?-Stouni-

Vastaan vaikken neuvos olekkaan että palloseura hakee yhtä ykköskentän laituria ja kakkos-/kolmoskentän sentteriä ja thats it.

Anders
13.05.2004, 15:38
Spekuloi tämän viikon Urheilulehti. Kauhavan sylikoira Matihaltin nimi on pikku-uutisen alla. Kohulla ei ole kuulemma käyttöä Turussa. ”Porin ja Kauppisen neuvottelut etenevät lähiaikoina” päättyy muutaman rivin juttu. Urheilulehden luotettavuus on 1.4. –tasoa, mutta saattaa se sokea kanakin joskus osua oikeaan.

Kohu saa mun puolesta mennä Poriin tai minne tahansa muualle, koska hän on selkävaivainen ja yksipuolinen, seuraa ”aina” tiiviisti katseella, kun omassa päässä soi.

Monenko toiston jälkeen huhu muuttuu todeksi?

Tämän hetken sopimustilanne tukee yhden puolustajan myymistä. 9 puolustajalla sopimus eli tasaisella peluutuksella runsas 13 minuuttia peliaikaa per matsi per lärvi. Eli Kauppinen taitaa ihan oikeasti saada Mustan Pekan käteen, vaikka pienin lähtökerroin monen mielestä pitäisi olla jollain toisella Savossa syntyneellä.

8 puolustajalla kauteen, kiitos:

Vyko-Hulk
Schneider-Kipru
Eronen-Seikola
Backman
Paukkunen (ei mahdu pelaavaan kokoonpanoon kuin loukkaantumisten paikkaajaksi)

Rosoh
13.05.2004, 16:11
Viestin lähetti kausi
Onko tietoa, viidakkorummut tietävät kertoa että Lius saattaisi sittenkin jatkaa

Liusta en jäisi kaipaamaan. Kiitos aikaisemmista palveluista ym, mutta ehkä olisi pienen verenvaihdon paikka.

Ennemmin joku nuorista hakemaan sitä paikkaa auringosta kuin Jonille yksi vuosi lisää, vaikka menestyksen hinnalla.

Oloneuvos
13.05.2004, 17:52
Viestin lähetti kausi
Vastaan vaikken neuvos olekkaan että palloseura hakee yhtä ykköskentän laituria ja kakkos-/kolmoskentän sentteriä ja thats it.

No näin minäkin olen asian ymmärtänyt.

Katsotaan nyt kuitenkin Liuksenkin tilanne loppuun saakka. Pitää muistaa, että hän pelasi viime kaudella käytännössä toipilaana ja oli silti loppupeleissä hyvä. Hänen kenttänsä teki ratkaisuja 1/4- ja semifinaaleissa. Pystyipä maalintekoon finaalissakin.

On syytä alleviivata, että kenelläkään ei ole niitä kaivattuja ja paruttuja rintasia. SM-liigan taso on laskenut ja tämä on fakta. Sopii katsoa kilpailijoiden rostereita, ennen kuin pukeutuu säkkiin ja ripottelee tuhkaa päälleen. Tepsillä tulee käsittääkseni olemaan hyvin kilpailukykyinen ryhmä kasassa nykyisessä liigassamme, kun pelit alkavat.

Pakisto lienee sarjan paras ja maalivahtiosastokin todella hyvä Lassilan pysyessä täällä. Katsotaan nyt, millaiseksi hyökkäys muodostuu. Eiköhän se siitä.

The Analyser
13.05.2004, 19:41
Viestin lähetti Rosoh
Liusta en jäisi kaipaamaan. Kiitos aikaisemmista palveluista ym, mutta ehkä olisi pienen verenvaihdon paikka.

Ennemmin joku nuorista hakemaan sitä paikkaa auringosta kuin Jonille yksi vuosi lisää, vaikka menestyksen hinnalla.


Eikös se ollut juuri Joni, joka jäi playoff-aikana reenien jälkeen Arttu Virtasen kanssa kahden jäälle... Voisi jäädä Turkuun vaikka valmentamaan. Koivunkin puheet kauden aikana puoltaisivat tätä. Hän kun sanoi, että käynnistetään projekti (lue:liukuhihna) joka tuottaa valmentajia jo uransa päättäneistä TPS-pelaajista. Taisipa olla joku lehdistötilaisuus Auran
aalloilla, jossa tällaista puheltiin.

Reverent
13.05.2004, 22:18
Viestin lähetti Oloneuvos


On syytä alleviivata, että kenelläkään ei ole niitä kaivattuja ja paruttuja rintasia. SM-liigan taso on laskenut ja tämä on fakta.

Pakisto lienee sarjan paras ja maalivahtiosastokin todella hyvä Lassilan pysyessä täällä.

On erittäin totta, että Liigan taso on laskenut, mutta kuinka alas ollaan valmiita menemään, ennen kuin jotain todella tapahtuu?

Ihan kiva, että Palloseura on osoittanut aktiivisuutta pelaajamarkkinoilla. Varmaan ovat parhaimmasta päästä nämä hankinnat, mitä saatavilla on, mutta kuitenkin..

Hienoa, jos pystytään taas taistelemaan kärkisijoista, mutta maksavana asiakkaana haluaisin myös viihdyttäviä peli-iltoja. Vika ei tietenkään ole Palloseurassa, vaan koko systeemissä, jos helmikuussa kohdataan pelicans ja jälleen kerran pelataan liikaa Blues-pelejä.

Toivottavasti maalivahtikaksikko jaksaa ensi kaudella myös finaaleissa, sillä mielestäni kumpikaan ko. kaksikosta ei nyt aivan niin suvereeni ollut, mitä täällä annetaan ymmärtää. Pakisto on aivan niin kuin joku täällä sanoikin, maailman taitavin kaukalopallojoukkueeseen.

Rosoh
14.05.2004, 00:28
Viestin lähetti The Analyser
Voisi jäädä Turkuun vaikka valmentamaan. Koivunkin puheet kauden aikana puoltaisivat tätä. Hän kun sanoi, että käynnistetään projekti (lue:liukuhihna) joka tuottaa valmentajia jo uransa päättäneistä TPS-pelaajista.

Tarkennan kirjoittamaani: en jää kaipaamaan Liuksen puuttumista Rosterista.

Se että Altsi/Lius saataisiin kiinnitettyä ja kierrätettyä (sopivan/sopivien tehtävä/ien kautta) penkin taakse olisi loistavaa ja istuisi Tepsiläiseen voittamisen kulttuuriin siinä missä nenä päähän.

Se että joku jää treenien jälkeen heittelemään lättyä on ihan OK, mutta panos-tuotos-suhde on vähän sama kuin JLind ja Leijona-luolan musiikin soitto ja fiiliksen ylläpito.

The Analyser
14.05.2004, 09:16
Mutta mitä se, että kokenut kaveri viitsii jäädä tällaisen nuoren kaverin kanssa, mielestäsi merkitsee?...

Rosoh
14.05.2004, 09:52
A) Hän (Lius) jaksaa tukea sekä opettaa nuorempiaan ja
B) hän on sitoutunut joukkueeseen ja sen tavoitteisiin
==> äärimmäisen hyvän joukkuepelaajan ominaisuudet.

Silti aika ja taitotaso alkaa ajaa vääjäämättä Jonin ohi, eikä sille mitään mahda.
Aalto+Kauppila ja "Oma poika"+"Oma poika", ja aina on tilaa yhdelle joka kantaa Kanadalaista "C"

Ramchester
17.05.2004, 11:13
Tilanne 17.5.2004

Maalivahdit:
Teemu Lassila
Tuomo Karjalainen
Ari Reunanen

Puolustajat:
Jiri Vykoukal - Antti Hulkkonen
David Schneider - Markus Seikola
Marko Kiprusoff - Kimmo Eronen
Simon Backmann - Markku Paukkunen
Marko Kauppinen

Hyökkääjät
Kai Nurminen - Antti Aalto - X.X.
Ville Vahalahti - Jari Kauppila - Mika Alatalo
Marco Tuokko - Joni Lius - Arttu Virtanen
Matias Metsäranta - Jussi Makkonen- Tomi Sykkö
Tuukka Pulliainen - Mikko Kankaanperä - Matti Aho

Hohhoijaa! Vuoden 2005 mestaruusjoukkue alkaa olla sitten viimeistä silausta vailla valmis...

Kuivan sarkasmin päätteeksi voitaneeen todeta, että kaikki on mahdollista, mutta tuohon ykkösen laitaan pitää tulla TODELLA TAITAVA pelimies, jos oikeasti yritetään tavoitella edes sitä finaalipaikkaa...

edit: Markus Mikoksi

Pressiboxi
17.05.2004, 11:58
Viestin lähetti Ohmi
Tuukka Pulliainen - Markus Kankaanperä - Matti Aho

Hohhoijaa! Vuoden 2005 mestaruusjoukkue alkaa olla sitten viimeistä silausta vailla valmis...

Se on MIKKO Kankaanperä, jos tarkkoja ollaan...

Virén
17.05.2004, 13:32
Kovin pessimististä porukka tuntuu olevan. Fanien täytyykin olla vaativia, mutta tähän asti seura on onnistunut loistavasti pelaaja hankinnoissa, joihin on siis ollut vähän tarvetta. Positiivista on se ettei meiltä lähtenyt kuitenkaan hirveästi pelaajia ja takaisin on tullut vanhoja tuttuja +(Cow-pee-la). Joukkue on melkein kokonaan kasassa jo toukokuussa, mikä on myös hyvä. Joukkueen henki ja yhteispeli paranee vuosi vuodelta, mitä joukkue viettää yhdessä. Hyvänä esimerkkinä tästä on Tapparan viimeinen mestaruus, jossa joukkueen runko oli yli kolme kautta sama ja nousi materiaaliltaan monen paremman joukkueen ohi.

Ja se mistä olen ylpeä on, ettei seuraan ole tarvinnut raahata epätoivoisa kanukkeja tai sukeltelevia tsekkejä try-outille. Tämä viestittää seuran uskottavuudesta, varsinkin kun Kauppilan tasoinen peli mies hyppäsi kelkkaan.

Uskon että kauden alussa meillä on kokenut joukkue isolla J:llä, jolla lähdetään haastamaan Kärppien siirtotyövoimaa !

Jykke1978
17.05.2004, 15:24
Joukkue alkaa sitten olemaan ykköskentän laituria vaille valmiina ensikautta ajatellen nyt, kun Liuksen kanssa saatiin tehtyä sopimus. Sentteri kolmikko Aalto-Kauppila-Lius näyttää ihan hyvältä varsinkin, jos kaikki saavat olla terveinä eikä loukkaantumisia tule.

Jet-Ace
17.05.2004, 15:38
Viestin lähetti Reverent
On erittäin totta, että Liigan taso on laskenut, mutta kuinka alas ollaan valmiita menemään, ennen kuin jotain todella tapahtuu?

Ihan kiva, että Palloseura on osoittanut aktiivisuutta pelaajamarkkinoilla. Varmaan ovat parhaimmasta päästä nämä hankinnat, mitä saatavilla on, mutta kuitenkin..


Jos tuohon 1. kohtaan kommentoi, niin liigan taso on todellakin mennyt viime vuosina tasaisesti alaspäin. Mitkä ovat keinot? NHL laajennuttuaan vie farmisarjoineen sellaista pelaajamateriaalia rapakon taa, jolla ei vielä muutama vuosi sitten olisi ollut sinne mitään asiaa.

