View Full Version : Pasi Saarela
Hämmästykseni oli suuri kun huomasin että tälle miehelle ei oltu vielä omaa ketjua edes omistettu. Pasia jaksetaan kehua tai haukkua niin paljon että eiköhän tämä ole aiheellinen.
En ole mikään kummonen pelin tai pelaajien analysoija mutta uskaltaisinpa väittää että Saarela on tehnyt viime kaudet kovasti töitä luodakseen nahkansa uudestaan. Puhtaasta maalintekijästä on kasvanut erittäin tärkeä joukkuepelaaja, joka pelaa molempiin suuntiin ja tekee myös niitä paskahommia hyvällä asenteella. Tässä matkan varrella hän on saanut itselleen jonkinmoisen kehäraakin leiman, koska muutoksen myötä maalimäärä on tippunut aika radikaalisti. Se on kumminkin ollut luonnollinen seuraus.
Saarela on onnistunut siinä, missä monet muut eivät. Pelkästään omaa maalisarakettaan kyttääviä pelaajia ei enää ole varaa pitää missään joukkueessa. Varvio pelaa nykyään Saksan alasarjoissa ja vaikeaa on nykyään sellaisellakin vanhalla maalinsylkijällä kuin Teemu Selänteellä: palvelu ei ole enää niin tasokasta kuin ennen ja niitä töitä pitäisi itse tehdä paljon enemmän.
SM-liiga saattaa nähdä vielä Pahin toisen tulemisen. Ikää on vasta 30-vuotta. Toivottavasti myös katsojat osaavat jatkossa tuijottaa muuhun kuin siihen pelkkään maalisarakkeeseen. Tämä ylellisyys suodaan muillekin pelaajille.
Saarela on huimassa vireessä juuri kevään korvalla. Se maalintekijän ominaisuuskin on vielä tallella.
Samaa mieltä Skodan kanssa Saarelasta, mies on edelleen ehdottomia Lukon avainpelaajia. Pasi tuntuu siltikin saavan toisinaan kohtuutonta kritiikkiä osakseen, pelasi miten pelasi. Tälläkin kaudella Saarela on tehnyt jo 40 tehopistettä, aivan kuten viime kaudellakin. Ei tällaisia pelaajia puissa kasva. Mielestäni Saarelalla oli ensi alkuun pieniä ongelmia tottua Rautakorven systeemeihin, mutta vauhtiin päästyään Pasia ei ole pidätellyt mikään. Viimeisestä viidestä ottelusta pistesaldo on 4+6. Lisäksi Saarela tekee joidenkin ihmisten päinvastaisista mielipiteistä huolimatta kentällä myös sitä todella arvokasta paskaduunia. Siinä missä moni muu pelaaja ajautuu kaukalon kulmaan vastustajan maalille yrittäessään, painaa Pahi vielä maalintekosektorille 2 vastustajaa reppuselässään. Kun tuollainen lihaskimppu täydellä asenteella sinne maalille painaa niin häntä on miltei mahdotonta pysäyttää. Viime aikoina Saarela on myös alkanut käyttää sitä parasta asettaan eli jumalatonta lyöntilaukausta yhä enemmän hyväkseen ja tulos on ollut sen mukainen. Pahi pystyy myös pelinrakenteluun ja onkin kerännyt viime vuosina mukavia määriä syöttöpisteitä. Kaikenkaikkiaan Pahi on siis yksi Lukon tärkeimmistä pelaajista kun mitaleista aletaan keväällä pelaamaan. Toivottavasti saamme nauttia Pahin palveluksista vielä mahdollisimman pitkään.
edit. sananlisäys
Juhlallisesti, että joukkue kaatuu Eepin ja Pahin kanssa, mutta sen tiedän, että loppuun saakka tehdään töitä:)
No ne jotka seuraavat aktiivisesti kyllä tämän huomaavat ja uskonkin, että tällä palstalla niitä ei juuri oli...
Ei Pahista varmaankaan tarvi nyt hirveesti hypettää, se pitäisi olla jo selvää kaikille:)
Vielä joskus kun semmosen ihmeen näkisi että Saarelan Pasi suuttuisi kentällä. Ei ole vielä nähty ja luulen että sitä pelkäävät minun lisäkseni monet muutkin. Pasihan joskus kyllä isommista kahinoista nostelee vastustajia sivummalle, toisen oikealla ja toisen vasemmalla, samanaikaisesti. Ote on ollut kumminkin hellä, niskasta se koiraemokin pentujaan kantaa. Mutta millä sen saisi suuttumaan, tai uskaltaako kukaan yrittää?
Viestin lähetti Skoda
Mutta millä sen saisi suuttumaan, tai uskaltaako kukaan yrittää?
Korpisalohan yritti pari vuotta sitten ja lähti sen jälkeen paareilla ulos.
Olen usein lukeutunut näihin Pahin arvostelijoihin, mutta täytyy nostaa miehelle hattua viime aikojen esityksistä. Sanoisin, että Pasi on ollut vuodenvaihteen jälkeen joukkueen paras pelaaja.
Kärpät-pelissä Pasi taisi kerran jopa taklatakin. Mutta kun sitä ainakin joskus joku on ihmetellyt jäähallissa että miksi Pasi ei taklaa, niin ei kai sitä nyt ääneen kannattaisi ihmetellä?
Sanomattakin on selvää, että siinä käy niinkuin Korpisalolle ja Haapakoskelle kaudella 2000-01. Kummatkin lähtivät taklauksen jälkeen huut hiiteen, Korppi paareilla ja Haapakoski muuten vaan paikkauttamaan naamaansa.
Siitä nyt ei kannata sitten ruveta riitelemään olivatko ne puhtaita taklauksia. Molemmista Pasi nimittäin lensi suihkuun.
Hyvin on Pasi pelannut viime aikoina, ja kieltämättä kuulun niihin jotka eivät yleensä huomioi sitä Pasin tekemää likaista työtä, kun se maalintekijän leima istuu niin tiukassa Pasin leveillä harteilla.
Mielestäni kehitys on kuitenkin koko ajan kulkenut parempaa päin sitten Tihonovin ajan, jolloin Pasi Lukkoon palasi. Ikankin ajan ensimmäinen kausi meni pieleen loukkaantumisten takia, mutta silloin Pasi näytti loistavaa esimerkkiä joukkueen kapteenina. Viime kaudella hän teki jo oman syöttöennätyksensä liigassa antamalla 26 syöttöä.
Ja eilen taisi olla tämän kauden ensimmäinen peli, jonka aikana vieressäni istuva Pasin kiihkeä arvostelija ei kertaakaan karjunut naama punaisena ja sylki puolentoista metrin päähän lentäen: "Shaarela perr..."
LukkoUkko79
22.02.2004, 15:58
Pasi on aina ollut yksi suosikkipelaajistani. Todella hienoa, että hän on nyt syttynyt liekkeihin. Eniten ihailen Pasin voimaa, laukausta ja näppäryyttä. Olisi kiva nähdä enemmän harhautuksia, jollaisen Pasi Lukko-Tappara -ottelussa kaudella 2000-2001 teki: Omalta puolustusalueelta koko kentän läpi, kunnon kynäily kahden Tappara-puolustajan ohi ja kruununa maalivahti jäihin ja kiekko maaliin. Se oli todella hieno. Niin ja tekihän Pasi tälläkin kaudella ensimmäisessä Lukko-Tappara pelissä Raumalla todella komean maalin. Ikävä kyllä Tappara taisi voittaa. Ja onhan noita komeita maaleja nähty Pasin toimesta monta tällä kaudella.
Pudotuspeleissä Pasin siniviivakuti yv:llä on varmasti kovaa valuuttaa.
Kyllä itse olen odottanut niin kauan,että Saarela olisi taas se 10 vuotta sitten tuikkinut tähtönen joka tekee joka pelissä ainakin 2+2 tehot.Ei ole kyllä ollut mikään ihmeellinen esitys Pasilta taaskaan.Jokohan tämä saisi Pasin suuttumaan tai ainakin teidät kaikki muut?Apua ei niin kovaa,auts.
Joo kyllähän Saarela on luonut turkkinsa todella kauniisti vuosien varrella niinkuin Skodakin sanoi.Aikoinaan melkein pelkästään snaipperi nyt vähän kaikkea.Pelirakentaja,puolustava hyökkääjä,snaipperi ja ennenkaikkea johtava pelaaja tuossa ketjussa sekä esimerkkinä nuoremmilleen,että:"Katsokaa kun vanha näyttää ensin mallia ja tehkää sitten perässä",eikä Pasi ole vielä edes vanhakaan.Annetaan nyt vähän (ihan oikeastikin risuja).Tänä päivänä jo antaa pommin puhua mutta vasta parin viikon sisällä on laukaukset lähteneet kuin telkkä pöntöstä tai hauki rannasta mutta alkukausi säästeltiin jonkin asian takia.Nyt siis on alkanut maalivahdin kauhut lisääntymään eli kaikki ok.
Johnny92
22.02.2004, 20:41
Viestin lähetti TiDo28
kuin telkkä pöntöstä tai hauki rannasta mutta alkukausi säästeltiin jonkin asian takia.
Tämä on mielestäni mitä nyt saarelan peliä nähnyt niin ollut suurimpia ihmetyksen aiheita. Jos kerran laukaus on kuin Brett Hullilla konsanaan, käytä sitä, ja joka kerta kun saat kiekon! Ja kyllä saarela toisaalta vetääkin mutta pyrkii silti paljon harhauttelemaan ja syöttelemään ja pelaamaan ns. eurooppalaista hokia. Ei epäitsekkyydestä voi syyttää, mutta...
Onko kukaan ikinä miettinyt miten pasi olisi nhl:ssä pärjännyt? Itse olen sitä mieltä että hyvin, perusteluina se että pasin liikkuvuus on pienessä tilassa parhaimmillaan, voima ei lopu kesken ja kuti lähtee kuin yllä mainittiin. Jotenkin sellainen fiilis että sopisi pieneen kaukaloon kuin nyrkki hanuriin.
Saarelan läpiajo jossa mies kaartaa pikkkuisen vasemmalta ja juuri ennen liikkeen tekemistä keskeltä rannaa täydet vasempaan yläkulmaan on aivan vastustamaton. Taas ne kerrat kun pasi lähtee harhauttamaan on maalivahti yleensä paremmin mukana.
Harhautus vasemmalle ja rystyltä kauniisti ylös oli ainakin joskus se Saarelan tavaramerkki läpiajoissa tai rankkareissa.
Eiköhän tuo Saarelan pommin löytyminen ole kuitenkin siitä ollut kiinni, että miehen käsi oli alkukaudesta vähän "pipi".
Nyt uskaltaa taas jo ampua täysillä.
Kun noita yksittäisiä pahin maaleja on käsitelty, niin täytyy ottaa yksi itsekkin esille. Tämän kauden ensimmäisen koti Ässä pelissä
aloituksen jälkeen vedetty yläpesä sai parrunpätkänkin hämilleen.
Pahi on ensikaudella paha pideltävä, kun Jukka kesällä vielä pistää pojat kuntoon. Kukahan on muuten pahin vastustaja Jukan painitreeneissä? En ainakaan haluaisi olla :) .
Viestin lähetti L4E
Pahi on ensikaudella paha pideltävä, kun Jukka kesällä vielä pistää pojat kuntoon.
On kyllä olemassa sellainenkin mahdollisuus että Lehkosen vetämä harjoituskausi ja Rautakorpi valmentajana on se tappavan kova yhdistelmä. Ensi kaudella sitten nähdään millaisia miehiä kaukalossa on Rautakorven treenien jäljeltä. Toivottavasti ei tapparamaisen kankeita. Tässä vaiheessa pitää kumminkin todeta että tämän puolen asiat Lehkonen näyttää hoitaneen erittäin hyvin.
Viestin lähetti Skoda
Tässä vaiheessa pitää kumminkin todeta että tämän puolen asiat Lehkonen näyttää hoitaneen erittäin hyvin.
Itse asiassa Lehkosella ja Lukon joukkueen kovalla kesäharjoittelulla ei ole pahemmin tekemistä keskenään. Ismo on antanut joka kevät ja kesä, kuntoharjoittelun Uraman vastuulle. Hyvinhän Rale on asiansa hoitanut, varsinkin kun muistelee miten joka kesäiset harjoitusottelut ovat Lukon osalta menneet. Uramahan on tämän alan varsinainen asiantuntija, hoitaahan muidenkin joukkueiden ja lajien kuntoharjoittelua. Eli Urama on antanut Lehkoselle joka kesä, hyvin treenatun ja hyvässä kunnossa olevan joukkueen.
Pahat kielet ovat puhuneet että Lehkonen veti liian löysiä treenejä jolloin kova kuntopohja valui hukkaan ja se taas näkyi keväällä peleissä. Eräs Lukon pelaaja totesikin syksyllä että Lukko on joka vuosi aivan kauden alussa liigan kovakuntoisin joukkue kun taas kauden lopussa liigan huonokuntoisin joukkue juuri Ismon treenien takia.
Noh, nyt karattiin aika kauas varsinaisesta aiheesta eli Pasi Saarelasta.
Itse jäin Lehkosen puheiden perusteella siihen käsitykseen että harjoitusohjelma olisi kyllä hänen laatimansa, vaikka sen vetämisestä vastasi Urama. Mutta tämän todenperäisyydestä en sen tarkemmin tiedä. Saattaa olla juuri näin kuin kerrot.
Kyllähän tuota väsymystä oli joukkueessa havaittavissa sekä ensimmäisellä että toisellakin kaudella. Tosin siihen varmasti vaikuttivat monet muutkin seikat kuin pelkkä kunto.
Älkää nyt liikaa sitä Pahia hiillostako. Jos se nyt viime pelissä teki 2+3 niin ei se tarkoita että se on koko kevään suurin tähti. Jos Pahi on samassa vireessä loppukauden ja vielä pleijareissa niin sitten nostan hattua, sitä odotellessa aion jatkaa ihmettelyä että koska lukko saa rahoilleen vastinetta pisteiden muodossa :)
Miettikääpä vaikka tätä.
Toke on STT ketjun tilan tekijä, Tähtinen syöttökone/pelinrakentaja. Jos Saarelakin nyt muuttuu sniperistä syöttelijäksi niin kuka ne maalit tekee? Nyt jo pakeilla on hirveä vastuu lukon maalintekijöinä..
Viestin lähetti Mogilni
Älkää nyt liikaa sitä Pahia hiillostako. Jos se nyt viime pelissä teki 2+3 niin ei se tarkoita että se on koko kevään suurin tähti.
Tekihän se Pasi Lauantaina 2+3 pistettä, mutta jos lasketaan että viimeisissä 8 ottelussa tehot 6+7.
Mielestäni nuo ovat sellaset lukemat että kyllä niitä hieman kuuluukin hehkuttaa.
Onhan tässä Pasin lopullista heräämistä jo odoteltukin koko kausi, mutta nyt se näyttää olevan tapahtunut.
Pasin herääminen tietää vaan hyvää Lukon kevättä ajatellen.
Metsästäjä
03.03.2004, 12:42
Lukon laitahyökkääjä Pasi Saarela on valittu helmikuun pelaajaksi.
Jääkiekkolehti palkitsee SM-liigan Kuukauden pelaajan arvokkaalla pronssipatsaalla. Lisäksi Saarela saa kuukaudeksi käyttöönsä BMW 325i Coupe -auton.
ONNEA PASI hienoista suorituksista
Onnea Pahille, oikeaan osoitteeseen meni tämä palkinto. Saarela olikin sitten jo toinen Lukon pelaaja joka tällä kaudella tuon kuukauden paras pelaaja pystin sai. Sekään ei ole mitään jokapäiväistä herkkua Lukko-faneille. Toivottavasti Pahi jatkaa kauden loppuun asti samalla vireellä kuin mikä miehellä tällä hetkellä on. Palkinnon Pahi saa perjantain JYP-ottelussa, saas nähdä tuleeko pääkatsomon muutamalta asiantuntijalta sillonkin puukkoa selkään...
Taustailija
03.03.2004, 12:54
Todella hieno uutinen tuo Pasin valinta kuukauden pelaajaksi.
Pasi on koko kauden pelannut hienosti kahteen suuntaan ja kun nyt on tullut onnistumisia hyökkäyspäässäkin, niin valinta osui varmasti oikeaan.
Onnea Pasi!
Joo-o, ilves pelin jälkeen sanoin että älkää nyt liikaa sitä Pahia hiillostako mutta on se jo minutkin vakuuttanut. Vehasen lisäksi niitä harvoja lukkolaisia kenellä ei näytä kusi nousseen päähän ja jaksaa painaa hommia kaukalossa vaikkei joka pelissä pisteinä ole näkynytkään. (liekö menestys aikoinaan jokereissa apuna kylmäpäisyyteen?) Kertakaikkiaan lukon paras KENTTÄ pelaaja, kun saadaan sitä tuuria vielä hieman mukaan niin todennäköisesti pöllii kultaisen potankin kauden viimeiseen peliin :)
Onnea vaan Pasille tittelistä.
Ja vielä hienon, lue oikeanmerkkisen, auton saa käyttöönsä hetkeksi. :)
Olihan tämä valinta minulle yllätys vaikka Pasi hyvin onkin pelannut, mutta luulenpa että muuan hiippari Äijänsuolla on vielä paljon enemmän yllättynyt Pasin valinnasta kuin minä. Pitääkin perjantaina hiukan kuittailla...
Onnea Pahille!!!
Paljonko Saarelalla oli pisteitä helmikuussa ja ketkä olivat pahimmat uhkaajat kuukauden pelaaja-äänestyksessä?
LukkoUkko79
04.03.2004, 03:23
Viestin lähetti Retired
Onnea Pahille!!!
Paljonko Saarelalla oli pisteitä helmikuussa ja ketkä olivat pahimmat uhkaajat kuukauden pelaaja-äänestyksessä?
Pasilla oli tehot 4+8=12. Pahimmat uhkaajat olivat Pärssinen ja Ladislav Kohn. Molemmilla oli 11 tehopistettä.
