View Full Version : Huvittavin tapaus, jonka olet kiekkokaukalossa nähnyt?
JimmyMac
05.03.2001, 14:55
Tähän ketjuun toivoisin juttuja huvittavimmista ja hauskimmista tilanteista, joita olette jääkiekko-otteluissa nähneet. Tässä tulee muutamia...
<BR>
<BR>EHL-matsi TPS-Manchester Storm: Jukka Koivu kävi kuumana, kun Stormin kanukit antoivat kyytiä TPS:n junioriketjulle.
<BR>
<BR>Kyseinen tilanne meni jotenkin näin: Kentällä tilanne oli jo rauhoittunut, kun kamera siirtyi Jukka Koivuun, joka seisoi TPS:n vaihtoaition kohdalla laidan PÄÄLLÄ. Koivu huusi ja huitoi naama punaisena välillä ottelun päätuomarille ja välillä Stormin vaihtoaitioon, yrittäen ilmeisesti haastaa koko Stormin joukkuetta ja vieläpä valmennusjohtoakin tappeluun. Taisi olla Mikko Innanen, joka kärkkäänä toimittajana tunki mikrofooneineen Koivun naaman eteen, ja toi Jukan terävät mielipiteet TV-katsojienkin kuultaviksi. Nämä seuraavat kommentit menivät kentän suuntaan: \"Tule saatana! Tule!\" \"Se alotti tän paskan, saatana!\" Ja sitten Stormin vaihtopenkille, samalla käsillään ja päällään vinkaten: \"Tule tänne sitte!...Tule tänne, saatana!\" \"Tule tänne näin!...Tule!\" Samaan aikaan selostamossa Summanen ja JP Jalo yrittivät jotenkin selitellä Koivun käyttäytymistä. Itseäni tilanteessa ihmetytti, miksi Koivu huusi kaikki kommenttinsa suomeksi? En usko, että Stormin vaihtopenkillä kukaan sitä ymmärsi. No eihän se Koivukaan aina kaikkea ehdi miettiä, vaikka ihan hyvä valmentaja onkin. En ole kyllä koskaan sitä ennen, enkä sen jälkeen nähnyt Jukka Koivun käyvän niin kuumana.
<BR>
<BR>Quebec-Boston, joskus 90-luvun vaihteessa: Quebecin Greg Smyth ja Bostonin Lyndon Byers tappelivat. Molemmat pelaajat passitettiin jäähyaitioon. Kiistely jatkui jonkin aikaa verbaalisella tasolla, kunnes kaverit päättivät jatkaa nyrkein. (Peli oli sen edellisen kahinan jälkeen siis edelleen poikki.) Smyth ja Byers jättivät mailat hanskat ja kypärät jäähyboksiin ja hyppäsivät kentälle. Jonkin aikaa he vaihtoivat iskuja, kunnes tuomarit tulivat väliin ja passittivat taistelijaparin tällä kertaa pukuhuoneen puolelle.
<BR>
<BR>Kanada-USA, World Cup -96: Kanadan Keith Primeau torppaa USA:n Derian Hatcherin jäähän. Hatcher nousee ylös ja heittää Primeaulle, että \"let\'s go!\". Primeau suostuu, molemmat heittävät hanskat ja mailat jäähän ja olevat valmiita tappelemaan. Tuomarit tulevat kuitenkin väliin, mutta Hatcher on päättänyt saada ainakin yhden iskun perille. Ja saakin, mutta Primeun sijasta osuukin vahingossa toiseen linjatuomariin, joka tipahtaa jään pintaa ja saa nenävarteensa pienen haavan. Tappeluhalukkuus loppui siinä vaiheessa, kun pelaajat katsoivat hölmistynein ilmein jäähän kaatuvaa linjamiestä.
<BR>
<BR>Täydennän listaa heti kun tulee lisää huvittavia tilanteita mieleen.
<BR><BR><font size=-1>[ tätä viestiä on muokannut: JimmyMac 2001-03-05 14:55 ]</font>
Paitselo
05.03.2001, 15:08
Ei nyt huvittavin ehkä, mutta tuoreimmasta päästä: tammikuun lopulla HIFK-TPS pelissä sattunutta: HIFK:n Mika \"Kölli\" Kortelainen tsemppasi Tepsin maalin takana sillä seurauksella että peräti VIISI turkulaista tuli kampeamaan Kölliä jään pintaan. Noh, mies jäi sitten alimmaiseksi sen ison turkulaisen lihakasan alle. Silloin katsomosta kajahti huuto: LIIKETTÄ KÖLLI![addsig]
Kemulator
05.03.2001, 15:24
Pari vuotta takaperin Hoviturnauksessa:
<BR>Kalle Koskiselle tulee vetopaikka suoraan syötöstä viivalle, mies pyyhkäisee pölyt kiekosta ja könyää jäälle. Tavarat kerättyään mies nostaa kädet ylös ja alkaa tuulettaa ja saa yleisöltä aplodit.
Joskus kauan aikojen alussa Liigassa(olikohan Liigaa olemassakaan?)
<BR>vihelsi meikäläisen kaima Hoviseppä joka oli melko pienikokoinen,mutta
<BR>vikkelä liikkeissään,hän mitään pelkäämättä syöksyi erottamaan nahistelevat
<BR>pelaajat toisistaan.
<BR>Kaverin liikkeitä jäi joskus katsomaan pitkiäkin aikoja ja itse pääasia saattoi
<BR>unohtua.Hänen bravuureitaan oli maata siniviivalla M I L T E I mahallaan
<BR>käsiensä varassa,(paitsiotuomiot menivät taatusti oikein).
<BR>Itse paikalla olleena klassikko(jonka kai kaikki ovat kuulleet?):
<BR>Mobergin hotelli Hesperian johtajan ominaisuudessa saaman paritus-
<BR>syytteen aikaan,Hifk pelasi jonkun kannattajan mielestä erityisen
<BR>saamattomasti,pelin ollessa poikki kuului katsomosta kolkko
<BR>huuto,FRANK, PÄÄSTÄ HUORAT KEHIIN!
Saarinen
05.03.2001, 16:09
Kymmenisen vuotta sitten, TV:stä tullut NHL-peli Winnipeg Jets-San Jose Sharks.
<BR>Peli on jatkoajalla, kun Nelson Emerson koppaa maalin takana kiekon hanskaansa
<BR>ja lähtee punnertamaan maalille. San Josen joku pelaaja pääsee estelemään ja Emerson saa kurotettua kätensä vain hiukan tolpan etupuolelle tiputtaen kiekon maaliviivalle. Tilanne tarkastetaan videolta ja maali hyväksytään !! Emerson siis kantoi kiekkoa suljettuna kädessään metrikaupalla ja tiputti sen maaliviivalle. Kiekko ei missään vaiheessa käynyt edes maalissa ja silti maali hyväksyttiin! San Josen valmentaja sai tuomiosta tajuttomat naksut ja aivan täysin syystä.
Hauskinta...vaikkakin tämä on täysin älytöntä niin en voinut kuin nauraa kun John Badduke kiipesi omasta jäähyboxistaan toiseen jatkamaan tappelua![addsig]
Espoon Siniset
05.03.2001, 16:44
Tämän kauden huvittavimpana pidän tapahtumaa, kun Petri Varis tuli jäähyaitiosta ja iski samalla kaksi ylimääräistä kiekkoa jäälle. Sitten tulevat nuo verkon läpi laukomiset ja se, kun TV-ottelussa kiekko meni maalin alta!
<BR>[addsig]
Itsekin muistan tuon \"Saarisen\" mainitseman tapauksen, mutta ei siitä kyllä ole kuin viitisen vuotta aikaa. Kieltämättä tuomarien päätös hyväksyä \"osuma\" pisti hieman hymyilyttämään.
Saarinen
05.03.2001, 18:04
Väitän, että tapauksesta on yli 5 vuotta, mutta toi 10 vuotta saattaa kyllä olla yläkanttiin. No, eipä tuo ajankohta nyt sinänsä oleellista olekaan, vaan tämä Emersonin ja videotuomarin käsittämätön \"yhteistyö\".
JimmyMac
05.03.2001, 18:09
Minäkin muistan nähneeni tuon tilanteen, mutta mun muistaakseni siinä pelasivat Winnipeg ja Chicago. Ja se pillastunut valmentaja olisi ollut yksi Sutterin veljeksistä. En sano etunimeä, kun menisi kuitenkin väärin...no arvataan nyt, että Brian...vai oliko se Darryl. Ei sillä nyt sinänsä mitään väliä ole.
<BR><BR><font size=-1>[ tätä viestiä on muokannut: JimmyMac 2001-03-05 18:27 ]</font>
Flonaldo
05.03.2001, 18:47
Nyt kyllä muisti prakaa pahasti eikä ole oikein mitään hajua tapauksen yksityiskohdista. Aika oli varmaankin noin 80-luvun puolivälin jälkeen. Kerho saattoi vielä pelata divarissa tai sitten kyseessä oli joku ihan ensimmäisistä liigakausista. No eiköhän se divaria ollut, sillä liigassa tuolla olisi päässyt jo niin isoihin otsikoihin, että muistaisin tuon tarkemmin.