Venäjän liiga oligarkkien rahoilla imee venäläispelaajien lisäksi parhaat NHL:n ulkopuoliset tsekkipelaajat ja muutenkin talous paranee useassa muussakin maassa niin, että kilpailu pelaajista kiristyy koko ajan.

Mitään sellaista keinoa ei ole näköpiirissä, että suomalaisten liigaseurojen taloudellinen kilpailukyky paranisi. Valtiovalta tuskin tulee asiaa helpottamaan verotuksen keinoin.

Mitä tulee noihin hankintoihin, niin hirveän paljon parempia hankintoja ei edellä mainituista syistä johtuen ole ollut syytä odottaakaan. Itse asiassa pitää olla hyvinkin tyytyväinen.

Se, mikä minua kyllä huolestuttaa on Tepsin rosterin "ukkoutuminen". Kun siihen lisää sen tosiasian, että omista junioreista ei ole juurikaan saatu pelaajia viime vuosina kasvatettua, niin ei voi kuin toivoa tällä osastolla selkeää parannusta. Muuten pelkään pahoin, että kokeneet ja urallaan paljon saavuttaneet pelaajat eivät ole riittävän nälkäisiä mestaruustaistoihin.

Toivotaan nyt vielä, että tuo ykkösketjun puuttuvan laiturin ilmoittamisen viipyminen on merkki siitä, että seura on tosissaan kovan luokan pelimannin perässä. Muuten ei rosteri kyllä taida riittää tulevalla kaudella mestaruudessa kisaamiseen.

Hopeavarjo
17.05.2004, 19:38
Tämä lienee oikea ketju miettiä hieman tulevan kauden pelaajien henkilökohtaisia pistesaldoja. Ajankohta on hieman aikainen, mutta eipä tuo mitään.Ensimmäinen lukema siis realistinen pistesaldo kaudella 04-05 ja suluissa viime kauden pistesaalis.


Puolustajat:
Hulkkonen 25-30 (26)- Vykoukal 35 (31)
Kiprusoff 20 - Schneider 20-25 (19)
Eronen 10 - Seikola 10-15 (9)
Paukkunen 5-10 (5) - Backman 5

Hyökkääjät:
Nurminen 45 (45) - Aalto 45 (44) - X.X 40
Vahalahti 45 (40) - Kauppila 35-40 - Alatalo 35-40 (28)
Tuokko 15-20 (17) - Lius 15-20 (4) - Metsäranta 10 (7)
Virtanen (0)- Kankaanperä(3) - Sykkö (4)saanevat kymmenisen pistettä per mies jos otteluita kertyy 50 paikkeille.

Herrojen Pulliainen, Makkonen, Aho en usko montaakaan ottelua pelaavan.
Puolustus näyttää erittäin hyvältä, jopa paremmalta kuin viime kaudella.
Hyökkäys taasen näyttää heikentyneen selkeästi, sillä mikä tahansa Metsäranta ei pysty Mikkolaa korvaamaan eikä Makkonen tai Kankaanperä Rauteeta. Omasta mielestäni varsinkin Mikkolan paikkaaminen olisi mielestäni lähes pakollinen toimenpide, jos TPS haluaa mestaruudesta taistella. Vielä, kun soppaan lisää sen ettei TPS ole pystynyt hankkimaan edes Elorannan korvaajaa ja Mikkolan paikkaaminen on lähes utopiaa, niin eipä tuo hyökkäys kovin valoisalta vaikuta.
Elorannan mukana lähti parikymmentä maalia, reilu 40 pistettä, kapteeni, taklauksia ja taistelua, Mikkola luistelua, taklauksia, taistelua ja parisenkymmentä pistettä. Rauteen mukana Palleramstettilandiaan lähti ärsytystä, vääntöä, takatukkaa, aatettaa ja noin 20 pistettä.
Nyt sikariporras esittäkää kunnianhimoista joukkueenrakennusta!

Edit: Viime kauden tehot lisätty.

kloever
17.05.2004, 20:37
Viestin lähetti Hopeavarjo

Herrojen Pulliainen, Makkonen, Aho en usko montaakaan ottelua pelaavan.
Hyökkäys taasen näyttää heikentyneen selkeästi, sillä mikä tahansa Metsäranta ei pysty Mikkolaa korvaamaan eikä Makkonen tai Kankaanperä Rauteeta.

Kyllä Makkosessa potentiaalia on korvaamaan Rautee ja helposti.

Tuo rosteri näyttää kyllä hyvältä, puolustuksen osalta varsinkin. Vielä jos yksi pisteitä tahkova power forward niin hyvältä näyttäisi.

Hyökkäys ei kyllä papereilla kovalta vaikuta, mutta Virtanen jo osoitti sen, mihin junnut voivat jo ensimmäisissä peleissä yltää.

Saa nähdä mitä tuleman pitää. Itse olen hyvin optimistinen tällä hetkellä, varsinkin sen takia, koska ensi kaudella nähtäneen junnuja pelaamassa.

Kankaanperä, Aho, Pulliainen, Metsäranta, heidän aikansa on ohi.

Pressiboxi
17.05.2004, 20:57
Viestin lähetti kloever
Kyllä Makkosessa potentiaalia on korvaamaan Rautee ja helposti.

On on. Mutta onko läpimurron aika vielä 2004-05? En välttämättä usko.

Kyseessä on valtavan taitava kaveri, jolla on kokoa ja näköä. Vain yhtä puuttuu ja se on kokemus.

Melkein näkisin, että yksi vuosi A:ssa voisi vielä olla paikallaan? Siinä sivussa 10-15 peliä SM-liigaa tekisi toki gutaa? Potentiaalihan "Turun Sundinilla" on kova!

ludvig
27.05.2004, 18:11
Suosittelen Fifi Lehterää Kiviharjun&Rauteen korvaajaksi. Saatte uuden kovanaaman ärsyttämään vastustajat sekaisin.
Hyvänä vaihtoehtona käynee myös Kimmo Erosen nostaminen hyökkäykseen.

Juippi
28.05.2004, 13:15
Tämä ei varsinaisesti tähän ketjuun kuulu, mutta vanhasta TPS:n pelaajasta kun on kyse niin laitetaan esille.

Mika Lehtinen on tehnyt sopimuksen Espoon Bluesin kanssa. Suurena vaikuttimena ollut tiettävästi Hannu Virta. Omituista kyllä nähdä "Lesi" Blegin paidassa.

http://blues.fi/index2.php?m=2&s=0&d=0&news_id=213

c'elysee
28.05.2004, 14:25
Viestin lähetti Juippi
Mika Lehtinen on tehnyt sopimuksen Espoon Bluesin kanssa. Suurena vaikuttimena ollut tiettävästi Hannu Virta. Omituista kyllä nähdä "Lesi" Blegin paidassa.

http://blues.fi/index2.php?m=2&s=0&d=0&news_id=213
Voihan pannahinen, etten sano. Olisi kelvannut ja mahtunut kyllä Tepsiinkin.

Yhtenä vaikuttimena Virran lisäksi ovat varmasti olleet myös Elomon veljekset. Ovat hyviä kamuja keskenään. Ja onhan tässä toki sekin taustalla, että Tepsillä on pakistoon budjetoitu raha jo käytetty.

Iceberg
28.05.2004, 15:57
Viestin lähetti champselyse
Voihan pannahinen, etten sano. Olisi kelvannut ja mahtunut kyllä Tepsiinkin.

Yhtenä vaikuttimena Virran lisäksi ovat varmasti olleet myös Elomon veljekset. Ovat hyviä kamuja keskenään. Ja onhan tässä toki sekin taustalla, että Tepsillä on pakistoon budjetoitu raha jo käytetty.

Henkilökohtaisesti olisin ottanut Lesin Kiprua mielummin. Hyvä ettei tullut, pakisto on jo tarpeeksi hmv muutenkin.

Reverent
28.05.2004, 23:54
Viestin lähetti champselyse
Voihan pannahinen, etten sano. Olisi kelvannut ja mahtunut kyllä Tepsiinkin.

Yhtenä vaikuttimena Virran lisäksi ovat varmasti olleet myös Elomon veljekset. Ovat hyviä kamuja keskenään. Ja onhan tässä toki sekin taustalla, että Tepsillä on pakistoon budjetoitu raha jo käytetty.


Eiköhän kaikki turkulaiset kiekkoilijat ole kamuja keskenään. Piirit ovat kuitenkin melko pienet. Sinne mennään, mistä fyrkkaa saadaan, seurauskollisuus on nykyään vain vanhojen pierujen märkä uni.

Lesille hyvä, että löysi pelipaikan vielä Bluesista. Turussa ei ainakaan tarvita yhtään enää alamittaisia. Turku kaipaa fyysisyyttä!

Virén
29.05.2004, 00:51
Rupeaa kyrsimään tämä fanien ikuinen valitus ja harhaluulo, siitä että puolustajan täytyy olla samalla virtuoosi kiekon kanssa ja 190 cm pitkä & 100 kiloa. Samalla pitää olla tuulen nopea ja hyvä lukemaan peliä. Päivän tietoisku : Ne pelaa jo NHL:ssä, ei TPS:ssä tai muuallakaan Sm-liigassa.

Jokaisen TPS puolustajan kohdalla (pl. Hulkkonen) on valitettu pienstä koosta ja fyysisyyden puutteesta. Puolustaminen on sinänsä helppoa hommaa, mutta monet luulevat että siinä saa jatkuvasti painia 100 kiloisten hyökkääjien kanssa. Mutta sekin riittää kun katkot syötöt ja viet kaverilta kiekon. Meidän liigassa on vaihtoehtona joko isoja puukäsi pakkkeja ala Jerkovits tai Helenius tai nopeita ja liikkuvia. Näistä nopeista valkataan ne jolla on hyvä pelinluku ja se on TPS:llä onnistunut vuodesta toiseen hvyin.

Meillä oli viimekaudellla yksi liigan pienikokoisimmista puolustus kalustoista, mutta silti meille tehtiin vähiten maaleja. Uskon, että tämä toistuu myös tulevalla kaudella.

Teini-idoli
29.05.2004, 11:36
Viestin lähetti Virén
Meillä oli viimekaudellla yksi liigan pienikokoisimmista puolustus kalustoista, mutta silti meille tehtiin vähiten maaleja. Uskon, että tämä toistuu myös tulevalla kaudella.

Totta. Ja Kärppien puolustus oli täysin hmv. Lehtonen oli ainoa, joka edes yritti taklata. Eli menestyäkseen tässä liigassa pitää osata erilaista fyysisyyttä kuin taklausten antamista ja tappelemista. Osaamisen pitää olla taklausten vastaanottamista, kulmavääntämistä ja jaksamista. Näitä tarvitaan, taklauksia hanskojen tiputtamisesta puhumattakaan ei.

