PDA

View Full Version : Tappara-HPK 24.01.2004


Master God
24.01.2004, 11:32
Eipä tästäkään pelistä paljon sanottavaa ole, mutta avataan nyt ketju kun kerran tapana on. Taitaa olla joukkueiden viides kohtaaminen runkosarjassa, eikä Tappara ole kyennyt Kerhoa voittamaan.

Sanomattakin on selvää, että illan mielenkiintoisin nimi on Oliver Setzinger. Itse näkisin, että kaveri istutetaan Vujtekin vierelle, koska VV tässä nyt on se, joka herätystä kaipaa.

Itse en Tampereelle pääse, mutta muita kehottaisin seuraamaan mm. seuraavia asioita:
- Millä numerolla Marko Tuulola pelaa?
- Montako maalia Setzinger tekee,
- vai pelastavatko Esa Pirneksen tehot jälleen Tapparan?
- Montako kertaa Puurula saa rännikiekon pyäytettyä?
- Kahvaako Tappara?

Lopuksi vielä toteaisin, että eipä ole Tapparassakaan jääkiekkotietämys kovin korkealla tasolla, kun päästivät Oliverin tasoisen huippulupauksen meille.

.
.
.

(Tarviiko tätä selitellä)

alapesa
24.01.2004, 11:44
Kaikki innokkaat sieltä Etelä-Suomen pääkaupungista tehdaskaupunkiin peliä seuraamaan. Hopi hopi! Lauantai peli ja tappara hemmottelee opiskelijoita hinnoillaan: Liput ja kalja halpaa. Joten ääntä (tai ärsyttävää örvellystä) luvassa.

Mitäs pelistä sitten. Välisarjat on kiinnostavia ja kerhon kaataminen ylivoimaista. Tapparan liike viime peleissä on ollut todella heikkoa ja kaksi peräkkäistä syöttöä omille on mahdottomuus. Myös kerho on pelannut vaisusti, joten vähän huolettaa että kuinka iso elin onkaan otsassa hallilta poistuessa.

Lopuksi vielä toiveet. Lopputuloksella ei ole mitään väliä, kunhan pelissä nähdään:
-kovempaa liikettä kuin sorsapuiston kentällä
-vähintään yksi taklaus
-Clarke ylivoimalla
-Salmela jäällä
-halli täynnä
-Jutan naama punoittamassa (tähän vapaavalintainen hymiö)

-amen-

Master God
24.01.2004, 12:05
1.
Marko Tuulola - Tuomas Immonen
Janne Lahti - Tony Virta - Toni Mäkiaho

2.
Tuomas Eskelinen - Teemu Aalto
Oliver Setzinger - Tomas Kucharcik - Vladimir Vujtek

3.
Vladimir Sicak - Olli Korkeavuori
Hannu Väisänen - Jukka Voutilainen - Jyrki Louhi

4.
Tuukka Mäkelä
Anders Burström - Juha-Pekka Loikas - Olli Sillanpää

Juhamatti Yli-Junnila

Muuten hyvä, mutta missä on Marko? Ja miksi Ylli on siellä, mihin Ylli ei kuulu?

JasonMiller
24.01.2004, 12:23
Suuri jännitysnäytelmä luvassa. Jännitämme lähinnä sitä, kuinka kauan HPK:n pelaajia jaksaa laji jääkiekko tänä iltana kiinnostaa.

Onneksi Eskelinen jälleen pelissä, toivottavasti ei leikitä pelaajan terveydellä.

Itse jos saisin osallistua Jukan ketjulottoon, olisi oma kentälliseni seuraava:

Kuha-Virta-V.V
Eskelinen-Vähämäki

Tämä kenttä olisi tämän hetkisen menon ruumiillistuma, eli EVVVK kentälle!

alapesa
24.01.2004, 12:28
Tappara tänään:

Pekka Tuokkola, Maalivahti
Mika Lehto, Maalivahti AK


1. kenttä
Juha Gustafsson, Vasen puolustaja AK
Pasi Puistola, Oikea puolustaja AK

Marko Ojanen, Vasen laitahyökkääjä AK
Stefan Öhman, Keskushyökkääjä AK
Johannes Alanen, Oikea laitahyökkääjä AK

2. kenttä
Pekka Saravo, Vasen puolustaja
Pasi Petriläinen, Oikea puolustaja

Sami Venäläinen, Vasen laitahyökkääjä
Janne Ojanen, Keskushyökkääjä
Mike Stapleton, Oikea laitahyökkääjä

3. kenttä
Dale Clarke, Vasen puolustaja
Miska Kangasniemi, Oikea puolustaja

Petri Kontiola, Vasen laitahyökkääjä
Aleksandr Barkov, Keskushyökkääjä
Petri Varis, Oikea laitahyökkääjä

4. kenttä
Anssi Salmela, Vasen puolustaja
Petri Koskinen, Hyökkääjä

Kimmo Koskenkorva, Vasen laitahyökkääjä
Arto Kuki, Keskushyökkääjä
Marko Mäkinen, Oikea laitahyökkääjä

Henkka
24.01.2004, 12:29
24 Marko Ojanen - 41 Stefan Öhman - 10 Johannes Alanen
12 Juha Gustafsson - 21 Pasi Puistola

38 Sami Venäläinen - 8 Janne Ojanen - 15 Mike Stapleton
6 Pekka Saravo - 29 Pasi Petriläinen

27 Petri Kontiola - 16 Aleksandr Barkov - 20 Petri Varis
40 Dale Clarke - 33 Miska Kangasniemi

11 Kimmo Koskenkorva - 81 Arto Kuki - 28 Marko Mäkinen
5 Anssi Salmela, Vasen puolustaja

(19 Petri Koskinen, 13. hyökkääjä)

34 Mika Lehto
(31 Pekka Tuokkola)

Nuorten MM-kisoissa pirteitä otteita esittänyt Anssi Salmela debytoi tänään liigassa.

Rontti
24.01.2004, 13:10
Nyt kun Kerhon kokoonpano on kutakuinkin parhain mahdollinen kera wienerschnitzelin, luulen että Tampereen liikkettä vastustava ja kahvaavampi kiekkojoukkue tulee tukehtumaan HPK:n liikkeeseen sekä omaan mahdottomuuteensa.

Itse en aio haka Metsään lähteä, vaan tällä tyydyn Jouko "Joksi" Jaakkolan aina yhtä objektiiviseen pelinlukuun. Hänen selostuksensa perusteella haukun pelin jälkeen ainakin tuomarit, Marko "parka" Mäkisen, Tapparan kahvauksen, Saarisen mouhoamisen ja haka Metsän kiskurihinnat.

Huikean Jampan nollapelin lisäksi lienee paikallaan jännittää myös sitä, että pystyykö hän tällä kertaa vastaamaan kannattajiensa koviin vaatimuksiin tekemällä myös voittomaalin.

Kun Kimmo Kaivannon suosikkijoukkueen maalimäärä on jo paljastettu, vedän patsaan päältä peiton pois ja näytän vastaavan Ritarijoukkueen numban: 7.

clayman
24.01.2004, 13:36
Kerhon ketjut näyttävät näin paperilla ihan toimivilta. Setzinger ottaa Laakkosen paikan tsekki-ketjussa. Eskelisen paluu on tietysti tärkein asia, mutta toivottavasti tässä ei nyt olla kiirehditty liikaa ja Tuomas on todellakin terve.

Kun Laakkonen palaa, niin hänet voi laitaa joko tsekki-ketjuun tai kolmoseen Voutilaisen seuraksi. Tällä hetkellä Jukka on hieman yksin, vaikka onhan Louhi ihan hyvä pelaaja, kun pääsee vauhtiin. Väisäsestä en oikein osaa sanoa mitään - ei huono, mutta ei niin hyväkään.

Liikettä pitäisi ainakin löytyä ja jos pelaaminen taas kiinnostaisi, niin eiköhän Kerholla ole ihan hyvät mahdollisuudet voittoon. HPKn tulisi voittaa tämä peli, koska Tappara on nyt kolmen pisteen päässä ja tappion jälkeen ero olisi jo viisi pistettä.

Gagne
24.01.2004, 13:55
Kuten Kugelscheiber. Ja Kubelwagen.

Noin. Nyt Setzinger tuntee olonsa kotoiseksi muiden Vaterlandiin aikanaan pakkoliitettyjen joukossa. Tällä tervetulotoivotuksella toivon, että yksi semi-baijerilainen saa vauhtia pariin rötväilevään böömiläiseen.

Pelihän ei kiinnosta ennakolta sinänsä yhtään. Peli tulee seurattua radiosta, ellei sitten ennen kolmea pätkähdä outoja asioita mieleen. Hällilja tullaan tänään:

Lonnimaan, tuhlaamaan maalipaikkoja, hankkiutumaan tukevaan johtoasemaan, päästämään vastustaja iholle (eli kahden maalin päähän), menettämään selvä johto ja hädin tuskin selviytymään jatkoajalle, jolla se kahreksikon perkele tekee sen taas.

Näiden lisäksi nähdään uuninsuilla maagisuutta ja löröjä.

Toivottavasti poika osoittautuu vahvistukseksi.

Ja tietysti loppuun luonnollinen lopputulostieto. Lukemathan ovat samat kuin Australian avoimissa Reid - Federer toisessa erässä. Tennistä, tuota loordien ja muiden hyödyllisten ihmisten kehittämää peliä seuraamattomille lokomolaisille vihjattakoon asiaa kahdella sanalla: "lumi" ja "erä".