<BR>
<BR>Kiihkeä peli Rinkelinmäellä, joka jossain vaiheessa puhkeaa täydeksi joukkotappeluksi. Molempien joukkueiden vaihtopenkit tyhjentyvät viimeistä miestä myöden jäälle kahinoimaan. Nyrkki heiluu ja mukana ovat kaikki maalivahditkin mukaan lukien. Sen sijaan HPK:n Jouni \"Kakadu\" Kantola ei kahinoinnista välittänyt. Samaan aikaan kun kaikki muut vääntävät naama punaisena, niin Kakadu istuu vaihtoaitionsa kaukalon laidalla. Nojaa leuallaan mailansa tuppiin ja heiluttelee laidan yli roikkuvia jalkojaan rauhassa. Erittäin hauska näky <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_smile.gif">[addsig]
Lukon kakkosvalmentajana aikaan toiminut Bruutta Wallenius hermostui joskus 90-luvun alussa pelatussa Lukko-Jyp- ottelussa tuomaritoimintaan ja heitti (!) vaihtoaition oven jäälle keskelle keskiympyrää. Siinä sai yksi jos toinenkin hieraista silmiään. Ainakin meikäläisellä oli naurussa pitelemistä kun tuomari Antti Koskinen seisoi silmät pyöreänä ja sormi suussa ihmetellen tapahtunutta. Koittakaapas piruuttanne edes nostaa sellaista ovea, voin kokemuksesta sanoa, että Bruutalla on todellakin täytynyt olla voimaa hauiksissa.
<BR>
<BR>Toinen episodi - jota en ole ollut todistamassa, mutta josta olen kuullut niin monen monta tarinaa - on yksi näistä legendaarisen Seppo Mäkelän tempauksista. Mäkelä oli uransa alkutaipaleella viheltämässä harjoituspeliä Lukko-Ilves (?) Raumalla, kun mies yht\'äkkiä keskeytti pelin. Syynä oli eräs herra, jonka nimeä en tähän viitsi pistää. Mäkelä nimittäin vaati, että kyseinen tavallista äänekkäämpi katsoja poistetaan hallista ennenkuin peli jatkuisi. Lopputulos oli odotettu: herra X poistui hallista ja Mäkelä jatkoi peliä.[addsig]
Viime kaudella tuomari vihelsi jäähyn Ilveksen vastustajalle. Mika Arvaja luuli että jäähy tuli hänelle ja luisteli boksiin, mutta joutui tulemaan sieltä pois kun hänelle ei jäähyä tuomittu.
Iiro Itämies luuli pari kautta sitten K-Espoon maalissa pelatessaan, että jäähy oli tulossa Ilvekselle (kiekko oli vapaana), luisteli vaihtoaitioon ja Mika Arvaja kuittasi puolesta kentästä tyhjään maaliin sr.[addsig]
Lyhyestä virsi kaunis: hauskinta mitä kiekkokaukalossa olen nähnyt on Ville Kiiskinen.
Muutama \"hauska\" katsomokuitti HIFK:n otteluista;
<BR>1980-luku, HIFK-Lukko,
<BR>Tony Arima vetää kohtalaisen läheltä hirveän lämärin yläpesään, mutta Lukon veskari tekee haamutorjunnan, huuto katsomosta:
<BR>\" Vittu, pitääks vetää suoraan räpylään\"
<BR>
<BR>sama ottelu ja Lukon pelaaja heittää todella nätin yläpesän ja HIFK-veskari Hannu Lassila ei voi maalille mitään, huuto katsomosta:
<BR>\"Sä et Lassila edes yritä\"
<BR>
<BR>ja viimeinen parin vuoden takaa kun Jarkko Ruutu pääsee yksin läpi, eikä saa tehtyä maalia, huuto katsomosta:
<BR>\"olisit kokeillut kyynärpäällä\"[addsig]
Paitselo
05.03.2001, 20:20
Jokerit-Tappara pelissä muistaakseni tämän vuoden tammikuussa joku heitti katsomosta kentälle HAUEN! SIIS OIKEAN HAUEN VONKLALEEN!
<BR>Oli siinä katsojilla hauskaa kun linjamies lähti sitten lainamailalla isoa fisua jäältä kalastamaan. Oliskohan tuossa tempauksessa ollut \"pohjana\" nautittujen viinasten lisäksi se vanha vitsi että \"hauki saa verkot heilumaan, mutta Jokerit sitten taas ei\"...[addsig]
Ehdoton klassikko oli joskus ammoin suomi-sarjassa Lohi(nyk.diskos)pelasi kotiotteluaan.Vastustajan hyökkäyksen kilpistyttyä miehet lähtevät vaihtoon,vierasjoukkue ryhmittyy keskialueelle puolustusasemiin kotijoukkueen hyökkääjät sirklaavat odottaen avaussyöttöä-sitä ei kuulu,jostain syystä puolustajat syöttelevät ja syöttelevät toisilleen maalin taitse.puolen minuutin syöttelyn jälkeen vastajoukkueen karvaaja laskeutuu varovasti hyökkäysalueelle,silloinen maalivahti Risto Dufva hermostuu puolustajiin ja liukuu maalin sivuun kailottaen puolustajille.Samassa toinen puolustaja lähettää vihaisen pystysyötön herra ties mihin,ja kiekko osuu vastajoukkueen karvaajaan täysin vahingossa,kimmoten Lohen tyhjään maaliin.minkä naurultani pystyin katsomaan Dufva seisoi kädet lanteilla puuskassa tuijottaen puolustajiin-jotka luistelevat aivan kuin olisi normaali pelikatko,vaihtoon.
1970-l Wetzell luuli Karl-Gustav Kaislan nostaneen handun pystyyn vastustajan (TPS ??) jäähyn merkiksi ja lähti aitiota kohti. Kiekko IFK:n maaliin, mutta Kaisla hylkäsi \"inhimillisistä syistä\".
<BR>Niillä nurkilla myös matsi,jossa Linnonmaan Harri mottasi linjuria jäähyaitiosta käsin.[addsig]
Onko tämä nyt sitten kauhean hauska, mutta...
<BR>
<BR>Peli pyörii IFK:n päässä ja kiekko on vastustajalla, kun tuomari nostaa käden pystyyn. Vastustaja jatkaa kuvionsa pelaamista, joka päättyy noin 5-10 sekunnin päästä laukaukseen ja IFK:n maalivahdin torjuntaan. Piip: Peli poikki ja jäähy <i>vastustajalle.</i>[addsig]
Yksi tällainen hauska muisto on kaudelta 84-85, jolloin runkosarjan viimeisessä pelissä Lukko-HIFK pelattiin todellla havaijikiekkoa. HIFK peluutti pakkeja hyökkääjinä ja hyökkääjiä pakkeina ja aina kun Lukko teki maalin, HIFK vaihtoi maalivahtia. Lukko voitti pelin 10-7, ja peli kesti todella kauan. Huvittavaa on se, että vaikka pelin lopputuloksella ei ollut mitään merkitystä sarjataulukkoa ajatellen, niin Lukko tuntui pelaavan koko ajan tosissaan.
<BR>
<BR>Aiemmin samalla kaudella Lukko hävisi kotiottelun (vastustaja oli joko HIFK tai Ässät, en muista kumpi) 3-12. Pelin loputtua pari pikkupoikaa odotti kaukalon laidalla Lukon pelaajia mailoja kärttääkseen. Toinen pojista pyysi mailaa Matti Forssilta ja Masa vastasi: \"En voi antaa sulle mailaa kun ei mulla ole sellaista koko pelin aikana ollutkaan\".
<BR>
<BR>Ilkka \"Luru\" Hoviseppä antoi myös monet makiat naurut Äijänsuon katsomolle, kuten kaikkialla muuallakin missä ikinä vihelsikään. Taisi olla sama 84-85-kausi, jolloin Hoviseppä tarttui metriä pidempää SaiPan pelaajaa paidan rinnuksista kiinni ja heristi nyrkkiään pelaajan naaman edessä.
<BR>
<BR>Kun Lukko pelasi EHL:ää kaudella 96-97, ja valmentajina olivat Freddy Lindfors ja Jukka Jalonen, tapahtui seuraavaa: Ottelussa Västra Frölundaa vastaan Lukko oli tietenkin tappiolla, mutta se ei tuntunut kovasti valmentajia kiinnostavan. Molemmat seisoivat vaihtopenkin takana kuin se yksi elin häissä. Lindfors kaivoi nenäänsä ja Jalosella oli kädet takintaskussa. Kunnes yhtäkkiä Jalonen alkoi raapia raivokkaasti persettään. Silloin tuli mieleen että mistähän noillekin miehille palkka maksetaan.
No tässä muutamia hassuja tilanteita, mitä on kiekkopelissä nähnyt:
<BR>
<BR>Vesa Surenkin oli klassikko jäällä. Hän teki mitä ihmeellisimpiä juttuja jäällä. Eräässä Karhu-Kissojen pelissä, kun KK pyöritti ylivoimapeliä vastustajan päässä ja vastustajan pelaaja on purkamassa kiekkoa korkealla lerppuvedolla. Niin mitä Surenkin sitten tekee? Hän hyppää ilmaan ja puskee kiekon takaisin peliin. Oli tyyliin Englannin valioliiga pusku.
<BR>
<BR>Toisessa Karhukissojen pelissä oli taas esimerkki, kuinka typeriä osa kiekkokatsojista on. Kissojen pelaaja ampuu b-pisteen kohdalta vihaisen vedon kohti maalia. Kiekko jää maalin taakse maaliverkkoihin maalin ulkopuolelle. Niin osa katsomosta ryhtyy haukkumaan tuomaria vaikka miksi, kun hän ei näe \"selvää maalia\". Kesti aikansa ennenkuin he tajusivat miksi se ei ollut maali.
