View Full Version : TPS:n kapteenisto 2003-04?
Pressiboxi
20.08.2003, 13:20
Mitenköhän palikat jaetaan tällä kaudella? Altsi jatkanee varsin itsestäänselvästi kapteenina sairaslistaltakin mutta ketkä lienevät varakapteenit? Koivua voisin ehdotella, samoin Vykoukalia tai Hulkkosta...
En ole valitettavasti nähnyt muita kauden pelejä, kun ainoastaan TPS- Lugano Paimiossa ja ainakin siellä kättelyhommat hoiti Kimmo Peltonen, joten nähdäkseni hän ilmeisesti on ainakin yksi ehdokas kapteenistoon.
Juha Salminen
20.08.2003, 16:30
Itse olen sillä kannalla, että Altsi jatkakoot kapteenin roolissa. A:t voisivat läiskiä Peltoselle ja Stounille. Eli aika pitkälti viime vuosien linjalla, mitäs sitä hyväksi havaittua muuttelemaan.
Viestin lähetti Juha Salminen
Eli aika pitkälti viime vuosien linjalla, mitäs sitä hyväksi havaittua muuttelemaan.
Vai hyväksi havaittua? Puoleen väliin runkosarjaa ja rapiat päälle, miehistö protestoi Jalosen valmentamista ilman että kapteenisto olisi saanut hommaa kasaan millään muotoa. Voi jopa olla että osa kapteenistoakin oli väitetyssä protestiliikkeessä mukana.
Pitääkö joukkueen sisäisen johtohahmon ja kapteenin olla välttämättä sama ukko? Eikös kapteeniksi kannata laittaa hyvämaineinen ja hyväkäytöksinen viilipytty, joka ei jatkuvasti testaa tuomarin hermoja.
Koivu ei ole vielä kypsä kapteenin hommiin. Alatalonkin pinna tuntuu sen verran lyhyeltä, että ei kiitos. Molemmat hurjia pelimiehiä, joista ainakin Alatalo vetää tarvittaessa omalla esimerkillään koko joukkueen hurjaan menoon. Heput koettelevat kuitenkin sen verran tuomarien (ja omia) hermoja esim. jälkipeleissä, etteivät sovi kapteeneiksi.
Vykoukal tuntuisi oivalta valinnalta. Millä mallilla hepun suomenkieli mahtaa olla? Tiukassa paikassa kun suusta voisi tulla muutakin kuin "Mr. Referee! It was the other guy! You suck!".
MustaEnkeli
21.08.2003, 11:36
Kun nyt kerran pitkästä aikaa nähdään tsekki Tepsin paidassa niin pitäisin Jirin valintaa erittäin epätodennäköisenä. Turussa ollaan aika paljon luotettu ns omiin poikiin.
Puolustuksen yksi johtohahmo Vyko kuitenkin on.
C = Peltonen
A = Vahalahti
A = Stouni
Annamaila
08.09.2003, 09:19
Olikos tämä tieto vai arvaus? Joko kapteenisto on siis selvillä?
Oloneuvos
08.09.2003, 14:19
Kapteenistoa ei ole vielä valittu. Valinta tehdään Jukka Koivun mukaan keskiviikkona.
Veikataas:
C - Eloranta
A - Alatalo
A - Peltonen
Veikkaus:
C Alatalo
A Eloranta (Altsin VP:n aikana siis kapu)
A Peltonen
A Stouni (Altsin VP:n ajan)
http://www.jatkoaika.com/smliiga.php?joukkue=TPS&sivu=uutiset&id=2426
Jatkoaika uutisoi tämän asian jo eilen, tosin vain Tepsi-sivullaan.
"Turun Palloseuraan palannut Mikko Eloranta on joukkueen uusi kapteeni. Varakapteeneina toimivat Mika Alatalo ja Kimmo Peltonen."
Stounifani
10.09.2003, 13:58
Viestin lähetti Habby
[url]Jatkoaika uutisoi tämän asian jo eilen, tosin vain Tepsi-sivullaan.
"Turun Palloseuraan palannut Mikko Eloranta on joukkueen uusi kapteeni. Varakapteeneina toimivat Mika Alatalo ja Kimmo Peltonen."
No niinpäs näköjään uutisoi. Elorannalle minäkin olisin C:n antanut. Kapteenisto on mielestäni nyt erinomainen.
Oikein meni valinnat, vaikka mielestäni kumpivaan olisi C merkin ansainnut. Peltonen ei aiheuta kylläkään tunteita suuntaan tai toiseen.
vBulletin v3.8.6, Copyright ©2000-2013, Jelsoft Enterprises Ltd.