Sistis
24.01.2004, 14:02
Itse peli ei voisi vähempää oikeastaan kiinnostaa, mutta pakko sitä on lähteä silti paikalle. Syynä on bulgarialainen duunikaverini, joka on kova Tappara-friikki ja tuli luvattua, että lähdemme peliin. Varsinkin, kun äijä on nyt viimeistä viikonloppuaan Suomessa.

Tulen peliin varsin sekalaisen seurueen kanssa; kaksi suomalaista teekkaria ja kaksi bulgarialaista tutkijaa. Koska ketään kiinnostamattomaan peliin on tehty epätoivoisia tunnelmanluontiyrityksiä tarjoamalla opiskelija-hulttioille neljällä eurolla sisäänpääsy päätykatsomoihin, ovat ainakin kaukalon päädyt täysiä. Siitä osoituksena se, ettemme saaneet neljän hengen seurueellemme neljää vierekkäistä paikkaa vaan olemme jakautuneet kahteen yhtä suureen osaan.

Pelissä minua ei kiinnosta oikeastaan mikään muu, kuin se, että miten tämä itävaltalainen ompelukoneemme soveltuu pumpulipeltona vellovaan hyökkäysjärjestelmäämme. Ruotsalainen sukellusvenetutka on taas nelosessa, mikä on hänelle yhtä pykälää liian korkea kenttä... mutta menkööt nyt.

Ja otteluveikkaus: Setzinger yllättää epäilijät - etunenässä minut - ja tekee tehot 1+2. Peli päättyy 2-4.

1-0 Hassinen
1-1 Toivonen (YV)
2-1 Uhlbäck
2-2 Voutilainen
2-3 Setzinger
2-4 Aalto (TM)

Maalivahtien torjunnat:

Tappara: Halme: 10+12+9 = 31
HPK: Puurula: 9+8+9 = 26

Rapukäsi
24.01.2004, 14:05
Tärkeä matsi kummallekin joukkueelle. Voitolla Tappara tekee mukavan pesäeron Hämeen kolmoseen. Tapparan ketjut näyttävät tasapainoisilta, jokainen niistä pystynee kääntämään matsin kotijoukkueelle.

Toivottavasti Setzinger ei ottanut hernettä nenäänsä, kun ei päässytkään Tapparaan. Olisi ikävää, jos hän tänään ylimääräisen näyttämisen tarpeen takia, olisi se pelaaja, joka kääntäisi pelin HPK:lle. Hyvä kuitenkin, että poika pääsi näyttämään taitojaan joukkueeseen, jossa fanitkin paremmin hyväksyvät hänen hankintansa. Tapparaan hän tuskin olisi tuonut mitään sellaista, mitä omilla junnuilla ei olisi.

Seurannassa tänään:
- Anssi Salmela, kuinka onnistuu ensimmäisissä liigavaihdoissaan?
- Marko Ojanen, antaako sopimuksen jatko lisäenergiia peliin?
- Tapparan ylivoima(jos sitä päästään pelaamaan), joko Clarke pääsee näyttämään taitojaan viivalla?

P.S. Ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa, J.J. ottaa esiin Tapparan törkeään kahvaamiseen ja kärkikarvaajan estämiseen täysin perustuvan pelitavan :)

Henkka
24.01.2004, 14:47
Viestin lähetti Rontti
Itse en aio haka Metsään lähteä, vaan tällä tyydyn Jouko "Joksi" Jaakkolan aina yhtä objektiiviseen pelinlukuun. Hänen selostuksensa perusteella haukun pelin jälkeen ainakin tuomarit, Marko "parka" Mäkisen, Tapparan kahvauksen, Saarisen mouhoamisen ja haka Metsän kiskurihinnat.


Opiskelijat tänään 4€:llä peliin ja olut hallilla 16-16.30 3€. Jos opiskelija olet, niin jätä ainakin ne kiskurihinnat haukkumatta.

axe
24.01.2004, 14:47
Hämmästyttää HPK-väen asiantuntemattomuus noissa maalintekijäveikkauksissaan. Eikö tieto kulje Hämeenlinnaan saakka vai onko vain kovapäistä sakkia, kun ovat niin ajastaan jäljessä nuo Tappara-pelaajien nimet noissa jutuissa.

Kaikki jääkiekkoa oikeasti seuraavat tietävät että Hassinen on edelleen loukkaantuneena eikä siis voi tehdä tänään Tapparan avausmaalia. Ja Halmekin on siirtynyt maalivahtivalmennuspuolelle jo ainakin kauden alusta lukien, joten ei taatusti pelaa tänään meillä maalissa.

Puhumattakaan sitten tuosta kahvaamisjutusta. Miten pystyy yhdistämään Tapparan ja kahvaamisen toisiinsa? Tuo on kyllä joku niin hämppiläisten omakeksimä juttu ettei sitä voi oikein edes kommentoida.

eagle
24.01.2004, 15:05
Se on sitä mukahauskuutta. Ja toisaalta huomaahan sen vuodesta toiseen ettei Hämeenlinnassa kiekosta oikeasti mitään tiedetä. Se näkyi jo viime vuoden välierissä kuinka HPK'n piti rynniä Tapparan yli, jne. Eipä muuta, näihin ketjuihin turha yrittää edes kiekosta puhua, kun toinen osapuoli on niin tietämätöntä.

krobbe
24.01.2004, 15:17
Se on Hämeenlinnan Peruna Kerhon joka vuotuinen ongelma keväisin; on niin kiire perunanistutukseen ettei keritä pelaan mitalipelejä loppuun.

Tämän päivän ritaripellet on todella hajuton, väritön ja mitätön kiekkojoukkue, etten sanoisi melkein yhtä surkeaa räpellystä kuin kaaneilla. Kuokkaan kuokkamiehille tänään 6-0.

Tomppa
24.01.2004, 16:03
On aika suunnata ristiretki Hämptonista kohti Tamperetta ja tuoda valoa manselaisten pimeään viikonloppuun. Toisaalta ilo olisi tällä valtakunnan osastolla ylimmillään, jos Tampereen ilta synkkenisikin entisestään. Tämähän nimittäin tarkoittaisi epäilemättä vierailevan ryhmän voittoa - ehkä jopa suurinumeroista.

Saanen tuoda esille muutamia kristallipalloni osoittamia pelitilanteita. Otanta on varsin suppea, sillä pallo on hieman tukossa perjantaisen illan jälkeen. Pahoittelut tästä.

[ottelu alkaa]
00.18 Tappara aloittaa kahvauksen
03.16 Sicak maalaa piin likiarvon tarkkuudella ympyrän kaarelta ylämummoon: 0-1!
03.28 Aloituksen jälkeen VV saa kiekon ja intiaanikiemuroiden jälkeen Kuha viimeistelee: 0-2!
13.18 JOjanen valittaa tuomarille
17.43 Puurula syöttää suoraan lapaan! Tosin vastustajalle.
19.23 Ottelun tehokkaampi ruotsalainen tekee maalin: 1-2!

[toinen erä]
21.10 Tappara kahvaa
22.15 JOjanen valittaa tuomarille
25.30 Mäkiaholle arvotaan iso jäähy nimen perusteella
27.03 Setzinger höpöttää koko kentän komealla yksilösuorituksellaan: 1-3!
29.22 Linjureiden tavanomaista sekoilua
33.33 Kerhon ykkönen taiteilee: klip-klop-klap; tuloksena kauden nätein maali, jota nähdään kyllästymiseen asti Maikkarin HN-mainoksissa! Kruuskaan ei ehdi seurata tilannetta ja soittaa yläkertaan: "Olikho she maali?" Luuri alas ja kiekko keskelle: 1-4!
38.50 JOjanen valittaa tuomarille

[kolmas erä]
44.02 Tappara kahvaa normaaliakin enemmän
46.46 JJalonen nappaa Kerhon aition ohi luistelevan Barkovin mailan ja ottaa povitaskustaan mittanauhan. Mailan pituus kolme metriä! Kruus antaa Tapparalle penaltia, mistä JOjanen vetää herneet nenään ja joutuu suihkuun!
58.59 Tappara sutaisee tyylinsä mukaisen räkämaalin. Esa Pirnes maalintekijä ja JOjaselle puhutaan syöttöpiste. Tilanne 2-4!
60.00 Huikea spektaakkeli on päättynyt lukemiin 2-4!

Tästä voimme päätellä, että Tappara ei vieläkään voita Kerhoa. Ottelun jälkeen hallin parkkipaikalla ihmetellään hämeenlinnalaisissa rekistereissä olevia mersuja, joiden antenneihin on sidottu nappiverkkarit.

EDIT: Jaahas, Öömanni ei pelaa. Kiitos.

Designer
24.01.2004, 16:07
Kerho pelaa niin tiukalla asenteella, että ensimmäisessä ja toisessa erässä pitää jäätä parannella kesken pelin. Niin syviä uria on luistimet jäähän tehneet. Ja jonkun pitää auttaa HJ ylös sieltä kuopasta, joka siihen maalin eteen muodostuu.

Perkele. Kerho tekee yhtä monta maalia tänään kuin Jutila. Tai sitten Tapparan maalissa O'Neill pelaa nollapelin.

Vaughan
24.01.2004, 17:07
No niin, peli on päättynyt! Voinee hyvällä omalla tunnolla sanoa, että parempi voitti. Päätin kirjoittaa merkittävimmät tapahtumat muistiin niille, jotka eivät ottelua nähneet tai menettivät muistinsa halvan oluen innoittamana:

1.erä

0.01 Janne Ojanen voitti aloituksen. D-päädyssä Kerhon kannattajat epäilevät kahvauksella olleen osuutta asiaan.
2.15 Mäkiaho taklaa Sami Venäläistä poikittaisella niskaan ja saa jäähyn. Hämeenlinnalaiset syyttävät Venua filmaamisesta.
3.27 Janne Ojanen syöttää Petriläiselle, jonka lämäri kantaa ilmassa lähes maalille saakka. Kiekko menee silti Puurulan längistä sisään: 1-0!
3.27-20.00 Tappara hyökkää ja HPK puolustaa, silti Tapparalle tuomitaan kolme jäähyä, Kerholle ei yhtään? Maalivahtien torjunnat Lehto 3 Puurula 12.