<BR>
<BR>Tämä sitten tapahtui vanhassa hallissa Jokeripelissä. Jokeripelaaja ampuu kiekon kohti vastustajan maalia. Puolustaja pistää mailansa väliin ja kiekko lentää päätyverkkojen yli tippuen naisen päähän. Naisen pää halkeaa, niin että vertavuotaa. Naisen puoliso vaan katselee matsia ja ei reagoi mitenkään tapahtuneeseen. Mies ei lähde hakemaan apua eikä muutenkaan tee mitään. Nainen sai apua vasta kun vahtimestari ohjasi Jokereitten vaihtoaitiosta lähteneen lääkärin uhrin luokse. Taisi tulla kotona varmaan kommenttia tapahtuneesta: \"Etkö sä saatanan akka osaa pitää suutasi kiinni kiekkopelin aikana\". <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_smile.gif">
<BR>
<BR>Toinen vastaavanlainen kiekon verkkojen yli lentäminen sai raikuvat aplodit. Kiekko nimittäin osui Ifk:n mestaruusviiriin, niin että se jäi roikkumaan vain toisesta kannattimesta. Vastustajan pelaaja, joka ampui kiekon sai roimat aplodit. <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_smile.gif">
<BR>
<BR>Yksi mieleenpainunut tapahtuma Sulanderin maalivahdin uralla oli Kalpa peli. Kalpan pelaaja ampui vihaisesti kohti Jokeri maalia. Sulander pelästyi vetoa ja veti päänsä alas. Kiekko meni ylänurkkaan.
Tuli tuosta kiekon lentämisestä katsomoon tällainen (ei hauska) tapahtuma mieleen.
<BR>
<BR>Pelattiin Helsingin jäähallissa jotain harjoitusturnausta. Olisiko ollut joku Bogo-Cup tai joku mikälie turnaus. Joka tapauksessa. Päätykatsomot oli pidetty aamupäivän tyhjillään, kunnes päivä huipentui otteluun IFK-Jokerit, jolloin myös päätykatsomoihin päästettiin istumaan. Itse jäin jonnekin pitkälle sivulle, kun en jaksanut lähteä paikkaa vaihtamaan. Muutenkaan päädyt eivät olleet suosiossa kyseisessä ottelussa, vaan siellä oli vain muutamia katsojia.
<BR>
<BR>Joku kaveri istui IFK lippu kourassa lähdes yksin päätykatsomossa. Hajurakoa lähimpiin katsojiin oli noin 10 penkkiä joka suuntaan. Kyseinen kaveri oli ilmeisesti käyttänyt tuurinsa jo aikaisemmin, kun sai kentältä tulleen kiekon suoraan päähänsä. Aika paska tuuri, sanon minä.
<BR>
<BR>Osuman jälkeen, kaveri jäi istumaan liikkumattomana paikalleen. Isku taisi olla sen verran kova, että lääkärille tuli asiaa. Ainakin kaveri näytti (kaukaa) poissaolevalta, kun vahtimestari kävi hänet sieltä hakemassa.[addsig]
Tässä vielä par muilta kuultuua juttua,Jukka Seppo
<BR>kikkaili kiekon kanssa pelin ollessa poikki,kuinka
<BR>ollakkaan kiekko karkasi katsomon puolelle ja
<BR>Seppo Mäkelä siitä Sepolle \"ny kyll lähret itte
<BR>sen hakeen\",johon Seppo \"VITTU, hae itte\",arvatkaa
<BR>kuka lähti istumaan penaltia.
<BR>NHL-lakon aikaan Hifk-Jokerit matsissa joku täräytti Kristian
<BR>Ruuttua suuhun niin että hän joutui jättämään pelin kesken,
<BR>Ruuttu kävi kuitenkin tapauksesta kuumana eikä meinannut
<BR>lähteä pukukoppiin paikattavaksi millään,no lähti kuitenkin
<BR>ja repi mennessään Jokeri-verhon pitimiltään,joku lähellä
<BR>olleista siihen,Ruutun painellessa turpa veressä ohi:\"älä
<BR>välitä Krisu,ota salmiakkia\",(Ruuttu mainosti siihen aikaan
<BR>TV:ssä Fazerin salmiakkia).
<BR>
FourForty
06.03.2001, 17:25
Itse en ollut tapahtumaa todistamassa, mutta monesti olen kuullut siitä, kun Vesa Salo ja Jyrki Lumme pelasivat Ilveksen pakkiparina ja törmäsivät vastustajan maalin takana toisiinsa. Seurauksen voinee jo arvata...
Yksi huvittavimpia tapauksia oli pari kautta sitten divarimatsissa Savonlinnassa ottelussa SaPko-Kärpät sattunut hyökkääjän moka. Peli oli sensaatiomaisesti jatkoajalla ja tasan 3-3 ja Sapkon hyökkääjä maalilla aivan vapaana pelikaverin ollessa maalin takana kiekon kanssa aivan pitelemättömänä. Ne oli varmaan joitain jatkoajan viimeisiä sekunteja vielä ja nuori junnu alkoi leipomaan kiekon kanssa maalin takana aivan syyttä ja jännitys ilmeisesti kasvoi liian suureksi, sillä kun syötön piti lähteä, kaatui kaveri takamukselleen jäähän jalat suorina ja kiekko jäi pyörimään haarojen väliin josta Kärppien pelaaja korjasi sen parempaan talteen. Tämä tapaus kuvasi muuten jotensakin hyvin koko Sapkon sen kauden esityksiä <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_smile.gif">
Tunne pohjalta:
<BR>Jokerit pelasi Jokipoikia vastaan SM-liigan runkosarjan päätöskierroksella.Jos Jokipojat voittaisivat niin Jokerit eivät voittaisi runkosarjaa.Ja katso: voittomaalin tekee Jari \'Hakki\' Hakkarainen maailman huonoimmalla laukauksella.Kiekko lepatti maaliin ohi Ari Sulanderin. Koska Jokerit eivät voittaneet runkosarjaa TPS:n valmentaja Hannu Jortikka tarjosi JOKP:lle korillisen juotavaa.Kyse ei ollut miedoista juomista.
hammer lynx
07.03.2001, 01:46
Muutama vuosi sitten Tampere-cupissa oli ottelu Tappara-Japani. Pelin hauskin tilanne oli kun Tapparan maalivahti Ilpo Kauhanen hermostui. Ipi istahti japsin päälle, heitti kilven ja räpsän veks ja alkoi mäiskiä japsipoloista kuonoon.
FourForty
07.03.2001, 09:08
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Quote:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
<BR>2001-03-06 23:19, teemu_s kirjoitti:
<BR>
<BR>Tunne pohjalta:
<BR>Jokerit pelasi Jokipoikia vastaan SM-liigan runkosarjan päätöskierroksella.Jos Jokipojat voittaisivat niin Jokerit eivät voittaisi runkosarjaa.Ja katso: voittomaalin tekee Jari \'Hakki\' Hakkarainen maailman huonoimmalla laukauksella.Kiekko lepatti maaliin ohi Ari Sulanderin. Koska Jokerit eivät voittaneet runkosarjaa TPS:n valmentaja Hannu Jortikka tarjosi JOKP:lle korillisen juotavaa.Kyse ei ollut miedoista juomista.
<BR></BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->
<BR>
<BR>Eikös tämä ollut juuri se peli, jonka päätyttyä toinen Teemu S teki selvää Joensuun jäähallin pukukopin ovesta? Sekin aika hauska tapahtuma <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_smile.gif">
Ässien Joakim Musakka sai kiekon siniviivalla, edessä tyhjä maali.
<BR>Kauden avausmaali häämötti mutta mies astui kiekon päälle ja kaatui!
<BR>No hän teki sitten myöhemmin kauden avausmaalinsa oman maalin takaa...
<BR>Oli ehkä kauden maali. Tai ainakin säkä.
blackhawk
07.03.2001, 13:05
Ilveksen silloisen valmentajan Sakari Pietilän mukaan tuo Jyrki Lumpeen ja Vesa Salon törmäys vastustajan maalin takana tapahtui vieläpä alivoimalla.
Itse kyllä <i>hiukan</i> epäilen tätä legendanheitoksi, mutta kaveri väittää aikoinaan olleensa KalPan liigamatsissa, jossa vastustajan maali hylättiin, koska \"Pasi Kuivalaisen ponttoonin nauha oli auennut\".
Joskus 90-luvun alkupuoliskolla (1994 välierät?) Timo Jutila avasi peliä Porissa Tapparan maalin takaa. Jollain käsittämättömällä tavalla Juti sai siitä maalin vierestä ammuttua kiekolla omaa maalivahtia Jari Halmetta päähän. Halmeelta lähti maski ja kiekko ajautui Ässille, mutta Hilppa heitti vielä pari torjuntaakin (tai ainakin torjuntayritystä mutta pakit taisivat olla laukausten edessä aiemmin) ilman pääsuojusta ennen kuin Tappara sai kiekon haltuunsa ja peli katkaistiin.
Teemu S:lle:
<BR>Miksiköhän Jortikka tarjosi nuo juomat, sillä TPS:hän jäi tuolloin runkosarjassa Jokereiden jälkeen kolmanneksi hävittyään ratkaisupelin runkosarjan voittaneelle JyP HT:lle 5-3. Ehkäpä oli luvannut etukäteen?
<BR>
<BR>Hauskoja tapauksia on myös muutamaan ottteeseen nähdyt ex-jyppiläisten pyrkimiset väärään jäähyaitioon. Pahiten tähän on syyllistynyt Tommi Turunen, jolta kesti viime kaudella todella pitkään tajuta, miksei jäähyaition ovi aukea[addsig]
finnjewel
08.03.2001, 00:52
Laajennan tätä keskustelua alasarjojen puolelle, josta varmaan löytyisi paljon muutakin hauskaa kuin seuraava tositapaus ottelusta Inkeroisten Purha-Loviisan Tor, jossa karsittiin noususta II divariin.