Jep, tosi hienoa tuo Pasin valinta Kuukauden Pelaajaksi, varsinkin, kun tosiaan Niskala sai nauttia samaisesta "tittelistä" myöskin tällä kaudella. Hjuva hjuva :)
Viestin lähetti LukkoUkko79
Pasilla oli tehot 4+8=12. Pahimmat uhkaajat olivat Pärssinen ja Ladislav Kohn. Molemmilla oli 11 tehopistettä.
En halauaisi mitenkään latistaa pitsitalojen täyttämän satamakaupungin juhlahumua, mutta ainakin kaikki kotiottelut ( HIFK ) nähneenä ihmettelin hiukan mihin olivat P-H-K tehot kadonneet helmikuussa. Varmistelin sitten S/M -liigan sivuilta ( pitänevät paikkansa ) ja tein seuraavat havainnot:
Harkins pisteitä 12 ( 2 + 10 )
Kuhta pisteitä 11 ( 5 + 6 )
Pärssinen, "vain" 10 ( 6 + 4 )
MUTTA 7:ssä ottelussa, joten:
Se teidän pasi sai vain 1,5 pistettä per ottelu ( 8 ottelua ) ja
meidän äijät Pärä 1,4 , Kuhta 1,6 ja Brett 1,7 per ottelu. Tällä perusteella pitäisi tuo helmikuun tehokkaimman pelaajan titteli lähettää oikeaan osoitteeseen...
Viestin lähetti RedFox
En halauaisi mitenkään latistaa pitsitalojen täyttämän satamakaupungin juhlahumua, mutta ainakin kaikki kotiottelut ( HIFK ) nähneenä ihmettelin hiukan mihin olivat P-H-K tehot kadonneet helmikuussa. Varmistelin sitten S/M -liigan sivuilta ( pitänevät paikkansa ) ja tein seuraavat havainnot:
Harkins pisteitä 12 ( 2 + 10 )
Kuhta pisteitä 11 ( 5 + 6 )
Pärssinen, "vain" 10 ( 6 + 4 )
MUTTA 7:ssä ottelussa, joten:
Se teidän pasi sai vain 1,5 pistettä per ottelu ( 8 ottelua ) ja
meidän äijät Pärä 1,4 , Kuhta 1,6 ja Brett 1,7 per ottelu. Tällä perusteella pitäisi tuo helmikuun tehokkaimman pelaajan titteli lähettää oikeaan osoitteeseen...
Oii voii kun itkettää kun meni mmaalle palkinnot!!
Ehkä se vaan johtui siitä, että "Pahi" teki muutakin työtä kuin pisteitä.
Niin kuin mediakin sanoi Lukko ei tuona ajanjaksona hävinnyt kertaakaan.
Saarela oli tällöin tärkeä arkkitehti.
Vaikka Saarela narreissa pelasi, niin turha sitä on tänne tulla poramaan.
P-H-K :n tehot Lukko matseissa on jo mainittu , eli en enää viitsi kerrata.
Eikä se mikään helmikuun titteli ole, vaan kuukauden pelaaja.
Moke voi sen viedä ilman 10 +10 pistettä.
Harmitaako, kun Lukko hävisi sysi paskalla pelillä vain maalilla?
H parturiin!
Viestin lähetti Johto
...varsinkin Saarela on nykyisin todella hyvällä asenteella mukana puolustuspelaamisessa. Pahi on laihtunut useita kiloja kesän aikana ja miehen luistelussa on niin paljon potkua että hän ehtii myös puolustajien avuksi. Tätä eivät vain kaikki suostu myöntämään vaan Saarela taitaakin edelleen olla yksi Äijänsuon suurimmista sylkykupeista vaikka oli esim. viime kauden lopulla täysin pitelemättömässä kunnossa.
Näin kirjoitti Johto tuossa Bartek-ketjussa, ja jatkan aiheesta vielä vähän tässä Pasin omassa ketjussa.
Eli olen täysin samaa mieltä Johdon kanssa. Katselin itsekin hetken aikaa ja silmiäni hieraisin, kun näytti että Saarela on todellakin laihtunut kesän aikana, enkä omiani tainnut nähdäkään.
Muutenkin Pasi on pelannut puolustuksen kautta oikeastaan koko nykyisen Lukko-aikansa, eli Ruotsista paluun jälkeen. Parantanut toki tätä parin edellisen vuoden aikana vielä huomattavasti, asenne on siis kunnossa.
Huvitti kyllä minuakin tuo että Saarela tuntui taas olevan katsojien hampaissa, varsinkin nuorempien. Ilmeisesti tähän asiaan ei koskaan muutosta saada, toisaalta eipä tuo nyt niin vakavaa ole. Mutta ihmetyttää vaan että omia noin haukutaan.
Tämän saman olin itsekin havaitsevinani ja mainitsevinani tuossa tepsi pelin jälkimainingeissa. Siis sen, että tuo kahden suunnan pelaaminen on parantunut entisestäänkin.
Sääli kyllä jos tuolla pelityylillä joidenkin katsojien hampaisiin joutuu. Kait sitten jotkut vielä odottavat sitä yli 30 maalia kaudessa.
Tuo painon putoaminen muuten tuo selaisen lieveilmiön mukanaan, että Pasi jaksaa painaa entistäkin kovemmin otteluiden loppupuolella :). No tämähän ei meitä haittaa.
kuuteen matsiin 6+4!
Ovat kyllä nykyliigassa samperin kovat tehot ja niillä taitaa kuukauden pelaaja -titteli olla matkalla Laitilaan, vaikka itse toivoisin sen menevän Tuomiselle kahden aikaisemman kauden vastoinkäymisten jälkeen.
Kuitenkin, minua on jo pidemmän aikaa ihmetyttänyt lähes kaikkien (livenä) tuttujen lukkofanien kommentit Saarelasta. "Ihan paska jätkä", "Laitilan kaurapaska" jne. Ja muutenkin on saanut täälläkin usein lukea että "Saarela oli totutun paska" tai "keskittyi vain kypärän nosteluun". Onkohan se nyt kuitenkaan ihan noin paska kun jo pidemmän aikaa on ollut joukkueensa paras pistemies ja kuitenkin ehkä tärkein pelaaja. Vähän sama juttu oli Raitasen kanssa Porissa ammoisina aikoina, maajoukkuemies sai jatkuvasti shittiä katsomosta.
Eikö mikään riitä? Paljonko pisteitä Saarelan pitää tehdä jotta hän siirtyy paskasta hyväksi pelaajaksi?
Olet muuten Korkki täysin asian ytimessä. En koskaan lakkaa ihmettelemästä sitä Äijänsuon raatia joka pelistä toiseen jaksaa naureskella ja vittuilla Saarelalle. Olen jopa kysynytkin muutamalta huutajalta tuota että mitä sen pitäisi kaukalossa tehdä että kelpaisi? Vastaus on ollut että "lopettaa".
Tiedän että joitakin vituttaa se Pasin siirtyminen Jokereihin vieläkin, ja hänen sen aikaiset kommentit Lukosta ja sen nurkkakuntalaisesta meiningistä. Samoin niinkin itsestäänselvä asia vaikuttaa joidenkin mielipiteeseen että "kun sen isä kerran on täys mulkku niin poika on suuri paska". Tätä mielipidettä muuten on kuultu ihan Pasin ensimmäisistä liigapeleistä saakka.
En minä tietysti mistään mitään tiedä, mutta ihmettelen kumminkin.
Huimassa vireessä on Saarela. Paitsi että nyt tulee maaleja ihan kymenä niin ainakaan minä en ole huomannut mitään muutosta Pasin pelityylissä, vähintää yhtä uhrautuvasti hän tekee töitä joka puolella kaukaloa nyt kuin jo pari aiempaakin kautta on tehnyt. Paitsi että kesällä hän on laihtunut ja nyt hän uskaltaa laukoa.
Viestin lähetti korkki
Kuitenkin, minua on jo pidemmän aikaa ihmetyttänyt lähes kaikkien (livenä) tuttujen lukkofanien kommentit Saarelasta. "Ihan paska jätkä", "Laitilan kaurapaska" jne. Ja muutenkin on saanut täälläkin usein lukea että "Saarela oli totutun paska" tai "keskittyi vain kypärän nosteluun". Onkohan se nyt kuitenkaan ihan noin paska kun jo pidemmän aikaa on ollut joukkueensa paras pistemies ja kuitenkin ehkä tärkein pelaaja. Vähän sama juttu oli Raitasen kanssa Porissa ammoisina aikoina, maajoukkuemies sai jatkuvasti shittiä katsomosta.
Eikö mikään riitä? Paljonko pisteitä Saarelan pitää tehdä jotta hän siirtyy paskasta hyväksi pelaajaksi?
Sama on minuakin ihmetyttänyt tässä viime vuosina, itse kun olen joka vuosi kuitenkin kuulunut Saarelan suurimpiin puolustelijoihin. Pahi on kuitenkin "huonoinakin kausinaan" ollut takuuvarma n.35-40 pisteen mies, lukuunottamatta tuota Lukon katastrofikautta 2001-02 jolloin Saarela oli loukkaantumisen vuoksi pitkään sivussa. Rautakorpi on tulonsa jälkeen iskostanut Pasin kenties elämänsä kuntoon mistä osoituksena viime helmikuussa saatu Kuukauden Pelaaja-titteli sekä muutenkin loistavat otteet pleijareita lukuunottamatta. Tällä hetkellä Pahi on sellaisessa lyönnissä, että vain ihme voi estää miestä saamasta tuota Kuukauden Pelaajan palkintoa uudelleen puolen vuoden tauon jälkeen. Mies ei pelkästään tee pisteitä vaan hoitaa myös puolustustehtävät tunnollisesti ja pakkohan ne on hoitaakin kun Bartek hoitaa tuon kärkkymispuolen tuossa kentällisessä.
Ehkäpä yksi syy siihen miksi tietyt henkilöt Saarelaa aina arvostelevat on se, että heitä harmittaa vieläkin Pahin lähtö Jokereihin heti kun mies itsensä liigassa löi läpi tai sitten nämä henkilöt yksinkertaisesti odottavat että Pasi tekee joka kausi tuon 38 maalia kun kerran tuon määrän sattui tekemään.
Lakaisija
28.09.2004, 23:59
Pahi oli minun suuri suosikki jo ala-asteella, ja on sitä edelleenkin, kylmähermoinen ratkaisija!
Hienoa, että putki näyttäisi tällä kaudella kulkevan Jokerivuosien malliin, toki kaksi edellistäkin kautta ovat olleet hienoja!
Ja korkki, tällä palstalla on monta kertaa nähnyt porilaistenkin(sinusta en tiedä) arvostelevan Saarelaa erittäin voimakkaasti.
Ja taisi tuossa jo lukitussa "The Pasi" ketjussa olla jotain Saarela vs. Korpisalo vääntöäkin.
Viestin lähetti Lakaisija
Ja korkki, tällä palstalla on monta kertaa nähnyt porilaistenkin(sinusta en tiedä) arvostelevan Saarelaa erittäin voimakkaasti.
Ja taisi tuossa jo lukitussa "The Pasi" ketjussa olla jotain Saarela vs. Korpisalo vääntöäkin.
No sehän nyt juontaa siihen tapahtumaan jonka varmaan itsekin muistat...
Lakaisija
29.09.2004, 00:15
Viestin lähetti korkki
No sehän nyt juontaa siihen tapahtumaan jonka varmaan itsekin muistat...
Tarkoittanet sitä kuuluisaa niittiä?
Joo, ehkä sen takia Saarelaa on siellä pohjoisessa kritisoitu, mutta välillä tuntuu, että siinä on taustalla muutakin.
Saarela taitaa olla vähän tällainen Kimmo Kuhta- tyyppinen pelaaja.
Siinä mielessä siis, että jos ei verkko heilu joka pelissä, niin se on paska ja surffaileva paloposti tiettyjen "fanien" mielestä.
Joo, mutta enhän minä kyllä sitä tarkoittanutkaan etteikä Saarelaa olisi täällä kritisoitu. Tottakai vastustajia ja varsinkin paikallisvastustajaa kritisoidaan. Vaan sitä että miksi OMAT fanit kritisoivat joukkueen parasta pistemiestä. Sitä en voi käsittää.
En ymmärrä sitäkään että Isomäessä seisomakatsomosta huudellaan omille kuten Raitaselle aikoinaan tai Levokarille viime viikkoina. Kotiyleisön tehtävä on kannustaa omia, eikä ainakaan huudella suoraan tietyille pelaajille (pakko myöntää että itsekin olen huutanut jotain tyyliin "yrittäkää edes" tai vastaavaa, mutta en kyllä edes muista milloin olisin huutanut suoraan jollekin omalle pelaajalle), joten ymmärrän täysin jos Rokukin on joltain kritisoijalta kysynyt mitä Saarelan pitäisi tehdä...
Pahi taitaa pelata elämänsä kautta. Puolustus työskentely toimii, verkot heiluu ja syöttöjäkin tuntuu irtoavan.
Puolustus on ollut ukkelin valtia jo viimekaudella, mutta nyt kun siihen saadaan vielä lisäksi tuo "maalinälkä". Eihän siitä voi seurata kuin hyvää.
Mutta niinkuin korkki jo sanoi, aika ihmeellistä tuo pahin arvostelu on ollut. Ymmärtäisi paljon paremmin tuon arvostelun jos olisi kyseessä joku teeppiläiseksi kääntynyt Raumalainen!
Elkää nyt suuttuko tai heittäkö kivillä...
Huikeassa iskussa on Saarelan Pasi! Veto irtoaa kuin ennen wanhaan ja luistin kulkee niin perkeleen hyvin. Itse näkisin asian niin, että Saarela on saanut mm. Bartekin esittämään parastaan ja Saarela saa muutenkin ketjukaverit näyttämään hyvältä hänen kanssaan pelatessaan. Tarvii Kaura-jätin rauhoittua pikkuhiljaa, tai joku NHL:n laajennusjoukkue nappaa miehen rahakaukaloihin ko. liigan taas jatkuessa...
Repolainen
29.09.2004, 01:32
Viestin lähetti L4E
Ymmärtäisi paljon paremmin tuon arvostelun jos olisi kyseessä joku teeppiläiseksi kääntynyt Raumalainen!
Rintanen saisi paskaa paljon enemmän niskaansa "tosifaneilta" kuin Saarela on saanut. Kai Rintsillä Turku on vaan se kotipaikka nykyään ja tuskin koskaan pelaa Lukossa. Sahlsted voi pelata ja sen näkee sitten mitä katsomossa huudetaan.
psychodad
29.09.2004, 12:13
Täytyy muistaa, että Saarela oli tässä kunnossa jo viime vuoden lopulla. Heti kun hän sai tuon käsivammansa kuntoon.
Alkukaudestahan Saarela oli monille pettymys koska hän ei laukonut mistään. Tällä kaudella Saarelan käsi on sitten ollut kunnossa, ja hän on ainakin tähän mennessä SM-liigan paras pelaaja, ja se viime kauden "kuukauden pelaaja" valinta uusiutuu tällä kaudella kerran jos toisenkin.
Ominaisuudethan Pahilla on olla dominoiva pelaaja...voimaa on kuin pienessä kylässä, laukaus on tappavan kova, kokemusta on runsaasti ja luistin liikkuu tällä hetkellä kuin nuorella pojalla. Ketjukaverit säestävät mainiosti.
Hyvin on Pahi pelannut, mutta paremminkin mielestäni pystyy vielä pelaamaan.
Pahi himmaa vieläkin vähän liikaa tykkiään etenkin ylivoimalla. Vetoja perkele. Välillä vaikuttaa siltä kuin Pahi pelkäisi omaa laukaustaan, vaikka asia on täysin päinvastoin: kun Saarela pääsee tälläämään mielipaikaltaan niin sitä kutia ei pysäyttäisi edes Tretjak ja Roy yhdessä.
Viestin lähetti korkki
Joo, mutta enhän minä kyllä sitä tarkoittanutkaan etteikä Saarelaa olisi täällä kritisoitu. Tottakai vastustajia ja varsinkin paikallisvastustajaa kritisoidaan. Vaan sitä että miksi OMAT fanit kritisoivat joukkueen parasta pistemiestä. Sitä en voi käsittää.
En ymmärrä sitäkään että Isomäessä seisomakatsomosta huudellaan omille kuten Raitaselle aikoinaan tai Levokarille viime viikkoina. Kotiyleisön tehtävä on kannustaa omia, eikä ainakaan huudella suoraan tietyille pelaajille (pakko myöntää että itsekin olen huutanut jotain tyyliin "yrittäkää edes" tai vastaavaa, mutta en kyllä edes muista milloin olisin huutanut suoraan jollekin omalle pelaajalle), joten ymmärrän täysin jos Rokukin on joltain kritisoijalta kysynyt mitä Saarelan pitäisi tehdä...
jaa. no itse en siihen pelissä huutelemiseen jaksa ryhtyä, koska siihen en koe näkeväni aihetta kovin helpolla. Varsinkin kun kyse on ihmisestä, joka varmasti tietää koska on virheen tehnyt. Sen takia keskitänkin kritiikkini tänne. Koska silloin tunnelataus ei ole enää niin paljoa vaikuttamassa ja suoritusta pystyy kritisoimaan, mikäli tarpeellista. Tosin itse olen sitä mieltä, että aina on parannettavaa. Sellaista pelaaja ei ehkä Sakicin ja Yzermanin jälkeen taida ollakaan, joka ei saisi jotakin pohdintoja aikaiseksi.
Pasista ei sitten tullut syyskuun pelaajaa, vaan tittelin vei Jokerien maalivahti Tim Thomas. Ei sillä, hyvä valintahan tuokin on.
Pasi on kovasti nyt alkuviikosta ollut esillä. Tänään oli Veikkaajassa iso ja sokerinen juttu hänestä, tosin se nyt ei mikään ihme olekaan että oli sokerinen kun toimittaja oli Marikan munkkeja päässyt maistelemaan. Tarkoitan siis Marikan leipomia munkkeja.
Ainoa uusi asia mikä tuosta jutusta selvisi oli se että Pasi nostelee visiiriään sen takia niin usein että hän se haittaa hiukan häntä, ja hän tykkäisi mieluummin pelata ilman moista kapinetta. Ennätys on Pasin mukaan 140 visiirin hiplausta yhden pelin aikana.
