PDA

View Full Version : Ehdollinen vaihtotarjous Sonera Oyj:n osakkeista.


Ramchester
16.10.2002, 11:30
Tälläinen kirjelmä on sitten putkahtanut postiluukusta, jossa ehdotetaan Soneran osakkeiden vaihtoa Telian osakkeiksi. Yhdellä Soneran osakkeella saisi 1.51440 Telian osaketta.

Kirjeessä ei sanota missään, mitä näille Soneran osakkeille tapahtuu mikäli tarjousta ei hyväksy - auttakaa miestä mäessä!

polvipetteri
16.10.2002, 11:46
Niihin on sisäänasennettu sellainen Mission Impossiblesta tuttu itsetuhoutumismenetelmä, joka laittaa osakekirjat haihtumaan savuna ilmaan tiettynä ajankohtana. Lienee selvää, että savuna ne ovat vain hitusen arvottomampia kuin nyt.

Kuulin juuri luotettavalta taholta, että niissä on myös salakuuntelujärjestelmä, jolla pyritään selvittämään, onko joku osakkeenhaltijoista vuotanut tietoja Hesarille.

heki
16.10.2002, 13:07
Viestin lähetti t4
Tälläinen kirjelmä on sitten putkahtanut postiluukusta, jossa ehdotetaan Soneran osakkeiden vaihtoa Telian osakkeiksi. Yhdellä Soneran osakkeella saisi 1.51440 Telian osaketta.

Kirjeessä ei sanota missään, mitä näille Soneran osakkeille tapahtuu mikäli tarjousta ei hyväksy - auttakaa miestä mäessä!



Kukaan ei tarkkaan tiedä mitä tapahtuu, sillä vaihtoehtoja on useita. Tässä muutamia:

Jos Telia ei saa vähintään 90 % Soneran osakkeista vaihdettua (siis 90 % äänioikeudesta), on Telialla oikeus muistaakseni vetäytyä fuusiosta. Ennakoidaan kuitenkin, että Telia ei vetäytyisi vaikka ei saisikaan aivan tuota 90 %,vaan lunastaisi jälkelle jääneet osakkeet kylmällä käteisellä. Tämä siksi, että Soneran tilanne on parantunut huomattavasti siitä, kun fuusio sovittiin. Nyt Soneran tulevaisuus yksinään ei ole uhattuna, joten Soneran osakkeenomistajat ovat pitäneet vaihtosuhdetta hiukan huonona nykytilanteessa. Valtio on suurista omistajista ainoa, joka on sitoutunut vaihtotarjoukseen. Muut suuret (pankit, eläkesäätiöt jne.) odottavat, eivätkä ainekaan julkisuudessa vielä tiedä, hyväksyäkkö vaiko ei.

1. Vaihtoehto: Telia ei saa 90 % prosenttia, ja fuusio kaatuu. Sonera jatkaa itsenäisenä ja sinulle jää Soneran osakkeet normaalisti.

2. Vaihtoehto: Telia saa 90 %, mutta sinä et hyväksynyt tarjousta. Telialle muodostuu velvollisuus lunastaa loput osakkeet. Lunastus tapahtuu siten, että pörssi laskee tiettyjen sääntöjen mukaan lunastushinnan, ja Telia maksaa tämän hinnan niille Soneran osakkeen omistajille, jotka eivät hyväksyneet vaihtotarjousta.

3. Telia ei saa 90 %, mutta Telia ei vetäydy, vaan joko nostaa vaihtosuhdetta kaikkien osalta, tai lunastaa osakkeet käteisellä.


Suosittelen, että seuraat tiiviisti, miten suuret instituutionaaliset sijoittajat toimivat, sillä heillä ei politiikka paina vaakakupissa. Jos nämä hyväksyvät ehdot, hyväksy sinäkin, mutta jollei nämä hyväksy, älä hyväksy sinäkään. Älä siis hyväksy heti, vaan tarkkaile! Voin yrittää laittaa tietoa tähän topicciin, jos saan itse tietoa instituutiosijoittajien käyttäytymisestä.

Ramchester
16.10.2002, 13:34
Suuret kiitokset Hekille asiantuntevasta ja asiallisesta vastauksesta.

Katsotaan siis mitä isot pojat tekevät ja tehdään itse perässä, niin kuin lapsenakin.

ISH
16.10.2002, 14:56
Viestin lähetti t4
Suuret kiitokset Hekille asiantuntevasta ja asiallisesta vastauksesta.


Sitten vaihtoehtoinen, epäasiallinen vastaus.

Kuulemani mukaan voit vaihtaa osakkeesi myös UTMS-lupiin.

heki
16.10.2002, 15:19
"Pakollisessa lunastustarjouksessa maksettava rahavastike perustuu, jollei erityisistä olosuhteista muuta johdu, Soneran osakkeen 12 kuukauden kaupankäyntimäärillä painotettuun keskiarvoon laskettuna vaihtotarjouksen päättymistä
edeltävältä ajalta." - Soneran pörssitiedote-

Eli tuossa tieto siitä, miten määräytyy lunastushinta siinä tapauksessa, että Telialle muodostuu lunastusvelvollisuus. En tiedä tarkasti, mitä tarkoittaa maininta "erityiset olosuhteet".

heki
28.10.2002, 18:31
Telia pidentää vaihtotarjous aikaa. Telia haluaa saada fuusion läpi, joten ei kannata vielä hötkyillä. Jatka t4 vaan odottelua.