<BR>
<BR>Ottelu pelattiin Kouvolan tekojäällä aikaan ennen jäähallia. Purha hallitsi ottelun alkua ja johti ottelua toisessa erässä jo 8-1, kun Loviisa sa hengen päälle ja kiri maalin päähän lukemiin 8-7. Tuossa vaiheessa Purha sai tehtyä jotenkin kyseenalaisen maalin, mutta maalintekijä taisi vielä heittää jonkun sopimattoman kommentin, sillä loviisalaisten tähtipuolustajalta, denispotvinmaiselta parrunpätkältä paloi pinna totaalisesti, ja kaveri alkoi mätkiä Inkeroisten miestä turpaan oikein urakalla. Tämä pääsi otteesta karkuun, ja yritti paeta ensin vaihtoaitioon, mutta parrunpätkä repi hänet sieltä takaisin kentälle. Inkeroisten mies pääsi kuitenkin taas karkuun ja yritti tällä kertaa pukusuojaan. Sillä välin tuomarit ja kanssapelaajat olivat saaneet parrunpätkän sidotuksi ja tilanne näytti rauhoittuneen.
<BR>
<BR>Kun tuomari sitten antoi parrunpätkälle ottelurangaistuksen, ei tämä suinkaan suunnannut pukukoppiin vaan alkoi saman touhun alusta. Tällä kertaa tuo onneton Inkeroisten mies onnistui henkensä hädässä pakenemaan kaukalosta ja katosi luistimet kipinöitä sinkoillen pimeään yöhön. Parrunpätkä polki perään, mutta joukkuetoverit ja oma valmentaja ja tuomarit olivat sen verran vikkeliä, että saivat tyypin kiinni ennenkuin todennäköinen miestappo ehti tapahtua.
<BR>
<BR>Vähälukuista yleisöä tapaus nauratti kovasti, mutta luulen, että Inkeroisten kaveri piti lopun uraansa suutaan soukemmalla.
<BR>
<BR>Niin, Purha voitti lopulta noin 13-9.
Hauskin kiekkomuisto on ehdottomasti kaudelta 83-84 Ilves-HIFK ottelusta, jossa käytiin kaikkien aikojen joukkotappelu.
<BR>
<BR>Tappelun aloitti Jarmo Myllys mätkimällä Anssi Melametsää maalin kulmalla kunnolla kilpihanskalla päähän. Tästä Melametsä innostui ja alkoi hakata Myllystä. Kaikki Ilveksen kenttäpelaajat tulivat tietysti maalivahtinsa avuksi ja IFK:n pelaajat yhtyivät peijjaisiin.
<BR>
<BR>IFK:lla oli kuitenkin alivoima heidän viiden pelaajan ottaessa yhteen kaikkien Ilveksen kuuden kentällä olleen kanssa ja siksipä koko vaihtopenkki yllytti IFK:n maalivahtia Jarmo Urosta liittymään mukaan tappeluun. Uronen luisteli muutaman kerran punaviivan lähistöllä tuomareille jotain huudellen. Tarpeeksi yllytettynä hän vihdoin luisteli Ilveksen maalille ja nappasi kiinni lähimmästä vastustajasta.
<BR>
<BR>Tilanteesta tuomittiin kaikille kahdelletoista kentällä olleelle pelajalle jäähyt, joten voi kuivitella kuinka täynnä jäähyaitio oli! Kaikista paras oli kuitenkin, kun jäähyjä alettiin kuuluttamaan niin Uroselle tuomittiin aluksi kaksi minuuttia \"haistattelusta\"! Hetken kuluttua tämä muutettiin \"keskiviivan ylitykseksi\". Tuskinpa tuota rikettä ainakaan nykyinen sääntökirja tuntee, jos sen aikainenkaan..?
<BR>
<BR>Muistan hyvin, kuinka pelaajat naureskelivat jäähyaitiossa tapahtumalle. Ilveksestä menossa olivat mukana ainakin Jari Viitala ja Hannu Helander. Viitala keräsi muutenkin aikoinaan kohtuullisesti minuutteja mutta Kustaa ei tainnut tappeluista montaa jäähyä saada.
<BR>
<BR>Kohu tuosta tappelusta oli nykymittapuun mukaan todella laimea. Nykyään moisesta tulisi varmasti poliisitutkinta ja eduskuntakysely.
<BR>
<BR>Toinen vähintäänkin yhtä muistettava tapaus, vaikka ei välttämättä yhtä hauska (ainakaan silloin), oli Petri Sullanmaan näyttävä ylänurkkalaukaus ohi hömistyneen Jukka Tammen höystettynä reippailla tuuletuksilla.
<BR>
<BR><BR><font size=-1>[ tätä viestiä on muokannut: Puster 2001-03-08 14:25 ]</font>
No tässä yksi ihan lähimenneisyydestä:
<BR>
<BR>Tällä kaudella 1.3.2001 olleessa JYP-Ässät pelissä kiekon lennettyä katsomoon, joku etummaisten rivien katsoja nakkasi kiekon takaisin jäälle ja kiekko osui mihinkä muuhunkaan kuin linjatuomaria nuppiin...
Hmm.. no noihin muihin verrattuna vähän laimeempi tapaus tää kun joku muutama vuos sitten Jokereilta jäi pelipaidat Helsinkiin ja sen jälkeen pisteet Jyväskylään(2-1). Kai ne muistaakseni jo toiseen erään saatiin Helsingistä lennätettyä mutta ekan erän pelasivat Jypin vieraspaidoilla nimet peitettynä jollain teipillä. Eipä jotenkin oikein osannu asennoitua oikein vastustajaan kun se oli tummansinisissä Jypin paidoissa eikä voimakkaita tunteita herättävässä vihreäviolettipaidassa.
<BR>
<BR>Jos lasketaan televisiosta nähdyt tapaukset mukaan niin ehdottomasti kummallisin tai jossain määrin ehkä hauskin oli muutamien vuosien takainen Winnipeg - Chicago missä joku Winnipegin pelaaja otti ilmassa leijuvan kiekon hanskaansa, luisteli maalin kulmalle ja kauhas kiekon maaliin. Ja maali vielä hyväksyttiin!!
Sillon joskus kun Myllys kävi KooKoo:ssa niin Forssan vierailulla nähtiin aika komeaa mailankäsittelyä. Alkuveryttelyn jälkeen Myllys lätki kiekkoja toiseen päähän kiekkojen kerääjille ja yksi kiekoista taisi vähän lipsahtaa sillä se lähti ylös kuin NATO:n ohjus ja kolahti keskelle tulostaulua. Se oli silloin aika kova juttu, kun vertasi muiden veskarien kiekkojen roiskimiseen...
Paitselo
08.03.2001, 18:33
Vanha muistelee taas esihistoriallista aikaa elikäs 1970-lukua. On nimittäin jäänyt mieleen eräästä HIFK-Jokerit pelistä kun KERRANKIN IFK:n isokokoinen ja yleensä myös melko hidas pakki Lalli Partinen onnistui kerrankin taklaamaan oikein kunnolla Jokereiden pienikokoista ja vikkelää \"taskurakettia\" Timo Turusta! Kävi nimittäin niin että Turunen jäi kovassa vauhdissa Partisen valtavan persuksen ja kaukalon laidan väliin sillä seurauksella että Timo lennähti samantien laidan yli katsomon puolelle ja näytti huvittavasti ikäänkuin \"hajoavan\" ilmassa - kypärä lensi, maila lensi, hanskat lensivät sinne sun tänne. Ja jotta suoritus olisi ollut täydellinen, niin Turusen kömpiessä takaisin pystyyn pelihousut putosivat nilkkoihin, kun ilmeisesti henkselit olivat irronneet paikoiltaan! Siinä sitten Jokereiden \"taskuraketti\" keräili releitään lattialta (toisella kädellä housuja ylhäällä pidellen) ja lähti ontuen korjailemaan varusteitaan pukukoppiin, HIFK-katsomon mylviessä naurua vedet silmissä....[addsig]
Tämmöinen tapaus tuli vielä mieleen joskus 80-luvun alusta. Taisi olla kyseessä Lukon ja Jokerien peli, ja tuomarina oli pyylevä mies Porista, eli Pertti Juhola.
<BR>
<BR>Jonkun pelaajan maila hajosi laidan vieressä, ja linjatuomarit kumartuivat kokoamaan mailansäleitä jäältä, kun Pepe Juhola luisteli verkkaisesti linjureiden viereen ja alkoi heittää jotain huulta näille nojaten samalla rennosti toisella kädellään laidan reunukseen. Takanamme seisomakatsomossa oli eräs hilpeällä tuulella ollut janoinen jannu, joka oli koko pelin ajan kommentoinut kuuluvalla äänellä Juholan tekemisiä. Kun hallissa oli vähän väkeä (tämä oli silloin kun Lukko oli sarjan jokavuotinen jumbo ja vakituinen karsija, joka veti katsojia alle tuhat peleihinsä), äijänkuvan huudot kuuluivat hyvin. Kun Juhola siinä nojasi leppoisasti laitaan, tyyppi karjaisi: \"Kumarru Juhola!\" Juhola vilkaisi hätäisesti katsomoon ja jatkoi jutusteluaan mailansäleitä noukkiville linjureille. Taas kajahti huuto: \"Kumarru Juhola!\" Ja nyt Juhola katsoi jo oikein pitkään äijää, joka jatkoi kehotuksiaan: \"Kumarru Juhola!\" Kolmannen karjaisun jälkeen Juhola kumartui linjureiden seuraksi ja alkoi noukkia mailankappaleita.
Muutamia tuli mieleen.
<BR>
<BR>HIFK-Lukko -matsissa Sakke Lindfors onnistui jotenkin jäämään luistimestaan kiinni maaliverkkoon. Siinä Sakke sitten rimpuili kuin kala verkossa, samalla kun Petr Korinek (kai) kylmän rauhallisesti kiersi maalin ja laittoi kiekon vanhanaikaisella sisään.