Verrataanpa vaikka Aki Bergin jäähymääriä liigassa ja NHL:ssä. Suomessa ainoalla kokonaisella kaudellaan hulppeat 137 minuuttia, kun NHL:ssä suuremmilla ottelumäärillä ennätys on silti vain 61 minuuttia. Onko Aki sitten näitä "vain Euroopassa pelaan kovaa" jätkiä? Enpä usko. Muistan Akin Tepsin vuotenaan jossain haastattelussa sanoneen loppukaudesta vähentäneen taklauspeliään jäähyjen vuoksi. Jopa hieman vähemmän fyysisellä pelillä täällä siis sai tuplamäärät minuutteja NHL:ään verrattuna. Samantyylinen ilmiö havaittavissa myös toisen kovan taklaajan, Jere Karalahden, uralla. Kovat, puhtaat taklaukset, varsinkin isojen miesten antamina, eivät välttämättä tässä liigassa joukkuetta jäähyjen vuoksi juurikaan auta.

Silti, vaikka menestyäkseen sitä ei vaadita, jonkun Hulkkosen pommit antavat ainakin allekirjoittaneelle enemmän, kuin vaikkapa Erosen perusvarma 0-0 pelaaminen. Ainakin minä menen katsomaan viihdettä, ja olisin valmis tinkimään joukkueen menestyksestäkin viihdearvon, lue lisää taklauksia ja hanskauksia, vuoksi.

Ja jotta kirjoitukseni liityisi edes jotenkin ketjun aiheeseen, liitetään tähän tämän hetken rosteri.

Maalivahdit:
Teemu Lassila
Tuomo Karjalainen
Ari Reunanen

Puolustajat:
Jiri Vykoukal - Antti Hulkkonen
David Schneider - Markus Seikola
Marko Kiprusoff - Kimmo Eronen
Simon Backmann - Markku Paukkunen

Hyökkääjät
Kai Nurminen - Antti Aalto - X.X.
Ville Vahalahti - Jari Kauppila - Mika Alatalo
Marco Tuokko - Joni Lius - Arttu Virtanen
Matias Metsäranta - Jussi Makkonen- Tomi Sykkö
Tuukka Pulliainen - Mikko Kankaanperä - Matti Aho

Lisäkommenttina mainittakoon halu nähdä ylläolevasta rosterista 3-pakkipari livenä yhdessä jäällä. Voi sitä makuupaikkojen määrää...

Iceberg
29.05.2004, 11:53
Viestin lähetti Virén
Rupeaa kyrsimään tämä fanien ikuinen valitus ja harhaluulo, siitä että puolustajan täytyy olla samalla virtuoosi kiekon kanssa ja 190 cm pitkä & 100 kiloa. Samalla pitää olla tuulen nopea ja hyvä lukemaan peliä. Päivän tietoisku : Ne pelaa jo NHL:ssä, ei TPS:ssä tai muuallakaan Sm-liigassa.

Ei se koko, vaan se luonne. Pitäisikö sitten puhua TPS:n puolustuksen luonteettomuudesta. Hulkkonen ei ole 100 kiloinen puolustaja, mutta luonnetta ja äijämäisyyttä löytyy. Itse en vaan kertakaikkiaan voi sietää luonteettomuutta ja voimattomuutta puolustajassa. Tällä hetkellä siellä TPS:n pakistossa sitä löytyy ihan helvetisti ja jopa enemmän kuin viime kaudella. Puolustuksessa pitää olla kiekollista taitoa, mutta myös sitä fyysistä lihaosastoa. Kiekollista taitoa meiltä löytyy puolustuksesta eniten liigajoukkueista tällä hetkellä, mutta liha- ja luonneosastolla ollaan jäljessä ja paljon. NHL-lakko tuo tullessaan Salon ja Bergin, silloin meikäläinen on onnesta soikeana. Berg - Hulkkonen pakkipari on pakko nähdä.

Viime kaudella puolustus toimi hyvin, mutta tässä ei kannata unohtaa TPS:n hyvää viisikkopuolustusta ja hyvää maalivahtipeliä. Täydellinen puolustus ei kuitenkaan ollut, sillä suurimmat ongelmat olivat nimenomaan oman maalin edessä ja en pysty ymmärtämään sitä, että minkä vuoksi tähän ongelmaan ei reagoitu MIB:n toimesta, vaikka ongelmat olivat silmin nähtäviä. Tätä ei todellakaan auta Markon ja Erosen Kimmon hankinta ja se, että kova-asenteinen ja vahva kaveri Kimmo Peltonen lähti muille maille.

Sitten pitää muistaa myös se viihdearvo. Kunnon fyysiset jyrät, kuten Hulkkonen tuovat todellista viihdearvoa peleihin. Suurimmalle osalle yleisöstä pelit ovat muutakin kuin 60 minuuttia pelailua. Sieltä haetaan rahoille vastinetta, vauhtia ja vaarallisia tilanteita, yksittäisiä persoonia sekä hienoja kuvioita. Hienoja kuvioita varmasti ensi kaudella nähdään ja niistä voidaan nauttia, mutta vielä puuttuu synttärikakun muut ainekset, kermavaahto on jo hankittu. Hulkkosen viime kauden taklaukset muistetaan vieläkin ja koska porukka olisi ollut yhtä innoissaan tääläkin, kuin niiden pommien jälkeen. Keep your head up!

Muistatkos viime kauden HIFK-TPS tv-pelin? Minua ei henkilökohtaisesti harmittanut tippaakaan hävitty matsi. Se oli uskomaton peli viihdearvoltaan, jonka muistan vielä pitkän aikaa. Muistaako joku, että Pelicans ja TPS olisivat viime kaudella pelanneet toisiaan vastaan? Minäkään en muista.

Jos jokainen SM-liigapeli olisi viihdearvoltaan samaa luokkaa HIFK-TPS pelin kanssa, tulisi huomattavasti enemmän ihmisiä katsomoon. Ei siinä pelissä tarjoiltu maailman hienoinpia kuvioita ja maaleja. Siinä oli dramatiikkaa, taklauksia, maaleja, jälkipeliä, videopeliä ja kaikkea sitä mitä kunnon jääkiekkopeliltä voi toivoa. Lisää tätä!

Reverent
29.05.2004, 12:19
Viestin lähetti Iceberg

Jos jokainen SM-liigapeli olisi viihdearvoltaan samaa luokkaa HIFK-TPS pelin kanssa, tulisi huomattavasti enemmän ihmisiä katsomoon. Ei siinä pelissä tarjoiltu maailman hienoinpia kuvioita ja maaleja. Siinä oli dramatiikkaa, taklauksia, maaleja, jälkipeliä, videopeliä ja kaikkea sitä mitä kunnon jääkiekkopeliltä voi toivoa. Lisää tätä!

Juuri tämän pelin jälkeen pelaamisen taso notkahtikin pahasti. Vaikka upeasti päästiinkin aina finaaliin asti, ei pelitaso enää noussut missään vaiheessa (ehkä kolmatta finaalia lukuunottamatta) tammi-helmikuun lentokeleihin tämän surullisen kuuluisan Hesan reissun jälkeen.

Väitänkin, että jos Ifk olisi tullut vastaan vaikka semeissä, olisi finaalipaikka ollut huomattavasti kovemman työn takana. Kovassa ja taklausvoittoisessa pelissä Palloseuralla on vielä paljon parannettavaa, eikä tämän hetkinen puolustuksen ykköshankinta sitä ainakaan yhtään edesauta.

Totta on myös se, että puolustus on paljon muutakin kuin ajelemista, mutta nykysuuntaus tuntuu suosivan isoja, vahvoja ja jopa taitavia hyökkääjiä ja silloin pelkkä syöttöjen katkominen ja hyvä pelisilmä ei enää auta. Ja ainakin kirjoittajan mieleen kunnon rymistely höystettynä taitavilla yksilöillä on sitä mukavampaa kiekkoa.

Pressiboxi
22.07.2004, 18:49
Viestin lähetti tilibo
Maalivahdit:
(Teemu Lassila)
Tuomo Karjalainen
Ari Reunanen

Puolustajat:
Jiri Vykoukal - Antti Hulkkonen
David Schneider - Markus Seikola
Marko Kiprusoff - Kimmo Eronen
Simon Backmann - Markku Paukkunen

Hyökkääjät
Kai Nurminen - Antti Aalto - X.X.
Ville Vahalahti - Jari Kauppila - Mika Alatalo
Marco Tuokko - Joni Lius/ Mikko Kankaanperä- Arttu Virtanen
Matias Metsäranta - Mikko Kankaanperä/ Joni Lius - Tomi Sykkö

+ Tuukka Pulliainen - Matti Aho - Jussi Makkonen jne

Takaisin itse asiaan. 13.5. rosteritilanne oli ylläoleva. Kauppisen kirjasin poistuneeksi, Lassilan laitoin varmuudeksi sulkuihin NHL-virityksen vuoksi ja Kangen etunimen vaihdoin oikein.

Ollaanko muuten edelleen samassa tilanteessa vai puuttuuko tuosta listasta varmistuneita nimiä?

EDIT: Lius lisätty!

Jäske#13
22.07.2004, 20:53
Eikö Korpikoski ole ajanut itsensä jo Kankaanperän ohi. Tekisi nuorelle pojalle hyvää pelata liigassa pienessä roolissa, liikaa itseensä rasittamatta ja A-junnuissa pelata sitten johtajan roolissa.

Valkku
28.07.2004, 01:11
sellaisia, että jo lähiaikoina olisi Tepsin suunnalta kerrottavaa ns. esisoppareista, jollaisen Ville Nieminenkin tekaisi Tapparan kanssa. Jutussa kerrotaan neuvotteluiden olevan käynnissä Salon, Bergin ja S. Koivun kanssa. Kipperistä ei tässä kolumnissa mainita mitään. Mutta käykääs tsekkaamassa: http://www.snickers.fi/news/ShowDocument.asp?id=52044510_20040727061812&classid=Leijonauutiset

Ja lisää aiheesta uudessa Turkulaisessa. Huom JJ & co, Jukka vihjaa mahdollisuudesta saada Mark Recchi Tepsin paitaan...
http://www.turkulainen.fi/URH1JUKKAKOIVU.php3

Iceberg
28.07.2004, 22:06
Viestin lähetti Valkku
sellaisia, että jo lähiaikoina olisi Tepsin suunnalta kerrottavaa ns. esisoppareista, jollaisen Ville Nieminenkin tekaisi Tapparan kanssa. Jutussa kerrotaan neuvotteluiden olevan käynnissä Salon, Bergin ja S. Koivun kanssa. Kipperistä ei tässä kolumnissa mainita mitään. Mutta käykääs tsekkaamassa: http://www.snickers.fi/news/ShowDocument.asp?id=52044510_20040727061812&classid=Leijonauutiset

Ja lisää aiheesta uudessa Turkulaisessa. Huom JJ & co, Jukka vihjaa mahdollisuudesta saada Mark Recchi Tepsin paitaan...
http://www.turkulainen.fi/URH1JUKKAKOIVU.php3

Ihan mukavaa huomata, että TPS on tosissaan hankkimassa turkulaislähtöiset NHL-vahvistukset. Kilkkikin on näköjään vielä harjoitusvahvuudessa mukava, which is good. Käsittääkseni Kipper ja Upi löivät kättä päälle Kipperin pelaamisesta TPS:ssä jos, kun ja toivottavasti lakko tulee.

Teini-idoli
28.07.2004, 23:15
Olipa miellyttävää luettavaa tuo Turkulaisen juttu, täällähän on varsin positiivisia huhuja liikkeellä.