2.erä
25.27 Setzinger tasoittaa läpiajosta. Tapparan jälipeleissä nimimerkki Jazka87 tilittää: "Mix Leinonen ei ottanu sitä meille, vaa palkkas pelkkii ikäloppui vanhuxii?"
32.15 Mike Stapleton ampuu johtomaalin. Tapparan keskustelupalstalla nimimerkki Jazka87 kertoo: "JEE!!!!!!! Mä oon aina ollu sitä mieltä, että Stapleton rulez!!!!"
32.15-40.00 Petri Varis petaa ketjukavereilleen ja nouseville puolustajille kolme hyvää maalipaikkaa, mutta kaikki epäonnistuvat. Tapparan fanikatsomossa päivitellään, miten paska Varis on kun se ei tee edes pisteitä. Taparalle 4 min jäähyjä, Kerholle ei yhtään

3.erä
45.27 Tapparan puolustus nukahtaa, ja Vujtek huomataan ottelussa ensimmäisen kerran hänen iskiessään tasoituksen tyhjään maalin takatolpalta. Kaverini tiesi kertoa, että VV seisoi siellä vapaana yli minuutin yhteen putkeen.
57.15 Mäkiaho käy Kimmo Koskenkorvan kimmppuun. D-pääty innostuu ja huutaa "ÖÖÖ - Mäkkäri, ÖÖÖ", "vittu se on kova jätkä!" Myös Jatkoajan HIFK-fanit tietävät jälkeenpäin kertoa kuinka Mäkiahon on "Suomen paras tappelia, ei sille pärijää kukaan" Mäkkäri suihkuun, Kossulle 2 min - en kyllä tiedä mistä...
59.59] Peliajan lähestyessä loppua Barkov heittää kiekon ranteella kohti maalin vasenta yläkulmaan (itsestään katsoen). Yllättäen Puurula yrittää ottaa kiekkoa hanskallaan, mutta epäonnistuu: 3-2!!!

Tappara siis voitti 3-2! Jäähyminuutit jakautuivat lopulta tasan - kiitos Mäkiahon... Katsojia oli 5978 ja olutta myytiin yli 10 000 litraa! Iltasanomien tähdet: *** Ojanen, ** Vujtek, ja * Barkov.

Tapahtui siellä kaikkea muutakin, mutta miksi et ollut katsomassa?

Designer
24.01.2004, 19:25
Whoa, ne voitti. Sääli, että vastassa oli vain Tappara, muuten voisi aloittaa spekulaatiot siitä että joko ne ovat hereillä. Se voidaan aloittaa vasta sitten, kun joku oikeasti hyvä joukkue voitetaan.

Puurulalla 41 torjuntaa, Lehdolla 21. Yleensähän tämä on mennyt toisin päin...

Axel K.
24.01.2004, 19:26
Viestin lähetti krobbe
Se on Hämeenlinnan Peruna Kerhon joka vuotuinen ongelma keväisin; on niin kiire perunanistutukseen ettei keritä pelaan mitalipelejä loppuun.

Tämän päivän ritaripellet on todella hajuton, väritön ja mitätön kiekkojoukkue, etten sanoisi melkein yhtä surkeaa räpellystä kuin kaaneilla. Kuokkaan kuokkamiehille tänään 6-0.

BUAAAAHAHAHAHAHAH! Tänään on/oli hyvä päivä! Onnea hajuttomalle, väritömälle ja varsinkin MITÄTTÖMÄLLE tapparalle voitosta!

Leon
24.01.2004, 19:27
Tätä toista tamperelaista viirimagneettia vastaan Kerho sentään osaa pitää johtoasemansa. HJ taisi pitää varsinkin toisen erän 26 torjunnallaan Kerhoa pystyssä. Ehkä tästä vielä hyvä tulee.

Sistis
24.01.2004, 20:03
Terveisiä pelistä.

Voitto tuli. Ensimmäinen ja toinen erä olivat aika mitäänsanomatonta kiekkoa. Kolmannen erän ensimmäisellä puoliskolla peli aukesi lopulta.

Kerrankin näin päin, että Tappara laukoi päin, ja Kerho käytti paikkansa. Tai sitten Tapparan miehet pistivät avopaikoista ohi... kuten Stapleton(?) läpiajossaan kolmannessa erässä.

Jonilla oli torjuntoja huikeat 26! toisessa erässä, mutta mitään äärimmäisen pahoja tilanteita ei siihen mahtunut. Hyvin kaveri joka tapauksessa pelasi... tosin tuntui siltä, että nuo 26 torjuntaa selittyivät sillä, että ensin poika torjui jalalla, josta kiekko kimposi kypärään, josta se kimposi räpylään - ja vot, kolme torjuntaa yhdestä laukauksesta. :)

Teemu Aalto esitti päivän penailun. Ylivoimalla kaveri pyyhkii lumet irti kiekosta, päästää Tapparan pelaajan puolittain karkuun ja lopulta ottaa itselleen kakkosen... tuon tasavajaan aikana sitten Kucharcik leipoi upean 2-0 -maalin pikku-Arnoldimme esityön jälkeen.

Olliesta sen verran, että ei poika kyllä mitään erikoista osoittanut. Valitettavaa, mutta näin se vaan on. Surffaili etupäässä ympäri kenttää ja kulmaväännöissä jäi aina toiseksi. Ei taida vaan vauhti riittää näihin ympyröihin.

Torsti
24.01.2004, 20:19
Peli oli kaks erää todella tylsää keskialueensumppukiekkoa. Pisti oikeen vihaks, kun molemmat joukkueet tukki keskialueen neljällä ja yks pelaaja kävi vähän tökkimään ja mukakarvaamaan. Kolmannessa peli alkoi sitten aaltoilemaan enemmän osin Tapparan riskialttiin pelaamisen vuoksi.¨

Miksei ylivoimalle koota kahta erikoiskentällistä? Nyt jokainen kenttä (ja jokainen pelaaja) sai tasaisesti ylivoima-aikaa. Ja peli näyttää kuin tasaviisikoin pelattais.
Stapletonin läpiajo kolmannessa erässä. Joku sitä jo kommentoikin. Minä näin tilanteen siten, että Mike yritti koko läpiajon ajan lopettaa kiekon pyörimisen. Lopulta tässä epäonnistuttuaan ampui ropellikiekkoon ja ohi meni.

Huomioita:
-Marko OJaselle tänään paremmalla rannelaukauksella tehot 5+0
-4vs.4 ja Tapparalta jäällä mm. Varista, JOjasta, Barkovia, Gustafssonnia. Eli siis jalkoja. Omissa soi.
-Ei pompi Tapparalle, paikkoja kolmattakymmenettä, maaleja 2
-Tuomari ei tasoittanu jäähyjä pelin lopussa, pahaa kyllä pelkäsin.
-Kerho onnistu hyvin pelaamaan Tapparapelaajan mailan pois monessa vapaassa paikassa, usein tosin pitämällä siitä kädellään kiinni.
-Tapparan ylivoima toimi paikkapaikoin, siis jos kiekko alueelle asti saatiin.
-Tapparan alivoima ei toiminut: 3 jäähyä ja kaikkien aikana omissa kolisi.
-Miksei kolmannen erän alussa se ylärima kuti voinut mennä maaliin?

Rontti
24.01.2004, 20:21
Vähän lisää itseluottamusta ainakin voitosta saa, siis tietysti tärkeiden kahden pisteen lisäksi. Varsin mukavaa, että ylivoimalla saatiin laitettua kiekko rumpuun jopa kahteen otteeseen. HPK:n seitsemän kaksiminuuttista on kyllä liikaa kaikkia muita paitsi Tapparaa vastaan.

Huikea Jamppa käsittääkseni vaihteeksi oivalla pelipäällä. Paikallaolleet voisivat vaikka heittää kehiin pientä vertailua vastapuolen Lehtoon.

Kun kerran Ilves on kyllästynyt Kerhon pisteautomaattina oloon, pitäähän sellainen Tampereelta kuitenkin löytyä.

Nyt kun Suomi voittaisi vielä tämän iltaiset Euroviisukarsinnat niin johan olisi makea ilta. Veikkaan Dannyn vievän 7-0.

Sistis
24.01.2004, 20:25
Viestin lähetti Rontti
Huikea Jamppa käsittääkseni vaihteeksi oivalla pelipäällä. Paikallaolleet voisivat vaikka heittää kehiin pientä vertailua vastapuolen Lehtoon.

HJ otti muutaman ihan hyvän pelastuksen, mutta mitään maagisia otteita ei joutunut esittämään lukuisista torjunnoista huolimatta.

Lehdosta ei voi oikein sanoa juuta, eikä jaata. Niin ikään jäivät maagiset otteet esittämättä, mutta Kerhon maaleille ei voinut todellakaan mitään.

clayman
24.01.2004, 20:28
No niin, tulihan se voitto sieltä. Tämä peli ei sinäänsä todista mitään, mutta ainakin HPK onnistui hankkimaan ne 2 pistettä.

Virta-Lahti kaksikko näköjään toimii tai näin ainakin pisteiden valossa. Ja Kuhakin teki maalin.