<BR>
<BR>Yhdessä matsissa linjamies vihelsi HIFK:lle paitsion, kun Hifkiläiset toivat kiekkoa OMAN siniviivan yli keskialueelle. Sama linjamies möhli ottelussa jotain muutakin ja illan kruunuksi onnistui vielä loukkaamaan itsensä sillä seurauksella, että varamies jouduttiin hälyyttämään kehiin.
<BR>
<BR>Nuorten kotikisoissa 98 Suomi-Kanada-matsissa syntyi jotain pientä kärhämää ja linjamies syöksyi vauhdilla erottamaan tappelupukareita. Äijäparka kuitenkin kompuroi sillä seurauksella, että laittoi tilannetta parin metrin hajuraon päästä seuranneen Olli Ahosen hienolla painiotteella kumoon. Yleisöllä oli pikkuisen hauskaa, kun tilanne näytettiin hidastuksena videotaululta.[addsig]
Kuluvalla kaudella on joissakin IFKn kotimatseissa ollut mies ammuskelemassa eräänlaisella singolla paketteja, jotka sisältävät t-paidan ja jotain muuta pientä sälää. Muistaakseni jossakin niistä paketeista löytyy aina vapaalippu johonkin matsiin.
<BR>
<BR>Pelinä oli, syksyllä ollut, hallintäyteinen IFK-Tappara -matsi ja näin ollen sinkomiehellä oli paljon kohteita. Tässä tapauksessa sinkomies oli C- ja D-katsomoiden välimaastossa. Yksi hänen laukauksistaan suuntautui D-katsomon puolelle. Paketin vastaanotto herätti hienoista hilpeyttä muissa. Kyseinen henkilö oli juuri puhumassa kännykkäänsä, kun hän huomasi paketin lähestyvän. Tyynen rauhallisesti hän nosti kätensä ylös ja nappasi paketin itselleen. Hänen puhelunsa jatkui koko ajan ilman minkäänlaista keskeytystä. Aivan kuin mitään ei olisi edes tapahtunutkaan.
Designer
09.03.2001, 09:32
Moton Lindfors-tarinasta tuli mieleen seuraava tapaus.
<BR>
<BR>90-luvun alkupuolella olin Hakametsässä katsomassa Tapparan ja Kerhon peliä. Tappara johti maalilla pelin viimeisillä minuuteilla. Tapparan tsekkimaalivahti (Sindel?) lähti pysäyttämään rännikiekkoa maalin taakse, jonka jälkeen luisteli hissukseen takaperin maalin eteen. Maalin edessä hän horjahti, huitoi jonkin aikaa kuin tuulimylly ja tuiskahti sitten selälleen. Toinen luistin jäi kiinni maaliverkkoon, eikä mies päässyt ylös. Samaan aikaan Kerhon karvaaja sai kiekon Tapparan pakilta ja syötti maalin eteen yksinäiselle Kerhon pelaajalle - taisi olla Varvio. Varvio sitten katseli kaikessa rauhassa Sindelin rimpuilua ja laittoi kiekon todella löysällä kaarella maaliin.
<BR>
<BR>Istuin aika alhaalla suoraan tuon maalin takana, joten tapahtuma on jäänyt mieleen aika hyvin. Peli päättyi tasan 4-4.
<BR>[addsig]
blackhawk
09.03.2001, 09:52
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Quote:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
<BR>2001-03-06 23:19, teemu_s kirjoitti:
<BR>
<BR>Tunne pohjalta:
<BR>Jokerit pelasi Jokipoikia vastaan SM-liigan runkosarjan päätöskierroksella.Jos Jokipojat voittaisivat niin Jokerit eivät voittaisi runkosarjaa.Ja katso: voittomaalin tekee Jari \'Hakki\' Hakkarainen maailman huonoimmalla laukauksella.Kiekko lepatti maaliin ohi Ari Sulanderin. Koska Jokerit eivät voittaneet runkosarjaa TPS:n valmentaja Hannu Jortikka tarjosi JOKP:lle korillisen juotavaa.Kyse ei ollut miedoista juomista.
<BR></BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->
<BR>
<BR>Ajatuksena Jortikalla oli se, että Jokereiden hävitessä ja Tepsin voittaessa viimeisellä kierroksella Tepsi voittaisi runkosarjan. Toisin kuitenkin kävi. Jokerit kyllä hävisi, mutta Tepsikin hävisi Jyväskylässä, jolloin runkosarjan voittikin JyP HT. Jokerit oli toinen ja Tepsi jäi kolmanneksi. Kaudella 1991-92 pelattiin vain kuuden joukkueen pleijarit, joten runkosarjan kaksi parasta pääsivät suoraan semifinaaleihin. Tepsi joutui neljännesfinaaleihin, joissa hävisi HIFK:lle voitoin 2-1. Jokerit voitti mestaruuden.
Tapauksia Hockey Reippaan ajoilta
<BR>
<BR>Tony \"TIGER\" Arima:
<BR>Jyp johti peliä muutamalla maalilla ja jyp katsomosta joku huuti Nokelaiselle, silloiselle valmentajalle että mitä olet noksu joukkueelles syöttänyt kun on ihan akkoja koko porukka, niin siihen Arima vastasi seisaaltaan katsomoon huutaen että \"ollaan me saata ryypätty ja nussittukin\". Ja Nokelainen tykkäs ja paljon.
<BR>Loista kiekkomies tuo TIGER.
Hämmästyin itsekin kun en tätä seuraavaa tapahtumaa tänne ennemmin muistanut kirjoittaa..
<BR>
<BR>Peli oli Lukko-Ilves ja Maukka Kuusisto lennätti toisessa erässä ledendaarisella perstaklauksellaan Ilveksen Dale Derkachia ilmojen halki. Derkach ei tuon pommin jälkeen tiennyt varmaan itsekään minnepäin pitäisi suunnata kun jalat heittivät sitä tahtia, että oksat pois. No, taklauksen jälkeen seurasi aloitus Lukon päädyssä. Ilves- vaihtoaitiosta (taisi olla Kaario tms.) joku huusi Kuusistolle jotain, jolloin tämä heitti mailan jäähän, luisteli Ilveksen vaihtoaitioon, kätteli kaikki pelaajat sekä valmennusjohdon ja palasi kentälle.
<BR>
<BR>Tuo tilanne on kyllä yksi niistä huvittavimmista, mitä olen nähnyt/kuullut. Kukaan ei tiennyt, mitä Kuusisto aikoo tehdä, Ilveksen kakkosmaalivahtikin avasi vain hämmennyksissään vaihtoaition oven, jolloin Maukka tervehti kaveria käsipäivää- metodilla. Tuomaritkaan eivät tieneet mitä pitäisi tehdä ja lopuksi Kuusisto kätteli sitten kaikki raitapaidatkin.
<BR>
<BR><IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_biggrin.gif"> <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_biggrin.gif">
<BR>
<BR>[addsig]
Espoon Siniset
09.03.2001, 18:51
Marraskuussa 2000 pelatussa Tappara-Blues-ottelussa pora jäi kiinni reikään. Ainakin Blues-faneilla oli hauskaa ja joku ehti jopa huutaa: \"Tarvitaanko kirvestä?\"
<BR><IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_wink.gif">
<BR>
<BR>Ja olihan tuo Oulussa tapahtunut jäähdytysputken hajoaminenkin aika koominen tapaus.
<BR>[addsig]
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Quote:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
<BR>2001-03-09 02:16, redcat kirjoitti:
<BR>
<BR>Kuluvalla kaudella on joissakin IFKn kotimatseissa ollut mies ammuskelemassa eräänlaisella singolla paketteja, jotka sisältävät t-paidan ja jotain muuta pientä sälää. Muistaakseni jossakin niistä paketeista löytyy aina vapaalippu johonkin matsiin.
<BR>
<BR>Pelinä oli, syksyllä ollut, hallintäyteinen IFK-Tappara -matsi ja näin ollen sinkomiehellä oli paljon kohteita. Tässä tapauksessa sinkomies oli C- ja D-katsomoiden välimaastossa. Yksi hänen laukauksistaan suuntautui D-katsomon puolelle. Paketin vastaanotto herätti hienoista hilpeyttä muissa. Kyseinen henkilö oli juuri puhumassa kännykkäänsä, kun hän huomasi paketin lähestyvän. Tyynen rauhallisesti hän nosti kätensä ylös ja nappasi paketin itselleen. Hänen puhelunsa jatkui koko ajan ilman minkäänlaista keskeytystä. Aivan kuin mitään ei olisi edes tapahtunutkaan.
<BR></BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->
<BR>
<BR>Muistan itsekkin tuon tapauksen! Siinä todella katottiin, että \"Mikä jätkä toi on !\" <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_smile.gif"> [addsig]
Itse en ole tätä tapahtumaa nähnyt, mutta näin kertoo Rauman Lukon Tähtien Virta kirja Pasi Saarelasta:
<BR>
<BR>\"Ne olivat ensimmäiset pakolliset treenit Lukon kalakisojen jälkeen. Pasi oli ottanut nuorena poikana ehkä hiukan liikaa kuppia, eikä muistanut jälkikäteen mitään. Minä sain aamulla suilmäkulmaani iskun Sahlstedtin Kallen mailasta ja väitin illalla Pasille, että vamma oli tullut kalakisoissa ja hänen nyrkistään. Koko treenien ajan se sitten juoksi pakoon, Jarmo Kuusisto naurahtaa.
<BR>
<BR>Ja kyseisissä kalakisoissa perinteisen \"rookieparturoinnin\" saaneen Saarelan on pakko myöntää tapahtunut.
<BR>
<BR>Kyllä siinä kieltämättä oli pikku paniikkia päällä, oli Maukka sen verran kova kaveri. Ajattelin ensin, etten mene jäälle ollenkaan.\"
<BR>
<BR>Että siinäpä vasta miehinen mies....paskahousu sanon minä!<IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_smile.gif">[addsig]
Isokissa
10.03.2001, 15:25
Kannanpa minäkin korteni kekoon.
