View Full Version : Kuka Akiksi Akin paikalle?
Niin, arvon lajitoverit. Vaikka aihe onkin kipeä, on kissa nostettava pöydälle. Ambulanssi Heino ei pelaa enää Rinkelinmäellä Kerhon paidassa. Kulttimaineen saanut kiekkosuuruus on siis siirtynyt toiseen maailmaan.
Otan riskin kun avaan tämän keskustelun. Tiedän, että tunteet ovat vielä suurella joukolla pinnassa ja aiheesta puhuminen voi tehdä kipeää. Tämä saattaa olla ehkä hieman aikaista, mutta asian selvittäminen heti tuoreeltaan auttaa usein ehkäisemään pahimmat traumat.
Olen sitä mieltä, että joukkue tarvitsee uuden puolijumalan ja palvonnan kohteen. Vaikka uutta Akia ei ole, eikä tule, niin ehkä jonkin sortin korvike voitaisiin mahdollisesti löytää, mikä tasapainottaisi mielissämme vellovia kaihoisia muistoja esimerkiksi Algebran hienosta maalista Tappara-pelissä...
Miten on arvon lajitoverit? Onko teillä ehdotuksia tai eroavia näkemyksiä? Löytyykö mistään pelimiestä, joka täyttää tämän Ananaksen kokoisen aukon Kerho-fanien sydämessä?
Mielenkiinnolla odotan Marko Toivosen otteita...
Olen sitä mieltä että tällaista asiaa ei voi valita demokraattisesti. Ikonius vain tulee jos se on tullakseen.
Toki juuri tällä hetkellä monet meistä vaeltavat melkoisessa arvotyhjiössä ja olemme surutyön jälkeen helpohkosti johdateltavissa uuden evankelistan seuraajiksi. Selkeää ehdokasta ei ole ihan heti näkyvissä, mutta eiköhän sieltä pikkuhiljaa joku nouse.
Mäkelä voisi olla yksi kandidaatti. Näin Kauno Saario-etäjäsenenä en tosin pysty sanomaan mitään kenekään pintaliitoskeneominaisuuksista, jotka myös on huomioitava.
Master God
26.11.2003, 09:50
Niin, kyllähän kyseessä on sellainen aukko, jota ei koskaan pystytä paikkaamaan. Ei kulttimaineeseen niin vain mennä; se vaatii vuosien treenaamisen pöyhkeily- ja pintaliitoskenessä, jumalallisuuteen verrattavan persoonan ja palloniveltäkin notkeammat lanteet. Tällaisia puolustajia ja ihmisisä ei ole kuin yksi maailmassa, ja hänet on nyt menetetty.
Niin, muistuttaa toki sopii siitäkin iloisesta faktasta että Armahtaja Heino siirtyi kuitenkin Pelicansiin, jota vastaan HPK pelaa enemmän kuin mitään muuta liigajengiä. Ottelun vakuuttajaksihan voimme Amerikanvalloittajaa äänestää kun pussileuat vierailevat Rinkelinmäellä.
Musta_Kyy
26.11.2003, 12:22
Näinhän se puolijumalan nimeäminen menee:
Tertsi -> Aki -> Burström
Eikös se pelillisillä ansiolla ole ennenkin ansaittu, tosin Burströmin päätön puskeminen ja pörrääminen on erilaista, kuin Lehterän pehmeys ja surkeus hyökkäyspäässä yhdistettynä huonoon kuntoon tai Akin hienot lannekeikautukset yhdistettynä surkeaan viimeistelypeliin ja yltiöpäisen ponnettomiin (viimeaikoina vähentyneisiin) ja pehmeisiin puolustuspään otteisiin.
HOOPEEKOO
26.11.2003, 12:31
Eihän tähän kysymykseen ole kahta sanaa, sehän on Joni Puurula -> naisetkin tykkää ja kentällä todellinen viihdyttäjä.
Peter Gabriel
26.11.2003, 12:31
Taisi Arsenio Heinon myynti olla Korpelalta saada uuvahtaneet Pelicans otteluiden lipunmyynti taas nousuun.
Tyhjyys pitää hyväksyä, sitä ei voi täyttää väkisin.
Uudelta kuninkaalta pitää löytyä karismaa, taitoa, itseluottamusta ja luovuutta. Mäkkärit, Mäkelät yms. ovat tavallisen, sivistymättömän wannabe kiekkojännärin suosikkeja... Vaikka AH onkin hieno ihminen, hänen kannattajansa ovat vielä hienompia jotka kykenevät näkemään yli yleisöä kosiskelevan rahvaanomaisuuden. Kuninkaan pelitaidot tulevat selkäytimestä, karisma sielusta, asenne sydämestä.
Pelillisesti ainoa joka pääsee lähellekään Arseniota, on Max Kenig
Sitenhän ihmisen elämä joissain uskoissa määritellään.
Akin stunttia on vaikea löytää. Itseltäni meni Tero I Pohjakunnon löytämiseen pieni tovi, ja Akin kanssa meni vielä pidempään. Tappada-pelin jäätävä suoritus sinetöi hänen paikkansa kulttigalleriassani. Vaikutuksensa oli tietysti pontevien palstaveljien tehokkaalla mielipiteenmuokkauksellakin.
Mutta nyt on taas idolin etsiminen edessä. Tuukka on lähimpänä, eikä pelkästään ilmiömäisen haastettelunsa ansiosta.
Joni taas ei ole kentällä millään tavalla hauska. Minä en unohda...
ervatsalo
26.11.2003, 14:53
Niin, vanhana maalaisena näkisin, että eiköhän luonto hoida tämän kulttihahmotyhjiön kuntoon.
Tulevathan muuttolinnutkin aina takaisin. Samoin kuin vuorovesi, ja telkkariluvan karhuamislappu.
Itse ainakin ajattelin toivoa Jumalalta iltarukouksen muodossa apua tähän kipeään asiaan.
Itse Ykskaks-Heinon osalta mieleeni pompsahti sellainen asia, että olisikohan perusteltua nostaa herran paita epävirallisesti Rinkulan kattoon jonain sopivana ajankohtana?
Onko kellään vinkkejä, kuinka ko. paita saataisiin hilattua kattoon?
Täältä tähän
Peter Gabriel
26.11.2003, 16:29
Kunnon naru auttanee paidanripustamisoperaatiossa.
Itse olen sen verran vanhaa kaartia etten jaksa mihinkään ylim. humputuksiin lähteä, mutta olen syvästi pettynyt palstan väkeen, mikäli jonkinsorttista lakanaa ei näy katsomossa.
Esim. tyyliin: "Riiva, Heino takaisin ja sassiin, saatana!"