Eilen puolestaan Ilta-Sanomat nosti Pasin liigan alkukauden toiseksi suurimmaksi topiksi, ykköstoppi oli juuri Thomas. Se mikä tuossa puliukon näköisen toimittajan tekemässä jutussa minua hämmästytti, oli se että toimittaja väitti Pasin olleen viime kaudella "eksyksissä". Jaa, liigassa viidenneksi sijoittuneen joukkueen toiseksi paras pistemies tehoilla 18+25, ja pelaaja on eksyksissä.
No, se kertoo vaan siitä kuinka kova pelimies Lukon #52 todella on.
On se Pasi vaan iskussa, 2 mahtavaa rannelaukausta tänään Ässien verkkoon ja niiden myötä tärkeät 3 pistettä Lukon plakkariin. Näin ollen Pahi siirtyi myös takaisin pistepörssin kärkeen, kuten myös maalipörssin kärkeen yhdessä Tuomisen kanssa. Pahin peli näyttää siis kulkevan ilman Pirnestäkin ja saattaa ollakin että Pirnes löytää itsensä kolmosketjusta kunhan palaa takaisin tositoimiin. Hienointa noissa Pasin tehopisteissä on se, että maaleista suurin osa on tullut tuollaisilla "pahimaisilla" laukauksilla, joita Lukko-fanit ovat odottaneet mieheltä vuosikausia. Ei sillä, etteikö Pahi hienoja maaleja viime kausillakin olisi tehnyt, mutta erityisesti tällä kaudella Pahi on käyttänyt tuota tuhoisaa laukaustaan, joka on aivan varmasti liigan paras.
Saarela tiesi ihan millin tarkkaan mihin pitää ampua ja useista yrityksistä kaksi meni maaliin ja hiukan enemmän plekseihin maalin takana. Voi kumpa Ässät olisi skoutannut Rolosonin heikkoudet yhtä hyvin...
psychodad
20.10.2004, 03:16
Niin no...sehän menee kelle tahansa vahdille jos sen pistää täysillä ihan tolpan juureen, oli se sitten alhaalla tai ylhäällä.
Saarelan laukausta ei pysäytä kukaan tuolta etäisyydeltä reflekseillä, joten lankkua ei todellakaan voi syyttää. Hyvin torjuttu. Lukossa on tällä hetkellä kaksi sellaista tykkiä jotka pistävät kiekon maalivahdin taakse antamatta veskarin reagoida. Saarela on tajunnut omaansa käyttää jatkuvasti, ja silloin kun se osuu eikä kukaan pakki satu olemaan tiellä, siellä lepää. Vielä kun joku kertoisi Bartekillekin
Kärppämatsissa Bartekin ranneveto oli hyvín kuvaava siitä mihin mies pystyy...
Ylivoimalla Bartek vetää pienen rannarin näköisen kohti Bäckströmiä, kiekko osuu aika vahvasti kärppäpelaajan mailaan, mutta se jatkaa matkaansa kuin tykin suusta yläpesään. Siinä nähdään kuinka kova alkuperäinen kuti oli...
Saarelasta löytyy iso juttu Iltalehden urheilusivuilta. Tässä linkki artikkeliin(vaatii rekisteröitymisen):http://www.iltalehti.fi/2004/11/19/jaakiekko/2407107_jk.shtml
Lähetyslehti
26.11.2004, 15:47
Seuraava maali tai syöttö Pasille on 400. piste Sm-liigassa!
Huomenna sitten vaan maaleja Kärppämaaliin.
Mitäs sitten tehdään, jos Pahi loukkaa tai on muuten pois peleistä, kuka pisteitä teke, nelmanni, vai?
On hienoa, että Pahi on taas löytänyt alkukauden vireensä ja maaleja tulee mukavaan tahtiin. Tänään Pahi hankki muutaman jäähyn vastustajalle ja teki mukavat 1+2 tehot. Oli tuo rannelaukaus jatkoajalla vaan hienoa katseltavaa jälleen kerran, eipä siinä Rämö ehtinyt kissaa sanoa ennenkuin ylänurkka heilahti. Pidetään nyt kädet ristissä sen puolesta että Pahi pysyy terveenä koko kauden, muuten Lukolle saattaa tulla isoja ongelmia.
Pahi jatkoi maaliputkeaan jo viidennessä peräkkäisessä pelissä ja syöttöpistekin tilille napsasti. Pisterörssin kärjessä Saarela taas komeilee, mutta mahtaako tällä kaudella maajoukkuekutsua siitä huolimatta kuulua. Epäilen kovasti, vaikka mies takookin yli 40 pistettä lähes joka kausi.
Saarela lähestyy taas yhtä merkkipaalua eli 200 syöttöpistettä. Seitsemän puuttuu vielä.
Jukan takahiukset
07.12.2004, 22:07
Saarela on tehnyt tällä kaudella jo 16 maalia. Parhaimillaan uudella Lukko-pestillään Pahi on tehnyt 18 maalia, joten kovassa vauhdissa äijä tuntuu olevan. Toivon kädet kyynärpäitä myöten ristissä, että Pahin vire jatkuisi ja saisi pelata ilman vammoja.
Milloinkohan Erkka soittelee pistepörssin kärkinimelle? Ai niin, eihän sillä ole Pahin numeroa...
Vaikka tuossa Pirnes-ketjussa messusin sitä että jonkun muun hyökkääjän valitseminen Lukosta maajoukkueeseen ennen Pasia on vittuilua, niin luulisin että Erkka soittelee aika pian sen jälkeen kun noilla nyt nimetyillä alkaa olemaan kaikenlaisia vammoja.
On Saarela kyllä kovassa vireessä tällä hetkellä, niin kuin koko kauden on ollut. Parempaa Pasia en ole koskaan nähnyt Lukossa, en edes silloin kaudella 1994-95 jolloin hän teki vajaassa 40 pelissä 23 maalia.
Lakaisija
07.12.2004, 22:20
Niin, onkohan Erkalla jotain vanhoja kaunoja Pahia kohtaan, kun hän ei noihin pilipaliturnauksiin mahdu?
Summasen maajoukkueeseenhan Pahi mahtui useinkin, kuten myös Torkki, Tähtinen, Niskala ja Porkkakin.
Nyt näistä ketään ei ole maajoukkueessa nähty, tosin jos Toke jatkaa tuolla tahdilla, niin ihmettelen, mikäli ei nähdä..
No, nyt sentään mahtui Pirnes, tosin pitää toivoa, aina kun näihin höpölöpö turnauksiin lukosta porukkaa pääsee, että tulevat ehjänä takaisin.
Viestin lähetti Lakaisija
[B]Niin, onkohan Erkalla jotain vanhoja kaunoja Pahia kohtaan[B]
Tuskin Pahia kohtaan, mutta ei varmaankaan mitään loistavia muistoja Lukosta ole, vaikka Lukon kasvatteja onkin.
Niin , toivottavasti Roku on väärässä ja eikä erkka Pahille soittele ;) ja saadaan pitää "ykköspyssy" täällä täydessä terässä.
Tuli vaan mieleen, että olisikohan Pahin kohdallakin kyse tästä ns. "kainurminen"-ilmiöstä eli liigassa tekee tappavaa jälkeä, mutta maajoukkueessa ei kaverilla nähdä oikein mitään käyttöä?
Saarelan paikka nimittäin on joko ykkös- tai kakkosketjussa Peltosen, Immosen ja/tai Jokisen kanssa eikä missään nelosessa Valtteri Filppulan vierellä, missä Pahin potentiaali menisi täysin hukkaan räiskimällä kiekkoa päätyyn ja sitten täyttä päätä takaisin vaihtoon.
Viestin lähetti Mdawg
Tuli vaan mieleen, että olisikohan Pahin kohdallakin kyse tästä ns. "kainurminen"-ilmiöstä eli liigassa tekee tappavaa jälkeä, mutta maajoukkueessa ei kaverilla nähdä oikein mitään käyttöä?
Saarelan paikka nimittäin on joko ykkös- tai kakkosketjussa Peltosen, Immosen ja/tai Jokisen kanssa eikä missään nelosessa Valtteri Filppulan vierellä, missä Pahin potentiaali menisi täysin hukkaan räiskimällä kiekkoa päätyyn ja sitten täyttä päätä takaisin vaihtoon.
Niinpä, mutta Pahin syyskauden näytöillä ei olisi mikään vääryys että Pahia peluutettaisiin maajoukkueessakin ykkös/kakkosketjussa. Varsinkaan, kun Pahi ei enää ole pelkästään ns. hyökkäävä pelaaja, vaan mies tekee loistavaa duunia myös toiseen suuntaan. Pirneksen heikosta alkukaudesta huolimatta Pahi on tehnyt pisteitä kiitettävään tahtiin läpi kauden ja johtaa siis tällä hetkellä liigan pistepörssiä.
Mutta mitäs näitä sen enempää pohtimaan, loukkaantumisriski on täällä kotosuomessa ainakin paljon pienempi kuin tuolla ryssäinmaalla, joten toivotaan että Pahi on myös joulutauon jälkeen yhtä huimassa iskussa kuin on ollut syyskaudellakin.
Vaikka otettaisiin huomioon maalipörssinvoitto Jokerikaudella 38 maalia, niin nykykiekko vähämaalisuuksineen ja puolustusvelvoitteineen huomioon ottaen väitän, että Pasi Saarela pelaa uransa tähänasti parasta kautta.
Heppu on idiootinvarma viimeistelijä ja hoitaa alakerta hommat myöskin kiitettävästi. Toivotaan, että pysyy ehjänä ja vire säilyy, niin meillä on TÄHTIPELAAJA, joka on oma kasvatti.
Pasi Saarela = Täydellinen jääkiekkoilija.
Pasi pelaa uransa parasta jääkiekkoa tällä hetkellä, vaikka esimerkiksi itse tuohon otteluketjuun kirjoitin että Koivisto oli kaukalon kingi. Siitä huolimatta hän (Koivisto) häviää Pasille kun kokonaisuutta verrataan.
Lakaisija
30.12.2004, 23:02
Saarela pelaa tosiaan erittäin hyvää kautta, oli tänäänkin kentän paras Koiviston, Pettisen ja Porkan ohella.
On se vaan hienoa, ja vitun kova saavutus, että tässä änärimiesten sävyttämässä liigassa yksi parhaista pelaajista on kaurajätti Laitilasta: The Pahi!
EI kerkee Pahi enää kypärän asentoa paljon korjaamaan... TÄNÄÄNKIN kaveri luistelee joka kiekkoon täysilllä.
KIITOS PAHI, ilo katsella tuota peliä. Pahi luistelee joka tilanteeseen täysillä MOLEMPIIN PÄIHIN, ei oo epäilystäkään kuka on Lukon tärkein pelaaja tällä kaudella.
LukkoUkko79
31.12.2004, 01:43
Itse olen jo monena kautena pitänyt Pasia Lukon parhaana pelaajana, mutta tällä kaudella tuo asia todellakin on käynyt toteen mitä selvimmin. Pahin tehot ovat jo nyt 18+15, ja teholukemakin on kohdallaan (+8). Melkein puolet peleistä on vielä pelaamatta, joten jos mies säilyy ehjänä, niin 50 pistettä ylittyy varmasti, mahdollisesti jopa 60. Ja ne ovat kovia lukemia ne.
Ei varmaankaan tarvitse enää Äijänsuollakaan kuulla kitinää Pahin pelaamisesta?
Viestin lähetti LukkoUkko79
Itse olen jo monena kautena pitänyt Pasia Lukon parhaana pelaajana, mutta tällä kaudella tuo asia todellakin on käynyt toteen mitä selvimmin. Pahin tehot ovat jo nyt 18+15, ja teholukemakin on kohdallaan (+8). Melkein puolet peleistä on vielä pelaamatta, joten jos mies säilyy ehjänä, niin 50 pistettä ylittyy varmasti, mahdollisesti jopa 60. Ja ne ovat kovia lukemia ne.
Ei varmaankaan tarvitse enää Äijänsuollakaan kuulla kitinää Pahin pelaamisesta?
Pasi on pelannut huonosti viimeiset vuodet mutta on nyt palannut omalle tasolleen. Potentiaali on aina ollut huikea. Mies pelaisi NHL:ssä, jos henkiset ominaisuudet olisivat olleet aikanaan kunnossa.
Pahi on todellakin elämänsä vireessä. Kunto on kohdallaan ja loukkaantumiset eivät vaivaa. Kaikki viittaa siihen, että 30 maalia rikkoontuu kauden mittaan, jos vaan terveenä pysyy.
Eilen nähtiin vielä pitkästä aikaa Pahin taklaavan ja taisi olla pele joka vehkeitään sen jälkeen keräili. Näitä kun vielä näkisi enemmän.
Mahtava on tosiaankin ollut Saarelan kausi tähän mennessä ja miestä voikin tällä hetkellä pitää ehkä jopa liigan parhaana pelaajana. Mitkä olisivatkaan Pahin saldot mikäli Pirnes ja myös muutkin ketjukaverit(esim. Niskala) olisivat pelanneet omalla tasollaan koko kauden ajan?
Miettikääpä sitä.
keppimies
04.01.2005, 18:36
Viestin lähetti 1963
Pasi on pelannut huonosti viimeiset vuodet mutta on nyt palannut omalle tasolleen. Potentiaali on aina ollut huikea. Mies pelaisi NHL:ssä, jos henkiset ominaisuudet olisivat olleet aikanaan kunnossa.
Huonosti tosiaan,
2002-03:
56 15 + 26 = 41
2003-04:
56 18 + 25 = 43
LukkoUkko79
05.01.2005, 18:56
Pahi on nyt sitten tämän kauden liigassa ensimmäinen pelaaja, joka on tehnyt 20 maalia. Eikä se poijaat kuulkaa siihen jää.
Edit. Muutettu hieman kielioppiseikkoja.
Viestin lähetti keppimies
Huonosti tosiaan,
2002-03:
56 15 + 26 = 41
2003-04:
56 18 + 25 = 43
Nämä on Pasille huonot lukemat, monelle muulle hyvät. Tänä vuonna on nähty mihin Pasi pystyy, kun pelaa omalla tasollaan.
Viestin lähetti LukkoUkko79
Pahi on nyt sitten ensimmäinen pelaaja tämän kauden liigassa, joka on tehnyt 20 maalia. Eikä se poijaat kuulkaa siihen jää.
Heh, ei jäänytkään vaan heti seuraavaan erään tuli maali numero 21. On se vaan uskomattomassa vireessä, ei voi muuta sanoa. Varsinkin ylivoimalla Saarela näyttää olevan totaalisen pitelemätön. Nyt täytyy vaan pitää kädet ristissä ettei Saarela loukkaannu, sillä siinä tapauksessa voisi tulla isoja ongelmia maalintekorintamalla.
Pahi johtaa nyt vaatimattomasti pistepörssiä ja maalipörssiä(johtaa tietysti veikkauksen kultakypäräpörssiäkin). Tosiaan todella kova saavutus jo tässä vaiheessa kautta rikkoa tuo 20 maalin raja.
Jottei saavutukset jää ihan tuohon niin Pahi johtaa myös YV:n pistepörssiä ja maalipörssiä.
Tälläinen on tää meijän Pasi!
Asko on kirjoittanut Saarelasta UR:aan ihan hyvän jutun (http://www.ur.fi/artikkeli.phtml?id=10357) .
Viestin lähetti L4E
Saarela on kova äijä, mutta pidetään se The Pasi -titteli meidän Pasissa.
Saarela ei taida aivan yltää tällä kaudella omaan ennätykseensä, 38 maalia, joka on Jokeriajoilta. Tosin 30 maalia on tällä tahdilla aivan realistinen, ja toivotaan, ettei pahoja loukkaantumisia tule sotkemaan Saarelan liitoa.
Olisihan se mukavaa saada monen vuoden tauon jälkeen satakuntalaisseuran pelaajasta pistepörssin voittaja. Tosin Ässäleirissäkin on kovia haastajia, mutta jos Ässät jatkaa lepsuiluaan, ei pisteitäkään tule samalla tahdilla kuin Saarelalla, joka pelaa uransa kenties paras lätkää juuri nyt.
Naurattaa muuten tämä IS-arvaajan "tähtipelaaja" listaus, tämänkauden sm-liigassa. Kympin joukkoon eivät yltäneet, sen paremmin Pahi, tai Roli, kun Gill:kaan. Toki Karalahti ja Metropolit mahtui, kuten Koivu ja Nieminenkin. Ei ne vissiin seuraa tätäkautta ensinkään, vaan katsovat mitkä ovat vanhat meriitit ja siitä listoille.
Viestin lähetti Olkku
Naurattaa muuten tämä IS-arvaajan "tähtipelaaja" listaus, tämänkauden sm-liigassa. Kympin joukkoon eivät yltäneet, sen paremmin Pahi, tai Roli, kun Gill:kaan.
Noh noh, Saarela tai Roloson olisi ollut aivan oikea rankkaus, mutta ei välttämättä molemmat mahdu top kymppiin. Gill taasen ei kyllä yllä kymmenen parhaan sakkiin, mutta kaipa se top 50:ssa vähintään olisi.
Niin, ja mielipidekysymyksiähän erilaiset rankkaukset ovat. Jonkun mielestä esmes Jukka Voutilainen voi olla liigan paras sentteri tai Marko Kiprusoff SM-liigan kovin pelaaja.
Saarela muuten saanut syöttöpisteen tämän päivän pelissä jo.
Viestin lähetti Arnold
Noh noh, Saarela tai Roloson olisi ollut aivan oikea rankkaus, mutta ei välttämättä molemmat mahdu top kymppiin. Gill taasen ei kyllä yllä kymmenen parhaan sakkiin, mutta kaipa se top 50:ssa vähintään olisi.
Outo kommentti sinulta. Saarela on ehdottomasti tällähetkellä liigan PARAS pelaaja, Gill taasen on Lukolle tärkein puolustaja.