Berg, Salo, Kipper ja Koivut olisi jo todella kova nippu, mutta että Recchikään ei ihan täysi ankka huhuna ole. Tähän asti olen pitänyt Mark Recchin pelaamista Palloseurassa täytenä huuhaana, mutta taitaa se sittenkin olla mahdollista. Toki pitkä matka siihen vielä on, mutta ehkä nyt jo uskaltaisi toivoa...

Turkulaisen jutussa mainitaan myös ykkösketjun laitahyökkääjän olevan hankintalistalla. Koivu määrittelee hankinnan suoraviivaiseksi pohjoisamerikkalaiseksi pistenikkariksi. Kuullostaa erittäin hyvältä. Toki muistan Hannu Virran aikoinaan sanoneen Holmqvistista saatavan fyysisyyttä. Silti jotenkin on helpompi uskoa Jukka Koivua, kaverissa on karismaa ja katu-uskottavuutta jotain 100 kertaa Nenää ja Hanttaa enemmän.

Tietääkö kukaan Pitsissä olevaa kokoonpanoa? Santeri Kilkki olisi kiva nähdä tositoimissa. Kipru ilmeisesti huilaa, joten se lienee mahdollisuuksien rajoissa.

Pressiboxi
28.07.2004, 23:31
Viestin lähetti Jäske#13
Eikö Korpikoski ole ajanut itsensä jo Kankaanperän ohi. Tekisi nuorelle pojalle hyvää pelata liigassa pienessä roolissa, liikaa itseensä rasittamatta ja A-junnuissa pelata sitten johtajan roolissa.

Luulen että Kankea katsotaan rauhassa alkukausi. Jos ei kulje, on siirto muualle mahdollisuuksien rajoissa. Tämä oli käsittääkseni jo viime kaudella yksi skenaarioista kunnes peli alkoi kulkea - päättyäkseen jälleen yhteen loukkaantumiseen.

Nuorista TPS-senttereistä kannattaa kiinnittää huomiota mm. Jussi Makkoseen. On aivan kingi pelaaja 2-3 vuoden sisään jos jaksaa kehittää vahvuuksiaan ja heikkouksiaan määrätietoisesti.

Ramchester
29.07.2004, 10:54
Viestin lähetti Valkku
sellaisia, että jo lähiaikoina olisi Tepsin suunnalta kerrottavaa ns. esisoppareista, jollaisen Ville Nieminenkin tekaisi Tapparan kanssa. Jutussa kerrotaan neuvotteluiden olevan käynnissä Salon, Bergin ja S. Koivun kanssa. Kipperistä ei tässä kolumnissa mainita mitään. Mutta käykääs tsekkaamassa: http://www.snickers.fi/news/ShowDocument.asp?id=52044510_20040727061812&classid=Leijonauutiset

Ja lisää aiheesta uudessa Turkulaisessa. Huom JJ & co, Jukka vihjaa mahdollisuudesta saada Mark Recchi Tepsin paitaan...
http://www.turkulainen.fi/URH1JUKKAKOIVU.php3

Alkaa kyllä pikku hiljaa vituttamaan tämä näiden NHL-starojen kuurupiilo. Ja samalla täytyy kyllä nostaa Niemisen Villelle hattua siitä päättäväisyydestä, jolla mies lupautui Tapparaan menemään. Ei luulisi S. Koivullakaan olevan noin kymmenen NHL-kauden jälkeen rahasta kiinni missä lakon aikana pelaa, mutta pakko on pitkittää ratkaisun tekemistä. Viimeksi eilen Koivu tokaisi Yle Hämeellä, kun kysyttiin onko Tepsin lisäksi muita vaihtoehtoja, että "kaikki vaihtoehdot ovat auki..."

mission16W
29.07.2004, 12:10
Viestin lähetti Valkku
Ja lisää aiheesta uudessa Turkulaisessa. Huom JJ & co, Jukka vihjaa mahdollisuudesta saada Mark Recchi Tepsin paitaan...
http://www.turkulainen.fi/URH1JUKKAKOIVU.php3

Sen kun näkisi. Eikun ihan oikeasti, tuo jos tapahtuu niin kyllä riemu repeää, meinaan ei ole tuollaista ulkomaalaisvahvistusta ihan pariin vuoteen nähty liigassa. Tosin tuskin tullaan näkemään.

En tiedä, ilomielin otan kyllä Sakun, Akin ja Miikkan takaisin Tepsiin edes yhdeksi kaudeksi, mutta kiinnostaisi samalla kuulla valmennusjohdon ideat siitä, ketä herroista on ajateltu esim. peluuttaa ykkösketjun laidassa ja kuka kolmikosta korvaa vaikka Mikkolan.

EDIT: Myös samoilla linjoilla Ohmin kanssa. Munatonta nysväämistä tuollainen "emmätiiä"-linja. Niemisen Ville vahvistaa sitä kuvaa suoraselkäisestä ja rehellisestä kaverista, joka NHL-vuosien aikana on miehestä muodostunut. Kai se olisi kaikkien osapuolten etujen mukaista pistää selväksi se, että mikäli lakko tulee, herrat X, Y ja Z pelaavat Tepsissä. Olen 100% varma, että aika moni Turussakin istuu kausarirahat piilossa odottamassa, tuleeko Saku vai ei. Samaten olisi varmaan pojille itselleenkin kiva saada varmuus ensi kauden kuvioista ja päästä vähän ottamaan jääaikaa uusien joukkuekavereiden kanssa.

Juippi
29.07.2004, 15:05
Jos ja kun työsulku tulee, niin uskon, että varmat nimet TPS:n paidassa silloin ovat Koivu ja Kiprusoff. Kipru todella on luvannut pelata Suomessa ja TPS:ssä jos pelit NHL:ssä ei ala. Berg ja Salo olisivat todella hyvä lisä jo valmiiksi kovaan pakistoon. En kuitenkaan jaksa uskoa, että neljään saati sitten viiteen (Recchi) NHL-vahvistukseen on varaa. Kahteen tai kolmeen on tyytyminen. Ja sekin olisi jo loistavaa.

stouni
29.07.2004, 20:29
Itse olen uskonut vakaasti siihen kokoajan että S.Koivu Tepsissä pelaa työsulun aikana, mutta en kyllä vieläkään tahdo uskoa tuota Recchin peluuta Turussa. En tiedä mikä siinä on, ehkä se että ko. pelaaja on kuitenkin niin iso nimi jääkiekossa ettei usko ennen kuin näkee. Toivon tosin että Recchi pelaa Tepsissä työsulun sattuessa ja sitten tuo nelikko K-S-B-K. Olisihan se kiva kuunella Auliksen suusta tälläinen kuulutus että, maalintekijä 8 Maaark Recchiiii.. Ei mennä asioissa liikaa eteenpäin, pahvia nenän alle jos tuo sulku tulee ja sitten voidaan tuotakin kuunella.
Mutta ensin pitää saada muut pelaajat rosterissa kuntoon ja sitten odotellaan työsulkua. Siihen saakka mennään näillä.

-Stouni-

kloever
30.07.2004, 10:42
Meikäläinenkin palailee tässä kesälomilta nyt. Tervehdys taas jokaiselle.

Kyllä itse olen vielä aika epäileväinen tuon NHL:n työsulun toteutumisesta, on se sen verran iso juttu ja monien miljoonien eurojen menetys jos NHL jää pelaamatta. Toisaalta, olisi kyllä kausari hankittu heti kun kuulisin Koivun ja Recchin pelaavan Tepsissä ensi kaudella. Koivukin riittäisi siihen.

Nyt kun en ole seurannut hirveän tarkasti noita sääntömuutoksia: tiedän, että rankkarit seuraavat Elitserienin kaltaisesti jatkoajan jälkeen, mutta kysymys herää, että ne jotka laukovat, merkitäänkö heille tehomerkintä siitä, vai onko se samaan tyyliin kuin futiksessa? Eli rankkareissa lauottuja maaleja ei lasketa virallisen peliajan tehotilastoihin.

mission16W
31.07.2004, 23:22
Viestin lähetti stouni
Itse olen uskonut vakaasti siihen kokoajan että S.Koivu Tepsissä pelaa työsulun aikana, mutta en kyllä vieläkään tahdo uskoa tuota Recchin peluuta Turussa.

Ei ole kyllä pelaamassa. Vaikka Sakun kanssa olisi kiva olla samassa joukkueessa, ei Markilla ole mitään tunnesiteitä Tepsiä kohtaan ja kaveri saa varmasti moninkertaiset rahat Sveitsistä tai muualta. Jos näemme Recchin Turussa pelaamassa SM-liigaa Tepsin paidassa, lupaan juosta "I <3 Mark Recchi"-lipun kanssa ympäri kauppatoria.

Jj
01.08.2004, 02:39
Viestin lähetti mission16W
os näemme Recchin Turussa pelaamassa SM-liigaa Tepsin paidassa, lupaan juosta "I <3 Mark Recchi"-lipun kanssa ympäri kauppatoria.

Hahaha! Kunnon pasirautiaiset kehiin! Tämä on hyvä enne.. Pitäisköhän lähteä messiin, vai tulla vaan osoittelemaan sormella. Onhan toi koko juttu ihan älytön, mutta ei se huhukaan näytä minnekään poistuvan... Itse päätin jo aikaa sitten tässä asiassa säästää oletettua objektiivisuuttani ja kiistää sokeasti kaikki ikävät faktat kunnes kausi alkaa.

PRO MARK RECCHI TPS 2004-05!

Wares
04.08.2004, 00:05
Recchi tai ei Recchia, jotain voisi silti jo tapahtua. Rosteri huutaa edelleen kahta laitahyökkääjää ja yhtä pakkia, jonka vahvuudet ovat muualla kuin kiilaamisessa. Ennenkaikkea väriä kaukaloon.

Saku on tietysti pimeässä syksyssä kiva, mutta viimeistään keväällä muisto vain. Olennaista olisi löytää rosteriin yksi kappale Leppänen/Vilander -laituria, yksi Leime / Lehto-pakki sekä yksi pirullinen numero 17 (Kallio voi jatkaa Göteborgissa). Siinä Narvanmaalle haastetta.

Mestaruudesta ei varmaankaan kannata enää edes unelmoida (kts. Kärppien, Jokerien tai vaikka vain Lukon hyökkäystä), mutta ei kai kärkitaistoista ole pakko lähteä inisten.

Kuka Elyseelle vetää marras- helmikuussa marginaalikatsojia. Eronen? Kauppila? Paukkunen?

kausi
04.08.2004, 08:47
Viestin lähetti Wares
Kuka Elyseelle vetää marras- helmikuussa marginaalikatsojia. Eronen? Kauppila? Paukkunen?

Sarkastinen kysymyksesi on loistava. Alataloa, Nurmista, Aaltoa, Liusta on Turussa katseltu vuositolkulla, uudet hankinnat eivät säväytä, juuri nyt kukkaan puhkeavia tulevaisuuden tähtiä ei ole....ja jos/kun setti alkaa yleisemminkin kääntyä siihen että palloseura roikkuu runkosarjassa sijoilla 6-12 niin Elyysellä voi ennustaa olevan maksaavaa asiakasta vähemmän kuin ever.

Eniten tässä baletissa huolestuttaa konkareiden tuleva pelimoraali ts kun vanhat pukinparrat kelaavat rosteria silmäillessään että ei helvetti "me ollaan hävitty tää kausi" niin siitä saattaa seurata edelliskaudella tuttu varjojen mailla vaeltelu. Rosteri suorastaan huutaa uskottavuutta, tässä tilanteessa muutamakin kunnon vahvistus aiheuttaa enemmän kuin uskoisikaan.