Pelikaanien vieraillessa rinkulalla "12 -we won´t forget"
Master God
26.11.2003, 16:42
Viestin lähetti Peter Gabriel
Itse olen sen verran vanhaa kaartia etten jaksa mihinkään ylim. humputuksiin lähteä, mutta olen syvästi pettynyt palstan väkeen, mikäli jonkinsorttista lakanaa ei näy katsomossa.
Pelikaanien vieraillessa rinkulalla "12 -we won´t forget" Niin, tässä yhteydessä ei liene epäselvää, kuka valitaan ottelun vakuuttajaksi Pelikaanien seuraavalla Rinkelinmäen-visiitillä...
Itse ehdottaisin myös jonkinlaista muistolakanaa/kunnianosoitusta myös Lahden-vierailulle. Olin ajatellut boikotoida räkäkiekko-pelikaanien otteluita, mutta pakkohan se Aramis Heinoa on lähteä kauemmaskin katsomaan.
Otsikon kysymystä vakavasti hetken aikaa mietiskellessäni ja HPK:n nykyistä rosteria silmäillessäni voin sanoa, että vakavasti otettavaa kandidaattia kyseessä olevan aukon paikkaajaksi ei ole näköpiirissä.
Samanlaiseen (tai edes lähelle sitä) lantioliikkeen, kiekonhallinnan, silmiä hivelevän kauniin luistelun ja pintaliitomaailman hallinnan harmoniaan ei yksinkertaisesti kukaan nykyisistä pelaajistamme kykene.
Vaihtokaupassa joukkueeseemme saapuneen nyrkkisankarin pintaliitokyvyistä tosin on kuulunut jos jonkinmoisia huhuja ja nekään huhut eivät välttämättä pelkästään mairittele kyseistä herraa. Viihdettä -joskin täysin erilaista kuin Heino- Mäkkäri kaukalossa monasti esittää, mutta tällöinkään ei voida puhua silmiä hivelevistä taidoista vaan pikemminkin niitä mustaavista kyvyistä.
Värikkäitä ja viihdyttäviä pelaajia Kerhossa on ollut kautta maailman sivu.
On olemassa kuitenkin vain yksi Aki Heino.
Tilatiili
27.11.2003, 20:21
Grande Passione Heinoa ei tosiaan koskaan varsinaisesti korvata eikä sängyn päätyyn hänen julkkarinsa päälle liimailla sinitarralla uusia kiekkojampan kuvia. Haussa on pikemminkin ihka uusi, Heinosta riippumaton idoli. Tai riippumaton ja riippumaton, kyllähän viihdyttäjän ammattiin ovat kautta aikain tietyt ominaisuudet kuuluneet. Ei tässä silti mitään jokeria olla hakemassa.
Henkilökohtainen kulttihahmoni on ollut elokuusta 2001 asti Janne Lahti, Lahejjanne, Lahjejanne, Sikakolahti, #32, jolloin antibakteerispraylta tuoksuvalla Länsi-Auto-Areenalla lonksutteli uusi tuttavuus. Pelityylissä ei näyttänyt olevan mitään tolkkua, mutta niin vain juippi pääsi läpiajoihin ja oli aina siellä, missä tapahtui jotain pelillisesti merkittävää. Lanteiden en nähnyt varsinaisesti keinuvan, mutta jonkinlaista humppamaista lonksahtelua muistelen havainneeni. Rujoille nurkkanahinoille tämä arrogantimpi nuori nyrpisti nokkaansa.
Tehot tähän mennessä 1+0, 1+0, tällä kaudella 2+2 (+tänään 1+1!).
Pari kysymystä on kieltämättä vielä auki matkalla sisällöntuottajaksi. Onko Janne tarpeeksi hassu? Eihän sitä kukaan ole hassu syntyessään, mutta ehkä iän karttuessa hahmoon saadaan esim mr Bean-tyyppisiä piirteitä. (Tai no Antti Virtanen oli aika hassu debytoidessaan Ipa-pelissä Tampereella Kerho-paidassa 98-99. Säntäili kiekon perässä laidasta toiseen hurrikaanin lailla ja sittemmin löysi oman seuransa). Kysymys kaksi: pääseekö 21-vuotiaana Sirkukseen sisään?
Myönnettäköön, että aiemmin mainittu Mäkelän filosofinen haastattelu oli aika kovaa meriittiä näillä kilpailutetuilla sisällöntuotantomarkkinoilla. Numerologisesti ajatellen näiden jannujen ero on hiuksen hieno, luokkaa 1+1, koskapa 32 +(1+1) = 43 mot.
Peter Gabriel
28.11.2003, 16:01
Viestin lähetti Rontti
Vaihtokaupassa joukkueeseemme saapuneen nyrkkisankarin pintaliitokyvyistä tosin on kuulunut jos jonkinmoisia huhuja ja nekään huhut eivät välttämättä pelkästään mairittele kyseistä herraa.
Voipi olla että McAteerin koseptit sekoavat täysin kun miekkonen huomaa Tiffanyn muuttuneen Night Lifeksi. Ehkä hän kokee tulleensa jopa huijatuksi ja vaatii kaupan purkamista vedoten tietoiseen harhaanjohtamiseen.
Flonaldo
04.12.2003, 01:29
Ei kai tähän oikeasti ole kuin yksi vaihtoehto? Kulttisuosikin aseman ansaitsee totta kai Juhamatti Yli-Jumala!
YLLI!n hötkyilemätön pelityyli ja kauniit kiemurat yhdistettynä miehen lievästi löysähköön olemukseen varmistavat kulttisuosikin aseman.
Ylli ei ole myöskään valmennusjohdon erityissuosiossa eikä miehen erinomaisuutta tajua suuri yleisö. Sen sijaan pienemmissä piireissä Juhamatin potentiaali on jo havaittu, tie NHL-tähteyteen on auki.
Muut paahtavat jäähallille upouusille työsuhdebiileillä, kun taas Ylli suorittaa työmatkansa joulukuun räntäsateessakin kätevästi fillarilla - osoittaa erinomaista asennetta!
Ei kai tähän oikeasti ole kuin yksi vaihtoehto? Kulttisuosikin aseman ansaitsee totta kai Juhamatti Yli-Jumala!
Eihän seuraavan "valitun" välttämättä (vaikka siitä etua onkin) tarvitse kantaa puolustajan toiminimeä, vaikka Agapetus Heino sitä työkseen tekikin.