Vai kyseenalaistatko nämä väitteet, saatanan suippis;)
taas tuli penalttia.
psychodad
15.01.2005, 20:13
Viestin lähetti Olkku
Outo kommentti sinulta. Saarela on ehdottomasti tällähetkellä liigan PARAS pelaaja, Gill taasen on Lukolle tärkein puolustaja.
Gill on myös yksi liigan parhaista puolustavista puolustajista jo nyt. Ellei paras. Tällaiseksi häntä uskalsin täälläkin toivoa, ja hyvin on huutoon vastannut, nopeammin kuin uskoin.
Viestin lähetti Olkku
Saarela on ehdottomasti tällähetkellä liigan PARAS pelaaja
Ei ole. Tim Thomas on kiistatta tämän hetken paras pelaaja liigassa. NHL-lakon jatkuessa helmikuun lopulla tuossa voi olla eri nimi.
Viestin lähetti Arnold
Noh noh, Saarela tai Roloson olisi ollut aivan oikea rankkaus, mutta ei välttämättä molemmat mahdu top kymppiin. Gill taasen ei kyllä yllä kymmenen parhaan sakkiin, mutta kaipa se top 50:ssa vähintään olisi.
Tämän illan pelin perusteella Roloson kuuluu sinne sijoille 1-3 liigan parasta pelaajaa haettaessa, piti Lukkoa yksin pystyssä Kerhon suvereenissa loppurynnistyksessä.
Saarelan veto tekee miehestä SM-liigan vaarallisimman pelaajan hyökkäyspäässä.
Gill on melko kankea liikkeissään ja nopeammat miehet kiertävät aika helpon näköisesti. Erityisesti taaksepäin luistelun aloittaminen on kömpelön näköistä. Maalin edustalla mies on kuitenkin ehkä liigan paras, monella Kerhon pelaajalla tuli ihmeellinen kierto maalin taakse, vaikka vaihtoehtona olisi ollut menny Gillin syleilyyn. Ei kuitenkaan mitään top10 kamaa.
Viestin lähetti korkki
Ei ole. Tim Thomas on kiistatta tämän hetken paras pelaaja liigassa. NHL-lakon jatkuessa helmikuun lopulla tuossa voi olla eri nimi.
Hmm. Niin ja sillähän ei ole mitään tekemistä asian kanssa, että Jokereilla on ylivoimaisesti liigan parhaiten puolustava joukkue. Ei, ei tietenkään..
..mutta jos jotkin niin nämä ovat mielipideasioita. Saarela ei ehkä ole liigan paras pelaaja, mutta ehdottomasti paras hyökkääjä. Tosin vieläkin itsekkäämpi hän voisi olla omatessaan suht kovan ja tarkan vedon.
Ja Gill, mielestäni paras puolustava puolustaja liigassa. Kankea? - riippuu siitä keneen vertaa. Sijoittuminen ja pelinluku huippuluokkaa.
Roli taas tuntuu viihtyvän kiekkosateessa, siihen tottunut osaltaan myös Minnesotassa. Paljon vetoja niin mies on parhaimmillaan. Ja jos pitäisi valita Rolin ja Thomasin välillä veskari oman jengin maaliin, valitsisin Rolin heti. Myös Vokounin valitsisin ennen Timiä.
Mielipiteitä.
Pahista tuli muuten mieleen, että vaikka mies loistavaa kautta pelaakin ja on vähintäänkin liigan vaarallisin hyökkääjä, niin rankkareissa Pahi ei oikein ole viime aikoina onnistunut. Tämänpäiväinen epäonnistuminen oli ainakin kolmas, ellei peräti neljäs perättäinen, joten tässä asiassa Pahilla on vielä petrattavaa.
Lakaisija
15.01.2005, 22:35
Rankkareissa voisi kyllä kokeilla Pahin sijasta muita, Toporowski ainakin onnistui tänään.
Huvittavaa oli kuunnella Ripan selosta "Toporowski tulee erittäin kovalla vauhdilla ja MAALI."
Eli Topper nyt ainakin, tämän jälkeen voisi kokeilla myös Tähtistä, joka on läpiajoissa ollut yleensä hyvä.
Koivistoakin tänään koitettiin, ei natsannut, mutta lisää yrityksiä vaan, kyllä Toni sen sinne osaa pistää.
Ja jos ei se Snellu muuten saa maalia, niin heitetään se koittamaan rankkareita.
hermosillo
15.01.2005, 22:57
Viestin lähetti Lakaisija
Ja jos ei se Snellu muuten saa maalia, niin heitetään se koittamaan rankkareita.
Ehdottomasti ei. Saattaisi poika parka eksyä tuolla reissulla pahemman kerran, kun on tuo maalin sijainti ollut koko kauden hieman hukassa.
Kun nyt tuli tässä ketjussa rankkareista puhetta, niin tuliko tänään johdolta moka kun Pasi ei neljättä lähtenytkään ampumaan vaan Koivisto(kerholta lähti kuitenkin jo toinen kierros liikkeelle). Pirnes muuten totesi että, Saarelan jälkeen on Lara ja "toteaja" ovat yleensä rankeissa vuorossa . Tässäkin jouduttiin tänään antamaan tasoitusta, vaikka topperi onnistuikin.
Kaikesta huolimatta on mielestäni Pahi ykkösampuja rankeissa. Ei meiltä parempaakaan löydy.
Jotain häikkää siinä oli, sain sen käsityksen kaksikon puheista että Lukko yritti vielä vaihtaa laukojaa mutta ei onnistunut vaan Koivisto joutui laukojaksi. En tiedä että oliko Lukon listassa sitten neljä pelaajaa nimetty eli Koivisto ikäänkuin vahingossa siihen pistettiin vai eikö vaan tiedetty sitä että kolmen laukojan jälkeen samat miehet saavat koettaa uudelleen.
En tiedä sitten että paljonko Pasi tänään pelasi varsinaisella peliajalla sekä jatkoajalla, oliko hän jo niin väsynyt sitten rankkarissaan ettei oikein kunnon yritystä syntynyt? Luulisi kuitenkin sen verran vielä rutistavan pahalla sisullakin, vaikka vähän painaakin...
Loppujen lopuksi, nyt äkkiä ei tule mieleen kuin kaksi kertaa kun Pasi on rankkarissa onnistunut liigassa. Kerran tällä kaudella rankkarikisassa ja muutama vuosi sitten Turussa varsinaisella peliajalla (jos sekään nyt rankkari sitten oli, en muista). Silti hän minunkin ykkösvalintani laukojaksi on, tuttu ja turvallinen valinta.
Viestin lähetti Roku
Loppujen lopuksi, nyt äkkiä ei tule mieleen kuin kaksi kertaa kun Pasi on rankkarissa onnistunut liigassa. Kerran tällä kaudella rankkarikisassa ja muutama vuosi sitten Turussa varsinaisella peliajalla (jos sekään nyt rankkari sitten oli, en muista). Silti hän minunkin ykkösvalintani laukojaksi on, tuttu ja turvallinen valinta.
Oli tuo Turussa juu...
En pistäisi Pahia silti itsestään selvänä valintana aina ekana laittamaan rankkaria, tälläkin kaudella Pasi on päässyt hyödyntämään monesti tuota pelättyä lämäriään one-timeriin, joka ei sitten taas rankkarissa olekkaan mahdollista...:D
Yritän tässä vaan todeta että tuohon ensimmäisen vetäjän paikalle voisi soveltaa jotain Lukon pehmeäkätisemmän-puolen pelaajaa (Lara, Pirnes tai Markku), ja sitten jos näillä ei natsaa niin laitetaan sinne se Pasi tai vaikka eilen rankkarin upottanut Topo.
Menipäs rangaistuslaukaus-off-topiciksi.
Tuli taas tarkastettua Pahin tilastoja, kun Saarela jatkoi loistavaa kauttaan kahden pisteen ottelulla. Eli kunnia sille jolle se kuuluu..Pahi saalisti Pelicansia vastaan tehot 1+1 ja sivuaa pisteiden valossa parasta Lukko-kauttaan, eli viime vuotta. Viime vuonna Saarela pelasi kaikki runkosarjan pelit ja sai kasaan pisteet 18+25=43.
Myös kymmenen vuoden takaa löytyy huippukausi, joka avasi Laitilan kaurajätille ovet suureen maailmaan. Nuori laituri pelasi 39 ottelua ja saalisti Lukon nimekkäässä joukkuessa 23+19=42 pistettä. Seuraavaksi kaudeksi tie vei Jokereihin ja pisteitä tuli jokaisella neljällä kaudella yli 30. Saarelan paras kausi on edelleen 1998-99, jolloin verkko heilui peräti 38 kertaa ja pisteitä tuli yhteensä 58. Jos nykyinen tahti jatkuu eikä loukkaantumisia tule, on Pahilla edelleen hyvät mahdollisuudet rikkoa tuo entinen ennätys ja vielä kasvattajaseuran paidassa.
Tasaisen varmana on pistetehtailu jatkunut Jokeri-vuosien jälkeenkin ja tällä hetkellä pisteitä on koossa sm-liigan runkosarjassa yhteensä 221+199=420. Mikäs olisi sen parempi hetki rikkoa 200 syöttöpinnan raja kuin sunnuntaisessa Lukko-HIFK ottelussa, joka on sm-liigan 30-vuotis juhlaottelu ja peli näytetään suorana Äijänsuo Arenalta.
Johnny92
21.01.2005, 10:18
Pasin kunto ja itseluottamus ovat huikealla tasolla. Kuka olisi uskonut että pasi on pörssissä reilusti edellä sellaisia kavereita kuin metropolit, tenkrat tai snellman.
Pidetään sormet ristissä ettei tule loukkaamisia. Edes mitään kyynerpäävaivoja..
Pahin mietteitä voi käydä lukemassa täältä: http://www.ur.fi/artikkeli.phtml?id=10472
Eipä se Erkka sit kelpuuttanut Pahia eurohoki turneelle.
Tosin ei Pasi ole kuin liki "vain" 25 maalii tehty tällä kaudel .
Ehkäpä niit tarttis ol 50. Mene ja tiedä . Mut Pirnes kelpas !
Herää kysymys, missä Esan näytöt ???
On tietenkin mahdollista, että Pasi on kieltäytynyt mene ja tiedä
taas näistä.
Eipä mahtunut Pahi taaskaan maajoukkueeseen, mutta taitaa olla vain parempi näin sillä nyt ainakin loukkaantumisriski pienenee huomattavasti. Siltikin ihmettelen, että esim. Marko Jantunen mahtuu maajoukkueeseen vaikka mies ei ole tällä kaudella ollut lähellekään Saarelan veroisessa kunnossa. Mutta nämähän ovat näitä ikuisuuskysymyksiä ja syystä tai toisesta Saarela ei maajoukkueeseen tule tulevaisuudessakaan todennäköisesti pääsemään, vaikka on sm-liigan paras kotimainen hyökkääjä.
Kyllähän Pasi pesee suurimman osan noista valituista laitureista. Vanha maine taitaa vaan pitää poissa noista kuvioista ja erkka on vain erkkaria vaikka mitä tekisi.
Tossa päivällä radiosta kuuntelin juttua siitä kuinka Westerlund on valinnut kokemusta maajoukkueeseen, ja ajattelin että kai se Pasikin siellä mukana on. Mutta ei, Pirnes Lukosta kelpasi.
Ainahan se on hienoa kun omasta suosikkijoukkueesta pelaaja maajoukkueeseen pääsee, mutta ihmettelen kyllä hiukan taaskin tätä valintaa. Eikö Erkka tosiaankaan ole katsonut Lukon pelejä yhtään?
Muutenkin rupeaa tämä Essi-hössötys menemään yli hilseen. Sunnuntaisessa tv-pelissäkin kuulemma selostajakaksikko oli telkkaria katsoneiden mukaan nähnyt joka paikassa vain Pirneksen, Lukon maalikin kuulemma oli ollut ensin Pirneksen tekemä ennen kuin olivat huomanneet että Risupartahan sen teki, joten jos Erkka sitten sairastaa tuota samaa Pirnes-kuumetta jota Mika ja Jutikin sairastavat. Mitenkään Pirnestä väheksymättä tietenkään.
Edelleen siis olen sitä mieltä että jonkun muun hyökkääjän kuin Saarelan valitseminen tällä hetkellä Lukosta maajoukkueeseen on suorastaan vittuilua Pasia kohtaan. Sitä en sitten tiedä, mitä esimerkiksi Pasi on Erkalle kahdenkeskisissä puhelinkeskusteluissa sanonut, on hän voinut vaikkapa kieltäytyäkin maajoukkueesta.
Vaan eipäs ole ensimmäinen kerta, eikä varmaan viimeinenkään, kun pistepörssin johtaja ei maajoukkueeseen kelpaa. Ei Pasi siellä mitään olisikaan nelosketjussa tehnyt.
On kyllä joo harvinaisen ihmeellistä, että Pirnes kyllä kelpaa... Ei ole tainut Erkka seurata SM-liigaa tällä kaudella...
psychodad
28.01.2005, 17:11
Viestin lähetti Roku
Sunnuntaisessa tv-pelissäkin kuulemma selostajakaksikko oli telkkaria katsoneiden mukaan nähnyt joka paikassa vain Pirneksen, Lukon maalikin kuulemma oli ollut ensin Pirneksen tekemä ennen kuin olivat huomanneet että Risupartahan sen teki, joten jos Erkka sitten sairastaa tuota samaa Pirnes-kuumetta jota Mika ja Jutikin sairastavat. Mitenkään Pirnestä väheksymättä tietenkään.
Pirnes oli siinä ottelussa varsin näkyvä, ja taisteli enemmän kuin muu joukkue siinä vaiheessa. Siksi kai huomasivat miehen paremmin. Mutta ei Pirneksellä kyllä tason puolesta ole mitään perusteita mennä Pahin tai edes Token edelle maajoukkuevalinnoissa tällä hetkellä. Lukosta myös Pettinen olisi sopinut ennemmin suomipaitaan.
Mutta hyvä näin, ei ainakaan Saarela loukkaa reissussa.
hermosillo
28.01.2005, 17:28
Viestin lähetti Make81
On kyllä joo harvinaisen ihmeellistä, että Pirnes kyllä kelpaa... Ei ole tainut Erkka seurata SM-liigaa tällä kaudella...
Tämän Erkan tempauksen seurauksena jatkan omaa hiljaista protestiani, joka alkoi Summasen syrjäyttämisestä. En ole katsonut yhtään/ enkä tule katsomaan yhtään Erkan valmentaman maajoukkueen ottelua.
Taustailija
28.01.2005, 19:05
Viestin lähetti psychodad
Mutta ei Pirneksellä kyllä tason puolesta ole mitään perusteita mennä Pahin tai edes Token edelle maajoukkuevalinnoissa tällä hetkellä. Lukosta myös Pettinen olisi sopinut ennemmin suomipaitaan.
Mutta hyvä näin, ei ainakaan Saarela loukkaa reissussa.
Erkka halusi maajoukkueeseen parhaan mahdollisen kolmossentterin. Pirnes on varmasti valtakunnan paras tässä roolissa. Ei tässä ketjussa sen enempää missä roolissa Essin pitäisi Lukossa pelata, toki NHL-mies on NHL-mies, mutta se siitä.
Ketjun aiheeseen viitaten on todella mielenkiintoista kuka on tuossa Pahin roolissa parempi ja sopivampi maajoukkueeseen?
Pärssinen, Jantunen, Kallio vai Uhlbäck?
Jokaisella on makunsa, mutta jotenkin ehkä voisin ymmärtää, jos maajoukkueessa olisi menossa jokin nuorennusleikkaus, mutta samat prkl:een tyypit siellä vuodesta toiseen hilluu.
Jos maalinteko sujuu ilman Pahia, niin mikäs siinä sitten?
Kommentoin sen verran että se on mielestäni hyvä että Saarela ei ole mukana näissä pilipalihöpönlöpön-tourin turnauksissa niin ei ainakaan loukkaannu siellä sitten.
Toisaalta lisäisihän se mielenkiintoa niihin peleihin jos olisi mukana mutta hyvä näinkin.
Lakaisija
29.01.2005, 00:31
Niin, ihmetellä täytyy, että Summanen, Westerlundin ollessa kakkosena, otti kyllä Pahin useinkin näihin koirankakka-turnauksiin mukaan, vielä viime kaudellakin.
Onko Pahi sitten kohotellut kulmakarvojaan hieman ei-kriittiseen sävyyn Erkan muijan läheisyydessä, vai mikä tätä ex-raumalaista vaivaa, kun ei Lukosta mahdu kun Pirnes näihin chupachups-tourneisiin?
Ja, kuten varmaan viestistäni kävi selväksi, niin kovin korkealle en näitä "suosikkijoukkueesi pelaaja on tämän jälkeen varmuudella koko kauden paskana"-räpellyksiä arvosta, mutta silti jollain perverssillä tavalla vituttaa, jos ei oma suosikki sinne pääse edes ylimääräiseksi hyökkääjäksi/puolustajaksi viilettämään.
No, pääasia, että Pahi pelaa Lukossa, ja on kunnossa.
Viestin lähetti Lakaisija
Onko Pahi sitten kohotellut kulmakarvojaan hieman ei-kriittiseen sävyyn Erkan muijan läheisyydessä, vai mikä tätä ex-raumalaista vaivaa, kun ei Lukosta mahdu kun Pirnes näihin chupachups-tourneisiin?
Kait erkka tuntee kokeneensa vääryyttä Raumalta päin, kun ei A-junnuja pidemmälle urallaan edennyt ja valmentaja touhutkin meni vähän niin ja näin. Saa kait jotain tyydytystä siitä, että voi moisen vääryyden "kostaa" jollekkin toiselle lukon kasvatille. Tai sitten joku vei siltä muinoin erkkarullan vaan käsistä ja on vieläkin siitä pikkuisen vihainen.
Onko kenelläkään tietoa siitä jos vaikka Saarela olisi kieltäytynyt maajoukkueesta? Onhan sekin ihan mahdollista. Sanoihan Takkokin jo kolmekymppisenä että on nuorempien aika (tosin palasi sitten World Cupissa vähän epäonnisesti tolppien väliin)
Vaikka kyseessä ei olekaan MM-kisat, vaan joku pilipaliturnee, niin muistakaapa se, että edes runkosarjan maalipörssin voittaja taannoin päässyt kisoihin, vaikka silloisella joukkueella oli maalinteko-ongelmia. Eli yrittäkäämme ymmärtää jotenkin.