<BR>
<BR>Tossa tuli muutama tapaus mieleen. 90-luvun alussa kun käytiin ahkerasti katsomassa ja kannustamassa K-espoon naisten!! jengiä niin yhen erän alussa kun likat tulivat jäälle, oli joku unohtanut teräsuojat luistimiin. Kaikki menivät vauhdikkaasti jäälle niin tämä yksi sankaritarkin, mutta heti kun jalat ottivat jäähän kiinni niin ghän lensi suoraan turvalleen ja liukui mahallaan hölmistyneenä pitkän matkaa.
<BR>
<BR>Toinen oli turussa -99 kun IFK oli EHL:ien takia matkassa ihan junnu joukkueella. Ottelun alussa kundit yritti olla siniviivalla tosileveesti että näyttäis siltä että heitä olisi paljon, vaikka TPS:ssäläisiä oli varmaan 10 enemmän. Oli vaihtopenkkikin aika tyhjä.
<BR>
<BR>Tällä kaudella kirkkaimpana on jäänyt mieleen Köllin tekemä oma maalin!
<BR>
<BR>Se minkä haluaisin nähdä mutta mistä olen vain kuullut tarinoita on tapaus jossa IFK pelasi 6 pelaajalla ja hyökkääjä syötti kiekon viivalle Karalahdelle? tämä ei saanut kiekkoa haltuun vaan se menee omaan maaliin!
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Quote:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
<BR>2001-03-10 15:25, Isokissa kirjoitti:
<BR>
<BR>Se minkä haluaisin nähdä mutta mistä olen vain kuullut tarinoita on tapaus jossa IFK pelasi 6 pelaajalla ja hyökkääjä syötti kiekon viivalle Karalahdelle? tämä ei saanut kiekkoa haltuun vaan se menee omaan maaliin!
<BR></BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->
<BR>
<BR>Luulen, että tarkoitit tätä tapausta: Pari vuotta sitten EHL:ssä oli juuri kyseisenlainen tilanne. \"Maalintekijä\" oli Toni Mäkiaho hiukan liian kovalla lerpulla, jota muistaakseni juuri Karalahti ei saanut kiinni <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_smile.gif">. Matsi tuli silloin Neloselta televisiosta ja kyllä se minuakin huvitti, varsinkin kun matsilla ei niin suurta merkitystä ollut. EHL ei nimittäin ainakaan ole itseäni koskaan juuri kiinnostanut. Tietysti matsi Frankfurt Lionsia vastaan oli näkemisen arvoinen.. <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_biggrin.gif">
<BR>[addsig]
Hauskimpana tapauksena on jäänyt mieleen Rafalskin ja Calounin törmäilyt yv:llä EHL välierissä Ilvestä vastaan, jossa Helminen nappasi kiekon ja kävi tekemässä maalin.
<BR>
<BR>Toinen tapaus löytyy viime kaudelta, kun Nikanderin laukaus päätylaidan ja Draperin kautta meni maaliin. Ei tainnut moni tajuta aluksi, että kiekko on maalissa ja näytti Draperkin vähän hölmistyneeltä. Nikander taisi ampua vielä kiekon punaviivan takaan joten hieman \"Hannu Hanhea\" tuossa maalissa oli.
Tuossa Caloun-Rafalski-törmäilyssähän HIFK pelasi viidellä kolmea vastaan ja tosiaan keskialueella paineettomassa tilanteessa herrat törmäsivät toisiinsa. Enää en muista kumpi siinä pahemmin sössi tai oli kiekollisena, mutta joka tapauksessa Helminen nappasi irtokiekon kun IFK-tähdet tutustuivat tarkemmin jään pintaan, karkasi läpiajoon ja nosti rystyltä rauhallisesti ylänurkkaan, niin syntyi harvinainen 3 vs 5-alivoimamaali.[addsig]
Tuli tuosta redcatin jutusta mieleen tapaus, joka sattui Lahdessa tällä kaudella. Kaikki hallissa paikalla olleet näkivät kuinka kiekko sai hyvän kimmokkeen puolustajan lavasta kohti fanikatsomoa. Suurin osa yleisöstä teki kuten on opetettu, eli kädet pään suojaksi ja toivotaan ettei osu kohdalle. Yksi rohkea kuitenkin teki jotain muuta, hän otti lippalakin päästään ja nappasi tyylikkään kopin, osasi vielä ottaa yleisönkin nousemalla seisomaan ja kumartamalla.
<BR>
<BR>Se mitä Ilmivallan Pekka, siis tämä pelaajien juristi, teki aikoinaan maalinsuussa, onkin jo oma lukunsa. Ensimmäisenä tulee mieleen Hifkin purkukiekko, jonka Pekka ottaa haltuun maalin takana ja tekee vanhanaikaisella maalin, siis omiin.
Kuulutus Helsingin jäähallissa:
<BR>\"Auton XXX-999 omistajaa pyydetään siirtymään parkkipaikalle. Autosi palaa. Palokunta on jo tulossa.\"[addsig]
Onhan näitä...
<BR>
<BR>Aloitetaan vaikka epäonnisesta ennytmuistaminkäjenginmuttaIlvestävastaanpelaisiva t junnupelaajasta joka pelasi pakkina siniviivalla ja pysäytti ylivoimalla purkukiekon rännistä ja aikoi ampua kohti maalia lämärin. Maila nousi ylös, tuli alas, tosin vain kaukalon reunan korkeuteen asti jolloin mailan varsi jäi kaukalon reunan päälle ja kaveri lensi persuuksiilleen jäähän.
<BR>
<BR>
<BR>
Yksi hauskimmista tapauksista on muutaman vuoden takaa, kun SaiPan Dale McTavish menetti mailansa. No Dale näppäränä miehenä riisti mailan vastustajan kädestä ja ampui maalin. Eihän sitä sitten hyväksytty vaan McTavish sai 2 minuuttia \"vastustajan mailasta kiinnipitämisestä\". <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_smile.gif">
Eisenhower
13.03.2001, 14:16
Nykyisin erotuomaritarkkailijana toimiva ent. viirupaita Juhani Jokela kertoi oman uransa nöyryyttävimmän hetken tapahtuneen Vaasan jäähallissa joskus kauan sitten. Sport pelasi silloin vielä SM-sarjaa ja Jussi aloitteli kunkkuna.
<BR>
<BR>Vaasassa tultiin päädystä kaukaloon ja Jussi hyppäsi gepardin ketteryydellä jäälle. Ilmassa hän muisti, että teräsuojat unohtuivat luistimiin ja niinhän sitä mentiin kuolevaa joutsenta siniviivalle asti. Pisteeksi i:n päälle housut vielä repesivät haaruista. Onneksi oli kuulemma varahousut mukana.[addsig]
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Quote:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
<BR>2001-03-08 00:52, finnjewel kirjoitti:
<BR>
<BR>Laajennan tätä keskustelua alasarjojen puolelle, josta varmaan löytyisi paljon muutakin hauskaa kuin seuraava tositapaus ottelusta Inkeroisten Purha-Loviisan Tor, jossa karsittiin noususta II divariin.
<BR>
<BR>Ottelu pelattiin Kouvolan tekojäällä aikaan ennen jäähallia. Purha hallitsi ottelun alkua ja johti ottelua toisessa erässä jo 8-1, kun Loviisa sa hengen päälle ja kiri maalin päähän lukemiin 8-7. Tuossa vaiheessa Purha sai tehtyä jotenkin kyseenalaisen maalin, mutta maalintekijä taisi vielä heittää jonkun sopimattoman kommentin, sillä loviisalaisten tähtipuolustajalta, denispotvinmaiselta parrunpätkältä paloi pinna totaalisesti, ja kaveri alkoi mätkiä Inkeroisten miestä turpaan oikein urakalla. Tämä pääsi otteesta karkuun, ja yritti paeta ensin vaihtoaitioon, mutta parrunpätkä repi hänet sieltä takaisin kentälle. Inkeroisten mies pääsi kuitenkin taas karkuun ja yritti tällä kertaa pukusuojaan. Sillä välin tuomarit ja kanssapelaajat olivat saaneet parrunpätkän sidotuksi ja tilanne näytti rauhoittuneen.
<BR>
<BR>Kun tuomari sitten antoi parrunpätkälle ottelurangaistuksen, ei tämä suinkaan suunnannut pukukoppiin vaan alkoi saman touhun alusta. Tällä kertaa tuo onneton Inkeroisten mies onnistui henkensä hädässä pakenemaan kaukalosta ja katosi luistimet kipinöitä sinkoillen pimeään yöhön. Parrunpätkä polki perään, mutta joukkuetoverit ja oma valmentaja ja tuomarit olivat sen verran vikkeliä, että saivat tyypin kiinni ennenkuin todennäköinen miestappo ehti tapahtua.
<BR>
<BR>Vähälukuista yleisöä tapaus nauratti kovasti, mutta luulen, että Inkeroisten kaveri piti lopun uraansa suutaan soukemmalla.
<BR>
<BR>Niin, Purha voitti lopulta noin 13-9.