Vai oli Setzinger suhteellisen "turha"? No, ensimmäinen peli HPKn paidassa ja Oliver tuli kuitenkin aika pahaan paikkaan - joukkueen peli takkuilee ja nyt haetaan apua vahvistuksien myötä. Ei se varmaan ole helppoa aloittaa uudessa seurassa, kun tilanne on se mikä se on.

krobbe
24.01.2004, 20:33
Onneksi olkoon ensinnäkin rinkulan pojille voitosta.

Miinusta:
-Tapparan ylivoima
-Tapparan alivoima
-Tapparan viimeistely

Sääli
-että tuomarit sallivat moisen kahvaamisen ja roikkumisen, ihme että Tappara sai noinkin monta maalipaikkaa
-että Tapparalla ei ole ylivoimaan kunnon viivamiestä
-että veikkaukseni meni hieman pieleen, nyt nuo mokomat pääsevät kuittailemaan, no koitan kestää.
-että työvoittoja jaeta, HPK oli odotetun surkea, Tappara vei, mutta se viimeistely, se oli ainoa osa-alue maalivahtipelin lisäksi missä Kerho oli parempi ja sääli että sehän nämä pelit ratkaisee
-että todennäköisesti radiokatselijat tulevat taas kerran puhumaan Tapparan kahvaamisesta, kun paikalla olleena voin vakuuttaa, että HPK oli se joukkue joka roikkui ja käytti mailaa kahvaamiseen

Ei tämän enempää tästä, oli itse asiassa paska peli.

Rinkeli #20
24.01.2004, 20:34
Mites Lahti pelas, muuten kuin syötti kaks? Sillä ei taida olla sopparia ensi kaudeksi joten kannattaisko johdon pistää nimeä paperiin? Vastuulla ja reenillä Lahdesta voisi puhjeta vaikka uusi Miettinen, vaikkakin erityylinen. onko M. Marjamäestä mitään uutta tietoa?

Sistis
24.01.2004, 20:36
Viestin lähetti clayman
Vai oli Setzinger suhteellisen "turha"? No, ensimmäinen peli HPKn paidassa ja Oliver tuli kuitenkin aika pahaan paikkaan - joukkueen peli takkuilee ja nyt haetaan apua vahvistuksien myötä. Ei se varmaan ole helppoa aloittaa uudessa seurassa, kun tilanne on se mikä se on.

Ensimmäinen peli ja oudot kuviot saattavat olla syynä tehottomaan kurvailuun ja yliyrittämiseen. Mutta sitä seikkaa ne eivät poista, että poika jäi joka hetki toiseksi kulmaväännöissä. Fysiikka ei kestä.

Rontti
24.01.2004, 20:55
Viestin lähetti krobbe
Sääli
-että veikkaukseni meni hieman pieleen, nyt nuo mokomat pääsevät kuittailemaan, no koitan kestää.
-että todennäköisesti radiokatselijat tulevat taas kerran puhumaan Tapparan kahvaamisesta, kun paikalla olleena voin vakuuttaa, että HPK oli se joukkue joka roikkui ja käytti mailaa kahvaamiseen.
Viralliset kuittailut ja vinoilut heitetään pöydälle jo ennen ottelua. Jälkikäteen suoritettava voitonmärehdintä tulee suorittaa pahimpia kuittailuja vältellen, elleivät vastustelijoiden kannattajat siihen selvää syytä ole antaneet.

Tampereella suoritettu Tapparankahvaaminen on juuri sitä, mitä Tappara ansaitseekin viime keväisen antikiekkoilullisen esityksen jälkeen.

Torsti
24.01.2004, 21:14
Viestin lähetti Rontti
Tampereella suoritettu Tapparankahvaaminen on juuri sitä, mitä Tappara ansaitseekin viime keväisen antikiekkoilullisen esityksen jälkeen.

"Mää en ainakaan kannattais sellasta joukkuetta mikä pelaa tollai niinku Tappara"

Ensin se oli tota, nyt se on tota ylempää. Ristiriitaista

Master God
24.01.2004, 21:37
Viestin lähetti Rontti
Huikea Jamppa käsittääkseni vaihteeksi oivalla pelipäällä. Paikallaolleet voisivat vaikka heittää kehiin pientä vertailua vastapuolen Lehtoon.
Ja erityisesti tahtoisin tilastoja pysäytetyistä rännikiekoista.

Nimim. "Tänään Rottaan"

Gagne
24.01.2004, 21:37
Viestin lähetti Torsti
"Mää en ainakaan kannattais sellasta joukkuetta mikä pelaa tollai niinku Tappara"
Ensin se oli tota, nyt se on tota ylempää. Ristiriitaista

"Eiköhän ole aika lopettaa puheet Tapparan kahvaamisesta. Meillä on vaan niin ylivertainen liike, että muut eivät pärjää. Ja joukkue pelaa vaan niin hyvin nimenomaan joukkueena."

Jos meinaan viime vuotta meinaat. Eikös tuo oma "ristiriitaista" viestisi ikäänkuin myönnä sen totuuden, jonka muut jo viime keväänä inhosta vapisten totesivat: Tappara, vuoden 2003 Paini&Kahva&paskamestarit.

Ja kyllä. Kerho pelaa vieraskentällä nykyisin hyvin "joukkueena". Tämän lisäksi HPK:n "liike" on vieraskentällä nykyään välillä yhtä hyvää kuin Tapparalla viime vuonna.

jeke
24.01.2004, 21:41
Viestin lähetti Rapukäsi

Toivottavasti Setzinger ei ottanut hernettä nenäänsä, kun ei päässytkään Tapparaan. Olisi ikävää, jos hän tänään


Ei joutunut. Setzinger sopeutuu joukkueisiin, jotka pelaavat taidokasta hyökkäyspeliä, kuten HPK liigassa ja KalPa Mestiksessä.

Torsti
24.01.2004, 21:46
Viestin lähetti Gagne
"Eiköhän ole aika lopettaa puheet Tapparan kahvaamisesta. Meillä on vaan niin ylivertainen liike, että muut eivät pärjää. Ja joukkue pelaa vaan niin hyvin nimenomaan joukkueena."

Jos meinaan viime vuotta meinaat. Eikös tuo oma "ristiriitaista" viestisi ikäänkuin myönnä sen totuuden, jonka muut jo viime keväänä inhosta vapisten totesivat: Tappara, vuoden 2003 Paini&Kahva&paskamestarit.

Ja kyllä. Kerho pelaa vieraskentällä nykyisin hyvin "joukkueena". Tämän lisäksi HPK:n "liike" on vieraskentällä nykyään välillä yhtä hyvää kuin Tapparalla viime vuonna.

Kovasti vaan sillon puolusteltiin, että me ei pelata tollasta kiekkoo, koska jos pelattais, ni mä en kannattais seuraa x.
Mä en oo väittäny minään vuonna, kun "kahvauksesta" on puhuttu, Tapparaa kahvaamattomaks joukkueeks, en edes tänä vuonna. Yksittäisistä peleistä oo kommentoinu kumpi on sitä virvelöintiä ja "kahvaamista" harrastunu. Se kun tuntuu olevan kaikille niin hel**tin vaikeeta myöntää oman joukkueen harrastavan samaa mitä muutkin. Voi olla, että Jyp tai Rautakorpi on ollu siinä pioneerejä, mutta totuus on se, että tänäkin vuonna kahvausta harrastaa kaikki. Ainakin niissä peleissä mitä mä olen nähnyt. Silmiini luotan tässäkin asiassa enemmän kuin korviini.

eagle
24.01.2004, 22:13
No eihän Hämeenlinnassa koskaan ole ollut rohkeutta myöntää vastustajan paremmuutta. Samoin ollaan aina sokeita oman joukkueen tempuille. Tätä kautta onnistuu hyvin tuokin että "ei koskaan kannateta seuraa joka kahvaisi" mutta pian ollaankin sitä mieltä että on täysin oikein pelata millä vain tyylillä, kunhan voitetaan. Hauskaahan tämä on, mutta jo totuttu. Samoin kun markkinoidaan HPK'ta pienenä seurana ja positiivisena.

Rontti
24.01.2004, 22:19
Viestin lähetti eagle
No eihän Hämeenlinnassa koskaan ole ollut rohkeutta myöntää vastustajan paremmuutta. Samoin ollaan aina sokeita oman joukkueen tempuille. Tätä kautta onnistuu hyvin tuokin että "ei koskaan kannateta seuraa joka kahvaisi" mutta pian ollaankin sitä mieltä että on täysin oikein pelata millä vain tyylillä, kunhan voitetaan. Hauskaahan tämä on, mutta jo totuttu. Samoin kun markkinoidaan HPK'ta pienenä seurana ja positiivisena.
Iso höpöhöpö ja katkeran tappion mökömökö-trophy eaglelle. Parempi voittaa aina ja kyllä se myönnetään myös HPK:n kannattajien syvissä riveissä, vaikka se kuinka kirpaisisikin. Viime kauden Tapparan pelityyliä en itse enää jaksa sen kummemmin vatvoa, kaikki tietävät mitä se oli.

Axel K.
24.01.2004, 22:25
Viestin lähetti eagle
No eihän Hämeenlinnassa koskaan ole ollut rohkeutta myöntää vastustajan paremmuutta. Samoin ollaan aina sokeita oman joukkueen tempuille. Tätä kautta onnistuu hyvin tuokin että "ei koskaan kannateta seuraa joka kahvaisi" mutta pian ollaankin sitä mieltä että on täysin oikein pelata millä vain tyylillä, kunhan voitetaan. Hauskaahan tämä on, mutta jo totuttu. Samoin kun markkinoidaan HPK'ta pienenä seurana ja positiivisena.

Ja kukahan markkinoi HPK:ta mainitsemallasi tavalla? Osoita markkinoija.