Kaikenmaailman pupujussiniemet ja vastaavat toki pääsevät aina koittamaan, mutta Satakunta tuntuu olevan kirosana vuodesta toiseen.
En tiedä millä lailla noita maajoukkuevalintoja suoritetaan. Tuleeko jonain päivänä vaan luukusta kirje että "tere tulemast" vai ottaako päävalmentaja yhteyttä ennen valintoja näihin kaavailemiinsa pelaajiin esimerkiksi puhelimella, tai juttelemalla pelien jälkeen?
Tuli tosiaan itsellekin vaan sellainen juttu mieleen että Saarela olisi hyvinkin voinut kieltäytyäkin.
Viimeksi Pasi oli muistini mukaan vuoden 2002 Moskovan turnauksessa maajoukkueessa, enkä kyllä ainakaan sen jälkeiseltä ajalta muista mistään lehdestä sellaista lukeneeni, ettei hän enää lähtisi mukaan.
Viestin lähetti L4E
Kait erkka tuntee kokeneensa vääryyttä Raumalta päin, kun ei A-junnuja pidemmälle urallaan edennyt ja valmentaja touhutkin meni vähän niin ja näin. Saa kait jotain tyydytystä siitä, että voi moisen vääryyden "kostaa" jollekkin toiselle lukon kasvatille. Tai sitten joku vei siltä muinoin erkkarullan vaan käsistä ja on vieläkin siitä pikkuisen vihainen.
Luultavasti noiden syiden takia Pahi jätettiin pois.
peruspata
29.01.2005, 09:07
Viestin lähetti Arnold
Vaikka kyseessä ei olekaan MM-kisat, vaan joku pilipaliturnee, niin muistakaapa se, että edes runkosarjan maalipörssin voittaja taannoin päässyt kisoihin, vaikka silloisella joukkueella oli maalinteko-ongelmia. Eli yrittäkäämme ymmärtää jotenkin.
Kaikenmaailman pupujussiniemet ja vastaavat toki pääsevät aina koittamaan, mutta Satakunta tuntuu olevan kirosana vuodesta toiseen.
Tässähän se onkin kiteytettynä, Nurmisen Kaitsu ainakin joku vuosi sitten voitti maalipörssin (pitäisi Pahiltakin onnistua näillä näkymin), mutta Arajuuren roolituksissa maalintekijä jäi statistin osaan. Juuri tällaiset pikkuseikat saivat aikaan tunteen, etten TODELLAKAAN jäänyt Arajuurta kaipaamaan, en vain tiennyt, että se on valmentajasta riippumatonta. Muistaakseni muuten Ylen väkikin tuolloin hiukan sivulauseessa vihjaili maalintekijästä, joka saa katsoa kisat keskenään kotisohvalta. No, suuntaushan sekin, Kanada pyrkii tekemään maaleja, ja, ihme kyllä, monesti voittaa kisoja meidän jäädessä miettimään, miksi homma ei kulje.
Samassa veneessähän me, rakkaat satakuntalaiset, olemme pohjiltamme.
Kyllähän se on selvä, että vaihtoehtoja on kaksi. Joko Saarela on itse kieltäytynyt tai sitten maajoukkueen valmennuksella ja Saarelalla on henkilökohtaisesti jotain kränää. Pelilliset asiat tuskin tähän vaikuttavat, koska kyllähän mies olisi joukkueeseen peliesitystensä puolesta kuulunut.
Käsittääkseni Kai Nurminen päästeli Aralle aikoinaan ns. täyslaidallisen, jonka jälkeen mies ei leijonapaitaa päälleen vetänyt. Henkilökemiat olivat siis puhtaasti syynä sille, ette Nurminen ollut "oikean tyyppinen pelaaja" moneenkaan maajoukkueeseen. Näin olen ainakin itse käsittänyt.
Sinäänsä vittumaista Suomen kannalta, koska kun puhutaan maalintekijöistä ja maailmanluokan laukauksista tulee nimet Saarela ja Nurminen ensimmäisten joukossa mieleen ainakin liigan osalta.
Repolainen
29.01.2005, 09:50
Minä olen Lukon kannattajana tyytyväinen ettei Pasi joudu lähtemään näihin turhiin pilipali-turnauksiin mahdollisesti loukkaantumaan. Keväällä sitten asia on toinen, jos taas käy niin ettei maajoukkueelle maalinteko maistu.
Saarela on tosin niin kovassa kunnossa ettei kai häntä voi kisaryhmästä syrjäyttää, kun valmentajammekin näyttää tosipeleissä mitä varten on koko kausi ollut niin tukkoista kovan reenin takia:)
Samoilla linjoilla muutoman kanssa, ettei ole haitaksi, vaikka ei lähdekkään telottavaksi höpöhöpö turnauksiin. Kyllä silti luulen, että maajoukkuejohdolla on monia syitä, miksei maalitykit perinteisesti mahdu joukkueeseen, ei ne vaan kerro sitä julkisuuteen, kun tekisivät itsensä naurunalaiseksi.
Esimerkki selitys:
"Ei me voida Saarelaa ottaa MM-kisoihin, kun olemme päättäneet olla joukkue joka puolustaa viimeiseenasti ja jos joukkueessa olisi maalitykki rikkoisi se joukkuehenkeä, koska kaikkien on saatava tasapuolisesti tehomerkintöjä".
No, ehkä esimerkkini on "hieman" karrikoitu, mutta esimerkki kumminkin.
Saarelan maalintekotaitoa kaipaisin leijoniin nyt ja MM-kisoissa. Maajoukkuepeleissä tempo ja tila ovat eri luokkaa kuin kotoisassa SM-liigassamme, mutta uskoisin Pahin pienen totuttelun jälkeen pystyvän maalikarkeloihin myös niissä peleissä.
Suomalaista kiekkoilua on jo pitkään vaivannut se, että kaikki pelaajat ovat ns. yhdestä muotista, kaikki karvaavat vahvasti, vääntävät kulmissa, luistelevat vauhdilla ja ym. Urheilullisesti Suomi on varmaan kilpakumppaneitaan jopa edellä. Jätkät ovat huippukunnossa. Kyseessä ei kuitenkaan ole mikään painonnosto tai yleisurheilu. Riveistämme ei löydy ratkaisijoita paikkaan kuin paikkaan. Pahia ja Kaitsua pitäisi kokeilla.
Viestin lähetti Koskenmäkeläinen
Suomalaista kiekkoilua on jo pitkään vaivannut se, että kaikki pelaajat ovat ns. yhdestä muotista
Tismalleen. Anteeksi offtopic, mutta 'koskenmäkeläisen' viestistä tuli mieleen tapahtuma tuolta -90 luvulta
Eräs tuntemani kiekollinen puolustaja nousi omalta-alueelta av tilanteessa läpi kentän ja teki maalin, siis Lukolle. Kaveri oli tietenkin onnellinen onnistumisesta, siihen saakka, kunnes valmentaja haukkui hänet älyttömästä riskin otosta alivoimalla.
Niin vain sisäsiittoinen pääkaupunkiseutu "unohti" mainita Pasi Saarelan 600:n pelin palkitsemisesta. Hockey Night Fan Club kertoi Rami "Maajoukkue" Alangon jostain kämysestä 200. (?) pelistä. Heidän mielestään 600 on mitäänsanomatonta? Erityisesti kuin kyseessä on vielä pistepörssin kärkinimi. Ai niin, mutta sehän pelaa jossain ties missä jumalan selän takana. Kartta ja palauteboxi laulamaan HN:n tekijätiimille.
Itsekin tuota Saarelan "dissaamista" ihmettelin mutta en muistanut katsoa esim. torstain maikkarin tulosruutua/hockey-pläjäystä ja ajattelin,että totta kai se Saarelan tapaus siinä käsiteltiin,kun ei nyt sanallakaan mainittu.Aika suttua jos ei torstain lähetyksessäkään mainittu?
Toinen huolestuttavampi juttu oli tuo fan clubin lähetyksessä "ulos tullut" haastattelu Porista.-"Löytyykö ketään yllätys-joukkuetta pleijari ryhmästä"?Siihen vastaukseksi joltain haastateltavalta tuli,että:"Lukko voisi olla tälläinen musta hevonen".Lausahdus siis tuli Porista.Onkohan kaveri vielä kunnossa?Kiitos kaunis siitä lausahduksesta Poriin ja panee miettimään,että olisiko vastaavaa voinut odottaa täältä etelästä vastaavassa tilanteessa?Olisihan se voinut lipsahtaa "vahingossa".Sen verran täytyy vetää satakuntaan päin.
Täytyy kyllä vielä puuttua tuohon "läskärin" haastatteluun Saarelasta tuon merkkipaalun johdosta,että kiinnostusta Ruotsia kohtaan edelleen on kun nykyinen "pesti" lukon kanssa päättyy?No onneksi on vielä ensi kausi ja ensi kaudella voisi muitakin tuttuja pyöriä täällä,juhlavuotena.
Hupaa kyllä se, että Pahi rikkoi kuluvalla viikolla 600. pelatun ottelun rajan ja 200. syöttöpisteen rajan ja onnistui vielä sivuuttamaan maajoukkue valinnan, mutta nämä HN:n "asiantuntijat" onnittelevat jotain Alankoa niin kuin Arska jo mainitsikin .
Tuli muuten tosta erkasta mieleen, että vieläkö Maukan maksamattomat sakot rassaa tai Möllin tulo pelastajaksi miehen paikalle :).
Viestin lähetti Näkkäri
Kyllähän se on selvä, että vaihtoehtoja on kaksi. Joko Saarela on itse kieltäytynyt tai sitten maajoukkueen valmennuksella ja Saarelalla on henkilökohtaisesti jotain kränää. Pelilliset asiat tuskin tähän vaikuttavat, koska kyllähän mies olisi joukkueeseen peliesitystensä puolesta kuulunut.
Huhuja vaan on liikkunut jo monta vuotta sitten että Saarela ei pääse enää ikinä maajoukkueeseen. Se vaan ihmetyttää että miksi ei? Päävalmentajia tulee ja menee mutta sieltä liiton puoleltako sitten sanellaan? mene ja tiedä, joka tapauksessa aika kummallista touhua.
hermosillo
30.01.2005, 19:19
Viestin lähetti Arnold
Niin vain sisäsiittoinen pääkaupunkiseutu "unohti" mainita Pasi Saarelan 600:n pelin palkitsemisesta. Hockey Night Fan Club kertoi Rami "Maajoukkue" Alangon jostain kämysestä 200. (?) pelistä. Heidän mielestään 600 on mitäänsanomatonta? Erityisesti kuin kyseessä on vielä pistepörssin kärkinimi. Ai niin, mutta sehän pelaa jossain ties missä jumalan selän takana. Kartta ja palauteboxi laulamaan HN:n tekijätiimille.
Itsekin laitoin yöllä palautetta hockey nightin sivujen kautta. Palautteen taso oli ehkä hieman ala-arvoinen, kun tuli yöllä viiden aikaan näpyteltyä. Todennäköisesti oli Saukkosen laatikkoon tullut enemmänkin palautetta, kun muisti tänään lähetyksessä mainita Saarelan saavutuksen.
Vähän ihmettelen, miksi Pahi ei ole saanut kutsua tällä kaudella maajoukkueeseen. Pitääköhän Erkka miestä vähän liian yksipuolisena? Vaikea sanoa, mutta ei Saarela mikään monipuolinen yleispelaaja a'la Tuominen ole, mutta puhdasverinen maalintekijä kylläkin.
psychodad
09.02.2005, 12:19
Viestin lähetti Blackie
Vähän ihmettelen, miksi Pahi ei ole saanut kutsua tällä kaudella maajoukkueeseen. Pitääköhän Erkka miestä vähän liian yksipuolisena? Vaikea sanoa, mutta ei Saarela mikään monipuolinen yleispelaaja a'la Tuominen ole, mutta puhdasverinen maalintekijä kylläkin.
Ja minua sitten kutsut trolliksi? Minulla sentään oli jotain asiaakin.
Viestin lähetti psychodad
Ja minua sitten kutsut trolliksi? Minulla sentään oli jotain asiaakin.
Ja mitä Blackien viestissä oli asiatonta? Ei voi ymmärtää raum.. espoolaisen ajatuksenkulkua.
Saarelan toki kuuluisi saada peliaikaa maajoukkueessakin, mutta eipä taida Erkka W tietää koko kaverista mitään, kun Hockey Nightkin unohti.
Viestin lähetti psychodad
Ja minua sitten kutsut trolliksi? Minulla sentään oli jotain asiaakin.
Täh! Mähän nimenomaan ihmettelin, että miksi mies ei ole saanut maajoukkuekutsua, vaikka tehot on kovaa luokkaa ja yritin spekuloida syitä. Sanopas Psyko, mitkä arvelet olevan Erkan syyt Pahin ohittamiselle maajoukkuevalinnoissa?
psychodad
09.02.2005, 12:27
Viestin lähetti Arnold
Ja mitä Blackien viestissä oli asiatonta? Ei voi ymmärtää raum.. espoolaisen ajatuksenkulkua.
Saarelan toki kuuluisi saada peliaikaa maajoukkueessakin, mutta eipä taida Erkka W tietää koko kaverista mitään, kun Hockey Nightkin unohti.
Sehän siinä oli asiatonta, että hän väitti tarkoituksella asioita jotka itsekin tietää valheelliseksi. Tässä on juuri trollin ja asiakirjoittelun ero. Kaikkihan tietävät että Saarela on nykyään erittäin hyvä yleispelaaja ja kehittänyt puolustuspeliään merkittävästi ja luo myös ketjukavereille paikkoja.
Blackien ajoitus johtui vain siitä, että hän koki minun trollanneen tuota porilaiset kiekkotoimittajat ketjua, ja tästä hermostuneena lähti sitten heittämään juttua joka ei ole enää ajankohtainen. Maajoukkue julkaistiin jo aikoja sitten.
Erkka juuri Iltalehdessä puheli että Saarelaa ja Hyvöstä seurataan vielä loppukaudella jne. Sanahelinää toki.
Viestin lähetti psychodad
Sehän siinä oli asiatonta, että hän väitti tarkoituksella asioita jotka itsekin tietää valheelliseksi. Tässä on juuri trollin ja asiakirjoittelun ero. Kaikkihan tietävät että Saarela on nykyään erittäin hyvä yleispelaaja ja kehittänyt puolustuspeliään merkittävästi ja luo myös ketjukavereille paikkoja.
Näin sanoo herra, joka viimeksi eilen totesi Nielikäisestä, ettei liigatason pelaaja. Todennäköisesti Ässiltä olet nähnyt korkeintaan kolme peliä tältä kaudelta. Sinäkö sitten asiakirjoittaja?
Lakaisija
09.02.2005, 12:45
Viestin lähetti psychodad
Ja minua sitten kutsut trolliksi? Minulla sentään oli jotain asiaakin.
Mitäköhän helvettiä sä sekoilet?
Blackie otti vain asian, josta itsekin on tullut viime aikoina paljon kesksuteltua, ja jota on tullut mietittyä, esille.
Kai nää Ässien kannattajat nyt tänne saa kirjoittella ilman, että sinun täytyy olla etsimässä salaliittoja ja trollausta heti?
Mutta tuosta Blackien esille ottamasta asiasta;
Viikonlopuna päästiin sellaiseen tulokseen, että syynä on nimenomaan tämä Westerlundin raumalainen tausta, ja aikoinaan epäonnistuminen täällä.
Todennäköisesti yhtään Lukon kasvattia ei maajoukkueessa tule Erkan aikana pelaamaan, mutta tuskinpa tämä esim. Pahin menoa haittaa.
psychodad
09.02.2005, 12:49
Viestin lähetti Blackie
Näin sanoo herra, joka viimeksi eilen totesi Nielikäisestä, ettei liigatason pelaaja. Todennäköisesti Ässiltä olet nähnyt korkeintaan kolme peliä tältä kaudelta. Sinäkö sitten asiakirjoittaja?
Olin ennen tätä kautta sitä mieltä ettei Nielikäinen ole liigatason pelaaja. Alkukausi alkoi muuttaa käsitystäni miehestä, mutta sen jälkeen meno on taas hiipunut ja hän tahkoaa yhdessä häntäpään joukkueessa jotain 3-4 ketjun vaihtoja, ja ainoa ilo joukkueelle tuntuu olevan juuri tuo julkisuusarvo jonka hän on saanut suurin osin puhumalla, ja nyt vahvistanut sitä ottamalla käkeen pari kertaa.
Se Nielikäinen mikä alkukaudesta pelasi mahtuu kyllä liigan häntäpään jengeihin, mutta mestiksessä hänestä saattaisi olla hieman enemmän iloa myös ihan puhtaasti hyökkäysmielessä. Miehen kiekolliset taidot ovat olemattomat, mutta tahtoa ja luisteluvoimaa riittää.
Kyllä, mielestäni tämä on asiakirjoittelua. Minulla on selkeä mielipide Nielikäisestä, ja siitä mitä odottaisin mieheltä jota sanoisin selvästi liigatason pelaajaksi. Nielikäinen on pelannut liigaa jo niin kauan, ja näytöt ovat niin heikot, että miksi häntä pitäisi tituleerata liigatason pelaajaksi? Meidän Snebullakin on paremmat näytöt, eikä häntään tällä kaudella ole suurimmalta osin ollut liigatason pelaaja. Ehkä kuitenkin jossain heikommassa jengissä olisi voinut olla. Hänellä sentään on niitä avuja mitä Nielikäisellä ei ole.