Juhamatti Yli-Jumalalla tosiaan on monia kiehtovia ominaisuuksia joista Flo tuossa jo useita mainitsikin. Lisäisin listaan vielä yhden, (ja ehkä siis kaikkein tärkeimmän) nimittäin varsin suuret ja potentiaaliset pintaliito-ominaisuudet.
Minä ainakin alan jatkossa seuraamaan Y-J:n otteita entistä tarkemmin.
Viestin lähetti Master God
Niin, kyllähän kyseessä on sellainen aukko, jota ei koskaan pystytä paikkaamaan. Ei kulttimaineeseen niin vain mennä; se vaatii vuosien treenaamisen pöyhkeily- ja pintaliitoskenessä, jumalallisuuteen verrattavan persoonan ja palloniveltäkin notkeammat lanteet. Tällaisia puolustajia ja ihmisisä ei ole kuin yksi maailmassa, ja hänet on nyt menetetty.
Kaipaamaan eivät jää lähikannattajat. Olkaa hyvä Pelicans. Suurella sydämellä lahjoitan johnin teitille. Kyllähän mies ihan rempseä kaukalon ulkopuolella on, mutta liian jännäksi menee tilanne, kun johni ottaa paikkansa kentällä...
Sådant är livet...
Master God
04.12.2003, 14:14
Viestin lähetti Rontti
Juhamatti Yli-Jumalalla tosiaan on monia kiehtovia ominaisuuksia joista Flo tuossa jo useita mainitsikin. Lisäisin listaan vielä yhden, (ja ehkä siis kaikkein tärkeimmän) nimittäin varsin suuret ja potentiaaliset pintaliito-ominaisuudet.
Ilmoittaudun myös Y-J:n kannattajajoukkoihin. Alcatraz Heinon suhteenhan olin aluksi varsin skeptinen. Nykyään tunnustan jumal-aseman ilman mitään, vaikka mielipiteet herran pelitaidoista eivät olekaan muuttuneet. Yli-Junnilan jumaloimisen aloitin jo marraskuun alussa nelostiellä jossain Jyväskylän ja Oulun välillä. Silloin nimittäin löin nimimerkki Nilkkakiiturin kanssa kossukorin vetoa siitä, että Ylli pelaa ensimmäisen NHL-ottelunsa 1.11.2005 mennessä. :) Kulttipelaajan ominaisuuksiinhan kuuluu erottamattomana osana mitä moninaisimmat vedonlyönnit.
Yllin pintaliito-ominaisuuksien en kuitenkaan usko yltävän koskaan Akin tasolle. Tosin Yllihän on vielä junnu, ja harjoittelee toistaiseksi Metropolin lauteilla. Koska Ylli muuten täyttää 24, että pääsee kokeilemaan pintaliitosiipiään varsinaiselle pääkallopaikalle? (Vai mikä se Sirkuksen ikäraja on?)
HOOPEEKOO
04.12.2003, 14:36
Viestin lähetti Master God
Koska Ylli muuten täyttää 24, että pääsee kokeilemaan pintaliitosiipiään varsinaiselle pääkallopaikalle? (Vai mikä se Sirkuksen ikäraja on?)
Kuukauden päästä jo 23v, eiköhän tuo riitä ko. paikan tiukkis pokeille?!
mutta Tuukka on kone. Se haastattelu, se haastattelu. Maalin kun vielä tälläisi, olisi sydämeni myyty. 1+1 olisi jo jotain Gurkomaista.
Mutta mitkä ovat Tuukan kaukalon ulkopuoliset pelikyvyt? Onko samaa raivopäistä asennetta kuin todellisilla voittajilla, jotka jalka poikkikin raahautuvat taisteluihin salonkien hämyisiin valoihin?
Pidättäydyn nimeämästä Ylliä jumalhahmoksi. Jonkin sortin profeetaksi kaverilla ilmeisesti olisi aineksia. Muistakaamme suunnistusta, tuota todellisten pihkaniskojen lajia.
Mä ilmoittaudun kanssa Ylli Yli-Jumalan kannattajaksi. Tosin mä huomasin nämä piilevät kyvyt jo lokakuun puolivälissä...
Poika on aika söpökin kun tarkemmin kattoo ylös asti ;)
Ja aina olen ollut Aksun kannattaja ja aina pysyn vaikka se sulat saikin ;(
Toivottavasti polvi paranee niin pääsee vaikka tanssilattiallekin joskus...
Viestin lähetti Professori McGarmiwa
Mä ilmoittaudun kanssa Ylli Yli-Jumalan kannattajaksi. Tosin mä huomasin nämä piilevät kyvyt jo lokakuun puolivälissä...
Poika on aika söpökin kun tarkemmin kattoo ylös asti ;)
Ja aina olen ollut Aksun kannattaja ja aina pysyn vaikka se sulat saikin ;(
Toivottavasti polvi paranee niin pääsee vaikka tanssilattiallekin joskus...
En olekaan osannut ajatella tuolta kantilta....
Viestin lähetti Master God
Tosin Yllihän on vielä junnu, ja harjoittelee toistaiseksi Metropolin lauteilla. Koska Ylli muuten täyttää 24, että pääsee kokeilemaan pintaliitosiipiään varsinaiselle pääkallopaikalle? (Vai mikä se Sirkuksen ikäraja on?)
Niinpä, samalla kun Ukko Yli-Jumala pelaa tällä hetkellä ikään kuin farmissa FPS:ssa, lienee selvää että hänen tämän hetkinen paikkansa pintaliitoskenessä löytyy myös virallisen pöyhkeily- ja pintaliitoravintolan sijaan farmi-Metropolista.
Gagne, mitäs se Tuukka on haastattelussa heitellyt, kun on ilmeisesti päässyt livahtamaan ohi minun korvieni?
Marko Toivonen! Siinä se on. Meikäläistä rupesi aina hymyilyttämään tämän äijän liike luistimilla. Pitkä kaveri, hidas mutta kankea, mutta hoitaa tonttinsa ihan kohtuudella. Jotenkin Levokarin tuntumaa.
Kyllä.
Kyllä Toivonen kankeudesta huolimatta asialliselta hepulta vaikuttaa. Pidän hänentyyppisestä pelajasta moninverroin enämpi kuin AH:sta. Toivonen ei hötkyile eikä vouhaa. Se on hyva se!
Viestin lähetti Rontti
Gagne, mitäs se Tuukka on haastattelussa heitellyt, kun on ilmeisesti päässyt livahtamaan ohi minun korvieni?
No tämähän on tämä sunnuntain hokiohjelman erätaukohaastattelu, Kerho-blyys matsista. Hymy-Grönman kyseli jotain tehdystä maalista, ja Tuukkaa ei moinen ihan kauheasti kiinnostanut. Jotain peruslässytystä se vastasi, vähän v*ttuuntuneena. Sitten Virnu kysäisi että "Teillä on Elomon veljesten kanssa siellä jotain parinhakua?" Ja tässä Tuukka räjäytti pankin.