Ja meikäläinen myöntää varmasti HPK:n kahvaavan, kun ensin itse myönnät Tapparan mestaruuden olleen antikiekon mestaruus. Äläkä edes yritä väittää, että viime vuoden Tapparan joukkue oli taitojoukkue... Pohjanmaalla oltaisiin ylpeitä teikäläisten "kiekkoilusta", notta saatana.

Vittu mitä pelleilyä, te hävisitte.

Leon
24.01.2004, 22:27
On se nyt perkele, kun tamperelaisjoukkueille ei saa hävitä eikä niitä saa voittaa. Molemmissa tapauksissa tulee paskaa silmille. Olkoot vaikka kuinka pitkät perinteet ja ziljoona viiriä katossa, mutta ei niillä ole näköjään minkäänlaista korrelaatiota käytöstapojen kanssa.

dude
24.01.2004, 22:32
Setzinger oli yllättävän hyvä, ottaen huomioon, että peli ei tavallaan tullut kunnolla hänelle. Ei tullut syöttöjä lapaan jne.

Joskus jokaiselle pelaajalle tulee sellaisia pelejä, ettei vaan tule syöttöjä eikä tapahdu oikein mitään, vaikka kuinka yrittäisi. Mielestäni Ollilla oli tänään sellainen päivä. Jaksoi kyllä yrittää ja luistella hyvin. Ihme kyllä.

Salmela oli hyvä. Todella kypsä esitys ottaen huomioon kuinka monta ottelua ja harjoittelukertaa liigajoukkueen mukana on takana.

Tapparassa suurinpiirtein jokainen ketju pääsi pelaamaan ylivoimaa ja kyllä se nyt ajoittain pyöri selkeästi paremmin kuin aiemmin. Paljon toivottu Clarkekin pääsi ylivoimalle ja olikin siinä hyvä. Viivapelote vaan puuttuu.

Joku laski kyllä väärin ne Puurulan 26 toisen erän torjuntaa. Oli niitä paljon, muttei noin paljon. Mielestäni myös Lehdon toisen erän torjuntoja oli liikaa.

TBK
24.01.2004, 22:44
Viestin lähetti Axel K.
Äläkä edes yritä väittää, että viime vuoden Tapparan joukkue oli taitojoukkue... Pohjanmaalla oltaisiin ylpeitä teikäläisten "kiekkoilusta", notta saatana.


Ei, ei se ollut taitojoukkue, se oli JOUKKUE. Sitä ei muut viime keväänä yhtäpaljon ollut ja se oli yksi ratkaisija.

Jatketaan huomenna.

axe
24.01.2004, 22:50
Tuolla joku ennakkoveikkaili myös Ojasen mussutuksia tuomarille. Kun olin toipunut järkytyksestäni, että onko nää oikeasti sokeita myös oman kapteeninsa juttutuokioille, niin päätin ottaa tähän peliin tarkkailun alle Ojasen ja Tuulolan tuomarijutteluvertailun. Virhemarginaaliksi jäi noin 3%, niin tarkkaan muistin katsoa.

Yllättävän vähän tätä nähtiin tänään myös Tuulolan taholta. Aiemmissa Hakametsän peleissä mies on nojaillut tuomarin olkapäähän joskus vielä minuutti tauon alkamisen jälkeenkin saati sitten pelikatkoilla. Tänään tuomarille oli asiaa vain neljästi (ja kerran linjurille). Kuten itse pelissä, tälläkin osa-alueella voitto tuli Kerholle, nyt puhtaasti 4-0.

Flonaldo
24.01.2004, 22:54
Viestin lähetti axe
Tänään tuomarille oli asiaa vain neljästi (ja kerran linjurille). Kuten itse pelissä, tälläkin osa-alueella voitto tuli Kerholle, nyt puhtaasti 4-0. Joku niistä oli ansaitun syöttöpisteen puhuminen Setzingerille. Saattoi siihen kulua parikin nojailua, sillä korjausta ei merkitty ensimmäisellä katkolla vaan vasta erätauon alkaessa. Lisäksi radiosta selvästi nähtynä Ojasen ensimmäistä maalia edelsi päivänselvä paitsio - josta siis ilmeisesti nuo linjurinojailut. Mutta lumierävoitto Tuuskille \o/

Torsti
24.01.2004, 23:08
Viestin lähetti Flonaldo
Lisäksi radiosta selvästi nähtynä Ojasen ensimmäistä maalia edelsi päivänselvä paitsio - josta siis ilmeisesti nuo linjurinojailut.

Toi oli muuten ihan totta. Tapparan eka maali oli mun paikalta nähtynä aika selkeästikin paitsio. Tapparan puolustaja katkas purun mailalla (tai kädellä) noin 30cm keskialueen puolella. Kiekk ovaan sattu tippuun just Kerhon puolustusalueelle sen pakin eteen ja linjuri oli jossain muualla kuin siinä siniviivalla passissa. Kaverille sanoinkin, että jos peli päättyy tasan tai Tappara voitaa, puhutaan tästä maalista vielä paljon. No, eipähän tarvi puhua.

Rinkeli #20
24.01.2004, 23:32
Raportti pelistä on tullut, käykää lukemassa. Jalonen sanoi olevansa erittäin tyyty väinen Setzingeriin, mutta... Jalosen mukaan peli oli sen verran kehnoa, että muutoksia on seuraaviin peleihin luvassa. Millaisia ne ovat, sitä mies ei osannut sanoa, mutta totesi että muutoksia tulee "varmaan joka osa-alueelle."

Toimitus
24.01.2004, 23:41
Aivan, raportti (http://www.jatkoaika.com/smliiga.php?ottelu=275&versio=raportti) on valmistunut. Sen kyljestä löytyy myös asiaa Salmelan liigadebyytistä sekä valmentajien kommentteja "uudesta tuomarilinjasta".

tapparammies
25.01.2004, 03:04
Otteluraportista poimittua:

"Tappara hallitsi, Kerho vei pisteet

Ottelun jälkeen vieraiden luotsi Jukka Jalonen summasi ottelun aika tyhjentävästi:

- Tappara on ollut melkein jokaisessa keskinäisessä pelissämme hallitsevampi ja niin oli tänäänkin. Varsinkin kaksi ensimmäistä erää Tapparalla oli enemmän maalipaikkoja. Kolmas erä oli meiltä hyvä. Oma putki ei kulkenut kovin hyvin, mutta pystyttiin tukkimaan keskialue ja saatiin muutama vastaiskukin."


Siinähän se oli kertakaikkiaan tyhjentävästi. Varmaan ainakin HPK:n kannattajien olisi syytä lopettaa ikuiset kahvara-jyppara-antijääkiekko -puheensa.

Edit: niin siis keskittäkää huomio ennenkaikkea tuohon Jalosen ensimmäiseen lauseeseen. Kahvalla voi varmaan jarrutella ja sotkea peliä, mutta hallinta ei varmasti sillä onnistu.

Henkka
25.01.2004, 03:12
Hauska ottelu. Nyt jo lopputulos vähän huvittaakin, että miten niin purjeessa ollut vastustaja voi yleensä tuollaisella suorituksella viedä 2 pistettä. Mutta se siitä. Ei näitä 4 pisteen otteluita tarvitse voittaa, kun se mestaruus sieltä tulee kumminkin.

Leon
25.01.2004, 11:09
Viestin lähetti tapparammies
Siinähän se oli kertakaikkiaan tyhjentävästi. Varmaan ainakin HPK:n kannattajien olisi syytä lopettaa ikuiset kahvara-jyppara-antijääkiekko -puheensa.Miten tämä muuttaa sen tosiasian, minkä 12 liigajoukkueen fanit ja varmasti myös hiljainen mutta onnellinen porkkanavähemmistö näkivät Rautakorven hallitsijakaudella? Tapparan mestaruus (onnea vielä teille siitä) ja varsinkin Kerhon putoaminen Tapparalle viime keväänä oli kahvapainin voitto taidosta ja liikkeestä. Sitä faktaa ei mikään yksittäinen runkosarjaottelu kaudella 2003-2004 muuta miksikään. Olkaa iloisia, jos teillä on tänä vuonna liikkuvampaan pelitapaan perustuva joukkue. Tai mistä minä sen tiedän, olen nähnyt yhden Tapparan pelin tänä vuonna paikan päällä. Silloinkin seurasin sitä toista joukkuetta, joka voitti sen pelin.

Ihan vinkkinä: puheet kahvasta loppuisivat huomattavasti nopeammin ja varmemmin, jos ette itse toisi asiaa esiin joka helkutan viestissä.

En nyt jaksa enää pohtia sitä, miksi anti-jääkiekon yksi osa-alue, kärkikarvaajan blokkaaminen, on tällä hetkellä oikein suurennuslasin alla. Mutta eihän sellaista edes tapahdu, jos oikein kovasti jankuttaa vastaan.

kapa76
25.01.2004, 11:14
Pelistä kiinnostaa seuraava. Miten pelasi HPK:n kokenut kaarti jota on syytetty asenteesta. Erityisesti kiinnostaa Vladimir Vujtek.

krobbe
25.01.2004, 11:37
Ihan vinkkinä: puheet kahvasta loppuisivat huomattavasti nopeammin ja varmemmin, jos ette itse toisi asiaa esiin joka helkutan viestissä.

Vai niin, tämähän varmaan sopisi teille ja monelle muullekin.

Tapparan kahvasta on saanut jauhaa, ilkkua ja moralisoida vuosikaudet. Nyt kun näyttää siltä, että Tappara ei sitä enää tee, ainakaan siinä määrin kuin esimerkiski HPK, emme saa missään nimessä puhua muiden harrastamasta kahvasta.

Mielenkiintoista kasinaismoraalia.