Sinä et tunnu ymmärtävän sitä mikä meidät erottaa kirjoittajana....sinä voit heittää tuollaisen trollin mihin et itsekään usko, vain siksi että saisit kinaa ja vastineita aikaiseksi. Minä en aiheesta PN halua kinastella, keskustelin enemmän siitä miten kultti on luotu ja ylläpidetty. En myöskään trollannut tuossa kiekkotoimittaja ketjussa, vaan halusin kyseenalaistaa sen mitä siltä Mikolalta odotetaan, ja näyttää miten se olisi totuudenvastaista journalismia, vaikkakin ehkä suotavaa tuossa paikassa missä hän on.
psychodad
09.02.2005, 12:51
Viestin lähetti Lakaisija
Mitäköhän helvettiä sä sekoilet?
Blackie otti vain asian, josta itsekin on tullut viime aikoina paljon kesksuteltua, ja jota on tullut mietittyä, esille.
Kai nää Ässien kannattajat nyt tänne saa kirjoittella ilman, että sinun täytyy olla etsimässä salaliittoja ja trollausta heti?
Ensin blackie käy haukkumassa minua trolliksi tuolla porilaiset kiekkotoimittajat ketjussa, ja sitten muutaman minuutin päästä Saarelan viestiketjuun ilmestyy tällainen kirjoitus joka on päivänselvästi pelkkä "kutsu". Ei tässä mitään salaliittoja, jos Blackiella olisi ollut asiaa Saarelan valitsemattomuudesta, se oltaisiin kuultu silloin kun tästä keskusteltiin, kun joukkue valittiin. Hän halusi vain vastata siihen minkä itse luuli olevan trolli, ja teki sen hyvin läpinäkyvästi.
Sv veinikretski
09.02.2005, 12:59
Erkalla on varmasti "pätevät "syyt , miksei Saarelaa maajoukkueeseen valita, minusta on myöskin hyvä ettei valinnut! Lukolla on moneen vuoteen hyvät mahdollisuudet edetä playoffeissa pitkälle, ykköspyssyn loukkaantuminen ei olisi mikään kiva juttu!! Valitettavasti en muutenkaan usko Erkan peltohiirimäisiin valmennus touhuihin, tämä murheellisen näköinen mies, meille ei mitään suuria voittoja tule tuomaan!! Ehkä muistissani on liikaa Lukko valmennus vuodet? Niin etten ole niin kovin pettynyt! Se mitä Pahille toivoisin olisi kunnon mm-turnaus tai olympia kisat, ja vähemmän murheellinen valmentaja!!
PS. Toivon kuitenkin menestystä!!
Viestin lähetti Lakaisija
Viikonlopuna päästiin sellaiseen tulokseen, että syynä on nimenomaan tämä Westerlundin raumalainen tausta, ja aikoinaan epäonnistuminen täällä.
Todennäköisesti yhtään Lukon kasvattia ei maajoukkueessa tule Erkan aikana pelaamaan, mutta tuskinpa tämä esim. Pahin menoa haittaa.
Niin aikaisemmin jo viittasin näistä erkan epäonnistumisista Raumalla. Kiekko-ura jäi A-junnuihin, "kenkää" tuli 1-valmentajan paikalta Möllin ottaessa päävastuun(tästä lähti liikkeelle erkan ura liitossa, kun ei ilmeisesti muualle enää kelvannut) ja Tähtien virrassakaan ei pahemmin miehen valmennustyötä kehuta(Helkovaaran antamat kengitykset miehelle Jypistä kyllä mainitaan). Niin eiköhän tuossa ole jo yhdelle miehelle aihetta olla pikkaisen katkera. Samat miehethän Lukon johdossa edelleenkin pyörii(esim. Mokka).
Westerlund "Missään nimessä en lähtenyt Lukosta katkerana vaikka siihen olisi ollut aihettakin. Se rassasi eniten etten saanut seurajohdon luottamusta" kertoili vuonna 1996. Tästä jokainen voi sitten itse päätellä oliko katkera vai ei :).
Mutta ihmeitä täytyy tapahtua jos Lukon kasvatti A-maajoukkueessa erkan aikana nähdään. Tiedä sitten kenen kanssa Lakaisija on asiaa mietiskellyt, mutta täysin oikeilla jäljillä ovat olleet.
Taustailija
09.02.2005, 13:50
Tosta Pahin maajoukkuekutsun puutteesta ja siitä seikasta, että laukaukset ovat jääneet vähiin viime peleissä voisi vetää johtopäätöksen, että joku paikka on kipeänä?
No olihan sillä hirvittävä "ylärimapommi" Blues-matsissa, mutta tuo taisi olla ainut laukaus siinä pelissä, vai muistaako joku paremmin? Ei kai vaan se kyynärpää vaivaa?
Ykköspyssyn vaikeuksista ei tässä vaiheessa kautta enää puhuta!
Tämä oli sitten ihan puhtaasti omaa arvuuttelua ja pähkäilyä, joten älkää vetäkö tästä mitään johtopäätöksiä. Jos joku on harjoituksia käynyt seuraamassa ja miehen siellä nähnyt kirmaavan, niin voisi ampua tämän "ankan" heti alas.
Viestin lähetti Taustailija
Tosta Pahin maajoukkuekutsun puutteesta ja siitä seikasta, että laukaukset ovat jääneet vähiin viime peleissä voisi vetää johtopäätöksen, että joku paikka on kipeänä?
No olihan sillä hirvittävä "ylärimapommi" Blues-matsissa, mutta tuo taisi olla ainut laukaus siinä pelissä, vai muistaako joku paremmin? Ei kai vaan se kyynärpää vaivaa?
Viimeksi Blues-pelissä mietiskelin itsekseni tätä että ei kai Pasilla vaan ole käsi kipeänä, jostain syystä mies ei taas tällä hetkellä kovaa vetoaan käytä. Lukuunottamatta tätä ylärimavetoa.
Kyynärpää tuli minullekin mieleen, mutta en kehdannut sitä ääneen mainita enkä täälläkään kirjoittaa. Näköjään Taustailija on funtsinut samaa kuin minäkin.
Pasi otetaan muuten nykyään niin tarkkaan että kun vertaa siihen kuinka paljon aikaa ja tilaa mies alkukaudella sai, niin nyt ei enää tilaa ole. Mikä on tietysti ihan luonnollista, 25 maalia puhuvat puolestaan.
Samaa asiaa, mitä edellä puitiin, olen itsekin miettinyt. Blues pelissä pahi ei laukonut juuri lainkaan, ja olisko se nyt tokan erän yl:llä kun Pahi siirsi hyvästä vetopaikasta kiekkoa vielä Niskalalle. Noh, onneksi Nikke on taas rosterissa, niin voi yl:llä säästellä Pahin kyynärpäätä ja laittaa Nikke vetämään. Jos siis kädessä mitään vikaa edes on...?
Viestin lähetti Roku
Pasi otetaan muuten nykyään niin tarkkaan että kun vertaa siihen kuinka paljon aikaa ja tilaa mies alkukaudella sai, niin nyt ei enää tilaa ole. Mikä on tietysti ihan luonnollista, 25 maalia puhuvat puolestaan.
Näin tehdään, ja jos nyt ei ole pelit menneet sekaisin, niin oliko se nyt juuri tämä Blues peli, jossa tuumailin että kylläpä Pahia taklataan ja tila tuntuu olevan vähissä. Pahi on tosin sellainen lihamöykky, että ei suuremmin hätkähdä vaikka kovempaakin otetaan.
Lakaisija
09.02.2005, 23:18
Viestin lähetti psychodad
Ensin blackie käy haukkumassa minua trolliksi tuolla porilaiset kiekkotoimittajat ketjussa, ja sitten muutaman minuutin päästä Saarelan viestiketjuun ilmestyy tällainen kirjoitus joka on päivänselvästi pelkkä "kutsu". Ei tässä mitään salaliittoja, jos Blackiella olisi ollut asiaa Saarelan valitsemattomuudesta, se oltaisiin kuultu silloin kun tästä keskusteltiin, kun joukkue valittiin. Hän halusi vain vastata siihen minkä itse luuli olevan trolli, ja teki sen hyvin läpinäkyvästi.
No, ihan miten vaan, jokainen tyylillään, mutta meikäläisestä on ihan hyvä, että nuo naapuriseuran kannattajat käyvät täällä myöskin, enkä heitä lähden samantien teilaamaan, vaikka olisivatkin vähän "sotaisalla" kannalla.
Viestin lähetti L4E
Tiedä sitten kenen kanssa Lakaisija on asiaa mietiskellyt, mutta täysin oikeilla jäljillä ovat olleet.
Tuli tuossa viikonloppuna käytyä sukuloimassa Itä-Suomessa, ja tottakai olen sukuani opettanut (tai ne ovat vaan oppineet) kannattamaan Lukkoa, joten siitä saatiin sitten jonkun verran keskustelua aikaiseksi.
Ja tulihan sitä käytyä Mikkelissä mestismatsikin katsomassa, ja samalla tsekkasin vähän Dufvan tyyliä, miestä kun vielä tuolloin huhuttiin Lukkoon.
Eihän se nyt niin peruuttelukiekkoa ollut, vaan peli pyöri enimmäkseen vierasjoukkueen päädyssä.
Sivuhuomautuksena tosin mainittakoon, että vierasjoukkue oli sarjajumbo FPS, joten tasoeroakin löytyi.
Ja tämä nyt ei sitten Pasi Saarelaan liittynyt taas millään tavalla, ja pyydän anteeksi off-topiccia.
Ketjun aiheesta nyt kuitenkin sen verran, että on se vaan perkeleen hyvä pelaaja.
Nyt on taas kuiva kausi menossa, mutta itse en jaksa edes ajatella, että voisi olla joku vamma kyseessä.
Olihan tällainen vastaava kausi muistaakseni syksymmälläkin, mutta sen jälkeen Pahi sitten takoikin lähes 2p/peli tahdilla.
Älkäämme siis huolehtiko.
Viestin lähetti TiDo28
Toinen huolestuttavampi juttu oli tuo fan clubin lähetyksessä "ulos tullut" haastattelu Porista.-"Löytyykö ketään yllätys-joukkuetta pleijari ryhmästä"?Siihen vastaukseksi joltain haastateltavalta tuli,että:"Lukko voisi olla tälläinen musta hevonen".Lausahdus siis tuli Porista.Onkohan kaveri vielä kunnossa?Kiitos kaunis siitä lausahduksesta Poriin ja panee miettimään,että olisiko vastaavaa voinut odottaa täältä etelästä vastaavassa tilanteessa?
Hienoa, että tv-tähden urani on huomattu jo muuallakin. Tarkennuksesi mainittakoon, että olen Rauman kupeesta kotoisin, mutta opiskelujen takia olen asunut Porissa jo pari vuotta. Lukkofani siis vimeiseen hengenvetoon ja veripisaraan.
Satuin vain olemaan erään jatkoaikalaisen ystäväni kanssa jäähallin baarissa kun Fanclub teki ohjelmaa. Lukko kommenteilla ajattelin näpäyttää pääkaupunkikeskeistä valtamediaa. Toivottavasti viesti meni perille...
Viestin lähetti Lakaisija
No, ihan miten vaan, jokainen tyylillään, mutta meikäläisestä on ihan hyvä, että nuo naapuriseuran kannattajat käyvät täällä myöskin, enkä heitä lähden samantien teilaamaan, vaikka olisivatkin vähän "sotaisalla" kannalla.
Myönnettävä on, että eilisessä viestissäni oli syöttiä Psykoa varten, mutta olin vähän ruosteessa ja ei mennyt läpi. Mutta totuutta tuossa viestissä on myös, sillä mielestäni on aika käsittämätöntä, ettei Pahi ole saanut näyttöpaikkaa maajoukkueessa. No, kai se nyt on kaikille tiedossa, että maalaiset joutuvat antamaan moninkertaiset näytöt verrattuna pk-seudun pelaajiin.
Viestin lähetti Blackie
Myönnettävä on, että eilisessä viestissäni oli syöttiä Psykoa varten, mutta olin vähän ruosteessa ja ei mennyt läpi. Mutta totuutta tuossa viestissä on myös, sillä mielestäni on aika käsittämätöntä, ettei Pahi ole saanut näyttöpaikkaa maajoukkueessa. No, kai se nyt on kaikille tiedossa, että maalaiset joutuvat antamaan moninkertaiset näytöt verrattuna pk-seudun pelaajiin.
Noh, ei se tartu kun on sykoiskä lähtenyt viikon huilille... PENAltti o paukkunu....
Viestin lähetti masaman
Noh, ei se tartu kun on sykoiskä lähtenyt viikon huilille... PENAltti o paukkunu....
Heh, näemmä:
Nimimerkit psychodad saa viikon pelikiellon turhasta vääntämisestä, provoamisesta ja henkilökohtaisuuksista.
:D
Niin tosiaan ihmetyttää kun Satakunnan poikia ei taas päässyt edes pilipali turnaukseen. Koskee myös Ässien hyviä pelimiehiä :) Oikein nautinnolla katselin tänään televisiosta kun Suomi sai Venäjältä kuuppaan. Ehkä valinnat paranee sitä mukaa kuin nykyisten pelaajien esitykset huononee ;)
Saarela tosiaan jäähtyi hieman ennen maaottelutaukoa mutta en usko että vikaa on missään muualla kuin pään sisällä. Eiköhän Pahi saa kuuppansa kuntoon ennen kuin liiga jatkuu ja nakuttele pisteitä totuttuun tahtiin. Tauko tuli kyllä muullekin joukkueelle loistavaan paikkaan kun miettii että lukko oli bluesia vastaan pulassa viimeisimmässä pelissä ja vielä kotonaan.
Sopivaan aikaan sattui Pahin "pikku" notkahdus, tuo maaliton kausi. Ketsuppipullo aukesi SaiPa ottelussa ja tänään Raksila näki, kuka on sm-liigan "ykköspyssy".
Tietää hyvää, kun tässä vaiheessa kautta Saarela ketjukavereineen alkaa olla paremmassa kuosissa, kun kertaakaan tälläkaudella, siis kokonaisuutena.
Pikkusen kylmii tuo "viikonhuili" runkosarjan jälkeen, mutta kaipa se Jukka tietää mitä sen aikana kuuluu touhuta, ettei lataus mene yli, eikä pelituntuma häviä.
Niinhän siinä sitten kävi kuten tuon SaiPa-pelin jälkeen "pelkäsin", että Pahi rupeaa latomaan maalia oikeen urakalla.
Eikös muuten ollut "vasta" Saarelan ensimmäinen hattutempaus tälläkaudella, vaikka melkein kolmekymmentä maalia mies on jo heittänyt.
Kolme pistettä matkaa pistepörssiä johtavaan Kariyaan ja maalipörssin johtoasema, kaikki on siis auki...
En muista että Pasi olisi nykyisellä Lukon rupeamallaan ennen hattutemppua tehnytkään, jos teki sitten edes silloin kaudella 1994-95 kun Riihi-Jussin vierellä pelasi.
Muutenkin nuo hattutemput ovat ainakin Lukon peleissä niin harvinaisia ettei sellaista ennen tälläkään kaudella ole kellekään osunut. Toivottavasti tulisi joskus joku kotikaukalossakin.
Taitaa Pasi vaan kumminkin rikkoa sen 30 maalin rajan tällä kaudella.
Metsästäjä
02.03.2005, 01:55
Laitetaanpa tännekin otteluvideo "maalikooste" linkki Saarelan hattutempusta Kärppiä vastaan...
http://www.kaleva.fi/cfscripts/kiekkok/index.cfm?m=video&LOGGEDtunniste=0
Televisiosta nähtynä tuo kolmas maali herätti ajatuksen, olisiko Pahin "kuiva kausi" johtunut kovasta henkilökohtaisesta treenistä? Liike oli nimittäin aika helppoa! Playoffien MVP?
Kalevan videokoosteesta bongasin toisen riemunaiheen: Pirnes merkittiin tilastoihin jokaisen maalin syöttäjäksi ja aiheesta. Välillä on tuntunut, että Pirnes ja Saarela eivät löydä toisiaan. Nyt tuo yhteys tuntuu löytyvän kauden tärkeimmässä vaiheessa.
Viestin lähetti Hearsay
Televisiosta nähtynä tuo kolmas maali herätti ajatuksen, .
Pahin hienoja otteita voi katsella myös osoitteessa http://www.oulunkarpat.fi/ottelut.php?edellinen=1&id=163 , jossa on koko ottelu nähtävissä. Onpa kerrassaan hienoa palvelua Kärpiltä.
Mutta niin kuin Hearsay totesi, pahin meno on todella vakuuttavan oloista. Eipä muuten kauden alussa olisi uskonut, että pahi paukuttaa 30 maalia tällä kaudella.
Viestin lähetti L4E
Pahin hienoja otteita voi katsella myös osoitteessa http://www.oulunkarpat.fi/ottelut.php?edellinen=1&id=163 , jossa on koko ottelu nähtävissä. Onpa kerrassaan hienoa palvelua Kärpiltä.
Todella hieno palvelu, niin kuin moni muukin juttu on Oulussa ihan ensi luokkasta. Kannattaa ehdottomasti käydä katsomassa, etenkin tuo Jatkoaika on sopivan pituinen pätkäkin.
Sitä paitsi Saarelan maali on niin hieno, että se kannattaa käydä katsomassa. Erityisesti hymyilytti miten sekaisin Kärppäpakit ovat etuoikealla. Siinä voisi puhua todellisesta niputtamisesta :)
Silitysrauta-Mike
02.03.2005, 22:30
Viestin lähetti PJ
Erityisesti hymyilytti miten sekaisin Kärppäpakit ovat etuoikealla. Siinä voisi puhua todellisesta niputtamisesta :)
Olihan siellä kolme kärppäläistä selällään komeasti. ja Bäckström muuten vain sekaisin.
Pahihan paukautti 30 rikki, joka taisi monelta jäädä jokeri voiton huumassa huomaamatta. Eipä olisi uskonut kauden alussa moisiin maalimääriin ja kun on vielä muutenkin ollut vahdissa niin mikäs tässä on ollessa.
Kuten tuossa kirjoitin johonkin otteluketjuun niin Pasilla oli seitsemän pelin maaliton jakso ja niissä hän antoi vain yhden maalisyötön, eli putki alkoi Ässät-pelistä 1.2. ja loppu SaiPa-peliin 26.2.