Valtakunnan verkossa, periaatteessa lastenohjelmassa, parhaaseen katseluaikaan, muitten vakuutellessa vastaavassa tilanteessa varmasti niitä näitä, täräytti Mäkelä varmasti äitiäänkin miellyttääkseen "Emmä tiädä. Kyllähän me siellä jotain paskaa jauhetaan."
Grönmanilta meni jauhot kokolailla suuhun. Ja minusta siinä oli munaa. Ei sitä peruslässyttelyä, vaan sanotaan niinkuin asiat on.
Peter Gabriel
05.12.2003, 10:18
Allekirjoittanut antaa äänensä Olli Korkeavuorelle. Kaveri pelaa voimakasta peruspeliä. Liike on parantunut, samaten kiekonkäsittely. Takatukka kasvaa ja miekkosella alkaa esiintyä selkeitä liiderin ominaisuuksia. Eikös kaveri ollut divarissa ihan kipparikin?
Viestin lähetti Peter Gabriel
Allekirjoittanut antaa äänensä Olli Korkeavuorelle. Kaveri pelaa voimakasta peruspeliä. Liike on parantunut...Eikös kaveri ollut divarissa ihan kipparikin?
Juu, Opa oli kapteenina Ahmoissa.
Toisaalta, Korkeavuori on mies paikallaan, koska hän ei koetakaan kikkailla kiekon kanssa, vaan keskittyy pakin hommiin täysin. Toisaalta, miehellä on niin paljon kokoa ja massaa, että hän voisi surutta olla kovempikin mies. Hän on turhan 'pliisu'. Ja suoritukset vaihtelevat aika paljonkin. Luulen, että hän jakaa kannattajia.
Viestin lähetti mauri
Luulen, että hän jakaa kannattajia. Kannattajien jakaminen on akiuden perusominaisuuksia, joka juontaa perusvaatimuksista.
Listaanpa aikani kuluksi näkemykseni akiusvaatimuksista:
1) Ei standardimuotista toiminnoissaan kentällä
-Jokin pieni yllättävä ratkaisu vähintään kerran erässä
-Jokin isompi yllättävä ratkaisu vähintään joka viidennessä pelissä, ei ihan oma maali tarvitse sentään olla.
2) Jäätävä itseluottamus kentällä
-Mahdollistaa kohdan 1) toteuttamisen.
3) Ei suuren yleisön lemmikki
-Koska tahdomme olla muka viskumpia kuin sopulikarja.
4) Jokin vedonlyöntitarkkuudella ilman spekulointia mitattavissa oleva toistuva ominaisuus. Mielellään ei virallisesti tilastoitava maalit, syötöt tms. tylsä arkipäiväisyys.
-Esim. kyky osua tolppiin huomattavan usein.
5) Pintaliitokyky
-Eihän akina voi olla henkilö jolle ei voi laukoa totuuksia baaritiskillä 'ai sä oot niitä'-vastauksen toivossa (by Tilatiili).
Viestin lähetti Twite
Kannattajien jakaminen on akiuden perusominaisuuksia, joka juontaa perusvaatimuksista.
Akiuteen listasi mallaa kohtalaisen tarkasti!!
Opan kohdalla ei mielestäni ole kyse akiudesta, koska #5 on aika matalanprofiilin mies; ei tee paljon numeroa itsestään. Voisi minun puolestani tehdäkin, mutta ei tyyliä tuosta vain muuteta.
Opalla ei välttämättä ole 'jäätävää itseluottamusta' eikä 'pintaliitokykyä' -- mutta yllättäviä ratkaisuja kuten erikoisia purkuja hän tekee toisinaan. Ja hitaudestaan johtuen myöhästelee tuon tuosta. Silti; kyllä hän sitoutunut on hommaansa.
Akin korvaajaksi Opasta ei siis ole; ei täyttä mittoja. Heh.
Viestin lähetti mauri
Toisaalta, Korkeavuori on mies paikallaan, koska hän ei koetakaan kikkailla kiekon kanssa, vaan keskittyy pakin hommiin täysin.
No huh huh!
Olitkohan eilisessä pelissä!?! Kyllä siinä oli kaikennäköistä liitoa Korkeavuorella. Löytyi niin pintaliito kuin mahalaskukin. Ja kikkoja oli yli oman tarpeen, että varmasti olisi heikompaa hirvittänyt. Onneks ne ei maksanut tällä kertaa mitään.
Viestin lähetti Professori McGarmiwa
No huh huh!
Olitkohan eilisessä pelissä!?! Kyllä siinä oli kaikennäköistä liitoa Korkeavuorella. Löytyi niin pintaliito kuin mahalaskukin. Ja kikkoja oli yli oman tarpeen, että varmasti olisi heikompaa hirvittänyt. Onneks ne ei maksanut tällä kertaa mitään.
Aivan, tätä tarkoitin sillä, että Opan suorituksissa on heittoja. Periaatteessa se mies ei kuitenkaan koetakaan kynäillä, kun se ei ole sen ala.
travolta
08.12.2003, 02:06
Nyt ihan villillä jokeri-kortilla ehdotan seuraavaa:
Haetaan paikkaajaa joukkueen ulkopuolelta. Mieleeni tuli tuo kusipääkiekon kehdossa, Lappeenrantalaisessa SaiPassa, pelaava, aina Rinkelinmäen sytyttävä, Juha Pursiainen. Jos ei SaiPalla olisi tällä hetkellä pulaa pakeista, voisi kaveri irrota halvallakin, jopa kotiinkanto hintaan... On kuulemma kaukaloidenkin ulkopuolella kaikinpuolin symppis tyyppi, ehdoton symppis. Noo, tämä oli nyt vain tälläinen paniikinomainen pakkoratkaisuun pyrkivä ehdotus. Mutta olishan se hianoo isolla A:lla.
Peter Gabriel
08.12.2003, 15:43
Pursi olisi kyllä mies paikallaan. Menneisyyden varjo voisi seurata kyllä aina Rinkelinmäen valoissakin sankaruus voisi vaihtua antisankaruuteen ennen esnimmäistäkään luistimenpiirtoa armoitetussa ritarinutussa.
Ottaen huomioon että siirtoaikaa on jäljellä ja muutama seura alkaa pudota Play-Off kyydistä, alkaa tarjokkaita löytymään häntäpään porukoista.