Edelleen odotellessa.

Jet-Ace
04.08.2004, 09:03
Viestin lähetti kausi
Edelleen odotellessa.

Tämä odotus voi olla pitkäkin. Vaikka tarkoitus olisikin vahvistaa joukkuetta useallakin pelaajalla, niin mahdollinen NHL:n työsulku saattaa johtaa siihen, että hankinnat siirtyvät eteenpäin. Tähän tietenkin saattaa liittyä suurikin riski, mutta houkutus on varmaankin suuri tehdä näin.

Lisähankinnat+NHL-pelaajat samaan aikaan joukkueessa = hukkaan heitettyä rahaa. Varsinkin, kun vahvistusten hankinnan siirtäminen myöhemmäksi säästäisi rahaa verotuksellisista syist' aika tavalla.

Yllä oleva tuntuisi loogiselta, mutta sisältää samalla erittäin suuren riskin. Todennäköisesti, ellei hommaa ole sitten jo ole saatu petattua valmiiksi.

kausi
04.08.2004, 09:15
Viestin lähetti Jet-Ace
Tämä odotus voi olla pitkäkin. Vaikka tarkoitus olisikin vahvistaa joukkuetta useallakin pelaajalla, niin mahdollinen NHL:n työsulku saattaa johtaa siihen, että hankinnat siirtyvät eteenpäin. Tähän tietenkin saattaa liittyä suurikin riski, mutta houkutus on varmaankin suuri tehdä näin.

Mistä niitä pelaajia siinä vaiheessa hankitaan? Änäri left-outeista vai kotimaasta? Keskieuroopan kanssa ei liene kilpailuasetelmaa. Taloudellisesti realistinen vaihtoehto, urheilullisesti pahimmillaan täyskatastrofi. Ihme juttu mutta muualla ei toimita tällä kaavalla. Jotenkin tuntuu että tepsin osalta nykyinen linja on se, että aina kun on paikka nostaa taloudelliset seikat ykköseksi priorisoinnissa niin munat urkuen tähän päädytään. Itse seuraan kyllä tepsin sijoitusta sarjataulukossa enkä niinkään kiimassa arvioi hyvin mennyttä budjetointia. Juu ja tiedetään, korreloivat keskenään, mutta silti.

Edelleen odotellessa, saattaa mennä kauan.

Jet-Ace
04.08.2004, 09:24
Viestin lähetti kausi
Itse seuraan kyllä tepsin sijoitusta sarjataulukossa enkä niinkään kiimassa arvioi hyvin mennyttä budjetointia.


Niin seuraan minäkin. Minähän en ole alunperinkään ollut erityisen innostunut NHL-pelaajista liigassa työsulun aikana. Minä jos saisin päättää, niin varsinainen joukkue kasaan ja keskityttäisiin kauteen. Ja jos joku saataisiin hetkeksi lisävahvistukseksi, niin hyvä niin.

Nuo aikaisemmat kirjoitukseni ovat spekulointia seuran mahdollisesta toiminnasta ilman niiden puoltamista.

kopo
04.08.2004, 09:32
Viestin lähetti Wares
Recchi tai ei Recchia, jotain voisi silti jo tapahtua. Rosteri huutaa edelleen kahta laitahyökkääjää ja yhtä pakkia, jonka vahvuudet ovat muualla kuin kiilaamisessa. Ennenkaikkea väriä kaukaloon.

Saku on tietysti pimeässä syksyssä kiva, mutta viimeistään keväällä muisto vain. Olennaista olisi löytää rosteriin yksi kappale Leppänen/Vilander -laituria, yksi Leime / Lehto-pakki sekä yksi pirullinen numero 17 (Kallio voi jatkaa Göteborgissa). Siinä Narvanmaalle haastetta.

Mestaruudesta ei varmaankaan kannata enää edes unelmoida (kts. Kärppien, Jokerien tai vaikka vain Lukon hyökkäystä), mutta ei kai kärkitaistoista ole pakko lähteä inisten.

Kuka Elyseelle vetää marras- helmikuussa marginaalikatsojia. Eronen? Kauppila? Paukkunen?

Aamen. Ei hajua, ei makua, ei väriä. Tällaiseksi tämä on mennyt. O tempora, o mores. Onneksi edes kauniit muistot toisenlaisista ajoista ovat tallella...

Senior
04.08.2004, 09:40
Viestin lähetti Jet-Ace
Minä jos saisin päättää, niin varsinainen joukkue kasaan ja keskityttäisiin kauteen. Ja jos joku saataisiin hetkeksi lisävahvistukseksi, niin hyvä niin.


Muistelen jotain kommenttia Koivulta viime kauden päätteeksi (olisiko ollut Jatkiksen haastiksessa), että Tepsi on varannut osan pelaajabudjetistaan mahdollisille "änäripelaajille", eikä summa muistaakseni ollut ihan pieni. Tosin kun huomioi mahdollisten ulkomaalaisten koko kauden mittaisen pelaamisen raskaammat sosiaalikulut, on helppo olla kanssasi samaa mieltä, että tuskin liigaan tulee yli puoleksi vuodeksi ulkomaalaistähtiä, joiden vakuutusmaksut pelkästään voivat olla suomalaisseuroille tekemätön paikka. Saku Koivu on varmasti kalliista maksuistaan huolimatta pelaaja, joka toisi Elyseelle lisää katsojia ja sitä kautta toisi (ainakin osan) rahoista takaisin. Kovin moni muu ei sitä tekisi.

Keskustelin eilen erään liigavalmentajan kanssa työsulkuasiasta. Kerrottakoon, että kaveri on hyvin tunnettu Turussa. Hän oli (joko aidosti tai sitten "pelaa taas peliään") enemmän harmissaan koko mahdollisesta työsulusta ja sen vaikutuksesta ensi kauteen Suomessa. Mahdolliset tulijat kuulemma enemmän sekoittaa pakkaa, kuin hyödyttävät seuroja tai kotimaista kiekkoa. Pääargumenttinsa olivat kustannukset, pelaamattomat omat pelaajat silläaikaa sekä asian aikataulujen hahmottamattomuus. Pointtinsa kyllä niissäkin. Moni seura varmasti laittaisi kätensä tyytyväisyydestä ristiin, jos koko lakkohässäkkää ei tulisi.

kausi
04.08.2004, 09:42
Viestin lähetti Jet-Ace
Niin seuraan minäkin. Minähän en ole alunperinkään ollut erityisen innostunut NHL-pelaajista liigassa työsulun aikana. Minä jos saisin päättää, niin varsinainen joukkue kasaan ja keskityttäisiin kauteen. Ja jos joku saataisiin hetkeksi lisävahvistukseksi, niin hyvä niin.

Nyt asioiden edetessä so todennäköisen tapahtumaketjun alkaesssa hahmottua, olen täsmälleen samaa mieltä kanssasi. Toivottavasti Ruissalossa tiedetään mitä tehdään, itse en välttämättä tietäisi mikäli asioista olisin päättämässä. Helvetillinen yhtälö, liikaa muuttujia, Ross Brawn kyllä ratkaisisi tämänkin kuin Pirkka-ristikon.

Pressiboxi
04.08.2004, 10:57
Viestin lähetti Wares
Kuka Elyseelle vetää marras- helmikuussa marginaalikatsojia. Eronen? Kauppila? Paukkunen?

Onhan siellä Hulk pommittamassa? Ihan pelillisesti lisävahvistuksia kuitenkin tarvitaan, se on selvää. Edes kaksi ensimmäistä ketjua eivät ole valmiita, ja kolmos-nelosketjutasolla TPS on tulevalla kaudella normaalia haavoittuvaisempi. Ei hyvä yhtälö.

Jet-Ace
04.08.2004, 11:05
Viestin lähetti Senior
Saku Koivu on varmasti kalliista maksuistaan huolimatta pelaaja, joka toisi Elyseelle lisää katsojia ja sitä kautta toisi (ainakin osan) rahoista takaisin. Kovin moni muu ei sitä tekisi.


Saku ja mahdollisesti Selänne ovat noin äkkiä ajatellen lähes ainoat sellaiset pelaajat, joiden kuluja peittämään voisi realistisesti ajatellen kuvitella löytyvän sellaisia sponsoreita, jotka olisivat kiinnostuneita "kampanjoimaan". Tähän perään on sitten turha tulla luettelemaan lisää pelaajien nimiä, nämä nimet ovat vain esimerkkeinä pointin valottamiseksi.

Pitää muistaa, että nämä herrat vetäisivät hallit täyteen myös vieraspeleissä ja media olisi kintereillä koko ajan. Siis todella paljon julkisuutta ja näkyvyyttä sponsorille. Keitä nämä sponsorit voisivat olla, tiedä en.

Pressiboxi
04.08.2004, 11:16
Viestin lähetti Jet-Ace
Siis todella paljon julkisuutta ja näkyvyyttä sponsorille. Keitä nämä sponsorit voisivat olla, tiedä en.

Ikävä fakta tässä kohtaa on myös se, että monikaan SM-liigan TJ ei ole erityisen lahjakas hoitamaan sponsoriasioita. Ala on liian täynnä ex-pelaajia, joista välttämättä kaikki eivät olisi nykyisissä asemissaan ilman kiekkomafian taustatukea. Näköalattomuus on silmiinpistävää ja kädettömyys verhotaan maltillisuuden pirtaan. SM-liiga kaipaisi kaupallisia ammattijohtajia Ipan tyyliin lisää, vanhat pelaajat käytettäköön vaikka UTJ:n pallin kautta.

Senior
04.08.2004, 11:20
Viestin lähetti Jet-Ace
Saku ja mahdollisesti Selänne ovat noin äkkiä ajatellen lähes ainoat sellaiset pelaajat, joiden kuluja peittämään voisi realistisesti ajatellen kuvitella löytyvän sellaisia sponsoreita, jotka olisivat kiinnostuneita "kampanjoimaan".

Juurikin. Pelaajan vakuutusmaksun suuruus riippunee myös pitkälti iästään. Jos T Ruudun ura loppuisi nyt loukkaantumiseen, jäisi ansioita kertymättä änäristä luokkaa 10-15 v. Selänteen kohdalla kertymä olisi aika paljon lyhyempi.

Koivu lie yksi todennäköisimmistä lakkopelaajista teillä. Syitä

- Tepsi varautunut jo budjetissaan. En tiedä, mutta josko luokkaa 500.000 € riittäisi vakuutusmaksuunsa?
- tuo lisää lipputuloja. En koe mahdottomaksi yhtälöksi, että osa Koivulle maksettavasta korvauksesta voisi liittyä sopimuksellisesti Tepsin kotipelien yleisötulojen kasvuun. Jokin tietty osa siitä Koivulle liksana...
- sukulaisuussidonnaisuus Tepsiin ei lie merkityksetön asia
- uskon Tepsin pystyvän sopimaan nykyisten sponssien kanssa Koivun asun erilaisuudesta muuhun joukkueeseen verrattuna. Saku yksin "mainospintana" kuviteltuine palstamilleineen varmasti kiinnostaa yrityksiä. Vedetään nyt hatusta, mutta kai joku olisi valmis erikseen maksamaan siitä kausitasolla 350.000 €.