Kaikki pelit tuona jaksona eivät Pasilta olleet suinkaan huonoja mutta kyllä niitäkin siihen mahtui kolme tai neljä, nyt kun häntä katsoo niin ei taaskaan uskoisi samaksi mieheksi joka vielä TPS-pelissä kiekon keskialueella saatuaan roiskaisi sen päätyyn yrittämättä edes haastaa edessä olevaa pelaajaa.
En olisi kyllä minä ainakaan uskonut Pasin tekevän 30 maalia tällä kaudella. Itse asiassa vasta Oulun hattutempun jälkeen tuli joku ihme innovaatio että "hei, se 30 menee rikki" kun miehellä oli jo tuon pelin jälkeen kasassa 29 maalia.
Viime kaudella Timo Pärssinen teki 32 maalia. Ei ole mahdotonta sekään että Pasi tekisi tällä kaudella enemmän.
Tällä vauhdilla Pasi painelee uransa maaliennätykseen ja tekee siihen vaadittavat 39 maalia, 38 kertaahan reppu heilui edellisenä ennätysvuonna Jokerien paidassa.
Ei tämä vaatisi kuin hattutempun jäljellä olevissa peleissä tai vaihtoehtoisesti jos Saarela tekee Ässien verkkoon huomenna neljä niin Pelicansin tai Hifk:n verkkoon ei tarvitsi tehdä kuin kaksi maalia. Mahdollistahan tämä on muttei kuitenkaan kovin todennäköistä...
Niin.
Uusi Rauma tiedotti, että Pahi on kevään ensimmäisen palkinnon jo varmistanut. Veikkauksen kultainenkypärä kilpailu oli Saarelan heiniä. Saarelalla on ollut kultapotta päässään 53 kierroksen ajan, kertoo UR. Onnea voitosta Pahi.
Ja tänään sitten varmistui maalipörssin voitto eli 31 maalia teki Saarela ja voitti tuon maalipörssin 2 maalin erolla Kuhtaan. On todella hieno asia, että Lukkolainen voittaa maalipörssin ja vieläpä oma kasvatti. Nyt sitten pleijareissa sama meininki päälle ja verkot tötterölle niin hyvä tulee.
Onnittelut Pahille hienosta saavutuksesta!
Eino_Mies
09.03.2005, 21:58
Viestin lähetti Johto
Ja tänään sitten varmistui maalipörssin voitto eli 31 maalia teki Saarela ja voitti tuon maalipörssin 2 maalin erolla Kuhtaan. On todella hieno asia, että Lukkolainen voittaa maalipörssin ja vieläpä oma kasvatti. Onnittelut Pahille hienosta saavutuksesta!
Lakki päästä ja syvä kumarrus täältäkin Laitilan suuntaan. Itse veikkaisin ennen kauden alkua Kuhtaa runkosarjan maalihaiksi, mutta ei tämä Pahin voitto oikeastaan silti mikään suuri yllätyskään ollut. Eli maalipörssin voitto ja pistepörssin kakkossija on kertakaikkisen mahtava saavutus. Onnea!
Vaikken sen Ilta-Sanomien rapajuopon näköisen toimittajan kommenttiin alkukaudesta yhtynytkään (siihen siis jossa tämä toimittaja väitti että viime kausi oli Pasilta huono), niin kyllä minä yllätyin iloisesti että Pasi maalikuninkuuden voitti.
Joku varmaan jostain voi kaivaa esille tilaston paljonko Pasi ylivoimalla noista pinnoistaan teki, viime kaudella hän teki yv:llä eniten koko liigasta pisteitä. Joka tapauksessa Pasi olisi saanut enemmänkin osumia tililleen, mikäli hän olisi rankkarien erikoismies myös, nythän hän teki vain yhden noista 31 maalistaan rankkarista. Sen Ilves-pelin voittomaalin lokakuussa.
Joka tapauksessa on hienoa että Lukolla on maalikuningas riveissään. Ja play offeissa eikun tahti vaan paranee...
Viestin lähetti Roku
Joku varmaan jostain voi kaivaa esille tilaston paljonko Pasi ylivoimalla noista pinnoistaan teki, viime kaudella hän teki yv:llä eniten koko liigasta pisteitä.
Tällä kaudella kolmanneksi eniten koko liigasta, eli 27 paunaa (15+12), enemmän tekivät vain SaiPan miehet Kokko (4+27) ja Banham (11+21).
Onnittelut Pahille maalipörssin voitossa! Tämä oli voitto myös koko Satakunnalle.
Upeaan maalimäärään pahi päätyi ja vei sillä toisen kerran urallaan liigan maalikuninkuuden. Myös pistemäärä 55 on ihan kunniakas saavutus.
Toimittajat äänestivät muuten pahin liigan kolmanneksi parhaaksi pelaajaksi. Uskoisin, että voitto olisi ollut lähellä jos pahi olisi pelannut pääkaupunkiseudun joukkueessa. Maalintekijöitä kun arvostetaan kuitenkin yli kaiken.
Mutta hieno kausi Saarelalta ja toivotaan että se jatkuu yhtä hienona myös pudotuspeleissä.
Olihan tuo hieno saavutus, ei siinä mitään. Ja muutenkin kun katsoo maalintekijätilaston top kahtakymppiä niin 25% sen pelaajista on Satakuntalaisjoukkueista.
Mutta sen verran täytyy tuota porinraumalaista "oikaista" että Thomasin voittanutta ei olisi kyllä ollut vaikka Tim olisi tehnyt lukemansa Jypissä tai SaiPassa. Oli sen verran kovat lukemat kuitenkin, ja Saarela jäi omastakin maaliennätyksestään jonkin verran.
Panzerfaust
17.03.2005, 12:24
Myöhästyneet onnittelut lukkofaneille Pahin maalikuninkuudesta. Muistan kun Saarela mätti 38 häkkiä Jokereissa kaudella 1998-99, jolloin senttereinä olivat ihan kohtalaisen pehmeäkätiset Otto Janecky ja loppukaudesta Kimmo Rintanen. Ja vaikka tuon saavutuksen jälkeen Kaurajätti marssi Jokereiden toimistoon palkkapyyntöineen keltaisena ilman lukkopaitaa, niin Saarelan maalit ovat ainoa asia, mitä kaudelta 98-99 viitsii näin jokerina muistella. Taisi äijä heittää HPK:n verkkoon 4 byyriä jossain 40 minuutissa.
Tuon toisen Rauman ihmeen, eli Rintsin saaminen nimenomaan sentteriksi Saarelan vierelle taitaa olla monen raumalaisen märkä uni, tai jos ei ole, niin ainakin pitäisi olla. Yksi vaarallisimpia tutkapareja mitä olen liigassa koskaan nähnyt.
Toivottavasti Kaurajätti tykittää Vokounin seulaksi.
On se äijä. Tuolla ennakkoketjussa, joku uumoili, että Pahi on ollut aina runkosarja pelaaja ja kädet jäätyy tosipaikassa=playoff. Siltähän se saatana näyttää. Kyllä olen itsekin, niinkuin kaikki fanit pettynyt, että mies ei saa kahdessa pleijariottelussa aikaan, kuin 2+2, ihme velttoilua ;)
Lakaisija
18.03.2005, 22:20
Kyllähän tämmöinen kovissa peleissä mikkihiireksi osoittautuva Saarela on mitä pikimmiten saatava ulos Lukon joukkueesta, tänäänkin vain 1+2 ja tolppakuti, on se hirmu huono ja sillä on todella epätarkka laukaus.
Eli, kiitos Pahi, olit tänään kentän Äijä, anna palaa vaan kun kerran ruuti on kuivaa!
Katselin laukaisutilastoja,niin Saarelan kohdalla oli 15:skodea viidessä ottelussa. 3 kutia/ottelu ei huimaa,toisin kun kaverin mahtikuti.Ei kannata pelätä,on niillä varaveskarit mukana...
psychodad
27.03.2005, 13:58
Viestin lähetti Blåbär
Katselin laukaisutilastoja,niin Saarelan kohdalla oli 15:skodea viidessä ottelussa. 3 kutia/ottelu ei huimaa,toisin kun kaverin mahtikuti.Ei kannata pelätä,on niillä varaveskarit mukana...
Luonnollisesti silloin siunaantuu vähän heikommin paikkoja, kun miestä pidetään erikoisvartioinnissa ja vastustajan parhaat puolustuspelaajat pelaavat vastassa. Siksi tarvitaan ratkaisijoita laajalta rintamalta.
Seuraavassa ottelusarjassa uskon Saarelan olevan isommassa roolissa.
Ei kovinkaan yllättävää ettei Saarelaa valittu taaskaan maajoukkueeseen. Pirnes kelpasi. On se kummallista, jos ei edes näyttöpaikkaa saa.
Lakaisija
11.04.2005, 20:46
Viestin lähetti jupster
On se kummallista, jos ei edes näyttöpaikkaa saa.
Ei oikeastaan, siellä on Erkka.
Kun Erkan aikakausi päättyy joskus(toivottavasti pian), niin voi sanoa, että "Näytä minulle Erkan aikana maajoukkueessa ollut Lukko-kasvatti, niin minä näytän sinulle Marco Bjurströmin tyttöystävän."
Viestin lähetti Lakaisija
Ei oikeastaan, siellä on Erkka.
Kun Erkan aikakausi päättyy joskus(toivottavasti pian), niin voi sanoa, että "Näytä minulle Erkan aikana maajoukkueessa ollut Lukko-kasvatti, niin minä näytän sinulle Marco Bjurströmin tyttöystävän."
Jartsa Sillanpää?
Viestin lähetti Lakaisija
Ei oikeastaan, siellä on Erkka.
Niin Erkka "en ole Lukolle yhtään katkera" tuskin raumalaista maajoukkueeseen valitsee. Olisi kiva tietää kumpi rassaa erkkaa enemmän se ettei Lukon edustukseen mahtunut aikoinaan vai se että sai kenkää ykkösvalmentajan paikalta Möllin astuessa remmiin vai onko näistä tullut peräti joku traumojen kertautuma?
Mutta joka tapauksessa pahi on silkkaa maajoukkue kamaa nykyisessä kunnossaan. Voimaa, luistelua, kahden suunnan pelaamista, pelinrakentamista ja maaleja löytyy, mitä muuta voisi laiturilta enää odottaa? Yksikään valituista laitureista ei mielestäni tämän päivän pahille pärjää jos nämä kaikki kategoriat otetaan huomioon.
Viestin lähetti L4E
Mutta joka tapauksessa pahi on silkkaa maajoukkue kamaa nykyisessä kunnossaan. Voimaa, luistelua, kahden suunnan pelaamista, pelinrakentamista ja maaleja löytyy, mitä muuta voisi laiturilta enää odottaa? Yksikään valituista laitureista ei mielestäni tämän päivän pahille pärjää jos nämä kaikki kategoriat otetaan huomioon.
Tästä ollaan kyllä yhtä mieltä. Uskomattomia valintoja leiritykseen, jälleen kerran. Vaikka millä laseilla tilannetta tutkisi on kauden 04-05 Pasi Saarela sen verran HOT, että maajoukkuepaikan pitäisi olla selviö. No on siellä vissiin Kuhta vielä mukana, joten yksi maalintekijäkin kelvannut joukon jatkoksi. Ihme touhua.
Miltä kuulostaisi esimerkiksi ketju Saarela-Viuhkola-Nurminen/Kuhta. Tossa ois kaksi maaleilla elävää laituria ja pehmeäkätinen sentteri.
Mikäli Pahi maajoukkueeseen yleisön painostuksesta pääsisi, niin paikka olisi kuitenkin kolmannessa tai neljännessä ketjussa.
Vaikka Saarela ei pääsisi edes joukkeeseen, niin tämäntyyppisen kentän haluaisin silti nähdä.
Missä on Erkan pallit?
psychodad
12.04.2005, 14:44
Näistä kovaa ampuvista laitureista haluaisin nähdä Saarelan ja Hyvösen maajoukkueessa. Saarela pelaa sentään myös puolustussuuntaan paljon paremmin kuin esim. Kuhta, ja laukaus on parempi. Hyvösellä on myös melkoinen hevosenpotku, ja kokoa riittää taistelemaan. Laadukkaat laukaukset eivät ole koskaan olleet suomen maajoukkueen tavaramerkki, meillä on tapana hävitä ottelut vaikka laukausmäärät olisivat suomelle kolminkertaiset vastustajaan nähden. Kyllä näitä oikeasti vaarallisia laukojia olisi syytä olla jokaisessa kolmessa ekassa ketjussa, nelonen saakin sitten olla jarrukenttä.
Irtolapa
12.04.2005, 16:38
On ihan pakko tunnustaa että elämäni ensimmäistä kertaa melkein toivon että Suomen pelit menee perseelleen. Saarelan ulos jääminen joukkueesta hämmästyttää ja kummastuttaa.... on siellä sentää Hal Gill jenkkien porukoissa.
Viestin lähetti Irtolapa
On ihan pakko tunnustaa että elämäni ensimmäistä kertaa melkein toivon että Suomen pelit menee perseelleen. Saarelan ulos jääminen joukkueesta hämmästyttää ja kummastuttaa.... on siellä sentää Hal Gill jenkkien porukoissa.
Mulla on semmonen kutina, että toiveesi (tai siis 'melkein toiveesi') toteutuu - ja toteutuisi vaikka Pahikin olis mukana. Toisaalta länsinaapurissa vaikuttaa käyvän myös kato joukkueessa, jotta tiedä häntä. Mutta on todella kumma, ettei Pahi edes tässä vaiheessa leirille kelpaa.
On se vaan ihme juttu kun ei Pahi mahdu maajoukkueeseen... olihan hän liigan tehokkain suomalainen tai siis ei tehokkain mutta teki kuitenkin eniten pisteitä ja oli muutenkin erittäin hyvä myös puolustus päässä...
Jotenkin minulla on sellainen kutina että kun Lukon pelaaja tekee kovaa jälkeä liigassa niin ei sitä millään tavalla palkita mutta jos esim:Viinasen ekalla kaudella hän pelasi hyvin...eikä silloin saanut tulokaspalkintoa vaikka oisi sen ansainnut, nyt saarelaa ei valita maajoukkueeseen vaikka voitti maalipörssin...
Toisaalta jos "Pahi" lähtisi Lukosta ja pelaisisi huippu kauden niin saattaisimme viellä nähdä hänet maajoukkueessa mutta toivotaan että ensikaudella hänellä on päällään paita jossa on ketunkuva tai jos vaikka juhlakauden kunniaksi pelattaisiin Lukko logon omaavilla paidoilla...
Itse en missään vaiheessa ole uskonut että Saarela MM-kisoihin pääsisi, mutta luulin kyllä että hänet leiriryhmään valitaan. Jostain syystä vaan ei valittu, mutta eipä aikanaan Kai Nurmistakaan valittu kun hän maalipörssin voitti liigassa. Eli ei tämä nyt ainutlaatuinen tapaus ole, mutta kummallinen kyllä.
Saarela valittiin oikeutetusti kauden 04-05 All Starsiin. Onnittelut Pahille tästä! Onneksi jotkut sentään ymmärtävät vielä pelimiesten päälle. Eipä muuten ole Lukolta löytynyt viime aikona noita All Stars pelajia, joten valinta lämmittää kyllä siinäkin mielessä.
Tietenkin pahi sai myös itseoikeutetusti liigagaalassa Aarne Honkavaara-pystin(paras maalintekijä).
Onneksi maajoukkue on maalintekijöitä pullollaan, mitäs sitä erkkakaan moiselle kehäraakille näytönpaikkaa olisi antanut. On tämäkin saatana pelkkää politiikkaa, koko maajoukkuekiekkoilu. Ei vaan maajoukkueella ollut käyttöä, juuri tämäntapaiselle maalintekijälle:(
Perinteisestihän näitä yli 30 maalin tekijöitä on maajoukkueessa sorsittu, elleivät he satu tekemään niitä maaleja helsinkiläisjoukkueissa. Eihän Kai Nurminenkaan aikanaan MM-miehistöön päässyt, vaikka teki 41 maalia liigassa. Sitä en muista pääsikö Nurminen edes leiritykseen, mutta Saarela nyt ei ainakaan sinnekään päässyt. Toisin kuin esimerkiksi Kuhta ja Hyvönen, mutta he nyt ovatkin paljon Pasia monipuolisempia pelaajia, ainakin erään valtavaa klyyvaria naamassaan kantavan höpisijän mielestä. Tuo nyt sattuu valitettavasti olemaan maajoukkueen päävalmentaja.
Sitä minä odotan, minkä selityksen Westerberg - vai mikä sen mitättömyyden nimi nyt oli - antaa, jos kisojen jälkeen esimerkiksi Asko Tanhuanpää kysyy häneltä syytä siihen ettei Saarela edes leirille päässyt.
Iltalehti uutisoi tänään juttua maalitykeistä, jotka eivät erkalle kelvanneet.
Saarela kommentoi: Kertaakaan en kauden aikana Westerlundin kanssa puhunut. Välillä mietin, että olisihan se ollut kiva käydä maajoukkueessa kokeilemassa. Mutta niinhän se on, että jos näillä maalimäärillä ei maajoukkueeseen pääse, niin ei sitten. En halua kuitenkaan lähteä miettimään miksi näin kävi.
erkka vastaa: Saarelan kohdalla kyse on siitä, että pelin tempo ja intensiivisyys ovat eri tasoa kansainvälisissä peleissä kuin SM-liigassa. Lisäksi odotimme saavamme enemmän NHL-pelaajia mukaan, ja tarkoituksena on ajaa sisään nuoria pelaajia. Hannes Hyvösen kanssa oli molemminpuolinen vakava yritys MM-kisoista.
Aika ontuvaa tuo vertaus pelitempoon, kun esim. Sveitsitä pääsee aina kavereita mukaa, jossa ollaan pelattu koko kausi pienemmällä tempolla kuin liigassa. Heh, odotti enemmän änäripelajia mukaan. No kun ei tullut niin miksei sitten voinut maalitykkejä valita? Eikä tuossa joukkueessa nyt mitää nuorempia pahemmin sisään ajeta. Aika ontuvia erkan perustelut.