Tiettyinä vaihtoehtoina tulevat esille tietenkin nimet Jari Korpisalo, Pasi Tuominen, Matti Hana, sekä uusvanhana tuttavuutena Saarisen Toke. Vai onko vielä toivoa saada "The man" takaisin.
Ei helkutti, kyllä mä edelleen luotan Olliin köyhän miehen Akina. Kaukalossa rehottava takatukka ja karisma paikkaavat kyllä puutteet pintaliitoskenessä ja nippelikikkaosastolla. Ja onhan arvostettavaa ettei Olli alennu Vujtekmaiseen yleisönkosiskeluun millään jalkakikoilla vaan pelaa vaatimattomasti omaa ruutuaan. Todellisilla taitureilla ei ole tarvetta päteä fanien silmissä... alleviivaten sitä minkä jokainen TODELLINEN kiekkofani näkee pelaajan katseesta.
ervatsalo
09.12.2003, 08:06
Viestin lähetti Flonaldo
YLLI!n hötkyilemätön pelityyli ja kauniit kiemurat yhdistettynä miehen lievästi löysähköön olemukseen varmistavat kulttisuosikin aseman......
Niin, itse kuvailisin miehen olemusta siten, että jättäisin tuon "lievästi" sanan pois.
Miehen pelitilanteen ulkopuolinen olemushan on veltto kuin sateenraiskaama vappuserpentiini.
Olen muutaman kerran nähnyt ko. herran laahaavaan itseään kaupungilla ja olen sitä mieltä, että ei ikinä uskoisi, mitä mies tekee saatuaan luistimet jalkaan.
Asian tässä valossa näkisin Yllillä olevan joltisetkin mahdollisuudet lunastaa itselleen Kulttihenkilö-titteli.
Täältä tähän
Jatkoajan otteluraportti Mestis-ottelusta KooKoo-Hermes tietää kertoa Yllin loukanneen polvensa ilmeisen pahasti... Synkkä varjo alkaa laskeutua Akrologi Heinon paikkaa tavoittelevien ylle. Olisiko Amnesia jättänyt kirouksen suojaamaan omaa paikkaansa sydämissämme?
Tai mitä jos kaikki alkaiskin palvomaan A-junnujen maalivahti Eero Värettä...? Noista akimaisista piirteistä en tiedä, mutta ainakin "normaalioloissa" vaikuttaa mukavalta pojalta... :)
Viestin lähetti tommilin
Jatkoajan otteluraportti Mestis-ottelusta KooKoo-Hermes tietää kertoa Yllin loukanneen polvensa ilmeisen pahasti... Twite kirjoitteli toisessa ketjussa
Akin ura edennyt koko ajan surkeampaan kohtaloon (vai eikö tässä putkessa muka seuraava vaihe ole aina edellistä pahempi?)
HPK -> viltti -> Forssa -> sairasloma -> Pelicans
Onko siis Yllin seuraava pysäkki Lahti? Niin tai voihan se olla joku muukin joukkue sillä Yllin sarjassa oli välissä KooKoo. Sitä tosin en laske alennukseksi Forssasta, eli ei sovi alenevaan sarjaan.
Jos noin, niin kylläpä kulttipelaajan kultteusura on nykypäivänä perin lyhyt! Huonojen enteiden vuoksi ehdotan että emme valitse seuraavaa kulttipelaajaa, ainakaan omasta joukkueesta.
Master God
09.12.2003, 21:51
Viestin lähetti Twite
Jos noin, niin kylläpä kulttipelaajan kultteusura on nykypäivänä perin lyhyt! Huonojen enteiden vuoksi ehdotan että emme valitse seuraavaa kulttipelaajaa, ainakaan omasta joukkueesta. Näin muodoin ehdotankin siis, että valitsemme kulttipelaajaksi viimeaikaisten näyttöjen perusteella esimerkiksi Kimmo Kuhdan tai vaikkapa tulevaa ottelua silmälläpitäen Niklas Bäckströmin? ;)
Viestin lähetti Twite
Twite kirjoitteli toisessa ketjussa
Akin ura edennyt koko ajan surkeampaan kohtaloon (vai eikö tässä putkessa muka seuraava vaihe ole aina edellistä pahempi?)
HPK -> viltti -> Forssa -> sairasloma -> Pelicans
Mutta eihän tuo pidä täysin paikkaansa. Aksu The Man oli menossa muutama vuosi sitten kovaa vauhtia HIFK:hon. Tämä olisi taas nostanut miehen profiilia ehkä liikaakin emmekä olisi hänestä kenties palatessaan kulttia tehneetkään... Tosin tähänkin asiaan pääsi laittamaan Kerhon johto kapulan rattaisiin eikä suostunut laskemaan Aksua "parempiin piireihin" ties mihin vedoten ja peluuttaen kuitenkin loppukauden miestä suurimmaksi osaksi Forssassa.
Kohtalo taitaa uudenkin kulttipelaajamme (Juhamatti Yli-Junnila) kohdalla toistaa itseään. HPK laittaa miehen/pojan "kehittymään" Mestikseen, josta raukkaparka kömpii rampana takaisin. Enää tästä kehitys-/koulutusketjusta puuttuu myynti. Vai onko paperit jo allekirjoitettu, Yllihän loukkaantui jo maanantaina.
Sitten haluaisin vielä ehdottaa, että nostetaan seuraavaksi maailman maineeseen vaikka tuo Olli Sillanpää, siis sitten kun Yllin sairasloman on ohi niin saadaan Ylli täällä kentälle ja Olli siirretään maakuntaa kiertämään.
Master God
10.12.2003, 15:44
Viestin lähetti Professori McGarmiwa
Mutta eihän tuo pidä täysin paikkaansa. Aksu The Man oli menossa muutama vuosi sitten kovaa vauhtia HIFK:hon. Tämä olisi taas nostanut miehen profiilia ehkä liikaakin emmekä olisi hänestä kenties palatessaan kulttia tehneetkään... Tosin tähänkin asiaan pääsi laittamaan Kerhon johto kapulan rattaisiin eikä suostunut laskemaan Aksua "parempiin piireihin" ties mihin vedoten ja peluuttaen kuitenkin loppukauden miestä suurimmaksi osaksi Forssassa. Itse asiassa uutinen IFK:n siirtymisestä tuli joulukuussa 2001. Kerho nosti miehen rosteriinsa tammikuussa 2002, eikä Afonis ole sen jälkeen pelannut Mestiksessä.
Marko Toivonen 1+1. Jumala on löytynyt. Mahtavaa!
Marko on täysin eri kaveri, kuin Johnny the Trio Aleksanteri Heino, mutta täyttää tämän öljylanteen aukon isolla kropallaan ja hötkymättömyydellään kuin pyöreä palikka neliskulmaisen reiän.