Leon
25.01.2004, 11:56
krobbe:

Kyllä saat ihan vapaasti syyttää esim. Kerhoa kahvaamisesta. Eilisen radiokuuntelun perusteella jopa ansaitusti. Jalosen itkut (kaikki Jalosen haastatteluthan on leimattu itkuksi) pelin jälkeen vielä tukevat tätä. Minä lähinnä tarkoitin sitä, että Tappara-leirissä kiistetään Rautakorven Tapparan pelityyli täysin. Viime kevään pleijareiden pelillä ei pitäisi olla enää mitään tekemistä tämän kauden runkosarjaan. Silti esim. Kerhon eilinen pelityyli jotenkin teidän mielestänne pyyhkii pois historiaa, varsinkin epämiellyttävistä kohdista. En käsitä. En minäkään viittaa vanhoihin kirjoituksiin Kerhosta ja voittamisen perinteestä sitten, kun se ensimmäinen liigamestaruus tulee. Sehän on tunnetusti ainoa este Kerhon mestaruudelle Jalosen neitimäisyyden lisäksi.

axe
25.01.2004, 13:13
Mun mielestäni taas HPK:n peli eilen ei eronnut juurikaan esimerkiksi viime kautisesta. Pelityyli on periaatteessa ihan samannäköinen, ainoa ero siinä on vain se, että nyt joukkueesta puuttuu se yksi NHL-ketjullinen taitoa ja jalkoja ja vielä Laakkonenkin. Niillä muutamalla viime kauden vauhdikkaalla yksilöllä ja heidän kiekon liikuttelullaan hämärrettiin aika paljon silmiä jättämään huomiotta se, ettei se puolustuspeli ja sen lähtökohdat eronneet ja eroa juuri yhtään siitä mitä se on Tapparalla, Pelicansilla ja muillakin.

Keväällä tätäkin yritin jo kysyä, mutta en muista perusteltua vastausta saaneeni. Tappara pelasi aivan helvetin hyvät puolivälierät Bluesia vastaan. Vauhtia, vaarallisia tilanteita ja maaleja. Tappara pelasi myös aivan helvetin hyvät finaalit Kärppiä vastaan. Niissäkin riitti vauhtia ja maaleja ja molarit saivat huhkia. Miksi sitten Tapparan välieräsarja HPK:ta vastaan oli sellaista puuroa ja painia? Miksei Tappara "antikiekkoillut" niissä 10 muussa pelaamassaan playoff-ottelussa, mutta yhtäkkiä teki niin kaikissa viidessä HPK-matsissaan? Muuttiko Tappara muka yksin pelityyliään sarjasta toiseen ja sitten taas uudestaan kolmanteen? Vai voisiko olla, että kaksi periaatteessa hyvin samalla lailla pelaamaan pyrkivää hyvin puolustavaa joukkuetta veivät yhdessä kummaltakin tilan ja samalla vauhdin pois?

Designer
25.01.2004, 13:37
No ei se nyt noin koville voi ottaa!
Fight fire with fire, on joku joskus sanonut. Pisteet sentään saatiin, vaikka voitto otettiinkin ihan väärin. Ei muuta kuin loputkin aivot narikkaan ja nenu kohti tulevaa.

kritiikki
25.01.2004, 14:13
Piipahdin tuon pelin katsomassa. HPK voitti, ei siinä mitään.
Tappara oli kuitenkin parempi. Se on myös todettava.
Kysymys on maalintekopelistä ja se tarkoittaa sitä että parempi ei aina voita.

Tämä ei ole sen kummempaa rutinaa. Tappara hävisi ja sillä siisti.
Jokainen joukkue joutuu tilanteeseen jossa peliä hallitaan mutta ottelu hävitään.

KAHVAUS: Sitä HPK harrasti selvästi enemmän. Sitomista + kaikkea muuta jota yleisö ei välttämättä haluaisi nähdä.

HPK ei siis tullut T:reelle pelaamaan taitokiekkoa, vaan voittamaan.
Se näkyi.

Axel K.
25.01.2004, 14:20
Historia toistaa itseään...

Reno^^
25.01.2004, 14:40
Viestin lähetti kritiikki
Piipahdin tuon pelin katsomassa. HPK voitti, ei siinä mitään.
Tappara oli kuitenkin parempi. Se on myös todettava.
Kysymys on maalintekopelistä ja se tarkoittaa sitä että parempi ei aina voita.



Minä kun luulin että kun on kerran kyse maalintekopelistä, niin se joka tekee enemmän maaleja on parempi. Silly me.

Artsi
25.01.2004, 14:42
...ettei HPK tullut pelaamaan taitokiekkoa Tampereelle. Syitä löydän hetimmiten ainakin kolme.

1. Paineet sarjasijoituksen suhteen kovat ja vastassa oli yksi päävastustajista.

2. HPK on muutaman kerran tällä kaudella koittanut taitokiekolla kaataa toisen päävastustajansa huonolla menestyksellä.

3. Rautakorven lanseeraama teema, että "vieraspeleihin ei tulla viihdyttämään" on mennyt liigassa vahvasti läpi

Rontti
25.01.2004, 15:08
Viestin lähetti kritiikki
Piipahdin tuon pelin katsomassa. HPK voitti, ei siinä mitään.
Tappara oli kuitenkin parempi. Se on myös todettava.
Kysymys on maalintekopelistä ja se tarkoittaa sitä että parempi ei aina voita.
Tästä sain parhaat naurut pitkään aikaan. Loistoheitto kertakaikkiaan!
KAHVAUS: Sitä HPK harrasti selvästi enemmän. Sitomista + kaikkea muuta jota yleisö ei välttämättä haluaisi nähdä.
Sitähän te Tapparan kannattajat olette jo useamman kauden tykänneet katsoa. Kerhohan viihdytti vieraspelissään juuri teitä.

NK
25.01.2004, 16:35
Viestin lähetti axe
Miksi sitten Tapparan välieräsarja HPK:ta vastaan oli sellaista puuroa ja painia? Miksei Tappara "antikiekkoillut" niissä 10 muussa pelaamassaan playoff-ottelussa, mutta yhtäkkiä teki niin kaikissa viidessä HPK-matsissaan?

Piruuttaan kahvailtiin. Niitä Jalosen itkuja on niin kiva kuunnella. Puhumattakaan näistä Jatkoajan "totuuden torvista". Pelattiin hianoo kiakkoo vaan niitä vastaan jotka sen ansaitsikin.

Sitten asiaan. Pitkästä aikaa peli näytti taas hyvältä, tappiosta huolimatta. Oliko sitten omaa hyvyyttä vai vastustajan huonoutta, mutta peli oli jo huomattavasti parempaa kuin taannoisissa Pelicans-, Ilves- ja Ässä-peleissä. Kyllä jatkossa tällä pelillä pitäisi tulla pisteitä, vaikkei tänään maalinteko ja alivoimapeli mennytkään ihan nappiin. Ylivoimaa on turha mainitakaan, vaikka sekin näytti hetkittäin taas vähän paremmalta.

Kahvauksesta en viitsi edes sanoa mitään. Sen verran monta lapsellista kahvakommenttia on tullut takavuosina kuultua, että ainoa tyylikäs tapa keskustella jääkiekosta on jättää kahvakeskustelu omaan arvoonsa. Lisäksi on aivan sama mitä siitä sanoo, järkevää keskustelua siitä ei koskaan saa aikaiseksi.

ps. Pitäisiköhän Tapparan peleissä kirjata tilastoihin maalien, laukausten, torjuntojen ja jäähyjen lisäksi myös kahvaukset? Jollakin kun on aina pakottava tarve nostaa kyseinen asia esille, tapahtui sitä sitten tai ei. Olisipahan sitten jotain "tilastofaktaa" keskustelun pohjaksi...

Leon
25.01.2004, 18:05
NK:

Minusta näyttää hiukan siltä, että se pakottava tarve on teissä itsessänne. Et halunnut sanoa kahvauksesta mitään, silti viestissäsi kolmessa kappaleessa neljästä puhut kahvauksesta. Erinomainen tapa jättää kahvakeskustelu omaan arvoonsa.

kritiikki
25.01.2004, 18:56
Viestin lähetti Rontti
[B]Tästä sain parhaat naurut pitkään aikaan.

Ole hyvä. Nauru pidentää ikää.
Pidennän mielelläni ikää, vastustajiltakin.
Enkä edes veloita siitä.

TBK
25.01.2004, 21:18
Viestin lähetti Ossi
Tapparan mestaruus (onnea vielä teille siitä) ja varsinkin Kerhon putoaminen Tapparalle viime keväänä oli kahvapainin voitto taidosta ja liikkeestä. Sitä faktaa ei mikään yksittäinen runkosarjaottelu kaudella 2003-2004 muuta miksikään.

Jokaisella on tietysti oikeus mielipiteeseen, mutta, mutta... Oletko todellakin sitä mieltä, että kirvesrinnat eivät olisi jatkanut finaaliin, jos se ei olisi kahvannut? En suinkaan yhdy mielipiteeseesi viimekeväisestä kahva-höpötyksestä, mutta haluaisin kuulla mielipiteesi tosiaan siitä, että oliko se kahva muka juuri SE ase, millä Hämeenlinnasta vietiin finaalit?`

Tuntuu todella erikoiselta, että niinkin taitava ja liikkuva joukkue pystytään tukahduttamaan pelkällä kahvaamisella ja painimisella. Siinä viimeisen pelin toisessa erässä oli sitten varmasti kahvaamista oikein paljon, kun erä meni kirvesrinnoille 0-3 ja torjunnat Puurula-Lehto 18-9.