<BR></BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->
<BR>
<BR><IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_lol.gif"> <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_lol.gif"> <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_lol.gif"> Kuulostaa hysteerisen hauskalta näyltä, lievempi versio koettiin myös Helsingin Jäähallilla harjoitusottelussa HIFK - SC Bern. Iiro Järvi sai jonkun jodlaajan seurakseen maalinedustakahinassa. Sveitsiläinen tökkäs Igoria poikittaisella syrjemmälle johon Iiro vastasi nenän niistämisellä. Berniläinen nappas Iirolta hanskan kädessä ja nakkas pleksin yli katsomon puolelle, ja tässä vaiheessa Järven hymy näytti vähän kiristyvän. Alkoi Vellumaisen yksipuolinen nyrkkihippa, eikä alppien poika ollut kiitollinen saamastaan osuudesta: tyyppi luisteli karkuun ympäri kaukaloa ja huuteli armoa hienosti rauhallisessa hallissa kaikuen \"NO NO, STOP, NO !!!![addsig]
Kyllähän näitä tohelointeja on sattunut. En nyt muista vuotta mutta 90-luvun alussa FPS-veskari Jukka Laine pyöri ennen pelin alkua maalinsa edessä törmätäkseen maalitolppaan. Tilanteen koomisuutta lisäsi huuto: \"Tais Laine olla eilen pikkujoulut\"
<BR>
<BR>Palloseuran pelistä tulee mieleen tämän kauden joulutauolla pelattu harjoituspeli Bluesia vastaan. Ottelun puolivälissä maaliin vaihdettu Teemu Horkama ei ollut esittänyt ihmeellisiäkään otteita. Bluesin saadessa jäähyn totesin että eiköhän sieltä vedetä purkukiekko sisään. Sitten Blues-puolustaja suupaisi purkukiekon FPS-päätyyn. Kiekko kimposi laidasta kohti maalia ja pomppasi vielä Horkaman mailan yli verkkoihin. Siinä oli kyllä naurussa pitelemistä.
<BR>
<BR>Huvittavan näköinen oli myös Tommi Santalan oma maali Jypiä vastaan. Kapanen komeasti kahville ja kiekko takakulmaan. <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_lol.gif">
tommilin: Eikä me sitä naurua siinä vaiheessa paljoa pidäteltykään <IMG SRC="http://www.jatkoaika.com/keskustelu/images/smiles/icon_biggrin.gif">
seisnauraa
09.12.2003, 23:05
Laitetaan nyt samperi vaikka tänne, kun ei parempaakaan ketjua löytynyt, enkä viittiny uutta ketjua aiheelle sentään avata.
Eli:
Useampi vuosi sitten EHL:ssä (pelattiinko tuolla nimellä silloin, en tiedä) muistaakseni Lukko (?) pelasi rohkeasti ilman maalivahtia useampaan otteeseen pelin aikana ja teki myös joitain maaleja näin, omissakin taisi soida. Joku varmasti muistaa tapauksen paremmin. Olisin halukas kuulemaan tarinaa tästä pelistä. Lähinnä kiinnostaa kuinka paljon ilman maalivahtia pelattiin, paljonko näissä tilanteissa tehtiin maaleja ja mitä peliaika näytti, kun molkea otettiin pois. Myös jos koko pelin tilastot olisi jossain nähtävillä, tai saisi tänne, niin olisi hyvä. Kertokaa joku, joka tietää enemmän!
Edit: Niin ja tätä en siis nähnyt, kuuntelin kylläkin radiosta aikoinaan.
Demon Allbran
09.12.2003, 23:19
Pienellä googlauksella löytyi tämä: http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto/9611/961127/9611270404.html
Ei kaikkea haluamaasi tietoa, mutta jotain kuitenkin.
Googlella löytyi jotain
EHL 1996/97
Rouen - Lukko Rauma 7-7 (1-0,3-1,3-6)
Viimeiset maalit menivät kai näin.
5-2 (yv), 5-3 (yv), 5-4 (im), 6-4 (tm), 6-5
(im), 6-6 (im), 7-6 (tm), 7-7 (im).
Lukko kuitenkin tarvitsi ottelusta voittoa, eli piste jäi uupumaan i:n päältä.
Hatarat lähteet:
http://www.hockeyarchives.info/EHL1997.htm
http://groups.google.fi/groups?hl=en&lr=lang_fi&ie=UTF-8&oe=UTF-8&threadm=MPG.169c452b5355674a989ae1%40news.mbnet.fi&rnum=2&prev=/groups%3Fhl%3Den%26ie%3DUTF-8%26oe%3DUTF-8%26q%3Dlukko%2Behl%2Brouen%26sa%3DN%26tab%3Dwg%26 lr%3Dlang_fi
Tapahtui Hakametsän kakkoshallissa Tampere Cupissa. Kakkoshallihan on siis melko pieni ja toimitsijoiden puhe kuuluu varsin kauas.
Jatkoaika ja rangaistuslaukaussääntö oli toimitsijalla hieman hakusessa. Näin ollen ennen toista tai kolmatta erää toimitsija kysyy tuomarilta kuinka tasapelitilanteessa toimitaan. Tämän jälkeen ottelun tuomari kertoo kuinka jatkoaika Tampere Cupin sääntöjen mukaan pelataan ja jotain rankkareista sen jälkeen. Sen jälkeen tuomari lähtee luistelemaan pois, mutta toimitsija huikkaa etunimeltä takaisin. Tuomari kääntyy toimitsijapöydän suuntaan ja toimitsija jatkaa: "Pidä huolta, että tänään ei tuu jatkoaikaa".
Ei varmaankaan huvittavin tapaus mutta huvittavin tapaus joka ensin tuli mieleen. Ottelu oli SaPKo-?? ainakin 10 vuotta sitten kun olin sukuloimassa savon suunnalla. SaPKon maalilla pelasi en muista kuka joka tuli hurjasti luistellen "rohkeasti" vastaan melkein siniviivalle roikkukiekkoa, horjahti ja heitti lähes voltin tullen niskoilleen alas ja jatkaen liukumista ihme myyry-asennossa keskialueelle. Mutta en perskules muista mihin kiekko tuossa tilanteessa oikein meni.
Ja nyt kun tarkemmin mietin niin en ole varma oliko se SaPKon vai vastustajan veskari mutta aika upean shown kuitenkin aiheutti.
Ehkä täällä joku olisi ollut samassa matsissa..?
Nämä ovat viestiketjuista parhaimpia, ainakin minä tykkään. Täältä löytyy lisää, osin samojakin stooreja:
http://www.jatkoaika.com/keskustelu/showthread.php?s=&threadid=5869&perpage=40&highlight=hauska%20juttu&pagenumber=1
http://www.jatkoaika.com/keskustelu/showthread.php?s=&threadid=8211&highlight=erikoisuudet
Eräät suomalaiset miehet, jotka esiintyvät usein jääkiekon SM-liigan peleissä musta-valkoinen paita päällä.
Paidan hihassa on punaiset raidat.
Jääköön nimet sanomatta, mutta uskoisin, että pari nimeä sanottuani, 90 % prosenttia nyökyttelee.
Olisiko yksi huvittava tapaus ainakin toi Hanna Henriksson?
Viestin lähetti JimmyMac
Minäkin muistan nähneeni tuon tilanteen, mutta mun muistaakseni siinä pelasivat Winnipeg ja Chicago. Ja se pillastunut valmentaja olisi ollut yksi Sutterin veljeksistä. En sano etunimeä, kun menisi kuitenkin väärin...no arvataan nyt, että Brian...vai oliko se Darryl. Ei sillä nyt sinänsä mitään väliä ole.
<BR><BR><font size=-1>[ tätä viestiä on muokannut: JimmyMac 2001-03-05 18:27 ]</font>
Tämä oli kyllä yksi ihmeellisimmistä päätöksistä ja vielä videolta tarkistettuna. Videotuomarin nimi oli Stevie Wonder?
Kyseinen ottelu pelattiin kaudella 1992-93 tai 93-94, jolloin Chicagon valmentajana toimi todellakin Darryl Sutter.
Viestin lähetti Roku
Yksi tällainen hauska muisto on kaudelta 84-85, jolloin runkosarjan viimeisessä pelissä Lukko-HIFK pelattiin todellla havaijikiekkoa. HIFK peluutti pakkeja hyökkääjinä ja hyökkääjiä pakkeina ja aina kun Lukko teki maalin, HIFK vaihtoi maalivahtia. Lukko voitti pelin 10-7, ja peli kesti todella kauan. Huvittavaa on se, että vaikka pelin lopputuloksella ei ollut mitään merkitystä sarjataulukkoa ajatellen, niin Lukko tuntui pelaavan koko ajan tosissaan.
Lukon legendaarinen valmentaja Esko Sahlstedt käytti kerran 80-luvun loppupuolella tuota samaa taktiikkaa Ässiä vastaan. Ei osoittautunut silläkään kertaa kovin onnistuneeksi ideaksi kun Ässät latoi muistaakseni yli kymmenen maalia Lukon verkkoon. Ja taisi Sahlstedt luopua koko taktiikasta jo toisessa erässä seitsemännen tai kahdeksannen maalin jälkeen.
Ässien kohdalla tulee mieleen eräs tapaus divarikaudelta 89-90. En muista vastustajaa mutta tilanne taisi olla Ässille 19-3 ja peliä jäljellä noin minuutti kun silloinen Ässä-valmentaja Mölli Keinonen otti maalivahdin pois että saataisiin 20 maalia täyteen...
manager78
10.12.2003, 11:03
Forssassa sattui seuraava tapaus aikoinaan, kun pelattiin sarjapelejä vielä ulkojäillä (itse en tapahtumaa luonnollisestikaan ollut todistamassa).
Eräs Forssan palloseuran pelaaja lämäs kiekon tahalteen kaukalon yli. No eipä tässä vielä mitään...kyseinen kiekko vain sattui menemään päätuomarin auton tuulilasista läpi. Tuomio: 10 min. käytösrangaistus.
Viestin lähetti Trabant
En muista vastustajaa mutta tilanne taisi olla Ässille 19-3 ja peliä jäljellä noin minuutti kun silloinen Ässä-valmentaja Mölli Keinonen otti maalivahdin pois että saataisiin 20 maalia täyteen...