Siis täydellisesti.
Viestin lähetti Sistis
Marko Toivonen 1+1. Jumala on löytynyt. Mahtavaa!
Marko on täysin eri kaveri, kuin Johnny the Trio Aleksanteri Heino, mutta täyttää tämän öljylanteen aukon isolla kropallaan ja hötkymättömyydellään kuin pyöreä palikka neliskulmaisen reiän.
Siis täydellisesti.
Juu, Toivonen on toistaiseksi kyllä ottanut merkittävän vastuun ja onnistunut siinä hyvin. Akiksi hänestä ei tietenkään ole, koska Akiksi ei niin vain tulla. Onneksi. Isolle määrätietoiselle, rauhalliselle kaverille on käyttöö, joten Marko on teretullut.
Ehkä hän ei ihan jumalaksi yllä, koska virallisestihan paavi on jumalan edustaja maan päällä (terveisiä vatikaaniin, jos kuuro paavi on kuulolla!)...Mutta Toivonen on hyvä hankinta. Kun vain saisi jatkosopimuksen.
Täytyy myöntää, että olin pahemman kerran väärässä arvostellessani Toivosta kovin sanoin miehen tänne siirryttyä. Olin valmis manaamaan miehen takaisin maatakiertävälle radalle tai vaihtoehtoisesti ihan vaan Raumalle.
Mutta mitä vielä, ukkohan on jäätävä. Ei juuri höntyile, hötkyile, tusaile, puuhastele tahi neppaile. Hoitaa hommansa ja äärettömällä rauhallisuudella. Taitoihin nähden uskomaton luotto omiin kykyihin.
Tämä suitsutus ei suinkaan johdu miehen pisteistä, joita kukaan tuskin uskalsi tuohon tahtiin syntyväksi odottaa. Avut ovat muualla. En ole sitten viime kevään TPS-pökertelyjen (a´la Tuulola) nähnyt vastaavaa hupia kun se Ässä-mikkihiiri koitti ajaa vauhdilla Toivosta. Kehno kumaus ja ässä ketoon.
IKUISUUSSOPPARIA JA SASSIIN!
Olen jo hetken aikaa ihmetellyt sitä, että kukaan ei vielä ole noteerannut Joni Puurulan kiistämättömän vahvoja näyttöjä, ajatellen Uuden Kruunaamattoman Ursuksen tulevaa kruunausta.
Tärkeinä ominaisuuksina kulttisuosion saavuttamisen kannalta pidetyt erilaiset yleisöä viihdyttävät pelilliset ansiot lienevät jo nyt vähintäänkin suurvisiiri Heinon luokkaa. Kruunausta ajatellen ehkäpä vielä tärkeämpinä pidetyt ns. pöyhkeily- ja pintaliito-ominaisuudet ovat ainakin minulle vielä pienoinen arvoitus. Korviini kantautuneiden huhujen mukaan, voidaan Huikeaa pitää kuitenkin vähintäänkin lupavaana tapauksena myös tällä saralla.
Mielestäni Jamppa ansaitsisi jo tässä vaiheessa oman "Joni Puurula - Ihminen, maalivahti ja Huikea Jamppa"-ketjunsa. Itse en kuitenkaan tohdi suinpäin tällaista ketjua avata, sillä edellinen vastaava avaamani ketju päättyi surkeasti sankarimme myyntiin. Jäänkin taikauskoisena ja kynä tahdosta sauhuten odottelemaan ketjun avausta.
Ja jos joku nyt alkaa kirjoittamaan että tämä vitsi on jo kuultu ja nähty, hänen tulee samalla muistaa että: toistohuumori - paras huumori.
Viestin lähetti Rontti
Olen jo hetken aikaa ihmetellyt sitä, että kukaan ei vielä ole noteerannut Joni Puurulan kiistämättömän vahvoja näyttöjä, ajatellen Uuden Kruunaamattoman Ursuksen tulevaa kruunausta.
Luetaan näitä ketjuja. 26.11.2003. Itse en voi kuvitella HJ:ta Akiksi, harmittavat Ilves-pelin BJ:t sen verran. Toisaalta melkeinpä vastaavalla viha-rakkaussuhteella alkoi myös #12 Aki-faniuteni.
Viestin lähetti Rontti
Kruunausta ajatellen ehkäpä vielä tärkeämpinä pidetyt ns. pöyhkeily- ja pintaliito-ominaisuudet ovat ainakin minulle vielä pienoinen arvoitus. Korviini kantautuneiden huhujen mukaan, voidaan Huikeaa pitää kuitenkin vähintäänkin lupavaana tapauksena myös tällä saralla.
Pöyhkeilyn tuo HJ osaa taatusti. Uuden vuoden aattona (31.12.) nuorten MM-kisojen pelissä oli juuri alkanut liikkua huhua joukkueen ulkopuolellekin tuosta Tallasin kurjasta kohtalosta niin Jamppa se tuli peliin niin ettei meinannut yksi ovi piisata kun oli poika polleana kun tiesi pääsevänsä pelaamaan. Eikä se hymyily loppunut koko pelin aikana ja selkään taputtelijoita riitti.
Täytyy tunnustaa, että meinasin käydä tempaisemassa sitä nenään kun kehtasi elvistellä tuolla tyylillä vaikka joukkuekaveri makasi sairaalassa vakavasti sairaana.
(Turha tulla väittämään ettei HJ tiennyt mikä tilanne Tallasilla oli kun oli aamuharkat jo ollut.) Tälläiseen pöyhkeilyyn tuskin edes Aki the vähemmän great pääsisi.
Äänestän siis edelleen Ylliä akin paikalle. Sunnuntaina toivottavasti taas nähdään onko hänestä paikan täyttäjäksi vai nouseeko suoraan "kunnon" tähteyteen.
Ja Opakin taitaa pelata kun kuulin hänen vieneen pelivehkeitä Kerhon pukkariin eilen (perjantaina) illalla Yllin kanssa. Sitä voisi tarkkailla ehdokkaana kanssa ehkäpä sunnuntaina myös.
Itse reagoin Ilves-matsin aiheuttaman katatonisen "Joni Puurula"- traumani jälkeen kaverin esityksiin seuraavalla tavalla.
Olen vaihtanut suosikkijoukkuettani. Sen näkee tuosta vasemmasta sivusta. Korrrrostan, että valinnassani ei todellakaan ole mitään vitsikästä. Se on silkan kauhun aiheuttamaa entisten tosiasioiden kieltämistä. Josko vika olisikin tässä päässä, ja ajatuksiani muuttamalla myös todellisuus vääntäytyisi positiivisempaan suuntaan. Totuuttahan ei ole, on vain tosia uskomuksia.