Itse olen sitä mieltä, että sarja Hpk-Tappara ratkesi marginaaleihin, missä kokeneempi ja yhtenäisempi Tappara, voitti kokemuksella ja joukueena. Hpk:lla oli enemmän taitoa ja se oli liikkuudeltaan Tapparaa parempi, mutta ratkaisupeleissä kokemus ja joukkueelle pelaaminen nousee arvoon arvaamattomaan ja siinä kirvesrinnat oli tällä kertaa parempia.

Paljon ei olisi vaadittu, että tilanne olisi ollut toinen. Ilman Puurulan lipsahdusta oltaisiin jo menty jatkoajalle, niin pienestä se on joskus kiinni.

Twite
25.01.2004, 21:32
Viestin lähetti TBK
Jokaisella on tietysti oikeus mielipiteeseen, mutta, mutta... Aluksi: Itse olen totaalisen kyllästynyt siihen että HPK:n finaalipaikan menetys oli meidän mielestämme kaikkien muiden syytä paitsi meidän itsemme.

Siitä huolimatta jaksan ihmetellä henkilöitä joiden mielestä Tappara 2002-3 ei kahvannut. Vielä enemmän jaksan ihmetellä henkilöitä joiden mielestä HPK:n pelaaminen 24.1.2004 todistaa Tapparan olleen kahvaamaton joukkue 2002-3.

Melkein kuin jos englantilainen jalkapalloilija tekisi käsivirheen... Argentiinalaiset voisivat sitten sanoa 'turha tulla puhumaan Maradonan käsimaalista enää tämän jälkeen'.

PS. Korostan että en ole 24.1.2004 pelattua ottelua nähnyt, siispä rivien välissä melkein oleva tunnustus HPK:n kahvaamisesta ei ole oikeasti siellä rivien välissä.

Leon
25.01.2004, 21:41
Viestin lähetti TBK
Oletko todellakin sitä mieltä, että kirvesrinnat eivät olisi jatkanut finaaliin, jos se ei olisi kahvannut?

Tuntuu todella erikoiselta, että niinkin taitava ja liikkuva joukkue pystytään tukahduttamaan pelkällä kahvaamisella ja painimisella. Siinä viimeisen pelin toisessa erässä oli sitten varmasti kahvaamista oikein paljon, kun erä meni kirvesrinnoille 0-3 ja torjunnat Puurula-Lehto 18-9.En kiistä Tapparan vahvuutta joukkueena. Enkä kiistä sitäkään, etteikö Tappara pystynyt jopa ajoittain hallitsemaan kiekollista peliä Kerhoa vastaan. Löysit oikein numeroesimerkinkin, which is nice. Mutta väitän edelleen kirkkain silmin (joista toinen saattaa olla pienen hetken veikeästi kiinni), että ne pienet marginaalit suosivat vähemmän liikkuvaa, mutta ulottuvampaa osapuolta. Vastaukseni ensimmäiseen kysymykseesi on siis kyllä.

Sitten jäämme odottamaan seuraavaa Tappara-fania, joka hoksaa punaisen vaatteen. Pelistähän kukaan ei ole puhunut enää aikoihin.

TBK
25.01.2004, 21:47
Viestin lähetti Twite
Siitä huolimatta jaksan ihmetellä henkilöitä joiden mielestä Tappara 2002-3 ei kahvannut. Vielä enemmän jaksan ihmetellä henkilöitä joiden mielestä HPK:n pelaaminen 24.1.2004 todistaa Tapparan olleen kahvaamaton joukkue 2002-3.

Minä henkilökohtaisesti en ole ikinä kieltänyt tapparan kahvaavan, mutta olen kiistänyt sen, että tapparan kahvaaminen olisi jotenkin valovuosia muita edellä. Tunnustan avoimesti kahvaamisen ja kiekottomanmiehen estämisen ongelmat, mutta kuten monesti olen sanonut, se ei kulminoidu yhteen joukkueeseen tai tahoon, se on jokaisen joukkueen ongelma. Toiset kahvaa enemmän toiset vähemmän, riippuu siitä miten mitäkin peliä hallitaan. Maalinteko tulee estää, vaikka sitten kahvaamalla. Pelaaja tekee väärin jos se ei sitä estä. Tuomari tekee väärin jos se ei siitä jäähyä vihellä.

Viime peli ei vaikuta viimekauden tapahtumiin kentällä, mutta keiltämättä minullekkin nousee pieni vahingoniloinen hymy huulille, kun muistelee niitä kirjoituksia tyyliin: "minä en menisi ikinä halliin katsomaan peli jos minun kannatamani joukkue pelaisi tuollaista peliä." Tai sitten "tämä tappa jääkiekon hyi vittu"

Axel K.
25.01.2004, 23:20
Viestin lähetti TBK
Minä henkilökohtaisesti en ole ikinä kieltänyt tapparan kahvaavan, mutta olen kiistänyt sen, että tapparan kahvaaminen olisi jotenkin valovuosia muita edellä.
...

Olen yrittänyt välttää tätä kahvaamiskeskustelua tuloksettomana, mutta yhden kommentin haluan sanoa. Viime kaudella kävin katsomassa kaksi HPK-Tappara -peliä ja ne olivat niin kohtuutonta paskaa pelillisesti, että samalla kaudelle ei vertailukohtaa löytytynyt. Vauhtia ei ollenkaan, uskomatonta roikkumista ja kulmavääntämistä ja painimista. Ringbummin sähläämässä tuomarina kruunasi kaiken. Päätin tuolloin, että yhtään Tappara-peliä en käy enää hallissa katsomassa. Jouduin kuitenkin pyörtämään päätökseni pleijjareiden vuoksi.

Miten on mahdollista, että muiden joukkueiden kanssa peli näytti _aivan_ erilaiselta? Sekin Kerhon vika?

TBK
26.01.2004, 09:13
Viestin lähetti Ossi
Mutta väitän edelleen kirkkain silmin (joista toinen saattaa olla pienen hetken veikeästi kiinni), että ne pienet marginaalit suosivat vähemmän liikkuvaa, mutta ulottuvampaa osapuolta.


Mainittakoon sivuhuomautuksena, että olen huomaavinaan tuossa sinun esittämä hyvin nokkelassa heittossa silmäiskusta, jotain pientä eroottista latausta. Näin hetero-miehestä se tuntuu jotenkin pervessiltä. Ajattelin vain nyt kertoa heti alkuun, ettei tule sitten pettymyksi.

Palatakseni tähän kyseiseen aiheesee, niin mielestänä näistä pienistä marginaaleista suurin oli maalivahtipeli. Lehto onnistui mielestäni pikkusen paremmin kuin virkaveli Puurula. Ja kerholla oli yllinkyllin maalipaikkoja ratkaista peli vaikka jo Hakametsässä, mutta Lehto onnistui jollain konstilla pitämään kiekon poissa verkoista. Jo näistä pikkupaikoista onnistuminen tai Puurulan paremmalla onnella, nimittäisitte viimekevättä voittona "kahvapaskasta".

Designer
26.01.2004, 09:24
Viestin lähetti TBK
Ja kerholla oli yllinkyllin maalipaikkoja ratkaista peli vaikka jo Hakametsässä, mutta Lehto onnistui jollain konstilla pitämään kiekon poissa verkoista. Jo näistä pikkupaikoista onnistuminen tai Puurulan paremmalla onnella, nimittäisitte viimekevättä voittona "kahvapaskasta". Kyllä. Mutta vapisevin käsin on hankala laittaa sitä kiekkoa yläpesään, tai oikein muuallekaan. Kirkkaana on mielessäni edelleenkin tilanne, jossa Santala syöttää kulmasta maalin eteen Balastikille, joka pääsee tälläämään noin kahdesta metristä kenekään estelemättä. Kiekko nousee noin 85 asteen kulmassa ja osuu jonnekin muikkuverkkoihin. Lehto ei ehdi hievahtaakaan. Runkosarjassa noista paikoista tehtiin maaleja, pudotuspeleissä oltiin kakka puoliksi housussa. Jos niistä paikoista olisi onnistuttu, niin nimittäisimme kyseistä kevättä muunmuassa mainitsemallasi tavalla.

Monettakohan kertaa tätä asiaa nyt puidaan?

TBK
26.01.2004, 09:41
Viestin lähetti Axel K.
Vauhtia ei ollenkaan, uskomatonta roikkumista ja kulmavääntämistä ja painimista.

Miten on mahdollista, että muiden joukkueiden kanssa peli näytti _aivan_ erilaiselta? Sekin Kerhon vika?

Minäkin kävin katsomassa kaksi Hpk-Tappara peliä viimekaudella, toinen playoffeissa ja toinen runkosarjassa. Runkosarjanpelissä vauhtia oli ihan mukavasti ja peli oli tasaista. Hpk kotijoukkueena hallitsi hienokseltaan tapahtumia, peli oli kaikenpuolin viihdyttävä. En tiedä minkälaiseen vauhtiin olettte sitten tottunut, mutta minun mielestäni se runkosarjan peli ei mitenkään vauhdin puuttesta kärsinytt, ainakaan Hakametsässä, jossa näin Hpk:n runkosarjassa about 7 kertaa ei vauhtia paljoa sen enempää ollut. Ja playoffeissahan vauhtia oli oikein mukavasti. Ja tuskin se vieraittenkaan vika olisi ollut, jos kotijoukkue ei saa putkea kulkemaan tai tyytyy surfailemaan vierailijan tavoin. Kuten edellä kirjoitin: "Tuntuu todella erikoiselta, että niinkin taitava ja liikkuva joukkue pystytään tukahduttamaan pelkällä kahvaamisella ja painimisella. "

TBK
26.01.2004, 09:50
Viestin lähetti Designer

Runkosarjassa noista paikoista tehtiin maaleja, pudotuspeleissä oltiin kakka puoliksi housussa. Jos niistä paikoista olisi onnistuttu, niin nimittäisimme kyseistä kevättä muunmuassa mainitsemallasi tavalla.