Voi helvetti mitä paskaa erkalta . Tässä alkaa oikeasti toivomaan, että erkka jatkaa leijonien kanssa siitä, mihin aikanaan Lukon kanssa jäi. Ja tälläkertaa Mölli ei ole pelastamassa. divariin vaan.
Niin, vaikka sunnuntaina taas kansallistunnetta nostatettiinkin "murskaamalla" vasemmalla kädellä pelanneet tsekit 4-0, niin ensimmäistä kertaa pitää MM-kisoja odotellessa toivoa Leijonien kisojen epäonnistumista. Ja se ei johdu kenestäkään muusta kuin tuosta helvetin suurta klyyvaria naamassaan kantavasta mitättömyydestä, jos menestystä tulee niin siinä tapauksessa voi hyvillä mielin todeta että "valmentajasta huolimatta".
Vai että nuoria sisään? No onhan se Hyvönen tosiaan juu kaksi vuotta Saarelaa nuorempi. Ja molemminpuolinen yritys ajaa Hyvöstä sisään oli kova? Kumman puolelta sitä yritystä sitten Saarelan tapauksessa mahtoi puuttua? Tuskin ainakaan pelaajan.
Ja selvennyksenä vielä: en missään vaiheessa kautta kuvitellut Saarelan MM-kisoihin lähtevässä ryhmässä olevan, vituttaa vaan se kun miestä ei edes kokeilla.
Viestin lähetti Roku
Ja selvennyksenä vielä: en missään vaiheessa kautta kuvitellut Saarelan MM-kisoihin lähtevässä ryhmässä olevan, vituttaa vaan se kun miestä ei edes kokeilla.
Erkan ja Summasen valmentajakaudella tuo uusien pelaajien kokeileminen on jäänyt hyvinkin minimiin. Nykyään ei edes Venäjälle lähdetä kokemattomalla nipulla. Samat Tuukka Mäntylät siellä pyörii turnauksesta toiseen saatana. Valitussa joukkueessa on monia pelaajia, joita ei ole valittu ainakaan kauden näyttöjen perusteella. Tämä koski myös kauden muita maajoukkue turnauksia. Olisikin jälleen suotavaa, että seuraava maajoukkuevalmentaja tulisi aivan ulkopuolelta ja ummikkona. Taitaa silti olla turha toivo, kun vielä se Jali Kulli alkaa niitä pelaajia sinne valita. Onkohan mies edes koskaan Raumalla käynyt?
Mark Fox
26.04.2005, 10:50
erkko, erkki vai mikä se nyt olikaan on pelkkä mitättömyys. Liekö edes nähnyt Pahin pelejä tällä kaudella. Mutta eihän maalintekijät ole ikinä kelvanneet maajoukkueelle. Sehän on aina hyvä selitys, ettei saatu paikoista maalia vaikka oltiin potku edellä vastustajaa.
Sitä paitsi, eikös Kurrin pitäisi päättää pelaajavalinnoista ja niihin liittyvistä kommenteista? erkkoerkki vois pitää turpansa ylipäätään kiinni ja muuttaa takas toimistohommiin miettimään syväanalyysejä.
Suomi muuten jää seitsemänneksi, mutta sehän ei missään nimessä johdu valmentajasta, koska hänellä ei ole Kale-/pelaajavastaisia mielipiteitä.
Raato takas!!!
...pikaisesti katsottuna tuo nimetty mm-kisaryhmä on täynnä leftin pelaajia. Hyökkäyspäässä ei ilmeisesti ole yhtään rightin pelaajaa(?) Lisäksi laitureissa ei ole yhtään "puhdasveristä" oikeaa laitahyökkääjää(?)
Saarela on sekä oikea laita, että rightin mies. Olisin itse valinnut harjoitusotteluihin mielummin, kuin esim. Pirneksen.
Pelin vauhti ja intensiivisyys ovat sitä tasoa maajoukkuepeleissä, ettei "yli-ikäisellä" Saarelalla ole mitään annettavaa niihin peleihin. Hyvät ja vakuuttavat perustelut erkka! Tilasitko samalla vaatteita Anttilan postimyynnistä, kokeilematta?
Viestin lähetti Lexa
...pikaisesti katsottuna tuo nimetty mm-kisaryhmä on täynnä leftin pelaajia. Hyökkäyspäässä ei ilmeisesti ole yhtään rightin pelaajaa(?) Lisäksi laitureissa ei ole yhtään "puhdasveristä" oikeaa laitahyökkääjää(?)
Saarela on sekä oikea laita, että rightin mies. Olisin itse valinnut harjoitusotteluihin mielummin, kuin esim. Pirneksen.
No, Hentunen taitaa olla rightin miehiä. Mutta silti kyllä luulisi niitä rightin miehiä enemmänkin tarvittavan, varsinkin ylivoimaan. Pasihan on juuri ylivoimassa todella vaarallinen. Pasi pystyy ampumaan ranteella kovaa tarkasti ja lämärikin on huippuluokkaa. Nythän suomella on ylivoimaan vain Karalahti laittaa ampujan paikalle, kun puhutaan rightin miehistä.
Noita valintoja kun katselee, niin tulee mieleen, että "maalaisten" on vaikeampi päästä joukkueeseen kuin Turku-Tampere-Helsinki akselilta. No, ehkä sitä katselee vaan värillisten lasien takaa näitä asioita??
Täytyy itsekkin "valittaa ja marmattaa", että en minäkään ymmärrä Saarelan hylkäämistä. Saatana, ei muka vauhti, tempo, asenne jne... kelpaa. Saarela pelaa selkeästi joukkueelle mahtavalla asenteella, voimaa löytyy... Liian vanha?? Häh? MM-kisoihin valitaan paras joukkue! Muut maaottelut on nuorten sisäänajoa varten (pelkistetysti).
ONKO ERKKA NÄHNYT YHTÄÄN PAHIN PELIÄ??!! ONKO ERKKA OMIEN ASENTEIDEN VANKI!!
Katkeruus on suomalaisten yksi ominaisuus, joten osa minustakin toivoo hiljaa erkan epäonnistuvan. Mutta, kun kisat kunnolla alkavat niin eiköhän nämä murheet unhoitu.
Nätti Masa
28.04.2005, 22:29
Täytyy sanoa, että en kyllä ymmärrä minäkään Pasin poisjättämistä maajoukkueesta. Mielestäni (tokkopa olen ainoa ei-lugufani joka tätä mieltä on) sälli pelasi todella vahvan kauden. Parhaan kautensa, etten sanoisi. Ehkäpä Pasille ei vain sopivaa roolia löytynyt maajoukkueessa, luontaisia maalintekijöitähän on joukkue pullollansa.
Mua ei huvita enää mikään.
Herra Tuomari
29.04.2005, 12:33
Sanokaan mun sanoneen, että kisojen jälkeen ihmetellään maalintekemisen vaikeutta!
Mielestäni Pasia olisi tarvittu joukkueessa myös monipuolisuutensa ansiosta. Mies pysyy tekeemään nimenomaan maaleja ja kisajoukkueessa ei mielestäni ole yhtään ns. maalintekijää! Saarela osaa myös puolustaa, eikä ole ns. "puhdas maalintekijä" Muun muassa ylivoimassa Saarelasta olisi ollut hyötyä hyvän laukauksensa ansiosta. Hyvönen on toinen, jonka poisjäämistä ihmettelen suuresti...
Viestin lähetti omaha
ONKO ERKKA NÄHNYT YHTÄÄN PAHIN PELIÄ??!!
Ohjelmassa seuraa vanha vitsi: Mitä eroa on jääkiekkokatsojalla ja Leijonien päävalmentajalla?
Jääkiekkokatsoja seuraa SM-liigaa, Leijonien päävalmentaja ei.
Mutta mitäs me vanhoista. Kun tulee elokuu ja kohta Pitsiturnauksen jälkeen kootaan kauden 2005-06 ensimmäinen maajoukkue, niin jo on kumma jollei Saarela ole siinä ryhmässä mukana. Tietysti se parantaisi entisestään Pasin asemaa, mikäli toi yksi puoliväliheikki ei enää silloin maajoukkuetta valmentaisi.
Viestin lähetti Roku
Ohjelmassa seuraa vanha vitsi: Mitä eroa on jääkiekkokatsojalla ja Leijonien päävalmentajalla?
Pistitpä pahan, mutta tähän voisin laittaa vastineeksi(vähän mertarantaa mukaelen) että mitä yhteistä on Rinteellä, Forssilla, Laiholla ja erkalla ? Vaikka väärässä seurassa nyt esiintyikin, niin jotain yhteistä oli ja erkkahan ei tuohon mainittuun ketjuun mahtunut.
Viestin lähetti Roku
Tietysti se parantaisi entisestään Pasin asemaa, mikäli toi yksi puoliväliheikki ei enää silloin maajoukkuetta valmentaisi.
On ihme, jos tämä nimeltämainitsematon "säätäjä" on kolmenviikon päästä A-maajoukkueen valmentaja. Antakaas ajan kulua ja katsokaa sijoituksia, toivottavasti ei pudota Suomea B-sarjaan;)
Metalwarrior
29.04.2005, 15:33
Viestin lähetti Olkku
On ihme, jos tämä nimeltämainitsematon "säätäjä" on kolmenviikon päästä A-maajoukkueen valmentaja. Antakaas ajan kulua ja katsokaa sijoituksia, toivottavasti ei pudota Suomea B-sarjaan;)
Valitettavasti luulen, että se huonoin vaihtoehto toteutuu ja Suomi putoaa odotetusti puolivälieräsarjassa. Jotta Erkka saisi kenkää, pitäisi Suomen rypeä oikein kunnolla, ts. tie katkeaa jatkosarjaan. En sitä kyllä usko.
Nosebleed
01.05.2005, 20:11
Tätä miestä tarvittaisiin MM-joukkueessa. Pari todistetta:
http://www.ilves.com/videot/021004/10.mov
http://www.ilves.com/videot/070105/3-0Lukko.mov
http://www.ilves.com/videot/070105/5-1Lukko.mov
Jan Koller
03.05.2005, 17:11
Samaa mieltä, mutta kuten on monasti jo mainittu, ei se Saarelan vauhti välttämättä riitä koviin mm-peleihin, koska eihän se noissakaan kolmessa maalissa kuin liukunut luistimilla...
Enkä nyt tarkoita Tanska tai Ukraina pelejä...
Viestin lähetti Jan Koller
Samaa mieltä, mutta kuten on monasti jo mainittu, ei se Saarelan vauhti välttämättä riitä koviin mm-peleihin, koska eihän se noissakaan kolmessa maalissa kuin liukunut luistimilla...
Enkä nyt tarkoita Tanska tai Ukraina pelejä...
Montako ottelua arvon 'Jan Koller' seurasit Pahin otteita. Puolustustyöskentelyä, kulmavääntöjä, karvausta, heittäytymisiä laukausten/syöttöjen väliin ja pisti parikertaa kiekon maaliinkin. Juuri joku kommentoi TV:ssa, kun Suomipojilta ei oikein onnistu onetimerit. Saarela on harjoitellut näitä liigassa ja kuluneellakin kaudella vissiin useampikin veskari tämän koki.
Nyt kun olet lukenut jostain, että Saarelan vauhti ei riitä, tuot sen täällä julki, kun parempikin tietäjä. Annappa esimerkki. Yllä mainitsin esimerkkejä muista toiminnoista, jota herra on hoitanut kuluneellakaudella. Tämän lisäksi muut liigapelaajat äänestivät Pahin parhaaksi kenttäpelaajaksi männäkaudella, joten tällä logiikalla, siellä ei kuuluisi olla yhtään pelaajaa liigasta, ennen Saarelaa.
En vaadi, enkä ole vaatinut Pahille MM-paikkaa, mutta vituttaa, kun se erkka ei antanut edes näytönpaikkaa. No, vielä näissä kisoissa kitistään "maalinteon vaikeutta".
Sammy #22
03.05.2005, 18:32
Itse en usko että Pahi kovin hyvin pelaisi mm-joukkueessa.
Vaikka olikin sm-liigan paras maalintekijä niin jos melkein kaikki maalit tekee ylivoimalla ja samasta paikasta niin maajoukkueessa tarvitaan kyllä paljon muuta, mutta olen samaa mieltä että olisi edes näyttö mahdollisuuden saanu, kyllä se sen ainakin ansaitsi.
Ja kyl sil Pahil rupee jo ikää olemaan sen verran paljon kuin myös monella muulla kisoissa olevalla.
Ketä pitää suomea pystyssä mm-kisoissa viiden vuoden päästä kun ei niille nuorille anneta lainkaan vastuuta, paitsi eurohokissa.
Varteenotettavia nuoria pelaajia olisi jokereista filppula, jypin Immonen, ex-lukko Torkki joka korvaisi kovuudellaan ja taidoillaan ainakin Ruudun ja pakeista jokereiden Lepistö, Lukosta ilvekseen siirtyvä hyvän kauden pelannut Pettinen, Mäntylä olisi pitänyt päästä ainakin ennen Saravoa ja Jussi Jokiselle enemmän peliaikaa.
Jan Koller
03.05.2005, 20:02
Viestin lähetti Olkku
Montako ottelua arvon 'Jan Koller' seurasit Pahin otteita. Puolustustyöskentelyä, kulmavääntöjä, karvausta, heittäytymisiä laukausten/syöttöjen väliin ja pisti parikertaa kiekon maaliinkin. Juuri joku kommentoi TV:ssa, kun Suomipojilta ei oikein onnistu onetimerit. Saarela on harjoitellut näitä liigassa ja kuluneellakin kaudella vissiin useampikin veskari tämän koki.
Nyt kun olet lukenut jostain, että Saarelan vauhti ei riitä, tuot sen täällä julki, kun parempikin tietäjä. Annappa esimerkki. Yllä mainitsin esimerkkejä muista toiminnoista, jota herra on hoitanut kuluneellakaudella. Tämän lisäksi muut liigapelaajat äänestivät Pahin parhaaksi kenttäpelaajaksi männäkaudella, joten tällä logiikalla, siellä ei kuuluisi olla yhtään pelaajaa liigasta, ennen Saarelaa.
En vaadi, enkä ole vaatinut Pahille MM-paikkaa, mutta vituttaa, kun se erkka ei antanut edes näytönpaikkaa. No, vielä näissä kisoissa kitistään "maalinteon vaikeutta".
No, nyt kun sait suurimmat höyryt puhallettua, niin voin vastatakin. Esimerkiksi nuo kolme linkkiä yllä, joissa Saarela teki 2 maalia ja syötti yhden, mutta ei niissä luistella tarvinnut...
Saarelan otteita seurasin tv-pelit, mitä Lukon otteita näytettiin ja mikäli luit viestini oikein totesin heti alkuun, että OLEN SAMAA MIELTÄ edellisen kanssa, että SAARELAA TARVITAAN!
Viestin lähetti Jan Koller
No, nyt kun sait suurimmat höyryt puhallettua, niin voin vastatakin. Esimerkiksi nuo kolme linkkiä yllä, joissa Saarela teki 2 maalia ja syötti yhden, mutta ei niissä luistella tarvinnut...
Saarelan otteita seurasin tv-pelit, mitä Lukon otteita näytettiin ja mikäli luit viestini oikein totesin heti alkuun, että OLEN SAMAA MIELTÄ edellisen kanssa, että SAARELAA TARVITAAN!
Ei ole tapana "höyrystellä", yleensäottaen vaan vituttaa Saarelan vähättely (et sinä, tässä tapauksessa). Jos olet nähnyt tv pelit ja nuo kolme linkkiä, ei kannata kovia johtopäätöksiä tehdä, yllä mainitsinkin jo Pahin kokokentän pelistä. Kyllä, huomasin myös, tuon samaa mieltä sanakaksikon, mutta takerruin tuohon Saarelan vauhti kohtaan.
Ei tämä ollut henkilökohtaista, kuten sanoin ottaa nuppiin, kun kaikki arvioivat herran viidenvuoden takaisia tekemisiä, ottatamatta huomioon miten mahtava joukkuepelaaja Pahi oli kuluneella kaudella.
Kättä heti, ettei jää kaunaa :)
Jan Koller
04.05.2005, 17:09
Kättä heti, ettei jää kaunaa :) [/B][/QUOTE]
Jep, samaa mieltä taas. Mielenkiinnolla saan ainakin ensi kaudella seurata pystyykö Saarela yhtä hyviin suorituksiin kuin esim. tällä kaudella. Se on selvä, että vastuuta tulee ainakin saman verran ellei jopa enemmänkin?
Ja kohtuu varma olen, että, jos otteet Saarella pysyy läheskään samoina kuin tällä kaudella, niin eiköhän se Erkka sen johonkin turnaukseen kutsu...
Torinkulma
25.08.2005, 14:10
Hieno homma että edes pääsee näihin b-luokan turnauksiin näyttämään osaamistaan.
Tiedän, ettei vanhoja juttuja kannataisi kaivella, mutta kaivelenpa kuitenkin..
Ote Lukon uudessa kausikirjassa olevasta Erkka Westerlundin haastattelusta:
Otsikko: Maajoukkuevalmentaja Erkka Westerlund pitää Lukkoa liigan selkärankana
" Pahin kanssa tehtiin virhearviointi viime kaudella, tunnustaa Westerlund." väliin jotain jorinaa mm. NHL-lakkolaisia tulikin odotettua vähemmän ja että Pahin valitseminen ilman leirejä olisi ollut aikamoinen riskinotto.
Loppuun Erkka vielä kuitenkin myöntää Saarelan pelanneen hyvän kauden !
(Erkka oli siis kuullut pelaajasta nimeltä Pasi Saarela!)
Uutta sukupolvea kuulemma yritetään ajaa koko ajan sisään ja Lukosta mielenkiintoiseksi pelaajaksi Erkka mainitsee Tommi Hannuksen.
Selvennän loppuun vielä sen verran, että itse ainakin olen jo viime kevään unohtanut eli tämä ei ole mitään kitinää. Pistin vain jutusta pätkän jos vaikka jotakin kiinnostaisi...
vBulletin v3.8.6, Copyright ©2000-2013, Jelsoft Enterprises Ltd.