Eli tästä lähtien psykofyysinen kokonaisuuteni pyrkii hahmottamaan Joni "hups" Puurulan universumin parhaana maalivahtina. Kun suhtaudun hänen ylivertaiseen torjuntatyöhönsä tällä positiivisen ajattelun metodilla, tulee todellisuus vääjäämättä muuttumaan minun hahmotaessani sitä eri tavalla. Joni saa minulta siis ikäänkuin mentaalipihkaa rukkaseensa.
Joni(kin) on kone.
edit: Tylypahkan edustaja kertoi myös sen, miksi tämä positiivinen ajattelutapa on ollut entistäkin vaikeampaa viime aikoina. Hyvä ettei kaveri tuuletellut...
Viestin lähetti Gagne
Itse reagoin Ilves-matsin aiheuttaman katatonisen "Joni Puurula"- traumani jälkeen kaverin esitykseen seuraavalla tavalla.
...
Eli tästä lähtien psykofyysinen kokonaisuuteni pyrkii hahmottamaan Joni "hups" Puurulan universumin parhaana maalivahtina.Höpö höpö. Luen sinua kuin avointa herjaa. Aavistelet että kun kerran the Apostoli Mr. Rontti vaihtaa jumalaa niin kohta on glooriaa jaossa aikaisin opetuslapsiksi kääntyneille. Tuolla tekoparapsykologisella jargonilla yrität siis harhauttaa ja saalistaa palkintokokoelmaasi myös HJ-viikkopystin. Ihan hyvä yritys.
Viestin lähetti Professori McGarmiwa
Äänestän siis edelleen Ylliä akin paikalle. Sunnuntaina toivottavasti taas nähdään onko hänestä paikan täyttäjäksi vai nouseeko suoraan "kunnon" tähteyteen.
Niin kuin Twite on tuolla aiemmin jo maininnutkin, ei äänestyksellä (ja vielä vähemmän demokratialla) ole paljoa tekemistä kulttihahmon syntymisen kannalta.
"Ikonius vain tulee jos on tullakseen" - Twite (vai en lue näitä ketjuja)
Viestin lähetti Twite
Höpö höpö. Luen sinua kuin avointa herjaa. Aavistelet että kun kerran the Apostoli Mr. Rontti vaihtaa jumalaa niin kohta on glooriaa jaossa aikaisin opetuslapsiksi kääntyneille. Tuolla tekoparapsykologisella jargonilla yrität siis harhauttaa ja saalistaa palkintokokoelmaasi myös HJ-viikkopystin. Ihan hyvä yritys.
Saattans. Ja minä kun pidin sitä "mua tarkkaillaan"- tunnetta ihan vaan tavallisena harmittomana skitsofreniana. ;)
Kerroppas Twite sitten meikäläiselle, mitä laittaisin tänään ruuaksi? Vatsa on varautunut kahteen suht' hyvään vaihtoehtoon: Spaguaa & jauhelihakastike vai lohkoperunat ja Wilhelmiä. Kumpi tekee sielulleni parempaa? Ruokajuoma on kuitenkin sama.
Mitä tulee palkintokaappini täydentämiseen, täytyy todeta että ala-asteen luokkienvälisten hiihtokilpailuiden alpakkalusikan ja AH-pystin lisäksi olisi kyllä kiva saada myös Joni "itkumuuri" Puurula- trophykin. Jumalhahmoa tästä pula-ajan Jarna Kuivasta ei kuitenkaan tule.
Lempinimi Jonille-kisa saa puolestani alkaa.
Viestin lähetti Gagne
Saattans. Ja minä kun pidin sitä "mua tarkkaillaan"- tunnetta ihan vaan tavallisena harmittomana skitsofreniana. ;)
Kerroppas Twite sitten meikäläiselle, mitä laittaisin tänään ruuaksi? Vatsa on varautunut kahteen suht' hyvään vaihtoehtoon: Spaguaa & jauhelihakastike vai lohkoperunat ja Wilhelmiä. Kumpi tekee sielulleni parempaa? Ruokajuoma on kuitenkin sama.
Jos päälläsi on mummolta joulahjaksi saatu villapaita niin missään tapauksessa ei spagettia sapuskaksi. Toisaalta lohkoperunat (lohko viittaa HPK:n helppoon välisarjaan ja persunat taloudelliseen toimintatapaan) sopivat paremmin huomenna hockynight-ruoaksi. Siis tänään: vaihda paita helposti pestävään ja syö spagettia.
Palkintokaappisi on kadehdittava. Asenteesi Puruluuta kohtaan vaikuttaa aika lähelle samalta kuin omani.
PS. Rontille erikoiskiitos mieletöntä filosofista kykyä osoittavan lauseeni nostamisesta framille! Enpä taida jatkossa muistutella ketjujen lukemattomuudesta...
HOOPEEKOO
11.01.2004, 12:55
Viestin lähetti Rontti
Olen jo hetken aikaa ihmetellyt sitä, että kukaan ei vielä ole noteerannut Joni Puurulan kiistämättömän vahvoja näyttöjä, ajatellen Uuden Kruunaamattoman Ursuksen tulevaa kruunausta.
Niin, itsehän kirjoitin näin 26.11.2003 (sama päivä, kuin ketju avattu)
Eihän tähän kysymykseen ole kahta sanaa, sehän on Joni Puurula -> naisetkin tykkää ja kentällä todellinen viihdyttäjä.
Akin ei tarvinnut kuin kurvailla hokkarit jaloissaan Pelsujen treeneissä ja tällä tavalla tehdä syleksivästä roskasakkilaumasta Jääkiekkojoukkue. Akin mahti on levossa kasvanut pelottavan suureksi. Niin suureksi että sitä ei yksi Kosonen kahlitse.
Harkimon Kurtisaanien kukistaminen oli vain alkusoitto. Vapise SM-liiga. Vapise Lintumäki.
Eipä taida olla enää elossa Arnoldia koskeva vanha ketju, joten laitanpa asiani tänne.
Elikkä ensi viikon tiistaina on Kerholla odotettavissa hikinen iltapuhde, sillä Pelicanssit ovat saamassa riveihinsä itse herran ja hidalgon.
Vinkkinä vain, että taas saa äänestää.
Viestin lähetti Jomppa
Vinkkinä vain, että taas saa äänestää. Mikäköhän on Akin nummero? Pitää ohjelmoida kännykkään viesti valmiiksi
POHJOLA PELICANS #
Viesti numeroon 173003 tiistaina siinä seitsemän jälkeen.