Edelliset kun ynnäilee yhteen, siinähän teillä on "millin mies".

Hitsi. Itseasiassa veikkaan, että pelaa varmasti teillä, jos lakko tulee. Eikä jättäne kylmäksi sen enempää kotona, kuin vieraissakaan. 100-200 "rajakatsojaa" vetäisi varmaan vierashelleihinkin lisää ottelua kohden....

kausi
04.08.2004, 12:32
Viestin lähetti Pressiboxi
Ikävä fakta tässä kohtaa on myös se, että monikaan SM-liigan TJ ei ole erityisen lahjakas hoitamaan sponsoriasioita. Ala on liian täynnä ex-pelaajia, joista välttämättä kaikki eivät olisi nykyisissä asemissaan ilman kiekkomafian taustatukea. Näköalattomuus on silmiinpistävää ja kädettömyys verhotaan maltillisuuden pirtaan. SM-liiga kaipaisi kaupallisia ammattijohtajia Ipan tyyliin lisää, vanhat pelaajat käytettäköön vaikka UTJ:n pallin kautta.

Tepsiin headhuntattiin taannoin pätevä markkinointijohtaja, joka muistaakseni sieti amatöörien puuhastelua kolmisen viikkoa kunnes lähti. Uutta ei liene palkattu. Jokken tehtävänä taasen pitäisi käsittääkseni olla esim pelaajasopimusten teko ja niiden hankinta, jokainen voi päätellä miten tässä onnistunut tänä kuluvana kalakesänä. Pari vanhaa särkeä ja yksi ahven.

Pressiboxi
04.08.2004, 12:45
Viestin lähetti kausi
Tepsiin headhuntattiin taannoin pätevä markkinointijohtaja, joka muistaakseni sieti amatöörien puuhastelua kolmisen viikkoa kunnes lähti. Uutta ei liene palkattu.

MIB:n oma Roster Watch voisi olla mehevä ketju! Viimeisen 2-3 vuoden aikana ovi on nimittäin käynyt Ruissalossa rivakkaan tahtiin. Ko. markkinointijohtajan tilanteesta en tiedä mitn mutta uusi myyntipuolen nimi näkyy jo pyörivän www-sivujen tiedoissa?

Mustavalkoinen
04.08.2004, 22:19
TPS:n kokoonpanon tilanne verrattuna muihin on vähän sellainen, että lakko/työsulku alkaa olla lähes ainoa keino hankkia todella kilpailukykyinen joukkue tälle kaudelle.
Toisaalta mehän olemme jo nähneet kausia, jolloin hyvän ja puuduttavan runkosarjan jälkeen on vielä mitaleitakin saatu. Sitä vaan haluan sanoa, että ne on jo nähty ja nyt ehkä olisi mahdollisuus saada jotain ainutkertaista.
Ei muuta kuin rahan kerjuulle ja värväämään kaikki "omat tähdet" ja mahtuu sinne muutama muukin!
Ja toisaalta: kausi 2004-05 tultaneen muistamaan siitä, että TPS pelasi keskinkertaisen runkosarjan ja ihan mukavat pleijarit. Kahvi oli vähän kalliimmaksi hinnoiteltu ja kerran halli oli lähes täynnä.
Vai olisiko se sittenkin SE KAUSI, jolloin nähtiin TPS:n paidassa todellisia kiekkotähtiä? Olisi se aika mukavaa kysellä sitten joskus vuosien päästä: "Missä sinä olit silloin kun NHL-starat Tepsissä pelasivat?".

kausi
05.08.2004, 08:45
Viestin lähetti Mustavalkoinen
Vai olisiko se sittenkin SE KAUSI, jolloin nähtiin TPS:n paidassa todellisia kiekkotähtiä? Olisi se aika mukavaa kysellä sitten joskus vuosien päästä: "Missä sinä olit silloin kun NHL-starat Tepsissä pelasivat?".

Vastaus ennakkoon; kahden viikon ruskaretkellä Lapissa.

Jet-Ace
05.08.2004, 09:23
Viestin lähetti Mustavalkoinen
TPS:n kokoonpanon tilanne verrattuna muihin on vähän sellainen, että lakko/työsulku alkaa olla lähes ainoa keino hankkia todella kilpailukykyinen joukkue tälle kaudelle.
Ei muuta kuin rahan kerjuulle ja värväämään kaikki "omat tähdet" ja mahtuu sinne muutama muukin!
Ja toisaalta: kausi 2004-05 tultaneen muistamaan siitä, että TPS pelasi keskinkertaisen runkosarjan ja ihan mukavat pleijarit.


Jos nyt satsattaisiin vain noihin joukkueen mukana harjoitteleviin NHL-pelaajiin ja unohdettaisiin vahvistaa, niin TPS:n kausi muistettaisiin seuraavista asioista:

1) Pelattiin loistava runkosarjan alku ja loppukausi keskinkertaisesti.

3) Fanien kesäloma alkoi ennätysaikaisin TPS:n pudottua jatkosta jo puolivälieristä.

Eiköhän olisi aika jo lopettaa hiekkalinnojen rakentaminen vesirajaan NHL-pelaajien varaan. 95% varmuudella työsulku on niin lyhyt, että ainoa ilo näistä pelaajista on tilaisuus nähdä nämä muutamassa runkosarjan ottelussa.

Ja jos vaikka koko ensi kaudella ei NHL:ää pelattaisikaan, niin mistään ei löytyisi riittävästi rahaa pitää kaikki omia NHL-pelaajia joukkueessa koko kautta.

Ramchester
05.08.2004, 09:40
Ylex:ltä tulee kohta Tepsin rosterista sisäpiiritietoa - radiot auki!

kausi
05.08.2004, 09:45
Onko kukaan muuten miettinyt, että miksi tämä nykyinen tilanne näyttää olevan erityisen tuskallinen juuri palloseuralle? Kärpät, Lukko, Jokerit jne ovat ottaneet selkeän linjan; työsulun ei anneta vaikuttaa perusrosterin hankintoihin. Em seuroja yhdistää tällä hetkellä se, että ne ovat myös suurimmat suosikit.

Palloseurassa tunnutaan venytettävän ratkaisua kuin teinipoika ejakulaatiota. Loppupelissä saattaa käydä niinkin että jää kokonaan ilman. Johtuneeko juuri siitä, että useimmat, minä ml, kokisimme esim Sakun pelaamisen jossain muualla anteeksiantamattomana virheenä?

Taustalla on tietysti mahtava porkkana, mitä jos työsulku jatkuisikin koko kauden, tällöinhan koko asetelma menee uusiksi. Tätä vastaan puhuu Jet-Acen antama ilmeisen oikea fakta siitä, että millään seuralla ei liene varaa pitää änärijätkiä koko kautta, vai onko sittenkin?

Jet-Ace
05.08.2004, 10:01
Viestin lähetti kausi
Taustalla on tietysti mahtava porkkana, mitä jos työsulku jatkuisikin koko kauden, tällöinhan koko asetelma menee uusiksi. Tätä vastaan puhuu Jet-Acen antama ilmeisen oikea fakta siitä, että millään seuralla ei liene varaa pitää änärijätkiä koko kautta, vai onko sittenkin?


Tuosta heitostani ovat kyllä todelliset faktat todella kaukana. On käytännössä mahdotonta hahmottaa millään tavalla sitä, paljonko Euroopan eri kiekkosarjat voisivat imeä pelaajia. Markkinahinnat menisivät uusiksi, kukaan ei tiedä sitä, kuinka suuri osa NHL-pelaajista haluaisi pelata Euroopassa jne.

Eurooppalaisten pelaajien voisi kuvitella pelaavan varsin mielellään kotimaidensa sarjoissa jopa muodollista korvausta vastaan. Mikä se yhdessä vakuutusmaksujen kanssa olisi muodollinen, niin ken tietää.

Pohjois-Amerikkalaiset pelaajat ovatkin sitten oma lukunsa. Oletuksella lyhyt NHL:n työsulku lähes ainoaksi motiiviksi voi nimetä pelituntuman ylläpitämisen. Nämä palkat tällä puolella ovat suurimmalle osalle pelaajista lähinnä hyvä vitsi.

Valkku
05.08.2004, 10:07
Viestin lähetti Ohmi
Ylex:ltä tulee kohta Tepsin rosterista sisäpiiritietoa - radiot auki!

Avasin radion, mutta ilmeisesti liian myöhään. Mitä "sisäpiiritietoa" Juusolla & co. oli?

Ramchester
05.08.2004, 10:13
Viestin lähetti Valkku
Avasin radion, mutta ilmeisesti liian myöhään. Mitä "sisäpiiritietoa" Juusolla & co. oli?

Juusolla&Peltsillä oli ilmeisesti yhtä paljon tietoa Tepsin rosterista kuin "sisäpiirilläkin" - ei mitään...

ps. Taisivat vaan Jokeri-miehinä kääntää veistä haavassa:(

kausi
05.08.2004, 10:15
Viestin lähetti Jet-Ace
Tuosta heitostani ovat kyllä todelliset faktat todella kaukana.

Esim Jokerien kohdalla todettiin, ettei Jokerit lähde kilpavarusteluun mm taloudellisista syistä; vakuutusmaksut ovat ilmeisesti tähtieteellisiä yms kerrottiin.

Homma on myös sopimusoikeudellisesti erikoinen, tehdäänkö pelaajien kanssa soppareita, jotka mahdollistavat paluun ainoastaan rapakon taakse vai jätetäänkö auki mahdollisuus lähteä saranat vinkuen myös esim Eurooppaan kesken kauden? Jo nyt on solmittu ehdollisia soppareita yms sopimusoikeudellista sekamelskaa. Homma on vaarassa räjähtää käsiin, lopulliset voimasuhteet työsulun alkaessa/kestäessä pitkään voidaan todeta tasan päivänä jolloin siirtoraja umpeutuu.

kosh
05.08.2004, 16:17
Viestin lähetti kausi
Esim Jokerien kohdalla todettiin, ettei Jokerit lähde kilpavarusteluun mm taloudellisista syistä; vakuutusmaksut ovat ilmeisesti tähtieteellisiä yms kerrottiin.

Jokereiden rahat on käytetty "historian kalleimpaan Jokerijoukkueeseen".

Eli syynä ei ole nhl-pelaajien kulut, vaan jo palkattujen kulut.

kausi
05.08.2004, 16:28
Viestin lähetti kosh
Jokereiden rahat on käytetty "historian kalleimpaan Jokerijoukkueeseen".

Eli syynä ei ole nhl-pelaajien kulut, vaan jo palkattujen kulut.

Jokereille ei sitten ilmeisesti ole ns ylimääräistä änäribudjettia niinkuin olen esim tepsin osalta ymmärtänyt? Siis että hommataan lisäsponsseja yms. Samassa tiedotteessa todettiin, että taloudellisten seikkojen lisäksi sulussa olevia ei oteta koska vievät paikat vakiomiehiltä jne. Tuopista vetoa, että skenen toteutuessa esim Teukka pelaa Jokereissa jos jossain ylipäätään.

Lukolla näyttää olevan käytössä myös lisäbudjetti varatankkina kun Pirnes kärkkyy taustalla ehdollisen sopparinsa kanssa.