Asiaa! Ei se voitto, vaan murs... reilu peli.
Varsin hassu oli Rinkelinmäellä muutama kausi sitten erätauolla järjestetty vähintäänkin kyseenalainen kilpailu, jonka kulku oli kutakuinkin seuraavanlainen:
Paikanpäälle oli raijattu n.6 metriä korkea finnoilin, kesoilin, ewingoilin tai jonkun vastaavan polttoainetta levittävän firman tunnusta etäisesti muistuttava rohjake. Viehettävät cheerleaderit asensivat sen täysin summittaiseen paikkaan kaukalossa.
Tämän jälkeen kilpailuun arvotun uhrin silmät sidottiin näkemisen estämiseksi. Tehtävänä siis oli ilman näköaistia löytää tuo öljy-yhtiön rohjake jostain kaukalon kohdasta.
Tuhatpäinen yleisö pilkkasi ja nauroi tietenkin aina avoimesti uhrin avuttomuudelle, vaikka tarkoitus olikin ilmeisesti antaa raukkaparalle ohjeita tuon rohjakkeen löytämiseksi.
Kovin helposti ei minua tuohon nöyryytykseen olisi saanut, eikä tainnut sitten loppujen lopuksi enää saada ketään muutakaan. Palkintonakin taisi olla jotain tuulilasinpesunestettä. Aika mulkku oli se bensa-aseman pr-vastaava, kuka tuon kilpailun kehitti.
Kerronpa toisenkin jutun, vaikka se ei varsinaisesti kaukalossa tapahtunutkaan:
Pelistä kotiinpäin lähdettäessähän on aina tapana kuunnella Radio-Jannen ottelunjälkeisiä haastatteluita ynnä tuloksia muilta paikkakunnilta. Sillä kertaa Janneradion tulosveikkauksen onnellinen voittaja joutui kovan valinnan eteen, sillä palkintona oli omavalintaisesti joko 6-päkillisen verran olutta tahi 2 litran pönikkä Lasolia. Nii-in, juomatavat eurooppalaistuvat täällä pohjoisessakin...
Holkkipolvi
12.12.2003, 13:19
Tuo edellämainittu Bruutan ovenheitto on kyllä yksi erikoisimmista.
Bruutta itse kertoi sen jotenkin näin:
Nostin vaihtoaition oven paikoiltaan, paino oli helvetillinen mutta heitin niin lujaa kuin jaksoin. Ovi pysähtyi vasta keskiympyrään.
Näinkin voi joukkuettaan heikkona hetkenä herätellä.
Sean Gagnon yritti joskus äijänsuolla lyödä Timo Peltomaata, mutta isku osui linjatuomarin päähän. Tinke näytti Gagnonille sormella naamaansa, että tännepäin.
Hifk:n vieraillessa raumalla valmentaja Kapanen suihkutti juomapullosta vettä lukon vaihtoaitioon, lopuksi sinne lensi koko pullo.
Divari aikoina Kärpät-Fops pelissä taphtui seuraavaa. Edellisessä kohtaamisessa samojen joukkueiden kohtammisessa joku Fops pelaaja alkoi tökkimään hiukan hanskaus meningeissä Joenväärää. Kärppien sen aikainen pahapoika Taubert tuli rauhoitelemaan tilannetta ja vei FOPS miehen lempeällä syliotteella kauemmaksi. Fops miehellä ei olut silti tunteet viilentyneet ja hän pyyhkäisi Taubertin naamariin seurauksella, että Krisun huuli aukes. Siinä vaiheessa Kärppien pahalla pojalla naksahti, työ kaverini sanoi, että oli pahaa katsottavaa ei ollenkaan sopivaa lasten silmille. Taube heitti hanskat jäähän tempasi suoran FOPs miehen naamariin ja tämä tipahtu ja Taubertilla oli silllä hetkellä kaikki mustana ja hän hyppäsi hajareisin päälle ja paukutti päin näköä. Verta luuttuttiin minuutti kaupalla jäältä.
No seuraavassa Kärpät-Fops pelissä kiekko meni päätyyn ja Taubert luisteli perään. Fopsin hyökkäjä tuli sähäkän näköisenä perässä ja naputti Taubea polkkariin minkä kerkes. No Krisu otti ja kääntyi taaksepäin luisteluun ja katsoi, että kukas sieltä tulossa. Fopsin hyökkkääjä kurvasi sähäkästi luisteli vaihtoon yleisön röhähtäessä nauruun. Taispa mennä pojalla pupu pöksyyn.
Potnapekka
12.12.2003, 16:05
Tämä tapahtui kans Kärppien korpitaipaleen aikana divari vuosina.
Ottelun päätuomarina oli yleisön rakastama Osmo Ohenoja oli lauantai peli meidän katsomon osassa kaikki ympäripäissään.
Joku keksi että aletaan huutaan Osmolle kun peliä oli pelattu toisen erän loppuun huutoa oli jatkunut jo melkeen koko tokan erän Kärpillä oli aloitus omassa päässä.
Osmo oli antanu Kärpille kyseen alaisen jäähyn ja siitäkö riemastuimme.
Mainos oli loppunut liian aikaisin ja hallissa oli aika hiljaista joku huusi jotain makeaa Osmolle yleisö alkoi nauramaan ja Ohenoja kääntyi meihin päin ja vilkutti meille.
Oli siinä meillä naurussa pitelemistä kun tuomarikin huomioi meidät.
Viestin lähetti Rontti
Varsin hassu oli Rinkelinmäellä muutama kausi sitten erätauolla järjestetty vähintäänkin kyseenalainen kilpailu, jonka kulku oli kutakuinkin seuraavanlainen:
Paikanpäälle oli raijattu n.6 metriä korkea finnoilin, kesoilin, ewingoilin tai jonkun vastaavan polttoainetta levittävän firman tunnusta etäisesti muistuttava rohjake. Viehettävät cheerleaderit asensivat sen täysin summittaiseen paikkaan kaukalossa.
Tämän jälkeen kilpailuun arvotun uhrin silmät sidottiin näkemisen estämiseksi. Tehtävänä siis oli ilman näköaistia löytää tuo öljy-yhtiön rohjake jostain kaukalon kohdasta.
Tuhatpäinen yleisö pilkkasi ja nauroi tietenkin aina avoimesti uhrin avuttomuudelle, vaikka tarkoitus olikin ilmeisesti antaa raukkaparalle ohjeita tuon rohjakkeen löytämiseksi.
Kovin helposti ei minua tuohon nöyryytykseen olisi saanut, eikä tainnut sitten loppujen lopuksi enää saada ketään muutakaan. Palkintonakin taisi olla jotain tuulilasinpesunestettä. Aika mulkku oli se bensa-aseman pr-vastaava, kuka tuon kilpailun kehitti.
Porissahan oli vastaava kilpailu monena vuonna. Kentällä oli tosin majakka ja palkintona Vikingin risteilyjä.
Aika usein kilpailija löysi majakan mutta kerran kisaan tuli tyttö Jokeripaidassa. Voitte varmaan kuvitella että tytsy opastettiin aivan eri kulmaan kuin missä majakka oli. Veemäinen temppu mutta osoitti kyllä selkeää yhtenäisyyttä katsomolta.
Ihan ensimmäisillä kilpailukerroilla ei viety maaleja pois kentältä ja kerran sitten kilpailija käveli suoraan päin maalia. Ylärima taisi osua leukaan muttei vissiinkään niin kovaa että olisi käynyt Suutariset...
kuipeinen
12.12.2003, 20:34
Kaudella 89-90?"Divarin helmi" eli Kiekko-67 Turusta oli saanut vastaansa"kahden miehen joukkueen" Hokin Salosta.Salolaisten liukas Jouko Myrrä oli saanut vapauttavan syötön J-P Annalalta,Turkulaisten pakki yritti saalistaa ohikiitävää Myrrää (#11)paidasta repimällä.Harmi vaan että sai kiinni hiukan numeropuolelta,jolloin toinen ykkönen jäi Kiekon miehen hanskaan.Loppupelin Myrrällä ja Hokin maalivahdilla oli sama numero,1.Matsi päättyi 6-7
mendieta
13.12.2003, 02:02
Omalta "uralta" on jäänyt mieleen tämmöinen tilanne, kun oltiin pelaamassa muistaakseni Vaajakoskella. Pelasin yv:llä viivassa ja vastustaja ampui purkukiekon niin, että se oli menossa laidan yli. Laidat olivat ankaran jäädyttämisen seurauksena todella matalat ja hyppäsin kiekon perään siis laidan yli ja sain sen hanskalla tuupattua takaisin kentälle. Tilanne meni vielä niin, että ekana kiekkoon koski vastustaja ja meidän kaveri karvasi sen siltä pois, joten käsisyöttöäkään ei tullut. Könysin takaisin kentälle ja pyyhin pahimpia lumia vermeistä ja yv jatkui. Paikallinen yleisö palkitsi minut kovilla aploodeilla.
"Uran" tähtihetkiä...
Nahkaparturi
13.12.2003, 08:28
Omalta uralta tämäkin. Vastustaja oli laidassa siniviivan tietämillä. Itse lähdin kiihdyttämään keskiympyrästä ja tarkoitukseni oli antaa vastustajalle kunnon töötti. Vauhtia oli kunnolla ja ilmeisesti taklaukseni kohde kuuli jonkinlaista puhinaa takaansa, koska teki väistöliikkeen. Laidan tullessa kohdalle painopisteeni ylitti tukipisteen ja lensin kentän ulkopuolelle.
Eipä hätää, vaihtoaitio oli ihan vieressä ja ponkaisin välittömästi takaisin kentälle. Kaikilla oli hauskaa.
vBulletin v3.8.6, Copyright ©2000-2013, Jelsoft Enterprises Ltd.