Vastaanottajan on laitonta käyttää puhelimen paikkatietoa, eli päättele siitä tarvitseeko oikeasti olla viihtymässä huippukiekon parissa Lahdessa kun äänestää...
Master God
25.01.2004, 15:09
Viestin lähetti Twite
Vastaanottajan on laitonta käyttää puhelimen paikkatietoa, eli päättele siitä tarvitseeko oikeasti olla viihtymässä huippukiekon parissa Lahdessa kun äänestää... Siltä varalta, että Pohjola käyttää laittomia keinoja, ajattelin tehdä niinkin radikaalin vedon kuin lähteä tiistaina Lahteen. Kyllä. Sanokaa mitä sanotte, mutta Aki on nähtävä.
Viestin lähetti Master God
Sanokaa mitä sanotte, mutta Aki on nähtävä. Ymmärrän hyvin, sillä eräskin suuri ajattelija on kirjoittanut jo 1997:
"Aki Heino on tulevaisuuden pelaaja, voittajatyyppi. Luistelee hyvin, ampuu hyvin. Pieni koko voi aiheuttaa ongelmia, kuten myös uhkarohkeat sukellukset. Kun ajoitus saadaan kuntoon, Aki nähdään vielä maajoukkueessa."
Master God
25.01.2004, 21:03
Viestin lähetti Twite
Ymmärrän hyvin, sillä eräskin suuri ajattelija on kirjoittanut jo 1997:
"Aki Heino on tulevaisuuden pelaaja, voittajatyyppi. Luistelee hyvin, ampuu hyvin. Pieni koko voi aiheuttaa ongelmia, kuten myös uhkarohkeat sukellukset. Kun ajoitus saadaan kuntoon, Aki nähdään vielä maajoukkueessa." Niin, kyseinen ajattelija vaikuttaa todelliselta kiekkotietäjältä, vaikka Aki itse onkin päinvastaista mieltä. Valitettavasti sitä ajoitusta ei tämän 7 vuoden aikana ole sitten kuitenkaan saatu kuntoon. Toivottavasti ei tällä kaudella saadakaan - ihan puhtaasti vedonlyöntiteknisistä syistä. Muutenkin tuo lausahdus pitää paikkansa. Aki on nimenomaan tulevaisuuden pelaaja...
Olipas mukava Urheiluruutu. Perus-höpöhöpöjen lisäksi saatin nähdä ruuduissa juttu Tero yksplusyhdestä.
Ja kas perkeles. Terolla ei ollut amisviiksiä.
"Asunto on mukava, ja siellä se vapaa-aika oikeastaan kuluu." Kyllä Siperiassa on varmaan kivaa.
Tero takaisin Kerhoon ja jumalavaalia ei enää tarvita!
Tilatiili
30.01.2004, 00:34
Se oli Teron esitys kameran edessä niinkuin tämä klassinen venäläinen perseentäristin. Sänkiparta värisee ja pesukoneet surruttaa, mutta paskat on housussa. Ja jäällä on tilaa.
"Patshemuu Tero nje igratj hokkiij?" "Tero on vain väsynyt. " Venäjä on todellakin omituinen maa ja Teron ainut penkkikomennus sattuu otteluun Ison Nevan suistossa tsuhnien median paisteessa. Joku heittäytyi suotta rec-nappulalle, minä en.
Sinänsä tämä Siperia-komennus on jopa pöyhkeilevän kuranttia tavaraa kisattaessa prinssin tittelistä, mutta jos ei kuitenkaan.
Nyt kun HPK:sta on muille maille häipynyt jo kaksi kirkkainta ursusta, niin lienee paikallaan alkaa miettiä seuraavaa.
Koska itse ehdotin Akihiton korvaajaksi Joni Puurulaa ja nyt siis HJ:kin sai lähteä, niin kukaköhän kokee saman kohtalon seuraavaksi?
Master God on osunut tähän asti n.100% kohdalleen näissä jannuissa ja siis ilmeisesti tietää kuitenkin jääkiekosta jotain. Tai sitten M.G:llä on poikkeuksellinen kyky nähdä poikkeuksellisen heikot pelaajat. Tai jotain.
Master God ja muut, sanokaa nyt minulle kuka lähtee seuraavaksi?
Musta_Kyy
03.11.2004, 18:56
Viestin lähetti Rontti
Nyt kun HPK:sta on muille maille häipynyt jo kaksi kirkkainta ursusta, niin lienee paikallaan alkaa miettiä seuraavaa.
Tiedä sitten, pitäisikö tätä jatkaa, mutta ehdottaisin Josh Holdenia. Siinähän meillä on kaveri, jota jo kaikki jossain vaiheessa hypetimme ja tyyliä tältä kaverilta löytyy. Kurrin neuvot menee kuin kuuroille korville, ei todellakaan ikänä läheltä ylös. Ja ulkoinen olemus, puolustusasenne ja pelityyli ovat vertaistaan vailla.
Tai sitten se ei vaan osaa kohottaa.
PS: Voi jäädä tähdenlennoksi tosin
Master God
03.11.2004, 21:29
Viestin lähetti Rontti
Master God on osunut tähän asti n.100% kohdalleen näissä jannuissa ja siis ilmeisesti tietää kuitenkin jääkiekosta jotain. Tai sitten M.G:llä on poikkeuksellinen kyky nähdä poikkeuksellisen heikot pelaajat. Tai jotain.
Master God ja muut, sanokaa nyt minulle kuka lähtee seuraavaksi? Niin, vaikka pelaisi SM-liigan ykköspakkiparissa, voi silti erehtyä. Tai sitten ei erehdy koskaan.
Mutta omalta kohdaltani olen suhteellisen tyytyväinen Kerhon tämän hetken joukkueeseen. Sieltä ei yksinkertaisesti tällä hetkellä löydy sellaista pomminvarmaa hasardipelaajaa.
Akia ja Joniahan yhdisti se tosiseikka, että kummankin taidot oltiin jo ajat sitten nähty, eikä kehitystä sanottavammin tapahtunut. Lisäksi kummankin epävarmuus pisti muidenkin kentällä olleiden pelaajien pasmat sekaisin.
Jollei Louhen Jykä olisi pelannut näinkin hyvää alkukautta, tilanne voisi olla toinen. Tosin Jykä ei ole koskaan isommin mokaillut - peli on ollut vain saamatonta. Ja sitä paitsi olen muutenkin aina pitänyt Jykän tyylistä.
vBulletin v3.8.6, Copyright ©2000-2013, Jelsoft Enterprises Ltd.