JLand
05.08.2004, 18:31
Olisin erittäin kiitollinen, jos joku TPS-kirjoittajista voisi hieman valaista otsikon kaverin tulevaisuudesta, koska tietoa tuntuu löytyvän niukasti.

Lähinnä olisin kiinnosttunut siitä minkälaista roolia TPS mahdollisesti Laurille kaavailee ensi kaudeksi -- onko edessä vielä paluu junioreihin vai löytyykö peliaikaa SM-liigasta?

Rangers-organisaatiossa odotetaan Laurista ilmeisesti paljon -- esimerkiksi assistant GM Don Maloney sanoi draftin yhteydessä seuraavasti: "We had Korpikoski right at the top of the charts; to me, he's the hidden gem of the draft. He's a player you can win a championship with."

kosh
05.08.2004, 20:38
Tuolla on muutama tyhjä sana Laurista:
Korpikoski (http://www.turunsanomat.fi/osasto/?ts=1,6,0,0,170876,2004-07-07)

Kaiser Soze
10.08.2004, 12:29
Tässä ketjussa on yhtä hiljaista ja tyhjää kuin jeesuksen haudassa pääsiäisaamuna.

Eikö kukaan ole kuullut mitään juttuja/huhuja mahdollisista vahvistuksista, vai onko ruissalo nypännyt faksin seinästä kauden alkuun asti?

Keksikää nyt edes mojova huhu, että saadaan säpinää tänne..

Huolestuttavalta näyttää..

K

Jotain muuta
10.08.2004, 12:34
Viestin lähetti Kaiser Soze
Tässä ketjussa on yhtä hiljaista ja tyhjää kuin jeesuksen haudassa pääsiäisaamuna.

Eikö kukaan ole kuullut mitään juttuja/huhuja mahdollisista vahvistuksista, vai onko ruissalo nypännyt faksin seinästä kauden alkuun asti?

Keksikää nyt edes mojova huhu, että saadaan säpinää tänne..

Huolestuttavalta näyttää..

K

Olen täysin samaa mieltä Kaiser Sozen kanssa. Toivottavasti tämä hiostava helle ja kuumuus enteilee sitä että kohta rupeaa jyrisemään ja kovin ruissalon suunnalta.

Ramchester
10.08.2004, 12:42
Viestin lähetti Ouzala
Olen täysin samaa mieltä Kaiser Sozen kanssa. Toivottavasti tämä hiostava helle ja kuumuus enteilee sitä että kohta rupeaa jyrisemään ja kovin ruissalon suunnalta.

Olisiko tässä hyvä "huhu"?

Näillä mennään!

pygmalion
10.08.2004, 12:59
Viestin lähetti Ohmi
Olisiko tässä hyvä "huhu"?

Näillä mennään!

Ei olisi. Kunnon huhun pitää nimittäin olla mielikuvituksellinen, yleensä huonosti perusteltu ja jokseenkin epätodennäköinen vallitsevaan informaation suhteutettuna. Sinun "huhusi" ei juuri kohua aiheuttane, koska se on niin lähellä realismia, että voisi kuvitella sinun lukeneen jutun aamun Tussarista.

Ja Tussarissahan ei Eki-sedän lähdln jälkeen enää huhuja ole. Eikä paljon muutakaan.

kausi
10.08.2004, 13:50
Eikös 18.8 ole perinteinen palloseuran risteily, josta mukana olevat laittanevat osallistujalistasta faktaa palstallekin. Jos vaikka siellä olisi uusia naamoja mukana.

Pahaa pelkään ettei raportoitavaa juurikaan tule. Tilanne kyllä liippaa tällä hetkellä jo niin läheltä katastrofia ettei sen uskoisi tähän sentään jäävän.

Kunnon huhu: "vahvistuksia ei enää tule". Pygmalion, onko liian realistinen tämäkin?

Kaiser Soze
10.08.2004, 14:16
Viestin lähetti kausi
Kunnon huhu: "vahvistuksia ei enää tule".

Joko näin, tai sitten ruissalossa pelataan tällähetkellä upporikasta ja rutiköyhää NHL-starbojen saamiseksi rinkiin.

Jos linja tulee olemaan "näillä mennään", mennäänkin sitten kauas mitalipeleistä ja loppuunmyydystä Elyseestä..

K

kausi
10.08.2004, 14:23
Viestin lähetti Kaiser Soze
Joko näin, tai sitten ruissalossa pelataan tällähetkellä upporikasta ja rutiköyhää NHL-starbojen saamiseksi rinkiin.

Jos linja tulee olemaan "näillä mennään", mennäänkin sitten kauas mitalipeleistä ja loppuunmyydystä Elyseestä..

K

Jos näin, niin on paitsi urheilullisesti niin myös taloudellisesti umpijärkyttävää riskienhallintaa, mikään ei tietysti ole poissuljettua kun tietää mustapukuisten kyvyt. Tällä nykyisellä rosterilla Elyyselle ei mene kukaan noilla lipunhinnoilla. Ja eikun paniikkinappulalla pari siinä vaiheessa helvetin kallista mutta ei-motivoitunutta ulkomaan avua kesken kauden lopettamaan pelilliset suoritukset heti kun säällinen paikka siihen on.

Jet-Ace
10.08.2004, 14:29
Viestin lähetti Kaiser Soze
Joko näin, tai sitten ruissalossa pelataan tällähetkellä upporikasta ja rutiköyhää NHL-starbojen saamiseksi rinkiin.



En olla ihmettelemättä sitä, että sekoitetaan koko ajan kahta eri asiaa. Nuo NHL-tähdet ovat vain bonus ja häipyvät länteen viimeistään loppusyksystä. Muu olisi jotain sellaista, johon allekirjoittaneen mielikuvitus ei riitä. Keväällä pudotuspeleissä ei Sakusta ja kumppaneista ole mitään iloa liigassa.

Oikea pohdiskelun aihe on tosiaan se, tuleeko niitä kaivattuja vahvistuksia laitahyökkääjien muodossa vai ei ja jos tulee, niin tulevatko ennen kauden alkua vai aikaisintaan lokakuussa. Olen kyllä edelleen siinä käsityksessä, että ainakaan syvässä unessa ei Ruissalossa olla.

Ei vaivuta sellaiseen maailmanlopun meininkiin kuin mikä on menossa HIFK:n Roster Watch-ketjussa. Tosin Tepsin tilanne on paljon IFK:n vastaavaa parempi. Sentteripuoli on tyydyttävällä tasolla ja ennen kaikkea ulkomaalaiskiintiö ei ole IFK:n tapaan täynnä.

En toki tarkoita, etteikö asiaa saisi pohtia, mutta voi olla odottavan aika vielä pitkä ennen uutisia. Veikkaus, ei tieto.

Kesäloma olisi nykyisellä rosterilla todella aikainen.

Kaiser Soze
10.08.2004, 14:32
Viestin lähetti Jet-Ace
En olla ihmettelemättä sitä, että sekoitetaan koko ajan kahta eri asiaa. Nuo NHL-tähdet ovat vain bonus ja häipyvät länteen viimeistään loppusyksystä.

Jaa niinkös, eikös koko kauden kestävä änärilakko olekaan mahdollista? No, hullultahan se kyllä kuulostaisi..

K

Jotain muuta
10.08.2004, 14:32
Viestin lähetti kausi
Jos näin, niin on paitsi urheilullisesti niin myös taloudellisesti umpijärkyttävää riskienhallintaa, mikään ei tietysti ole poissuljettua kun tietää mustapukuisten kyvyt. Tällä nykyisellä rosterilla Elyyselle ei mene kukaan noilla lipunhinnoilla. Ja eikun paniikkinappulalla pari siinä vaiheessa helvetin kallista mutta ei-motivoitunutta ulkomaan avua kesken kauden lopettamaan pelilliset suoritukset heti kun säällinen paikka siihen on.

No jos kesken kauden joku tarttee hankkia niin se voisi olla Peter Schaeferin tasoinen kaveri. Häntä tuskin tulemme koskaan näkemään enää liigassa, mutta jos joku tulisi niin se voisi olla Peter....

2000-01 TPS Turku FIN g33 g16 a15 p31 p93

Jet-Ace
10.08.2004, 14:37
Viestin lähetti Kaiser Soze
Jaa niinkös, eikös koko kauden kestävä änärilakko olekaan mahdollista? No, hullultahan se kyllä kuulostaisi..

K

Tottakai kaikki on mahdollista, mutta kun hieman miettii NHL-kauden taloudellista merkitystä seurojen omistajille ja pelaajille, niin ei koko kauden kestävää työsulkua tässä vaiheessa uskoisi Loimaan Erkkikään.

Kyseessähän ei olisi lakko, vaan työnantajan asettama työsulku.

Jet-Ace
10.08.2004, 14:39
Viestin lähetti Ouzala
No jos kesken kauden joku tarttee hankkia niin se voisi olla Peter Schaeferin tasoinen kaveri. Häntä tuskin tulemme koskaan näkemään enää liigassa, mutta jos joku tulisi niin se voisi olla Peter....


Schaefer teki muutama päivä sitten useampivuotisen jatkosopimuksen NHL:ään. Eli hänet voi unohtaa, vaikkei taatusti olisi muutenkaan tullut edellisen käyntinsä jättämien arpien vuoksi.

kausi
10.08.2004, 14:43
Viestin lähetti Jet-Ace
Tottakai kaikki on mahdollista, mutta kun hieman miettii NHL-kauden taloudellista merkitystä seurojen omistajille ja pelaajille, niin ei koko kauden kestävää työsulkua tässä vaiheessa uskoisi Loimaan Erkkikään.

Kyseessähän ei olisi lakko, vaan työnantajan asettama työsulku.

Samanlaista pelleilyä ja rintojen turhaa röyhistelyä se on taas tänä syksynä nähtävässä kotimaisessakin komediassa nimeltä Tupo-teatteri, jossa ensin kaikki uhoavat niin helvetisti ja loppupelissä kaikki voittavat sopimusratkaisussa. Työsulun kestämistodennäköisyyttä ei voi täältä käsin asiantuntijoida muutoin kuin että taloudellisten tappioiden riski ja sopimuksen ratkaisun syntyminen kulkevat käsi kädessä kunnes kipukynnys ylittyy ja taas mennään.

Em vuoksi täysin samoilla linjoilla Jet-Acen kanssa siitä mihin pelaajiin nyt tulee satsata. Kunnon laituri, kiitos.

Iceberg
10.08.2004, 14:46
Spekuloidaan nyt edes vähän.

HIFK:n aktiivisessa Roster Watch -ketjussa kerrottiin Hannes Hyvösen etsivän uutta seuraa. Eikös se Jukka ollut, joka aikoinaan antoi Hannekselle mahdollisuuden. Jos kerran suoraviivaista maalintekijälaituria ollaan etsimässä, niin Hannes meille vaan. Kelpaa värikkäänä pelaajana mulle koska tahansa.

Valkku
10.08.2004, 14:50
Viestin lähetti kausi
Em vuoksi täysin samoilla linjoilla Jet-Acen kanssa siitä mihin pelaajiin nyt tulee satsata. Kunnon laituri, kiitos.

Jos tällainen maalaistollo on mitään ymmärtänyt oikein, vieheet on vesissä, mutta nyt odotellaan, onko mato tarpeeksi lihava...? Eli laiturin hankinta on prioroteetti nro 1. myös Ruissalon suunnalla.

kopo
10.08.2004, 14:54
Viestin lähetti Iceberg
Spekuloidaan nyt edes vähän.