Niin, tätä juuri tarkoitin. Kerholla olisi ollut paikkoja ratkaista ja viedä sarja omalla pelillä. Nyt kuitenkaan se ei siinä omassa pelissään onnistunut ja se on nyt jotenkin ihmeellisellä tavalla väännettu johtuneen kahvaamisesta yms. Mielestäni on sanomattakin selvää, että kahvaaminen, sen lisääminen tai vähentäminen, ei olisi tuota sarjaa kääntänyt suuntaan eikä toiseen.

Twite
26.01.2004, 10:39
Niin, tässähän tulee itse kunkin syyllistyttyä tähän 'tapparafanit sanoi sitä' ja 'hpk-fanit sanoi noin', eli unohdettua että välttämättä nyt ja keväällä eivät kirjoita samat ihmiset. Siis ei se ole takinkääntämistä jos minä olen nyt eri mieltä kuin joku toinen HPK-fani oli joskus.

Edelleen mielenkiintoisena ilmiönä pidän joidenkin Tappara-fanien tarvetta joka viestissään useaan kertaan mainita että kahvaamisesta on turha puhua (en tarkoita TBK:ta). Kyllä se puhe siitä vähenee itsestään kun pelitapa muuttuu ja itse olette hiljaa.
Viestin lähetti TBK
Minä henkilökohtaisesti en ole ikinä kieltänyt tapparan kahvaavan, mutta olen kiistänyt sen, että tapparan kahvaaminen olisi jotenkin valovuosia muita edellä. Tunnustan avoimesti kahvaamisen ja kiekottomanmiehen estämisen ongelmat, mutta kuten monesti olen sanonut, se ei kulminoidu yhteen joukkueeseen tai tahoon, se on jokaisen joukkueen ongelma. Kantasi ymmärretty. Olen eri mieltä. Tappara kaudella 2002-3 kahvasi selvästi enemmän kuin muut. Ei ehkä valovuosia edellä, mutta sanotaan vaikka että 100 km edellä. Myönnän että näkemykseni perustuu lähes pelkästään joukkohysteriaan ja pelkästään otteluihin joissa toinen osapuoli oli HPK. Myönnän myös että on todella älytöntä, säälittävää ja naurettavaa syyllistää jääkiekontappamisesta tms yksi joukkue tai yksi henkilö. Kuitenkin päin vastoin kuin sinä, olen sitä mieltä että juuri Tapparaan kulminoitui kahvaus. Korostan kuitenkin että mikäli Tapparaa ei viime vuonna olisi ollut olemassakaan niin kahvausta olisi silti nähty.
Viestin lähetti TBK
Toiset kahvaa enemmän toiset vähemmän, riippuu siitä miten mitäkin peliä hallitaan. Maalinteko tulee estää, vaikka sitten kahvaamalla. Pelaaja tekee väärin jos se ei sitä estä. Tuomari tekee väärin jos se ei siitä jäähyä vihellä.
Tässä se näkemysero varmaan parhaiten tulee esiin. Minusta Tapparan pelityyli ja taktiikka perustui 'kahvaamiseen'. Toki muutkin pelin tiimellyksessä pyrkivät estämään maalinteon myös laittomilla keinoilla. Kärkikarvaajan blokkaaminen on vähän eri asia kuin maalinteon estäminen, ainakin suoranaisesti.
Viestin lähetti TBK
Viime peli ei vaikuta viimekauden tapahtumiin kentällä, mutta keiltämättä minullekkin nousee pieni vahingoniloinen hymy huulille, kun muistelee niitä kirjoituksia tyyliin: "minä en menisi ikinä halliin katsomaan peli jos minun kannatamani joukkue pelaisi tuollaista peliä." Tai sitten "tämä tappa jääkiekon hyi vittu" Olen täsmälleen samaa mieltä.

Ja edelleen väärinkäsitysten välttämiseksi: Onnittelut Tapparalle mestaruudesta. Sen voittamisessa ei ollut mitään väärää.

Axel K.
26.01.2004, 10:52
Viestin lähetti TBK
...
En tiedä minkälaiseen vauhtiin olettte sitten tottunut, mutta minun mielestäni se runkosarjan peli ei mitenkään vauhdin puuttesta kärsinytt, ainakaan Hakametsässä, jossa näin Hpk:n runkosarjassa about 7 kertaa ei vauhtia paljoa sen enempää ollut. Ja playoffeissahan vauhtia oli oikein mukavasti. Ja tuskin se vieraittenkaan vika olisi ollut, jos kotijoukkue ei saa putkea kulkemaan tai tyytyy surfailemaan vierailijan tavoin. Kuten edellä kirjoitin: "Tuntuu todella erikoiselta, että niinkin taitava ja liikkuva joukkue pystytään tukahduttamaan pelkällä kahvaamisella ja painimisella. "

Ne kaksi Hämeenlinnassa pelattua HPK-Tappara -peliä olivat vauhdiltaan todella hidasta painikiekkoa. Ja kuten aiemmin sanoin Hämeenlinnassa en viime kaudella nähnyt vastaavaa. Kentällä ei ollut tilaa. Ja puhun nimenomaan Hämeenlinnassa pelatuista HPK-Tappara -peleistä. Ilvestä vastaan Hametsässä peli on varmastikkin ollut hyvinkin erilaista. Pystyn kyllä myöntämään, että Tappara oli parempi joukkue pleijjareissa ja ansaitsi voittonsa. Annetuilla säännöillä pelataan.

Ei siinä mielestäni mitään ihmeellistä ole, että "niinkin taitava ja liikkuva joukkue pystytään tukahduttamaan pelkällä kahvaamisella ja painimisella". Kun sitä koko kauden harjoitellaan pleijjarit tähtäimessä (siis painikiekkoa) ja säännöt vielä suosivat ko. pelityyliä ei ole mikään ihme, että Tappara menestyi HPK:ta vastaan niinkin hyvin.

Mikäli kiekottoman pelaajan estämisiin, kiinnipitämisiin yms. olisi puututtu kovemmalla kädellä, tulos olisi voinut olla hyvinkin erilainen. HPK oli kykenemätön pelaamaan ko. tyyppistä "pleijjarikiekoa". Joukkuetta ei oltu rakennettu ko. pelityyliä varten vaan pelaamaan näyttävää kiekollista peliä läpi kauden.

TBK
26.01.2004, 13:40
Viestin lähetti Twite

Tappara kaudella 2002-3 kahvasi selvästi enemmän kuin muut. Ei ehkä valovuosia edellä, mutta sanotaan vaikka että 100 km edellä.

Kuitenkin päin vastoin kuin sinä, olen sitä mieltä että juuri Tapparaan kulminoitui kahvaus.

Tämä on selvä, näkemyseromme ovat niin kaukana toisistaan, että meidän tuskin kannataa tästä enään kesksutella. Sanomattakin on selvää, että olen rajusti erimieltä.

Tässä se näkemysero varmaan parhaiten tulee esiin. Minusta Tapparan pelityyli ja taktiikka perustui 'kahvaamiseen'. Toki muutkin pelin tiimellyksessä pyrkivät estämään maalinteon myös laittomilla keinoilla. Kärkikarvaajan blokkaaminen on vähän eri asia kuin maalinteon estäminen, ainakin suoranaisesti.
Olen jälleen erimieltä. Tapparan peli perustui hyvin pitkälle kiekonriistoihin hyökkäyspääsä sekä tiiviseen keskialueen peliin ja puolustupäässä pelin ohjaamiseen kulmiin ja sielä kaksinkamppailujen voittamiseen. Kahvaamiseen perustaminen on mielestäni hivenen lapsellinen väite, koska onhan se selvää, että siihen ei voi perustaa peliä.

Tämä kärkikarvaajan blokkaaminen on hyvin yleistä ja myönnän, että Tappara(kin) tätä käyttää kun siihen on tarvista. Tietysti voidaan miettiä miten se eroaa esim. Hpk:n viimekautisesta yv-pelistä, missä pelaajia blokkailtiin varsin hyvin pois ja näinollen tehtiin kiekolliselle enemmän tilaa.

Axel. K:lle en nyt vaivaudu vastaamaan. Käsitys viimekeväästä, Tapparasta, Hpk:sta ja jääkiekosta yleensä tuntuu olevan niin mustavalkoinen, että keskustelua tuskin on syytä jatkaa.

Mikäli uutta ei ilmene, niin ketju saa minun puolestani jäädä.

calvin
26.01.2004, 14:12
Tietysti voidaan miettiä miten se eroaa esim. Hpk:n viimekautisesta yv-pelistä, missä pelaajia blokkailtiin varsin hyvin pois ja näinollen tehtiin kiekolliselle enemmän tilaa.

Tästä räikeimpiä esimerkkejä löytyy juuri Hpk-Tappara pleijarisarjasta. Jos tuohon olisi puututtu sääntöjen edellyttämällä tavalla niin Hpk olisi tehnyt viime kaudella huomattavasti vähemmän yv-maaleja kuten myös hyökkäyspään aloitusten jälkeisiä maaleja. Näyttäähän se peli hyökkäyspäässä iloiselta taitokiekolta kun vastustajan kärkimies on ensin blokattu pois.

Ei se Hpk sen puhtoisempi ole näissä sääntöjen kiertämisissä. "Niillä säännöillä pelataan millä tuomari antaa" yms. bullshit-disclaimereita voi sitten lisätä tähän tarpeen mukaan.