HIFK:n aktiivisessa Roster Watch -ketjussa kerrottiin Hannes Hyvösen etsivän uutta seuraa. Eikös se Jukka ollut, joka aikoinaan antoi Hannekselle mahdollisuuden. Jos kerran suoraviivaista maalintekijälaituria ollaan etsimässä, niin Hannes meille vaan. Kelpaa värikkäänä pelaajana mulle koska tahansa.

Juu, kiitos.

kausi
10.08.2004, 14:59
Viestin lähetti Valkku
Jos tällainen maalaistollo on mitään ymmärtänyt oikein, vieheet on vesissä, mutta nyt odotellaan, onko mato tarpeeksi lihava...? Eli laiturin hankinta on prioroteetti nro 1. myös Ruissalon suunnalla.

Hyvä jos näin on, teot on vähissä, mistä huolestuneet kommentitkin. Lohta harvemmin madolla saadaan.

Koala
10.08.2004, 15:16
Hannes Hyvönen olisi llloistava vahvistus ykköskenttään. Samantyylinen kuin Eloranta. Se on meidän mies.

Jj
10.08.2004, 15:33
Viestin lähetti Iceberg
Spekuloidaan nyt edes vähän. Jos kerran suoraviivaista maalintekijälaituria ollaan etsimässä, niin Hannes meille vaan. Kelpaa värikkäänä pelaajana mulle koska tahansa.

Suoraviivainen ehkä mutta maalintekijänä ei oikein ihan ykköslaiturin tasoa, vaikka ruotsissa peli toimikin. Jos katselee vaikka tilastoja (http://www.hockeydb.com/ihdb/stats/pdisplay.php3?pid=40220) niin esim. meidän kakkosen laituri Vahalahti tekee samoja tehoja mitä Hansu parhaimmillaan, tosin viime pleieritehot olivat kyllä aika hurjat. Siis okei onhan se taas niitä iänikuisia väriläiskiä mutta ei meidän rosteri nyt siitä uusiin sfääreihin loikkaa. Painotetaan siis nyt vielä että ei mielestäni ihan YKKÖSlaituri, vaikka mukaan muuten ehkä mahtuisikin.

pygmalion
10.08.2004, 16:24
Viestin lähetti kausi
Kunnon huhu: "vahvistuksia ei enää tule". Pygmalion, onko liian realistinen tämäkin?

Tuo menee ehkä jo hieman liikaa inhorealismin puolelle. Eiköhän sieltä jotain ole tulossa. Sittenkin toki saattaa jäädä jäljelle kysymys siitä, miten kukin meistä määrittelee "vahvistuksen". Tähän kysymykseen voidaan kuitenkin astailla vasta siinä vaiheessa, kun nähdään minkälaista sinttiä sieltä verkosta lopulta nostetaan.

Kokonaan oma lukunsa ovat sitten nämä Isossa Maailmassa samoilleet oman kylän pojat. Mahtaakohan sieltäkään kovin suurta legioonaa irrota aukkoja tilkitsemään.

Iceberg
10.08.2004, 16:29
Viestin lähetti Jj
Painotetaan siis nyt vielä että ei mielestäni ihan YKKÖSlaituri, vaikka mukaan muuten ehkä mahtuisikin.

Kyllä mä lasken Hanneksen parhaimmiksi avuiksi juuri suoraviivaisuuden ja maalitekotaidon, johon on loistavat edellytykset kovan laukauksen vuoksi. Hannes on myös hanakka ampuja, eli ripareida on luvassa jos ei verkko pöllyä. Right:n puolen pelaajakin vielä, joita ei taida nykyrosterista löytyä yhtään hyökkäyspuolelta.

Markkinoilla tuskin on tällä hetkellä monta yhtä hyvää vahvistusta ja mielummin katson peleissä värikästä häijy-Hannesta, kuin jotain rimpulaa takatukkatsekkiä.

Kyllä Hanneksen kaappaaminen olisi MIB:lta hyvinkin ennakkoluuloton temppa ja on vaikeata kuvitella etteikö Hanneksen perässä oltaisi, jos vaan vapaana on.

Annamaila
11.08.2004, 00:18
Onneksi täällä vaan spekuleerataan, kun ei kauden alkua odotellessa ole muutakaan tekemistä. ;) Todellisuus on kuitenkin toisenlainen...

Ramchester
11.08.2004, 07:25
Viestin lähetti Iceberg
Markkinoilla tuskin on tällä hetkellä monta yhtä hyvää vahvistusta ja mielummin katson peleissä värikästä häijy-Hannesta, kuin jotain rimpulaa takatukkatsekkiä.

Toisaalta Rintasen lähdön jälkeen Tepsissä on ollut sellainen pula taidosta, ettei mestaruuden karkaaminen muualle ole ollut minkäälainen ihme, eikä se sellainen tule olemaan tulevaisuudessakaaan, jos taidonpuutetta pyritään paikkaamaan pelkällä tsempillä.

Hyvöselle löytyy kuitenkin aina paikka minun Tepsissäni. Kaiholla vaan muistelen niitä aikoja, kun Tepsin paidassa oli tsempin lisäksi taitoa esim. Jalonen, Keskinen, S. Koivu, Rintanen - sniif:(

kausi
11.08.2004, 08:33
Viestin lähetti Annamaila
Onneksi täällä vaan spekuleerataan, kun ei kauden alkua odotellessa ole muutakaan tekemistä. ;) Todellisuus on kuitenkin toisenlainen...

Tähän täkyyn ei varmasti olisi saanut tarttua mutta en malta, kerro toisenlaisesta todellisuudesta?

Annoin itselleni eilen kertoa että edelleen palloseura tosiaan hakee yhtä laituria. On suorastaan epätodellista, että minkäänlaista kunnon huhuakaan tämän henkilöllisyydestä ei ole julkisuuteen tihkunut. Em voi siis vetää ainakin sen johtopäätöksen että vielä ei ole sopivaa löytynyt, mutta haku jatkuu. Vika ei siis tällä kertaa ole tepsin jouhevassa tiedotuspoliitikassa, ei ole tiedotettavaa.

Kun tässä nyt vesi kielellä odotellaan yhtä laituria, niin onko kukaan miettinyt että yksi ykköskentän pelaajako tässä tekee kevään? So yksi laituriko palloseuran johdattaa tepsin pitkälle kevääseen. Vitut sano vatanen.

mission16W
11.08.2004, 10:25
Viestin lähetti kausi
Kun tässä nyt vesi kielellä odotellaan yhtä laituria, niin onko kukaan miettinyt että yksi ykköskentän pelaajako tässä tekee kevään? So yksi laituriko palloseuran johdattaa tepsin pitkälle kevääseen. Vitut sano vatanen.

Itse odottelen tässä lähinnä TPS:n joukkuetta kaudelle 2004-2005. Nythän meillä on maalivahdit ja myös (vanha) pakisto, mutta hyökkäyskalusto puuttuu. Ei se yksi laituri tosiaan kesää tee kun katselee viime kevään lähtöjä. Pitää myös muistaa, että jo viime kevään joukkuekin huusi sitä maalitykkiä, jollaiseksi yhdestäkään meidän pelaajastamme ei pudotuspeleissä ollut.

Vaikka olenkin optimisti niin edes minä en jaksa enää uskoa, että Kaitsu tempaisee munasuojistaan 99-2000-kauden tapaisia tehoja, joten kyllä se maalitykki pitäisi jostain etsiä. Pelimiehet puutuvat.

I've said it before and I'm saying it again: ei hyvältä näytä.

Oloneuvos
11.08.2004, 11:27
Viestin lähetti Annamaila
Onneksi täällä vaan spekuleerataan, kun ei kauden alkua odotellessa ole muutakaan tekemistä. ;) Todellisuus on kuitenkin toisenlainen...

Heh, hee. Funteerasin juuri ihan samoin.

Ilves vei kieltämättä sen tason miehen, joka olisi tännekin kelvannut. Pikku-Kariyan AHL-tehoilla varustetun laiturin näkisin mielelläni täälläkin.

karel de groot
11.08.2004, 13:21
Viestin lähetti Ohmi
Hyvöselle löytyy kuitenkin aina paikka minun Tepsissäni. Kaiholla vaan muistelen niitä aikoja, kun Tepsin paidassa oli tsempin lisäksi taitoa esim. Jalonen, Keskinen, S. Koivu, Rintanen - sniif:(

Voitte heittää hyvästit Hyvösspekulaatioille. J.Koivu ei ole HH:n kanssa tullut juttuun ikinä, eikä tuskin tulisi nytkään. Tuskin Hyvönen haluaa Turkuun valmentajan alaisuuteen, joka hänestä ei ikinä pitänyt. Jos tulee, saatte tekin oman Calouninne kunhan Hannes ottaa yhteen joukkueenjohdon kanssa ja lähtee ovet paukkuen muualle.

Lisäksi jos joukkoonne mahtuu yksikin, joka näki Hanneksen pelejä viime kaudella FBK:ssa, voitte vain todeta, että on loppujen lopuksi h**vetin hyvä juttu, ettei TPS ole kovin korkealla HH:n listalla, eikä Hyvönen ole erityisen kiinnostava pelaaja TPS:lle. Röyhkeyttä ja voimaa kyllä löytyy ja hillitön kuti lähtee edelleen kuin tykin suusta, mutta hattuun on noussut pahasti keltaista nestettä, jota mies on itse kumonnut runsain mitoin Karlstadin ravitsemusliikkeissä.

Uskokaa tai älkää, HH ei ole enää mikään huippuvahvistus yhdellekään liigaseuralle.

Iceberg
11.08.2004, 14:00
Viestin lähetti karel de groot
J.Koivu ei ole HH:n kanssa tullut juttuun ikinä, eikä tuskin tulisi nytkään. Tuskin Hyvönen haluaa Turkuun valmentajan alaisuuteen, joka hänestä ei ikinä pitänyt.

Hmm, eikös tarina alkanut niin, että Hyvönen aikoinaan soitti Jukalle ja pyysi näyttöpaikkaa TPS:ssä. Jukka antoi mahdollisuuden ja ilman sitä mahdollisuutta saattaisi Hannes tehdä ihan jotain muuta.

Hannes sai mahdollisuutensa nelosen taklausketjussa yhdessä Niko Mikkolan ja Toni Sihvosen kanssa ja ajoi seuraavissa peleissä kaikkea kentällä mikä liikkui. Yleisö tykkäsi kuin debiili puurosta.

Meille vaan ja laidat paukkumaan.

Annamaila
12.08.2004, 00:22
Viestin lähetti kausi
Tähän täkyyn ei varmasti olisi saanut tarttua mutta en malta, kerro toisenlaisesta todellisuudesta? --- On suorastaan epätodellista, että minkäänlaista kunnon huhuakaan tämän henkilöllisyydestä ei ole julkisuuteen tihkunut. Em voi siis vetää ainakin sen johtopäätöksen että vielä ei ole sopivaa löytynyt, mutta haku jatkuu.
Kyllähän siihen tarttua saa. Johtopäätöksiäkin voi vetää vaikka minkälaisia - ja niinhän täällä on tehtykin! Todellisuus on tuolla ulkona ja kohta se tuodaan sisään...